Dobbefmann lekker...man! Uit ons Regeeringshuis DE HOLLANDSCHE KAPERS. Gemengd Nieuws. Wat geeft de Radio. Binnenland Rechtszaken I ging ten opsichte van de rivier minder gunst iff is. zou ook wel een geschikte in richting te maken zijn. De firma Wolterbek Van Dorp heeft echter op deze terreinen een opslagplaats ran materialen ingericht, zoodat gevreesd moot worden, dal de kosten van aankoop van het henoodigde terrein met vrijen toe gang vanaf den dijk te zwaar zullen we gen. Daarbij komt, dat de ligging ten op zichte van het centrum van de gemeente, op ongeveer 3 K.M. afstand, wel zeer on gunstig is. B. en W. meenen dat de door hen voor gedragen plaats nog de beste is, en stel len den raad voor aldus te besluiten. Giessen-Nieuwkerk. In de vergadering der commissie tot wering van schoolver zuim zijn herkozen als voorz'tter de heer G. A. Goosens en als secretaris de heer A. D. de Vroomen. Voor de lichting 1935 der nationale militie, zijn voorloopig wegens broeder- dienst, een drietal vrijstellingen. Ouderavond q. I. school. Groot-Ammers. Donderdag werd in de o. 1. school een ouderavond gehouden, welke flink was bezocht Vooraf stond de gelegenheid open tot het bezichtigen van het werk der leerlingen, waarvan veel ouders gebruik maakten. Om 7 uur opende de heer B. Lagendijk als voorzitter der oudercomm ssie de ver gadering en herdacht het vertrek van het vroegere hoofd en van de onderwij zeres, respectievelijk den hr. G. Vlastuin en mej. H. v. d. Lely. Hierna brachten de kinderen van de hoogste klassen onder leiding wan den heer Van Prooijen enkele liedjes ten gehoor©, welke zeer in den smaak vielen. Een luid applaus beloonde dan ook de jeugdige zangers en zange ressen. Nu werd den heer Niestadt uit Schoon hoven gelegenheid gegeven om enkele aar dige films te draaien, w.o. „Een rei# met een schip naar Vuurland" en enkele leu ke teekenfilmpjea. In de pauae werden koffie m chocola demelk door de dames van de naaiver- eeniging aangeboden. De beer Kooyman werd met meerderheid van stemmen ge kozen tot fid van de oudercommissie in de vacature van den heer G Voorspuy Hzn. Na de pauze werd het tweede gedeelte van de films vertoond. Nadat de beer Van Prooijen het slotwoord gesproken had, waarbij ook een woord van dank aan de dames van de naaivereeniging gebracht word, ging de bijeenkomst tfifeeea. Gemeenteraad. Hardinxveld. De gemeenteraad zei Woensdag 27 Febr., n.m. half acht, ia openbare vergadering bijeen komen ter behandeling van: 1. Notulen. 2. Ingeko men stukken. 3. Voorstel inzake maximum aantal-verloven A. 4. Idem inzake maxi mum-aantal vergunningen. 5. Idem om trent de vermeerdering van de omvang van het onderwijs aan school BV (u.ln.). 6. Benoeming lid commissie van toezicht op het lager onderwijs. 7. Voorstel inzake toepassing verordening op de heffing van aanleg- en Laaagelden. 8. Verzoek G. Groe- newond om ontslag als grafgraver. 9. Vaststelling voorschotten op de vergoe ding, bedoeld in artikel 101 der L. 0. wet 1920. 10. Voorstel tot wijzig ng der gm- meente-begrooting, dienst 1935, in ver band met uitzending van arbeiders naar de Rijkswerkverschaffing. 11. Opnieuw vaststelling van de verordening ex art. 122 der gemeentewet. 12. Voorstel tot wy- ziging der gemeente-begroeting, dienst 1934. De Nationale Commissie tegen het alcoholisme te Utrecht heeft een adres bij de raad ingezonden om te bevorderen dat het maximum aantal vergunningen inge volge de drankwet wordt verlaagd en oen adres van het maximum aantel verloven A voor deze gemeente. B. en W. stellen den raad voor dit adres voor kennisge ving aan te nemen. De minister van sociale zaken heeft toegestaan, dat ook uit deze gemeente werk]oozen te werk gesteld kannen wor den bij een der rijkswerkverschaffingen B en W. doen daartoe den tead een voorstel. Afscheid. Meerkerk. Donderdagavond werd in de Bijz. School een ouderavond gehouden. De heer Joh. Boer opende als voorzitter op de gebruikelijke wijze de druk bezochte vergadering en wees op het feit, dat dit niet een gewone ouderavond was, omdat hieraan verbonden was het afscheid van het hoofd der school, den heer J. Not- ting. Hij riep alle aanwezigen een harte lijk welkom toe, in het bijzonder den bur gemeester en den gemeentesecretaris. Mej. A. A. Sommer las een opstel voor, met als onderwerp „Opvoeders onzer kinderen" Hierover ontspon zich een leerzame en aangename discussie. Toen kregen de ouders gelegenheid om het werk der kin deren te bezichtigen. Na de pauze hield de heer Notting een toespraak, waarbij een historisch overzicht werd gegeven van de totstandkoming der school en vooral van den bloei. In Maart 1904 geopend met 48 leerlingen, telt do school thans 116 leerlingen, terwijl er voor de nieuwe cursus 24 leerlingen wa ren ingeschreven. Gedurende die 30 jaren was de heer Nott'ng als hoofd aan deze school verbonden geweest en hij was dankbaar voor den rijken zegen, die God hem ii en op zijn werk had geschonken. Bi| bracht dalik aaa Kot schoolbestuur en I ook aan het gemeentebestuur voor de me dewerking, die hij had mogen mdervinden In het bijzonder uitte hij zijn dank aan den burgemeester en secretaris. Het speet hem, dat hij thans op £l-jarigen leef tijd om gezondheidsredenen