L DE HOLLANDSCHE KAPERS. Plaatselijk Nieuws Gemeenteraden Wat geeft de Radio. Dobbefmcmn lekker ...man! Gemengd Nieuws. Arkel. In „Odiana" aai op 22 f'ebr. een /eestavond worden gegeven voor de leer lingen der o.l.s. Eenige kinderen zullen opvoeren een tooneelspelletje. genaamd „Toch Timmerhout". Verder zal een pop penkast worden vertoond en zullen pogin gen in het werk worden gesteld om een passende film te doen draaien De uitslag der aanbesteding van schilderwerk voor een te bouwen woning voor rekening van den heer A P de Lang was als volgt: H de Kevzer f 149. B. G Stek f 178. P Mens f 197 en J. de Zwart f 222 Gegund aan H. de Keyzer. - Bouwvergunnigen zijn verleend aan de Zuivelfabriek voor uitbreiding van baar fabriek. Aan A Crocké voor het bouwen van een loods en aan P. den Adel ▼oor het bouwen van een schuurtje. Arkel. De arbeiders zangvereeniging ia voornemens om 7 en 9 Febr. een uit voering te geven in café Van Maurik. Een tiental rangnummers, een blijspel en een drama zijn op het programma geplaatst. De heer A. Blanken gaat 14 Eebr. ter opleiding voor de militaire'politie naar de school te Nieuwersluis. ArkeL Ori de te Rotterdam gehouden ▼oorjaarshengsienkeUring werd in de af- deeling type luigpaard Jetta N.S.Tg. 1964 fokster wed.l G. Bruynis te Nieuw-Ven- nep. eigen. Gabr de Jong Gz., alhier, in geschreven in het stamboek en door de rijkscommissie 1 goedgekeurd. Giessendam. I De collecte langs de hui zen voor de J^ed. Herv. Naai vereeniging wDorcas" heernf 476.21 opgebracht. Tot oudeming in de Ger. Kerk zijn de beonen K. L. Pluister en G. Broere, en tolt diakenen de heeren M. Brouwer en J. Huisman. In deze gemeente is gedurende bet jaar 1934 aan sieungeldon uitgekeerd een bedrag van f 59918,32 en aan brandstof- fen toes lag f 3051. Voorts is er aan armen- ■org uitbetaald een bedrag van f 12178.87 terwijl voor behoeftigen krankzinnigen f 8283.21 is ufti Gemeenteraad. Giessendam. De heer J, de Mik heeft bedankt als raadslid. Zijn opvolger is de heer A. J. van der Wiel. (A. R.). Tot ouderlingen der Ger. Kesk zfjn gekozen de heeren K. L. Pluister en C. Broere en tot diakenen de heeren M Brouwer en J". Huisman, die allen hun benoeming hebben aangenomen. De collecte, gehouden door de meie- JDorcas" heeft opgebracht f 476,21. Raadsvacature. De heer J. de Mik heeft bedankt als bd van den gemeenteraad. Op de A.-R. lijst js opvolger de heer A. J. van der Wiel Sr. DieseHrcinen. Giessendém. Wij vernemen dut er plan tam bestaan om op de spoorlijn Dordrecht GieseendamNijmegen met ingang van de zomerdienstregeling met Dieseltreinen te gaan rijden. Het schijnt in de bedoeling te liggen, met drie treinstellen te begin- pen. Hardinxveld. Van de aan den Nieuwe- weg staande en tot verdwijning gedoemde woningen zijn reeds twee afgebroken. Aan de Oostzijde moeten nog acht volgen en aan de Westzijde vijf, tenminste als de oorspronkelijke plannen van de aanleg van den rijkweg worden gevolgd. (Vermoedelijk zullen deze plannen evenwel zoodanig worden gewijzigd, dat aan beide zijden twee woningen kunnen blijven staan. De rijksweg zal nJ. den Nieuweweg over een viaduct kruisen en daarom behoeven niet alle woningen te verdwijnen. De crisismelkcommiasie voor Har dinxveld en Giessendam beeft bepaald, dat met ingang van 3 Februari geenhoogere minimumprijzen mogen gelden dan 5 cent per liter voor inkoop en 8 cent voor straatverkoop. Het echtpaar J. T. van Heukelom en E. van Oosstroom herdacht 31 Januari zijn 50-jarige echtvereeniging. De man verricht nog steeds zijn werkzaamheden, terwijl de vrouw eveneens alleen haar be zigheden ia hnis bijhoudt. Werkverschaffing. Hui- en Boei cop. Voor de gemeentelijke werkverschaffing hebbeta zich 8 werkloozen aangemeld. Tot opzichter over deze werk zaamheden is aangesteld de heer J. L. Holl Sz. De werkzaamheden eerst aan vangen op Maandag 11 Fèbr. Hei- en Boeicop. Aan gezinnen van meer dap zee personen zal ,voor zoover zij daarvoor in aanmerking komen, goedkoo- pe margarine worden verstrekt, tegen den prijs van f 0.22 per half K G. Schee p vaarf ver keer. HeL en Boeicop. De afgeloopen maand bedroeg bet aantal schepen dat in op- en gfwaarteche richting de Zwaaujjkuiken- hrng door bet Merwedekanaaltlaaeeerde 2254. Dit aantal is 462 minder dan in De cember. Zware varkens. Hoornaar. Als een zeldzaam geval kun nen we melden dat de heer J. B. Zonne veld Piek 10 stuks varkens afleverde, wel ke een totaal gewicht hadden van 2829 K G. Zeer jammer was dat, toen de heer Zonneveld Piek ha Poeldijk aankwam, een der varkens door de verre reis op de auto was doodgegaan. Het dier had een ge wicht van 350 K G. Langerak. Tot voorzitter van de com missie tot wering van schoolverzuim is voor het jaar 1935, aangewezen de heer D. F. van Donk. hoofd der o 1 school, tot secretaris de heer J. H. Wiegers, hoofd der school met den bijbel. WEGVERBETERING. Molenaarsgraaf. Het gemeentebestuur is voornemens, den zuidelijken toegang tot de brug over den Graafstroom in de kom der gemeente te verbreeden. De A.N.W^B. en de K.N.A.C. hebben een bijdrage in de kosten der 'Verbetering toegezegd. Jongerenbond van kafÉsproducsnten. Noordeloos. De af deeling Noordeloos Van den Jongeren bond