IBIS SHAG 3 BEU* de hollandsche kapers. Dobbelmcmn lekker... man! SCHOONHOVEN |~Pte»teelijk Nieuws Sportnieuws Predikbeurten Wat geeft de Radio. Kerk en School j Marktberichten MAANDAG 29 APRIL 1938 R.-K. STAATSPARTIJ. Zondag had in het Parochiaal Vereeni- gingsgebouw de stemming plaats ter aan- wijz ng ran de volgorde der candidaten op de lijst van de R.-K. Staatspartij voor de gemeenteraadsverkiezingen. De uitslag luidt als volgt: 1. A. C. A. Deerenberg (aftr.); 2. H. J. Adriaens (aftr.); 3. W. Brehm; 4. J. A. Wouden berg; 5. P. J. Groenen; 6. A. W. Gasan- der; 7. A. J. J. Verroen; 8. C. Kalmeijer. VEREENIGING SCHOONHOVEN- SCHE KLEUTERSCHOOL. Vrijdagavond is in het Nutsgebouw de ledenvergadering der Jan Kortlandschool gehouden, onder voorzitterschap van den heer A. J. de Haas. Het jaarverslag van den secretaris en de rekening en verantwoord ng van de penningmeestöresse, werden goedgekeurd. De voorzitter bracht een woord van dank voor het uitnemende financieel be heer van mevr. M. Groesbeek. De school werd in 1934 bezocht door ongeveer 90 leerlingen, een bewijs welk een belangrijke plaats deze onderwijsinrichting te Schoon hoven inneemt. Niettegenstaande den cri sistijd, die aan de zorgen van het bestuur hooge eischen stelt, is de toestand van de school gunstig te noemen. De voorzitter bracht een woord van dank voor de zeer kundige leiding van het hoofd der school mej. Wolthoorn, die in haar arbed uit stekend geassisteerd wordt door mei. A. Stuurman. In de bestuursvacature, ontstaan door bet vertrekken van den heer P. A. Coté, werd voorzien door de verkiezing van mevr. Nolst Trénité tot bestuurslid. Met een woord van opwekking om ge durende 1935 weer alle krachten te geven aan de Kleuterschool, sloot de voorzitter de vergadering. BONTE AVOND VAN T.0.AJ3.E.N.0. De R.K. muziekvereeniging T.O.A.G.E. HO. gaf Zondagavond in het Parochiaal Vereenigingsgebouw tot besluit van het seizoen een bonten avond, welke een zeer gezellig verloop heeft gehad. Bij ontsten tenis van den voorzitter riep kapelaan L. van Teijlingen den aanwezigen een har telijk welkom toe en drong er in het bij- nondér op aan, de eigen muziekvereeni ging te blijven steunen. Hot bonte karakter van den avond kwam ook in de muzieknummers tot uiting, die alle een populairen en geesti- gen inslag hadden. De geestige finale, tij dens welke alle muzikanten één voor één met opgeheven vuist achter de schermen verdwenen en de directeur ten slotte al leen voor stoelen en lessenaars stond te dirigeer en, verwekte eerst ontsteltenis, daarna een uitbundigen lach. Dat muzikanten ook goede tooneelspe- lers kunnen zijn, bleek uit de opvoering van de klucht „In den scheerwinkel", wel ke een groot succes had. De verzorging van het verdere gedeelte van den avond was opgedragen aan den heer Kars, die al heel gauw de lachers met enkele humoristische liedjes en anec- doten geheel op zijn hand had en vooral na de voordracht van het Emmabloempje •n de imitatie van Buziau een extra ap plausje in ontvangst had te nemen. Accordeon en slagwerk brachten in de pauzen een aangename afwisseling. Kapelaan L. van Teijl'ngen besloot den •rond met een woord van dank aan de uitvoerende vereeniging. AUTO VERBRAND. Aan de garage van den heer Marjee in de Spoorstraat kwam vannacht omstreeks half drie de chauffeur J. P. terug van een tocht met een 4-pers. Chrysler-auto. Hij zette den wdgen in een box, sloot deze en wilde zich met een jongen, v. E., dien hij bij zich had, naar huis begeven, toen hij plotseling door een kier tusschen de golf platen van de box vlammen zag oplaaien. Vlug liep hij terug, opende de garage en reed den wagen, die fel brandde, naar buiten. De jongen wekte den patroon en met een slang op de waterleiding wist men het vuur te blusscben. De auto was echter inmiddels geheel uitgebrand en ook de motor is door water en vuur ver nield. De schade wordt door verzekering gedekt. WAARSCHUWEND VOORBEELD. Vrijdagmiddag hield de 15-jarige v. B. zich op zijn rijwiel vast aan een in bewe ging zijnde auto. Dat ging goed en vlug, totdat de beweging opeens veranderde m stilstand. Hier niet op bedacht, botste het joogmensch met zijn rijwiel tegen den wa gon. De fiets werd beschadigd; B. kwam v «onder kleerscheuren af. Gemeenteraad. AmmervtoL Hedenavond vergadert de gemeenteraad ter behandeling van de volgende agenda; 1. Ingekomen stukken; 2 verzoeken om entheföng van schoolgelden hondenbe lasting; 3 voorstel van B. en W. tot toe- «n oen leerling tot de Handels chool te Gouda; 4. idem, inzake de in de zipkenfondspremie 5. »dem tot wijziging van msNmm*; ft. nnnfr*d""g ontwerp nieuwe legger voor de wegen en voetpaden; 7. wijziging begroot ngen 1934 en '35; 8. benoeming van leden der scjjgt- tingscommissie; 9. vaststelling pensioens grondslagen en 10, vaststelling der ver ordening. regelende de eischen van be noembaarheid in de bezoldig ng van den veldwachter. Ameide. Het jongste zoontje van den straatmaker A. S. sneed met een mes zoo danig in zijn hand, dat hij zich onder be handel ng van dokter Donker heeft moe ten stellen, die de groote wonde heeft ge hecht en verbonden. Betrapt. Jaarsveld. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben de rijksveldwachters G. J. Overbeek en A. C. Polderman, beiden van hier, dre inwoners dezer gemeente op heeterdaad betrapt bij het stelen van bussen melk aan den Lekdijk. Daar hier al meer melk ontvreemd werd, hadden de politiemannen zich verdekt opgesteld met het gevolg dat het hun gelukte de dieven aan te houden. f 25 beloon ing. Lekkerkerk. Maandag, 2en Paascbdag, of in den nacht van 2en Paaschdag op Dinsdag, werd te Schuagt, van een aan den Lekdijk staanden lichtopstand, zijnde een teeken voor de scheepvaart, de lan taarn vernield. Deze lantaarn werd ver moedelijk met een steen stuk geslagen, daar in den lichtopstand een eteen+averd aangetroffen. De brigade-commandant der rijksveld- wacht te Schoonhoven verzoekt een ieder die inl'chtginen kan geven, zich bij den rijksveldwachter te Lekkerkerk te ver voegen en maakt tevens bekend dat een bedrag van f 25 wordt uitgeloofd aan de(n)gene(n), die inlichtingen geeft, wel ke leiden tot opsporing ml veroordeeling van de(n) dader(s). Lekkerkerk. Onze dorpsgenoot, de beer B. v. d. Graaf Fx ie aan de Veeartsenij school te Utrecht geslaagd bij het examen voor gediplomeerd rijkahoefem d. Bij den bouwman B. d. W. Cm. fe een zijner koeien aan kopziekte gestorven. Het vleesch, is na keuring door den vee arts voor de consumptie goedgekeurd. De uitslag van de veiling is als volgt: aangevoerd 7090 eieren, welke verkocht werden voor f 2.20—f 2.40 per 100 stuks; violen I1/»2 cent per bos, boter 6065 ct per pond en kaas 1415 ct. per pond. D'nsdag 30 April zal de Emmabloem collecte gehouden worden. Moercapelle. Gevonden: Een bos sleu tels; inlichtingen bij de politia De Waterbaan. Reeuwijk. Gedurende het jaar 1934 over nachtten in de Jeugdherberg „De Water haan" in totaal 1889 personen. In 1933 bedroeg dit aantal 1369. De Waterhaan kan zicb dus wel in een stijgende be langstelling varh'eugen. Watersport Reeuwijk. De waterclwb „Elfhoeven" zal op 12 Mei het seizoen openen met een onderlingen wedstrijd. Conversie geldleen!ngen. Reeuwijk. De gemeenteraad heeft be sloten om alle daarvoor in aanmerking komende geldleeningen door de gemeente tot een totaal bedrag van f 167.225 bij de maatschappij voor Gemeente-Grediet te converteeren. Verbetering fiets- tn wandelpad. Reeuwijk. Na de verhard ng van bet rijwielpad langs den straatweg zal thans van gemeentewege het fiets- en wandel pad langs de plas „Elfhoeven" ook van een verharding worden voorzien. De kos ten bedragen f 1500. Steenfabriek „De Schans". Ouderkerk a.d. IJssol. Woensdagmid dag j.l. ie de steenfabriek in de Schans met de IJsselsteenfabricatie begonnen Donderdag moest het werk vanwege den regen weer worden stopgezet, maar Vrij dag kon men weer beginnen. Het steun comité is hierdoor weer eenigermate ont- i last. We vernemen echter dat de zoogen „vormtijd" korter zal duren, daar men voornemens is, minder steen a^n te ma ken dan vorige jaren. Uitslag aanbesteding. Ouderkerk a.d. IJssel. De architect D. Burger heeft Zaterdagmiddag aanbeseed het bouwen van een woonhuis voor reke ning van den heer H. H. Koning in Wijk A. Er werd als volgt ingeschreven: Metselwerk: G. Spek f 1679, W. V'sser Tzn. f 1073,50; Abr Omon f 1646; Gebr. M. en P. Pols f 1429. Timmerwerk: P. van der Velden f 1022; A. H. Doctors van Leeuwen f 1020; W Trouwborst f 999,99; Jac. Kleybeuker f 950; A. Trouwborst f 889; A. P. Sterk f 875; P. Blonk f 873; J. Spruytenburg P. van Duijvendijk f 860; H. de Jong Lz. f 821. Smdswerk: Adr. Vis f 71, W. Krouwel f 62,20; P. C. de Ruijter f 47. Schilderwerk: PI. van Reeuwijk f 289. Lood- en zinkwerk: M. Stolker f 89. Electrificatie: M. Stolker f 42,50. Alle inschrijvers zijn van hier. Oudswatsr. De verkoop van het Emma bloempje ten bate der T.B.C.-vereenigin- gm heeft hier f 103,85 opgebracht, VOETBAL. brengt U juist dat gene. wat U graag leest 1 IDat doet alleen de CHOONHOVENSCHE COURANT ter de Stierenkeuring. Polsbroek. Vanwege de commissie Bevorder ng van de Veefokkerij in prov. Utrecht werd de districtsstieren- keuring gehouden op de boerderij van den heer J. de Pater Tzn. De uitslag was als volgt: Edelman, geb. 20 Maart 1933 No. 12851, eig. de Fok- en Gontrolever. U. Z. W. H. te Polsbroek, geplaatst in klasse II en definitief opgenomen in het N. R. S. met 78 punten; August Wilhelm, geb. 1 Maart 1933 No. 13223, eigen. J. de Pa ter alh'er, geplaatst in klasse I en defi nitief opgenomen in het N.R.S. met 81.8 punten. Aanbesteding. Vlist. Bij de publieke aanbesteding van het bouwen van een machinist-woning en motorgemaal voor rekening van den pol der Vliet Oostzijde, werd ingeschreven als volgt: L. H. Reichard te Haastrecht f 3075, Ghr. r. Delft, Haastrecht, f 3483, J. v. d. Graaf, Bergambacht, f 3520; A. v. d. Aa, Hardinxveld, f 