J NIEUWS IN PLAATJES BELGIË - NEDERLAND 0-2 Telegrammen Sportnieuws 62.000 toeschouwers aanschouwen een verdiende overwinning van Oranje - Smit en Bakhuys scoren. Gemengd Nieuws MAARSCHALK PILSOEDSKI OVERLEDEN. Plaatselijk Nieuws WEERBERICHT. Toop der bevolking Marktberichten HET EERSTE DOELPUNT voor Nederland in den wedstrijd BelgiëNederland. MAAND** 11 HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. Trekking van heden., DEN HAAG. 13 Mei. Heden werden de volgende prijzen uitgeloot: 1000: 11140. 400: 304. 912, 770, 18028, 20859, f 200: 7074. 100: 760, 17475, 19137. HOLLAND—ENGELAND. De match van Zaterdag. AMSTERDAM, 13 Mei. De samenstel ling van het Ned. elftal, dat Zaterdag te gen het Engelsche elftal in het Olym- ptich Stadion zal spelen, is als volgt: Doel: Halle (Go-Ahead); achter: Galden- hoven (D.W.S.), Van Run (P.S.V.); mid den: Paauwe (Feyenoord), Anderiesen (Ajax), Van Heel (Feyenoord); voor: Wels (Unitas), Drok (R.F.C.); Bakhuis (Z.A.C.), Smit (Haarlem), Mijnders (D. F.C.). Reserves: Mul (H.B.S.), Van Diepen beek (Ajax), Vrauwdeunt (Feyenoord), Van Gelder (V.U.C.). HET OVERLIJDEN VAN MAARSCHALK PILSOEDSKI. Deelneming In Engeland. LONDEN, 13 Mei. Overal blijkt de op vatting te bestaan dat het moderne Polen met het overlijden van Maarschalk Pil- soedski een groot verlies heeft geleden. Men wijst op de groote prestaties van den overledene, de oprichting van den jongen staat, de verdediging tegen het bolsjewis me en het afsluiten van het Duitsch Poolsche verdrag. De Daily Herald is van meening, dat op het gebied der buiten- landsche politiek door het overlijden van den maarschalk waarschijnlijk slechts wei nig veranderingen zullen plaats hebben. De indruk in Polen. WARSCHAU, IS Mei. Het bericht van het overlijden van Maarschalk Pilsoedski heeft in het geheel© land diepen indruk gemaakt. De bladen van alle richtingen versohenen met een door een rouwrand omgeven voorpagine. De hdadèn achten waarschijnlijk, dat hei stoffelijk over schot zal worden ter aarde be steld te Krakau in den konink'ijken graf kelder, waar de vroegere kon'ngen van Polen rusten. DE FRANSCHE RAADSVERKIEZINGEN Voorloojiige uitslag. PARIJS, 13 Mei. Het ministerie van binn^nlandsche zaken heeft een voorloo- pige uitspraak gepubliceerd van de ge meenteraadsverkiezingen. Volgens deze opgave hebben de conservatieven in 8 ge meen l en de meerderheid behaald, de links republikeinen in 119, de groep Marin in 85, de socialisten in 143, de nieuw socia listen in 14, republikeinsch socialisten in 27, onafhankelijk radicaal socialisten in 38, radicaal socialisten 169, communisten van verschillende richting in 66 gem* ten. Verder is Laval herbenoemd tot bur gemeester van Aubervilliers en Herriot tot burgemeester van Lyon. DE AMERIKAANSCHE VLOOT- MANOEUVRES. Wat minder geheimzinnigheid. MANILLA, 13 Mei. De sluier van ge heimzinnigheid, die de Amerikaansche vlootmanoeuvres in den Stillen Oceaan omgeeft, is gisteren voor korten tijd op gelicht, toen 32 groote schepen in de vlootbasis Pearl Habonr binnenliepen. Bij deze gelegenheid kreeg men ook het eerste bericht aangaande den stand van de vlucht der 48 marinevliegtuigen, die Don derdagavond van Pearl Habour naar de Midwayeilanden waren gestart. De leider van de manoeuvres, admiraal Reeves, deelde mee dat deze eskadervlucht met succes is volbracht. De vliegtuigen heb ben het traject dat 1200 mijl lang is, vol gens de opdracht afgelegd. De beide tor pedojagers, die met elkaar