ttk Binnenland Gemengd Nieuws VRIJDAG 22 MAART 1935 KAMER VAN KOOPHANDEL GOUDA EN OMSTREKEN. Goada. Een vergadering van de Kamer is belegd tegen Donderdag 28 Maart nam. 2.15 uur. De agenda luidt als volgt: 1. Notulen en mededeelingen. 2 Uitge gane en ingekomen stukken 3. Klachten ■it Oudewater over de voorgenomen op heffing der stopping van de ochtendtrein in de richting Utrecht. 4. Voorstel van het Bureau tot deelneming voor een bedrag van eenhonderd gulden in het waarborg fonds der Bloemententoonstelling Boskoop 1935. 5. Schrijven van den Nederland- schen Bond van Makelaars in onroerende goederen, hypotheken en assurantiën over de positie der makelaardij. 6. Verzoek om subsidie van het Comité ter bevordering van den handel tusschen Nederland en Palestina. (Het Bureau adviseert afwij zend.) 7. Vaststelling rekening en verant woording over 1934. 8. Rondvraag. Gouderak. Aan Gebr. Kasbergen .met selaars cm J. W. Ooms, timmerman is op gedragen het bouwen van een dubbel woon huis in wijk B, voor rekening van de wed A. Kool. Ten huize van den kapper de Hoog is opgericht met aanvankelijk 20 leden 'n loterijvereeniging D.K.K De melkboeren hebben de melkprijs verlaagd van 8 op 7 cent per liter. Bij den veehouder A. v. d. Vlist gin gen twee onbekende honden achter een koppel schapen, die in de weide liepen. Spoedig hadden zij een schaap te pakken en verscheurden dit. De politie heeft een onderzoek naar de eigenaars der honden ingesteld. „Volksonderwijs". Krimpen a.fl. Lek. De afdeeüng Volks onderwijs hield in de zaal van den heer Schippers haar ledenvergadering. Uit de verslagen bleek, dat het ledental gelijk bleef. Er was een klein batig saldo. De heer L. Aal dijk werd herkozen als be stuurslid. Besloten werd dat de afdeeüng zich bij de Lekkring zal aansluiten. De collecte in de Herv Kerk bij den bidstond voor bet gewas gehouden, beeft f 41.64 opgebracht Lekkerkerk. Da zuivere opbrengst van de bazar voor baker- en huiszorg van de af deeling Lekkerkerk van .,Het Groe ne Kruis", bedraagt f 2050. Van de ver loting zijn nog niet afgehaald: Uittrekter- fd, k>t serie A no. 86 lichtgroen; salon tafel, lot serie A no. 106 rood; schemer lamp, lot serie A no. .11 goudgeel; wieg, lot serie A no. 46 grijs; ontbijtlaken, lot serie A no. 29 donkergroen. Wanneer deze voor 31 Mei niet zijn afgehaald, ver vallen ze aan de vereeniging Bij de door de bestel- en in koop ver- leniging „De Vrijheid" gehouden inschrij ving, wend bet laagst ingeschreven voor tarwe-pakstroo door de firma J. Bnpere en Zonen N.V.; voor tawe-boesenstroo door dein heer G. van Limborgih; voor grof en fijn turfotrooisel door den heer A. Aarnondse; en v«or de gevraagde hulpmeetstoffen door den heer P. Neef, allen alhier. ZILVER OP HET GROENE KRUlA Lopik. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de af deeling Lopik, Jaars veld en Willige-Langerak van „Het Groe ne Kruis" werd Maandag in de bijz. school (boveneinde) een herdenkingsavond gehouden. De belangstelling was zeer groot; bijna drie lokalen waren bezet De voorzitter van Het Groene Kruis heette de aanwezigen hartelijk welkom, in zonderheid ds. Beuerman, als secretaris generaal van de algemeene Groene Kruis- vereeniging en de beide hoofdbestuursle den der Provinneiale vereeniging, n.l. den voorzitter, den heer Ter Kok en mevr. Blankestijn. Voorts betuigde de voorzitter namens de vereeniging zijn erkentelijkheid aan burgemeester Oldenhof, «ds vertegen woordiger der drie gemeentebesturen. Spreker bracht den beer Oldenhof op de ze plaats dank voor den steifh, wélke het Groene Kruis steeds van gemeentewege mocht ontvangen. Ook richtte hij het woord tot den heer v. d. Weerd, oud-voorzitter der vereeniging, die gedurende een ze vental jaren zijn beste krachten ter be schikking van Het Groene Kruis heeft ge- stpld an onder wiens leiding vooral de t. b.c. bestrijding is ter hand genomen Daar na schetste spr. in het kort het leven der vereeniging in de afgeloopen 25 jaren, waaraan het volgende is ontleend. Den 17den Maart 1910 werd ten huize van den heer Den Boer opgericht de vereeniging „Het Groene Kruis'', welke zich aanvan kelijk het verschaffen van verplegmgs- artikelen ten doel stelde, terwijl het aan tal leden het eerste jaar bedroeg 144. Hel aantal verplegingsartikelen werd gestadig uitgebreid en een begin gemaakt met het werk der t.b.c.-bestrijding, doch steeds meer werd de behoefte gevoeld aan een goede wijkverpleging. Toen het kon be sluit van 17 April 1923 huisbezoek noodig maakte, werd op 1 Juli 1924 de eerste wijkverpleegster benoemd. Achtereenvol gens hebben als zoodanig gefungeerd: zus ter Chavignon, zuster Breirre, zuster Hoo- gendoom en vanaf 10 Nov. 1932 zuster Grondijs. Er zijn verscheidene jaren moe dercursussen georganiseerd, alsmede cur sussen tW E.H.B.O, terwul getracht wordt een hulp-brigade te krijgen. Het aantal laden ia gee tag en tot 638 en voor al het werk van de zuster is zeer toege nomen. Het aantal huisbezoeken in 1925 bedroeg 1779 tegen 6254 in 1934; dit be teekent gemiddeld 17 bezoeken por dag Baarde in de eerste jaren de f nancieele toestand geen zorg, thans geeft deze vele moeilijkheden, maar dank zij de gemeen te-subsidies, kon de vereeniging deze nog het hoofd bieden. Reikhalzend wordt deze nog uitgezien naar een wijkgebouw en naar een vervoermddel voor de zuster. Tot slot bracht spr. dank aan allen, die zich op eenigerlei wijze verdienstelijk heb ben gemaakt voor Het Grosne Kruis, met hulde aan de nagedachtenis