ra DE HOLLANDSCHE KAPERS. Stadsnieuws Wat geeft de Radio. Gemengd Nieuws. DE RAtoP VAN DE „LEEUWERIK" Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Kerk en School Kerb en School Rechtszaken Predikbeurten WOENSDAG 10 APRIL Donderdag 11 April. Hilversum. 301.5 M AVRO. 8—9 Gra- mofoon; 910 Concert door het Cantabilé- Orkeet; 10—10.15 Morgenwijding; 10.15— 10.30 Gramofoon: 10.3011 Concert door het Cantaiblié-Orkest; 1111.3© Knipcur sus Kinderkleeding; 11.30—11.50 Zang door het Solo-Mannenkwartet „Votum Nostrum" te Zaandam; 11.50—12.30 Con cert door John van Brück en zijn Orkest; 12.30—1.15 Gramofoon. 1.15—2 Concert door John van Brück en zijn Orkest; 2 3 Concert door het Omroep-Orkest on Pia^ no; 3345 Naaicursus. 44.30 Halfuur voor zieken en ouden van dagen door Mevr. Ant. van Dijk; 4.30445 Gramo foon; 4.456.30 Voor grootere kinderen. Opvoering van: „Met een kwartje de we reld door"; 5.30—6.25 Concert door het Omroep-Orkest; 6.256.55 Sportpraatje door den heer H. Hollander; 0.557.26 Kamermuziek door het Elly Ney-Trio: 7.308 Engelscbe les voor gevorderden; 88.05 Nieuwsberichten; 8.068.15 Voortzetting van Schubert s Liederencyclus „Die Winterreiae"; 8.1&—10.30 Concert doör het Concertgebouw-Orkest. Sopraan en Piano, in de pauze: Louis Schmidt over: „Intieme muziek in de moderne concertzaal"; 10.3011 Gramofoon: 11 11.10 Nieuwsberichten; 11.1012 Concert door Jack de Vries en zijn Internationals. Huizen, 1875 M. K.R.O .8—9.15 Concert; N.C.R.V. 10—10.15 Gramofoon; 10.15— 10.45 Morgendienst door Ds. W. Heerma; 1D.4511 Leger des Heil»-kwartiert je: KB.O. 11'11.30 Gramofoon; 11.30-12 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L H. Perquin; 12.152 Concert door het K.R.O.-Orkest en Gramofoon; N.G.R.V. 2 8 Oursue fraaie handwerken; 33 45 Gramofoon; 4—6 Bijbellezing door Dr. H J. Honders; 6.30 Cursus handenarbeid voor de jeugd; 5.306.30 Christelijk liede- renuurtje door Joh an es de Heer; 6.30 6.45 Gramofoon; 6.457 Enkratei-kwar- tiertje. G. W. Bergman over: ..Hoop der Toekomst", 7.18—7.30 Een kwartiertje Radio-reportage, eventueel Gramofoon; 7-306 Weekoverzicht: „Wat er op de we reld gebeurt" door Corn A. Crayé; 8 8.06 Nieuwsberichten; 8059 Orgelcon cert; 00.30 Ouderuurtje. „Vrees en angst" door A. J. Drew es, 9.3010.30 Concert door de Gem. Zangvereeniging „Spangen* Koor"; pl.m. 10.1610.20 Nieuwsberichten; 10.30—11.30 Gramofoon Vrijdag 12 April. Hilversum. 301.5 M. V.A R.A .8 uur Or gelspel; 8 30 uur Gramofoon; V.P.R.O. 10 uur Morgenwijding; V.A.R.A. 10.15 uur Voordracht door Rolipn Naman. 10 30 uur Concert door bet Trio Guaroni; 11 uur Voordracht door Rolien Numan; 11.15 uur Concert door het Trio Guaroni; 11.45 uur Gramofoon: A.V.R.O. 1212.30 Gra mofoon; 12.302.30 Concert door het Om roep-Orkest en Gramofoon. 2.303 Dr. H. Th. Fischer over „Bijgeloof"; 34 Con cert door „The 4 R.A.B (Royal Accor deon Band) en Gramofoon; V.A.RA. 4 uur Knipcursus, 4.46 uur Gramofoon; 5 uur Na Schooltijd. 6.30 uur Concert door Orvitropia; 5.46 uur Concert door het Dubbel X-Enaemble; 6 uur Concert door Orvitropia; 6.16 uur Concert door het Dubbel X-Enaemble; 6.30 uuy Concert door Orvitropia; 6.46 uur Concert door het Dubbel X-En«emble; 7 uur „Een en ander over de taak der Provinciale Staten' Lezing door Ed. Polak; 7.20 uur Concert door The Harmony Five; 7.30 uur Viool en Piano: 7.45 uur Concert door The Harmony Five; 7.57 uur S.OS..-berich- ten; V.P.R.O. 8 uur Cursus: Mensclien ge tuigen van hun geloof. 4de voordracht: Het geloofsperspectief van den ziener. Spreker: Dr. P. D. Tjalsma; 8.30 uur Concert; 9 uur Cursus: De bestemming van den mensoh. 4de voordracht. Spre kers: Ds. E. J. v. d. Brugh: 9 30 uur Concert; 10 uur Nieuwsberichten; 10.15 uur Lezing: Spreker: Anth. Donker; V A R.A. 11 uur Gramofoon; 11.30 Orgel- Hulzen 1875 M. N.CJR.V. 8—8.15 Schrift lezing en Meditatie, 8.150.30 Gramo foon; 103011 Morgendienst door Ds. J. H. Grolle; 1112 Zang-recital en Gramo foon; 12.1512.30 Gramofoon; 12.30-^-2 Concert door het Ensemble Van der Horst en Gramofoon; 22.30 Gramofoon; 2.30 3 Lezen van Chr. lectuur; 33.45 Pia no-recital; 44.46 Declamatie door J. A. A. Lauxstermann; 4 466.30 Gramofoon; 6.306.30 Orgelbespeling; 6.30—7 „Bos koop als internationaal tuinbouwcentrum in verhand met de derde tijdelijke expo sitie van de „Flora 1936" te Heemstede (12—22 April), dooi; A. J. Herwig; 7— pl m. 7.16 Nieuwsberichten; pl.m. 7.15— 7.30 Een kwartiertje Radio-reportage, eventueel Gramofoon; 7.30—8 Literair halfuurtje. „Opstanding" vèua Wilma, door B. van Noort; 88.06 Nieuwsberichte; 8.069 Concert door de Amhemsche Or kest Vereeniging; 99.30 Prof. Dr. H. C. Delsman over: „Bewoners van tropische zeeën"; 9.30—10.16 Vervolg Concert; 10.15 —10.20 Nieuwsberichten; 1020—11.30 Gramofoon. DE LIJKSCHOUWING. De lijken der slachtoffers van de ramp met de „Leeuwerik" zijn door 4 doktoren geschouwd met het resultaat, dat schedel breuk aks doodsoorzaak is vastgesteld. Daardoor staat vast, dat zij niet meer ha leven waren, toen de vreeeelijke brand nitbrak, die het vliegtuig geheel vernielde en de lijken heeft verkoold. BRILON EERT ONZE DOODEN Met teedere zorg overgebracht naar het ziekenhuis te Brilon, hebben de lijken daar Maandag in een als chapeile arden- te ingerichte ziekenzaal opgebaard ge staan, omgeven door zwart