DE HOLLANDSCHE KAPERS. GEMEENTERAADSVERGADERINGEN LandbouwenVeeteelt Gemengd Nieuws AMEIDE - LANGERAK - REEUWIJK Het blad „Kurjer Poranny" maakt mri- ding van eenige gevallen, waarin katho lieke geestelijken voor het houden van rouwdiensten voor maarschalk Pilsoedski betaling hebben geëischt, of aan'^ onder hen staande geestelijken hebben verboden herdenkingspreeken te houden. Het blad noemt in dit verband den pro- laat van Suwalki en den bisschop van Kielce en schrijft o.a., dat het in deze ge vallen natuurlijk uitsondering!» betreft Zij toonden echter aan, dat eenige gees telijken ieder burgerlijk en staatagevoel missen. Het publiek heeft daarom het recht en de plicht van de autoriteiten te verlangen, dat al deze excessen streng" worden gestraft. AMERIKA'S MARINEBEGROOTING VERHOOGD. Bouw van 24 oorlogsschepen. De Senaat der Ver. Staten heeft zonder stemming de door het Huis van Afgevaar d'gden goedgekeurde marine-bogrqoting van 460 millioen dollar verhoogd met 11.690.000 dollar. De verhooging is be stemd voor het begin der financiering van den bouw van 24 nieuwe oorlogsschepen. OPSTAND IN IRAK BEDWONGEN. Hoofdon onderwerpen rich In een officieel communiqué wordt me degedeeld, dat da hoofden der stammen, wonende tusschen Nasiriyab en Sucjesh- shuyukh de regeering van Irak hebben verzocht hun onderwerping te willen aan vaarden. De politie heeft de posten in de omge ving van het Hammarmeer, die door de rebellen waren bezet, weer ingenomen. De spoorlijn BagdadBasrah, die aan het einde van de vorige week tijdens den eer sten opstand door de rebellen wae opge broken, is thans nagenoeg hersteld. De muiters phtnderden het belangrijke knooppunt van het historische Ur der Chaldeeën en vernielden een deel van de machines en werkplaatsen. Ten gevolge ▼an het verbreken van de verbindingen ie er in de haven van Basrah een ophooping van goederen. VRIJDAG 24 WEI 1338, Wij laten hieronder enkele voor deate streek belangrijke cijfers volgen, waaiw uit blijkt, dat er in 1934 verbetering isiin getreden in het landbouwbedrijf. De bruto opbrengst m guldens per H.A- bedroeg voor weidestreken 1928 rond f 556. Voor de daarop volgende jaren was dat bedrag f 611; f 580; f 448; f 318* f 274; voor het dan volgende jaar 1934 is eenige stijging te vermelden, het bedrag is dan f 312. Het verloop der netto opbrengsten waa voor dezelfde jaren als volgt: f 23.91; f 52.13; f 38 62; f 1.22; f 66.64; f 20.72; ea voor 1934 f 15.51. We geven nu eenige getallen meer in bijzonder op deze streek betrekking heb bend en wel het totaal der uitgavan per H A. en de bruto en netto opbrengstpe» H.A. in guldens. Uitgaven per H.A. Bruto Netto Lopikerwaard f384.50 f413.52 f29.0? Gouda en Woer den, Kleigebied IJssel 281.32 282.64 \2& Land v. Gouda en Woerden 371.44 406.85 35 4f Krimpenemraard 517.55 577.86 00.31 Albl.waa.rd en Vijfh. landen 357.63 373.94 16.3t De netto opbrengst per H A. is in desa streek niet hoog, maar die behoort nog niet tot de laagste. De laagste opbrengst had het Land van Heusden en Altena met f 0.03 per H.A. We geven hieronder de cijfers over *33, waaruit men kan zien, ëat 1934 een nfel onbeduidende voortu'tgang vertoont I» 1933 was er geen overschot, maar vrijwel overal een tekort Het netto cijfer dal hieronder volgt is das een verlies. Uitgaven per H_A Bruto Rotte (verlies) Lopikerwaard f 415.» f 306.90 f 159 26 Kleigebied IJseet 331.16 «3.40 -* «7.» land v. Gouda en Woerden 404.» 