C w Telegrammen Plaatselijk Nieuws EEI MISLUKTE PROEF. Dijkbreuk het gevolg. Kerk en School Gemengd Nieuws. WEERBERICHT. Nieuws in een paar W Burgerlijke Stand FEUILLETON. j~ Binnenland" Plaatselijk Nieuws j HET CONFLICT TE AMEIDE. leder pak HONIG's VERMICELLI hom i G'< Bouillonblokje GRATIS VRIJDAG 5 APRIL 193* DE VREDE IN EUROPA. Frankrijk bezet de Oostgrens. PARIJS, 5 April. Vanmorgen zijn drie Fransche legercorpsen naar de Oostgrens getrokken ter bezett ng van de hiaten tn de reeds aanwezige bezettingen der Fran sche versterking langs de Duitsehe grens Over een afstand van ongeveer 350 K M. van het Noordelijk departement der Ar dennen tot aan het N. van de Jura :oe rijn de versterkingen thans bezet door het 6e, 7e en 20e legercorps. OPZIENBARENDE MEDEDEELINGEN. Officieels tegenspraak. PARIJS, 5 April. Volgens geruchten zouden de Fransche minister van oorlog en de minister van luchtvaart in de ka mercommissie voor de landsverdediging hebben verklaard, dat tuaschen Frankrijk, Tsjecho Slowakije en Sovjet-Rusland mi litaire luchtovereenkomsten bestonden, ter wijl met de Belgische regeer mg zou zijn overeengekomen dat de Fransche troepen in geval van oorlog vrije doortocht had den. De beide ministers hebben deze ge ruchten beslist tegengesproken. Verschil lende bladen houden zich met de zaak be zig en oefenen scherpe critiek uit DE CONFERENTIE TE STRESA. MacDonald doet niet mee. LONDEN, 5 ApriL Volgens de „Times" 1m het beslist niet de bedoeling van den Engelschen eersten minister, dat hij aan de conferentie te Stresa zal deelnemen. Het kabinet ziet in deze bespreking slechts de laatste van een reeks informatorisohe besprekingen. Te Stresa zal men slechts de resultaten onderzoeken van de bezoeken aan Moskou, Parijs, Warschau en Praag, en er zullen geen besluiten van beteeke- ms worden genomen .Mocht men op de conferentie voornemens zijn Duitschland uk te noodigen tot deelneming aan een volgende conferentie, dan zou de aanwe zigheid van Macdonald overwogen kun nen worden en zou deze aanwezigheid misschien zelfs gewenscht rijn. GOERING IN DANTZIG. Polen protesteert WARSCHAU, 25 April. De Poolsche regeering heelt g sieren aangekondigd, dat de vertegenwoordiger van Polen in Dantzig bij den Senaat van Dantzig een protest zal indienen tegen de aanwezig heid van den Duitschen minister-generaal Goerng en andere nazi-leiders, die op de ze wijze deelnemen aan de verkiezings campagne voor de verkiezingen van Zon dag a.s., die de grondwetswijziging van Dantzig tot inzet hebben .Polen protesteert in het bijzonder tegen het propageeren van leuzen als „Terug naar het rijk". DE FRANSCHE BEWAPENING. Dure angst PARIJS, 5 April. Volgens de socialis tische „Populaire" heeft Flandin in de financieele commissie van de Kamers ver klaard dat het program voor de landsver dediging in 1935 800 millioen francs voor de luchtvaart en 1 milliard francs voor de luchtvaart in 1936 edscht. Voor de aanschaffing ▼an materiaal was echter 4Vt milliard francs noodig, welk bedrag kon worden verdeeld over drie jaar. Flandin verklaarde voorts dat Frankrijk sedert 1920 voor legerdoelein- den in totaal 134 milliard francs had uit gegeven, waarvan 15 milliard voor nieu we werken was gebruikt AMERIKA'S WERKVERSCHAFFINGS PLAN. Een compromis-voorstel WASHINGTON, 5 April. In de oonfe- rentie van vertegenwoordigers van Senaat en Huis van Afgevaardigden over het werkverschaffingsplan van 4.880 millioen dollar is gisteren een compromis bereikt dat, naar wordt verwacht door beide Huizen zal worden aanvaard. Het com promis houdt in dat van het fond van 900 millioen dollar voor niet federale doel einden 25 pCt. direct aan loonen mag worden betaald, waarbij Roosevelt de bevoegdheid houdt uit te maken of dit percentage al ai niet is overschreden. Moordrecht. Men beeft de voorhaven van de nieuwe sluis vol water gepompt Heden (Vrijdag) morgen tusschen half zes en hall twaalf zou men het water er weer uithevelen door de buizen, die hier voor naar den weg gelegd zijn .De bedoe ling is om na te gaan of de n'euw aange legde dijken en de bodem ook bij hoogen vloed, beetand rijn tegen den waterdruk. Eerst als deze proef slaagt, zal Schieland vergunning geven om den dijk door te graven. Heden wordt ons nader over deze proef De Voorhaven is vannacht volgepompt, maar de dijk bleek den waterdruk niette kunnen weerstaan. Over een lengte van 20 meter is de dijk, die tegen den IJssel- dijk aan gelegd was, weggeslagen en de watermassa stroomde in de vaargeul van het stoomgemaal Rijnland en daar deze het water niet verzwelgen kou, in de Gou we. De hoeveelheid water was wel groot, maar toch begrensd. Het was een kunst matig meer dat daar ter plaatse was ge maakt en toen de dijk doorbrak liep dat meer leeg doch het water werd afgevoerd en er kwam geen nieuw water bij. Ameicfa. Op de school met den Bijbel rijn voor den nieuwen cursus 39 nieuwe leerlingen toegelaten, op de openbare school 10, Aan de dienstplichtige A. v. Kekem G*. is voor goed vrijstelling verleend we gens persoonlijke onmisbaarheid. Ameidu. Beide elftallen van Rohda zijn 'voor Zondag door den U.P.V.B. vrijge steld. BJeskensgraaf. Het vierjarig dochtertje van den heer J. de Vries zou over een plank loopen, die over een sloot lag. Zij verloor haar evenwicht en tuimelde in de moddersloot. Gelukkig werd het onheil op .gemerkt door W. de H., die de kleine drenkelinge wist te redden. In de vergadering van aandeelhou ders der N.V. Zuivelfabriek „De Graaf stroom werd tot bestuurslid herkozen de heer C. P. Jongeneel en tot commissaris de heer M. Schakel. Het dividend werd vastgesteld op 7 pCt. Als bestuurslid der afd. Bleskens- graaf aa, van het kaascontrolestation Zuid-Holland is herkozen de heer J- Aantjes Jr. te Ottoland. Propaganda vtrgadering. Brandwijk. De gezamenlijke A.