crêpe, dennen groen en brandende kaarsen. De klokken luidden, terwijl de lijken uit de school te Rösenbeck, waar ze voorloo- pig waren ondergebracht, werden uitge dragen; ze luidden te Brilon, toen daar de zeven kisten op hun plaats in de rouw zaal waren neergezet en ze luidden ook gistermorgen over die stad, toen daar ter eere van de nagedachtenis der overlede- denen een plechtige rouwdienst werd ge- honden. Heel Brilon, heeft innige deelneming getoond met het vreeselijk lot, dat onze landgenooten overkomen en over al nt ds stad hingen de vlaggen halfstok. DE ROUWDIENST. Om tien hut begon de herdenkings dienst in de tot chapeile ardente inge richte hal van het stedelijk ziekenhuis, waar nu de kisten met de lijken der slachtoffers naast elkaar stonden opge baard Een Duitaehe vliegerswacht. bestaande uit vliegers uit Brilon en Lippstadt had zich in onberispelijk uniform reeds vóór den aanvang der plechtigheid voor de baren opgesteld en vormde een eerewacht tot het moment, dat de kisten de dooden- hal verlieten. Tor bijwoning van de plechtigheid was de regeeringspresident van Arnsberg, von Stockhausen, naar Brilon gekomen Te vens waren aanwezig: de Landratt van den Kreis Brilon, Heinrieh Jassen, de burgemeester van de stad Brilon, Sau- vingy, burgemeester Dintle van het Amt Ghülen, waarin het dorptje Rösenbeck, in welks onmiddellijke nabijheid de Leeuwe- dik ie neergestort, is gelegen. Verder de Nederlandscho consul te Dordtmund, T. G. Lampe, de Nederlandsche consul te Essen, Chr. Schmidt, de vertegenwoordi ger der K LM. te Berlijn. H. Laponder, vertegenwoordigers van de Duitsche lucht vaart, wui plaatselijke zweefvliegvereeni- gingen, een vertegenwoordiger vap het rijkSluohtvaartministerie en verschillende andere plaatselijke- en gewestelijke auto riteiten. Ook van de zijde der bevolking was de belangstelling zeer groot. Eenige honder den belangstellenden waren naar het zie kenhuis gekomen en voor zoover in de hal geen plaats meer was. wachtte men on der eerbiedig zwijgen buiten. Toespraken. De eerste spreker, de heer Laponder, als vertegenwoordiger van de nabestaan den van de slachtoffers, van de Neder landsche regeering en van de K.L.M., dankte de Duitsche regeering, de aanwe zige autoriteiten en de bevolking voor de geboden hulp, de vele blijken van belang stelling en het medeleven met de ramp. Regeeringspresident von Stockhausen betuigde namens de Duitsche regeering, de Duitsche luchtvaart-autoriteiten en de geheele bevolking het diepgevoelde leed wezen, zoowel met de slachtoffers als met het Nederlandsche volk en verklaarde, dat ondanks deze droeve ramp, de waardee ring voor de prestaties der Ned. luoht- vaart onaangetast blijft. Na afloop van de plechtigheid droeg onder doodsche stilte de eerewacht der Duitsche vliegers de 7 kisten naar buiten in de 3 gereedstaande rouwauto's, die te ruim elf uur uit Brilon met hun droeve last naar Nederland vertrokken. DE TERAARDEBESTELLING. De stoffelijke resten van de bemanning van de Leeuwerik zullen Donderdag te 1.30 uur, in een gemeenschappelijk graf op de begraafplaats Zorgvlied te Amster dam worden ter ruste gelegd. De zoon van den burgemeester is heden om 12 uur in een familiegraf op de Qoeterbegraaf- plaats bijgezet. Het stoffelijk overschot van den heer Briel zal te Ginneken ter aarde worden besteld. DE MOEILIJKHEDEN IN DE SIGA- RENINDUSTRIE. Patroons handhavon hun stand punt De besturen van de beide werkgevers organisaties in de sigareninduatrie hebben naar aanleiding van de houding van de vier werkliedenorganisaties, die iedere loonsverlaging afwijzen, te Amsterdam vergaderd, teneinde hun definitief stand punt te bepalen. Met algemeene stemmen is besloten 't besluit tot invoering van de gewijzigde loonen op 22 April onveranderd te hand haven. Men was van oordeel, dat de star re houding van de werkliedenorgani^a- liea geen enkel aanknoopingsnunt biedt, en de slechte economische toestand van het bedrijf geen verdere tegemoetkoming wettigt. TUSSCHEN EEN TROEP WOLVEN GELAND. Twee Russische militaire ballonvaarders die bij Moskou waren opgestegen, daalden na 15 uur ïu de lucht te zijn geweest met hun ballon op een steppe in de nabijheid van Stalingrad, midden tusschen 'n troep wolven. Met hun revolvers wisten zij zich de hongerige dieren voor korten tijd van het lijf te houden, wat voor hen voldoen de was veilig een boerenwoning in de na bijheid te bereiken. HET ONGELUK OP DE RACEBAAN. Voorzorgsmaatregelen waren on voldoende. Naar 't voorloopig onderzoek heeft uit gewezen, is de ramp te Chateau-Thierry, waar een race-auto op het pübliek is in gereden, o.a. veroorzaakt door de gebrek kige organisatie en het ontbreken van veiligheidsmaatregelen. Zoo waren de toe schouwers slechts door een touw van de haan gescheiden en was er geen orde dienst ingesteld. Het aantal slachtoffers is .intusschen tot acht gestegen. GORING'S HUWELIJK. Vooroorlogsche praal. Vkndaag wordt het huwelijk tusschen generaal Göring en de actrice Emmy Son- nemann te Berlijn voltrokken. Het zal met een pracht gepaard gaan, welke sterk doet herinneren aan de voor-oorlogsche huwelijken van den Duitschen adel De kanselarij van den Pruisischen mi nister-president en het departement van luchtvaart hebben meer dan 25 000 aan vragen voor entrée-bewijzen in den Dom te