0 E J HBBsECII SCHOONHOVEN LandbouwenVeeteeltj Plaatselijk Nieuws Gemengd Nieuws. Nieuws in een paar Kerk en School Predikbeurten Rechtszaken Buitenland FEUILLETON. Plaatselijk Nieuws Z)u£6e£ WOENSDAG 1 MEI 1988 {de Verjaardag van de prinses. De verjaardag van Prinses Juliana is fin onze stad dit jaar al heel stil voorbij gegaan. Er werd echter vrij druk gevlagd /en de vroolijke tonen van het carrillon (braJchten in den voormiddag toch een t feestelijke stemming over de stad. Het gebruikelijke avonconcert bleef Jditmaal achterwege, zoodat het goed trof tdat de R.-K. Harmonievereeniging T.O.A. f<3.E.N.O. dien aftrad toevallig een serena- kte bracht aan de ouders van een harer 'trouwste leden, het echtpaar J. Lensen— (yan den Berg, wonende in de Koestraat, |dat zijn 45-jarig huwelijksfeest vierde. De muziek bracht dadelijk heed wat men- «Chen op de been. Ter gelegenheid van de nationale feest dag knoopte het corps aay deze huldiging een muz kale rondgang vast, dien het echter wegens verhindering van enkele leden, wat korter moest maken dan de bedoeling was geweest MEI. „Ei, ft was in de MeiP* De klok had vanmorgen nauwelijks Zijn 8 slagen laten hooren of daar klonken weer de vriendelijke tonen van het caril lon over de stad. De Meimaand is er weer en de aardige traditie wordt gehandhaafd: eiken ochtend en eiken avond zal de stadsbe aardier, de heer A. G. Lensen, weer een uur het klokkenspel van het stadhuis bespelen. Ook als de zomer nog langer in den steek laat, zullen de liedjes van den heer Lensen ons eraan herinneren, dat de mooiste maand var het jaar weer is aangebroken. DISTRIBUTIE YAN PEKELHARING. Het gemeentebestuur is voornemens, ook hier de distributie van pekelharing ter hand te nemen. Personen, die in aanmer king komen voor de distributie van vleesch, kunnen zich ook opgeven voor pekelharing bij de adressen, waar zij de vleeschbonnen ontvangen. De prijs van de haring be draagt 8 stuks voor 10 cent YIER NEGA-DAGEN. Dj» winkeliersvereeniging „Schoonho ven Vooruit'* en „De Hanze" dqen per advertentie in dit nummer een nadere aankondiging van de 4 reclameaagen voor Nederlandsch Fabrikaat Ze worden van 8 Mei af gehouden. ONGELUK BIJ VOETBALSPEL. De 13-jarige G. Straver uit de Lange Weistraat was Dinsdagavond op het speelterrein aan den Langerakkerweg aan het voetballen. Toen hij op den bal toe liep werd hij van achteren door een paar kameraden, die eveneens op den bal af stormden, omvergeloopen. De knaap viel en bezeerde zich zoodanig aan zijn arm, dat dokter De Bruijn overbrenging naar hot ziekenhuis tel Gouda noodzakelijk achtte, waarheen de jongen nog denzelf den avond is vervoerd. Hoogstwaarschijn lijk is de arm gebroken, maar het zal nog wel eenige dagen duren voor hij gezet kan worden, daar hij door den val sterk gezwollen ia GEVONDEN. Een vulpenhouder, een collier, oen koe touw, een hangslot, een zakdoek, een kinderportemonnaie, een sleutel tja In lichtingen politiebureau. BOTERMARKT. Op de hedenmorgen gehouden Boter markt word besteed voor Goéboter f 0.70, Wei-boter f 0.60, beiden por half K.G. Han del vlug. EIERVEILINGEN. Waaggebouw. Aanvoer 0275 stuks. Prij- Beaz Kippeneieren f 1.95f 2.30, eend eieren f 2, beiden per 100 stuks. Havenstraat Prijzen: Kippeneieren f 1.95—f 2.40, eendeieren f 1.90—f 2.10, beiden per 100 stuks. HSWA/VW— CONSUMPTIE MELKPRIJS. De prijs voor het taxegedeelte van con- sumptiemelk, gekocht onder regeerings- contract, is voor de volgende week be paald op 4Yi cent per liter, eventueel ver hoogd mot promie of verminderd met de afdracht voor de kwaliteit. De afdracht voor andere in consump tie gebrachte melk is vastgesteld op 2 cent per liter. GEEN ONGEMERKTE BIGGEN MEER. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat zij na 11 Mei geen ongemerkte biggen meer zal innemen. A. J. Verkroost, grenzende aan de plaats, waar de fabriek Zaterdag afbrandde. Hierdoor wordt het mogelijk, reeds Maandag 6 Mei het bedrijf weer in wer king te stellen. Zij het dan ttiet in volledige uitrusting, toch zullen vóór Maandag reeds machines zijn geplaatst, die toerei kend zijn om den arbeid te hervatten. Van de oorspronkelijke machines is let terlijk niets overgebleven, terwijl van de materialen eveneens wellicht niets bruik baars te voorschijn zal komen. Doopsbediening. Haastrecht. In de Zondag gehouden godsdienstoefening" in de Ne^. Herv. Kerk werden 7 kinderen gedoopt van ouders-lë- den van de Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden te Gouda. Voordat Ds. de Voogd van der Straaten de doopsebdiening vervulde, yrerden de doopouders toegesproken door Ds. Thom son, voorganger van de Goudsche Vereeni ging van Vrijz. Hervormden. Zij sprak haar dank er over uit, de ge» legen heid te hebben de kinderen hier ten doop te brengen, daar in de plaats van inwoning de gelegenheid niet gegeven wordt. In een korte rede wees zij de doop ouders en de gemeente op de beteekenis van den doop en de verre strekking daar van voor de opvoeding in hun verder le- Ammerstol. In vele gezinnen in deze ge meente heerscht de griep. Gelukkig is de jriekte nog niet van ernstigen aard. Na den brand. Haastrecht. De heer G. Hoogendoorn, eigenaar van de meubelfabriek .,De Nij ver beid", annex lijstenfabriek „Holland", deelde ons mede, dat hij de beschikking ffcreeg over een pand van den heor A. W. Ds. De Voogd ran der Straaten de doopplechtigheid had vervuld, werd gezongen Gezang 217 1. Daarna hield Ds. De Voógd van der Straaten een predikatie naar aanleiding van Lucas 24. In den IJssri. Haastrecht De 22-jarige M. L, van hier, reed in Boven-Ha&strecht van den dijk de IJssel in. Een voorbijkomende auto stopte, de chauffeur stapte uit, wierp den drenkeling een jas toe, en trok hem ver volgens naar den waL Gemeenteraad. Hardinxveld. In de Maandag gehouden raadsvergadering deelde de burgemeester naar aanleiding van Het ingekomen adres vaa de bewoners van den Parallelweg, in zake electrificatie van hun woningen i de, dat het gemeentebestuur wederom een schrijven hieromtrent aan het G.E.B. te Dordrecht heeft gericht. Vastgesteld wordt een verordening om trent het ontslag aan onderwijzers we gens het bereiken van den pensioenge rechtigden leeftijd. Aan de orde kwam hierna het voorstel van B. en W. tot vaststelling van"nieuwe ^choolgeldverordeningen. Op verzoek van den minister van binnenlandsche zaken is de schoolgeldschaalbelangrijk Vörhoogd, De heeren Van Kekem en De Jong ver zetten zich tegen deze nieuwe heffing en hoopten, dat de raad aan deze nieuwe belastingverhooging niet zou medewerken Met groote meerderheid van stemmen werd het voorstel van B. en W. verwor pen. J. Als leden van de, echattingscommissie werden herbenoemd de heeren H. van den Bout, J. G. Schneider en van 't Ver laat Pzn., terwijl in de plaats van den heer G. van der Pijl werd gekozen de heer G. de Jong. Langdurig werd gediscussieerd over een wijziging der gemeentebegrooting, ter financiering van het aandeel der gemeen- te in de meerdere kosten inzake aanleg rijksweg in handenarbeid. Deze koeten be dragen f 29.600, vermeerderd met f 7710 (meer verwerkt zand a f 0.30 per kub. M.) De heer De Jong achtte het bedrag per kub. M. veel te hoog, hoogstens is f 0,24 verloond. De wijziging dér begrooting werd aangenomen en aan B. en W. opge dragen te probeeren, het aandeel der ge meente verlaagd te krijgen. Hierna werd aan J. Overgaauw een gedeelte van het fabrieksgebouw Ijzer gieterij voor 3 maanden verhuurd voor f 3 per maand. De drooglegging In de Peulen. Het belangrijkste punt van de agenda, was 't voorstel van B. en W. tot het aan gaan van een gemeenschappelijke rege ling met de gemeente Giessendam om trent de droogmaking van de in de Peu len gelegen gronden en woningen. Uit de discussies bleek, dat in 't alge meen de raad hiertoe wel wil medewer ken, hoewel later nog vele moeilijkheden zullen moeten worden overwonnen. Het voorstel werd vordedigd door den heer G. M. van den Berg, die op technische gron den uiteenzetle, op welke wijze de sluis zal worden gemaakt. Hij weerlegde ver schillende bezwaren van de tegenstanders. De heer Van Kekem verklaarde zich tegen de regeling, nu de gemeente borg moet blijven. Hij zou ook gaarne willen weten of de eigenaars der gronden en wo ningen droogmaking wenschen, nu hier uit vele lasten voortvloeien. In meerderheid evenwel, was de raad overtuigd, dat als gevolg van de droog making de gemeente in de toekomst in bloei kan toenemen. Met op 2 na algemeene stemmen werd dan ook het voorstel aan genomen. In de rondvraag informeerde de heer De Jong, wanneer een voorstel is te wachten omtrent een cridiet aan het cri siscomité voor steunverleening B. De voorzitter deelde mede, eerst deze zaak in een vergadering van het comité zelf te willen bespreken. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten op 30 April een felicitatie-telegram namens den raad te zenden aan Prinses Jul'ana De vergadering ging hierna over in geheime zitting. Nieuwe veerboot Krimpen a.d. Lek. De nieuwe veerboot is thans voor den veerdienst Krimpen a d. LekKinderdijk in de vaart gesteld. Het vaattuig is zeèr practisch ingericht en voldoet vrijwel aan alle eischen die voor een veerboot kunnen worden gesteld. De flink ingerichte kajuit, welke plaats biedt voor 40 personen, ziet er keurig ait. Voorts is op het dek ruimte voor een groot aantal rijwielen, kinderwagens, car riers, ja, zelfs klein model wagens kun nen, worden, meegenomen. Het geheel zal wel blijken voor den dienst een buiten gewone verbetering» te zijn. Lexmond. Aan Pereboom*s Vakschool voor Coupeurs en Coupeuses te 'Amster dam, zijn gediplomeerd de dames E. v. d. Broek en S. Nijhoff te Waardenburg, op geleid door den heer J. Kamerling al hier. Gemeente-veldwachL Lopfk. De commissaris der koningin heeft een wijziging gebracht in de orga nisatie van de gemeente-veldwacht in de gemeenten Jaarsveld, Lopik en Willige- Langerak. Nu in Jaarsveld aan den Uit weg een rijksveldwachter is geplaatst, zal daar geen gemeente-veld wachter nieer ge vestigd zjjp. Tengevolge van een en an- dèr is aan de heeren A. H. Werrie en G. Köol eervol ontslag verleend als veld wachters van Jaarsveld, Lopik en Wil- lige-Langerak. De heer Werrie is be noemd tot veldwachter van Lopik en Wil- lige-Langerak en de heer Kool wordt in afwachting van zijn benoeming in een andere gemeente op wachtgeld geplaatst. Moordrecht Het