Buitenland. Engelands verdedigingspolitiek. SCHOONHOVEN j Plaatselijk Nieuws Gemengd Nieuws. Kerk en School .J LandbouwenVeeteeltj Sportnieuws FEUILLETON PALMOLIVE ZEEP TEM PROOI AAN MISDADIGERS. Binnenland BENOEMING. De heer J. H. Grezée, vroeger commies ter gemeente-secretarie alh er, daarna be noemd tot gemeente-secretaris te Oude water en later tot burgemeester-secretaris te De Lier, is bij kon. besluit benoemd tot burgemeester van Ridderkerk. GRONDVERKOOP. De heer A. Rikkoert hééft een adres aan de gemeente gericht tot aan koop van een perceel grond gelegen aan den Wal, naast de Pop, voor den bouw «ener woning. JAARVERGADERING „ASAF". Da chr. gemengde zangvereeniging Asaf hield Wroensdagavond haar jaarvergade ring in het Ghr. Vereenigingsgebouw in de Oranjestraat. Bijna alle leden waren aanwezig. De voorzitter de beer L. Kaas- achieter, opende met het laten zingen van een Psalm, waarna hij voorging in ge bed, en vervolgens de aanwezigen een wel kom toeriep. De verslagen van secretaris en pen ningmeester werden daarna gelezen en goedgekeurd. De avond werd gevuld mei zang beur telings van de heeren en van de dames Een verloting ten bate van de kas zorgde voor aardige verrassingen. Ook de con sumptie werd niet vergeten. De voorzitter kon dan ook. in zijn slot woord dank brengen aan allen, die mee gewerkt hadden tot het doen slagen van dezen avond, in het bijzonder aan de fa milie De Leeuw den Router. De heer J. B. Jansen sloot met het b- ten gingen van een Gezang en dankge- EEN FEESTAVOND VAN SPORTCLUB. De voetbalvereeniging „Sportclub" schijnt zich zeer in de belangstelling en de sym pathie van Schoonhoven's ingezetenen te mogen verheugen, getuige haar feestavond van Woensdag, die een geheel gevulde Nutozaal trok. Medewerking aan' dezen avond verleenden geheel belangeloos de wwrkloozentooneelvereeniging W. W. W., «n de heer Bram Kars als humorist-con- •ferencier. De voorzitter van Sportclub, de heer A. JL de Haas opende met een welkom, in bert bijzonder aan den heer W. Brouwer, oud-directeur van de kweekschool en den - heer A. Ensing. De bedoeling van dezen avond is het voetbalseizoen op prettige •wijze te besluiten en de band tusschen le den en sportliefhebbers te versterken. Spr. bracht nog dank aan W.W.W. voor haar medewerking, aan den heer Kars en aan een onbekenden gever, die i 10 geschonken bad ter bestrijding van de kosten van de- se uitvoering. Ook de heeren G. v. Anrooy, J. Lensen en J. Bezemer kregen woorden van dank van den voorzitter. Daarna deelde de heer De Haas mee, dat twee leden van Sportclub, Huib van Els en Sjef Martens, de vereeniging gaan verlaten wegens vertrek uit de gemeente. Spr. dankte ben voor de jaren van sa menwerking, zij waren sportieve, actieve accurate leden, zooals „Sportclub" ze graag heeft. Als souvenir reikte hij aan - de scheidenden elk een groote foto van hun elftal over. Van Els dankte namens zijn vriend en zichzelf voor de woorden en dit blijk van waardeering. Daarna volgde de afwerking van het programma dat als hoofdschotel de reprise van de „Gril van den hertog" vermeldde. Daar wij over dit blijspel indertijd reeds schreven, kunnen we het bij deze vermel ding laten. Wij mogen er nog op wijzen, dat de spelers evenals den eersten keer, met lof hun rollen hebben vervuld. Het succes was, zoo mogelijk nog grooter dan bij de première. Den geheelen avond heeft de zaal gedaverd van het lachen. De heer Kars maakte zich verdienste lijk met liedjes en grappen. Van de l'ed- jee vermelden we o.a.: „Je bent nooit te ond om te loeren,,' „Zeilen, zeilen", ver der een feestlied, dat speciaal voor dezen avond was vervaardigd, en tot slot „Dat moet je niet doen, Amalia". De heer De Haas heeft in hartelijke be woordingen WW.W. bedankt voor haar spel, evenals den regisseur, den grimeur, en den souffleur. Spr. hoopte dat de too- neelvereeniging nog eens onder een an deren naam dan WW.W. (Wij Willen Werken) voor Sportclub zou optreden, dat de loden dan n.l. weer werk zouden heb ben. De «vond werd muzikaal ge'Ilustreerd door een orkest onder leiding van den heer A. Baars. In de pauze werden enke le taarten verloot, voorts werd een tom bola gehouden. De heer Bezemer zorgde tenslotte voor een aantrekkelijk en vroolijk bal GEVONDEN. Een wekker, een beursje met ritsslui ting. VERDRONKEN. Bergambacht. Het ongeveer 7-jarig toontje van den heer D. A. Deelen is in een onbewaakt oogenblik te water geraakt au verdronken. Benschop. Gevonden een pet; inlichtin gen ter gem.