f! tl Gemeenteraden tnwid*. VRIJDAG 5 APRIL 1935. REILLY IS TE DUUR. Mevr. Hauptmann verbreekt de relaties. Mevrouw Hauptmann heeft thans alle verbintenissen met Reilly. den verdediger van haar man in het Lindborgh-proces verbroken Dit is een gevolg van de mee- ningsverschillen. die tusschen mevrouw Hauptmann en den advocaat gerezen Zijn met betrekking tot het door laatstge- noeemde gevraagde honorarium ten be dragen van 25.000 dollar. Deze vordering is volgens mevrouw Hauptmann in de eerste plaats te vroeg ingediend en in de tweede plaats overdreven hoog. GRIEKSCHE MUITERS VEROOR DEELD. De krijgsraad te Saloniki heeft 22 van de 35 beklaagden schuldig bevonden aan de muiterij te Serres. Majoor Volants werd ter dood veroordeeld met degrada tie en levenslange gevangenisstraf. JJe overige straffen varieeren van 6 maan den tot 20 jaar gevangenisstraf. Het ver mogen van de veroordeelden wordt gecon- fiaceerd. Maandag zullen 36 anderen te rechtstaan. VIJF EN TWINTIG ZWERVERS VERBRAND. Te Uzhorod,. in Tsjecho Slovakije, heeft •en felle brand een groot aantal stroo- ■chelven vernield. Bij het opruimingswerk vond men tel kens lijken van dakloozen. die in de strooi «chelven een slaapplaats hadden gezocht en blijkbaar door de vlammen verrast zijn. Tot nog toe zijn vijf-en-twintig lijken geborgen. De politie heeft groote moeite met het vaststellen van de indentiteit der slachtoffers. CHINEESCHE BARBAARSCH- HEID. De bewoners van het Chineesche dorp Aochem hebben een „levende kaars" als afschrikwekkend voorbeeld door de stra ten gedragen De „levende kaars" was het brandende lichaam van een jongen Chi nees, die zijn moeder vermoord had. De jeugdige moordenaar Liu Chao Chin wilde, na het begaan van zijn misdaad, met het afgesneden hoofd van zijn moe der zijn dorp ontvluchten, doch hij werd gegrepen en teruggebracht Het dorpsge recht veroordeelde hem ter dood door worging. Onmiddellijk na de uitspraak werd het vonnis voltrokken. De ongeluk kige werd aan een paal vastgebonden en kreeg een strop om den hals, die lang zaam dichtgetrokken werd. Voor de man «ohter gestikt was. maakte men de strop weer los en schudde hem heen en weer tot hij weer tot bewustzijn gekomen was. Deae wijze van terechtstelling wordt door de Chineezen toegepast bij bijzonde re ernstige misdaden. Toen de moorde naar weer bij bewustzijn was, overgoot men hem met teer en stak hem in brand, w.aarna ppn oplpcht van dorpsbewoners hem ronddroeg, om te toonen, hoe zwaar esu dergelijk misdrijf wordt gestraft. TWEEMAAL OP DEN ELECTRISCHEN STOEL Bij de terechtstelling van den ter dood veroordeelden moordenaar Chester Novak door middel van den electrischen stoel, constateerde de gevangenisarts te Chica go, dat het lichaam van den man na af- Ioop> van de executie nog levensteekenen vertoonde. De zoo goed als levenlooze No- vak werd opnieuw naar den electrischen stoel gedragen en voor de tweede maal ging de stroom door hem heen. waarna de aanwezige doktoren den dood consta teerden. ONGELUK IN POOLSCHJE MIJN. Zes arbeiders opgesloten Dinsdagmiddag brak in de schacht van van de Sobieski-mijn in het Dombrova- gebied <d© dam van een waterader door. Een deel van het steunwerk van de schacht werd onderspoeld en zes mijn werkers werden onder de kolenmassa be dolven. Na eenige uren slaagde men erin drie arbeiders te bergen. Zij hadden slechts lichte verwondingen opgeloopen. Tegen den avond werden nog twee arbeiders gevonden. Een hunner was reeds overle den, terwijl de andere met ernstige ver wondingen naar het ziekenhuis moeat worden overgebracht. Het laatste slacht offer, een jongen, is nog niet gevonden. DE KOFFERMOORDEN IN ENGE LAND. Vorderingen inzake no. 1. Scotland Yard is met zijn onderzoek naar den koffermoord No. 1 het vin den in Juni j.l. te Brighton en te Londen in een koffer en een valies van doelen van het lijk van een nog steeds onbekende jonge vrouw zoover gevorderd, dat men meent te mogen aannemen, dat de voornaam van het slachtoffer „Peggy" was en dat haar achternaam op „ford" eindigde. De politie hoopt op grond van nieuwe inlichtingen welke zij gekregen heeft, ein delijk de identiteit van de vrouw te kun nen vaststellen. Deze inlichtingen betref fen een sedert Mei vermiste vrouw. Haar naam is niet voorgekomen op een der of ficiële lijsten van vermiste vrouwen, door Scotland Yard gepubliceerd. Er wordt thans een uitgebreid onderzoek ingesteld naar familieleden of bekenden, die de po litie kunnen helpen. Een dezer bekenden, naar het heet een dokter, wordt iederen dag in Engeland terugverwacht uit Afri ka, waarheen hij in Mei van verleden jaar vertrokken is. PAKKETTEN NAAR RUSLAND. Het Duitsche blad Der Gartner deelt mede, dat het zenden van levensmiddelen pakketten naar Rusland gestaakt zal moeten worden. Tot dusver werden door middel van de Russische Torgsin-Han del maatschappij voor pakketverzending me nigte van pakketten, gepaard met kleine geldzendingen naar Russische stamver wanten gezonden. Sinds het begin van 1935 echter is de anti-buitenlandsche stem ming in Rusland zoo sterk toegenomen, dat het ontvangen van een pakket voor de daarmee bedachten ontzaglijke moei lijkheden meebrengt, waarbij „de mildsle straf" is, dat men het pakket -en Late der „Roode Hulp" afgeven moet De geldzendingen uit Duitschland die tot dusver tot een bedrag van 50 M. per maand per gezin vrij waren, houden thans geheel op. De Duitsche rageering heeft, omdat bleek, dat het geld de geadresseer den n:et bereikte, sinds 15 Maart de Torg- sin-geldzendingen verboden. Ook Zwitserland beklaagt zich blijkens een bericht van het Zwitserdbh Chris. Persbureau over het feit, dat de Torgsin- zendingen (pakketten voor de hongerlij denden in Rusland) in den laatsten tijd teveel moeilijkheden ondervinden en kon digt aan dat het voorbeeld der Duitsche regeering, die vanwege deze moeilijkheden deelname aan de Torgsin-zendingen ver der verbood, navolging zal moeten vinden. PANIEK DOOR VERDWAALDE GRANAAT. Op de bloemententoonstelling die te Port Elizabeth wordt gehouden, is een paniek onder de toeschouwers veroorzaakt, door dat een projectiel van den Britschen kruiser „Carlisle", het vlaggeschip van admiraal Evans, een groot gat in een der muren van het gebouw sloeg en een dame verwondde. Een tafel, waarop snijbloemen in vazen stonden, werd door bet projeo- tiel omvergeworpen en ook werden eeni- bezoekers tegen den grond geslingerd. Het bleek, dat een van de kanonnen van het schip een losse granaat had afge schoten, die in verkeerde richting was afgezonden. De dame werd in den rug ge wond en is later in het ziekenhuis geope reerd DE WAPENINDUSTRIE GESPAARD. Maatregel «n tegen oorlogswfet verworpen. Het wetsontwerp tot afschaffing van de oorlogswinsten der wapenindustrie in de Ver Statep, dat was opgesteld door de senaatscommissie, belast met het 'onder zoek naar den wapenhandel, is met 258 tegen 71 stemmen door het Huis van Af gevaardigden verworpen. De meeste afgevaardigden waren eterk gekant tegen de inerijpende maatregelen van het wetsvoorstel, volgens hetwelk o.a. de staat in geval van oorlog de winsten der oorlogsindustrie lot 6 pCt. voor de helft in beslag zou kunnen nemen en zelfs geheel beslag zou kunnen leggen op winsten boven de 6 pCt. Wel spreken de afgevaardigden zich uit ten gunste van het voorstel van Me. Swaindat veel gematigder is en door de regeering wogdt gesteund. Dit voorstel voorziet in de vaststelling van een rede lijk prijsniveau door president Roosevelt, en wenscht geen beslaglegging op de oor logswinsten- WANDELENDE PROVISIEKAMERS. Een eet-duel. De belangrijke vraag, hoeveel "n mensch per maaltijd kan verwerken, is door een eet-duel tusschen Norris Kellana, wereld kampioen lange-afstand-zwemmen, en een inwoner van Sarasota (Nrd.-Amerika) John Murray, genaamd, in de stad Shra- sota opgelost. In het duel werden ongehoorde mas sa's eten verzwolgen. Murray at bij elkaar op: een schaal vol soep, een gebraden kip, een vischgerecht, een biefstuk van ander half pond een bord gebakken aardappe len, een bos selderij, vier porties roomijs, een groot stuk koek, een snee brood, drie augurken, een schaal aardbeien. Hij spoel de een eö ander naar binnen met twee flesschen bier, een glas melk en een glas water. Voor deze zwelgpartij noteerde de jury 251 punten. Zijn tegenstander werd winnaar met 276 punten. Hij at Jietzelfde als Murray, benevens om de gaatjes te vul len twee stnkken koek, acht sneden brood, drie broodjes, een appel, eenige beechui- ten en vier glazen water. Hierna had hij nog een kop koffie en twee broodjes noo- dig om zijn maaltijd te besluiten. Voor den eetwedstrijd wogen de kam pioenen reep. 337 pond en 222 pond. Jammer, dat de duellisten na den maal tijd niet gewogen zijn, daar ze misschien nog een nieuw gewiebtsrecord ook had den gevestigd. GENOEG VAN HAAR MAN. Een duivelsch voornemen Te. Tunis (Fransch Noord-Afrika) beeft een vrouw, met behulp van haar moeder, getracht baar dronken man levend te ver branden. Het slachtoffer had de gewoonte zich te bedrinken en de daarop volgende scènes waren veelvuldig. Toen besloten de beide vrouwen tot deze vreeselijke misdaad. Zij besproeiden den man, toen deze weer eens zijn roes uitsliep, met olie, maar op het oogenblik dat zijn schoonmoeder met een lucifer aan kwam, ontwaakte do dronk aard Hij doorzag bet plan en onmiddellijk ontnuchterd, trachtte hij zijn vrouw te grijpen, die echter kans zag te ontsnap pen. Kort daarop werd zij echter gearres teerd, evenals haar moeder. Beiden be kenden, dat rij zich tot eiken prijs van den man wilden ontdoen, en drukten er haar spijt over uit, daar niet in geslaagd te zijn. WEG MET DE DOODSTRAF. 