IBIS SHAG DE HOLLANDSCHE KAPERS. Dobbelmanit lekker... man! Gemeenteraden j Oudswater. LandbouwenVeeteelt Plaatsel^k Nleiüws Wat geelt de Radio? Plaatselijk Nieuws Vergadering van den gemeenteraad op 20 Maart. Aanwezig alle leden. Na opening door den voorzitter, Worden het gebed en de notulen gelezen, welke laatste onveranderd worden goed gekeurd. Ingekomen is een beschikking van Ged. Staten, waarbij het presentiegeld der leden van den raad blijft gehandhaafd op f 2. per vergadering. Voorts een beschikking van Ged. Staten, waarbij de jaarwedden der wethouders worden vastgesteld. Voorts hebben Ged. Staten goedgekeurd teruggezonden de begrootingen voor de bedrijven voor 1035. De Kroon heeft goed gekeurd de verordening, regelende de opcenten op de personeele belasting. In een missive van Ged. Staten wordt advies gevraagd omtrent de belooningen der ambtenaren van den Burg. Stand. Ged. Staten wenschen een belooning van I 1 (voorheen f 2) per huwelijk en een vaste wedde van f 60 (voorheen f 120). Het voorstel van B. en W.« is accoord te gaan met f 1, dooh de vaste wedde op f 90 te bepalen. De heer Van Doorn is van meening, dat Ged. Staten het voorstel van B. en W. niet zullen goedkeuren, en de door hen vastgestelde belooningen wel zullen doorvoeren. De heer B u i s kan met het voorstel ran B. en W. niet medegaan; spr. vindt het verkeerd, dat een ambtenaar, die werkzaamheden verricht in den tijd van de gemeente, een hoogere belooning daar voor ontvangt. De heer v. d. Lee vraagt, welke motie ven B. en W. hebben, om die belooning koe te kennen. De voorzitter antwoordt, dat hij het een aparte betrekking vindt. De heer Groeneweg zegt, dat het hoofdsalaris niet zoo sterk is bekort. Spr. acht daarom het voorstel van Ged. Staten, om de bekroningen te verminderen, te bfl- Bjken. Ook de heer Tan Vliet zegt, dat Ged. Staten met de vaststellingen van de salarissen altijd nog ai aan den hoogen kant zijn; ook daarom kan spr. niet met bet voorstel van B. en W. medegaan. Na stemming wordt het voorstel van B. en ~W. verworpen. Volgt een verzoek mn de afdeeling van Het Groene Kruis, om subsidie voor het consultatiebureau. B. en W. hebben overwogen f 50 te ge ven, dooh doen»geen voorstel. Na enkele besprekingen hierover, waar aft blijkt, dat de heer d. Pavoordt niet geheel op de hoogte is met den gang van zaken op het consultatiebureau, wordt op voorstel van. den 'heer Prins besloten, een subsidie te geven van f 50 Op een verzoek om vrijstelling van de betaling van 1/3 vergoeding voor reiskoe ten wegens bezoek van een school voor buitengewoon lager onderwijs te Gonda door een zoontje van adreesant, stellen B. en W. voor, afwijzend te beschikken. De heer Prins is van meening, dat bet niet toestaan van hot verzoek, tenge volge zal hebben, dat het zoo noodzakelijk onderwijs door het kind niet meer zal kannen worden gevolgd. Ook de heer Kasbergen weet niet, ot de financieele toestand in het gezin w^i zóó is, dat de reiskosten kunnen wor den gedragen. Bij stemming wordtl het voorstel van den heer Prins, om vergoeding te geven, verworpen. Volgt een verzoek van de nationale oommissie legen het alcoholisme om te be vorderen, dat de maxima voor vergun ningen en verloven A, bedoeld in de drank wet, worden verlaagd. B en W. stellen voor, het verzoek af te wijzen, weft voorstel wordt aangeno- Ged. Staten verzoeken enkele wijzigin gen in de verordening op de sfaAatbelaa- ting aan te brengen. B. en W. stellen voor, de rioolbelasting in te voegen bij de straatbelasting en ove rigens aan de wenschen van Ged. Staten te voldoen. Dit wordt aangenomen. In een schrijven van ir. M. J. Romer deelt deze mede, als adviseur voor de za ken van het electriciteitsbedrijf ontslag te nemen. B. en W. stellen voor, te trachten den heer Romer te bewegen, op zijn ooi- ■lag terug te komen. De heer v. d. Lee is hiertegen, z.i. moet men een directeur hebben, die het kan, kan deze functionaris het niet, dan zal men er een moeien hebben, die het wel kan. Het salaris, dat Oudewater voor de ze functie betaalt, is volgens spr. hoog genoeg om een alleszins bekwaam direc teur hiervoor te verkrijgen. De voorzitter merkt op, dat aan de bekwaamheid van den directeur niet be hoeft te worden getwijfeld, doch dat bet gaat om adviezen voor hot afsluiten van zekere contracten, welke adviezen tot nu toe steeds een voordeel voor de gemeente zijn geweest. Spr. acht de som van f 220, welke nu voor den tijd van 2 jaar aan den heer Römer is betaald, alleszins verant- Ook de heer Groeneweg wil vragen, of de heer Römer op zijn entslag wil te- iug komen; spr. betreurt, dat uitlatingen in den raad dit gevolg hebben gehad; hij ziet het als een financieele schade, als de heer Römer weg zou gaan. De heer v. d. Lee is het niet met de andere heeren eens; hij vindt het onbillijk, dat de groote winst, welke de directeur op de bedrijven hoeft gemaakt, n.l. f 9000, alleen betaald zou zijn door de lichtver- bruikers; ook wenscht de heer v. d. Leo geen adviezen van den heer Römer voor een salarisverhooging van een directeur, daar z.i. de raad die zaak zelf wel kan beoordeelen. Na nog enkele besprekingen, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. (De heer v. d. Lee wenscht