DE HOLLANDSCHE KAPERS. Gemengd Nieuws Wetenschap en Techniek Sportnieuws Gemeenteraden I Van Rondom Alleen voor Vrouwen HARDNEKKIGE CONSTIPATIE Burgerlijke Stand VRIJDAG 26 APRIL 1935 GEHEIME DISTILLEERDERIJ TE WAARDER. Een Goudsch complot. In den nacht van Dinsdag op Woens dag ia te Waarder bij Nieuwerbrug in de woning van den werkman K. een geheime distilleerderij ontdekt. Politiemannen en belasting-ambtenaren uit Woerden betrap ten de overtreder^ van de wet, terwijl de zen hun bedrijf in vollen gang hadden. De geheele inrichting en ook een hoeveel he d alcohol werd in beslag genomen. Tegen K. werd proces-verbaal opgemaakt, even* als tegen S. uit Woerden en T. uit Goud*, die bij deze zaak betrokken waren. De laatste werd bovendien meegenomen naar het politiebureau te Woerden. Zij Wijken echter nog niet de eenige schuldigen te zijn. De polit'e heeft door deze vondst de hand gelegd op een com plot van vier mannen uit Gouda, die sa men het plan bedacht hadden om clan destien alcohol^te gaan stoken. Zij hebben Dinsdag en Donderdag der vorige week de installatie in pakken en kisten naar de schuur gebracht, nadat te Gouda reeds een geslaagde proef was genomen in de woning van één hunner. Daar zijn dan ook een paar fisschen jenever in beslag genomen. De stokers hebben de Paasch- dagen gebruikt om hun apparaat op te bouwen en Dinsdag hebben zij den heelen dag gestookt. De boel raakte zoo langza merhand klaar. Er kwamen damp en geur uit het gestookte materiaal. Den geheelen avond zijn zij er ook nog bijgebleven, tot dat om halfelf de politie eensklaps bin nentrad en aan bun verwachtingen eer eind maakte. EEN LEVEND BEGRAVENE. Onder de oogen der redders bezweken. In «en dorp bij' Marburg (Joego Slavië) werd de 24-jarige August Kellneritoch, die in een 8 meter diepen put werkzaam heden te verrichten had, door de plotse ling instortende wanden van den put tot aan dan bals bedolven. Kort na het onge luk kwam een afdeeling gedetineerden uit de gevangenis van Marburg voorbij ontdekte den bedolvene. Met alle macht werd gepoogd hem uit te graven,. Maar ondanks alle pogingen, die dagen en nach ten achtereen werden voortgzet, slaagde men er niet ki den man te bevrijden, Er werden ook een aantal gemeente werklieden uit Marburg gerequireerd, die een hulpgang naar den put groeven. Toen men den put bijna had bereikt, brak de betonnen wand opnieuw en verscheidene klompen aarde en beton stortten neer op het hoofd van den levend begravene. T< gelijkertijd stortte de zijgang in. Twee ge meentewerklieden werdlen hierbij bedolven en moesten worden uitgegraven. Om Kellneritsch te beschermen verder neerstortende brokken puin, plaats te men over zijn hoofé, het eenige li chaamsdeel dat nog boven de aardmassa uitstak, een kist. Brandweerlieden pomp ten hem aanhoudend versche lucht toe. Van tijd tot tijd werden reddingsman schappen met behulp van een touw naar den bedolvene neergelaten, om hem wijn en soep toe te dienen. De toestand van het slachtoffer werd hopeloos. Uit wanhoop was de ongelukki ge waanzinnig geworden en hij riep bijna onafgebroken gillend om hulp. De plaatselijke arts had hem tot ver mindering van zijn lijden een verdoo- vingamiddel ingespoten. De man is tenslotte overleden, nadat hij 87 uren lang de vreeaelijkste pijnen had doorstaan. Door nieuwe instortingen is hij tenslotte geheel verpletterd. Het bergings werk ia daarna opgegeven. ZWERVENDE KINDEREN TE MOSKOU Strenger toezicht. Moskou's gemeentebestuur heeft beslo ten scherper maatregelen te treffen tegen de kinderen, die de stad onveilig maken. Er zijn alleen in 'de laatste wekpn van Maart reeds- meer dan duizend kinderen aangehouden, die op de treinen en gemeen telijke vykeersmiddelen van het eene stads deel naar het andere rijden en zich onder de bruggen ophouden. In de meeste ge- rallen kon nagegaan worden, wie de ouders van deze kinderen waren en deze hebben een strenge «vermaning gekregen. In denzelfden tijd zijn te Moskou in niet minder dan 11.315 gevallen ouders door de politie bekeurd wegens nalatig toezicht op de kinderen en wegens verschillende overtredingen door hun kinderen begaan. Een deel der zwervende kinderen moest in gemeentelijke kindertehuizen worden ondergebracht, daar zij niets van hun ouders afwisten. „DE OORLOG AL LANG UITGEBRO KEN". Te Liverpool hield ter toelichting van het jaarverslag van de Cunard-White Starmaatschappij de president-commis saris Sir Percy Bates een rede, waarin hij o.m. zeide: Wij leven te m'dden van een ruineuzen oorlog, die echter met an dere wapenen uitgevochten wordt dan tanks, bommen of onderzeeërs. De wape nen zijn tarieven, quota's en gedeprecieerd geld, maar de uitwerking is er niet min der verschrikkelijk om. Als wij het kind