Berlijn, waar de godsdienstige plechtig heid zal plaats hebben, ontvangen. Men biedt 10 tot 15 gulden voor een plaats. Gisteravond is fn de opera Unter den Linden een gala-voorstelling gegeven van de opera „De Egyptische Helena", van Ri chard Strauss. In de pauze zullen Göring en zijn aanstaande vrouw in de foyer de genoodigden ontvangen om hun geluk- wenachen in ontvangst te nemen. Bij het huwelijk zullen in de straten, waarlapgs de stoet zich naar den Dom.zal begeven, hagen gevormd worden door 33.000 leden van nationaal-socialistische organisaties. DUITSCHE BEWAPENING, Schrikwekkend oorlogstuig. Volgens de „Sunday Chronicle" zijn de Duitschers bezig, de laatste hand te leg gen aan vijf verschrikkelijke wapenen, n.l. eerstens een kogel, „Halgar Ultra", die êen pantser van 180 c.M. d-kte kan door boren, en waarvan er 480.000 per dag kun nen worden gemaakt. Ten tweede een kanon, bevattende 5 ro- teerende wapens, waarmede 5000 projeci tielen per minuut kunnen worden afge schoten Hiervan worden er op het oogen- blik 2000 vervaardigd. Ten derde: Een stratoeferische vuurpijl, waarmede explosieve gassen kunnen wor den geworpen tot op een afstand van 320 KM. Ten rierde: Een z.g. „Z-etraal", waar van het geheim angstvallig wordt bewaard en waarmede vliegtuigen kunnen worden vernield, ja zelfs blindeeringen verpoederd worden. Ten vijfde een mitrailleur „Strange", die slechts 10 K G. weegt en 600 schoten per minuut lost. Ook zou een zware mi trailleuse zijn vervaardigd, die 1400 scho ten par minuut lost VISSCHERSAVONTUUR. Veertig dagen op een vlot. Ta Singapore (Malakka) zijn zeven Ja- panache visschers aangekomen, die veer tig dagen op een vlot in de Zuid-Ghinee- sche Zee hebben rondgezworven, nadat hun schip op een koraalrif te pletter was geslagen. Veertig dagen lang hebben zij onder een brandend heete zon hulpeloos rondgedreven. Aanvankelijk waren zij met hun tienen, terwijl zij slechts voor vijf da gen rijst hadden en in het geheel geen zoet water. Door de groote kwellingen, waaraan zij blootstonden, waren drie der visschers krankzinnig geworden en over boord gesprongen. Onmiddellijk zij verslonden door de haaien, die het vlot voortdurend volgden. Ten slotte konden de overblijvenden te Siboe den vasten wal bereiken, doch zij waren zoo uitgeput, dat het alleen aan de goede .zorgen van de Maleiers te danken is, dat zij in leven zijn gebleven. Landge nooten van hen stelden hen in staat naar Singapore te gaan, vanwaar zij naar hun woonplaatsen op Formosa zullen terug- keeren BRUILOFT WREED VERSTOORD. Te Lodz, in Polen, is gedurende een bruilofsviering, een balcon, waarop zich het gezelschap bevond, van de derde ver dieping neergestort, zoodat ook de balcons der beide lager liggende verdiepingen werden vernield. Een der bezoekers kwam om het leven, terwijl vijftien persuen deels zwaar gewond, naar het ziekenhuis moes ten worden gebracht. Het bruidspaar was slechts licht gewond. VORSTELIJK HUWELIJK. Koning Victor Emanuel van Italië heeft zijn toestemming gegeven tot het huwelijk van prinses Maria Adelaide van Savoye- Genua, met don Leone Massimo, hertog van Anticoli-Corrado, den oudsten zoon Van prins Massimo, den erfelijken direc teur generaal der Vaticaansche posterijen Prinses Maria Adelaide, die in 1904 werd geboren, is het vijfde kind van wij len den hertog van Genua, den eenigen broeder van wijlen de koningin moeder van Italië. De prinses is dus een zuster van de hertogen van Genua, Pistoia, Ber gamo. en Ancona. De bruigom is 39 jaar oud en e°n achterkleinzoon van de her togin De Berry ORKAAN IN MEXICO. Drie dooden. Gisteren heeft een geweld 'ge orkaan het schiereiland Yucatan (Mexico^ geteisterd De storm Fchtte een personentrein uit de rails en wierp de wagens om Drie perso nen werden gedood e» twintig gewond In enkele minuten tljds had de orkaan te Mprida de telefoon- en lichtie dingen ver nield en groote schade aan de hulzen aan gericht. WEER EEN WERVELSTORM BOVEN DE PHILIPPIJNEN. Reeds 29 dooden. De provincies Samar en Al bay op de PhiLppijnen zijn geteisterd door een zwaren wervelstorm, die groote schade heeft aangericht. Duizenden menschen zijn dakloos geworden. Te Borongan aan de Oostkust van Sa- mar zijn 25 personen gedood en vrijwel al le huizen vernield. Te Cathalogan, de hoofdstad van Samar, zijn vier dooden te betreuren, terwijl talloozen werden gewond De schade wordt daar op een ge hon derdduizenden dollars geraamd. EEN BEZOEKING VAN MIEREN. Talrijk als het zand aan den zeeoever. De bewoners van den Kanonnenweg te Medan (Sumatra) hebben te lijden van een mieren plaag welke onrustbarende ai- metingen heeft aangenomen. Bij vele millioenen tegelijk rukken zij in geweldige colonnes op en bedekken huis en erf met een kriowelende massa, waar tegen heel weinig te doen valt Verschillende bewoners bestrijden deze heirlegers met petroleum, met blikken te gelijk, doch tegen deee overweldigende massa is dit vrijwel onbegonnen werk. Voor de milioenen mieren die worden verdelgd, komen er andere millioenen in de plaats. Een huis dat leeg staat .lijkt één groot mierennest. Van een ander huis moet het dak van de bijgebouwen worden ver wijderd daar de mieren hier en masse hun nesten hebben gebouwd. De overlast én het ongemak, die deze horden zwarte mieren veroorzaken is, zooals begrijpelijk