aanteekening, dat hij hier tegen is.) De heer J. J. van Aelst verzoekt ver mindering van garantie voor electriciteits- verbruik. B. en W. stellen voor, dit af te wijzen. De heer v. d. Lee zou gaarne het ad vies zien, dat door den directeur der be drijven hierover zou worden uitgebracht. De voorzitter zegt, dat dit in het prae-advies van B. en W. is verwerkt. De heer v. d. Lee blijkt het met deze verwerking niet geheel eens te zijn, en had liever het origineele schrijven gezien. Spr. ziet in het heele geval niet veel an ders dan een tegenwerking, door de min der goede verstandhouding tusschen den directeur en den heer Van Aelst. Hij be treurt het, dat hierdoor de huurder van het betrokken bedrijf, waarvoor de ver mindering van garantie wordt aange vraagd, financieel zal worden getroffen, temeer, omdat die persoon door het bijna waardeloos zijn van het geteelde gewas, alles moet doen om te trachten zoo voor- deelig mogelijk te exploiteeren. Ook de heer Kasbergen vindt het niet toestaan van het verzoek onbillijk; hij wil den heer Van Aelst op dezelfde wijze zien behandeld als anderen. Na stemming wordt het voorstel van B en W., om het verzoek af te wijzen, aan genomen. Ook het voorstel om de inwerkingtre ding van het raadsbesluit tot invoering van een nachttarief voor electriciteitsge- bruik te bepalen op 1 Februari 1936, wordt aangenomen. De Stichting Departementale Woning bouw verzoekt de huren van vier wonin gen van f 3 te verlagen tot f 2.50 per week. Dit stuk heeft niet gecirculeerd. B. en W. stellen voor, aan het verzoek te voldoen. Hiertoe wordt besloten, doch de 'heer Pavoort is er tegen In een missive van Ged Staten wordt verzocht ten aanzien van de gemeente- begrooting voor 1936, nog enkele voorzie ningen te treffen. B. en W. stellen voor, aan de opmer kingen te voldoen, waartoe wordt besloten. Een voorstel van B. en W. om ten aan zien van de ziekenfondsen geen subsidie regeling in het leven te roepen, wordt nq, een lang betoog van den heer Van Doornen, aangehouden tot een volgen de vergadering. Dan volgt bet voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening op de heffing en invordering eener vermakelijk heidsbelasting. De heer Kasbergen vindt, dat door de invoering van een dergelijke blasting verschillende vereenigingen, als jongelings vereenigingen, voetbalverenigingen »ud. getroffen zullen worden. Vereenigingen, welke soma slechts een noodlijdend bestaat* voeren, en een avond orgmseeren, waarbij een stukje muziek gemaakt wordt, of een voordracht gehou den, zullen dan ook een betrekkelijk hoog bedrag moeten betalen, terwijlvolgens hem een stukje muziek niet direct als ver makelijkheid kan worden beschouwd. De voorzitter merkt op, dat de verordening hierin voorziet, en dat een avond ab de heer Kasbergen bedoelt, met daaronder valt, wat de hew Prins reden geeft op te merken, dat er dan ook nog muziek in de verordening zit. De heer r. d. Lee vindt, dat de bur gerij, welke uiteindelijk deze belasting zal hebben te betalen, al genoeg opbrengt en wil alleen de schouwburgen en de bios coop hieronder laten vallen. Een schouw burg bezit Oudewater niet en degene, die de bioscoop wil bezoeken, moet zich dan die belasting maar getroosten. Spr. vindt dat men in Oudewater toch al niet te veel heeft en wenscht een uitgangsavondje van een vereen:ging e.d. niet te belasten. Het voorstel van B. en W. wordt, gezien den geest der vergadering, teruggenomen. Een voorstel van B. en W. tot vaststel ling van de inventariseen der bedrijven per 31 Dec., wordt aangenomen. Aan de orde ii dan een voorstel van «n W. tot het aangaan van een geid- leening a f 142.588 met het genootschap de onderlinge levensverzekering JEigen Hulp" te 's-Gravenhage. De heer v. d. Lee is hier met ofschoon opr. het een groot beswaar' vindt, dat er niet kan worden afgelost; men is n et zeker dat over enkele jaren de rentevoet niet lager zal zijn, waardoor de gemeente in een nadeeÜg» positie zon komen. De heer Karsbergen wenscht te weten of er wel moeite gedaan is om deze leening bij de Oudewatersche Bank te plaatsen; naar zijn meening zou met een bespreking misschien bereikt zijn, dat de 0. B. voor hetzelfde tarief deze leening gef nancierd had. De voorzitter antwoordt, dat dit n:et billijk geweest zou zijn tegenover de andere Mij. Het gaat volgens spr. niet op bij een inschrijving de betreffende cijfers te noemen tegenover mede-inschrijvers. Zooiets mag in koopmanskringen wellicht voorkomen, zijns inziens is het niet goed te keuren. Het voorstel van B en f. wordt aan genomen, evenals dat tot afslu'ting van een grootverbruikerscdntract voor de leve ring van electriciteit met de melkfabriek V. Z. Ook worden aangenomen een voorstri van B. en W. tot aanvulling van het amb tenaren- en werkliedenreglement, met een bepaling omtrent het onder de wapenen komen van personeel van den B.V.L. en een voorstel van het college tot .wijziging van de begrootingen der bedrijven. Ontvangen ia een verzoek van de afdee ling Gouda e.o. van den Bond van Koffie- hushouders enz., om vermindering van personeele belasting. B. en W. stellen voor de behandeling uit te stellen tot het najaar. De heer K^bergen is van meening dat de noodtoestand onder de