NIEUWS IN PLAATJES pGemengdljïeü^ Plaatselijk Nieuws De opstand in Griekenland. Te Athene zijn in de straten militairen opgesteld ter verspreiding van samenscholingen. Een gepantserde auto in de stad. Een nieuw Amerikaansch vliegtuig-eskader, dat een manoeuvre-vlucht maakt naar Montgomery hi Alaba-' ma, startklaar op het vliegveld March Field in Callfomlë, Dr. Adolf Duffek, oud-gezant van Oos tenrijk te 's-Gravenhage is overleden. De K.N.SM. organiseerde in de omstreken van Breda een cross-country. Res.-Lt. de Gruyter op Rossy. Het tennlsseizoen nadert. Honderden tennisrackets, klaar om bespannen te worden, in een fabriek te Londen, welke thans onder hoogdruk werkt. Lente in de poppenwereld. Na een langen winter trokken de poppenmoedem met hun kinderen naar buiten om te genieten van het voorjaarszonnetje. Minister Slotemaker de Bruine en Wethouder de Vries bij den rondgang op de tentoonstelling van den «Gemeentelijken Vakcursus voor jeugdige werkloozen te Den Haag. VRIJDAG 8 MAART 1935 moordaanslag op hoofdredac teur VAN „HET VOLK". Door Poolschen communist Donderdag verzocht een sedert tien jaar fn Den Haag wonende Poolsche commu nist den hoofdredacteur van het soc.-dem. dagblad „Het Volk", den heer J. F. An kersmit, om een onderhoud. Afgesproken werd, dat hij 's middags zou komen. In d» werkkamer van den heer Ankersmit op de vijfde verdieping trok de taan, zonder iets te zeggen, een revolver, en richtte dit wapen op den hoofdredacteur. Deze dook onder zijn les senaar en een typiste begon te gillen, waar na hulp kwam opdagen en de aanvaller overweldigd kon worden, vóór hij een er hot gelost had. De politie werd gewaar schuwd. Het wapen bleek met drie scher pe patronen geladen te zijn. Bij zijn verhoor erkende de arrestant dat hij het wapen op den heer Anker smit had gericht met de bedoeling op hem tc schieten. Hij erkende communist te zijn en gaJ als motief van zijn daad op, dat hij niet aocoord kon gaan met de wij- se, waarop de heer Ankersmit in zijn Wad stelling nam tegen het communisme. Bij fonilleering werd een brief op hem ge vonden, waarin geschreven stond, dat de heer Ankersmit gedood moest worden we gens zijn houding tegenover het oommu- EPIDEMIE VAN KINDERZIEKTEN. Reeds 7 sterfgevallen. Te Helden ta Limburg heerscht sinds •enigen tijd een epidemie van verschillen de kinderziekten als mazelen, dipbteritia, en longontsteking In hoofdzaak zijn het de kinderen tusschen één en vijf jaar, die door de» ziekten worden aangetast, dooh ook onder de schoolgaande jeugd zijn talrijke zieken. De ziekten hebben in Hel den-dorp zulke afmetingen aangenomen, dat men de scholen daar heeft moeten ■feiten, terwijl ook in Held«n-Gras hoek d» ziekteverschijnselen zich zeel veel voor doen. In totaal deden zit* reeds zeven sterfgevallen voor, twee tengevolge van dipbteritia en vijf door mazelen. Yolgena den plaatselijken geneesheer kan de epi demie thans wel zoo goed als geweken beschouwd worden. WERELDBEROEMD PARACHUTIST OVERLEDEN. Vlak voor zijn sprong onwel ge- word tn. De Deen es he parachutist John Tranum, houder van het wereldrecord parachute springen, heeft nadat do eerste 'poging daartoe Dinsdag mislukt was, Donderdag ten tweede male getracht zijn wereldre cord te verbeteren Deze poging heeft hem het leven gekost nog voordat hü nit het toestal gesprongen was.t Het vliegtuig, waaruit Tranum den sprong aou wagen, werd begeleid door 2 andere toestellen, die tegen drie uur van het vliegveld KastrOp, bij Kopenhagen, waren opgestegen. Twee en een half uur later keerde de machine met den bewus- teloozen parachutist naar het