niet gering. NaAr het schijnt, zijn de mieren afkom- slig van een terrein in de buurt. Reedr verscheidene boomen zijn er omgekapt. Da mieren, die daar vandaan komen, vormen ware rivieren, die zioh op onweerstaanba re wijze een weg zoeken in de omgeving en evenmin als natuurlijke rivieren iD hun loop te stuiten zijn. OP ZOEK NAAR EEN EXPEDITIE. Sinds 80 jaar verdwenen Vanuit Winnipeg (Ver. Staten) heeft di 29-jarige Engelscbe Ontdekkingsreiziger, Frank Pease, een mislukte poging gedaan om nader licht te werpen op de expedi tie van sir John Franklin, die ongeveer tachtig jaar geleden bij een poging de Noordwestelijke doorvaart te ontdekken, spoorloos verdwenen is Pease is in October, alleen vergezeld van een kleinen hond, uit Winipeg ver trokken. Hij zeide, dat hij wist waar da overblijfselen van de Franklin-Expeditie konden worden gevonden. Zware sneeuw stormen beletten hem evenwel hoewel de jeugdige ontdekkingsreiziger viermaal ach tereen probeerde er doorheen te komen, Chesterfield In let. 400 mijl ten Noorden van Ghurshill te bereiken. Pease besloot ten slotte naar Winnipeg terug te keeren, doch in hét voorjaar of in den herfst zal hij opnieuw een poging wagen. Kiest voor uw dienstaanbiedingen, vraag en aanbod van 2e hand* goederen, gevonden en verloren ^_iaken,een S*lnllcht|el=> Hl-6 regel* 25 c#nt.^H jwew A-W.»* NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Bodegraven Da. P. A. A. Klusener te Vinkeveen; naar Vianeu Ds. L. Knier te Birdaard. Bedankt voor Oud-AlMas Ds. L. Bk>k te Brandwijk. SCHENDING VAN HEILIGDOMMEN IN RUSLAND. De actie der goddeloozen in Rusland, die gepaard gaat met schending van ker ken en christen-vervolgingen, houdt nog steeds aan. Bodnew, de chef van een communistische afdeéling, deelt b.v, in een in Moskou verschijnend blad mede, dat hij en zijn helpers zeer verwonderd waren, toen zij op oen reis nog kerken ontdekten. Het gevolg van deze mededee- ling is, dat men op het oogenblik bezig is in de betreffende streek een „anti-reli- gieüse veldtocht" te organiseeren. Eere groot aantal kerken zal worden gesloten en als „huizen van verdediging" inge richt. Een ongehoord kwajongensstuk heb ben de goddeloozen in Nlkolajeff uitge haald Daar vonden zij het niet voldoen de de laatste kerk, waarin nog god», dienstoefpningen werden gehouden, te slui ten, doch bovendien hebben zij uit het materiaal van de oude heiligen beeld® een openbaar privaat getimmerd. Enkele dagen geleden is men or tes overgegaan de beroemde Michaelkathe- draal in Kiew af te breken, waardoor de christenheid in Rusland opnieuw een kaakslag is toegediend. De leider van het „Verbond der strij dende goddeloozen" is Jaroelaweki. Hot ia kenteekenend, dat het blad van deae ver- 1 eeniging. do „Godloozen", in de staat*- drukkerij te Moskou wordt gedrukt. 145. De zeilen waren gauw losgemaakt en de booten met man en macht in zee geduwd. De ingevalte" duisternis was ad- ten zeer welkom der dat de bewo ners in de stad iets bemerkt hadden, staken ze in zee. 146. Geen schildwacht liet zich hooren De aorgekxjze Spanjaarden hadden geen post uitgezet, en rekenden teveel op d« bescherming van de forten aan de kust. Trouwens, wie zou het wagen, hen aan te vaftenl WOENSDAG 10 APRIL 1935. OUD-MINISTER DE GEER AAN HET WOORD. Als in de Tweede Kamer de voorzitter afroept: „Het woord is aan den heer de Geer" dan eindigen de leden, die zich met hun lectuur, correspondentie of discours bezig houden dat en scharen zij zich om den christelijk h storisch afgevaardigde. Zijn woord heeft altijd aandacht en ge zag en niet omdat hij oratorisch zoo uit munt, maar omdat hetgeen hij zegt voor alle partijen het beluisteren waard is en omdat hij door alle partijen gekend en geëerd wordt als een dier weinig figuren in de politiek die van een onkreukbare eerlijkheid zijn. Ook in Schoonhoven waren Maandag avond velen naar het Nut gekomen om de rede te hooren, d e de heer de Geer zou uitspreken. Nadat de heer R. Bron met gebed had geopend en een kort woord van welkom had gesproken tot den heer de Geer zeide deze in het kort •aamgevat het volgende: Mijn onderwerp is: trouw aan het be ginsel en dat is in tijden van nood als wij beleven dikwijls moeilijk. Wij moeten ons niet laten neerdrukken door dien nood maar ons stellen op een hooger plan dan het materieele. Er zijn vele stroomingen, die ons trachten te verleiden tot ontrouw aan het beginsel door schoone beloften en voorsp egelingen. Het meest typeerend voorbeeld wat ik hiervan ken, is de N S B. die zoo gemakkelijk beloften en beschuldi gingen uit en tegenstrijdige toezeggingen doet. Zij zegt te willen: verhooging van defensie mitgaven, van ouderdomsrente, •ttvoering van groote werken en tegelijk verlaging van belast ng en dat alles zon der nieuwe leeningen en met aflossing van bestaande leeningen. Zulke beloften moeten wel wantrouwen wekken. De N S B ■egt te zijn voor nationale eenheid, maar tooh smaadt zij het nationale kabinet en «makt dat verdacht Een ander voorbeeld ia de S.D.A.P., die ook niet verantwoordelijk is. Ieder weet, dat de koopkracht veel verminderd is, ge hete buiten de regeer rig om, maar door kriernationale oorzaken. Als nu de regee ring verplicht is ambtenaren op wachtgeld te teelten en loonen te verlagen, zeggen de soa democraten dat zij daardoor