DE HOLLANDSCHE KAPERS. Dobbelmann lekke rmem! Binnenland Gemengd Nieuws Plaatselijk Nieuws Gemeenteraden j MAANDAG 11 WAART 1831 De heer v. d Pol (R.K.) betoogt dat de steunregeling voor den landbouw niet past in de algemeene regeering-politiek, die op lagere prijzen is gericht. Men moet de prijzen der landbouwproducten niet ver gelijken met die van het levensonderhoud maar met die van andere goederen. Men zal dan zien dat vele prijzen sterker ge daald zijn dan die van de landbouwpro ducten. Spr. is voorstander van verlich ting van vaste lasten, maar als de hypo theekhouders minder rente krijgen, gaan «j in goedkoopere woningen wonen en dat verlaagt de opbrengst van de perso- neele belasting. Wij moeten ons niet wijs maken dat er binnenkort een verbetering zal komen, wij ^moeten gaan in de rich ting van zelfvoorziening van ons land De beer S c h i 11 h u i s (V.D.) zegt dat toestand der kleine boerenbedrijven steeds slechter is geworden en de minister moet hen meer steun geven. Er moet een bedrag beschikbaar gesteld worden om voorschotten aan kleine bedrijven te ge ven. Van den steun profiteert de veehou derij minder dan de akkerbouw en de varkensmesters en de kaashouders in Zuid-Holland zijn er slechter aan toe dan eiders. Het verlies op den export onzer vee- teeltproducten wordt nog overtroffen door de schade van de werkloosheid tengevolge van de invoervermindering. De heer Z ij 1 s t r a (A R.) vindt 'dat de landbouwsteun noodzakelijk is en n et ge mist kan worden. Als de eene groep •toon krijgt, lijdt een ander schade, zoo als de kleine handeldrijvende middenstand schade ondervindt van den steun aan den landbouw. Het betreft handelaren in zui vel en margarine, kleine groentehandela ren, die in verval geraken en slagers. De laatsten lijden door de afslachting. De vergadering is geschorst tot Dins dagmiddag. OMMMCHT VOOR RUBBER ONDERNEMING. Ben onzer grootste rubber-maatschap pijen beeft aan de Gebr. Stork A Go. in «pdraeht gegeven een complete installatie voor bet vervaardigen van robber ia kor- Aan den bestelling zijn goedgeslaagde proefnemingen voorafgegaan en ook de resultaten, die men bereikt heeft met de verleden jaar door Stork geleverde proef- maohtne op Oeylon, hebben tot dezen or der bijgedragen Be thans bestelde installatie is bestemd vaar an wrisberonderaeming op Suma- COEDfCOOPER RIJBEWIJS. 3 in plaats van 3.5a Centraal Buren voor de afgifte bewijsstukken van rijvaardigheid met ingang van 1 April 1936 dn kosten voor hot afleggen van een proef rit ter verkrijging van een bewijsstuk van zijn verlaagd van f 050 tot Het pand van de firma Dunlop is vrij wel geheel uitgebrand, evenals de zolder verdiepingen van de belendende percee- len. Oorzaak is vermoedelijk kortsluiting of pen defect aan de oliestookinricliting, wel ke zich bevindt in het sousterrain van het gebouw van de firma Dunlop en Go. Volgens ruwe schatting bedraagt de aangerichte schade ongeveer 30 a 40 dui zend gulden. INBRAAK TE AMSTERDAM. 1300 gastalen. Zaterdagnacht hebben tot nog toe on bekende personen via het leegstaand per ceel Amstel 188 te Amsterdam, zich toe gang verschaft tot perceel 190. waar ge vestigd zijn dejcantoren van het Nationaal Kasregister. In een der kantoorvertrek- ken is uit een brandkast f 1300 gestolen, welk bedrag bestemd was voor uitbetaling van loonen. MEUBELFABRIEK AFGEBRAND. Vuurzee t« Rhenan. Te Rhenen w Zaterdagnacht te om streeks één uur brand uitgebroken ba de meubelfabriek „Rhenen" te Rhenen. Door den feilen wind was het gebouw spoedig een groote vuurzee en de houtvoorraden brandden fel. Door den vonkenregen ont stond hier en daar in de omgeving een begin van brand, doch de brandweer wist het vuur steeds in de kiem te smoren en de belendende perceelen te behouden. Na ongeveer ren uur stortte de voorgevel van het brandende fabrieksgebouw in. De brandweerlieden konden zich in ligheid stellen Drie hunner liepen onbe duidende kwetsuren op. De fabriek brand de totaal uit. Slechts een enkel stokje muur staat nog overeind. De voorraden hout gingen mede verlo ren. De brandweer verichtte haar werk zaamheden onder uiterst moeilijke om standigheden. Door de vorst bevroor het blnsch water. AANSLAG OP ZIJN PATROON. Te Amsterdam wenschte Zaterdagoch tend vroeg een ontslagen bediende vn pettenfabriek zijn patroon te spreken. Toen hij in het privékantoor was, trok de man een mes en wilde dan directeur daarmee te lijf gaan. Op het hulpgeroep verschenen bedienden na de kamer, die den aanslag nog juist konden beletten. De directeur is dan ook ongedeerd geble ven en beeft zich alleen wat bezeerd, toen hq op den grond viel. De bediende is ge- arreeteerd m opgesloten INVAL OP EEN BANKKANTOOR Da directie gevlogen Politie en justitie heben te "s-Oravan- hage een inval gedaan op het kantoor der lilt IHA0 IICHTE PIJPTABAK Roott Dobbalmann*! Tabak m tii* andara I ke de sigaar kant an klaar vervaardigen) een loon vast te stellen, gelijk aan dat voor het werk aan de bosjes-machines. De vier samenwerkende arbeidersbon den hebben besloten ook in dezen vormde loonsverlaging niet