6roeiend streven In Engeland. Bij een gevangenis te Londen hebben zich merkwaardige tooneelen afgespeeld tijdens de executie van den onderofficier stoker Brigstock die ter dood was veroor deeld wegens moord. Drie vliegtuigen, aan welke wimpels hingen „Geen doodstraf meer" cirkelden boven de gevangenis: vrachtauto's met luidsprekers zonden het lied „Blijf bij mij Heer" sit; ongeveer 50 mannen droegen borden met protesten tegen de doodstraf en op den tijd, voor de executie vastge steld, knielde een vrouw neer en bad hel Onze Vader. Een voorname rol speelde bij deze de monstratie mevrouw Violet van der Eist, die bezig is met een campagne in Enge land voor afschaffing van de doodstraf. Een uur voor de executie verscheen rij bij de gevangenis en politiemannen vormden daarop een cordon dwars over de straal om den stoet van vrachtauto's met luid- sprekers tegen te houden. Later verklaarde mevr. Van der Ebt, dat zij den heelen nacht bezig was ge weest om nieuw getuigenmateriaal ten gunste van Brigstock te vefkrijgen, maai dat zij er niet in geslaagd was den man te bereiken dien ze hebben moeet. Zij Voegde er aan toe dat zij hoe langer hoe erger zou optreden. Zij was van plan een blijvende organisatie bijeen te brengen, waarvan het ledental zou groeien. EEN ZIGEUNERKRANT. En een zigeunergerant Te Belgrado (Joego-Slavié) wordt de eerste zigeunerkrant ter wereld gedrukt. Het blad, dat de naam van „Romany" draagt, verschijnt voor de eene helft in bet Servisch, voor de andere helft in de zigeunertaal; waarvoor verschillende let' tertypen worden gebruikt. De talrijke rigeunerbevolking van Bel grado heeft hiermede de beschikking over een eigen orgaan verkregen, evenaJa aa over een „Zigeunergezant" beschikte. De ze was de Amerikaansche gezant John Dyneleg Prince, die door hen met dezen titel werd vereerd, omdat hij vloeiend „Romany" spreekt en de zigeuners steeds in bescherming neemt tegen de potitfe, alsmede steeds een open oor beeft voor hun nood en en zorgen. HERINNERINGEN AAN HET OUDE ROME. Belangrijke opgravingen. Te Boedapest heeft men tijdens bouw werkzaamheden in het op den rechter Do nauoever gelegen stadsdeel Taban een aantal tegels te voorschijn gebracht, dia voorzen waren van inscriptie* uit den tijd van het Romeinscbe Keizerrijk en die dateerden uit den tijd van keizer Ttajo nue. Trajanus had in de nabijheid van de bij Boedapest gelegen Romeinse he stad Aquincum vijf militaire depóts, die met tegelmuren waren versterkt. Later werden de tegels van deae muren voor het bouwen van buizen gebruikt, doch thans komen op een diepte van 2Jé meter ook de muren van de fundeeaua- gen, de stoombaden en magazijnen aan bet licht. Een der magazijnen ia reeda owes een breedte van 20 meter blootgelegd. De opgravingen zullen thans systema tisch worden voortgezet en het is niet uit gesloten, dat de aan het licht komends legermagazijnen tot de grootste uit den Keizerstijd behooren. GOOCHELEN. Je laat aan hot publiek een glas rien, waarin blauwe inkt hjkt te zijn. In werkelijkheid heb je afleen water in bet glas ge daan, en tegen de kanten van *t glas Hauw papier geplakt. Om bet gezelschap te doen gelooven dat er inkt in het glas zit, stop je een strookje papier, waarvan de eene helft wit is, en de ande re met blauwe inkt geverfd. Nn houdt je de blauwe kant vast, zóó dat niemand, ziet dat het blauw Is. Je doopt bet papiertje in bet glas, je draait het (niet het glas, maar het papiertje), handig en vhig om, ook alweer zonder dat iemand het merkten je houdt het triomphantelijk in de hoogte. Het is wel gewenscht dat het publiek niet al te veel op je vingers kijkt, en dat het op e©n behoorlijke afstand zit. Nu, wanneer je dat allemaal gedaan hebt, dan leg je over het glas een donkere doek zóó dat het glas volkomen bedekt is. Na een poosje trek je de doek weer weg, maar óók het blauwe papier dat om het glas gedaan was. Oefen je maar erst een paar keer! En wanneer je het doek en het blau we papier hdbt weggetrokken, giet je het water uit het glaa Je hebt uit inkt water kannen mak en II M...J LORRE KENT ALLE AAN WEZIGEN!!!!! Silhouetten-spel. Lorre op een stang. Ze komt prachtig ■ft tegen de lichte achtergrond. En spraak naam dat ze is. Je hoefet maar „Lorre" te roepen, en dan krijst ze: „Wat is er het handje?" En ze noemt zelfs de nut alle aanwezigen op! Ze maakt zich ook mooibaar verenis een nufje.Lorre. (Bij het mooi ma- DE SCHAT VAN STENDAL ken van de veren moet je je linkerhand laten zakken). „Waarom ergert U Zich zoo" „Wat? Een heele gulden betaal ik, om zülke schilderijen te mogen bekijken?" „Troost U zich. Het heeft den schilder twintig gulden gekost ono ze te Honderdvijftig jaar geleden werd te Stendal een soldaat, Rreitling genaamd, door de krijgsraad ter dood veroordeeld, omdat hij meerdere malen gedeserteerd was. Voordat het vonnis voltrokken werd vroeg de burgemeester van Stendal de garnizoenscommandant te spreken, en toen vertelde, dat er volgens over leveringen een oude krijgsbuit in een oude, vervallen gang geborgen was, die van de kelder van een huis in de voor stad naar het Annenklooster liep. In deze gang hadden zich vergiftige gassen ont wikkeld, zoodat het niet mogelijk was om de schat te gaan halen. Men had het wel eens geprobeerd, maar toen waren de msnschen omgekomen. „Breitlings leven is toch niets meer waard, bjj heeft niets meer te verliezen wanneer hij de schat probeert te halen," besloot de burgemeester. „Hij kan daar om best eens in de gang afdalen, en wanneer hij heelhuids het Annen-kloos- ter bereikt, wilt generaal, hem mis schien wel gratie verleenen? Onze stad zon de helft van de schat willen geven wanneer Breitling hem natuurlijk vindt!" De generaal stemde toe en ook Breit ling nam het voorstel aan. Hij had een lantaarn en een trompet, waarop hij aldoor moest blazen, zoodat de menschen, die boven grond aan de uitgang ston