Plaatselijk Nieuws J. K. Snoei r 600 Rijwielen met remnaaf, kast en drager vanaf f 22.50 SCHOONHOVElT] Ordening in den middenstand. TIEN BLADZIJDEN K. belast BOTERMARKT. hedenmorgen gehouden Boter- be~ na en vanaf f 35»- .f I.IS f 0.75 - _.tf 0.40/ 3 Jasbeschermers, 4-deelig, vanaf werden afgemijnd op - 1 Bij massa-combinatie werd >r den heer H. F. W. Roskam, ker te Benschop op f 50, zoo- il-opbrengst f 198.50 bedraagt. ontstonden hiermee •i j 1 Henk bak- Alle rollen rd vlot ge werd op IBONNÉ’8, die zich aan onze administratie opgeven elke regel plaatsing hi tentien wordei Advertentiën: 1-6 regels 1.80 meer f 0.20; derde lalven prijs. - Adver- l.’jn gratis ge plaatst in „De Go r cu 016?”. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrjjaag. Prys bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden f 1.25p. poet f 1.50 Met verzekering 15 cents meer Dienstrijwielen (extra zwgar) Beenpijpen vanaf Kettingkasten vanaf Zijschermen hoopt», dat lij in goede onderlinge ver standhouding op het voetspoor van hun voorganger samenwerken en de belangen van het waterschap behartigen zouden. Fabrieksongsval. Streefkerk. Maandag geraakte de 17- jarige B. den Butter op de timmerfabriek van de fa. De Jong Van Aartrijk, met zijn hand in de bijtels van de vlakbank. Hevig bloedend stelde hij zich onder be handeling van Dr. Roelink. Deze consta teerde een hevige verwonding aan de puk, waarvoor d. B. zich naar een zie kenhuis moeit begeven. Overigens werd de hand nog op verschillende plaatsen ernstig verwond. Gevonden: een wollen handschoen en een fiets-handbeschermer. Inlichtingen te verkrijgen bij den gemeenle-valdwaohter. IJsselstein. Een zoontje van den heer T., dat in een hooiberg aan het spelen was, v'el daaru t en brak een been. Maandag brak de fabrieksarbeider H. V., werkzaam op de meubelfabriek van den heer Outhuize het ongeluk met een cirkelzaag een vinger af te zagen. Nadat hij ter plaatse voorloopig was verbonden, heeft hij zch onder behandeling gesteld van dr. Leering. Stadhuisstr-1-9, Schoonhoven De heer Tj ten Wolde bracht verslag uit van de algemeene vergadering te Utrecht. Hierna deed de penningmeester reke ning en verantwoording. De rekening werd nagezien door de heeren van Prooy- en en Nobbe en in orde bevonden, waarna de bestuursverkiezing plaats had. Aftr. waren de heeren Kroeske, G. Zwart-Voor- spuy en J. C- v. d. Hee. Zij werden met meerderheid van stemmen herkozen In de vacature van de heeren Van Brenk en Vlastuin werden gekozen de heeren Van Prooyen en Joh. Mourik. GEVONDEN. Een huissleutel, een wollen sjaal, een’ knipmes, een kluwen katoen, een polshor loge. Inl. Politie-bureau. „Symphonia”. Hoog-Blokland. Donderdag en Zater dag gaf hét fanfarecorps „Symphonia” onder leiding van den heer J. J. Gerritse twee uitstekend geslaagde uitvoeringen in het vereenigingsgebouw D.O.V.A. Beide keeren was de zaal goed gevuld. Na opening door den voorzitter werd een aanvang gemaakt met het programma Het corps bracht zes muzieknummers goed ten gehoore. Vooral de humoristische fan tasie van Kessels „Dageraad in het Geül- dal”, werd goed vertolkt en lokte een har telijk applaus uit. Daarna volgde oen duet voor dame en heer „Keukenmeid en Timmerman” en een duet voor twee heeren „De twee muzenzo nen” welke beide goed gespeeld werden Na de pauze volgde een kluchtig