3690; J. v. d. Heuvel, Stolwijk, f 3799; H. CL Voe, Vlist, f 8849; H. Bakker, Gieseendam, f 3927; A. Lieshout, Lopik, f 4294, J. de Vries, Streefkerk, f 4784, P. Bouter, Schoonho ven, f 5986. Waddinxveen. Dé eandidaatstelling voor den gemeenteraad is voor deze ge meente vastgesteld op 14 Mei. Op den spoorwegovergang aan den Kerkweg had een botsing plaats tusschen een autobus van De J. tn een personen auto van den heer B. Laatstgenoemde auto werd licht beschadigd. Twee opgeschoten jongens, die in de Emmastraat aan het stoeien waren, vielen door de étalageruit van den heer Assche- man. Een der jongens, H., werd door glasscherven zoodani gaan zijn hoofd ge wond, dat dokte rhulp moest worden in geroepen. Gevonden: eez glacé handschoen, een zwarte vulpenhouder, een bos sleu tels, een portemonnaie, een armband, een damesschoen Concert IJsselstein. In verband met den ver jaardag van Prinsea Juliana, zal indien het weer gunstig is, da muziekvereeni ging „Excelsior" Dinsdagavond om 8 m. een concert geven in de muziektent op het Kronenburgplantsoen. IJsselstein. De candidateDÜjsten voor de gemeenteraadsverkiezing moeten vóór of op 14 Mei ingeleverd zijn. De stemm'ng wordt gehouden op Woensdag 19 Juni. De Emma-bloempjesverkoop heeft in deze gemeente ruim f 62 opgebracht Van hef dak gevallen. Zevenhuizen. Vrijdagmiddag is de mon teur van het G. M. B., de heer S. Wob- bes, tijdens werkzaamheden op het dak van den heer Zijderhand, daar afgeval len. Hij viel zoodanig op een emmer, dat hij, naar dokter De Jong constateerde, eenige ribben heeft gebroken. Per auto is hij naar zijn woning vervoerd. Het zal wel eenigen tijd duren eer hij zijn werk kan hervatten. DE WEDSTRIJDEN VAN GISTEREN. „Sportclub I" beëindigt de com pete met een overwinning. De vierde elftallers verliezen met een oneven doelpunt. Schoonhoven. De competitie voor het eerste elftal van „Sportclub" is gisteren afgesloten met een thuiswedstrijd tegen „Moordrecht I". Van veel belang was de wedstrijd niet, en dit deed ook zijn stem pel gelden op het verloop van den strijd. Het geheel is een matige vertooning ge worden. en voor het publiek was het maar gelukkig, dal er flink op los gedoelpunt is. In hot geheel bedroeg dit acht, waarvan vijf voon. Schoonhoven en drie voor Moor drecht, hoewel, als we het verloop van den strijd nagaan, de uitslag van een gelijk spel de verhouding beter had weergegeven. Door deze overwinning neemt het eerste elftal van ..Sportclub" nog een bescheiden plaats op de ranglijst in, n.l. als nummer vier, zooals onderstaande stand aan geeft. Het vierde elftal van „Sportclub" heeft niet het genoegen mogen smaken slechts één puntje uit den thuiswedstrijd tegen „Groot-Ammers I" te behalen. Verdiend hebben ze dit in alle opzichten, maar daar geluk nu eenmaal in voetbal een flink woordje medespreekt, bleven de hardnek kige pogingen, om den stand gelijk te maken, vruchteloos, en ,/jrroot-Ammers I" won daardoor tenslotte met 12. De uitslagen van de 4e klasse D van den K.N.V.B., Afdeêling II, zijn: SchoonhovenMoordrecht 5ft- Gouderak-Boek. Boys De eindstand luidt: a-a gesp. gw. gl. rrl. ▼*-4 P DC V. 16 15 1 0 68—16 31 Haastrecht 16 10 2 4 42-08 22 Gouderak 16 8 2 6 43-33 18 Schoonhoven 16 7 2 7 4540 16 Waddinxveen 16 5 4 7 4041 14 Moordrecht 16 6 3 8 37-44 13 Lekkerkerk 16 4 3 9 27—44 11 Dilettant 16 4 2 10 27—61 10 Bosk. Boys 16 4 1 11 16—38 9 Over de gespeelde wedstrijden nog het volgende; NED. HERV. KERK. KRIMPEN a.d. IJSSEL. Evangelisatie Tuinstraat 7. Woensdag 1 Mei, 's avonds 7.15 uur. Ds. W. Baaij, van Tholen. Donderdag 2 Mei. 's avonds 7.15 uur, Ds. W. Blaak, van St. Filipsland. Doops- bediening. MOERCAPELLE. Donderdag 2 Mei, na middags 3 uur Ds. J. E. Uitman, Huwe lijksinzegening. NIEUW-LEKKERLAND. Woensdag 1 n.m. 1 30 uur. Ds. Joh. van Dorssen. Hu- welijksinzegenin g. CHR. GEREF. KERK. AMEIDE. Woensdag 1 Me: as., des avonds 7.30 uur Da. v. d. Molen, van Rot terdam. OUD GEREF. GEM. ALBLASSERDAM. Geb Polderstraat. Maandag 29 April, n.m. 7 uur, de heer J. Vijverberg van Rhenen. GAPELLE A.D. IJSSEL. Woensdag 1 Mei Bermweglaan. *a Avonds 7.15 uur de heer H. Vlot. EVANGELISATIE. GIESSENDAM. Evangelisatie samen komst in het gebouw Rehoboth. Woens dag 1 Mei as des avonds 7.30 uur heer Mol van Dordrecht. „Sportclub I"—„Moordrecht I" 5—3. De middenvoor van „Sportclub" bracht den bal aan het rollen en nadat het spel zich eenigen tijd op het middenveld had afgespeeld, forceerde „Moordrecht" de eer ste hoekschop, waaruit de rechtsbinnen via de onderkant van de lat, het eerste doelpunt maakte (O—l). Lang mocht „Moordrecht" zich niet in dezen voor sprong verheugen, want toen de midden voor van „Sportclub" een goede soorings- kans kreeg, werd bij op niet geoorloofde wijze aangevallen en de strafschop bracht de gelijkmaker (1—1). Hoewel „Moor drecht" nu niet bepaald de mindere was. stak het veldspel onzer stadgenooten zeer gunstig af bij dat van „Moordrecht". Het was de