MAGGI5 BOUILLON DE HOLLANDSCHE KAPERS. Uit ons Regeeringshuis "WaT geeft dë^adiöT^ Gemengd Nieuws. Hj? eischen van het goede het beste... Plaatselijk Nieuw~s j Gemengd Nieuws Nieuws in een paar LandbouwenVeeteelt Marktberichten Donderdag 14 Februari. Hilversum. 1875 M A.V.R.O. 8—0 Gramo- foon; 910 Concert door het Ensemble Lismonde; 10—10.15 Morgenwijding: 10.15 '10.30 Gramofoon; 10.3011 Concert door het Ensemble Lismonde: 1111 30 Knipcursus Kinderkleeding; 11.30—1: Gramofoon; 12—1.45 Concert door Tu shinsky's Select Salon Orkest en Grai loon; 1.452 Gramofoon; 22.30 Halfuur voor de VrouW; 2.303 Pianovoordracht, 33.45 Naiicursus; 44.30 Halfuur voor zieekn en ouden van dagen door Mevr1. Ant. van Dijk; 4 30—4.45 Gramofoon; 4 45 5.30 Voor grootere kinderen. Opvoering van „Alleen op de Wereld", 5 30630 Concert door het Omroep-Orkest: 6 30—7 Sportpraatje door den heer H. Hollander; 77.30 Kamermuziek door het Gagliano- kwartet, 7.308 Engelsche les voor gevor derden. 88.05 Nieuwsberichten; 8.05 8 50 Gramofoon; 8.50—9.10 Internationale Chansons door L. W. Nijland; 9.109.40 Orgelconcert, Sopraan en Viool; 9.40—11 Concert door het Omroep-Orkest, Piano en Gramofoon, 11—11.10 Nieuwsberich ten; 11.10—12 Concert door het Holland- sohe Orkest „De Musketiers" en een Zi geunerorkest Huizen. 301.5 M K.R.O. 8-0.15 Concert; N.CR.V. 10—10.15 Gramofoon; 10.15— 10.45 -Morgendienst door Ds. W Meyn hout; 10.45—11 Leger des Heils-kwartier- tje; K.R.O. 1111.30 Gramofoon; 11.30 12 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin; 12.152 Concert door het K.R.O.-Orkeet en Gramofoon: N.C.R V. 2 3 Cursus fraaie handwerken; 33 45 Gramofoon; 46 Bijbellezing door Da C. von Meijenfeldt: 5—6.30 Cursus handen arbeid voor de jeugd: 5 306.30 Orgelbe speling 6.306.58 Kapiteine E. van Hoog straten, van het Leger des Heils, over: „De strijd om het Koninkrijk"; 7.157.30 Gra mofoon of een kwartiertje Radio-reporta- ge"; 7.308 Weekoverzicht: ..Wat er op de wereld gebeurt" door Cron. A. Grayé: 8 806 Nieuwsberichten; 8.059 05 „Een oortje met de Nederlandsche Meisjes C3ube" (Driehoekwerk); 9059.35 OuHer- uurtje. „Linkshandigheid" door A. J. Drewes; 9.3610.50 Concert door het Bachkoor en -orkest der Beth le hem kerk te 's-Gravenhage; 10.3010.35 Nieuwsbe richten; 1060—11.30 Gramofoon. Vrijdag 15 Februari. Hilversum. 1875 M. V.A.R.A. 8 nur Gra mofoon; V.P.R.O. 10 our Morgenwijding; V.A.R.A. 10.15 nur Voordracht door Frans Nienhuys; 10.36 uur Concert door het Drukkers Select Trio; 11 uur Voordracht door Frane Nienhuys; 11.20 uur Concert door Drukker'8 Select Trio; A.V.R.O. 12 2 Concert door het Ensemble Rentmees ter en Gramofoon. 23 Gramofoon: 34 Concert door John van Brück en zijn Or kest; V.A.R.A. 4.05 uur Knipcursus; 450 uur Gramofoon; 5 uur Na Schooltijd; 5.30 uur Concert door het Ameterdamsch Sa lon Orkest*16 uur Gramofoon; 6.15 unr Concert door het Amsterdamsch Salon Orkest; 6.46 uur Gramofoon, 7 uur Con- oert door bet Ameterdamsch Salon Or kest; 7 30 uur „Wetten van dezen tijd" (II). De wet op de arbeidsbemiddeling. Le zing door C. v. d. lende; 7.50 uur Gra mofoon; 7.57 nur S.O.S.-berichten; V.P. R.O. 8 uur Lezing: Godsdienstige vormen en gebruiken in het gezin. Zesde voor dracht: De „priesterlijke" fnnctie der ouders. Spreker: Ds. J W. van Nieuwen- huvaen: 8.30 uur Concert; 9 uur Cursus: Vader- en Moederreligie. 6de voordracht. Het moedermotief in het Protestantisme, Spreker: Dr. J C. A. Fetter; 9.30 nur Concert, 10 uur Nieuwsberichten; 10.15 uur Lezing: Beschouwingen over Gedach ten uit de moderne Fransche literatuur. And ré Ghamson. Spreekster: Mej. Dr. A. C. M Duioker, V.A.R.A. 1112 Gramo foon. Huizen. 301.5 M. N.C.R.V. 8—8 15 Schrift lezing en Meditatie: 8 159 30 Gramo foon; 10.3011 Morgendienst door Ds. S. IJbema; 1112 Orgelbespeling; 42.15 12.30 Leger des Heils-kwartiertje: 12.30 —1.15 Concert door het Ensemble Van der Horst; 1.15—146 Gramofoon; 1.46—2.30 Concert door het Ensemble Van der Horst; 2 303 Lezen van Ghr. lectuur; 33.45 Viool-recital en Gramofoon: 45.30 Gra mofoon, 5.306 30 Zangrecital en Gramo foon; 6.306.58 „Het zaaien van cactus sen" door A. J. Herwig; 7pl m 7.15 Nieuwsberichten; pl m. 7.15—7.30 Gramo foon of een kwartiertje Radio-reportage; 7.308 Literaire lezingw. „Herinnerin gen van een dommen jongen" van Arthur van Schendel, door K Heeroma; 8—8.05 Nieuwsberichten; 8 05—9 Concert door hot N.CR.V.-Harmonie Orkest; 99.30 Dt. S O. Los over- „Johan Amos Come- niua (15921670); de vader van de Pae- dagogiek". 9.30—10.30 Concert door het N.C.R.V.