WWè ym NIEUWS IN PLAATJES Mm Uit ons Regeeringshuis DE HOLLANDSCHE KAPERS. Gemengd Nieuws. w ,;x Wat geeit de Radio. PROVlrtCtE UTRECHT i xn.. sX:.m t WOENSDAG 8 MEI 1938 Zitting van gisterer^* Gisteren is de Tweede Kamer begonnen toet een regeling van werkzaamheden, waarbij besloten werd. $irect te behande len het voorstelAalberse c.s. tot wijzi ging van het Reglement der Orde der Ka mer en om het wetsontwefp ter behande ling van de openbare uitgaven te verzen den naar" een oonunissie van voorberei ding. Interpellaties. ïte heer Seh&lker (c.p.) verzocht aan Üe Kamer verlof, de regeering te mogen interpelleeren over den noodtoestand in de Drentsohe veenstreken; de heer Wijn koop (c.-p.) vroeg een interpellatie aan over de regeeringsinmenging in het con flict bij de particuliere mijnen. 'De aangevraagde interpellaties werden toegestaan. Het bezuinigingsontwerp. Be voorzitter deelde mede, dat de centrale afdeeling besloten hoeft het be zuinigingsontwerp Donderdag 16 Mei in de afdeelingen te doen onderzoeken. De heer Vliegen (a.-d.) verklaarde, dat bij dit wetsontwerp in het geheel niet verlaging van vaste lasten tegelijk is voorge steld. Hij beljeurde dit en diende namens zijn geheole fractie een motie in, waarin de regeering wordt uitgenoodigd, voor stellen tot verlaging van de vaste lasten zoo tijdig bij de Kamer in te dienen, dat zij tegelijk met het bezuingingsontwerp openbaar behandeld kunnen worden. De heer Aalberse (r.-k.) ontried thans over deze motie te gaan stemmen daar verwerping een verkeerden indruk bij de regeering zou vestigen .Beter is dat de Kamer eerst een voorloopig verslag uitbrengt, waardoor de zaken in onderling velband gezien kunnen worden. De motie is thans voorbarig. De heer V1 ie g e n (s.-d.) wees er nog op, dat zijn motie zich niet verzet tegen de behandeling in de afdeelingen. De heer Aalberse had gemakkelijk tot de tegenover gestelde conclusie kunnen komen. De heer Aalberse (r.-k.) stelde voor de stemming over de motieVliegen uit te stellen tot een nader te bepalen dag. Het voorstel—Aalberse werd daarna z. h. st. aangenomen, zoodat de stemming over deze motie werd uitgesteld. Zonder discussie en z. h. st. werd ten slotte aangenomen een wijziging van het reglement van orde der Kamer. Om 2.30 uur werd de vergadering ver daagd tot Dinsdag 14 Mei. KONING GEORGES REGEERINGS- JUBILEUM. Radiorede en vreugdevuur. Be Jnbilenmdag van het Engelsche ko ningspaar ie besloten met een radio-rede van koning George, welke over alle dea der toeschouwers, die zich langs den weg hadden geschaard om bet passeeren van den koninklijken stoet gade te slaan, tij dens het wachten bezwijmd. Een veertig tal moest naar bet ziekenhuis worden overgebracht. Een persoon is aan hart verlamming gestorven. Tribuns Ingestort Te Hew Casfte Is bij een jubileumpa rade een tribune ingestort, tengevolge van KONING GEORGE V en KONINGIN MARY. Ien van bet. Britsche wereldrijk werd uit gezonden. De koning sprak in het Buc kingham paleis voor den gouden micro foon als volgt: „Mijn volk en Ik zijn gezamenlijk door groote beproevingen en moeilijkheden ge gaan, welke nog niet ten einde zijn. Ik ben bedroefd, temidden van deze verheu genis, bij de gedachte aan het