der overlede nen. Met Het Groene Kruis, zoo vervolg de de voorzitter, jubileert ook de heer J. R. de Groot, die 25 jaar onafgebroken zijn plaats aan de bestuurstafel heeft in genomen, de laatste? jaren als penning meester. De heer De Groot heeft bewezen een stille werker te zijn, een man van wei nig woorden, maar van daden. De ver eeniging is u grooten dank verschuldigd richtte spr. zich tot den jubilaris en schenkt u hierbij als blijvende herin nering een vulpotlood met inscriptie Daarna voerde ds. Beijerman .het woord, die namens de algemeene vereeniging ge- lukwenschen overbracht en in 't kort het Groene Kruis-werk schetste, als een werk van bamièartigheid. De heer Ter Kok feliciteerde n&ipens de Prov. vereeniging en vertrouwde, dat de wenschen inzake wijkgebouw en ver voermiddel in vervulling zouden gaan. Hij waarschuwde evenwel, om niet tot den bouw van een wijkgebouw over te gaan, alvorens een kapitaal bijeengebracht zon zijn èn voor den bouw én voor verdere exploitatiekost»!. Burgemeester Oldenhof sprak namens de gemeentebesturen en meende, dat Het Groene Kruis reeds in het bezit eener hulp-brigade is, omdat n.1, de gemeenten zorgen voor het dekken van het tekort Hoewel de financieels toestand der ge meente ook zorgelijk ia, zag spr. de sub sidies voor deze vereeniging nog niet in gevaar. Hij besloot met da bede, dat Gods zegen op den arbeid van bet Groene Kruis moge rusten. Nog voerde ale oud-voorzitter het woord de heer H. v. d Weerd, gemeente secretaris, die gewaagde van de prettige samenwerking met den heer Jae. Ben schop, het oudse lid der vereeniging, toon dertijd penningmeester. Nadat de voorzitter de sprekers had dank gezegd voor htm vele goede woor den, werd door mei. Smit een Groene Kruis-film in vier acten vertoond, geti teld: „Het hart spreekt vele talen". Vereen, voor Ziek eito ui «verpleging. Moordrecht In de bovenzaal van „De Harmonie" kwam de vereeniging voor ziekenhuisverpleging in ledenvergadering bijeen. De voorzitter opende de slecht be zochte vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering door d«n secretaris werden voorgelezen m door de vergade ring goedgekeurd. Uit het fiinancieel ver slag bleek, dat de inkomsten hebben be dragen f 2710931/» en de uitgaven f 1306.591/». Batig saldo f 1405.34. Voor de bij de vereeniging bestaande afd ope ratiekosten waren de ontvangsten f 1690.88 en de uitgaven f 442, batig saldo f 1248.88 Het ledental bleef stationair. In bet af geloopen jaar werden 327 verpleegdagen uitbetaald, verdeeld over 17 personen. Dit vorderde een uitgave van f 966 Voor ope ratiekosten werd f 138 betaald Bij de be stuursverkiezing werd het aftredende be stuurslid mevr van Westendorp herko zen. Tot leden van de controle oommissie werden benoemd de heeren B. v. Gent, M. Priem en W. J. Via. Na bespreking van eenige huishoudelij ke zaken werd de vergadering door dsn voorzitter gesloten. Nkinrtrherk a.d. IJswI. Na bet eolgeo van den twee-jarigen landbouwcursus is het diploma uitgereikt aan de leerlingen: A. Anker, W. Axnmerla&n, J. v. d. Ban, J. v. d. Berg, A. v. d. Duesen, W. v. <L Dossen, p. de Groot, N. v. d. Ham, A. Hofstede, L. Hofstede,J. de Jong, A. Nell, T. Reijm en M. Schinkel. De muziekvereeniging „Door Kunst Verkregen", zal op Tweeden Pinksterdag deelnemen aan het concours te Lekkerkerk in de derde afdeeling. Groene Kruis. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Blijkens het verslag van Het Groene Kruis over 1934 is van 319 art. gebruik gemaakt; de wijk zuster-huisbezoekster heeft in totaal 1646 bezoeken afgelegd. Op 1 Januari 1996 stonden 13 gezinnen met 13 t.b.c. patiën ten onder toezicht. Het consultatiebureau voor zuigelingen is door 82 baby's be zocht, waarvoor 517 oonsulten zijn ge houden. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Het ligt in de bedoeling spoedig weer een aanvang te maken met de uitzending van eenige werkloozen naar de centrale werkver schaffing. De melkprijs is met één oent per I- ter verlaagd en gebracht op 7 cent. Tot d aken in de Ned. Herv. Kerk is benoemd de heer M. Mourik. „HET GROENE KRUIS". Ouderkerk a.d. IJssel. De vereeniging voor wijkverpleging en ter bestrijding der T.B.C. „Het Groene Kruis", hield Vrijdag avond in „De Harmonie" haar 25sto jaar- De voorzitter de heer C. Evegroen her dacht het zware verlies dat de vereeni ging had getroffen door het overlijden van mevr Van Beeck Galkoen, de presidente van het dames-comité, belast met het or- ganiseeren van een bazar. Hierop werd door de vergadering een oogenblik stilte in acht genomen. Vervolgens werden de notulen der vo rige alg. verg. gelezen en na een opmer king van den heer L. Stam over een te beknopte weergave van een ter vorjge ver gadering besproken zaak, vastgesteld en geteekend. De secretaris, de heer D. Burger, las zijn verslag over 1934. Hieruit bleek o.a., dat de wijkzuster 4076 bezoeken had af gelegd, zijnde 300 meer dan het vorig jaar, dat 348 hoogtezon-bestralingen hadden plaats gehad of 15 meer was dan het vo rig jaar. Een patiënte werd uitgezonden naar het Oranje Nassau-Oord te Renkum Op het consultatiebureau werden 71 kin deren behandeld. Met de vereen te Krim pen a.d. IJssel werd overeengekomen, elkander onderling te helpen bij eventuee- le vacantie of ziekte der zusters Onder de bekwame leiding van mej. HattiDk werd weder een moedercursus gehouden. Door mevr: Van Beeck Calkoen werd met toewijding gewerkt als presidente van het dames-comité voor de te houden