Plaatselijk Nieuws j Burgerlijke Stand Marktberichten LandbouwenVeeteéïhj f ARRESTANT VERBREEKT ZIJN BOEIEN. En neemt de vlucht. Maandagmiddag moest le Haarlem een arcestant door twee veldwachters per trein worden getransporteerd Hot was een J>e- rucht strooper uit Velsen. Op het perron wisten de begeleiders met precies, naar welk lokaaltje zij den arrestant moesten brengen, alvorens de trein zou vertrekken Hiervoor bestaat n 1 een apart lokaal, dat in het stationsgbouw voor dit doel is inge richt. Al zoekende liepen zij even voor hem uit, van welk feit de arrestant gebruik maakte, om zijn boeien stuk te draaien en toen dit gelukt was de vlucht te nemen. Hij stak de rails over, klom als een er varen hindernislooper over het hooge hek, liet zich naar benedon zakken en wist zoo den beganen grond te bereiken. De veldwachters waren niet zoo snel ter been en konden heelemaal niet over het hek klimmen, zoodat de vluchteling veel tijd won. Hij verdween in de richting HaarlemNoord. Hoewel onmiddellijk po- litie-ageijten de veldachters hulp verleen den, wist men den arrestant niet terug te vinden. TWEE KINDERLIJKJES GEVONDEN Te Onstwedde waren eenige werkloozen bezig met het graven op een perceel heide in de nabijheid van de Ned. Herv. Kerk. Zij stieten daarbij op ongeveer een meter diepte op een hard voorwerp. Bij verder doorgraven bleek, dat het een kistje was, waarin zich twee kinderlijkjes bevonden, welke in verregaanden staat van ontbin ding verkeerden. De lijkjes zijn voor een gerechtelijk onderzoek naar Groningen gebracht. CARNAVALSPRET EN MESSEN TREKKERIJ. Schipper gestoken te 's-Hertogen botch. Maandagavond kwam te 'a-Hertogen bosch, temidden van de vreugde, om streeks elf uur een man het hoofdbureau van politie binnenstrompeien en viel be wusteloos in de gang neer. Hij bloedde hevig nit een steekwopd in den buik. Het slachtoffer bleek de 23-jarige schip per P. M. v. d. Oever uit Ammerzoden te zijn. Hij was op weg naar huis op den Orthenscheweg door een man met een lee ren jas aangesproken. Deze seide tot het alachtoffer: „jij hebt geld bij je en dat gaan wij nu samen opmaken" De schip per antwoordde, dat daar niet veel van zou kunnen komen, daar hij naar huis 'wilde. Toen greep de man een mes <$n bracht den schipper daarmede een groo ts steekwonde loe. Ternauwernood had d. 0. nog de kraebt gehad om zich naar het politiebureau te sleepen. Daar onmid dellijk operatief ingrijpen noodzakelijk was, ia het slachtoffer naar het Groot- ziekengasthuia Overgebracht. Zijn toe stand is levensgevaarlijk. De vermoedelijke dader, L. dL B. nit Den Bosch, een zeer ongunstig bekend staand individu, werd door de politie van zijn bed geli&f en in arrest gesteld. Hij hbeft nog geen bekentenis afgelegd. ONTAARDE OUDERS VEROORDEELD Elk 15 jaar tuchthuisstraf. De rechtbank te Frankfort a. d. Main veroordeelde het echtpaar Willi en Min na Hofeld wegens een gemeenschappelij ke poging tot moord en den man boven dien wegens voortdurende ernstige mis- handing van kinderen ieder tot vijftien jaar tuchthuisstraf en tien jaar eerver lies. Hun 16-jarige dochter Minna, die eveneens terechtgestaan had, werd vrij gesproken. De president van de rechtbank wees er op, dat een dergelijk misdrijf de ouders hadden, naar men weet, hun 14-jarig dochtertje Hilda gedwongen, zelfmoord te plegen, doch op het laatste oogenblik slaagde het kind er in zich te redden nog nooit was voorgekomen in de. Duit- ■che crimineele geschiedenis, en dat de straf daarom zeer streng moest zijn. Het speet hem, dat.hij de moeder, die hij be schouwde als de aanstichtster van de. hee- 'le zaak, niet een zwaarder atraf kon op- léggen. MERKWAARDIGE VONDST AAN DE OOSTZEE. Mummies in andsrgrondsche gewelven. Onder de Dominicaner K*erk te i Wilna heeft men uitgestrekte onderaardsche ge welven ontdekt, waarvan de ingang onder het altaar was verborgen. Deze kelders bestaan uit verschillende groote gewelfde, donkere zalen In de eer ste er van vond men een aantal voorwer pen. die tot de uitrustingen van militairen hadden behoord,.en dit rechtvaardigt het vermoeden, dat hier in 1863 de deelnemers aan den derden Poolschen opstand een schuilplaats hehjien gezocht. In de volgende zalen, waarvan de in gang was dichtgemetseld, vond men een aantal lijken in gemummificeerden toe stand. Waarschijnlijk zijn bij de cholera- «pidemie, die hier in lél2 heerschte, de 'dooden in de kelders gebracht, eb deze daarop dichtgemetseld. HAAR MAN VERGIFTIGD. Arsenicum in de thee. Er is nu volkomen klaarheid verkregen in de vergiftigingszaken, welke kort gele den U Jogja zijn voorgekomen en waarbij w«v personen plotseling zijn overleden. T\an§ heeft ook de vrouw van wijlen L. bekend, haar man, den 38-jarigen militair A D A. L. door middel van arsenicum te l.lhen gedood Deze stierfl vief maan den vóór Van I., wiens vrouw reeds be kend heeft: haar man te hebben vergif tigd, De vrouw van L. deelde mede, dat zü en haar baboe hem gedurende tien da gen lang arsenicum in de thee hadden ge daan. len inlandsch geneeskundige lever de het lergif Alle schuldigen bevinden zicht thai s in arrest. VERDWIJNENDE POSTZAKKEN. Met groote bedragen Eenige weken geleden is tusschen Pa rijs en een zijner voorsteden een mailzak met loongelden verdwenen, waarin zich niet minder dan anderhalf millioen francs bevonden. Het politieonderzoek bracht het geld niet terug en ook van den dader heeft men nog een spoor. Thans doet het gerucht de ronde* dat tusschen Parijs en Maison-Laffitte op nieuw een postzak is verdwenen met een inhoud van Ö00.000 francs. SPOORRAILS OPGEBROKEN. Bosrsn voorkomt| tsn ramp. Door een gelukkig toeval is een ernstig ongeluk met den express-trein uit Tif- lis naar het