nu maar bij zijn waren naam durfden noemen, dan zou er kans zijn, dat wij een vredes- en ontwapeningsconferente kon den beleggen, die meer succes zou hebben dan de besprekingen te Genève, maar he laas durven de staatslieden nog niet te erkennen, of willen het niet loegevenjdat de oorlog al weer lang is uitgebroken DE BRAND TE DUBLIN. Geen Sweepstake-loten ver loren gegaan. Bij den brand in dg Plaza te Dublin, waar de laatste jaren geregeld de trekkin gen werden gehouden voor de Iersche Sweepstake, blijken geen coupons van reeds genomen loten verloren te zijn ge gaan. Deze waren opgeborgen in een brandvrije klu:s in een ander gebouw; wel zijn echter de documenten en boeken van afgeloopen Sweepstakes verbrand, maar die hadden grootendeels slechts documen taire waarde. De volgende Sweepstakes zullen nu worden gehouden in het Man sion House te Dublin, waar ook de eerste twee trekkingen plaats hadden. De oorzaak van den brand is nog onbe kend, maar er wordt sterk aan brand stichting gedacht. In den nacht moeten twee auto's bij den achterkant van het ge bouw hebben stilgestaan, van waar een doorgang leidt naar de trap, die naar de hall voert, waar de trommel staat VROUWEN TE KORT. De Bote au« Zion, het orgaan van het Syrische weesbuis te Jeruzalem, zegt, dat in den laatsten tijd er een 20.000-tal Jo den, bijna allen mannen en meest onder de 30 jaar, Palestina zijn binnengekomen, met als gevolg oen tekort aan vrouwen. De Joodse he Vrouwenbond wil. volgens de „Bote" aan de maandaatscommissie van den volkerenbond het verzoek richten, voor een 15000-tal meisjes immigratie- verlof te verwerven. De volkerenbond heeft wol voor onaangenamer kwesties gestaan. DE MALARIA OP CEYLON. Vorige epidemie eischte meer dan 100.000 dooden. In verband met de hernieuwde uitbre king van de malaria-epidemie zijn op Ceylon alle verloven van doktoren en ver plegend personeel ingetrokken. In de maanden November tot Maart heeft deze gevreesde ziekte op Ceylon niet minder dan 113.811 slachtoffers geeischt BIJ HET FOTfltGRAFEEREN VER ONGELUKT. Echtpaar van eaa klip ge*tort en de Tijdens de Paaachdagen is aan de kust van Cornwall (Engeland) een trag sch on geluk gebeurd, dat aan twee personen het leven kostte. Majoor Hemphill, die i zijn echtgenoote en drie kinderen, op wandeling was in het rotsgebied aan zee, was op een steile klip geklommen een vogelnest te fotografeeren. Plotseling gleed Hemphill uit en viel omlaag. Zijn vrouw, die trachtte haar man beneden aan de rots te vinden, viel eveneens. De slachtoffers werden later door de kust wacht. welke door het oudste zoontje van 15 jaar gewaarschuwd was, dood gevon den. De dood van het echtpaar Hemphill is het tweede van dien aard in de familie, daar vorig jaar de echtgenoot van mevr. Hemphill's zuster m Oost-Afrika bij het fotografeeren van een kuddo olifanten, door de woest geworden dieren werd go- dood. VERDACHTE VONDST IN JAPAN. Jachtpatronen bQ den keizerlijken trein. Te Sjinjoekoe (Japan) in de onmiddel lijke nabijheid van den keizerlijken tuin, zijn 48 jachtpatronen gevonden. Deze vondst is des te opmerkelijker, daar den vorigen dag te Sjinjoekoe in digheid van den keizer het gebru kelijke „kersenbloesemfeest" was gevierd, waar aan meer dan 7.000 personen hebben deel genomen. De politie heeft de zaak nog in onderzoek. DE VERBANNING DER ARISTOCRATIE UIT PETERSBURG. Massa-deportatie. Sinds begin Maart zijn, naar de Pani sche „New York Herald" verneemt, onge veer 25.000 personen uit Petersburg naar Siberië en andere veraf gelegen streken van de Sowjet Unie gedeporteerd. De ge deporteerden behooren allen tot de vroe gere „regeerende klasse". De Sowjet-re- geering heeft in het eenige bericht, dat haar pers van dezen maatregel gaf, op 19 Maart medegedeeld, dat 1074 ledeD der aristocratie gearresteerd waxen en Oost waarts zouden worden gedirigeerd. Men zag in hun aanwezigheid in de havenstad Petersburg een mogelijk gevaar in geval van buitenlandsche of binnenlandsche ver wikkelingen. In de meeste gevallen zijn de arrestaties niet gevolgd door een justitieele procedu re; zij werden slechts gemotiveerd door de omstandigheid, dat de gearresteerde voor de revolutie, thans dus 18 jaar geleden, een leidende positie had bekleed of tot de hoogere standen had behoord. Sommigen zouden volgens het communiqué van 19 Maart worden vervolgd wegens o»wettige handelingen of spionnage. Reizigers, die mei den trans-Siberc- schen spoorweg uit het Oosten zijn geko men, hebben treinen vol ballingen ont moet. Het voorstel, kort geleden door de Sow- jetregeering gedaan aan emigrés in Bul- garij, om naar hun vaderland terug te keeron, verliest voor velen door een dras- tischen maatregel als deze, al beperkt zij zich voorloopig naar het schijnt tot Pe tersburg, alle aantrekkelijkheid. DE TIJD, DIE AANTASTTE. Klok uit toren gevallen. Dinsdag is te Spekholzerheide (ge meente Kerkrade) de klok van de Nieu we Kerk, toen men deze in den toren wilde hijsehen, door het breken van een staaldraad naar beneden gestort. De 700 K G. zware klok zakte door twee plafonds heen en kwam beneden terecht. Het ge vaarte was reeds 14 meter hoog opge haald, toen de draad knapte. Het in den toren staande doopvont werd volkomen verpletterd. 