van Kaasprodu centen vergaderde in café Zwart. De voorzitter opende de vergadering met een welkomstwoord, waarna de se cretaris de notulen las, welke werden vastgesteld. In beginsel werd besloten, met de afd. van den Bond van Kaaspro ducenten samenWerking te verkrijgen voor het doen optreden van een spreker Het financieel verslag geeft een batig saldo aan. Bij de bestuursverkiezing werd de heer D .v .d Haven' bij acclamatie herkozen. In de vacature van penning meester, ontstaan door het bedanken van den heer A. Slob te Hoornaar, werd ge kozen de heer J. W Bikker. Bij de rond vraag kwam ter sprake de gezamenlijke feestavond te Meerkerk van de afdeeling aldaar en de Vereeniging van Oud-Leer lingen Landbouwhnishondonderwijs. In ds sloot. Noordeloos. De heer J. de H. reed Donderdagmiddag door een defect aan de stuurinrichting van zijn auto. nabij het *.g. „Heultje" op het Laag-Eind van den weg. De auto kwam in de sloot terecht. De H. kwam er zonder letsel af, doch eerst na eenige uren werken was de auto op den weg gebracht. De schade bleek ge ring te zijn. Kantoor ontvanger der registratie. SliedrechL Met ingang ven Woensdag zal het kantoor van den ontvanger der registratie en domeinen gevestigd zijn in een lokaal op den beganen grond van het gemeentehuis, voorheen in gebruik bü den gemeente-on tvan ger. De laagste. SHedrecht. De heer S Spek was voor f 3635 laagste inschrijver voor perceel I voor het onderhoud van de trainhavens en aanlegplaatsen op de Z.-H. eilanden, gedurende 1935, bij aanbesteding door de Rijkswaterstaat te Den Haag. Excelsior, SliedrechL De gem zangvereen „Ex celsior", het het jongdameskoor zal Don derdagavond in de zaal „Thalia", een uitvoering geven onder leiding van haren dirigent den heer W J. v. Sontwijk. Voetbal-supporters vereen. SliedrechL SHedrecht. Dinsdagavond 8 uur zal de bovenzaal van den heer Schalk een ver gadering belegd worden, tene;nde te komen tot oprichting van een supporterever eenl ing. Dienstbodencursus. SBed recht. De gemeente zal een cursus organ iseeren tot volledige opleiding van dienstboden. De cursus zal voorloopig voor den tijd van 3 maanden als proef worden ingesteld en wel in 2 opvolgende leergangen, elk van 16 cursisten. De les sen worden gegeven in de vakschool voor me'sjes in de Kerkbuurt. SliedrechL Hoog water. Maandag 4 Fe bruari. v.m. 5.50 uur; Dinsdag 5 Februari, v.m. 6.30 uur; Woensdag 6 Februari, v.m. 7.15 uur; Donderdag 7 Februari, v.m. 8.05 uur: Vrijdag 8 Februari, v.m. 8.50 uur; Za terdag 9 Februari, v.m. 9 40 uur; Zondag 10 Februari v.m. 10.25 uur. MAANDAG 4 FEBRUARI tm De zaak werd 14 dagen aangehouden om nog een getuige te hooren. Steun opgelicht L. A. de K., landbouwer, wonende te Heukelom, had zieh te verantwoorden voor het feit, dat hij in November 1934 de steunregeling der gemeente Heukelum voor f 10,50 had opgei cht, dit door te ver zwijgen. dat in de betreffende week hij of zijn huisgenootey steun had genoten. De K. had eenig geld verdiend met het ver- koopen van fru't; dit had hij niet opge geven. Eisch een maaad gevangenis. Uitspraak 2 weken gevangenis. Beleed iging. D. de K.. grondwerker te Hardinxveld, had op 21 November A. Vaarwater voor iets m nder moois uitgemaakt. Getuige Vaarwater zeide: Ik ben te oufl om belee- digd te worden; verdachte beleende en zei dat V. behoorde tot die menschen, die het altijd over anderen hebben. Eisch en uitspraak f 3 boete subs. 3 dagen hechtenis. Steun opgelicht. A. S., los-arbeider te Oud-Alblas, had op 8 Dec. de steuncommissie te Oud-Al blas voor f 2.16 opgelicht. Als u tzóndering vroeg de Officier in dit geval een voorwaardelijke gevangenis straf van een maand, met een proeftijd van 3 jaar. Uitspraak conform. Zijn dorpsgenoot J. V. had op 8 Dec. de steunregeling voor f 1 opgelicht V was reeds eerder veroordeeld. Eisch en uitspraak een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand met een proeftijd van 3 jaar. Ongehoorzaam geweest. A. W. D-, lasscher te Sliedrecht, stond terecht omdat hij op 22 November gewei gerd had om ten zijn fiets te stappen, toen bem dit door den veldwachter A. Jana- aens, die hem wilde aanbonden, voor het wielrijden zonder licht, geboden werd. Veldwachter Janssens gaf een verslag van het gebeurde, hij had den wielrijder niet herkend. Later had hij D. toch kun nen aanhouden. Verdachte zeide nu dat hij den poütteman niet gehoord had Dit was toch in strijd met de waarheid, want toen Janssens hem achterna zette, had D. eenige keeren omgezien. Eisch f 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. Uitspraak conform. W. K., kok; J. EL, rijswerker; J. Y„ schipper en A. v. d. H., maat-helper, al len wonende té Sl^drecht, stonden heden terecht. n W. K en J. K.