spel in 3 bedrijven van Jan van Ees est H ker, getiteld „De houten Haro’\ A waron in goede handen. Er/wfrt speeld, zooals altijd. Timslc^y i verzoek vertoond bet tableau „Symphonia- hulde”. Met het prachtig gekleurde licht slaagde ook dit numer goed. Na afloou bracht de voorzitter dank aan de dames tooneelspeelsters en de dames, die meegewerkt hadden aan het tableau: zij kregen allen een stoffelijk blijk van waardeering. Ook de heeren B. de Groot en W. v. d. Linden, alsmede de con cierge kregen woorden van dank en een aandenken. In Amsterdam zal men, zooals we ge meld hebben, trachten een begin te maken met de ordening voor den middenstand, door het aantal winkels in enkele artike len te beperken De actie hiervan ia uit den middenstand zelf voortgekomen. De winkelier maakt natuurlijk een moeilijke tijd door, een hoogst moeilijke, omdat hij de eerate is, die de bezuiniging der koo- pers gevoelt. Het ligt dus voor de hand, dat die middenstanders, die dagelijks zien en hooren Ito* Vadertje Staat zorgzaam zijn bemoeiingen uitstrekt over steeds meer vakken en bedrijven, gaan vragen af hij ook voor hen niet wat kon doen. Een onderlinge afspraak beteekent na tuurlijk heel weinig. De distribueerende middenstand is tot nu toe een geheel vrij bedrijf, ieder, die «en winkel wil begin nen, kan dat doen zonder dat hij daartoe eenige toestemming behoeft te vragen. Ala hij een winkel opent, ia hij winkelier, maar sonder dat hij gebonden is aan de verplichtingen, die andere winkeliers op «ich genomen hebben. Indien dus in «en •tad of in een wijk alle winkeliers een or dening treffen en zich aan een bepaalde werkwijze onderwerpen, dan vervalt die overeenkomst al dadelijk, «oodra zich een nieuwe winkelier komt vestigen. Deze zal pogen op aun eigen wijze klanten te werven en hij zal het als een voorsprong op zijn collega’s beschouwen, wanneer die zich gebonden hebben aan wederzijd- ache verplichtingen. Daarmede zou dus do geheole overeenkomst op losse schroe ven komen staan en zij «on «slis opgehe ven moeten worden. De middenstanders hebben daarom over wogen, of het met wensohelijk sou zijn, dat de staat een ordenende bevoegdheid gaf aan de winkeliers en bepaalde eischen stelde, aan wie een nieuwen winkel zou willen openen, de zoogenaamde vesti- fingseischen, welke men nu in Amster dam aan fruit- en vischwinkela wil gaan opleggen. Deze kwestie zal niet zoo een voudig blijken als zij schijnt. Het zal, om te beginnen, noodig zijn rekening te hou den met de verschuivingen, die hierdoor in een groot» stad zullen ontstaan. Als iemand een viachwinkel wil openen zon der vergunning aan de overheid te vra gen, kan bij een bestaande winkel dat la- I.-s Buitenbanden vanaff O.75l Binnenbanden vanaff 0.40 S Batterijen 25 ctM 20 ct.v 15 ot.f II ©t. en 2 voor 20 ct. aanbidding, zijn leer van de onsterfelijk heid, zielsverhuizing, doodenboek met de doodengerichten. Voorts Griekenland met zijn Olympus en zijn góden: Zeus, Venua,. Hera, Hercules, Apollo, Mercurius enz.», die allen een symboliek waren van men- «chelijke eigenschappen of gedachten. Vooral de Grieksche godenleer ia van zeer grooten invloed op de literatuur en de symbolische kunst geweest. De middeleeuwen leverden ook een schat aan legenden op, zooals de Nihelungen- sago, de Heilige Graal, Parcifal, Lohen grin, Reinsert de Vos. De