Kiezer s! EL'van Boeijen No. 1 van Lijst 1 Wilt gij werkelijk „Zee Houden" en op „Uw Saeck Letten"???? Stemt dan Plaatselijk Nieu ws~~j Gemengd Nieuws Loop der bevo'king 1 Ingezonden Stukken SCHOONHOVEN Sportnieuws Burgerlijke Stand Ingezonden Stukken j Predikbeurten j - Raadsbesluiten. Ameide. In de Donderdag gehouden raadsvergadering, onder voorzitterschap van burgemeester Luyendijk, was afwezig de heer van Kekum. Besloten werd het verzoek van het na tionaal crisiscomité om voor extra ateun- verleening aan werkloozen 21 pGt. in de kosten daarvan bij te dragen, terwijl dan het comité 79 pCt. bal betalen, in te willi gen. Voor dit doel was op de begrooting reeds een bedrag van 200 geraamd. Medegedeeld werd dat de begrooting '84 door de Kroon was goedgekeurd in ver band met haar uitspraak dat een 2den ambtenaar ter secretarie overbodig is. Opnieuw vastgesteld werden de salaris sen van gemeente-personeel, overeenkom stig de voorstellen van Ged. Staten, daar een anderen weg niet mogelijk was. Op het verzoek van de chr. boeren- en tuindersbond om f 10 subsidie voor de leerling van hier die de tuinbouwschool te Ottoland bezoekt, werd gunstig beschikt. Betreffende de straatverlichting, waar omtrent B. en W. aan het bedrijf te Dord recht om bezuiniging gevraagd hadden, deelde dit bedrijf mee, dat de eenige manier vaD bezuiniging zou zijn de thans ge bruikte lampen van 50 Watt te vervan gen door lampen van 89 Watt, waardoor een besparing van f 180 verkregen sou worden. Dit schrijven werd voorloopig voor kennisgeving aangenomen, en men zal hier en daar in for mee ren of deze lampenverwisseling bezwaren «al opleve ren. Ged. Staten verzochten wijziging van 1 raadsbesluit betreffende het gebruik van de noodslachtplaats voor bed rijf slachtin gen. Zij willen dat de noodslachtplaats ook voor bedrijfsslachtingen gebruikt wordt Na een lange discussie werd bet voor stel van Ged. Staten met 41 stem ver worpen (voor de heer Den Boer, terwijl de heer v. <L Hek buiten «temming bleef.) Ergerlijke baldadigheid. Ameide. De Ameidesohe jeugd schijnt veel vermaak te vinden in het vernielen van ruiten. In de gemeentelijke slacht plaats is d't voldoende gebleken. Onlangs werden in het nieuw geplaatste raam in de Ned. Herv. Kerk een kleine twintig ruitjes in lood vernield. Donderdagavond zijn in de leegstaande woning van den beer G. Terlouw niet minder dan 18 groo ts ruiten kapot gegooid. Het is te hopen, dat aan deze rem eling spoedig een einde komt. In de schoonmaaktijd. Ameide. De metselaar P. S. kreeg Woensdag een hoeveelheid kalk in zijn linkeroog, waardoor hij zich onder behan deling van dr. L. A. Donker moest «tel len. Ameide. De keu rings raad voor dienst plichtigen heeft voor deze gemeente ge schikt bevonden de heeren Jan de Groot Aa. en Gijs Ravesteijn, terwijl ongeschikt werden verklaard de heeren G. v. Brug gen Ja, I. Lakerveld Ga en J. Streef kerk Ha Gemeenteraad. Arkel. De gemeenteraad komt op 23 April, n.m 7.30 uur, in openbare verga dering bijeen. Aan de orde komen: 1. No tulen. 2. Ingekomen stukken en mededpe lingen. 3. Benoeming van 4 leden van de schattingcommissie voor de rijksinkom stenbelasting, wegens periodieke aftreding van de heeren CL van IJaeren, J. W. Ver- weij, A. van Lent en M. de Jong. 4. Ver zoek van H. den Add en 15 andere werk loozen om een gedeelte van de premie voor de vereeniging Ziekenhuiaverpleging te nemen voor rekening van de gemeente. 5. Adres van den heer H. Muilwijk, café houder, waarbij hij andermaal verzoekt het aantal djankwetvergunningen te bren gen op 4, zoodat aan hem een vergunning zal kunnen worden verleend. 6. Voorstel tot beschikbaarstelling van een bijdrage voor extra hulp aan werkloozen in 1936 (eteunverleening B). 7. Voorstel tot ver lenging met 5 jaar van een overeenkomst met het bestuur van „Stads en "Acade misch Ziekenhuis" te Utrecht inzake op neming van lijders aan besmettelijke ziek ten in dat ziekenhuis. De gemeentepolitie maakte proces verbaal op togen den scholier J. J. P., uit Leerdam, wegens het met zijn fiets links van den weg rijden en het zich vast hou den aan een in beweging zijnde anto. Landverpachtlng. Arkel. Dinsdagavond had in cafe Bui teman de jaarlijksche land verpachting plaats. De u tslag was als volgt: 28 hond van de Algemeene Armen in drie perceelen voor den prijs van f 220. Een perceel voor den polder f 60. Voor mej. T. J. Kalis 1,03,20 H.A. weiland op Kort Sche'wijk voor f 72; 1,30,40 H.A. weiland naast het vorig perceel f 86, 1,22,96 H.A. weiland op Scheiwijk voor f 68, 1,25,90 H.A. weiland naast het vorig perceel f 54, 2,89,40 H. A. weiland op het oude land aan de Kn ewe- tering voor f 148. Voor den heer P. G. Ka- bi 1,26,91 H.A. weiland op LAng-N euw- land voor f 98; 0.96.26 H.A. weiland ten Noorden van vorig perc. voor f 66; 1.40.11 H.A. weiland ten Noorden van voorgaande perc. f 80; Van mej. T. E. Vervoorn. Wei- Mud w3 Morgen" aan de groote