koffiehuis- houders niet toelaat om deze aanvraag uit te stellen; de toestand is van dien aard, dat het z.i. alleszins gerechtvaardigd zou zijn, aan het verzoek te voldoen. Na enkele opmerkingen wordt dit punt aangehouden tot een volgende vergade ring. Een verzoek van J. van Bijsterveld, om op de lijst van werknemers voor de ge meente geplaatst te blijven, stellen B. en W. voor, af te wijzen. De heer Prins wenscht dat voortaan, wanneer iemand zich aanmeldt om op de lijst van werknemers geplaatst te worden, eerst door een deskundige beslist wordt, of hij hiervoor geschikt kan worden getjcht, zoodat men niet meer die gevallen krijgt, zooals zich al eens hebben voorgedaan. Het voorstri van B. en W. wordt aan genomen. De monumentencommissie beveelt voor de benoeming in de vacature H. Littooy aan: le. den heer H. P. van Praag en 2e. den heer L. H. W. van Reparon. Bij stemming verkrijgt de heer v. Praag 4 en de heer Reparon 6 stemmen, terwijl één biljet van onwaarde ia, zoadat de heer Reparon is gekozen. Inzake de benoeming van leden en plaatsvervangende leden voor de stembu reau* wordt de voordracht van B. en W. aangenomen Bij de rondvraag vraagt de heer Kersbergen of het niet be ter ware geweest om de acte van trans port van den' gemeentegrond aan de stich ting Zwembad Oudewater nu reeds te doen geschieden, voordat met de bebouwing was begonnen, daar de kosten van het trans port door de hoogere waarde van het be bouwde ook aanmerkelijk hooger zullen zijn. De voorzitter antwoordt, dat dit nog niet mogelijk was, daar de goedkeu ring van Ged. Staten nog niet was verkre gen. Verder verzoekt de heer Kasber gen inlicht'ngen, waarom op een verzoek van een firma te Oudewater, welke eenige lokalen der oude openbare school wilde huren, voor uitbreiding van haar bedrijf, niet is ingegaan. Spr .vindt het jammer,' dat hierop zoo maar afwijzend is beschikt, en had gaarne gezien dat h erop een gunstige beslissing was gevallen. Dit zou volgens hem aanleiding zijn geweest dat gezinnen, welke nu buiten Oudewater voor die firma werken, hier waren komen wo nen, terwijl het volgens door spr. ingewon nen inlichtingen ook het plan der firma was om jongere werkloozen in hun vak op te leiden, allee redenen, welke het lou den hebben gebillijkt aan het verzoek te voldoen. Ook de heer v. d. Lee had liever ge had dat aan deze kwestie ruime bekend heid was gegeven. Spr. zag ook meer heil in een eventueels verkoop of verhuring der school en zou de thans ervan gebruik makende instellingen elders hebben willen onderbrengen. De voorzitter antwoordt, dat de school nu voor verschillende doeleinden wordt verhuurd en daardoor de rente zeer goed opbrengt, n.l. ruim f 600, terwijl het veel bezwaren met zich mede zou brengen, als deze gebruikers een andere gelegen heid moesten zoeken. Spr. zegt toe met de betrokken firma te zuilen onderhandelen en verzoekt de discussies hierover te sta^ ken. De heer Prins vindt, dat voor de be ëindiging van het verstrekken van brand stof aan de werkloozen, de datum van April te vroeg is; naar zijn meening kun nen er in April nog genoeg dagen zijn, welke het verwarmen van de woning noo- dig maken; spr .doet een voorstel om nog in April tenminste 1 H.L. per week te verschaffen voor een minimalen prijs. De heer Tan Doornen wil ze zelfs zonder betaling aan de werkloozen ver strekken. De beer Groeneweg moet de alarm klok luiden, om toch zeer, zeer voorzcli- tig te zijn met uitgaven, daar de gem. fi nanciën van dien aard zijn, dat elke uit gaaf eigenlijk te veri ie. WA AND AG t» APRIL 19tl De heer Prins betwijfelt echter of de gasfabriek wel dat bedrag zou hebben kunnen ontvangen voor de geleverde brand stof als er geen werkloozen waren; vol gens hem zou in de vrije handel het ge leverde niet dien prijs hebben kunnen op brengen. De voorzitter zegt toe dit punt zoo spoed g mogelijk te bespreken en, zoo eenigszins mogelijk, hieraan te voldoen. De heer Van Doornen wijst op een door de gem. bedrijven verzonden circulai re over levering van electriciteit en wenscht vermindering van de tarieven. De heer Pavoort deelt mede, dat hierover geconfereerd is en dat de bespre kingen een bevredigend resultaat hebben gehad. Daarna sluit de voorzitter de vergade ring. IEDER ZIJN EIGEN VEEVOEDER FABRIKANT. In de laatste jaren wordt heel wat ge sproken en geschreven over twee nieuwe, een Duitse he en een Finsche wijzèn van het inkuilen van gras, waarbij, aooals men weet, gebruik gemaakt wordt van be paalde zuren. Dat inkuilen is een prachtig middel om de rekeningen van het krachtvoeder te drukken. Men moet meer zijn eigen veevoeder fabrikant zijn, want gedurende de stal- periode gaat een groot deel, zoo niet alles, van het tooh al karige melkgeld naar den veevoederhandelaar. En hoewel we ook die wel wat gunnen, toch moet thans meer dan ooit bedacht worden, dat men zichzelf het naast is. Ook komt het tegenwoordig voor, dat het geld voor reevoeder, niet meer aan wezig is en men gaat dan bezuinigen op de voedering, wat op schade moet uit- loopen. Door inkuilen op de Finsche of Duit- sche wijze kan men krachtig besparen op krachtvoeder. En nu is in den laatst en tijd gebleken, dat men inplaato van bet benoodigde zuur, heel goed zure wei kan