JAN BROUWER schoonhoven 1 L Behangselpapieren 5-6-7-9-10 et. per rol el blSjSÜ TUINGROND. ■■■luren 9e Mei cUukwuk van Ifan Hotten Gemeenteraden. Plaatselijk Nieuws J, Ingezonden Stukken Predikbeurten „VanhetWestelijk frontgeennieuws" gratis kopen Stekelenburg Electrische Metaaldraaierij J. W. Slomp, Havenstr. 140-142, Schoonhoven Omzetbelasting! Het beste draai-, bank- en laschwerk H. J. VAN DOORN prima Permanent Wave G. Porsul, Haven 46, Schoonhoven eeetn! Neemt de proef op de som! Voor de Schoonhovensche Huisvrouw. Plaatselijk Nieuwsj WOENSDAG 27 FEBRUARI 1335 Verzakt. Haastrecht. Bij don landbouwer Smit in Bóven-Haastrecht verzakte een auto bij bet uitwijken in den berm van den dijk, en moest met een kraanwagen op het goede pad gebracht worden. KrJmpen a.d. JJssel. De verbouw der O. L. School I is gegund aan den heer J. Boer en het schilderwerk aan de hoe ren Schouten, Neven en Fonlijua. allen alhier. B, en W. hebben daarbij tot dagelijksch opzichter benoemd den heer G. Burger te Ouderkerk a.d. IJssel. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Maart benoemd tot reserve-eerste-luiti~ nant bij de infanterie de reserve-tweede- luitenant voor speciale diensten M G. Pannevis, van luer. Konijnendiefstal. Krimpen a.d. Lek. Bij den schoenmaker A. v. d. S. zijn in den afgeloopen nacht 2 raskonijnen gestolen. As gebroken. Krimpen a.d. Lek. Onder t' rijden brak 'de vooras van de brandstoffenauto van de N..V F. J. Mijnlieff. Gelukkig reed de auto niet met groote vaart, zoodat men het voertuig nog op den grond wist te houden. Per kraanwagen van Van Lim- borgh is de auto naar de garage gebracht. De hengelvereen ging „Kijk naar je dobber", zal Zondag deelnemen aan het hengelconcours te Vlaardingen. Aanvang godsdienstoefening. Ouderkerk a.d. IJssel. Met ingang van Zondag 3 Maart zal de avondgodsdienst oefening in de Geref. Kerk een kwartier later aanvangen, dus te kwart over zes. Uitslag seriewedstrijd B. V. L. Ouderkerk a.d. IJssel. Zaterdagavond werd in het het gymnastieklokaal der O. L. School I op het dorp de laatste serie van den winterwedstrijd gehouden, waar voor per deelnemer 16 series, werden ge schoten, onder leiding van den plaatselij ken leider, dpn heer J. Meyer. Dezen laatsten avond vooral Zat de spanning er in. Voor den hoogstcn schutter van iede re klas was een fraaie beker beschikbaar gesleld, terwijl als verdrre prijzen medail les, kunstvoorwerpen en andere artikelen waren u tgeloofd. De uitslag was als volgt: Kon ngschutters de heeren: 1. G. Bur ger Cz.; 2. G. Vermeer, 3. J. Meijer; 4. 1. Slingerland; 5. J. Speksnijder; 6. P. Goudriaan; 7. A. H. Heuvelman; 8. W. van Rijswijk. Scherpschutters de heoren: 1. D. Twigt, 2. G. Horsman; 3. G. A. Schouten; 4 G. Hoogendijk; 5. E. Hendriks; 6. G. Klein; 7. I. van Rijswijk; 8. J. Hoogendijk; 9. B. Meerkerk; 10. J. Versteeg; 11. P. H. Heu velman; 12. G. P. van Dijken; 13. K. van Rijswijk; 14. A. I. Batenburg; 15. G. Ver hagen; 16. D. van Duijvendijk; 17. D. Evegroen; 18. J. Twigt; 19. A. W. Gou driaan; 20. Ant. van Soest; 21. K. van Rijswijk Dz.; 22. G. Burger Gz.; 23. G. Visser; 24. F. de LeeuW; 25. T. van Herk; 26. K. Rietveld; 27 S. Opschöor; 28. A. J. van Vliet. Schutters 1ste klasse de heeren: 1. L. Rijkaart P.Czn.; 2. C. de Jong Mzn.; 3. G. Spoormaker; 4. H. Heuvelman Hzn.; 5. G. van den Berg; 6. S, J. Loeve; 7. J. A. Siebeling; 8. P. Loeve; 9. A. Geneuge- lijk. ,f Schutt^ 2de klasse de heeren: 1. G. Burger Dz.; 2. D. Spek; 3. P. C. Verdoold; 4. G. K. Timmermans; 5. G. J. van Ton geren; 6. J. Lingen; 7. H. A. Schreuders; 8. L. van Herk; 9. W. Visser; 10. H. Heuvelman Wzn.; 11. J. Heuvelman Gz.; 12. J. Boer. Aan de hoogste schutters reikte de leider met een hartelijk woord den beker over, waarbij hij hen aanmoedigde tot trouwe deelname aan de sch etoefen:ngen, om daarmede hun schietvaardigheid te vergrooten, niet uitsluitend om mooie prijzen te behalen, maar ook om: „Paraat te zijn, als 't moet". Op de eerstv. schiet- avond zullen de andere prijzen worden uitgereikt. Hen. die de laatste wedstrijd avond niet konden bijwonen, Zal een troostprijs worden toegekend. Candidaatstelling Gemeenteraad. Polsbroek. De R K. Kiesvercenig ng St. Jan heeft in zijn Donderdagavond gehou den vergadering voor de gemeenteraads verkiezing candidaat gesteld de heeren: Johs. Sluijs Czn. (aftd.), A. J. Straver, G. van Rossum en J. A. Sluijs Wzn. Auto zonder chauffeur. Reeuwijk. De wijkzuster van de afd. Rceuwijk van Het Groene Kruis, Kreeft, had tijdens een bezoek in de afd. Tempel haar auto op den hoogen dijk ge parkeerd. Zij was daarbij vergeten de remmen aan te zetten. Tijdens een hevige windvlaag ging de auto in beweging en reed den dijk af en in het wafer. Een kraanwagen van de garage v. d. Meer uit Boskoop heeft den wagen uit het water gehaald en naar de garage gesleept. De gemeente-veldwachter, de heer J. Wondergem, is thans feiefoniscb