bazar, waarvan zij zich zooveel had voorgesteld. Helaas heeft zij dit niet mogen beleven. Het werk dat zij voor de vereeniging heeft gedaan zal in dankbare gedachtenis wor den gebonden Daarna bracht de penningmeester de heer C. J. Hoogendijk, het financieel ver slag uit. Het afgeloopen jaar is voor de vereeniging niet gunstig geweest, daar zij de gemeentesubsidie van f 500 moest mis sen, omdat zij van het vorige jaar een batig saldo had van f 667.58 De totale uitgaven over 1934 bedroegen f 4336.10, de totale inkomsten f 4293 48. zoodat de rekening sloot met een nadeelig saldo van f 42.62. Voor dit jaar heeft men goeden moed, dat de subsidiepost op de gemeente- begrooting mag gehandhaafd blijven Bfj de hierna aangeboden en door den secretaris voorgelezen begrooting vermel dend aan inkomsten en uitgaven f 3209.40, drong de heer L. Stam aan op verlaging van het saiaria van de wijkzuster Het be stuur vu echter van meening, dat dit het laatste is, waaraan getornd mag worden, doch nadat ook de heer Kwakemaak zich bjj den heer Stam had aangesloten, zegde het bestuur toe het voorstel nader te over wegen. De begrooting werd daarop goed gekeurd. De besttrarsverkiesing had tot uitslag, dat de heer G. Evegroen met groo- te meerderheid tan stemmen werd herko zen, doch dat in de plaats van den haar Joh. Schenkel ward gekozen dr. L. G. van Omme. Daarna bracht dr 6. Dekker rapport uit van het verhandelde op de vergade ring van de afd. Zuid-Holland van Het Groene Kruis. Als afgevaardigden voor dit jaar naar dezë Vergadering werden be noemd de heeren C. Evegroen en C J Hoogendijk met dr. L. G. van Omme als plaatsvervanger. Nog werd benoemd in de oommissie tot nazien der financiën de heer G. Bout er, in de commissie tot nazien der magazijngoe deren de heer P. de Vries. In de rond vraag wilde de heer A. Holdermans het onderhoud der zuurstofcylinders door de vereen voor E.H.B.O. en door Het Groene Kruis samen laten betalen, hetgeen het bestuur nader zal overwegen. Tenslotte deed de voorzitter mededeeling van een schrijven van het dames-comité, waarin dit verzoekt om de bazar, welke aanvankelijk op 24, 25 en 26 April zou ge houden worden, mede in verband met de rekte m be* overlijden van de presidente te willen uitstellen tot het najaar, aan welk verzoek het bestuur gaarne vo'deed. De Geref. Kerk. Ouderkerk aal IJssel. Maandagavond kwam de kerkeraad der Geref. Kerk in de consistorielokalen met de mannelijke lidmaten der gemeente in jaarlijksche ver gadering bijeen. Db. D. A. VogfA, praeees, opende de vergadering door te laten zingen van Ps. 36 2, te leasen het eerste gedeelte van Psalm 80 en voor te gaan in gebed, waar na hij een kort openingswoord sprak. De notulen werden vastgesteld. Als penningmeester der kerkelijke kas bracht de ouderling B Hoogendijk het jaarverslag uit. Hieruit bleek, dat de in komsten aan vaste bijdragen en collecten zich vrijwel op hetzelfde peil hadden kunnen handhaven Ook de aflossing kon op de gebruikelijke wijze door uitloting van twee aandeelen plaats hebben, wat tot groote tevredenheid stemde. Vervolgens bracht de heer D. Twigt, diaken, verslag nit van de diaconale kas. Hieruit Week, dat hoewel de collec ten zich een weinig in dalende lijn be wegen, men nog een flinke reserve bezit. Het verslag ging vergezeld van de op wekking, om de armen, die Christus in zijn plaats heeft nagelaten, mild te ge denken. Hierna verkreeg de penningmeester van het reparatiefonds, ouderling W. van Rijswijk, gelegenheid tot het uitbrengen van verslag over den toestand der kas. Ook hieruit bleek, dat de opbrengsten der busjes voor dat doel, ongeveer gelij ken tred hielden met de opbrengsten in het vorige jaar. Da kerkeraad besloot, om niet, zooals vorige jaren, dit fonds m de kerkelijke kas lijk te houden, om werkelijk aan het doel, n.l. het vormen van een fonds voor even tueels reparatiën, te beantwoorden. Uit het hierna volgend verslag van den penningmeester der zendingskas, den heer Adr. van Rijswijk, bleek, dat dank zij de vooruitgang in vaste bijdragen en 'n bijzondere ontvangst, dit jaar meer aan inkomsten werd bereikt, dan vorige ja ren. Zonder bijdrage uit de kerkelijke kas kon deze kas zich redden. Hierop volgde het verslag van den vo- rigen scriba, den heer C. van Duijven- dijk, aangaande het kerkelijk leven over het afgeloopen jaar. Geen bijzondere ge beurtenissen hadden blijkens dit verslag plaats. De dienst des woords kon eiken Zondag plaats hebben. Aangaande ker kelijke belangstelling en de sacrementen viel een opleving te bespreuren. Met de opwekking, om in het vaste ver trouwen op God, niettegenstaande de moeilijke tijdsomstandigheden, de toe komst tegemoet te gaan, sloot het ver slag. Na de verslagen volgde eon onderlinge bespreking daarvan, terwijl ook andere zaken, den welstand der kerk betreffen de, in de rondvraag werden besproken. Op verzoek van den praeses, sloot ouderling W. van Rijswijk na het zingen van Psalm 119 3, de vergadering met dankgebed. DE CONSUMPTIE-MELK REGELING 1935—1936. Da Crisis-ZuivelcentraJe dealt omtrent de oonsumptiemelkregeling in het wette lijk aangewezen gebied der groote steden in het Weeten des landa mede, dat voor het per 1 April intredende nieuwe con tractjaar 19351936, wat de hoofdzaken betreft, het volgende ie bepaald: De per 31 Maart 1936 ten einde kx>- pende regeling blijft in beginsel gehand haafd. In de uitvoering der nieuwe rege ling echter zal t«n aanzien van de hier na te noemen ponten wijziging