in botsing zijn gekomen, werden wel erg gehavend, doch zij konden de haven bereiken. De vlootbe- wegingen worden nog steeds streng ge heim gehouden. Alle garnizoenen van de kust en langs den Stillen Oceaan zyn op alles voorbereid, daar ieder oogenblik een vlootaanval kan plaats hebben. Gemeld wordt nog dat een luitenant-vlieger bij het neerstorten van zijn machine ia gedood. Het ia tot dusver niet bekend of het hier een der toestellen betreft die deelnamen aan de eskadervlucht. De 46ste land enwedst rijd tusschen Bel gië en Nederland, voor de eerste maal gespeeld in het groote Èeyselstadion te Brussel, is geëindigd in een verdiende O-2 zege voor de Hollandsohe ploeg, die zioh ook ditmaal een sterker en heter elf tal toonde dan de Belgen. Het opmerkelijke en ook meest voldoe ning gevende van deze overwinning is ze ker wel, dat het thans niet een van die bekende bevliegingen is geweest, die, zoo als in Amsterdam, oorzaak van het succes werd', maar dat zij bevochten werd na een normaal verloop, waaróm de Hollandsohe ploeg een gaaf geheel vormde en gedu rende den geheelen speeltijd vooral tac tisch sterker was dan onze Zuiderburen. De wijze, waarop Holland met snel open spel de Belgische ploeg in de verde diging drong, liet geen enkele twijfel over het krachtsverschil en het is slechts de mindere productiviteit geweest, die onze voorsprong met de rust tot 1—0 beperk te. Die geringe voorsprong gaf Van Heel aanleiding in de tweede helft zijn verde diging te versterken, en waar deze in uit stekenden vorm was, stonden de kansen der Belgen spoedig al niet gunstig meer. En toen Bakhuys na 12 min. een snelle uitval met een tweede doelpunt bekroon de, dat de wedstrijd, ongelukjes voorbe houden, beslist. De samenstelling van het Nederl. elftal. Tot een uur vóór den wedstrijd werd de samenstelling van het Ne#, elftal ver traagd en inderdaad ging het, zooals wij in onze voorbeschouwing aangaven, over de rechtsbinnenplaats: Lagendaal of Drók. Eerlijk gezegd, wreven we even on ze oogen uit, toen we Zondagmorgen zoowaar moesten lezen dat op een droog terrein Drok zou spelen en op een nat ter rein Lagendaal. Lagendaal, het slan- genmensch! Aanschouwt zijn evoluties als modder-arrobaatl De iweehouaerdponder Lagendaal «p een glibberig veld beter thuis dan de lilliputter Drok! Het was droog, en dus werd Drok ge kozen! Deze Rotterdammer heeft echter wéinig geluk als internationaal. Na een slap begin werd zijn spel juist wat beter, toen een hoofdblessure hem noodzaakte uit te Vallen. Lagendaal nam zijn plaats in en presteerde daar nog minder. Het rechtsbinnen vraagstuk zal zelfs voor a.s. Zaterdag tegen Engeland dog heel wat hoofdbrekens koeten. Da spaiers. Hoewel het Nederlandsche elftal in zijn geheel uitstekend heeft gespeeld, zijn er toch nog enkele uitblinkers aan te wijzen. In de achterhoede heeft Caldenhove zijn plaatsje gekocht. Vooral in de tweede helft toen de Belgen sterker werden, heeft hij bergen werk verzet en door zijn uit stekende opstelling tallooze aanvallen ge broken. De middenlinie was eveneens praohtig op dreef en vooral Anderiessen heeft in zijn jubileumwedstrijd zijn beste spelletje gespeeld. Van Heel was aanvankelijk niet zoo goed op dreef, maar herstelde zich gelukkig spoedig. Smit moet in Amsterdam toch wel iets dwars gezeten hebben, want deze keer was hij weer de echte zwoeger, de „losse speler" bij uitnemendheid. Zijn eerste goal was een staaltje van snel ingrijpen op een twijfelachtige