Schotdeu- rensche kade f140; „Elfhond* wei- of hooiland aan de kle ne Schotdeurensche kade f 80. Bleskensgraaf. Het stembureau voor de «taten-verkiezing zal zitting houden op Woensdag 17 April, van 's morgens 8 tot des n.m. 5 uur, in de openbare lagere school. Brandwijk. De heer P. Bons, boeren- houder der fokvereen. „Ottoland e.o.", heeft een jonge geslachtsrijpe groot- yorkshire beer aangekocht, - waarmede hij op de Paaschtentoonstelling te Rotterdam een len prijs behaalde. De aanschaffing van dit atamboekdier mag als een groote aanwinst voor de fokverèeniging worden beschouwd. Groot-Ammsrt. Da keuring en herkeu ring van trekhonden zal in deze gemeente plaats hebben op Woensuag 24 April, n.m. 2 uur, op het Burgemeester Fortuijnplein. Houders of e'genaars van trekhonden zijn verplicht met hun honden, karren en tui gen aanwezig te zijn. Da rijksweg Hardinxvald—Gimondam. HardUixveld. Het rijk aal binnenkort tot de aanbesteding over gaan van het gedeelte rijksweg onder Hardinxveld, Gies- sendam en SliedreclH- De bedoeling is door de Peulen een aardenbaan aan te leggen, tenzij vooraf bekend ia dat tot in poldering van dit gedeelte zal worden overgegaan. Zoo tot dit laatste wordt be sloten, aal een gemeenschappelijke rege ling tuaachen Giessendam en Hardinxveld tot atand moeten komen. B. en W. dezer gemeente stellen den raad voor, thans te besluiten tot bet aangaan dezer gemeen schappelijke regeling en tot bet atiobten van een sluisscbap, dat de sluis zal ex- ploiteeren, welke zal moeten worden ge maakt tot het watervrij maken der Peu- lengronden. Met belangstelling wordt de behandeling van deze zaak in de eerst volgende vergadering van den raad tege moet gezien. De stemming ter verkiezing van de leden van den gemeenteraad ia voor dezo gemeente bepaald op Maandag 24 Juni. Vrijheidsbond. Hoog-Blokland. In deze gemeente ia een afdeel ing van den Vrijheidsbond opgericht wapvan het bestuur bestaat uit de hee ren' Fl. den Hartog (voorzitter), W. v. d. Linden, secretaris-penningmeester en le den de heeren G. J. den Hertog, G. van Kekem en W. P&ardekooper. De voorloopige candidatenlijst voor de gemeenteraad ia als volgt opgemaakt: 1. G. van Kekem, 2 H. de Jong; S. G. J. den Hertog, 4. J. den Hartog, 5. CL den Braven, 6. J. G. van IJzeren, 7. A. Paar- dekooper, 8. H. Boots en 9. EL van Mau- rik. De heer Fl. den Hartog heeft be dankt als secretaris der gewestelijke var kenscentrale te Den Haag. EEN MOOI RESULTAAT. Hoornaar. In ons vorig nummer heb ben we de uitslagen vermeld van de Paaschveetentoonstelling te 'Rotterdam. De fok- en oontrolevereeniging „Verbete ring zij ons Doel" heeft daar met een in zending van 10 stuks vee 9 prijzen be haald. Voor de vereeniging, die in 1935 25 jaar bestaat, mag dit resultaat wel een extra succcee genoemd worden. Het is weer een bewijs dat Hoornaar nog steeds de plaats is, waar men goed vee kan vin den. Krimpsn a.d. Lak. De mandolinever- eeniging „Steeds Hooger", directeur de heer J. H. Kentie, heeft besloten op 2en Paaschdag deel te nemen aan het zaal concours, uitgeschreven door het dilettan tenor kest te Schoonhoven. Langerak. Door den keuringsraad zijn de volgende ingeschrevenen voor den dienstplicht, lichting 1936, geschikt ver klaard: T. Hol en P. Verheij. Voor goed ongeschikt: W. Rozendaal. Langerak. Aan de zalmvisscherij de Koekkoek, werd gisteren een zalm gevan gen, die een gewicht had van 36 pond en 1.15 M. lang wast Schadepost. Laxmond. Bij Gebrs. Bikker viel Woens dag plotseling een best, jong en dracht !g paard dood. Het dier is naar de nood slachtplaats te Vianen te vervoerd. Uitslag aanbesteding. Laxmond. Voor rekening van den heer H. Rietveld werd het bouwen van een dub bel woonhuis aanbesteed. Het betrof al leen de perceelen metsel- en timmerwerk en de aanbesteding had op uitnoodiging plaats. Metselwerk: J. de Jong, Lexmond, f 1680; G. Streefkerk, Ameide, f 1420; A .H. van Ravensteyn, Lexmond, f 1866.50 Timmerwerk: A. v. d. Grijn, Lexmond, f 1289; G. J. Grootendorst, Meerkerk, f 1274; P. van Vliet, Ameide, f 1236. Het werk is aan de laagste inschrijvers ge gund. Ops'chter de heer Fr. de Jong Raadsverkiezing. Meerkerk. De candidatenlijst van „Al gemeen Belang" voor de gemeenteraads verkiezing is opgemaakt als volgt: 1 H. de Ruijter Gz. (aftr.); 2 T. den Otter, 3 G. J. de Ruijter Hz. De heer T. van den Dool, oud-leer ling van de zeevaartschool te Vlissingen, is Woensdag als werktuigkundige op het s.s. „Dempo" naar Weltevreden vertrok ken. A.-R. Kiesvtreenigingcn. Molenaarsgraaf. Voor de A.