1 DE HOLLANDSCHE KAPERS. J Plaatselijk Nieuws ■w smakelijk eten Tïa^selidTNieüwr~| Rechtszaken jLandbouw enVeeteelt! Gemeenteraden j VRIJDAG 22 MAART t935 krenten em flinke theel< VOORJAARSMANTELPAKJE. 1489. Het hoog gesloten mantelpakje heeft een sluiting van fantasieknoepen, terwijl de hoog© kappen van de mouwen en de ceintuur volgens de nieuwste mode ver scheidene rijen stiksels laten zien. Taille is even aansluitend. Het rokje bestaat uit één rechterbaan en een voorbaan, die twee banen heeft, waarvan de rechterkant op een halve c M. van den kant af op den anderen baan gestikt wordt. Fantasieweefsels zullen dit geheel, dat sportief is, volkomen tot zijn recht doen komen. Patronen tot en met maat 44 verkrijg baar a f Om MEISJESJURK. 6—12 jaar. 1488 echt model voor schoolgaande meisjes, hetwelk moeders gaarne van een aardig donker ruitje zullen willea maken. Hierin is roo'n groote keus en ze kleeden aoo goed, niet waar? Het jurkje heeft aan vóór- en achterzijde plooien, die over de kngte van het lijfje op worden gestikt en daarna goed ingeperst worden, doch open wallen. Geintmrr om be* middel. Garnituur, dat in de jorib geregen wordt en gemaakt wordt van fijn piqué of linnen, in ieder geval van stevig en goed waschbaar ma ft f 0.4a OVERGOOI ER EN BLOUSE. Dane gamakkelijke morgen- en kan- toordraobt gaat ons maar niet verlaten, maar komt ieder jaar weer op den voor grond. De overgooiers zijn dan ook wel buitengewoon praetiseh te noemen, daar se in de eerste plaats dood gemakkelijk to maken zijn en verder kan men er zoo- wei jumpers als blouses onder dragen. Ons mod ei bestaat uit een diepuitge- knipt ovaal voorstak en hooger opge knipt rugstuk, waarvan armsgaten en uit snijdingen worden af- en tegen gebiesd De tweebaansrok wordt aai het bovendeel gezet en de naad aan het oog onttrokken door een ceintuur. De blouse heeft een hoog gesloten kraag en een aardige mouw met puntig geknipte manchet. Patronen tot en met maat 46 verkrijg baar a f 0.70. WARME BESCHUITSCHOTEL. 1 zoi groote ronde feeqchnit, 3 eieren, 100 gram krenten enwgft^m 50 gram sucade, 1 flinke theel^S^Jpwpl, 100 gr. suiker, 5 kleine kopjesftnMk^ half glas mm, 50 gram boter. We beginnen de eieren met de suiker schuimig te kloppen, voegen er de rum en de 5 kleine kopjes melk bij en laten in dit mengsel de beschuit weeken. De kren ten en roeijnen worden in warm water gewaaachen en daarna een paar minuten opgewokl, het water afgegoten en de kren ten en rozijnen op een vergiet flink uitge schud om het water te verwijderen. De sueode wordt fijn gesnipperd, daarna ver mengd met de krenten en rozijnen. Een vuurvaste schotel wordt ingevet mot boter, daarna belegd met 'n paar be schuiten, die met een schuimspaan uit de vloeistof worden geschept, hierop komt de helft van de melange, weer volgt de geweekte beschuit. De boter wordt ver deeld over de bovenste laag, terwijl de zest van de melk over de beschuit wordt •gegoten en het schoteltje gedurende 25 minuten in den oven geplaatst, A. S. V. Ark el. Deze week werd weer een verga dering gehouden van de voetbalvereeni- ging A.S.V. Was in de vorige vergadering 'n bestuur bestaande uit 7 leden gekozen, thans was weer bestuursverkiezing aan de orde door dat het bestuur in zijn geheel was afge treden. De uitslag is als volgt: H. van El- dik, voorzitter; T. Kooy, penningmeester; T. Zwakhals,, secretaris; A. van Lent en J. de Groot, commissaris. Arkel. Deze week staan 38 personen als werkzoekend ingeschreven bij den corres pondent der arbeidsbemiddeling. De gem. zangvereeniging „E. M. M." geeft op 13 April een uitvoering in Odina. Vrijheidsbond. Brandwijk. Woensdagavond hield de kiesvereeniging „De Vrijheidsbond" in de bovenzaal van den heer Voorsluijs haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer J. Beusekom, opende deze vergadering. Wegens overlijden van den secretaris-pen ningmeester den heer K. AdvokaaL waren er tjeen potuien. Besproken werd de a.s. verkiezingscampagne. Vervolgens had een bestuursverkiezing plaats wegens perio dieke aftreding van den heer M. JYermeij. Deze wordt bij acclamatie herkozen. In de vacante plaats van den heer Advocaat werd gekozen de heer B. van Engelen te Molenaarsgraaf. In beginsel besloot de vergadering *oor haar te laten optreden dr. De Haan van Alblasserdam. Na het nazien der rekening en verant woording ever bet jaar 1934, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Brandwijk. Voor het nieuwe leerjaar hebben zich aan de dhr. School aan den Vuilendam 19 leerlingen opgegeven, ter wijl 17 de school gaan verlaten. B. V. L Gfosseu-Nleuwkerk. Woensdagavond werd ten gemeentehui» een vergadering van de afdeeling van de B V.L. gehouden. De leiding berustte bij burgemeester Die penhorst Nadat deze met een hartelijk woord van welkom geopend