Zuiden, waarin 400 passa giers gezeten waren, voorkomen. Twee passeerende jonge boeren bemerkten, dat de rails op een verlaten plaats waren op gebroken of gesprongen. Zij zagen kans, den naderenden trein voor de noodlottige plaats tot stilstand te brengen. SLEEPBOOT GEZONKEN. Vijf slachtoffert. Op de reede van Gdingen (Polen) is in den hevigen storm de sleepboot Zoebr ge zonken. Twee andere sleepbooten, die in de'n&bijheid waren, konden geen hulp ver ieenen idoor de hooge zee, die er stond. De vijf opvarenden van den Zoebr. zijn om het leven gekomen. CORSICA'S LAATSTE BANDIET VOOR DE RECHTBANK. Spada simuleert. Te Bastia op Corsica is het proces be gonnen tegen de laatste der Corsicaan- •che bandieten, André Spada, die bekend heeft een half dozijn moorden op zijn ge weten te hebben. De gemeentelijke schouw burg is voor deze gelegenheid als rechts zaal ingericht. Toen Spada de zaal werd binnengeleid, richtten zich aller oogen van het publiek, dat de schouwburg-rechtzaal tot den nok vulde, op den gevreesden man. De gewe ren, karabijnen, revolvers en holster van den bandiet lagen op de tafel, waaraan de rechters gezeten waren. zelf maakte niet den indruk van een man, die reeds zooveel achter den rug beeft. Een klein, tenger kereltje, veel te .vroeg grijs haar, zooals hij daar zat tus schen de gendarmes, nu en dan glimla chend naar de leden van het gerecht of met zijn buurman pratend. Als niet drie specialisten na zijn arrestatie hadden ver klaard, dat Spada krankzinnigheid voor wendde, zou men werkelijk denken, wan neer men hem nauwlettend gadeslaat, dat zijn voorgewende godsdienstwaanzin echt ia- i De voorlezing van de acte van beschul diging duurde geruimen tijd, doch zij maakten weinig indruk op den beschul digde. Al zijn misdaden werden in bijzon derheden beschreven. Men verwacht, dat het proces ongeveer vijf dagen zal duren. NA HET HAUPTMANN-PROCES. Drie getuigen „ter dood ver oordeeld". Drie belangrijke getuigen in het Haupt- mann-proces, de dames Minners en John son en de heer Miller, hebben dreigbrieven ontvangen, waarin wordt gezegd, dat zij „tor dood veroordeeld zijn". Deze getuigen, allen vrienden van de in middels overleden Violet Sharpe. hadden verklaard, dat het meisje, dat bij Lind bergh in betrekking was. geenerlei schuld droeg aan de ontvoering. HAuptmann's vrouw heeft in een dan cing jjecollecteerd voor de ko6ten van het hoogJr beroep van haar man en 200 dol lar opgehaald. STRIJD TEGEN DE CORRUPTIE. Een actie, welke de New Yorksche poli tie is begonnen tegen verschillende vormen van corruptie, zooals het aannemen van steekpenningen door hooge functionarissen en het opjagen der prij'zen in den levens middelen handel door afpers agsmethoden. •heeft reeds drie dooden geëischt. De cam pagne werd op initiatief van burgemeester Ia Guardia ingezet, die er op aandrong ,niet alleen in misdadigerskringen, doch ook in zekere politieke kringen en bij lei ders op hooge posten een onderzoek in te stellen" De drie slachtoffers zouden allen door misdadigers uit de onderwereld van New York. die een tegen-actie zijn begonnen, uit den weg zijn geruimd. Een der dooden is een chauffeur. Hij vervoerde in zijn auto een man, dio verklaard had, filjwa- rende getuigenissen' te kunnen |«®0|gen ten opzichte van vooraanstaande politici, die als beschermers voor de misdadigers optraden. De inzittende van dep auto wist aaa zijn belagers U eatenappen, Het besluit van La Guardia om ook op te treden tegen politici en ambtenaren, die de gangsters in bescherming nemen, geeft de razzia oen bijzonder scherp karakter. Een gelukkige gemeente. Bleskensgraaf. Dat het werkloozen- vraagstuk hier en in Hofwegen niet nijpt, moge blijken uit het zeer bijzonder teit, dat aan onders'euning over het jaar 1934 slechts f 512 werd uitgegeven. Deze gemeente behoort tot de weinige die niet zijn toegetreden tot de regeling, vervat in het werkloosheidsbesluit 1917. Waterleiding. Meerkerk. Maandag is de grond, aange kocht door de drinkwaterleiding de Al- blasserwaard en de Vijfheerenlanden, ge transporteerd, zoodat nu vaststaat waar de watertoren en de prise d'eau zullen worden geplaatst, n.L te Meerkerk en te Lexmond. SCHEPPEN VAN WERKGELEGEN HEID. Voor Sliedrechtsche werkgevers en werknemers. Namens den raad hebben B. en W. het volgende schrijven gericht tot den raad van Ministers. In de begrooting van hot Zuiderzee- fonds voor 1935 wordt onder art. 8 een post van f 2.000 000.uitgetrokken voor de indijking en droogmaking van -den Noordoostelijken polder. Reeds sedert De cember 1932, toen met hot gereedkomen van den afsluitdijk de eigenlijke aanleg- werken beëindigd waren, wordt in deze gemeente reikhalzend uitgezien naar het sein. dat hiermede weer zal worden voort gegaan. Immers honderden baggerlieden steenzetters, rijswerkens, sindsdien werk loos geworden kunnen op geen andere wij ze herplaatst worden. Namens de raad dringen B en W. ten zeerste aan op zoo spoedig mogelijke hervatting der Zuider zeewerken. opdat aan een groot deel der werkloozen een kans geboden wordt weer nuttig werkzaam te zijn in het belang van zichzelf en van het algemeen. Brengt onverhoopt het landsbelang me de, dat de uitvoering nog eenigen tijd uit gesteld moet. worden, wegens den ongun- stigen financieelen toestand, dan hopen B. en W. toch, dat de Sliedr. aannemers en arbeiders, die daar aaa den roem dor na tie hebben meegewerkt, op andere wijze ten spoedigste mogen worden te werk ge steld. Zij denken hierbij aan een door de regeering te geven voorschrift, dat bagger lieden voor rijkswerken slechts over de Sliedr. Arbeidsbeurs mogen betrokken worden. Het college*1 geeft enkele cijfers ter illustreering van den plaatselijken toe stand. De .bevolking bedraagt 13700 zielen. Er 8taan de laatste weken gemiddeld 1600 werkzoekenden aan dg arbeidsbemiddeling ingeschreven. Met hunne gezinsleden zijn dus getroffen pl.m. 5000 zielen. Het aantal werkzoekenden kan ver deeld worden over dris groote groepen nl. bouwvakarbeiders en houtbewerking 155, metaalbewerkers (scheepswerven) 540, baggerlieden, steenzetters en rijswerkers 45 en diverse groepen 160. Het percen tage dej- totaal ingeschreven werkzoeken den teni opzichte van het aantal inwoners bedraag^ du« bijna 12 zijnde belangrijk grooter dan in de steden als Amsterdam, Rotterdam, den Haag, Dordrecht enz, Er is o.i. dan ook geen enkele reden, waarom vanwege het bestuur van het Werkver- ruimingsfonda aan deze groote plaatsen met de uitvoering van werken een voor rang boven een kleine plaats als Slie- drecht zou moeten worden verleend. Elke reden, die daarvoor zou kunnen w<yden aangevoerd, geldt in sterker mate voor deze gemeente. De toekomst is thans ook weer donker der dan ooit. Nadat een enkele maal een behoorlijke opdracht van het buitenland (Rusland) werd verkregen en zeer tot tevredenheid uitgevoerd, is het niet moer mogen gelukken in dit opzicht opnieuw te slagen. En voor het binnenland is vrijwel geqn loonende opdracht meer te verkrijgen zoodat in de toekomst nog toename van het aantal we rkloozen van de scheeps werven te verwachten is. Voor zoover de groote werkgevers nog opdrachten tot scheepsbouw verstrekken, zoo vervolgen B. en W. zien wij deze ver leend worden aan de scheepswerven in de groote steden; nimmer wordt dan aan bijv. de best ingerichte Sliedrechtsche scheepswerf eens een kans geboden, tot het doen van een aanbieding. Het is ons bekend, dat van particuliere zijde pogingen in het werk gesteld zullen worden om den aanbouw van schepen, vaartuigen en baggermateriaal te beper ken, of wel geheel te beletten. Een maat regel in die richting. zou voor onze scheepswerven een funeeten invloed heb ben. waarom wij reeds bij voorbaat ver zoeken van regeering8wege hieraan niet mede te werken. Want dan zouden de werven weldra geheel gesloten moeien worden. B. en W. vertrouwen, dat bovenstaande uiteenzetting de belangstelling der regee- n'ng zal hebben en zij twijfelen niet of na kennisneming hiervan zal de regeering in de nooden van de zwaar getroffen ge meente zöo goed en zoo spoedig mogelijk willen voorzien. I AT.BLASSERDAM. Maart. Geboren: Herman, z. van B. Ravenstijn en W. Roelofs. Ondertrouwd: N. Meerburg, 27 j. en J. Roozendaal. Getrouwd: H. van Dijk, 26 j. en J. A. Mouthaan, 26 j. Overleden: Levenloos kind van A. de Jong en A. Verhoef. GIESSENDAM. Febr. Geboren: Adriana, d. van A. A. deRuij- ter en A. Brandwijk. Pietertje, d. van D. van der Plas en A. F. Kroon. Cor nelia, z. van A. Boelen en J. de Bruin. Ondertrouwd: T. G. de Vos, 24 j. en H. de Krijger, 25 j. J. Korevaar. 28 j. en N. Kroon, 27 j. P. C. van Hout, 18 j. en E. van de Bree, 18 j. M. Damen, 29 j. en B. Verschoor, 24 j. GOÜDRIAAN, Maart.- Overleden: W. de Vos, oud 29 jaar. HEI- en BOEICOP. Februari. Overleden: A. «len Hartog, 85 j-, wedu we van L. van der Linden. NOORDELOOS. Februari. Geboren: Evert, z. van H. de Bruin en A. Vink. HOORNAAR. Maart. Geboren: Annigje, d. van P. Eikelboom «n A. Bikker. NIEUWERKERK A. D. IJSSEL, Fe- burari 1935. Getrouwd: W. P. van Stein, 30 j. en D. Uitbeijerse, 22 j. M. Berkhout, 18 j. en G. G. Reijm, 18 j. G. W. F. Hoog- teyling, 27 j. en J. van Steijn, 28 j. Overleden: M. J Hoogendoorn 3 mnd. D. Zonneveld, 42 j. N. A. r. Vliet, 4 jaar. OTTOLAND. Maart. Geboren: Jeana, d. ven J. H. de Kreij en E. van Diejen. Ondertrouwd: A. Tukker, 37 j. en A. de Bruijn, 36 j. SLIEDREGHT. Febr. Geboren: Jgmnigje, d. ran L. Stok en A. E. Juch. Jorinus Adrianua, z. van P. T. van Es en J. Veldhuijzen. Teu- nis, z. van K. Kros en J. J. Nederlof. Jan, z. van B. Visser en H. den Uil. Ondertrouwd: J. Mes, 23 j. en A. Stuy, 23 j. P. Wagenmakers, 34 j. en H. van der Waal, 24 j. A. Leeuwestein, 28 j. en A. PI. Bot, 21 j. Getrouwd: J. de Groot, 36 j. en D. de Reus, 33 j. A. W. van Werd, 20 j. en A. Gelderblom, 20 j. Overleden: M. Onkruyt, 18 J. M. Boer, 62 j., echtg. van A. de Beek. A. Schild, 81 j., echtg. van J. Loomeijer. M. de Jager, 85 j. wed. van T. van de Graaf. M. Groenewegen, 84 k wedr. van G. Korporaal. IJSELSTEIN. Maart. Geboren: Elizabeth, d. va», Th. Kemp en J. D. van Vliet. Cornelis Petrus, z. van A. J. Straver en J. M. H. van den Oudenrijn. Johanna, d. van A. G. Veld huizen en A. Willemse. Teunis, z. van H. M. Ligterink en N. Verhoef. Getrouwd: P. Klomp 27 j., en E. Streng, 26 j. C A van Vliet, 30 j. (te Lopik), en G. J. M. de Haas, 27 j. MELK. BOTER, KAAS EN EIEREN. WOERDEN, 6 Maart. Kaas. Aanvoer 48 partijen kaas. Prijzen: met rijksmerk le kwal l 17, idem 2e kwal. f 1616 Handel traag. BODEGRAVEN, 5 Maart. Kaas. Aan voer 95 wagens, tezamen 4148 stuks, we gende 37.332 K.G. Eerste soort Gouda met rijkemerk f 17-18, idem mindere f 15 16. Handel flauw GROOT-AALMERS, 4 Maart. Eerste Al- hlasserwaardsche Veilirgsvereeniging te ^Groot-Ammers. Veiling op 4 Maart. Aan voer 21.727 eieren. Prijzen: kippeneieren f 2.152.75 per 100 stuks; 43 pond boter 5868 cent per pond; 25 pond kaas 18— 20 cent per pond. ROTTERDAM, 5 Maart. De Federatie- prijs voor de overmelk is vastgesteld over het tijdvak van 3 tot en met 9 Maart oj? f 8.56 per 100 liter af boerderij. UTRECHT, 5 Maart. Ver. Eierveiling Utrecht (V.E.V.U.). Eieren wit f 2.10 2.45, eendeieren f 2. beideg per 100 stuks. Aanvoer 40.000 stuks. PAARDEN EN VEE. AMSTERDAM, 6 Maart. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 268 vette kalve ren, le kwal. 50—56, 2e kwal. 42—48, 3e kwal. 9040 per K G. levendgewicht; 286 varkens, vleeschvarkens, wegende van 90 110 KG., 4445, zware varkens 41 42, vett© varkens 4041 per K.G. slacht- Bewicht. ROTTERDAM 5 Maart. Ter veemarkt waren heden dangevoerd: totaal 4451 die ren. waarvan 180 paarden, 4 veulens, 1002 magere runderen. 865 vette runderen, 12ö vette kalveren 2037 nuchtere kalveren, 58 graskalveren, 151 achapen of lammeren, 20 bokken of»geifen. Prijzen per K G.: vette koeien 50-52 cent, 4446 cent, en 32—38 cent; vette assen 44—46 cent, 40—42 cent. en 38 cent; stieren 4448 cent, 40—42%cent en 38 ct. vette kalveren 80—85 oent, 70—75 cent, en 60—00 eeut, achapen 37 «ent, 33 cent en WOENSDAG 6 MAART 1935 30 cent: lammeren 39 cent. 34 cent en 30 cent: nuchtere slacht kalveren 21 cent en 14 cent; slachtpaarden 39 cent, 34 cent en 30 cent. Prijzen per stuk vaii mager vee: Scha pen f 16, f 12 en f 8; lammeren f 11, f 9 en f 7; nuchtere slachtkalveren f 5, f 4 en f 3.50: nuchtere fokalveren f 14. f 10 en f 6: slachtpaarden f 160, f 120 en f 80; werkpaarden f 225. f 145 en f 85: hitten f 90. f 70 en f 60: stieren f 235.' f 185 en f 140; kalfkoeien f 215, f 170 en f 120. melkkoeien f 210. f 165 en f 111: vaarzen f 115. f 90 en f 70; graskalveren f 70, f 55 en f 40 Overzicht: Vette koeien en ossen aan voer ruimer, handel flauw, prijzen lager: stieren aanvoer als vorige week. handel iets williger, prijzen onveranderd; vette kalveren aanvoer belangrijk minder, han del vlug. prijzen hooger; graskalveren aanvoer als vorige week, handel stil. prij zen onveranderd; nuchtere slacht- en fok- kalveren aanvoer zeer ruim, handel tame lijk vlug, prijzen als vorige week: paarden aanvoer als vorige week, handel kalm, prijzen prijshoudend. Schapen en lammeren aanvoer iets ruimer, handel zeer kalm, prijzen als Maandag: kalf- en melkkoeien aanvoer rui mer, handel traag, prijzen iets lager; vaarzen en pinken aanvoer als vorige week, handel stil, prijzen iets minder. Door de N. V. G. werden pl.m. 90 stuk» vee (runderen en graskalveren) uit de markt genomen. UTRECHT. 4 Maart. Paardenmarkt. Aangevoerd 410 paarden. De prijzen waren als volgt: weeldepaarden f 325400, werk paarden 200275, oude paarden 80— 140. één-jarige paarden f 110140. twee jarige paarden f 150175. veulens f 60— 80, hitten f 100160. Handel redelijk. GRANEN, PEULVRUCHTEN. ENZ. ROTTERDAM, 4 Maart. Inlandsche granen. Gerst chevalier blijft flauw ge stemd van f 5 tot f 5.50. Haver f 6 tot f 6.50. Erwten kleine groene f 9 tot f 10.60. Schokkererwten f 10 tot f 12.60. Bruine boonen f 1150 tot f 12.90, alles per 100 K.G. ROTTERDAM, 4 Maart. Buitenlandsch® granen. (Bericht van de makelaars Ha genbeek Van der Schalk). Stemming goed prijshoudend. Rogge: 74^75 K G. Bahia Blanca, oude oogst disponibel f 7.75, 74-75 K.G. idem nieuwe oogst heden verwacht f 7.60, 74-75 K.G. Hongaarsche disponibel f 7.85, 74-73 K.G. idem gedenatureerd disponibel f 4.95y 73-74 KG. Litausche gedenatureerd dis ponibel f 4.60. Gerst: 60-70 K G La Plata aangekomen f 96. 65-66 K G. idem aangekomen f 94, 64-65 K.G. Doöau disponibel f 90, Perzi sche disponibel f 88. Haver: 50-51 KXJ. La Plata disponibel f 6.25, 54-55 K.G. idem Clipped disponi bel f 6.40, 54-55 K.G. Zuid-Russische disponibel f 6.30, 53-54 K.G. Litausche disponibel f 6 45. Htlais per 2000 kilo's: Gele La Plata aan gekomen f89- La Plata Cinquantine aan gekomen f 102, idem idem heden verwacht f 99. Donau-Galfox disponibel f 96, Jugo- Slavische disponibel f 9834, Witte platte Afrikaansche no. 2 disponibel f 98, idem no. 3 disponibel f 97, Witte ronde Afri kaansche no. 5 disponibel f 9534, GeJe platte Afrikaansche no. 4 aangekomen f 100, Gele ronde Afrikdansche no. 6 aan gekomen f 98 ROTTERDAM, 4 Maart. Voederkoeken. (Bericht van de* makelaars Gebr. Krijger). Inlandsche voorslag lijnkoeken loco 5.50, Febr.-April 5.50, Mei-Aug. 5; dito lijn koekschilfers loco 6, Febr.-April 6, dito, grondnotenkoeken loco 5.40, Febr.-April 5.40, Mei-Aug. 5, dito cocoskoeken Maart- April 610, Mei-Aug. 5.35, dito Palmpit- tenkoeken April 4.90. Mei-Aug. 4.25, dito Soyaschroot 5.25. Febr.-April 5.25, Mei- Aug. 5; Noord-Amerikaansche lijnkoeken 5.75, stmd. 5.75, dito dito merk SK 5 80, La Plata lijnkoeken looo 6.25. Lijnzaad schilfers (Bombay) dag gewacht 5.75, Van Platazaad loco 6, van Nazaad loco 7.20. grondnootschilfers (Bombay) liehte loco 5.70. extra lichte loco 5.95. Manilla Cocos koeken SK loco 6.30, stoomend' 6.20, Fehr. 6.10, dito Indische mooie blanke lo co 6.70. Fransche grondnootkoek extra blank loco 7.25, Laplata dito looo 5.80, Oriental Soyaschroot geëxtraheerd loco- stoom 5.85, alles in gld. per 100 KG. en ged eeltelijk tweede hands. AARDAPPELEN, groenten en fruit UTRECHT, 5 Maart. Groenten- en Vruehtenveiling Utrecht en omstreken. Fruitveiling van 5 Maart. Appels: belle fleur 12—21, goudremetten 1438, hooi- laars 2023, kulem^ns 421, peperappel 7—16, jasappel 1718; peren: brederode 3—-13, ijsbouteil 411, winterjannen 8 15, ijzendijkers 6—9. Alles per 100 K.G. ZWIJNDRECtfT. 