den, aan het schallen van de trompet de gang konden volgen. Men boorde het geluid van het blaasinstrument, na dat Breitling ongeveer 600 voet ver was. Toen boordje men niets meer. Men wachtte en wachtte, maar van Breitling was J niets meer te booren. Men moest wel aannemen dat hij door de vergiftige gassen omgekomen was Zeven-en-dertig jaren gin gen voorbij mi de burgers van Stendal waren Breitl'ng en zijn mislukte schat-zoeken vergeten. Toen stierf er in Straats burg een rijk, zeer geacht koopman, die op zijn tJerf- bed hAiale, Ilh^tiHssMS tesjjn Hij had de schat in een ijzeren kist gevonden, toen hij opgehouden had met op de trompet te blazen. In de kist had hij veel leeren zakken met goudstukken gevonden. Toevallig ontdekte hjj bij de plaats waar hij de kist gevonden had, een zijgang en dat bracht hem op het idee, de schat voor zich te houden en te probee- ren door die zijgang te ont vluchten, want die andere gangen waren natuurlijk be waakt, omdat men n et wist, dat die zijgang bestoDdl Zoo kwam bet dat Breitling ont vluchtte, terwijl boven de eenigszins wantrouwende ge neraal nog twee weken de gang aan het begin en het einde liet bewaken, omdat hij niet gemakkelijk aan de plotselinge dood van Breit ling geloofde. Breitling reisde met zijn schat naar Straatsburg en ward daar koopman in graan. Spoedig daarop verdiende hij veel geld gedurende de daaropvolgende oorlog. In zijn testa ment vermaakte hij de stad Stendal een vermogen, dat grooter was, dan de schat, plus de rente. De rest kregen zijn kinde ren, die toen nog een heel behoorlijk ka pitaal erfdenl 9 VRIJDAG 5 APRIL 1935. Gemeenteraadsvergadering van Donder dag 14 Maart. Voorzitter weth. De Kruik, bij afwezigheid van burgemeester Luyen- dijk wegens ongesteldheid. Verder zijn afwezig de heeren van Kekum en Diepen horst, met kennisgeving. De voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna hij meedeelt, dat de burgemeester wegens ziekte verhinderd is de vergadering te presides ren. Voorts stelt hij voor, namens het college, om gedu rende de tijd dat de burgemeester onge steld is, de notulen door den ambtenaar ter secretarie te laten bijhouden, welk voorstel z.hs.t wordt aangenomen. Ingekomen is o.a. van Ged Staten om schrijven, waarin het presentiegeld der raadsleden, overeenkomstig het raadsbe sluit, wordt vastgesteld op f 1.80 per lid per vergadering. Indien er tweemaal per dag vergaderd wordt, zal slechts éénmaal presentiegeld worden betaald. Tn een schrijven van het provinciaal be stuur wordt meegedeeld dat de beslissing omtrent de instructie van den gemeeate- èecretaria is opgeschort tot 1 Mei. Van het provinciaal drankweeroocnité is het verzoek ingekomen tot medewerking door het verleenen van minder vergun ningen. De voorzitter licht toe. dat te A- mcide het kroon maxi mum aantal vergun ningen verloend is, n.l. 4, terwijl het wet telijk toegestane aantal 7 is. Reden waar om B. en W. vooretellen het verzoek voor kennisgeving aan te nemen, waarmee de raad accoord gaat Besloten wordt om voor het vak licha melijke oefening op de lagere eohoien we- wederom voor 2 jaar vrijstelling te vragm namelijk tot 1 Januari 1937. Ontvangen is de instructie voor de ex ploitatie van het waterleidingbedrijf voor de 90 gemeenten. De voorzitter deelt mee, dat de heeren Diepenhorst en dm Boer, ale afgevaardigden van den mad m de waterleidingcommissie geen be snaar tegen deze instructie hebben. B. «n m. stellen daarom voor tot goedkeuring •ver te gaan, welk voorstel z k at wordt Mi verband met het vorenstaande desjf hst oóUege mee. dat het na overleg met de psmeenteapmohteni van Ameide Tien hoven met den ingenieur een regeling heeft getroffen om 51 saxdstukken aan te vragen as 14 brandkranen. De laatsten sooden dan over de volgende straten en wegen worden verdeeld: Voorstraat 1, Dam 1, Peperstraat 1, Nieuwst raat 1, Aohter- weg 4, Franscheetraat 2, Kerkstraat 1, Benedendamsoheetraat 1, en Oudendijk 1. B. en "W. hebben gedacht niet al te veel bnaxXkvanen aan te vragen, maar dee te meer aardstnkken, waarop dan altijd nog brandkranen kunnen worden aangesloten. De brandkranen zullen ongeveer f 18 per stuk kosten, de aardstukken koeten niet». De heer van der Hek vraagt of B. en W. weten, hoeveel brandkranen andere gemeenten hebben aangevraagd. Hij vindt bet aantal dat voor Ameide berekend is, nogal veed. De voorzitter antwoordt ontken nend. B. W. hebben gedacht zoo zui nig mogelijk gehandeld te hebben, Tienho ven heeft 4 kranen gevraagd, dus ia bet aantal voor Ameide niet te hoog. Spr. deelt voorts mee, dat de gemeen- teopziebter er op opmerkzaam maakt, dat de gemeente self de beschikking moet vra- gen over het stratenheretel bij den leiding- aanleg. natuurlijk op koeten van het be drijf In Groot-Ammere had men ook Mo ver de straten onder eigen beheer gebon den. Conform de voorstellen van B an W wordt z. h. st. besloten. Ged. Staten vragen het gevoelen van den raad betreffende een salarisherzie ning voor den ambtenaar van den burger lijken stand Zij stellen voor. voortaan f 1 per huwelijk te betalen en f 40 voor de wveiigv werkzaamheden. Voorheen was dÊt rasp. f 130 en f 80. B. «n W. stellen voor op dit voorstel in te gaan, waarmee de raad accoord gvat De bewoners de Li ess teeg vragen verbetering van den wee ter plaatse De heer - d. F*k meent dat die weg toeh een poldenw» >- De voorzitter gelooft dat adressan ten reeds een dergelijk verzoek aan den polder gezonden hebben De polder ver strekt eenmaal per jaar grint om den weg te verharden. B. 