-R. kies- vereeoigingen in deze streek houden, blij kens een advertentie in dit nummer, Woensdagavond 10 April m het Vereni gingsgebouw van den heer Jo Voor- «Mjs, een openbare pwpaganda-verga- dering, waarin als sprekens optreden prof. dr. J. Severijn m de heer J. A. J- Bleskensgraaf Aan den 3-jarigen ftier Tinus Gesar Mr. 11668 ,van de eigenaars F. A. van den Berg en J. Brouwer te Bleskensgraaf heeft de Prov. Keurings commissie een lan prijs toegekend. Dit is de eenige stier welke in het 5e district een eersten prijs verwierf. Groot-Ammers. Aan de architecten C. en P. P. Kok te Ammerstol heeft de heer G. Bakker alhier, opgedragen het maken van een plan voor het verbouwen van het •perceel, door hem gekocht en voorheen toebehoorende aan den heer E. van As. Gouderak. In verband met de verkiezin gen zijn van gemeenteweg» een paar aan plakborden geplaatst. Haastrecht. Tot lid der oudercommissie van de 0. L. school is gekozen de heer J. Donk. CandldatMlQsten. Hoornaar. In een openbare vergadering ten huize van den heer L. Rietveld werd oen cand'daatlijst samengesteld voor de an. gemeenteraadsverkiezingen. Deze lijst draagt den naam „Arbeidersbelang". De volgende personen komen erop voor: 1. P .Vink, 2. G. Groen ,3. L. Rietveld, 4. G. de Vries, 5. A. J. Zwakhals. In de chr school werd een vergade ring gehouden van de A-R. partij'om uit de groslijst de definitieve candidatenlijsten vast te stellen. Deze ziet er als volgt uit: 1. E Aanen (aftr„); 2. D. Haikesteegt; 3. W .v. Beuzekom; 4. E. de Kuiper; 5. A. Blokland; 6 J. Slob; 7 .T. J. Bon; 8. Gv Slob Wz.; 9. A .Aanen Sr.; 10. W. A. Verspui. Hoornaar. Zaterdag zullen de H.B.S.- juniores een wedstrijd spelen tegen de N.F.C.-junioren voor de nederlaag-serie der laatstgenoemde vereeniging. Aan vang 2 uur. Op 't N.F.G. terrein zullen Zaterdag middag twee wedstrijden gespeeld wor den, nl N.F.G. junioren speelt tegen H. B.S.-jun., uit Hoornaar. Deze wedstrijd geldt voor de nederlaagserie. Als scheids rechter zal fungeeren de heer G. Slob uit Over-Slingerland, bijgestaan door 2 neu trale grensrechters uit Gorinchem. Aan vang 2 uur. N.F.G. zal in het veld komen tegen Merwede uit Gorinchem. Aanvang plm. 3.30 uur. Scheidsrechter is eveneens de heer G- Slob. Jaarsveld. Met ingang van 1 April rijn de diensturen van het poststation vastge steld op 9 tot 10 uur v.m. en 17 tot 18 u. n.m. Vsrkoopina. Krimpen a.d. Lek. In het Sociëteits-ge- bonw had ten overstaan van notaris Meijer te Lekkerkerk de verkooping plaats van de boerenhofstede, schuren en lande rijen. De peroeelen 1 tot en met 9 werden ge mijnd door den heer G. J. van Oordt, burgemeester, voor f 23 475; de perceelen 10 tot en met 14 door den heer Jac. Dog- terom te Zevenhuizen voor f 8186; en de perceelen 15 tot en met 18 voor f 702,50 door den heer P. C. de Boom alhier. Krimpen a. d. Lek. De bakkerbediende van den heer R. liep tegen den auto van den heer A. v. B. Met ernstige kneuzin gen en een ontwrichte arm werd hij bij Dr. von Lindern binnengebracht, waar hem geneeskundige hulp werd verleend. Lex mond. Gevonden: een autoband, een krik, een mestvork. Inlichtingen ver strekt de gem.-veldwachter. Met 1 April j.L werden aan de OJL. school 8 nieuwe leerlingen toegelaten, ter wijl 6 de schooi verlieten. Het totaal aan tal leerFngen aan deze school is thans 70. Bij de bijz. school zijn 18 leerlingen toe gelaten en hebben 16 de school verlaten. De school wordt thans door door 97 leer lingen bezocht. Van hel kantje in de sloot. Meerkerk. De heer 8., chef van een goud- en zilverwinkel, geraakte met een personen-auto, waarin hij alleen gezeten was, op onverklaarbare wijze van - den Noordschen weg in de sloot, na eerst een paar knotwilgen te hebben geveld. De heer S. kwam er met den schrik en eenige bleesuren af. De erg gehavende auto is later met een kraanwagen op het droge gebracht. Droeve cijfers. Meerkerk. Met den kaashandel is het treurig gesteld; de prijzen zijn ongekend laag. Men besteedt hier en in den omtrek voor hooikaas met R.M. van 11 tot 13 gld. por 50 K.G. Vette varkens gelden 17 tot 19 cent per half K.G. levend gewicht, naar gelang kwaliteit en bestemming. Moerkerk. De gemeenteraad heeft be sloten de toegepaste tijdelijke korting over 1934 op de jaarwedden van de ge meente-ambtenaren terug te brengen op 5 pa. Tot Hd van het plaatselijk school toezicht ia benoemd den heer J. A. Wie gel. Vier jubilarissen. Nieuw-Lekkerland. Mej, E.van Es en de heeren J. Verheul, A .den Boer en D. Vastenhoudt waren dezer dagen alle vier 10 jaar in d enst bij de firma J. Boon, grossier te Kinderdijk. Als blijk van waar deering aehonk de firma aan ieder hun ner een practisch cadeau. Aan de cafe- en verlofhouders ie op hun verzoek, toegestaan, om tot 30 Juni hun inrichting des Zaterdagsavonds tot 11 uur open te houden. Gevonden: een heerenrüwieL Inl .bij de gem.