|" omdat zij op 15 No vember ten nadeele van de N.V. Heine- kens Bierbrouwerij Mij. 12 bierfleschjes hadden gestolen. W. K. en J. V., omdat zij 9 bierfleesch- jes hadden weggenomen en A. v. d. H., daar hij 3 bierfleeachjes had gestolen. De verdachten bekenden. Get. J. Breedveld, beurtschipper, had bemerkt, dat bij het inladen van eenige kisten met ledige flesschen. dat er een k st ledig was. Toen de kisten op den wal stonden, hadden de jongelui de kist leeg geplunderd. v. d.' H. was reeds eenige keeren veroordeeld, had zelfs al eens in de gevangenis gezeten. Gee scht werd voot W. K. em J. K. een voorwaardelijke gevangenisstraf van 1 maand met een proeftijd van 3 jaar; voor W. K. een voorwaardelijke tuchthuisstraf van 2 maanden, alle met bijzondere voor waarden en voor v. d. H. 3 weken gevan genisstraf. Uitspraak eonform. Ruit vernield. H. V., koopman, wonende te Gorin- chem, had daar op 6 December een ruit van het kantoor van het Burgerlijk Arm bestuur stuk geslagen. Er waren onaange naamheden geweest over de steun, toen was V. boos geworden en had de ru t in geslagen. Hoofdagent J. 'Arends was op het kantoor geroepen, waar V. spektakel maakte en had de ruit zien inslaan. Eisch: een voorwaardelijke gevangene- straf van een week, met een proeftijd van 3 jaar. Uitspraak conform. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE DORDRECHT. (Zitting van Vrijdag 1 Februari). Mishandeling. A. P. H.. arbeider te Almkerk, had op 10 November den jongen G. Boterbloem met een bezemstok geslagen. H. vertelde' dat Boterbloem zijn kinde ren bedreigde Hij had den jongen ge waarschuwd en deze had hem toen ge tart. Daarop had H. den jongen een klap gegeven. Het Boterbloempje gaf toe dat hij de kinderen van H. geplaagd had. Eisch f 7 boete subs. 7 dagen hechte nis; uitspraak f 6 hoels subs. 6 Jagen hechtenis. Bekediging. Mej. C. K., geb. v. d V.. wonende te T enhoven, had op 29 November tot mej. G. Kouwenberg, geb De Bruin, gezegd: „Je bent een groote schooier". Mej. De Bruin was daardoor op de teenen getrapt en was naar de pol'tie geloopen. Het was tusschen de beide dames een aangenaam gesprek geweest, de schoonzusters hadden elkaar „de waarheid" Groot-Ammers. Vergadering op Vrijdag 25 Jan. Voor zitter de lieer G. B. Fortuijn, burgemees ter, Behalve de heer Oskam, zijn alle le den aanwezig. De Voorzitter opent de vergade ring met gebed, waarna de notulen wor den gelezen en onveranderd vastgesteld. Verschillende ingekomen stukken, waar onder een schrijven van den lieer W. van Prooijen. die mededeelt, dat hij met in gang van 1 Februari zijn functie als hoofd der O.L. school hoopt te aanvaarden, wor den voor kennisgeving aangenomen. et ambtenaren-reglement wordt aarfge- vuld met bepalingen inzake leden van den bijz. vrijw. landstorm. Ve ree h i llen de pens ioens-gron dslagen worden vervolgens vastgesteld. Aan den heer Joh. Maurik wordt, over eenkomstig diens verzoek, verkocht een perceel bouwterrein grenzende aan het Burgemeester Fortuijnplein, groot 401.70 M2 i f 3 25 per M2 dus voor f 1598.03. Aan een reclamant wordt op diens ver- noefc ter h heffing verleend WH het betalen van hon denbelasting. De Voorzitter leest vervolgens voor een schrijven van het gemeentebestuur van Arkel, gericht aan B. en W. van Dor drecht, waarin wordt verzocht de electri- citeitstarieven te verlagen en tevens aan dit adres adhesie te willen betuigen. Spr deelt echter mede. dat hij en 4 collega's van omliggende plaatsen, vertegenwoordi gende 13 gemeenten, reeds een verzoek van gelijke strekking aan Dordrefcht heb ben gedaan Mocht hieraan niet worden voldaan, dan ligt het in de bedoeling, ge zamenlijk tegen de tarieven, die vooral on der de huidige omstandigheden veel te hoog geacht worden, te ageeren. Hierdoor is het overbodig aan het adres van Ar kel thans adhesie te betuigen, hetgeen aan deze gemeente, met vermelding der be weegredenen zal worden medegedeeld. Wordt aldus besloten. Vervolgens leest de voorzitter voor de missive van Ged. Staten waarin dit ooilege mededeelt dat het in het voorne men ligt. met ingang van 1 Januari 1935 de bezoldiging van de ambtenaren van den burger lijken stand. van de gemeenten nader dêfinitief te re gelen. Ged. St. stellen zich voor de vergoe ding voor de voltrekking van huwelijken te bepalen op f 1.- per huwelijk terwijl voor het verrichten van de overige werk zaamheden een bezoldiging zal worden vastge-steld van f 40 per jaar. Deze bezol digingen zijn thans als volgt: de burge meester, die de huwelijken voltrekt, ont vangt f 2 per huwelijk; de ambtenaar van den burgerlijken stand f 100 -5% tijde lijke korting per jaar, Spr. deelt mede dat B. en W. zich niet met de voorgestelde be dragen van Ged. Staten kunnen vereeni gen. In de eerste plaats wordt het bedrag van f 1 per huwelijk te laag geacht, om dat bij ongunstig weer een auto moet wor den genomen en de ambtenaar er dan op toeleggen moe|t en in de 2e plaats zijn B. en W er van overtuigd dat er tegen een belooning van ongeveer f 30 per jaar nie mand in de gemeente gevonden zal wor den die dan de functie van ambtenaar van den burgerlijken stand zal willen beklee- den. Deze ambtenaar moet toch eiken dag minstens 1 uur zitting houden: in den winter heeft hij uitgaven te doen voor ver warming enz., terwijl bij eventueele abui zen hy bovendien beboet kan worden. B. en W. stellen daarom voor het bedrag ad. f 2 per huwelijk te handhaven en de ove rige bezoldigingen te verminderen met 15% waartoe met algemeene stemmen be sloten wordt. (De heer Oskam komt ter vergadering.) Hierna deelt de voorzitter mede, dat met het oog op het drukke autover keer het B. en W. gewensoht voorkomt dat