NIEUWS IN PLAATJES Telegrammen Gemengd Nieuws. GOLD STAR SHAG" Nieuws in een paar Plaatselijk Nieuws sin8)- WEERBERICHT. Marktberichten MAANDAG 29 APRIL 193^ hoofdprijzen staatsloterij. Trekking van heden. DEN HAAG, 29 April. Heden werden de volgende prijzen uitgeloot: 2000: 2971. 1500: 16905. 1000: 7463. 20740, 20666. 400: 6788. 7875, 18885. 200: 12284,. 100: 1163, 2643, 4940, 11446, 1563T7, 16321, 20091. STAKING OP TIMMERFABRIEK. LANGERUIGEWEIDE, 29 April. He denmorgen is op de timmerfabriek V.I. O-S. een staking uitgebroken, welke 67 man omvat. De arbeiders hehben een eisoh tot loonsverhooging ingediend. Zaterdag hebben hieroveT besprekingen plaats ge- bad tusscben vertegenwoordigers van het personeel en den directeur der fabriek, den heer J. Kastelein. De arbeiders namen ech ter geen genoegen met de toezeggingen van den directeur en zijn hedenmorgen niet meer aan den arbeid gegaan. DE FILMBRAND TE HILVERSUM. Verdachten vrijgesproken. AMSTERDAM, 29 April. De Rechtbank te Amsterdam heeft heden uitspraak ge daan in de strafzaak tegen pater Buijs en broeder Duimel, aan wie ten laste was ge legd de dood door schuld van 2 kinderen, die tijdens den filmbrand te Hilversum op 24 September om het leven kwamen. De Rechtbank heeft beide verdachten vrijgesproken, aangezien *ij het wettig en (rrertuigend bewijs niet geleverd achtte. SAMENWERKING TUSSCHEN A.N.W.B. en K.N.A.C. GE8INDIGD. Publiek ondervindt geen nadeel. AMSTERDAM, 29 April. De ANWB. meldt, dat op 1 Mei de samenwerking, wel ke sinds 1 Januari 1924 heeft bestaan tus schen den A.N.W.B. en den K.N.A.C. ein digt Deze samenwerking betrof aanvanke lijk alleen bet werk der wegencommissie, welke reed$ in 1898 in den- A.N.W.B. be- Btond en het plaatsen van waarschuwings borden, waarmee de A.N.W.B. zich reeds in 1892 bezighield. De K.N.A.G. werd in 1924 in deze wegencommissie opgenomen «n de waarschuwingsborden later ook de plaatsnaam en richtingsborden werden sindsdien door den A.N.WJB. geplaatst voor gemeenschappelijke rekening. De be kende A.N.W.B.-wegwijzers bleven buiten de overeenkomst en werden steeds door den A.N.W.B. geplaatst en betaald. Thans is deze samenwerking beëindigd, aangezien door de K.N.A.C. wijzigingen der overeen komst werden verlangd, waarin de A N. W.B. wel grootendeels, maar niet volledig meende te mogen toestemmen. Dientenge volge zal do A.N.W.B., evenals vóór 1924, dit werk voortaan wederom verrichten on der eigen naam en voor eigen rekening. De plaatsing van borden en het werk op we- gengebied zal de A.N.W3. op oude wijze voortzetten. De weggebruiker zal van het ophouden der samenwerking geen nadeelige gevol gen ondervinden. FRANKRIJKS OOSTGRENS. PARIJS, 29 ApriL Ter versterking van de Fransohe Oostgrens, zijn zes jacht vliegtuigen van Rheims naar Straatsburg gedirigeerd. De toestellen zijn van het nieuwste type en kunnen een snelheid be reiken van 400 "K M. per uur. UITBREIDING TURKSCHE HANDELS VLOOT. KONSTANTTNOPEL, 29 April. De Turksche - regeering heeft 10 millioen Turksche ponden toegestaan voor uitbrei ding van den handelsvloot door den aan koop van 11 nieuwe schepen. AMERIKAANSCHE VL00T- MANOUEVRES. Eigenaardigs terughoudendheid. NEW-YORK, 29 April. Bij het aanbre ken van den dag zijn vanmorgen de zomer- monoeuvres der Amenkaansche vloot in den Stillen Oceaan begonnen. De manoue- vres zullen verscheidene maanden duren en zich uitstrekken over een gebied van 5 millioen vierkante mijl. Ongeveer 160 oorlogsschepen en bijna 500 vliegtuigen