-politie. Nieuw-Lekkerland. De op 1 April van kracht geworden kiezerlijst bevat de na men van 1934 kiezers voor de 2e kamer, 1926 voor de provinciale staten en 1879 voor den gemeenteraad. De heer J. G. de Jager, ambtenaar teer secretarie, behaalde de vorige week op een wandelwedstrijd, afstand 26 KM., een laten prijs. Genoemde heer wist de laatste vier weken bij verschillende wan delritten vier medailles te veroveren. N i euw-Lekkerland. Zaterdagmiddag speelt Excelsior 2 tegen Groote Lindt 2 van Zwijndrecht. Aangezien het terrein alh er in betere conditie wordt gebracht zal de wedstrijd plaats hebben op het ter rein van )rD» Zwervens" te Kinderdijk. Tevens zal daar Zwervers (jun.) spelen tegen de jeugdvoetbalvereen. H.M.S. van Alblasserdam. Gemeenteraadsverkiezing. Sfledrecht. De besturen van de kiesver- eenigingen der A.-R. en C.-H. partij wa ren tot overeenstemming gekomen om bij de a.s. raadsverkiezngen met een geza menlijke candidatenlijst uit te komen. De regeling welke was ontworpen moest even wel aan de resp. kiesvereenigingen ter goedkeuring worden voorgelegd. De A.R. kiesvereeniging wilde een voor haar gunstiger regeling. De onderhandelingen zijn thans afgebroken en beide partijen zullen dus geheel zelfstandig met een can didatenlijst uitkomen. Ook de Staatkun dig Gereformeerde Partij zal met 'n eigen lijst uitkomen. Bevorderd. SHedrecht. Aan de Gem. School voor Nijverheidsonderwijs te Dordrecht, werd met lof bevorderd van de 3e naar de 4de klasse onze dorpsgenoot de heer P. Kooy- man. Ontvanger Registratie. SHedrecht. Met ingang van heden is het kantoor van den ontvanger der registratie en domeinen dagelijks na 16.30 uur ('s Za terdags na 12.30 uur) voor het publiek gesloten. Geslaagd. SHedrecht. Voor het machinisten-diplo ma A, slaagde te 'a-Gravenhage o.m. de heer W. Wisselink. Arbeiderswoningen. SHedrecht. De woningbouwvereeniging „Sliedrecht" heeft tot den raad het ver zoek gericht een perceel bouwgrond op de Uitbreiding in koop te mogen ontvangen en tevens medewerking gevraagd om op dit tererin een 25-tal goedkoope arbei derswoningen te bouwen. Eigon gebouw. SHedrecht De Chr. Jongemannen ver eeniging „Uw Koninkrijk Kome" heeft van de gemeente een perceel bouwgrond, ge legen aan den Stationsweg, in erfpacht verkregen. Het ligt in de bedoeling op dit terrein een nieuw eigen gebouw te stich ten. Beea gebroken. SHedrecht Maandagavond is het 4-ja-rig zoontje van den heer M., op den Rivier dijk door een wielrijder aangereden. Het ventje brak zijn linkerbeen en werd door Dr. F. naar het ziekenhuis overgebracht. De politie stelt naar de schuldvraag een onderzoek in. Zondagsdienst apotheken. SHedrecht Geopend: apotheek Hoog land; gesloten: apotheek van den Berg. In de week van 818 April geopend na 8 uur, 's avonds en Zaterdag na 10 uor apotheek Hoogland. Hoogheemr. „De AlblasBerwaanT. Streefkerk. Bij stemming zijn als hoofd ingeland van de Alblasaerwaard met Ar- kel beneden de Zouwe, herkozen de heeren 0. Hello, T. P. Terlouw en G. Baan en als h0of din geland-plaatvervanger den heer M. Mourik. Tienhoven. Op de kiezerslijst voor 1935- 1936 komen de namen voor van 193 kie zers voor de Tweede Kamer, 190 voor de provinciale staten en 188 voor den 8®- meenteraad. NED. HERV. KURK. Bedankt voor Benschop Db. H. H. A mei de te Groot- Amrners. NIEUWE JODENVERVOLGING. Schrijvers en ministers geweerd. Een dezer dagen door de Duitsehe au toriteiten genomen besluit tot uitaluitiug van alle niet-arische schrijvers zal onver wijld ook ten aanzien van de musici wor den toegepast. Het besluit inzake de niet-arische schijj vers heeft zoowel betrekk ng op de publi catie van boeken als die van persartikelen. Alleen al te Berlijn worden door dezen maatregel 1800 auteurs getroffen Men gelooft te Berlijn, dat een en an der het voorspel is van de wet op het staatsburgerschap, waarbij do Joden van de volksgemeenschap zouden word a uit gesloten. GEHEIMZINNIGE DOOD VAN TWEE DUITSCHE VROUWEN. Verbond met de ontvoering ▼on Jacob? In een flat in de Londenache wijk Hoi- born heeft men Donderdag de lijken ge vonden van twee vrouwelijke Duitsehe uit gewekenen, die daar gedurende zes weken hadden gewoond. Het zijn de dames Dora Fabian en Ma th ilde Wurm, beiden tusschen dertig en veertig jaar oud. Mej. Fabian werkte nog tot enkele uren voor haar dood voor den ontvoerden Duitsohen journalist Jacob. Naar men geJoft, heeft zij met den agent der Gastapo, Wesemann, in relatie ge staan om te traohten, iets voor Jacob te doen. Een paar maanden geleden is haar wo ning door nazi-agenten doorzocht, bij wel ke gelegenheid belangrijke documenten zijn verdwenen. Dora Fabian is secretaresse geweest van Rosenfeldt, oud-lid van den Rijksdag. Aanvankelijk werd aangenomen, dat de twee vrouwen vergif hadden ingenomen, omdat haar geldmiddelen