gedwongen was, zijn ontslag te nemen, daar hij nog zoo gaarne tot zijn 65-jarigen leeftijd werkzaam was gebleven, aangezien hy steeds veel liefde voor zijn werk had. Namens de ouders bracht de heer G. J. de Jong den heer Nott ng dank voor het onderwijs. De Jong kon hiervan mee-^ praten, daar gedurende de gehecle 30 ja ren lang een of meer zijner kinderen de school hadden bezocht. Hierop verkreeg de voorzitter van het schoolbestuur het woord, die den heer Notting hartelijk dank bracht voor het geen hij als hoofd voor deze school was geweest en sprak de hoop uit, dat hy nog lang met mevrouw Notting en kinde ren in zijn nieuwe woonplaats, Zeist, van zijn welverdiende rust zou mogen genie ten. Het slotwoord was aan den burgemees ter, die een hartelijke toespraak hield en den wensch uitsprak, dat God den heer Notting bij het klimmen zijner jaren, ook wat zijn gezin betrof, nabij mocht zijn. De heer Nott'ng dankte de sprekers voor hun waardeerende woorden. Nadat nog een psalm was gezongen, sloot op verzoek de heer Notting de ver gadering met dankgebed. Ouderavond. Nieuw-Lekkerl^nd. Dinsdagavond werd in het gebouw van de Ghr. school een druk bezochte an mitnemend geslaagde ouderavond gehouden. Nadat de waarnemende voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze had geopend, heette hij alle aanwezigen wel kom en gaf daarna een korte schets over de beteekenia van den ouderavond. Het hoofd der school gaf een keurige be schouwing over de gewichtige dagen van bet kind op de school, b-v. als het voor het eerst naar school gaat, de verhoogtij den en het verlaten der school, waarin hij op boeiende en interessante wijze toe kende, wat in het kinderleven kan om- de Vvryot schetste m een tweetal leesstukjes, wat Prol. Waterink zegt over de ag.m bezwaren tegen de school-opvoe- ding. Hierna hield de heer Bakker een boeiende lezing over de levenswijze der kinderen op school en in huis, en wat dit den onderwijzers en opvoeders te neggen heeft. In de pauze werd chocolademelk rond gediend en werd er gelegenheid gegeven bet werk der leerlingen te bezichtigen. Na de pauze gaf de heer v. d. Welle in een boeiend betoog verschillende wenken en aanwijzingen in het belang van de sa menwerking tnsechen school en huis m hst belang van het kind. Nfeuwpoort. Bij besluit van den min's- ter van defensie is aan den dienstplich tige van de lichting 1934, J. Monteban Jzn., voorgoed vrijstelling verleend wegens mede-kostwinnerschap. 1 B. en W. hebben aan den heer J. Ba ron Wz vergunning verleend tot het bou wen van een woonhuis aan Z. W. Ach terweg. Bij den agent der arbeidsbemidde ling stonden Zaterdag als werkloos 13 personen ingeschreven. Ts Langerak be droeg dit aantel 23. De prijs der melk is thans wederom met 1 eent verlaagd en is mm 7 cent per liter, thuisbezorgd. Peursum. In de raadsvergadering van Vrijdag zijn vastgesteld de pens oons- grondslagen van burgemeester op f 950, secretaris op f 1700, ontVanger f 550 ea de politie op f 820. Voorts werd, na con trole door de heeren W. de Jong, H. Muilwijk en Jac, Kooiman, de reken ng van het burgerlijk armbestuur der afdee- ling Peursum goedgekeurd. Ook werd vast gesteld het kohier der hondenbelasting Als leden voor het stembureau bij de ver kiezing van leden der Provinc ale Staten werden gekozen de burgemeester, ambts halve als voorzitter, den heeren H. Kloek H. Muilwijk en Jac. Kooiman. Voor de gemeenteraadsverkiezing op 12 Juni werd het stembureau saamgesteld uit den burgemeester als voorz'tter en de heeren EL Muilwijk en Jac. Kooiman. Kort raadsverslag. Streefkerk. In de Donderdag gehouden raadsvergadering was afwezig de heer A. Labee. De notulen werden goedgekeurd. Hierna werd het nieuwbenoemde raads lid de heer B. Lagendijk beëedigd. Ingekomen was de koninklijke goedkeo- ring op de verordening tot heffing van 200 opcenten op de hoofdsom der perso neels belasting. Vervolgens werd tot wethouder in de vacature-Anema, benoemd de heer J. J. van Aartrijk. Tot leden van de commissie, belast met het nazien van de rekening 1934 en de begrooting 1936 van de gemeente, het bur gerlijk armbestuur en de broodbedeclings- commissie werden benoemd de heeren T. P. Terlouw, H. Timmer en J. G. van der Hee. Voor de as. verkiezingen werden be noemd tot leden van stembureau I de heeren J. W. G. Dekking, voorzitter, H. Timmer en J. J. van Aartrijk, leden, J. den Toom en T. P. Terlouw, plaatsver vangende leden; stembureau II de heeren A. Pierhagen, voorzitter eu K. Mowïk en J. C. van der Hee, leden, B. Lagendijk en A. Labee, plaatsvervangende leden. Tot ambtenaren van den burgerlijken stand werden benoemd de heeren J. J. v. Aartrijk en W. L. Schippers Lz. In de vacature Anema werd tot Hd van de schattingscommissie benoemd de heer H. Timmer. In de door overlijden ontstane vacatu re-C. Booy, werd tot lid van de plaatse lijke schoolcommissie benoemd de heer C. Westerweel. Voorts werd besloten den pensioens grondslag van don gemeente-Ontvanger, den heer M. Mourik, met ingang van 21 November 1931 te verhoogen met het be drag der jaarwedde, die de administra teur-penningmeester geniet voor de steun regeling. Tot slot werd vastgesteld een besluit tot wijziging der gemeente-begrooting 1934 