hebben zich verdeeld in twee vijandelijke vloten, die dan in den driehoek tusschen Hawai, Midway Island en de Aleoeten oefeningen zullen houden, welker karakter zorgvuldig wordt geheim gehouden. Zelfs niet de namen van de eenheden, die tegen over elkaar zullen staan, zijn bekend ge maakt. De correspondenten, die de mar noeuvres meemaken, hehben plechtig moeten belooven, hun berichten aan een censor voor te leggen. DOODELIJK ONGEVAL IN BAD. Leeslamp ta water. Te Amsterdam nam een 22-jarige jon geman Zaterdagavond in zijn pension aan de Vijzelstraat een bad. Toen hij zich in het bad bevond, heeft hij een defecte lees lamp met snoer gebruikt. Deze lamp is in het water terechtgekomen, met het nood lottig gevolg, dat de jongeman door den electrischen stroom getroffen werd. Hef slachtoffer was op slag dood. Toen de pens ongast Zondagmorgen niet a&n tafel verscheen en ook niet op zijn slaapkamer aanwezig bleek te zijn, ging men op onderzoek uit, om in de badkamer tot bovengenoemde ontdekking te komen. Dit droeve ongeval is een nieuwe waar schuwing om in een vochtige omgeving uiterst voorzichtig te zijn met het gebruik ran electrise he voorwerpen. EEN PERSIL-SCHOOL. Om verbruiksters der producten van ite Per8il-f abri eken te Jutphaas in de ge legenheid te stellen zich door terzake kundig personeel omtrent het juiste ge bruik daarvan te laten voorl'chten, heeft de directie besloten tot stichting van een Persil-School, waartoe de perceelen 79 aan het Kleine Gatmanplantsoen te Am sterdam een verbouwing ondergaan. De opening van deze school, welke zal geschieden door den heer dr. I. H J. Vos, wethouder te Amsterdam, is vastge steld op Donderdag 2 Mei. FILM EN WERKELIJKHEID. Een drama in Hollywood. De chauffeur van een bekend costuum- ontwerper voor filmsterren te Hollywood, William M. Howard, schoot Vrijdag na een cocktail partij zijn patroon, den 25- jarigen Paul Wharton, en den hoogleeraar in het recht aan de univers teit van Cali fornia te Los Angeles, prof. Henry R. Bolte, die zich in het gezelschap van Wharton bevond, neer, waarna hij zelf moord pleegde. Wharton en Howard wa ren onmiddellijk dood, prof. Bolte was zwaar gewond en werd naar een zieken huis overgebracht, waar hij in levensge vaar verkeert. De aanleiding tot dit drama is geheel onbekend. HET MIJNCONFLICT IN LIMBURG. Staking in zicht De pogingen van den rijksbemiddelaar, om tot oploss ng van het mijnconflict in Limburg te geraken, hebben een negatief resultaat gehad Deze uitslag heeft in de mijnstreek veel onsteltenis veroorzaakt, waai hst gevolg van deze mislukking was dat de directeuren kennis gaven van hun voornemen, om de vijf procent loonsver laging op 1 Mei te doen ingaan bij een werktijd van vijf of zes dagen, den kin dertoeslag met 25 pCt. te verminderen en met ingang van 1 Januari de kosten van de verlofregeling met 50 pCt. te reducee- ren. Verder zeggen zij tegen 1 Juli het individueel© arbeidscontract op om niet meer verplicht te zijn deel te nemen aan bet algemeen mijnwerkersfonds. Niet aanvaard. De werknemers verklaarden hierop, dat zij d:t voorstel van de werkgevers niet zou den aanvaarden. Het dagelijksch bestuur van den Katho lieken Mijnwerkersbond heeft machtiging gekregen om met de afdeelingsbesturen de noodige reglementaire maatregelen te ne men. Volgens het reglement moet over bet al of niet staken door de Ipden bij refe rendum worden beslist. De hoofdbestuurs leden der vier organisaties zullen hun le den adviseeren tegen 6 Mei h«rt