IS Zomer* Plaatselijk Nieuws Een stroef apparaat. 600 Gz. 300 ACHT BLADZIJDEN M*. W04, IAG 10 MËI 19» K. aange- vergaderde de de om on- Tot slot voigd» enkele begroorings-wijri- gingen. Collecte blinden. Haastrecht Ook dit jaar wordt weder gecollecteerd voor de 150 blinden, tewerk- en luxe). ir„OePotteman“ rkt— Oorkum o toegang. Tel. 957 "In den nacht van Dim dag 14 op Woensdag IS Mei gaat de zomertijd in.Men zette dus Dins dagavond voor het ter ruste gaan de klok één uur vooruit!! K MIDDENSTAND 380, TeL 36432, rdam, □RSCHOTTEN e« ir diverse doelein- I boven 500.-. Tel. 2779 -Gouda en onder eerste srband op huizen tegen lage rente, □een kosten vooruit schap van burgemeester Baron van He- mert tot Dineshof. Goedgekeurd werd de rekening van het burgerlijk armbestuur over 1934 en vast gesteld een nieuw reglement voor dat be stuur. Besloten werd het onderhoud van de Veersteeg van den polder Stein over te nemen. Een voorstel van B. en W. om niet over te gaan tot herbestrating van de Hoogstraat, werd aangenomen. Verder besloot de raad te onderzoeken of de ge meente belang heeft bij een wijeig ng der classificatie voor de personeele belasting Besloten werd een bedrag van f 81,90 be schikbaar te stellen voor steunverleening B. In verband met de gewijzigde wedde- regeling werden de pensioengrondslagen opnieuw vastgesteld. Ook de bouwveror dening werd opn euw vastgesteld, in ver band met opmerkingen van Ged. Staten. Benoemd werd een hoofd-, tevens cen traal stembureau voor de verkiezing van leden van den raad. Gekozen werden de heeren H. v. d. Berg, P. G. Hooft,’ Th. A. van Dijk en J. Scheer. Plaatsvervangers de heeren Th. Jansen en J. Zuidervliet Advertentiën: 1-6 regels f 1.80 elke regel meer 0.20; derde plaatsing halven prys. -Adver- tentién worden gratis ge plaatst in „De Oor earner*. Voed er bed rijf. Het voorstel van het bestuur tot het organiseeren van een excursie naar Arn hem en Omstreken met een bezoek aan Ouwehand’s Dierenpark te Rhenen, werd met alg. stemmen aangenomen. Na eenige bespreking werd eveneens aangenomen het voorstel van het bestuur tot het gemeenschappelijk aankoopen van pr ma jonge hennen, eventueel met finan- cieelen toeslag. Breedvoerig werden besprekingen ge voerd over de voorwaarden der eiervei- ling te Wilnis, Besloten werd de leden per circulaire er van in kenn s te stellen dat de gelegenheid bestaat de eieren naar ge noemde veil ng te zenden. Nog deelde de voorzitter mede, dat er behoefte blijkt te bestaan aan het ver krijgbaar stellen van ’n goedkoopere kwa liteit grit, waarvoor eenige monsters aan de aanwezigen werden vertoond. Beslo ten werd de goedkoopere kwaliteit ver- krijbaar te stellen, doch daarnevens de „Cardium grit” ook voorradig te houden. Na rondvraag sluiting. Collects blinde*. Bergambacht Het bestuur van de Ver. tot Werkverschaffing aan Hulpbehoeven de Blinden, Plantage Middenlaan 64 te Amsterdam, bericht met groote dankbaar heid aan de milde gevers an geefsters, dat de collecte, welke dezer dagen ten bate der 150 blinden werd gehouden, f 69,48’/» heeft vpgebracht. Bergambacht De Opweg en Dijklaan zullen opnieuw worden geasphalteerd, daar in het oude dek weder gaten ko men. In de plaats van den heer A. Oskam Dz., die wegens het bereiken van den leeftijd moest aftreden, ia tot voorzitter van den polder Bergambacht gekozen de heer M. Oskam. Op Woensdag 15 Mei, des voormid- dags van 9 tot il% uur, zal in de poider- kamer de verkiezing plaats hebben van twee heemraden van den poiter Bergam bacht. GsmesnterasdsvsrkJcrlngsn, Capelle a.d. IJssel. Alhier is opgericht de vereeniging „Gemeentebelang", die den aftredenden weth. J. Schouten Cz., eer tijds lid van den Vrijheidsbond, als no. 1 op de lijst heeft gecandideerd voor de ge meenteraadsverkiezingen; no. 2 is de heer L. Bodens en 3. de heer M. van Linscbo- ten Jz. De S.G P, heeft haar lijst als volgt saamgesteld: 1. A. H. v. Os Jr. (aftr); 2. C. Oosterwijk (aftr); 3. A. v d. Matei, 4. G. v. Halem, 5. B. Schouten, 6. W. G. de Bode, 7. A. Alblas, 8. S. Buis, 9. J. v. Buuren. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrfjdag- Prijs hij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 8 maanden f 125; p. post f 1-50 Met verzekering 15 een te meer. Onderneming DH. DE MOL 5-17, Tel. 2257 I «n ll|kwad« ■dig. gesteld in de bekende Inrichting, Planta ge Middenlaan 64 te Amsterdam, die er naar streeft de blinden in staat te stellen zich zooveel mogelijk in het maatschap pelijk leven te handhaven, opdat zij hun gemis zoo weinig mogèlijk zullen gevoe len. De Vereeniging hoopt, dat de inwo ners van Haastrecht met milde hand zul len geven, tene nde dit schoone werk in stand te kunnen houden. De collecte wordt gehouden op Dinsdag 14 Mei en volgende dagen. Candidatsnlljst A--R. Partij. Jaarsveld. De candidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezing der a.-r. partij is Donderdagavond als volgt samenge steld; 1 A. H. S. Benschop (aftr.); 2 H. A. Brokking (aftr.); 3 Joh den Braber; 4 J. F. de Gier (aftr); 5 Nic. Sohmie- man Hz.; 6 H. den Deken; 7 Jan van' Dam; 8 J. Kroeftum; 9 A. de Bruin Ax Krimpen a.d. Lek. In den polder heb ben de vischhandelaren A. van Wijnen en K. Neef eenige duizendtallen jonge snoe ken en baarzen uitgezet. Men hoopt hier mee den vischstand te vergroot». De Raadsverkiezing. Lep ik. De a.-r. kiesvereeniging heeft de candidatenlijst voor de gemeenteraads verkiezing als volgt v&stgesteld: 1 Jan den1 Hartogh (aftr.); 2 I* Hoogendoorn; 3 J-| Schep Hz. (aftr.); 4. D. Verborg; 5. P4 Damsteeg; 6 G. Beijman Gz.; 7 A Bo gaard. Raadsbesluiten. Haastrecht Vrijdag voltallige gemeenteraad onder voorzitter Ongeval. Capelle a.d. IJssel. De winkelier A. de Gier viel van zijn wagen en kreeg één der voorwielen over het lichaam. Met een ge broken been moest De G. naar zijn wo ning vervoerd worden. Vaar Bs raadsverkiezing. Benschop. Uitgaande van een groep kiezen», genaamd „Gemeentebelang” werd In de zaal van den heer J. van Delft een vergadering gehouden ter bespreking van de deelname aan de gemeenteraadsverkie zing. De leiding van dezen avond berustte bij den heer P. Lamoré, die de vergadering met een woord van welkom opende en re leveerde dat uit onderling gevoerde be sprekingen de wenschelijkherd naar voren was gekomen ook dit jaar weer voor de gemeenteraadsverkiezing met «en lijst uit 4e komen. Was tot* dusver de gewoonte dat door „Gemeentebelang” met een lijst werd uit gekomen, thans was de bedoeling anders. Spr. herinnerde aan de splitsing die er voor 4 jaren was ontstaan in de Chr. Hist, partij in deze gemeente, en dat de be de teen afzonderlijk uitgekomen lieten geen zetel wisten te verkrijgen. Met dit resultaat voor oogen werd daarom nu getracht, meer eenheid te ver krijgen in welk verband spr. contact heeft gezocht met de vertegenwoordigers der beide hiervoren bedoelde groepen, als mede de Staat k. Ger. Partij, waarvan de beer de Gier zittend raadslid is. Pogingen om de eenhe'd in de Christ, j Hist Partij te herstellen, hebben echter gefaald, terwijl de Staatk. Ger. Partij aanvankelijk tot samenwerking bereid, op het laatste oogenblik hiervan weer is te ruggekomen en dus defin tief afvalt. Inbraak. Capelle a.d. IJssel. In het haarbuisje hebben onbevoegden zich toegang weten te verschaffen en, de inhoud van de ar menbus meegenomen. GROOTE BRAND TE GOUDA. Kinderen met vuur gespeeld. Gouda. Vrijdagmiddag hebben ih de Voorvallens nabu Gouda twee kinderen van 5 jaar met vuur gespeeld in een hooi berg van een veehouder. Plotseling vatte het hooi vlam en in minder dan geen tijd stond de heele berg in lichte laaie. Toen de brand ontdekt werd, was aan blusschen niet meer te denken. Het vuur sloeg van den hooiberg over op den koestal en en