rechtsbuiten, die aan „Sportclub" de leiding gaf. toen hij wist te profiteeren van een niet goed weggewerkte bal van de „Moordrecht"-verdediging, en van dichtbij inschoot (2—1). Op dit moment wilde het bij „Sportlcub" uitstekend lukken, want uit oen hoekschop wist de rechtsbinnen op keurige wijze den bal m te koppen, den stand daardoor brengend op 3—1. Na dat ook .Moordrecht" enkele malen een bezoek had gebracht aan het „Sportclub"- doel, welke aanvallen steeds werden ge leid door den middenvoor, bleef succes voor haar uit, doordat men steeds van te verren afstand echoot. Toen „Sportclub" daarna den aanval weer overnam, plaatste de rechtsbinnen na goed doorzetten, den bal vrij voor het doel. waardoor de linksbin nen ongehinderd er 4—1 van kon maken. Zoo bleef de stand tot aan de rust. Was de strijd voor de rust het aankijken nog waard, in de tweede speelhelft daalde het tempo aanmerkelijk en vooral van „Sport- club"-zijde nam men het wel eens wat te kalm op, en ook, doordat men de opstel ling had gewijzigd, wat geen gelukkige was. nam ..Moordrecht" eenig overwicht, maar tot doelpunten kwam zij maar niet. „Sportclub" wist uit een snellen aanval door zijn middenvoor er nog 5—1 van te maken, een stand, die sterk geflatteerd was. Ten slotte wist „Moordrecht" uit een strafschop den achterstand te verkleinen en vijf minuten later maakte de midden voor van „Moordrecht" er 53 van De resteerende tijd van den wedstrijd speelde zich daarna voornamelijk op het midden veld af, waardoor de stand ongewijzigd bleef Toen scheidsrechter Heeneman, die uiterst correct leidde, einde floot, had .Sportclub" met 5—3 gewonnen. „Sportclub IV"—Groot-Ammers I" 1-2. Aanvankelijk nam „Groot-Ammers" het spel in handen, maar nadat „Sportclub dezen druk goed was doorgekomen, volg de verder een gelijkopgaande strijd. „Sportclub" kwam het eerst aan de lei ding, toen zij een strafschop toegewezen kreeg, waaruit de linksbinnen doelpuntte (1—0). Zoo bleef de stand tot tien minu ten voor de rust, toen tenslotte de mid- denvoor van ..Groot-Ammers" een voorzet do 1 van den linksbuiten wist te benutten en de stand gelijk I1 maakte. Met dezen stand ging de rust ook in. Het tweede gedeelte van den strijd nam „Sportclub" den aan val in handen en de middenvoor kopte net o\er. „Groot-Ammers" werd op eigen speelhelft teruggedrongen, maar het te ver opdringen werd haar noodlottig en mede doordat de verdediging bleef staan voo: vermeend buitenspel, werd haar noodlot tig, want toen de linksbuiten van „Groot- Ammers" een ver vooruit gespeelden bal nog juist voor het „Sportclub"-doel wist te plaatsten, maakte de middenvoor er 12 van. Na dit doelpunt zette „Sport club" alles op den aanval, maar wat ook geprobeerd werd „Groot-Atnmers" wist wist het doel schoon te houden, en de hardwerkende Blauw-Witten mochten er ten eenenmalo niet in slagen, om den ver dienden gelijkmaker ter wereld te brengen. „Groot-Ammers I" won tenslotte met 12. Ameide. Het tweede elftal van Rohda speelde Zondagmiddag een thuiswedstrijd voor de competitie tegen U.V.V. VH. In een zeer spannenden en vriendschappelij- ken wedstrijd w sten de U.V.Vers met 5r-4 de overwinning te behalen. L.F.C. IV—Stolwijk III. Lekkerkerk. L.F.G. heeft drie jong® spe lers in haar elftal opgesteld. Het spel gaat direct van doel tot doel en aan weerskan ten ontstaan twee corners, welke echter niets opleveren. L.F.G. is dan iets ip de meerderheid. Na ongeveer een half uur heeft de middenvoor van L.F.G. succes ett geeft zijn club de leiding (l—O). Vijf mi nuten later maakt de linksbinnen er 2—O van, welke stand voor de rust niet meen verandert. Na rust heeft L-F.G. den vrij straffen wind in haar voordeed en is bijna steeds in den aanval. Drie corners op hel Stolwijk-doel leveren niets op. Er ie onge veer 10 minuten gespeeld, ais de linksbin nen weder succes heeft (30). Even later" schiet de middenvoor net over de lat Du* komt Stolwijk meer in den aanval, een der, L.F.G.-era maakt in het strafschopgebied hands. De penalty wordt door den linksback van Stolwijk benut (3—1) Daarna worden aan weerskanten een paar hoekschoppen weder onbenut geleten. Een vrije schop nel buiten het strafschopgebied van Stolwijk blijft ook zonder succes. Tenslotte loet dd linksbinnen van L.F.C. een hard echot, hert-* welk precies onder de lat het doel ingaai (41), welke stand zich in den resteeren-' den tijd niet meer wijzigt. G0UDSCHEN VOETBALBOND. Uitslagen Zondag 28 April 19SL. 2e klasse A: O.N.A. 4Bosk. Boys 2 31 G.S.V. 3Schoonhoven 3 M uitgesteld. 2e klasse B: Schoonhoven 4Groot-Ammers 1 12 O.N.A. 5—Gouderak 2 2—1. G.S.V. 4—Lekkerkerk 2 2—5 Groeneweg 1Bergambacht 1., 4—1 3e klasse A: Bodegraven. 4Gouda 5 aitgesteld. 3e klasse B: O.N.A. 6Moercapelle 2 24 3e klasse G: Oudewater 2 Groot-Ammers 2 5—0 3e klasse D: Gouderak 3Nieuwerkerk 3 uitgesteld Groeneweg 3Oudewater 3 34 Zwervers 3Ammers tol 3.aitgesteld. Lekkerkerk 4Stolwijk 3 41 3e klasse E: Gouda 6Nieuwkoop 2 120 Nieuw veen 2—^Voorwaarts 3 M 101 Gouderak 4Waddinxveen 4 M 44 Moordrecht 4Moercapelle 3 45 HET COMPETITIE-PROGRAMMA voor Zondag 5 Mei 1935. 