had, hield heer Groenedjjk een rede in het belang der B.V.L. Daarna sprak de burgemeester enkele vermanende en opwekkende woorden, om trent het steeds driegende gevaar, om toch steeds, aks 1 moet, paraat te zijn. Hierna werden de prijzen, bestaande uit kunstvoorwerpen, uitgereikt Daarop dankte de burgemeester voor *t gezellig verloop on sloothiermede de ver gadering. Goudriaan. B. en W. hebben aan de vereeniging tot verspreiding der H. Schrift te Amsterdam vergunning verleend tot hét houden van een eollecto. UH don gemeenteraad. Hardlnxveld. In de Maandagavond gehouden raadsvergadering waren alle leden aanwezig. De notulen worden voor gelezen en goedgekeurd. Op voorstel van B. en W. besluit de raad de onroerende goederen van de ver- eeniging „Volkshuisvesting", welke aan het rijk zijn verkocht voor f 23806— in verhand met de aanleg rijksweg, wat het hypothecair verhand te ontslaan. Ingesteld wordt een nieuwe functie van veldwachter, speciaal belast met nacht dienst en aan deze betrekking wordt een salaris verbonden, gelijk; aan dat voor den nachtwaker geldende. Met algemeene stemmen wordt tot graf graver te Neder-Hardinxveld, in vasten dienst benoemd de heer G. van der Plas. .Besloten wordt voorts de tijdelijke kas- geldleeöing ad f 50000.-, welke per 2 April 1935 zou worden afgelost, met 3 maanden te verlengen. De rente kon wor den verlaagd van 2 3/4 tot 2 1/4 De raad vereenigt zich met het voorstel van B. en W. tot onbewoonbaarrerklaring van het pand Rivierdijk A 86. Wederom komt in behandeling de ver laging van de salarissen van het gemeen- tepersoneel. De heer van Kekum handhaaft zijn voorstel om de wedden voor zoover boven de f 1000.- en met uitzondering van die der veldwachters, een korting vap 5 toe te passen, ook dit voorstel wordt ver worpen. Aangenomen wordt hierna het voorstel van B. en W. om, teneinde niet het lagere personeel te dupeeren, hen op dracht te geven een voorstel in te dienen tot algeheele herziening der wedden, waarbij dan rekening zal worden gehou den, zoowel met de wenschen van den raad, als met de reeds ingevoerde kor tingen. Op twee reclames hondenbelasting van W. de Jong en G. van Herpe wordt af wijzend beschikt. Omstreeks 8 uur gaat hierna de verga dering over in geheime zitting, welke tot omstreeks 11 uur duurde. Bij de rondvraag doet de heer van Ke- kiyn het voorstel om op de begrooting 1935 een post van f 20.- te plaatsen voor de bestelling van telegrammen buiten den kosteloozen bestelkring. De voorzitter deelt mede, dat over deze kwestie B. en W. reeds overleg pleegden met den inspecteur der posterijen. Het voorstel komt in stemming en wordt verworpen. Voorts vraagt de heer van der Stelt hoe het staat met het adres voor Zieken- huisverpleging, waarop de voorzitter me dedeelt, dat B. en W. dit te behandelen hebben,' evenwel kan nog niets nader worden gezegd. Op een vraag van den heer de Jong of reeds overleg is gepleegd met de eige naren inzake verbetering in de Hofweer- straat, antwoordt de voorzitter ontken nend, maar verklaart dat de zaak de volle aandacht heeft van B. en W. t Ouderavond. Hardlnxveld. Onder leidiig van den leer F. C. J. H. Kohier, hoo'l der school, vtrd Dinsdag in de o.l. school no. II le Boven-Hardinxveld een welgeslaagde ou deravond gehouden. Na opening zong een koonj© eenige liederen. De heer de Kok, onder wiens leiding de zangsmkjes waren ingestudeerd, alsmede de kinderen, ontvin gen voor de uitmuntende vertolking har telijk applaus. Het verdere deel van de avond werd voornamelijk gevuld met too- neelspel, wat bijzonder in de smaak viel. In de pauze was er voor de ouders gele genheid om het werk hunner kinderen te bezichtigen; koffie en koek werd geser veerd. Het was reeds laat in de avohd toen met een opwekkend woord deze zeer ge slaagde ouderbijeenkomst werd gesloten. Bouwvergunn ingun. Hardlnxveld. Deze week werd bouwver gunning verleend aan: mevr. J. A. M. Stolk—de Bas te 's-Gravenbage, tot het bouwen van een woonhuis aan de Sluis- weg en aan den heer J. Mevwaarrl even eens tot het bouwen van een woonhuis. Wielerwedstrijden. Hardlnxveld. Aan de ran- en tourclub „Merwede" heeft de burgemeester vergun ning verleend tot het houden »ar. een wie lerwedstrijd met gramofoonmuziek op 22 April (2en Paaschdag) vaat das nam. 2 6 uur, op het ijsclubterrem te Neder-Har dinxveld. Ook te Boven-Hardi >xveid op bet sportterrein der Hand Bots zal op dien dag een wielerwedstrijd worden ge houden door ée veraeuigine -De MoT* te Dordrecht. De heer CL Muflwijk heeft aas B «a W verlof gevraagd voor don verkoop van ni'slnitemi alcoholvrije drank voor het door hem bewoonde perceel. Parallelweg 26 Hardlnxveld. Woensdag a.s. des voorm 9 uur zal ten hnize van dr. P. W van der Bnrg, de gelegenheid rijn opengesteld tot koste loose