te accepteeren. zoodat een conflict verwacht kan worden. De rijksbemiddelaar, prof. Aalberse, heeft, teneinde een strijd, waarbij 12.000 arbeiders en arbeidsters betrokken kun nen zijn, alsnog te voorkomen, partijen opgeroepen tot een bespreking op a.8. Don derdag in Den Haag. SPANSIER IN VRIJHEID GESTELD. En uit Duitschland gewezen. De indertijd door het Duitsche „Volks gericht" veroordeelden Nederlander Spansior is in vrijheid gesteld, e» uit Duitschland uitgewezen. Spansier werd op 12 Augustus 1933 te Kleef gearresteerd. Na een langdurige voorloopige hechtenis, eerst te Kleef, la ter te Essen, nog later te Leipzig, heeft hij op 1 Augustus van bet vorig jaar te Ber lijn terecht gestaan. Hem was ten laste gelegd: landverraad tegen het Duitsche rijk, daar hij te Nij megen exemplaren van de „Freie Presse" zou hebben verspreid, wetende en willen de, dat die exemplaren ook in het Duit sche rijk verspreid zouden wórden. Span sier is op 1 Augustus veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van pre ventieve hechtenis Zijn verdediger had, aangezien de uitspraak van het „Volka- gerichtshof* geen hooger beroep toelaat reu uitvoerig gemotiveerd gratieverzoek f OEfsN MAATREGELEN TEGEN LINTBEBOUWING. Wetsontwerp In de Eorsta Kamer verworpen. Do Eerste Kamer heeft Vrijdag na een uitvoerig debat het wetsontwerp tot be strijding van de lintbebouwing met 936 stemmen verworpen. Het ontwerp was reeds in Februari 1034 in de Tweede Kamer aangenomen en sindodiens bad de dienst van den Water staat verschillende bepalingen ervan reeds algemeen toegepast, alsof het ontwerp reeds wet vraa. Volgens een verklaring, die minister Colijn voor de stemming in de Eerste Kamer heeft afgelegd, vallen nu voorloo- pig gam maatregelen tegen lintbebou wing te verwachten N.V. Interbank in de Parkstraat Dure Rbksrresidbnt ingediend, welk re- bank hield zich afzijdig vn» het zakm 7ÜR8tde Nsderlandsche regeering onder doen met Nederlanders, althans ng legde i zich hoofdzakelijk toe op het aangaan van vtT behandeling in Drritschalnd HELLE BRAND TE BLOEMENDAAL. Schade van 30 a 40 duizend golden. In dm nacht van Vrijdag op Zaterdag, te omstreeks 1 uur, ie te BloemendaaJ brand uitgebroken in een perceel, waarin het kantoor van de firma Dunlop is ge vestigd. De boven het kantoorgebouw wo nende eongierge, die alleen thuis was, ontdekte onraad en toen hij ging kijken, Heek hem, dat de geheele benedenverdie ping in lichterlaaie stond. De man Vist met moeite, geassisteerd door omwonen den, langs een ba Icon bet perceel te ver laten. De Bloemendaalsche brandweer ver scheen weldra met twee motorspuiten. Door den feilen wind aangewakkerd, wus hst vuur naar de boven-étage over geslagen, vanwaar het zich een weg baan de naar de zolderverdiepinggen van do belendende perceelen. De bluseching werd sear bemoeilijkt door de hevige koude, ter wijl «r ook «er weinig druk op de water leiding stond. Te ongeveer half drie werd de brrfp van de Haarlemsche brandweer ingeroepen, die biet een motorspuit en een slangenwagen op bet terrein van den brand verscheen. Toen was men het vuur transacties met het buitenland. Het schijnt dat er met behulp van hand langers (z.g. remisiers) allerlei premie-af faires werden aangeboden, waarbij de meeste cliënten hu» geld zqb kwijtge raakt. Diverse klachten moeten dezer dagen de justitie bereikt hebben, waaronder er één was van een Franachman uit Mulhouse (in den Elzas) die onder voorspiegeling van allerlei fraaie oombinaties er onge veer 20.000 gulden bij ingeschoten is. Directeur der bank was een zekere B.f die aan het Lange Voor bont 49 woonde, doch het schijnt, dat verscheidene perso nen van verschillende nationaliteit lid der directie waren. Toen de póiitie de bank betrad, bleken de leiders allen to zijn gevlogen. Vermoe delijk waren zij nog tijdig gewaarschuwd door hun handlangers, want dqn vorigen dag was de heer B. nog ten kantore ge weest Het personeel bestond nit een vijftal jongelieden en een meisje, waarvan een tweetal in den loop dezer week eigener be weging reeds ontslag had genomen. De bank is gesloten en de boekhouding in beslag genomen. DREIGEND CONFLICT IN DE 8IGA- RENINDUSTRIE. Loonsverlaging isgsn April De arbeiders weigeren. Er dreigt een ernstig oonfMet in onze sigarenindustrie. Zaterdag is bij de werk nemersorganisaties een schrijven ontvan gen van de werkgeversverenigingen, waar in medegedeeld wordt, dat in de eerste kalenderweek van April a.s de door haar noodig geoordeelde wijzigingen in de ar beidsvoorwaarden ingevoerd zullen wor den. De werkgevers achten die loonverlagin- gen vooral noodig, om sigaren van loge ren prije te kunnen produceeren. Degoed- koope sigaren moeten over het algemeen machinaal vervaardigd worden De werknemers verzetten zich tegen la gere loonen voor de arbeiders, werkzaam aan de machines, in hst bijzonder, omdat naar hare meening door uitbreiding van de mechanisatie (grootere productie van goedkoopere soorten) de werkloosheid juist tengevolge der mechanisatie zou toe- roen De fabrikanten rijn nu bereid, de loons verlaging voor de