situatie. Wels benadert weer zijn ouden vorm. Van de vleugelspelers kreeg ouderge woonte Wels wederom het minst te doen. Wat hij echter deed, was over 't algemeen dik in orde, al waren enkele voorzetten iets te scherp. Van Gëlder deed voor de rust veel en goed werk, maar zakte tegen het einde nogal af, terwijl Bakhuys een zware be waking genoot, maar desondanks het spel nog dikwijls uitstekend verdeelde. Met schieten was hij ditmaal niet erg geluk kig. anders was de wedstrijd reeds voor de rast beslist Dt Belgen. Ondanks de teleurstellende nederlaag hebben de Belgen niet slecht gespeeld, maar eenige tactische fouten gemaakt. Hun grootste fout was wel de weinige variatie, die zij in hun spel brachten en hun volharding in kort spel L' histoire se repète! Vroeger wist het trio Denis Van Kolv. d. Meulen hierop het juiste antwoord, thans rijn het CaldenhoveVan RunHalle, die dit spelletje juist een kolfje naar hun hand vinden. Braine viel niet bijzonder op, ook al, doordat hij zich bepaalde tot spelverdeelen en kansen scheppen voor zijn collega's. Zijn doorzet ters en sohutterscapaciteiten heeft hij voor een groot deel ingeboet. Doelman Gbristiaens was een prachtige keeper, de grootste struikelhLok voor de HoUandsche aanvallen». j Scheidsrechter Fogg leidde weer uit stekend, hetgeen trouwens nood'g was, omdat het er soms flink forsch toeging. De wedstrijd. Om pl m. 2.23 (Holl. tijd) brengt Brai ne den bal aan 't rollen. Ondanks den te genwind leiden de Belgen de eerste aan vallen zonder succes, terwijl langzamer hand Holland het initiatief overneemt. In een duel tusschen Smit en Voorhoof mist de laatste, Smit ziet zijn kans en passeert Christiaens na 8 min. met een laag hard schot (10). Het is slechts het sein voor de Belgen om nog harder aan te pakken, maar Vierllevoye mist nogal eens en ook Calenberg laat eenige momenten onbenut. Nochtans groeit het overwicht der on zen met de minuut en Wels en Van Gel der bieden het binnentrio tal van kansen, die of naast geschoten worden of Chris- tiaans, die in grootschen vorm is, op hun weg vinden. Men krijgt sterk den indruk, dat Hol land gemakkelijk gaat winnen, maar als de doelpunten uitblijven en de tijd ver strijkt, komt er ten aanzien van de twee de helft eenige ongerustheid. In de 2de helft zijn de bordjes dan ook verhangen. Thaps is het België, dat met steun van den wind sterk in den aanval is, maar de schetvaardigheid is al even min bijzonder groot Calenberg krijgt en kele fraaie kansen, maar verknoeit deze en eenmaal verricht Paauwe een bijzon dere redding, als Voorhoof doorgebroken is. De perspectieven van België worden echt» grondig vernield, als na ongeveer 12 minuten Bakhnys doorbreekt en den stand op 02 brengt. Daarna is de strijd vrijwel gelijk opgegaan, hebben Wels en Smit en Van Gelder talrijke pogingen ge daan om Christiaens te passeeren, maar heeft ook Hallo al zijn talenten moeten aanwenden om te verhinderen dat Voor hoof of Viellevoye of Braie hem verschalk te. In groote spanning verstrijkt de tijd het tempo blijft tot het einde verbazend snel, maar Holland houdt stand en wint verdiend. HET POOLSCHE VOLK ROUWT. Zondagavond fe te Warschau Polen's grootste nationale figuur, maarschalk Pil soedski om kwart voor negen overleden, aan een inwendige bloeduitstort:ng, ten gevolge van kanker in de maag en in den lever. De bevolking werd geruimen tijd van dit verlies onwetend gehouden. Eerst om streeks half twaalf deelde de radio de