vliegveld te rug. Naar de piloot mededeelde, bevond het toeslel zich op ongeveer 8000 meter hoog te, toen Tranum hem op den schouder klopte, ten teeken dat hij den sprong zou \yagen. De piloot liet het toestel daarop in een zoo snel tempo dalen, dat het vlieg tuig zich reeds binnen anderhalven mi nuut op aanmerkelijk geringere hoogte bevond. Tranum sprong echter niet; hij had het bewustzijn verloren. Na de landing heeft men den bewuste- looze naar het ziekenhuis overgebracht. Bij aankomst bleek de parachutist reeds t« zijn overleden. Men veronderstelt, dat Tranum den in houd van zijn zuurstof-flesch te snel heeft verbruikt en het bewustzijn verloren had. alsvorens hij een reserveflesoh had kun nen nemen. VISSCHERSB00T VERGAAN. Achttien personen omgekomen In de nabijheid van Iivorno (Italië) is een visschersboot vergaan. Men vreest dat de bemanning, uit 18 koppen bestaande, om het lev«n is gekomen. CARNAVAL IN BRAZILIË. Tien dooden In de hoofdsteden van de Noord-Brazi- liaansche staten Amazonas. Geara en Rio Grande del Norte ia het in de laatste car navalsdagen, die in Brazilië vooral met luidruchtige feestelijkheden op straat ge vierd worden, tot ernstige botsingen ge komen tusschen militairen en politie, waar bij in totaal 10 person» zon gedood en talrijke werden gewond. De Braziliaansche minister van oorlog verklaarde, dat d« Moedige gebeurtenissen in de Noordelijke staien het gevolg zijn van de misdadige plannen van extremis tische kringen in bet leger, die in buiten- landscben huurdienst staan en dergelijke daden ook reeds op touw genet hebben in de staten Rio de Janeiro en Sao Paulo. Door uitvoerige maatregelen van het mi nisterie van oorlog ia het gelukt verdere onlusten te vermijden, zoodat de botsin gen tot enkele afzonderlijke incidenten in het Noorden des lands beperkt zijn. H oog-Blokland. Het programma voor do competitie is gisteren op verzoek van „Hoog-Blokland" voor Zondag door het bestuur van den D. V B gewijzigd. Beide elftallen van „Hoog-Blokland" gaan naar Strijensaa; het eerste speelt voor de com petitie tegen „Strijensas I", het tweede voor de Bekerwedstrijden tegen „Strijen sas II". Hierdoor heeft Arkel rust. Hoornaar. Zaterdag -zal H B S. waar schijnlijk een vriendschappelijk» wedstrijd spelen tegen „Het Werkloozen-elftal" uit Gorinchem. Aanvang 2 u. Scheidsrechter ia de heer G. Slob uit Over-Slingeland. De N.F.C. jun. spelen Zaterdag op eigen terrein voor de door hun uitge schreven nede*iaagserie's tegen de A S.V. Jun. uit Arkel. De wedstrijd begint om 2.30 uur. Het lp elftal gaat naar Meerkerk om door M.V.V. ,3 te bekampen. Aanvang 3 uur. Lexmond. Woensdag werd het zoontje van den gemeente-veldwachter door een vriendje met een steentje tegen tjet hoofd gegooid, waarbij zoo'n wond ontstond, dat de dokter deze beeft moeten hechten en de jongen direct naar bed moest. Dr Siddre is thans weer zoover her steld. dat hij zijn door dokter Prove Kluit waargenomen practijk, weer hervat heeft. Aanbesteding Zwembad. Oudewater. Bij de aanbesteding van een zwembad Voor rekening van de Stich ting „Zwembad Oudowater* is het werk opgedragen aan de heeren: R J. de Waal, metselaar, voor f 1715; P Vermeij, timmerman, voor f 955 70: P. Roozenboom. smid, f 368; J. J. Montijn, schilder, f 147; Oudejans. lood en sani tair, f 352. De begrooting was f 3600. Schoorsteenbrand. Stiedrecht In het pand bewoond door den heer de B. in de Havenstraat, ont stond Woensdag een schoorsteenbrand. Omwonenden hebben het vuur met zout gebluscht. Sliedrecht De rijkswaterstaat heeft aanbesteed de uitvoering van bagger werk in de haven