NIEUWS IN PLAATJES J Uit ons Regeeringshuis Telegrammen Kerk en School Plaatselijk Nieuws I GemengdNieuws7 WEERBERICHT. Rechtszaken Burgerlijke Stand -H i -H i WOENSDAG 20 FEBRtMW 133J NIEMEIJER'S Indische begrooting. De beer Kramer (S.D.) wil dat Ne derland aan Indië financieele steun zal geven. Het zou in don vorm van een lee- n'ng kunnen zijn, die Indië later terug betaalt. De heer v. Boetzelaer van Dub- b e ld am (G.H.) verlangt dat er een na tionale beweging in ons land komt om den minister van koloniën te bewegen zich alleen met het departement van koloniën bezig te houden. De heer Westerman (N.H.) meent dat de minister te veel vasthoudt aan de verouderde economische begrippen. Het vrije ruilverkeer behoort tot een afgeslo ten periode en tal van landen gaan met vaart in de richting van autarkie. De heer F e b er (R.K.) vraagt dat de min ster de hooge salarissen in Indië ver minderen zal De heer Van Kempen (L.) wijst op de vermindering van het theererbruik. Er moet dan ook meer dan 100 pCt. van den veilingsprijs aan rechten op worden betaald. ,Met suiker is dat evenzoo. Spr. vraagt inlichtingen over het geven van een uitkeering van winstaandael door het gouvernements caoutchoucbedrijf, dat een nadeelig saldo heeft. De heer ft>u t g e r s (A.R.) vraagt of de minister een deel van het bijzonder uitvoerrecht op rubber beschikbaar wil stellen voor werkverschaffing. De heer Ter Laan (S.D.) klaagt over de te ver gaande bezuiniging op net on derwijs. De heer Joekes (V.D.) bespreekt de Indische kasposbie en zegt dat men de toekomst van Indië niet al te somber moet inzien. Verscheidene cultures hebban de verliesperiode al achter den rug. De heer v. d. Pol (R.K.) bestrijdt de meening van Cden minister dat Indië n et genoeg ijzer |n andere ertsen in den bodem zou helkben. De minister van koloniën hoopt dat de tijd nabij si, dat nij zijn kracht aan één departement kan geven. Er worden verschillende maatregelen over wogen, waardoor een bezuiniging van on geveer 16 millioen zal verkregen worden. Er zijn enkele hooge salarissen, maar er is voor spr. geen reden die te wijzigen. De winstuitkeering van het caoutchouc bedrijf zal spr. onderzoeken. Spr. acht het onmogelijk op den duur te volharden bij het verregaande economische nationalis me. Als er zooveel ertsen zijn in Indië, als de heer v. d. Pol zegt, waarom zijn er dan nooit ontginners voor gekomen? DE ONTHOOFDING VAN BARONESSE VON BERG. BERLIJN, 20 Febr. Het stoffelijk over schot van baronesse Von Berg, die Maan dag tegelijk met Renate von Natzmer is onthoofd, zal heden zonder bijzondere ce remoniën, slechts in tegenwoordigheid van enkele naaste familieleden op een kerkhof in het Westen van Berlijn ter aarde worden besteld. HET ITALIAANSCHABESSINISCH CONFLICT. Opwinding onder New York's negers. NEW YORK, 20 Febr. De bericnten over het Italiaansch-Abessinisch conflict veroorzaken in de New Yorksche neger- wijk Harlem, waar honderdduizenden ne gers wonen, groote opwinding. Er wordt een boycot georganiseerd tegen Italiaan- •che restauranthouders, winkeliers en straathandelaars. Overste Herbert Julian, die als de beste negervlieger ter wereld wordt beschouwd, heeft aangekondigd, dat hij, tien andere negervliegers en twee snelle gevechtsvliegtuigen naar Axden zouden vertrekken en de machines van daar naar Abessinië brengen. Hij was van meening dat Abessinië alleen in de lucht zwakker was dan Italië. Als er in dit nadeel was