zouden zijn uit geput. Vrienden en kennissen meenen echter, dat. onmogelijk geldgebrek hen in den dood kan hebben gedreven. Een kennis van de dames deelde mede, dat het werk, dat zij in verband met de pogingen tot vrijlating van den journalist Berthold Jaoob verrichtten, inderdaad ta melijk gevaarlijk was en zij meende, dat personen, die te Parijs eveneens dergelij ke nasporingen hebben verricht, in den laatsten tijd dreigbrieven hadden "ontvan- 'gen. Naar waarneming in den morgen 6 ApriL Te Zuidhorn zijn de melkrijder De Haan en rijn vrouw gearresteerd wegens brandstichting in hun woninjf. Beiden hebben bekend. In een dennenboschje bij Essen (bij Barneveld) is het lijk gevonden van een 13-jarig meisje, dat een sexueelen moord ten offer gevallen is. De dader is voort vluchtig. De wijzer zonder pijlpunt geeft den •tand ren den vorig» dag aan. Verwachting tot Zaterdagavond: Matige tot krachtige tijdelijke afnemende Zuid-Westelijke tot Noord-Westelijke wind; zwaar bewolkt met tijdelijke opkla ringen regen- en sneeuwbuien; weinig verandering in temperatuur. Waterstand; Schoonhoven hoog water 6 25 uur, 1.79 M. Vreeswijk hoog water 7 40 uur, 2.09 M. Keulen stand 2.12 M., val 0.06 M. Maastricht 4 April 41.75 M., val 0.03 M. Luchttemperatuur: De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 44 graden Fahrenheit. Vrijdag 5 April: Op 5.41, ondee 10.06. Eerste Kwartier Woensdag 10 April. ter en dier 10-jarig» zoon vermoozd. De hoeve werd geheel uitgeplunderd. In Februari heeft het aantal sterf» gevallen bij de malaria-epidemie op Cep- lon 16000 bedragen, waardoor het totaal sedert November 193454000 ie. Dinsdag is ten Z. van Parijs eaa militair vliegtuig, brandend van 'n hoog te van 200 M. neergevallen. De waarne mer liep zulke ernstige verwondin gen op, dat men voor rijn leven vreest Da vlieger is met zijn toestel verbrand. In de haven van Constanza worden op het oogenblik 30.000 wagons Roemeen- sche teelaarde naar Palestina verscheept Een landbouwondernemnig, welke daar ia gevestigd, heeft deze grond opgekocht om er den bodem van bet Heilige Land m»» te verbeteren. In eenige Noordelijke districten van Zuid-Australië is dezer dagen regen g» vallen, nadat het in dit gebied geduren de twaalf jaar niet meer geregend had. Te Wasilko (Oekraine) is de arta Osibow, lid van de communistische par tij, met een dolk vermoord. De dader M onbekend gebleven. Het betreft hier een politieken moord. EEN MIDDEL TEGEN GIFGASSEN? Te Warschau is, naar verluidt, na lang durige proefnemingen professor Falis- zewski er in geslaagd, een toestel uit tz vinden, dat de uitwerking van gifgassen neutraliseert. Het apparaat, dat gemakke lijk in een auto kan worden meegenomen, doet binnen enkele seconden de werking van gfigassen te niet, zoowel in gesloten, ongoventileerde ruimten als in de open lucht en is veel mindor kostbaar dan een gasmasker. DE ADEMHALING IN DE STRATO SFEER. E»n apparaat uitgevonden. Een Russisch ingenieur heeft een auto matisch apparaat uitgevonden, dat het ademen op groote hoogten vergemakke lijkt. In tegenstelling met de tot dusver gebe zigde toestellen wordt door het nieuwe apparaat de zuurstof automatisch gerant soeneerd en wel in doses, die overeenko men met de hoogte, waarop gevlogen wordt. Het apparaat, dat tegen vorst beschermd is, heeft een gewicht van 30 gram en wordt in een kleine tasch ondergebracht, die aan het valscherm wordt bevestigd. Naar de meening van den uitvinder, zo» het nieuwe apparaat met succes gebruikt kunnen worden bij atratoefeervluchtan een open gondel. ARKEL. April. Geboren: Anna Alida, d. van E. Sterk en A. A. Klop. BENSCHOP, Maart. Geboren: Ernst, z .van B. Haakamaa In Beieren zijn in een hoer» de 80- I en G. van Roest Rein-erus Joannes, x jarig» vrouw Weber, haar 44-jarige doch- j van G. van Jaarsveld en G .C. M_ f DERDE BLAD- VRIJDAG 5 APRIL 1935. Duitschland's bewapening in dc lucht. Uitbreiding van Het Fransche vredesleger. Oos tenrijk gaat den dienstplicht in voeren. Het Engelsche Lagerhuis heeft Woens dag de Duitsehe lucb'bewapening bespro ken. Aan minister Simon werd gevraagd of rijkskanselier Hitier tijdens de bespre kingen te Bprlijn eeniggflei aanduiding had gegeven betreffende de tegenwoordi ge sterkte van het Duitsehe luchtwapen. Sir John Simon antwoordde daarop bevestigend. In het verloop van deze be sprekingen had de Duitsehe rijkskanse lier in algemeene uitdrukkingen mee- degedeeld, dat Duitschland reeds een even sterke luchtvloot als Engeland had. De minister vermeed bet cijfer te noe men, doch in Duitsehe luchtvaartkringen verluidt, dat Duitschland thans reeds in het bezit is van 1800 ge vee hts- en bom- ba rdementsvliegtuigen. Van dat cijfer was men natuurlijk ook in het Lagerhuis niet onkundig gebleven en verschillende leden staken bun onge rustheid op dit punt niet onder stoelen of banken, zoodat Simon moeite had om te ontkomen aan den aandrang op een breedvoerige bespreking van dez» kwes tie. Ook in Frankrijk heeft de Duitsehe hiehtbewapening den stoot gegeven tot uitbreiding van de luchtvloot. De Kamer heeft dezer dagen liet nieuwe luchtvloot- ftatuut goedgekeurd. In de Kamerron- missie