arbeiders aan de z.g.n. half-machines (bosjes-machines) te be perken tot 10 pCt. en voor de werklieden aan de oomplest-machtoes (reaebims wsl- had Spansier geen klachten. Verder was hij er van overtuigd, dat hij zijn vervroeg de invrijheidstelling heeft te danken aan de Nederlandache regeering. HOOGVERRAAD. Zestig persona» veroordeeld. Te Duaseidorf is vonnis geveld in het proces tegen 71 verdachten, allen commu nist en beschuldigd van hoogverraad. Elf verdachten werden vrijgesproken, teririjl van de overigen één tot levenslange tucht huisstraf word veroordeeld en de anderen tot gevangenisstraffen, varieerende van 5 maanden tot 15 jaar. De voornaamste verdachten waren uit het buitenland naar West-Duitschland ge komen en belast met de organisatie van de communistische partij aldaar. DE TUNNEL ONDER tfËfl MQNT- BLANC. Parijs—Rome 300 K.M. korter. Het rapport van het Fransche Kamer lid Bousfpiet is gepubliceerd, waarin deze namens de commissie voor publieke wer ken het voorstel bespreekt tot het aanne men een er resolutie om de regeering uit te noodigen in onderhandeling te treden met Italië aangaande den aanleg van een spoorwegtunnel onder den Mont-Blanc. De rapporteur keurde het voorstel goed, daar hierdoor de afstand Parijs- Rome met 300 K.M wordt bekort, het toe risme zou bevorderd worden en aan dui zenden werkloozen gedurende vijf jaar ar beid zou verschaft worden. NIEUWE KOUDEGOLF IN ITALIË. Weer sterke sneeuwval. De nieuwe en voor Italië in dit jaarge tijde ongewone koudegolf heeft na den zwaren regenval der laatste dagen tot ver in bet Zuiden van Italië nogmaals sneeuw val gebracht. De Vesuvius en de heuvels rond de Golf van Napels liggen onder de sneeuw, ter wijl in de daien de amandelboomen in bloei staan. Vrijdagnacht is zelfs te Na pels sneeuw gevallen. In de bergstreken in Midden- en Zuid- Italië zijn vooral groote hoeveelheden sneeuw gevallen: DE GOUDDIEFSTAL OP CROYDON. Politie volgt een spoor. In verband met den diefstal van kisten goud van het vliegveld Croydon nabij Londen is een man gearresteerd en huis zoeking verricht in Noord-Londen. De de tectives vonden daar den sleutel terug, die Op de deur van de brandkast paste en stukken van de kisten, waarin het goud was verpakt, alsmede bandijzer waarmede de kisten waren beslagen. Men vond geen spoor van goud. De Londenscbe politie zoekt thans naar vier mannen en een vrouw. Uit mededee- lingen, welke de politie heeft ontvangen, bleek dat Dinsdag, den dag waarop de diefstal plaats had, om ongeveer elf uur voormiddags een groote auto op het vlieg veld voorreed. De wagen werd geparkeerd nabij de deur, welke naar de safe leidt, tusschen een aantal auto's. De wagen bleef hier den geheelen dag kol ia den avond. Kort voor middernacht zag men den wagen wegrijden. Er bevonden zich daarin drie personen behalve den chauffeer. De wagen reed in de richting van Londen, maar schijnt even buiten het vliegveld te ruggekeerd te zijn en de richt ng Purley te hebben ingeslagen. Te Purley riepen twee mannen, die uit den wagen drie zware pakken droegen, een taxi aan. Zij plaatsten de pakken in den taxi en zeiden den chauffeur hen naar een straat in Noord-Londen te rijden. Bij aankomst in Noord-Londen stopte de taad in de'aan gegeven straat De zware pakken werden uit de taxi gehaald en m 2 gereedstaande auto's geplaatst In elk hiervan ging een der mannen zitten, waarop de auto's wee reden. HET ZWAKKE GESLACHT IN RUSLAND. Dn vrouw Hi dienst van do lucht macht. In Sovjet-Rusland zijn op het oogenblik 2V« millioen vrouwen en meisjes lid van de militaire luchtvaart-organisatie. Het aantal neemt van dag tot dag toe Boven dien worden 460.000 vrouwen en meisjes voor de militaire luchtvaart opgeleid. On der de opgeleiden bevinden zich 100 scherpschutters, die het z.g. insigne der Woro8jilof-schuttors hebben gekregen voor haar prestaties. In den afgeloopen zomer hebben 20.000 vrouwen en meisjes haar racantie door gebracht in militaire kampen, waar zij zijn opgeleid door vaklieden in den krijgs dienst. Een groote rol speelt de vrouw ook in de luchtbescherming en bij de afweer van gasaanvallen op steden en fabrieken. Voor de verdere opleiding en uitbreiding der opleiding worden voortdurend oefe ningen gehouden. Voorts neemt de vrouw in het vliegwezen ook een belangrijke plaats in. Vele vrouwen hebben een oplei ding gekregen in parachutespringen en als leidsters van motorvliegtuigen. Op het oogenblik zijn 14 vrouwen werkzaam als Ieerares aan vliagscholen Eenige honder den meisjes zijn werkzaam als construc teurs in constructiebureaux voor vliegtui gen. ERNSTIGE TOESTAND OP CUBA. BLOEDIGE GEVECHTEN. De grondwet buiten werking. De stakingsbeweging op Cuba breidt zich nog steeds uit en het revolutionnair karakter ervan treedt meer en meer aan den dag. De tegenstanders der regeering- Mendieta hebben haar aftreden geëisoht De regeering heeft daarop geantwoord met het opheffen van de grondwet. Dit be sluit geeft de regeering volmachten, die verder gaan dan het geval is bij den staat van beleg De doodstraf is weer ingevoerd, de militaire