396.72 6.08 Krimpenev- waard 584. f2 562 85 28.73 Albl waard en Vijfh. landen 359.74 349.94 -» 9.80 6 WENKEN VOOR DE HUISVROUW. Indien de hoeken van kleeden omkrul len, dan naait men aan den achterkant driehoekjes van linnen, waartusche» men een plat stukje lood schuift. Men kan in behangerszaken echter ook speciaal voor dit doel bestemde reepen of driehoekjes koopen, die er met enkele steken aan ge hecht worden. Zooien van schoenen houden langer stand, indien men ze, nog nieuw zijnde, met gekookte lijnolie bestrijkt, waardoor ze tevens waterdicht worden. Men moet echter zorgen, dat de olie niet in aanra king komt met het bovenleer. Indien men schilderijen tegen vochtige wanden heeft gehangen, moet men met kleine nageltjes stukjes kurk tégen de muur bevestigen, waardoor zij net in aanraking komen met de mnur, doch or onmerkbaar van verwijderd worden. (Nadruk verboden). 42.000 GEWONNEN. Gelukkige kantoorbediende. Op een kantoor in Den Haag werd Dins dagmorgen, een der bedienden, de onge huwde 30-jarige N. uit Vlaardingen, aan de telefoon geroepen. Hem werd gevraagd of hij in het bezit was van een gedeelte van het lot 14.743. Op zijn antwoord, dat hij een half lot met dit nummer bezat, werd hem medegedeeld, dat daar zoo juist de honderdduizend van de Staats loterij op was gevallen. Natuurlijk was 'n vrije dag hot gevolg en nadat de kantoor bediende het bedrag van ruim f 42.000 in ontvangst had genomen, vertrok bij naar Vlaardingen om zijn moeder, die weduwe is en met hem samenwoont, het heuglijk nieuwe mede te deelen. De heer N. verricht nn zijn werkzaam heden weer, alsof hij sinds Maandag geen eeot rijker ia geworden. DIEFSTAL VAR HET KONINKLIJK HUISARCHIEF. Een geval van kleptomania? Si V-Grovenhage arresteerde de poli tie aeke» De R-, die een ondergeschikte betrekking bekleedt bij het Koninklijke Huisarchief. Hij wordt verdacht van dief stal wn een groot aantal voorwerpen uit dat archief, voqmamelijk boeken en pla ten, ia het algemeen geen stukken echter ▼an groote historische waarde. Bij boek- verkoopers en antiqaire maakte hij de» stukken te gelde. Van heling van de zijde van do opkoopers is echter mets geble ken. De R. heeft bekend, zich aan diefstal te hebben schuldig gemaakt. Het totale be drag, dat bij voor zijn gestolen waar heeft ontvangen ie niet bekend. De d'afstellen zonden over drie 'a vier jaren hebben ge- toopen. De ambtenaar was ook belast met het uitbetalen van de salarissen en nog nooit hoeft de accountant hem daarbij op een onregelmatigheid betrapt. Vermoedelijk heeft men dan ook te doen met een geval van kiept oman ie, wat ook blijkt uit de wij ze waarop R. met het gestolene omsprong. De meeste dingen toch, die hij uit het ar chief had meegenomen, bewaarde hij thuis. Slechts enkele prenten van weinig of geen waarde en een enkel boek had hij ver kocht Wel heeft hij verschillende boeken weggegeven, o.a. aan rijn werkvrouw. VOEDSELVERGIFTIGING TE AM STERDAM. Vergissing mot boonenkruid. Er zijn de laatste tien dagen te Amster dam in negen gezinnen vrij ernstige ver- giftigingsgevallen voorgekomen, welke men den eersten tijd bij den geneeskundigen dienst niet wist te verklaren. De ver schijnselen uitten zich in eigenaardige vormen: dubbelzien, duizelingen, versnelde polsslag, droge mond, dikke keel, kortom verschijnselen, welke geleken op dronken- aóhap en wezen in de richt'ng van het z£. botulisme, hetgeen veroorzaakt wordt door de anaerobe bacterie, welke men kan ▼inden, m producten, welke van de lucht zijn afgesloten, een bacterie, welke uiterst gevaarlijk, kan zijn. Het bleek den genees kundigen dienst tenslotte, dat alle slacht offers tuinboonen hadden gegeten en men vermoedde, dat de vergiftigingen zouden zijn voorgekomen, doordat de tuinboonen in Wik de bovengenoemde bacterie zou den bevatten. Doch ook hier liep het onderzoek vast, daar een der families weliswaar tuinboo nen had gegeten, doch versche. Het bleek echter, dat bij eiken aankoop van tuinboo nen een klein zakje gedroogd boonenkruid werd cadeau gegeven. Men onderzocht ook dit en kwam tot de ontdekking, dat dit boonenkruid in vorm eenigszins af week van normaal boonenkruid. Profes sor van der Wielen ontdekte in dit kruid z.g. atropine en scopine, beide ernstige