voorzien, zoodat het kon- worden opgeheven, zou Abessinië niets Ie vreezen hebben. VECHTPARTIJ ONDER* COMMU NISTEN. Twintig gewonden. DARIJS, 20 Febr. De communistische burgemeester van Saint Denis, het kamer lid Doriot, die eenigen tijd geleden uit de Franse he commun.stische partij trad, aan gezien hij zich niet langer kon vereenigen met de St&linnistische politiek, sprak gisteren op een vergadering te Parijs over het proletarische eenhe dsfront. Le den der officieele communistische partij drongen de zaal binnen on er ontstond een vechtpartij, waarbij 20 personen wer den gewond. FRANSCH—ENGELSCHE BEMIDDE LINGSVOORSTELLEN. PARIJS, 20 Febr. De Fransche minis ter van buitenlandsche zaken heeft giste ren den Abessinisohen gezant ontvangen. Volgens het „Journal" streven zoowel Engeland als Frankrijk naar een ont spanning in het Italiaansch-Abessinisch conflict. Zij bepleitten de instelling van een neutrale zóne tusschen Abessinië en de Italiaansche kolonie, zooals Laval reeds te Genève had voorgesteld. Ook bij de bespreking van gisteren heeft Laval met nadruk aan dit voorstel herinnerd. DE GRIEP IN T FRANSCHE LEGER. 123 dooden. PARIJS, 20 Febr. Volgens de socia- ttstiscbe ..Populaire" zouden totnogtoe in de Fransche garnizoenen 123 soldaten tengevolge van griep zijn overleden. Te Bordeaux heeft men den dood van 11 soldaten tot dusver stil gehouden. BEVESTIGING EN INTREDE Ds. P. ZIJLSTRA. Noordeloos. Zondagmorgen had in de Ned. Herv. Kerk de bevestiging plaats ▼an De. P: Zijlstra door zijn vader, ds. Zijlstra, Ned. Herv. predikant te Kootwij kerbroek. Na het zingen van Ps. 65:1 en 3 werd gelezen Ezechiël 33:1-9 Do predikant had als tekstwoord ge kozen Hosea 8:1 (eerste gedeelte) ,;De ba- mond. hu komt als «au 1 arend tegen het Huis des Heeren". Na een korte predikatie richtte de bevestiger zich tot den candidaat, hem in aansluiting op deze tekstwoorden, vermanend en be moedigend sprekende over de groote taak die hem wacht in deze gemeente. Zich tot de gemeente wendende, wees hij op de plichten tegenover den nieuwen leeraar. "Tenslotte hoopte de predikant dat ds. Zijl stra steeds gewillig, vroom en recht de taak, die hij op zich weet te rusten, zal aanvaarden en vele zielen zal brengen op den weg. die leidt naar de Eeuwige heer lijkheid. Gezongen werd nog Ps. 27:3. Na het lezen van het formulier volgt de hand oplegging, waaraan behalve de bevestiger ook deelneemt de consulent ds. H. S. van Rijs van Vianen. Bij deze plechtigheid werd den nieuwen bedienaar dee Woords toegezongen ps. 20:1 De dienst werd beëindigd met het zin gen van ps. 89:7. Bij de intrede die des middags plaats had, was het ruime kerkgebouw, evenals des morgens tot in alle hoekjes gevuld. Reeds een uur voor den aanvang begaven zich kerkgangers naar bet gebouw. Na de gewone formaliteiten werd gefe- zep 1 Cor. 1:18-31, waaifna de nieuwe predikant in gebed voorging. Alvorens tot de prediking over ie gaan» richtte da. Zijlstra zich tot de gemeente. Sprekers ge dachten gingen terug naar het verleden, hij herinnerde zich 't keerpunt in zijn le ven toen hem de roepstem bereikte ,-Geef uw leven in 's Heeren dienst". Tegenover zijn arbeid als zendeling, waaraan voor hem en vooral voor zijn echtgenoote zulk 'n zwaarbeproevend einde kwam, plaatst hij de aanvang van zijn nieuwe taak, die hij hoe zwak en kloin van krachten ook staat te aanvaarden. Niet in eigen kracht (een mensch mag heti middelpunt der predi king niet zijn) doch