vaccinatie. Stalkeurino. Hei- en Boei cop. Nn de-uitslag van de jury bekend is betreffende het resultaat van de geitenstalkeuring van de leden van de geitenfokveheen komt men tot de vol gende conclusie: Over het, algemeen waren het goede stalletjes, waarbijj, een bepaald slechte is aangetroffen. Bij de hoefverpie- ging lieten de meesten het zitten wat bet punten percentage nogal drukte Het hoogst aantal behaalde punten van de 100 be droeg 81 en het laagste aantal was 63. Zeer goede resultaten zou een eventuee- le stalkeuring van den rundveestapel op leveren, daar ook in menige koestal nog wel wat te verbeteren zou zijn. In *t kleine is men reeds voorgegaan, mogelijk dat men in H groote volgt. DE DUITSCHE ADELAAR. De Duitsche adelaar heeft dus De kans te baat genomen Eh is opeens, tot aller schrik. De nauwe kooi ontkomen. Hij heeft iets van zijn oude trots En oude kracht herwonnen En is nn in de vrije lucht Een nieuwe tocht begonnen. De and'ren zijn er door verschrikt: Ze roepen en ze dreigen! Maar niemand hunner ziet er kans Om 't beest terug te krijgen. De adelaar vervolgt zijn weg Alsof zij niet bestonden. Zijn krachtsontplooiing is voortaan Dus nergens aan gebonden. Ook buitenstaander» zijn hiertoe» Slechts matig ingenomen: Ze rreezen dat van de» daad Maar weinig goeds kan komen. Want als de Duitsche adelaar Zijn hert niet kan bedwingen Dan doet hij misschien, ais voorbeen. Onaangename dingen. Koffis over ft lijf. Hel- en Boeicop. Terwijl de veehouder de L. zich eenige oogenblikken onledig hield met zijn jongste telg van 2 maanden viel de koffiepot met beeten inhoud, die op de tafel stond, om, met het gevolg dat de koffie op de kleine terecht kwam, waar door het kind deerlijk werd gebrand. Dok ter Siddré heeft de arme kleine behan deld. Het ongeval zal vermoedelijk geen nadeelig© gevolgen hebben. Langerak. Het raadsbesluit inzake het presentiegeld der raadsleden is door Ged. Staten goedgekeurd, zoodat dit blijft be paald op f 1.50 per bijgewoonde vergade ring voor Langerak en f 2 voor Nieuw- poort Stterenkeurino. Molenaarsgraaf. De uitslag der jaarfijk- eche stierenkeuring, Woensdagmiddag op bet dorp gebonden, was als volgt: 3-jar»- ge stieren: 3e prijs No. 90, eig. A Ha genaar te Peursum; eervolle vermeld, nr. 87 A. Brandwijk te Brandwijk; eenr. ver melding no. 89, eigen. A. Tukker te Bles- kensgkaaf. 2-jarige stieren: 2e prijs nr. 91, rig. H. Kuiper, G.-Oudekerk 2e PrUs nr. 92, eig. A. Schep Azn, Langerak, eerv. vermel ding nr. 93, eig. EL A. Houweling, Mole naarsgraaf. 1-jarige stieien: No. 95, 2e pr. eig. G. J. Rietveld, Giessen-Ouoekerk; 2e pr. nr 96 eig. W. Muilwijk, Giessen-Oudekerk; 2e prijs nr. 100 eig. D. Kooiman J.Gzn., Peur8um; 3e pr nr. 97 eig. J. van Blok lAnd. Groot-Ammers; eerv verm nr. 104, eig, A. v Meetoren, Molenaarsgraaf- eerv. •verm.; no. 107 eig. A. van Houwelingen, Peursum. Molenaarsgraaf. Tot consulent van de 'thans vacant gekomen Herv. Gemeente is benoemd Ds. L Blok te Brandwijk. Candidaatstelling. Noordeloos. In een vergadering der ^A.R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" werden als bestuursleden de hoe ren P. van Daalen en Joh. v. d Rest her kozen. De candidatenlijat voor de a.s. ge meenteraadsverkiezingen werd vastgesteld ala volgt: 1. A. D. Bikker (aftredend); 2. D. d. Ham (aftr.); 3. J. Vink (aftr.); 4. H. Kuil; 5. B. de Jong (aftr.); 6. H. den Hartog; 7. W. Bor; 8. J. Bikker; 9. FL van Meeleren; 10. W. v. d Ham. De organist der Ghr. Geref. Kerk heeft wegens vertrek naar elders afsche d genomen als zoodanig. Ds. Woudstra van Woerden sprak hun toe namens don ker- keraad. Reeds hebben zich 3 sollicitanten aangemeld voor deze functie. Schglluinen. In een vrij druk bezochte vergadering, heeft mej. Adri Pomper, uit Rotterdam, gesproken over de SJD.A.P. mi de a.s. Statenverkiezing. Volgens da spreektoter ia genoemde verkiezing niet alleen belangrijk, omdat zij indirect den g©eet van de Eerste Ka mer en van de colleges van Ged. Staten bepaalt, maar ook, omdat ze een uitspraak moet zijn over het beleid van de tegen woordige regeering, op welk beleid spreekster veel eritiek had. De heer J. van de Waal, «ft Gorcum, heeft liederen voorgedragen, waarbij poëzie, waarin de vredesgedachte tot niting kwam. laatstbedoeld© liederen wa ren uitgekozen in verband met de Duit sche bewapeningsplannen. - Aan den nieuwen rijksweg zijn waar schuwingsborden geplaatst, waaruit Wijkt, dat deze weg voor wielrijders, paarden met wagens, en voor vee verboden ia. „Gemeentebelangen*. Streefkerk. In een Dinsdagavond in café Meerkerk gehouden vergadering tot het samenstellen der eandidatonlijst voor den gemeenteraad werd besloten een kiesver eeniging op te richten voor „Gemeente belangen*. TJBX.