Germaansche godenleer kende Wodan, Donar; de Noor- sche mythologie de Edda's, allen symbolen van natuurkrachten. De Keltische legen den staan zelfs onder Egyptischen in vloed. De Boeddhistische legenden hebben, de lotusbloem, de olifant en de draak ala symbolen. Behalve de verschillende symbolische teekens heeft men nog de attributen, zoo als de sleutels van den hemelpoortbewaker Petrus, de hoorn van overvloed enz., d« emblemen, de zinnebeeldige uitbeelding van beroepen, verder de trofeeën en de allegoriën, welke laatste voorstellingen zijn van abstracte begrippen. Nog moeten genoemd worden de sym bolische illustraties, zinneprenten en af beeldingen van symbolische handelingen De symbolische taal is zeer schilder achtig, het is een alphabet, waardoor we duidelijk en vlug kunnen onderscheiden: een taal van internationale beteekenis, waarvan zelfs de analphabeet nut heeft. Uithangborden, gevelsteene», reclame- biljetten. insignes,, wapenschilden, zijn symbolische voorstellingen. De Flora heeft als symolische planten: de laurier (roem), de appel (zonde), de lelie (maagdelijke reinheid), de klimop (aanhankelijkheid), en de roos (liefde tot Christus). De fauna: de leeuw (moed), de adelaar (macht), de duif (vrede), de pelikaan (symbool van Christus), de ooievaar (gezinsvermeerde ring), de slang (list en bedrog). De oudheid kende nog de sfinxen, de centenaren de meerminnen en thans nog geldt de doodskop als symbool van ge vaar. Hemellichamen en natuurelementen, worden ook vaak als symbool gebezigd, evenals de industrieele symbolen: de zeisi (dood), lantaarn (licht). Na de pauze werden de lantaarnplaat jes vertoond ter illustratie van deze le zing. Alles wat de heer Hondius behan deld had, werd op het witte doek nogeens duidelijk gemaakt. Het was een interes sante en uitgebreide verzameling plaatjes met o.a. afbeeldingen van kostbare schil derijen, Indiaansche brieven, voorstellin gen uit de Grieksche godenleer, Chineesch’ schrift.... te veel om op te noemen. Alle* plaatjes waren zeer duidelijk en helder.. Het eerste plaatje dat vertoond werd was' pen afbeelding van de door den heer' Bosch ontworpen ex-libris voor de kweek school. wat natuurlijk applaus verwekte. De heer J. P. Rosendaal. directeur der kweekschool, bracht in hartelijke woorden dank voor dezen bijzonder genotvolien en onderhoudenden avond. BENOEMING. vroegere stadgenoot, de heer Ir. j in. a. Nienhuis, thans bedrijfschef ie* Bergen op Zoon, is benoemd tot opzichter rijkswaterstaat, ter standplaat» Hardinxveld. Verleden week vergader den in school III de afd. Volksonderwijs van Hardinxveld-Giessendam en Boven- Hardinxveld. de oudercommissies en de schoolhoofden over verstrekking van schoeisel aan schoolgaande kinderen. Met algemeene stemmen werd besloten om gelden bijeen te zamelen. Een commissie uit bovengenoemde besturen zal met de verstrekking van schoeisel enz. belast worden. symbolische vormen. „De mensch denkt in symbolen” h'SSft' eens iemand gezegd, en dat aan deze uit spraak niet te twijfelen valt, bewees de lezing van den heer K. J. Hondius, leeraar aan de rijksvak- en nijverheidsschool, over: Symbolische vormen. Uitgenoodigd waren de leerlingen der kweekschool en die van de vakschool. De avond was hoofdzakelijk voor S.K V. georganiseerd. Er was flinke belangstelling. Geopend werd met het staande zingen yan het S.K.V.