rn Telegrammen ff Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws OnzeSein- lichten Buitenland Binnenland ONDERWIJS, KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN tot Minister Marchant. VRIJDAG 17 WEI 19381 VALSCHE MUNTERIJ TE HOENSé BROEK. Vier arrestalic HOENSBROEK, 17 Mei. In Hoensbroek •n omgeving werd sedert eenigen tijd valsch geld uitgegeven. De marechaussee heeft "in verband hiermee in samenwer king met de politie te Hoensbroek een in val gedaan in eenige woningen in de kas teel-kolonie. Bezwarend materiaal werd in beslag genomen. Als verdacht van deze valsche munterij zijn vier personen gear resteerd. 1 LAVAL NAAR BERLIJN? Goering krijgt een boodschap mee. LONDEN, 17 Mei.y De News Chronicle ïneldt dat de Pru'sische minister-presi dent Goering uit Berlijn naar Warschau zou zijn vertrokken met- een uitnoodiging van Hitier aan Laval om een bezoek aan Berlijn te brengen. Het officieele doel van Goerings reis naar Warschau is de bij woning van de teraardebestelling van maarschalk Pilsoedski, bij welke plechtig- he d ook de Fransche minister van bui- tenlandsche zaken aanwezig zal zijn. De Parijsche correspondent van de News Chronicle verklaart van gezaghebbende zijde te hebben vernomen dat Laval, als hij een uitnoodiging van Hitier zal krij gen; deze met vreugde zal aanvaarden. HET FRANSCH-RUSSISCH VERDRAG Ontevredenheid te Berlijn. BERLIJN, 17 Mei. Men is hier zeer on tevreden over de onderteekenig van het Fransch-Sovjet-Russisch verdrag; vooral de verklaring van Moskou dat alle vrede lievende staten zich moeten wapenen heeft misnoegen gewekt. Inderdaad begrijpt men in verantwoordelijke kringen zeer goed, dat de financieele toestand van Duitsch- land het net mogelijk maakt, om zooals Goering kort geleden zei, tien tegenstan ders het hoofd te bieden. Ook de rede van de minister van financiën moet als een waarschuwing worden beschouwd. DUITSCHLAND'S FINANCIEELE TOESTAND. Uitvoer en militairisme. BERLIJN, 17 Mei. De minister van fi nanciën heeft zich in een uiteenzetting over den financiëelen en den economi- echen toestand uitgesproken, tegen iede- ren vorm van devaluatie. Hij achtte het voorts een betreurenswaardig feit dat de uitvoer 10 milloen mark bedraagt, dat is 12 pCt van de geheele industrieéle op brengst Ruim 1*750.000 arbeiders werken Yoor den uitvoer, dat is ongeveer even veel als het aantal permanente werkloo- zen. „Wij zijn verplicht", zeide de minis ter, „te leven op onze toekomstige inkom sten. Wij zijn niet voornemens een spe ciale militaire bijdrage voor te schrijven, maar het is onmogelijk over te gaan tot vermindering van de belastingen. De mi nister besloot met de woorden dat de her leving van de weermacht van Duitsch- l&nd, werk zal geven aan industrie en handeL HET ONMOGELIJKE. MOGELIJK. Politiek en beginsel. PARIJS, 17 Mei. Het „Journal" meent ie weten dat men te Moskou ernstig over weegt een centraal station van den nieu wen ondergrondschen spoorweg te noemen oaar Laval en een naar Eden. STOUTMOEDIGE VLUCHT. Zweefvliegen over het Kanaal. PARIJS, 17 Mei. Omtrent de Kanaal- Vlucht van den Oosten rijkschen zweef vlie- ger Kronvelt wordt nader gemeld, dat hij gistermiddag van Croydon (Londen) op steeg met zijn toestel, dat voorzien was van een 15 P K. motortje en dat hij vier üur later op Le Bourget (Parijs) daalde. Het 375 K M. lange traject had hij afge legd met een gemiddelde snelheidf van 90 K.M. per uur, waarvoor hij in totaal •lechts 17 L. benzine had gebruikt. STAKING OP DE „N0RMANDIE". Eerste tocht moet doorgaan. PARIJS, 17 Mei. Het conflict tusschen de bemanning van de „Normandië" en het departement van" koopvaardij heeft zich uitgebreid en dit departement heeft het conflict! thans overgedragen aan Flandin en het kabinet. De stakers beweren dat hun actie eer der legen de regeering dan tegen de ree- derq is gericht. Inmiddels zit de reederij met de moelijkheden, want' men wil de eerste reis van het grootste en mooiste schip van Frankrijk in elk geval laten doorgaan. Uitstel wordt door sommigen als een nationale ramp voor Frankrijk be schouwd en van verschillende zijden wor den pogingen gedaan om het conflict bij te leggen. Zoo noodig wil men trachten tot een compromis met de bemanning te komen, om het schip op tijd te kunnen laten vertrekken. ITALIAANSCHE VLIEGER ONDER SCHEIDEN. Door Amerlkaanschen gezant TRIPOLIS, 17 Mei. De Amerikaansche i gezant heeft aan den Italiaanschen maar schalk Balbo de onderscheiding „Dis tinguished fly'ng cross" (het ondersche:- dingskruis inges'eld voor het vliegwezen) uitgereikt, welke aan groote vliegers wordt verleend, van wie kolonel Lindbergh de eerste is geweest. SAMENZWERING IN CHILI ONTDEKT Arrestaties. SANTIAGO, 17 Mei. Er zijn verschei dene arrestaties verricht na de ontdek king van een samenzwering, welke ten doel had een socialistisch bewind te ves tigen. GEVECHTEN IN DEN GRAN CHAC0. Paraguanen winnen. ASCÜNSION, 