voor de landsverdediging hebben de ministers van luchtvaart en oorlog me- dedeelingen gedaan over den stand van de landsverdediging. Hoewel de lucht vaar tmi nister Denain verklaarde, dat Frankrijk thans over voldoende krachten beschikt om een eventueele luchtaanval door middel ren zijn bombardements vliegtuigen te beantwoorden, bleek, dat er toch nog wel wat valt te verbeteren en dat zal dan ook wel gebeuren. Inmiddels heeft blijkbaar de Fransche regeering reeds principieel besloten de 120 000 man, vormende de helft van de lichting 1934, die onder normale omstan digheden 12 April 4A naar huis zou wor den gezonden, onder de wapenen te hou den. Derhalve zal het actieve Fransche leger na dien datum bestaan uit: lo. De 120.000 man, die een jaar gele den onder de wapenen zijn geroepen, 2o. de 120.000 man, die in October zijn op gekomen en in April a.s. opgeleid zullen zijn voor het veldleger; 3o. 72.000 man beroepsofficieren, onderofficieren en sol daten en een even groot aantal koloniale troepen, die permanent op Fransch grond gebied rijn ondergebracht; 4o. de 120.000 man van het eerste deel van de lichting 1935, die over tien dagen voor eerste oe- feninp opkomen. Men kan er op aan, dat reeds in de naaste toekomst de versterkingen aan de Noord-Oostelijke grens op volle kracht be zet zullen zijn en dan zal Frankrijk zich in een zeer sterke militaire positie bevin den. Zoo blijkt dagelijks nit verschillende be richten, hoe druk Europa den laatsten tijd TEN PROOI AAN MISDADIGERS. 29 door LOUIS TRACY. Opgelucht ging ze een bakkerswinkel binnen om als lunch eeu paar broodjes te eten ze w 1de zuinig zijn en keerde toen per bus naar haar pension terug. Maar toen ze de stille straat isnloeg, was het met haar opgewektheid gedaan; een gevoel van namelooze eenzaamheid over viel haar een pijnlijke, haast den adem benemende heklemming, omdat haar le ven nu geen doel en ge m zin meer Lid. Want pakjes maken, pakjes maken tot het bittere einde, mocht toch waarlijk geen leven heeten. Ze had een blik mogen slaan in het paradijs, maar de poort was voor haar gezicht dichtgeslagen. Hoe moest ze iu 's hemelsnaam haar bestaan verder doorworstelen?" hamerde het in haar hoofd. En toen zo haar ka mer binnenkwam, kroop een gewaarwor ding van benauwenis, van walging in haar op. Hoe was het mogelijk de wijde, grijn zende leegte door te komen van den lan gen m ddag, dien ze voor den boeg had, de leegte van al die ongetelde, vreugdeloo- ze dagen ,die zouden komen? Het leven was een woesternij geworden ze zou hém nooit meer zien. De verzekerdheid, d» beslistheid, die haar in staat hadden gesieid, z>ch door het gesprek met Sir Regiaald heen te slaan, waren nu van haar afgegleden en ze begon zich te verwijlen dat te eigen lijk een soort moreel en zelfmoord gepleegd had. Ze barstte in tranen uit. „0", snikte ze, haar hoed nog op en haar gezicht ver- horgen in haar op tafel gesleunde armen, „hoe heh ik zooiets toch kunnen doen Ze sleepte zich door den eind el oo zen mid dag, door den otndolooaen avond hoe, bezig is om zich op een oorlog voor te be reiden. Nov Woensdag is, naar officieel te Weenen wordt medegedeeld, onder voor zitterschap van bondskanselier Schusch- niRg een korle ministerraad gehouden, waarin met het oog op de afwikkeling van loopen !e kwesties ook behandeld werd U' vraagstuk van de Oosten rijkacoe weermacht. De ministerraad gaf uitdrukking aan •U overeei.sieinir.ing van opvatting, dat de toekennng van volledige rechtsgelijkheid voor Oo8'cnrijk fen natuurlijke voorwaar de blijft Dc noodige voorbereidende stap pen zonden reeds zija ondernomen. Oostenrijk vraagt aan de groote mo gen J^eden toestemming tot invoering van den dienstplicht. Het heet, dat plannen bestaan om een staand leger te organi- seeren bestaande uit 4000 officieren, 4tX)0 onderofficieren en 12.000 minderen, be halve nog de twee lichtingen van 35 000 man elk, die onder de wapenen zullen worden geroepen. De diensttijd zou twee jaar bedragen. HET DISCONTO VERHOOGD. Met een vol procent D« Nederlandsche Bank heeft met in gang v&n heden alle rente-tarieven met een procent verhoogd en het disconto go- bracht van 2V» op 3X Dit bericht zal in binnen- en buiten land heel wat opzien verwekken. In het buitenland vooral bleef het gerucht gaan dat ons land van plan was de gu.don te laten vallen en dat na de du keling van de Belgizotoe belga, de Nederlandsche gulden zou volgen Dit gerucht vond steun in het verschijnsel, dat in de laatste dagen ▼eel geld nit ons land belegd werd in Engelsche ponden en men maakte daar uit op, dat zulks gesch edde, omdat men ook hier te lande vermoedde dat de gou den standaard losgelaten zou worden. Die belegging had echter een geheel andere oorzaak, namelijk dat men in ons land ponden kon koopen voor ongeveer f 7.15 en dat men d e tegelijkertijd kon veikoo- pen, op een termijn van 3 maanden, voor f 7.29. Nu zullen al die geruchten verstomd rijn door de mededeeling vau de Ned. bank van de sterke verhooging .We mogen er aan herinneren dat een jaar geledon ook de Fransche bank het disconto heeft verhoogd, maar dat toen de vernooging slechts X bedroeg en kwam van 