-secretarie. Bij uitspraak van den commissaris der koningin is D. J. van Roest, inge schrevene voor de lichting 1936, in zijn verzoek om vrijstelling van den dienst plicht wegens broederdienst niet-ontvan- kelijk verklaard. BEZWAAR TEGEN CANDIDATENLIJST Ged. Staton behandelen een beroep. Gorinchem. Donderdagmiddag hebben Ged. Staten van Zuid-Hólland in een openbare vergadering behandeld het be roep van den heer A. C. Swaters tegen de beslissing van het hoofdstembureau voor de verkiezing van lj>den van den ge meenteraad aldaar, d.d. 8 Mei, voor zoo ver de candidatenlijst, waarbij de heer C. de Boon candidaat ie gesteld, geldig is verklaard. Rapporteur was jbr. mr. L. E. M. von Fisenne. De heer Swaters beweert, lat er onder de candidatenlijst tal van valse he hand- teekeningen staan. Uit een onderzoek is gebleken, dat van de 41 handteekeningen 5 ongeldig zijn, zoodat er 36 geldige hand teekeningen overblijven, d.i. meer dan het wettelijk uereischte minimum, dat 25 be draagt. Noch de heer Swaters, noch het cen traal stembureau waren verschenen. De beslissing van Gedeputeerde Staten volgt later. Hoornaar. Den expediteur L. de Bruijn heeft onderhands aangenomen het vervoeren van de huizen voor den aanleg der waterleiding naar verschillende ge meenten. Krimpen a.d. Lek. Met bét verleggen van de straat m de kom is men thans aangevangen. Deze werkzaamheden ge schieden door drie vakkundige straatma kers, bijgestaan door werkloozen. Vooral automobilisten en wielrijders zullen dit werk met vreugde begroeten. Nieuwpoort De heer L. W. Looren de Jong "is te Amsterdam geslaagd voor het examen van zwemonderwijzer. „Apollo". Nieuw-Lekkerland. Woensdagavond gaf de muziekvereeniging „Apollo" haar 1ste concert te Kinderdijk op het plein voorde 2de openbare school. Hoewel het koude weer velen in huis hield, was het aantal belangstellenden op en bij het plein toch nog bevred gend. De uitvoering slaagde, zooals gewoonlijk, naar wensch. Er werd zeer verdienstelijk gespeeld. De gymnastiekvereeniging K. en V„ ml op Hemelvaartsdag deelnemen aan de turnfeesten te Ridderkerk. Nieuw-Lekkerland. Aan de heeren G. J. van Ek en G. den Boer, aannemers al hier, is bij onderh&ndsche aanbesteding opgedragen het bouwen van een dubbel woonhuis aan de Dorpslaan, voor reke ning van mej. de weduwe J. van Rijn te Leiderdorp. B. en W. hebben de®e week eenige werkloozen, die geheel voor rekening van de gemeente komen, te werk gesteld aan het uitdiepen van de Dorpshaven. Een groote verbetering wordt hiermede aan gebracht. D00DELIJK ONGEVAL. Oudewater. Tusschen deze gemeente en Montfoort staken op den provincialen weg twee jongens spelenderwijs kort achter elkaar plotseling over, vlak voor een uit Breukelen afkomstigen personenauto. Door den geringen afstand kon de bestuurder den wagen niet meer tot stilstand bren gen. Hij trachtte nog door zijn stuur om te goo'en tusschen de kinderen door te rijden, doch dezen bleven staan, waarop een van hen, het vijfjarig zoontje van den molenaar Van Bede, door de bumpers ge grepen werd, en even verder zeer ernstig gewond op den terechtkwam. Hij werd naar het ziekenhuis alhier vervoerd, waar hij inmiddels is overleden. Het andere kind kwam met den schrik vrij. Zich teruggetrokken. Oiidewater. De heer H. Deins, die voorkomt op de candidatenlijst van de S.D.A.P. voor den gemeenteraad heeft verzocht, alsnog daarvan te worden af gevoerd. Peursum. De zangvereeniging „De Lof- stem", directeur de heer A. Schakel, be haalde op() het zaalconcours te Dordrecht 'n de 3de afdeeliug een lsten prijs met 330 punten. Stolwijk. Woensdagavond en Donder dagavond had onder leiding van den bur gemeester de jaarlijk8che beproeving der brandspuiten plaats, de autobraodspuit en de handspuit in het Beijersche. Het ma teriaal bleek in goeden staat te zijn en het geheel voldeed aan de eischen. Deze week gaven vier artisten een openlucht-voorstelling in deze gemeente. Hun werkzaamheden, zoowel aan de rek stok als op versch'llende rijwielen verwek ten ieders bewondering. Er was vrij veel belangstelling. Schelluinen. De heer A. M. Zaanen, eerste candidaat op lijst 4 voor de ge meenteraadsverkiezing, verzoekt ons me de te «jeelen, dat hij er bezwaar tegen beef» ,dat hij als vrijzinnig candidaat is aangeduid. Wij hebben deze aanduiding alleen ge bruikt, om te kennen te geven, dat be doelde lijst geen namen van reghtsch# of socialistische candidate» beest. Ongeluk. Sliedrecht. Woensdagmorgen waren ee- nige werklieden bezig aan het nummeren van den inven'ariè in de Meelfabriek van Gebr. Ballegooijen. Bij het verzetten van een z.g.n. vliegwiel had de werkman J. V. het ongeluk, dit op zijn been te krijgen waardoor dit lichaamsdeel inwend'g werd gekneusd. Bij een poging om V. te bevrij den bezeerde een werkman uit Rotterdam zich zoodanig aan één zijner handen, dat ook hij zich onder behandeling van dr. F. moest stellen. 6oo!s Zo cTl-TUëfe 4o en eöct. I Gevonden voorworpen. Sliedrecht Te bevragen bij: J. Albar- da, Oranjestr. 16 een rijwielbel. merk; K. Koppelaar, Stationsweg 186 een bruine alpinomuts; N. Graafland, P. Rijsdijkstr. 49 een kinderschopje; G. Gelderblom, C 225 een portemonnaie met inhoud; P. Wijngaarden, Noorderstr. 4 een zak mesje; P. v. Houwelingen, D 158 een ceintuur; W. Bok, Stationsweg 195 een kanarie; J. F. v. Slijpe Middeldiepstraat 11 een roeiboot; P. Bot, B 433 een paar grijze handschoenen; J. Boonstoppel B 66 een aalkaar met inhoud; J. de Baat, Burgstr. 6 een rijwielbelastingmerk in etui; K. Nieuwenhuizen, Merwestraat 16 een kinderschopje; T. Ruis D 319 een naaimandje; J. v. d. Starre, Wilhelmina- straat 51 een blauwe kindermuts; J. van Wijngaarden B 869 een wollen kinderslof je; K. Boer, Emmastr. 14 een wandelstok; H. Boer, Wilhelminastraat 19 een zwarte ceintuur; L. Neder lof, Middeldiepstr. 