17 Mei De Paraguaan- sche troepen hebben een schitterende over winning behaald op de Bolivianen, nabij Nan Yupeca in den Gran Chaco. De Bo livianen werden teruggeslagen naar Boy- uibe, een groote hoeveelheid wapens a munitie viel den Paraguanen in handen. CONDUCTEUR DOOR TRAM GEDOOD Donderdagmiddag omstreeks half 4 is op het Valkenboechplein in Den Haag bij het eindpunt van lijn 7 een doodelijk on geval gebeurd. Op het spoor tHsachen de boomen werden bijwagens gerangeerd. Van een dezer rijdende wagens sprong de 34-jarige conducteur v. d. M., wonende Soestdijkschekade. Hij kwam tegen een boom terecht en viel daarna op de rails van lijn 3, die net in volle vaart naderde. Van der M. word overreden en op slag gedood. PILSOEDSKI'S LIJK OPGEBAARD. Woensdagavond om acht nor is het stof felijk overschot van maarschalk Pilsoeds ki van de Belvedere te Warschau overge bracht naar de kathedraal. De kist was op een affuit geplaatst, dat door zes paar den werd getrokken. Alle klokken beier den. Militairen escorteerden de kist, welke werd gevolgd door mevr. Pilsoedski en df naaste familieleden van den overleden staatsman. Men schat het aantal deelne mers aan den rouwstoet en het aantal toe schouwers op meer1 dan 200.000. De kist zal 36 uur lang in de kathedraal worden opgesteld. MIJNSTAKING IN BELBlE. Beweging breidt zich sterk uit In de Belgische provincie Henegouwen was sedert eenige dagen een staking uit gebroken onder de mijnwerkers, welke zich Donderdag tot het bekken van Char leroi uitbreidde. De staking is van com- muinstisahe zijde geproclameerd. In enke le mijnen hebben de directies met de ar- -iU9oj9A,yBA eqotnisxiutoos ap utïa aiaptaq ging, die de arbeiders tot kalmte, aan spoort, onderhandeld over een zekere aanpassing van de laagste loon en aan den nieuwen toestand, geschapen door de de valuatie van de Belga* Donderdagavond zijn de mijnwerkers te Marohienne weer in de schachten afgedaald. Te Chatelineau Kgt het werk in vier mijnen geheel stil. De arbeiders, door de plaatselijke leiders van socialistische vak bonden tot werkhervatting aangespoord, weigerden dezen raad op te volgen. Te Dampremy wordt nog onderhandeld. Te Farcienne eisohen de arbeiders 5 procent loonsverhooging. Te Tamines bij Namen, waar eenige dar gen geleden de St. Barbaramijn door 600 arbeiders werd bezet en kolenwagens in de mijn werden geworpen, zoodat de gen darmerie tenslotte van het gewere gebruik bloest maken om de mijn gebouwen te doen ontruimen, is de toestand verbeterd. De arbeiders hebben de gewensohte loons verhooging gekregen. j Ammerstol. Voor dé verkiezing van le den van den gemeenteraad zijn de volgen de candidatenlijsten ingediend: S.D.A.P.: I. Hoeijenbos, P. de Leeuw den Bouter, D. de Bruijn, G. de Bruijn Pzn., N. de Vries (allen aftredenden), H. de Bruijn Gzn., A. Broere, J. v. Buren, T. Kok Ta, T. Hoejénbos—de Bruin, L. A. IJzerman en C. den Hoed Gzn. Kiesvereen. „Gemeentebelang": J. Vis ser Wzn., W. Ooms Cz., H. J. Scholten Jaczn., Cath. Stuurman, A. G. de Jong Gzn. en W. Stigter Hzn. Lijst Van Harten: G. van Harten, aftr.; W. Dogterom en A. de Man Tzn. De heer P. Stigter (aftr.), stelde zich voor een candidatuur niet beschikbaar. Typeerend voor de politieke verhoudin gen in deze gemeente is, dat aanvankelijk, naast de lijst der S.D.A.P., slechts één candidatenlijst zon worden ingediend van alle overige partijen tezamen. Doordat ech ter de heer Van Harten (Vrijz. Dem.) zich met de samenstelling van die lijst niet kon vereenigen, is nog een aparte lijst ontstaan. Ammerstol. Maandag 20 Mei en Dins dag 21 Mei zal de herijk van maten en gewichten p'aats hebben, als vanouds in het schoollokaal. Benschop. Voor de op 25 Juni te hou den stemming voor den gemeenteraad zijn de volgende lijsten van cand daten inge diend R.-K Staatspartij: 1 C .A. Roeleveld, aftr.: 2 G. i Zawnenburg, aftr.; 3 G. H. Klomp; 4 A. J. Klever; 5 E. van Vliet; A. Middelkoop ,aftr.: 7 J. C. van Schaik, 8 J. van der Laan; 9 E. van Beek. Protestantsche kiesvereeniging: 1 P. Lamoré: 2 F. van Os; 3 J. Bos Jr.; 4 J. Verweij: 5 T. de Ruijter; 6 T. Oskam Ezn. 7 A. Schouten: 8 M. Benschop. Staatkundig Ger. Partij: 1 J. F. de Gier aftr.; 2 H. Wiegeraad; 3 T. B. Langerak; 4 W Kool. Anti-Rev. Partij: 1 Gov. Brouwer, aftr.; 2 H. Vermaat, aftr.; 3 C. B. Koetsier; 4 J. A. de Gier; 5 B. van Ieperen; 6 E. van Oost erom Pzn.; 7 B. J. Benschop. AMERIKAANSCH BEZOEK TE BOSKOOP. Boskoop. Een Amerikaansch gezelschap bestaande uit leden van Horticultural So cieties en Garden Clubs, dat ons land be zoekt, is per autobus uit Den Haag geko men om nader kennis te nemen van de cultures, die Boskoop voortbrengt. Bos koop stelde dit bezoek op hoogen prijs, omdat hierdoor een blijk werd gegeven, dat in Amerika nog interesse bestaat Voor de Boskoopsche producten, hetgeen onder de huidige omstandigheden te meer ge waardeerd wordt. Van het raadhuis en van enkele woningen