de koop kracht vermindert. Men moet bedenken, tete in eenige jaren het nationaal inko men verminderd is met 1300 millioen en bet nationaal vermogen met 4000 mil- tto®. Ook wanneer wij een aoc. demo- errtleehe regeering hadden zou deze niet indam kunnen handelen dan het tegen woordige kabinet. We zien het elders: in hte kanton Genève in Zwitserland, kwa men de aoc. democraten aan het bewind m onmiddellijk verlaagden zij de loonen met 10 en in het kanton Zurich ver minderden zij de ouderdoms- en ziekte verzekering uitkeering met 20 De Staatkundige Gereformeerde partij gmt in dit opzicht nog verder. Zij wil geld komen door de geheele afschaf fing van de sociale verzekeringen, terwijl teder toch wel weet van hoe groot be- teng en hoe groote zegening d e verzeke- tang®, vooral in dezen tijd, zijn. Hoe moeten wij ons gedragen tegenover die pogingen ons tot ontrouw aan het be ginsel te bewegen? Wij moeten onze be zinning bewaren, waard eeren wat ons Weef en d* regeering steunen. De regee- teng werkt dag en nacht om ons door de moielijke tijden heen te brengen en zij beeft het recht op onze steun. Eerlijke eritiek is goed en gewenscht. Dat is ook' steun, maar wij mogen niet haar bedoe lingen of motieven in twijfel trekken. De ssgeering heeft niet één moeilijke, maar vele moeilijke taken. De contingenteeringen m de autarkie maakt het noodig dat met verschillende landen overeenkomsten ge sloten worden om te trachten nog iels van onze uitvoer te behouden. Dat moet in ru 1 gebeuren, door te onderhandelen over aankoop in die landen, &1* zij onze goe deren inlaten .Ook moet de regeering den afzet in het binnenland bevorderen, steun verleenen aan verschillende bedrij- Ten, de werkloosheid bestrijden en daarbij vooral zorgen voor het uitvoeren van wer ken, waarbij het grootste deel der kos ten uit arbeidsloon bestaat. Zooals aan de Moerdijkbrug, waarvan, naar men verze kert. het arbeidsloon 90 pGt. der koeten •vormt. De regeering doet dat alles zeer loffelijk en met veel bele d, maar zij moet bezui nigen en bezuiniging veroorzaakt weer nieuwe werkloosheid. Het ia een uiterst moeilijke taak en onze eerlijke waakzame steun komt haar daarbij toe. Ook voor de handhaving van het gezag, want voor al in de groote steden steekt het com munisme krachtig den kop op. De com munisten zeggen rondu t, dat zij niet m de Kamer komen als volksvertegen woordigers, maar om het tegenwoord ge stelsel afbreuk te doen en daarom zoudfb die mannen niet in de volksvertegenwoor diging toegelaten moeten worden. Andere moeilijkheden zijn er nog bij voorbeeld met de mant .Devaluatie zou gemis aan vertrouwen beteekenen en zou zeer gevaarlijk zijn. Een ge depreciatie zou eerder te verk ezen zijn, maar noodig is dat ook nog niet Gestreefd moet worden naar het be houd van het evenwicht met het buiten land en naar internationale toenadering. Heg oorlogsgi vaar, waarover men zoo spreekt, is het niet zoo groot als men ver telt, maar de staten moeten meer inter nationaal denken en een kleine staat als de onze, heeft daarin goed werk te doen. Laat ons het ver rouwen behouden op onze geliefde vorst n, die zelfstandig oor deelt en laten wij t(X:h niet streven naar een stelsel als in Italië en Duitschland, waar minister-presidenten regeeren met terzijde stelling van het hoofd van den staat. Vragen. Door vier tocaouiüers werden den heer de Geer vragen gesteld, die de spreker onm ddellijk beantwoordde. Op de vraag of opheffing van het bank geheim belangrijke voordeelen zou ople veren, antwoordde hij ontkennend. Het zou voor hen, d e de belasting willen ontdui ken, heel gemakkelijk zijn om dat onder zoek tot een wassen neus te maken. Het nadeel zou zijn, dat bet huitenlandsche kapitaal er door op de vlucht zou gaan. Op een andere vraag, omtrent de munt waarde, antwoordde spr. dat de aanval len op den gulden van tijdelijken aard waren geweest en al bedwongen waren. Het herstel van een sluitend budget zou moeten komen, door het groote bezuini gingsplan, dat op komst is, en waarbij, naar men zegt, 50 a 70 millioen bezuinigd zal worden. Spr. achtte devaluatie niet in strijd met de chr stelijke beginselen, er is niets im moreels in Er zijn knappe economen, die meenen, dat ons land alleen te redden is door de valuatie, maar door devaluatie zouden we op een hellend vlak komen. Als we nu een beetje devalueeren zou dat over eeni gen tijd herhaald moeten worden. Doen we het om de export te helpen, dan is het over enkele jaren weer nood g. De eenige absolute grens is die welke we nu hebben, door devaluatie wordt die opge heven. Niemand weet of het eenige baat zou geven. De kostprijs zou verminderen, zegt men, maar waarom verminderen we die dan niet openlijk, inplaata van ver momd door devaluatie? We moeten niet zien naar Engeland, dat door zijn domi- n ons en zijn over de halve wereld geldend pond sterling in een geheel ander positie ia dan wij. Wij moeten zien naar België, dat voel meer met ona land overeenkomt. Daar zien we nu reeds gebeuren, dat de loonen in enkele bedrijven met 30 pCt. zijn verhoogd. Maar de verwachting was da-t de devaiualie de loonen zou verlagen en daardoor de kostprijs drukken, zoodat meer concurrentie mogelijk was. Door de valuatie zou onze gulden minder waard worden en we zouden dus bij inkoop in het bu tenland