droeve tijding mee. Zooals te verwachten viel, was de verslagenheid allerwegen groot. Maarschalk Pilsoedski fs gestorven ne gen jaar na den dag waarop hij voor het eerst de regeeringSmacht in handen kreeg. Een veelbewogen leven. De overledene is 4 Juli 1867 op het landgoed Zulow bij Wilna geboren; ep was gesproten uit den Ouden Poolseben landadel. Zijn vader nam deel aan den opstand tegen Rusland in 1863, die echter op een mislukking uitliep. In zijn huis vonden de ops tandel n gen een zekere schuilplaats. In deze sfeer groeide de jon ge Jozef op, en hier werd de gedachte in hem geboren, dat hij moest medewerken aan de bevrijding van Polen van de Rus sische tyrannie. Op een middelbare school te Wilna stichtte hij een geheim genoot schap, evenals aan de universiteit te Gharkof. Nadat een samenzwering tot het plegen van een aanslag op den tsaar aan 't licht was gekomen, werd Dilsoedski voor 5 jaar naar Siberië gezonden, hoewel hij tegen den moord geweest was. Na zijn terug keer stichtte hij de Poolsche socialistische partij en het orgaan „Robotzik" (de ar beider) welk blad natuurlijk in het ge heim gedrukt moest worden. Hij huwde in 1896 met Marijk Guszk ewiczowk, die zijn beste medewerkster is geworden. In 1901 werd hij, na een inval door de politie, gevangen gezet in den citadel te Warschau, van waaruit hij, door krank zinnigheid voor te wenden, werd overge bracht naar het militair hospitaal te St. Petersburg. Een nartijgenoot, die daar als arts werkte, hielp hem ontvluchten. Zij weken uit naar Oostenrijk. In 1905 organiseerde Pilsoedski een opstand van de Poolsche socialisten tegen het Russisch bewind, welke echter mis lukte. De wereldoorlog. Den wereldoorlog had hij lang van lè voren z en aankomen en daarom wilde hij Poolsche schietvereenigingen vormen, om zoodoende een Poolschen strijdmacht te krijgen. In 1914 had flüj 2000 gewapende mannen om zich heen, welke troep opge nomen werd in het Oostenrijksche leger. Pilsoedski werd tot generaal-majoor be noemd. Nadat in 1916 Warschau door deDuft- schers veroverd was, vorderde de Duit- sche gouverneur-generaal van Pilsoedski en de zijnen, den eed van trouw, dien zij weigerden, met het gevolg, dat P lsoedski en zijn wapenbroeders in een gevangen kamp werden opgesloten. In 1918 trokken de Duitschers uit Po len weg, en Pilsoedski, die uit zijn gevan genis was ontvlucht, nam de leiding van de Poolsche regeering op zich. In 1919 werd hij tot president van do republ ek benoemd. Mot krachtige hand pakte hij de zaken aan. Een flink Poolsch leger kwam tot stand dat met succes in de Oekraine streed. Na aanvankelijke overwinningen op de Bolsjewisten, drongen deze vooruit en bedreigden de hoofdstad. Bij den oproep van Pilswoedski schaar de het volk zich achter hem, en opende een tegenoffensief. De Russen werden ver dreven en in 1921 werd te Riga een eer volle vrede geteekend. Het dankbar© vadorland verleende Pilsoedska den maarschalksstaf. In 1921 loste een Ooekran sche student revolver schoten op hem. hij bleef echter onge deerd. In 1922 trad hij als president at De laatste jaren. In 1923 legde Pilsoedski zijn functie als chef van den generalen staf neer en trok zich terug op zijn landgoed te Soelejowek daar de Poolsche politiek een richting heenging, die sterk afweek van de opvat tingen van Pilsoedski. Toen in 1926 de re- geefing-Witos vijanden van Pilsoedski op alle belangrijke posten benoemde, trok hij echter aan het hoofd van eenige regimen ten de hoofdstad binnen. 