4 Maart. Andijvie f 2.402.90 per 100 stuks, f 14rl5 per 100 K.G,; boerenkool f 2.104 70. kroten f 0.60130, stoofperen f 1012 per 100 K.G gele savoye kool f 190—4 20, groene savoye kool f 1.704.30 per 100 stuks; kropsla le soort f 5.507.30, 2e soort f 4.205.10 per 100 krop: peterselie f 2.90 8 80. prei f 1:90—2 60 per 100 boe; selderij 7—18 cent per dozijn; spruitpn schoongemaakt f 1013.50. le soort f 5 70 7.60, losse spruiten f 2.504.60, uien f 2.803.20, winterpeen f 0801.10, wortelen (afbreek peen-) f 46.50 per 100 K.CL; veldsla 9—36 cent per kist DERDE BLAD- NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonh«v»n»cht Courant WOENSDAG 8 MAAfrt 193» Alblasserdam> Op don feestavond der gymnastiekveeren. „K.D.O." wed een col lecte gehouden voor de Vereen, tot bestrij ding der tuberculose, welke f 11,52 op bracht. Het aantal werkloozen. ingeschreven bij de Arbeidsbemiddeling, bedroeg Maan dag 496 of 10 minder dan de* vorige week. Het vernielen van teengrienden. Ammerstol. Het voorjaar komt en in de Irrienden langs den Lekdijk komen weer de z.g. „katjes". Nu zijn veel menschen be lust op die katjes en zij trekken er weer op uit, om dié toppen van de teen af te snijden en in een vaas te zetten. Men denkt er daarbij niet overna welk 'n schade men den eigenaar berokkent met het afsnijden der toppen, daar de teen dan verder ge heel waardeloos en das onverkoopbaar is. Ammerstol. De heer W. Kooy heeft be dankt ais bestuurslid van A.V.V„ M ïluAA»! nfl uitvoering. Benschop. De gem. zangver. „Zang en Vriendschap" alhier, gaf in de zaal van den beer v. Delft haar eerste uitvoering. In aanmerking genomen, dat de vereeni- ging nog slechts 5 maanden bestaat werden de 8 zangnummers op vlotte wijze ten ge- boore gebracht en dhr. Jan Coljee heeft wederom getoond, dat hij zijn taak als di rigent op uitstekende wijze weet te vervul len. Ook dè leden wisten dit te waardee- ron en boden hem een keurige bloemen mand aan. Vooral de opvoering van „Ge broeders Kalkoen", een v rooi ijk spel in S bedrijven ,was een groot succes en oogstte een daverend applaus van de ei volle zaal. In verband met het succes heeft de vereeniging het plan, dit stuk binnenkort voor de tweede maal op te Gemeenteraadsverkiezing. Bericenwoude. De Staatk. Geref. Partij heeft voor de gemeenteraadsverkiezing candidaat gesteld de heeren Jac. Slinger land, G. Suijker. JoE. van Herk en G. de Jong Gz De Anti-Revol. stelden candidaat de heeren W. Ooms (aftr.), W; Huisman, A. G. Dekker en W. Markus. Lezing Ds. Vroeg in de Weg. Capelle a.d. IJsseL IVoor de Herv. Geref. fcmgaL vereeniging „Gideon" hield voor een goede opkomst m het evangelisatie- lokaal aan de Boezemstraat Ds. L. Vroeg in de Weij van Waddinxveen een rede over; „Wat moet de mensch doen om za lig te worden?" x Capelle a.d. IJssel. De architect, de heer CL van Hulsteijn, heeft ^aanbesteed den bonw van 2 woningen aan den 's-Gra ven weg voor rekening der gebrs. D. en G. Oudenaarde. Er werd ais volgt ingoach re- heiwerk en eéeotriciteit): L. Twigl en G. Pols, Capel le a-d. Ussel, f 3078: H. de Jong, Ouder kerk ad. IJssel, f 2795; Firma W. Stam, Kralingscheveer, f 2775; J. e» F. Hoo- gendijk. Capelle a.d. IJssel, f 2580; Firma C Bwa en Zonen, Capelle a.d. Ussel, f 2483. Perceel II (metsel- en stucadoorswerk): W. Slihgerland, Capelle ad. IJssel, f 2488; Gebm Klapwijk, Krimpen a.d. lek, f 2399; Fa. De Lange en v. d. Berg, Bergambacht, f 2073. Perceel I en II: P. Valkenburg, Nieu- Zrerkerk a.d. IJssel, f 5420. Perc. III (lood- en zinkwerk): G. van Kleef, Capelle a.d. IJssel f 432: J. Iedê- ma, Kralingscheveer, f 427.50: G. Holder- mans, Capelle a.d. IJssel, f 380; A. Pon- pen. Krimpen, a. d. IJssel f 378. Perc. IV (gmidswerk): F. C. Bos, Ca pelle a.d. IJAsel, f 175: P. C. de Ruiter, Ouderkerk a.d. IJssel, f 144. Massa: Firma W .Stam, Kralingsche veer f 6045; Gebr. Klapwijk, Krimpen a.d. Lek, f 5834mJ. Goudriaan, Krimpen a.d. IJssel, f 5784; Paul en Karreman, Hille- gerberg, f 5720; J. en F. Hoogendijk, Ca pelle ad. IJssel, f 5730; G. N. Boer, Kra- ïngscheveer, f 5424. De aanbesteding voor den bouw van 20 woningen voor rekening van den heer J. Zeeuw aan den Capelscheweg, archi tect de beer C. Fijan. had den volgenden uitslag: A. J. Vente, Zevenhuizen, f 41.994; Firma W. Stam, Kralingscheveer f 43.500; C. Hoogendij'k Dz., Capelle a.d. IJssed, f 44.400; Gebr. v. d. Knoop, Zevenhuizen, f 44.555; J. Kasbergen. Nieuwerkerk a.d. IJssel, f 44 990: F. Vink, Moordrecht, f 45.300; M. \an Slaveren, Capelle a.d. IJssel, f 45.350; Adr. Visser, Capelle a.d. IJssel, 46.430; J. Fijan, Nieuwerkerk a.d. IJssel, f 45.720: J. W. D v. d Sluijs, Hil- legersberg. f 46.760; J. Valk, Gouda, f 47.600; B. v. Vliet, Capelle a.d. IJssel. f 48.150; P. Molenaar, Capefle a.d. IJssel, l 51.900. Een gouden Zondagsschool.., Gouderak. Donderdag zal de Neef. Herv. Zondagsschool „Samuel" den dag hei-den ken dat zij vóór 5f) jaar werd opgericht. Ter herdenking van dit feit zal Donder dagavond 7 uur^in de Ned. Herv. Kerk een dienst worden gehouden, waar Ds. Oosteflbrug een feestrede zal uitspreken. De Rijksstierenkeuring zal voor deze gemeente te Gouda worden gehouden op Woeoeda* 20 Maa* Jongerengroep. Bouderak. Vrijdagavond heeft de jonge rengroep van de Coop. Prod. Handelsver- een. afd. Gouderak een propagandafeest. avond gegeven. Na opening door den voorzitter volgde een propagandarede door den heer W. A. Molenaar uit Ber- kenwoude, die met aandacht werd gevolgd Hierna voerden de leden enkele tooneel- stukjes op, welke te oordeolen naar het applaus der talrijke aanwezigen, ten zeer ste werden gewaardeerd. Tot - slot hield een gezellig bal de aanwezigen tot het sluitingsuur bijeen. In eep ledenvergadering der voet- balvereeniging „Union" is besloten de huur van het voetbalterrein op te zeggen, daar men met de eigenaars geen geschikte regeling kon treffen voor de weder inhu ring van het terrein. Er zal naar een an der geschikt terrein worden uitgezien. „Onze gemeenteschool". Groot-Ammers. I)e vereeniging ,.Onze Gemeenteschool" hield in hotel „De Stig- ter" haar algemeene vergadering. Aanwe zig waren 31 leden. Nadat de vergadering door den heer N. de Vos geopend was, werden de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Hierna deed de penning meester rekening en verantwoording. De rekening werd nagezien door de heeren G. van Zessen en B. Lagendijk en in orde bevonden. Mej. CL van Loon bracht daar na verslag uit van den naaikrans „Steun in Liefde" over het jaar 1934. In de va catures van den heer G. iVlastuin en mej. v. d. Lely werden gekozen de heer W. v. Prooyen en mej. Leeuwerke. De heer J. Terlouw werd met meerderheid van stem men herkozen als bestuurslid. Hierna volgde de benoeming van een propaganda- eommissie. Hoenkoop. Het bestuur van liet water schap Hoenkoop, Vliet en Dijkveld, heeft aanbesteed het leggen van een burg in den Hoenkoopschen Buurtweg. Ingeschreven was als volgt: 1. Dubben en v. Hees te Culemborg f 1990; 2. G. van Harten te Ammerstol f 1794; 3. P. de Pater te Wad dinxveen f 1697: 4. H. van Essen te De Bilt, f 1645; 5. Kolk en Co. te Leeuwar den f 1559; 6. v. d. Weiden en Dubbeldi te Giessendam f 1474; 7. C. Spek te Ouderkerk a.d. IJssel, f 1144; 8. Gebr. Vermeer te Hekendorp, f 1049 9. L. Blonk te Oudewator f 989; 10. J. Rietveld te Hoenkoop f 758; 11. G. J. Strien te Hoenkoop f 727. Gegund aan den laagsten inschrijver. wijze van fokken, fentoonstellingsaangele- genheden e d. werden nog besproken. Do goed bezochte vergadering hield de belofte in. dat deze vereeniging inderdaad onder de bekwame leiding van een ijverig bestuur een goede sportvereeniging zal worden en op pluimveegebied iets belang- ijks zal presteeren. De voorzitter sloot de vergadering met een woord van dank voor de trouwe opkomst en met de beste wen- schen voor de toekomst. Lekkerkerk. De burgemeester beeft de leden van den gemeenteraad opgeroepen voor een openbare vergadering op Vrijdag 8 Maart, 's middags 2 uur. Do heer T. Berger is benoemd tot lid van de commissie ran de Landbouw Cri sis Organisatie. District 10. Lekkerkerk. Veiling. Aanvoer 4000 eieren. Prijzen: groote f 2.552.75, hen eieren f 2.502.60, eendeieren f 2 753 per 100 stuks; ajuin 2 cent, veldsilada 8 9 cent, eigenheimers (zonder heffing) 3l>-4 een per K.G., kaas 17-—19 cent per Lopik. De Onderl. Brandverz werking houdt blijkens een advertentie in dit nummer Donderdagavond om 7 /uur haar algemeene vergadering bij den heer A. de With op het dorp. Gymnastiekuitvoering. Pfieuw-Lekkerland. Donderdagavond gaf de gymnastiekvereeniging „K. en V.", di recteur de heer T. J. den Ouden, haar jaaflijksche uitvoering in de bovenzaal van café Van Vliet. Een keurig program ma werd afgewerkt. Zoowel de vrije oefe ningen, als die aan brug, rek en ringen en vooral de fraaie standen aan bet slot, oogstten bijval. ^Medewerking verleenden de mandolineclub „Steeds Hooger" on de tooneelvcreeniging „De Vriendschap", bei de van Krimpen a.d. Lek. Eerstgenoemde rerèeniging bracht enkele fraaie nummers ten gehoore en de laatste voerde een blij spel in twee bedrijven op „De slanke lijn" Wegens de uitgebreidheid van het pro gramma was het bal slechts kort. De zaal was flink bezet. Fietsen leeren. Nieuw-Lekkerland. De 13-jarige W. D.. die zich oefende in het fielsryden, had het ongeluk in een diepe sloot te rijden. Op haar hulpgeroep schoot haar buur man, de heer W. B. toe, die de drenke linge redde en daarna de fiets op bet droge bracht. Aan dertien personen is vrijstelling van dienstplicht verleend wegens broeder- dienst. „Nut en Sport". Ouderkerk a.d. Ussel. De onlangs op gerichte pluimveevereeniging „Nut en Sport" hield Woensdagavond in het cafó van den heer D. van Meeleren in de Kromme eeni Vergadering. De voorzitter, de heer L. Stam. riep alle aanwezigen een woord van hartelijk wel kom toe, waarna werd overgegaan tot sa menstelling van een reglement van 25 ar tikelen, dat de vergadering tenslotte goed keurde. Verschillende zaken ,de belangen der vereeniging betreffende, zooais de Ouderavond Chr. School L Ouderkerk a.d. IJssel.x Donderdagavond werd in do Chr. School I in de Kromme een ouderavond. De voorzitter der school- ver. de heer C. J. Hoogendjjk zeide in zijn openingswoord, dat deze avond aan het doel, nJ. meer samenwerking tusschen school en huisgezin, zou beantwoorden. Verder stond hij stil bij de hechte band, welke vroeger, toen het geven van bijz. onderwijs werkelijke offers eischte, bestond. Spr. achtte het niet onmogelijk dat deze tijd zou terugkeeren, maar in vertrouwen op God hoopte hij, dat het ook dan goed zou gaan. Daarop verkreeg de hoer "W. A. Brou wer, hoofd der school, gelegenheid om te spreken over: „Het gezin". Deze stond stil bij het feit, hoe het: „Geen God, geen eester", alom in den lande was doorge werkt ook in de gezinnen. Spr. wees op de waarde van het gezin, als de basis van de pyramide der samenleving en. op het zag in het gezin. Op de lezing volgde een leerzame dis cussie. De heer T. Stehouwer leidde een onderwerp in, getiteld: „Sonvereiniteit in eigen kring" en gaf antwoord op de vraag: „Heeft de staat zeggenschap in de school", daarbij wijzend op rijksschooltoe- zicht, leerplicht en vaccinatie, vervolgens zag hij de vraag onder de oogen: „Hebben de ouders zeggenschap over de school", waarin hij liet zien, dat het gezag der ouders door hen wordt overgedragen op het bestuur en door dit weer op het on derwijzend personeel. Ten slotte wees hij nog op eenige botsingen, die tusschen ver schillende kringen en de school kunnen voorkomen. k Ook hierop volgde een uitvoerige dis cussie. Nadat in de pauze koffie aan de aanwezigen was gepresenteerd, werd de verdere tijd benut met het bezichtigen van het werk der leerlingen. Na de pauze brachten drie leden ven het personeel eenige zangstukjes ten ge hoore, waarop mej. P. N. Sterk .gelegen heid kreeg om te ppreken over „Dè kleu ters van mijn klas", hetgeen zij op amu sante en onderwijzende wijze deed. Mej. J. K. Cornelisse sprak over: „Christelijk onderwijs, verplicht, noodzakelijk en een zogen". wijs, verplicht, noodzakelijk en een zegen". Daarop dankte de heer Brouwer allen voor hun medewerking1 