ontspanningslokaal voor de werkloozen is met ingang van Zaterdag gesloten. De kosten voor de in standhouding' van dit lokaal werden go dragen door de regenten van de stichting „Drost IJzerman" alhier. De heeren D. Verboom en J. Visser le Waddinxveen hebben bedankt ai» leden van den raad van toezicht van de Goop. Boerenleenbank te dezer plaatse. In 'n vergadering van de Anti-Rev. Kiesver. is de volgende candidatenlijst op gemaakt voor de komende raadsverkiezin- Sm. 1. P. van der Bas (aftr.), 2. H. ietveld {aftr.), 3, M. Bongers-'Pzn., 4. G. Bos; 6„ A. .Birendregt, 6. J. W. R. Termorshuizenj 7. A. Termorshuizen Gz„ 8. F. Vink Sr, 9. W. Rijneveld. De burgemeester dezer gemeente maakt bekend fyjtt de candidaatstelling voor den gemeenteraad zal' plaats hébben op 14 Mei. 1 Gouden bruiloft i Moordrecht HÖt echtpaar G. de Jong en J. Rook, wonende Öósteinde rib. 1, vierde 25 April zijn gouden huwelijks feest. (Velen kwamen het nog krasse bruidspaar gelukweoschen. Veertig-jarige ochtvereeniging. Polsbroek. Vrijdag was het 40 jaar ge leden, dat het echtpaar BergSchenkel, in den eoht verbonden werd. De heer B. Berg is reeds 30 jaar con cierge geweest van de chr. school aan het dorp en vervult sinds 15 jaar de betrek king van koeter bij de Ned. Herv. Gem. van Polsbroek en Vüst. Het bestuur der Schoolvereeniging Eben Haëzer, benevens de kerkeraad van ge noemde gemeente met het college van kerkvoogden en notabelen betoonden hun waardeering voor de trouwe plichtsvervul ling van het jubileerend echtpaar, door de aanbieding van een karpet met rook- fauteuil. Een lijst, welke door de gemeente heeft gecirculeerd, had tot resultaat, dat een mooi bedrég in couvert kon worden over handigd. Verschillende vrienden, zoowel van hier als elders, hebben door aanbieding van di verse geschenken van hnn meeleven blijk gegeven. De Ghr. Jongel. Vereeniging „Ora et La- bora" en de Herv. Knapenvereeniging „Sa- muël" hebben eveneens hun koster, die we kelijks het vergaderlokaal verzorgt, niet vergeten. Het bestuur van eerstgenoemde gaf een fraaie schilderij ten geschenke, terwijl de knapen een mooie bloemenmand hadden ingezonden. Het jubileerend echtpaar heeft met groo te dankbaarheid deze treffende blijken van aanhankelijkheid ontvangen. Mogen de heer Berg en zijne eqhtgenoo- te nog vele jaren hun krachten wijden aan de hen toevertrouwde taak met dezelfde nauwgezetheid, die in de verloopen jaren steeds hun aibeid kenmerkte. Polsbroek. Het bestuuf van het water schap Noord- en Zuid-Pölsbroek beeft Dinsdag schouw gevoerd over de wijdte en diepte van weteringen en hoöfdeningen. Aan 14 schouwplichtigen moest een be keuring worden u'tgereikt, omdat zij niet of niet voldoende aan hunne verplichtin gen hadden voldaan. Wetsovertreders, IJsselstein. Tegen eon ingezetene van Jutphaas hebben rijks- en gemeente-poli tie procesverbaal opgemaakt wegens het berij den van een straat in verboden richting. Toen de bestuurder van hét motorrijtuig werd aangehouden, bleek, dat hij ondor invloed van drank verkeerde. Tegen een ingezetene dezer gemeente werd procesverbaal opgemaakt, omdat hij op een fiets zonder licht reed, terwijl bij' de controle op do wegen en rijwiolbelasting wederom vier personen tegen de lamp lie pen, waarbij teverts hun rijwiel in beslag werd genomen. DE STEUNFRAUDE TE AMSTERDAM Twee arrestanten op vrije voeten. Dinsdagmiddag zijn te Amsterdam de twee bestuursleden van de Landelijke Fe deratie van bouwvakarbeiders, die dezer dagen met eeü zestal werk!eden werdi gearresteerd naar aanleiding van de ge ruchtmakende fraude bij het steyntrek- ken, weder op vrije voeten gesteld. De zes arbeiders zijn in het huis van bewaring opgesloten. Alle acht verdachten zijn voor den officier van jnstitie geleid, die geen voldoende termen aanwezig achtte om de be de bestuursleden langer in arrest te houden. DOOR ELECTRISCHE STROOM GE DOOD. Tijdens verblijf In bad. Te Swansea (Engeland) was Zondag een vrouw in haar bad vroolijk aan het zingen. Plotseling staakte zij haar zang. Toen haar man kwam kijken, vond hij zijn vrouw geëlectrocuteerd. Er was geen water meer in het bad. Een los eind koord, dat werd gebruikt om het elec- trisch licht te brengen naar een plaats buiten de badkamer, bleek gebroken; het hing in twee einden boven het bad. De stroom, die er door ging, was 220 volte. DUITSCHE PELGRIMS AANGEVAL LEN. Naar concentratiekamp gebracht. De correspondent van de „Times" te Bazel bericht, dat de eerste groep auto bussen met de jonge Katholieke Duitsche pelgrims naar Rome op 28 April, op hun terugreis de grens nabij Otterbach, in de nabijheid Yan Bazel passeerden. Zoodra zij de slagboom waren .gepas seerd, werden zij aangevallen door een groep bruinhemden, welke hen de S.A.