62 een rijwielbelastingmerk in etui; O. On- kniik A 1063, een bruine muts; J. Mes- waard B 192 een kinderschopje; J. Rin- ke, Julianastr. een sleutel: P. v. d. Vlies D 323 een wit konijn; poKtie-burean een sleutel en een rijWielbel merk in etui. Geslipt Waddinxveen. De motorrijder W. van der W. sl'pte op den Kerkweg in het mul le zand. Hij viel en liep over het geheele lichaam verwondingen op. Zijn motor werd zwaar beschadigd. Waddinxveen. Op den BloemendaaL schenweg sloeg de zwerver van D„ die onder den invloed van drank verkeerde, tegen den grond. Hij liep aan het gezicht ernstige verwondingen op en werd ter plaatse verbonden. De collecte van de reclasseermgsdag beeft hier i 1S9.401/* opgebracht. IJsselstein. Terwijl de fabrieksarbeider Van Midert op de Steenfabriek zijn ar beid verrichtte, had hij het ongeluk met zijn hand bekneld te raken, waardoor de hand ernstig werd verwond en hij ge noodzaakt was zich onder behandeling te stellen van dokter De Morrée. - De gemeente-politie heeft proces verbaal opgemaakt tegen den woonwagen bewoner PI. A. Sch-, wegens strooperij onder verzwarende omstandigheden en het opgeven van een valschcn naam. Bij de keuring van trekhonden voor deze gemeente zijn alle honden enz. voor een jaar weer goedgekeurd. DAM ES-STAK ING OPGEHEVEN. Overeenstemming bereikt. Te Parijs hebben de 2000 tot 3000 atelier meisjes, die gedurende de laatste dagen in staking zijn geweest, den arbeid hervat. Het besluit tot opheffing der staking werd Donderdag genomen, nadat over eenstemming was bereikt nopens de loo- pen met de groote Parijsche modehuizen. De laatste uren van de staking kenmerk ten zich door groote opgewondenheid, daar de meisjes het niet eens konden worden over ..het al of niet opgeven van de staking. Tijdens een vergadering, die door stakende meisjes belegd was, nel een half dozijn hunner in onmacht De dames luchtten haar grieven door ten getale van ongeveer duizend langs de boulevards te trekken, waar zij tenslotte door de politie werden uiteengejaagd. Ook hadden de sta kende meisjes een protest vergadering be legd op de Champs Elysées. REM0NSTRANTSGHE GEMEENTEN. Aangenomen: naar Gouda, ds. J. Nien- huis te Nieuwkoop. GEREF. KERKEN. Drietal: te Boven-Hardinxveld de hee ren J. J. Beukenkamp, cand. te Sleeu- wijk; H. Pol, cand. te Rijsvoort en W. Vis ,cand. te Heemstede. HET G0DL00ZENK00R. Het Evangelische Gemeindeblatt (Polen) teekent met onverholen spot, hoe een koor van 2000 godioozen bi,j het bezoek van den Engelschen minister Eden te Moskou staande het Engelsche volkslied „God save the King" (God zegene den koning) zong en verbaast zich over het vragen van godlooaon om den negen Gods. UTRECHTSCH LANDB0UWGEN00T- SCHAP. Dinsdag vergaderde te Dtrecht het Utrechtsch Landbouwgenootschap. De voorzitter, mr. Graaf van Lynden van Sandenburg, sprak woorden ter nage dachtenis van den heer Hylkema, den on langs overleden oud rijkszuivelconsulent. Spr. wees voorts op den gevaarlijken toe stand, waarin de veehouderij verkeeri; dringende maatregelen zijn geboden om ineenstorting te voorkomen. In de plaats van het lid van het dage- lijksch bestuur, den heer J. Lokhorst te IJsselstein, die niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer J. Neli, te Kame- rik. Dr. P. H. Boekei wft Rijswijk beant woordde daarna de vragen over het on derwerp „Melksteunbeperking en steun- verleening aan de melk." Hoewel schrif telijk gelegenheid was gegeven om vragen te stellen, wilde de voorzitter ook nu nog de gelegenheid geven om mondeling vra gen te stellen. Eenige ledeflf deden zulks. Dr. Boekei behandelde éérst de vragen welke waren ingezonden door de afdee liug Polsbroek. De hoeveelheid boter, welke in ons land wordt geproduceerd, zou voldoende zijn om in de behoefte van one land te voor zien. Er zou dan geen njpJ-garine behoe ven te worden gebruikt, de prijzen zou den laag zijn en van export zou geen sprake wezen. De boterprijs wordt beïn vloed door de margarine en de margari- neprijs wordt beinvloed door de boter; het voordeel is echter aan de zijde van de margarine door de grootere coocurren- tiemogelijkheid. Dezelfde afdeeling had een vmag ge steld naar aanleiding van de consumptie» melkregeling; namelijk of het niet beter was dat deze werd opgeheven. Spr. zeide dat het aan de regeering bekend is, dat met deze regeling wordt geknoeid, maar de groote moeilijkheid is om tot het be wijs te komen. Als men gevallen weet dat er geknoeid wordt, doet men goed deze onmiddellijk ter kennis te brengen van de Crisiszuivelcentrale. Verscherpte controle is noodig om de knoeierijen te achterha len en te voorkomen. Op de vraag, eveneens van Polsbroek, of directe steun aan de melkveehouders zelf niet beter zou zijn geweest, ant woordde spr. bevestigend, alleen is de moeilijkheid, dat daaraan een enorme ad ministratie verbonden zou zijn, waarom een dergelijke regeling onmogelijk uit voerbaar zou zijn. Dit blijkt reeds bij de 6000 kaasboeren. Maar deze zaak heeft nog steeds de volle .aandacht der Griais- zuivelcentrale. Op een vraag van Houten of boter niet tegen gereduceerden prijs aan werkloozen kon worden verstrekt, evenals margarine, zeide spr., dat dan het gevaar bestaat