aantal menschen dat nog zonder werk is. Ik hoop dat allen, die bet kunnen in dit jubile- nmsjaar zooveel mogelijk hun best zullen doen om werk te verschaffen, om den werkloozen opnieuw hoop te geven. De toekomst kan ons nog andere zorg ba ren, maar ik ben ervan overtuigd dat deze, met de hulp van God, uit den weg zal worden geruimd, indien wij er ons tegenover stellen met vertrouwen, moed en eensgezindheid. Ik zie de toekomst daardoor met hoop en vertrouwen tege moet. „De toekomst behoort aan de jeugd. Ik vertrouw erop dat door het jubileum- fonds, dat door mijn zoon, den Prins van Wales, ingesteld is, vele jongeren naar lichaam en ziel geholpen kunnen worden, opdat zij nuttige staatsburgers zullen worden. Een bijzondere boodschap wil ik nog richten aan de kinderen. Ik ver zoek hun eraan te denken dat zij in de komende jaren burgers zullen worden van bet groote wereldrijk. Wanneer de tijd komt, geeft het vaderland dan uw ar beid, ww geest uw hart." Tallooze gelukwertschen had de vorst op zijn jubileumdag u t het buitenland mogen ontvangen o.a. van den paus, Roosevelt, Schuschnigg, Horthy, Alfonso XIII, de Koning van Italië, Hit- Ier, Flandin en Laval. Lebrun, de presi dent der Fransche republiek, heeft ko ning George telegrafisch gelukgewenscht. Te 21 uur 55 minuten drukte koning George in het Buckingham-paleis op een knop »n ontstak daardoor oen enorm vreugdevuur in het Hyde Park. Dit was bet sein tot het ontsteken van de twee duizend vreugdevuren over de Britsche eilanden verspreid, die aldus een vurige kéten rond Groot-Britiannië vormden en hetgeen een treffend slot was van dezen plechtigen, onvergetelijken dag. Na het feest. Ie Londen «ün meer dan zevenduizend overbelasting, waardoor 50 personen ge wond werden, van wie enkele aeer ern stig. De menschen, die op de tribune ge staan hadden, vielen pl.m. 6 M. naar be neden en moesten door de politie en de hulpmanschappen van het Roode Kruis uit den puinhoop te voorschijn gehaald worden. Een groote opwinding maakte zich van de bevolking meester; aJlen schreeuwden door elkaar en de parada liep in de war. Een telegram van Koningin Wilhelmina. De Koningin heeft aan den Engelschen Koning het volgende telegram gezon- deni^^ „nBpt'zen dag van Uw zilveren jubileum bied ik Uwe Majesteit mijn oprechte geluk- wenschen aan. Wilt mijne allerbeste wen- schen aanvaarden voor uw persoonlijk ge luk en voor den voorspoed van Uw rijk." GROOTE BRAND IN MEUBEL- INRICHTING. Gebouwencomplex afgebrand. Maandagmiddag brak brand uit in een complex gebouwen van de firma W. Moll, die een verhuisinrichting en bewaarplaats voor ameublementen heeft aan de Lange Warande te Rotterdam. De oorzaak is nog onbekend. Omstreeks 3 uur kwam een kantoorjuffrouw een der firmanten waar schuwen, dat zich in het voorste gedeelte der gebouwen rook ontwikkelde. De fir mant, de heer G. Moll, spoedde zich naar buiten en zag de vlammen reeds uitslaan. Met behulp van voorbijgangers werden brandbare voorwerpen en vloeistoffen bui ten het bereik van 'het vuur gebracht. Mo gelijk is dat een kleine jongen, die dien middag hij de gebouwen gespeeld had, in de wagen remise is geweest en daar met lucifers heeft gespeeld. De politie tracht den knaap op