vergiften. Het bleek toen, dat de groenten- handelaren dit kruid hadden betrokken van een primitieve zaak buiten Amster dam, waar op geheugen zakken met krui den in bussen werden gedaan zonder eti ket Daarbij had een vergissing plaats ge- had. In plaats van boonekruid was over 52 Amsterdamache winkeliers stramonium waarin atropine zit, gedistribueerd D t stramonium wordt voor astkma-sigaretten gWwuikL De goede zak met boonekruid was nog in de zaak aanwezig. In het geheel zijn circa 20 menschen uit negen gezinnen onwel geworden. Het verg'ft heeft evenwel geen ernstige gevol gen gehad. KRUISBEELD VERWIJDERD UIT STEMLOKAAL. Bij de verkiezing van leden van de Pro vinciale Staten op 17 April te Leiden, wei gerde een kiezer, zijn stem uit te brengen tenzij een in hel stemlokaal de gymnas tiekzaal van 'n roomsch-katholieke school hangend kruisbeeld van den wand zou worden verwijderd. De voorzitter van het stembureau heeft dezen e'sch ingewilligd en last gegeven het kruisbeeld te verwij deren. De heer Lom bert (r.-k.) heeft den raad toestemming verzocht in de raads vergadering van Maandag B. en W. over deze kwestie vragen te stellen. DE MIJNSTAKING IN BELGIE. Optreden der gendarmerie. De Belgische regeering heeft de ontwik keling van de gebeurtenissen in de Bori- nage eenige dagen aangekeken, daar zij botsingen met de stakers en eventueel bloed verlies wilde vermijden. Woensdag morgen echter is de gendarmerie in het stakingisgebied een zuiveringeactie op groote schaal begonnen. Zoowel in de Borinage ais in het gebied van Charleroi, waar tal van mijnen door opstandige mijnwerkers, waren bezet, werden c.a. 1000 gendarmes, voorzien van gasmaskers en uitgerust met traangas- bommen, aajÈnengetrokken. Het optreden van deze aanzienlijke troepenmacht was voldoende om de mijnwerkers bet nntte- looze van tegenstand te doen inzien. In de eene mijn na de andere gaven rij zich over. Wei werd hier en daar met roode vlaggen gezwaaid en met knuppels gedreigd en vond men op verschillende mijnon groote hoeveelheden s te enen, dis klaarblijkelijk waren neergelegd om de gendarmes warm te ontvangen, maar tot handtastelijkheden is het nergens geko men. Alleen te Chatelet en te Pont-de- Loop weigerden de stakers de mijn te ontruimen en moesten de gendarmes eenige traangasbomanen werpen, die de stakers dadelijk tot overgave brachten. Te Chatelet wisten 15 arbeiden», die weigerden hst terrein Van de mijn te ver laten, met de liftkooi in de schacht af te dalen. Volgens hun zeggen zullen zij be neden blijven en voedsel weigeren tot de directie hun loonsischen heeft ingewil ligd. De taaiste door staker» bezette schacht in mm door de gendarmes ont ruimd. Inmiddels echter neemt de staking hand over hand toé. Alleen in het bek ken van Charleroi wordt er op 28 mijnen gestaakt. Het aantal stakers bedraagt in dit gebied reeds ruim 10.000, Ook in de Borinage blijft de staking zich nog steeds uitbreiden, terwijl nit het Liro- burgeche kolenbekken wordt gemeld, dat ook daar de toestand gespannen is. GERAFFINEERDE OPLICHTERIJ. Daders nog niet geval Te Altforst in het land van Maas en Waal hebben twee oplichters hun slag ge slagen. Zij gaven zich uit voor „specia listen", en legden bezoeken af hij families waar kinderen ziek te bed lagen. Van te voren wonnen ze inlichtingen in in een café. In het arbeidersgezin S. J. dienden zij zich aan, voorgevende gestuurd te zijn door een geneesheer uit Nijmegen, die al ecnigen tijd de be de kinderen in behan deling had. De niets vermoedende ouders hadden geen beswaar tegen dit genees kundig onderzoek. Na afloop hiervan deelden de heeren mede, dat het kind na een behandeling van circa twee maanden volkomen genezen zou zijn. Zij zouden re gelmatig terugkomen. De kosten van de behandeling bedroe gen veertig gulden, waarvan de helft voor uit moest betaald