dat in die boter handel gedreven <eou worden; wel is in overweging om aan militairen natuurboter te verstrekken. Zuilen had de vraag gesteld of een melksteunvermindering van tien procent der geproduceerde melk den toestand zou verbeteren. Spr. ^ntwoordde hierop, dat een beperking van 11 pCt. over de ge heele linie het niet te plaatsen zuivel- kwantum zou doen verdwijnen, wat een aanzienlijke financieele verbetering zou beteekenen. De heer Scheer stelde een vraag inzake de rundveebeperking. De inleider ant woordde, dat bij de uitvoering der crisis- wetten steeds deze grondbepaling gesteld is, dat de controle zoo scherp mogelijk moet zijn, om te voorkomen, dat niet makkelijk te controleeren boeren ongeoor loofd voordeel zouden behalen. De heer Scheer heeft zijn vraag toegelicht met de opmerking, dat het werk van de fok- en oontrolevereenigingen in gevaar wordt gebracht door de regelingen, want dat werk is erop gericht, om met zoo weinig mogelijk koeien een zoo groot mogelijke melkgift te verkrijgen. Naar aanleiding van een vraag, gesteld door den heer v. d. Grift zeide Dr. Boe- kei, dat bij de wijzigingen niet "de bedoe ling voorzit om den boer minder steun te verieenen; men wil een betere verdeeling en zoo mogelijk meer etenn. De heer v. d. Heuvel vond een toeslag per koe veel beter dan een bijslag op het product; thans ontstaat veel geknoei Dr. Boekei antwoordde,.dat in Zeeiand wordt toegepast wat de heer v. d. Heuvel iuinried; voor andere provincies acht men dit niet uitvoerbaar. Nadat in tweeden aanleg vragen waren gesteld en beantwoord, verklaarde Dr. Boekei alan het e nd van 'zijn betoog, dat hij ervan overtuigd is, dat, aan de steun regeling zeer vele bezwajren verbonden zun. Maai evenzeer was spr. er zeker van dat, als de steunregeling er eens niet was geweest, de toestand voor boeren en vee houders absoluut onhoudbaar zou zijn. De voorzitter bracht den heer Boekei dank voor zijn uiteenzetting; spr. wilde ten aanzien van wat de inleider het laalst had gezegd, opmerken, dat het wel zeer moeilijk zal vallen, erkentelijk te zijn voor maatregelen, welke wel vertraging, doch geen voorkoming van de begrafenis beteekenen. Daarna ward de vergadering gesloten. TRTJPAB M MEI 1MB WEERBERICHT. Naar waarneming in den morgen van 24 Mei. De wijzer zonder pijlpunt geeft den •tand ran den vorig an dag aan. Verwachting tot Zaterdagavond: Meest matige Oostelijke tot NoordeliM wind; gedeeltelijk bewolkt, maar weinid of geen regen in het Noorden; m bef Zuiden betrokken tot half of zwaar km wolkt. met meer kans op regen; wa*W schynlijk iete warmer. Waterstand! Yreeswdfc hoog water 1140 uur, 1.45 W Keulen .stand 2.60 M., val 0.07 h| Maastricht 23 Mei, 41.19 M., val OtOölf Luchttemperatuur: De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw* 62 graden Fahrenheit C Vrijdag 24 Mei: Op 0.22. om** H) 10. Laatste Kwartier Zaterdag 25 Mei Op 0.41. GOUDSCHE VOETBALBOND. Programma 26 MeL 3e klasse D: Groeneweg 3Gouder&k 1 12 uur. 3e klasse E: Boskoopsche Boys 5-e Nieuwkoop 2, 12 uur; Gouderak 4-y Moordrecht 4, 2 war. Zaterdag 1 Juni wordt dee nam id dage te 5 uur te Leiden gespeeld om de* Van Spall-beker tusschen bet Leidsdi Goudsch K.N.VB.-elftaL De junioren-competitie Tan den <3 V.B. begint dit jaar op Zaterdag 1 Juni A. V. V» AmmerstoL Gedurende de zoraftravo» den zal de voetbalvereeniging „A. V. V.* Woensdagsavonds trainen,, Als trainer U aangesteld de heer Malton uit Gouda, di< ook verleden jaar toot A.V.V. de training heeft verzorgd. Voetbalprogramma. Ammerstol. Zaterdagavond speeft A.Y, V. 3 te Groot-A miners eep, nederlaag" wedstrijd tegen Geel-Zmprt 3. Zondagmiddag worden we vergaat op een match tusschen A.V.V. en een toer- elftal (D.O.S.) uit Rotterdam. De Rotter dammers hehben een lauwertak beschik baar gesteld. Daarna komen de veteranen in 't veld om den strijd aan te binden to gen de Stolwijksche veteranen. Op Hemelvaartsdag komt Gouda 2 op bezoek om te spelen tegen het eerste elf tal van A.V.V. Aangezien A.V.V. I dan compleet binnen de krijtlijnen zal ver schijnen, twijfelen we er n<et aan. of hel zal aan spanning niet ontbreken. Ameide. Zondagmiddag speelt het eer ste elftal van Rohda voor de nederlaag wedstrijden op eigen terrein tegen M.V, V. I uit Meerkerk; het tweede elftal gaal naar Nieuwland, om in de seriewedstrijV den te spelen tegen Meerkerk II. DE NEDERLAAGWEDSTRIJDEN TE BERGAMBACHT. Nieuwerkerk I en II de eerst* gasten. Bergambacht. Zondag zal de t.t. „Dy Zwaluwen" haar nederlaag-serie aanvan gen met het spelen van twee interessante wedstrijden. Te 12.30 uur treden Nieu werkerk II en Bergambacht II binnen da krijtlijnen, terwijl te 2.30 uur Nieuwerkerk I en Bergambacht I elkander de eer zul len gaan betwisten. Al met al een pro gramma, dat een gang naar het sport terrein aan Bergstoep de moeite doet rijn. CONCOURS HIPPIQUE. Bergambacht De Landelijke Rij vereeni ging Siegfried heeft op Hemelvaartsdag weer een concours hippique uitgeschre ven, dat ditmaal gehouden zal worden oj^ het sportterrein te Bergstoep. Het programma vermeldt: zeer goed» ruitersport, eerste klasse tuigpaarden* dressuur, groepspr'ngen enz. Bovendien zal er op