-R. Kies- vereenigingen uit de omgeving traden in het vereenigingsgebouw op prof. Severijn te Utrecht en de heer Jansen, burgemees ter van Zwijndreeht. Nadat do vergadering waa geopend door dqn heer G. Vink te Ottoland, sprak allereerst prof. Severijn met het onder werp: „Om bet behoud der Vrijheid". Hij ging na, hoe de parlementen al datoeren uit de middeleeuwen en dus niets nieuws zijn. Spr. schilderde de 19e aeuw als een roep om vrijheid, waardoor doorgaan de tot dezen dag een veelheid van par tijen Nederland wegspoelt Hier deed spr. een beroep op bet gezond verstand, dat moet inzien, dat versphntering het fun dament d»r regeering wegneemt Geen wondor dat er dan een sterke man komt, die xegl: het moet uit zijn met die ver brokkeling. Daarom deed spr. ook een be roep op de christelijke overtuiging. 'tGaat hier om het behoud der vrijheid, ook van Godsdienst. Hot geloof moet ons één doen zijn; daarom saneengeschaard naar de stembus. De beer J. A. J. Jansen sprak vervol gens over „Stembusstrijd in crisistijd" en ging meer de praotijk der regeering na en wat ds A.-R. partij doet en doen moet. Spr. wees op het groote gevaar der N.S. B. Van de gelegenheid tot vragen stellen maak ton 4 personen gebruik. Poldarschouw. Nisuw-Lskktriand. Woensdag hoeft hot bestuur van den polder Nieuw-Lekkerland schouw gevoerd over het houtgewas by de molens, de diepte van de watergangen en over den tiendweg. Het werk was door vyf ingelanden niot naar behooren ver richt, aan wie de vastgestelde boete liep- gelegd. Op Donderdag 25 April, des namid dags 2 uur, zal by hot raadhuis de jaar lijksche keuring van trekhonden plaats De heeren H. Stam on H. Smit te Kinderdijk behaalden op de bakerijtentoon stelling te Dordrceht, uitgaande van de eursistenvereeniging aldaar, ieder een eerstan prijs, eerstgenoemde in de af dee ling garneeren en taartopmaken, laatst genoemde in de afd. brood en luxe brood. Nittfw-Ltkksrland. De Emma-bloesn- collocte heeft opgebracht f 883.43. Dit be drag komt geheel ten goede aan de plaat selijke afdeeling voor tb.c. bestrijding. ScheUuinan. De jaariyksche openbare verpacht ng van de wei- en hooilanden der Herv. Diaconie, heeft deze week in totaal f 1850,50 opgeleverd tegen f 2159 in 1934. De wethouder, de heer A. Kroon, heeft medegedeeld, dat hy voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing geen c&ndidatuur aanvaarden zal. De aideeling der S.D.A.P. heeft voor den gemeenteraad candidaat gesteld de heeren Ar e Verhoef (aftr.), A Rietveld, V. Peeie en Aart Verhoef. De zaak Van Pottum. Slledrecht. De Arr Rechtbank te Dor drecht heeft uitspraak gedaan in de zaak „Van Pottum" tegen den heer A. van W., uitgever van „De Merwebode", die in zyn blad op minder vleiende wijze over den heer Van Pottum als luohtvaarder hooft geschreven. Van W. werd veroordeeld tot f 260 schadevergoeding en 6 pCt. rente van den dag der dagvaarding tot den 'Hag der vol doening en tevens tot betaling van de koe ten van het geding. De werkloosheid. Slledrecht. Bij de gem. arbeidsbeurs waren de vorige week ingeschreven 1435 werkzoekenden. Nadien werden opnieuw ingeschreven 81 werkzoekenden, terwijl 43 werkzoekenden werden afgevoerd, zoodat thans staan ingeschreven 1473 werkzoe kenden. Op 9 April 1934 was dit aantal 1274. Europeescben wedstrijd Ie bewegen. Na veel tegenstribbelen besloten de Toivonen's Esther mee te laten doen, als was het al leen maar voor die heerlijke reis, die ze als eenvoudig meisje anders nooit ge maakt zou hebben. Nooit bad dit eenvoudige kind gedroomd dat zij, een bescheiden Finsch meisje van de jury den hoogstan titel zou ontvangen, n.l. Europa's Schoonheidskoningin. Wie- mand was dan ook meer verwonderd dan sg «elf, toen ze hoorde dat se met 12 van de 16 stemmen uitverkoren was VIJF DAGEN IN EEN KRATER. Als door sen wonder gersd. Toen een groep toeristen den top van de Mons Aso, oen werkende vulkaan in Kyoes joe (Japan) beklommen haddon en in de diepte van den krater naar beneden keken hoorden xy tot hun «ohrik het geroep van een menschelvjk wezen opstijgen. Door den d kken rook konden zij niets zien en hulpverleening was door de zwa veldampen voor het oogenblik onmogelijk. Later te een man in den krater afge daald, met een touw om zijn middel en beschermd tegen de giftige dampen. Na 3 uur zoeken vond hy een vrouw, liggende op een hoop zachte as. Zy was steojite licht gewond. Nadat zy in vefllghe'd was gebracht, ver telde zy haar redders, dat «y gepoogd had zelfmoord te plegen na den dood van haar oudera en haar echtgenoot. Ze had zichzelf in de kraler geworpen, doch waa op zachte aaoh terechtgekomen. Deze asch absorbeer de ook de giftige dampen, aood&t vrij kon ademen. Vijf dagen lang heeft zij in den vulkaan vertoefd. MAANDAG 15 APRIL 1935 MISS EUROPA BEZOEKT NEDER LAND. Men meldt ons uit Amsterdam: Wy hebben Miss Europa, de Finache Ester Toivonen, in het Carlton Hotel te Amsterdam bezocht. Een eenvoudig meis je, In gezelschap van den heer en me vrouw Serlachius den bekenden Fin- schen groot-industrieel) zat een frisch meisje, dat, onbedorven door de onvermy- delyke plichtplegingen der beroemdheid, nu verlangend was om iets van Holland te zien. Het comité, dat de Finsche schoonheide wedstrijd organiseerde, raadde haar dringend aan mee te doen aan die wed strijd. Zy wilde