wapperde de Ame rikaanse he vlag. De 150 belangstellenden arriveerden om half elf te Boskoop en werden officieel door het gemeentebestuur ten zaadhuize ontvangen. Burgemeester mr. E. P. Verkerk heette de aanwezigen welkom en sprak den wensch uit, dat opnieuw schepen de Boe- koopsche bloemen naar de Amerikaansche kusten zullen brengen. De heer John. T. Scheepers, uit New York, dankte den burgemeester voor de hartelijke ontvangst De Amerikaansche bezoekers hebben geruimen tijd tusschen Boek oops bloemen en planten vertoefd. Des middags had een lunch plaats in het gebouw „Flora", alwaar de heer J. Dijkhuis, uit Boskoop, een rede hield. Het gezelschap keerde met autobussen via Gouda en de Reeuwijksche plassen naar Den Haag terug. Giessendam. Voor de verkiezing van den gemeenteraad op Maandag 17 Juni, zijn de volgende candidatenlijsten ingele verd: Vrijheidsbond; 1 D. van Harten (aftr.); 2 C de Jong (aftr 3 C .Tukker; 4 Joh. de Kok; 5 T. Nedervean; 6 A. van Har ten; 7 T. de Baat; 8 T. Batenburg en 9T. Bongen. De heer J. A. Boon heeft zich niet meer herk esbaar gesteld. Algemeen Belang: i A. van de Minkelis (aftr.); 2 H. Rietveld; 3 A. Baggerman; 4 A Muilwijk; 5 T Kamerman; 6 C Kool en 7 C. I. van Hattum. Anti Rev. Partij: 1 B. de Rooij; 2 A. Kersbergen; 3 T. van Dam (aftr.); 4 D. Schakel (aftr.); 5 A. Korevaar; 6 A. J. van der Wiel; 7 D. Koppelaar; 8 G. Muil wijk; 9 F. Leenman; 10 J. van Ballegooij- en en 11 W. H. van der Meijden. D© heeren A van Noordennen en C. G. Mfpsterhout stelden zich niet beschikbaar. Staatk. Ger. Partij: 1 D. de Rooij aftr.; 2 T. Lock; 3 J. Kazen; 4 J. van der Stelt; 5 J. van Noordennen; 6 D. Sluimer en 7 F. H. van der Stelt. S.D.A.P.: 1 K. van der Waal van Dijk; 2 J. Stam; 3 K. den Toom: 4 A. van de Waal van Dijk; 5 A Bakker en 6 A van Loon. Ook de heer A. van Benneknm van Giessendamsch Belang heeft zioh n et meer herkiesbaar gesteld. Giessen-Oudekerk. Mej. M. Z. had het ongeluk op het erf tegen een plank aan te loopen, waardoor zij viel. Daarbij bekwam ze een wond aan het hoofd, terwijl zij ook een voet zoo verstuikte, dat zij moeilijk loopen kon. Dokter van den Burg, van Hardinxveld, dien men ontboden had verleende geneeskundige hulp. Gouderak. Yoor den gemeenteraad zijn candidaat gesteld: S. G. P.: 1. C. Noorlander, aftr.; 2. A. Van Veen, 3. W. den Hertog, 4. J. W. Ver sluis. Vrijheidsbond: 1. Jac. de Bruijn, aftr.; 2. P. H. Hofman, aftr.; 3. P. van Schie- vecn; 4. A. Boer Gz., 5. A. Verboom, 6. I. Hailing Pzn., 7. A. L. Scheijgrond, 8. Jan de Bruijn. S.D.A.P.: 1. A. Huisman Azn., aftr.; 2. C. Vleggeert Lzn., 3. L. Vleggeert, 4. Jac. van Leeuwen, 5. D van Dijk Gzn., 6. T. Rehorst, 7. H. van Dijk, 8. D. Ver boom. A. R.: 1. H. de Jong Azn., aftr.; 2. M. van Dam Mzn., aftr.; 3. M. van Herk Lz,. 4. A. J. Verkerk, 5. S. Tom, 6. M. van Dam Jzn., 7. C. Bregman, 8. H. de Leede. Gem belang: 1. J. J. Boer, aftr.; 2. J. j m van der Vlist Jzn., 3. S. Verdoold, 4. A. Verkerk, 5. M. van der Starre, 6. P. G. Blanken, 7. J. P ran Vliet. m Haastrecht. De candidatenlijst van de i R K. Staatspartij voor den gemeenteraad wijkt eenigszins af van de in ons vorig j pi nummer gepubliceerde. Als nr. 7 is na- de heer CL Vreeswijk ingevoegd, zoodat de heeren C. J. Spruit en G. J. de Lange nu resp. de 8e en 9e plaats inne men. Hoenkoop. Voor de op 19 Juni te hou den gemeenteraadsverkiez hg zijn de vol gende lijsten van candidaten ingediend: Anti-Rev. en Christ. Hist. Partij: 1 W. Verburg, aftr.; 2 G. Vroege, aftr.: 3 Benschop, Aftr.; 4 A. Verweij; 5 W. J. Jong; 6 A. Hoogendijk; 7 P. Kastelein P. J. Baars; 9 J. Griffioen; 10 G. Schou ten. R.-K. Staatspartij: 1 W. Boere Andrz., aftr.; 2 G. Rietveld; 3 J. J. de Wit, aftr.; 4 Th. Wiltenburg, aftr.: 5 G. Oos- terlaken Gz.; 6 J. M. Th. Verbergen: 7 G. C. van Vliet; 8 J. Th. van Miltenburg, aftr. Jaarsveld. Voor de gemeenteraadsver kiezing werden 6 lijsten ingediend, n.l. een door de A. R., een door de Ghr. Hist, één door de Staatk. Geref., een door S.D.A.P. en een door de Neutrale Arbei derspartij. Moordrecht Voor de nederlaagwedetrp- den die door de voetbalvereen. Moordrecht zijn uitgeschreven hebben zich de volgen de vereenigingen aangemeld: AfcL 1. Bosk. Boys I; Gouda 2; Zwer vers I; Olympia 2: Waddinxveen I. D.S. 0. I, O.N.A 2; G.S.V. L en Haastrecht I. Aid. 2: O.N.A. 3; Groeneweg I; Bode graven 8; Bosk Boys 2; Waddinxveen 2 Gouda 3; Zwervers 2: Nieuwerkerk a. d. IJssel L, Union 2; Voorwaarta I en GJS. V. 3. Afd. 3: O.N.A 3; Bosk. Boys 3: Stol wijk 2; Gouda 6; Zwervers 3; Gouderak 3 en G.S.V. 4. De laatste trein. Moordrecht D nsdagavond heeft hïer aan het station de laatste trein gestopt Thans is het station Moordrecht opgehe ven. De post wordt thans per postauto van het kantoor gehaald en er gebracht Hierdoor is een wijziging gekomen in de buslichtingen. Do eerste buslichting heeft nu v m. te 5.30 plaats, de tweede n.m. 1A5 en de derde n.m. 6 uur. Nachtvorst Moordrecht In den pacht van Woens dag op Donderdag heeft het hier sterk gevroren. De weilanden waren in den vroegen morgen geheel wit Gevreesd wordt dat deze vorst aan de verschillende frnitboomen veel schade heeft berokkend. Moordrecht De stemming voor de leden van den gemeenteraad zal hier gehouden worden op Vrijdag 21 Juni. De Vrijheids bond, Ant-Rev., Staatk. Geref., R.