te sporen. In het gebouwencomplex van de firma Moll, dat ingesloten wordt door woonhui zen en winkelpanden, greep het vuur zeer snel om zich heen, zóó, dat slechts enkele voorwerpen van den kantoor inventaris konden worden gered. Een felle N.O. wind wakkerde den brand nog aan. De blussching. De brandweer tastte met zes motor- 1 spuiten, een machinale ladder en voorts veel kle'n materiaal van de vrijwillige brandweer, de vuv^zee van alle zijden aan. In totaal waren 34 slangen op het vuur gericht. Daar bet gevaar van uit breiding niet gering was, moesten enkele woningen aan de Lange Warande in.al lerijl worden ontruimd, evenals aan de Willemstraat, waag een blok buizen, dat van achteren tegen het gebouwencomplex van de firma Moll aangebouwd Staat, ont ruimd en leéggè'sleept werd. Aan de Oosterstraat bevonden zich twee pakhuizen met licht brandbaar materiaal n.l. lompen en tabak. Deze gevaarlijke in houd moest eveneens in véiligheid worden gebracht.. Voorts werden dè woningen bo ven deze pakhuizen, -zoo goed en kwaad dat ging, leeggehaald, daar dit werk door de geweldige rook zeer bemoeilijkt werd. Met acht stralen werd aan deze zijde het vuur bestreden en hierdoor kon voorkomen worden dat het heele huizenblok aan den Goudschesingel in de asch werd gelegd. Alles afgebrand. Nadat bet de brandweer gelukt was uitbreiding van het vuur te voorkomen, wijdde zij al haar krachten aan de op slagplaatsen, verhuisinriohting en de wa genremise van de firma Moll. Daarvan is echter niets overgebleven. Slechts stuk ken verkoolde muur en kromgetrokken ijzeren binten, is alles wat er ter plaatse te zien is. yoor het blusschlngswerk bestond groo te belangstelling. Tijdens den brand kre gen enkele brandweerlieden snij wond en dieVter plaatse verbonden zijn. De G.G.D. behandelde enkele flauwgevallen vrou wen A ONTSNAPT UIT CONCENTRATIE- y KAMP. f Een vluchteling doodefljk gewond, Vlagt wed de werd Maandagmorgen op geschrikt door geweervuur, afkomstig uit de omgeving van het op Du'tsch grond gebied gelegen concentratiekamp. Zeven gevangenen hadden kans gezien te ont snappen. Vier hunner hebben veilig den Hollandse hen bodem bereikt; zij werden door de marechaussee aangehouden en naar Ter Apel overgebracht, waar zij voor loopig in bewaring zijn gesteld. De ande re drie zijn in tegenovergestelde richting gevlucht en rijn dieper Duitachland inge trokken. Later zijn Bijechter weer gegre pen. Een hunner werd bij de achtervol ging, waarbij dê achtervolgers van de geweren gebruik maakten, zoodanig go- wond, dat hij aan de gevolgen is overle den. OUDE MAN GEDOOD. Door hollend paard. Dinsdagochtend omstreeks 10 uur reed' bij het kruispunt De Poort te Wouden berg de 73-jar;ge G. de Bree in een in- ▼alidewagentje en naast hem liep de 69- jarige landbouwer G. Rol, die met man den eieren naar de markt giög. Een op hól geslagen paard met wagen van den landbouwer Legemaat nit Maarsbergen, reed de beide oude mannen onderstebo ven. De heer De Bree kreeg zoo'n zware schedelbreuk, dat hij kort daarop is over leden. De heer Rol kreeg een schedel breuk en brak een pols. KRANIfiE REDDING. Een 5-jarige zoontje van den beer A. Hagenbeek, speelde Dinsdag aan den wa terkant van de Schie te