niet, zü was het roerend met haar ouders eens, dat past niet, voor een eenvoudig meisje, dat pas wegens be zuiniging ontslagen, was uit de zuivel-af- deeling van de coöperatie, waar zy werkte Men hield aan en na lang aarzelen gaf ze toe, met groote meerderheid van stem men werd Esther Toivenen gekroond tot het schoonste meisje van Finland, foto's in de kranten, intervieuws, aanbiedingen voor de film, voor 't theater en wat niet. Een portret van Esther was het Euro- peesche Comité tot organisatie van den Europeeschen schoonheidswedstryd opge vallen en 'trtZond een afgevaardigde naar Finland om haar tot deelname aan den DE RIJKSTE MAN VAN CUBA ONT VOERD. Daders gearrsstesrd. Kort geleden te de rijkste man van Cu ba, Butimo Palla Bonnet, door onbekenden ontvoerd en na betaling van een losgeld van 300.000 dollar wéér vrijgelaten. Ds politie te er thans in geslaagd 20 personen te arresteeren, die verdacht wor den by deze ontvoering te zijn betrokken. De misdaad is vermoedelijk gepleegd door een wijdvertakte geheme organisatie, terwijl bovendien de gangstar Alvin Kar pis, die reeds geruimen tijd wordt gezocht in de Vereenigde Staten, erby betrokken aou zijn. EEN FANTASTISCH PLAN Op xosk naar goud. Twee Amerikanen en een Duitacher zul len binnenkort met hun zeiljacht „The Flying Dutchman", dat slechte tien m. lang is, van Sjangfiai vertrekken op een tocht, die ben rond de helft der wereld zaJ voeren. Zy gaan van Sjanghai via de Philippij- nen en Nieuw-Guinea naar de Cocoa-eilan- den, teneinde nasporingen te verrichten naar het goud, dat rich aan boord zou heb ben bevonden van den befaamden Dyit- achen kruiser „Embden", die in het jaar 1915 daar gezonken is. Ook zal een onderzoek ingesteld worden haar het Spaansche galjoen „Gormoran1 dat ^in 1520 op ongeveer 800 myi afstand van de Luder tzbaai (Z. W. Afrika) is ge zonken, en dat, naar men meent, voor millioenen aan goud in de ruimen moet standen by den boer steeds ongunstiger wordan, ia tenslotte ons geheel e econo- m sche leven ootwr cht en alles loopt vast, Tt Betreur het, dat vele vooraanstaande mannen zulks niet inzien, gelukkig onza hooggeachte regoering wel. De hoofdoorzaak van deze crisis by den boer is veroorzaakt door de ongebreidelde margarine-industrie; voor al onzer Wes terse h« volken mocht dat artikel maar een aanvulling zijn op onze boter-, runder- en varkensvet, doch 't heeft de hoofdleiding genomen u de vetyoorriemng. Tc Vind het dan ook struisvogelpolitiek ala men hiervoor de oogen sluit, als men nagaat tot welk een hoogte deze industrie zich heeft ontwikkeld, soodat zij tegenwoor dig uit al dat olie of vet ia haar product kan bereiden, en tot welke prijzen deze te koop zijn, behoeft men geen prof. in de< econom e te zyn, om te kunnen zien dat deze industrie den ondergang betoekent van de andere vetten, daardoor den boe renstand den grondslag van ons volksbe staan vernietigend. D« producten van den graanbouw moe ten omgezet worden in dierlijke vetten, vloesch, spek, melk, boter, enz. Door den prijs der margarine werden de prijzen de- aar vetten naar omlaag getrokken. Indien een tekort aan arbeidskrachten alhier b.v .met Javanen werd aangevuld, sn dte werkkrachten met een vyfde van het hier geldende loon betaald, zoolang dat' dan maar een enkel procent was op d»^ bevolking, zou dat niet gemerkt worden, doch als men daarmede door ging en dat' opvoerde tot eenige t intellen procenten,, soodat de arbeiders en ambtenaren alhier geen werk meer hadden of tegen een on geveer even laag loon, dan was het voor< een ieders oogen duidelijk zichtbaar en nie. mand zou dan naar de oorzaak vragen, alszoo te het thans met de boeren. Voor een veertig jaar was de margarine weinig bekend en nu vindt men ze om 't andere huis. De margarine ie dan ook geen artikel, dat ons economisch leven op een hooger» peil heeft gebracht, doch is geworden de» verwoester van geheel onze welvaart; dezw industrie heeft den hartader van den boe-' renstand dood olijk getroffen, er kan dan' ook geen verbetering komen of by de ooiv' zaak moet begonnen worden, niet alleen' geldt zulks voor ons land, doch voor' alley Weoterache volken. Indien olie menschen dezer landen dezw zaak goed inzagen en terugkeerden tot hef gebruiken van boter, runder- en varkens-' ret, dan zou binnen een jaar reeds een, belangrijke verbetering te z en zyn en een. algemeene economische opleving. Wy zullen hopen, dat zoowel onze re-' geering, als die der andere volken, deze zaak zoo zullen inzien, want de retkwastie is n'et nationaal, doch een groot inter nationaal belang aller volken en de eerste levenvoorwaarde eener gezonde boeren stand en een welvarende Westersche cul tuur. HET DRAMA DER DUITSCHE EMIGRANTEN. Zelfmoord. Zooals gemeld, zyn te Londen de beide Duitache emigranten Frau dr. Fabian en Frau Wurm dood in haar kamer gevon den. Ofschoon zij blijkbaar zelfmoord hadden gepleegd door het innemen van