-K. en D A.P. hebben candidatenlijsten. ingele verd. Tot bestuursleden van de af deer ng Moordrecht van de Ned. Centr. Reddings brigade zijn gekozen mej. H. Mola—Ber- huis en de heer G. van der Kuij Jr. Lijk opgehaald. Oudewater. Sedert Zondag werd hier de 68-jarige B. M., een bekende figuur in de gemeente, vermist Daar hij geheel al leen woonde en met bijna niemand om gang had, werd er eerst niet veel acht op geslagen. Toch werd door de gemeentepo litie hier en daar reeds gezocht, echter zonder succes. Donderdagmiddag werd het lijk door een schipper, die in den IJs sel nabij het zwembad voer, aan den schippershaak opgehaald Volgens uitla tingen van het slachtoffer schijnt het zeer zeker dat de man zelf een einde aan zijn leven heeft gemaakt. WEERBERICHT. Naar waarneming in den morgen van 17 Mei. De wijzer zonder pijlpunt geeft den •tand van den vorigan dag aan. Verwachting tot Zaterdagavond: Meest matige wind uit Westelijke richtin gen; zwaar bewolkt met tijdelijke opkla ringen; waarschijnlijk nog regen- en natte sneeuwbuien; mogelijk nachtvorst; latei iets zachter. Waterstand: Schoonhoven hoog water 5.45 mrr, 1.27 M. Vreeswijk hoog water 5.50 uut, 1.62 M. Keulen stand 2.77 Ml, val 001 M. Maastricht 16 Mei 41.29 M, Luchttemperatuur: D« temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 40 graden Fahrenheit. Vrijdag 17 Mei: Op 7.36, onder 2.57. Volle Maan Zaterdag IB Mei. Op 8.43. Buslichtingen. Oudewater. De directeur van het PTT, kantoor te Oudewater maakt bekend, dat vanaf 15 Mei de poet 4 maal daags wordt verzonden. De busJichtingen ten kantore zullen ge schieden te 5.45, 12.20, 16.55 en 20 uur, terwijl de bos a.<L IJsselbrug 20 minuten, vóór genoemde tijdstippen gelicht wordt De buslichtingerf aan het poststation te Langeru i gewei de zullen geschieden te 7.15 18.25, die te Hekendorp te 8-30 eq 18.35 Negervoetballers. Oudewater. De voetball efhebbers wor den er aan herinnerd dat Zondag het be kende negerelftal tegen O.V.S. komt spe len. De ongewone aanblik welke de elf zwarte spelers zullen biedèn, zal zeker een groot aantal toeschouwers naar het O.V.S. terrein doen komen. Oudewater. Zaterdag zal vanwege de Geref. Evangelisatie 's avonds te halfacht een openbare samenkomst worden gehou den. Als spreker zal optreden dg. A v. d. Weg. Sliedrecht D. gaf aan de politie kennis dat hij, toen hij per rijwiel over den ri vierdijk reed, door een vrachtauto was aangereden. Zijn rijwiel werd ernstig be schadigd.» N. gaf kennis dat zijn 12-jarig dochtertje door £en wielrijder is aange reden. Alleen haar mantel werd bescha- digd. Voorts is Maandagmiddag een jon gen door een auto aangereden. De jongen bekwam geen letsel, doch het rijwiel werd beschadigd. U. deed angifte van vernie ling van een ruit V. van diefstal van eenige k ppen. Sliedrecht Zondagavond werden eeni ge rijwielbelastingmerken ontvreemd van onbeheerd staande fietsen. ziet men in Zuid- Holland en Utrecht 'n 60 gemeenten IVOOR EÉN KWARTJE) Polsbroek. De volgende fijsten van o«n- didaten voor den gemeenteraad zijn inge diend: Anti-Rev. Partir 1 L. Hoogenboezem, atfr.; 2 G. Rijneveld, aftr.; 3 T. J. de Heer, aftr.; T. de Pater Pzn-, afir.; 5 A. van den Berg; 6 G. van Zeidoren, 7 J. Baasa, 8 J. Kok Gzn. Gemeentebelang: 1 A. van der Mei, aftr.; 2 P. de Jong Wzn.; 3 Joh. van Zei deren: 4 A de Jong PznM 5 G. Brouwer. R.-K. Staatspartij: 1 Joh. Slnijs Czn„ aftr.; 2 Joh. Sluijs Wzn-, 3 G. van Roe- sum; 4 A J. Straver. Lijst den Besten: 1 X den Besten; 2 P. Verstoep; 3 G. Vink. De heer den Besten, die zitting had voor de A.-R. partij en aanvankelijk als no. 8l op de candidatenlijst van de Ant-Rev. partij voorkwam, heeft voor deze candi datuur bedankt en komt thans met een afzonderlijke lijst it. De stemming heeft plaats op 21 JunL Stolwijk. Op de Dfnsdag gehouden zit ting voor het inleveren van candidaten lijsten voor de de 19 Juni te houden ver kiezing van leden voor den gemeenteraad zijn ver lijsten ingeleverd, n.l. van den Vrijheidsbond, de Anti-Rev. partii dd Staatk. Ger. Partij en de S.D.A.P. Vier van de nn zittende raadsleden de hoeren M. Verdool, C. P. Dogterom, C Graveland en G. Huisman, wenschten niet meer iq» aanmerking te komen. Ineengezakt Stolwijk. De heer A. H. zakte Donder dagmorgen op den Benedenkerkscheweg plotseling ineen Na bij een om-wonende te zijn binnengedragen en door dokter Adam te zijn onderzocht, is hij naar zijn woning vervoerd. De heer H. schijnt lijdende te zijn aan een hartkwaal Het Groene Kruis. IJsselsteln. In de concertzaal