gohruiken. Dit is een heele uitkomst, want het werken met bovenbedoelde zuren had nog al eenige bezwaren. De Rijksiandbouwconsulent ir. G. J. Lienosch, heeft proeven genomen met in kuilen van gras geheel op de Finsché wij ze, dooh voor zuur gebruikte hij 4 pCt. zure wei. Ook in Engeland deed iemand dit en de uitkomsten waren schitterend. Op deze wijze kan goed eiwitrijk gras heel goedkoop zog ingekuild worden, dat de siwitverliezen gering blijven. Natuurlijk moet hooi en strooi, bieten enz. ook gevoeder worden. Enkel kuilvoe- der geven is niet goed. En om eiwitrijk kuilvoeder te krijgen, moet het gr«a goed met stikstof bemest worden, (hoewel overdaad ook hier schaadt) en dit gras moet jong gemaaid worden. Men krijgt dan wel wat minder hoeveelheid, doch de kwaliteit m zooveel te boter. BESTRIJDING VAN DEN RUNDER HORZEL. Wettelijks voorschriften in Duitschland. De rundorhorzefbestrijdingscommisaie maakt in een communiqué melding van de ervaringen, die in Duitschlond zijn opge daan met de daar ingevoerde wet ter be strijding van den runderhorzel. De vee houders waren met een enkele uitzonde ring, niet tegen de uitvoering van de wet gekant. Voor zoover bekend, behoefden geen strafbepalingen toegepast te worden De ervaringen, die men gedurende deze eerste bestrijdingSperiode heeft opgedaan, zyn deze, dat men in de toekomst de be handeling der dieren niet aan de eigena ren moet overlaten, doch dat deze ver richt moeten worden door daartoe aange wezen betrouwbare personen, die achter eenvolgens de verschillende gemeenten af werken. Dit is ook de goedkoopste manier. Resultaten kan men alleen verwachten wanneer men de nabehandeling van die dieren in de weide niet verwaarloost. Im mers door de eerste behandeling kort voor dat het vee in de weide gaat, wordt het grootste deel van de in de huid aan wezige larven gedood. Daar eohter de run derhorzel zich gedurende de zomermaan den op verschillende tijden ontwikkelen kan, worden door de eerste behandeling met die larven getroffen, die nog in het runderlichaam op weg naar de huid zijn. Daarvoor is het noodzakelijk de d eren nogmaals in de weide te behandelen, waarbij bri dan ook nog mogelijk is, dat enkele larven zich later ontwikkelen. In i weidestreken zijn de resultaten van een op wettelijke voorschriften doorgevoerde be strijding dan ook eerst na enkele jaren te verwachten. In ons land. jVerder heeft Dr. E. A. R. F. Baudri, se cretaris van derunderhorzelbostrijdings- commissie in ons land, zich in samenwer king met dr. E. de Boer geruimen tijd j bezig gehouden met het onderzoek van verschillende middelen ter bestrijding van de larven van de runderhorzel. Zij zijn tot de conclusie gekomein dat poeder van den derriswortel het meest aan te bevelen is. Dit preperaat kan op eenvoudige wijze met water verdund, op de huid van besmette dieren gewreven worden, terwijl de in de huid aanwezigj larven practisch gesproken alle gedoog worden. Evenals dr. Bartels zijn zij tot d« conclusie gekomen, dat de behandeling is de weide niet verwaarloosd mag worden. Dit jaar zullen in ons land proeven o« uitgebreide schaal worden genomen met extracten, uit Derriswortel bereid, on h evan de werkzaamheid na te gaan. Zij, die inlichtingen omtrent deze be handelingsmethode wenschen, kunnen ziek wenden tot het secretariaat der runder. horzelbestrijdingscommissia, Biltstraat 168 te Utrecht. „Da Vrijheidsbond." Alblasserdam. Voor de Liberale Staats partij „De Vrijheidsbond" traden in hel societeistgebouw Ons Genoegen op de hoe ren D. Zijn uit Sliedrecht en H. Groeoe- wout uit Hees. De eerste spreker wees op het vele goe de dat ons volk heeft gekregen onder li beraal beWind en waarvan we nu nog da vruchten plukken. Daartegenover stelde spr. de soc. democraten die in feite nog niets gedaan hebben, hoewel zij in 1913 in de gelegenheid .zijn gesteld om ons land mee te besturen. De liberalen stellen landsbelang boven partijbelang; de soc.- democraten juist omgekeerd. Verder wees spr. op het gevaar van het teloor gaan van onze vrijheden, welke voornamelijk bedreigd worden door communisme en fascisme. De heer Groene wout zeide, dat de libe ralen ook steeds het arbeidersbelang voor oogen hehben gehad. In 1913 kwam m staatspensioen, dat op aandringen der B- beralen in 1919 werd verhoogd. Veel critiek is er op dit nationale ka binet, doch spr. is van meening, dat, h>- dien we zulke tien mannen niet hadden, bekwame staatslieden er geen kans tos zouden zien om zulk» geweldig» steunbe dragen uit te keeren. Prijs hot zei spr., dat er zulks mannen zijn, en dat men het ministerie Coiijn van verkapt liberale leiding beschuldigt, is een bewijs, dat er juist, in desen tijd «an sen dergelijke leiding behoefte ml Dr. H. de Haan sprak een slotwoord. Ziekenhuisverplegbig. Bergambacht Vrijdagavond hield de On derlinge Vereeniging voor ziekenhuisver* pleging Bergambacht—Ammerstol m hol hotel ,,'t Gentrum" de eerste algemeens jaarvergadering. Aanwezig waren onge veer 76 leden. De voorz. heeprak in zijo openingswoord den moeilijken strijd, dio de vereeniging sedert haar oprichting km November 1934 hoeft te voeren tegen de „Eerste Ned. Maatschappij - van Ziekem- h" ^verpleging" te Gouda, daar deze maat schappij