-Symphonie Orkest; 101005 Nieuwsberichten; 10.3011.30 Gramofoon, WOENSDAfl 13 FEBRUARI 1938 „Excelsior". Sliedrecht. De gem. zangvereeniging „Excelsior" gaf Donderdagavond in de zaal Thalia met medewerking van het Jongedameskoor een u tvoering. De heer Verheij, de voorzitter, opende den avond met eenige toepasselijke woorden, waarna het groote koor zong „Het Ave Verum". „Du Hirte Israels" en „Droome-kind", welke Lederen keurig vertolkt werden. Het jongedameskoor gaf de kleine operette „De Speelmaa" ea het reeds eeoige malen DE MOORD OP GERRIT DE BIE. Veroordeelde niet de schuldige? Zooals reeds is gemeld, zal njr. Roobol verdediger zijn van P. de Bie, bij de be handeling der zaak in hooger beroep we gens doodslag op zijn neef Gerrit de Bie te Oss. Voor zijn onderzoek is mr Roobol zes maal in Oss geweest en ook Zaterdag be vond hij zich in Den Bosch, om de noodi- ge maatregelen te treffen Mr. Roobol be zocht den veroordeelde in het Huis van Bewaring te Den Bosch. Men vernam van den advocaat, dat deze in verband met de gegevens betref fende de zaak De Bie, Zaterdag een tele- giam aan den minister van justitie zond, waarbij hij verzocht aan mr. baron Speyart van Woerden, procureur-gene raal in Den Bosch, een onderzoek te wil len opdragen naar de juistheid van be langrijke mededeelingen Volgens mr. Roo bol staat het vast. dat de verdachte P. de Bie in den avond van den moord in de ouderlijke woning vertoefde en dat hij niet schuldig is aan het hem ten laste gelegde. Van andere zijde wordt vernomen, dat volgens een uitlating van mr. Roobol, de verdediger den moordenaar kan aanwij zen Mr Roobol zon beslist geweigerd hebben zich met de zaa.k te bemoeien, in dien hij er niej zeker van was, de gron den overtuigend te kunnen aanvoeren voor zijn pleidooi tot vrijspraak van P. de Bie. DE TERUGKEER DER MARINIERS Het tijdstip van den terugkeer dpr ma- opgevoerde „Lentebloemen". In de pauze werd de dirigent, de heer v. Santwijk Jr., gehuldigd naar aanle'ding van zijn 10-ja- r g directeurschap van „Excelsior". Van wege de 'vereeniging werden een foto in lijst en bloemen aangeboden. Na afloop was er bal. Ouderavond school C 143. Sliedrecht. In de scjiool C 143 werd de gebruikelijke ouderavond gehouden, Welke druk werd bezocht. Tevoren hadden vele ouders van de gelegenheid gebruik ge maakt om de fraaie collec.tie tentoonge stelde handwerken te bezichtigen. Het hoofd der school de heer Kooijman open de op de gebruikelijke wijze Daarna wer den onder leiding van den heer Monster eenige liederen gezongen Nadat de kin deren waren getracteerd, moesten deze tegen negen uur naar huis, waarna de heer Kooijman zich in waardeerende woorden uitte over de Sliedrechtsche huisvrouwen Hij besprak voorts de inge voerde bezuinigingen en vond het jam mer dat aan zijn school twee leerkrach ten waren verbonden die niet voldoende kunnen worden gesalarieerd. Vervolgens hield mej Hoogvorst een keurige inleiding over moeilijkheden in het schoolleven. In zijn onderwern „Het Kind" legde de heer Struijek den nadruk vooral op het goed begrijpen van het ka rakter. Tenslotte liet de heer den Toom aan de sluiting een woord voorafgaan. Hierin legde hij den nadruk op de groote verantwoordelijkheid, die op de schouders van het onderwijzend personeel ligt Geitenfokkerij. Schelluinen. Voor de afdeeling van de Zuid-Hollandsche Bond van Geitenfokkers heeft Maandagavond de heer S. de Jong uit Den Haag gesproken over voeding en verpleging van geiten De geitenfokkerij geeft voordeelen. die men door 't houden van koeien niet heeft. De melk van de geit ia licht verteerbaar, heeft een hoog vetgehalte, werkt soma nd op stroma en in tegenstell ng met de koe brengt de geit met haar melk vrijwel nooit tb.c. over bij den mensch. Een geit ia voor de arbeidersklasse zeer voordeelig, omdat ze vaak 700 L. melk per jaar produceert, mits de voeding, waar aan vaak veel mankeert, goed geregeld ia. Daarbij vergete men vooral niet, dat de dieren eiwit, phosphorzuur, kalk en zout noodig hebben. Zetmeelvoeder en vitami nen krijgen de dieren meestal voldoende. De z.g. stalkeuringen,' die de Bond houdt, werken mede om de vele fouten in de verpleg ng der dieren te laten verdwij nen. De dieren moeten hebben een stal ling met zonlicht en versche lucht, met bewegingsvrijheid, een on doordringbaren bodem, telkens versch strooisel, gewitte wanden enz. In de weide late men de geit liefst los loopen, niet aan een te zware ketting, niet in dep regen. Verzor ging van de huid en de klauwen is nood zakelijk, maar wordt te vaak nagelaten. Een groot aantal moote lichtbeelden d enden ter toelichting van deze leerzame rede. Schelluinen. De afdeeling van Het Groene Kruis zal een moedercursus ge ven, die op 18 Maart aanvangt en in de namiddaguren gehouden wordt. Men kan zich als deelneemster opgeven bij een be stuurslid. In zijn been gehakt Tienhoven. De arbeider A. van Lomwei in dienst bij den landbouwer A. B., te Hoornaar, had bij het houthakken het on geluk in zijn been te hakken, waardoor hij z'ch onder behandeling van dr. Donker moest stellen. daarom gebrui ken we altijd de practische en uitmuntende NEDERLANDSCH PRODUCT IN KWALITEIT AAN DE SPITS is thans nader vastgesteld. Zaterdagavond om 8.08 uur zullen zij aan het Maassta tion te Rotterdam aankomen. De man schappen van de