- un'formen van het lijf rukten, de koppel afnamen en de insignes en Katholieke emblemen, welke van Rome waren mee gebracht, in beslag namen. Vervolgens werden zij gedwongen oude hemden aan te trekken en naar een concentratiekamp gebracht. Men vermoedt, dat het godvruchtig ge drag van de jongelieden, die te Rome den Paus toejuichten, de rede van deze aan val is. HAAR DOCHTERTJE GEWURGD. Daarna zelfmoord gepleegd. In de gemeente Deurne bij Antwerpen was de 41-jarige Elisabeth Hertschap Aerts sedert verleden jaar ziekelijk en uiterst zwaarmoedig. Reeds vroeger had zij erop gezinspeeld zelfmoord te zullen plegen en haar 13-jarig dochtertje in den dood mee te nemen. Dezer dagen ging rij met haar doch tertje Angelina naar de kamer van een harer zoons, om die schoon te maken. Toen deze zoon eenige uren later boven kwam, zijn kamer nog steeds op slot vond, en op zijn herhaald kloppen en roe pen geen antwoord kreeg, begon hij arg waan te koesteren. Hij slaagde er n den sleutel uit de deur te stooten en deze door een reet te bemachtigen. Toen kon hij de deur openen. Aan den eenen kant van het bed hing het lijk van zijn zusje, terwijl aan de an dere zijde zijn moeder zich opgehangen had. Beiden gaven geen toeken van leven meer. Alles wees erop, dat het kind heftigen tegenstand geboden moet hebben, toen de moeder haar een koord ora den hals bond. De moordenares moet in een vlaag van volslagen waanzin hebben gehandeld. Maandagmiddag is het drie-jarig zoontje van den heer J. Kievits, wonen de te Haarsteeg, onder Vlijmen, onder een met zand beladen kar geraakt, en op slag gedood. In de stal, behoorende bij een café en woonhuis te Reusel (N.-Br.) brak brand uit. Hèt vuur sloeg over naar het woon huis en het café. Alles brandde geheel af. Vijf stuks vee kwamen in de vlammen om. De sohade wordt dóór verzekering ge dekt. In de buurtschap Hoogmade bij. Al phen aan den Rijn is het zesjarig zoontje van den baggerman v. d. PI. in een sloot achter de ouderlijke woning geraakt en verdronken. In de schuur, beboordende bij een boerderij te Schijndel (N.-Br.), brak brand uit. Een kalf, een zeug met zeven biggen en honderd kippen, kwamen in de vlam men om. Een broedmachine met 300 eieren WEERBERICHT. Naar waarneming in den morgen van 1 Mei. gj^^DERWf.^ De wijzer zonder pijlpunt geeft dei stand van den vorigan dag aan. Verwachting tot Donderdagavond: Zwakke tot matige Noord-Oostelijke tot Zaid-Oostelijke wind; licht tot half be wolkt; weinig of geen neerslag1; waar- schijriJjjk nachtvorst; overdag iets zachter. Waterstand; Schoonhoven hoog water 3.'45 uur, f 47 M. Vreeswijk hoog water 6.uur, 2.67 M. Keulen stand 5.79 ML, val 0 07 M Maastricht 3D April 4233 M, was 0.13 M, Luchttemperatuur; Ds temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw; 52 graden Fahrenheit. Woensdag 1 Met: Op 3.2S, 6 08. Nieuwe Maan Donderdag 3 MeL en veel landbouwgereedschap rijn gegaan. Bij hef vervaardigen van een granaat van groot kaliber, zijn vier arbeiders te Bourges (Frankrijk) door een ontploffing gedood.Twee werden zwaar gewond. In Slavonski Pozega (Zuid-SUviS) Is een 31-jarige vrouw, de jongste grootmoe der in Europa. Zij trouwde op 14-jarigen leeftijd. Toen zij 15 jaar oud was, werd haar een dochter geboren en deze trouwde een jaar geleden.Op den 31en verjaardag van de grootmoeder werd een kleinzoon ge boren. De Moskoueche bladen melden, dat zekere Galli, lid van een oollectieve boerde rij bij Soechoem aan de Zwarte Zee, zijn 132sten verjaardag heeft gevierd. De man heeft nog een uitstekend gehoor en gezicht CHR. AFGESCH. GEMEENTE. Aangenomen naar Harderwijk Ds. HL J Grisnigt te Waddinxveen. REMONSTR. BROEDERSCHAP. Beroepen: te Boskoop de heer G. J. Hoenderdael, proponent te Utrecht. OUD. GEREF. GEM. CAPELLÈ a.d. IJSSEL. Lokaal Dacos- tastraat Donderdag 2 Mei, 's avonds 730 uur, Ds. A. van Zon. OPLICHTING. Voor het Haagsche Gerechtshof heeft de 47-jarige koopman L. W. te Sliedreoht in hooger beroep terecht gestaan van een von nis van de rechtbank te Dordrecht, die l)em ter zake van oplichting had veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Een als getuige gedagvaarde dorpsge noot van verdachte vertelde, dat deze hem had voorgesteld, compagnon te worden in zijn onderneming, welke o.m. ten doel had, het uitvoeren van muurbespuitingen. Deze zaak heette zóó te floreeren, dat W. zelf er een betrekking met vast inkomen voor had laten loopen. Toen getuige evenwel een be drag van f 1000 had gefourneerd en daar na eens polshoogte kwam nemen, bleek hem, dat hef materiaal van de vennoot schap bestond uit een ouden ketel met slang, samen ven waarde van ongeveer zes gulden. Met de hulp van een deurwaarder had get. f 900 terugontvangen! Verdachte had aanvankelijk bij de politk de hem ten laste gelegde oplichting toege geven. doch kwam later op deze verklaring gen terug en beweerde,, dat deze onder pres sie van de politie waren afgelegd, hetgeen de inspecteuj- van politie J. H. Tienstra ten stelligste ontker.de. Deze verklaarde te vens, dat door W. de laat3te twee jaren geen muurbespuitingen waren verricht. Hierop zeide W., dat hij ook nog geïnte- reseerd was bij de uitvoering van werken aan het Utrechtsche Kanaal. De advocaat-generaal achtte de oplich ting bewezen en vroeg bevestiging van het vonnis. De verdediger, mr. G. J. W. van TricM Jr., vroeg een voorwaardelijke straf. Arrest 13 Mei. 3 TWEEDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT gdmonhBUnwh» Courant WOENSDAG 1 MEI 1935 De bouw der Dulsche duik- booten. De helft reeds klaar? IVIootbesprekingen uitgesteld. De prijsstijging in België. In ops vorig nummer hebben wij mel ding gemaakt