en voor de groote opkoinst, waarbij hij wew op het moei lijke, maar tevens het heerlijke van 1 go- ven van onderwijs en sloot na bet zingen van Ps, 133 3 met gebed. Uitvoeringen. Ouderkerk a.d. I Jssel. De chr gem. zangvereeniging „Oefening en Stichting" zal Woensdagavond half acht in de Geref. Kerk in de Kromme haar .jaarlijksche nü- voering geven. De gem.' zangvereeniging „Zang en Vriendschap", die de vorige week baar uitvoering uitstelde, zal deze nu Donder dagavond houden. Coöperatieve Boerenleenbank. Polsbroek en Vlist Vrijdagavond vrerd m café Van den Akker de jaarlijksche al gemeene vergadering van de Coöperatie ve Boerenleenbank gehouden. De voorzit ter, de heer T de Pater Jzn„ herdacht in waardeerende woordpn het onverwacht overlijden van den kassier, den heer W de Jong, die steeds met volle toewijding en onkreukbare trouw de belangen der Boerenleenbank heeft behartigd. Het be stuurslid, de heer G. Kok, werd herkozen, evenals de heer T. «le Pater Pzn., die aan de beurt van aftreding was in het college van den Raad van Toezicht. Als plaats vervangende bestuursleden werden herbe noemd de heeren G. Rijneveld en T. Boer. De erkening en verantwoording over bet boekjaar 1934 werd vastgesteld, nadat één en tander door den kassier, den beer J. Teeuw, nader was toegelicht De renteverlaging, waartoe moest wor den overgegaan, vindt zijn oorzaak in d«m crisis-toestand. Als hl ijk van waardeering voor trouw bezoek der jaarvergadering, werden ten slotte wider dp aanwezige leden acht kist jes sigaren verloot. Gouden bruiloft. Reeuwijk. Hpt echtpaar A. Breedijk Pz en G. Vroege Gd. viert Dinsdag 12 Maart zijn 50-jdrig huwelijksfeest. Lapd- en Tuinbouwbond. Reeuwijk. Voor de afd. Reeuwijk van de Land- en Tuinbouwbond hield prof. Cleo- phas, diocesaan adviseur van de L.T.B. en den L. en T. B. arbeiders bond, een lezing over liet onderwerp: „Ordening en Oganisatic". Sp. zei dat in dezen tijd van verwar ring het woord „ordening" meer dan ooit tot zijn recht komt. Er zijn thans vele cri- siswetteB. Deze gelden echter niet als de bedoelde ordening en organisatie. Bij hot samenstellen van deze wetten is nimmev overleg gepleegd met de verschillende or- ganiaatiea. Slech^ but samenstellen mm bedrijfsec happen, die een tak van een be drijf geheel ordenen, zoodat productie en consumptie gelijk opgaan, is onder orde ning te verstaan. Bij het ordenen en organiseeren van Overheidswege ontbreekt steeds de noodige deskundige voorlichting. Dit alles gaat echter ten koste van de producenten, hier de boeren en tuinders. Bij een goede en zuivere ordening is het in de eerste plaats noodzakelijk dat werknemer en werk geler volledig samenwerken, om geza menlijk het bedrijf weer in* gezonden toe stand te verkrijgen. Het collectief contract is hier een prachtig werktuig voor deze samenwerking. Spr. betreurde het dat in vele gevallen het coflectief contract niet erkend wordt. Kapitaal en arbeid kunnen toch niet afzonderlijk staan, maar hebben elkaar noodig. In de door spreker ge- wensohte richting zal alleen dan iets be reikt kunnen worden, indien allen, die in het boeren- en tuindersbedrijf werkzaam zijn, zich organiseeren en organisatie steeds voor de oogen gehouden. Na de lezing werden eenige vragen ge steld. Geslaagd. Reeuwijk. Mej. M. E. v. d. Weel slaagde te Den Haag voor het diploma coupeuse van de Eerste Ned. Modevakschool. l«i de goede richting. Reeuwijk. Bij' de arbeidsbemiddeling stonden deze week 226 werkzoekenden in geschreven. De vorige week bedroeg dit aantal 237. Het aantal steuntrekkenden is deze week van 160 tot 143 gedaald. Uitvoering V.I O.S. Reeuwijk. De toonoelvereeniging Y.I.O.S. gaf in het. hotel „Buitenlust". haar tweede uitvoering in dezen winter. De' voorzitter, de beer A. van Delft, opende deze avond met een welkomstwoord tot de aanwezigen in 1 bijzonder tot de afgevaardigden van zustervereenigingen. Opgevoerd werd vóór de pauze ,,Amor.en Bananen" klucht in 3 bedrijven door Jac. Braiin. Daarna werd opgevoerd „De Oom uit Amerika" blijspel in één bedrijf door H. J, Pater- notte. Er werd buitengewoon goed ge speeld. Y.I.O.S. heeft trouwens in haar tooneelspel nog nooit gefaajd. Een talrijk publiek heeft zich kostelijk geamuseerd en een gezellig bal hield velen tot diep in den nacht bijeen. Rederijkerskamer „Excelsior". Stolwijk. Deze week gaf de rederijkers kamer „Excelsior" haar voorjaarsuitvoe ring in de zaal van café N oom en. De zaal was vrij goed bezet. Opgevoerd werd „Liefde", huiselijk spel is één bedrijf door J. J. Rentmeester en „Frans knapt 't op" of „Mijn broeders vrouw", klucht ha drie bedrijven door Anjoel Yalo en Piet Moo6enkoff. Voor de toon eel liefheb bers was het een zeer genoeglijke avond, daar beide stukken voortreffelijk werden weergegeven er om het laatste veel werd gelachen. Voor haar spel komt de vereeniging allo lof toe. Aan mej. N. Stoppelenburg word als blijk van waar deering een bloemenmand aangeboden» daar zij 10 jaar aan de vereeniging was verbonden. De avond werd met een zeer geanimeerd bal besloten. Ouderavond. Stolwijk. Donderdagavond werd onder zeer groote belangstelling een ouderavond gehouden in de Chr. School. De heer C. Gravel and opende «ie verga dering op de gebruikelijke wijze en sprak een kort. inleidend woord. Daarna gaf hij de leiding over aan het hoofd der school, den heer Joh. de Jong. Deze begon met vragen aan de kinderen der hoogste klassen te stellen over Bijbel- sche en Vaderl. Gesch. De antwoorden ga ven den indruk, dat in deze vakken de gelijk onderwijs gegeven was. Daarna las mej. Versluis een stukje proza voor, het welk met groote aandacht gevolgd werd. In de pauze werd 't werk der leerlin gen bezichtigd. Vooral de hand