motorbrigade en hun materiaal gaan direct met denzellde trein door naar Haarlem. f' CREDIETEN. De commissaris van politie te Goriri ch em ve'rzoekt namens den officier van justitie te Rotterdam bij herhaling allen, die ter verkrijging van 'n crediet, geld heb ben afgodragen of gezonden aan de On derlinge Spaarinstelling, de Spaar- en Credietverzekering „Eigen Hulp", of de Vereenigde Spaar- en Criedietbank, allen te Schiedam (houder M. v. Weerden) zich ten spoedigste te wenden tot hem, com missaris van politie, tot het geven van inlichtingen. Ook kan men zich daartoe rechtstreeks schriftelijk wenden tot den rechter-com- missaris te Rotterdam GASVERGIFTIGING. Bejaarde man omgekomen. Te Scheveningen heeft de politie Maan dag in een der hofjeshuizen aan de Nieu we Laantjes een geval van gasvergiftiging geconstateerd, waarvan een 75-jarige man het slachtoffer is geworden.AIn bedoelde huizen woonde het echtpaar t d. Z. Zij hadden zich Zondagavond ter ruste bege ven en de gaslamp uitgedraaid. Vermoe delijk hebben zij dit echter niet goed ge daan, zoodat de vlam is uitgeploft, doch de kraan half open bleef staan Toen Maandagmorgen den leveranctera op hun bellen niet werd opengedaan. Waarschuw den zij de buren en' politie, die zich toe gang verschafte. De man was reeds over leden. De vrouw was echter nog in leyen. Zij is naar het Roode Kruis Ziekenhuis overgebracht. Het gebruik van een ouderwetsche gas lamp moet feitelijk als de oorzaak van het ongeval worden beschouwd. TWEE AANRIJDINGEN TE ALPHEN AAN DEN RIJN. Drie kinderen gewond. Tengevolge van het onvoorzichtig over steken van den rijweg, zijn drie meisjes het slachtoffer geworden van twee aanrij dingen. welke Maandag te Alphen aan den Rijn geschiedden Het eerste ongeluk ge beurde in de Hoofdstraat. De studente W. M. van W„ die niet in het bezit van een rijbewijs was, reed daar onder toezicht van haar vader met een zeer matige vaart. Plotseling kwamen van achter een stil staande auto twee dochtertjes van den heer J. van 0. te voorschijn. Hoewel de bestuurster onmiddellijk remde, was een aanrijding niet te voorkomen en beide meisjes kwamen onder den wagen terecht. Zij hadden over het geheele Lchaam ver wondingen opgeloopen en de gezichtpn waren onherkenbaar door de schaafwon den De kinderen zijn naar het ziekenhuis te Leiden overgebracht. Hun toestand is niet zorgwekkend Het tweede ongeval had plaats op den Steeksterweg. De 5-jarige Corrie Griffioen stak, nadat zij aan den kant had gewacht voor drie passeerende auto's, zonder uit kijken den weg over Zij werd gegrepen door den wagen, bostuurd door den heer W. J. V., uit Leiden. Het kind werd een twintig meters meegesleurd en ain hoofd en armen gewond De toestand is even wel niet ernstig. INBRAAK IN DE RESIDENTIE. Ruim 1200 gestolen. Maandagnacht is ingebroken in het Zuid-Hollandseh Koffiehuis aan de Groen markt te 's-Gravenhage. De daders, ver moedelijk waren het er twee, hebben de brandkast, welke op het directiekantoor tje stoftd, geforceerd en een geldkistje, waarin zich tusschen de f 1200 en f 14^0 bevond, meegenomen. LIJK GEVONDEN. Onder verdachte omstandigheden.' Onder verdachte omstandigheden is in een zeer eenzame streek bij Slagharen (0.) liggende in een breede sloot, het lijk van den ruim 70-jarigen F van Os gevon den. Van Os, die reeds sedert ruim een week werd vermist, had om het middel een touw, terwijl hij een wonde aan het hoofd had. De man, die als een eenigszins zon derling bekend stond, heeft in het Indi sche leger gediend Men wist van hem, dat hij eenig kapitaal bijeen had ge spaard. Roofmoord? Of hier ran roofmoord sprake is, zal nog moeten blijken. De overledene had den laateten tijd vaak tegen buren en anderen gesproken over het geld, dat hij had uitstaan en een ge deelte, dat hij geregeld bij zich droeg. Hij had de gewoonte zich van zijn wo ning op de Witman naar het huis van fa milieleden te begeven. Deze familie woon de in de Westerslagen, en Van Os moest om den weg naar zijn familie af te leg gen, het zeer eenzame gedeelte passeergn, waar hij nu gevonden is. Dat het hier een gewonen verdrinkings dood betreft, kan niet goed worden aan genomen, daar in de woning vrijwel geen geld is gevonden. f EEN ZWAAR GETROFFEN DISTRICT. Staun aan 12000 personsn. Het district Kroja op Vest-Java, tus schen Tjilitjap en Poerwokcrto, is tenge volge van misoogsten over de laatste drie jaren economisch zwaar getroffen, ter wijl de misère nog verergerd wordt door een opgetreden malaria-explosie en groo te werkloosheid. Overal zwerven er Inlanders langs de wegen. Het Binnenlandsch bestuur is overgaan tot het verstrekken van rijst en geld, dit laatste voor het inkoopen van volkavoedsel en zout. De malaria-bestrij- dmg geschiedt door het verstrekken van kinine op groote schaal. Ruim 12.000 per sonen moeten worden geholpen. Het be stuur slaat groote rijstvoorraden in. De bestrijding van de ellende bracht groote