baar prem>e in Bergambacht en Ammerstol aanmerkelijk heeft verlaagd om do Onderlinge Vereeniging te becoo- curreeren, wat niet wegneemt dat de ver eniging steeds in ledental toeneemt. Do vereeniging telt op het oogenblik 1A20 le den, van wie *955 betalende en 506 niet betalende. Uit het verslag van den penningmees ter bleek dat er reeds was ontvangen f 802,22 en uitgegeven aan ziekengeld en oprichtingskosten f 328,24, batig saldo dus f 473,24. Het bestuur, dat nog maar voor- loopig was samengesteld, werd bij accla matie met dezelfde leden gekozen. Voor de rekening-commissie werden aangewezen (voor dit jaar en het volgende jaar) te Bergambacht de heer Adr. v. d. Dool Pi, te Ammerstol de heeren H. J. Scholten Chrzn. en J. D. Kok Pzn. Besloten werd toe te treden tot de Fe deratie van Zieken huisverpleging. Tevens werd besloten om reglementen te laten drukken. Van de rondvraag werd druk gebruik gemaakt. Het bestuur bestaat uit de vol gende personen: voor Bergambacht de heeren G. Zijderlaan, secretaris; A Ver doold, penningmeester, W. Schippers en G. J. Schilt. Voor Ammerstol de heeren D. E. Hueting, voorzitter, D. de Brujja en G. de Bruijn, leden. Jubileum. Capelle a.d. I Jssel. De heer Jac. Booms- ma hoopt 1 Mei het feit te herdenken, dat hy' vóór 25 jaar als onderwijzer aan de lafó exander sch°o1 benoemd werd. In r is de heer Boomsma zijn broer, ds heer T. Boomsma, als hoofd der school opgevolgd. De jubilaris is in onze gemeen te een zeer geziene en werkzame persoon lijkheid. Vele jaren diende hij de Geref. Kerk als ouderling, was voorzitter zoowsl van Centrale A. R. Kiesvereeniging als van de A.R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje I", heeft zitting in de plaatse lijke commissie van toezicht op het lager Onderwijs en is pl. leider van den Bijz Vryw. Landstorm Alweer de Karrestoep. Gouderak. Donderdagmiddag had op den karrestoep bij den heer Van Vliet een aan- ryd ng plaats tusschen een autobus vaö de fa. Stam Co. en een bestelauto van Van Gend Loos uit Gouda. De bus liep eenige schade op, doch deze wordt door verzekering gedekt. Persoonlijke ongeluk» ken hadden niet plaats. OEHOE >L»D. MAANDAG 15 APBH jGemengd Nieuws j brand met doodelijk gevolg. Door een nachtlichtje. Zaterdagnacht is te Nijmegen omstreeks drie uur in een slaapkamer aan de ach terzijde van een perceel aan den Berg en Dalscheweg, waarin sedert eenige (tegen de heer Van der Pommel woonde, brand ontètaan Voorbijgangers bemerkten, dat rook uit de woning naar buiten drong en maakten alarm: de heer Van der Pommel, die in verband met den gezondheidstoestand tan lijn echtgenoote in een ander vertrek sliep, werd daardoor gewekt an kwam tot een ontstellende ontdekking. Mevr. Van der Pommel had de ge woonte gedurende den nacht e»n nacht lichtje op haar nachtkastje te laten bran den. Het vermoeden bestaat, dat dit den brand veroorzaakt heeft. Het vuur heeft zich eerst medegedeeld aan het ledikant. De vrouw is vermoedelijk door rpok- verstikking om het leven gekomen, waarna het lichaam gedeeltelijk Is ver brand. De brand word spoedig gebluscht, en heeft zich beperkt tot het ledikant, dat grootendeeLs vernield werd. ROEIBOOT AANGEVAREN. Raadselachtige dood van een tle- scher. Vrijdagmiddag was op de Waal onder de gemeente Echteveld een 69-jarigen ge huwde visgcher uit Leeuwen-Beneden met zijn zoon aan het zalmvisschen in oen roeiboot. Bij het uitwijken voor een sleep boot, kwam de roeiboot in botsing met een motorboot, die met volle kracht op het bootje afvoer, dat omsloeg. De inzittenden geraakten te water, dooh boewei de map volgens de verklaring van zijn zoon een uitstekend zwemmer was, deed hij geen poging om «ioh zwem mende te redden. De riemen van de boot hield hij onder zijn armen vastgekneld. De zoon heeft wanhopig» pogingen aange wend om zijn vader, dien hij bij een dor beenen vasthield, naar den wal te bren gen. Toen hij tenslotte den wal bereikte, gaf de man geen teeken van leven meer. Kunstmatige ademhaling had geen re sultaat. Het is niet aannemelijk, dat ds man den verdrinkingsdood is gestorven, mede omdat hij geen druppel water schijnt te hebben binnengekregen. Het hoofd van het slachtoffer vertoont een kleine wond. Het lijk is in beslag geno men. Tegen den schipper, die de roeiboot heeft aangevaren is procesverbaal op gemaakt De motorboot mag voorloop ig de plaats van het ongeluk niet verlaten. De officier van justitie te Arnhem is mn bet gebeurde in kennis gesteld. SLAG VAN EEN KOLENORIJPER. Spaansch bootsman ta Vlaardln- Zaterdagmorgen waren aan boord ran het in de haven te Vlaardingen liggende Bpeansche stoomschip „Artiba Mendi", drie arbeiders aan bakboordzijde bozig met het maken van een houten betimme ring voor een lading cokes. Van een langs zij liggende lichter uit, werd met een drijf kraan de cokes gelost. Door onbekende ooreaak is d» grijper van de kraan losge schoten en tusschen het drietal terecht gekomen. De 43-jarige bootsman E. Rioe, wonende te Coranial in Spanje, kreeg een klap van bet gevaarte en was op slag dood. Een tweede Spanjaard kwam onder de cokes terecht, doch bleek slechts lichte verwondingen te hebben opgeloopen, ter- w$ de derde tijdig op zij was gespron- m- ERNSTIGE