met de oogen naar Boven geheven, hoopt spr. de gemeente de boodschap des Heils te brengen. Hierna gaf de predikant de tekstwoor den in 1 Cor. 1:23-25 in overdenking om hierin te beluisteren: ten eerste wat het Evangelie inhoudt, ten tweede, wat dat tengevolge heeft en tenslotte wat de tri- 1 omf hiervan is. Voosai werd gezongen ps. 119:9 en 65. Ds. Zijlstra zette uiteen waarom de apostel Paulus de volkeren in twee groe pen verdeelt, als hij zegt: „Doch wij predi ken Christus rlen Gekruisigde, den Joden wel eene ergernis en den Grieken 'n dwaas heid". Dp boodschap des Heils is voor de genen, die hett zoeken in eigen kracht, een ergernis. Zij belijden den Christus slechts met de lippen, wijl hun hoog moed steunt op de kennis van de Schrift. Deze wortel van hoogmoed en ongeloof, is in ons aller harten, wanneer door den Ge kruisigden Christus, God zelf niet ingrijpt De predikant wees er op, dat de kracht Gods ons steun geeft en stervensmoed en inzien doet dat naar heilig recht de Heere de zondaar van zich moet slaan in eeuwi ge duisternis. De wijsheid Gods doelt op het zien van de Heerlijkheid Gods in alle Eeuwigheid. Na deze predikatie werd gezongen ps. 147 6 en hierna dankte de predikant ds. Zijlstra, zijn vader en bevestiger voor zijn opofferende liefde en trouwe plichts betrachting. Den consulent, ds. H. S. v. Rijs, bracht hij namens den kerkeraad dank voor de vriendschap in sdie vele jaren genoten. Verder worden achtereenvolgens toege sproken: de kerkeraad, het college van kerkvoogden en notabelen, burgemeester Zeeuw en de wethouders. Ds. C. Houtman zendeling van der Pol, met wien ds. Zijl stra heeft samengewerkt, en de heer H. de Jong, godsdienstonderwijzer, voorts de hoofden dor beide scholen en het onder wijzend personeel, de mannenvereeniging „Onderzoekt de Schriften,, en de jonge- lingsvereenrging „Samuel". De gemeente zegt hij dank, voor de groote liefde, waar mede zij hem beeft ontvangen, zoodat het ïalfa mogelijk waa, dal sjn «chtgenoote GEEFT DUBBEL GENOT in haar ziekenkamer de prediking kon volgen. Als slotzang werd gezongen ps. 72: 11. Hierna voerden verschillende sprekers het woord. n.l. ouderling J. Bikker na mens de kerkeraad. Candidaat Bieshaar, die als vriend, en tevens voor den Geref. Zendingsbond het woord voert., zendeling van der Pol, bur gemeester W. Zeeuw, de heer G. J. 0. Vermeer, hoofd der bijz. school, de heer H. de Jong, namens de meisjes- en de jongelingsvereeniging en tenslotte ds. H. S. van Rijs van Vianen, consulent Deze spreekt namens den ring Vianen en verzoekt de gemeente den nieuwen leeraar toe te zingen - de bedezang uit ps. 134. Gemeenteraad. Lex mond. De gemeenteraad vergadert op Donderdag 21 Februari, v m. te 10 uur. De agenda luidt: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Bpnoeming van een lid voor het stembureau. 4. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een legesverordening met verordening tot invordering. 5. Idem, tot vaststelling van oen verordening op het begraven van lijken op de algemeene be graafplaats in Lèxmond en vaststelling verordening tot heffen van begrafenisrech ten met verordening tot invordering. 6. Idem. tot wijziging van de verordening tot heffing eener hondenbelasting. 7. Behan deling begroot ing der gemeente over het dienstjaar 1935. 