-bestrijdingsfilm. Streefkerk. Woensdagavond werd ha café Stuurman vanwege de afd. van „Het Groene Kruis" vertoond de film der tu berculosebestrijding „Achter de wolken schijnt ook de zon". De zaal was goed bezet. Nadat de hoer Westerweel, den avond met een hartelijk woord van welkom had geopend en hierbij nog eenige waardce- rende woorden had gesproken over den overleden voorzitter, den heer Anema en het overleden lid, dhr. Booy, gaf hü het woord aan dhr. Geesink uit Zwolle. De» leidde de film in, die vervolgens werd ge draaid. Ze liet in zee acten de geschie denis van een t.b.c.-patiënt zien, die, na dat hij reeds ver was aangetast, door ver pleging weder hersteld werd. Na afloop dankte de heer Westerweel voor de aan dacht en sloot de bijeenkomst. 129. Daar aangekomen, zagen ze in de verte hun vader, Tom en «Jle anderen. Reeds waren ze de brug genaderd, die toegang gaf tot de stad. Juichend snel den Marie en Bart ben tegemoet. 130. Er kwam geen einde aan de vroo- lijke verhalen, die men elkaar wederzijds te vertellen had, en de kalme, waardige Indianen, wachtten verbaasd af, tot hun opgetogen gasten weer wal bedaard ia den zijn. Toen" werd het tijd om hun opwachting te maken bij den vorst, daar de» stellig reeds met ongeduld zat to wachten. 1 VIERDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Schoonhoventche Courant VRIJDAG 22 MAART 19» Verdronken. Alblasserdam. Het 2-jarige zoontje van den heer F. van Heugten uit de Oranje straat, is Donderdag bij het spelen achter de ouderlijke woning in een sloot geraakt en verdronken. Het lijk is opgehaald. Arkel. A.S.V. I speelt Zondag tegen Medo I. De smaken verschillen. Bleskensgraaf. Het waarnemend hoofd der o.l. school de heer Jansen, heeft het volgende telegram verzonden aan den mi nister van onderwijs, kunsten en weten schappen: „Onderwijs door nieuwe spel ling veel aangenamer geworden. Meer tijd voor Stijl; veel minder straf voor foute woorden. Eerbiedig dank van personeel en leerlingen. Giessen-Nieuwkerk. In de Geref. Kerk te Peursum gaf de christelijke gem. ^ng- vereeniging „De Lofstem", direcleu* de heert A. Schakel, een uitvoering. De ope ning geschiedde door ds. Mulder, die me dedeelde, waarom de» uitvoering in de kerk plaats vond. Spr. bracht naar voren dat dit voorheen geschieden kon in de oude Chr. school, doch daar de» voor andere doeleinden is ingericht, moest men het verzoek wel doen bij den kerkeraad, die dit heeft ingewilligd, onder bijzondere voorwaarden. Vervolgens werd gezongen Psalm 145 vers I en 2 waarna de predi kant voorging in gebed. Hierna begon de afwerking van het programma, bevattende 20 zangnummers, welke goed gezongen werden en blijk ga ven van ernstige studie. Inzonderheid valt te vermelden „Middernacht" van Welmers en „Gebed" van Handel. Ook werd nu en dan orgelmuziek ten gehoore gebracht. Tenslotte dankt© ds. Mulder voor het gezellig verloop van de»n avond, sloot hierna met gebed en liet nog zingen psalm 146 vers 1. Aanwezig was o.a. de zuster vereniging van Noordeloos. De opkomst van het publiek was niet bijzonder groot Goudriaan. B. en W. hebben aan het Ondersteuningsfonds „Helpt Elkander" te Rotterdam vergunning verleend tot het houden van een collecte G.H.D.-Vi Hoornaar. De aangesloten clubs van de ,,/G.H.D" hebben besloten om de a.a. zo- meramnd competitie te spelen onder auspiciën van den Dordtschen Voetbal Bond. Papendrecht. De bouw van een land huis aan den Veregwtg voor den heer M. A. Oosterbeek, is opgedragen aan het ar chitectenbureau W. van der Laan alhier. DE MOORD OP SARA BEUGELTAS^ Levenslange gevangenisstraf. De Amsterdamsche Rechtbank heeft Donderdag den 21-jarigen E. P., wegens doodslag op de achtjarige Sara Beugeltas aan het Waterlooplein veroordeeld tot le venslange gevangenisstraf. De rechtbank overwoog, dat gezien de ernst van 't mis drijf geen andere straf in aanmerking kon komen. Zooals men zich zal herinneren, werd het lijkje van het meisje in een bananen- loods van de firma J. Groenteman en Bolle gevonden, verborgen in een bananenkist. De dader werd nog dien»lfden dag gear resteerd. Eerst' onkende hij, doch later heeft hij een volledige bekentenis afgelegd. Do Officier van Justitie had levenlange gevangenisstraf geëischt op grond van de gevaarlijkheid en de immoraliteit van den dader. Verdediger was mr. Th. Eskens. VRIJGESPROKEN. De Rofterdamsche Rechtbank deed uit spraak in de zaak van C. B. v. d. D., 21 jaar, chauffeur te Nieuwerkerk a~d. IJs- sel, appellant van een vonnis van den kan tonrechter, waarbij hij wegens het in ge vaar brengen van de veiligheid, van het verkeer, was veroordeeld tot f 15 boete subs. 3 dagen rechtenis. De rechtbank heeft het vonnis vernietigd en opnieuw rechtdoende, verdachte vrijgesproken. De 26-jarige sjouwerman A. L. te Krim pen a.d. IJssel, was door den kanton rechter te Rotterdam wegens een verkeers overtreding veroordeeld