van cafï „De Strik" had Woensdagavond een le denvergadering plaats van „Het Groene Kruis". De vergadering was tamelijk goed bezocht De notulen werden goedgekeurd. Na een uitvoerige bespreking werd een huishoudelijk reglement vastgesteld. Bij de bespreking omtrent de benoeming van een cong erge van het Wijkgebouw werd besloten, dat het bestuur een voordracht van vier candidaten zal opmaken en dat de congierge wordt benoemd door de al-. gemeene vergadering. Na de rondvraag werd de vergadering gesloten. Auto-ongevaL IJsselstein. De slachtoffers van het au tobusongeval nabij de Geinbrug (gemeenU Jutphaas) maken het naar omstandighe den vrij goed. De chauffeur A. Blanke, heeft reeds het ziekenhuis verlaten. Tegen P. G. J. en J. L. B. van hier is proces-yprbaal opgemaakt wegens het als bestuurder van een auto de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen, ter wijl N. W. K. te Vlist werd bekeurd voor het niet voldoende ruimte laten aan eeq voetganger op den rijweg. 3 TWEEDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensctil! Courant VRIJDAG 17 MEI 1B8*. Lavals bezoek aan Moskou. Wil Japan Macao koopen? Wordt Het vrede in den Gran Chaco? De Fransche minister van buitenland- «che zaken Laval, heeft een bezoek ge bracht aan Moskou voor belangrijke poli tieke besprekingen met Stalin en Lidwi- nof Woensdagarond is aan de pers een of- ficieel communiqué uitgereikt omtrent deze besprekingen. Het commiraiuué ge tuigt Tan den geest van vriendschappelijk Tertrouwen, d e het bezoek heeft geken- merkt. Tijdens de besprekingen van 13, 14 en 15 Mei hebben de beide partijen uiting gegeven aan hun voldoening over het ver drag, dat op 2 Mei te Parijs is geteekend. Voorts wordt in het communique medege deeld, dat de beide regeeringen zijn over eengekomen verder langs diplomatieken weg het Oost-Europeesche verdrag voor to bereiden, dat Duitschland. Polen en de Sowjet-Unie zal moeten verbinden, inzake een niet-aanvals overeenkomst. Het Duitsche Rijk zal dan het bewijs hebben gekregen, dat niet de bedoel'ng om het te omsingelen, heeft voorgezeten, bij het sluiten van het Fransch-Russische verdrag, waartoe het trouwens uitgenoo- digd was, toe te treden- Duitschland zal dan in de gelegenheid zijn de voordeelen te plukken van deze organisatie der eoi- toctieve veiligheid in Europa. Naar de „Daily Express- meende te toeten, zon Japan aan Portugal een be drag van 20 millioen pond sterling (om streeks 140 millioen gulden) hebben gebo den, voor het geval laatstgenoemd land bereid zon zijn, de ter hoogte van Hong kong aan de Chineesche kust gelegen Por- tngeesche kolonie Macao aan Japan te verkoopen. Het blad maakte zich in dit verhand reeds bezorgd over de positie van Singa pore, welke sleutelstelling van het Bnt- sche rijk door een overdracht van Macao aan Japan binnen het bereik van een even- tueelen Japanschen aanval zou komen te liggen. Tevens zou door zulk een verkoop do controle orer do Chinoesche Zee, die thans, dank zij het hezit Tan Hongkong, bij Engeland berust, in Japanse he han den overgaan. Tb Lissabon wordt echter officeei ver- Heard, dat het bedoelde bericht van el- ken grond ontbloot is. Macao noch eenige andere Portugeesohe kolonie wordt In de officieele tegenspraak gezegd kan of zal ooit worden afgestaan of verkocht, Eindelijk Iv er dan een bemrtddefingsac- Re ingezet die inderdaad goede hoop geeft op een bijlegging van het conflict m den Gran Chaco. Al wat op (fit punt tot dusverre was gedaan, opende van den aanvang af reeds ieer weinig perspectief op een goed resul taat Nu echter staan de kansen beter. Op initiatief van de regeenngen van Argentinië en Chili hebben zich de er. Staten, Brazilië, Pern en Uruguay bereid verklaard, mede te werken aan een be- middelings-actie, die binnenkort te Buenos TEM PROOI MM MISDADIGERS. door LOUIS TRACY. hebt er mij toe aangezet om net meisje, waarvan mijn zoon hield, de woes tijn in te sturen," was het bescheid, „u hebt daarmee een ernstige vergissing be gaan. Na een poosje drong het tot mij door toi® 20 was keb haar moeder ge kend. Moet ik nog m bijzonderheden tre den?" „Ik.... werkelijk..— ik— „Uitstekend. Achttien jaar geleden ver moordde Uw broer, Ralph Vane Meikb- john een zekeren Mr. Marchbanks, die ontdekt had dat u én uw broer zijn rroaw beroofden van fondsen, die bij uw bank, welke haar vermogen beheerde, waren gedeponeerd. Ik heb hier alle bijzon ler- derheden van de misdaad. Ik zeg met dat het wettig bewijs geleverd is dat uw broer die naderhand gevangenisstraf heeft moe ten ondergaan en u nu onder den naam van Ralph Voles handlangers diensten bewijst, dien moord heeft gepleegd. Mis schien is ook het woord „Moord" te sterk met bétrekking tot den dood van Mr. Marchbanks, maar ik ben overtuigd dat iedere officier van justitie u en hem ver oordeeld kan krijgen wegens een beroo- ving van een inmiddels overleden dame en haar dochter, het meisje, dat