2e klasse A; G.S.V. 3—Schoonhoven 3, 2 uur. 2e klasse RStolwijk 1G-S.V. 4, 2 uur; Schoonhoven 4O.N.A. 5, 2.30 uur. 3e klasse A: Bodegraven 4—Gouda 5, 2 uur. 3e klasse B. O.N.A. 6—Nieuwerkerk 2, 2 uur. 3e klasse D: Gouderak 3Nieuwerkerk 3, 2 uur; Zwervers 3Ammerstol 3, 2 uur; Oudewater 3Lekkerkerk 4, 2 uur. 3e klasse E: Bosk. Boys 5Gouda 6, 2 uur; Moordrecht 4Moercapelle 3, 2 uur; Stolwijk 4Nieuwveen 2, 11.30 uur. HET ENGELSCHE ELFTAL TEGEN NEDERLAND. Het Engelsche elftal, dat op 18 Mei te- gen Nederland in het Stadion to Amster dam zal uitkomen, is ais volgt samenge steld: Hibhs (Birmingham). Male (Arsenal) en Hapgood (Arsenal, aanvoerder). Gardner (Aston Villa), Barker (Derbf County), Burrows (Sheffield W.). Werrall (Portsmouth), Garter (Sunder land). Drake (Arsenal), Westwood (Bol ton Wanderers en Boys (West Hem Uni ted). Reserves zijn: B. Tay (Casuals) en Gra ven (Grimsby Town). ONZE H0CKEYPL0EG SLAAT DUITSCHLAND. Met 2-1. In het Stadion te Amsterdam heeft gis termiddag in een fraaien en spannenden strijd de Nederlandsche hookeyploeg 'iet Duitsche team met 2—1 verslagen. De rust ging in met een 1—0 voorsprong voor de In de tweede helft wist Ah Tresling uit twee strafcomer8 Nederland de overwin ning te bezorgen. MAANDAG 29 APRIL 1938 Dinsdag 30 April. Hilversum. 301.5 M. A.V.R.0. 8—8.20 Carillonbespeling van de Ned. Herv. Kerk tc Nijkerk, 8.209 uur Gramofoon; 9-9 20 Piano-variaties over Hollandsche liede ren; 9.2010 Concert door Kovacs Lajos en zijn Orkest; 1010.15 Morgenwijding. 10.15—10.30 Gramofoon; 10.30—11 Gra mofoon; 1111.30 Wenken voor de huis houding; 11.3012 Orgelconcert en Cello; 12.301.15 Concert door het Omroep-Or- kest, 1.151.35 Gramofoon; 1.352 Con cert door het Omroep-Orkest; 22.20 Voordracht van poëzie door Kommer Kleijn; 2.203 Concert door het Omroep- Orkest; 34 Knipcursus; 4.154.30 Gra mofoon; 4.306 Radio Kinderkoorzang; 5 —6.30 Verhalen voor kleinere kinderen door Ant. van Dijk; V.P.R.O. 5.30 uur Bij- belverteUing door Ds B. J. Aris; A.V.R.0. 67 Concert door Kovacs Lajos en zijn Orkest; 7—7.25 Zang van Nederlandsche liederen door het Kinderkoor der Vereo- niging „Zanglust"; 7.308 Engelsohe les voor beginners; 8—8.05 Nieuwsberichten, 805—8.50 Debuut van de A.V.R.O.-Deci- bels; 8.50—9 Hoe Nederland Princesse- verjaardag vierde (opnamen van den Re portage-dienst); 910 Opvoering van „Het Koningschap van ons Vorstenhuis"; 10 10.20 Viool-sonate; 10.20—11 Concert door het Omroep-Orkest; 1111 10 Nieuwsberichten: 11.10—12 Concert door het Cantabilé-Orkfet Huizen. 1875 M- KRO. 8—016 Concert; 10—1050 Gramofoon: 1050—11.30 Uit zending van het planten van den eersten Julianaboom in Nederland te Haarlem; 11.3012 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L H. Perquin; 12.15—2 Concert ftoor het K.R.O-Orkest «n Gramofoon; 2 ft Vrwwemrartje; 34 Modecursus; 4.15 «—430 Gramofoon; 4.306 Zang door de „Spaarnezangertjee"; 5—6.30 Concert door de St&fmuziek van hot le Reg. Infante rie Ie Assen; 5306 46 Gramofoon; 6.45 •—6.15 Concert door de Stafmuziek Ie As ten, 6.156.90 Gramofoon; 6.307 Con- osrt door de Stafmuziek te Assen; 7.16 *—8.16 De Wereldtentoonstelling te Brus sel. Opening van het Nederlandsche Pavil joen door Z Ex. Mr Th. J. Verschuur; 8.15—956 Concert door het Utrecbtsch Stedelijk Orkest, versterkt met het K R 0 - Orkest; 9 55—1010 „Ons Vorstenhuis" door Pastoor W. Nolet; 10.101015 Gra- nofoon; 10.1510.30 Internationale Sport- revue door Passepartout; 10.3010.35 Nieuwsberichten: 10.3611.06 Carillon concert op het Paleis te Amsterdam; 11.05—12 Gramofoon. Woensdag 1 Mei. Hilversum. 301.5 M V.A.R.A. 8 uur Ope ning van het één-Mei-programma; V.P. R.O. 10 uur Morgenwijding; V.A.R A. 10.15 uur Zang door het V.A.RA.-Kinder- koor „De Krekeltjes", 10.30 uur Concert door Orvitropia, 11 uur Zang door het V.A.RA.-Kinderkoor „De Krekeltjes"; 11.15 uur Concert door de Zonnekloppers; 11.30 Voor de Vrouwen; 11.50 Zang en Piano; 12 uur Viool-recital; 12.20 uur Alb. de Booy zingt met Orgelbegeleiding; 12.50 uur Gramofoon; 1 uur A. B. Kleerekooper over; „Onze boodschap op 1 Mei 1935: „Een is niets, één is alles"; 1.30 uur Cel lo-recital; 1.50 uur Orgelspel; 220 uur Ot to van Tussenbroek over: „Walter Crane en de één-Mei-gedachte"; 2.40 uur Gra mofoon. 3 uur Concert door de Fliereflui ters; 3.40 uur Dr. Henri Polak over: „De lenteschoonheid van ons land"; 4 uur Op treden van Willem van Iependaal; 4.30 uur „Een-Mei-rede voor de jeugd" door Dr. G. Horreus de Haas; 5.40 uur Een- Mei-rede door Ir. J .W. Albarda; 6.02 uur Zang door „De Wielewaal", 6.20 uur Concert door het VJk.R.A.-Orkest, 7.20 uur Gramofoon; 735 uur Concert door het V.A.R A.-Orkest; 8 uur S.O.S.