kosten mede, waarvoor een som vin f 30 OCX) onttrokken ia aan het weerstands fonds voor het Regentschap Tjilatjap. GANGSTERS STELEN 20.000 DOL LAR. Van een bank te Chicago Een politiebeambte passeerde het bij kantoor van een bankinstelling, toen hij vier gemaskerde mannen naar buiten zag komen, die geldtasschen bij zich hadden. Hij begreep, wat er gbeurd moet zijn, en zonder een woord te zeggen schoot hij oen der mannen neer: het viertal ant woordde prompt, waardoor de agent werd gewond. In minder dan geen tijd werd de gewonde gangster in een gereedstaande auto gebracht en met een geweldige vaart zagen de bandieten kans te ontsnappen. Gebleken is, dat zij wel 25 biinkbeambien hadden verrast, die niet konden voorko men, dat ongeveer 20.CXX) dollar uit de safe werd geroofd DE STRIJO TEGEN DE PIRATEN. Premie met 1000 dollar verhoogd. De provinciale regeering van Kanton heeft aap de reeds uitgeloofde beloonin- gen een bedrag van duizend dollar toege voegd voor het gevangennemen van de zeeroovers, .die zich veertien dagen gelo den meestqy hebben gemaakt van het stoomschip „Tungchow" met 45 Ameri- kaanpche en Britsehe kinderen aan boord. Inmiddels is Maandag de Tungchouw met de schoolkinderen aan boord te Tsjo- foe aangekomen. Nagenoeg de geheele bui- tenlandsche kolonie was uitgeloopen, om de kinderen te verwelkomen Door het voorgevallene hebben de kin deren een week extra vacantia gehad daar het schip, nadat de Britsehe vliegtuigen en oorlogsschepen de zeeroovers hadden verdreven, koers heeft gezet naar Hon- kong en vandaar naar Sjanghai. Zaïer- dag zijn de kinderen vandaar vertrokken om naar school terug te keeren. DOCHTER VAN EEN AMERIKAAN- SCHEN BURGEMEESTER ONT VOERD. De dochter van den burgemeester van Kansas City, de 25-jarige Mary McElroy is uit haar huis ontvoerd. Zij verklaarde in den nacht van de ontvoering, dat zij piet kon slapen en heneden naar de radio ging luisteren en 20 minuten later was zij verdwenen. In Mei 1933 is de jongedame eveneei» ontvoerd: na het betalen van een losprija van 20.000 dollar werd zij toen weer vrij gelaten. In verband met deze ontvoering ia toen het eerste doodvonnis wegens ontvoering uitgesproken. OP EEN DAM GELOOPEN. Gisternacht is het stoomschip „Staa- fries III" van de HollandFriesland lijn geladen met stukgoed en op weg van Leeuwarden naar Amsterdam, door den mist onder de gemoente Andijk met groo te kracht op een onder water liggenden stroomdam geloopen. Het vaartuig ligt muurvast en de pogingen van de „Frane- ker I" van dezelfde maatschappij, om het schip vlot te trekken, mislukten, daar de uitgebrachte kabels telkens stuk getrok ken werden. Voor de bemanning, welke met inbegrip van den kapitein, uit vjjf koppen bestaat, bestond geen gevaar. REUSACHTIGE BRAND IN JAPAN Tweeduizend menschen dakloos. In Japan heeft een enorme brand ge woed, tengevolge waarvan 420 huize» werden verwoest en meer dan 2000 men schen daklooe werden. Tallooze personen werden licht gewond Er zijn echter geen dood en te betreuren. De dakloozen zijn tijdelijk onderge bracht in tempels, scholen en in tenten, die op het strand zijn neergezet. De oorzaak van den brand is, naar men aanneemt een kaars, die op een altaar in «en der huizen was geplaatst. Het vuur Verspreidde zich met een razende snelheid zoodat groote gedeelten van de hoofdstra ten der stad reeds verwoest waren, voor dat men den brand, die reeds den gehee- len nacht had gewoed, meester kon wor den. EEN BRUIGOM ONTVOERD. In opdracht van zijn moeder. Toen een jong paar zich per slede op, weg bevond naar de kapel te Okno (Po len) om zich daar in den echt te laten j verbinden, sprongen plotseling vijf man nen te voorschijn, die trachtten den bruidegom te ontvoeren. Het gezelschap, dat de aanstaande echtelieden vergezelde zag kans de politie bijtijds te waarschu wen, zoodat de ontvoerders later konden worden gearresteerd. Bij hun verhoor be kenden zij, dat zij van de moeder van den bruidegom opdracht hadden gekregen haar zoon te on'voeren om aldus het hu welijk te beletten. 97. Op doze vraag kwam spoedig ant woord, want toen ze een hoek omsloegen, zagen Bart, Marie en de kapitein een prachtig gebouw vlak voor zich. De bwwde riniers ait het Saargebied in Nederland, 'raP> naar den ingang leidde, wwe gebeeldhouwd. 98. Gewapende schildwachten bewaak ten den hotfdingang, maar na een'woord van den leider van het gezelschap, konden de gevangenen doorloopen. Enidelijk wer den ze in een heel groote kamer gelaten waar een Azteek, gak leed in een prachtig gewaad, rr.e» een vreemden helm op b* hoofd, gezeten was in een leunstoel. WOENSDAG 13 FEBRUARI 1935. Indische begrooting. Bij deze eerste samenkomst sinds De cember begon de vergadering met een hulde en herdenking aan den overleden minister ir. Kalff, aan wien de voorzit ter en vervolgens de minister-president woorden van groote waardeering spraken. Na snelle afhandeling van een aantal kleine ontwerpen, werd overgegaan tot de behandeling van de Indische bogrooiing Er waren verschillende sprekers ontevreden over het beleid van den tegenwoordigen gouverneur-generaal, zoo ook de eerste spreker, de heer Cramer («.