8, Rondvraag. De 89-jarige wed. Joh. Verkerk ia in haar woning zoodhnig gevallen, dat de dokter een beenbreuk constateerde. De gemeentp-veldwachter Schrijvers hof bekeurde Zondagavond M. K.. uit Z., wegens het opbraken van steenen uit den Rijksstraatweg nabü Meerkerk. D«n laat- •fen tijd werd op dezen weg geregeld der gelijke haldaigheld gepleegd. Loplk. Donderdagavond I en Vrijdag avond werd in het lokaal Van den heer A. de.With op het dorp een uitvoering ge geven, ten bate rén het plaatselijk crisis- comité. Aangezien» er het vorig jaar voor deze uitvoering zooveel belangstelling be stond, dat er plaatsen te kort waren, had men thans twee avonden georganiseerd, en hoewel het weer, vooral Vrijdagavond niet erg meewerkte, was de zaai beide avonden goed bezet. De ten gehoore gebrachte muziek, zang en voordracht vielen zeer in den smaak. Vooral de opvoering van het tooneelstuk: „De houten ham", een kluchtig spel in drie bedrijven, door Jan van F.es en Henk Bakker, oogstte veel bijval. De spelers wiston op uitnemende wijze hun rol te vertolken. Een woord van dank aan hen. die zoo geheel belangeloos hunne beste krachten gaven tot Met doen slagen van deze uitvoering met haar sympathiek doel is hier zeker op zijn plaats. DOOR DE TRAM GEGREPEN. Hardhoorende juffrouw om het leven gekomen. Gistermorgen werd te Gfinnep de 42-ja rige ongehuwde mej. A. Dinessen, die op den rijksweg Nijmegen-Venlo fietste en daarbij gebruik maakte van den harden weg in plaats van het rijwielpad, door een aankomende Diesel-tram gegrepen en te gen den grond gesmakt. Mej. D.t die hardboorend was, heeft de tram waar schijnlijk niet bemerkt De aanrijding was zoo hevig, dat een stuk van de treeplank van de tram werd afgerukt. Met een bek kenfractuur en verschillende ernstige hoofd- en beenwonden werd het 'slacht offer naar het z êkenhu-s alhier vervoerd, waar zij kort na aankomst is overleden. JO VAN AMMERS—KULLER GAAT VOOR DE FILM SCHRIJVEN. Ook verfilming van enkele barer boeken. Jo Tan AmmersKüller, de bekende schrijfster, onderhandelt met een conti nentale filmonderneming betreffende den verkoop van enkele van haar boeken, ten einde deze te verfilmen. De bewerking van deze stof zal door mevr. Van Ammers Küller ter hand worden genomen. Te vens heeft overleg plaats tgsschen mevr. |Van AmmersKüller en een Amerikaan- sche filmonderneming aangaande een door haag la «ohrijraa acaa&tie voor een dar 1e Hollywood gevestigde maatschappijen Begin April zal de schrijfster zich naar Parijs begeven, teneinde er de bronnen te bestudeeren welke zij nood g heeft voor het schrijven van haar n euwe boek, dat in den tijd der Fransche revolutie speelt. GEEN FILM, MAAR BITTERE WERKELIJKHEID. Filmopname eischt 2 dooden. Tijdas het maken van filmopnamen bo- van Pontresina (Zwitserland) tusschen den Rosegg-gletscher en de ,Goa-hut, zijn drie personen door een lawine bedolven, van wie slechts één gered kon worden. Voor de film „De witte duivels" van de Zwitsersclie maatschappij Aloja, waren tien menschen de bergen ingetrokken in de richting van de Coa-hut, die op 2390 meter hoogte ligt. Direct nadat de lawine was neergekomen, werd mét het wegrui men van de sneeuwmassa begonnep en men slaagde er inderdaad in, één der slachtoffers. Maurer, uit Davos, te redden, die slechts lichte verwondingen had opge- loopen. De vrouw van den regisseur Kern uit Bern en de bekende Zwitserscbe ski- looper Beni Schührer bleken echter reeds te zijn overleden, toen men hen eindelijk bad bereikt DR. SVEN HEDIN. In» De Zweedsche ontdekkingsreiziger dr. Sven Hedin is gisteren 70 jaar gewor den. Hij heeft