2 op 3 X. Zij, die er op rekenden dat ook ons land de devaluate lijn zou moeten volgen, zullen na dit bericht wel moeten inzien, dat van een loslaten van den gouden standaard geen sprake meer s Er blijkt uit dat de gulden sterk staat, dat het bankwezen in ons land soliede is en dat de Nederlandsche bank een zeer leslist ontkennend antwoord heeft gegeven op de vragen of wij het voorbeeld zullen volgen. Door deze besliste en krachtige houding sullen ook de aanvallen van bui ten- landache speculaties op onze valuta v i minderen De berekening was dat na dc val van de belga ook de twee kle ne goud landen Nederland en Zwitserland, zouden moeten volgen. Dat i« niet gebeurd, waar bij van beteekenis ia geweeet, dat de tan ken in ons land Teel vlotter konden rea- geeren dan die in België. Deze verhooging moet door voor- en tegenstanders van de devaluatie dank baar worden aanvaard, want zij zal de on rust ten opzichte van onze gulden stillen en allen de zekerheid bijbrengen dat de Ned. Bank er zich van bewust is den gou den standaard ten volle te kunnen verde digen Het disconto van 3V» lijkt nu hoog, maar het is dat niet, in 1933 was het 4'/t %,n 1929 zelfs 5 ARBEIDSBEMIDDELING voor musici De Kroon vernietigt een ministerieele beschikking. Bij Kon besluit is vernietigd de beschik king van den minister van sociale zaken, waarbij aan Louis Davids te Amsterdam vergunning werd geweigerd om arbeids bemiddeling met winstoogmerk te mogen uitoefenen. Deze vergunning is alsnog ver leend voor den tijd van vijf jaar met be trekking tot arbeidsbemiddeling voor mu sici, orkesten en artisten. DE KROON ACHT TWEEDEN AMBTE NAAR OVERBODIG. Ameida. Bij Kon. besluit is beslist in de kwestie van de bezetting der gemeen schappelijke secretarie van Ameide en Tien hoven, waarbij het ging om de vraag of een tweode tijdelijke ambtenaar noodig was. Zooals bekend hebben Ged. Staten van Zuid-Holland ljun goedkeuring aan de begrootingen ▼oor 1934 der beide ge meenten onthouden uit overweging, dat de bezetting der secretarie onder de huidige omstandigheden te gering moet worden geacht. De beide gemeenteraden zijn hiervan in beroep gekomen bij de Kroon, aanvoeren de, dat vermeerdering van bet aantal ambtenaren niet noodig was. Het Kon. Besluit overweegt nu, dat, waar de raden van beide gemeenten hand having van een tijdelijk ambtenaar onnoo- dig achten, er zeer krachtige argumenten, vooral onder de huidige omstandigheden zouden moeten pleiten om in deze louter de huishouding der gemeenten rakende aangelegenheid in te grijpen. Als zooda nig kunnen niet worden aangevoerd over wegingen, ontleend aan minder gunstige verhoudingen tusschen leden van de ge meentebesturen onderling, welke zoo noo dig op andere wijze dan door aanstelling van een nieuwen ambtenaar geëffend moe ten worden. Overigens is de bezetting der beide secretarieën niet zwakker dan die van soortgelijke gemeenten. Op deze gronden zijn de besluiten van Ged. Staten vernietigd en is aan de be grootingen alsnog goedkeuring verleend. Ameide. Op de op 1 April van kracht zijnde kiezersffjst voor 1935-1930 komen voor 938 kiezers voor de Tweede Kamer, 933 voor de provinciale Staten en 917 voor den gemeenteraad. Brandwijk. Woensdag geraakte de schil der K. met een handkar, waarop behang selpapier en schragen geladen waren, bij G. Goedhart in de Graafstroom. Met ver eende krachten ward alias weer op bet droge gebracht. Modern motortankschip. Groot-Ammers. De Gebr. Broere heb ben aan de scheepsbouwwerf „De Merwe de" te Hardinxveld opdracht gegeven voor hef bouwen van een motortankschip voor het vervoer van benzine en petroleum met een inhoud van 200.000 Liter. Dit schip zal uitgerust worden met een 80 P.K. Rennes 2 cylinder Diesselmotor en voldoen aan de nieuwste eischen betreffende yer- voer van brandbare vloe'atoffen te water in West-Europa. Vermindering van werkloosheid. Hardinxveld. Het getal steuntrekken- den neemt in deze gemeente gelukkig iets af. In de bouwvakken komt tamelijk wat werk, het getal personen, dat naar de rijkswerkverschaffmg mag worden uitge zonden, is verdubbeld en op de scheeps- bouwwerven, met name op de Merwede, beschikt men momenteel over enkele or ders. Als wij daarbij in aanmerking nemen, dat verwacht mag worden, dat nog deze zomer zal worden begonnen met den verderen aanleg van rijksweg 15 en ook met de bestrating van de Merwede- dijk, dan mag worden aangenomen, dat de arbeiders in deze gemeente een betere toekomst tegemoet gaan. Aan mevr. Benders-ten Napel hebben B. en W. ziekteverlof verleend als onder wijzeres aan school 4; in haar plaats is tijdelijk aangesteld mej. G. L. van der Vlies, wachtgeldster te Sliedrecht. Op Maandag 16 April, des nam. 2 uur zal achter het gemeentehuis de her keuring plaats hebben van trekhonden en tuigen. Hsl- en Boeicop. In de afgeloopen maand bleek het scheepvaartverkeer door het Merwedekanaal belangrijk te zijn toe genomen, naar verhouding met de maand Februari. Niet minder oich dan 2574 sche pen passeerden hier in op- en afwaart- sche richting de Zwaanskuikenbrug. In de maand Februari bedroeg dit aantal 2023 schepen, een toename al zoo van 551 sche pen. Bij