0UD-B0NDSLEIDER VERDWENEN. In concentratiekamp vermoord? Geheimzinnigheid omhult het lot van Friedrich Husemann, oud-voorzitter van den Duitschen mijnwerkersbond, die vijf weken geleden is gearresteerd. Zijn vrien den meenen op grond van naar allen" schijn betrouwbare inlichtingen, dat Hu semann eenige dagen geleden in het con centratiekamp Petenburg door de wacht is doodgeschoten. In Duitsche officieele kringen verklaart men geen inlichtingen te kunnen geven. ZENDELINGEN IN HANDEN VAN BANDIETEN. Hoog losgeld geëischt. Twee Britsche zendelingen, Rudolf Boss- hardt en Hayman, zullen, volgens een ul timatum van den bandieten-hoofdman Ho Lung ter dood worden gebracht, indien niet binnen 14 dagen vóór 9 Mei, een los geld ie betaald. De beide zendelingen be vinden zich sedert October in handen van de bandieten. De secretaris van de China Inland Mission deelt mede, dat de roovers 850.000 dollar eigchen. De zending kan 'n dergeüjken prijs niet betalen en het zou ook niet in het belang zijn van de andere vreemdelingen, dergelijke sommen aan de bandieten te betalen. MENSCHEN SMOKKELAARS. Proces tegen 53 personen. Te Rovno in Polen is een gerechtelijk onderzoek ingeleid tegen 53 personen, die verdacht worden van het smokkelen van Poolseh« staatsburgers over de grens naar RuslancL De Poblsche autoriteiten hebben ontdekt dat het hoofdkwartier te Lodz was, met een aantal bijkantoren in alle groote plaatsen in Polen. De smokkelaars eichten van hun klan ten 300 tot 600 zloty om hen over de grens te brengen. EEN WEERMACHINE. Natuuromwenteling ia zicht Op de in 1937 te houden Parijsche we reldtentoonstelling zal een „weermachine" te bewonderen zijn. Bernard J. Dubos, de uitvinder, heeft het tentoonstellingsbestuur aangeboden, de eerste van zijn „kunstmatige cyclo nen", waardoor het mogelijk wordt het weer met eenzelfde gemak te regelen, als waarmede men een waterkraan open- en dichtdraait, als voornaamste attractie ter tentoonstelling te brengen. Dubos wil evenwel met zijn wondermachine niet al leen mooi weer maken, doch nog veel ge wichtiger dingen volbrengen. Hij wil o.a. de Sahara in een fraaien bloementuin omtooveren, Parijs op afdoende wijze te gen luchtaanvallen beschermen, door ver- frisschenden, regelmatig vallenden regen goede oogsten bevorderen en onrusten en rampen door wolkbreuken volledig onder drukken. Dubos' uitvinding heeft op het minis terie van arbeid en van openbare werken een gunstig onthaal gevonden en zal nu door de academie voor koloniale weten schappen zeer nauwkeurig worden onder zocht. Dit onderzoek schijnt eveneens met succes te zullen worden bekroond. De geweldige machine, die door de ten toonstellingscommissie zal worden ge bouwd, beslaat uit een buitengewoon grooten trechter van bewapend beton: een lange cylinder, die zich aan het einde als een trompet voortzet. De machine verzamelt van onderen warme lucht en brengt deze naar bovccu naar de dunnere en koelere luchtlagen* Hierbij wordt de vochtge lucht gecon denseerd, betgeen regen tengevolge heeft. Dubos beweert een atmosferische de pressie van vier centimeter te kunnen ontwikkelen, die voldoende zal zijn om het flink te doen regenen. De regenval kan dan door verscheidene controle-apparaten van weertorens uit over de geheele omge ving worden geregeld. Ten aanzien van het vruchtbaar maken van de Sahara wil Dubos een dergelijken trechter laten bouwen, die bovendien door verschillende lagen heete lucht zal worden ojngeven. Na een kort proces zal de hemel met dichte wolken zijn bedekt, tengevolge waarvan een verfrisschenden regen over de Sahara zal neervallen. De „weermachine" zal tevens dienst kunnen doen voor het verwekken van on weer over steden en strategisch gewich tige punten, waardoor de vijandelijke luchtvloot van den aanval zal worden afgehouden. Mochten {te vliegtuigen toch nog gas bommen kunnen uitwerpen, dan moet de machine van Dubos in staat zijn, deze vergiftige gussen, alvorens zij de bewoon de streken uilen hebben bereikt, op te zuigen me >ebulp van ventilatoren. PICCARD GEEFT HJT NOG NIET OP. Naar 30.000 M. hoogte? Prof. Piccard zal op 7 Mei in Polen ar- riveeren, waar hij de gast zal zijn van de Aeroclub van Polen en van de Liga voor Luchtverdediging. Hij