worden Ds toelaatbare taxa. De af te sluiten taxe zal in maximnm mogen overeenkomen met die, welke in bet afgeloopen oontractjaar heeft gegol den: als regel zal dos niemand een hoo- gere taxe kunnen afsluiten dan het vori ge jaar. Beteekent zulks eenerzijds. dat de voor het oontractjaar 1984—1935 in gestelde aonegrens voor wat de tax en aan gaat practieoh Wijvsn gehandhaafd, an derzijde volgt hieruit, dat bedoelde grenzen formeel kunnen vervallen. Tot dit katste is inderdaad besloten. Afdracht van mm halve cent Tot dusver gold de bepaling, dat voor oonsumtiemelk, andere dan taxe-melk, al- zoo melk, in consumptie gebracht door zg. contingentbedrijven, melkveilingen en zelfventende of daarmede gelijk gesteld» veehouders, aan de Zuivelcentrale een halve cent per liter moest worden afge dragen. Per 1 April aa. treedt vorenbe doelde bepaling buiten werking. In ver band hiermede zal ten aanzien van de melkvealingen de eisch gelden, dat de in het oontractjaar 1935/36 zonder eenige afdracht voor de consumptie af te leveren hoeveelheden melk niet mogen stijgen bo ven een nader vast te stellen contingent, waarvan de grootte aan de hand van de omzetten in de jaren 1982—1984 nader zal worden vastgesteld. Voor wat de zelfventende veehouders aangaat brengt het vervallen der afdracht van een halve cent de noodzakelijkheid met zich, dat hun een bepaalde taxe wordt toegewezen Hierdoor zal deze ca tegorie van melkproducenten in het ver volg dus geheel zijn gelijkgesteld met al le overige melkveehouders. Met het oog op de gewijzigde omstan digheden, waaronder ook het veehouders- bedrijf wordt uitgeoefend, is verder be paald. dat bij het afsluiten der Regee- ring8Contracten zal kunnen worden over eengekomen, dat in de periode van 15 September 1935 tot 1 April 1936, of een gedeelte hiervan, door de veehouders een hoeveelheid taxe-melk wordt geleverd, welke hoogstens 20 lager zal zijn, dan de voor de overige maanden van het contractjaar overeengekomen taxe. De prijs der overmelk. De ten dezen opzichte reeds geldende re geling zal slechts in zooverre wijziging ondergaan, dat voor zoover vaststelling van den overmelkprijs in georganiseerd overleg niet mocht hebben plaats gevon den, als minimumprijs zal gelden de prijs overeenstemmende met den Regeeringe- oontractprije voor eerste klasse melk, ver minderd met 1XA cent per liter. Ingaande 1 April zal de melk, bestemd voor bakkerijdoeleinden mogen worden afgeleverd op industriebasis en zal daar van geen afdracht verschuldigd zijn. De ze bepaling, sluit geheel aan bij het stre ven om door het beschikbaar stellen van zoo goedkoop mogelijke taxe-melk de consumptie van het mdkbrood hier te lande op te voeren. Goedgevonden is, om eventueel buiten het kader der oonsumptiemelkregeling, nadere voorzieningen te treffen met be trekking tot de positie van zuivelfabrie ken, welker leveranciers voor een grooter of kleiner deel woonachtig zijn iu gebieden tot welke de behoefte aan ooneumptie- meik, aangekc-'np Rageeringacontract zich uitstrekt en als gevolg wgarvan zoo danige zuivelfabrieken bijzondere moeilijk heden zouden kunnen ondervinden. Met het oog op bepaalde moeilijkheden, welke zioh in de practijk hebben voorge daan tengevolge van de sedert Septembei 1934 officieel geldende minimum-gros siersmarges voor melk, is besloten over te gaan lot opheffing daarvan. Inschakeling van nieuwe bedrijven. In gevallen dat een consumptiemelkbe- drijf zou verwisselen van eigenaar ot pachter, is rekening te houden met de be paling. dat op het nieuw af te sluiten Regeeringscontract een taxe zal kunnen worden overeengekomen, welke maximaal 8 liter per dag en per koe bedraagt Het aantal stuks melkvee, door den vorigen bewoner gehouden, zal hierbij als nadere grondslag dienen. Voor zoover voor het leveren van con- sumntiemelk bedrijven zouden moeten wordjp ingeschakeld, welke tot dusver melk produceerden, voor industrieele ver werking bestemd, zal de toe te kennen taxe op basis van de in 1933 gehouden veetelling niet meer dan 6 liter mogen be dragen. De aandacht van belanghebbenden wordt voor zooveel noodig gevestigd op de wenschelijkheid de vorengenoemde contracten, geheel in den geest als te vo rigen jare heeft plaats gevonden, zoo spoedig mogelijk af te sluiten. Formulieren voor regeerings- contracten. De Grisis-Zuived-Gentrale is voorne mens fomulieren als vorenbedoeld binnen den kortst mogclijken termijn verkrijg baar te stellen aan dezelfde adressen, ais welke zich te vorigen jare met de afgifte daarvan hebben belast HET GRASLANDVRAAGSTUK. Et zijn de laatste jaren tallooze proef veld resultaten bekend geworden, waaruit op overtuigende wijze is gebleken, dat op grasland een bemesting met stikstof een zeer duidelijke oogstvermeerdering geeft. Uit ds gegevens is ai te leiden, dat het meeste grasland behoefte heeft aan stik stof. Toch ia hst gebrnik van stikstof op grasland nog verre van algemeen. Men mist op het oogenblik nog veelal de ervaring om te knnnen beoordeel en welke verandering in de bedrijfsorganisa tie noodig is om de stikstof zoodanig aan te wenden, dat inderdaad ten volle van ds meerdere productie wordt geprofiteerd- Dat is wel een der voornaamste oorzaken van het weinig gebruik van stikstof in bet weidebedrijf. Ieder die in het bedrijf is groot geworden, weet welk een jarenlange ervaring er noodig is om dsn veestapel^ dien het bedrijf ten hoogste kan voeden, op de juiste wijze te weiden en ook nog voldo mde witnervoer te