voor rijksvaartuigen te Hoek van Holland, in het Scheur voor den Ha venmond te Maassluis en in de Buskruit- haven aan de Oostpunt van Rozenburg, behoorende tot de werken van den Rotter- damschen Waterweg over 1935 Laagste inschrijver was de heer A. Volker Lzn. te Sliedrecht voor 21 ot per M3. Politienieuws, Sliedrecht 0. deed aangifte van mis handeling door W.; G. van vernieling van een ruit door B. en V. klaagde over een zelfde vernieling in de fabriek „De Klop" door B Ook V deed aangifte van vernie ling van een ruit in zijn woning. Gevonden voorwerpen. Sliedrecht Onderstaande gevonden voor werpen zijn te bevragen bij: J. d. Vlies, A 370, een vaarboom; J. v. Leeuwen, G 100, een kinderwantje; J. v. "Wijngaarden, B 860, een bruine kindermuts; J. v d. Waal, Adm de Ruyterrstr 73, een jongens jas, M Kraaycveld, Havenstr. 32, een zwarte riemschoen; J. Visser, C 345. een grijze kinderhandschoen. A. r. Belle, Sta. weg 148, een grijze hanlschoen, een kin derwantje en e-»n blauwe alpinomuts, A. de Groot. B 367. een ceintuur van re genjas; H. Overdid! B 114, oen alpino muts; J Visscner C 163, een glacó h.»e- renhandschoen. J Hak, D 233, een sleu tel. M Hakkert, A 306, een ceintuur van een mantel; F Kornet. A 598, een kin- derwanije; B. Bot, A 271, een rijwielbel. merk in étui; P Visscher A 237, een handboorl.ermer >zn een rijwiel Postkan toor, een portemonuaie mei inhoud. Gem. Arbeidsbeurs. Sliedrecht Bij de b gem. arbeidsbeurs bieden zich aan: mannen: 3 lelerzetters, 1 machinezetter, 1 betontimmerman, 5 be- tonvlechters, 4 betonwerkers, 6 grondwer kers, 10 heiers. 24 metselaars. 1 onder baas, 14 opperlieden, 91 rijswerkers, 24 schilders, 53 steenzetters. 1 stucadoor, 50 timmerlieden, 1 uitvoerder. 4 hoepelma kers, 3 klompenmakers, 2 kruiwagenma kers, 1 meubelmaker, 2 stoffeerders, 1 kleermaker, 5 autogenelasschers, 29 bank werkers, 1 carrosseriebouwer. 4 constru:- tiowerkers, 2 electriciens, 2 fitters, 1 hor logemaker, 6 ketplmakers, 45 klinkers, 9 Lokers, 3 loodgieters, 68 maathelpers, 5 metaalboorders, 5 metaaldraaiers, 1 me- taalfraiser, 3 metaalschavers, 10 mon teurs, 9 nageljongens, 5 ponsera, 1 radio monteur, 1 rijwielhersteler, 4 scheepma kers, 1 seheepsschilder, 7 scheepstimmer lieden, 14 smeden, 31 tegenhouders, zes voorslaanders, 5 vuurwerkers, 1 wagen maker, 88 ijzcrwerkers. 1 boekbinder, 5 bakkers, 1 molenaar, 3 slagers, 8 boeren arbeiders, 1 tuinman. 4 reizigers, 1 win kelbediende, 1 filiaalhouder. 81 bakschip- pers, 1 buffetchef, 14 chauffeurs, 324 dek- knechts, 17 kapiteins, 1 koetsier, 14 koks, 3 kraandrijvers, 42 loopjongens, 3 maga- zijnpersoneel, 30 molenbazen. 9 motrschip pers, 4 onderbazen, 3 schippers. 72 sto kers. 52 machinisten, 9 stuurlieden, 2 wa ker, 8 zuigerbazen, 2 boekhouders, 6 kan toorbedienden, 2 constructieteekenaars, 2 scheepsteekenaars, 1 oongierg®, 1 huis knecht, 96 losse arbeiders. Vrouwen: 2 naaisters. 1 kantoorbedien de, 22 dienstboden, 1 Irolp in de huishou ding, 4 werksters. Vorige week stonden Ingeschreven 1597 werkzoekenden. Nadien werden opnieuw ingeschreven 14 werkzoekenden, terwijl 48 personen werden afgevoerd, zoodat op heden waren ingeschreven 1563 werkzoe kenden. Op 1 Maart 1934 waa dit aantal 1482. Groene Kruis. SfledrechL Verschenen ia het 34e jaar verslag van de afdeeding Sliedrecht van de Z-H. «vereeniging „Het Groene Krnis". Allereerst wordt melding gemaakt van het plotseling overlijden van dr. A. Prins de Baat. Dr De Baat is sinds de oprich ting der afdeeling (1901) bestuurslid ge weest en heeft vanaf 1916 tot begin 1934 het voorzitterschap bekleed. Aan zijn na