voor een gedeelte van den Hoogendijk en de Kerkstraat een parkeer-verbod wordt vastgesteld. Bij de discussie, die over dit punt ont staat, wijst de heer Frederikze met voorbeelden uit de practijk, op de geva ren die aan een dergelijke verordening zijn verbonden. Daarentegen zijn alle leden ei van overtuigd, dat thans de auto's dik wijls zoodanig langs de weg worden ge plaatst dat anderen bijna niet kunnen pass oe ren Na stemming wordt het voorstel van B. en W. met 5 tegen 2 stemmen (de heeren Frederikze en Den Besten) aangenomen. Als parkeerplaats worden aangewezen het Kerkplein en het 'Burgemeester Fortuyn- plein (laatstgenoemd plein met des Za terdags van 811 uur, in verband met de kaasmarkt. Hierna schorst de voor z i 11 e r de openbare vergadering en gaat de raad in geheime zitting. Na heropening wordt met algemeene stemmen besloten tot het aangaan van een geldleening groot f 5000 voor ophoo ging enz. van het aangekochte terrein bij de haven waarvan een gedeelte zal wor den verhuurd aan gebrs. Broere die ter plaatse een benzine-bewaarplaats zullen oprichten. De voorzitter memoreert dat in de raadsvergadering van 6 Juli 1934 is be sloten aan de gemeente Streefkerk^ een verzoek te doen tit het aangaan van een gemeenschappelijke regeling inzake toelating van leerlingen uit de gemeente Streefkerk op de O.L. school alhier. B »n W. van Streefkerk hebben bericht, dat de raad niet tot deze regeling wensoht over te gaan. Spr. wil thans vernemen welke houding de raad in deze zaak wenscht aan te nemen. De heer Zwart Voorspuij stelt voor, dat de voorzitter bij Ged. Staten zal onderzoeken hoe deze kwestie zich ver moedelijk in de naaste toekomst zal ont wikkelen. Als school 2 te Streefkerk wordt opgeheven zal een gemeenschappelijke re geling zeer z^ker door Ged. Staten wor den aanbevolen. W e t h. Broer is van meening dat de ze kwestie reeds den vorigen zomer aan hang ia gemaakt. Doordat het antwoord van Streefkerk zoalang uitbleef is men thans nog niet verder gekomen. Met 1 April vangt het nieuwe leerjaar weer aan en dan zou men, indien vóór dien tijd geen andere maatregelen worden genomen, de kinderen nog een jaar op de school moe ten toelaten. De opheffing van school 2 te, Streefkerk is wel in onderzoek, doch, in dien daartoe mocht worden besloten, zal er in ieder geval nog geru i men tijd mee heengaan Spr. stek daarom voor «mum het besluit te nemen om de kinderen wM de gemeente Streefkerk na 1 April niet meer op de 0. L. school alhier tee te laten tenzij er voor dien tijd nog e.-n ge meenschappelijke regeling tot stand komt De heer De Vos zou deze kwestie nog een jaar willen uitstellen. In dien tijd zul len zeer zeker nadere beslissingen zijn ge nomen inzake school 2 te Streefkerk. Spr. kan het niet goedkeuren.! dat de kinderen, die vlak bij de school wonen, gedwongan worden 'n school te bezoeken, die een half uur van hier verwijderd ligt. De-greijs tus schen beide gemeenten loopt zeer eig?n- aardig. De inwoners ren Streefkerk, die juist óver de grens wonen, leven geheel mee met de bevolking ren Groot-Ammers, zoodat ook wel eens het voordeel, dat Groot-Ammers van deze menschen heeft, in aanmerking mag worden genomen. De heer Den Besten acht het niet verantwoordelijk, om deze oftjuiste toe stand nog lancer te handhaven. De kosten per leerling zijn ongeveer f 11 per jaar. De 0. L School alhier wordt door 28 leer lingen uit Streefkerk bezocht. J)e gemeente derft dus jaarlijks ongeveer f 300 aan in komsten. Daarbij komt. dat door deze leer lingen aan de 0. L. School een assistent is aangesteld tegen een belooning van f 400 Ook de bijzondere school heeft recht op dit bedrag, zoodat de 28 leerlingen de ge meente. na aftrek van het ontvangen schoolgeld, ongeveer f 1000 kosten. De heer Oskam vindt ook den bestaan- den toestand niet billijk. Spr. kan xioh echter vereenigen met het denkbeeld ren den heer Zwart Voorspuij, om deze zaak eerst nader te onderzoeken. Hij steunt bel voorstel van wethouder Broer. De voorzitter merkt op, dat het voorstel van weth. Broer en den heer Den Besten, billijk is en in alle opzichten te verdedigen. Een andere zaak is echter of thans reeds een beslissing moet worden ge nomen. Spr zou b.v. deze week op de grif fie eens kunnen informeeren of en zoo ja, wanneer de opheffing van de school 2 kan worden tegemoet gezien. Het treffen van maatregelen voor het aangaan van een ge meenschappelijke regeling kan dan nader onder de oogen worden gezien. Daar de tijdruimte tot 1 April echter reeds betrekkelijk gering is, handhaven vooretellers hun voorstel, dat met 4 tegen 3 stemmen (de heeren De Vos, Zwart Voorspuij en Oskam) wordt aangenomen. Bij de rondvraag vraagt de heer De Vos eenige inlichtingen inzake tarieven van de waterleiding en weegbrug, waarop de voorzitter antwoordt, dat deze de aandacht van het dageljjksch bestuur heb ben Hierna sluiting. Nieuwland. Vergadering van den gemeenteraad 26 Januari; aanwezig alle leden. Na opening door den voorzitter, bur gemeester G. 61 oh en lezing der notulen, door den secretaris, welke onveranderd worden vastgesteld, worden enkele inge komen stukken voorgelezen. Hierbij is et een van deiij keuringsdienst voor waren te