tot f 20 boete, subs. 4 dagen hechtenis. De rechtbank heeft het vonnis vernietigd en opnieuw rechtdoende ook dezen verdachte vrijge sproken. LEVERING VAN RUNDVEE. Aan de Centrale. De Ned. Veehouderij Centrale zal in de week van 7 tot 13 April op de onderstaan de plaatsen gelegenheid geven, runderen in de gevraagde soorten aan te bieden. Maandag 8 April te Breda 911 v.m., veemarkt en te Gorinchem 8—10 uur v.m. bij de Korver. Dinsdag 9 April te Rotterdam 810 uur *jn., veemarkt. Vrijdag 12 April te Leiden 8—10 uur v.m., veemarkt en te Utrecht 810 uur v.m., veemarkt. Prijzen en voorwaarden als vorige week. De aangiftekaarten moeten vóór Za terdag 30 Maart zijn ingezonden bij de Gew. Landbouw Crisis Organisatie, waar onder de betrokken veehouders ressortee ren. Met nadruk wordt eraan herinnerd, dat de week van 7 tot 13 April de laatste week van levering is en dat dus daarna geen gelegenheid tot levering meer zal worden geopend. D^ HYPOTHEEKCOMMISSIE. In verband met het feit, dat belang hebbenden zich herhaaldelijk tot het be komen van inlichtingen wenden tot ver keerde adressen, wordt er hierbij nog eens de aandacht op gevestigd, dat het Secre tariaat van de Hypotheekcommissie, wel ke den Minister van Economische Zaken adviseert inzake de bekende executiege schillen, wordt waargenomen door het Landbouw Crisis Bureau van de departe- \t van Economische Zaken, Lange Voorhout 1, 's-Gravenhage. Belanghebbenden kunnen aldaar inlich tingen bekomen bij mr G. H van Her waarden, werkzaam op gemeld bureau, die met het Secretariaat is belast. LATE AARDAPPELEN. De Landbouw Crisis Organisatie voor Zuid-Holland brengt het navolgende na drukkelijk onder de aandacht van de bij haar aangesloten telers: Degene, die een opgervlakte voor het te len van vroege aardappelen is toegewezen en de» oppervlakte met late aardappelen gaat betelen, maakt zich schuldig aan overtreding der regeeringsmaatregelen voor de aardappelteelt en stelt zich bloot aan een tuchtrechtelijke vervolging. Telers die late aardappelen wenschen te telen in plaats van vroege, kunnen echter alsnog een teeltvergunning aatevragen bij den districtssecretaris, in wienf/rayon zij gevestigd zijn. De» teeltvergunningen kunnen uitsluitend met toestemming van den minister uitgereikt worden. Zoolang echter de totale, door den minister voor het betelen met aardappelen vastgestelde oppervlakte ad 100.000 H.A. voor geheel Nederland niet is overschreden, zal op dergelijke aanvragen alsnog een teeltver gunning worden verleend. •'"vu-ws1 10 April te 's-Hertogenbosch 310 uur v.m., veemarkt. Donderdag 11 April te Gouda 8-10 uur team. veemarkt raadt dit met het oog op de kans op suc ces. Met alg. stemmen wordt besloten aan het adres adhaes e te betuigen. Volgt de benoeming van een stem opne mer. De voorzitter deelt mede, dat na de vorige vergadering is gebleken, dat de heer De Jong le stemopnemer was, ter wijl door een verwisseling der briefjes de voorzitter in de meening verkeerde dat er een vacature was. Vandaar dat spr., die eerst de houding van den heer De Jong niet begreep, later tot de ont dekking kwam dat deze z'ch inderdaad gedegradeerd moest gevoelen. Teneinde deze fout te herstellen is de heeT Holland (die echter hieraan geen schuld had) op zijn eenmaal genomen besluit teruggeko men en heeft voor zijn benoeming be dankt, zoodat B. en W .thans voorstellen als eerste stemopnemer den heer De Jong te benoemen. De heer T e r m a a t vindt het niet goed op eenmaal genomen besluiten terug te komen. Bovendien: hoe dikwijls is de heer Tlrmaat al niet gepasseerd en hoe vaak had hij zich dan wel niet gegriefd moe ten gevoelen. De voorzitter antwoordt, dat een fout herstellen altijd beter is dan te laten zitlen. Wat de heer Termaat persoonlijk betreft, dient deze passeeren aldus te on derscheiden: Wordt men als zittend lid in een of ander college gepasseerd of wordt men uit poH'eke overwegingen niet gestemd door een bepaalde functie. In het eerste geval zal spr. steeds bereid zijn om onrecht te voorkomen en in het tweede geval zal spr. zich niet laten hooren, om dat hij boven de politiek wenscht te staan. Bij stemming blijkt de heer De Jong 5 van de 6 stemmen verkregen te hebben. (1 stem blanco). Volgt het voorstel van B. en W. tot vaststelling van een leges verordening met verordening tot invordering. De voorzitter licht toe dat Ged. Staten een verzoek om uitstel van een legesverordening afwijzend beschikten en voor 1 Maart een en ander wenschten ge regeld te zien. Aan de hand van de ver ordening in de gemeente Vianen heeft spr. thans een concept-verordening opge steld, doch heeft daarbij rekening gehou den met het plaatselijke verschil en de voorgestelde tarieven op enkele uitzonde ringen na zoo niet gehalveerd dan toch wel aanmerkelijk lager gesteld