winnen. Zware! eischen worden aan het beleid van den veehouder gesteld, omdat de weersomstan digheden steeds weer nieuwe vTaagstnfe-t ken scheppen en van een vast plan geen sprake kan zijn. Er in veel ervaring noo dig om op de juiste wijze van de verschil lende omstandigheden te profiteeren en op de meest practische wijze te boeren. De stikstofbemesting grijpt nogal diep in het bedrijf. Slechts een simpel voor beeld De toestand van een bednjf maakt het wenschelijk, dat bij de hooiing een be-1 paald perceel het laatst gemaaid wordt, omdat het alleen te bereiken is door ande-1 re perceelen, die eerst gemaaid moeten j zijn om den toegang te kunnen bereiken' zonder gras hiervan te bederven. Het iaj echter een perceel, waar niet spoedig vochtgebrek optreedt en waar vermoede-, lijk de stikstof het wel goed zal doen. Brl wordt met stikstof bemest, maar al spoe dig blijkt, dat het peroeel zeer tijdig ge-| maaid zal moeten worden, omdat de stik stof den graagroei krachtig heeft bewor-J derd. Het nagras begint eerder te groeien omdat vroeger gemaaid is en het gevolg van een en ander is, dat men nu tijdig maatregelen moet treffen om ook het eer der beschikbaar komende nagras af te kunnen weiden. Dit is slechts een enkel voorbeeld, dat betrekkelijk weinig ingrij pend is; het betreft nog slechts één peroeel en één stikstofbemesting. De voorlichtingsdienst en andere in stanties hebben voldoende aangetoond, dat stikstof opbrengstvermeerdering beteekent, en wel niemand zal in twijfel trekken, dat stikstof oogstvermeerderend werkt. Maar dan ia er nog een lange weg af té leggen voor het gebruik ervan in het weidebedrijf, ingeburgerd en systematisch doorgevoerd is. De moeilijkheid zit bij de bedrijfsorgani satie, die rust op den peilervan jaren lange ervaring en die gewijzigd moe* worden. En daarvoor mist de praktijk thans nog veelal de doodige ervaring. Er wordt eens een proef genomen, er blijken bezwaren te zijn, wanneer men verder weer volgens de gewone werkwijze door gaat, en het gevolg is, dat men van het stikatofgebruik afziet. Er zijn vermoedelijk vrij ingrijpende veranderingen noodig, in de heeJe bedrijfsorganisatie wanneer men op uitgebreide schaal met stikstof wil gaan mesten. Het zou een grooten vooruitgang in het geheele graslandonderzoek beteekenen, wanneer door de oprichting van een goed weideproefbedrijf onder de dagelijksche leiding van een ervaren grasl andman, die theoretisch en vooral praktisch op de hoogte was, de vraagstukken in reoht- streeksoh verband met het bedrijf ---1 zocht f—*- f VRIJDAG 22 MAART 1935 DE POST GAAT DOOR DE LUCHT. Zonder speciale opdracht of ex tra recht. Met ihgang van den as. zomerdienst op het Europeesche luchtnet (beginnende 1 April), zal de verzending van brieven en briefkaarten met Europeesche bestemming steeds per luchtpost geschieden, indien hierdoor bespoediging in de overkomst kan worden verkregen. De afzenders behoeven derhalve geen bijzondere maatregelen meer te nemen voor verzending van brieven en briefkaar ten per luchtpost binnen Europa. De luchtpostetiketten zijn overbodig en het luchtrecht vervalt. Dit beteekent een ingrijpende verande ring in de expeditie van de corresponden tie tusschen Europeesche landen. In het belang van een vlotte en snelle behandeling door den postdienst, wordt dringend de medewerking van het publiek ingeroepen voor volledige en duidelijke adresseering. In het bijzonder is bet van belang dat het adres ook bevat den naam van het land van bestemming, provincie (county, canton of departement) en voorts dat tijdige terpostbezorging plaats vindt. MR. A.F.L. GRAAF VAN RECHTEREN LIMPURG ALMELO, t In den leeftijd van 69 jaar is in den nacht van Woensdag op Donderdag te Wassenaar overleden mr. A. F. L. graaf van Rechteren I.impurg Almelo, oud-oom missaris der Koningin in Overijssel. NEDERLANDSCHE ZEESCHEPEN NAAR RUSLAND. De heele vloot van de Ned. Lloyd verkocht? De Russische Sovtorgflot ia reeds ge rui men tijd in onderhandeling met Neder- landache reederijen, ten einde ven deze ondernemingen schepen te koopen. Totaal willen de Russen twintig schepen in Ne derland koopen. Eén van de reederijen, waarmede deze onderhandelingen worden gevoerd, in de Stoomvaartmaatschappij Nederlandsche Lloyd, die, wanneer de on derhandelingen tot hot gewenochte besluit bomen, haar geheele vloot, bestaande eit 7 schepen, ver koopen aal. Naar de directie van de Stoomvaart maatschappij Nederlandsche Lloyd mede deelde, zijn de onderhandelingen echter nog niet afgeloopen an is or nog geen be slissing ten aanzien van den verkoop der •diepen gevallen. Naar verluidt, li aan een deel van het personeel reeds ontslag aangezegd. WAARSCHUWING. De Hoofdcommissaris van politie te Amsterdam ontraadt het in relatie tre den met Johannes Petrus Schade, geb. te Amsterdam 27 October 1895, wonende te Amstelveen, Catharina van Clevepark 56, {Gemeente Nieuwer Amstel). Deze maakt er sedert jaren zijn werk van, ondernemingen onder verschillende namen op te richten, daarin deelgenooten met kapitaal op te nemen en daarna die ondernemingen te laten verloopen, waar door de deelgenooten hun gestorte kapi taal onherroepelijk kwijt zijn. Tot voor kort heeft hij aan het adres fiingel 78 te Amsterdam het Handels- en Jndustriebedrijf „De Kangoeroe", gedre ven en sedert Januari 1935 is hij geïnte resseerd bij de aan het adres Schollen- brugstraat 7 te Amsterdam gevestigde Ne derlandsche Kleinverkoop Centrale N.K G. Voor deze onderneming (een