uit alle deelen der wereld gelukwenschen ontvangen. Hedin heeft zeer belangrijke ontdekkingen gedaan in Tibet Trans-Himalaya, China. Perzië en in andere deelen van Azië. HAUPTMANN IN HOOGER BEROEP. Fisher wordt hoofdverdediger. De verdediger van Hauptmann, Reilly, had voor onbepaalden lijd alle maatre gelen opgeschort, welke hij voornemens was te treffen om voor zijn cliënt in hoo- ger beroep te gaan. Hij heeft alle advo caten der verdediging uitgenoodigd voor een vergadering, met hel doel te beslis sen welke actie mogelijk ia Dit verrassende besluit is in strijd met Hauptmann's wenschen, die n.l. geen en kele vertraging wilde en hel heeft dan ook geleid tot een oneenigheid onder de verdedigers. Fisher was over Reilly's han delwijze zeer verontwaardigd: hij begaf zich, naar men zegt, naar Hauptmann's cel en verkreeg van hem machtiging om op te treden als voornaamste advocaat der verdediging. Hauptmann heeft hem in elk geval gevraagd zich geheel te belas ten met het beheer van het fonds der ver dediging en hierover te beschikken voor het hooger beroep. Daarna heeft Hauptmann den knoop doorgehakt en hooger beroep aangetee- kend tegen het doodvonnis, en wel bij het hof, van appèl van New Jersey, het hoog ste gerechtshof van dien staat. De executie zal dientengevolge worden uitgesteld. Het nieuwe proces zal vermoe delijk op 28 Maart, tien dagen na den oorspronkelijk voor de terechtstelling vastgestelden datum, beginnen. De kosten voor het drukken der proces-protocollen zullen door den staat worden gedragen, daar Hauptmann niet over voldoende mid delen beschikt. Als het hof van appèl van Ned Jersey het doodvonnis bekrachtigt, kan Haupt mann nog in beroep komen bij hot hof van amnestie. Hoe de uitspraak daarvan ook zij, in ieder geval wordt de mogelijk heid van Hauptmann's executie erdoor verschoven tot September of October. STAKING IN NEW YORK'S WOLKEN KRABBERS. Burgemeester voorkomt erger. In New-York hebben zestien liftboys onder toejuichingen van 500 personen hun werk neergelegd. De 12 liften van den wolkenkrabber Mid Manhattan kun nen niet gebruikt worden. In totaal zouden hiermee 200.000 lift bedienden en concierges van openbare ge bouwen in de reeds aangekondigde sta- king gegaan, daar hun eischen tot loonsver- hooging niet zijn ingewilligd. Ook de watertoevoer van New York en de stroomvoorziening voor verscheidene bovengrondsche spoorlijnen werden door een sympathiestaking van 2000 arbeiders bij de electrische centrale bedreigd. Burgemeester La Guardia heeft echter deze algemeene staking kunnen voorko men. Hij heeft bij de vertegenwoordigers van de vakvereenigingen en van den bond van grondeigenaren bewerkstelligd, dat dezen zich bereid verklaren om verder te onderhandelen. De staking was reeds gedeeltelijk uitge- Naar waarneming in den morgen van 20 Februari. De wijzer zonder pijlpunt geeft dem •tand van den vorigan dag aan. Verwachting tot Donderdagavond; Krachtige, aanvankelijk tijdelijk stormaclv tige, later afnemende Zuidelijke tot Wee- telijke wind; betrokken tot zwaar bewolkt; later opklarend; af en toe regen; zachter des nachts; later mogelijk iets kouder. Storm verwacht Hedenmorgen om kwart over elf geseind aan alle posten: „Verwacht storm uit het Zuid-Westen", Waterstand; Vreeswijk hoog water 8.45 uur, 2.1311} Keulen.3 stand 5.03 M-, was 0 09 M; Maastricht 19 Febr. 43.68 1L, val 0.22 M) Luchttemperatuur: D# temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 47 graden Fahrenheit Woensdag 20 Februari: Op 7.57, onder 7.22. Laatste Kwartier Dins dag 26 Februari. broken. Ongeveer 200 groote gebouwen, vooral in Manhatta. waren hierdoor ge troffen. Een algemeene staking van liftjongen# zou ongeveer 8000 kantoorgebouwen; waaronder vele wolkenkrabbers, betref-» treffen. Voor de gebouwen, waar gestaakt werd stond een reusachtige menigte. De geheo- le New Yorksche politie was op de beeö om ordeverstoringen te voorkomen. Inci- denteu hebben zich echter niet voorge daan. 