AANRIJDING. Vader gedood, zoon zwaar ga- wond. Vrijdagavond reden op den Rijksstraat weg tusachen Alkmaar en Heilo, tar hoog te van den Kappenberg, de koopman P- Bym on zijn zoon J. Sym, beiden wonen de te Alkmaar, met hun driewielige bak fietsen, beladen met oudroest, huiswaarts. Plotseling werden beiden aangereden door 'een hen achterop rijdende auto, bestuurd door dr. Boom uit- Beverwijk. De bestuur der van deze auto was verblind geworden door een tegenligger en heeft waarschijn- Ujk de klhine reflectoren van de bakfiet sen niet opgemerkt De beide bakfietsen werden totaal vernield en de bijrijders werden weggeslingerd. De vader, die ach teraan reed en het eerst door de auto werd gegrepen, was vrijwel onmiddellijk dood; de zoon was zeer zwaar gewond. De slachtoffers zijn naar het St. Eliaabeths- Ziekenhuia te Alkmaar overgebracht. De auto en de bakfietsen zijn in beslag genomen. DE „PELIKAAN" HEEFT M0T0R- PECH. „Oehoe" brengt nieuwen motor naar Calcutta. Ds middelste motor van het vliegtuig de „Pelikaan", dat zich thans te Calcutta bevindt, is defect en zal moeten worden vervangen Gisterochtend om zes uur ie de „Oehoe" ouder gezagvoerder Blaak, met den nieuwen motor via Batavia en Singapore naar Calcutta vertrokken, waar hq beden zou aankomen. De „Oehoe" zal de post en de passagiers overnemen en doórvliegen naar Nederland terwijl de „Pelikaan" na het aanbrengen van den nieuwen motor, naar Bandoeng terugkeert. De „Ijsvogel", welke Vrijdagmiddag on der gezagvoerder Viruly te Bangdoeng aankwam, zou reeds heden terug keeren, inpiaats van 24 April. NIEUW K.LM.-VLIEGTUIG. D« Kwikstaart In de lucht Zaterdagmiddag heeft de nieuwste F 22 de Kwikstaart, de monlageloods van de Fokkerfabrieken te Schiphol verlaten, om den luchtdoop te ondergaan. De invlieger van de Fokkerfabrieken, de heer Melnecke bestuurde de machine an maakte veraohil- lende goed geslaagde landingen. Dit ia de derde F 22 dia thans door Fokker is gebouwd. NIEUW ONGELUK OP DE LUCHTLIJN AMSTERDAMPRAAG. Vltr doodsn. De Tsjechische vliegenier, de chef-pi loot Novotny, dis de gasten uit Neder land onder leiding van Soer, welke de lijn Amsterdam-—Praag hehben geopend, de vorige week van hier naar Nederland terug heeft gebracht en het door de Tsjechen gecharterde K.L M.-vliegtuig Uil heeft bestuurd, is hij een vliegongeval om het leven gekomen. Vrijdag zijn dioht bij bet vliegveld van Kbelly twee groote machinee voor snel verkeer, de Avia 57 en 50, die beide wer den ingevlogen, alvorens op de lijnen Praag—Parijs. PraagMarseille en Praag —Moskou in dienst te worden gesteld, te gen elkaar gevlogen, De Avia 57, be stuurd door Novotny, viel brandend om laag, de Avia 56 kon nog 10 K M. verder vliegen, dooh sloeg bij de landing over den kop. Behalve Novotny zfin ook de beide waarnemers en de bestuurder van de Avia 60 om het leven gekomen. Novotny gold als één der beste Tsje chische vlieger». Vandaar dat de Tajeohi- aohe luchtvaartmaatschappij hem bij de thans met de K.L.M. gemeenschappelijk bediende lijn indeelde. De Tsjechische luchtvaart verliest in Novotny haar geest driftigs ten en begaafdsten deskundige. SLACHTOFFERS VAN 6IPTI6E GASSEN. In de garnizoensstad Alderhot (Enge land) waron Donderdag op bevel der au toriteiten vier buizen door rookgas ont smet. Blijkbaar is den bewoners toege staan weer in hun huizen te trekken, vóór de giftige gassen volledig waren wegge trokken. Door deze onvoorzichtigheid zijn twee kinderen overleden, terwijl tien per sonen in bed enkel ijken toestand naar het ziekenhuis zijn gebracht Do voor d© desinfeoteering verantwoor delijke firma beweert, dat Vrijdag alles in orde was, en dat nog slechts een zeer zwakke reuk w«a waar te nemen. Zij heeft dergelijke desinfecteeringen reeds dnizend malen verricht, zonder dat ooit een onge luk zich heeft voorgedaan. VRIJ WONEN VOOR GROOTE GE ZINNEN. Te Wflrzburg (Duitschland) zijn aan *n aantal families, die zich als ideaal hebben gesteld „den staat meer kinderen te ge ven", twintig nieuwe, door de gemeente gebouwde huizen aangeboden, waar vj ge heel op stadskosten sullen mogen wonen. De families zijn zorgvuldig uitgekozen door de nationaal-sociaJistisohs organi satie, het „Rijk aan Kinderen Verbond". Acht van hen hebben i«d«r reeds vijf of meer kinderen; de overige twaalf hebben er drie oi meer. IN HET HOL VAN OEN LEEUW. Inbrekers doen een goeden zing. Te Nice hebben intp-ekers een brand kast in het paleis van justitie geplunderd. Zij hadden zich blijkbaar verscholen in de gang van de zolderverdieping van het groote gebouw en zich laten insluiten. In den loop van den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben zij de zoldering openge broken boven het bureau van de griffie en zich door het gat laten zakken. Na zich toegaflg te hebben verschaft tot het bu reau van den eersten griffier, hebben zij met een speciaal apparaat, uit de brand kast geld en koetbaarheden, welke werden bewaard als stukken van overtuiging, ge stolen. Pas den volgenden ochtend ,toen de con cierge zijn ronde maakte, werd geconsta teerd, da» er ongenoode gasten in de grif fie waren geweest. De waarde van het ge- stolene bedraagt, volgens eyn voorloopige schatting, minstens twee millioen francs. TEGEN DEN