en 1935. Blindenavond. Streefkerk. Woensdagavond hield de Nederlandsche Blindenbond een propa ganda kunst- en filmavond in de zaal van café Stuurman. De zaal was geheel ge vuld. De avond werd met en hartelijk woord door den predikant ds. Th. Hettinga ge opend, waarop de heer J. van den Berg, propagandist van den bond, aan het woord kwam. Na een inleiding op zeer geestige en humoristische wijze, droeg hij verschil lende ernstige en luimige verzen voor. In- tusschen verscheen de piano-solist Joh. Schouten, die met zijn vrouw, trots den stormwind op een tandem van Rotterdam was komen rijden. Ter afwisseling zette dm heer Schouten zich voor de piano, waar hy door zijn mooie spel, nlet-tegenstaande hy blind was, de aanwezigen in verbazing bracht Daarop werd een prachtige gekleurde film vertoond van Califomië, om vervol gens over te gaan tot de film „Wat wij willen" die liet zien hoe een blinde zon der onderwijs zijn leven moest Mijten, om daarna te laten zien hoe door opneming in een inrichting een blinde onderwijs kon genieten. Daarna sprak de heer van den Berg over het onderwerp „De blinde mensch". Na de panze droeg de heer v. d. Berg weder eenige liederen voor en speelde de heer Schouten piano. Tot slot werden de twee laatste acten van de film vertoond en sloot de predi kant ds. Hettinga, den leerzamen en ge- notvollen avond. Tijdens de pauze traden verschillende personen toe als donateur van den bond. Door een ambtenaar van het crisis bureau werd in deze gemeente aangehou den M. H., die aardappelen vervoerde zon der voofcrien te zijn van een geleidabü- jet. Wijngaarden. Als penningmeester van de Ned. Herv. jongelingsvereenlging Jo nathan werd gekozen de heer A. Koore- vaar. De veehoeder J. C. de W. vond Vrij dagmorgen een zijner koeien dood in den stel. Het cadaver werd door het destruc tiebedrijf te Dordrecht weggehaald. INBRAAK BIJ WILTON-FEYEN- OORD. f 40.000 gestolen. Vrijdagnacht hebben onbekenden zich toegang verschaft tot de kantoorlokalen van de scheepsbouwmaatschappij „Wil- ton-Fijenoord" aan den Vlaardingerdijk, te Schiedam. Uit de kluis wordt een bedrag vermist van ongeveer veertig duizend gulden aan bankpapier. De inbrekers zijn via een voetbalveld op bet terrein van de werf gekomen. Zij zijn op het dak van het kantoorgebouw geklommen, waar zij zich door een ven ster naar beneden hebben laten zakken. Eerst werd een bezoek gebracht aan de kantoorlokalen boven. Daar staan drie brandkasten. Alle bureaux werden door zocht en de inhoud over den grond ge worpen. In een der laden vonden zij een sleutel, welke paste op de kleinste van de drie brandkasten. Hierin was echter geen geld aanwezig. Daarop zijn de inbrekers naar beneden gegaan, waar zy een kluis geforceerd hebben, die nog niet geheel gereed was en waaruit zij een bedrag van f 40.000 wis ten te bemachtigen. De daders schijnen geruimen tijd in de kantoren te hebben vertoefd en op hun gemak hun werk te hebben verricht. Voor f 20.000 zilvergeld hebben zij ach tergelaten, vermoedelijk omdat dit te zwaar was om mee te nemen. De diefstal werd Zaterdagmorgen* om 8 utir ontdekt door eenige werklieden, die in het kantoorgebouw nog werkzaamhe den hadden te verrichten HET MESSETREKKERIG OSS. Een gewonde. Te Oss kregen Vrijdagavond twee be schonken Ossenaren met elkaar ruzie, die uitliep op een vechtpartij, waarbij een der vechtersbazen zoo'n slag op het hoofd kreeg, dat hij een zware en hevige bloe dende verwonding opliep. Dol van woede liep hij met een geopend knipmes van groot formaat op zijn tegenstander, de kastelein v. d. W., toe. dien hij een snede aan de pols toebracht. Op dit moment kwamen twee surveilleerende marechaus sees toegesneld. Een hunner rukte den woesteling het mes uit de hand, waarna hij naar de kazerne werd overgebracht. Hier werd zijn hoofdwonde verbonden. De oorzaak van de vechtpartij ia ver moedelijk het feit, dat Van S. drankschuld had bij den herbergier en weigerde die te betalen. lilt SHAG - LICHTE PIJPTABAK Rookt DoböotmaniT* Tabak m (4 4a andorol GIFTVRIJ GAS. De gasfabriek te Stockholm is voorne mens giftvrij gas te bereiden. Daarvoor wordt het giftige bestanddeel, 'boolmono- xyde, door bet over waterdamp te voeren, in koolzuur en waterstof veranderd. Het gas moet daarbij tot 400 gr. worden ver warmd en verliest door dit procédé geen van zijn nuttige eigenschappen. Met kooi- monoxyde verdwijnen ook de organische zwavelverbindingen, die, wanneer het gas brandt, een onaangename lucht ontwikke len. Deze gasfabriek gaat ook gas m ftee- schen of compressors leveren. Iets derge lijks, bestaat reeds in Denemarken. Het giftvrij maken van het gas is reeds te Hannover doorgevoerd,'Irfar het bevredi gende resultaten oplevert. De koeten zijn vrij hoog. ZIJN KIND TOT ZELFMOORD GEDWONGEN. Een hardvochtige familie. Onder groote belangstelling is te Frank furt am Main voor de rechtbank van ge zworenen het proces begonnen tegen het echtpaar Höfeld en hun 16-jar. dochter Minna. Dit drietal heeft getracht de jong ste dochter, de 14-jarige Hildegard Ho- feld, door psychische beïnvloeding en h- chameiijke kwellingen in den dood te drijven. Op 5 December van bet vorige jaar klopte de 14-jarige Hildegard", druipnat aan de deur van