worden. Na het vertrek kregen de menschen argwaan. Zij stelden zich in verbinding met hun geneesheer te Nijmegen, waarbij aan het licht kwam, dat zij de dupe wa ren geworden van geraffineerde oplich ters. Het politieonderzoek heeft totnogtoe geen resultaat opgeleverd. WEER TWEE KLOOSTERLINGEN VEROORDEELD. Wegens geldsmokkelarij. Do rechtbank te Berlijn behandelde Woensdag het tweede proces tegen kloos terlingen, welke de diviezen-bepalingen overtraden. Ditmaal stonden de generale overste van de Augustinessen, zustor Neophystia, en de generaal-penningmees- teresse van deze orde, zuster Englaia te recht. Zij werden beschuldigd geld to heb ben gesmokkeld, teneinde een in 1921 bij de Incasso Bank te Amsterdam uitgegeven obligatieleening weer terug te koopen. Onder bescherming van hun klooster- kleed ij werden de benoodigde sommen door verschillende zusters naar het Bel gische klooster St Vith gebracht, van waar hol geld verder werd getranspor teerd Beide beschuldigden hadden in hol verloop van het vooronderzoek een volle dige bekentenis afgelegd en ook verklaard dat zij zich de draagwijdte van haar han delingen bewust waren. Hel anelechepengerecht veroordeeld» de 56-jarig» zuster Neophytia (Maria I Menke), overeenkomstig den eisch tot 5 .jaar tuchthuisstraf, 5 jaar eerverlies en 121.000 mark boete In plaats van de boete treedt bij niet-betaling een verdere tuchthuisstraf van 12 maanden en 2 da gen. Zuster Englatia (Gertrud Dohm) werd eveneens overeenkomstig den eisch, we gens medeplichtigheid veroordeeld tot 10 maanden gevangenis an 100 mark boe te. Voor beide veroordeelden wordt tree»' maanden voorarrest in mindering ge bracht. Zuster Englatia zat vrijgesteld worden van Terder arrest, als een cautie van 5000 mank wordt gestort. STOFSTORM IN ITALIË. Evenals een deel der Vereenigde Sta ten, wordt thans ook Italië door stofstor men bezocht. In de omgeving van Rome heeft Woensdag een stofstorm groote schar de aangericht en twee dooden veroorzaakt. Tegen den middag was de stofwolk zoo dicht, dat men den koepel van de St. Pie- ter niet meer kon onderscheiden. Het stofzand ie afkomstig nit de Afrikaansche woestijn, vanwaar het door den wind hoog over de Middellandschs Zee naar Italië wordt gevoerd. BRUILOFTSSTEMMING IN STOCK HOLM. Feestelijke ontvangst van hel Deenzche koningspaar. Dinsdagmiddag zijn te Stockholm #e koning en koningin van Denemarken aan gekomen om het huwelijk van hun zoon met prinses Ingrid tan Zweden bij te Bij het binnenvaren tusschen de Scharen werd het Deenseht flottielje, bestaande nit bet koninklijk jacht „Dannebrog" en vier oorlogsschepen, verwelkomd door de Zweedsche kruiser» „Zweden" en „Gus- taaf V". Even voor tweeën kondigden de saluutschoten van bet fort Fredoriksborg de komst van het «ekadar aan. Onder hot gebulder tan saluutschoten en het geronk van vliegtuigen, bracht de koningssloep koning Gustaai, kroonprins Gustaaf Adolf, prinseé Louise en prinses Ingrid met haar verloofds m het ko ninklijk paleis naar boörd van de' ,J>an- nebrog" otn koning Christiana en konin gin Alexandrina t» begroeten. Na deze eerste begroeting rooide de koningssloep weer naar hét paleis, waar het Deensche koningspaar door do overi ge vorstelijke gasten en de leden van de regeering werden ontvangen. De korte weg van de landingsplaats naar het paleis werd afgelegd m drie hófrijtuigen, be spannen a la d^pnont, begele d door op perstalmeesters «n een escadron van do bereden koninklijk» lijfwacht. Woensdag zijn aangekomen de vroegere Duitscbekroonprins en familie, de leden van de Meclenbnrgsche groot hertogelijke familie m prins George van Griekenland. Gchudcwv strev tie feeelweogde Woensdagmiddag was er een ontvangst op het stadhuis van Stockholm voor prin ses Ingrid en kroonprins Frederik, waar voor ongeveer 1000 personen genoodigd waren. De koorvereeniging