Rotterdam en viel te water. Op de Schie werd d't door niemand bemerkt, doch in de woning van dr. Bavinck, die aan de Schie woont, keek toevallig de 22-jarige dienstbode Wilhel mina Paolis naar bu ten; zij zag het kind in het water spartelen, reeds een twee meter uit den kant. Het meisje snelde naar buiten, sprong te water en wist het jongetje, dat reeds begon te zinken, te grijpen. Zij heeft het naar den kant ge bracht, waar bleek, dat het kind geen letsel bad opgeloopen. EEN DUUR NATJE. Jeneverdief gearresteerd. De politie te Schiedam heeft Maandag avond zekeren K. gearresteerdwegens jeneverdiefstallen. De man had 'n vaatje Donderdag 9 Mei. Hilversum. 301.5 M. A.V.R.O. 8—9 Gra- mofoon; 910 Concert door het Omroep orkest; 10—10.15 Morgenwijding; 10.15— 10.30 Gramofoon; 10-3011 Concert door het Omroep-Orkest, 11—11.30 Knipcursus Kinderkleeding; 11.30—12.30 Gramofoon; 12.30—1.30 Concert door het A.V.R.O.- Aeolian-Orkest en Gramofoon; 1.301.50 Piano-voordracht; 1.502.10 Folkert Kra mer leest fragmenten uit: „Als ik Greta Garbo was...." van Simon Koster; 2.10 3 Concert door het A.V.R.O.-Octet; 3 3.45 Naaicursus; 44.30 Halfuur voor zieken en ouden van dagen, door Mevr. Ant. van Dijk; 4.304.45 Gramofoon; 4.45 5.30 Voor de gröotore kinderen. Opvoe ring van „Met een kwartje de wereld rond"; 5.30—6.40 Gramofoon; 6.40-8.30 Concert door de A.Y.R.O.-Decibels; 6.30 7 Sportpraatje door den heer H. Hollan der; 77.25 Radio-volkszang onder lei ding van P. G. Poortman; 7.308 „Van1 reizen gesproken". (A.V.R.O.-reisboek 1935 II). Afdeeling: voetreizen. Vier reistafe- reelen uit het bergland. Tekst en inleiding Herm. Felderhof; 88.05 Nieuwsberich ten; 8.05920 Concert door Kovacs Lajoa en zijn Orkest met medewerking van de A.VR.O.-Girls; 9.20-9.30 „Waarom het Bouwcongres iedereen interesseeren moet" Vraaggesprek met Prof. Ir. R. L. A. Schoe- maker; 9.3010.45 Concert door het Con certgebouw-Orkest; 10.4511 Gramofoon; 1111.10 Nieuwsberichten; 11.1012 Dansmuziek door Jack de Vries and his Internationals. Huizen. 1876 M. K.R.O. 8O.lfc Concert; N.C.R.V. 1010.15 Gramofoon; 10.15 10.45 Morgendienst door De. P. J. de Bruin; 1045ill Leger des Heils-kwar- tiertej KRO. 11—11,30 Gramofon; 11.30 12 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Pertpiin; 12.152 Concert door het K.R.O.-Orkest en Gramofoon; N.C.R.V. 23 Cu reu 8 fraaie handwerken; 33.45 Gramofoon; 46 Bijbellering; 55.30 Cursus handenarbeid voor de jeugd; 5.30 6.30 Orgelbespeling; 6.307 „Moment opnamen nit 't leven van een Heils-offi- cier" door Kapiteine A. van Anterongen; 7.157.30 Een kwartiertje radio-reporta ge, eventueel Gramofoon; 7.308 Week overzicht: „Wat er op de wereld gebeurt" door Corn. A. Crayé; 88.05 Nieuwsbe richten; 8.05pl.m. 10.45 Uitvoering van het Oratorium „Christus" van Franz Liszt; pl.m. 9.309.45 Nieuwsberichten en Gra mofoon; pl.m. 10.4511.30 Gramofoon. Vrijdag 10 Mei. Hilversum. 301.5 M. V.A.R.A. 8 uur Or gelspel; 8.30 uur Gramofoon; V.P.R.O. 10 uur Morgenwijding; V.A.R.A. 10.15 uut- Voordracht door Janny van Oogen; 10.35 uur Gramofoon; 11 uur Voordracht door Janny van Oogen; 11.20 uur Gramofoon; A.V.R.O. 121.30 Concert door Kovacs Lajos en zijn Orkest en pramofoon; 1.30-« 1.50 Voordracht door Elias 'van Praag; 1.50—2.30 Gramofoon; 2.30—3.10 Cause- rie en Zang door Wi«s Defregne; 3.10— 4 Concert door de A.V.R.O.