-berichten; 8.03 uur Nieuwsberichten en Varia; 8.15 uur Opvoering van „Er stormt door dc wolken een nieuwe lent"; 9.45 uur Orgel spel, 10.90 uur Sluiting van het één-Mei programma door A de Vries; 10.40 nur Nieuwsberichten; 10 45 uur Concert door het Strijkorkest; 11.15 uur Concert door Schalmei; 11.30 uur Gramofoon. Hulzen. 1875 M. N.CR.V. 8—8.16 Schrift lezing en Med tatie; 8.15-9.30Gramofoon: 10.3011 Morgendienst door Ds. J. W. Esselink; 1112 Concert,*, door het En semble Van der Horst; 12.15—-1.30 Concert door het Ensemble Van der Horst; 1.90 2 15 Gramofon, 2.153 Piano-recital; 3 330 Lezen van Chr lectuur; 330—345 Gramofoon: 46 Orgelbespeling; 56 Kinderuurtje; 66 30 Technische lezingen (XXXI). „Electrieiteit in dienst der sa menleving". (5 Licht en verlichting, door R. Cazemir; 6.307 Onderwijsfonds voor de Binnenvaart; 77.15 Nieuwsberich ten: 7.15730 In verband met de van 7 19 Mei as. te houden tentoonstelling „Mooi Nederland" in de groote Apollohal te Amsterdam, spreekt W. P. F. van De venter; 7.308 iAndbouwhalfuurtje. „De voeding der plant" door R. J. van Lente; 8805 Nieuwsberichten; 8.0510 Propa- ganda-avond; 1010.05 Nieuwsberichten; 1005—10 46" Concert door het N.C.R.V.- Orkest; 104612 Gramofoon. KNOEIERIJEN BIJ DE STEUN- UITKEERING. Vijf personen gearresteerd. De Amsterdamsche politie heeft twee bestuursleden en vijf leden van de af dee ling Amsterdam van de Ned. Federatie van Bouwvakarbeiders gearresteerd, we gens fraude met werkloozensteuh. Werklooze leden van organisaties ont vangen via deze organisaties en niet via het Maatschappelijk Hulpbetoon hun werkloosheidsuitkeeringen. Daartoe houdt het afdeelingsbestuur lijsten bij van de genen, die dezen steun ontvangen, welke lijsten ten stadhuize moeten worden inge leverd. Het vakvereenigingsbestuur heeft pontrole nit te oefenen op de juistheid van die lijsten, bet moet er zich van over tuigen of de 8teuntrekkenden inderdaad (werkloos zijn en dagelijks komen stempe len. Het is gebleken, dat vijf bouwvakarbei ders op de werkloozenlijsten van genoem de organisatie voorkwamen en ook den werkloozensteun ontvingen, terwijl rij wel degelijk werk hadden en zelfs een zeer behoorlijk weekloon ontvingen. Van deze knoeierij zouden de beide gearresteerde bestuursleden op de hoogte zijn geweest, In hoever, zal het onderzoek moeten uit maken. Vrijwel alle verdachten hebben bekend, Sun verdiensten aan Maatschappelijk Hulp betoon te hebben verzwegen. Om te kunnen nagaan voor welke be- Iragen de gemeente door dit zestal werd opgelicht moeten nog verschillende pa troons worden gehoord. VAN ARSENICUM GESNOEPT. Te Amsterdam vond een zevenjarige Jongen een fleschje met arsenicum pastil les, waarvan hij er een in den mond stak. en er een stuk afbeet. Dit bevatte onge veer een kwart gram arsenicum. Bij zijn thuiskomst liet de jongen het fleschje aan zijn ouders zien en vertelde eveneens dat bij een stukje van een tablet had opgege ten. De hevig ontstelde ouders stelden rich fel verbinding met de politie en raadpleeg den hun hu'sdokter, die zijn maatregelen nam. De politie stelt een onderzoek in boe het fleschje op straat kan zijn ge raakt. Het is bijna niet aan te nemen, dat iemand de zwaar vergiftige tabletten op den weg heeft gedeponeerd. Het knaapje heeft tot nog toe geen nadeelige ""•volgen van het arsenicum ondervonden DE RAMP VAN DE „UIVER". Merkwaardige conclurie. De conclusie van de officieele commis sie, bestaande uit vice-admiraal Scborer, prof. dr. ir. B ezeno. majoor-vlieger Van Heyst en den marine-luitenant-vlieger Broesder. belast met het onderzoeken van de oorzaak van de ramp. welke in Decem ber de „Uiver" te Rutbah Wels trof, zou, naar de Arbeiderspers heeft vernomen, geleid hebben tot de hypothese „bliksem inslag". Het rapport heeft den Minister van Waterstaat inm ddels bereikt, die er kennis van heeft genomen, doch nog niet beslist heeft of tot publicatie, hetzij ge heel of gedeeltelijk, zal worden overge gaan. Merkwaardig is deze oonclusie vooral, omdat hat rapport van ér. Ir. Van der Maas, van den Rijksstudiedienst voor de Lucht vaart, die in opdracht van den minister naar de plaats van de ramp vertrok, ten einde een officieel onderzoek in te stellen een rapport, dat de officieele commis sie tot leiddraad heeft gediend zich uitdrukkelijk van de bl kseminslag-theorie afwendde. Hoewel het rapport-Van der Maas streng geheim werd gehouden, is indertijd gemeld, dat dr. Van der Maas tot de vol gende drie conclusies was gekomen: 1. sloot hij blikseminslag als oorzaak van de ramp nit; 2. was hij van meening, dat breuk van het toestel (van staart, roer en/of vleu gels) niet 'waarschijnlijk is; 3. ooncludeerde hij, dat de oorzaak van het ongeluk moest worden toegeschreven, aan slechte vliegeigenschappen van het toestel, die in de luchtgolvingen rondom de onweersbui bij Rutbah Wels noodlottig zijn geworden. MISPLAATSTE LIEFDADIGHEID. Kostbare sieraden verdwenen. Te Amsterdam had een bewoonster van de Blasiusstraat een kastje aan een lief dadigheidsinstelling geschonken. Latet ontdekte zij dat zij een gouden armband;' een gouden horloge, eenige