van Stockholm zong tijdens de ontvangst vaderlandsche liederen. Toen de laatste noten van een der beide Deense hé volksliederen wegge storven waren, legde de dirigent, dr. Sven Lizell, zjjn dirigeerstok neer en zakte in elkaar. De kroonprins van Zweden snelde hem te hulp en dr. LizeU werd naar het ziekenhuis gebracht, doch onderweg er heen stierf hij. P1LS0EDSKI BELEEDIGD. Priester gearresteerd. De Poolsche autorite ten hebben een ka tholieken priester laten arresteeren, daar hij zich hij het godsdienstonderwijs 'in be leed' gende termen zou hebben uitgelaten over den nationalen rouw en de jeugd zou hebben aangespoord, de rouwbanden van de mouwen te verwijderen. BEORIJFSUITKOMSTEN 1934. Eenige verbetering. De Verslagen en mededeetingen van den landbouw komen gewoonlijk zoo laat nit dat de daarbij betrokkenen er geen be langstelling meer voor kunnen hebben. Nn heeft de directeur-generaal van den land bouw order gegeven om in een afzonder lijk boekje de bedrijfsuitkomsten te doen verschijnen over he afgeloopen jaar en op deze wijze zullen die gegevens stellig veel aandacht vinden. Het zwaarste verlies in dat jaar leed de Lopikerwaard met een tekort per H A van f 159.26. De Krimpenerwaard te «m der wrinigen die een ,4" voor bet netto bedrag heeft Indien men de bruto opbrengst vrxir wcA destreken in 1928 stelt op 100 dan had 1933 een bruto opbrengst van 49 en 19(34 een van 56. Echter steeg ook het bedrag van de nitgaven eenigszins. Stelt men dat voor 1928 weer op 100 dan was bet vooi 1933 55 en voor 1934 56. naar het batterijdek. „Daar gret-' schreeuwde kapitein De Wit, toen hij hem door een opening in den zijkant van he* galjoen zag klauteren. „We zijr hem kwijt." EEN PRACTtSCH EENOEN HOK. Eandenhokken richt men bet beet zoo in, dat de dieren naar verkiezing onder dak of in de buitenlucht kunnen slapen. Doch tevens moeten ze natuur lijk opgesloten zitten en "veilig zijn voor roorers. Het hier af gebeelde hok bestaat nit drie open deelen zonder vloer, die zoo gemaakt zijn, dat aan de vierde zijde een breede deur opening overblijft. Het recht hoekige plaatsje, dat door de drie hokken wordt omsloten, wordt met een raam van ijzer gaas overdekt, zoodat de een den, als ze buiten willen zijn, toch veilig zijn. Deze construc tie heeft verder het voordeel, dat ze ge- nakkelijk is schoon te houden. Men be hoeft er slechts het raam af te nemen en het stel hokken om te kantelen en dan kan men het oude stroo gemakkelijk weghar ken en door nieuw vervangen. Dit moet wekelijks gebeuren. In een dergelijk een den hok hebben de eenden «leeds frissohe lucht; bovendien kunnen ze er 's morgens tot na het leggen in opgesloten blijven. De afgebeelde hokken rijn 2 M. lang en 1 Mr breed en kunnen 25 eenden bergen. 181. Toen hq zag, dat hij ontdekt was, I uitte hij een schreeuw van woede, draai- de zich om en liep de trap weer op met cte vlugheid va» een kat. „Achter hem au," schreeuwde kapitein Du Wet, terwijl I hij z'n zwaard trok en naar den uitgang snelde Bart volgde hem vlug. 182. Kapitein De Wit was den vluchte- I ling viak op de hielen, en gang hem na 1 V1EBPE BLAD. NIEUWSBLAD VOOH ZUID-HOLLANO EN UTRECHT SctwonliWMwelwCeiirMl VRIJDAG 24 MEI 18» Gemeenteraadsvergadering van Vrijdag J7 Mei. Voorzitter burgemeester Luyen- siijk. Afwezig de heeren Van Gent, Die penhorst en Van Kckurn. Na opening met gebed deelt de voor git ter mede, dat de heer Van Kekum aan de beterhand is en gehoopt had, deze landsvergadering te kunnen bijwonen. Op doktersadvies is hij echter vanwege het min of meer ongunstige weer thuis ge bleven. Spr. hoopt den heer Van Kekum spoedig weer in den raad terug te zien. Daarna worden de notulen gelezen. Weth. De Kruik kan zich niet her inneren, gezegd te hebben, in verband met het gebruik van de noodslachtplaats ▼oor bedrijfsslachtingen, (fat er geen en