van de berichten omtrent de plannen voor den bouw van 12 duik- booten door Duitschland. Officieel sprak men te Berlijn die be richten tegen, doch dat démenti heeft in Engeland a| heel weinig indruk gemaakt. Het weerhield den conservatieven afge vaardigde in het Lagerhuis, Herbert, niet om dadelijk bij de hervatting der zitting van het Paaschrecès den minister van bui- tenlandschp zaken .sir John Simon, te vragen of deze mededeelingen kon doen over het bericht, dat do Duitsche regee ring order had gegeven, een aantal duik- booten op stapel te zetten en de onder- zeeërsschool te Kiel te heropenen en zoo ja, welke stappen de Britsche regeering dacht te doen inzake deze nieuwe over treding van het verdrag van Versailles. In tegenstelling met de bewering van Berlijn antwoordde Simon, dat de Duit sche regeering kennis had gegeven van haar voornemen, twaalf anderzeebooten, elk van 250 ton, te bouwen en verder,* dat de zaak thans in beraad was. Er was evenwel gedn officieele kennisgeving ont vangen met betrekking tot de onderzeeërs school te Kiel. Toen Herbert nog vroeg of de regeering voornemens was onmiddellijk stappen te doen om deze nieuwe overtreding van het verdrag van Versailles ter kennis te bren gen van den Volkenbond en of de regee ring alsnog van plan was, voort te gaan met de voorbereiding van de vlootbespre- kingen, die de volgènde maand tusschen de Britsche en de Duitsche regeering zou den worden gehouden, zei Sir John Si mon, dat de zaak in beraad was en hy verzocht den afgevaardigde thans geen verder antwoord van hem te eischen. De „Manchester Guardian" weet echter te melden, dat de Engelsche marine-atta ché te Berlijn Donderdag op het ministe rie van oorlog officieel er van op de hoog te is gesteld; lo. dat de plannen om twaalf onderzeeërs van klein formaat te bouwen, in den afgdoopen herfst gereed zijn gekomen; 2o. dat met de kerstdagen met den bouw der onderdeden is begon nen en 3o. dat twee weken geleden last was gegeven de onderdeelen bijeen te Daarbij meldt de Daily Herald als vast staand feit, dat zee vah de twaalf duik- booten reeds kant en klaar en volledig bemand zijn en dat zij deel zullen nemen aan de oefenmanoeuvres bij Wilhelmsha- fen. Inmiddels heeft Duitschland nitstel ge vraagd van de voorloopige vlootbesprekin- gen, welke in de eerste dagen van Mei te Londen gehouden zouden worden en overeenkomstig dat verzoek heeft de Brit sche regeering besloten de Britsch-Duit- Bche vlootbesprekingen nit te stellen, tot Hitier een uiteenzetting van de Duitsche buitenlandsche politiek zal hebben gege- De prijsstijging in België bezorgt de re geering heel wat zorgen. Ze heeft nu be sloten tot verschillende belastingverlagin- .—VN— EEN PROOI AAN MISDADIG?»*. door LOUIS TRAGY. 40 „Het hangt er heelemaal vanaf wat a •rilt weten," antwoordde ze opgewekj. „Ik zal het je vertellen," hernam de Inspecteur.^ „We zoeken hier, ja, hoe zal het no«nen, een soort particuliere ge vangenis. Een eenzaam gelegen huis, waar een knap jong meisje zooals jij" weer kwam de blos „tegen haar wil zou kunnen worden vastgehouden door een paar ellendelingen, zonder dat iemand er erg bi heeft." Het meisje Whoefde niet lang na te denken, „Het zou me niet verbazen als ik U wel op weg kon helpen," verklaarde ze; „ik weet hier in de buurt een hu s dat daar precies voor geschikt is. „Waar is het?" „Het heet Moore House en het ligt on geveer een halven mijl den weg op, rechts van het station." „Wie woont er?" „Voor zoover ik weet, Ib ft onbewoond. Het staat al tijden leeg. Er heeft een dokter gewoond, een zenuwarts, die pa tiënten in huis nam, maar ik geloof dat ie inrichting niet ging en dat hij daarom weggetrokken is." „Dus het staat leeg?" „Als het tenminste niet pas verhuurd of verkocht is, wel. Maar ik ben er in geen tijden langs gekomen; trouwens je kunt het van den .weg af niet zien liggen. Na dat de dokter vertrokken was, ben ik er eens in geweest ook puur toeval dat ik er meer van vertellen kan," voegde het spraakzame, intelligente meisje erbij, „want jk geloof niet dat veel menschen uit Uxbridge het van binnen kennen. Die gen, teneinde de stijging van de kosten van het levensonderhoud tegen te gaan. De verlagingen zouden in totaal c.a. 130 millioen francs bedragen. In de eerste pla&ts zullen worden ver laagd: de douanerechten, de speciale be lasting op invoer-vergunningen en de rechten die worden geheven naar de waar de van producten, die in Belg worden ingevoerd. Verder zullen verlagingen worden toe gestaan op de omzetbelast'ng voor diver se artikelen. Deze verlaging zou c.a. 50 millioen francs bedragen. Onder de arti kelen waarop verlaging zou worden toe gestaan worden genoemd cacao, choco lade, vruchten, rozijnen, boter, vet, kaas, vleesch, visch in blikken, melk en room in blik en verder tabak. SPIONNAGE? Duitsch vliegtuig tot dalen gedwongen. Te Sesto Galende (Italië) is Zaterdag een Duitsch vliegtuig, dat herhaalde ma len boven de stad vloog, door zes Itali- aansche militaire vliegtuigen gedwongen te dalen. Zooals men weet is Sesto Galende een groot centrum van de Italiaansche lucht vaart Aan boord van het Duitsche vliegtuig bevond zich een persoon, .velke in civiel was