'T WAS VAN DEN BAKKER. De Rotterdamsche rechtbank behandel de nog de zaak tegen N. B., reiziger-mon teur te Gouda, die terecht stond wegens diefstal van een portemonnaie ten nadeel* van W. H-, bakker te Stolwijkersluis. De benadeelde legde een schrijven over, waarin de verdachte het feit aan hem bekend had, en zijn spijt daarover uit drukte. Toen B. later op de zitting verscheen, ontkende hij echter alles weer. Het 0. M. eischte drie maanden gevan genisstraf. HARDINXVELD. Febr. Geboren: Jan, z. van M. J. van Roseef en N. J. Rietveld. Cornelia, s. van CL Groenewoud en A. den Boer. Pietje, tL, van C. Sterrenburg en A. T. den Breejenj Getrouwd: H. van Muilwijk en C. CL Klop. Overleden: H. van der Wart, 5 1-^ Levenl. kind van D. Zondervan en J.van der Kooij. HOOG-BLOKLAND. Febr. Geboren: Willem Arie, z. van G. vaa Beest en M. van Hof. Ondertrouwd: A. Vonk en J. de Jong (won. te Bussum). LANGERAK. Febr. Overleden: P. de Zeeuw, 1 J.G. Yonlj 10 mnd. MEERKERK. Febr. Geboren: Bartha Willemina, cL vaa A. Timmer en M. Bouwmeester. PEURSUM. Febr. Overleden: L. SchakelVan Baren, 67 jaar. SLIEDRECHt' Febr. Geboren: Teunis Wouter, van W. Ml van der Ees en J. Dekker. Magcheltje, d. van G. Mosterdijk en G. Smit. Wil lem, z. van N. van Wijngaarden en W. de Gier. Pietertje, d van A. Nederlof en J. Verheul. Adriana, d. van El G. Verhey en N. van Genderen. Ondertrouwd: J. de "Groot, 36 j. en Du de Reus, 33 j. Getrouwd: J. van der Vliet 36 j. en Ml Nederlof, 24 j. Overleden: (te Éardinxveld) J. M. Box man, 25 j., echtg. van J. van der Vliea. H. Brand, 26 j., echtg. van P. Vissen K. G. Bakker, 5 j. WIJNGAARDEN. Februari Getrouwd: P. van der Wal, (Ie Bh* kensgraaf), 25 Siebelin& 23, Het laatste overblijfsel van het spoorlijntje GoorDiep, dat is opgeheven, n.k de dam In het Twente-Rijnkanaal waarover het treintje reed, wordt verwijderd. Een over zicht van de sloopingswerkzaamheden. Zoo de ouden, zoo de jongen. Kin- jf derautorennen te Barcelona. Het uitdeelen der uit rustingen aan de ge mobiliseerde Italiaan sche troepen. Oefeningen met reddingsbooten aan de Engel- sche kust. Een reddingsploeg aan de Engelsche kust hoült een oefening met de reddingsboot, welke door de bemanning aan wal wordt gesleept. In Engeland wordt de bij ons nog niet zoo populaire fjs- Ddlly Haas, die naaf Amsterdam is teruggekeerd, bespreekt in het Carlton-hotel Tijdens den storm stortte te Londen een huis? hockey-sport ook door do zwakke kunne beoefend. De bh haar radio-ontreden ten beate kif. muur "««n menschen aan dan keeper van een Londensche dames-ploeg. *- dood ontsnapten. Het oude wijkt voor het nieuwe. In het TwenteRijnkanaal bij Goor bevindt zich nog een dam, welke thans opgeruimd zal woi>den, waardoor het kanaal ook op dit gedeelte bevaarbaar zal zijn. Het huis, dat op dezen dam staat, wordt gesloópt. Op den achtergrond de Weldammerbrug over het Twente -Rijnkanaal.

Schoonhovensche Courant | 1935 | | pagina 2