kele noodslachtplaats in ons land is, waar tegelijk bedrijfsslachtingen plaats hebben. Spr. verzoekt schrapping van dezen z n. .Voorts zou hij in overweging willen ge- ▼eo, de notulen iets korter te maken. De beer v. d. Hek zon de bedragen, die de voorzitter aan het crisiscomité beeft gegeven, graag in de notulen ver meld zien. Aan de wenscben van de heeren De Kruik en v. d. Hek zal gevolg worden ge- Ged. Staten hebben enkele raadsbeslui ten goedgekeurd. Voorts schrijft dit col lege dat de schorsing van het raad.sbe- •ioit inzake de instructie van den gemeen tesecretarie tot 1 December 1935 is ver- Ged Staten antwoordden op het raads- Intnt maak» het beffen van keur toen »a dat de slachtplaats van slager Barten mist voor massa-slachting berekend ia. Daardoor krijgt de keuringsdienst veel werk te doen. Zij adviseeren daarom bet .laadebeeiait in te trekken en een geheel andere regeling te treffen. B. en W. stellen voor, hot raadsbesluit in te trekken De voorzitter licht toe, dat er daarna over gesproken kan worden om de kenrtoonen ia het algemeen te verlan gen. Dit zon gewenscht zijn, omdat daar door iedereen er voordeel van heeft. De hoer Den Boer vraagt of het wel practise* is, het raadsbesluit in te trek ken. Steger Barten stelde in uitzicht, een nek er aantal k ah eren te slachten en ren- dafcei te maken. I» het niet mogelijk dat Ged. Staten de zaak verkeerd opvatten? De voorzitter gelooft dit niet. De slachtplaats van Barten deugt niet voor massaslachting. Spr. wijst er nog op dat hot aantal dieren, namelijk 10, dat tege lijk gekeurd sou moeten worden, vastge steld is niet ten behoeve van den slager, maar van den veearts. Het was een wil lekeurig getal en men had eigenlijk geen cijfer moeten noemen. Dat is de oorzaak dat Ged. Staten het besluit niet hebben goedgekeurd, daar zij de slachtplaats te klein voor dit aantal achten. Het raadsbesluit tot het heffen van feeurloonen wordt ingetrokken. Nadat deze eerst nog in den raad van Tienho ven behandeld zal zijn, zal een nadere heffing van keurloonen worden vastge steld. Op het raadsbesluit betreffende de sata- rieermg van het gemeentepersoncel schrij ven Ged. Staten, dat zij accoord kunnen g&aa met 1 Jan. 1935 als den datum waarop de kortingen in werking treden. Conform het voorstel van B. en W. wordt aki us besloten. In verband met een schrijven van Ged. Staten worden de pensioengrondslagen van den burgemeester, secretaris en gemeen te-ontvanger vastgesteld als volgt: burge meester f 2200, secretaris f 2000, gemeen te-ontvanger f 1000. Ook voor de overige ambtenaren is een nadere pensioensgrond slag vastgeteld. Deze regeling zal 1 Jan. 1936 in werking treden. In verband met het in een vorige raads Vergadering ingekomen verzoek van de bewoners van den Broekscheweg omtrent hunrverlaging, waartoe de raad besloten had te probeeren, verlaging van de rente en verlenging van de annuïteit te verkrij gen, deelde de Bank van Nederlandsche Ge meenten mee, dat de toestand van de geld markt voorloopig geen renteverlaging toe laat. iVerlenging van den looptijd van loopende leeningen, is evenmin mogelijk, evenals het aangaan van nieuwe leeningen B. en W. stellen voor hun nieuwe bere keningen af te wachten, tenzij de raad huurverlaging wenscht. Het adres van de bewoners van den Broekscheweg om huurverlaging, wordt daarna voor kennisgeving aangenomen. Tot 1 Jan. 1936 is vrijstelling van het vak lichamelijke oefeningen op de lagere school toegestaan. Ged. Staten hebben voorts enkele begrotingswijzigingen goed gekeurd. Do jaarwedde van den ambte naar van den burgerlijken stand is vast gesteld op f 60 per jaar en f 1,50 per hu welijk. Oorspronkelijk was dit f 80 en f 1.50. Ged. Staten hiadd eerst geëischt dit salaris te verminderen tot f 40 en f 1 zoodat het thans met f 20 is verhoogd. Z. h.st. gaat de raad hiermee