zal een bezoek bren gen aan de militaire lucht technische wer ven nabij Warschau. Volgens de bladen ie Piccard voorne mens een nieuw omhulsel te laten maken voor zijn stratoefeerballon, met een capa citeit van 120.000 M3., waardoor hij tot een hoogte zoo kunnen stijgen van 30.000 M. Hiermede sou dus de grootste vrije ballon, die ooit ter wereld bestond, wor den gebouwd. VONDshSN TE LACH IS. Onder den titel „Archieven van 3000 jaar her gevonden; de gegevens bevestigen de bijbelsche historie publiceert de New York Times bijzonderheden over vondsten van mr. J. L. Sharkey te Lachis in Pa lestina. Lach is ligt tosschen Gaza en Ber- seba in den hoek van het Filistijnsche land, dat als een „niemands-land" tus- scben het Filistijnsche land, Israël, Egyp te en Asayrië lag en het tooneel was van zeer veel strijd. Mr. Sharkey vond in de pu'nhoopen der stad (verwoest door Nebu- cadnezar in 588 voor Chr. Jeremia 34 7) een hoeveelheid porceleinen scherven, die mot inkt zeer goed leesbaar in het He- breeuwsch waren beschreven en tal van bijzonderheden uit het boei Jeremia be vestigen. Een deel der scherven ging nog j tot ouderen datum -terug, n.i. tot ongeveer 970 vóór Christus, den tijd van Salomo's tempelbouw. De voorzitter zegt, dat nog steeds de genoemde uren in verband met den zo mertijd in streken als deze een groot be zwaar vormen. De verordening wordt vastgesteld in dier voege, dat de voorzitter zal trachten de op Zaterdag vastgestelde uren in ver band met den zomertijd gewijzigd le krij gen. Hierna wordt een begrootingswijziging goedgekeurd. Eveneens keurt de raad goed, dat bij de vergoeding, volgens het besluit in de vorige vergadering, toe te kennen aan den houder der noodslachtplaats, een nieu we clausule wordt opgemaakt, houdende de bepalingen deze vergoeding tot wedcr- opzeggena toe. Daarna volgt de ^Rondvraag. De heer G. Suiker vraagt, of er van booger band aJ bericht is ingekomen be treffende de wijziging in de bouwveiOrde ning door de rooilijn van 10.M. op VA M te brengen. De voorzitter zegt, dat hieromtrent nog niets is afgekomen. De heer W. O s k a m wil gaarne iets na ders hooren over de verharding van hei Donksche pad. Hij heeft uit de begrootings wijziging gehoord, dat de gemeente er weer puin voor heeft aangekocht en meent, dat dit niet volgens het contract ia. Voorheer heeft de gemeente al eens bijgedragen in de kosten van verharding en toen is de be paling gemaakt, dat de bewoners van Den Donk voor eigen rekening het pad verder zullen onderhouden De voorzitter antwoordt hierop, dat de kwestie van het Donksche pad al van ouderen datum is. Van de thans ge maakte kosten van puin en het export daarvan, zal aan de gemeente een belang rijk deel worden gerestitueerd. Voorts zien B. en W. het belang van een goeden weg naar Den Donk wel in. De heer Suiker vraagt, of dit pad ook reeds staat ingeschreven op den legger van wegen en voetpaden, waarop de voor zitter antwoordt, dat zulks niet het ge val is. De heer Suiker geeft nog antwoord op de vraag van den heer Oskam en zegt, dat we niet moeten vergeten, dat de toestand heel anders ia, dan toen men over deze aangelegenheid begon. Bovendoes gaat bil lijkheid voor de wet. In ieder geval gaat het nu met het pad al aardig vooruit. De voorzitter Jfcgt den heer Oskam nog toe op een erentueele vergadering na der op deze zaak in te gaan. Hierna sluiting. DOROTSCHE TURNKRING. Brandwijk. Vergadering van den gemeenteraad op Maandag 1 April. Voorzitter de heer D. Brouwer. Met kennisgeving afwezig de heer A. Korevaar. De notulen werden gelezen en onveran derd goedgekeurd. De heer J. Sturing, hoofd der Chr. school, heeft bericht gezonden, dat hij zijn benoeming tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim aanneemt. Voorts is in gekomen een procesverbaal van kasopna me op 25 Maart. Hieruit blijkt, dat in kas was f 1252,60M, en dat alles in orde was. Vervolgens heeft de vaststelling plaats van de verordening ingevolge de winkel sluitingswet. Er is een afwijkende verorde ning aan den raad gezonden, welke inzon derheid de kappensbedrijven geldt. Bij de op 2den Paaschdag dooh» den Dordtachen Turnkring gehouden jaarlijk- sche personeelo en vereenigingswedstrijden zijn o.m. de volgende prijzen toegekend: A. Dames 2e graad diploma: B. Ver schoor 38'/t en S. Hol 37, van O. K. K., Hardinxveld; M. Goedel 381/», van O.K.K. Gorinchem; L. van Slunter 36'/i en M. de Jong 37 van Sparta, Streefkerk; M. van Velzen 42, A. v. d. Brink 40l/t. N. Kop 39'/», M. Dien 40, A. P. Heidenreich 471/», L. Leydsman 41, A. Volkert 37, A. Groeneweg 36'/», D. Stuurman 37, K. Fürks 38'/i en N Heidenreich 42, R. Ris- seeuw 38 en C. Risseeuw 40 van K. D. O., Alblasserdam. B. Dames le graad Diploma: S. Yer- duin 