-lied, waarna de voorzitter van S.K.V., de heer S. Tigchelaar, de aan wezigen welkom heette, en er op wees, dat reeds verleden jaar bekend gemaakt was. dat deze lezing gehouden zou wor den. Door verschillende omstandigheden heeft die niet eerder kunnen plaats heb ben, maar in verband met het einde van den avondschoolcursus, was het gewenscht de lezing thans te houden. De heer Hondius, zeide spr., heeft aan dezen avond tijd noch kosten gespaard. De plaatjes voor de lichtbeelden heeft hij zelf vervaardigd, waarvoor spr. dank zegde. Voorts dankte hij den heer Bosch, directeur der vakschool, voor het zoo be reidwillig afstaan van de lantaarn. Na een korte inleiding, begon de heer Hondius aan zijn onderwerp. Hij wees erop, dat er altijd in de menschelijke sa menleving een uitdrukking van gedachten bestaan heeft, welke verschilt van het ge sproken woord. Dat is het symbool, d.w.z. een zinnebeeldige mededeeling in beeld vorm, waann de gedachte voldoende op gesloten moet zijn, en welke uitdrukkings wijze direct of zijdeling verband houdt met de gedachte. Dit is een zeer alge meene uitdrukkingswijze. De ornamentiek en de cultuur avn elk volk heeft zijn sym bolen, de beschaving van elk volk begon daar, waar bepaalde gebeurtenissen be waard werden voor de vergetelheid. Dat waren toen nog heel primitieve afbeeldin gen van voorwerpen en personen. De oud ste vormen van schrift zijn dau ook tee- keningen. Na het ideografisch schrift, de letterteekens en hoewel de symbolische vorm van uit drukken in de schrijftaal verdween, teekende dit niet, dat de symboliek voorgoed afgedaan had. Godsdienst kunst o.a. hebben altijd gedachten in sym- bolischen vorm uitgedrukt, en ook in de li teratuur vindt men die uitdrukkingswij ze. Als voorbeeld noemde spr. de Bijbel, waar het Oude Testament met zijn pro feten. psalmen enz. een symboliek is van het Nieuwe met zijn evangelisten en apos telen Voorts neemt de symboliek in de sagen, mythen en legenden van de ver schillende volken een belangrijke plaats in. Spr. noemde Egypte met zijn natuur- Ta ver gegaan. Hooo-Blokland. Zaterdagmiddag reed een vrachtauto bij het draaien om een kastanjeboom te ver achteruit waardoor van de woning van den beer de J. een ven sterluik afgerukt werd. De waterleiding. Jaarsveld. In verband met de vorst zijn de werkzaamheden aan de waterleiding in deze gemeente stopgezet. Aangezien men juist het Zandpad, den verbindings weg van Lopikervoordijk met het dorp Jaarsveld onderhanden had, welke weg daarom tijdelijk voor het verkeer was ge sloten, komt deze vorstperiode den weg gebruikers slecht yan pas. Krimpen a.d. Lak. Ned. Hert. Kerk. Woensdag 13 Maart, ’s avonds 7 uur, Ds. Enkelaar. Bidstond voor het Gewas. Zilveren Jubileum Groene Kruis. Loplk. Op 17 Maart zal het vijf en twin tig jaar geleden zijn, dat hier de afdeeling I.opik, Jaarsveld en Willige-Langerak van de vereeniging „Het Groene Kruis, werd opgericht. In verband met dit feit zullen op Maandag 18 Maart en Dinsdag 19 Maart herdenkingsavonden met filmver- tooning gehouden worden, in de bijzorr- dere school te Lopik (boveneinde) en in het lokaal van den hear Th. N. Strien te Cabauw. Meerkerk. Bij den agent der Arbeidsbe- m'ddeling staan heden 52 werkloozen in geschreven, te NieuwlaruL 21 en te Leer broek 10. Nieuwpoort. Den minister van