'Het parlement benoemde Pilsoedski tot president, maar hij weigerde ook nu. In zijn plaats werd benoemd prof. Mosciskt, die deze functie nog steeds bekleedt In 1926 trad Pil soedski echter in naar en daad op als hoofd der regeering. Daar hij het nimmer met den Landdag heeft kunnen vinden, deed hij het zooveel mogelijk zonder, het geen in het partlement kwaad bloed zette. In 1928 moest het kabinet-Pilsoedski af treden, maar hijzelf bleef als minister van oorlog de meest beteekenende figuur, di> zijn wil wist door te drijven. In 1930 kwam een nieuw kabinet-Pilsoedski tot stand, dat hot parlement naar huis stuur de. Tot zijn dood toe is Pilsoedski do leider der republiek gebleven; alle premiers vol deden slecht aan zijn w 1. De I itste jaren had hij zich met de portefeuille van oor log tevreden gesteld. Voorts was hij in specteur-generaal van het leger. Men verwacht, dat generaal Edward Rydz-Smigly tot inspecteur-generaal van het leger zal worden benoemd en dat de vice-minister van oorlog, generaal T. D. Kasprzycki zal worden aangewezen als Pilsoedki's opvolger in het ministerie van Oorlog. Tot aan den dood gewerkt. Nieuw-Lekkerland. De 73-jarige me- taaldraaier G. de J. te Kinderdijk, werk zaam bij de firma J. en K. Smit aldaar, zakte Vrijdag bij de boorstelling, waaraan hij stond te werken, ineen en bleef op de plaats dood. Een hartverlamming maakte een eind aan zijn leven. Nieuw-Lekkerland. Bij den landbouw» G. V. stierf een koe, tengevolge van kop- ziekte. Het cadaver is naar het destruc tiebedrijf te Dordrecht vervoerd. Het bestuur van de vereeniging Hulp in Nood" heeft de verschillende functies onderling verdeeld als volgt: ir. G. Smit, voorzitter; J. G. de Kluijver, secretaris; H. de Vries, penningmeester; A. van Waasbergen, D. J. Tterpstra en Arn. den Boer, leden. Kopziekte. Stolwijk. Dat het koude weer slecht voor den veestapel is, blijkt wel hieru t, dat in de afgeloopen week niet minder dan vijf koeien in deze gemeente aan kopziekte zijn gestorven. Drie er van zijn naar de. noodslachtplaats vervoerd. Deze zijn door den keuringsveearts voor de consumptie goedgekeurd en daarna verkocht. De an dere twee koeien zijn door het destructie bedrijf te Overschie weggehaald; terwijl nu Zondag weer een koe naar de noodslacht plaats is vervoerd. HAASTRECHT. Mei. Ondertrouwd: C. Boele, 26 j., wonende te Haastrecht en A. P. Langeraar, 23 j., wonende te Gouda. Getrouwd: M. M. Straver, 25 j. en W. M. van Someren, 25 i- Naar'waarneming in den morgen 4 13 Mei. De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vorigan dag aas. Verwachting tot Dinsdagavond: Matige Noordelijke tort Westelijke wind* zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen; waarschijnlijk enkele regen- of haget* buien; weinig*" verandering in tempera* tuur. Waterstand; Schoonhoven hoog water 1.40 uut, 0.94 Mi, Vreeswijk hoog water 3.10 uur, 1.35 JU. Keulen stand 2.98 M., val 0.04Mi Maastricht 11 Mei 4148 M-, val 0.06 Mv Luchttemperatuur: Da temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 54 graden Fahrenheit 3 Maandag 13 Md: Op 229, onder 1.56. Volle Maan Zaterdag 18 Mei. HEI- EN BOEICOP. Mei. Getrouwd: G J. B. Bouthoorn, 23 J. en A. A. den Har tog, 20 j. POLSBROEK. Mei. Getrouwd: A. 6. ven Schaik en A. K van d» Quast. ALBLASSERDAM. Mei. Ingekomen personen: P. Cl Vos, va<0 Gorinchem; A. VerhoekDe Jong, van "Nieuw-Lekkerland; E. van Veen, van IJs- selmonde; G. van de Werken en gezin-, van 