vergif, werd haar door in verband ge bracht met het optreden van Duitsche na- tionaal-socialistisChè spionnon en met de ontvoering van den |6ürnalist Jacob, die in Zwitserland zooveel beroering heeft gewekt. In het Engelsche Lagerhuis is de dood der twee Duitsche emigranten een onderwerp van vragen geweest en is aan gedrongen op een officieel onderzoek. Dit heeft nu plaats gehad. Hot heeft tot de uitspraak goleid: zelfmoord in een oogenblik van verstandsverbijstering. De dood werd inderdaad veroorzaakt door vergif. Uit het onderzoek is gebleken dat dr. Fabian een teleurstelling in de liefde had gehad. RAYMOND HAMILTON. De beruchte bandiet Raymond Hamilton is naar men weet ter dood veroordeeld en zal op 10 Mei worden terechtgesteld. Toen men hem vroeg, of hy nog iets had op te merken in zyn eigen belang, ant woordde by enkel, dat zijn veroordeeling geschied waa op meineedige getuigenver klaringen en zulks omdat men hem nooit lang vast kon houden. 1 L"i1« .1." «m». i.i» *».««_-■ .1- G0UDRIAAN. Over de maand Maart. Ingekomen: J. van der Hans uit Nieuw poort; F. de Bie en gezin uit NieuwpoorL Vertrokken: B. Teeuw, naar Utrecht; wed. J. Baardman «n gezin naar Noor- deloos. VERWOESTER ONZER WELVAART. Een oud spreekwoord zegt: „gaat het den boer goed, dan gaat het alle menschen wel." 't Is nu zooals het in alle tijden van crisis geweest te, 't begint by den boer, dat hy geen toonenden prijs voor zijn pro ducten ontvangt. Als dezo toestand by den boor reeds is ingetreden, zyn er nog vele bedrijven en takken van industrie, waar zulks nog niet wordt gemerkt. Wanneer echter de toe- GROOT-AMMERS. Over de maan* Maart. •Ingekomen personen: C. Korevaar, uil Brandwijk, W. Wollbrink uit Duitach-, land; M. de Pater uit Langerak; H. Ling- beek uit Streofkerk; P. Bijl uit Langerak; J. A. de Groot uit Hoenkopp; P. van der- Wal uit Ammerstol. Vertrokken personen: J, Bouwens en gezin naar Utrecht; T. Brandwijk naar) Bleskensgraaf: A. den Hartog naar Lan gerak; D. Rozendaal naar Langerak; Dj Sterrenburg naar Langerak; L. Woll brink naar Duitachland; T. de Vrij naar Ouderkerk a.d. IJasel; A. P. Vonk naar Nieuwpoort; M. Bouter naar Oud-Alblas;, C. Borsje naar Nieuw-Lekkerland; TJ Timmer naar Bergambacht; E. van Am naar Utrecht. HARDINXVELD. Over de maand Maart? Vertrokken: Mej. N. Kroon van Hardinx veld Riv, B 41 naar Glessentam, G 205; mej. A. W. Vogel van Riv. A 196 naar Am sterdam, Wognummorstraat 60; C. Groe- newoud en gezin van Acnterdyk 15 naar IJsselmonde, Oostdyk 44, M J van Ro- seel en gezin van NieuWewjg 152 naar Gorinchem, Hazewindhonds!raat 11, J. O. Mulder en gezin van Rir. A LOO naar lan gerak, no. 74; mej. A. den Tom ^an Ach- terlyk 68 naar Giessen-Nieuwke k; nej. J. A. Klomp van Riv. A 412 naar Go*i »c!iem Nieuwe Hoven 62; mej. C. Huizer van Nieuwewetf 57 naar Baarn. Klej vhna Trein 828. Ingekomen: B. Advocaat en echtgen. van Giessendam thans Nieuweweg 167; mej. A. de Rover van Dordrecht, thans Parallelweg 8; mej. T. van Hoven van Ooltgensplaats, thans A 13. mej. B Ver schoor van Giessendam thans R v. B 227; C. W. A. d. Blaay van Hillegersborg, thans Achterdijk 7; mej. J C. Tak van Dordrecht I thans Riv. B 79. mej. M Romeijn van Gies senlam, thans Riv. A 284, P Sloof en I echtgen. van Giessendam, thans Parallel weg 24; C P Hansum en gezin van Kos l men (België), thans Riv. B 420. ,4 MAANDAG 18 APRIL 1935 UITSLAG STATENVERKIEZING. Gedeeltelijke bekendmaking Woensdagavond. De geheele uitslag van de verkiezing kan Woensdagavond nog niet bekend zijn Wy zullen echter .zoover de uMslagen ons be reiken, die Woensdagavond aan den gevel van ons gebouw bekend maken. De u tslagen zullen betrekking hebben op gemeenten uit deze streek. VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND. Naarmate de dag van de Statenverkie zingen nadert, «tijgt de belangstelling voor de politiek, om plotseling weer sterk te dalen, ala straks eenmaal de uitslag der «temming bekend ia Maar zoover is het nog niet en er viel dan ooJt weer niet te klagen over de opkomst, toen Vrijdag avond de Vryz. Democratische Bond een openbare vergadering hield in de Nuts- zaal. Namens het afdeelingsbestuur opende Mr. J. Slager den avond met ©en wel komstwoord, in het bijzonder aan den spreker, Mr. L. G van Dam, uit Haar lem. Daarnaast had de heer Slager iets recht te zetten: er was in de zaal een lid van de N.S.B., dat het vertelsel rond strooide, als zou spr. aan de leiding dier party in Schoonhoven hebben verzooht, haar leden te adviseeren te stemmen op den VJ).B. Dat, aldus de heer Slager, is een hartgrondige leugen. Spr. verzocht den persoon in kwestie die bewering hier open lijk te herhalen en toen dat piet gebeur de, ving Mr. Van Dam zijn rede aan. Hy hield een breedvoerig en zeer vlot betoog, waarvan wij do hoofdzaken ate volgt kunnen samenvatten: Vooropgesteld, dat we leven in een hef tige crisis, in een noodtoestand, moet de eerste eisch van