aan gesloten onder No. 29 kantoor Reeuwijk. Bij de arbeidsbemiddeling staan thans 237 werkzoekenden ingeschreven. De opzichter van „Elfhoeven", de beer J. Straver, was als zoodanig voor loop g door den gemeenteraad aangesteld. Daar de heer Straver het toezicht tot groote tevredenheid uitoefent, stellen B. en W. voor hem thans voor zoo langen tijd te benoemen, totdat hij den pensioens- gereebtigden leeftijd Zal hebben bereikt D# storm. Waddinxveen. Door den hevigen storm die Zaterdag en Zondag boven deze ge meente heeft gewoed, zijn tientallen dak pannen van de daken gerukt. Verschillen de gemeentelantaarns, die nauwelijks en kele dagen weer van nieuw glas waren voorzien, welk glas door den vorigen storm was vernield, zijn nu weer door den storm stukgeslagen. Persoonlijke on gelukken zijn niet voorgevallen. Gouda—Alphen per Diesel. Waddinxveen. Dinsdag heeft als proef op de spoorlijn GoudaWaddinxveen— BoskoopAlpben a.d. Rijn een Diesel- trein gereden. Het is de bedoeling van de spoorwegmaatschappij als de proef goed slaagt, in het vervolg op deze lijn gere geld Dieseltreinen te laten rijden. Nachtrustverstoorders. Waddinxveen. Zondagnacht hebben drie beschonken personen enkele ru-ten ver nield van de woning van J. B. aan de Zuidkade Na de vernieling werd de be woner verzocht naar buiten te komen om mot hen af te rekenen. Een en ander was 't gevolg van een oude vee'e. De politie, die intusschen was gewaarschuwd, kon de daders niet meer aanhouden, daar zij inmiddels de vlucht hadden genomen. Hun namen zijn echter bekend. Ongeval bij herstellingswerk. Willige-Langerak. Maandag was tijdens den storm de monteur der P. U. E. M., de heer Vgrschure uit Jaarsveld, hier be zig met herstellingswerk aan de hoog spanning-leiding. Toen hij in den paal klom bad hij het ongeluk met het hoofd tegen een met ijzeren punten bezette beu- get le stooten, met 't gevolg, dat hij een diepe wonde opliep. Bij wist naar bene den te komen en moest zich onder behan deling stellen van dokter Groesbeek, die de eerste hulp verleende. Later heeft hij zich naar zijn huis begeven, waar dokter Blankensteen van Lop.k hem verder be handelde. Op het eind van deze maand ston den bij den agent der arbeidsbemiddeling ingeschreven 10 werkloozen, van wie er 4 komen ten laste van het plaatselijk cri siscomité. Zevenhuizen. Zaterdagmiddag zette de heer De Jongh, arts, zijn auto op den dijk van de Tweemanspolder, hoek Dorpsstraat om een patiënt in de buurt te bezoeken. Toen hij terugkwam, was een spatscherm van zijn auto stukgereden door een vracht auto. De vrachtauto ia doorgereden, maar zijn nummer is bekend. De pol tie onder zoekt dit geval. PAARD EN AUTO. Het antwoord van uw correspondent te Bergambacht op mijn ingezonden stuk in Uw blad, hetwelk voorkomt in het num mer van Woensdag 20 Februari, noopt mij nog een kort wederwoord, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Uw correspondent schrijt: Wanneer men tegen iets aanrijdt, is toch do auto aan de voorzijde beschadigd, en dat de moeningen daarover kunnen verschillen. De feiten zijn: De koplamp is zijwaarts tegen de radiator aangekomen, doordat het paard er aan de zijkant tegen is ge komen; dat. de voorruit versplinterd is, koint, doordat de zijkant van den auto in gedeukt werd, de stijlen verwrongen wer den, zoodat de voorruit wel springen moest. U nogmaals dankend voor de plaatsing; C. VERWOERD. Lekkerkerk, Februari 1935. NED. HERV. KERK. CAPELLE A.D. IJSSEL. Her,. Geref. Evangelisatie. Boezemstraat. Donderdag 28 Februari, 's avonds 7.30 uur, de heer J. Kara. OUDERKERK A.D. IJSSEL, Wm» dag 27 Februari, n.m. 6.30 uur, Da. J. u. Woelderink. geref. gemeente. STOLWIJK. Vrijdag 1 Maart. n.m. 2.15 uur, Da R. Kok, van Vwnendaal. Huwa- lijksbevesliging. CHR. GEREF. KERK. NIEUWPOORT. Donderdag 28 Maart, 's avond» 6.30 uur, Da, Holtrop, van Hil versum. OUD GEREF. GEMEENTE. CAPELLE a.d IJSSEL. Lokaal Dano». tastraat. Donderdag 28 Februari, 'a av. 7.30 uur, Ds. A. van Zon. MOERCAPELLE. Donderdag 28 Febru ari, n.m. 4 uur, Da. Lamain, van Kotier. dam. Huwelijksinzegening. Behangsels 10-11-12-13-14 enz. tot 20 ct.de middensoort enBehangels boven 20 ct.de Binnen enhele dagen» allerbeste. Al en. behang I. «n pCt. tot de hellt later I. prij. da. O b« anderen einden kan. Tww TV> Wfe H4VEN 63 - TELEFOONNUMMER 113 Voor de nieuwste papleren 35, de groot«^oo»^1^la^tep;l|genJDe[8^otejn^ Dit xijn haal mooia Slaap- en Woonkamerpapieren voor aan. klain prijsje. Binnen enkele dagen gallen wij U in ome etalage laten «Ie» lste Een papierbaan met lste, 2de, 3de en meerdere drukken, dus bet geheele fabricage proces in volgorde zichtbaar. 2de Een behangselpapierdrukwals. 3de Een kunstfoto van een behangselpapiermachine. 