een kindertehuis j?ij de Deutschherrn-brug, en vertelde dat zy door haar vader was gedwongen in de ri vier te springen. Den volgenden morgen werden de ouders van Hildegard, alsmede haar zus ter Minna in hechtenis genomen. Het on derzoek van dp politie bracht een ontstel lende harteloosheid van de ouders en de zuster aan het licht. Op dien vijfden December waren de ouders tot de ontdekking gekomen, dat Hildegard den dag tevoren de vak school had verzuimd en naar de bioscoop was gegaan. Toen het kind te laat thuis kwam, had de vader haar met een hon denzweep afgeranseld. Daarna nam hij Hildegard meer naar de rivier. Eerst moest zij echter oude kleeren aantrek ken. Haar vader liep met haar mee tot de brug, beschreef haar precies hoe zy naar beneden moest springen en liet haar met de woorden: „wees in den dood sterker dan je in 't leven was" alleen, om wat verder op te gaan toekijken, hoe zijn kind van de brug sprong. Daar het meisje echter zwemmen kon, wist zij spoedig weer aan wal te komen. Daarop begaf zy zich naar het kindertehuis. Voordat Hildegard met haar vader het huis verliet had men haar een afscheids brief gedicteerd, waarmee de „zelfmoord" voldoende opgehelderd zon zijn. Voor de rechtbank schetste de vader zijn levensloop, waarbij hij liet uitkomen dat hij vroeger gedurende 3 jaar en ze ven maanden niet tot werken in staat was geweest. In 1933 werd hij ziek ten gevolge van tuberculose. Het gezin had daardoor met financieele moeilijkheden te kampen. Zijn dochter Hildegard, die evenals het oudste meisje in een huishou delijke betrekking was, schilderde hij als vroeg rijp. Toen zij eens, na uit haar betrekking te zijn ontslagen, thuis kwam, was zij in het bezit van drie mark en een gouden horloge. Het geld zou zij van ©en man gekregen hebben, met wien zij zich had afgegeven. Na het kind met de zweep te hebben geslagen, had de vader haar in een kamer opgesloten, waarin slechts 2 kussens en een deken lagen. Slechts om de drie dagen kreeg zij warm eten, ove rigens alleen water m brood. Dk duurde ongeveer 9 dagen. MAANDAG 25 FEBRUARI 1938 DE MALARIA OP CEYLON. Reeds 59000 slachtoffers. De autoriteiten van den gezondheids dienst op Ceylon zijn vai. oordeel, dat de komende weken beslissend zullen zijn voor de onderdrukking der malaria-epidemie. Van officieele zijde wordt het aantal slachtoffers, dat aan daze ziekte is be zweken, op 59.000 geschat. De levensmid delen voorraden in het binnenland nemen steeds meer af. Vele gezinnen eten slechts eenmaal in de twee dagen. Het gevolg hiervan is, dat de inboorlingen ondervoed raken, waardoor hun weerstandsvermo gen 'sterk afneemt Een nieuws plaag. Bovendien wordt het eiland thans ook nog geteisterd door een rupsenplaag. Hierdoor is groote schade toegebracht aan de gewassen, die reeds zeer van dat groote droogte te lijden hebben gehad. Generaal Evangeline Booth van het Le ger des Heils, die Zondag te Colombo aankomt, heeft duizend roepees beschik baar gesteld voor het fonds ter bestrij ding der malaria. LIJK AANGESPOELD. Misdaad of zelf moord? Aan het strand te Cannes (Fr.) hobboi. visschers Donderdagavond laat het in verregaande staat wan ontbinding ver- keerende lijk ram een man van middel baren leeftijd gevonden, wiens beenen ge bonden waren en wiens schedel gedeelte lijk was verbrijzeld. Op het lijk zijn een aantal papieren aangetroffen, die doen veronderstellen, dat de man in relatis moet hebben gestaan met vooraan staan da Fransche en buitenlandsche milieux. Waarschijn lijk is, dat men te doen heeft met iemand van hooge sociale positie. In verband met dene lugubere vondst brengt men ook bet fat, dat drie jaar geleden op ongeveer deoalfde plaats een ïfjk vonden, waarvan de herkomst nooit kon worden vastgesteld, doch dat waarschijn' lijk het stoffelijk overschot won vu een Engelschman. Allen wijst «rop, dat él uitnood igfagen, die op het fijk gevonden zijn, van verscheidaoa jaren her daten i re*' KRACHTIGE ARGUMENTEN. Van rsizigor in slilnul— Een reiziger belde Vrijdagmiddag aan by een woning op den Adimiraa] de Rupi terweg te Amsterdam en de vrouw derf huizes, die alleen thuis was, deed epen. De man vroeg, of zij haar ouden stof zuiger voor een prima nieuwen wilde in wisselen. Toen zij antwoordde, dat zij niel in het bezit was van zoo'n apparaat, was de reiziger bepaald verheugd. Hy dacbf minstens, dat zij er onmiddellijk een zon koopen en reeds begon hij de voordoeken van het merk, waarin hij reisde, op te sommen, toen de huisvrouw hem beduid de, dat zij niet in het minst op een stof zuiger in haar huis was gesteld. De man probeerde haar nog tot andere gedach ten te brengen, doch dit hielp uiete. Zijn /verwachtingen sloegen toen om m groote woede en hij greep de vrouw plotseling bij de keeL De vrouw slaakte enkele gil-J len en begon om hulp te roepen en haaq aanrander vond het toen beter op drf vlucht te slaan De politie beschikt «eb-i ter over het signalement van den man^ GEWELDIGE ZANDSTORM IN NOOR IK AMERIKA. Esn zanderig relaas. Een geweldige zandstorm woedt reedn meer dan 24 eur in het midden-westen van Noord-Amerika en andere Ameri kaanse he staten; de schade is enorm. In vele steden heerscht als gevolg vast den zandstorm duisternis, en