gouverneur van de provincie Havana heeft de meeat uitgebreide bevoegdheden gekregen en in de andere provincies zijn soortgelijke maatregelen genomen. Deze drastische maatregelen der regee ring zijn evenwel voor de oppositie het sein geweest voor nieuwe gewelddaden. Er zijn weer tal van bommen geworpen. Zes tramwagens en tal van etalageruiten zijn door steenworpen vernield en overal in Havana is het tot schietpartijen geko men, waarbij o.a. de commissaris van po litie Cardenas is omgekomen. Gisternacht ontstonden in de stad on der volkomen duisternis hevige gevechten tusschen revolutionnairen en regeerings- troepen. Hierbij is een aantal personen gedood, en zijn tientallen menschen gewond waar onder drie vrouwen en een kindje. De soldaten, matrozen en politie-agen- ten onder leiding van kolonel Batista openden, gesteund door zoeklichten van het fort Cabana, uit machinegeweren een heftig vuur op de rebellen, die zich op de daken van de huizen achter in allerijl opga- worpen barricades hadden verschanst De verschrikte burgerbevolking was inmid dels in paniekstemming ia de kelders u» haar woningen gevlucht. PRESIDENT MENDIETA. Steeds maar stakingen. De dagbladen hebben geweigerd onder censuur te verschijnen en het pereoned heeft zich volkomen bij deze staking aan gesloten. Het meerendeel van het tram wegpersoneel en eenige autobus-chauffeurs hebben het werk neergelegd. Het perso neel der staatsziekenhuizen zal zich ver moedelijk bij de staking aansluiten en ook de rechters en de ambtenaren van het de partement van justitie dreigen zich met de actie der oppositie te vereenigen. De opstandelingen hebben de algsmee- staking voor het geheele land uitge roepen. Esn beroep op Amerika? De toestand op Cuba is ernstiger, dan in vijftig jaar het geval is geweest. Het ministerie van financiën heeft mo- degedeeld, dat de regeering, indien de stakers de overwinning behalen, den Ver- eenigden Staten zullen verzoeken tusschen beide te komen, doch het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken beefl medegedeeld, dat nu verleden jaar hel Platt-amendement, dat den Vereenigdaf Staten het recht van interventie gaf od Cuba, is ingetrokken, Washington ni« voornemens is, zich met de huidige situ atie op het eiland te bemoeien. 110 Het volgpudo oogenblik boorde de pijl ach reeds diep in een houten paal, had Jan Rippe hem gegrepen. Allen 120. De kapitein herkende het hand schrift van Bart Onder luid hoera hoor den de mannen het goede nieuws, dat Bart e» Marie veilig ia hut paisos van den Indianenvorst waren, terwijl den ka pitein met alle manschappen werd aan geraden, den boodschapper te volgen. J MAANDAG 11 MAART 1930 Benschop. In verband met de groote belangstelling, die bestond voor de eer ste uitvoering der gem. zangvereeniging „Zang en Vriendschap", heeft deze het voornemen op 15 Maart een tweede uit voering te goven. Naast de verschillende zangnummers, vermeldt het programma wederom de opvoering van het tooneel- spel „Gebroeders Kalkoen", een vroolijk spel» in drie bedrijven. Bij besluit v^n den commissaris der koningin, zijn de volgende ingeschreve nen der lichting 1936 voor goed vrijge steld van den dienstplicht wegens broe- derdienst: Teunis Beneohop, Adr. van Dam, Dirk Haaksman, Jan Kersbergen, Mart. G. Klever, Hendrik Kool, An toon G- de Kruijf, Teunis A. B van Os, Adria- nus Sangers, Wilhelmus J. Sluis, Chris- liaan M. Vergouw, Johannes de With Blijkens den regenmeter op huine „WÜhelmina's Hof" bedroeg de neerslag •ver de maand Februari 74 m M. Verloren: Een rijwielbelastingmerk. Enhohtingeu ter gemeente-secretarie. Zendingsfilm. Cspelle a-d. iJsseL De Zendingsoom- miasie der Geref- Kerk aan de lJssel- mondache Laan hield in haar kerkgebouw •en filmvoorstelling van den zendingsar- beid der Geref. Kerken op Banjoemas. Na opening door den voorzitter, den keer ti. Koedool, en een inleidend woord werden in beeld gebracht de verschillen de terreinen van zendingsarbeid, noo&ls kerken, soholen, zendingshospitalen, het geen zeer de belangstelling der talrijke aanwezigen boeide. Ds J. Kapteijn sloot de geslaagde bij eenkomst met dankgebed. Des middags was een kindervoorstelling gehouden. Afgesloten rijweg. Jaarsveld. Het Zandpad, de verbinding uaa de Lopikervoordjjk met het dorp Jaarsveld, is in verband met den aanleg van het buizennet voor de waterleiding, tijdelijk voor alle verkeer gesloten. Krimpen ad. Lek. In hat SocüteAn- gebonw is Donderdag een Nu tea vond ge bonden, waarvoor optrad bol ensemble Frits Bouwmeester, uit Amsterdam- De saai was tjokvol. Op zeer vlotte wijze voerde dit gezelschap eenige tooneeletuk- jea op. De heer Bouwmeester zelf had een deel van hot programma voor zijn reke ning genomen met voordrachten. Een en ander sloeg er bij het publiek goed in. De woorden van dank, die de voorzitter, de heer W. Mijnlieff. sprak, waren welverdiend De vrachtauto van den heer A. de Jong alhier werd door een vrachtauto uit Btolwijkersluia zoodanig aangereden, dat dec* wagen vrijwel vernield was. De bei de inzittenden bleven ongedeerd. De auto is per kraan wagen naar