De voorz- leest de concept-verordening voor.. Met de voorgestelde regeling gaat d© raad ao- Lexmond. Raadsvergadering op Donderdag 21 Fe bruari. De heer C. van Luyt is met ken nisgeving afwezig. Voorzitter burgemees ter Hoogenboom. Na opening worden de notulen onge wijzigd vastgesteld. J Ingekomen was: Bericht van Ged. Sta ten, waarbij voor 1935 ontheffing wordt verleend voor het geven van onderwijs in lichamelijke oefeningen. Een schrijven van B. en W. van Dor drecht, waarin naar aanleiding van het adres van den raad van Arkel en de ad- haesiebetu ging door den raad van Lex mond, een overzicht van de financieele resultaten van het bedrijf gegeven wordt, met als slotconclusie, dat verlaging de? tarieven allerminst gerechtvaardigd is. De voofzitter deelt een en ander uit het schrijven mede en verzekert, dat na lezing van het stuk men eer geneigd is, het bedrijf te beklagen, dan om het te benijden. Ten opz elite van het huishoud- tarief is een afzonderlijk sbhrijven inge sloten, hetwelk de voorzitter voorleest en waarin wordt medegedeeld, dat reeds tot een gunstiger regeling voor groolere ge bouwen werd overgegaan en dit punt als nog de aandacht van het bedrijf heeft. De voorzitter merkt naar aanleiding hiervan op, dat, ind en dit laatste volle ernst is, het schrijven zijn doel n et ge mist zou hebben. Een schrijven van B en W. van Vianen betreffende het voornemen van het invoeren van tolrecht op de nieuwe brug te Vianen. B. en W. van Vianen verzoeken den raad dezer ge- meente, hiermede adhaesie te beluigen. De voorzitter leest het schrijvep, dat door het dag. bestuur van Vianen tot den min-ster van waterstaat gericht is, voor. H erin wordt met klem en goede argumentatie verzocht om de brug tolvrij te houden. Men voert hiervoor aan, dat ook de Schipbrug,, sinds 1899 tolvrij ge weest is en het dus anders staat dan met een brug, die in de plaats van een veer komt. Vervolgens wordt om. op den om vang van de voorgestelde tarieven gewe zen. Voor een kleine zuivelfabriek in Vreeswijk beteekent dit een bedrag van f 1600 per jaar en voor de autobussen die van Vianen naar Utrecht rijden (die van Gor'nchemUtrecht niet medegere- kend) per jaar f 11000. Dat dit bedrag ten laste komt van het op Utrecht rei zend en aangewezen publiek, behoeft geen betoog. Het is met uitgesloten dat de bussen hun traject zouden gaan wijzigen in Utrecht—Vreeswijk en bijgevolg de bus niet over de brug zou komen. De heer De Jong vindt het feit, dat de brug -in de plaats komt van een vrije overtocht en niet van een veer, een sterk tijdstip. De gewone tijd wordt gesteld van 10 uur v.m. tot 1 uur n.m. De gewone begrafeniskosten worden verhoogd als volgt: le klasse: voor volwassenen van f 8 op f 10, voor kinderen beneden 12, doch boven 1 jaar van f 4 op f 5, voor kinderen beneden 1 jaar f 2,50 inplaats van f 2. 2e klasse: voor volwassenen van f 6 op f 8, van 1 tot 12 jaar blijft f 3, voor 1 jaar en daar beneden f 1.50. Het gebruik van bet lijkkleed wordt verlaagd als volgt: 1. van f 3 tot f 2, 2. van f 2 tot f f 1. 3. van f 1 tot f 0.50. Het ge bruik van de baar daarentegen wordt ver hoogd van f 0.80 tot f 1 en van f 0.50 tot f 0.60. Het klokluiden wordt verhoogd van 25 tot 50 cent per kwartier. Voor het plaatsen van een grooten steen of ge- denkteeken wordt bij de eerste kl. f 10 en voor het plaatsen van een kleinere steen (die geen bezwaar oplevert voor naast liggende graven) en voor eenige beplan ting f 5. Voor de tweede klasse bedraagt dit resp. f 3 en f 1. Onvermogenden worden kosteloos begraven, doch hiervoor worden geen aparte armengraven gehou den, doch ze worden 2e klasse begraven. De voorzitter licht toe, dat zijn standpunt is dat dit laatste verschil bij de dood niet meer gemaakt mag worden, aangezien dan alle menschen gelijk zijn. De heer De Jong waardeert dit standpunt en kwalificeert voornoemd ge bruik als echt middeleeuwsch. Voorts merkt hij op, dat hij bij het in- z:en der stukken de tarieven wat hoog vond. Een onderzoek naar een regeling van een naburige gemeente deed hem hier echter op terugkomen, aangezien daar de tarieven aanmerkelijk hooger waren. Hierop wordt de regeling met algemee ne stemmen aangenomen. Volgt het voorstel van B. en W. tot wijziging van de hondenbelasting. B. en W. stellen voor het tarief van de tweede klasse te brengen van 75 cent op f 1.50. De heer Termaat is er over veropt- waardigd dat er zooveel fikjes rondtoo- pen, terwijl er volgens den voorzitter slechts 2 honden in de eerste klasse zijn aangegeven. De voorzitter zegt dat dit reeds zijn aandacht heeft en er strenger zal worden toegezien. De heer De Jong zou de klassen wil len uitschakelen en het tarief voor alle honden op f 3 willen st&len. De voorzitter antwoordt, dat dit niet door Ged. Staten zal worden goed gekeurd. Verlaging