er bevind# zich niemand op straat. De korenvelden zijnf onder een dikke zandlaag verdwenen. Hei telefoon- en telegraafverkeer is in tal vanf streken gestoord, zoodat de verbinding! met de buitenwereld is verbroken. Honri derden auto's zijn door hun bestuurder^ in den steek gelaten: door het binnenga-, drongen zand zyn zy niet meer in bewe- ging te krijgen Ruim 30 procent van den tarweoogst moet als verloren worden beschouwd, inJ dien de storm niet spoedig gaat liggen. In verband daarmede verwacht men, dat da tarweprijzen zullen oploopen. De buitengewone hevigheid van dezen zandstorm wordt toegeschreven aan het feit. dat men, na de verzengende hitte en de droogte van den afgeloopen zomer, ver-, zuimd heeft humus grond op den uitgo- mergelden bodem te brengen. STORM IN FRANKRIJK. En op het Kanaal. Frankrijk is de laatste dagen geteisterd door een storm, die enkele menschenle- \ens heeft gekost, terwijl de materieels schade aanzienlijk is. Te Moulin zyn van vele huizen de da ken weggevaagd Te Montauban stortta een bouwwerk in. waarbij verscheiden ar beiders onder d< brokstukken werden be- dolven. Een hunner was op slag dood, terwijl twee anderen met zware verwon dingen naar het ziekenhuis moesten wor den overgebracht. Ook ter zee bseft de wind veel onheil gesticht. Ier hoogte van St. Nazaire is een visch'iottsr vergaan, terwijl bij Brest een lid van de beman ning van het Italiaansche s.s. „Neptu- nos" overboord is geslagen. Alle pogin gen den man te redden Moven wiaafarf*» tooa. 5 MAANDAG 25 FEBRUARI 1935 Dinsdag 26 Februari. Hilversum. 1875 M. A.V.R.0. 810 Gra- mofoon; 10—10.15 Morgenwijding; 10.15— —10.30 Gramofoon; 10.3011 Concert door het,Ensemble Rentmeester; 11— 11.30 Wenken voor de huishouding; 11.30 —12 30 Concert door het Ensemble Rent meester; 12 30—2.15 Concert door de Ko ninklijke Militaire Kapel en Gramofoon; 2 153 Concert door het Omrocp-Orkest; 3-4 Knipcursus; 4.15—4.30 Gramofoon; 4.30—5 Radio Kinder koor zang; 5—b.M Verhalen voor kleinere kinderen door Mew. Ant. van Dijk; V.P.R.O. 5.30 uur Bijbelvertelling door De. B. J. Aris, a. R O. 67.30 Concert door het Omroep orkest en Gramofoon; 7.30—8 Engelsche Us voor gevorderden; 8—8.05 Nieuwsbe richten; 8.05—8.15 Gramofoon; 8.15-9.-» Uitvoering door de Kon. Ghr. O**4®? um Vereniging „Excelsior" te D.15—10 Opvoering van ..Het roimo- rnadsol"; 10—10.30 Dansmuziek door Kay Forest en zijn Band; 10.30-U Een glimp van de Kovacs-tonmee; 11—11.10 Nieuws- herictitent 11.10-12 Concert door Sarko- iy en zün Ensemble en Dansmuziek door „The Ramblers". Huizen. 301.5 M. KJR.O. 8-M5 Concert; 10—10.30 Gramofoon; 10.3^1 Mimek- uitzending voor fabrieken; 11-f-ll 30 Gra mofoon; 11.30-12 Godsdienstig baKimr- tej door Pastoor L. H. Perqiira; 12.15- 12.46 Gramofoon; 12.45—1' Concert door het K-R.O.-Orkest; 1—1.15 Gramofoon; 1_161.45 Concert door het K.R.O -Or- ke«t- 1.462 Gramofoon; 2S Vrouwen- aurtje; 34 Modecursus; 4.154.30 Pia no-recital; 430—445 Gramofoon; 4.45— 5 Pianospel; 5—5.10 Gramofoon; 5.10—6 Doneert door bet K.R.O. Kamer-Orkest; 5—JL20 Vragen van heden en toekomst aller aandacht waard. X. Sociale wetge ving en arbeidsbeweging. „Intematinale bemoeiing" door P. J S. Serrarens; 6.20 —6 40 Gramofoon; 6.40—7 Esperanto-cur- pas; 7.15—735 Medisohe causerie. „Zorg voor spraak gebrekkig© kinderen en gees trijke volksgeaondheid" door J. van Amelsvoort; 736—8 Gramofoon; 8—8.05 Nieuwsberichten; 8.069 Concert door het KJt.O. Symphonie Orkest (U.S.O.); 9 9.16 Uit de wereld ran de film, door A. van Domburg; 9.15—945 Vervolg Concert; 04610 Zang en Piano; 1010.30 Con cert door Al Schirman «n zijn Show-Or kest; 10.3010.36 Nieuwsberichten; 10.36 —11 Concert door Lily Gyenes met haar Hongaarsch Orkest; 111130 Concert door Al Sohirman «n zijn Show-Orkest; 113012 Concert door Lily Gyenes met haar Hongaarsoh Orkest. Woensdag 27 Februari. Hilversum. 1876 M. V.AJLA. 8 mtr VA. R.A.-Marschlied8.06 aar Gramofoohi; 930 uur Onze Keuken door P J. Kers Jr^ VPJLO. 10 uur Morgenwijding; V.A.R.A. 10.16 unr Uitzending voor de arbeiders in de Continubedrijven; R.V.U. 11 uur Cur sus door Otto van Tussenbroek: „Met kunstzin knutselen door en voor kinde ren" (II); VA.R.A. 1130 uur Uitzen.d v.d. arbeiders in de Continubedrijven; 12 aur Gramofoon; 1230 aar Concert door de Zonnekloppers; 1 uur Concert door de Flie refluiters, 2 uur Voor de Vrouwen; 2.15 wnr Knipcursus; 3 aur Voor de Kinderen; 530 aar Concert door Schalmei; 5.40 arzr Conoert door bet Strijkorkest; 6 aur Con vert door het X-X-Ensemble; R.V.U. 630 aur Cursus door Prof. G. Gonggrijp: „Voedsel en Vrede m het Verre Oosten" (TV, slot); VrAJR.A. 7 uur Sportuitzendmg; 7.20 unr Orgelspel; 7 45 uur Opvoering van „Het transport te land" (II); 8 uur S.O.S.-berichten, 8.08 uur Uitzending ten behoeve rail bet religieus socialistisch weekblad „Tijd en Taak"; 9 uur Opvoering van „De Andere", Zangspel in één bedrijf; 10 uur Nieuwsberichten en Varia; 10.15 aur Concert door Eddy Wal is en zijn Or kest; 10.45 uur Opvoering van „De Asch- bak"; 11 aur Concert door de Notenkra kers; 1130 aar Gramofoon. Halzen. 