defen sie heeft aan den ingeschrevene voor den dienstplicht, lichting 1934,, C. A. Maat, voorgoed vrijstelling verleend wegens kost winnerseh&p. De opgemaakte lijst voor de paar den vordering, bevat de namen van 7 eigenaren met 7 paarden. Te Lange*ak respectievelijk 31 eigenaren met 33 paar den MEVROUW VAN BEECK CALKOEN OVERLEDEN. Ouderkerk a.d. IJsssl. Op 23-jarigen leeftijd is Maandag de echtgenoot® van den burgemeester, mevrouw J. L. H. van Beeck Calkoende Jong Schouwenburg, overleden. De gemeente is door dit sterfgeval diep getroffen en leeft mee in het zware leed, dat haar burgemeester heeft te dragen. Nog geen half jaar geleden, op 3 Oct., haalde de burgerij den heer Van Beeck Galkoen met zijn echtgenoote feestelijk in bij hun terugkeer van de huwelijksre s en thans reeds is aan dit huwelijksleven een einde gekomen. Donderdag om 12 uur zal de teraarde bestelling plaats hebben op „Zorgvlied”, te Amsterdam. De deze week te houden sch'etoefenin- gen van den Bijz. Vrijw. Landstorm zijn wegens het overlijden van mevrouw Van Beeck Calkoen. door den plaatse!. le;der uitgesteld tot de volgende week. Ottoland. B en W. hebben aan het bestuur van de Nederlandsche Zeemana- centrale vergunn ng verleend, om in deze gemeente een openbare collecte te houden. De boomen langs den Damweg. Polsbroekcrdam. Dinsdag had de pu- blieke veiling plaats der populieren boo men langs den Damweg. De 108 dikke stammen, geveild in 11 perceelen, werden in bod gebracht op f 64 en in combinatie afgemijnd op f 65, sa men f 129. De 40 dunnere boomen, ge veild in 4 perceelen, kwamen in bod op f 12.50 en werden afgemijnd op f 7, sa- meri f 19j gemijnd, dr klompenmJ dat de totu~. -- Inmiddels vernemen wij, dat de heer R. de partij weer uit de hand heeft verkocht. Waterschap Polsbroek. Polsbroek. In de Dinsdag gehouden ver gadering van het bestuur van het water schap Polsbroek werden de heer P de Jong W.Pzn. en P. de Jong Wzn geko zen resp. «Is secretaris en penningmees ter bij genoemd waterschap, beëedigd. De voorzitter, de heer T de Pater Jzn. sprak de nieuwe functionarissen toe en ten doen in den vorm van een filiaal. Wanneer de ordening zou worden uitge breid tot andere zaken, dan zou zij ook moeten gelden voor de groote waren huizen of andere kapitaalkrachtige orga nisaties. Er zijn andere middenstanders die zeg gen: geen staatsbemoeienis, laat ons ons vrij vak behouden. Wanneer er een orde ning noodig is meenen zij, moeten de winkeliers het zelf doen en zorgen, dat zij een zoo goede service en een zoo de gelijke warenkennis hebben, dat onbekwa me beunhazen geen kans krijgen. Dit laatste lijkt ons een gewaagde re- deneering. Het is ongetwijfeld een groot gevaar voor den bona-fiden winkelier, dat hij elk oogenblik door «en totaal onvak kundige in zijn bestaan benadeedd kan worden. Het moge waar zijn, dat die beunhazen weer verdwijnen, omdat zij zich niet staande kunnen houden, maar ondertusschen hebben zij veel schade ge daan door prijsbederf, schade, die de zaak kundige winkelier nog lang zal na gevoe len. Daarbij bestaat de kans, dat, wanneer de «ene beunhaas den strijd beeft opge geven, een andere het weer komt probe ren en dus weer don bonafiden midden stander kan gaan benadeelen. Er zijn goed gefundeerde middenstands- vereenigingen, die echter niet «ooals an dere vakbonden, in staat