levens- imddelenibedrijf) vraagt hij thans, per ad vertentie, waarin afwisselend J"fK.C., Gchollenbrugetraat 7 te Amsterdam en de rg. onderneming „0-Kay" te Nieuwer 'Amstel als adres vermeld, agenten, be zorgers, stadsagenten, depothouders enz. DE K. 18 TROTSEERT STORMWEER. De marineetaf heeft het volgende tele- rm ontvangen van den commandant van onderzeeboot K XVEU. „Ware plaats 20 Maart te 12 uur, 35 S26 min. Zuiderbreedte, 12 gr. 54 min. esterlengte. Hadden flink stormweer, ftggen rro na afbuiend weer koers op Tris- |tan. Hooge golven rolden gedurende drie teacf** orer de boot. Het torenluik bleef jeekrten, de brugknip stond voortdurend ander water Uitstekend Tseschip. Het was •en prachtig schouwspel gedurenden een mooien maannacht. Geen bijzonders, alles wel". AANSLAG OP ZIJN OOM. Cuds man ernetig getroffen. Te Buitenpost vervoegde de 19-jarige R. B wonende aan de Schapendrift te Dro ge ham, zich Woensdagmiddag aan de wo ning van zijn oom S. B-, met het verzoek om van dezen een schop te mogen leenen Toen de oom weigerde aan het verzoek te voldoen, omdat de verstandhouding tus schen de wederzijdsche families nogal te Wenschen overliet, haalde de jongeman plotseling een mes te voorschijn en bracht den bejaarden man 23 steken toe. waarbij •en long geraakt werd. Dr. de Jager uit Oostermeer, wiens hulp werd ingeroepen adviseerde onmiddellijke opneming in bet Pteconeesenhuis te Leeuwarden. De toe stand van het slachtoffer is zorgwekkend. Dp dader bekende de steken in een vlaag van razernij te hebben toegebracht Hu is ter beschikking van den officier van justitie te Leeuwarden gesteld. ERNSTIGE TREINBOTSING BIJ DORDRECHT. Geen persoonlijke ongelukken; groote materieels schade. Donderdagochtend vroeg, heeft even voor het station Dordrecht een botsing plaat9 gehad tussched een personen trein uit Rotterdam en een uit Dordrecht ver- trekkenden goederentrein. Bij de botsing hebben geen persoonlijke ongelukken plaats gehad, doch daar de hoofdsporen van Rot terdam werden versperd, ontstond belang rijke stagnatie in het treinverkeer. De personentrein 3001, de eerste stoom trein, welke van Rotterdam vertrekt en die te 5 uur 20 te Dordrecht moet arrivee- ren, reed even voor het station Dordrecht door onveilig signaal. De machinist van den trein zag te laat dat het signaal onveilig stond. Hij be merkte het echter nog tijdig genoeg om'n groot onheil te voorkomen. De personentrein reed den goederen trein ongeveer op de helft aan de linker zijde aan Vier kolenwagens van den goe derentrein werden gedeeltelijk nit elkaar geslagen. De wagons ontspoorden. De aan rijdende locomotief en de daarachter ge koppelde bagagewagens en personenwagon bleven in de rails en geen der reizigers, noch iemand van bet treinpersoneel kreeg eenig letsel. De beide hoofdlijnen tusschen Dordreoht en Rotterdam waren geheel versperd. De materieele schade is vrij aanzienlijk. BRANDSTICHTING. Dinsdagavond woedde te Maartensdijk een uitslaande brand in de manufacturen zaak van den heer Van B. aan den Dorps weg. Woensdag is de heer Van B aange houden door de politie, die hem een lang durig verhoor heeft afgenomen. Hij heeft bekend den brand te hebben gesticht «nis ter beschikking van den officier van Jus titie te Utrecht gesteld. Het buis was hoog verzekerd. NIEUW INCIDENT AAN DE GRENS VAN ABBE8INIE. Honderd kameelen buitgemaakt. Aan de grens van Abessinië en Itali aanse!) Somalüand is een nieuw incident voorgekomen. Leden van een Abessini- schen stam hebben een aanval gedaan op een Italiaansch kamp bij Agable. dat ten Zuiden van de rivier Webi Sjebeli is ge legen. Na honderd kameelen te hebben buitge maakt, trokken de Abessiniërs naar hun gebied terug, achtervolgd door inlandsche troepen uit Italiaansch Somaliland, die echter niet de grens hebben overschreden, teneinde een ernstiger incident te vermij den Slachtoffers zijn bij dit voorval niet te betreuren. De Itali&nasche legatie te Addis Abeba heeft reeds opdracht gekregen te prötes- teeren en schadevergoeding te verlangen. PER VRACHTAUTO DOOR DE SA HARA. Een tochtje van 19.200 K.M. Een gezelschap onder leiding van den heer Charles Roux, expert op het gebied van synthetisch^ brandstof, is van Algiers (N.-Afrika) vertrokken voor een tocht, dwars door de Sahara met twee vracht auto's, waarvan de motoren uitsluitend op synthetische benzine loopen, terwijl voor de smering olie vervaardigd oit olijf olie wordt gebezigd. De route gaat via de Hoggar naar Bar mako en terug langs de Tanezrouft, in to taal 19.200 K.M. Het doel van de expeditie is aan te toonen, dat lange moeilijke tochten, zoo als door de Sahara, zeer wel met behulp van synthetische brandstof kunnen wor den volbracht. DE VERBANNINGEN IN RUSLAND. De verbanning van 1074 leden van de vroegere aristocratie te Petersburg is vol gens een nader bericht geschied op grond van schending van de bepalingen op de vestiging en de wet op het paspoortstelsel. Sommige van de gedeporteerden zullen ter beschikking van de justitie gesteld worden wegens hun activiteit tegen aen sowjet- staat ten gunste van buitenlandsche mo gendheden. Naar verluidt, zou de deportatie aar m(r.hangen met de ongerustheid, welke de wapening van Duitschland in sowjetkrin- gen verwekt. GRIEZELIGE ONTDEKKING. Romp van aan man gavondan. In het Grand Union Canal bij de hal ven van den grooten Westerspoorweg te Brentford, heeft men Dinsdagavond de romp gronden van een manslijk zonder hoofd of beenen en zonder de onderarmep Brentford ligt