meer moeten betalen. Onze invoer zou duurder worden, onze levens ben oodigd heden zouden stijgen in prijs en onze kostprijs zou er niet mede gebaat zyn. Amerika, dat met Engeland is mes- gegaan, ondervindt de gevolgen: hevige crisis, enorme werkloosheid, stijging der Prijzen. De heer Bron dankte den spreker voor zijn voortreffelijke rede, waarna de heer de Geer met gebed sloot. TWEE ANTI-REVOLUTIONAIRE SPREKERS. De verkiezingsstrijd voor deze Staten- stemming is aanmerkelijk krachtiger en intensiever dan anders bij verkiezingen voor de prov. staten het geval was. Voor vele partijen zijn reeds sprekers aange kondigd. Zoo traden Dinsdagavond in het Vereenigingsgebouw in de Oranjestraat, voor de a.r. kieavereeniging op de heeren P. D. Muylwijk, wethouder van Gouda en ritr. E. P. Verkerk, burgemeester van Bos koop. Bij afwezigheid van den voorzitter, de heer S. v. d. Oever, opende de heer A. J. I. Visser de bijeenkomst en las na het zingen van psalm 86 6 psalm 20, waar na hij voorging in gebed. Nadat de heer Visser nog een kort openingswoord go- sproken had, kwam eerst de heer Muylwijk aan het woord, uit wiens rede het volgen de vermeid zij. De woorden „Nederland let op uw 8aeck" vormden de vermaning van onze voorvaderen in bange dagen en zijn ook thans van groot belang, inzonderheid voor het christelijk volksdeeL Daarom moet men mannen in de staten brengen, van wie men kan verwachten dat ze de ordenantiën Gods althans zullen trachten hoog te houden, daar dit ideaal nooit ten volle bereikt kan worden, door onze zeer gemengde bevolking. Ondanks dat echter blijft er nog veel te danken over. Ona land is nog een oase in een woestijn vol goddeloosheid. Onze christelijke staats lieden hebben, al is het met groote moeite veel bereikt, en al moge de heer Kersten erop schimpen, wij danken er God voor. Dank zij onze christelijke staatslieden heeft men de revolutie kunnen weren. Ook inz^Jte de beteugeling van de economi sche crisis deden zij wat in hun vermo gen was en hoewel de crisismaatregelen niet altijd goed te praten zijn. worden ze toch met de beste bedoelingen getroffen. De toestand is thans ernstig en daar om zou men verwachten dat diegenen, die hun knieën voor God buigen, te hoop zou- I den loopen om een dam te w*»-d® tegen 1 de vloed van ongeloof en revolutie Het is daar echter ver vandaan. In hoofdzaak bestaat er met de Staatkundig Gerefor meerde Partij verschil van meening be treffende de toepassing van de tien gebo den. De S.G.P. wil die letterlijk doen toe passen. Iets dergelijks is echter onbe staanbaar en zou revolutie verwekken. Ten aanzien van de toepassing van art. 36 van de Ned. Geloofsbelijdenis (1), heeft ds. Kersten zelf moe en verklaren, dat dat artikel moet toegepast worden, voor zoover de praktijk toelaat. Het op. Oud- Teslamenlische wijze vieren van den Sab bath hebben zelfs onze vaderen in den glorietijd van het gereformeerde geloof niet kunnen volhouden. In een gemengd regeeringscollege kan men niets bereiken dan door een compromis met partijen die ons het dichtst nabij staan. Men moet zich aanpassen bij de bestaande toestanden. De opvating van ds. Kersten is in strijd met de leer van den Heiland, die zegt: Ik ben niet gekoirten om te verderven, maar om te behouden", en met Zijn raad om het onkruid tusschen de tarwe te laten staan tot den oogst. De Christelijk Historische Partij staat die der anti-revolutionnairen zeer nabij, maar vertoont ook afwijkingen. De eiscben van de Herv. Ger. Staatspartij, de C.D.U. en de N.S.B. zijn al even ongehoord en onvervulbaar als die der staatkundig ge reformeerden. Het ontbreekt ons volk niet aan raadgèvers. Het is echter ook thans mogelijk om de economische ondergang, de revolutionaire machten en het terug dringen van het christelijk geloof, te kee ren. Daartoe stelt God de voorwaarde: Die Mij eeren, zal Ik eeren. De A.-R. pais tij is de aangewezen partij om tot verbe tering van de toestanden mee te werken. Daarna werd gelegenheid gegeven om vragen te stellen, waarvan een der aan wezigen gebruik maakte. De heer Muylwijk beantwoordde deze vragen, en zeide o.a. op een vraag, waarom hot program van ds. Ker sten niet naast dat van de a.r. gelegd was en aldus behandeld, inplaats van het te becritiseeren, dat de beginselen van de a.r. zijn vastgelegd in het program van beginselen en dat die van ds Kersten eigen lijk niets anders zijn dan een copie van het program der a.r. en van andere par tijen. Overigens schijnt ds. Kersten zelf niet te weten hoe hij zijn program wil toepassen, nooit heeft hij op een desbe treffende vraag definitief geantwoord. Steeds zeide hij dat een studiecommissie de plannen aan het uitwerken was, Hoe kan nu de a.r. partij zeggen wat ds. Ker sten wil, als hij het zelf niet weet? Op een vraag of de a.r. partij de ordo- nantiën Gods wel hield, voornamelijk de heer Colijn met zijn regeeringsmaatrege- len, verzocht de spreker bewijzen. Hij toonde aan, dat de a.r. partij wel degelijk Gods wetten hield. Wat het- kieswetje van minister de Wilde betreft, dit is niet uit sluitend gericht tegen de S.G.P., maar is tot stand gekomen om te verhoeden, dat ons land met kleine partijtjes overstroomd wordt. Dat bij de uiteenzetting en becri- tiseering van die wet door prof. Visscher in de Tweede Kamer, de anti-revolutio