4de Een ontwerp van den bekenden kunstenaar Lion Cachet. GEMEENTE SCHOONHOVEN Zij, die tuingrond wenschen te huren kunnen zich wenden tot den gemeente-secretaris ten stadhuize. Schoonmaakartikelen Borstelwerk, Zeemleer, Sponzen, Dweilen, Emmers, Tellen enz. enz. *t voordeeligst bij H. A. VAN BAAREN SCHOONHOVEN „Het" adres voor alle huis houdelijke artikelen Mevrouw: „Vandaag ben je ja rig, schat, enik heb een ver rassing voor jel" Mijnheer: „Ja, wat is het Mevrouw: „Wacht een oogen- Hikje, tot dat ik het aangetrokken heb." Mutsoebouw - Schoonhovsn Vrijdag 1 Maart 's avonds 8 uur presenteert de Bio-Ondern. Luxem bourg naar het wereldvermaarde boek van Erich Maria Remarque. Als 2e Hoofdnummer de schitte rende spannende Cowboy voort- trekkersfilm Ds overval in hot rotsgebergte met den grooten Cowboy-acteur Carry Cooper naar het boek van „Zane Orey". IEDEREN DAG 2 tot on mot 9 Maart bil dn firma v.h. Gebr. Moes Schoonhoven Een fijne sloot. Reparatie Inrichting voor electrische-, olie-, gas- en benzinemotoren Pompen en alle werktuigen wordjh vakkundig gerepareerd Tevens Autogeen lasschen en snijden. Aanleg electrisch licht en krachtinstallatie en drijfwerken. Beleefd aanbevelend, Telefoon 46 'n Cadeautje O maar wat zij wor den altijd gewaardeerd en 't behoeft niet duur te zijn! Daarom naarBloemOnmag. «FlofCI» GEER. HOL- Koestr. 88 Schoonhoven Zie voor deze reclame de voorwaarden aan onze zaakII Wij leveren zeer concurreerend BESTELORDERS voorgeschreven in artikel 19 van de Omzetbelastmgweti Vlugge levering! S. 6> W. N. VAN NOOTEN Telefoon No. 20 Schoonhoven Electr. Metaaldraalerl] Bankwerlcrlj adret voor uw is nog steeds bij l Weistraat 5 Schoonhoven Autoganicch loiichan an »nl|dan voor een naar Permanent Wave I 17». Geheel e OJIebebandeJIny I 4L— Zm maanden gegarandeerd. t SW.S.V. Nootan - Schoonhoven Hebt U de vorige week Woens dag gelezen. wat er in deze kojpm gemeld werd? Wij hebben hefjjoen over verschillende branden van den laatsten tijd gehad, die de oon- clueie wettigden, dat o grooter brandgevaar il ontstaan, nu wederom petroleum stellen, zij het in moderner uit voering, in gebruik worden geno men. Door de lage olieprijzen (die nu wederom stijgende zijn), wordt men tot het aanschaffen dezer toestellen verlokt en wordt als gevolg daar van minder gebruik gemaakt van het gas. Naar het heet, zou gas zooveel durder zijn. Is het gebruik van gas nu werkelijk zoo duur als men wel denkt? Daar zullen wij het deze keer dam eens o\er hebben. Wij dienen hiervoor te weten: le. de prijs van het gas, 2e. de hoeveelheid gas, die men noodig beeft om bv een maaltijd gereed te maken. Kort geleden werd een nieuw ta rief ingevoerd van 10 cent per M3. Gebruikt men minstens gemid deld 33 M3. por maand, dan is vastrecht voordeeliger, d i. 1.30 per maand en 6 cent per M3. Voor grootere verbruikers be staat een vast recht van 2.10 per maand en 5 cent per M3. Bij munt- gas bestdat geen vast recht, maar is de ga spr ijs ook 10 cent per M3. on al het verbruik boven 50 M3. per maand slechts 4 cent per M3. Bij alle verbruikers wordt het méér- verbruik, boven 1934, tegen 4 cent por M3 berekend. Na heeft men voor een maaltijd voor 5 personen 500700 liter gas noodig, al naa* de spijzen, die men kiest (1 M3. is 1000 liter). Bij een prijs van 10 cent per M.3. kost het bereiden van «en dergelijke maaltijd aan gaa 0 tot 7 cant. Bij Den gasprijs van 8M cent (d i bij vast recht en een verbruik van 50 M3. per maand) kost dezelfde maaitijd aan gas 4'/t tot 8 csai Zijn er gas verbruikers, die naast het gascomfoor nog een oliestel ge bruiken, en voortaan alles op gas willen koken, zoodat het meerdere gas slechts 4 cent per M3. kost, dan zijn de brandstofkosten niet meer dan 2 tot 2.8 csnt per maaltijd. Hioruit blijkt duidelijk, dat h«t gebruik van oliestellen e.d. naast het gat al heef nadeelig is. Tegen gas van 4 cent kan geeo enkele brandstof concurreeren. Nu weten wij wel, dat in sommi ge gevallen, een vergelijking tua- schen olie en gas, op het oogen- blik min of meer ten nadeel© van het gas zou uitvallen, hoewel het verschil heel wat minder is, dan men dikwijls denkt. Als men rekent op 5 cent aan gas per maaltijd, dan kunnen de voordeelen door het gebruiken van andere brandstoffen toch nimmer bedragen van groote be teekenis zijn. Bovendien ie het niet al' léén eon kwestie van prijs, Het verwijderd houden van de onaangename olielucht, walm en het vettige petroleumblik uit de keuken, het minder gesleep met brandstoffen, ia toch ook iets waard. Verder is hef gebruik van gas tijdbesparend. Met olie duurt het bereiden van een maaltijd lK tot 21/» maal zoo lang, zelfs bij de modernste ver- gassingstoeslellen. Zegt U dit niets? Tot slot vragen wij, hebt U reeds kennis gemaakt met het gasstoof- comfoor? Het is ook een van de middelen om de olie uit de keuken te houden. Het aanschaf/en kost slechts en kele guldens, en wie het stoofcomfoor een maal gebruikt heeft, wil het nooit meer missen. Op dit oomfoor brandt het eten niet aan, stoven de groenten zoo heerlijk, sudderen de lapjes