gekleed, doch men vermoedt, dat het een Duitsch officier is. Hij had twee fototoestellen hij zich en kwam uit Duitschland; hij wordt gevan gen gehouden. Het incident was tot nu toe geheim ge- Arkef. Bij den correspondent der ar beidsbemiddeling staan deze week 37 per sonen als werkzoekenden ingeschreven. De burgemeester maakt per afkon diging bekend dat op 28 Mei. n.m. 3 uur, in de Citadelkazerne te Gorinchem voor de militieplich^gen der lichtingen 1923 en 1926 het gewone jaarlijksche onderzoek zal plaats vinden. Bleskensgraaf. De candidaatstelling voor den gemeenteraad zal plaats hebben op Dinsdag 14 Mei. Hier en in de omgeving komen on der het vee vele gevallen van kopziekte voor. Enkele dieren zijn aan de ziekte bezweken. De vrijzinnigen in deze gemeente zullen Donderdag 12 Mei vergaderen ter vaststelling candidatenlijst voor de ge meenteraadsverkiezing. Ook de S.D.A.P. zal met een eigen candidatenlijst uitko men. Meerkerk. Vrijdag had de stemming plaats voor de verkiezing van een heem raad voor den polder Middelbroek, Amei- de en Tienhoven, in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer G. de Jongh te Tienhoven. Uitgebracht werden 442 geldige stemmen. Hiervan verkreeg de heer ,G. Lakerveld te Tienhoven 226 stem men en de heer D. de Jongh Gz. 216 stem men, zoodat de heer G. Lakerveld gekozen werd verklaard. Aan de heeren C. de Langen; T. den Otter en H Vuurens heeft de arbe'dsin- spectie te Utrecht vergunning verleend om" langer te laten werken in hun hoe pelmakerij of teenschillerij. Mej. A. A. Sommer, wachtgeldstcr, is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de bijz. lagere school te Amcide. Aan den heer A. Schouten is uitstel verleend van opkomst voor herhalings oefeningen. Nieuwland. De keuringsraad heeft voor goed ongeschikt verklaard de dienstplich tigen van de lichting 1936 Joh Ouds hoorn Jz. en A. W. Zijderveld Hoog en laafL Nieuw-Lekkerland. De schilder W. Sch., werkzaam bij de firma J. en K. Smit te Kinderdijk, viel van een stelling, waarop hij stond te werken en kwam in de rivier terecht. Zijn medearbeiders wisten hem spoedig te redden. Nadeelige gevolgen heeft hij niet van zijn val gehad. Donderdag had de jaarlijksche hon denkeuring plaats. Alle aangevoerde hon den werden goedgekeurd; evenals de kar ren en tuigen. De gemeentepolitie heeft tegen K. d. G. proces-verbaal opgemaakt wegens beleediging van een ambtenaar in r -notie. Kort raadsverslag. Nieuw-Lekkerland. In de Vrijdag ge houden gemeenteraadsvergadering werd, ingevolge besluit van Ged. Staten, de ver goeding voor raadsvergaderingen vastge steld in totaal op f 275, de jaarwedde van ieder der wethouders op f 220, en de be zoldiging van den ambtenaar van den burgerlijken stand op f 90. Bepaald werd dat hot aarital verloven A, krachtens de drankwet, minstens vier zal mogen be dragen. Een ingekomen reclame tegen de hondenbelasting werd voor kennisgeving aangenomen. Over een voorstel van B. en W. tot bestrating van de bebouwde kom men in de gemeente, ontspon zich een uitvoerige discussie. Besloten werd met algemeene stemmen om de kom op het Dorp, ongeveer 1 K.M., en die te Kinder dijk, ongeveer 1,2 K.M., te bestraten. De kosten yoor eerste aanleg zullen pl m f 36.000 bedragen. Een anuïteitsleening zal daarvoor worden aangegaan tegen hoogstens 4 pCt., terwijl voor aflossing en rente een straatbelasting zal geheven worden van ten hoogste 5 pCt, welke al leen door de omwonenden zal moeten wor den opgebracht. Besloten werd nog om bij het Werkfonds advies in te winnen. Bij de rondvraag heeft de heer G. Stam gevraagd of het verbreeden van den Tiendweg, wellicht een object voor werk verschaffing zou kunnen zijn. Noordeloos. Voor rekening van den heer B. Ritmeester is Zaterdag ^a^nbesteed het bouwen van een woonhuis} architect de heer R. Damsteeg. Ingeschreven werd als volgt: Metselwerk: Van Noordenne, Hoornaar f 1275; P. van Daalen, Noordeloos, f 1347 C. v. d. Leij, Noordeloos, f 1370; P. Wal- laart, Hoornaar, f 1475; Kreukniet, Har dinxveld, I 1525. Schilderwerk: E. Vink, Noordoloos, f 235; J. Duijm, Noordeloos, f 184; De Zwart en Uitenbogerd, Noordrioos, f 97. Loodgieterswerk: d. Grijn, Meer- cf. p. IOM. THtODORUS NIEMEIJEK GRONINGEN. kerk, f 103,75; S. Verheij, Noordeloos, f 103; Geton, Meerkerk, f 98,50. Het timmerwerk is opgedragen aan den heer B. Damsteeg alhier. De timmerman A. Buizer kwam met een vinger onder de zaagmachine, waar door hij een stukje van die vinger ver loor. Dr. Weenink verleende de eerste hulp. De chr. zangvereeniging „De Lof- stera" zal op 22 Mei deelnemen aan een zaalconcours in „Kunstmin" te Dordrecht Ze zal daar onder leiding van den beer A. Schakel te Peursum uitkomen in de 4e afdeeling. Candidatenlijst. OttolandL De A.R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" heeft voorloopig als candidaten voor de gemeenteraadsver kiezing gesteld de heeren: 1. S. 