het terrein een groote zomer-» kermis zijn. Een advertentie in dit nummer geeft verdere inlichtingen. WATERPOLO. Schoonhoven. De S.ZP.C. heeft een. uitnodiging ontvangen om deel te nemeni aan het jaarlijksch polo-tournooi te Utrecht en uitgeschreven door de le klasser U.Z.C. aldaar, welk tournooi dit jaar zal wordeD gehouden op Maandag 10 Juni (2den Pinksterdag). Bij eventueele deelname zul len onze stadgenooten uitkomen in de aft deeling voor tweede klasse clubs. TWEEDE BLAD. 3 NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoimti.v.mctn Cour.nl VRIJDAG 24 MEI Baldwin beantwoordt Hitiers rede. Hoofdzakelijk als antwoord op de groo te rede, die Hitier Dinsdagavond in den Rijksdag heeft gehouden, gaf Woensdag middag in het Engelsche Lagerhuis mi nister Baldwin als waarnemend premier, een uiteenzetting over de Britsche defen sie-politiek. Baldwin ging daarbij dadelijk in op de meeste der 13 door Hitier speciaal aan gestipte punten, die hij als volgt beant woordde: 1. De verklaring van Hitier datDmtsch- knd m de lucht gelijkheid eisebt met de andere afzonderlijke staten, is een beves tiging van de basis waarop het Engelsche plan gegrondvest is. 2 Het Duitsche standpunt, datDuitsch- knd niet alleen bereid is tot een verhoo ging, maar ook tot een verlag ng van zijn bewapeningspeil, ie een zeer belangryke gedachtengang. 3. De Duitsche uitlatingen over een InchtvaartTerdrag op de basis van het ver drag van Locarno zijn des te meer van waarde, daar Hitier zeide, dat een zooda nig luchtvaartverdrag begeleid moet gaan door een beperking van de luchtbewape- 4^ Passages in de rede van Hitier too- nen, dat hij de Engelsche meening over de bescherming van de civiele bevolking tegen aanvallen nit de lucht deelt. 5. Engeland begroet de bijdrage van Hitler als hulp voor een algemeene rege ling in den zin van de protocollen van Londpn. 6. Baldwin verklaarde, dat hij met zou refereeren aan de nitlatingen van Hitier over de Oost-Europeesche pact-plannen, daar dit niet in direct verband stond tot deze debatten over de defensie. 7. De Engelsche regeer in g overweegt het plan van een coördineering der En gelsche ministeries van defensie. 8. Wat de Engelsche plannen inzake uitbreiding van de bewapening betreft, deed Baldwin onder luiden bijval van het Huis een beroep op het Lagerhuis en het volk, iedere paniekstemming te vermij den. „Wij willen de fouten van het verle den niet herhalen. Teveel kostbaar bloed is vergoten." 9. De sluier, die ligt over de handehn- gen van de drie voornaamste staten in Europa is m Duitschland voor een deel opgelicht Laat ons hopen, aldus spr., dat hij geheel zal worden verwijderd, opdat wij opgeruimd zulten kunnen zijn. En Jwfngand Wang. Baldwin verBaarde verder in zijn rede, dat de plicht om do civiele bevolking te beschermen tegen luchtaanvallen onver minderd bhjft, zoolang een internationale conventie niet geteekend is. De uitbreiding die de regeering thans voor de luchtvloot voorstelt is echter meer dan het inhalen van een achterstand, Zij is, aldus Bald win, een dwingend belang van nationale lelfverdediging. Spr. erkende volmondig, dat hy het nw bad gehad in zijn schatting van de Duit- sche luchtvloot. Hitler had Sir John Si mon te Berlijn meegedeeld, dat Duitsch- land de pariteit met Engeland bereikt had, waarop wij gerekend hadden op 800 tot 850 vliegtuigen, maar het blijft altijd moe lijk te schatten wat pariteit is, vooral nu blijkt, dat Hitier ook het recht van pariteit met de Fransche luchtvloot voor Duitschland heeft opgeëischt. In elk geval aldus spr., zullen wij moeten streven naar STANLEY BALDWIN. 1500 moderne ylieafuioen wnarBü hol tempo Tan oonslructie kan versneld of verlangzaamd worden naar de internationale toestand het noodig maakt. De industrieele uitbreiding, die van dezen bouw het gevolg zal rijn, mag niet ontaar den in persoonlijke voordeelen. Wij zullen er derhalve voor waken dat er geen win sten gemaakt worden door particulieren. Er zal een aanvullingsbegrooting worden ingediend die geen gelegenheid zal laten tot speculaties in dit opzicht. Spr. beschouwde als het grootste ge vaar in den oogenblikkelijken toestand de vrees en het onderling wantrouvrén en zoo lang de regeer ragen steeds geneigd zullen zijn achterom te kijken wat de buurman mogelijk in het schild voert, en de volken elkaar daardoor meer en meer gaan wan trouwen, zoo lang kunnen de staatslieden hun eigenlijke taak niet of niet goed ver- Tullen die in de eerste plaats bestaan loest in de regeling van binnenlandsche zaken. Taveal bultanlandsche politiek. De buitenlandscbe politiek heeft een veel te groot aandeel in de algemeene re- geeringspolitiek opgeëischt en als ik het ronduit mag zeggen ben ik er eigenlijk misselijk van, dat wij staatslieden van alle landen, 2000 jaar na de geboorte van onzen Verlosser nog naar middelen moe ten zoeken om te verhoeden dat vrouwen en kinderen met afgrijselijke verwondin gen naar ziekenhuizen moeten vervoerd worden, en een geheele bevolking in bom vrije kelders een toevlucht zaj moeten zoe ken. Dat moet te verhinderen zijn en ra dit opzicht rijn er gelukk'g ook richtpunten in de rede van Hitier, zoodat ik