OORLOG. Behalve als directe landsver dediging. Aan een reeks van Amerikaansche uni versiteiten hebben Vrijdag 150 000 man nelijke en vrouwelijke pacifistische stu denten betoogingen tegen den oorlog ge houden, welke door zes liberale studenten organisaties waren georganiseerd. Tusachen de colleges zijn vergaderingen gehouden, waarbij de aanwezigen onder eede verklaarden, niet te zullen deelnemen aan een oorlog, welke niet direct dient voor de bescherming van het vaderland Tegel ijkertijd is een delegatie van studen ten op het Witte Huis ontvangen, welke VOOR DE PIJP ROOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG een verklaring heeft afgelegd, waarin na mens de studenten wordt gezegd, dat zij nooit gevolg zullen geven aan een oproep tot deelneming aan een oorlog in het bui tenland. Voorts wordt geprotesteerd tegen de uitbreiding der bewapening, de vloot- manoeuvres en andere militaristische be toogingen, alsmede tegen militaire oplei ding der jeugd in kampen. AfscMd van Burganaaster Fortuyn. Te NleuwpoorL Nleuwpoort De gemeenteraad verga derde Donderdag 11 April. Voorzitter de heer G. B. Fortuyn, burgemeester. Afwe zig met kennisgeving de heer Jac. Baron, wethouder. De voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen worden gelezen en goedgekeurd. Verech llende ingekomen •tukken worden voor kennisgeving aange nomen. De voorzitter deelt mede dat is in gekomen een verzoek van C. Verheij Izn., om 30 vierk. M. grond naast zijn woniog gedurende 10 jaren te mogen huren voor f 1 per jaar. Zooals in het verzoek reeds wordt opgemerkt, huurt adressant ook ongeveer 120 vierk. M. grond achter zijn woning gelegen, voor f 5 per jaar. Doze huur komt B. en W. niet hoog genoeg voor en zij etrilen daarom voor, beide perceelen te verhuren voor f 6 per jaar. Na toelichting van den heer Vermeulen, wordt besloten dit punt tot een volgende vergadering aan te houden. Naar aanleiding van de missieve van den voorzitter van Ged. Staten, wordt be- eloten de tarieven van de verordening, re gelende de heffing van rechten als be doeld in art. 21 der besmettelijke ziek ten- wet, te wijzigen. Voorts wordt vastgesteld het kohier hondenbelasting 1984, bevattende 14 hon den le en 6 honden 2e klasse. Besloten wordt tot wijziging der begroe tingen 1934 en 1935 volgens het voorge lezen concept. Tot leden van de achattinga- eommissie worden herbenoemd de aftre dende leden G. B Fortuyn, D. van Han- ten, Jac. van Vliet en G. Slob Jr. Op diens verzoek wordt aan den heer G. B. Fortuyn, met ingang van 20 April a.s., eervol ontslag verleend als ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Bij de rondvraag wordt nog besloten een gedeelte aan den Oostel ijken kaai muur langs de buitenhavén te laten her stellen door de metselaars Buijs en Stout alhier. Hierna deelt de voorzitter mede, dat dit de laatste raadsvergadering s, die hij ifi deze gemeente heeft gepresideerd. Zoo- Dlnadafl 10 April Hilversum. 301A M. A.VJ1.0. B—0 0*- mofoon; 910 Gonoert door Kovacs la- jos en zijn Orkeat, 10-10.16 Morgenwij ding; 10.16—10.30 Gramofoon; 10.30—11 Gonwrt door het Ensemble Franois Keth; U—1130 Wenken voor de huishouding; 11 30—12.16 Gonoert door het Ensemble Francte Keth» 12.16—1.40 Concert door het Omroep-Ohkest en Gramofoon; 1.40— Piano-voordrecht, 2—3 Orgeloonoert; 3 —4 Knipuursua; 4.16—4.30 Gramofoon: 4.30—6 Radio Kinderkoorzang; 6-630 Verhalen voor kleinere kinderen; VJPJLO 0.30 uur Bijbelvertelling door Da B. J Ariej A.V.R.O. 0—0.30 Gonoert door Ko vacs Lajoe en zijn Orkest; R.V.U. 0.307 Cursus van Dr. Jan Romein over: Grond stoffen en Politiek. III. „Rubber*; A.V. R.Q. 77.25 Disco-nieuws; 7.308 En- griaohe les voor beginners; 0—8.06 Nieuwsberichten; 805—9 Concert door het Om roep-Orkest en Sopraan; 0—9 26 Concert door bet Lyra THo, 9.26—9.46 Zang door „The Song Singer»"; 9.46 1036 Opvoering van „De MilRoenendief"; 1035—11 Aansluiting met Restaurant „Astoria" te Amsterdam; 11—1110 Nieuwsberichten; 11.10—12 Gramofoon. Hulzen. 1870 M KB.O. 8-9.16 Gonoert; 10—1030 Gramofoon; 1030—11 Muziek- uitzending voor fabrieken; 111130 Gra mofoon; U30—12 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen; 12.16—t doneert door de KR.O.-Boys en Gramofoon; 2—3 Vrouwenuurtje; 3—4 Gramofoon; 4.16— 5 10 Gramofoon; 610—0 Concert door het KJLO.-Orkeut; 0—0.10 Gramofoon; 0.1O— 6.40 Concert door het K.R.O.-Orkent; 6.40 —7 Gramofoon; 7.10—0.16 Lijdensmedi tatie (VI). De meditatie wordt gehouden door Prol. B. H. Molkenboer OJ». in de Kapel van bet Dominicanenklooster „Al bertimrra" te Nijmegen; 816-0.20 Nieuwsberichten; 830860 Zang door het K.R.O.-Koor, 650-9.10 Oonoert door het K.R.O. Bymphrmie-Orkflet (UAO.); 910—0.» Zangreoital; 936—10 Oonoert door het KJ1.0 Sympbonie-Orkeri (U.S. O.); 10-1030 Gramofoon; 10.30-10.» Nieuwsberichten; 10.36—11 Oonoert door het KH.O. Symphonie Orkest (U3.00* 1112 Gramofoon. Woensdag 17 ApriL Hilversum. 3016 M. T.A.ILA. 8 wu Doc eert door Orvitropia en Gramofoon; 9 uar Gonoert door de Notenkrakers; 9.30 uur Onze Keuken door P. J. Kers Jr.; V P RO, 10 uur Morgenwijding; V.AR A. 10 15 uur Uitzending voor de arbeiders in de Continubedrijven: 12 uur Concert door de Zonnekloppers; 1246 uur Gramofoon; 1 uur Gonoert door de Flierefluiters; 2 uur Voor de Vrouwen: 2-15 uur Knip cursus: 3 uur Voor de Kinderen, 5 30uur Gramofoon; 0 uur Concert door Eddy Walis en zijn Orkest; 6.46 uur Sportuit- aending; 7 uur Zang en Piano; 7.30 uur „Ds vooruitgang in de geneeskunde", be ting door Dr. B. H. Sajet. 