staatkundig beleid zijn een streven naar samenwerking, die drin gend noodig is om de zaken in goede ba nen te leiden. Alles, wat verdeelt, moet onder deze omstandigheden op den ach tergrond komen en meer dan ooit te sa menwerking van groote groepen der be volking noodig. Aan niets is dan ook op het oogenblik zoo weinig behoefte als aan een felle partijstrijd en aan onvervulbare beloften, waarmee de V.D.B. rich geluk kig nooit tot de kiezers heeft gewend. Uitgaande van bovenstaand standpunt als grondslag hunner politiek, vinden de Vrijz. Democraten twee groepen tegenover zich (om van de communisten te zwijgen); dat rijn de soc. democraten en de nat. so cialisten. Beiden voeren een feilen party- strijd mi bedienen zich van v&lsche belof ten. Ongetwijfeld hehfcen de soc.-democraten «zeel gedaan voor de arbeiders en voor de Zwakkeren onder onze bevolking en de vrijz. democraten hebben veel met hen samengewerkt, maar terwijl de eersten met h\jn felle, niets ontziende propaganda voor den klassenstrijd ons volk hebben uiteen gescheurd, hebben de laats ton steeds voor staking van dien strijd geijverd. In de soc. dom. pers wordt b.v. beweerd, dat het hier niet zoo beroerd non zijn, ais de regeering maar anders wilde. Daarby doelt men op Zweden met zijn devaluatie. Of het daar inderdaad, zooveel beter ie, zy in het midden gelaten; in ieder geval zijn de woningtoestanden er veel slechter en de loon on veel lager; terwijl de groote neder laag van het socialistisch bewind bij de gemeenteraadsverkiezingen in Stockholm wel iets zegt. Maar het ergste ie, dat, ter wijl de soc. steeds naar Zweden verwijzen, de heer Albarda in de Kamer zegt, dat de devaluatie een ramp zou zijn voor ons volk. Hier is ieta niet in orde; men moet den politieken strijd zuiver houden. De andere groep, die de vryz dem. te genover zich vinden, heeft nog een felle- ren partijstrijd ontketend, een, als nooit tevoren heeft gewoed. Dat is de N.S B Zoo heel belangrijk is deze beweging niet. Reeds een paar jaar beweren de leiders, dat iedere week honderden nieuwe leden worden ingeschreven en iedereen kan ge makkelijk uitrekenen, dat dat onmogelijk waar kan zijn. Zelfa de heer Van Geel kerken heeft verklaard, zich niet te ont veinzen, dat verliezen, zelfs van duizen den leden, mogelyk zijn. Het partywezen is iets heel natuurlyks en het zou eigenlyk verkeerd zyn, als er niet verschillende politieke groepen wa ren. De V.D.B. heeft dan ook altijd respect gehad voor de meening van die andersdenkenden en met hen nooit als vijanden tegenover elkaar gestaan. Het nat. socialisme brengt in dien toestand plotseling een radicale verandering. In do brochure van den heer Roskam, die hier Maandag (heden)avond komt spreken voor de N.S.B., noemt hy haar politieke tegenstanders haar „aartsvijanden" en „vuil van onze samenleving", dat men „zal werpen op den mesthoop onzer maatschappij". „Wij verachten u gron dig," zoo leest men in die brochure. voorts werd b.v. Dr. Colijn, toen deze naar het ziekenhuis moest, in de nat. soc. pers afgebeeld als zynde bang voor de betoo ging van de N.S.B. „Volk en Vaderland" past den laageten vorm van politiek toe, in strijd met alle fatsoen en het kleine groepje N.S.B-ers bedreigt ons geheele land met de meeet afschuwelijke terreur. Dat genoemd partij-orgaan een gestolen brief afdrukte, wil er bij onze politieke hersens niet in. Al déze dingen zijn te meer droevig in dezen tijd, nu samen werking zoo dringend noodig is. De V.D. willen behoud van de democra tie. Zy' weten, dat ons parlementaire stelsel niet feilloos is. Vaak moet in de Kamers geoordeeld worden over zaken van technischen aard en om de moeilijk heid daarvan weg te nemen, moesten er colleges zijn voor het bestuur in groote lijnen «n andere, waarin deskundigen de technische kwesties behandelen. Terwyl de V-D. strijden voor de vrije meenings- uiting. de vrije pers, de vrije organisatie enz., zeggen de nat. soc. zelf in een strooi biljet, dat hun staat de macht moet heb ben om aan hen, die anders willen, het zwijgen op te leggen. Wie nieuwe ideeën oppert en opkomt voor zyn belangen, komt in een concentratiekamp terecht. De nat. soc. beweging ia van A tot Z Duitsch. Spr. zei niet, dat de personen dat zyn (hoewel in Limburg om die reden een lijst werd afgekeurd) en ook niet, Hat het geld van do NB.B Duitach is, want dat wordt in het geheim beheerd. Maar het programma ia bijvoor beeld woordelyk uit bet Drrftsch vertaald, ja, zelfs stomweg overgenomen, zonder er op te letten, of voor ons land alle punten wol bet eekenis hadden. Zoo ia do arbeidsdienst voor ons zonder nnt, omdat wy hier de müitieplicht heb ben. Zooals de Duitache nazi's hun An- achluaz-politiek hebben (zy willen Oos tenrijk bij Dnitsohland voegen), zoo willen onze N.SB.