zelfs thans nog de hoop niet wil opgeven dat wij tot een luchtconventie zullen komen die de zen verschrikkelijksten van alle terreur- toestanden een luchtbombardement -— van de beschaafde wereld ver zal houden Opleiding van 2500 pilotan. Het, ministerie van Luchtvaart deelt in verband met bovenstaand besluit der re geering tot een snelle uitbreiding van de luchtmacht reeds mede, dat het noodzake lijk is, energieke maatregelen te nemen wat betreft de opleiding van een sterk corps goede P'luten en werktuigkundigen. Met de necruteeringB-ctóipagne zal on middellijk een aanvang worden gemaakt, opdat vóór April 1937 2500 piloten m 20 000 werktuigkundigen rijn opgeleid. l>e candidaat-piloten zulten worden aange nomen voor een actieven dienet van vier jaar, gevolgd door een reservedienst van zes jaar. MACDONALD MOET AFTREDEN. Gezondheidstoestand dwingt hem. Het is vrijwel zeker, dat Ramsay Mac- Donald ontslag zal nemen op advies van zijn doktoren en zijn oogarts. Hij zal met Pinksteren, wellicht ook eerst later, door Baldwin als premier worden ver vangen. Volgens oud-Engelscbè traditie zou een verandering van prémier het formeele aftreden van alle overige kabinetsleden noodzakelijk maken. De nieuwe premier zou dus de vrije hand hebben voor een al geheele reorganisatie van het kabinet. Naar men gelooft, zal Baldwin van deze gelegenheid een ver-gaand gebruik ma ken. Mac Donald zou waarschijnlijk in de regeeriüg blijven als lord-president. Men zal alles in het werk stellen om voor de kiezers te treden met een zoo sterk mo gelijke regeéring op de bestaande natio nale basis. De parlementsverkiezingen zouden dan waarschijnlijk in den herfst plaats hebben. m"Pa'm'óhv? V'c'100"'te/d,-baden" u't de verzachtende o|"p 'am<:ngesteId dieU^dion a.veezL2t$™ cent TOor yj groote nederlaag aw lijden m rijn preea- denteele loopbaan.. Niettemin vochten ve le Senatoren hevig om te voorkomen, dat bet ontwerp weer naar bet Huis zou worden verwezen. De spreektijden waren op een ban unr vastgesteld, doch de redvoeringen duur den alle langer. De telegraafkantoren werden overstroomd met telegrammen, waarin er bij den Senaat op werd aan gedrongen, het ontwerp goed te keuren. het abessynisch conflict. Mussolini wijst bamiddalinga- voorstcllsn a*. Mussolini heeft geweigerd de voorstel len van de bemiddelaars in het Itali- aansch—Abessynisch conflict te aanvaar den, waardoor de onderhandelingen op nieuw zijn vastgeloopen. Als resultaat van het onderhoud, het welk Laval Donderdagmiddag had met Eden, baron Aloisi en den gedelegèérde van Abessinië, is echter een nieuwe eom- promie-formule opgesteld, die nog dien zelfde avond aan Rome en Addis Abeba k voorgelegd. DE BONUS-WET VERWORPEN. Rooscvelts vato bekrachtigd De Senaat hoeft in tegenstelling met bet Huis van Afgevaardigden, het veto van president Roosevelt, ten aanzien van het wetsontwerp-Patman tot uitkeenng van een bonus aan de oud-strijders, be krachtigd. Veertig senatoren stemden voor, »4 te gen het veto. Daar de tegenstanders aldus niet de twee-dorde meerderheid haddem verkregen, die noodig is om Roosevelte veto teniet te doen, wordt het ontwerp- Patman dus geen wet. Toen het debat in den Senaat werd ge opend, waren de leden er zich ten volle bewust van, dat, indien het wetsontwerp- Patman er met twee-derde meerderheid door zou komen, Roosevelt de eerste door LOUIS TRACY. SC Toen Reginald Winifred in een der hut- an vond om de deur ervan te openen, moest hij, griezelig karwei, den sleutel uit Voles zak halen zat het meisje hart brekend te snikken. Ze had de schoten gehoord, zonder natuurlijk te weten Wat die te beteekenen Wadden. Haar zenuwen waren door de laatste verschrikkelijke uren zoo van streek, dat - ae zich in de eerste minuten alleen maar aan Garshaw kon vastklemmen, zonder in •laat te zijn een woord uit te brengen. „Neem me mee hier vandaan, Regi nald," kwam het eindelijk hortend en stootend. „Het....* is allemaal mijn schuld. Waarom heb ik me ook laten be praten.... waarom stelde ik geen ver trouwen in je? Toe, neem me alsjeblieft mee Hij streelde zacht haar haar en haar Wangen, kuste ha%r voorhoofd en troostte met een trillende fluisterstem: „Huil nu maar niet meer, kleine schat; er is nu een einde aan je ellende alles komt in orde." Zijn nabijheid, zijn lïefkoozingen, zijn bemoedigende woorden, deden haar lang zamerhand wat kalmeeren en toen hij haar na een poos meenam naar het dek, waren daar alle sporen van de tragedie reeds verwijderd. Ze vroeg naar de reden van het schie ten en Reginald vertelde Waar dat Voles was gearresteerd en dat dit niet zonder verzet was geschied. Het was voldoende. De zekerheid, dat haar vervolger onschadelijk was gemaakt, was zoo n geweldige opluchting, dat ze geen nadere bijzonderheden verlangde te weten. Als een doodmoe, maar tevreden kind, liet ze rich door Reginald in de auto stoppen. Hij reed naar de flat van rijn moeder en inspecteur Winter begeleidde hen. Het was de taak van de politie in W&pping, om voor de noodige officieele bemoeiin gen te zorgen. Bij het gerechtelijk onder zoek naar de omstandigheden, waaronder Voles den dood gevonden had, dat den volgenden dag zou plaats