de garage gesleept Krimpen a.d. IJsseL iVrijdagavond ia de ledenvergadering gehoudea van de ver- eemging „Een School met den Bijbel" De opkomst was ongeveer 2 maal zoo groot als normaal en behalve de oelangstellende ouders, waren 128 stemgerechtigden aan wezig. De vergadering werd geleid door den eer e-voor zit ter, Ds. J. P. Buiskool, die te vens eén inleidend woord aprak. De se cretaris en de penningmeester brachten bun jaarverslagen nit, waarn t blaek, dat de vereeniging «r financieel niet ongun stig voorstaat. Hierna had een bestuursverkiezing plaats wegens vertrek naar Krimpen aan de Lek van den beer A. Prins en perio dieke aftreding Van de hee-t» C. Ver meulen en L. Oudenaarden. Ds. Buiskool deelde hierbij mede, dat hij bedankte voor bet eere-voorzitterschap, wat den heer B. Kalkman aanleiding gaf, aan de vergade ring voor te stellen, Ds Buiskool in bet bestuur te kiezen. De heer J. Vermeulen vroeg voorziening voor deze vacature door benoeming van den heer J. Goudriaan. Er werden 70 stemmen uitgebracht op den heer J. Goudriaan en 50 stemmen op Ds. kool, zoo^at eerstgenoemde waa ge il. De hoeren C. Vermeulen en L. Oudenaarden worden beiden herkozen. Bij de rondvraag werd nog een huis houdelijke aangelegenheid ter sprake ge bracht, waarna De. Buiskool een slot woord sprak en voorging in dankgebed. De minister heeft aan den dienst- pfichtige. J. P. van Leeuwen, van de lich ting 1934. voorgoed vrijstelling van op komst verleend wegens kostwinnerschap. Ouderavond. Lepik. Donderdagavond werd in de •hriat. school (hoofd de heer W. v. Joo- tingen) een ouderavond gehouden, waar- Hj de twee hoogste klassen tegenwoordig waren. Na opening met psalmgezang en gebed hield het hoofd der school een in leiding over „Leugen", naar een fragment uit den Bijbel, n.l. de geschiedenis van den profeet van Bethel. Deze geschiedenis toekent ons een groote leugenaar, die on der vromen schijn een leugen aanwendt tot eigen voordeel en daarmee bet beoog de doel bereikt. Daarna stond spr. een wijle stil bij den leugen in 't algemeen bij deca lengen op de school en in het huis gadu «e Hl du opvoeding. Daarna werdon ds leerlingeu rijkelijk onthaald op chocolademelk en gaven" zij bewijzen van hun vaardigheid in het lezen en van hun kennis op aardrijkskundig gelded In de pauze werd de gelegenheid gegeven tot het bezichtigen van het werk der leerlingen. Na de pauze las de heer van Joolingen op verzoek nog voor het indertijd door hef voor de radio voorgedragen verhaal uit de belegering en inneming van Oude water in het jaar 1575 dat vooral interes sant was, omdat het verhaal een stukje historie is uit deze streek met bekende na men. Het hoofd der school sprak tenslotte woorden van dank voor de belangstelling en sprak rijn genoegen uit over de goede harmonie, welke steeds tusschen ouders en school heerscht Na het zingen van 'n psalm, sloot de oudste ouderwijzer met dankzegging. Loplk. Het faillissement vun den heer M. H Kuijf, bakker te Lopikerkapel, is opgeheven. Nieuw-Lekkerland. De zangvereniging „Amicitia" zal op 10 Juni, Tweeden Pinksterdag, deelnemen aan het nationaal concours te Lekkerkerk, en zal uitkomen in de derde af deeling. „Oefening en Stichting". Ouderkerk a.d. IJaael. De chr. gemeng de zangvereeniging „Oefening en Stich ting" gaf Woensdagavond haar jaarlijk- sche uitvoering in de Geref. Kerk, onder leiding van den heer A. Yerrijp, uit Rot terdam Medewerking verleenden mej. Strijboe uit Maassluis, sopraan en de heer P van Immerzeel, tenor te Rotterdam- Da D. A. Vogel opende daar ds. Woelderink wegens het ambtsjubileum van zijn collega, ds. de Geus van De Bilt, verhinderd was de vergadering door te laten zingen Pa. 150 1 en 2, te lezen Pa. 84 en voor te gaan in gebed. In zijn ope ningewoord sprak hij eenige deelnemende woorden in verband met de ernstige on gesteldheid van mevr Van Beeck Calkoen, die indien zij gezond ware geweest, zeker op dezen avond niet zou flhtbroken heb ben. Hierop gaf hij de leiding over aan den directeur. Ia de pause verraste de organist de heer G. J. Pols de aanwezigen op enkele muzieknummers, gespeeld op het fraaie kerkorgel. Aan het slot bracht de voorzitter, de S. Opschoor dank aan den directeur, mej. Strijboe, den heer Van Iimmerzeel, mej. Viseer, pianiste en den heer Pola, orga nist, voor hun medewerking en sloot den avond met te laten zingen Pa. 88 6 en voor te gaan in gebed Jammer dat de belangstelling vun het publiek niet zoo groot was als vorige ja ren. Het programma werd goed uitge voerd en de avond slaagde dan ook uit stekend. Bij de te Gapeïle a.d. IJssel door den architect C. van Hnlsteijn gehouden aan besteding van twee woonhuizen te bou wen aan den 's-Gravenweg voor rekening van de gebr. D. en G. Oudenaarde, schreven o.m. in: Voor perceel I (timmerwerk, hei werk en eleotriciteit) H. de Jong Lzn. voor f 2795 en voor perceel IV (smids- werk) de heer P. C. de Ruyter voor f 144. laatstgenoemde was bij perceel 4 de laag ste inschrijver. Beiden waren inschrijvers ven htor. Woningbouw. Ouderkerk a.d. IJaaaL De architect D Burger heeft aangekocht