aan den spoorweg House- jowWaterloo, op welke lijn de trein reed waarin men onlangs in een derde klasse coupé de onderbeenen van 'een man heelt gevonden. De romp was in een zak gestopt, die van boven losjes was dichtgebonden Jon gens zagen een zak drijven dicht bij don oever en trokken hem op den kant van het jaagpad. Het lijk was gekleed met een grijs flanellen hemd en er was een grijs flanellen broek omheen gewikkeld. De bee nen waren dicht bij den romp afgesneden en er was ook nog een kort stukje nek aan. De armen waren klaarblijkelijk bij de ellebogen afgesneden In de Ünkerzijde van den romp waren verwondingen, die kun nen zijn toegebracht door steken met een scherp voorwerp. De politie, die de zaak van de onlangs gevonden beenen en die van de z.g. koffermisdaad no. 1 in handen heeft, is ook met deze zaak belast. WOORD GEHOUDEN. Staatsvijand no. 1 vergaat zijn belofte niet Raymond Hamilton, de gemeenschaps vijand nummer 1 van het Zuid-Westen der Vereenigde Staten, blijkt een m«.n van zijn woord te zijn. „Als ze mij ter dood veroordeelen, zal ik uit de doodencel ontsnappen en je al lee vertellen", zoo beloofde hij verleden jaar den verslaggever Harry McCormick te Houston in Texas. De rechtbank veroordeelde Hamilton ter dood. Men bracht den veroordeelde over naar de doodencel en slechts enkele dagen later maakte hij zich uit de voeten. Nu werd Woensdagavond McCormick opgebeld door een onbekende, die een af spraak op straat met hem maakte, aan gezien hij hem een sensationeele mede deeling had te doen. Nauwelijks had hij den onbekende ontmoet, of deze trok een revolver en gelastte hem, met zijn auto naar een plek buiten de stad te rijden. „Je hoeft niet bang te zijn," stelde de vreemdeling den geschrokken verslagge ver gerust. „Hamilton wenscht je te spre ken. Hij is een kerel van zijn woord!" Na een tocht van tien kilometer ont moetten zij den gevluchten moordenaar en deze vertelde den verbluften reporter, dat hij volkomen onschuldig was aan den moord, waarvan men hem had beticht en waarvoor men hem had veroordeeld. Zelfs een vlieg kon hij geen kwaad doen, soo zei hij. Toen bonden de twee bandieten den verslaggever aan handen en voeten lieten hem zoo in zijn wagen achter. Maar alvorens te vertrekken, nam Hamilton nog de moeite, op ruiten en portieren van den ante een flink aantal vingeraf drukken te plaatsen, opdat de politie er zich van zon knnnen overtuigen, dat staatsvijand no. 1 haar voor de zooveel- ste maal door de vingers was geglipt. DE GEVECHTEN IN HARLEM. Twee gewonden overleden. Hoewel een sterke politiemacht tracht een einde te maken aan den toestand van opwinding in de New Yprkache negerwijk Harlem, komen nog steeds onlusten voor. De zakenlieden in deze wijk, die vree zen voor plundering, hebben den gouver neur verzocht militairen te zenden om de orde krachtdadig te herstellen. De schade welke veroorzaakt is door het plunderen van winkels «n warenhuizen, wordt op een millioen dollar geschat» De zwarte winke liers hebben hun winkels voor plundering beschermd door een bord met „Kleurling" erop buiten te hangen. Een Chinees, die zich eveneens op deze wijze wilde beschermen, werd door de ne gers (gestraft met onmiddellijke plunde ring. Van de meer dan 100 gewonden zijn in tusschen een blanke en een neger over leden. DE OVERVAL OP DE STAD FANSJEN. Hondordtwintlg msnschsn gedood. Omtrent den onlange gemelden overval op de Mandsjoerijsche stad Fansjen, rap porteert de commandant der Japanse he troepen thans, dat 600 bandieten, die de beschikking hadden over twee stukken ge schat en achttien machinegeweren, de atad overvielen. Ter bescherming van de stad beschikte men slechts over 150 poli- tie-agenten en een burgerwacht van twee honderd man. Na een artilleriebeschieting slaagden de bandieten erin, de stad te be stormen en te bezetten. Bij de daarop vol gende plundering werden 120 mannen en vrouwen gedood. 140 huizen werden ge plunderd en daarna in brand gestoken. Eenige vooraanstaande burgers werden aan lantaarnpalen en in hun deurposten opgehangen: 14 Japanners werden ont voerd. Ofschoon de Mandsjoerijsche re geering en het Japansche opperbevel een groote troepenmacht ter assistentie heb ben gezonden, is men er nog niet is ge slaagd, de bende te omsingelen. ZANDSTORMEN IN DE VER. STATEN. Schade tien millioen dollar De Amerikaansche staten Kansas, Okla homa en Nebraska zijn door een hevigen zandstorm geteisterd. In bet bijzonder werden het Zuid-Westen en het Weeten getroffen. Het verkeer moest geheel wor den stilgelegd. De scholen zijn gesloten In het plaatsje Palco zijn eenige kinderen, die te veel zand hadden binnengekregen, gestikt Naar men vreest zijn nog talrijke andere menschen den verstikkingsdood ge storven. De bevolking heeft bevel gekregen in de huizen te blijven en natte doeken voor deuren en ramen te hangen. Officieel wordt de schade, welke aan den graanoogst van Oklahoma is toege bracht, op 10 millioen dollar geschat. Landbouwdeskundigen in Nebraska zijn van oordeel, dat tengevolge van de ver woesting welke de storm hier heeft aan gericht, het winterkoren opnieuw moet worden uitgezaaid. Men meldt nog; Een stofwolk zoo dicht als mist, verscheen gisteren boven een oppervlakte van bijna 800.000 vierkante mijl over de staten Kansas en Nebraska gedeelten van Oklahoma, Missouri en Iowa. Duizenden tons poedervormig zand werden voortgedreven door een Zuidwes tenwind, met een snelheid van ongeveer 40 mijl per uur in de richting van de groo te meren. Het verkeer werd geheel lamgelegd. Al le vliegtuigen, die in de lucht waren, moesten onmiddellijk een langdingsterrein zoeken en gereed staande vliegtuigen kon den niet vertrekken. Voor de eerste maal vertrokken ook de treinen van den Santa Fé-spoorweg niet. De staatspolitie van Kansas bezette de groote automobielwe gen en hield al bet verkeer tegen In wetenschappelijke kringen neemt men aan, dat de stof van vulkanischen oor sprong is. 408' STAATSLOTERIJ. Eebste Kïo,sse. Derde Lijst. Trekking van 20 Maart. f 2000 No. 11573. f 1000 No. 1185, 0940. PRIJZEN VAN /2Ö.