kele 'schuren, welke gebouwen tot den grond toe aftrrandden. Het vee kon nog tijdig uit de schuren gered worden. Daar het hoofdgebouw eveneens gevaar liep, be gon men dit te ontruimen en leeg te ha len De brandweer, .die met een motor- spuit was uitgerukt, tastte het vuur met vier stralen aan. Hierdoor mooht het ge lukken de woning en een varkensschuur, welke ook bedreigd werd, te behouden. Al le andere gebouwen zijn echter totaal ver woest De schade wordt door verzekering gedekt. Het is gebleken, dat de jongens stroo tjes brandend hooi in hun mond gestoken hadden, bij wijze van sigaret, met boven genoemd noodlottig gevolg. Gouderak. Nabij Stolwijkersluis onder deze gemeente is men wederom op den dijk bezig een proefvlak van Goudalite te leggen. Voor hei examen melkoontroieer zijn uit te komen, doch met een lijst van pro- testantsche kiezers, alzoo op een broede ren basis. Gestemd werd nu over de drie eerste candidaten op die lijst. H erbij verkregen de heeren P. Lamoré, F. van Os enJ. Bos Jzn., resp. 33, 29 en 24 stemmen. Bij stemming over de plaats op de candida tenlijst van genoemde personen werd de ze volgorde gehandhaafd. Vervolgens werden na eenige stemmin gen nog gekozen de heeren J. Verweij, T. de Ruijter, T. Oskam, G. Lekkerkerk Gzn., A. Schouten en M. Benschop. Op een desbetreffend voorstel werd in principe besloten tot oprichting van een protestantsche kiesvereeniging, waarbij alle aanwez gen aanvankelijk als lid toe traden. Nadat de voorzitter nog had medege deeld dat over enkele weken wederom een vergadering zal worden gehouden, waarin dan tot het kiezen van een definitief be stuur zal worden overgegaan, sloot spr. de vergadering met dank voor de op komst en de medewerking. Benschopsche Plulmvoevereenlglng. Benschop. De Benschopsche Piuimvee- vereeniging hield haar jaarlijksche alge- meene voorjaarsledenvergader ng. De voorzitter, de heer G P. van Beuse- kom, opende de vergadering met een woord van welkom, gaf vervolgens een overzicht van de belangrijkste gebeurte- n ssen ten ^pzichte van de vereeniging, over het afgeloopen jaar, en sprak daar bij de hoop uit, dat zich ook eenmaal we derom gunstiger perspectieven voor de pluimveebedrijven mogen vertoonen. De notulen werden overanderd goedge keurd. Vervolgens bracht de secretaris zijn wel verzorgd jaarverslag uit, hetwelk onder dankzegging werd goedgekeurd. Besloten werd dit jaarverslag den leden toe te zen den, waarbij dan tevens gevoegd zal wor den het verslag van de N.V. Benschopsch Elerveiling. Moercapelle. Op de Donderdag 9 Mei^ gehouden eierveiling waren aangevoerd 13961 eieren. Prijzen: kippeneieren f 2.05* f 2.50, eendeieren f 1.70f 2.25, kap koeneieren f 4.60, alles per 100 stuks. Openlucht-vartóté. Moercapelle. Zondagavond gaf* het cir cus Chr. Robinson een openluchtvoorsSel ling. Er werd gewerkt met goede artis- ten. Het programma bestond uit het op treden van acrobaten, muzikale clowns en goochelaars, Japansche spelen en een pantomine. Daarna volgde „de geweldige man’’ met „ijzeren borst en hoofd"; deze liet ijzeren staven op de borst smeden en groote steenen op het hoofd stuk slaan. Vervolgens toonde Christ. Robinson zijn ongelooflijke krachttoeren en tenslot te verbaasden Kitty en John, de vliegen de menschen, de toeschouwers door hun toeren op een hoogte van 8 Meter, met vuurwerk. Etr was veel belangstelling. Aanbesteding. Ouderkerk a.d. IJssel. Zaterdagavond te door den bouwkundige, den heer T. Pols aanbesteed het bouwen van een groote loods, welke zal dienen voor het opslaan van brandstoffen voor rekening van den brandstoffenhandelaar A. Speksnijder Johzn. Ouderkerk a.d. IJssel. De collecte, alhier gehouden voor de „Centrale voor de Werk lozenzorg” heeft totaal f 277,50 opge bracht. Oudewater. Wederom heeft de directie der machinefabriek „De Hollandsche IJs sel” aan een aantal arbeiders