het 1 anga de Kerkweg loopend pereeel weiland van den landbouwer J. Opschoor. Hierop zuilen Lianen afzi ubarea tijd zes woonhuizen worden gebouwd. Ouderavond Chr. School II. Ouderkerk a.d. IJssel. Woensdagavond werd in de Chr. School II aan den La- geweg een uitstekend geslaagde ouder avond gehouden. De voorzitter der schoolvereeniging, de heer G .J. Hoogendijk, opende de samen komst door te laten zingen Psalm 119 3, te lezen het eerste gedeelte van Psalm 78 en voor te gaan in gebed, waarna hij een openingswoord Bprak, waarop de h«er C. G. Goudriaan gelegenheid kreeg een lezing te houden, getiteld: „Iets over rapporten". UU de hierop volgende korte discus sie, bleek dat de heer W. A. Brouwer, hoofd van school 1, aan de rapporten weinig of geen waarde hechtte, vooral niet voor leerlingen, die toch niet door leer en. Hierop volgde als aangename afwisse ling een lezing van den heer M. Vlas blom met lichtbeelden, getiteld: „Met de expeditie van Robert Scott naar het ijs van de Zuidpool". Deze zeer interessan te serie beelden, gaf weer de tocht der expeditie met het zeilschip „Terra No va" vanaf Engeland naar Nieuw Zee land en vandaar uit met sleden en hon den naar het eigenlijke onbekende en on herbergzame poolgebied De ontzaglijke moeilijkheden, waarmede zulk een expe ditie te kampen heeft, werden door den heer Vlasblom op heldtre wijze toegelicht, waarvan ook de afbeeldingen op zich zelf reeds getuigden Na d« lezing volgde pauze, waarin eeni" jon&a dames consumptie ronddien den. terwijl van de gelegenheid om het werk de4 'leerlingen te bezichtigen, zeer druk gebruik werd gemaakt Daarna gaf de heer Vlasblom het woord aan den hoer M. de Kool, om te I spreken over: „Het lozen, voorheen en nu" De h^pr Vlasblom sloot tenslotte de ver- gadering met een pakkend slotwoord, waarin hij allen oudera opriep om de wacht bij het kind en bij de school te be trekkon. Gezongen werd Psalm 25 6, waarna de leider in dankgebed voorging Muziektent Oudewater. Van de door de ingezetenen van Oudewater bijeengebrachte gelden heeft het bestuur der muziekvereeniging „Concordia"' een mooie, ru me muziektent aangekocht. Zllversn jubileum. Oudewater. Zaterdag 16 Maart hoopt de heer W. Loevesteijn den dag te herden ken, waarop hij voor 25 jaar ia dienst trad bij de posterijen alhier. Vrijstelling dien&tplichi Oudewater. Bij besluit van den commis saris van de koningin zijn 10 personen voorgoed vrijgesteld van den dienstplicht wegens broederdienst. Goed afgeloopen. Reeuwljk. Vrijdagmiddag had een aan rijding plaats op bet kruispunt aan de Brug. Toen de heer J. J. Brauns, die per rijwiel van den Nieuwdorperweg kwam, bij het kruiBpunt den straatweg wilde oversteken, naderde daar uit de richting Bodegraven een personenauto. Hoewel de automobilist bij het naderen van de brug signalen heeft gegeven, heeft de heer Brauns die lijkbaar niet gehoord. Het gevolg was een aanrijding, waarbij de heer Brauns van zijn fiets werd geslin gerd en eenige meters verder terecht kwam. Tot aller verbazing had hij bijna geen letsel bekomen. Het rijwiel was echter to taal vernield, terwijl de auto geen schade had opgeloopen. De politie is met het ge val in kennis gesteld. Dammen. Waddlnxveen. De heer Lorjê uit Gouda speelde een simultaan-wedstrijd in dam men voor de Waddinxveensche werkloo zen De heer Jorji won 11 partijen, speelde er 8 remise en verloor van de heeren D. Minneié, P. Broere, J. Schou ten, Ab. Tol en K. Jongejan Te Gouda had een damwedstrijd plaats tusschen Goudsche en Waddinxveensche werkloozen. De wedstrijd werd door de Waddinxveeners met 27—11 gewonnen. Op Woensdag 3 April as, dee avonds te half acht, zal de Chr Zangver eeniging „De Lofatom" haar jaarlijksche u tvoering geven. Ook het me sjeskoor zal eenige nummers ten bete geven. Droeve plechtigheid. IJsselstein. Onder groote belangstelling is Vrijdagmorgen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mej. G. Epping, die Dinsdagavond te Jutphaas zoo droe vig om het leven is gekom-m. In de be- grafen sstoet merkten wij o.a. op den bur gemeester, mr. J. J. Abbiok—Spaink en zijn collega van Jutphaas, mr. Hamers. Twee kransen dekten de baar, terwijl er nog twee bloemstukken werden gedragen. Mede was aanwezig de heer H. van Rooijen, die het ongeluk veroorzaakt heeft. Zeer onder den indruk verliot men de R. K. begraafplaats aan den Groenendijk. Hei Groene Kruis. IJsselstein. Onder groote belangstell ng hield „Het Groene Kruis" Donderdag avond haar jaarvergadering in het ge bouw „De Onderneming". De voorzitter, „dokter J. M. de Morrée, opende de ver gadering met een welkomstwoord. Hij sprak er zijn verwondering over uit, dat de belangstelling zoo bijzonder groot was. De nieuw benoemde secretaris, de heer J. G. de Bruijn, las de notulen, die on veranderd werden goedgekeurd. Daarna gaven de dames van de krans onder leiding van mevr De Gooijer—Pe- terman eenige zangnummers. De jaarver slagen van secretaris en penningmeester werden onveranderd goedgekeurd. De heer T. van Bladeren, deelde namens de com- miss e, die de boeken en andere beschei den