'o W hebben gemeend in onderhandeling te treden met het pol derbestuur om in vereeniging grint te koopen en dit dan door den gemeente werkman te laten storten. De heer van Gent vraagt of het niet wenochelijk zou zijn, om voordat er iets gedaan wordt te wachten tot de waterlei ding er is. Als naderhand die weg weer opgebroken moet worden, is het geld weg- gooen voor niets. Bovendien is de weg des acmere nog het best, tegen den winter moet hij opgeknapt worden. De voorzitter wijst erop, dat het verzoek reeds dateert van 27 December. Bpr. zou willen voorstellen, er thans werk van te maken. Men kan dan ia den zomer grint koopen en die in de herfst storten Men moet er aan meewerken dat de wa terleiding voor den herfst daar ter plaat se is gelegd. Er moet daar geen grint ko- I men, voordat de waterleiding er is. De heer den Boer kan met de voor stellen accoord gaan, maar wil er op wij zen, dat niet de voetgangers, maar de boe ren dien weg zoo onbegaanbaar maken met hun wagens. Spr. zou willen, als te genprestatie. dat de boeren hun wagen wielen schoonmaakten voor ze uit het land den weg oprijden; misschien kan in dien zin een verzoek aan den polder ge daan worden. Juist bij de hekken der lan derijen zijn de wegen het slechts door het voortdurend in- en uitrijden der boeren karren. De voorzitter antwoordt, dat het aanbeveling verdient, de wielen schoon te maken, in dien geest zal het overleg met het polderbestuur dan ook aangevuld worden. De heer v. d. Hek vraagt of er ook iets voor de voetgangers gedaan kan worden. Matjes leggen, of zooieta. (Vroolijkheid.) Het voorstel van B. en W. wordt z. h. st. aangenomen. Ged. Staten wijzen erop. dat in het ambtenarenreglement een bepaling voor komt, die ook op het politiepersoneel van toepassing is. Zij stellen voor deze bepa ling te schrappen; se betreft de regeling van den dienst door den burgemeester in overleg met den veldwachter, welke bepa ling reeds in het politie-reglement is op genomen. De raad vereenigt zich z. h. st. met dit voorstel De rekening van het burgerlijk armbe stuur over 1933 vermeldt aan ontvang sten f 4309.30; uitgaven f 4036,67, dus een batig saldo van f 352,63 en wordt *op deze cijfers vastgesteld. De bewoners van den Broeksohendijk zonden een versoek in tot verlaging verlaging van wonlnghuar Dó laatste verlaging beeft plaats gehad op U Februari van dit jaar, teen de hu ren van f 3,25 op f 3 gebracht werden. Aangezien de huren der woningen op den Achterweg tot f 3,30 zijn verlaagd, achten adressanten hun huur te boog, temeer daar er in deae gemeen te ^steeds meer wo ningen beschikbaar komen, reden waarom zij voorstellen de buur met 50 cent te ver lagen. Voorla vragen zij gratis gebruik van bon tuintjes. De heer v. d. Hek zegt, dat gezien de huur van de woningen aan den Achter weg, het verzoek gerechtvaardigd ia Aan den anderen kant zijn de onderhoudskos ten echter reeds zoo laag mogelijk. Spr. vraagt evenwel of het niet mogelijk is, de rente te verlagen, daar tegenwoordig de renteetandaard omlaag gaat. In dat geval sou er iets voor huurreriaging gedaan knnnen worden. De heer Den Boer wijst er op, dat bet thane ongeveer 5 jaar geleden is, dat de gemeente de grond begon te koopen aan do Broeksteeg om daar woningen op te bouwen. Er moest daarvoor een annui- teiterekening aangegaan worden, opdat de rente en aflossing elkaar een aantal ja ren in evenwicht zoodon houden. Ged. Staten wilden daaraan medewerken als men ermee aoooord ging den levenaduur der woningen te stellen op 50 jaar. Het is spr. geblekendat dit minstens 60 k 70 jaar had moeten zijn, wilde de gemeente er een voordeeltje uitslaan. Indertijd is dit spr. niet gelukt, maar thans stelt hij er prijs op, dat men alsnog ren poging doet vooral omdat volgens het waterleidingplan de levensduur der woningen wel 60 jaar kan zijn. Voorts acht spr. een rentevoet van 4M aan den hoogen kant. Ala dit nn eens tot 4 X kon worden teruggebracht Spr. oordeelt, dat het koopen van dien grond en het bouwen van de twaalf wo ningen soa gezond stukje gemeentepolitiek is geweest, maar het gaat er nu om, die gezond te houden. Regeeren is vooruit zien; men moet er op aansturen dat die woningen niet leeg komen te staan. Voorts heeft een eventueele huurverlaging ook haar moreele zijde. Men geeft daarmee richting aan die huiseigenaren, die in de ze benarde tijden nog woekerwinsten wil len maken. Woningen die voor 25 stui vers verhuurd kunnen worden, gaan nu weg voor f 250. Als men nu in de gele genheid gesteld wordt, bedoelde huiseige naren te noodzaken hun eischen te mati gen; dan is dat onze pli^it, aldus spr. Hij merkt nog op, naar aanleiding van het verzoek om het tuintje bij de woningen gratis te mogen gebruiken, dat de huur daarvan f 2 k 1 2.50 per jaar ia, dat scheelt nog geen 5 cent in de week en daarmee geeft men te