-ers Vlaanderen bij ons land voegen. De deelen van den Dietschen stam, zoo heet het, moeten worden teruggebracht. Daarvoor zon wellicht een oorlog met Frankrijk en Engeland noodig zyn, doch dat is voor de heeren blijkbaar een een voudig vraagstuk. Gewetens- en godsdienstvryheid zijn in den nat soc. staat onaanvaardbaar. De kerk is daarvan een voorbeeld: predikan ten worden in concentratiekampen gestopt. De vrouw wordt teruggedrongen naar de positie, die zij honderden jaren geleden in de maatschappy innam. Men zingt op de vergaderingen het Wilhelmus en hangt een groot portret van de Koningin op, doch streeft ernaar, Haar de zielige rol toe te bcdeelen van Hindenburg en den koning van Italië. Eigenaardig is, dat de heer Roskam in zijn brochure schrijft: „Wy vechten voor den corporatieven staat, maar wy weten nog niet. hoe het ding eruit zal zien" Als de heeren dat zelf niet weten, dan voelen we ook heelemaal niets voor het avontuur, waarin zy ons willen mee- sleepen. Ons Nederlandsche volk wil nog altyd graag de vryheid behouden, waar voor het jarenlang gestreden heeft. Daar om stryde men met ons mee voor de vry heid van godsdienst en geest en stemme op lijst 16. Aan het eind der rede van den heer Van Dam vertolkte een hartelyk applaus de instemming der vergadering met de woorden van den spreker. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Wel waren reeds voor den aanvang der vergadering eenige schriftelyke vragen gesteld, die dan ook niet in verband stonden tot de rede van den spreker en dio deze vluchtig beant woordde. Voorts vroeg een der vrouwelij ke toehoorders den heer Van Dam, een nadere uiteenzetting omtrent de maatschappelijke positie van ds vrouw, zooals die naar rijn meening zou worden, als de nat. eocalisten hun idealen verwe zenlijkt zouden zien. De spreker ging Op dit verzoek breed voerig in. De vrouw, zoo zei hy, kan in den nat. soc. staat practisch geen anderen dan haar huiselijken arbeid verrichten. Men dwingt haar om te trouwen, daar zy anders niet behoorlijk aan den kost kan komen. Dat beteekent niet alleen een scherp onrecht tegenover de vrijheid van de vtouw, doe ook dringt het haar ont wikkelingspeil sterk terug, want, waar op een betrekking niet het minste uit zicht bestaat, zal ook de opleiding van de meisjes en daarmede dus tevens die van de aanstaande moeders worden ver waarloosd. Bovendien is dat alles niet noodig, want het bezwaar van den vrou wenarbeid wordt schromelyk overdreven. Van de werkende vrouwen vindt het over groot© meerendeel arbeid in huiselijke be roepen, op het land enz., arbeid dus, die zeer slecht wordt betaald. In die functies willen dan ook de nazi's de vrouw wel handhaven, doch alle behoorlyk betaalde arbeid wordt haar ontnomen en haar hoogste ideaal moet zijn, haar trouwboekje vol te krijgen. Spr. ontkende geenszins, dat het de natuurlijke roeping van de vrouw, is te trouwen, doch als zy dat om de een of andere reden niet doet, mag haar niet het bestaan onmogelijk worden gemaakt. De vrouw moet gelykwaardig zijn aan den man Mr. Slager dankte den spreker voor diens gloedvol betoog en welkte de toe hoorders op, niet te stemmen op een party, die niet weet wat zy wil, doch dat zelf wel te weten en te stemmen op 'n democratische party, bij voorkeur op de Vrijz. Democra tische. Spr. had niets te verzoeken aan de leiding der N.SB., doch wel wilde hq haar leden vragen te overwegen, of zq wel thuisbehooren bq een party, die zich niet ontziet, leugens uit het brein van den groepsleider door onmondige jongens te doen rondstrooien. CRISISCOLLECTE. De Zaterdag gehouden collecte voor het crisis-comité heeft f 72.71 opgebracht. FAILLISSEMENT. D© heer D. Groeneweg, winkelier, is failliet verklaard. Curator is mr. 0. G- W. Schrijver, alhier. AMOR EN BANANEN. De klucht, die bovenstaanden eigenaar- digen titel draagt en waarmede in Schoon hoven reeds eenmaal veel succes is ge oogst, zal op 8 Mei nogmaals in het Nuts- gebouw worden opgevoerd. Ditmaal biedt de West-Indische Bananenhandel W. Slont te Gouda den avond aan als reclame in den meest aangenomen vorm. Het too- neelstuk zal worden voorafgegaan door een mooie film en gevolgd door een bal met prysdanaen. Attracties zullen ook nu niet ontbreken. De toegangsprijs tot dezen gezelligen avond zal zün te voldoen in bonnen, die men van zqn fruithandelaar ontvangt by aankoop van bananen en waarvan tien stuks recht geven op een toegangsbewijs. Wy verwijzen voor nade re bijzonderheden omtrent deze aardig op gezette reclame naar de advertentie in ons GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent onderstaande gevonden voor werpen zyn inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie: Een ceintuur van een mantel; een kin- dertaschje; een huissleutel; twee belasting- merken in étui's; een portemonnaie met inhoud; een springtouw gespeeld was, moest de scheidsrechter door den zwaren regenval den .wedstryd onderbreken, met den stand 1—1. Nadat ongeveer een half uur was gerust, werd het spel weer hervat, waarna weer spoe dig de rust aanbrak met een stand