had nagezien, mede, dat alles in orde was bevonden Tot n euwe leden dier com missie werden op voorstel van het be stuur gejtozen de heeren A. Bleijenberg en Muldiu. Toen volgden voordrachten ea een saihmispraak. In de pauze werden de aanwezigen onthaald op koffie met koek. Na de pauze werden weer eenige liederen gezongen door de dames van de krars, waarna wegens periodieke aftreding van de heeren J. Mondria en A. J. Smalbrug- ^bestuursverkiezing plaa's had. :erden met groote meerderheid van N. S. B. Zevenhuizen. Vrijdagavond hield de een bestuursverkiezing plaa's had. Beidqn veerde stemmen herkozen. Vervolgens gaven de dames van de krans te zien het tabteau „De Jaargetijden". Van de rondvraag werd een zeer druk gebru k gemaakt. Geruimen tijd werd stil gestaan bij de salarisverla ging van de wijkzuster. De voorzitter deel de mede, dat het wijkgebouw zijn o'.tooi- ing nadert. Wat betreft hef aanstellen van een concierge zal het bestuur nog nadere gegevens verstrekken In verband met het bodanken van de penningmeesteresse der wijkverpleging ie benoemd nej. C Boer IJsselstein. Het verbouwen van het ver gaderlokaal aan de KApellestraat tot G£ reformeerde kerk, is na aanbesteding ge gund aan den heer A. Raadgever alhier Nationale Socialistisobe Beweging in Ne derland een openbare vergadering in de zaal van den heer H. van Reeuwijk, waar als spreker optrad de heer J. v. d. Roer, uit Den Haag. met als onderwerp: „Wat te Nationaal Socialisme?". De zaal was good bezet en de rede van den spreker werd in doodsche stilte aangehoord. In de pauze werd gelegenheid gegeven om schriftelijk vTagen te stellen. Hiervan werd ruim gebruik gemaakt. Zestien vragen waren ingediend, die door den spreker duidelijk werden beantwoord. Na afloop werd staande het Wilhelmus gezongen, waarna allen rustig naar buis terugkeerden. Reeds Vrijdag was er een lek in de nieuwe buizen der waterleiding. Daar een nieuwe buis moest worden ingelast, werd een paar uur de watertoevoer afge sloten. Op hol. ZevenhufMik Vrijdag voormiddag reed de heer A. Oudijk, landbouwer te Nieu- werkerk a.d. IJssel, met een boerenwa gen met kromme dissel, waarvoor twee paarden waren gespannen, hier op den Zuideindschen Weg. Ter hoogte van de woning van den heer L. Lekkerkerk, maakten de paarden zioh bang en sloe gen op hol. In woeste vaart gingen de dieren de richting van het dorp in. Oudijk bleef op den wagen zitten, steeds de paar den vasthoudend. Onderweg ontmoette het gespan de autobus van de gebr. Van Gog, de chauffeur zette de bus aan den kant van den weg en de wagen paseeerde zon der de auto te raken. Zoo ging 't ook met een vrachtauto van den heer K. Koot. De paarden holden maar steeds door. Bij de woning van den heer J. W. Dogterom werden de dieren gegTepen door diens knecht en de heer K. Koppena&l. Alles liep gelukkig zonder ongelukken af. Oudijk was zoo vermoeid, dat hij haast niet spreken kon, toen de paarden tot stilstaan waren gebracht Raadsvergadering op Dinsdag 12 Febr. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de burgemeester. Na opening der zitting worden de no tulen gelezen en goedgekeurd. Ten tweede male heeft de stemming plaats over het voorstel-Boer om geen presentiegelden te verleenen aan de raadsleden; tegen zijn de heeren Van Dam, Noorlander en de Jong, voor de heeren Boer, de Bruijn en Hofman, zoodat het voorstel wordt ver worpen. De voorzitter deelt mede dat de begrafenisbus in 1934 heeft opgebracht f 31.-; de trouwbus f 21.- Als beloon ing voor den ambtenaar van den burgerlijken stand stellen Ged, Staten voor f 1 per huwelijk uit te trekken, bene vens f 40 per jaar. De tegenwoordige uit- keering bedraagt f 150 per jaar. De mee ning van B. en W. hieromtrent is ver deeld. Den voorzitter lijkt het standpunt van Ged. Staten niet juist. Het opmaken der akten voorgeboorten, huwelijken en overlijden vereischt behoorlijke kennis der voorschriften van den burg. stand. Gelet op het aantal geboorten etc. is de beloo ning te laag. De heer Boer acht betaling van f 1 per huwelijk niet noodzakelijk en is van meening, dat voor deze werkzaamheden heelemaal geen geld moest worden be taald. Het geschiedt in de uren van den dagelijkschen arbeid Spr. zou zich des noods kunnen vereenigen met een verla ging der salarissen voor den burg. stand met 10 en doet daartoe een voorstel. De heer de Bruijn zegt, dat het ge meentebelang met het voorstel van Ged. Staten is gediend en stelt voor dienover eenkomstig te besluiten. Het voorstel van den heer d e Bruijn wordt verworpen met 4 tegen 2 stemmen. Voor de heeren de Bruijn en Hofman; tegen de heeren van Dam. Boer, de Jong en Noorlander. Het voorstel van den heer Boer, hierna in stemming gebracht, wordt aangenomen met 4 tegen 2 stemmen; tegen de heeren Hofman en de Bruijn, voor de heeren Boer. van Dam, de Jong en Noorlander. Ged. Staten hebben de gemeentebegrooting 1935 goedgekeurd, maar vragen nog enkele in lichtingen. De voorzitter doet voorlezing van dit schrijven, waaruit om. blijkt, dat ook in het financieel beheer der bedrijven en van het burg. armbestuur de