Dordrecht, waarnit blijkt, dat de gemeen te Nieuwland m de kosten van dezen dienst f 65.21 moet bijdragen. Voorts een schrijven van het electrici- teitsbedrijf te Dordt; zulks naar aanlei ding van een adhesie-betuiging aan hel verzoek van de gem. Arkel om verlaging van stroomprijs. De gemeente Dordt zet uiteen de kosten, welke vele millioenen bedragen voor het houwen en aanleggen van werken voor dit bedrijf en komt daarna met een tegemoetkoming door een stroomverlaging van 1 cent per K.W. U.. welke inmiddels tot nul wordt geredu ceerd door 1 cent omzetbelasting per K. W.U. Punt 2 is een voorstel van B en W om Ged. Staten te verzoeken de jaarwed de van den ambtenaar van den burgerlij ken stand, die in den regel is belast met de voltrekking van huwelijken met in gang .van 1 Jan. 1935 vast te stellen op f 10 (vroeger was dit f 15). Dit wordt zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Voorts om de jaarwedde v. d amb tenaar y.d. burgerlijken stand, belast met de overige werkzaamheden, vast te stellen op f 20 (vroeger f 60), zulks in verband met de circulaire van Ged. Staten d.d. 27 Dec. en 2 Jan. Over dit tweede gedeelte zijn de raadsleden het met Ged Staten niet eens. Besloten wordt dat B en W. zullen verzoeken deze jaarwedde op f 30 te brengen, zulks met het oog op de werk zaamheden hieraan verbonden. Fen voorstel van B. en W. tot wijziging der veldwachters-verordening en dat tot vaststelling van den pensioengrondslag van G. Oudshoorn, gem-veldwachter, wor den z.h.st. goedgekeurd. Hierna volgen de stemmingen voor voor zitter. leden en plaatsvervangende leden van het stembureau voor de verkiezing der Prov. Staten. Voorzitter wordt de heer G. van Mourik, leden de heeren E. Verhaar en C. Verrips en plaatsvervan gende leden de heeren A. Brakel en J. C. van Meevor. Voor de stemming voor dpn gemeente raad wordt de heer G. van Mourik. even eens voorzitter; de hepren A Brakel «1 C. Verhaar worden lid; plaatsvervangen de leden de heeren J. C. van Meever ea C Verrips Het laatste punt. een wijziging (W be grooting van administratieven aard wordt z h st aangenompn. Daar de rondvraag niets oplevert, stoft de voorzatter i' MAANDAG 4 FEBRUARI 1833 Woensdag 6 Februari. Hilversum. 1875 M. V A R.A. 8 uur Gra- mofoon; 9 30 uur Onze Keuken door P. J. Kers Jr.; VPR O 10 uur Morgenwijding; V.A.R.A. 10.15 uur Uitzending voor de ar beiders in de Continubedrijven; R V U. 11 uur Otto van Tussenbroek over: ,.Met kunstzin knutselen door en voor kinderen" (II); V.A.R.A. 11.30 uur Vervolg uitzen ding voor de arbeiders in de Gontinu-be- drijven; 12 uur Concert door -de Zonne- Dinsdag 5 FwruarL Hilversum. 1875 M. A.VJ1.0. 8-9 Gra- mofoon. 910 Concert door het Ensemble Rentmeester: 10—10.15 Morgeh wijding: 10.1510.30 Graraofoon; 10.3011 Concert door het Ensemble Rentmeester; 1111.30 Wenken voor de Huishouding; 11.3012.30 Orgelconcert en Bas-Bariton; 12.301.30 j kloppers; 12 45 uur Viool en Piano; 1 uur Gramofoon; 1302.15 Zang en Gramo- Concert doo- de Flierefluiters; 2 uur Voor foon; 2.153 Gonoert door het Omroep- de Vrouwen; 2 15 uur Knipcursus; 3' uur Orkest; 34 Knipcursus; 4.15—4.30 Gra- Voor de Kinderen. 5.30 uur Concert door mofoon; 4.30—5 Radio Kinder Koorzang: i het X-X-Ensemble: 6 uur Orgelspel; 6 15 56.30 Halfuur voor kleinere kinderen uur Concert door het X-X-Ensemble; door Mevr Ant van Dijk; V.P.R.O 5.30 R VU. 6 30 uur Cursus door Prof. G uur Bijbelvertelling door Ds. B. J. Aris. Gonggrijp ovef: Voedsel en Vrede in het A V.R O 66.50 Concert door het A.V.R.O. l Verre Oosten (I); V A R A 7 uur Sportuit- Aeolian-Orkest. 6.507 Joh. Mol °)[©r: „Onze aardappelen- en groentenhandel". 7 j 7.30 Kamermuziek door het Münchener Fiedel Trio; 7.30—8 Engelsche les voor be- j ginnere; 8—8.05 Nieuwsberichten; 8.05 8 45 Concert door het Omroep-Orkest; 8-450.15 Concert door het „Lyra Trio"; 9.15_© 46 Concert door het Omroep-Or kest; 9.4511 Opvoering ren ,.De drie Musketiers"; 11—11.10 Nieuwsberichten; 11.10—12 Dansmuziek door Jack de Vries' Internationals. Huizen. 301.5 M K R O. 8—9.16 Concert; 10—10.30 Gramofoon; 10.30—11 Muziek- uitzending voor fabrieken: 1111 30 Gra mofoon; 11.30—12 Godsdienstig halfuur tje door Pastoor L. H. Perquin; 12.15 12 30 Gramofoon; 12 30—1.15 Concert-door het K RO.-Orkest; 1.15—2 Gramofoon; 2 3 Vrouwenuurtje: 34 Modecursus; 4.15 —4.30 Liederen recital: 4.905 15 Concert door het KB.0 -Orkest; 5 155 30 Vervolg Liederen-recital; 5.30—5 45 Gramofoon; 5 456 30 Concert door het K R 0 -Or kest; 6 306 40 Gramofoon: 6 407 Espe- ranto-coreus; 7.157.35 Vragen ren he den en toekomst aller aandacht waard; 7.35 -7 46 Gramofoon; 7.46-8 Een kijkje in een Mkldewrtandsvergadering (miniatuur hoor spel); 88 05 Nieuwsberichten: 8.05 8.40 Concert door het KF.O. Symphooie- Orkeet (U.S.O.); 840—0 Opvoering van „De Schoone Schijn". 99 35 Concert door het KRO Symphonic Orkest (U.S.O.); 9.35045 Gramofoon; 9 4510 Opvoering van „Het Consult": 10—11 Concert door het K R O-Orkest en Gramofoon: 10.30 10.35 Nieuwsberichten; 1112 Concert door Schirman m zijn Show-Orkest. zending: 7.20 uur L. H. Mansholt over „Sociaal-Democratische landbouw-politiek in crisistijd": 8 uu' S O S-berichten; 8 03 uur Graraofoon. 