'Stuij, 2. J. Aantjes, 3. Adr. Muilwijk, 4. R. van Buuren; 5. K. Eikelenboom (allen aftre dend), 6. C. Vink, 7. G. Korevaar; 8. A. de Jong Czn., 9. Jac. Verburg en 10. A. Groen. Ottoland. De verkoop van het Emma- bloempje ten bate van de tuberculosebe strijding heeft in deze gemeente f 16,50 opgebracht. Opgedragen. SIiedrecht. Aan den heer A. Brandwijk heeft het architectenbureau Bakker en Herwijnen te Dordrecht opgedragen het metselwerk voor het bouwen van een woonhuis in „Der Biesbosoh" te Dubbel dam. Candidaatstelling Vrijheidsbond. SliedrechL De Vrijheidsbond heeft de volgende candidatenlijst voor de gemeen teraadsverkiezing opgesteld: 1. J. v. He- mert (aftr.), 2. W. Volker (aftr3. J. de Jong (aftr.), 4. C. Teeuw (aftr.), 5. M. J. Sandman, 6. Th. Prins Azm, 7. L. de Leur, 8. G. de Gruijter; 9. B. Nederlof; 10. Th. Meijer; 11. W. van Delft; 12. R. Ro- meijn; 13. J. Roskam Sr., 14. J. Prins, 15. D. Zijp. Ook de afdeeling der R.S.A.P. zal met een eigen candidatenlijst uitkomen. Deze is als volgt samengesteld: 1. B. Verhoef; 2. M. Klein; 3. K. Hofman; 4. P. Vuijck; 5. B. A. Verhoef. Emmabloem-collecte. Sliedrecht. De EmmaWoem-collecte zal dit jaar worden gehouden op Zaterdag 4 Mei. Meisjes, die zioh met den verkoop van dokter scheen niet te willen dat ze hier bisten wat hij er uitspookte ze vertel den dat de patiënten er geslagen werden en liet altijd ambachtslui en leveran ciers van buiten komen. Maar een neef van mij is op kantoor bij een makelaar in Londen; die moest van zijn patroon opnemen wat voor reparaties er noodig waren en toen heeft hij mij meegenomen. De kamers waren ruim en mooi en de tuin zou prachtig kunnen worden, als hij goed in orde werd gemaakt, maar de vensters en deuren maakten me gewoon bang. Die hadden allemaal ijzeren tralies. En de meeste deuren hadden zware grendels Het was zoo griezelig, dat ik er gewoon van rildel Zoowel inspecteur Winter als Sir Re ginald vroeg zich af, hoe het kwam dat niemand hun bijzondere aandacht had gevestigd op dit huis, dat een ideale ge- legenhe d leek voor een schurkals Vo les net de kereld om zoo iets uit te vinden! om zijn slachtoffer onderdak te brengen. Ze konden het alleen maar verklaren uit de afgezonderde ligging, de onzichtbaarheid van den weg af, het lang durige onbewoond zijn, het feit dat slechts weinigen van de bewoners van het stadje het ooit hadden, betreden, dat geen ster veling er tot nu toe op was gekomen het hun als einddoel van hun rusteloos zoe ken aan te wijzen. Een hoogen dunk van de schranderheid der Uxbridgesche die naren van politie gaf het hun in elk ge val niet. Maar.daarom niet getreurd een goede bestiering had dit schrandere kind hun pad doen kru'sen." „Als we klaar zijn met eten, wil je er dan in de auto met ons heengaan?" vroeg Sir Reginald. Ze aarzelde en opnieuw bloosde ze. „Ik ben wel vrij vanavond, maar ziet uer wacht iètóand op me „Die iemand is natuurlijk een jonge mandat hoeven we niet to vragen!" mengde Winter zich lachend in het ge sprek, „Neem hem maar gerust mee, hoor." „Als hij wil...." „Stel je voor dat hij niet zou willen! Wij zitten voor en doen 'n plechtige be lofte niet om te zullen kijken, ni?twaar, Mr. Winter? Ik zou zeggen, het is een buitenkansje voor hem," schertste Sir Reginald. Geen half uur later boorden de felle koplampen van de auto zich door do toe nemende schemering en suisde de wagen langs den stillen weg naar Moore House. Sir Reginald zat het stuur met den inspecteur naast zich; de eereplaateen werden ingenomen door het dienstertje en haar vriend." „Hier is het," kondigde het meisje op een gegeven oogenbük aan, met iets spij tigs in haar stem. Sir Reginald's voor spelling was uitgekomen en de rit had veel te kort geduurd naar den zin van de jongelui. „Is dit de eenige ingang?" vroeg de politieman, terwijl hij uitstapte voor bet grootè hek. „Ja, mijnheer. Die muur loopt om de heele bezitting en het is een groote uit gestrektheid." „Gesloten," verklaarde de inspecteur, nadat hij aan het hek gerammeld had. Hij tuurde door de tralies of hij een glimp kon opvangen van lichten in het huis. „Dat g»eft niets", meende het meisje; „het huis staat een heel eind naar bin nen en ligt verborgen achter- de hoornen." „Toch ben ik van plan het te bekij ken," klonk het beslist van Carshaw's lippen; „muur of geen muur, hek of geen hek." „Maar het hek heeft scherpe punten en boven op den muur zijn scherpe glas scherven," wist hun geleidster te rertel- „Dergelijke voorzorgsmaatregelen kun nen onschadelijk worden gemaakt door een ladder of een opgevouwen dekkleed of zelfs een dikke overjas," oordeelde Winter. „Ik ben loodgieter van mijn vak," deelde de jongeman mee. „Als u wilt, kan ik wel een uitschuifbare ladder en een dekzeil gaan halen. „Maar, voegde hij er weifelend bij, „kan ik er geen last mee krijgen?" „Schaam je wat, Jim," berispte zijn verloofde, die hij met Polly had aange sproken. „Er is daar misschien een meis je dat zich geen raad weet zou je daarvoor niet wat durven wagen Stel je eens voor, dat ik in de narigheid zat.." Sir Reginald Garshaw achtte thans het oogcnblik gekomen om zich bekend te maken. „Hier is mijn kaartje; lees het maar bij het licht van de lantaarns. Ik stel mij aansprakelijk voor alle gevolgen en alle schade en zal je behoorlijk betalen voor al je moeite." Jim gaf zich gewonnen. „Die belooning hoeft niet ik heb graag wat voor een meisje in nood over. Maar om voor inbraak de gevangenis in te gaan, weet udat is wel een beetje