— 51 3807 349 3947 526 4112 592 4501 829 4634 952 4654 1084 4730 1703 4759 1896 5064 2145 5336 2427 5351 3043 5561 3514 6199 6204 8472 7092 8546 7186 8590 7338 8808 7623 9145 7655 9381 7748 9517 7909 9643 7944 9755 800] 9842 8261 9870 8285 10277 10327 12940 10470 13264 10485 13793 10877 14170 11336 14206 11684 14411 11694 15072 12034 15263 12494 15568 12.544 15728 126.55 16772 12929 17034 17135 19162 18029 19227 18211 19237 18466 19448 18473 19531 18565 19768 18573 19777 18638 20089 18729 20253 18805 20284 18975 20598 19138 20925 INDISCHE GOOCHELAARS. Terwijl onze goochelaars voor hun voor stellingen meestal een groot apparaat noodig hebben en zioh op de hoogte stellen van de inegwikieldste wetenschappen, ge bruiken hun Indische collega's weinig of geen hulpmiddelen, waarmee ze toch tot de verbluffendate staaltjes komen. Nog een tweede onderscheid tusschen de toovenaara van 't avondland en de Oosterse he en hoofdzakelijk de Indische is, dat onze wonderdoeners hun kunsten vertoouen op een podium, gescheiden van het publiek, terwijl de Indiër» dit daarentegen doen onder voortdurend contact met het pu bliek. Een Indische toovenaar gaat niet op zekere leeftijd studeeren, maar wordt er van jongs af aan to opgevoed. De kunst gaat van vader op zoon over ep de ver schillende magiërs staan steeds met ei kaar in verbinding. Dit is ook de oorzaak ervan, dat se haast allemaal dezelfde kunststukken vertoonen; geen van allen wenschen ze leek en deelgenoot te maken van hun geheimen en onder hen bestaat geen ooncurrenlie. De helpers van den goochelaar zijn een trouw en een jongen. Met de vrouw is hij getrouwd en de jongen is zijn zoon. Daar ze alle drie al jaren samen werken, zijn uitgebreide vooroefeningen of voorberei dingen niet noodig. Elk van hen weet precies wat te doen. Ook wordt door de bloedverwantschap met een touw. Dan tilt hij haar op, zet haar op de opening van ©en kegelvormi- gen rieten man, en duwt en dringt haar erin. Hij lijkt net, alsof de vrouw er maar nauwelijks in kan. Wanneer ze in de mand gestopt is, sluit de toovenaar de opening met de bij de mand behoorende deksel. Een paar oogenblikken later steekt hij met een lange sabel in de mand. Hij wil daarmee het bewijs leveren dat de vrouw verdwenen is. Dat schijnt zij ook inderdaad te zijn, omdat hij haar anders toch verwonden zou. Na een poosje neemt hij de deksel van de mand en tot algemeene verbazing van de omstander» het verraden van de geheimen onmogelijk. Onafscheidenlijk van den Indischen toovenaar is een kleine linnen zak, die hij steeds met zich meedraagt. In dit buidel tje zitten potten en pannen, kogels en nog allerlei andere dingen, die bij do voor stelling noodig zijn. Een van die kunst stukken was een massa naalden uit de mond halen Men ziet hoe de hand leeg naar de mond gaat en hij er honderden naalden uit haalt. Nog veel vreemder lijkt ons de volgende toer. De goochelaar begint een schijnge vecht. Terwijl ze daarmee bezig zijn. steekt hij een draad wol in z'n mond, die hij inslikt. De vrouw geraakt zoogenaamd in razernij en brengt hem met een mee een steek toe in de maagstreek De ma giër slaat z'n gewaad terug en laat de wond zien. Hij vraagt aan de toeschou wers z'n mondholte te onderzoeken. Heeft men gezien dat deze leeg is, dan haalt hij de eene wollen draad na de andere uit de wond te voorschijn. Een ander onbegrijpelijk kunststuk is het verdwijnen in de mand. De toovenaar laat zijn vrouw neerknielen en gooit over haar heen een net, of hij bindt haar vast werkt de vrouw zich met eenige moeite uit de mand en het blijkt dat zij nog precies zoo gebonden is als tevoren. Bij de volgende kunststukken staat men voor een nog grooter raadsel. De magiër gaat in de houding van een Indische priester zitten, roept de goden aan, zingt religieuse liederen en sprenkelt water over de bodem. Na een tijdje komt er ba- weging in den grond en opeens ontstaat er een meter-breede kloof. Een kru k, die zeker eeuwen oud moet zijn en gevuld met oude munten, komt uit de opening te voorschijn. Of de toovenaar begraaft een mangopit in den grond, waarboven hij dan een kruik omkeert. Vervolgens murmelt hij eenige bezweringsformules en neemt de kruik weg. Er is uit de mangopit een mangoboompje gegroeid. De mogelijkhe d van sommige kunst stukken zou men wel in twijfel willen trekken. De goochelaar laat een 'man neer knielen. Op de rug van dezen man knielt een tweede man neer. Vervolgens geeft de toovenaar den eersten man het bevel om weg te kruipen, en nu zweeft alle wetten van de zwaartekracht ten spijt de tweede man in de lucht. Het verbazingwekkendste kunststuk waarover verteld wordt, is wel dat een touw in de lucht wordt geworpen, waar langs een jongen naar boven klimt, om dan plotseling te verdwijnen. Verschillen de reiziger» verzekeren, dat zij die voor stelling bijgewoond hebbea.

Schoonhovensche Courant | 1935 | | pagina 5