werk neer te leggen. De centrale van werkers :n het mijnbe drijf heeft reeds definitief besloten om, indien de mijndirecties bij haar voorne men blijven en de loonsverlaging doen in gaan, de staking op de particuliere mij nen uit te roepen, ook zelfs wanneer even tueel de andere bonden n et tot staking zouden besluiten. De omvang van het conflict. De staatsmijnen, die geen wijziging in de loon- en arbeidsovereenkomsten heb ben gebracht, staan buiten het conflict. Van de ruim 29.500 arbeiders zijn rond 10 000 werkzaam bij de particuliere mij nen, de Oranje Nassau I. II, III en IV, de Laura en de Jul de Bomaniale mijnen en de mijn Willem Sophie. Van deze ongeveer 10.000 arbeiders zijn ruim 7.000 georganiseerd, van wie onge veer 4.800 bij den Katholieken Mijnwer kersbond. DE WERELDTENTOONSTELLING TE BRUSSEL GEOPEND. Koning Leopold spraekt het openingswoord. Reeds vroeg was Zaterdagmorgen Brus sel in feesttooi gestoken ter gelegenheid van de groote gebeurtenis van den dag, de opening van de wereldtentoonstelling door koning Leopold. Een dichte haag van menscben stond langs den weg ge schaard. welke de koninklijke familie volg de en een reusachtige menigte verdrong zich op het Plein. In het rijtuig van den koning en de koningin bevonden zich ook kroonprins Boudewjjn en pr nses Jose ph ien Charlotte. Tegen kwart over elf traden de koning en de koningin binnen. Burgemeester Max sprak den koning ea de koningip toe. Hij herinnerde er aan, dat men deze tentoonstelling in «an tad van crisis is begonnen en dat de organisa toren dit grootsche werk hebben doorgezet, ondanks de bezwaren, die zij hebben ont moet. Met dankbaarheid herinnerde de burge meester aan de medewerking, die de ko ning van den aanvang af bij de verwezen lijking der plannen heeft verleend. Nadat burgemeester Max zijn rede in het Fransch had -uitgesproken, herhaalde hij haar in het Vlaamsch. Vervolgens voerde de minister van eco nomische zaken. Van Isacker, 't woord en daarna nam de koning het woord, om de tentoonstelling te openen. Een frissche wind is noodig. Koning Leopold sprak de hoop uit. dat dit werk tot nieuwe welvaart zou mogen leiden. Het doel van deze tentoonstelling is waardeering af te dwingen voor de resul taten van den menschel ijken geest en het menschelijk vernuft. Wat kan men echter doen, als de naties door tolmuren en wil lekeurige belemmeringen een evenredige verdeeling van de productie onmogelijk maken? Er bestaat een tegenstrijdigheid tusschen de afsluiting van de verschillen de volken en den ijver, waarmede zij trach ten hun welvaart te vergrooten. Ook wat het economische leven betreft, kan men niet vrij ademen in een huis, waarvan de ramen en deuren zijn gesloten. Ook op eeoonomisch gebied is een frissche wind noodig. België werkt met alle macht om uit de verstikking, waarin de economische afslui ting het land dreigt te brengen, te gera ken. Daartoe is noodig een sterke toewij ding en een sterke moreel© tucht. Zelf gerold van gezonde, rijpe Cold Star Shag. Niet alleen goedkooper maar ook beter! Daarom Ie .HET MEEST IN TREK" «cuftuupcr Met voldoening constateerde de koning, dat de internationale deelneming, aan de tentoonstelling zeer groot was. Hij hoopte, dat de samenwerking van de naties er door zou worden vergroot. Na de rede in het Fransch te hebben uitgesproken, herhaalde de koning haar in het Vlaamsch en sprak aan het einde van deze herhaling in het Vlaamsch en in het Fransch de woorden: „Hiermede verklaar ik de Brusseleohe