pren lang. En de rijst, die er op ge kookt wordt.... die is buitenge* woonl Probeert het eeh% 9 DERDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant WOENSDAG 27 FEBRUARI 1935 Excelsior. Ammerstol. De muziekverconiging „Excelsior" zal Tweeden Pinksterdag deelnemen aan het concours te Hilver sum. In verband daarmede organiseert zij een autotocht naar het Gooi, waaraan zoowel leden als niet-leden kunnen deel nemen. „Aurora". Ammerstol. Zaterdagavond gaf de ge mengde zangvereeniging „Aurora" haar eerste uitvoering in het Gebouw. De heer J. Visser sprak een kort openingswoord en hoopte in de allereerste plaats, dat nu en in do toekomst do uitvoeringen van Aurora in deze nieuwe omgeving even goed zullen verloopen als voorheen. Spr. memoreerde daarna de in het afgeloopen vereenigingsjaar behaalde successen en wilde niet nalaten den heer Janssen nog maals hartelijk dank te zeggen voor de wijze, waarop hij als dil igent optreedt en den naam van Aurora mede hoog houdt. Daarna werd met de afwerking van het programma begonnen. Voortreffelijk wer den negen liederen ten gehoore gebracht. In het bijzonder mochten „De Spijskaart" en het populaire walslied „An der scho nen blauen Douau" een warm applaus ontvangen. Als tooneelspel werd opgevoerd „Lief- „de", van J. Rentmeester. Op de aanwe zigen maakte dit huiselijk spel een diepen Indruk. Vervolgens werd gespeeld „Een man voor Anneke", een klucht in één be drijf. De lachsalvo's waren niet van de hieht. Uit het spel, zoowel wat het eerste als het tweede stukje betreft, bleek, dat de medespelenden hun rol goed hadden ingestudeerd en een hartelijk applaus mochten zij in ontvangst nemen. Tijdens de pauze werden een taart, twee tulbafi- den en een fruitmand verloot, zulks ter bestrijding van de kosten. Na afloop volg de een bal, dat de aanwezigen nog langen tijd gezellig bijeen hield De zaal was goed gevuld. Jaarwedden van burgemeester, secreta ris en ontvanger. Gouda. B. en W. leggen den raad een besluit van Ged. Staten over, goedgekeurd bij kon. besluit, tot regeling van de jaar wedden van den burgemeester, secretaris en den ontvanger, en/ stellen voor deze jaarwedden pe rl Jan. 1935 te bepalen op resp. f 7300, f 6000 en f 3750. ,Het Groene Kruis". Zevenhuizen. Zaterdag werd vanwege het „Groene Kruis", afd .Zevenhuizen Moercapelle, een pxopaganda-avond ge houden in de zaal van den heer H. van Reeuwijk; Welwillende medewerking ver leenden de gem. zangvereeniging „Apollo" en het kinderkoor dier vereeniging. De openingsrede werd uitgesproken door burgemeester Th. H. Klinkhamer, voor zitter van het Groene Kruis. Hij sprak er zijn leedwezen over uit, dat er zoo weinig belangstelling voor dezen avond was. Deze werd gehouden, omdat deze afd. in finaneieele moeilijkheden verkeert en spr. zou het een ramp noemen als de wijkverpleging en bet consultatiebureau voor zuigelingen zouden moeten worden opgeheven. Het gemengd koor en het kinderkoor zongen acht liederen, die zeer in den smaak vielen. Na de pauze werden door leden der zangvereeniging opgevoerd: „Een Kerst avond", tooneelspel in twee bedrijven, dat zeer goed gespeeld werd en „De gevolgen van een kiespijndoek'' een tooneelspel in één bpdrijf. Hierna sloot de heer Th. H. Klinkhamer de propaganda-avond. ^rhnnnhnven. VVIWVIIIIV Will Pargadering van 85 Februari. Afwezig met kennisgeving de heer Van Harmelen. Voorzitter burgemeester A. M. Kieuwenhuisen. Ingekomen is ran mevrouw Rambonnet- 8peet een dankbetuiging voor de betoonde belangstelling en deelneming bij het over lijden van haar echtgenoot. De heer I. G. Breekveldt heeft eervol ontslag verzocht als gemeente-ontvanger en secretaris-administrateur van het veer- bedrijf wegens zijn benoeming le Bodegra ven. B. en W. stellen voor, dit ontslag op «Le meest eervolle wijze te verleenen onder dankzegging voor de vele goede diensten waartoe z. h st. wordt besloten. In verband met het vertrek van den beer Breekveldt stellen B. en W. vooj; de ■ekerheidsstelling voor den nieuw te be noemen gemeente-ontvanger te bepalen op f 12.000. De heer DeGroot vraagt, of deze post niet teruggebracht kan worden op f 6000, dat is nog f 1000 hooger dan het maxi mum, dat hij in kas mag hebben. ï)e voorzitter antwoordt, dat de voorschriften hier den regel» aangeven. Hot is goed de zekerheidstelling op een vrij boog bedrag te stellen. Voor de benoeming van een gemeente ontvanger diagen B. en W. voor: ie. den heer A. Mostert, ambtenaar ter secreta rie, afd. controle financiënf te Botterdam; en 2e. den heer J. H. Hoitiuk, ambtenaar Ier secretarie, afd. algem, zaken, te Baarn. De heer A. Mostert wordt met 6 stem men gekozen, terwijl op den heer Hoitink 3 stemmen worden uitgebracht, en 1 stem lUnoo is. Voor een aan te gane kasgeldleening fctehlben B. en W. twee aanbiedingen ge kregen, één van de fa. Goedewaagen, en éen van dé Rottordamsche Bankvereeni- gmg. De laatste biedt