werktafels en de teekeningen trokken sterk de be langstelling der aanwezigen. Na de pauze hield het hoofd der school een referaat over: „Het Godsdienstonder wijs in 'tkinderleven". Spr. zetto uiteen, dat alle ouders z.i. verplicht waren, hun Jitnderen ruutr de ohr school te zenden, omdat: le. God dii van ons eischt en 2e. elk kind recht op ehr. onderwijs heeft. Spr. lichtte een en ander met voorbeelden uit de practijk toe. Dit referaat werd met volle aandacht beluisterd. Daarna werden vragen gesteld over aardrijkskunde. Ook dit viel bij de aanwezigen in den «naak, daar de kinderen op alle vragen een ant- wodrd wislen te geven. Een en ander werd afgewisseld «loor het zingen van Iwee-stemmige'liedjes. De heer Streefkerk sprak 't slotwoord, waarna 't hoofd der schooi met dankgebed sloot. Aan den nitgang werd een collecte ge houden ten bate Tan den G. Z. B., welke f 9 opbracht. c Waddinxveen. De politie heeft tegen J. van der M. proces-verbaal opgemaakt we gens het frauduleus slachten van een kalf. Waterleidingbuis gesprongen. Waddinxveen. Doordat aan den Kerk- weg een der hoofdbuizen van de water leiding sprong, spoot het water met volle kracht uit den grond In een oogenblik stond een gedeelte van den Korkweg blank Gemeentewerklieden sloten den watertoe voer af. Onmiddellijk werd neet bet bwc- stelhngswerk begonnen, dat den geheehm namiddag in beklag ham. Al dien tijd wa ren. de bcwonerd' in die omgeving van wa ter verstoken. Volksonderwijs. Zevenhuizen. Donderdag gaf de plaatse lijke afdeeling van Volksonderwijs een uit voering in hotel Vos met medewerking van het hoofd der openbare school, den heer De Reus. en de twee hoogste klassen der school. De zaal was geheel bezet. Na een openingswoord van den voorzit ter, den heer Th. Klinkhamer, en den heer De Reus, boden de leerlingen vlaggetjes aan met het opschrift S OS., steunt de openbare school. Velen kochten een vlaggetje, daarna zongen de leerlingen der twee hoogste klassen onder leiding van den heer de Reus een achttal liefleren, die zeer in den smaak vielen. Na de pauze werd een toonoelstuk ha vier lied rijven opgevoerd, „Waarom de ka bouters de mensohen niet meer helpen" Het spel werd zeer goed vertolkt Een krachtig applaus was de belooning. Hierna volgde sluiting do«* den heec Tb. H. Klinkhamer, DE EXPORT VAN VARKENSVLEESCH IN ENGELAND. I nvo «-vergunning. Krachtens een op 12 dezer van kracht wordende verordening van de Board of Trade, zal geen varkcnsvleesch in Enge land uit het buitenland kunnen worden in gevoerd, zontier een vergunning van de Board of Trade of een certificaat afgege ven door een organisatie, welke een vor- gunnning van de Board «f Trade beeft ontvangen. ECONOMISCHE VOORLICHTING in den landbouw. Binnenkort zal aan de Directie van den Landbouw te 's-Gravenhage een afdeeling voor economische voorlichting worden toe gevoegd. Als hoofd daarvan zal optrede» Ir. Const. Stevens, rijkslandbouwconsulent w>or Zeeland, gedetacheerd te "n-Graweo- hage. BESPAREN OP DE BEMESTINGS- UITGAVE. ïn dezen voor den land- e» tuinbouwat zoo slechten tijd. ie bezuiniging geboden, ook bij de bemesting der cultuurgewaaeei» Weliswaar zijn dc kunstmeststoffen mo menteel zeer goedkoop, toch is het zaak de uitgaven ook hierop waar mogelijk te drukken, mits men opT>ast, dat de voeding der planten hieronder niet lijdt. Bij bezuiniging op de hemestingenitg»- ven denkfui wij in de eerste plaats aan dè stikstofmeststoffen, omdat deze tooh altijd de duurste zijn. Wij willen in dit artikeltje oen lans breken voor de goede en goed koops stikstof mes (stof en zwavelzure am moniak. Door de vele nieuwe stikstofmest stoffen zon de van ouds bekende zwavel zure ammoniak m het vergeetboekje kun nen geraken En toch verdient deze goed koopste stikstofmeststof juist an de volle aandacht. Op welke gronden «n op weïk» genmm- sen kan de zwavelzure ammoniak met succes worden gebruikt? AU oreer.st. op de kleigronden, die vaul natnro kalkrijk zijn, daar is de zwavelzu re ammoniak voor vrijwel alle gewassen de aangewezen stikstofmeststof. Maar ook op allo klei-, zand- en veengronden, die door een hgrnosting mot kalk, schuimaar de of kalkmergeï, of door opeenvolgende bemestingen met kalksalpeter of stalmest vootrloopig voldoende kalk bobben ont vangen. .Dank zij het grondonderzoek, wordt ar door vele landbouwers reeds jarenlang bij de bemesting rekening mede gehouden, die akkprs. welke aanvankelijk kalkarm waren, in een goeden kalkloeatand te brengen. Deze landbouwers zijn thans vr« in hun keuze en kunnen voor de meeste gewassen met voordeel de goedkoopste stikstofmeststof, namelijk de zwavelzure ammoniak, aankoopen. Gnan wij nu nog even in het kort ds voornaamste eigenschappen dezer stik stof meststof na. Zwavelzure ammoniak bevat een hoog stikstofgehalte n l. ruim 20' 2 in animoniakvorm. Deze ammoni- akstikstof wordt aan bepaalde bestand- deelen van den grond ghbonden en tegen uitspoelen gevrijwaard Deze ainmoniak- stikstof is een geleidelijk vloeiende fitik- stofbron. die, naar mate de temperatuur stijgt en de planten sneller groeien, ook meer stikstof voor die planten beschikbaar stelt Een natuurlijke ontwikkeling ia hiervan het gevolg Voor de eerste, de grondleggende atikstofbemegting. staat daarom «le zwavelzure ammoniak op bo vengenoemde akkers bovenaan. Eventueel ontbrekende stikstof wordt later met een overbemesting van salpeteratikstof aange vuld. Indien wij due rekening houden met bovenstaande, zal het voor vele landbou wers, die hun grond in goede conditie hebben, niet moeilijk zijn een keuze voor de stiksjofbemesting te doen; deze valt op de goedkoopste stikstofmeotatof: de £WAr velzuaro ammoniak

Schoonhovensche Courant | 1935 | | pagina 6