verstaan, dat men die personen genegen is, om hep in de toekomst die huizen te laten bewonen Spr. stelt aldus voor; de tuintjes gratis in gebruik te geven, de annuiteit van 50 op 60 jaar te brengen, en de rentevoet van 4Vi op 4 Op die manier kunnen de huizen voor f 2.60 rendeerend bewoond worden. De heer v. Gent merkt op, dat er ook in de voorlaatste vergadering gesproken is over renteverlaging; toen is geantwoord dat dit niet kon en bet zou spr. daarom benieuwen of het na drie maanden wel zou gaan. Overigens gaat hij accoord met de voorstellen van den heer den Boer. De Voorzitter zegt, dat B. en W. alles zullen doen tot huurverlaging. Maar doze moet gemotiveerd worden bij Ged. Staten. Met de vorige verlaging bijv duurde hel wel een half jaar voor ze kon worde* toegepast. Het verhoogt spr te ontdekken, dat B. en W. m dezen den zelfden gedachtengang hebben als de raad Hij stelt vooi een berekening over een eventueele verlaging naar Ged. Staten te zenden en dan later met voorstellen te ko men. Inzake de tuintjes moet men er re kening mee houden, dat als een der be woners mettertijd zijn tuintje \wijt raakt, daarvoor vergoeding betaald moet worden De raad besluit B. en W. opdracht to geven om te pogen de annuiteit van 50 op 60 jaar te brengen en de rentevoet te ver lagen tot 4 zoo mogelijk nóg minder. Besloten wordt voorts de tuintjes vrij te gevon. Daarna wordt tot Kd var het burgerlijk armbestuur met algemeene stemmen her kozen de heer A. v. d. Zouwe. De voor dracht van B. en W. luidde: le A. v. d. Zouwe en 2e W. Verhey. Vastgesteld wordt de vergoeding voor de O.L. school groot f 1200. De uitbetaling van dit bedrag zal plaats hebben op het kantoor van den gemeenteontvanger ha vier termijnen. Opnieuw aan de orde komt het timdbouwvsrlof waaromtrent B. en W. overleg hebben ge pleegd met den inspecteur van het lager onderwijs. Totnogtoe werd dit gegeven in twee perioden van 2 weken, nl. in April en Junli. Van het eerste tijdperk werd geen gebruik gemaakt en de hooitijd viel buiten de tweede periode. De commissie tot wering van schoolverzuim beeft nu voorgesteld deze periode te vereenigen in één tijdvak van 4 weken, ingaande den derden Maandag in Juli. De inspecteur heeft daar geen bezwaren tegen, hoewel hij verwacht dat het aantal aanvragen ge ring zal zijn. B. en W. stellen overeen komstig het verzoek voor, waartoe a h. st. wordt besloten. Een aanvraag van den heer P. Vliet, tot aankoop tan een perceel grond aan den Broekscheweg, naast de groqd van den heer G. de Kruik, voor een totaal be drag van f 1062.40 wordt ingewilligd. De gemeenterekening 1933 vermeldt op den kapitaaldienst aan ontvangsten f 13686 06. uitgaven f 1326060, batig sal do f 426,46. Gewone dienst: ontvangsten f 78128,67, uitgaven f 74354.00, batig sal do f 3774.68, en wordt aldus vastgesteld. De heer van Gent fcesft gezien dat er van de werkverschaffing aoo'n groot over schot te. Hoe is dat mogelijk, vraagt spr. De voorzitter wijst er op, dat de werkverschaffing ongeveer 2Mi maand heeft stilgelegen, voorts is dit overschot verkregen doordat de aanvraag tot het aanleggen van een loewal bij de haven zoo laat werd goedgekeurd. Met alg. st wordt de rekening 190» goedgekeurd, nadat eerst nog een klein abuisje te opgelost, door het oninbaar verklaren van een poet. Daarop komt aan de orde de 'Werkverschaffing De voorzitter deelt mee, dat de ge meenteopzichter een plan voor werkver schaffing heeft samengesteld,, dat bere kend ie voor 2 jaar. De plannen zijn thans opgezonden naar den inspecteur van de werkverschaffing en loopen over een be drag van ongeveer f 10..000. Ze omvatten: he uitbaggeren van de Lek voor den aan leg van een loewal bij de Haven. Aan ma terialen is daarvoor berekend f 430 en f 2000 aan Ioonen. Verder wordt genoemd het voltooien der demping van de sloot langs de chr. school en het leggen van een rioleering reep. aan loonen f 840 en mate rialen f 600; het uitbaggeren van de Vaart sloot f 400 loonen, f 30 materialen. Het dempen van een sloot met ophooging en uitbreiding van de beraafplaats f 4000 loonen en f 800 materialen; gedeeltelijke afgraving van den Achterweg, daar deze iet# te hoog ligt: f 700 loon, f 100 mate riaal. De heer v d. Hek vraagt, of het niet beter zou zijn eerst de goedkeuring door den inspecteur van deze plannen af te wachten, alvorens ze in den raad te be handelen. Als hij ze niet goedkeurt, is het raadsbesluit ook waardeloos. De voorzi tter zegt, dat de raad zijn voorloopige goedkeuring aan de plannen kan hechten. AU de inspecteur ze niet goedkeurt, zijn ze toch van de baan. De beer Den Boer noemt, betgeen de heer v. d. Hek voorstelt, het paard achter den wagen spannen. Zoo doen we geen za ken. De heer v. d. Hek denkt: laten ze het daar bij den inspecteur uitbroeien, dan zullen wij er daarna wel eens over praten. Men heeft den opzichter om de plannen, gevraagd, deze heeft ze uitgewerkt, en dan moet men niet het standpunt inne men om hoogere autoriteiten monniken werk te laten verrichten. De voorzitter meent, dat het beter zou zijn het plan in den raad te behande len. alvorens het naar den inspecteur ging Maar het is reeds 24 Januari bij B. en W ingekomen en