voor de komende 3 aaganden een bedrag van f 150.000 aan a 4 3/4 pCt., dat is nog een half procent lager dan de vorige leening. B. en W. stellen dan ook voor. deze laatste voordeelige aanbieding te acceptee- *en. waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. B. en W. vragen een verhoogd crediet ▼oor den gasovenbouw tot een bedrag van f 500 en stellen den raad voor de begroo- *i»g 1035 in dien zin te wijzigen. j De heer De Groot stelt in dit ver band voor de achterste deur van de gas- cvens zoo le veranderen, dat hij' in de an dere richting opengaat. Als nu de arbei ders de laatste deur hebben geopend, kun nen aij. als er eventueel vuur uit den oven valt, niet vluchten. Wefh. Deerenberg kan hierover niet direct een beslissing nemen. Hij zal den toestand opnemen. Een wijziging in de gemeente-begroo- ting 1934 wordt z. h. st. goedgekeurd, evenals enkele reclames betreffende school geld. Voorts zegt de voorzitter, dat men vroeger als stembureau o.a. een lokaaj van bet Ni'tsgebouw gebruikte. Dit gaat ech ter niet meer, waarom B. en W. zich voor etellen, het Heeren-Logeméit hij de ko mende verkiezingen als stembureau in te richten. Hiermede gaat de raad voboord. Het kohier hondenbelasting 1935, slui tende met een totaal bedrag van f 861, wordt z. h. st. vastgesteld. Aan de orde komt dan de gemeente-begrooting 1935. Bij zijn toelichting zegt de voorzit- t e r, dat h!j zich niet zal verliezen in lan ge algemeene beschouwingen, daar deze begrooting op een andere wijze behandeld is dan vorige jaren. Het is verplichtend gesteld haar eerst door Ged. Staten te la ten onderzoeken. Voor dat overeenstem ming met dat college bereikt was, mocht zij niet in den raad in behandeling komen. B. en W. waren op tijd klaar met de ont- werpbegrooting (voor 1 Septembw). Het is echter niet mogelijk geweest, haar eer der aan te bieden. Thans heeft men over eenstemming verkregen. Ged. Staten had den verschillende aanmerkingen, allerlei kleine postjes moesten veranderd worden. Het belangrijkste punt was echter, dat de schoolgeldbelasting, de hondenbelastingen de begrafenisrechten moesten worden verhoogd, en de straatbelasting in dier voege, dat er 5 pCt. geheven moet worden van de opbrengst volgens de kadastrale legger. De eischen veroorzaakten eén wrij ving van gedachten, daar er niets onaan- genamers bestaat, dan belastingverhoo gd ng. In deze begroeting is alles afgeklo ven tot op het been. Ze kon geen stootje meer velen. De uitgaafposten zijn dikwijls heel krap genomen. Het is bekend, dat het werkloozencijfer hier ter stede nog niet gedaald is en het laat zich zelfs aanzien, daj het gemiddelde cijfer nog wel zal stijgen. B. en W. achtten het goed om op enkele voorstellen van Ged. Staten critiek uit te oefenen. Men heeft onderhandeld, met het resultaat, dat de honden- en schoolgeldbelasting, benevens do begrafe- nisrecliten niet verhoogd behoeven te wor den, zoodat alleen de straatbelasting nog rest. Te dien aanzien heeft de raad zich in besloten zitting uit tres proken voor een onderhoud van B. en W met Ged. Sta ten. Echter hebben God. Staten geen reden gevonden, om vgn hun eisch af te zien. Spr. heeft daartegen op staatsrechtelijke gronden bezwaren, toiaar dat helpt niets. Als de minister en Ged. Staten zoggen: zoo moet het. dan valt er niets aan te ver anderen. B. en.W. hebben dan ook het hoofd in den schoot moeten leggen en nu nfag de begrooling in den raad behandeld worden. De gemeentebegrooting is zoo langza merhand een hamerstuk geworden: er kunnen geen ingrijpende veranderingen in worden aangebracht. Ten slotte doolt spr. mee, dat de commissie van openbare werken en de finaneieele commissie met de begrooting, zooals ze aangeboden wordt, adjoord zijn gegaan. Rede van den heer Peerbolte. Wat da heer Peerbolte over de be grooting wil zeggen namens de soc.-dem. fractie zijn geen algem. beschouwingen, wan er valt aan deze begroot'ng toch niets te veranderen. De raad kan noch wil er nog iets afhalen, want daarin is een ander college reeds zeer actief en iets erbij doeè heeft geen zin, daar de begroo ting door Ged. Staten is gaar gestoomd en de raad maar heeft te slikken. Ge noemde fractie keurt deze handelwijze sterk af. Spr. acht do begrooling zwak, al maakt hij het gemeentebestuur daarvan geen verwijt; hij ziet den financieelen toestand der gemeente ernstig in en vreest, dat haar zelfstandigheid niet lang zal kun nen worden bewaard. Onaangenaam doet het spr. aan, dat bijv .de post studiebeurs jes voor ulo-leerlingen (f 25) moet ver vallen en die van f 100 voor de burger wacht als bet heilige huisje onaangetast is gebleven .Ook heeft zijn fractie ernsti ge bedenkingen tegen de verhooging der straat, riool- en verlichtingsbelasting met f 2000, ten eerste omdat de belastingen reeds in den top zijn en ten tweede, om dat de regeering steeds betoogt, dat we moeien komen tot een lageren levensstan daard. Dat is n'et spr.'s meening, maar als het de verlossing kan brengen, dan is een der hoofdzaken verlaging der wo- ninghuren en daarmede is de verhoo- ging dier belasting in strijd. De s.d.a.p.