wegens ge brek aan werk ontslag moeten geven. De postduivenvereeniging „de Zwa luw” heeft een wedstrijd gehouden van uit Bergen (België), 189 K.M. De heeren Vreeswijk en v. d. Laar behaalden den 1, 3, 7, 9, 13 en 16en prijs; P. v. d. Horst en Van Schaik 2, 10, 12, 14 en 17; B. Burger 4, 8 en 11; Scholman 6; Vliet en Hoogenboom de 15e prijs voor aan komst. Mej. Huizïngveld, onderwijzeres aan de Chr. School, heeft na een ge maanden ziekteverlof haar werk weer aanvaard. Mej. Booij, die tijdelijk de functie h«eft waargenomen, is eervol ontslagen. Autobusdienst. Waddinxveen. De Gebr. Buitelaar heb ben vergunning gevraagd aan Ged. Sta ten van Zuid-Holland, om een autobus dienst in te stellen van Zevenhuizen, via Moercapelle, Bleiswijk, Zoetermeer, Leid- schendam, Voorburg, Den Haag en omge keerd. Het gemeentebestuur heeft zich, in het belang van de werkloozen tot het be trokken departement gewend met het ver-v zoek om een aantal van de Waddinxveen- sche werkloozen te plaatsen bij de werk verschaffing in het Noorden des iaada Hiermede meende spr. zijn bevindingen voldoende te hebben uiteengezet en zou gaarne het oordeel der vergadering ver nemen over een eventueele andere oplos- s ng tot. verkrijging van meerdere een heid. Breedvoerig werd hierover van gedach ten gewisseld, totdat tenslotte, nadat de voorzitter met aandrang de noodzakelijk heid van samenwerking had aangetoond, •en voorstel werd aangenomen om niet meer als „Gemeentebelang” met e» üjst Dat we onze schepen aan Rusland moesten verkoopen hebben we betreurd, maar als dat land vee van ons had willen overnemen, sou het ons verheugd hebben. Er te daarop goede kans geweest, maar die is vrijwel verkeken. Wel is er nu een regeringscommissie naar Moskou nog over de levering van rundvee' te j derhandelen, maar het is te vreezen, dat de Russen zullen zeggen: we hebben jul- lie niet meer noodig. Er zijn namelijk verschillende andere landen, die met den sovjet-slaat contracten gesloten hebben voor den verkoop van vee, maar het rundvee-land bij uitnemendheid, het land dat het beste «n mooiste vee heeft en dat iaarvan te veel heeft, is niet daarbij. Waarom niet? We hebben toch zeker wel voldoende crisiscommissies voor land bouw en veeteelt, dis waakzaam behoor» te zijn om tijdig de bedoelde transactie tot stand te doen komen en we hebben toeh ook wel veehoudersbonden, die met de srisis-organisaties hadden kunnen samen werk» voor dat doel. De red» is juist, dat wo niet genoeg, maar te veel crisis-organiaaties in ons land hebben dat e» centrale leiding ontbreekt In de Verslagen mededeo- hng» van do directs van den landbouw jjjn ruim drie bladzijden noodig om op to noem» de „Colleges en instellingen voor ds uitvoering van de landbouwcriaiswet” en dan volgen twee bladzijden met „Com missies voor dsn uitvoer”, waarbij echter e» commissie voor Rusland nog ontbreekt Do veelheid van colleges ten behoeve van lan^fcnw veeteelt, werken elk afzon derlijk en zij do» ongetwijfeld hun best om den toestand van de boer» te ver beteren, maar zooals elke andere commis sie zijn zij eigenwijs. Iedere commissie meent dat zjj alleen met juistheid kan oordeelen over de zaak die haar is toe vertrouwd en zij duldt geen inmenging of voorlichting van personen buiten de com missie «taande. De commissies voor de tarwe, voor de varkens, voor bet rundvee, voor de aardappelen enz. zijn alle met ijver begonnen te werken aan het welzijn van de boeren, maar ieder op zijn eigen gelegenheid. De varkens werden gemerkt, 1 d* werd» afgedacht enz. en de daarbij betrokken commissies hoopten dat hun proefneming», met het bezit van de boer», tot een goede uitkomst zou leiden. Helaas gebeurde dat niet. Toen hier de bericht» kwamen dat Rusland vee kocht in andere landen, heeft de Algemeens Nederlandsche Melkveehou- dersbond beproefd om zijn deel te krijgen in dien handel, door