losse diaman*, ten en twee oorhangers bezet met dia-J manten miste Deze sieraden, die toebe hoorden aan haar dochter, waren opge borgen in bedoeld kastje. De vrouw, die aanvankelijk niet wist, dat haar dochter daar haar sieraden had opgeborgen, had het kaatje zonder onder zoek aan de drie menschen, die er om kwamen, meegegeven. De vereeniging verklaarde geen siera den in het meubelstuk gevonden te heb ben. De poligifi heeft tenslotte de drie VOOR DE PUP ROOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG transporteurs gearresteerd als verdacht van verduistering of diefstal. Zij ontken nen echter de sieraden gestolen te heb ben. Twee hunner blijven voorloopig in ar rest. De derde is weer op vrije voeten ge steld. TANKSCHIP „JUNO" VERBEURD VERKLAARD. De kapitein beboet De gezagvoerder van het Nederlandsche petroleum-tankschip „Juno", dat eenigen tijd geleden door de Japaneche autoritei ten ia aangehouden en opgebracht wegens het z ch bevinden in verboden water, is door het gerechtshof te Takao, op For mosa, veroordeeld tot een boete van twee duizend yen, wegens het overtreden van de Scheepvaartwet. Het schip zelf, 2345 ton groot, is verbeurd verklaard. De openbare aanklager had slechts een boete van tweeduizend yen geëischt en stond op het standpunt, dat verbeurdver klaring van het schip niet noodzakelijk was Het vonnis is dus strenger dan de eisch. Zooals bekend, is het schip op 9 April de versterkte zone van Mako op Formosa binnen gevaren. De kapitein verklaarde, dat hij door slecht weer daartoe gedwon gen was. "y EEN WONING THUIS BEZORGD. Amerikaansehe vinding. Voor de New Yorkschb warenhuizen is niets onmogelijk. Het nidhwste is wel, dat jongelui, die verlangend* zijn een eigen huisje in te richten, een complete woning, netjes in cellophaan en verpakt, kant en klaar met inbegrip van levensmiddelen in de provisiekamer toereikend vooir drie da gen, ingebouwde radio,„electrische klok en een dito sigarenaansteker tegen een be scheiden prijs kunnen koopen. Dit „Motohome", zoo luidt de naam van dit Amerikaansehe buis der toekomst, wordt per vrachtauto geleverd en binnen twee weken door specialisten opgezet. Het bevat vier kamers, een keuken en bijkeu ken. De New Yorksehe warenhuizen zullen begin Juni met de levering van dit nieu we artikel beginnen. INCIDENT BIJ SCHIETOEFENING. Soldaat schiet op zijn eigen compagnie. Op het oefenterrein voor de troepen van Fort George (Schotland) heeft zich een eigenaardig voorval afgespeeld. Zeventig man van het regiment Schot- sche Hooglanders stonden aangetreden voor schietoefeningen met scherp. Een der manschappen ging klaar staan om te schie ten, maar draaide zich plotseling om en schoot op zijn eigen compagnie. De soldaten stoven snel uiteen en zoch ten volgens voorschrift dekking, zoodat niemand getroffen werd. De soldaat, die het incident verwekt had, loste nog twee schoten en liep toen weg, achtervolgd door de geheele com pagnie Pas na een half uur zoeken vond men hem verborgen Hij bleek door een schot gewond te zijn en werd naar het hospitaal gebracht. Of de soldaat, die vermoedelijk in een vlaag van waanzin heeft gehandeld, zich zelf de verwonding heeft toegebracht, is niet bekend. De militaire autoriteiten laten zich over het geval niet uit. ZIJN OUDERS VERMOORD. Drama in Texas. Een rechter uit het hooggerechtshof van Texas, Pierson, werd samen met zijn vrouw ongeveer 20 mijl buiten de stad Austin, dood gevonden. Zij waren beiden doodgeschoten. De eerste mededeeling over hun dood kwam van hun zoon. de 21-ja- r ge Howard Pierson, die bij een van de politieposten buiten de stad binnenstorm de en daar vertelde, dat hij gezien had hoe zijn ouders door bandieten werden aangevallen en vermoord. Hij zelf had ge tracht hen te verdedigen en daarbij had den de bandieten hem aan den linkerarm verwond. De politie vond het gedrag mi het ver haal van den jongen echter zeer verdacht en stelde een onderzoek in. Daarbij kwam aan het licht, dat de jonge Pierson zelf zijn ouders vermoord had. Hij heeft be kend, zijn ouders naar den eenzamen weg te hebben gelokt en hen daar uit wraakte hebben vermoord. Vervolgens schoot hij zichzelf een kogel in den arm. Howard heeft nie* gezegd waarom hij zioh wilde wreken. STEUNVERLEENING GRIEND- CULTUUR. De regeeringBoommiseam voor de stetm- verleening aan den akkerbouw en de vee houderij meldt, dat in 1936 geen steun zal worden verleend voor het schoonhouden van griendgewassen. Voorts zal van 1 Mei tot 1 Juni 1935 geen steun worden verleend voor geduren de die periode vervaardigde en afgelever de witte 6-voets- en witte 5-voets-hoe- pels. Zoo spoedig mogelijk, in ieder ge val -vóór 1 Juni 1935, zal worden bekend gemaakt, op welke wijze en tot welke be dragen verdere gteunverleening voor het maken van witte hoepels zal geschieden. DE VARKENSPRIJZEN. Met ingang van heden zijn de prijzen welke de Nederlandsche veehouderij- centrale voor de aan haar geleverde var kens betaalt