-Decibels; V.A, R.A. 4 uur Concert door het Trio Favo riet; 5 uur Na Schooltijd; 5.30 uur Corf- cert door de Zonnekloppers; 6.02 uur Voordracht door Frans Nienhuys; 6.15 uur Concert door de Flierefluiters; 7 mir „De veranderingen in de wet op de vreem delingen". Lezing door G. v. d. Lende; 7.20 uur Concert door Orvitropia; 750 uur Nieuwsberichten; 7.57 uur S.O.S.-berich-i ten; V.P.R.O. 8 uur Uitzending van den Oeeumenischen Dienst in de Domkerk te Utrecht, ter gelegenheid van de oprichting van den Oeeumenischen Raad van Kerken in Nederland; pl.m. 9.30 uur Gramofoon; 10 uur Nieuwsberichten; 10.15 uur Lezing. De beteekenis van Joh. Seb. Baoh voor on zen tijd. Spreker: L. van Strien; V.A-RJL 1112 Gramofoon. Huizen. 1875 M. N.C.R.V. 8—8.15 ScbriTte lezing en Meditatie; 8.159.30 Gramofoon-, 10.3011 Morgendienst door Da. J. G. Franck; 1112 Harmoniumlvpspehng; 12.151.15 Concert door het Ensemble Van der Horat; 1.151.45 Gramofoon; 1.45—2.30 Concert door het Ensemble Van der Horst: 2.303 Lecen van Chr. lectuur; 33.45 OrgeHxwpeling: 4—0 Piano-recital; 55 46 Voordracht door F, C. van Dorp; 5.46—6.30 Gramofoon; 7—- 7.15 Nieuwsberichten; 7.167 30 Toe spraak m verbond met don Nat. Recta»* «eeringsdag op 18 Mel, door Z Rx. Mr. Dr. J. Don oer; 7.30—8 Literair half oortje; 88.05 Nieuwsberichten; 8 058.30 Con cert door het N.CJR.V.-Orkest; 8.30—pl.m. 9 Gedeeltelijke uitzending van de Oecume nische samenkomst in de Domkerk te Utrecht; pl.m. 910.45 Vervolg Concert' 10 4511.30 Gramofoon. en een bemande flesch bij zich, tezamen bevattend ongeveer 60 liter jenever, die gestolen bleek te zijn en welke hij met 2 andere personen in een auto vervoerde. Toen de politie en rijksambtenaren, die eenig vermoeden hadden, den auto zagen naderen, gaven zij ©en stoptecken, maar de chauffeur reed in volle vaart op hen in. De politie-beambten grepen daarop hun revolvers en losten een twintigtal schoten, waarmede zij de banden lek schoten, zoodat de auto moest stoppen. K. is naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Twee medeplichtigen wis ten te ontkomen. De jenever is in beslag genomen. BOOT GEKAPSEISD OP DEN DONAU. Zes personen verdronken. Bij Mitter-Arnsdorf wilde een gezel schap van tien personen in een boot den Donau oversteken, die op het oogenblik door den hoogen waterstand een sterke strooming heeft. De boot kapse:sde en de inzittenden vielen in het water. Slechts vier personen konden gered worden, de overige zes verdronken. Tot dusverre is slechts één lijk geborgen. Een gymnasiast die gered werd, verloor bij dit ongeluk vader en moeder. DROOGTE EN SPRINKHANEN IN ZUID-AFRIK A. Duizenden inboorlingen bedreigd. In Zu'd-Afrika worden ongeveer 15.000 infiborlingen in het Noorden van Nafal tengevolge van de droogte en de sprink hanenplaag door hongersnood bedreigd. De droogte teistert reeds verschei dene jaren achter elkaar het dal van de Pongola-rivier, dat onge veer 65 K.M. breed is. Aan de kust en in de bergen aan weerszijden is voldoende regen gevallen voor een bijna normalen oogst, doch in het dal is het koren ver dord. De inboorlingen