750 uur Viool an Piano; 8 uur S.O.&>heriehton; 8.03 uuf Nieuwsberichten en Varia; 8.10 uur Gra mofoon; 8.20 uur Opvoering van „Het verraad der intelleetueelen"; 930 uui Concert door het V A.R.A -Orkest; 10.30 uur Nieuwsberichten; 10.35 uur Geneert door het VJLR.A -Orkest; 11 uur Orgel- •pel; 11.30 uur Gramofoon. Huizen. 1875 M. N.CH V. 8-8.15 Schrifr- lezing en Meditatie; 8.15—9.30 Gramo foon; pl.m. 836 uur Publicatie der uitsla gen van de gehouden verkiezingen voor d» Provinciale Staten in de provinces Drente en Overijssel; 10.3011 Morgen dienst door Ds. P. Kruyawijk; 11—13 Geneert defer het Ensmbl# Van der Horst; 12.1612.30 Gramofoon; 12.301.16 Concert door *t Ensemble Van der Horst; Horst; 116—2.16 Zang-reoital en Gra mofoon; 2.16—0 Gramofoon; 6—030 Le zen van Oir. lectuur; 3303.40 Gramo foon, 4—6 Orgelbespeling; 66 Kinder uurtje; 0—6 30 Landbouwhaifuurtjo. „Groenten in burgertuintjes" door'J. A, Haverkamp; 636—7 Onderwijsfonds voor de Binnenvaart, 7—plm. 7.16 Nieuwsbe richten; pl-m. 7.10—7.30 Een kwartiertje Radio-reportage, eventueel Gramofoon; 7.30—8 Teohnieohe leningen (XXIX). „Electriciteit in dienrt der samenteving". m. Installatie» in gebouwen, door R. C&- aemier; 8—8.06 Nieuwsberichten; hei avondprogramma «al worden onderbroken, telkens wanneer bekend zijn de uitslagen der verkiezingen der Prov. Staten in de provincies Utrecht, Noord- en Zuid-Hol land, Groningen, Zeeland, Brabant en Limburg; 8.05—9 Concert door het Ka mer-Orkest deer H.O.Y.; 9—9.30 Dr. H. D van Broekhuizen over: „Paul Kroger"; 9.30—9.46 Gramofoon; 9.46—960 Nieuw»- berichten; 9 50—11 Uitvoering van de Geller-Passion (1037) door de Chr. Gem. Za&gvereeiüging „Soli Deo Gloria" te Am sterdam; 111130 Gramofoon. als bh aan de leden reeds schriftelijk heeft medegedeeld, heeft hij aan H M. de Koningin wegwis den bereikten pensioens- gereohtigden leeftijd, venooht hem met ingang ven 20 April aa te willen verieeuen als burgemeester. Het spijt spr., thans dit verzoek te moeten doen, daar het hem moeilijk zal vallen zijn werkkring te moeten vaarwel zeggen. Spr. kan echter met blijdschap en dank baarheid op de 18 jaar, dat bij het ambt van burgemeester in deze gemeente heeft bekleed, terugzien. De samenstelling van den Raad is herhaaldelijk gewijeigd. Al leen het lid Van Vliet was bij spr.1» komst in deze gemeente reeds lid van den raad en het doet spr. genoegen, thans van hem in die kwaliteit afscheid te kunnen nemen. Groot» zaken zijn hier niet tot etend geko men, omdat deee gemeente zich daarvoor nu eenmaal niet leent. Tooh is er wel veel ge schied, zoowel in het pertiouliere- als in het ambtelijk# leven en daarom kan spr. Nieuwpoort nimmer vergeten. Spr. heeft zeer moelijke jaren doorgemaakt, doch deze zijn thans voorbij en de jaren daar na heeft hij zijn ambt met opgewektheid kunnen vervullen. Tot de totstandkoming van de besluiten had spr. «ebter de mede werking van den Raad noodig. Op deze medewerking heeft hij eteeda kunnen re kenen. Hij is dankbaar voor de vriend schappelijke wijze, waarop de zaken steeds, zoowel in de vergaderingen van B, en W. als die van den Raad zijn afge handeld. Was er verschil van meeaing, dan werd zulks geapprecieerd, doch dit heeft nimmer de verstandhouding tus» aohen den raad en spr. verzwakt. Ver volgens wijst spr. op de zeer moeilijke tij den, die thans worden doorgemaakt en hij spreekt den wensch uit, dat deze spoedig ten goede zullen mogen verande ren. Hierbij zou de geheel» gemeente en dus ook de raadsleden gebaat zijn. Spr. eindigt met de beste wenschen voor de leden van den raad, hunne gezinnen en bun zaken. Vervolgens richt spr. eenige hartelijke woorden tot den secretaris, w en hij dankt voor de zeer goede verstandhouding en prettige samenwerking en over wiens werkzaamheden hij ten volle tevreden ia Hoewel die zeer omvangrijk waren, is al les steeds op tijd klaar gekomen. Ook den* secretaris en diens gezin, wenscht spr. al le goeds toe. Hij hoopt nog in de gelegen heid te zijn, ook van de overig# ambte naren afsche d te nemen, doch brengt hen reeds bij voorbaat zijn darj,k voor de voor treffelijke wijze, waarop zij, een ieder in zijn kwaliteit, hem steeds ter zijde hebben gestaan. Weth. Sflob dankt den. voorzitter na mens den raad voor de wijze, waarop steeds de vergaderingen zijn geleid en voor de vriendelijkheid en oprechtheid, die hij steeds heeft /betoond. Het spijt ons allen, aldus spr., dat U Uw ambt moet neerleggen. Pogingen, om U in Uw be- 149. Ondertusschen was de boot, waar over kapitein Springer het bevel voerde, aan de andere zijde van net schip aange komen. Ook hier konden de mannen zon der tegenstand en ongemerkt naar boven klauteren. 150. Nog steeds waren se niet ontdekt, ca de aanvallers vreesden ei voor een hinderlaag. Voorzichtig kleuter den se gelijktijdig naar boven en gluur den over de verschansing. Wat ss dans zagen, deed de mannen glimlachen.

Schoonhovensche Courant | 1935 | | pagina 3