38Vs van O.K.K., Gorinchem. Heeren 3e graad. Diploma: J. v. (L Linden 38V» en K. de Korver 36'/«, van Olympia, Papendrecht; A. Reugebrink 36 van K.D.O., Alblasserdam; H. van Arkel 42'/». Personeele wedstrijd: 1. H. vaa Arkel, O.K.K., Gorinchem 421/». Vereenigingswedstrijd: Olympia, Par pendrecht 1441/», een med. D. Heeren 2e graad. Diploma* A. D. den Braven, 41 van K. en V., Nieuw-Lekker- Iand; J. de Jong 37V» en J. Bakker Hz. 45, van Sparta, Streefkerk. Personeele wedstrijd: 1. J. Bakker, Sparta, Streefkerk, 45. Vereenigingswedstrijd: 3. Sparta, Streef kerk, 1501/4, med. 157. „Pas in het vervolg beter op uw schip," riep kapitein De Wit hem nog toe. „Als ge wat meer oplettend was ge weest...." „Lag jij nu geboeid in het ruim," brulde de Spanjaard, onbesohaamd, terwijl hij in de boot afdaalde. 158. Toen de Spanjqlen weg waren, wer den de zeilen geheschen en koortsachtig werkten allen, om van de gevaarlijke plaats weg te komen. Want dat eF spoedig alarm geblazen zou worden, daar konden ze zeker van zijn. DERDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhovansche Courant VRIJDAG 26 APRIL 1935 door JAN KI. KUIT. Hot man Reeuwijk verfraait En hoa Gorcum hal aanlegt •brak aan samenwerking. Je wegen in Lekkerkerk en in Bergambacht Geïsoleerd Schoonhoven. Met een goedkeurend lachje legde tante •ven haar krant neer. Krek, zei ze, een man een man, een woord een woord. Zoo is het maar. Zoo is het net, tan e, hapte Jod toe en lachend liet hij erop volgen: In zoo'n spreekwoord kun je toch maar nooit van een vrouw praten, hè? Dat zou heelemaal n et klinken. Ja, plaag jij maar, hernam tante, die een goedbedoeld grapje wel kan ver dragen. Maar alle mannen zijn ook niet zoo. A!e wie, tante? mengde ik me nieuws gierig in het gesprek. Als die twee raadsleden in Reeuwijk. Daar stond op de begrooiing onder den post „onderhoud van plantsoenen" een be drag uitgetrokken voor aankoop van hoo rnen en planten .Nu moet je weten, dat er onder de raadsleden van Reeuwijk twee boomkweekers zijn, mijnheer van Roon en mijnheer d. Hoorn. 0, viel Jod haar in de rede, die zei den natuurlijk, dat het bedrag veel te laag was. Mis, jongen. Zie je wel, dat de man nen erg verschillend zijn? Jij zou dat mis schien dadelijk hebben gezegd. Maar die twee heeren zeiden juist het tegendeel. Zij stelden den raad voor, dien post te schrap pen. Als er in Reeuwijk planten en boo- tnen noodig zijn, zeiden ze, dan geven wij die aan de gemeente cadeau. Dat is an- lere praat, hè? Jod zette een veelbeteekenend gezicht. En ze hebben woord gehouden, ver volgde tante. Er zijn daar vanwege den polder nieuwe beschoeiingen gemaakt aan de brug en toen hebben die raadsleden en een mijnheer Stravers met z'n drieën aan de gemeente boomenen planten geschon- I ken om de vier vleugels van die brug te beplanten. Het zie» er daar nou keurig uit, lees ik in de krant. Zulke msnschen hebben nog eens wat voor ds gemeente over, zie je. Dat hebben ze zeker, tante, zei ik. En wat me ook opvalt, is, dat de gemeente en de polder dat zaakje daar zoo netjes samen hebben behandeld. Je ziet heel dik wijls, dat het tusschen gemeente- en pol derbesturen minder goed botert. Daar heb ben ze in Gorcum ook die strop aan te danken. Wat is daar dan aan de hand? vroegen tante en Jod tegelijk. Dat zal ik U vertellen. Als een ge meentebestuur een flinke hoeveelheid plantmateriaal noodig heeft, krijgt het dat tegenwoordig ook kosteloos, maar dan van de Sierteelt-Centrale. Die geeft boompjes en heesters bij duizenden weg, omdat men er in den handel toch geen raad mee weet. In Gorcum kregen ze er ook een groote partij. Het gemeentebestuur was er erg mee in zijn schik en liet ze dadelijk uit- planten op de vestingwallen want daar loopen tegenwoordig mooie wandelwegen over en ook langs den Haarweg. De Haarweg? vroeg Jod. Daar ben ik wel eens heen geweest, geloof ik. Is dat niet die mooie laan, waar vroeger die zware iepen stonden? Juist, maar d<e zijn enkele jaren ge ileden gerooid en dat ging den wandelaars wel erg aan bet hart, maar de boeren wa ren er blij mee, want zij vinden, dat die boomen nadeefig zijn voor het land, dat langs den weg ligt. Nu er weer nieuwe boomen kwamen, hebben zij zich dadelijk bij hun polderbestuur beklaagd en dal heeft nu de gemeente leelijk op de vingers getikt. De heeren van het stadhuis had den aan den polder „Het Land der Zes Molens" Voor dien aanplant vooraf ver gunning moeien vragen. Dat hebben zij verzuimd en als tegenprestatie heeft het polderbestuur hen nu een briefje gestuurd dat het werk onmiddellijk moest worden gestaakt en dat de boomen, die reeds ge poot zijn, er nog dit jaar weer uit moe ten. Tante sloeg de handen ineen 't Is toch zonde, zuchtte ze. Ja, grinn'kte