den aanvang van den nieuwen cursus werden aan de bijz. school inge schreven 8 leerlingen en verlieten 4 leer lingen de school. Bij het openbaar onderwijs werden 6 nieuwe leerlingen ingeschreven en verlie ten 4 leerlingen de school. Hoog-Blok (and. Zondag zal Hoog-Blok- landl op eigen veld uitkoméft tegen 0. D. 0 I uit Dordrecht in een bekerwedstrijd voor den D.V.B. Hoog-Blokland. Bij de deze week ge houden landverhuring zijn de opbreng sten ongeveer gelijk aan die van het vo rige jaar. wist m zelf niet en de nacht, op en kele korte tusschenpoozen van onrustigen transparanten slaap na, was een helse he marteling. Ze had een brief moeten schrij ven aan den theateragent, dat ze niet naar Uxbridge zou komen, omdat ze an der werk had gekregen, maar ze schreef dien avond niet. De energie ontbrak haar ten eenen male, de gedachte om iets te moeten doen gaf haar al een gevoel van misselijkheid ze was lamgeslagen door haar groot verdr et. Den volgenden morgen was het nog niets beter met haar gesteld Haar voe ten waren loom, haar armen hingen slap langs haar lichaam, haar gezicht was vaal met holle oogen, haar kin rustte op haar horst. Pas tegen twaalven slaagde zij erin z'chzelf te dwingen aan den agent te schrijven, want ze moest dien avond tegen acht uur in Uxbridge zijn en hoe ellen dig ze zich ook voelde, hadr zachte, hu mane natuur verzette zich ertegen iemand vergeefs te laten wachten. En toen begon de tr este, grauwe, kna gende eenzaamheid weer; de pren rijg- den zich tergend-traag aaneen. Het werd half vijf. Toen opeens, voet stappen op de trap, een klop op de deur. Ingesponnen in haar leed, gaf ze zich er nauwelijks rekensoh&p van; het zou juf frouw Goodman wel zijn met de thee. De deur vloog open en daar stond, niet de hospita, maar Sir Reg nald Garshaw in levenden lijve! Een wilde kreet kwam over Winifred's lippen: „0, liefste!" en ze vloog in zijn ar men. De sterke band, waarmee ze z rh aan haar goede voornemens had gebonden, knapte op het oogenblik dat ze hem zag Ze had gedacht hem nooit te zullen weer zien hy had immers beloofd niet meer te zullen komen en een edelman was zoo goed als zijn woord dat had voor haar naieven geest een zekerheid beteekend m daar verschee» hij opeens, op het hoog tepunt van haar wanhoop! Het was waar lijk geen wonder, dat alle verstandelijke overwegingen alles wat haar was voor gepraat en wat ze zichzelf had voorge praat ondersteboven vielen en haar in stinct haar in zijn armen dreef .Ze kon geen weerstand bieden, zoomin als een veertje het den wervelw nd doet, die het voortdraagt. En Sir Reginald, hij had zijn belofte gebroken, omdat hij moest, omdat een in wendige macht, sterker dan eenig ander gevoel, hem joeg. Hij moest naar haar toeen dus was hij gekomen. De man er waarop ze hem zijn congé had gegeven, was te plotseling geweest om geloofwaardig te zijn. Hij kon het niet be vatten. Hij had maar steeds het vage be sef niet van zich kunnen afzetten dat het een droom moest zijn en hij kwam thans om zich te vergewissen of die droom in derdaad werkelijkhe d was. Bovendien, haar woorden, haar heele manier van doen, had hij bij later over denken geoordeeld, hadden iets onwezen lijks gehad, iets dat niet overiu'gde. Al had hij ook duizend beloften gegeven met d t afsche'd kon hij geen VTede hebben. „En, kindje", zei hij, in zijn oogen een glans van vreugde om de onmiskenbare blijken van haar niet gestorven liefde; „vertel me nu maar eens wat dat alle maal te beteekenen heeft. Wat 'n onbe rekenbare kleine heks ben je toch, Win nie." „Ik kan er niets aan doen," stamelde ze gesmoord; „Geefgeef me een kus. eenmaal maar!" De tranen stroomden over haar opgeheven gezichtje. S:r Reginald aarzelde geen seconde om aan deze uitnoo- d'g ng te voldoen! Hij gevoelde zich in den zevenden hemel. „Hoe zit het eigenlijk?" Éiemam hij na een pauze „Hou je nu Weer van me? Ben ik weer in genade auwenomen?" Winifred's hoofd l*g oVvkijn schouder haar haar tegen zijn wang. Ze gaf geen antwoord. „Het heeft er tenminste veel van" ging hij voort, „en stilzwijgen wordt geacht toestemnrng te beteekenen. Maar waarom hield je dan eergisteren opeens niet van me?" Weer bleef het meisje het antwoord schuldig. De extatische verrukking begon te werken; de moreele bezwaren, door het gesprek met Sir Regenaid's moeder n haar geest gewekt, kregen weer de over hand. Wat ze deed was niet goed voor hem. „Toe vertel het me," drong hij aan „Je zult het me toch heusch moeten vertellen." Winifred maakte zich van hem los. „Je hebt beloofd niet meer te zullen ko men; je hebt het uitdrukkelijk beloofd," hield ze hem voor. „Kon ik er iets aan doen, dat ik mijn belofte niet gehouden hebt?" verdedigde hij zich opgewonden. „Ik snapte er let terlijk niets van en ik was doodziek van ellende." „Dus je bent van plan om weer gere geld te blijven komen, zelfs als je belooft het te zullen laten?" „Ik denk er niet aan nog eens zooiets krankzinnigs te beloven. Waar is dat goed voor? Je houdt van mij en ik houd van jou." Winifred wendde zich af, liep naar het raam ezv bleef een tijdlang naar buiten staren. Haar fijne lippen verstrakten; een trek van vastbesloten