- fractie zou dan ook stellig tegen deze be lasting stemmen, als dat geen groote ge varen meebracht. Het zou de verhooging niet afwenden, doch wel de gemeente in moeilijkheden en de werkloozenuitkeering in gevaar brengen. Daar deze belasting- verhooging dwingend wordt voorgeschre ven, heeft de raad voor de gevolgen ook geen verantwoording en spr.'s fractie zal onder protest voor dit voorstel stemmen. De heer Kok spreekt. De heer Kok vindt, dat van de alge meene beschouwingen het practischc nut bij vorige begrootingen reeds Vrij betrek kelijk was; nu. zijn ze vrijwel overbodig. Do wijze toch, waarop deze begrooting ons thans is aangeboden, geeft deze meer het karakter van een z.g.n, hamerstuk, dan dat zij stof zou bieden voo 'n eenigs- zins vruchtdragende discussie. Inmiddels zegt spr., past ons eenige matiging bij de klachten daarover en wij hebben ons de vraag te stellen, of het wel mogelijk is om op andere wijze het doel te bereiken. Maar gezagscentralisatie leidt noodwen dig tot nivelleeringsverschijnselen en zoo kunnen bepaalde maatregelen de localileit bijzonder zwaar treffen. Dat er ook voor onze gemeente, ten dien opzichte reden tot gegronde klachten zijn, zal wel algemeen erkend worden, wat be treft den eisch der regeering inzake de z.g. rioolbelasting.-Na de bereidwilligheid, de laatste jaren betoond in het opvoeren der belastingen tot de vereischte grenzen en nu ook uit de bedrijven gehaald is, wat mogelijk was, valt deze eisch dubbel zwaar en wekt naar spr's meening ge rechtvaardigde weerzin, daar op die wijze het ministeriëele woord bij de begrooting van financiën gesproken, dat geen belas- tingverhooging meer zou ^worden toege past, een eigenaardige inhoud krijgt. De eenige troost is, dat de aldus verkregen hate, ten goede komt aan het gasbedrijf waardoor de mogelijkheid van een tariefs wijziging ten gunste van de verbruikers vergroot wordt. De Matste wijziging van dat tarief zal niet aan het doel beant woorden; voor dezen tijd is een tariefs verlaging, welke alleen door meer verbruik effectvol wordt, niet het juiste. Spr. meent verder, dat deze zeer zwak ke begrooting aajynerkelijk zou verstevigd worden, als de kraefttige hand der regee ring ook eens toetastte waar het gaat over het rpnfetype dpr door overheidsinstellin gen verstrekte leeningen. Waar de rente standaard spoedig beneden 4 zal gaan. zou het voor onze gemeente, pl.m. f 9000 per jaar uitmaken, als zij haar leeningen tot 4 terugbracht. De noodlijdendheid der gemeente moge formeel niet zijn uitgesproken, er is prac- tisch weinig verschil. Perspectief voor verbetering is er nog weinig. Wel wordt een toeneming der werkloosheid thans grootendeels door het werkloosheidssub- sidiefonds opgevangen, doch heden geeft deze instelling nog weinig baat en voor een groot deel der burgerij, die op de grens der bestaansmogelijkheid verkeert is het vooruitzicht troosteloos. Het is noodig, dat met volle ernst, de vereischte soberheid worde toegepast in alle takken van gemeentelijk beheer, en dat met name de dienst voor openbare werken ook be- grijpe, dat het thans geen tijd is, om zich architectonisch uit te leven. Het Yisch- brugdrama, maakte do gemeente tot een bespotting, en spr. geeft in overweging om deze brug der zuchten, die nog steeds niet voltooid i6, verder geen dienst te la ten doen voor mathématische experimen ten, tot ergernis van velen, die een derge lijke methode moeilijk kunnen vereenigen, met den financieelen nood der gemeente. Het besef van de noodzakelijkheid zal een eerste vereischte zijn, voor de noodige berusting om gemeenschappelijk de zwa re lasten te dragen. Men geve dan ook geen aanleiding tot morrend verzet. De heer Adriaans zal de cijfers buiten beschouwing laten, aangezien de raadsleden weinig meer hebben in te brengen, getuig© het opdrij ven van de belasting op gebouwde eigen dommen enz. met f 2000. Spr's opmerkin gen betreffen openbare werken, daar die werkzaamheden niet regelmatig geschieden. Verleden jaar zijn de boomen op de Ha ven en 'elders, die in tijdvak Januari— Maart moeten worden gesnoeid, eerst in Mei onderhanden genomen, toen ze reeds volop in Wad stonden. Op verzoeken van een bewoner op den z.g. SoIdatenwal, om de boomen vóór zijn huis van eenige tak ken te ontdoen, omdat deze de dakpannen losmakpn, werd geen acht geslagen. Ook heeft men verleden jaar opgemerkt,.,dat de banieo niet bytyds uit de winterkwar tieren worden gehaald en dan nog vaak ongeverfd. Voort© verwijst spr. naar de afwerking van de x g. Vischbrug. Zijn oog is ge streeld door de zuivere afwerking van het ééne muurtje, maar aangezien spr. twee oogen heeft, zou hij graag ook het tweede muurtje bewonderen, dat er