's-Gravenhage; J. P. M. Ackers, van 's-Gravenhage; P. A. Kloot, van Papen- drecht; A. Prins en gezin van Giessendam^ J. W. Kok, van Nieuw-Lekkerland. Vertrokken personen: G. den Boef naar Amsterdam; J. van Tol naar Bergambacht^ N. G. Jonker naar Dordrecht; A. Spruit naar Norg; W. Hollander naar Rotterdam? G. Boon naar Brandwijk. SLIEDRECHT. Over de maand ApriL Ingekomen: Pieter Kraaijeveld en echt- genoote, van Cuxhaven naar Oosterbrug- str. 23; Hendrik J. L. du Hen en echtg.r van Dordrecht naar G 238; Marigje Els- hout van Dordrecht naar D 179 inw., wed. Adriaan Batenburg en zoon van Wormer- veer naar B 549; Hendrikua W. H. Ver- hesen en gezin, van Hellendoorn naar Oranjestraat 42 Johanna Dubbeldam,' van Hardinxveld naar Merwedestraat 9 inw.; Arie van de Graaf, van Papen- drecht naar B 577 inw.; Pieter van d» Vlies en gezin van Bree (België) naar Oranjestraat 17. Vertrokken: Jacob Boer en echtg., van G 219 inw. naar Giessendam, B 333; Cor nelia Vlieg, van Havenstr. 28 inw. naar Giessendam G 108; Cornelia de Groot van G 595 inw. naar Bumrik. T nor. van Rhijn- euwen 6; Abraham Boe en echtg., van Dr. Langeveldplein 11 naar Spanje, Pie- temella C. Prins (geh. met J. Verheul), van D 151 inw. naar Oud-Alblas, Zuid zijde 43; Johannia Visser, van G. M. van Reesstr. 4, inw., naar Den Helder, Ma rinekazerne; Johannis van Beest, van A 64 inw. naar Den Helder, Marinekazerne, Arina W. Bakker (geh. met H. J. Bar nard) van A 913 inw. naar Gouda, Klim opstraat 3; Adriaan van den Herik en echtgen. van Wilhelminastr. 34 naar Zuilen, Daalscheweg 107. MELK. BOTER. KAAS EN EIEREN. OUDEWATER. 13 Mei. Kaasmarkt va» heden. Aanvoer 87 partijen, tezamen 3015 stuks, wegende 19575 K.G. Prijs met rijks- merk le soort f 1112.50, idem 2e soort f 910. Handel matig. PAARDEN EN VEE. AMSTERDAM, 13 Mei. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 505 vette koeien waarvan de prijzen waren: le kwal. 56 59, ,2e kwal. 46—54, 3e kwal. 3644 per K.G. slachtgewicht; 80 melk- en kalfkoeien f 130180 per stuk; 199 vette kalveren; 2e kwal. 34—44, 3e kwal. 20-32 per K.G. levend gewicht; 1312 nuchtere kalveren f 2.505 per stuk; 64 schapen en lamme ren, schapen f 12.5015 per stuk; lam meren f 8.50lp per stuk; 36 weidelam- meren f 58 per stuk; 555 varkens, vleesch varkens, wegende van 90110 K G., 4446, zware varkens 4243, vette varkens 39—40 per K.G. slaobtge«jciiL 21 De Hoofdverkenner, Staatsraad H. H. J. J. Rambonnet, nieid ie Den Haag in speciaal costuum. een kampvuurapeech ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan der Padvinderij in Nederland. Een ouderwetache Giethoomsche praam op de Hoogeveenschö vaart by het vervoer van riet, in welke branche het momenteel druk is. De omnibus, welke in vroeger dagen den dienst tusschen Dam en Plantage onderhield, met „provincialen", in den optocht „Mooi Nederland", Zaterdag; te Amsterdam gehouden. Onder een overweldigende belangstelling werd gisteren in het nieuwe stadion te Brussel de internationale wedstrijd Belgie— Nederland gespeeld. De Oranjemannen wisten in een stryd vol verrassingen een 20 overwinning op de Roodhemden te bevech ten De beide aanvoerders drukken elkaar, vóór den aanvang van den wedstrijd en toegejuicht door 65.000 toeschouwers, de hand. Slnopersarbeld in de Hoofdatad. - De gebouwen .an de Noordzflde v.n de Nieuwmarkt te veteraam, we.ke net g-ent PC Het Waaggebouw balenmieren, zullen binnenkort worden afgebroken.

Schoonhovensche Courant | 1935 | | pagina 2