wilskracht kwam om haar mond. Gedurende de paar minuten dat ze daar bij het raam stond, werkten haar hersens ngespannen en snel. Ze was zichzelf nu weer volkomen meester ze overzag de situatie rustig en klaar. Ze had beloofd hem op te geven en ze zou die belofte houden hoe dan ook Het was terwille van hem en bij alle bit- terhe:d was er iets zoets in t' besef van martelaar zijn. Maar één ding besefte ze nu heel dn'de- lijk. Zoolang hij wist dat hij haar hier vin- Molenaarsgraaf. Op de Herv. kerk is de ooievaar op het nest teruggekeerd. Noordsloos. Voor de S. D. A. P. trad Maandagavond in café Kros als spreker op de heer J. H. F. Zadelhoff, lid van de Tweede Kamer, met als onderwerp: Ons parool voor de statenverkiezingen. De be gaafde spreker vond een aandachtig ge hoor. Er was veel belangstelling. De vereeniging tot stichting en in standhouding van de school met den bij bel kwam in vergadering bijeen. De voorzitier de heer B. de Jong Hzn. opende de vergadering, waarna men ps. 25 7 zong. Voorts las de voorzitter Ro meinen 15 14, en ging voor in gebed. De notulen werden goedgekeurd. De re kening van den penningmeester, den heer Fl. van Meeteren, welke reeds was nage zien en in orde bevonden, gaf aan ont vangsten a&n f 8520.87, uilgaven f 8126.16 batig saldo f 394,81. Tot afgevaardigden naar de Unie-ver gadering te Utrecht werden gekozen ds. G. Houtman en de heer G. J. 0. Vermeer; de heeren J. Vonk en J. Jonkers werden gekozen als afgevaardigden naar de ver gadering van den schoolraad. Met 1 April zijn aan de O.L. school 8 leerlingen toegelaten; 6 leerlingen heb ben de school verlaten; voor de bijzondere school zijn deze getallen resp. 13 en 8. Bij den correspondent der arbeids bemiddeling staan thans nog 10 werk zoekenden ingeschreven. Ernstig ongeluk. Nieuwpoort. Woensdagmiddag hervond de acht-jarige D. S.,met eenige vriendjes zich in de schuur van D. R. Bij het spe len wierp een hunner met een hooivork eenig hooi naar beneden. De vork trof D. i S. jn het gezicht, nabij het oog, zoodat teratond geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. Dr. van Straten achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Utrecht noodzakelijk, waar het slachtoffer ter verpleging is opgenomen. Men vreest dat de Jdeine één oog zal moeten Electrisch licht gevraagd. Schelluinen. De bewoners van den W.- Parallelweg krijgen thans gelegenheid te teekenen op een adres aan den raad van Hardinxveld (tot welke gemeente deze weg behoort) waarin gevraagd wordt om aan- sluiting bij het electrisch not In vorige jaren heeft de raad al twee maal besloten, aan de hier wonende men- schen geen electriciteit te leveren, omdat hij de door Dordrecht berekende aanleg- kosten te hoog vond. Adressanten mee nen, dat er thans meer dan vroeger aan leiding is tot inwilliging van het verzoek, omdat er steeds huizen langs dezen weg bijgebouwd worden en omdat de prijzen der materialen thans veel lager zijn dan die, waarop de begrooting der* kosten in dertijd gebaseerd was. De ruim 60-jarige metselaar W. J. Zanen is te Gorcura van een stelling ge vallen en bewusteloos naar het ziekenhuis aldaar vervoerd. Hij kreeg ernstige, doch niet direct gevaarlijk» wonden aan bet hoofd. Raadsverkiezing. Sliedrecht. B. en W. hebben besloten de verkiezing van leden voor den gemeente raad te doen houden op Maandag 24 Juni. den kon, zou ze haar offer niet kunnen brengen .Hij zou haar geregeld blijven op zoeken en als ze hem zag, zouden haar dappere voornemens telkens weer wegsmel ten als sneeuw voor de zon net als nul Morgen om dezen tijd, als hij weer kwam, moest ze hier vandaan zijn, begraven in een ander deel van Londen, onvindbaar voor hem. Toen ze met zichzelf in 't rei ne was, g ng ze weer op hem toe en zei: „Juffrouw Goodman zal wel direct met de thee komen .Kom, laten we gezellig bij elkaar gaan ritten. Zeg, je wou immers weten of ik nog van je hield? Het ant woord is ja, ja, en nog eens ja. Dat ia zeker wel voldoende om alle twijfel bij je weg te nemen, hé? Je moet zoolang blij ven ais je kunt vanmiddag en ik zal heel, heel lief zijn, op voorwaarde dat je n et vraagt, waarom ik je eergisteren al dien onzin vertelde, want daarop geef ik jo toch geen antwoord!" Sir Reginald nam haar in zijn armen en kuste haar, nog eens en nog eens onophoudeüjkl Toen kwam juffrouw Good- ro|n$n met de thee en hij bleef tot zeven uur zonder ook maar éénmaal inbreuk te maken op de voorwaarde die ze had ge steld. Al dien tijd deed ze kalm-opgewekt, maar toe hij haar een afsche dskus gaf, schre'de ze zachtjes. Sir Reginald zocht daar echter niets bijzonders achter; het leek hem een heel begrijpelijke reactie op de emoties van dien middag en de vooraf gaande dagen. Hij verdiepte zich met meer in de vraag, wat de oorzaak van haar on verklaarbaar gedrag mocht zijn geweest; het was hem genoeg dat nu alles weer goed was. Op vrouwen kon je nu een maal geen pe!l trekken, maakte hij filo sofisch. uit. Toen hij vertrokken was, zei Win f red tegen de hospita, op bedaarden, zakelijken toon: „Ik ga morgen hier vandaan, Juffrouw Goodman, voorgoed (Wordt vervolgd),

Schoonhovensche Courant | 1935 | | pagina 3