nog niet slaat. Spr. gelooft wel dat er moeilijkheden zijn om al het werk geregeld af werken en hij heeft alle respect voor het werk van B. en W„ maar het zou aanbeveling verdienen, als op het kantoor van ge meentewerken een lijst hing van de to verriohten werkzaamheden. De heer Bron betoogt dat deze begrooting er alles be halve rooskleurig uitziet. De uitgaven voor den werkloozensteun in zijn verschil lende vormen zijn zeer laag geraamd en ook de post „onvoorzien" is erg laag. De eenige weg tot uitkomst is dus bezuini ging op elk gebied. Met alle respect voor hen, die mooi nieuw werk tot stand kun nen brengen, moeten we nu dan ook lie ver krachten hebben, die een oude broek netjes kunnen verstellen, zoodat hij weer een tijd meekkn. Met de werkelijke nood zaak moet voor de volle 100 pGt. reke ning worden gehouden. Had deze geest in het afgeloopen jaar geheerscht, naar spr.'s gevoelen had dan op een zekeren brug en een zeker plein zeer beduidende bedragen kunnen worden bespaard, zon der dat de zuinigheid de wijsheid zou be driegen. De bitterste pil acht ook spr .de ve-r hooging der straatbelasting, die met de stok achter de deur ia doorgevoerd. In gewone omstandigheden zou men geen oogenblik weifelen om tegen deze post te stemmen, doch in dit geval acht spr. dat een te goedkoope manier. Een groot lichtpunt bij alle donkerheid is, dat er overvloed is in allerlei goede ren en alleen het menschdom niet be kwaam i« om er op de juiste wijze ran te genieten. Indien alle overheden maar wijsheid mogen vinden om hun taak langs den juisten weg te volvoeren, dan ziet spr. de toekomst nog niet troosteloos in. De heer v, d. Hek aan 't woord. De heer Van der Hek zegt, eigenlijk niet van plan te zijn geweest aJgemeene beschouwingen te houden, maar op ver zoek van den voorzitter zal hij het maar doen (gelach). Nu de begrooting eerst naar Ged. Staten gezonden moest wor den, ia evenwel de aardigheid er voor hem wel een beetje af. Spreker heeft bezwaar tegen de hoogopgevoerde belastingen. Van het verwerpen van het voorstel van Ged. Staten zouden echter de werkloozen de dupe worden. Spr. vraagt zich af, hoe het mogelijk is, dat Ged. Staten zoo'n pres sie kunnen uitoefenen; is de toestand al niet barmhartig genoeg voor de werkloo zen, »oo vraag spr. (Vroolijkheid. De heer Adriaans meent, dat de heer Van der Hek onbarmhartig bedoelt.) Spr. koiflt tot de oondusie, dat Ged. Staten niet voldoen de op de hoogte zijn, van wat er in Schoonhoven omgaat, hoewel hij zich kan indenken, dat B. en W. alle moeite hebben gedaan om G. St. daarop te wijzen. Spr. zal onder protest vóór de begrooting stem men, daar vele kleine huiseigenaren door de atraatbelasting zullen worden gedu peerd. Maar de werkloozen mogen niet het slachtoffer worden. Spr. besluit met er op te wijzen, dat hij niet zegt, dat hij de zaken beter zou aanpakken, want het ia moeilijk 'te regeeren. Maar Schoonho ven staat er slecht voor. Spr. hoopt, dat er uitkomst zal komen. De voorzitter dankt alle sprekers voor hunne betoogen. Hieruit blijkt weer, dat, hoeveel verschil van inzicht er in den raad dikwijls ia, alle leden toch van meening zijn, dat samenwerking noodig is. Dat is goed gezien. Bij alle verdeeld heid moet men nog de handen ineen slaan. Spr. zou met den heer Peerbolte een heel dehat kunnen voeren over de aanpassingspolitiek van de regeering en de devaluatie Omtrent de straatbelasting is de opvating van B. en W. voldoende bekend. Het ig juist gezien, dat aan deze belasting de f 10.000 voor extra-uitkee- ring aan werkloozen uit het subsidiefonds vast zitten. Die mogen niet in gevaar ko men. Dat kan niet, dan zou nood lijdend hei d niet lang meer kunnen uitblijven. Prac- tisch moge het verschil met een noodlij dende gemeente niet heel groot meer zijn, theoretisch nog wel en daarom valt Schoonhoven nog niet onder de desbetref fende bepalingen. De finaneieele toestand van de gemeente vordert intusschen de grootst mogelijke omzichtigheid. Hopeloos ie de situatie echter nog geenszins. Spr. kan wel mededeelen, dat hij nog voor een voldoende reserve heeft kunnen zorgen. De burgerwacht is een punt van mee- ningsverschil, en deze verschillende stand punten moet men van elkaar respectee ren. De heer Kok heeft eern juiste opmer king gemaakt in verband met den rente standaard. De Rijksverzekeringsbank re-' kent nog steeds 6 pCt., terwijl 44' pCt. genoeg zou zijn. B. en W. zijn echter op dit punt diligent. Spr. is het met den heer Bron eens, dat de begrooting zwak in elkaar is gezet, er zit geen cent spe ling in. Aan den anderen kant is het ech ter ook waar, dat, als de werkloosheid zich uitbreidt men de kosten voor 90 pCt. op het rijk kan verhalen. Wethoude v. d Oever Jïeantwoordt den heer Adriaens. Aan de boomen op dpn .Wal, nmapfm de takken v dn daken han gen, ie wel degelijk iets gedaan. De tuin lieden hebben echter verklaard, dat die takken niet