nairen de zaal verlieten, behoeft geen ver wondering te wekken. Niemand behoeft tegen zijn zin naar iets te luisteren, waar hij weinig belangstelling voor heeft. Dit bewijst tevens dat in de a.r. beweging ver schil van meerling wordt toegelaten en dat men zoo iemand niet maar dadelijk uitsluit Op deze beantwooring yolgde nog eenig debat, waarna de heer Verkerk het woord verkreeg, die o m. het volgende zeide: „Ons niet hinderen" was het telegram dat de muiters van de Zeven Provinciën zonden aan hun achtervolgers, en deze woorden drukken zeer juist de geestesge steldheid van den tegen woordigen Neder lander uit. De uitdrukking slaat op alle partijen, ze is een hulpelooze reactie tot afweer bij het zien van gevaar. Ze drukt de vrees uit voor de dingen die boven het hoofd hangen. Daarom zijn woorden van opwekking noodzakelijk. Er zijn echter twee groepen die geen woorden van opwekking noodig hebben, zij, die met den huidig® stand van za ken tevreden zijn (de anti-revolutionnai ren) en die dankbaar zijn voor hetgeen i» bereikt, en zij, die door de crisis in hun persoonlijk leven zijn getroffen, dat ze geen woorden meer, maar eerst daden wen- scheo. Tegenover deze laatste categorie moet men een betamelijke houding aan nemen, men moet hun leed niet rendabel maken om daardoor zelf op het regee- ringskussen te komen, maar zij moeten geholpen worden. „Ons niet hinderen" beteekent voor de anti-revolutionairen, dat zij weten dat er crisis is. maar dat zij toch blijven voort gaan, voor hen is deze uitdrukking een vloek naar de macht, die hen achtervolgt. De A.-R. partij heeft drie grondprincipes ten aanzien van de crisis: le. Er is geen recht op arbeid, op brood, op geluk; 2e. de mogelijkheid* van het verkrijgen van brood van geluk en van arbeid wördt ver wekt door de koelte die het Kruis af straalt in de hitte ran onverdraagzaam heid van onze politieke samenleving Naar die mogelijkheid moet dus tot het einde toe gestreefd worden. Het Kruis (1). Dit artikel houdt in dat de Over heid geroepen is zich tegen den valschen mxUdienst te teersa eischt dat men moet helpen, en daartoe moet ieder zijn offer brengen. Niemand heeft het recht te zeggen „van mijn heilig huisje blijf je af", want er wordt gehol pen uit liefde, en de eerste vraag is, dat er geholpen wordt, en niet, hoe er gehol pen wordt. De balans van minister-president Co- lijn, die al het mogelijke doet om te hel pen toont aan dat het financieel beheer in goede handen is en dat hu ten aanzien van de bevordering van de welvaart en de bestrijding van de werkloosheid nationaal en internationaal verzet heeft te overwin nen. Het is aan den tegenstand van ver schillende gemeenten te wijten, dat het eerste 60-millioenplan nog niet door een tweede gevolgd is. Dit verzet openbaart zich ook inzake de bestrijding van de vas te lasten. De zaken moeten kalm aange pakt worden, ais men kans wil hebben, dat er nog iets van terecht komt. Een oplossing van de crisis zooala velen die willen, namelijk door devaluatie, prijsop drijving enz., beteekent het bankroet gaan van den schuldenaar. Niettegenstaande dit alles brandt er een aardig vuurtje te gen Colijn, hoewel hij nooit gezegd heeft „mij niet hinderen". Het is duidelijk dat als hij 23 uur per dag met verzet te kam pen heeft, hij in het laatste uur niet even de zaken recht kan gaan zetten. „Als ik met dit rechtsche ministerie val" heeft Colijn gezeg^, dan is het voorgoed met de parlementaire ministeries gedaan". Daar om heeft hij alle partijen die zichzelf niet willen uitsluiten, opgeëischt, en sociaal democraten en liberalen hebben aan dien oproep gehoor gegeven. Dit wordt Coljjn thans verweten, maar ment moet beden ken dat regeeren een last is, die lichter wordt naarmate hij over meer schouders verdeeld is. Na een slotwoord van den heer Visser en het zingen van psalm 89 8 sloot de heer Muylwijk met dankgebed. INTREDE DS. D. J. v d. GRAAF Ds. D. J. v. d. Graaf te Ede, die het be roep naar de Ned. Herv. Gemeente te Schoonhoven heeft aangenomen, zal Zon dag 21 Juli afscheid nemen van zijn te genwoordige gemeente en op 28 Juli zijn intrede doen te Schoonhoven na te zijn be vestigd door ds. L Kievit van Baara. MUGGEN OM DE KAARS. Spelers op het Schoonhovensche too- neel zijn in de laatste jaren niet verwend wat het bezoek betreft en dat gisteravond de zaal geheel was bezet, moet wel te danken zijn aan den goeden naam, die de Leidsche vereeniging Litteris Sacrum zich hier heeft verworven. We hebben vroeger al kunnen melden over hoe uitnemende speelkrachton die vereeniging beschikt, gisteren hebben we gezien dat zij ook een tooneelschrijver van talent onder haar le den heeft. Het blijspel met een eenigszini tragischen afloop, was namelijk geschre ven door een der werkende leden, den heer H. de Wilde, die ook zeli een rol daarin vervulde. Met groote opgewektheid en volledige toewijding zijn de rollen in dit eigen werk gespeeld. Het lachen maakte dikwijls het gesprokene onverstaanbaar en het applaus na elk bedrijf was geen beleefdheid maar een welgemeende hulde voor stuk en spel. Het tooneel was gezellig geënsceneerd in een hall-huiskamer, waar de drie be drijven alle zioh ontrolden. De uitvoering werd gegeven ten bate van de kas van de Kleuterschool en na afloop van de voorstelling bracht de voor zitter