wereldtentoonstelling voor geopend." Na d« opening. Toen de koninklijke familie de groote feestzaal verliet, werd zij toegezongen door een koor van 1500 Brusseische schoolkin deren Na een korten rondgang over het ten toonstellingsterrein keerde de koninklijke stoet naar het paleis te Brussel terug. Qp het moment, dat de koning en de koningin het hoofdgebouw verlieten, wer den honderden postduiven uit alle deelen van België, losgelaten om de blijde bood schap van de opening der tentoonstelling door het land te verspreiden. Tegelijkertijd wierp de ballon „BeJgica" met den bal lonvaarder de Muyter aan boord, de laat ste kabels los en steeg op, met millioenen strooibiljetten aan boord, die de Muyter over verschillende deelen van het land uit wierp en die eveneeiis de boodschap be vatten: „De Wereldtentoonstelling te Brus sel is geopend". Te 1 uur precies werd de stad Oud- Brussel officieel geopend en gingen de hekken der verschillende ingangen naar het tentoonstellingsterrein open, dat thans ook voor het gewonne publiek toegankelijk was Dadelijk stroode een groot aantal bezoe kers toe. Em ernstig ongeluk. In den betonkelder van een lichtfontein op het terrein der Wereldtentoonstelling is Zaterdag een ernstig ongeluk gebeurd. In deze ruimte, waar zich een deel der electrische installatie bevindt en waar in den afgeloopen nacht nog hard gewerkt was, vond men twee arbeiders liggen. Een hunner was reed© dood, terwijl bij den an der de levensgeesten weer konden worden opgewekt. Deze man heeft ernstige brand wonden aan handen en gezicht opgeloopen. Men vermoedt, dat beide slachtoffers in aanraking zijn gekomen met een hoog spanningsdraad. In het plaatsje Granja de Excarpe nabij Ler da (Spanje) heeft een vrouw bekend, vijf bloedverwanten te hebben ver giftigd om een erfenis niet te moeten uit betalen. In het dorp Ortona de Marsi in de Abruzzen zijn vijf knapen van zeven tot elf jaar oud bij het spelen in een put geval len. Toen zij uit hun benarde positie be vrijd waren, bleken zij reeds overleden te zijn. Te Kanton zijn vijf leiders der Ghi- neesche conuoup sten, leden der commu nistische regeering van Kiangsi, geexecu- tee.d. In Noord-China hebben zware zand s'ormen gewoed, die groote schade heb- len aangericht en ook menschcnlevens hebben gekost. Van Donderdag op Vrijdag daalde de temperatuur vau 35 tot 0 gra den Celsius. Een jury te Delaware (Ver. Staten) heeft een vrouw en haar dochter tot den strop veroordeeld, wegens moord op den broeder van de vrouw. Het vonnis zal op 7 Juni worden voltrokken. Tot nu toe was nog nimmer in Delaware een vrouw op gehangen. Een andere zoon van de vrouw is tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. Op de Azoren is Zaterdagmiddag om 5.10 een krachtige |aardschok gevoeld- In Ribeira Quente, dat op eenigen af stand van Ponta Delgado is gelegen, zijn vele personen gedood en talrijke gewond. De huizen hebben veel schade geleden. Te Lissabon zijn in een ziekenhuis 50 inwoners van het dorpje Aldaia Nova de St. Bento opgenomen, die allen lijdend zijn aan de gevolgen van den beet van een dollen hond. Eenigen hunner verkeeren in zorglijken toestand. De bevolking van het dorpje heeft in een paniekstemming alle honden daar afgemaakt. 