vereischte soberheid moet worden betracht. De ten behoeve van laatstgenoemde instelling ge raamde subsidie behoort in gedeelten be schikbaar te worden gesteld. Bij het burg. armbestuur behooren geen batige of no- deelige saldi te worden gevormd Verder blijkt, dat in de begrooting burg armbestuur is voorgedragen f 115 p.j. voor den boekhouder burg annbestuur en dat in de gemeentebegroting f 100 staat geraamd. Overeenstemming is noodig; de beslissing is aan den raad. De voorzitter merk! op. dat zonder eenig overleg het bedrag van f 115 ia voorgedragen Het gaat spr niet in de eerste plaats om de f 15 verhooging. maar om de wijze, waarop het armbestuur een hooger bedrag heeft uitgetrokken. De heer de B r u ij n zegt, dat de raad de begrooting goedkeurt. Pensioenbijdrage moet worden betaald en het werk is ver meerderd. De voorzitter wijst er op, dat dit destijds ook gold voor de secretarie; toen deden burg. en weth. een voorstel tot on geveer gelijksoortige verbooging. De raad verwierp dit. Spr. twijst nog op de winst van verkochte boter en vleesch en de ver antwoording daarvan. De heer Boer wil den boekhouder van het burg. armbestuur gelijk stellen met andere ambtenaren en stelt voor de f 100 te handhaven. Dit voorstel wordt aange nomen met 4 tegen 2 stemmen; voor de heeren Boer. de Jong, Noorlander en van Dam; tegen de heeren de Bruijn en Hof man. Voor kennisgeving wordt aangenomen een schrijven van den Ned. Bond van kof fiehuishouders. afdeeling Gouda inzakt den grondslag der huurwaarde voor <b pers. belasting. De raad vereenigt zich daarna met het voorstel tot vaststelling van de verorde ning tot heffing van 40 opcenten vermo gensbelasting en van die tot heffing van 75 opcenten Gem. fondsbelasting, een wij ziging der gem. begrooting en het voor stel tot verleening van een voorschot art 101 lager onderwijswet ad. f 800 waar voor was aangevraagd een bedrag van f 850 en voorts met de vaststelling dar verordening ingevolge de Winkelsluitings wet. Vervolgens heeft een wijziging plaats van het Ambtenaren Reglement. De raad verleent eervol ontslag aan den heer A. Zwijnenburg Sr. als plaatsvervan gend lid van het stembureau, onder dank betuiging. In de plaats van de heeren P. H. Vleggeert en A. Zwijnenburg worden benoemd als leden van het stembureau de heeren Corn. Noorlander eto Gom. Kool. De afgetreden leden van de schatting»- commissie worden bij acclamatie herbe noemd. De geloofsbrieven vun den heer A. Huisman worden in handen gesteld van eene commissie voor onderzoek, bestaan de uit de heeren de Bruijn, Hofman au de Jong. De heer Hofman adviseert tot toelating van den heer Huisman, waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt be sloten. Bij de rondvraag vraagt de heer Boet of in verband met het overlijden van de» deurwaarder reeds een ander is benoemd- De voorzitter antwoordt, dat B. en W nog geen gesohikten plaatsvervan ger hebben kunnen vinden Wel hebben zij een bezuinigingsvoorstel dat de voor zitter nu er toch over deze aangele genheid wordt gesproken thans w® kenbaar maken. Het college stelt name lijk voor, het salaris van een nieuw te benoemen deurwaarder vast te stellen op f 50 per jaar met emolumenten van f 50 p.j. (voorheen f 100 plus f 100) Dit voor stel wordt z. h. s. aangenomen, Sluiting. Volledige uitspraken van 6 Maart Motor- en Rijwielwet: F. V. te Oudewa* ter f 1 subs. 1 w. L; G. K. te Nieuw- poort f 5 subs. 1 d h.; W. den U. te Jaarsveld f 2.50 subs. 1 i h. Pol. Vérord. Gouda: J. H. te Gouda f 1.50 subs. 1 w. t. Motor- en Rijwielwet: H. C. B. te Schoonhoven f 7 50 subs. 1 w. L Motor- en Rijwielreglement: J. P. D. te Gouda f 1.50 subs. 1 w. t; C. H. te Wad- dinxveen f 2.50 subs. 1 w. t Pol. Verord. Gouda: G A. N. te Gouda, berisping; J. P. D. te Gouda f 2 subs. 1 w. t. Leerplichtwet: If. M. te Zevenhmzgp f 5 subs. 1 d. h.; G. S. te Waddinxveen f 2 subs. 1 d. h. Motor- en Rijwielreglement: C. D. W. te Tilburg g 40 subs. 8 d. h. civiele vorde ring af f 32.50 toegewezen; H. C. K. te Baarn f 5 subs. 2 d. h. Arbeidswet: W v d. B. te Gouda 2 maal f 6 subs. 2 maal 1 d. h. Rustdagbesluit Transportarbeider*: H. J. W. te Gouda f 5 subs. 1 d. b. Pol. Verord "Waddinxveen: D. M. te Nieuwerherk a.d. Ussel en K. v. d. T. te Waddinxveen, ieder f 5 subs. 2 d. h.; T. de W. te Waddinxveen f 25 subs. 5 d. h. Mollenwet: A. A H. van B. te Benschop f 3 subs. 1 d. b.; verbeurd verklaring vel len. Pol. Verord. Schoonhoven: C. P. V. te Schoonhoven f 1.50 subs. 1 d. h. Wet Openbare Vervoermiddelen: G. B. te Gapelle a.d. IJssel f 5 subs. 1 d. h. (2 d. h. voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar). Melkbosluit* W. de B te Bergambacht f 20 subs. 1 d. h. Motor- en Rijwielreglement: J. F. te 's-Gravenhage f 2.50 subs. 1 d. h. Pol. Verord. Schoonhoven: J. de T. te Utrecht f 150 sub». 1 d. h. Binnenaan\aringsreglement: P. E. te Ouderkerk a.d IJssel f 6 subs. 2 d. h. Motor- en Rijwiel reglement: J. de J. te Nieuwerkerk a-d. Ussel 2 maal f 1 «uhs. 2 maal 1 d. h.; M. J. N. te Gouda 2 mant f 3 subs. 2 maal 1 d. h.

Schoonhovensche Courant | 1935 | | pagina 4