van 1—2. De regenval had het terrein zoo zwaar en glibberig gemaakt, dat goed spel uitgestoten was. Niettem n werd er flink opgezeten en onze jongens hebben de 31 achterstand nog in gelijk spel opgehaald (33), hoewel de spil van Deemos zelf de gelijkmaker voor Rohda scoorde. Scheidsrecïïtig Verwoerd uit Utrecht leidde, zooals we dat van hem gewoon zyn, rustig en zeer correct. VOETBAL DE WEDSTRIJDEN VAN GISTEREN. Schoonhoven. Het derde elftal van „Sportclub" speelde gisteren voor de 2e klasse A van den Goudschen Voetbal Bond een wedstrijd tegen „Haastrecht II"- Gedurende den geheelen wedstrijd waren de Blauw-Witten over alle liniën de meerderen van „Haastrecht II", en dit elftal vertoonde niet het spel, dat men had j mogen verwachten, in verband met de po sitie die het inneemt, n.l. de tweede plaats. Met de rust had „Sportclub" reeds de leiding met 30, en voor het ein de er waa, werd het halve dozyn volge- 1 maakt, zoodat de eindstand luidde 60 voor „Sportclub III". De vierde elftallers kwamen met een 42 nederlaag huiswaarts van „Groene- weg I", en zy zal er dus, met de nog te spelen vier thuiswedstrijden, alles op moe- j ten zetten, om de benoodigde puntjes by elkaar te halen, om degradatiekans U ontloopen. Deze wedstrijd gold voor de 2e klasse B van den G.V.B. De overige elftallen van „Sportclub" waren vrij. G0UDSCHE VOETBAL BOND. Uitslagen Zondag 1 April. 1935. 2e klasse A: Olympia 4Boskoopsche Boys 2 15. Schoonhoven 3Haastrecht 2 60. 2e klasse B: Gouderak 2Lekkerkerk 2 14, Groeneweg 1Schoonhoven 4 42 3e klasse A: Bosk. Boys 3Bodegraven 4 60 3e klasse B: Voorwaarts 2—O.N.A. 6 18. Groeneweg 2Moercapelle 2 54 3e klasse C: Ammerstol 2Oudewater 2 66. 3e klasse D: Oudewator 3Ammerstol 3 34 Lekkerkerk 4Zwervers 3 23. 3e klasse E: Voorwaarts 3Waddinxveen 4 010. Gouda 6Moordrecht 4 90. Gouderak 4Nieuwkoop 2 11. Bosk. Boys 5Nieuw veen 2 01. Rohda II—Deemos II. Ameide. Om 12 uur trad Rohda II met eenige invallers, onder wie ook de kee per, in het veld tegen Deemos II, uit Utrecht. De Deemosmannen, d e overwe gend sterker waren, wisten dit uit te drukken in zeven doelpunten, waartegen over Rohda geen enkele goal kon maken. Om 2 uur trad Rohda I binnen de kryt- lynen tegen Deemos I. Nadat 25 minuten OUDEWATER. April. Geboren: Anna Geertruida, d. van B. r. d. Heuvel en A. H. Wijnen. Frans, z. van W. van Dam en M. Dorsman Cornells Martinus, z. van P. W. Oostveen en A. P. Jaarsveld. Evertje, d. van W. van Broek en E. Bakker. Petrus Jo hannes, z van M de Jong en M. A. de Bruin. Overleden: A. M. Bouthoorn, 56 j., ocht- genoote van K. Kranenburg. A. Lex mond, 51 j., echtgenoote van H. A. Koos. POLSBROEK. Geboren: Jan, z. J. Basaa en N. H. v. Zeideren Ondertrouwd: J. H. Zwanenburg, 21 j. to Waarder en F. v. d. Vlist, 21 j. alhier. WADDINXVEfcN. April. Geboren: Hilletje, d van G. Neven en E. Groen. Johannes, z. van C. G. Droog en N. la Grand. Corrie, d. van J. Bakker en M. de Breejen. Joost. z. van J. de Jong en G. den Hartog. Pie- ter Anthonie, z. van P. A. Fray en A Bruinsma. Ondertrouwd. A. W. van der Werf, 28 j., en M. I. Vergeer, 27 j. Getrouwd: J. H. den Boor en G. Borg. D. Bontenbal en E. Hogebrug. Overleden: J. Strijdhorst, 63 j. A v. Nielen, 72 j. A. van Rooyan, 71 j. DENK AAN DE SPREUK.... Te Lekkerkerk is op vele plaatsen over verkiezingsplaten van verschillende poli tieke partijen, reclame van de N.S.B. ge plakt. De beweging, die zich zoo hoog boven de politiek denkt to moeten stellen, geeft door deze handelingen wel blijk, „dat het de slechtste vruchten niet zijn, waaraan de i—.-I,- - r- r - i-ii-iri-.i-vwi_r>rwwi* NED. HERV. KERK. BRANDWIJK. Donderdag 18 April, n.m. 2 uur, Ds. L. Blok. Huwelijksinze- OUD GEREF. GEM. ALBLASSERDAM. Gebouw Polderstraat Dinsdag 16 April, 's avonds 7 uur, Ds. B. Toes, van IJsselmonde. tlAPELLE a.d. IJSSEL. Bermweg. Woensdag 17 April, 's avonds 7.15 uur, de heer-|l. Vlot. GEftEF. GEMEENTE. STO&WIJK. Dinsdag 16 April, 's av. 7 uur, Ds Heikoop, van Utrecht. VRIJ GER. GEMEENTE. SLIEDRECïTlV (Lokaal Vergeer) Maan dag nam. 7 dhr. E. Wyne van 01de- broek. -V 25 cent per advertentie van 6 regels (bij vooruitbetaling). Elke regel meer 5 cent. Uitsluitend worden opgenomen adverteniiën met dienst- anbiedingen, vraag en aanbod van 2e hands goederen, gevonden en *%ren zaken. Worden in elk nummer geplaatst. ER BIEDT ZICH AAN: EEN AANKOMEND MEISJE, leeftijd 14 jaar. K P. DEELEN, Kerkweg 47, Ouderkerk ad. LJasel TE KOOP: Prima HANDNAAIMACHME, met kokerschuit; in primo, conditie; 20.-. i C TE HENNENE - Niouwpoor;. $ohrijf briefkaart. BIEDT ZICH AAN: EEN SLAGERSLEERLINQ. Adres: D. VERSPUI J, Giessen- Oudekerk A 90. ER BIEDT ZICH AAN: EEN SCHILDERSKNECHT. Brieven, no. 3640, Bur. v.d. Blad. TE KOOP: 5 P.K. ARIEL, loopt prima, electr verlichting, en duo, voor 100. Garage MARJEE Schoonhoven Het Bestuur der Christ. Historische Unie Aideeling Schoonhoven.

Schoonhovensche Courant | 1935 | | pagina 5