de inspecteur vroeg er dik wijls om Spr. acht het thans beter, niet af te wachten, wat de inspecteur of de minUter zullen zeggen, maar zich, des noods in beginsel, uit te spreken omtrent dit werkverschaffingsplan. De beer Den Boer wijst er op, dat men nu reeds half Maart beeft, en al werkt men nog zoo vlug, het zal nog lang duren voor aan de plannen begonnen kan worden. In het belang, ook van den mid denstand, raadt spr. aan om spijkert mei koppen te slaan Daarom moet men dft pwnt m versneld tempo be handelen. Spr. merkt nog op, dat, hoewel er na tuurlijk weinig aan te veranderen zal zijn, I de begraafplaats geen geschikte ligging heeft in het centrum der gemeente. De eenige geschikte plaats zou de Hoogen- waard in dtf gemeente Tienhoven, zijn. Maar dat zal wel een vrome wensch blij ven. AU men dan nu de kans heeft een grootere begraafplaats voor weinig geld tè krijgen, moet men het ook doen. De voorzitter belooft, dat B. en W de plannen zoo spoedig mogelijk zullen ten uitvoer brengen. De overbrenging van de begraafplaats naar den Hoogenwaard heeft ook de aandacht van het college ge had, maar daar zijn groote moeilijkheden aan verbonden. AU de beide gemeenten één waren, zou het veel gemakkelijker gaan. Daarop vrordt het door B. en W. voor gelegde werkverechaffingplan met alge meene stemmen goedgekeurd. Hierna vrordt de vergadering «enigen tijd geschorst; na heropening blijkt, dat de heer v. d. Hek wegens drukke werk zaamheden verhinderd is de zitting verder bij te wonen, zoodat de behandeling van de gemeen tebegrooting 1935 door 4 raads leden, onder wie de wethouders, moet ge schieden. Weth. Den Oudsten stelt voor de be handeling uit te stellen tot de volgende week, als de raad voltallig kan zijn en ook de burgemeester weer terug ia Daar weth. Den Oudsten weinig instem ming vindt, deelt de voorzitter mee. dat de begrooting een „uitgestooten be drag" vermeldt, dat mogelijk weggewerkt zal kunnen worden door het batig saldo over 1933 en andere voordeel en. Hij sluit in inkomsten mi uitgaven op f 71617,42. Er is een poet onvoorzien van f 504,32. De heer Den Boer wil echter bet voorstel van weth. Den Oudsten in stem ming brengen AU het waarschijnlijk ia, dat de volgende week weer een raadsver gadering gehouden wordt, is het beter de zaak uit te «tellen. Bet te vrijwel monnikenwerk, om met de kleinste helft een gemeentebe- grooting te gaan behandelen. De voorzitter voelt ook veel voor dit idee. De volgende week is de burge meester weer terug, maar in geval van uitstel, sou de raad den wensch moeten uitspreken, dat de gemeentebegrooting de volgende week behandeld moet worden. De heer Den Boer vraagt of het mo gelijk te dat er de volgende week, ook zonder begrooting. een vergadering legd zou worden. Hij wü, dat er namelijk niet meer presentiegeld betaald wordt, dan noodig te. De voorzitter zegt, dat dat wel mogelijk te, maar het gaat hier in de eer ste plaats om de begrooting. Bij de be handeling daarvan, is het gewensohi, dat de raad zoo voltallig mogelijk is, en dat ook de burgemeester aanwezig is. Sprqker stelt voor, dat de raad de wensch uit spreekt, de volgende week de begrooting te behandelen, maar niet later, waarmee de raad aocoord gaat. Daarna wordt de verordening voor de werkzaamheden van den ambtenaar van den burgerlijken stand z. h. st. vastge steld. Tenslotte deelt de voorzittet mee, dat de oommiaeie, die indertijd ia inge steld tot onderzoek naar de vordering van den heer Van der Hek ca., groot f 195, in verband met het frauduleuze slachten van een koe, welke oommissie driemaal vergaderd heeft, gezien zij niet tot over eenstemming heeft kunnen komen, om ontheffing van haar taak verzoekt. Men heeft niet tot een bepaald plan kannen komen. Weth. Den Oudsten stelt voor, ook dit punt aan te houden tot de volgende vergadering, waartoe wordt besloten. Daarna sluiting. SIMracht. Maandagavond 1 April vergaderde de gemeenteraad. Afwezig met kennisgeving de beer J. van Hemert. Na goedkeuring der notulen gingen di verse ingekomen stukken onder den ha mer door. Een adres van de woningbouw- vereeniging „Sliedrecht" om medewerking voor den bouw van 25 arbeiderswoningen op de U tbreiding werd in handen gesteld van B. en W. om advies. Aan de Ghr. Jongemannen vereen. U.K.K. werd in erfpacht afgestaan een perceel bouwgrond op het oude Kerkhof voor de stichting van een vereenigingsgebouw. Tot leden van het hoofdstembureau voor de verkiezing van den gemeenteraad wer den benoemd de heeren A. W. de Land graaf. L v. d. Wiel, J. de Jong en H. de Haas van Doraser en tot plaatsvervan gende leden de heeren J .C. L. Vreeken, S. den Hartog en W .H. Volker. Voorts werd tot 1ste plaatsvervangend lid van bet 3e stemdistrict benoemd de heer P Verweerd, tot 2e plaatsever vangend lid van het 3e stemdistrict de heer J. van Bergeijk, tot 3e plaatsvervangend lid de heer A. 0 de Waar, tot 4e plaatvervan- gend lid de heer W Uitdenboogaart en tot 4e plaatsvervangend lid vaö het 5e stem district de heer W. G. Uitdenboogaart. Met algemeene stemmen werd vastge steld een ontwerp-rooilijnverordening voor de overige gedeelten van den Merwede- dijk in deze gemeente. De breedte tusschen de