u en hij de vorige week hebben ontvoerd." De wrekende gerechtigheid zat tegen over hem in de gedaante van deze wel opgevoede, beschaafd en zakelijk praten de vrouw, Meiklejohn had geen folteren- der zieleangst kunnen uitstaan als hij_m de beklaagdenbank gestaan had. Het was al erg genoeg, zooals dat vreeselijke geheim al die jaren aan zijn leven had tmknaagd, maar dat 't hier in zijn koelen Aires zab worden begonnen. Op deze con ferentie zullen ook de min sters van bui- tenlandsche zaken van Paraguay en Bo livia aanwezig zijn, zoodat voor de eerste maal directe onderhandelingen met beide partijen kunnen worden gevoerd. In 'n zitting van het Chaco-comité van den Volkenbond, waaraan gedelegeerden van 22 staten deelnamen, heeft de verte genwoordiger van Argentin e. Guinaza, mededeeling gedaan van de vorming van deze bemiddelingsgroep en hij, zoowel als de vertegenwoordiger van Chili. Gajardo, gaven uiting aan hun verwachting, dat ditmaal een einde zal komen aan het con flict Het comité zal een rapport uitwerken, dat aan de Maandag bijeen komende bui tengewone vergadering van den Volken bond, die het Chaco-conflict zal behande len, zal worden voorgelegd. De vergade ring zal zich beperken tot het geven van haar toestemming en daarna verdaagd worden om het resultaat van de onder handelingen in Buenos Aires af te wach- KONINGIN EN PRINSES TE BRUSSEL De tweede dag. "Woensdagmorgen hebben de Koningin en de Prinses te Brussel een bezoek ge bracht aan het Nederlandsche Paviljoen op de wereldtentoonstelling. Het tentoonstellingsbestuur had reeds tijdig de noodige maatregelen genomen. Tentoonstellingspolitie en Brusselsche po litie hadden reeds tegen 10 uur de omge ving van het Nederlandsche paviljoen, dat den heelen oahtend voor het publiek ge- sloten bloei, afgezet. Slechts de leden Tan de Nederlandsche kolonie en enkele ande re genoodigden werden toegelaten en mochten zich opstellen voor de groote statietrap. Voor het bordes stonden de ruim honderd leerlingen opgesteld van de Prinses Julianaschool en de Marnixschool Prinses Julianaschool te Brussel en de Marnixschool te Antwerpen, die de Ko- nigin en de Prinses bij aankomst toezon- geDe Prinses heeft bij deze gelegenheid het eerste particuliere gesprek met Indie bloede werd blootgelegd door "n dame uit de kringen, waarin hij zich ten koste van alles een plaats had hopen le veroveren, was nog duizendmaal erger. Hij begroef rijn hoofd in de handen. Eenv flijste de gedachte aan moord door zijn nersens. Maar Lady Carsbaw's aristocratische stem bracht hem weer tot zich zelf. „Zal i!k voortgaan?" vroeg ze. „Zal ik over Rachel Bartlett spreken, van het schandaal, dat niet alleen ontstaan zal door die financieele malversaties, maar ook door dien schandelijken aanslag op Lord Ronald Tower?" Hij hief zijn onldaan gezicht op. Hij was een trotsch man en niet van plan zich zonder tegenstand gewonnen te ge- „Natuurlijk ontken ik alles, wat u ge zegd hebt," klonk het „Maar, als het waar was, dan moet u er een heimelijke bedoeling mee hebben op deze insinuee- rende wijze tegen mij op te treden. Wat is die?" „Ik ben blij dat u dat inziet. Ik ben hier om u voorwaarden aan te bieden." „En die zijn?" „U moet dat meisje, Winifred March banks, onmiddellijk aan mijn hoede toe vertrouwen ze zal bij mij blijven tot mijn zoon met haar gaat trouwen en u moet haar haar moeders erfdeel resti tueer en 1" „U hebt ongetwijfeld een bepaalde som in uw gedachten?" „Zeker. Mijn advocaten hebben mij ge zegd. dat u de rente ook behoort te beta len. Maar Winifred zal met de hoofdsom tevreden zijn. U moet haar vijf en tachtig duizend pond uitkeeren!" Hij sprong overeind, grijs van emotie „Mensch," schreeuwde hij onbeheerscht „Je bent stapel gek!" Wie het laatst lacht.... Lady Garshaw keek hem door de gla- gevoerd fn de radio spreekcel van het Ned. paviljoen. Zij sprak samen met Haar hofdame, freule de Brauw, met mevrouw Schimmelpenninckde Brauw te Batavia, een zuster van freule De Brauw. Het ge sprek duurde vier a vijf minuten; de ge luidsoverkomst was uitstekend. Des middags zijn de beide vorstinnen niet meer uitgegaan, daar het aan eén stuk door regende. Des avonds heeft Prinses Juliana teza men met het Belgische koningspaar deel genomen aan het traditioneele bal van de Cercle Noble, dat dit jaar in verband met de wereldtentoonstelling bijzonder luister rijk was. Uit Parijs waren ongeveer 200 leden van de Fransche aristocratie over gekomen. Er waren in het geheel 1800 ge- ioodigden. De groote balzaal wemelde van prach tige uniformen en vorstelijke toiletten. Toen om tien uur het Belgische Konings paar en Prinses Juliana binnentraden, zette de muziek de „Brabantjonne" in, ge volgd door het „Wilhelmus van Nas sou- we" De hooge gasten werden Wide toege juicht. De Koning heeft Prinses Juliana »jn eersten dans aangeboden. Donderdagmorgen bracht de Koningin en de Prinses nog een bezoek aan het