te trachten op groote schaal vee te doen uitvoer» naar Rus land, maar dat is mislukt, omdat de Bond dat niet kon zonder een of meer der vele landbouw crisis commissies en deze wei- gerden samen te werken met den Bond. Het is eenigszins verklaarbaar dat het zoo is gegaan, want wanneer de commis sie de wenken van den Bond had! aan- vaard, zou zij daarmede erkend hebben, bet zelf niet te weten en men zou dan gaan vragen of de millio»en van het hef- 1 fingsgeld wel op oordeelkundige wijze wa- 1 ren besteed en of het slachten van het rundvee wel e» goede maatregel was ge- weest en of de bemoeienissen met de vsr-' kensteelt en -handel wel juist waren ge weest »z. Daarom kreeg de melkveehou- dersbond bericht dat de regeering ge» gebruik wilde mak» van de dienst» van den bond. De Melkveehoudersbond berustte daar in niet en poogde alsnog de regeering tot andere gedacht» te breng», maar tot slot kreeg de bond van den secretaris-ge- neraal de boodschap „dat als allerlei bon- den rich met den uitvoer van^vee gingen bemoeien, de eenheid van optreden van Nederland sou word» geschaad.” Dit laatste is ongetwijfeld juist. Parti culier» of e» bond kunnen niet recht streeks onderhandel» met een ander land over uitvoer van vee, de regeering kan rich daarin niet voorbij laten gaan en zij alle» kan beoordeel» of crediet kan word» verleend en zoo ja, voor hoe lang en voor welk bedrag. De regeering ook kan slechts onderhand®'» over tegenpres taties door Nederland toe te zeggen voor de verkregen handels-hegunstig'ng. Maar d« Melkveehoudersbond zou dat ook niet verlangd hebb», hij wilde slechts zijn er varing, inzicht en vakkennis geven om den verkoop te doen slagen we geloov» niet dat het regeeringsprestige geschaad zou zijn als zij dat aanbod van den bond had aanvaard. o.m. geslaagd de heer» A. J. Hailing P. Blanken, beiden van hier. Tot gemeen.«-deurwaarder is be noemd de heer P. Koolmees Gzn., te Stol wijkersluis. De rekening van het G.EJB. over 1934 sluit met een batig saldo van f 2100 die van het waterleidingbedrijf met e» nadeel ig saldo van f 35. De gemeenteraad heeft beslot» aan 54 personen een uitkeering a f 10 te ver strek!» voor het crisiscomité B. Raadsvergadering. Gouderak In de raadsvergadering van Dinsdag waren alle leden aanwezig. Als raadslid werd geïnstalleerd de heer Arie Huisman, die de belofte aflegde. De roorzitter deelde mede dat als deur waarder der plaatselijke belasting» ia benoemd de heer P. Koolmees Gzn. Het werk aan de begraafplats moet worden aanbesteed tusschen Jan de Bruijn M. Ooms, smeden en de metselaars de Knikker, Kasbergen en Loendersloot. De stukken, betreffende wijziging aantal ver gunningen en verloven werden voor k»- 1 nisgeving aangenomen De bestaande toe stand blijft gehandhaafd. Ingekomen waren de verantwoord ngs- bescheid» van den keuringsdienst van waren. Aan mej. Helder werd op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres en pensioengrondslagen werden vastge steld. De heer D. Schout» had bericht gezon den, dat hij bedankt als lid van het burg, armbestuur. De raad verstrekte weder de bijdrage voor steun B. Vastgesteld werden de vergoeding» ambt. burg, stand. De bedrijfsrekening» werden boden. Als plaatsv. lid werd aan het hoofd stembureau toegevoegd de heer Noorlan- der. Aangezien de raad besloot, het burg, armbestuur weer te laten bestaan uit 5 leden, had geen voorziening in de vaca ture plaate. MAANDAG 13 MEI 1936 67» JAARGAW, NimiAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT SCHOONHOVENSCHE COURANT Telet 20, Td-Adr»; Vannooten. 1. 4 w. N. VAN NOPTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 1Ö761 ABONNE’S, die xich mq onze administratie opgeven toot de verzekering, rij» volg»s de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, wa 2000 600 300 200 100 60^^^" 12 11 10

Schoonhovensche Courant | 1935 | | pagina 1