leven van hun vee, waardoor de veestapel op den duur dreigt te verdwijnen. Indien er geen regen valt, zal de regeering de bevolking van lerens- middelen moeten voorzien Bovendien wordt op h«t oogenblik bet district bedreigd door 15 groote sprink- hanenzwermen. Zij vliegen heen en weer over het grensgebied van Portugeesch Oost-A frika over een afstand van onge veer 25 K.M. Vliegtuigen worden gereed gehouden om de zwermen aan te indien zij naar bet zuiden trachten trekken. DE STEUNUITKEERIN8 VER. STATEN. m DC Hongersnood In IMnotaf De steunuitkeeringsellende in lUiöoto (Ver. Staten) dreigt voor 367.000 menschen waarbij ruim 120.000 kinderen, op hon gersnood uit te loopen. Al deze mensohen zijn thans op de gaven van liefdadigheids instellingen aangewezen. De ondersteurfings commissie van den staat Illinois heeft ver klaard, dat de toestand wanhopig tef daar het parlement van den staat nog altijd geen beslissing heeft genomen inzake de door de federale regeering verlangde maandelijksche bijdrage in de steunuitkee- ring van drie millioen per maand. Di voorzitter van bovengenoemde oommissie heeft voorts medegedeeld, dat Zaterdag a.s. in 81 van de 102 districten van den slaat Illinois alle gelden en levensmidd» len zullen rijn uitgeput. 167. Plotseling braakten alle vuurmon den van kapitiein De "Wit's schip een sal vo uit op zijn tegenstander. Een dichte rook verhinderde een oogenblik het uit zicht, eenige oogenblikken, toen klonk een dof gekraak en de groote mast van het Spaansche galjoen helde voorover en viel in zee. 168. Hopekwe dreef bet wrak raad, ter wijl het schip van de Hollanders zich met volle zeilen wegspoedde van het toooeol van den strijd. Meer vijandelijke schepen kwamen rich bij den strijd veegen, >rü»r omt wxxstxxi Provincie Utrecht met den Domtoren op de nationale A.N.V.V. tentoonstelling „Mooi Nederland", welke van 7—10 Mei in de Apollohal te Amsterdam wordt gehouden. Het 25-jarig regeeringsjutiiléum van Koning George V van Engeland. Reeds wekenlang werd te Londen met koortsachtigen ijver gewerkt, om de stad klaar te maken voor het groote festijn. In den nacht van 6 Mei hadden vele duizenden zich al een plaatsje veroverd langs den weg, welke de Koninklijke stoet zou volgen. Het stralende lenteweer gaf een vroo- 1 ijken aanblik aan de feestelijk uitgedoste stad, toen het Engelsche Koningspaar zich, door duizenden toegejuicht, naar St. Paul's Cathedral begaf voor den Dankdienst. Onze foto toont de aankomst van de Staatsiekoets. Het palels van den Gouverneur van Texas in San Antonio, dat geheel volgens Spaanachen stijl is opgetrokken. De poort van het gebouw vanuit den tuin gezien. Een „show" van costuums, welke Koning George tijdens zijn 25-jarige regeeringsperiode zag, te Londen gehouden. Het betonstorten voor het viaduct in den Rijksweg No. 4 Amsterdam—Sasseaheim. Rijkskanselier Hit- Ier verlaat het s.s. Schamhorst, waar op hij de derde proefvaart mee maakte. Het schip zal op Oost-Afrika dienst doen. Bij een auto-ongeluk paht) San Diego kwamen 4 menschen om het leven, waaronder de vader van Jacky Coogan. Jacky zelf werd licht gewond. Onze foto toont den verongelukten vader en zijn zoon.

Schoonhovensche Courant | 1935 | | pagina 4