gedachtenis wordt hulde en waardeering gebracht. Het ledental bedroeg op 31 Dec. 939. Voorts hebben verschillende leden hun contributie verhoogd. Het nadeelig saldo bedroeg f 57.77. De wijkzuster heeft 3707 bezoeken af gelegd, verdeeld over 136 gezinnen. De laatste hulp werd vrleend aan 38 overle denen, terwijl 3 maal bij bevalling hulp werd verleend. Op 1 Januari 1934 waren in het zieken huis opgenomen 3 patiënten, gedurende 1934 werden opgenomen 157 patiënten, van wie op 31 December nog 3 aanwezig waren. Overleden zijn 5 personen, zoodat 152 patiënten hersteld de inrichting kon den verlaten. In totaal was het aantal WEERBERICHT. Naar waarneming in den morgen van 8 Maart. 10RTH De wijzer zonder pijlpunt geeft den et&nd van den vorig ^n dag a&a. Verwachting tot Zaterdagavond: Zwakke tot matige Oostelijke tot Noord- Oostelijke wind; helder tot half bewolkt; weinig of geen sneeuw: lichte tot matige! vorst des nachts, overdag om het vries punt. Waterstand; Schoonhoven hoog water 7.40 uur, 103 M. Vreeswijk hoog water 016 uur, 2.M. Keulen stand 3.13 M„ val 0.15 M. Maastricht 7 Maart 42.94 M., vnl 0.19 M, Luchttemperatuur: De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 36 graden Fahrenheit C Vrijdag 8 Maart: Op 7.18, oude* 11.11. Eerste Kwartier Dinsdag UI Maart verpleegd agen 2883 (vorig jaar 2061). De voor ^verpleging ontvangen vergoe ding bedroeg in totaal f 10.100,53 (vorig, jaar f 7983,70(. Zoowol het aan vergoeidng ontvangen, bedrag als het aantal evTpleegdagen heeft de instelling nog nimmer bereikt. In to taal werden 63 röntgenfoto's genomen. Op 1 Januari waren er 161 gezinnen onder toezicht van de afd. t.b.c.-bestrijding. Er kwamen er 23 bij, en 31 werden afge schreven Het aantal huisbezoeken be droeg 2917. Er werden nieuw ingeschreven 250 zui gelingen, terwijl er 111 werden overge schreven van 1933 Het aantal geboren» in onze gemeen te bedroeg 247, zoodat plm. 86 pCt. het consultatiebureau, hebben bezocht (vorig jaar 54 pCt.). In totaal werden 2992 consulten afge geven terwijl 582 huisbezoeken werden afgelegd. Het nadeelig saldo bedraagt f 219,57. Een moedercursus kon dit jaar niet ge geven worden, daar de daarvoor door het hoofdbestuur aangestelde leidsters zeer druk bezet bleken te zijn. DE AARDAPPEL-POPPENKAST. DE KUNST VAN HET KNOOPEN LEGGEN. Negen practische knoopen. Hoe dikwijls komt het niet Ie pas, als je verschillende soorten practische knoopen kent. Bij de padvinderij leer je er ok ettelijke, b.r. om tenten ▼ast te zetten, om twee balken met elkaar te verbinden, om een verbindAfc af te hechten.,., er ook ettelijke, b.v. om tenten ▼inderij leeren ze er een hee- leboel, voor het knoopen van de zeilen, voor alle doeleinden, waarvoor men aan boord touw gebruikt en dat zijn er héél wat! In alle beroepen, die touw, kabels of lijnen gebrui ken, hebben zich in den loop der tijden meerdere practische knoopen en verbindingen ont wikkeld. Hieronder la (en we een paar zoogenaamde „ste ken" volgen, die bij landbouw veel gebruikt worden en die het gemak hebben, dat zij een voudig (e leggen zijn, maar óókeen voudig weer loe te trekken zijn! Het een voudigste is de schippers- of kruissteek (afb 1). D\e geeft een vaste, héél moeilijk weer los te krijgen verbinding, maar al léén als beide einden van hetzelfde snoer aan dezelfde kant weer naar buiten ste- keijl Komen zij aan verschillende zijden Uit, dan trekt men de knoop bij belast'ng dóór (afb. 2). Om een touw aan een ring vast te maken, gebruikt men wel een tweetal halve slagen" (afb. 3). Moet de lijn slechts tijdelijk belast worden, dan voorziet men de knoop