zijn voor hun leden individueel op te komen. De win kelier moet, als het er op aankomt, den strijd zelf uitvechten en lang niet alle be schikken over de daarvoor vereischte mid delen. Hij is vrij in zijn doen en laten, maar hij ondervindt dan ook in tijden van gevaar, dat die vrijheid Tefscheidene kwade kansen meebrengt. Wat nu in de hoofdstad gaat gebeuren zal voor alle winkeliers van beteekenis zijn. Bij de debatten in den raad, zullen de vestigingseischen besproken worden en zal het voor en tegen van de vrijheids beperking van den winkelier overwogen worden. Waneer de verordening wordt aangenomen en in werking is. zal het in teressant zijn, of die maatregelen gunstig werken en het bestaan van den midden stander meer zekerheid en rust geven. N«- Tlc,r* WOEN8QAQ 18 MAART 10M «7, JAAROANfl. NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT I SCH00NH0VEN5CHE COURANT I J Telef 20. Tel -Adres: Vannooten. S. A W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. L voor de verzekering, zijn volgens de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van Gulden bij QAf) Qu^en M verlies Gulden bij verliee 1AA Gulden bij verlies AA dulden bij verlies van overlijden. van hand of voet, ZiVl/ van een oog. IvIvJ van een duim. Llv een anderen vinger. Gem. zangvereen. „Zanglusf Ameide. Donderdag hield de gem. zang vereniging „Zanglust” haar jaarvergade ring in de zaal van mej. de wed. Diepen horst Het bleek, dat ondanks het kleine aantal leden van „Zanglust" de penn ng- meester nog een flink voordeelig saldo in kas had. De twee bestuursvacatures wer den aangevuld met den heer A. Streef kerk Gz. en mej. M van Gelderen, waar na nog enkele nieuwe leden werden voor gedragen en aangenomen. Na afwerking van de agenda bleef men nog een poosje gezellig bijeen voor een dansje. Ameide. Voorgoed vrijstelling van den dienstplicht hebben verkregen de dienst plichtigen van de lichting 1936, n.l. C. Bouter, W. van Gelderen, J. van der Grijn, A. A. van Holten, G. Langerak, G. van Middelkoop, G. B. van Mourik, G. Streefkerk, D. Versluis, D. van Zessen en D. van der Zijden. Ongeval. Capefle a.d. IJmsI. Het 4-jarig kind reu den heer B. v. d. Weiden in de Da- ooetastraat kreeg den inhoud van een pan heet eten over het lichaam, waardoor de kleine hevige brandwonden bekwam, waar ▼oor de hulp van dr. E. Boonstra moest worden in ge roepen. De inzameling van „De Macht van *t Kleine” heeft in den Prins Alexander polder opgebracht f 19.29 Capelle a. d. IJssel. Mej. A. Lans slaagde te Den Haag voor hA diploma cos- tumière. Op de markt bedroeg de aanvoer 40 K.G. Prij-' zen: Goêboler f 0.75, Weiboter f 0 70, bei den per haJf K.G. Handel zeer vlug. EIERVEILINGEN. Waaggebouw. Aanvoer 7680 stuks. Prij zen: Kippeneieren f 2f 2.80 per 100 stuks. Voorhaven. Aanvoer 6300 stuks. Prij zen: Kippeneieren f 2.05f 2.35, eend-' eieren f 1.95f 2.10, beiden per 100 stuks. „Volksonderwijs”. Groot-Ammere. De vereen. „Volkson- onderwijs” hield Donderdagavond een al gemeene vergadering in de zaal van den heer G. van As. Nadat de vergadering door den heer G. Zwart-Voorspuij geopend was, werden de notulen gelezen er onveranderd goed gekeurd. Hierna werden enkele ingekomen stuk ken uitvoerig behandeld. Onze J. Th. A. Nienhuis, thans bedrijfschef te* oen c bij den Hoorn.

Schoonhovensche Courant | 1935 | | pagina 1