accoord. De onderwijzerswoning van de open bare schooi is verbouwd tot 2 woningen. De huurprijs van de heele woning be droeg voorheen f 180. De raad heeft in dertijd de hpur van de kleinste woning op f 2,40 per week vastgesteld en die van de grootste op f 2,65 per week. De heer V. d. Hek vindt deze verhou ding niet goed. Spr. zegt indertijd ge meend te hebben dat een huur VUn resp. f 2,25 en f 2,80 voorzat. Dat zou billijk geweest zijn. Weth. De Kruik merkt op, dat de woning a f 2,05 langen tijd heeft leeg gestaan. Men moet niet alleen rekening honden met de grootte van de woningen. De heer D.en Boer maant aan eee tikje voorzichtig te zijn met huurverhooging. De kleinste woning is de geriefelijkste. Juist door zijn grootte is de andere zoo ongeriefelqk. De huurders halen er hun neus voor op. De verlaging van de huur van de kleine wo ning kan niet samengaan met een ver hooging van die van de groote. Het voorstel van B. en W., om de reeds eerder door den raad vastgestelde huren te handha\cn, wordt z. h. st. aangenomen. Indertijd hebben Ged. Staten geschreven dat viermaal 's jaars opname van kas en boeken van het burgerlijk afmbestuur moet plaats hebben en dat voor den se- cretaris-pennipgmeester een zekerheids stelling betaald moet worden. Op het verzoek om van dat onderzoek ai te ko men, hebben Ged. Staten gunstig beschikt. Hun eisch tot zekerheidsstelling blijft ech ter bestaan. B. en W. stellen voor het re glement wo het burgerlijk armbestuur te veranderen in dier voege, dat voor elke f 100 een zeketheidsstelling a f 0,60 be taald wordt, het geen in totaal een be drag uitmaakt van f 3, te storten door het burgerlijk armbestuur. Aldus besloten. Van het plaatselijk crisiscomité en van het comité voor de steunverleening B is een schrijven ingekomen, waarin verzocht wordt, den secretaris-penningmeester van de steunverleening B voor zyn bemoeienis sen een jaarlijèsche vergoeding van f 100 toe t« kennen. De heer Den Boer wijst erop, dat het werk van den secretaris-penningmeester veelomvattend ia; daarom is het alleszins ■billijk eeo kleine- vergoeding toe te ken nen. In grootere gemeenten doen derge lijke ambtenaren hun werk ook niet voor niets. Op het adres wordt gunstig beschikt en de begrooting zal in verband daarmee een wijziging ondergaan. De Nederlandsche slagershond zond een schrijven betreffende de eisch voor schade vergoeding van de heeren Van de Hek cs. groot f 195, waarover zij nog geen nader bericht ontvangen hebben. De bond dreigt met rechtsmaatregelen, als deze toestand langer voortduurt. De voorzitter zegt dat reeds beslo ten is het adres voor kennisgeving aan te nemen en dat dit schrijven dus een abuis is van de slagers, waarna het voor ken nisgeving wordt aangenomen. Ingediend wordt de verordening op de heffing van schoolgelden, waarin Ged. Staten wijzigingen willen z:en gebracht. Volgens hun wenschen zal de verorden-ng progressiever worden ingedeeld in ver band met een gemeenschappelijke regeling over het heele land. De schoolgeldheffing zal reeds bij 'n inkomen van f 700 ingaan in plaats van als voorheen hij f 800. Deze verordening geldt alleen voor Ameide, waarom Tienhoven de hare zal moeten intrekken. Zij treedt 1 Jan. 1936 in wer king. De heer Den Boer wil de conclusie trekken dht deze verordening eigenlijk als •en bevel van Ged. Staten kan worden beschouwd. Dat de heffing reeds bij f 700 inkomen ingaat, lijkt spr. minder gewenscht. Weth. De Kruik wijst erop, dat B. en W. het tarief eveneens te hoog gevon den hebben, maar omdat de regeling ook in de andere gemeenten wordt ingevoerd, stellen zij voor ermede accoord te gaan, voot-al daar de kleine man er toch ge heel bu'ten valt. Aldus besloten. Ged. Staten hebben het in de vor(ge vergadering genomen raadsbesluit, waar in afwijzend beschikt werd op het voor stel om de noodslachtplaats