3015 M. N.OR.V. 8—8.15 Schrift lezing en Meditatie; 8 15—9.30 Gramofoon; 10.3011 Morgendienst door Ds. H. v. d. Els kamp; 111 Concert door een Kwin tet; 11.30 Gramofoon; 1.302 30 Orgel bespeling; 2.30—3 Praatje voor jeugdige postzegelverzamelaars; 3—345 Viool-re cital; 56 Kinderuurtje; 66.30 land- bouwhaifuurtje. „Veeverbetering" door W. van Joolingen; 630—6.58 Onderwijsfonds voor de harnienraart; 7pl m. 7.15 Nieuws berichten; plm. 7.15—7.30 Gramofoon of •en kwartiertje Radio-reportage7308 Tecfcnische leemg (XXII). „Warmte en techniek". 4. De Stoomketri, door S. van Otterloo, 88.06 Nieuwsberichten; 8.05 8.16 Gramofoon; 8.16—10.30 Concert door de A mb ermee be Orkest Vereen i ging; pi.m. 9.06036 Archeologische Cursus (VI). „Kleeding" door Dr. W. J. de Wilde; pi.m. 10.0610.10 Nieuwsberichten; 10.30 11.30 Gramofoon. EEN TON VERDUISTERD. Boektouder meldt zich aan. De Haagsche politie heeft aangebon den den 86-jar. boekhouder P. die ten naoteele ran de Textiel Import Maat schappij, waar hij ia dienst was, zich zou hebben schuldig gemaakt aan verduiste ring van eea bedrag ram ongeveer f 100.000. De arrestant is ter beschikking van de justitie gesteld en in het Huis van Be waring opgesloten. De verduisteringen zijn gepleegd over een lange reeks van jaren. Tenslotte wist de boekhouder geen raad meer om zijn bedr-og langer verborgen te houden en heeft zich bij de politie aangeméld. Naar verluidt, bezocht P. rëgelmatig speelbanken in België, waar hij met de roulette kapitalen heeft verspeeld, waar door hij steeds dieper in de schuld stak. Die heeft hij door voortdurende malver saties, welke over een reeks van jaren dateeren, ten koste van zijn maatschappij trachten te dekken, in de hoop door geluk bij het spel de verduisterdg gelden weer terug te winnen met het gevolg dat het ontvreemde bedrag telkens grooter werd. EEN TERECHTGESTELDE JUBI LEERT! Als de strop weigert In de hoofdstad van den staat Missis sippi heeft d« 59-jarige Will Purvis den dag herdacht, dat hij 40 jaar geleden te vergeefs werd terechtgesteld. Op 19-jari- gen leeftijd was Purvis ter dood veroor deeld, wegens een moord, waaraan hij onschuldig was. Op een middag in Fe- bruarie 1894 zou de executie plaats vin den in het openbaai op een plein in een klein Mississippi-stadje. Den gevange nispredikant Sibley had Purvis meege deeld, dat hij onschuldig was en terwijl Purvis op het schavot gereed stond om te worden opgehangen, bad de priester met luider stem, dat een wonder zou mo gen geschieden om den jongen te sparen wanneer hij- onschuldig was. De scherp rechter trok bet ralluik weg en Purvis viel omlaag met de strop om den nek, doch door een of andere fout trok de strop niet dicht en tot groote verbazing van de vierduizend toeschouwers gebeur de er niets met den veroordeelde. Deze werd opnieuw naar boven geleid, waar Lexecutie herhaald zou worden, doch rtegen kwam de menigte in verzet, zoodat de doodstraf veranderd werd in levenslange gevangenis!raf. Vijf jaar la ter bekende een ander den moord, waar van Purvis beschuldigd was. Bij onder zoek bleek deze verklaring juist en Pur vis werd toen in vrijheid gesteld. LÏLLIPUT TERUG NAAR T SPROOKJES RIJK. Niets iir Voor-lnd«ë gevonden. Vrijdag vermeldden we *t opzienbaren de bericht, dat men in Indië de geraam ten had gevonden van menschen en die ren, die aan Lilliput deden denken. Thans is gebleken, dat er van dit bericht niets waar' is. De overheid heeft vastgesteld, dat een soortgelijke vondst niet is gedaan. Men heeft hier of te doen met een flauwe grap, of wel met een bericht van een bij- geloovigen Hindoe; er bestaat namelijk een oud bijgeloof der Hindoes, dat de verbrei ding van onware berichten de huiselijke zorgen helpt verlichten. SLACHTOFFERS VAN EEN SNEEUWSTORM. In het dorpje Vraki aan de grens tue- schen Albanië en Montenegro, is tijdens een zwaren sneeuwstorm het dak van een hnis ingestort tengevolge waarvan een geheele familie, bestaande uit acht per sonen, om het leven is gekomen. De moeder en haar drie zoons waren op slag dood. De vader slaagde er nog in om zich en zijn drie jeugdige dochtertjes uit de ruine te bevrijden, doch. spoedig daarop verloor hij het bewustzijn. Den volgenden morgen vonden de buren den man en zijn dochters, doch toen waren allen doodgevroren. WEER EEN LIJK IN EEN KOFFER. Te Aubervillere nabij Parijs is een af schuwelijke ontdekking gedaan. In een sedert maanden gesloten woning vond men een koffer, welke het verminkte en reeds tot ontbinding overgegane lyk van een vrouw bevatte. Het betreft hier het stoffelijk overschot van de vrouw van een bewoner van Mar tinique. De man werd drie uur na ont dekking van de misdaad gearresteerd en legde een bekentenis af. Hij had zijn vrouw van het leven be roofd om een veroordeeling wegens bi gamie te ontgaan. BRAND OP EEN RENBAAN. Bijna alls stallen vernield. Op de m geheel Amerika beroemde renbaan te New Orleans is Zaterdagnacht een geweldige brand uitgebroken. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat aan blusschen niet te denken viel. Naar verluidt zouden 23 van de in to taal 27 stallen vernield zijn. terwijl het aantal paarden, dat bij den brand om t leven i« gekomen, nog niet vast staat. HAAR LEVEN GEOFFERD VOOR EEN KANARIE. In een der Lon dense he ziekenhuizen is een 65-jarige weduwe gestorven aan de brandwonden, die zij had opgeloopen bij een brand is haar huis. Toen de brand weermannen het huis waren binnenge drongen, vonden zij de vrouw op den grond liggend met een kooitje met een kanarie in haar armen. Het vogeltje leef de nog. „Ik ging terug om mijn vogeltje' mompelde de vrouw, toen zy naar het atokenhuia gebracht werd. „Begrooting van Suriname. De heer IJzerman (s.