hebben, moest Sir Reginald natuurlijk als getuige ver schijnen, daar hij bij de schokkende ont knooping tegenwoordig was geweest. Maar de inspecteur geloofde wel dat de autori teiten Winifred zouden toestaan weg te blijven. Zoo geschiedde het inderdaad en zoo konden verscheidene dagen voorbijgaan eer het jonge meisje iets gewaar werd van den dood van Voles en het schieten op Fowle. Reginald vond het beter om haar voorloopig maar alle verdere emo ties te besparen. Fowle stierf niet. Hij herstelde lang zaam van zijn verwonding, na een zware operatie en een maandenlang verblijf in een ziekenhuis. Toen trok Carshaw zich zijn lot aan, bezorgde hem een betrekking en gaf hem geld om opnieuw te begin nen. De kereld was meer een jammerlijke slappeling dan door-en-door slecht en de jonge baronet Vertrouwde, dat hij de har de les, die hij had gehad, niet vergeten HET BEZUINIGINGSONTWERP IN GEVAAR. Verzet van de R.-K, fractie? Het voorloopig verslag der Tweede Ka mer inzake het bezuinigingsontwerp zal, naar de Tel. verneemt, aantoonen, dat in de Kamer met ernstige oppositie valt te rekenen. Het verslag wordt de volgende week tegemoet gezien. Zooals was te ver wachten, is er van socialistische zijde fel le critiek uitgebracht, dooh ook de Ka tholieke Kamerfractie meent ernstige be zwaren tegen het ontwerp te moeten ma ken. In parlementaire kringen maakt men zich over de houding der Katholieke fractie ongerust. Een groot gedeelte daar van zou op het standpunt staan, dat het bij de openbare behandeling tegen het ontwerp moet stemmen, indien het niet grondig wordt gewijzigd. GOEDKOOPE RETOUREN PER SPOOR. Buurfverkeer-tarief voortaan voor t geheele land. De directie der Ned. Spoorwegen is voornemens, binnenkort over haar gehee le net ééndaagsche retourkaarten in te voeren tegen de prijzen van het bestaan de buurtyerkeer-tarief, hetwelk dan tege lijkertijd komt te vervallen. Dfe retouTkaarten kosten 6.13 c. p. K M. voor de eerste, 4.69 cent voor do tweede en 3.25 oent vor de derde klasse, hetgeen tegenover den dubbelen enkele reisprijs een prijsvermindering beteekent van on geveer 28 pCt. voor afstanden tot 150 KM. Voor de grootere afstanden wordt die vermindering geleidelijk geringer. Deze reductie, welke tot dusverre slechts op bepaalde baanvakken gold, zal dus eerlang over het geheele net, onge acht den afstand, gelden terwijl de beper kende bepalingen, thans aan de ééndaag- sche retourkaarten verbonden (dat rij slechts gelden voor do op de dienstrege ling daarvoor aangewezen treinen, dat de reis niet mag worden afgebroken en dat yoor kinderen geen prijsverlaging wordt toegepast voor de nieuwe eendaagsche retourkaarten niet zullen gelden. HET STOOMSCHIP „PATRIA" VER KOCHT. Behoudens een onderzoek van ketel en bodem, dat nog moet worden ingesteld, i* het dubhelschroefturbine-schip „ratria, van den Rotterdamsche Lloyd thans naai Rusland verkocht. Het schip zal worden? gebruikt in de vaart op de Zwarte Zee e» de Middellandse be Zee. DE EERSTE NIEUWE H0LLAlfl>- SCHE HARING. Aan de Koningin aangeboden. Op de jfebruikelijke wijze is Woensdag, aan de Koningin de eerste meuwe Hol- landsche maatjesharing aangeboden, ge vangen door het stoomschip ^ise; schipper G. van Oosten en binnengebracht door hel s.s. „Thereeia", «hipper G. "Woensdrecht, boide van de NJ. Vlaar- din&er Stoomrissclierii. STEUN AAN DE ZEESCHEEPVAART. Wetsontwerp Ingediend. De regeering heelt het reeds lang Ter- wachte wetsontwerp tot steunverleemng aan de zeescheepvaart, thans hij de Twee de Kamer ingediend. Bij suppleloire begrooting wordt op begrooting van economische zaken eett| bedrag van f 8.200.000 aangevraagd voor, rentelooze voorschotten ten behoere vair de zeescheepvaart. De steun, die een voorloopig karakter) draagt, zal worden verleend in den vormj van rentelooze en ongedekte credieten-. Als grondslag voor de credietverleemng^ wordt aangenomen een vast bedrag Per. dag, varieerende met de hrtrto register tonnemaat voor in bedrijl zijnde «hepen volgens een schaal, opklimmende met ltw bruto register ton voor vrachtschepen «I voor passagiersschepen. assagiersscnepen. De steunregeling krijgt terugwerkende kracht van 1 Januari 1035 af en zal bc-j perkt worden tot de groote zeescheepvaart, en niet gelden voor de ng. talvaart BEERTA NIET LANGER ONDER CURATEELE. Nieuw gemeentebestuur krW. een kans. De regeering heeft ingediend, om de wet waarbij in bet beJ stuur van Beerta werd voorzien, m t«| tr?n"ie memorie van toelichting schrijf de minister, dat stellige waarborgen, dat) de toestand te Beorta zal verbeteren, mm-, mer zijn te geven; wel echter mag redelik' kerwijs worden aangenomen, dat de scherpe maatregel van oorrecüe invloedi ten goede zal hebben op het beleid der, plaatselijke bestuursorganen in de toe komst. Het ie redelijk, dat het nienw ge vormd college op welks totstandko ming de correctieve maatregel van in vloed kan' zijn geweest in de gele genheid wordt gesteld, te tooncn dat het nil den loop der zaken leenng heeft ge put De nieuwe raad vindt bij zijn optre den geen anderen toestand, dan wanneer een normale bestuursperiode ware voor afgegaan. Een tweede opwindende scène volgde