-<♦die ook klaagde over willekeur bij de bezui niging Om Indië uit de put t" helpen moet er heel wat meer gedaan worden, dan de Indische regeering thans doet. Nederland nou de kolonie nn moeten helpen De toe stand der bevolking ia ellendig. Spr. be treurde verschillende interneeringen. De heer Van Boetsel&er van Dubbeldam (e.-h.) meende, dat dr. Colijn als minister-president, minister van koloniën en waarnemend minister van waterstaat, overbeladen is met werk. Ook deze spr. klaagde óver den gouverneur- generaal. Hij zou gaarne nadere mededee lingen krijgen over een werkplan, de in dustrialisatie en over den invoer van Ja- va-suiker in Nederland. Gezags- en machtsmiddelen mogen niet verder inge krompen worden. De heer Rutgers (a.-r.) prees het, dat de Indische regeering blijk geeft te be grijpen, dat zij het gezag moet handha ven. Verdere bezuiniging op de machts middelen, zoo als sommigen willen, zou onverantwoordelijk zijn. Er is daarop in 6 jaar reeds 61 milüoen bezuinigd. Een bijdrage van Nederland aan Indië zou In- dië's autonomie kleiner maken. Suiker levering aan Nederland zou weinig b^ten, daar hetgeen Nederland gebruikt, nog geen tiende deel is van de Indische pro ductie. Spr. verlangt een instelling in In dië, die gegevens kan verstrekken betref fende producten, die Nederland aan Indië kan leveren. VLAMMENZEE TE GIËSSEMDAM. HOEPELMAKERIJ UITGEBRAND. Schuren en opslagplaatsen mede in de asch gelegd. Glessendam. Een felle brand heeft gis- eravond gewoed in de hoepelbuigerij van de firma J. Aandewiel, gelegen aan den Rivierdijk. Hoog laaiden omstreeks half acht de vlammen op, die in de groote houten loods, waarin het bedrijf was ge vestigd, in het brandbare materiaal veel voedsel vonden. Daar het gevaar voor uit breiding van den brand zeer groot was, daar de hoepelmakerij in een dichtbevolk te arbeiderswijk ligt, waar de buizen dicht opeen staan, werd de assistentie ingeroe pen van de brandweren van Sliedrecht en Neder-Hardinxveld, die weldra ter plaat se verschenen. Zoo kon in totaal met 14 stralen, waarvan vier op de waterleiding, water worden gegeven. Er was geen sprake van blussching van het houten gebouw, dat een opper vlakte besloeg van ruim tachtig vierkante meter en dat als een fakkel brandde. Men bepaalde zich dairom tot het nathouden van de omliggende perceelen, een werk, dat groote moeilijkheden opleverde, aan gezien, door de ongunstige windrichting, een geweldige vonkenregen op de huizen ki de omgeving neerdaalde. Twintig huizen ontruimd. Het vunr tastte zes arbeiderswoningen alsmede een winkel, aan, doch de bewo ners slaagden erin den inboedel van een 20-tal huizen bijtijds naar builen te slee pen en in veiligheid te brengen. De zes woningen zijn zwaar door het vuur en het blusschingswater gehavend. Men kon niet voorkomen, dat de naast de hoepelbuige rij gelegen kolenopslagplaatsen van de heeren A. Klop en G. van 't Hoog in de asch werd gelegd. Vermoedelijk is van den brand hierin gelegen, dat spa nen, welke rondom een kachel lagen, zijn begonnen te branden. Van het gebouw is nagenoeg niets meer over en de machines, welke voor de be werking werden gebruikt, zijn volkomen vernield. De boven de werkplaats gelegen opslagplaats, welke geheel met witte hoe pels was gevuld, leverde het meeste voed sel op voor het vuur. Twee uur lang was het verkeer op den drukken straatweg DordrechtNijmegen welke langs den Rivierdijk loopt, ge stremd. Te half tien was het gevaar voor verdere uitbreiding van den brand bezwo ren en kon met de nablussching een be gin worden gemaakt. De firma Aandewiel was tegen brand schade verzekerd. Giessendam. Tot kweekeling met akte is aan de ^Koningin Wilhelminasehool benoemd mej. L. Los. Met aanvakelijk 32 leden is hier een Herv. Meisjesvereeniging op Geref Grondslag opgericht. Tot bestuursleden zijn gekozen de dames J. Korevaar, pre sidente; P. de Koster, secretaresse: N. Advokaat, penningmeesteresse en J. Bak ker en T. Keppel. De vereeniging zal zich bij den Bond van Ned. Herv. Meisjesver- een iginger aansluiten. I» de plaats van ém onlang» over leden Ds. J. A. ten Bokkel Humink, pre dikant te Numansdorp, is tot scriba en quaster van het Classicaal Bestuur van Dordrecht benoemd Ds. J. Haring alhier. Giesssn-Oudekerk. Tot bestuursleden der Ned. Herv. Meisjesvereeniging „Wees een Zegen" zijn in de drie ontstane vacatures gekozen de dames A. van der Leer, C. Leeuwia en T. den Boer. Door hat Ijs. Hoog-Blokland. Zaterdag liepen L. de G., J. de R en B. A. op het ijs in de Beemdsche Vliet. Achter v. d. Giessen kwamen J. de R en B. A. een beetje te dicht bij L. de G, waardoor het ijs brak. J. de R. kwam er met een paar natte voeten af. B. A. ging er tot zijn middel