met 2 cent per K.G. geslacht gewicht, verhoogd, met dien verstande, dat deze prijsverhooging geldt voor de varkens, welke op of na heden geleverd worden. Voor de varkens, welke bestemd zijn voor levenden uitvoer, bedraagt de prijs 37 cent per K.G levend gewicht, zonder korting. De voorwaarden, waaronder de levering plaats vindt, zijn ongewijzigd gebleven. DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND. Weer drie predikanten gear- Vrijdag zijn opnieuw drie predikanten der oppositie te Berlijn gearresteerd, n.l. Harnisch, perschef van de oppositie, als mede de predikanten Praetorius en Bro- n sch. De eerste van deze beiden is eerste secretaris van de Berlijnsche oppositie groep. De drie arrestanten staan onder be schuldiging relaties te hebben met debui- tenlandsche pers en het contact te onder houden tusschen de Protestantsche oppo sitie en de R.-K. Kerk, met de bedoeling, gezamenlijk het neo-paganisme van Alfred Rosenberg te bestrijden. Besprekingen tusschen den le'der der oppositie bisschop Mahrarens en minister Frirk hebben niet tot succes geleid. Protest tegen het verbod dar bladen. Do pauselijke nuntius te Berlijn, mgr. Orsenigo, heeft een protest ingediend te gen de verorden ng van den voorzitter der Rijkskamer voor Perszaken, Amann, waarbij alle andere bladen dan die der nat.-soc. partij verboden zijn. In het protest wordt erop gewezen, dat deze verordening een inbreuk vormt op het verleden jaar gesloten concordaat. Men ziet in de verordening, indien zij wordt toegepast, den zwaarsten slag, dien sedert de machtsoverneming door de nationaal- socialisten aan de confess oneele en voor al de katholieke pers is toegebracht. De Berlijnsche vertegenwoordigers dee kerkelijke bladen hebben zich tot dr. Schacht gewend, met het verzoek, te wil len helpen. Dr. Schacht heeft geantwoeH dat hij eerst dan kan trachten, om econo mische redenen, invloed op de aangele genheid nit te oefenen, wanneer de Rijks kamer voor perszaken werkelijk besloten heeft tot sluiting van een blad. MELK. BOTER, KAAS EN EIEREN. GROOT-AMMERS, 27 Aprfl. Aan kaasmarkt alhier waren Zaterdag aange voerd 34 partijen, met te zamen 1300 stuks kazen, wegende 9310 K G Prijzen: me4 rijksmerk le soort f 1213.50, idem 9a soort f 1112. Handel matig. AARDAPPELEN, GROENTEN EN .'Min GOUDA. 26 April. Qoop Groenteveiling Gouda en omstreken. Spinazie f 3.60-é 7.90, postelein f 2126, andijvie f 10—17^ witlof f 10.60—20 70 per 100 K.G.; Hoen* kool f 5—19, kropsla f 13 90, komkom* mors f 616 per 100 stuk»; bos peen f 7— 16, radijs f 2—2.70, rabarber f 1.50—290/ selderij f 0.80—1.50, prei f 0.70—1.40 pw 100 boe. ZWIJNDRECBT. 26 April Aardbeien f 1.402.20 per 100 stuks; andijvie f 13 per 100 K.G.; bloemkool I f 1114, idem II f 48 per 100 stuiks; bosuien f 1.50— 2, knolselderij (1 bos van 5 stuks) f 14— 18, per 100 bos; groene komkommers I f 1113, idem II f 810, idem III f 7 per 100 stuks; kropsla I f 1.503.30, id. II f 0.60—1.50 per 100 krop; stoofsla f 2.40 8.20, kroten f 0.601 per 100 K.G.; pie terselie f 1 102 per 100 bos; postelein f 23 per 100 KG.; prei f 23.30, raaïv- stelen f 1.602.10, rabarber f 2—6.30, ra dijs (roode) f 1.503.30, idem (witpunt) f 1 604.10 per 100 bos; selderij 1936 cent per dozijn; spinazie 5265 cent per kist; 8uikerboonen 47 cent, snijboonen 34 cent per pond; wortelen (afbreekpeen) f 4,50—8, zuring f 4—5 per 100 K.G. UTRECHT, 26 April. Groenten- en Vruchten veiling Utrecht en "omstreken. Rabarber f 0 506.80, raapstelen f 0.60— 1.70, radijs f 0.506.60, wortels f 130—» 15 per 100 bos; kropsla f 0.506.00^ komkommers geel f 3—-22, groen f 817, prei f 0.402.40, bloemkool f 1.5023, savoye kool f 17 per 100 stuks; zomerr- spinazie f 210, winterspinazie f 26.50, witlof f 1431, postelein f 1634, sni- kerboonen f 108'114, stoofsla f 1—10, an dijvie f 1125, breekpeen i 2.506.30, winterwortels f 0.500.80, uien f 47, per 100 K.G.; aardbeien f 2671, toma ten f 2132, blauwe druiven f 3442, roode bessen f 220 per 100 pond; goud- reinetten f 3138, brederode f 5—16, per 100 K.G.; aardbeien f 0.004.90, perziken f 14—50 per 100 stuks. UTRECHT. 7 ApriL Aangevoerd 4230 stuks vee. De prijzen waren: Stieren 19— 23 cent, slachtkoeien 2306 en 1721 cent per half K.G.vaarzen f 80110/ pinken f 6080, melkkoeien f 90160, kalfkoeien f 100175, varekoeien f 70 150, magere kalveren f 4070, nuchtere kalveren f 2.50—375, magere varken» f 2028, schrammen f 1519, biggen f 1015, magere schapen f 918, allee per stuk. Handel gedrukt. 159. Ook Bart had zijd werk Alle ka- mnen moesten gelation worden tevens moest hij toezien, dat het anker goed ge- heöchen werd. t»rwijl er honderd andere i werkjes waren, die bij het zeilklaar ma ken van een ouderwetsch oorlogssohip l.ooren. 160. De kanonnen moesten zorgvuldig gevechtsklaar gemaakt worden. Onderwijl' tuurde kapitein De Wit over de verschan sing en zag, dat de booten met de Span jaarden het fort bereikten.

Schoonhovensche Courant | 1935 | | pagina 4