van de 1ste klasse wordt, dit weet spr. zeker, niet De heer Termaat zou nog verder willen gaan, doch de voorxitter •"•4- Alleen de heer De Jong maakt de op merking dat er in de» regelingen, hoewel onvermijdelijk, iet» wringt. Men moet echter de bron van inkomsten vermeerde ren en daarom wel dergelijke regelingen treffen (wat trouwens de jaad op last van Ged. Staten slechts te doen heeft). Van re- geeringswege, wordt hek echter noodza kelijk geacht, dat de bevolking tot een lager niveau komt, terwijl door de aJdoor verzwaarde lasten dit schier onmogelijk wordt gemaakt. Volgt hett voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening op het begraven van lijken op de algemeene begraafplaats en vaststelling van de verordening tot 't heffen van begrafenisrechten met een ver ordening tot invordering. De voorzitter stelt voor de» rege ling uitvoerig te bespreken. B. en W. stel len zich op het standpunt dat verkregen rechten onaangetast moeten blijven. De eigen graven die voor onbepaalden tijd zijn verleend, blijven dan ook het eigen dom van de familie, mits de hierna te noemen voorschriften in acht genomen zijn. Uit de hierna voorgelezen en voorge stelde regeling nemen we het volgende over: Een grafruimte welke gekocht wordt en waarin 2 lijken boven elkaar mogen be graven worden, wordt thans verleend voor 30 jaar tegen den prijs van f 25 (voorheen werd voor dit bedrag een graf voor on bepaalden tijd verkocht). Na 30 jaar wor den de eigenaar of zijn nabestaanden op nieuw in de gelegenheid gesteld het graf voor hetzelfde bedrag en voor denzelfden tijd te koopen. Wanneer de nabestaanden of de eigenaar, die bij het verstrijken van dien termijn gewaarschuwd worden, bin nen 3 maanden niets van zich laat hoo ren vervalt het graf aan de gemeente die het dan aan een ander kan verkoopen. Bij overlijden van den eigenaar moet de fa milie iemand aanwijzen, op wiens naam het graf moet worden overgeschreven, waarvoor een bedrajt van f 3 moet wor den betaald. Is een familie onvindbaar, dan zal, alsvorens het graf aan de ge meente vervalt, in de staatscourant of een ander nieuwsblad een oproep worden geplaatst om de erfgenamen alsnog in de gelegenheid te stellen het familiegraf te behouden. Een familiegraf dat aan de ge meente komt, zal eerst 20 jaren nadat daarin de laatste begrafenis heeft plaats gehad, mogen worden gebruikt. Bij aan koop van meer dan een graf tegelijk moet voor de volgenden een bedrag van f 20 per graf worden betaald. Er worden ten hoog ste 4 graven aan een persoon gefljk ver kocht, waarvan de eigenaar op zijn kos ten tegen een extra betaling van f 50 een grafkelder mogen laten maken, waarin 8 lijken mogen worden geplaatst waarvoor echter looden kisten moeten worden ge bruikt. Voor het overbrengen van lijken in een ander graf wordt f 5 geheven, evenals toox het begraven op een buitengewoon De heer De Jong is dan ook voor de regeling van B. en W., mits er strenger toezicht wordt gehouden. Indien spr. geen raadsl d was geweest, bad hij ook al lang een losloopende hond van' drie kwartjes Hierna wordt het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter deelt voorts mede, dat B. en W. voorstellen de andere wenschen van Ged. Staten niet in te willigen. Het betreft de opheffing van herha- lingsonderwijs en de verhooging der schoolgelden. Aan het berhalingsonderwijs bij de O. L. en de Bijz. School nemen resp. 14 en 18 leerlingen deel. Spr. vindt het niet gewenscht dit onderwijs zoo maar op te heffen. Integendeel moet men des noods hierover in hooger beroep gaan! Voor Lexmond is het de eenige gelegen heid voor de rijpere jeugd om zich te ont wikkelen en daarom zou opheffing een verlies beteekenen. Ook de heer De Jong bepleit het be houd. Vooral voor de a.s. grondwerkers is het van groot belang, dat zij nog eens extra goed rekenen leeren. De heer Termaat acht het voor de gemeente gewoon een ramp, dat het on derwijs zou worden stopgezet en aange zien alle raadsleden het behoud wenschen wordt besloten Ged .Staten dit te berich ten. Het schoolgeld acht de voorzitter van zoo geringe beteekenis, daar verhoo ging slechts enkele personen zou treffen, dat spr. er weinig voor voelt om tot ver hooging over te gaan. Ook hiermede gaat de raad accoord. Aan de orde is de behandeling van de begrooting 1935. De voorzitter geeft eenige toelich ting en stelt daarna de leden in de gele genheid om vragen te stellen of op- en aanmerkingen te maken. De heer De Jong stelt enkele vra gen, o.m. waarom het bedrag dat voor de Warenwet staat uitgetrokken, verlaagd ia. De voorzitter antwoordt, dat het uitgetrokken bedrag gelijk is aan het geen op de begrooting van de dienst voor deze plaats stond aangegeven. Ook vraagt de heer De Jong naar de verlaagde post van de woningbouwver eniging. Herover