in, maar nummer drie verdween tot aan den nek in het water. Het drietal heeft geen nadeelige gevolgen van hun slip pertje ondervonden. Zondag reed een anto uit Almelo, die in de richting Gorinchem ging, bij dp Poort van Kleef tegen een boom De voor ruit versplinterde, maar de bestuurder kwam er heelhuids af. Ziskanhuishulp. Hoog-Blokland. Het bestuur van de ver eeniging „Ziekenhuishulp" heeft tot le den, van de commissie tot nazien van de rekening over 1934 benoemd de heeren T. Groen,*H. van Steenis en G. Slob en tot plaatsvervangend lid den heer G. Hooikaas. De algemeene vergadering zal gehou den worden op Dinsdag 26 Febr. in café „Sport". Periodiek aftredend zijn de hee ren J. den Hartog en T. Klein. Verschil lende bestuursvoorstellen zullen ter tafel worden gebracht, o.a. wijziging van het aantal verpleegdagen en beperking van da reiskoetenvergoeding. Blindenavond. Hoog-Blokland. De commissie, die zich zal belasten met de voorbereiding van den propaganda-avond voor den Ned. Blindenbond, is thans gevormd. Zij be staat uit de heeren W v. d Linden, T. de Bruijn, F. den Hartog, J. den Hartog, G. J. den Hertog, C. de Jong Azn., T. Klein, H. Kroon en J. v. Mourik. De heer Joh. v. d. Berg, bondspropagandist, zal een toespraak houden over het willen en kun nen der blinden. Het voornaamste deel van het programma zal een film zijn, die een duidelijk beeld geeft van het blinden- De heer Van Loon uit Kedichem, hier geen onbekende, zal medewerking verlee- nen. Het belooft dus een leerzame en prettige avond te worden, welke half Maart in het vereenigingsgebouw „D.O.- V.A." gegeven zal worden. Een verre gang. Hoornaar. Burgemeester en Wethou ders hebben den heer G. G. Slob aange steld als ambtenaar van de rijkssteunre geling, welke Maandag hier in werking is gegaan. De werkloozen moeten nu tede- ren morgen te Noordeloos gaan stempe len, wat voor sommigen geen kleinigheid is, daar zij hiertoe een afstand van een uur moeten afleggen. Meerkerk. B. en W. hebben aan de muziekvereniging „Euphonia" vergun ning verleend tot het houden van een lo terij ten bate van de kas. Tot voorzitter van de afd. Meerkerk van de Liber. Staatspartij de Vrijheids bond is benoemd de heer P. Schakel, lid van den gemeenteraad. Op Donderdag 14 Febr. hoopt de muziekvereen. „Euphonia" haar jaarlijk- sche uitvoering te geven. Bij den agent der arbeidsbemidde ling staan thans 66 werkloozen ingeschre ven, te Leerbroek 12 en te Nieuwland 28. Bijz. Vrijw. Landstorm. Ottoland. De afdeeling Ottoland van de bijzondere vrijwillige landstorm hield haar algemeene jaarvergadering in het Raadhuis bij den heer A. Bos. Bijna alle leden waren aanwezig, zoomede de com missieleden, enkele raadsleden, de bur gemeester, de oud-burgemeester, benevens la luitenant Groenendijk. Na opening met een hartelijk welkomstwoord door den voorztter, gaf de plaatselijke leider de heer J. H. de Kreij, zijn gebruikelijk jaarverslag, waarna luitenant Groenen dijk op de hem gewone wijze de vergade ring aangenaam bezighield. Ook raikte hij enkele brevetten en medailles uit en wel als koningssehutter aan de heeren W. M. van Dam, N. Bakker Bzn., A. de Jong, W. Stuij en G-. Bos; als scherpschutter aan de heeren W. den Dikken, W. Groen en J. Horden. Vervolgens werden met een toepasselijk woord de bij den laatst gehou den schietwedstrijd behaalde prijzen uit gereikt. Maximum aantal punten 200, met hoogste steunserie 40. Afdeeling A. (Koningsschutters). Ie pr. J. H. de Kreij 197 p., steunserie 40; 2e pr J. Aantjes Dzn. 197 p., steun serie 30; 3e pr. W. M. van Dam 195 p., steunserie 40', 4e pr. N. Bakker Tzn. 195 p., steunserie 39; 5e pr. C. Hakkesteegt 196 p, steunserie 39; 6e pr. N. Bakker Bzn. 194 p., steunserie 38; 7e pr. A. de Jong 194 p-, steunserie 37; 8e pr. W. Stuij 183 p., steunserie 34, 9e pr. G. Bos 181 p. steunserie 30; Afdeeling B (Scherpschutters). Ie pr. A Aan en 194 p., steunserie 30; 2e pr. G. J. van Gils 193 p., steunserie 39; 3e pr B. Boor. 192 p., steunserie 37; 4e pr. W. den Dikken 191 p., steunserie 36; 5e pr. J. C. Stuij 186 p.,- steunserie 37; 6e pr. G. Eikelenboom 186 p., steunserie 85; 7e pr. J. Horden 182 p., steunserie 40; 8e pr. W. Grf»n 180 p., steunserie 36; Afdeeling C (Gewone schutters). Ie pr. A de Kreij 184 p., steunserie 27 2e pr. Adr Vermeulen 177 p., steunserte 37, 3e pr. G. A. Verrips 174 p., steunserie 35; 4e pr. W. P. van Vliet 173 p., steun serie 36; 5e pr. C. J^orevaar 173 p., steun serie 31; 6e pr. B Mourik 172 p., steun serie 31; 7e pr. M. Eikelenboom 158 p steunserie 24; 8e pr. G. van Buuren 148 p,. steunserie 25. Na afloop werd de vergadering door den voorzitter gesloten me( een hartelijk woord van dank aan de aanwezigen voor hunne opkomst. B. en W van deze gemeen te en van Nieuwland, hebben aan h°t Leger des Heils vergunning verleend tot het houden van een openbare inzameling langs de huizen. DOODSTRAF GEëlSCHT TEGEN HAUPTMANN. VERDEOrGER VRAAGT