Jod, de heeren dienen ook te weten, hoever hun rechten gaan. Ik zag dat hij van plan was om er een juridische beschouwing van het "eval aan vast te knoopen en was blij dat Teun, die onder het laatste gedeelte van ons ge sprek binnen was gekomen, hem in de rede viel. Ze motte niet allemaal d'r rechten legen mekaar uitspeulen, zei hij. Als ze van de gemeen'e en de polder maar is over de zaak gepraat hadde, dan had 't wel losgeloopen. Zooveul schaai zelle de hoeren der niet van hebben, want het land leg altijd met den kop naar don weg, dus van elke akker of kamp komt maar een klein stukkie in de schaduw en daar zijn er nog veul bij die toch weinig waarde hebben. Juist, Teun, beaamde ik, daar heb je 't. In den regel ontbreekt het aan de goede samenwerking. In den raad van Bergambacht heeft een der wethouders onlangs laten blijken, dat hij de waarde daarvan beter inziet. Hij hoopte op sa menwerking van het polderbestuur voor de verbetering der wegen. Er is behoefte aan werkverschaffing en de Kadijk bij voorbeeld, moet noodig worsen opgeknapt Men nam daar oen voorbeeld aan Lekker kerk, waar zulke mooie wegen in werk verschaffing zijn aangelegd. Er valt op dat punt in het polderland nog heel wat te doen. Ze behoeven hier heusch niet naar werk te zoeken. Dat heb ik Maandag in Schoonhoven wel tien keer hooren zeggen, zei Jod, op bet muziekconcours De menschen hadden het er allemaal best n^ar den zin, maar de deelnemers, die van veraf kwamen, raakten niet uitgepraat over de misère met de smalle wegen. Een gezelschap uit Wateringen bijvoorbeeld, dat met een groote, luxe autobus reisde, moest in de Vliet viermaal uitstappen. En verschillen de anderen is het onderweg niet veel be ter vergaan. Ze waren allemaal blij, dat ze binuen waren, maar zaten tegelijk al weer in de war over de terugreis, 's Is een pretje, als een gemeente zich met zulke toegangswegen moet behelpen. - Stil maar, troostte Teun. Geduld is zulk een echoone zaak! Der is toch, geloof ik, nog zooiets als een 00-millioen-fonds, is het niet? haalde oanieuw den brief voor den dag. „Daar bijna aan het eind leest u maar:( „Ik zing de 23ste a s. om 8 uur (jullie tijd) hier wiegeliederen voor de ra dio Al die lieve wijsjes, moeder, die jij vroeger foor me zong en tot slot het al lermooiste jouw lfevelingsl ed, moeder: „Mar a's Wiegenlied". En het zal me zijn of ik je l'eve handen over mijn hoofd voel streelen, mijn lief, best moeder je, dat mij zoo trouw verzorgd en bewaakt heeft in m'n kinderjaren Ik zing voor jou, moe dertje. Ik kom weer bij je, heel gauw en voor altijd. Nu gaan we weer gelukkife worden samen." Ontroerd logde de dokter den brief neer „De 23ste? Maar dat is vandaagl" „Dokter," smeekte Elisa, „mag ik het doen?" E^nst'g en vol deernis keek hij haar aan: „Ja. Elisa. Er is niets meer te ver liezen. S nds vanmorgen heb ik alle hoop opgegeven. Maar de brief moet je haar vandaag nog niet gevenl La'en we eerst de uitwerking van de stem afwachten! Maar hoe wil je 't aanleggen, om hier vanavond nog radio te krijgen?" „Laat dat maar aan mij over, dokteT. Ze móét haar kind nog eenmaal hooren zingen!" Om zes uur al stond het toestel in de kamer ernaast kant en klaar opgesteld. Elisa zocht en probeerde: Vreemde klan ken tToffen haar oor! Eindelijk had ze wat ze zocht. Ze zette de radio weer af en ging terug naar de ziekenkamer, waar ze, zelf in koortsacht'ge opwinding, haar wacht bij de patiënte hervatte. De koorts was iets afgenomen. Daar kwam de dokter terug. Hij wees naar de klok. Elisa ging naar de aangrenzende kamer en schakel de in. Woorden in de Engelsche taal weerklonken de zieke vrouw lag zonder eenig teeken van belangstelling toen klonk een voorspel op klankrijken vleugel een verrukkelijke altstem begon te zin gen In angstige spanning waren twee paar oogon op de zieke-gericht. Nerveus begon nen haar handen te bewegen een gespan nen trek kwam op het doodelijk vermoe - de gelaat, plotseling richtten zich haar oogen op de openstaande deur van de an dere kamer, zij staarde met wijd geopende oogen''n grenzenlooze verbazing en uit de diepste diepte van het moederhart welde een onge'oovig, van geluk vervuld ges'a- mel: „Mijn kind? Haar stem? Ze trachtte zich op te richten, El'sa en de dokter ondersteunden haar. Geen woord kwam er meer over de lippen der moeder. Met krampachtige handen hield zij Elisa omklemd. Maar haar oogen we ken n et van de deur, als verwachtte zij elk oogenblik, haar kind te zien binnen komen. De tonen van het groote lied waren ver storven, nu volgde „Maria's Wiegenlied" van Reger, zacht ruischte een praelu- dium en 'n de ziel der eenzame moeder drong als balsem de warme, donkere stem; nooit klonken inniger de zoete woorden: „Maria zit in de