verstrekt de voorzitter inl'chtingen, waarna hij tevens mededeelt, dat het thans mogelijk is door de nieuwe regeling van den minister van sociale za ken de huren (overeenkomstig een door de bewoners gedaan verzoek) zonder dat dit voor de gemeente schade beteekent. met 30 cent per week te verlagen en op f 2.70 te brengen. Ook de post werkloo»nzorg heeft de aandacht van de heer de Jong getrok ken. Inplaats dat de» post met het oog op de werkzaamheden aan de waterlei ding en de bruggen- m ateizenbowr ver laagd is, is zij verhoogd met f 500. Het vorig jaar toch is ruim f 7000 uitgegeven en het is toch te verwachten dat thans ze ker niet meer, doch eer minder noodig zal zijn. De voorzitter antwoordt dat men in een tijd, waarin alles wankel staat g te vaste berekeningen moet gaan mal Daarom kan zoo gemakkelijk datgene, waarop gerekend was, uit de handen glip pen en dan moet men daarop voorbereid zijn. Valt het dan mede, des te beter. Vervolgens vraagt de heer De Jong waarom de post voor het bijzonder onder wijs zoo laag is. De voorzitter antwoordt dat d» jaar de afrekening plaats heeft en gezien de stand van zaken, zal er een flink be drag moeten worden terugbetaald, zoodat het geraamde bedrag dat gelijk is aan X voorschot, wel voldoende zal zijn, vooral met het oog op de bezuinging die moet worden toegepast. De voorzitter brengt m hennno- ring dat slechts f 2 per kind aan leermid delen mag worden gebruikt. De heer Termaat krijgt hierna het woord en begint met te zeggen, dat hij zich van algemeene beschouwingen zal onthouden. Spr. wil dit uitstellen tot de verkiezingsdagen. Hij begint met den post waarop het salaris van den gemeente-bo de staat uitgetrokken, te becritiseeren. Het salaris van den gemeente-bode is toch wel zeer laag! Spr. zal geen voorstel/ doen om dit te verhoogen, doch zou den gemeente-bode verschillende functies la ten verrichten die thans de gem.-veld- wachter heeft De» geniet een salaris van f 2075 en behoeft daar niets bij te ver dienen. Door verschillende bijbaantje» door de gemeente-bode te laten doen, kon dit salaris aanmerkelijk worden ver hoogd. Spr. noemt b.v. het plakken van de mond- en klauwzeer papieren enz. De voorzitter antwoordt dat dit de veldwachter moet doen. De heer d e J o n g zou bij een eventu- eele functie het geheele bodeschap willen afschaffen en het werk den veldwachter willen opdragen. De heer Termaat vindt dit nog «r-. ger en wijst op de cumulatie. De heer de Jong stelt den heer Ter maat gerust. Hij zou het dan zonder ex tra vergoeding, of zoo dit niet mocht, voor een »er geringe vergoeding willea laten doen, De voorzitter acht het nog met xe- ker of de commissaris der koningin zulks zou goedkeuren, doch vindt 't beter de» kwestie maar te laten rusten, tot dat het noodig zou zijn daarover te l Daarna schorst de voorzitter de ring tot 's avonds 7 uur. De heer Termast vraagt dan, waar om de post van de straatverl. met f 100 verlaagd is, daar hij meende, dat de vee- lichting op vast recht per punt gebaseerd! stond en het aantal lampen niet vermin derd is. De voorzitter antwoordt dat het vorig jaar iets meer dan f 500 op deze post is uitgegeven en waar de» poet om laag moest op verlangen van Ged. Staten en de lampen een uur eer uitgaan, ia* f 500 voldoende. (Wordt vervolgd). ARKEL. Maart. Geboren: Adriana Hendrina, d. van J. W. Goes en M. Maurik. ALBLASSERDAM. Maart. Geboren: Adriana Tan Vliegenthart en M. Kruidenier. Ondertrouwd: A. Wielinga, 29 en J. P. M. Ackers. 24 j. J. W. Kok, 27 j., en A. van Dam. 23 j. Getrouwd: N. Meerbrug, 27 j-, en J. Roozendaal 23 j. Overleden: W. den Boef, 81 j., echtge noot van R. Gollin GIESSENDAM. Maart. Geboren: Wouter Marinus, z. van L. Klijn en G. van dér Stelt. Neeltje Wou- trina, d. van W. Bót en G. Koppelaar. Getrouwd: J. van Dommelen, 26 j., en C. A. Deventer, 25 j. G. Rietveld, 24 j., en A. Bongers, 28 j. Overleden: P. Sehreuders, 58 j., echtge noot van G. van Dijk. C. de Boon, echt genoot van C. Brand. A. de Ruiter, 72 j., weduwnaar van N. dp Geus. HARDINXVELD. Maart. Geboren: Jan, z. van A. Blokland enB. Vos. Jacoba, d. van G. van der Meij- den en J. van den Heuvel. Ondertrouwd: W. de Rover en M. Hui-, zer. J. van der Plas en A. G. Tonis. L. Suiker en W. A'. Swets. Overleden: Levenl. kind van G. C. Wep- pelman en M. C. den Breejen. L. Klop,) 73 j., echtgen. van N. Blokland. HOOG-BLOKDAND. Maart. Geboren: Aartje Teuntje, d. van Jac. da' Groot en I. H. Bos. MEERKERK. Maart. Geboren: Teunis, z. van T. Stuurmarf en T. Vuurens. Lena Johanna, d. van A. van der Vlies en Joh. van Kleij. Ondertrouwd: A. van der Ham, 26 j. «ft' T. A. Donk, 27 j. D. Kortlever, 25 jJ en H. Blokland, 22 j. Getrouwd: G. van Mourïk, 24 j. a» de Kreij, 21 j. POLSBROEK, Maart Getrouwd: C. uul

Schoonhovensche Courant | 1935 | | pagina 4