risico. „Het is eigenlijk onwettig wat we gaan doen," richtte Winter zich lot Sir Regi nald, terwijl de auto naar Uxbridge terug reed om inklim-benoodigdheden te halen. „U kunt hoogstens aangeklaagd worden wegens huisvredebreuk, wanneer ik ver klaar dat n geen misdadige bedoelingen had." „Waarom gaat u niet mee?" „Het is beter van niet. U, als particu lier, hebt een excuus in Uw verlangen Uw verloofde te bevrijden, als er spek takel komt of wanneer er bijvoorbeeld deuren moeten worden ingerammeld. Ik, als politie-ambtenaar, kan niets doen zon der bevel tot huiszoeking. Als n het meis- deze bloempjes willen belasten, kunnen zicK1 opgeven tot en met Vrijdagmiddag van 3.30 —4.30 uur aan het ziekenhuis. Hoog water. $liedrecht. Maandag 29 April, vm. 12.05; Dinsdag 30 April v.m. ,45; Woensdag 1 Mei v.m. 2.10; Donderdag 2 Mei v.m. 3.10; Vrijdag 3 Mei v.m. 5.25; Zaterdag 4 Mei v.m. 6.05; Zondag 5 Mef v.m. 7.101 Gem. arbeidsbeurs. Sliedrecht. Bij de gein. arbeidsbeur» waren de vorige week ingeschreven 1473 personen. Nadien werden opnieuw inge schreven 57 personen, terwijl 85 personen werden afgevoerd, zoodat op heden wa ren ingeschreven 1445 personen, üp 24" April 1934 was dit aantal 1227. Streefkerk. Het fanfarecorps „0. K. K." zal Zaterdagavond haar eerste conw eert op het dorp geven. De Staatkundig Gereformeerde kies vereeniging zal voor de gemeenteraads verkiezing de volgende personen candi- daat pellen: 1. A. Labee, 2. W. Lekker- kerker; 3. P. J. Deelen; 4. P. Bouter. Zaterdag hield de vereeniging van postduivenhouders „Luchtexpres" Streef kerkGroot-Ammers, een wedvlucht van Lier, afstSnd 86.083 K M. De duiven wer den gelost om 1 uur. Aankomst eerste duif 2.45.29 uur. De prijzen werden behaald: 1 en 13 B. Bouter; 2 en 10 Joh. Streef; 3. J. Deelen, 4 en 6 A. Simons; 5. M. Looren de Jong; 7 en 14 B. Simons, 8. J. Donkersloot; 9 en 11 W. Janse en 12 D. van Harten. Bijtijds gered. Ouderkerk a.d. IJssel. Vrijdagmiddag sag de heer D. Rehorst, die zich aan boord van een voor het Middenveer liggend schip bevond, een motorrijwiel met zijspan den overigens voor het verkeer ongeschikten z.g. Hitlandschen dijk aan de overzijde uit komen. Eensklaps ging het voertuig, toen het ongeveer tegenover het Middenveer ge komen was, van den dijk, en verdween met de inzittenden geheel onder het waterop pervlak. Op 't hulpgeroep haastte de heer Rehorst zich in de boot te springen, die achter het schip lag en roeide uit alle macht naar de plaats des onheils. Hij smaakte het genoegen om nog bijtijds de beide inzittenden, die gedeeltelijk onder het omgeslagen voertuig bekneld zaten, uit hun benarde positie te bevrijden. Beide heeren zijn daarop bij den machinist van 't na bijgelegen watergemaal ondergebracht, waar zij, van droge kleeren werden vóór zien. De heer Rehorst heeft ook de motor fiets opgevischt en aan wal gebracht. Een kranig stukje werkl Verzakt Ouderkerk a.d. IJssel. De door het graaf werk zacht geworden berm van den Kerk- weg, zal waarschijnlijk nog langen tijd een gevaar blyven voor het autoverkeer aan dien weg. Zaterdag verzakte weder een vrachtauto van den brandstoffen handelaar en Vrachtrijder J. Berger, uit 'Lekkerkerk, tot de as in den grond. Met behulp van twee kolderwinden heeft men het voertuig opgevijzeld en weer in het goede spoor ge- hracht Voltooid. Ouderkerk a.d. IJssel. Het werk, be staande in het leggen van wijdere buizen voor de waterleiding in den Kerkweg, ia Zaterdag gereed gekomen. Ongetwijfeld ia hiermede een groote verbetering bereikt je daar aantreft is het misschien wat an ders. Maar in dien stevigen vrind daar achterin hebt U een pootigen bondgenoot lijkt me, nu hij gerustgesteld is over da mogelijke gevolgen. De pootige bondgenoot was zoo goed als zijn woord en verschafte de beloofde ladder en het dekzeil. Bovendien overhan digde hij den baronet een stevigea schroafsleutel. Hij zelf hield een bijl in „Als je dingen doet, moet je ze goed doen," merkte hij filosofisch op. De auto voerde hen in snelle vaart weer naar „Moore House". De weg lag zoo goed als verlaten; op hun drie toch ten waren ze vrijwel geen voetgangers te gengekomen en geen enkel voertuig. De kust was dus veilig en het beklinv- men van de muur zon nog geen halve minuut werk zijn. „Ga er maar overheen, Sir Reginald", adviseerde Winter. „Als U aan den an deren kant bent, zie dan of u het slot van het hek kunt openkrijgen. Dan kunt u de ladder en het dekzeil teruggooien. Anders moeten we maar blijven waar we zijn tot U terugbent. Als het blijkt dat de men schen om wie het te doen is, niet in het huis zijn, kom dan zoo stil mogelijk te rug." Garshaw klom de ladder op, ging op het dekkleed zitten, trok vervolgens de ladder naar boven en liet die aan het an dere einde van den muur zakken. Hij verscheen achter het hek en probeerde het slot. „Niets mee te beginnen," luidde rijn rapport. „Dicht en de sleutel nergens te bekennen. Ik ga op onderzoek nit." Jim, die op dringendéh fluistertoon uitgesproken vermaningen van zijn ge zellin in ontvangst had ,moeten nemen, riep Sir Reginald snel toe: „Gaat Uw vriend niet met mee, mynheer?",' (Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1935 | | pagina 2