rozentuin "En wiegt haar Jezuskind Zachtjes had de moeder meegefluisterd, een zalig licht straalde uit haar oogen, toen werd dit stralende licht tot een rus- tigen glans, de oogleden sloten z'ch en met een gelukzalige glimlach om de lip pen zonk het moede hoofd neer. Ze had de stem van haar kind gehoord. „Maria'e W:egenlied" had het moederhart tot ruet gezongen! Voorzichtig dekten de dokter en de ver pleegster de zieke toe, die in een vredige sluimering den weg naar genezing vond Zachtjes legde de dokter den brief uit New York op het tafeltje naast het bed. Mor gen, bij het ontwaken, zou die een goede medicijn zijnl Elisa ging naar de andere kamer en zette de radio af. Dankbaar streelden haar handen het gepolitoerd^ bout: „Jij wonderd'ng," fluisterde as. „Jij bracht de redding!" DE REDDING door CORNELIE STAAL. De moeder was zwaar ziek. Een hevige zenuwkoorts h'eld haar aan het bed ge kluisterd. Wekenlang zweefde ze nu reeds tusschen.leveji gn dood. Telkens als men een sprankje hoop op beterschap meende te mogen koesteren, omdat de koprts scheen af te nemen, kwam deze weer met hernieuwde hevigheid opzetten. Het gelaat van den dokter werd steeds ernstiger; met klimmende angst lazen de vorschende oogen der verpleegster de stij gende bezorgdheid van zijn gezicht. De moeder had zich verzet tegen den wensch van haar dochter om zangeres te worden. Op zekeren dag vond zij het nest toen verlaten, de kleine zangvogel was gevlogen. Koppigheid en e genzinnigheid aan weerskanten hadden alle banden ver broken, hadden een verzoen1 ng onmogelijk gemaakt. Het verdriet knaagde eohter aan 't hart van de oude vrouw, ondermijnde haar krachten. Het verlangen naar haar eenig kind, dat koppig daarbuiten in de vreemde wereld haar eigen weg ging, had haar ziek gemaakt. Nu verteerde de koorts haar levenskracht, nu jammerde ze om haar kind, bad en smeekte, dat zij de geliefde stem toch nog eenmaal zou mogen hooren. De zieke keerde het moede hoofd naar den dokter Hij boog zich tot haar over, om bet moeizaam geflu'ster te kunnen verstaan. „Dokter, hoeveel tijd geeft u mij nog?" „Tijd, tijd," bromde de dokter, „wat is dat nu weer voor onzin? Als u maar n:et aldoor lag te tobben. m^s^Jjens ernstig probeeren wou, om behoorlijk te slapen, dan waren we er gauw genoeg weer bo venop!" Geluidloos was de deur opengegaan de verpleegster gaf hem heimelijk een tee ken. Zachtjes gaf bij aan de stilzwijgende wenk gehoor. De verpleegster trok hem haastig in de aangrenzende kamer en hield hem een brief voor, die het post stempel New York droeg. Haas ig greep de dokter ernaar en vloog den inhoud door De brief aan de verpleegster, die met e ndelooze moeite het adres van de doch ter had weten uit te v'nden, was vergezeld van een hartelijk briefje aan de moeder, en sloot met bet verzoek, dit met toestem ming van den dokter aan de z'eke te la ten lezen. De dokter keek peinzend voor zicb uit Met een diepen zucht gaf hij Elisa den brief terug. „Drie weken eer ze hier kan zijn. Of het hart het nog zoo lang zal uithouden?" De dokter stond op het punt om weer naar binnen te gaan, toen de verpleegster met een nauw bedwongen kreet van vreugde Hem tegenhield: „Dokter, ik weet hetl De rad ol" De dokter staarde haar aan. Elisa HET BESTELLEN VAN PATRONEN. De prijs onzer patronen is f 0.48 voor kinderkleeding en f 0.58 voor japonnen en mantels Patronen van énkele rok of blouse kosten f 0 40. Men kan het bedrag in postzegels of per postwissel overma ken aan de Moderedaetrioe, Muzenstraat 6 B, te Den Haag. U kunt ook gireeren op postrekening 191919 ten name van „Den Knippatro- nendienst" ts 'a-Graven hage. Voor uitste kende pasvorm wordt ingestaan, indien men juiste buste en heupwijdte opgeeft ZOMER JAPONNETJE. 1514. Het is zoo gemakkelijk om reeds vroeg de zomerkleeding gereed te hebben, want heel vaak gebeurt het, dat het voorjaar ons, ondnr>i;s de koude dagen, plotseling 1517 verrast met heerlijk, warm, zonnig weer Deze japan is van een of ander wasch- baar weefsel of een kunstzijdje gemaakt, heeft een zesbaansrok en een lijfje met opgestikte bovenpas, waarvan de aange knipte volante even over den bovenarm komen. Langs de vrij hooge, puntige hals is een ruime stofreep, schuin geknipt, welke n het midden geknoopt wordt. Patronen in de maten 4046 verkrijg baar a f 0.58. MEISJESJURKJE 2—6 JAAR. 1517. Vooy de warme dagen is een mouwloos jurkje een heerlijke dracht voor onze kleintjes, terwijl het broekje van hetzelf de weefsel gemaakt wordt. We zien deze aardige, waschbare stofjes te kust en te keur in zeer billijke prijzen en zullen zon der moeite een aardig motiefje in vroolij- ke kleuren welen te vinden. Het gladde bovenstukje, dat dubbel ge knipt wordt, sluit aan de rugzijde. Het 'ngehaalde hangertje wordt tusschen het dubbele pasje gezet en langs de omslag opgestikt. Afwerking langs armsgaten en hals met effen biesje. Het broekj© wordt om het middel en aan de pijpjes afgewerkt met elastiek. Pa tronen verkrijgbaar a f 0.48. JAPON VOOR GEZETTE FIGUREN. 