-d.) betreurde het, dat de minister geen onderzpek wil laten doen rtaar de bodemrijkdommen van Suriname en beklaagde zich over de be handeling door de justitie van een ver dachte in een persdelict. De heer Van Boetzelaer fc.-h.), vindt den toestand moeilijk, maar nift ho peloos. Er is gebrek aan samenwerking Spr. dringt aan op wegenaanleg en steun aen de rijsthoeve van Brandon. Mevr. De Vries (s-d.) bespreekt den gezondheidstoestand en de nieuwe lepra ordonnantie. De. heer Rutgers (a-r.) gelooft, dat ook voor Suriname het diepste punt der malaise voorbij is. Zoo mogelijk moet de immigratie weer worden bevorderd. We genaanleg is dringend noodig. De proeven van den heer Brandon verdienen veel lof, maar zooals ieder deskundige had voor speld, is 't gegaan, de uitgaven waren hoo- ger en de inkomsten lager, dan hij had geraamd. De heer Westerman (n.-h.) bepleit steun aan de bacpvencultuur. De he^r Feber (r.-k.) betoogt, dat de overheidsdruk te zwa^r is voor Suriname, ©n dat de fout is geweest, om verbetering te willen brengen met allerlei onsamen hangende pogingen. D© heer Van Kempen (L) zegt, dat de rijstverbouw alleen waarde heeft voor zoover het land e rzelf behoefte aan heeft. De pensioenlasten voor Suriname zijn veel te zwaar. De heer Wandelaar (1.) doet mede- deelingen over een proefkolonie met blan ken, die goed voldoet en spr. vraagt on derzoek hiernaar te doen. De heer Joe k es (v.-d.) meent, dat de. uitvoer voor Suriname verbeterd en be veelt voortzetting van het plan Brandon ^De beer Wijnkoop (c.) beklaagt de Surinaamsche arbeiders en keurt verschil lende fegeeringsmaalregelen af. De minister van koloniën zet Uiteen, dat reeds 2ö jaar met ernst ge streefd is naar vermeerdering van de wel vaart op Suriname, doch zohder succes. De mogelijkheden om dat te bereiken zijn voor Suriname zeer beperkt. Spr. is bevreesd voor de toekomst van de koffie-cultuur op Suriname. De regeering zal den heer Brandon nog een jaar helpen met zijn plannen. Spr; uit zijn bewondering voor dat werk. In immigratie van werkloozen uit Nederland naar Suriname ziet spr. niet veel heil. Het rijstbedrijf van de proef kolonie heeft nog weinig geproduceerd De begrooting is zonder hoofdelijke stemming aangenomen. MEVR. HANAU WEER GEARRES TEERD. Hooger beroep verworpen. Mevr. Martha Hanau te Parijs, de vroegere eigenaresse van de „Gazette du Franc", die thans de leiding heeft van H financieele weekblad ^Forces", is Vrijdag avond opnieuw gearresteerd en in de vrouwengevangenis opgesloten. Madame Hanau is, zooals bekend, m Juli 1934 wegens bedrog en misbruik van Vertrouwen tot drie jaar gevangenisstraf en een groote geldboete veroordeeld. Zij was van het vonnis in hooger beroep ge gaan, doch dit is Vrijdag verworpen. Op het ©ogenblik dat zij gearresteerd werd, deed zij ©en poging tot zelfmoord, die echter door het optreden van de met haar arrestatie belastepolitiebeambten, kon worden verhinderd. STRATOSFEERVLUCHT VAN WILEY POST MISLUKT. Een noodlanding. De vlieger Wiley post, die Vrijdag om acht minuten over tweeën is opgestegen voor een vlucht' door- de stratosfeer van Los Angelos naar New York, heeft be trekkelijk kort na de opstijging 'n nood landing moeten maken paby het Munroc- meer, wegens een defect aan de olie leiding. De landing was niet gemakkelijk, om dat hij kort na den start het landingsge stel had afgeworpen. Hij moest daarom bij de daling van 7500 M. hoogte gebruik maken van zijn glijders; de landing ge lukte daardoor niet geheel en de schroef werd beschadigd. Prist bleef ongedeerd. NOG GEEN PUBLICATIE VAN HET UIVER-RAPPORT. Dr. Colijn acht zulks overbodig. Minister Golijn heeft naar aanleiding van de vragen van den heer Boon omtrent spoedige publicatie van het rapport van dr. ir. Van der Maas over de Li ver-ramp medegedeeld, dat hij de publicatie op dit oogenblik voorbarig acht. Hierdoor zou immers vooruitgeloopen worden op de uit spraak van de permanente commissie tot het onderzoeken van ongevallen met lucht vaartuigen. Bovendien zijn de door den heer Boon bedpelde „zonderlinge geruch ten", naar het oordeel van den minister, reeds voldoende weerlegd door een stellige tegerapraak, uitgaande van den minister ▼an waterstaat a.i. Indien onder „geheimzinnigheid" moet worden verstaan het niet publiceeren van uitkomsten van een vooronderzoek, zoo lang het onderzoek nog niet geëindigd is, moet de vraag of de „geheimzinnigheid" niet tegen het belang van de luchtvaart zou zijn, ontkennend worden beantwoord. INDIJKING NOORD-OOSTPOLDER. Beslissing bij Staten-Generaal. Bij een onderhoud, dat hot comité van actio voor spoedige inpoldering van den Noord-Oostpolder heeft gehad met den di recteur-generaal van het departement van waterstaat, ir. Ringers, te Den Haag, deel de deze mede, dat de bewuste f 2.000.000 voor den Noord-Oostpolder nog op de be- grooting staan. De heer Ringers gaf do verzekering, dat, wanneer deze door de Kamers werd goedgekeurd, het werk door gang zou vinden. De meening, dat bij goedkeuring der be grooting de minister van financiën be zwaren zal maken, blijkt dus onjuist. DE STATEN VERKIEZING. De candidatenlijst van de Herv. Geref. Staatspartij in Zuid-Holland is als volgt samengesteld: 1. B. G. Peereboom, 's-Gra- venhage; 2. A. C. Moe, Scheveningen; 3. A. In 't Veld, Rijnsburg; 4. A. J. Mast, Strijen; 5. K. Eelderirik, Vianen; 6. G. J. van Tongeren, Rotterdam; 7. M. Boe Jz., Zoetermeer, 8. E. L Tak, 's-Graven- hage. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK TE DORDRECHT. (Zitting van Vrijdag 22 Febr.) Uitspraken. De rechtbank deed uitspraak tegen W. van B„ grondwerker, 30 jaar, Gouds waard wegens niet voldoen aan het be vel van een politieagent. Eisch: vernieti ging van het vonnis a quo en ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak conform. Voorts werd vonnis gewezen tegen C. K„ opperman, 38 jaar, Werkendam: het afleggen van een valsche schriftelijke verklaring. Eisch: een voorwaardelijke ge vangenisstraf van een maand met een proeftijd van drie jaar en f 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. Uitspraak: 1 maand gevangenis voorwaardelijk en f 25 boete subs. 15 dagen hechtenis. D. K., arbeider, 32 jaar, de Werken en Slocuwijk: het overhandigen van een ver- valscht formulier als onvervalscht. Eisch: een1" voorwaardelijke gevangenisstraf van 14 dagen met een proeftijd van 3 jaar- Uitspraak: conform. Gouden tientje gestolen. K. v. H., los werkman, oud 35 jaar, wo nende te Streefkerk, stond terecht voor het feit dat hij op 24 October een gouden tientje, toebehoorende aan A. van Arkel, had weggenomen. Getuige van Arkel zeide hoe hij het gouden tientje in het cafe Vjan v. Velsen aan verschillende bezoekers had laten zien. Bij van H. was het blijven steken. Hij had er toen om gevraagd doch v. H. had gezegd „ik heb het al naar je toe gegooid. Er was toen op den vloer ge zocht, maar het geldstuk was niet gevon den. Verd. echtqr zeide dat hij het geldstuk niet in de hand had gehouden; hij had het alleen maar wat opzij geschoven. Ge tuige v. Arkel had het v. H. in de hand zien houden. De raadsman, mr. de Lange zeide, dat verdachte aangeboden had zich te doen fouilleeren. Getuige gai dit toe, doch het was niet gebeurd. Getuige W. van Velsen, zoon van de oafehoudster, had v. H. het geldstuk in de hand zien hebben; hij maakte een be weging van het in zijn schoen te stgppen. Hij had het geldstuk niet zien terug geven. Toen getuige later boven was had hij verdachte hooren zeggen „Zou ik het nog hebben". Verdachte had toen in zijn vestzak en m zijn beurs gezocht Er wa ren 2 gouden tientjes neergelegd, verdaeb te was de eenige die een geldstuk in de hand had genomen. Verdachte zeide, dal hij dien avond naar een fietsplaatje ge zocht had, dat zou getuige vanaf het zol derraam hebben gezien. De getuige B. van Stee nis bad bet geld stuk in de hand gehad, ook v. H. had een tientje in de hand genomen, doch deze had het voor zoover getuige gezien bad, niet teruggegeven. De ambtenaar van het O.M. meende darf was komen vast te staan dat v. H. bot muntje had gestolen en eischte daarom een gevangenisstraf van een maand, Mr. de Lange attaqueerde de bewijsgronden. Uitspraak 8 Maart as. Overtreding jachtwet D. J. B., veekoopman, oud 26 wonen de te Tienhoven, had appèl aangeteekend tegen het vonnis van den kantonrechter te Gorinchem, die hem veroordeelde voor het feit, dat hij op 28 October in den polder Tienhoven een haas had geschoten zonder voorzien te zijn van een jachtakte. De jachtopziener had den man desynor- gens om 8 uur met een geweer aangetrof fen, even te voren had getuige een pchot gehoord. Toen de jachtopziener na4erde, raapte B. een haas van den grond op en grng er mee op de vlucht. De officier wees er getuige op dat ver dachte een klacht wegens meineed had in gediend, want de haas was geen haas ge weest, doch een fazant. Geiuige zeide dat hij stellig van meening was geweest dat het een haas was geweest Verd. zeide dat hij een fazant bad ge schoten. De officier zeide dat daar in da dagvaarding sprake is van ©en haas en er een fazant geschoten is, er geen ver oordeeling kan volgen. Derhalve vroeg het O.M. vrijspraak. Uitspraak 8 Maart as. KANTONGERECHT DORDRECHT. De kantonrechter deed e.a. do volgen de uitspraken: Straatschenderij: F. P„ z- ber„ Slie- drecht, een maand tuchtschool met proef tijd van één jaar. Op verboden grond loopen, "W. P. V., z. ber., Papendrecht, teruggave. Óp straat luidruchtig zingen: D. V. D* timmerman Sliedrecht f 1 of 1 d. Aan voetgangers bij een spoorwegover gang den"voorrang niet geven: G. N. H^ handelaar, Molenaarsgraaf f 2 of 2 d. 107. In een oogenblik was er veel volk op de been en de blanken werden als ware helden vereerd Indianen vergeten een wel daad nooit, en dat tater Mijken. 108. Omstuwd door een juichende me nigte, werden redders en geredden naar het paleis teruggevoerd. Kapitein Sprin- ger genoot de eor om In« te dragon m[ Tuan, de kroonprins, leidde Bart d© trap pen van hot paleis op, waar de vorat hem met ongeduld afwachtte.

Schoonhovensche Courant | 1935 | | pagina 4