VRIJSPRAAK. In het proces te Flemington heeft na een kort, maar krachtig requisitoir, de officier van justitie in het Hautpmann- procee, Hauck, de schuldigverklaring van verdachte en de doodstraf geëischt. Dc bewijsvoering. Hauck wide, door de meer dan 400 b wijsstukken overtuigd te zijn van de schuld van verdachte, die zoowel de ont voerder als de moordenaar van Lind bergh's kindje is en eveneens het losgeld in ontvangst heeft genomen. Met grooten nadruk wees hij op de verklaringen, die de getuigen-deskundigen hebben afgelegd. Hauptmann, aldus Hauck, heeft het kind het hansopje uitgetrokken, nadat het door een val van de ladder was overle den. Hij had dit noodig als bewijs, dat hij de baby in zijn bezit had. Daarop is Hauptmann met liet lijkje van het kind per auto naar Rosehili gereden, waar hij het des nachts heeft begraven. Vervolgens is de moordenaar met razende snelheid r.aar zijn woning in Bronx (New York) gereden. Hauptmann zat tijdens het requisitoir met voorovergebogen hoofd en gevouwen handen aandachtig te luisteren en sloeg zoo nu en dan een blik op de juryleden, als om te zien welke indruk de woorden van den officier op hen maakten. Reilly's pleidooi. Daarop was hel woord aan den verde diger Reilly. Met al het talent, waarover hij beschikt, trachtte hij de jury van de onschuld van zijn cliënt te overtuigen, waarbij hij de meening uitsprak, dat de ontvoering niet door één man, maar door oen bende is geschied en wel met mede plichtigen, die zich in het huis van Lind bergh bevonden Reilly drukte de juryleden op het hart, zich niet te laten beïnvloeden door den rijkdom en den roem van den vlieger. De man. dien ik hier verdedig, zei hij, is een arme Duitsohe timmerman Vergeet niet. dat l-oven zi n en uw hoofd de Amerikaan se!.e vlag hangt, dat de sterronvlag ge- icehtighed waarborgt, ook voor den Duitschen timmerman. Felle aanvallen deed Reilly op de leden van Lindbergh's huishouding en vooral op het kindermeisje Betty Gow. De advocaat vroeg vrijspraak „Gij kunt verdachte," zoo zei hij, „op grond van het weinig steekhoudende en geforceerde be wijsmateriaal niet naar den electriscben stoel zenden." WEERBERICHT. Naar waarneming in den morgen van 13 Februari. - Te Den Bosch geraakte de 77-jarige G. L. V. te water. Hij werd spoedig opge haald, waarna men kunstmatige ademha ling toepaste. Het bewustzijn keerde te rug, maar de oude man is in het zieken huis aan de gevolgen overleden. In Limburg is op de mijnen Laura en Julia te Eygelshoven aan honderd ar beiders, meest buitenlanders, per 1 Maart ontslag aangezegd. - Te Amsterdam zijn in de Warmoes- straat uit het kantoor van een combinatie van Chineezen, de geheele boekhouding, een bedrag van f 9230, 38 Engelsche gou den ponden en 200 Ghineesche dollars ont vreemd. Twee verdachten zijn aangehou den. In het Poolsche dorp Wieckburk is een uit zeven personen bestaand gezin door kolendamp vergiftigd. Toen het dra ma werd ontdekt, waren 3 kinderen over leden. Twee andere kinderen en de oudere zijn in zorgwekkend en toestand naar een ziekenhuis overgebracht. Van den 1960 meter hoogen top van de Son tag® horn kwam een lawine om laag, welke vijf Alpen hutten vernielde. LEVERING VAN RUNDVEE. Aan da Centrals. De Ned. Veehouderijcentrale zal in de week van 3 tot 9 Maart a.s. op de onder staande plaatsen gelegenheid geven, run- „deren in de gevraagde soorten aan te bie den. Maandag 4 Maart te Breda 911 uur v.m., veemarkt en te Gorinchem 810 uur v.m. bij de Korver. Dinsdag 5 Maart te Rotterdam 810 uur v.m., veemarkt. Woensdag 6 Maart te 's-Hertogenbosch 810 uur v.m., veemarkt Donderdag 7 Maart te Gouda 810 uur v.m., veemarkt. Vrijdag 8 Maart te Leiden 810 nur v.m., veemarkt en te Utrecht 810 uur v.m., veemarkt. Prijzen en voorwaarden als vorige week. De aangiftekaarten moeten vóór Zaterdag 23 Febr. zijn ingezonden bij de Gew. Landbouw Grisis Organisaties, waar onder de betrokken veehouders ressortee ren. DE BOERDERIJ IN RUSLAND. Algeheele opheffing van het par ticuliere bedrijf. In 1934 ,-,»jjn, volgens officieële mede- deeling, iiv Rusland een millioen boerde rijen, d e steeds onder persoonlijk beheer hadden gestaan, opfeeheven en in de col lectieve bedrijven opgenomen. Het aantal nieuw-gevestigde collectieve boerderijen bedraagt 11.000. Voor dit jaar staat de algeheele opheffing van het particuliere boerenbedrijf op het program. PAARDEN EN VEE. AMSTERDAM. 13 Febr. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 258 vette kalve ren, le kwal. 52—58, 2e kwal 42-60, 3e kwal. 32—40 per K.G. levendgewicht; 82 nuchtere kalveren f 36 per stuk; 320 varkens, vleeschvarkens, wegende van 90 —110 K.G., 4243, zware varkens 40— 41, vette varkens 3940 per K.G. slacht- gewieht. ROTTERDAM, 12 Febr. Veemarkt. Aangevoerd totaal 4147 stuks; 209 paar den 872 magere runderen, 792 vette run deren, 175 vette kalveren, 1745 nuchtere kalveren, 87 graskalveren, 22T7 schapen of lammeren en 40 bokken of geiten. Prijzen per K.G.: Vette koeien 5456, 4750 en 3238 cent; vette ossen 47—60, 4345 en 3840 cent; stieren 46—50, 42 —44 en 3840 cent, vette kalveren 7£— go, 60—65 en 46-60 cent; graskalveren 44 40 en 35 cent; schappn 37, 33 en 30 cent; lammeren 39, 34 en 30 cent; nuchte re slachtkalveren 21 en 15 cent; slacht- paarden 38, 33 er 29 cent. Prijzen per stuk van mager vee: Scha pen f 16, 12 en f 8; lammeren f 11, f 9 en f 7. nuchtere slachtkalveren f 5, f 4 50 en f 4, nuchtere fokkalveren f 14, f 10 en f 6; slachtpaarden f 155, f 115 en f 80; werkpaarden f 225, f 146 en f 85; hitten f 90 f 70 en f 60; stieren f 240, f 190 en f 140. kalfkoeien f 220, f 175, f 125; melk koeien f 215, f 170 en f 120; vaarzen f 120, f 90 en f 70. Overzicht: Vette koeien en ossen aan voer als vorige week, handel kalm, prij zen als Maandag, stieren aa—oer als vo rige week, handel iets williger, prijzen on veranderd; vette kalveren aanvoer iets korter, handel vlugger, prijzen als Maan dag; schapen en lammeren aanvoer als vorige week, handel vlugger, prijzen aie De wijzer zonder pijlpunt geeft dam atand van den vorigen dag aan. Verwachting tot Woensdagavond: Matige tijdelijk toenemende Zuidelijke tot} Westelijke wind; betrokken tot zwaar b©-' wolkt, waarschijnlijk eenige regen; weinigI verandering in temperatuur. Waterstand; Schoonhoven hoog water 0.40 uur, 1.81 M.| Vreeswijk hoog water 2.30 uur, 2.66 M. Keulen stand 3.05 M., val 0.36 M. Maastricht 12 Febr42,60 M. Luchttemperatuur: Da temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 43 graden Fahrenheit. Woenadag 13 Februari: Op 11.50, onder 454. Volle Maan Maandag lé Februari. Maandag; nuchtere slacht- en fokkalveren aanvoer groot, handel traag, prijzen iet» lager; paarden aanvoer als vorige week, handel kalm, prijzen iets lager; kalf- en melkkoeien aanvoer ruimer, handel iets vlugger, prijzen stijver; vaarzen en pinkem aanvoer iets korter, handel kalm, prijzen onveranderd; graskalveren aanvoer kor-t ter, handel willig, prijzen voor de slacht iets stijver. Door de G.R.C. werden ongeveer 140, dieren uit de markt genomen. GORINCHEM 11 Febr. Veemarkt. 139 runderen, 3 varkens, 159 landvarkens, 186 biggen. Zware kalfkoeien f 160200,' melkkoeien f 120160, kalfvaarzen f lfO f 150, guiste vaarzen f 70110, pinken, f 60—100, graskalveren f 15—35, nuchL fokkalveren f 812, id. voor export f3 5, dracht, varkens f 4070, natte zeugen f 2035; overloopers f 1222; biggen f 814. Alles per stuk. Handel matig. UTRECHT, 11 Febr. Aangevoerd 400 paarden. De prijzen waren: Weeldepaar- den f 350450, werkpaarden f 250—325, oude paarden f 100160, 1-jarige paap den f 150190, 2-jarige paarden f 200 240, jonge paarden f 60125, hitten f 70 150, alles per stuk. MELK, BOTER, KAAS EN EIEREN. WOERDEN, 13 Febr. Kaasmarkt. Aan voer 68 partijen kaas. Prijzen: met rijks- merk le kwal. f 1820, idem 2e kwaL f 1617. Handel matig. GRANEN, PEULVRUCHTEN. ENZ. ROTTERDAM, 11 Febr. Buitenlandsche Granen (Bericht van de makelaars Ha genbeek en Van der Schalk). Stemming: Lusteloos. Rogge 74/5 Kos. Bahia Blanca, disponibel f 7.95; 74/75 Kos. dito, deze week verwacht f 7.80, 74/75 Kos. Hongaarsche disponibel f 8,' 74/75 Kos. dito gedenatureerd, disponibel f 59, 73/4 Kos. Du'tsch-Poolsche, gede natureerd, disponibel f 4.95, 73/74 Kos. Litauer gedenatureerd, morgen verwacht f 4.90. Gerst. 69/70 Kos. Ia Plata, morgen verwacht f 103 K, 65/66 Kos. La Plata, einde van deze week verwacht f 102, Ca nada No. 3 disponibel f 110, Azische dis ponibel f 99, 64 Kos. Donau, disponibel f 100. Haver. 54/55 ko. Zuid-Russische dis ponibel f 6.30; 50/51 ko. La Plata, dispo nibel f 6.30; 48/49 ko. La Plata stoomend, f 6.15; 54/55 ko. La Plata Clipped, dispo nibel f 6.45; 54/55 kos. Litausche, dispo nibel f 6.55. ROTTERDAM, 11 Febr. Voederkoe ken. (Bericht van de makelaars Gebr. Krijger). Inlandsche Voorslag Lijnkoeken loco f 6.25; Febr.-Maart f 6.25, Mei-Ang. f 5.70; Lijnkoekschilfers loco f 6.70, Febr. -Maart f 6.70, Grondnotenkoeken loco f 5.25, Febr.-April f 5.25, Mei-Aug. f 5.25, Cocoskoeken April f 6.40. Palmpittenkoe- ken April f 4.90, Soyaschroot loco f 5,25. Febr.-April l 5.25, Mei-Aug. f 5.25, Noord- Amerikaansche lijnkoeken loco f 6.45. Fe- bruari-Maart f 6,45, dito van N. Amerik. zaad merk SWG loco f 7.60, dito merk S K loco f 6.50, stmd. f 6.50, La Plata lijn koeken loco f 6.85. Ghineesche lijnkoek stmd. f 6.70, Lijnzaadschilfers (Bombay) loco f 6.40, Van Platazaad loco f 6.70, Van Nazaad loco f 7.45, Grondnootschil-1 fers (Bombay) lichte loca f 6, extra lichte HVO loco f 6,25, Manilla Cocoskoeken S. K loco f 6.45, Febr. afl f 6 25, dito Indi sche mooi blank loco f 6..70. Fransche Gronónootkoek extra blank loco f 7..50, i La Plata Grondnootkoek loco f 6. Orien tal Soyaschroot geëxtraheerd loco f 6.10, dito stmd. f 5.75, alles per 100 K.G. an I gedeeltelijk tweede handa.

Schoonhovensche Courant | 1935 | | pagina 4