1518. De puntige halsuitsnijding met de op gestikte bies, waaronder uit aan de rech terzijde een in loss® nlooien vallende volant DE PRACTISCHE HUISVROUW ZAL GAARNE WETEN. DAT. licht gekleurd bont gemakkelijk schoongemaakt kan worden met een meng sel van gelijke -deelon bloem en zout, dat goed verwarmd 's Men strooit het op het bont, laat het er gedurende eenige uren opzitten, schudt het eerst uit en borstelt het tenslotte af, daarna met een zijden doekje zachtjes over de haren gaan: vuile flessrhen schoongemaakt worden met rauwe aardappelschillen an water, goed schudden en naspoelen; het achtergebleven gruis van an- thraciet of kolen nog gebrand kan wor den in kachels, indien men het verman* met proppen vochtig courantenpapier; zij nieuwe houten waschklemme* altijd eerst :n water moet opkoken, waar door zij langer meegaan; zeil vegers eerst in heet zeepsop kan wasschen, daarna in lauw sop na spoelen inplaats van in schoon water; sponsen, die geregeld gebruikt worden, eenmaal per week moet uitspoe len in water en citroensap, waardoor zij veel langer in een goede conditie blijven. SAUSIJSJES IN DEEG. 225 gr. bloem, L. melk, 700 gr. boter 225 gr. broem, AL. melk, 700 gr. boter. De bloem wordt gezeefd en in een kom gedaan met wat zout. De eieren worden zeer schuimig geklopt en vermengd met de melk, daarna wordt een kuiltje in de bloem gemaakt en deze van het midden uit vermengd met de vloeistof, die telkens bij kleine gedeeltenwordt bijgevoegd. Het besla* wordt, nadat bloem en het eier- monjSel vermengd zijn, nog eenige minu ten flink opgeklopt, daarna zetten wij het gedurende minstens een uur weg, voor we het verder gebruiken. In een vuurvas te schotel wordt de boter gesmolten en hierin worden de sausijsjes gelegd, waar na het beslag erover heen wordt gegoten en de schotel gedurende 35 min. in een middelmatig warmen oven wordt ge plaatst, zoo noodig wordt de bovenkant bedekt met beboterd papier. Deze schotel is uitstekend om met drukke dagen klaar te maken, omdat de bereiding weinig werk vereischt. We geven er tuttie fruttie bij, die 's avonds tevoren geweekt is en nu nog slechts even verwarmd wordt, waarna de vruchten uitgeschept worden en in een schaal gedaan en het vocht met een weinig citroensap en suiker gebonden wordt. Wat zij al innam, niets hielp. Hoe zij tenslotte beter werd. „Sinds heel lang was ik lijdende aan storingen in mijn spijsvertering, in dia mate dat het mij onmogelijk was, wat ik al innam, om mijn constipatie kwijt te ra ken. Sinds ik aan de Kruschen Salts-kuu» begonnen ben, gaat bet veel beter en daarom wil ik mijn bewondering uitspre ken over de goede werking van Uw Kru- schen Salts. Ik zal Kruschen Salts dan ook aan al mijn kenn'ssen en familie aan raden." Mej. P. S. te A- De zes zouten in Kruschen Salto zijn het recept van de natuur zelf om de af- voerorganen goed te laten werken om eiken dag zachtjes maar zeker alle ver giftige afvalstoffen uit het lichaam te ver wijderen. Zoodoende wordt Uw organisme vrij gehouden van alle onzuiverheden, welke, indien ze zich kunnen ophoopen, den algeheelen gezondheidstoestand scha den. Begin morgen met de „kleine, dage- lijksche dosis" Kruschen en zet daarmee de eerste stap op den weg naar volmaak te gezondhe d. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Kruschen Salto is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten A 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenver pakking de naam Rowntree Handelsmaat schappij Amsterdam voorkomt. (Adv.) komt, geeft het iiguur een goede lijn. De voorbaan bestaat uit drie deelen, waar van de middelste in een ronde lijn op de zijbaantjee is gestikt. De mouw is bij de pols iets wijder en heeft een puntig op- loopende manchet, terw de schouder ruimte verdeeld wordt o eenige plooi tjes, die aan den binnen worden ge stikt. Patronen tot en met maat 62 verkrijg baar a f 0.58. HARDINXVELD. April. Geboren: Willem, z. van L. Stam en M. Buijk Hendrika, d. van H. aan de Wiel en A. van Wijngaarden. Getrouwd: B. A. Versloot en J. Ben- nekom. A. H. Swets en P. Kap. HOOG-BLOKLAND, April. Ondertrouwd: Cor van Eijk, Den Hel der en Geertje Paardekooper; Thomas Bikker en Maaike Kool, Meerkerk. MOERSAPELLE. April. Ondertrouwd: A. de Bok, 29 j. te Kam pen en A. Monster, 23 j. Getrouwd: P. Molenaar, 25 j te Wad dinxveen en P van der Spek, 26 j. J. van der Spek, 26 j„ te Zevenhu.zen en A van der Spek, 24 j.

Schoonhovensche Courant | 1935 | | pagina 3