geyels zal 10.50 M. bedragen. De re ken ine van den gemeenschappel ijken keu ringsdienst yan vee en vleeach over 1934 W«rd vastgesteld Het aandeel voor Slie drecht bed raag f 2844.75 en dat voor Gie- sendam f 879.83. Vervoleens werd zonder eenige discussie goedgekeurd bet belang rijke voorstel van B. en W. tot verlaging der gasprijzen. Thans wordt een standaard tarief ingevoerd van 5 cent per kubieke meter terwijl voor de 1ste 20 kubieke me ter 9 cent zal moeten worden betaald. Een aanmerkelijke verlaging, die zeker het gas verbruik zal doen toenemen. De woning A 270 werd opnieuw ver huurd aan W. Dubbeldam- voer f 2 per week. Bij het voorstel van B. en W. om over te gaan tot verlaging van het max mum aantal vergunningen, n.L van 20 op 15, verklaarde de heer de Jong dat de Vrij heidsbond-fractie zal tegenstemmen. Met 10 tegen 4 stemmen werd het voorstel van B .en W. aangenomen. Aan den heer K. Stuy werd in gebruik afgestaan een gemeenteterrein aan den Industrieweg voor een standplaats voor een draai- en zweefmolen en wel op de dagen 10, 11, 12 en 13 April tegen een vergoeding van f 100. Van den heer P. S. Stuy was eveneens een adres ingekomen om tijdens het kindervacantiefeest stand plaats te mogen innemen met zijn rij- wielcaroussel. Besloten werd, dat B. en W. in overleg zullen treden met eerstge- noemden huurder en naar bevinding zul len handelen. Aan Sliedrechtsch Mannen koor werd een terrein in bruikleen afge staan voor een Zangconcours op 2en Pink sterdag. De rechtsche fractie Verklaarde zich tegen beide laatstgenoemde voorstel len. Met algemeene stemmen werd goedge vonden de slachthuisknecht te rangschik ken in de loongroep van de gemeente werk! eden. Aan de afd. Sliedrecht van de Z.H. ver een. „Het Groene Kruis" werd een sub sidie toegestaan van f 240.89 in de kosten van vervoer van zwakzinnige kinderen naar Dordrecht over 1934. Van den heer D. W. Teeuwe was weder om èen verzoek ingekomen voor een grond aanvrage aan de Oranjestraat boek Nie Beetsstraat. B. en W. stonden tegenover dit verzoek afwijzend, omdat een incou rant stuk bouwgrond zou overblijven. De raad deelde dit gevoelen. Een kort voor de vergadering ingekomen verzoek weder om om bouwgrond, word m handen ge steld van B. en W. om advies Gunstig werd beschik' op een vei zoek van den beer L. G. Kalis te Dolft tot aanleg van een weg buitendijks in wijk C de zgn. Kroonstoep. Aan dezen weg zullen 14 woningen worden gebouwd Eveneens werd gunstig oescuikl ep ten verzoek schrift van den hoer A NieuWpoort tot aanleg van een weg buitMidijks, m wijk C. met overname van de weg door de ge meente na ophooging en aanleg. Het ligt ;n de bedoeling aan dezen weg een 40-tal arbeiderswoningen te doen verrijzen. Ver volgens werd met algemeene stemmen besloten tot overname van de bczittingeu en schulden der woningbouwvereen 'ging „De Middenstand"; tot het aangaan van een geldleening van f 91i*)Q m tot con- ▼erteering van een door dte vereeniging gesloten leening. De verordening op de heffing van een belasting op tooneelvertooningen en andere vermakelijkheden werd in dien zin gewij zigd, dat het dubheltarief (oppervlakte-ta rief) voor uitvoeringen welke tot na 12 uur 's nachts duren, komt te vervallen. Vastgesteld werd vervolgens een veror dening, bepalende het aantal te heffen opcenten, op de gemeentefondsbelasting 1935/36 n.l. op 55. Hierna besloot de raad op voorstel van B. en W. tot herziening der tarieven voor 't ingebruik geven vaA gem.-gebouwen. Naar 't oordeel van B. en W. waren de thans geldende vergoedingen te hoog ea deze worden thans als volgt vastgesteld: voor 't gymnastieklokaal, de lokalen der o. 1. scholen en de groote zaal van het voor malige gemeentehuis voor een avond of middag per keer f 4. per kwartaal f 3.50, per maand f 3 en per week f 2.50 en voor het kleine kamertje van het voormalige gemeentehuis voor een avond of middag per keer f 2; per kwartaal f 1.75; per maand f 1.60 en per week f 0.75. Eveneens met algemeene stemmen werd goedgevonden het plantsoentje voor de burgemeesterswoning to- trekken bij den tuin van genoemde woning. Het plant soentje is daar voor een goede verkeers regeling minder gunstig gelegen. Het werk zal worden u tgevoerd door jeugdige werk- loozen. Deze zullen eveneens plantsoenen aanleggen langs de Merwostraat en Mer- wesingel waarmede bereids een aanvang ia gemaakt. Bij de rondvraag zeide de heer de Jong dat de stad Amsterdam de scheeps werven aldaar steunt met een bedrag van f 40.000 bij den bouw van 5 sleepbooten voor buitenlandsche rekening. Zulks maakt een ooncurreerende inschrijving van andere scheepswerven onmogelijk. Spr. drong 'er bij B en W op aan, bij de re geering hierover te protesteeren. De heer de Landgraaf voelde er meer voor, ook in Sliedrecht dezelfde me thode te gaan volgen. B. en W. zullen een en ander onderzoeken en naar bevinding in het belang der gemeente handelen. Nadat de heer T e e u w erop aange drongen had om bij het gemeentebestuur van Hard nxveld pressie uit te oefenen voor een spoedig begin der werkzaamhe den voor de bestrating van den dijk daar ter plaate», werd de vergadering gesloten.

Schoonhovensche Courant | 1935 | | pagina 5