8.15 uur De Stem van Europa (II). Wij stemmen voor u af op Praag (Tsjecho-Slowakije); 8.35 uur Orgel spel; 8 50 uur Concert door het B B C.- Symphonie-Orkeet en Piano; 9 50 uur Nieuwsberichten en Varia: 10 uur Opvoe ring van „Parijsc-he Avond"; 1045 uur De Zesdaagsche te Brussel'. Reportage van uit het Sportpaleis te Brussel door Jan Broeksz; 11 uur Concert door het V.A.R.A. Orkest; 11.30 uur De Zesdaagsche te Brus sel. Reportage dooir Jan Broeksz. Huizen. 301.5 M N C R V. 8—8.15 Schrift lezing en Meditatie: 8 150.30 Gramofoon; 10.30—11 Morgendienst door Ds D. Ring- nalda Jr.: 1112 Concert door het Ensem ble Van der Horst en Gramofoon: 12.15 1 Concert door het Ensemble Van der Horst 11.15 Gramofoon; 1.152 Orgel bespeling; 23 Gramofoon. 33 30 I^zen van Chr. lectuur; 3 303.45 Gramofoon; 4—6 Viool-recital en Gramofoon; 56 Kin deruurtje: 66 30 iAndbouwhalfuurtje. „Pluimveegenoegöns" door R. Douma; 6 30 6.56 Onderwijsfonds voor de Binnen vaart; 7pl.m. 7.15 Nieowsberiohten; pl.m. 7.157.30 Gramofoon of e>en kwar tiertje Radio-reportage; 7.308 Technische teringen (XX) ..Warmte en techniek. II. „Toepassing van warmte in gebouwen" door S van Otteloo 88 06 Nieuwsberich ten: 8 0510 30 Uitvoering van het Ora torium ..Moses" van Max Bruch: pl.m. 9 9.30 Archeologische .cursus (IV). „Heili ge Tijden" door Dr. W H. Gispen. 10.30 10.35 Nieuwsberichten; 10.3511.30 Gra mofoon. NOG GEEN SLUITING DER NEDERL. SCHEEPSBOUW MIJ. Men bouwi een schip in voorraad. De dreigende sluiting bq gebrek aan orders, van de Nederlandsche Scheeps bouw Maatschappij in April, is voorloopig afgewend. De Maatschappij heeft geen nieuwe opdracht voor den bouw van een schip ontvangen, maar reeds eenigen tijd 1 geleden heeft de directie na rijpe overwe ging, besloten,e en schip in voorraad te gaan bouwen, een schip dus. voor welks bouw goen bestelling is gegeven, doch waarvoor men tijdens den houw een ge gadigde hoopt te vinden De bijzondere omstandigheden, waar onder dit nieuwe schip wordt gebouwd, zijn door de directie van de werf met het personeel besproken. BRANDKAST GEFORCEERD. Een buit van ruim f 4000. Zaterdagmorgen werd ontdekt, dal in gebroken was in het kantoor van de steenkolenhandel maatschappij „Oranje Nassau", gevestigd in de Havenstraat na bij bet station Amsterdam-Haarlemmer meer te Amsterdam. De brandkast was door bet laten sprin gen van het slot geopend Daartoe stop ten de dieven in 't slot ren de zware deur een patroon en om 'n zwaren slag te voor komen, drenkten zij een gordijn en een regenjas in water en duwden deze voor werpen met de tafel tegen de kluisdeur aan, waardoor het geluid werd gedemtp De dieven hebben zich meester gemaakt van een geldtrommel. waarin naar schat ting een bedrag van ruim f -4000 aanwe zig moet zijn geweest. DE IN VERKEERDE HANDEN GE RAAKTE POST. De Amerikaan Philip W Ireland, die in het onwettig bezit was van poststuk ken, behoorende tot de „Uiver"-mail, is dezer dagen op verzoek der Haagsche po litie door de Engelsche politie aangehou den. In zijn bezit werden gevonden 36 enveloppen, alle behoorende tot de Uiver- poet In het geheel zijn 84 enveloppen toege zonden aan het hoofdbestuur der P T. T. te 's-Gravenhage. waar vóór oen spoedige toezending aan de rechthebbenden zal worden zorggedragen BROEDERTWIST. Met het mes gestoken. Te Bakkeveen (Gr.) kregen twee zoons van den veehouder W. ruzie. Opeens greep de jongste het mes en stak zijn broer tweemaal in den huik. Het slacht offer werd naar het ziekenhuis te Gro ningen vervoerd, waar operatief moest wordrii ingegrepen Aanvankelijk^ was zijn teeet&nd ernstig, thans te dte bevredigend. IN DE MIJNBEDRIJVEN. Loonovereenkomst opgezegd. De N.V. Domamale Mijn Mij., de Mij. tot Exploitatie van de steenkolenmijnen Laura en de Vereeniging, de Mij. tot ex ploitatie van de steenkolenmijn Oranje- Nassau en de N V. Nederlandsche steen kolenmijn Willem Sophie hebben de con tactcommissie voor hel mijnbedrijf een schrijven gezonden, waarin de directies medeelen, dat zij zich genoodzaakt zien de loonovereenkomst tegen 1 Maart op te zeggen. De arbeidsovereenkomst is tegen 1 Mei opgezegd. NARCISSEN VELDEN BLOEIEN REEDS Als een bijzonderheid vermeldt de Tel.. dat enkele narcissen-velden in den omtrek van Hillegom reeds in bloei staan. Als het zachte winterweer aanhoudt, zal de bloeitijd der bloembollen beslist vroe ger aanvangen dan vorig» jaren. BEJAARD ECHTPAAR VERDRON KEN. Noodlottig ongeval. Te Hantumer Uitburen (Gr.) zijn de 76- jarige D. Bosch en zijn 75-jarige echtge- noote levenloos uit een langs hun woning loopende sloot opgehaald Bosch en zijn vrouw woonden in een alleenstaand huis je. Vrijdagmiddag omstreeks 5 uur, even voor het invallen van de duisternis, schijnt de vrouw eenig wasöhwerk te heb ben verricht op het z g „stapje" in de breede sloot. De vrouw is toen te water geraakt en op haar hulpgeroep is de man toegeschoten. Deze moet voorover in het water zijn gevallen en daar geen hulp aanwezig was, verdronken beiden. MUUR INGESTORT. Arbeiders onder puin bedolven. Zaterdagmorgen is bij de graafwerken voor het leggen van waterleidingbuizen te Nieuwkuyk een muur ingestort, waar langs men een greppel gegraven had. Drie