Belgische hoofdpaviljoen. De thuiskomst Daarna hebben de koningin en de prin ses den terugtocht naar Nederland aan vaard. Met den trein, welke te 17.15 uur te Apeldoorn arriveerde en waaraan de konir'tijke wagens waren aangehaakt, keer o ij in het vaderland terug. De be lang Hing bij aankomst was buitenge woon groot. De vorstelijke personen werden in ko ninklijke wachtkamer verwelkomd door den burgemeester van Apeldoorn, jhr. C. G. C. Quarles van Ufford, en den hoofd commissaris van politie, mr. H. J. G.van Barrelo. j Honderden menschen juichten ae vorstinnen enthousiast toe. Via de Stati onsstraat reed het gezelschap naar het koninklijk paleis. Ook daar bevond zich een groote menigte, die de hooge vrouwen luide toejuichten. Toen de koningin en de prinses het bordes van het Paleis betra den ging de koninklijke standaard om hoog, ten toeken dat zij weder op het Loo gearriveerd waren. Een veelzeggend telegram. Na den terugkeer heeft de koningin het volgende telegram aan dm Belgischen kon ng gezonden: „In Mijn land terugkeermd, ne Uc met levendig genoegen terug op de onvergete lijke dagen, met U m Astrid doorge bracht. De hartelijke ontvangst aan Mij en Ju liana door beiden bereid, Wijft bij Ons m voortdurende herinnering. Het is Ons mn vreugde geweest tevens Uwe lieve kinde ren te hebben leeren kennen. Wil voor Uzelven en voor Astnd nogmaals de uit drukking van Onzen warmen dank aan vaarden. Het verheugt Mij oprecht, dat deze hernieuwde persoonlijke aanraking Onze banden wederom nauwer heeft aan gehaald. Gij weet, op welken bijzonderen prijs Ik deze banden stel, niet alleen we gens de voldoening welke zij Mij en Ju liana persoonlijk geven, maar ook we gens de beteekenis, welke zij kunnen heb ben voor de verdere ontwikkeling van de vriendschapelijke gevoelens, welke reeds zen van haar gouden faoé a main scherp aan. „Gek?" protesteerde ie. „Geen sprake Tan, hoorl Alleen maar een oude Trouw, die voor haar zoon tranht te krijgen wat er te krijgen is. Reginald zelf zon het nooit hebben willen doen. Na je een duchtig pak slaag te hebben gegeven, zou hij je aan den sterken arm Tan de wet hebben overgelaten en dat zou nw onder gang beteekend hebben, Mr. Meiklejohn. Maar ik sta er anders tegenover Ik wil me niet beter voordoen dan ik ben: de groote voet waarop ik heb geleefd enmun zorgeloosheid, hebben tengevolge gehad dat Reginald's bezittingen bezwaard zijn met een hypotheek van 80.000 pond. Als ik zijn vrouw een bruidschat kan be zorgen, waarmee de hypotheek kan wor den afbetaald en die haar nog een spelde- geld van vijfduizend overlaat, heeft hp mij niets te verwijten. Dan zal ik erg te vreden over mezelf zijn! Vijf en tachtig duizend pond! Ik ont- ken alles waarvan n mij beschuldigd heeft Bovendien heb ik een dergelpk be- drag niet ter beschikking. Dat hebt u wel, of kunt het binnen- kort gemakkelijk hebben. Wenscht u dat ik n details geef omtrent nw West-Afrl- kaansche concessie. Uw nieuwste ma noeuvre. samen met die nobelen Mr. Ja cob en Lady Helen Tower? Die kunt krijgen hoorl En wat uw ontkenning be treft misschien ben ik een beetje te haas tig geweest. Sta me toe de geschiedenis op m'n gemak, hoofdstuk voor hoofdstuk, met n door te gaan Ze spreidde de blaadjes met aanteeke- ningen, die ze al had opgevouwen, weer voor zich uit. „Schei uit met die verwenschte come- die Meiklejohn schreeuwde het bijna uit, „want haar kalmte maakte hem wild van zenuwachtigheid. „Als.e .ik.».toe- „Wat is dat nu excellentie? Gaat ge er opeens vandoor? Zulk een overhaaste aftocht Is daar nu wel reden voor? Altijd hebt ge ons verzekerd Dat ge dolveel van ons houdt En nu vragen we verwonderd Laten wij U plotseling koud? Is er nu een nieuwe liefde In Uw oude hart ontwaakt, Zoodat gij Uw oude liefde Daarom maar geheel verzaakt? Zeg ons, waarde excellentie Waarom gij ons voortaan mijdt Weet toch dat wij nimmer vragen Welke godsdienst gij belijdt op zoo gelukkige wijze tusschen de weder- zijdsche volken bestaan. Sta Mij toe, deze gelegenheid te baatte nemen U nogmaals geluk te wenschen met de grootsche tentoonstelling, die een wel sprekend blijk is van den durf en den on dernemingsgeest van België en deszelfs Hoofdstad", DE MACHINES IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. Voor uitbreiding toestemming der regeering noodig. De regeering heeft besloten, aan de Sta- ten-Generaal maatregelen voor te stellen tegen een mogelijke te snelle verdere uit breiding van de mechamseenng m de sigarenindustrie. Het ligt niet in het voornemen het gebruik van bestaande mar chines te verbieden, doch wel om het in dienst stellen van nieuwe compleet- en bosjesmachines afhankelijk te stellen van de toestemming van de regeering. De Arbeidsinspectie zal derhalve dezer dagen beginnen met een inventarisatie van het aantal machines, dat op 15 Mei bij de Verschillende fabrieken in gebruik is. Intusschen is opdracht gegeven om met spoed