weggenomen kunneD worden, daar de boomen anders in den top te zwaar worden. De banken worden dit jaar tijdig geverfd en geplaatst. Weth. Deerenberg heeft in de 12 jaar, dat hij raadslid is, nog nooit alge meene beschouwingen meegemaakt, die op zoo'n hoog peil stonden als nu. Men kan de straatbelasting niet los zien van het suhsidiefomls. Ook zijn Ged. Staten zeer goed op do hoogte van den toestand hier ter stede. Zij hebben gezegd, dat ge meenten, die in het rijkssubsidiefonds zijn opgenomen, ook gelijksoortige belastingen moeten hebben. B. en W. zijn meegegaan onder de voorwaarde, dat het vrijkomend bedrag aan de begrooting ten goede zou komen. De bedrijven profiteeren er nu van. Als de hoogere straatbelasting wordt ge heven op de door Ged. Staten voorgestel de wijze, n.l. 5' pCt. van de kadastrale op brengst, dan zal dat voor sommigen een verdubbeling, voor anderen weer een ster ke verlaging beteekenen. Billijker lijkt het spr., om over •de heele linio de aanslagen met 1/4 te verhoogen. Spr. geeft dit in over weging. Daardoor worden de lasten ge lijk verdeeld. Spr. is het met den heer Kok eens, dat herziening van de tarieven van de bedrijven noodig is, ook de eiectriciteits tarieven zijn aan den hoogen kant. In dat opzicht is het college van B. en W. vol komen homogeen. De toestand is nu zoo. dat een herziening der tarieven in het be lang der gemeente is, daar nu degene, die het lied rijf aan zijn groote winsten geholpen heeft, daar het minst van pro fiteert. Binnen zeer afzienbaren tijd is dan ook een voorstel betreffende verlaging van het gastarief in den raad te wachten. De voorzitter licht betreffende de straatbelasting toe, dat 2 verordeningen zijn ontworpen, ie. conform het voorstel van Ged. Staten tot heffing van 5 pCt. van de kadastrale opbrengst; en 2e. de bestaande verordening met 25 pGt. te ver hoogen. De heer Adriaens zegt betreffende de boomen, dat dezelfde persoon nog steeds met dezelfde klachten komt. De voorzitter zegt een nader on derzoek toe. De heer Bron zegt, dat hij ten opzich te van de verlaging der gastarieven niet al te groote verwachtingen heeft. Wel heeft men door de straatbelasting dit voordeel, dat er f 2000 ten goede van de bedrijven komt, maar spr. vraagt, of dit bedrag de tegenvallers kan. dekken. Een verlaging van 1 cent kost reeds meer dan f 2000. De voorzitter antwoordt, dat B. en W. een andere rekening van de gastar ie' ven in studie hebben. Het tweeledig tarief moet veranderen. Vooral is men daartoe gedwongen met het oog op de concurren tie, ook al zou de gemeente door verla ging eenig verlies Jijden. Wethouder Deerenberg wijst er op, dat er indertijd betreffende het veer- bedrijf ook over tariefsverlaging gespro ken is, waarvan hij een groot voorstander was. Het is toen echter niet gebeurd, en thans brengt het bedrijf minder op dan als men spr.'s voorstel had aanvaard. Als de gemeente thans met tariefsverlaging komt, is dit om te houden, wat ze nog heeft. De voorzitter merkt op. dat de min dere opbrengst van het veerbedrijf zijn oorzaak vindt in de slechte wegen, waar door het verkeer afneemt. In verband hier mee .brengt spr. liet verblijdende bericht, dat tegen Donderdag de burgemeesters van de gemeenten in de Krimpenerwaard uitgenoodigd zijn, om met Ged. Staten te eonfereeren over de' wegenverbetering in de Krimpenerwaard. Spr. hoopt, dat dit overleg een gunstigen uitslag mag heb ben. De arfikelen. Daarna volgt de artikelsgewijze behan deling der bpgrooting. De heer Br o n vraagt inlichtingen be treffende de gratificatie van den gemeen te-archivaris groot f 100 en diens vergoe ding voor reis- en verblijfkosten ad f 200. De voorzitter wijst er op, dat dit een ongesalieerde betrekking is. Alleen de ze beide bedragen worden vergoed. De heer Bron vraagt, of dit werk niet door een gemeente-ambtenaar verricht kan worden. De voorzitter antwoordt, dat dit bij de Archiefwet verboden is. Aan het hoofd van een archief moet een archivaris staan. Die verplichting geldt niet voor kleine dorpen, maar Schoonhoven bezit een heel belangrijk archief. Bovendien heeft men het uitstekend getroffen met den tegen- woordigen archivaris. Do heer Van Beuzekom heeft opge merkt, dat de onderhoudskosten van het archief van f 95 in het vorige jaar tot f 150 gestegen zijn. Hij vraagt of dit be drag jaarlijks voor het onderhoud noedig ie. De voorzitter zegt dat er veel werk te doen is voor het ordenen en onderhou den van het archief. De bee Peerbolte verklaart nog eens dat zijn fractie tegen de subsidie van f 100 aan de burgerwacht is. De heer Van der Hek vraagt of er geen mogelijkheid bestaat om van dien post f 50 af te doen. De voorzitter zegt dat het wel mo gelijk is er nog f 100 hij te doen. De bur- gewacht wordt door particulieren firianci- eel gesteund, de gemeente heeft ook voois schotten van partiqulieren ontvangen.

Schoonhovensche Courant | 1935 | | pagina 5