de heer de Haas den spelers dank en bood hun allen een zilveren lepel met het wapen van Schoonhoven aan. De auteur van het stuk kreeg bovendien een fraaie schemerlamp. Later werden nog. spontaan ingekomen, overgereikt een bloemstuk aan den schrijver en vruchten mandjes voor de spelenden. BRANDSTOFFENTOESLAGEN AAN WERKLOOZEN. De minister had bepaald, dat de brand stoffen toes lag aan werkloozen op 1 April zou eindigen. In verband met de aanhou dende koude is, mede op aandrang van de gemeente, goedgevonden, dat in de week van 16 April wederom een brandstof- fenfoeslag zou worden verleend. B. en W. hehben zich telegrafisch tot den minister gewend met het dringend verzoek, gedu rende deze bijzondere weersgesteldheid met het verleenen van dezen toeslag te blijven doorgaan. SCHOENEN IN HET GOUD. Een halve eeuw lang heeft de schoe nenzaak der Gebr. Kaaaschieter bestaan. Vijftig jaren hebben de ondernemers voor zien in één der eerste behoeften van een groot deel van het publiek van Schoonho ven en omgeving. Is het wonder ,dat id dien tijd deze zaak een groote bekendheid en een goeden naam verwierf? En toch zoekt ze nog naar een naam. De wijze, waarop de ondernemers dien denken te vinden, is ook voor het publiek van be lang. een advertentie in dit nummer ver meldt daaromtrent meer Zij, die Gebr. Kaasschieter van hun be langstelling in dit gouden jubileum wil len doen blijken, vinden daartoe Dins dagmiddag van 24 uur gelegenheid. TARZAN. Voor wie houdt van avontuur-buiten- de-beschaving, van fantasie en van de verschrikking van de tropische natuur van de „romantiek in het oerwoud" —is «T&rza»'" avonturen" de juiste film. Velen zullen zich nog met voldoe ning „Tarzan, de aapmensch" herinneren welke film de voorganger van deze rol prent is. Men beleeft de wildernis, de „jungle"' in al zijn werkelijkheid en onwerkelijk-t heid. Olifanten, leeuwen, tijgers, apen,t rhinocerossen passeeren de revue, dik-, wijls in dramatische en fel-spannende mo-' inenten. En bij beten, boven ditj bonte geheel treedt op John Weismueller, in de rol van Tarzan, de onoverwinnelij-. ke, de beheerscher van de dieren- en vrouwenwereld. Deze film moet nog span nender zijn dan de vorige. Zij, die voor dit genre filmkunst voelen* kunnen Donderdag in de Nutszaal, wasr, de gebr. Miedema de film vertoonen, hun hart ophalen. KEURING DIENSTPLICHT. Van de 17 personen, die zich Maandag» aan de keuring voor den dienstplicht heD- ben onderworpen, werden 9 goedgekeurd en 8 voorgoed ongeschikt verklaard. IJK VAN MATEN EN GEWICHTEN. Van 29 April tot en met 3 Mei zal inr deze gemeente de herijk van maten enge-' wichten plaats hebben. EIERVEILINGEN. Waaggebouw. Aanvoer 10.000 stuks. Prijzen: Kippeneieren f 1.95—f 2.2^ eendeier® f 1.65—f 1.80, beiden per 10Q stuks. Voorhaven. Aanvoer 6300 stuks. Pri* zen: Kippeneieren f 2f 2.70, eend-J eieren f 1.80l 2.20, beid® per lOQf stuks. BOTERMARKT. Op de hedenmorgen gehouden Boter-i markt bedroeg de aanvoer 90 K.G. PriH zen: Goêboter f 060, Weibotor f 0hfy beid® per half K.G. NED. HERV. KERK. Bedankt voor Bergschenhoek ds. P. J. Steenbeek te Oudewater. KANTONGERECHT GOUDA. Volledige uitspraken van 3 April. Motor- en Rijwielreglement: C. H. te Ca^ pelle a d. IJssei f 1 sobs. 1 w. L Motor- en Rijwielwet: H. A. J. te Gou da f 150 subs. 1 w. t.; N. B. te Goudri f 1 subs. 1 w. t. Motor- efi Rijwielreglement: A. van B.J B. te Nieuwerkerk f 2.50 subs. 1 w. t.; JJ J. W. K. te Overschie f 2.50 subs. 1 d. Art. 424 Wetboek van Strafrecht: C. Mj E O te Zevenhuizen f 3 subs. 1 w. L; Jf S. te Zevenhuizen f 15 subs. 4 d. h.; H. Hi te Zevenhuizen f 15 subs. 2*. t Leerplichtwet: K. K. te Ni®werkerk Ij dag hechtenis voorwaardelijk met eed proeftijd van een jaar; A. B. te Waddinx-I veen f 2.50 subs. 1 d. h. Grisiszuivelbeeluit: G. G. van 8. te Bleiswijk f 16 subs. 3 d.*h. Arbeidswet: J V. te Waddinxveen 8 maal f 0.50 subs. 8 maal 1 d. h. Pol. Verord. Schoonhoven: T. T„ son- der bekende woonplaats f 2 subs. 1 d. h. Motor- en Rijwielwet: H. K. te Goud* f 5 subs. 2d. h. Motor- en Rijwielreglement: T. de K. tag Reeuwijk f 2.50 subs. 1 d. h.; G. van derr K. te Waddinxveen f 1 subs. 1 d. h. Pol. Verord. Gouda. L. H. E. te Rotter dam f 1.50 aube. 1 d. h. Pol. Verord. Langeruigeweide: G. vari H. te Woerden f 3 subs. 1 d. h. Motor- en Rijwielwet: C. van der JL tel Waddinxveen f 6 suhs. 2 d. h. Motor- en Rijwielreglement: P. B. tej Langeruigeweide f 1 subs 1 d. h. Visscherijwet N S. te Moordrecht f 121 subs. 4 d. h., verbeurdverklaring viech- tuig. Pol Verord. Waddinxveen: A. H. C. te Nijmegen f 3 ®bs. 1 d. h. Vleeschk®ringswet: J. van der M. te< Waddinxveen f 6 suhs. 2 d. h. Arbeidswet: J. B. te Schoonhoven ij maal f 5 suhs 4 maal 1 d. h. Handelsregisterwet: P M. P. H. tot Nieuwerkerk f 250 subs. 1 d. h. Art. 463 Wetboek van Strafrecht: J. vj d. S., zonder bekende woonplaats, f 6 subs.' 2 d. h.; idem, idem. NED. HERV. KERK. KINDERDIJK. Vrijdag 12 Aprfl, V avonds 7 uur de heere van I.eeuwen, gods dienstonderwijzer te Schoon rerioerd. HERV. GEREF. EVANGELISATIE. CAPELI.E A D. IJSSEL. Donderdag 11 April, avonds half acht de heer J. Kars (lokaal Bermweg 238). OUD GEREF. GEMEENTE. CAPELLE A. D. IJSSEL. (Dacosta- straat) Donderdag 11 April, 'a avonds h«.lf acht Ds. A. van Zon.

Schoonhovensche Courant | 1935 | | pagina 3