arbeiders werden onder het puin bedolven. Een hunner A. Samuels uit Nieuwkuyk, werd zeer ernstig gewond. De geneesheer achtte overbrenging van den gewonde naar het ziekenhuis in Den Boch noodzakelijk. De toestand van Sa muels is zorgwekkend. De twee andere arbeiders kregen s'echts lichte verwondingen en zijn per auto naar huis vervoerd. HET DRAMA TE AMSTERDAM. De vrouw op vrije voeten gesteld. De vrouw, die Maandagavond der vo rige week op de eerste etage van een per ceel aan de Nieuwe Heerengracht te Am sterdam haar echtgenoot bij een huiselij- k«»n twist met 'n slagersmes zoodanig ver wondde. dat de dood spoedig intrad i Vrijdagmiddag door de justitie op vr voeten gesteld. -liJÉL IBIS SHAO - LICHTE PIJPTABAK Rookt Dobbolmann'a Tabak an géén anderat DE VERDACHTE BRAND TE CULEMBORG. Bluschmateriaal onbruikbaar g< mankt. Op het terrein van de sigarenfabriek van de firma v. d. Tak en Co. te Gulem- borg, is Vrijdagavond het vuur opnieuw opgelaaid. Men trachtte te blusschen met eigen materiaal van de fabriek, doch men kon geen water krijgen. Daarna is het vuur met het brandbluschmateriaat van de gemeente gebluscht. Later is gebleken, dat de standpijp, die aangesloten moet worden op de waterleiding, met zakken was diohtgestopt. zoodat het brandblusch- materlaal der fabriek onbruikbaar was. Zooris bekend is reeds onmiddellijk na het uitbreken van den brand geconsta teerd dat er brandstichting in het spel moet zijn. Thans zou gebleken zijn dat het bluschmateriaal vart te voren onbruik baar was gemaakt. NOTARIS FAILLIET VERKLAARD. Etn groot tekort? De rechtbank te Leeuwarden beeft den notaris A F te Langweer failliet ver klaard. Deze gebeurtenis heeft ook in de omlig gende gemeenten veel opschudding ver oorzaakt. vooral omdat verschillenden aan zienlijke bedragen onder het beheer van dezennotaris hadften gesteld. Reeds eenig® dacen geleden dpden geruchten de ronde, dat de zaken van F pr niet goed voors tordeti Door het optreden van een der schuld ei schers is thans het faillisse ment tot stand gekomen Hoewel niet preciejj .kan worden vast gesteld. hoe groot he* tekort is. heeft men grond om tp vermoeden, dat het zeer aan zienlijk zal zijn KASSIER VOORTVLUCHTIG. f Met f 61.000. Een Chineeech ka.ssier van de Neder landsche Handel Maatschappij te Sema- rang (Ned. Indië) is voortvluchtig met me deneming van een bedrag van f 61.000. )Bankinstellingen in Ned.-Indie zijn steeds door een borgstelling gevrijwaard tegen nadeelig» gevolgen van degelijke go- vallen). GEEN ALGEMEENE STAKING. In Belgische mijnen. De Centrale van de Socialistische Mijn werkers in de Borinage heeft Zaterdag middag in een te Hornu gehouden verga dering met op slechts drie na algemeene stemmen de beslissing van het buitenge woon mijnwerkerscongres te Brussel, om het stakingsbesluit op te schorten, goed gekeurd Een dergelijk besluit werd door de Centrale der Mijnwerkers in het bek ken van Charleroi met algemeene stem- hedenmorgen niet of althans in het al gemeen niet zou uitbreken Het besluit gevolg van de tegemoetkomende houding der regeering SNEEUWSTORMEN IN ZWITSER LAND. Drie schooljongens omgekomen Drie leerlingen van het gymnasium te Winterthur (Zwitserland), die zich tijdens een uitstapje in de bergen, tegen de waar schuwingen der leefaren in, van de klas se hadden afgescheiden om een top te be stijgen, zijn in een verschrikkelijken sneeuwstorm geraakt. De reddingsbrigades, die direct op on derzoek togen, konden de verdwaalde jon gelui tengevolge van den orkaanachtigen sneeuwstorm niet meer vinden. Men vreest dat zij alle drie verloren zijn. DE TUNNEL ONDER DEN MONT BLANC. Hot plan herleeft. Het denkbeefd onder den Mont Blanc door een tunnel te graven, die Frankrijk met tlalië verbindt, is een stap nader tot zijn verwezenlijking gekomen door toedoen van drie Fransche Kamerleden, die oen motie hebben ingediend, waarbij de re geering wordt verzocht, deze aangelegen heid onverwijld ter hand te nemen en met de Italiaansche regeering officieele on derhandelingen aan te knoopen. De ontworpen tunnel zou 12 K M. lang worden en het plaatsje Courmayer in Italië zou worden verbonden met Chamo- nix in Frankrijk. Voor het grootste deel zou hij onder gletschers doorloopen. Voorgesteld wordt om na vorming van een Fransch-Italiaansche maatschappy een leening van 225 millioen franc aan te gaan. te garandeeren door de regeeringen van Frankrijk en Italië. Er wordt op ge wezen, dat de bouw van dezen tunnel aa.n een groot aantal werkloozen langen tijd werk zou verschaffen, terwijl het toeris tenverkeer tnsschen beide landen door de tunnel zou worden bevorderd. een arbeider door een lawine verraat en gedood. Voor het eerst sedert veertig jaar ia de baai van Pasajes n et ver van de Fran sche grens, gedeeltelijk dichtgevroren. SPAANSCHE VISSCHERSBOOT VERGAAN. De 21 opvarenden verdronken. Naar nit Ferrol wordt gemeldt, is een Spaansche visschersboot. waarvan men al geruimen tijd geen bericht had ontvan gen. bij de hevige stormen van de laatste dagen vergaan De geheele bemanning, hu- staande uit 21 visschers. is verdronken. men genomen. Daarmede stond vast. dat de staking DE MOORDZAAK-BORN. Drie doodvonnissen. Voor het