een wetsontwerp voor te bereiden, waarbij het in gebruik stellen van com pleet- en bosjesmachines na 15 Mei 1935 aan een toestemming wordt gebonden. Deze wet zal dan slechts voor een bepaal den tijd gelden; in welk® periode de Re geering de gelegenheid zal hebben, het vraagstuk grondig te onderzoeken en overleg t® plegen met belanghebbenden, zonder dat intusschen ernstige verstorin gen van het technisch productie-apparaat stem-... welke garantie heb ik „Ziezoo, nu praat u verstandig. Ik kan het accepteeren van mijn voonwaarden verzekeren. In de eerste plaats, waar is Winifred?" Hij aarzelde. Hier was het critieke punt. Een bekentenis dat hij het wist, zou oen bevestiging van Lady Carsliaw s be schuldigingen beteekenen. Ze deed niet de minste moeite het hem gemakkelijk te mar ken. Er zat niets anders op dan den sprong te nemen. Zijn weerstand was ge broken. „Ze is in Uxbridge, op „Moore House", zei hij onwillig. „Ik moet u waarschuwen dat mijn broer iemand is, die voor niets terugdeinst, dus daarom is bet beter het aan mij „Ik ben blij, dat m de waarheid hebt verteld," viel de dame hem in de rede, „maar ze is op het oogecblik niet meer op Moore House. Reginald en een inspec teur van Scotland Yard zijn er gister avond binnengedrongen. Er ontstond eén vechtpartij en uw broer, die inderdaad voor geen kleintje vervaard schijnt te zijn, zag kans met haar te ontsnappen. U moet hem vinden, en haar. Over twin tig minuten gaat een trein naar Londen. Ik vertrouw dat u met me meegaat om me te helpen. Uw hulp zal zeker in uw voordeel gelden." Merhlejohn keek afwezig op zijn hor loge. „U hebt uw bezoek wel goed uitgere kend," verklaarde hij met een vagen glim lach. „Ja, een vrouw bezit nu eenmaal intuï tie. Die neemt bij ons de plaats van her sens inl Ik zal beneden in de hall op u wachten. En denk erom, gebruik uw ver stand en haal geen malligheden uit met een revolver of vergif of iets van dien aard. De tijd zal komen dat u het oogen- blik zegent, waarop ik mij met het geval en daarmee van de arbeidsmarkt kunnen optreden. DE NIEUWE SPELLING. Ze wordt gehandhaafd. „Vooruit" heeft aan dén directeur-gene raal van het Onderwijs, prof. dr. G. A. van Poelje, gevraagd of naar zijn oordeel de besluiten, die minister Marchant ten opzichte van zijn persoon en zijn functie heeft genomen, van eenigen invloed zou den blijken te zijn op de verdere doorwer king van de nieuwe spelling. Het ant woord van proL Van Poelje op deze vraag luidde: a „Het lijkt mij volkomen uitgesloten dat de beslissingen van den heer Marchant op den verderen gang van zaken met de nieuwe spelling van invloed zouden zijn. Deze aangelegenheid is geheel In van gewijsde gegaan. Het uitgeversbedrijf en alle verdere betrokkenen hebben zich op de invoering van de gewijzigde spelling ingesteld. Zelfs als de heer Taverne hier zou komen te zitten, zou hij, naar mijn meening, niet te niet kunnen doen, wat is tot stand gekomen!" NIEUWE K. L M.-LIJN. AmsterdamM ilaanRome. De K L M. zal binnenkort in samenwer king met de Avio Linee Italiane de luchU lijn AmsterdamMilaanRome gaan ex- ploiteeren. Op het traject Amsterdam— Milaan waarop thans reeds gevlogen wordt blijft men vliegen met Douglaa D G 2; het traject Milaan—Rome wordt door de A. L. I. bevlogen met de Fiat G 18, een nieuw type vliegtuig, dat bij het invliegen bewezen heeft zeer goede hoeda nigheden te bezitten. bemoeid heb. Kunt in vijf minuten kliaar zijn?" Ze had zich in een gemakkelijken stoel in de lounge neergezet en zag een huis knecht met bagage naar beneden komen. Even later voegde Meiklejohn zich bij haar. Ze veerde overeind, liep naar de toon bank van de portier en vroeg een formu lier voor een telegram. „Wat gaat u doen?" vroeg Meiklejohn wantrouwend. „Reginald seinen dat u en ik samen onderweg zijn naar Londen en hem advi- seeren alle actie te staken tot hij ons ge sproken heeft. Dat lijkt mij buitengewoon practisch: het zal u helpen de verleiding te weerstaan om ondoordachte dingen te doen en hij zal niets ondernemen, dat onze planne zou kunnen doorkruisen. Van terzijde wierp hij een blik vol machtelooze wraakzucht op haar. Die slimme oude feeks dacht ook letterlijk aan alles, schoot hem door het hoofd. Wat had ze zich met dit telegram keurig net jes gedekt tegen het risico van een „on geluk" onderweg.... Een onverwachte wending. In Moore House lag Wolf Greyfoot zich in bed te verbijten van pijn en ergernis. Het gevecht met den inspecteur had den toestand van zijn arm doen verergeren en de verpleging die de zure Rachel Craik hem deed ten deel vallen, was allerm nst geschikt zijn lijden te verlichten, licha melijk noch geestelijk. Het was dan ook begrijpelijk dat zijn gedachten onwille keurig getrokken werden naar het aardige vriendelijke meisje, dat hem haar vij and en gevangenbewaarder nog wel zoo goed verzorgd had. (Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1935 | | pagina 2