van een loetrek- eind (afb. 4). Moet «m lijn verlengd woe den, dan verbindt men d e met een an dere door een zoogenaamde eenvoudige schootsteek (afb. 5) en voor een sterkere belasting door de schootsteek met dubbe len slag (afb. 6). Een veel gebruikte knoop is ook de „Maslworp" (afb. 7), die men gebruikt, als een lijn om een paal gewor pen moet worden! Ter bevestiging van lij nen aan ladders, pijlers, enz., bedient men zich van de nooit-meer-losgaande „paal steek" (afb 8) Deze wordt door belasting steeds vaster De „timmermans-steek" (afb. 9), gebruikt men als een balk om hooggetrokken moet worden 1 De aardappel-poppenkast ia een goed- koope vervanger voor de gewone poppen kast. Want uit hout gesneden poppen zijn duur. Dat geld kan men besparen, als men de poppen van aardappelen snijdt. Eerst wordt een groote aardappel zoo danig uitgehold, dat wij de wijsvinger aan de helft van het tweede lid erin kunnen steken De aardap pel moet dan stevig op de vinger zitten; men kan het beste een appelboor nemen en daarmee een ka naal door de aardappel boren, dat men dan met 'n mesje kan uitsnijden tot het de vereisohte grootte heeft bereikt. Daarna snij den wij eerst nog heel ruw de aardappel in den vorm van het hoofd, kort en dik of lang en mager, zooals we het zelf willen! Een klein beetje moet men zich daarbij aanpassen aan den natuurlijken vorm van de aardappel. De kop van een lucifer als oogpupil, een stukje zegellak als neus, oen paar knoopen als ooren (in een gleuf die we in de aardappel snijden, gesto ken) en op de mond na ia onze kop klaar. De mond is het moeilijkste, want die geeft de uitdnikking aan onze kop. We ma ken een insnijding onder de neus, maar het is nog een heel verschil, boe we die insnijding maken! De mondhoeken geven de uitdrukking aan het heele gelaat. Naar boven omgebogen geeft bot een Jacbend* uitdrukking aan de aardappelkop; scheef naar beneden gesneden, krijgt het gezicht een kniesoorige, grimmige ontevreden trek! Nu vlug nog een penseel met water verf en weldra heeft de kop roode wan gen, zwarte wenkbrauwen èn roode lippen. De wenkbrauwen hebben ook veel invloed op de uitdrukking van het poppengeziobt. Met een paar streken, maken we tal van alleraardigste karakterkoppen. Naar boven getrokken, duiden zij verwon dering aan, naar beneden, vlak boven de oogen. geven zij een norsche trek aan het gelaatt Het weglaten van de wenkbrauwen geeft het gezichts iets dommigs, maakt het uitdrukkingloos. Hoofddeksale eat verder bijbeboor» wordt gemaakt van papier of van lapjes, die moeder wel in den vereischten vorm zal willen vastnaaien. Haar maakt men van woldraadjes, die men b.v. aan den rand van de hoed kan vastplakken. Men kan een kop ook een snor geven, die we dan stevig moeten vastplakken of vastste ken; houtlijm doet daarbij wonderen! De kleeren laten onze fantasie vrij spel. Een eenvoudig doekje is al genoeg; duim en middelvinger zijn nu vrij en stellen de armen voor. Met een beetje oefening kan men het ver brengen in de uitbeelding van levende personen. Beter is het natuurlijk als men kleeren naait, die ovef de hand passen en werkelijk mouwen hebben. Hier moet de fantasie te hulp komen, prinsen, boerinnen, duiveltjes, oude vrouwen, poli- tie-agenten. allen kan men maken! En Jan Klaassen en zijn vrouw Katrijn dos sen we natuurlijk extra grappig uit! Een touw, dwars door de kamer gespannen, daaraan een laken opgehangen.en het poppen-theater is- kant en klaari BEWEEGBARE POP. Dit plaatje op karton plakken, uitknippen, met papierpenuen aan elkaar zeüen en kleuren.

Schoonhovensche Courant | 1935 | | pagina 6