uitspreken van het vonnis in de moordzaak-Bom nam de Raad van Justitie te Semarang achter de groene tafel plaats met de baretten op. waaruit viel af te leiden, dat het uitspreken van doodvonnissen kon worden verwacht. De Raad weigerde in te gaan op de ver zoeken tot het instellen van een psychi atrisch onderzoek, achtte het ten laste ge legde wettig en overtuigend bewezen en veroordeelde de nitlokster van den moord de vrouw Noie. echtgenoote van wijlen Bom. en de twee hoofddaders Kiso en Tasdi tot de doodstraf. De twee andere beklaagden werden veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf. Allen hoorden het vonnis, dat in het Javaansch was vertaald, onbewogen aan, waarna zij werden weggeleid. De verdedigprs teekenden reviab* aan. ten behoeve van den ter dood veroordeel den. HEVIGE KOUDE IN SPANJE. Gevolg: vernielde oogsten ea werkloosheid. De buitengewone koude, die sedert meer dan een week in Spanje heerscht, heeft volgens voorloopige ramingen onge veer 80 pCt. van den geheelen swaasap- peloogst verwoest. De schade, welite zich ook tot andere gewassen uitstrekt, be draagt eenige honderden m'llioenen pe setas. Aangezien de oogstwerkzaamheden zijn gestaakt, waardoor tevens "het trans port en de verpakking zijn stopgezet, ver liezen c.a. 150.000 a 200.000 arbeiders werk en brood. De toestand krijgt nog een ernstiger aanzien, als men bedenkt, dat ook de vo rige twee wintert door hun ongewone koude aanzienlijke schade aanrichtten. In de omgeving van Lerida zijn thans temperaturen van 26 graden onder nul waargenomen. Bij Segovia ontspoorde als gevolg van den hev gen sneeuwval een goederentrein. Gelukkig kwam niemand hierbij om het leven. Bij Santander werd HET HAUPTMANN-PROCES. Isidore Fisch met de ontvoerde baby gezien? De deskudige op het gebied van vinger afdrukken, Sommer, uit New York. heeft in het verdere verloop van het procee te Flemington verklaard, dat hij in den nacht na de ontvoering om tien minuten over half een twee mannen, een vrouw dis een blond kindje droeg, in een tram zag helpen Sommer herkende van foto's die men hem toonde, de personen die hij ge zien had. De verdediging maakte hierop bekend, dat deze foto's van Isidore Fisch en Vioiet Sharp waren Zooals men zich zal herinneren, was Violet Sharp het dienstmeisje van de schoonmoeder van Lindbergh. mevrouw Morrow Violet pleegde later zelfmoord. Bij het kruisverhoor viel de openbare aanklager Wilens, Sommer's getuigenis toaehtig aan, en toen h<j hem een foto van Violet Sharp toonde, en vroeg, of dit de vrouw was die hij gezien had met de ba by. weigerde Sommer met ja of neen te antwoorden De schriftkundige Trendlev gaf als zijn meening. dat Haupteiann geen enkele losgeldbrief kan hebben geschreven Hij betoogde dat de experts van de aankla gers tal van woorden In de brieven heb ben genegeerd Beelly verklaarde, dat de verdedigim? niet beweert, dat Isidor Fisch de losgeld- brieven heeft geschreven of het kind van T.indberg heeft ontvoerd Zij beweert slechts, dat Fisch het losgeld heeft ont vangen BRUTALE BANKROOF. Drie gewapende bandieten hebben Vrij dag de Eerste Nationale Bank te Smith Center (Kansas) beroofd van 1500 dol lar. Op hun vlucht* ontvoerden de bandie ten zes beambten der bank. onder wie 2 vrouwen De vrouwen werden geplaatst in de auto der bandieten en de mannen moesten aan beide kanten op de treeplan ken staan Den beambten werden, voordat zij buiten de stad in vrijheid werden ge steld, alle kostbaarheden afgenomen. CHINEESCHE ZEEROOVERS OVER VALLEN ENGELSCH STOOMSCHIP. Eén doodt. Het Engelsche s.s ..Tsoengtsjau", me tende 2104 ton en toebehoorende aan de China Nav. Co Ltd te Londen, is Vrijdag in de mond van do Jangtse in handen van zeeroovers is gevallen. Het sohip had vele Engelsche jongens en meisjes aan boord, die van hun vacantia weer naar hun eehool te Tsjefoe (China) zouden terugkeeren en was reeds vier en twintig uur over tijd. Engelsche oorlogsschepen verlieten de reede van Weihaiwei om te trachten de „Tsoengtsjau" op te spioren. evenals het vliegt,iig-ni0riterschip Hermes", de krui ser .Suffolk "en de motorboot „Sandwich". Het gezelschap kinderen reisde onder leiding van één man en vier vrouwen en bestaat uit veertien jongens en tien meis jes, die onder zijn dan 12 jaar. voorts 28 jongens en 18 meisjes, die den leeftijd van 12 jaar nog niet hebben bereikt. De Ghineesehe piraten hebben een der wachten gedood en een ander gewond. Ver volgens hebben zij het vaartuig weer in den steek gelaten: het werd door oorlogs schepen naar de Junk Baai geëscorteerd. De zeeroovers hebben de kinderen onge moeid gelaten en niemand als gijzelaars ontvoerd. De Juk Baai ligt dicht bij de Bias Baai, het bekende zeeroovertnest. ti) j)e oogen van den Grijzen Wolf tierden. toen hij het huis zag Daar nden de gehate Spanjaarden in. Geen I verstoorde de «tilt» re« den nacht. Met een sprong bereikten ze de palen, J 90. Zp klommen op de veranda. Daar waarop het huis gebouwd was. en begon- lagen de Spanjaarden, die den Grijzen nen er in te klimmen. Anderen wachtten Wolf in den val gelokt en minachtend wem op bus beurt om te volgen os vrije voeten gesteld hadden.

Schoonhovensche Courant | 1935 | | pagina 4