1 Ameide. Zaterdag raakte het 6-jarig zoontje van den heer A .B. Versluis aan den Tiendweg in ^e sloot. Een broertje, die het ongeluk zag gebeuren, begon hard te roepen, zoodat d>e mandenmakers van den heer H. v. d. Zouwen toeschoten en het knaapje op het droge brachten, zoodat het ongeluk met een modderpak afliep. DE DIESEL, DIE BLEEF STEKEN. Kwartier vertraging. Gouda. Een Dieseltrein, die ter gele genheid van de bloemententoonstelling te Boskoop op het traject GoudaBoskoop— Alphen a.d. RijnLeiden reed en die om 15.44 van Gouda was vertrokken, is Zon dagmiddag, nauwelijks honderd meter van het station Gouda, defect geraakt, waardoor de trein niet verder kon. Het bleek mogelijk in tegengestelde richting te rijden, waarom de trein naar het sta^ tion terugkeerde. Er was nog een trein stel aanwezig, dat voor het perron werd gerangeerd en waarin de passagiers kon den overstappen. Met een kwartier ver traging is deze Diesel vertrokken. Het euvel aan den defecten trein was niet van ernstigen aard, zoodat hij spoe dig verder kon rijden. Groot-Ammers. Van den landbouwer C- Hakkesteegt stierf een beste koe. De keu ringsveearts heeft het dier voor de con sumptie afgekeurd, waarna het cadaver werd vervoerd naar het destructiebedrijf te Dordrecht. Collecte voor de blinden. Goudriaan. Evenals andere jaren wordt ook dit jaar gecollecteerd voor de 15C blinden, tewerkgesteld in de bekende in richting, Plantage Middenlaan 64 te Am sterdam. De veresnigng streeft er naar den bhnden in staat te stellen zich zoo veel mogelijk in het maatschappelijk le ven te kunnen handhaven, opdat zij hun gemis zoo weinig mogelijk zullen gevoe len. De vereeniging hoopt dat de inwoners van Goudriaan met milde hand zullen ge ven, teneinde dit schoone werk in hand te kunnen houden. De collec'e wordt hier D;nsdag 30 April gehouden. Nieuwland. Zondag ging N.S.V. met zijn aanhangers naar de seriewedslrijden te Gellicum om aldaar uit te komen tegen de club van dien naam. Deze wedstrijd eindigde in een 21 overwinning voor Gellicum (na verlen- Dat zich in deze wedstrijd nog al eenige incidenten voordeden, lag niet aan de spelers, maar aan den scheidsrechter. A.s. Zondag komt om half drie N.S.V uit tegen R.S.V., Rumpt, om den derden of vierden prijs. GEMENGD ZWEMMEN IN DE PLASSEN VERBODEN. Reeuwijk. De gemeenterad heeft in zijn vergadering van Vrijdag met 6 tegen 4 stemmen de concept-verordening op het baden en zwemmen in de plassen aan genomen, waarbij o m. is bepaald dat het Naar waarneming in den morgen van 29 April. De wijzer zonder pijlpunt geeft den etand van den vorigan dag aan. Verwachting tot Dinsdagavond. Matige tot zwakke Westelijke tot Noord- Westelijke wind: betrokken tot zwaar be wolkt: weinig of geen regen; aanvankelijk weinig verandering in temperatuur; later iets zachter. Waterstand; Schoonhoven hoog water 2 mtf, 1.19 M. Vreeswijk hoog water 4.— uur, 1.88 M. Keulen stand 5 49 M., was 0 67 M. Maastricht 27 April 42.72 M., val 0.08 M. Luchttemperatuur: D# temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw; öl graden Fahrenheit* Maandag 29 April: Op 2.50, onder 314. Nieuwe Maan Donderdag 2 Mei. verboden is dat personen van twee ge slachten tegelijk zwemmen, andera dan in het zwembad Elfhoeven en men zich niet in badcostuum mag bevinden op plaatsen, welke vanaf den openharen weg zichtbaar zijn. De bepalingen dezer verordening waren ontworpen door da rechtse he raadsfrac ties dezer gemeente en wel de R.K., A R. en CH. De plaatselijke, alsmede de hier gevestigde rijkspolitie, zal ter naleving van het verbod speciale politiediensten verricb ten- Waterleiding In „de Temper. Reeuwijk. De afd. Tempel zal zeer bin nenkort ook van waterleiding worden voorzien. Vele Tempel-bewonens zullen deze uitbreiding toejuichen, daar het wa ter daar ter plaatse zeer slecht ia. PAARDEN EN VEE. AMSTERDAM, 29 ApriL Veemarkt. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 600 vette koeien, waarvan de prijzwi waren: le kwal. 54—60, 2e kwal. 46-h54, 3e kwal. 40 46 per K G. slachtgewicht; 93 melk- en kalfkoeien f 150190 per stuk; 192 vette kalveren, 2e kwal. 32—46, 2e kwal. 26— 31 per K G. levendgewioht; 180 nuchtere kalveren f 2.50—6.50 per stuk; 112 scha pen en lammeren, schapen f 1216, lam meren f 911 per stuk; 509 varkens, vlee8chvarkens, wegende van 90110 KG, 4647. zware varkens 4445, vette var kens 4344 per K.G. slachtgewicht; 32 paarden f 90100 per stuk. ROTTERDAM, 29 ApriL Veemarkt Aan voer totaal 1820 stuks; vette runderen 702; vette kalveren 358, schapen en lam meren 186, varkens 564, nuchtere kalve- ren 9. Prijzen per K.G. vette koeien le kwali teit tot 53 ot., 2e kw. tot 47 ct. 3e kwal. 3238 ot.; vette ossen le kw. tot 48 ct., 2e kw. tot 43 ct.; 3e kw. 3741 ct., stie ren le kw tot 75 ct., 2e kw. tot 65 ct., 3e kw. 4550 ct.; vette kalveren le kw 37 ct., 2e kw. 36 ct., 3e kw. 35 ct.: schapen le kw. 38, 2e kw. 34, 3e kw. 30; lammeren le kw. 40, 2e kw. 35, 3e kw. 30. Schapen per stuk: le kw. f 17, 2e kw. f 13, 3e kw. f 8; lammeren le kw. f 14, 2e kw f 11, 3e kw. f 7. Vette koeien en ossen aanvoer ruimer, handel traag, prijzen lager; stieren aan voer ruimer, handel lui, prijzen als vori ge week; vette kalveren aanvoer ruimer, handel willig, prijzen stijver; varkens aan voer groot, handel zeer kalm, prijzen iets lager. MELK. BOTER. KAAS EN EIEREN. OUDEWATER, 29 April. Telefonisch, kaasmarkt van heden: Aanvoer 61 par tijen, tezamen 2745 stuks, wegende 13725 K.G. le soort: 1213, 2e soort 1011. Handel traag. AARDAPPELEN, GROENTEN EN RUIT ROTTERDAM, 29 ApriL Aardappelen. "Brielsche eigenheimers f 1.502.50, Zeeuwsche eigenheimers f 1.501.80, Zeeuwsche blauwe eigenheimers f 3.004, Zeeuwsche bonten f 2.753.20, Blauwe eigenheimers f 1.752, Friesche eigenhei mers f 2 20—2,70, Weetlandeche ronde schoolmeesters zand en klei 6 cent per K.G.; Drielingen (bonte en blauwe) f 1.902.30, Bravo's f 2.002.90, Blauw- pitlers Red Star f 2.502.80, Winter Mal ta's 911 cent per KXSL Met redelijken aanvoer, kalme vraag. ddtentoonstelling te Brussel, door Zijne Majesteit geopend. De aankomst der Koninklijke familie op de tentoonstelling, Gistermorgen omstreeks half negen werd op den onbewaakten overweg te Zwolle een auto met een aanhangwagen, beladen met hout. aangereden door den sneltrein ZwolleLeeu warden. De resten van de auto. Het triduum te Lourdes. Na den triomfalen Intocht van den Kardinaal-Legaat, Zijne Eminentie Kardinaal Pacelli te Lourdes. De processie op de Esplanade, Zaterdag is de groote wereldtentoonstelling te Koning Leopold van België, De tweede jaarlijksche Comenius-herdenkingsmarsch door 't Gooi. De leden van de Bussumsche Wandelclub „De Kievit", de club, welke den tocht organiseerde, leggen een krans bhet Comeniua- gedenkteeken te Naarden. De „Edo Bergsmaboom te Arnhem. Op het grasveld voor het hotel „Sonsbeek" te Arnhem, had Zaterdag j.i. de planting plaats van den „Edo Bergsmaboom", welke daarna door den heer Edo Bergsma (links op de foto), aan het gemeentebestuur werd overgedragen. De kist met het stoffelijk overschot van Mgr. Schioppa wordt de kerk aan de Parkstraat te Den Haag uitgedragen. Minister Colijn en de heer A. J. P. Adlercreutz (rechts), fungeeren als slippendragers.

Schoonhovensche Courant | 1935 | | pagina 2