dien middag, toen Lady Carshaw met William Me'klejohn in haar woning arri veerde en daar haar zoon met Winifred vond wachten. Het meisje, dat het parlementslid nooit eerder gezien had, kon niets angstaanja gends ontdekken aan een vermoeid en ge jaagd uitziend heer van middelharen leef tijd, volkomen „gentleman" in kleeding en manieren, die met Reginalds moeder binnenkwam. Maar des te meer was ze over stuur door de ontmoeting met de vrouw des huizes, die in haar herinne ring leefde als een koude, hoogmoedige, hartelooze grande dame" met een uit gesproken. gave om iemand met baar ge raffineerd-welgekozen woorden en vlijm scherpe tong te martelen. Maar de lady Carshaw yan nu slaag de er oogenblikkelijk in om dien indruk uit te wisschen. „Lieve kind," zei ze, met een stem die haast brak en tinnen, „het is ontzettend wat je allemaal hebt moeten doormaken. Kun je me ooit Tergeven?" Carshaw, die Meiklejohn glad negeer de, fluisterde zijn moeder in, dat Wini fred direct naar bed moest. Ze was vol komen uitgeput. Een van de dienstmeis jes zou bij haar ojp de kamer slapen voor het geval dat zèWnidden in den nacht wakker zou worden en zich angstig voe- lao Toen Reginald met William Meiklejohn alleen bleef, was het zjjn bedoeling het parlementslid een moreele afstraffing toe te dienen, die geen stuk aan hem heel zou laten. Maar ternauwernood begonnen was hij al ontwapend. Zijn toehoorder was een gebroken man; hij bekende alles en deed zeifs geen mjieite zijn gedrag te vejw ontschuldigen. Een betere houding had hij tegenover Sir Reginald niet kunnen aannemen. Toen Lady Carshaw weer binnenkwam ze had zich, uit vrees dat de jongeman zich niet zou kunnen beheerschen, gehaast om terug te keeren mg se haar zoon juist een brandy-and-soda inschenken voor den man, die Winifred zooveel leed berokkend had. Er valt vorder niet veel te vertellen. Geen der betrokken partijen was gebaat bij een publiek schandaal, dat alle pen nen en tongen wekenlang in beweging zou hebben gebracht en de politie werkte mee daar de belanghebbenden niet op vervol ging aandrongen, de geschiedenis op ele gante wijze in de doofpot te stoppen. De schietpartij te Wapping werd voor gesteld als een tamelijk onbelangrijk feit, zooals zich vaker bij een arrestatie voor doet. Fowles onverwachte komst op het suprème moment werd verklaard door Rachel Craik, toen ze over den eersten heftigen schok, die het vernemen van Ralph Meiklejohn's dood Waar gegeven had, heen was. Een eenigszins triomfantelijke opmer king van Greyfoot, „dat er nu genoeg spul was geweest over die kwaje meid en dat hij daar nu eens definitief een stokje voor gestoken had," had haar ongerust gemaakt en ze had Fowle haast-je, rep-je naar den steiger in Wapping gestuurd om „Mr. Vane" te waarschuwen. Hij was daar juist op tijd gearriveerd om zijn moeite met een revolverkogel beloond te zien. Sir Reginald en Winifred trouwden in allen eenvoud en na een korte huwelijks reis aanvaardde hij zijn taak in de fabrie- ken. Meiklejohn hield rijn beloften. Toen de West-Afrikaansche onderneming haar hoogtepunt bereikte, verkocht hij zijn aan deden, bedankte als Ud van het parlement en deponeerde bij de bankiers van Cars haw op Winifred's naam soliede fondsen tot een bedrag van vijf-en-tachtig duizend pond. Zoo kon zij haar man in staat stellen de hypotheken op zijn bezit af te lossen, maar Reginald voelde er niets voor om zich uit zaken terug te trekken. Waar schijnlijk zal hij sterven als millionair, maar vóór het zoover is, hoopt hij nog een lange reeks yan jaren als Winifred's gelukige echtgenoot te leven! Petch en Jim hadden een fiksche klop- partij, door" de genegenheid voor d» schoone Polly geïnspireerd. Heel Uxbnd-I ge wan er vol van, maar Polly 1 viz- pelturigheid uw naam is vrouw! liet ze allebei schieten en schonk kort daarop hart en hand definitief aan den welge- stelden en meerdere Jaren ouden eige naar van een manufacturenzaak. Intus- schen, het bovengenoemde drietal word door Sir Reginald royaal beloond yoor de bewezen diensten. De politiebeambten, die zich zoovéél moeite hadden gegeven om het mysterie tot klaarheid te biengen en Winifred te bevrijden, werden evenmin vergeten. Mr. Marshall, een „geweldige jager", kan elk jaar rekenen op een invitatie om eenige weken van hel jachtseizoen op Six Regi nald's landgoed door te brengen. William Meiklejohn leeft zeer terugge trokken. De gebeurtenissen, die aan Wini fred's huwelijk voorafgingen, hebben wer^ kelijk een ander mensch van hem ge- Winifred gaf Rachel Craik een toelage waarvan zij behoorlijk kan leven en Grey foot .wiens gewonde arm nooit meer ge heel genas, fungeert thans als portier op het landgoed van Sir Reginald Garshaw. Niet lang geloden, toen het jonggehuw de paar naar Waterloo-station reed, om vandaar een vacantie-uitstapje te begin nen, liet Winifred haar blik dwalen over de breede Waterloo-Road. „Daarginds," zei ze, „is Henry Street." „Het meest sympathieke plekje van heel Londen," verklaarde Reginald jolig en hij gaf haar een kus, tot glimlachende verbazing van een voorbijganger, die toe vallig net in de anto keek. HINDS.

Schoonhovensche Courant | 1935 | | pagina 2