ook voor be drijfsslachtingen te gebruiken, niet goed gekeurd. Zij deelen mee dat de raad bin nen 1 ipaand in hooger beroep kan gaan bij de Kroon. De voorzitter deelt mee, dat er geen voorstel is van B en W.; zij willen de meening van den raad afwachten. De heer v. d Hek acht het zeer in grijpend, dat Ged. Staten een beslu t, dat met bijna algemeene stemmen is genomen, niet goedkeuren Men moet ervoor strij- denN.de zelfstandigheid van de gemeente te behouden. Men kan besluiten nemen met algemeene stemmen *n dan keuren Ged. Staten z« nog niet goedl Spr. advi seert in beroep te gaan bij de Kroon. De heer Den Boer wijst erop, dat hg altijd gezegd beeft, dat men -van die nood slachtplaats moest profiteeren om dé hoo- ge kosten eruit te halen en daarom is hij verheugd dat Ged. Staten hebben inge grepen. Weth. De Krn ik merkt op, dat de voorzitter, nadat het besluit door den raad genomen was, het bedrijfsslachten in de noodslachtplaats heeft verboden. De voorzitter licht toe, dat hij meende dat het raadsbesluit toch door Ged. Staten zou goedgekeurd worden en om nu eindelijk eens van de zaak af te zijn, had hij het bedrijfsslachten doen op houden. De heer Den Boer constateert, dlat dit den toestand vooruit looien is. Nou heeft de voorzitter de kou» op de» kop gehad en dat heeft hij verdiend. Ged. Sta ten moeten een beslissing nemen en niet de voorzitter. Weth. De Kruik zegt verder door het afwijzend schrijven van Ged. Staten niet tot andere gedachten te zijn gekomen en wil eveneens in hooger beroep gaan. Het schrijven, hetwelk aan do Kroon zal worden gericht, omvat de volgende mo tieven vnn weth. De Kruik; le. Debedrijfs- slachting is in strijd met het doel, waar mede de noodstac fit plaats is opgericht. 2e. Uit hygiënisch oogpunt is het niet gewenscht, beide slachtingen in de nood slachtplaats te doen uitvoeren. 3e. De ge- meente-financiën laten het niet toe dat zoodanige veranderingen worden aange bracht dat beide slachtingen kunnen wor den toegelaten in de noodsPachtplaats. De heer Den Boer zegt dat deze mo tieven precies in strijd zijd met de ge meentebelangen en spr. schaart zich ach ter Ged. Staten. Het is heelemaal niet de bedoeling een tweede st acht plaats te bou wen of de oude te vorgrooten. Als er een noodslachting i«, moet de bedrijfsslachting wachten. Spr. noodigt B. en W. voorts uit om in een volgende raadsvergadering met een voorstel te komen tot het vorde ren van een billijke heffing voor bedrijfs slachtingen. Verder verzoekt spr den voorzitter te willen aanplakken dat de be drijfsslachtingen worden toegelaten, totdat de uitspraak van de Kroop bekend is. Weth. De Kruik zdgyHïat het eigen lijk nooit toelaatbaar ia g^weeert dat be drijfsslachtingen in deze noodslachtplaats plaats konden hebben. Een onbekend besluit Do voorzitter antwoordt dat zeven jaar geleden B. en W. een besluit geno men hebben, waarin dit toegestemd werd. Dit besluit kan nu niet meer ongedaan gemaakt worden. Weth. De Kruik verklaart nooit ge weten te hebben ,dat er zoo'n besluit van B. en W. is. Een dergelijk besluit zou nooit met dezen raad en dit college ge nomen kunnen worden. Weth. Den Oudsten constateert, dat dit besluit, daar het een besluit is van B. en W. en diis niet is goedgekeurd door den raad of Ged. Staten, niets te betee- kenen heeft. Besloten wordt in beroep te gaan bij de Kroon en de bedrijfsslachtingen tot de uit spraak toe te laten. In de commissie tot toelichting van het beroep bij de Kroon worden benoemd de heeren Diepenhorst en weth. De Kruik en tot hun plaatsver vangers de heeren Van Gent en weth. Den Oudsten. De heer Den Boer, die ook mee wenscht te gaan ,om voor de tegenpartij te ple'ten, heeft daartoe niet den steun van de raadsmeerderheid, zoodat hij wordt afgevoerd. Daarna sluiting. langerak. Vergadering van den gemeenteraad op Dinsdag 21 Mei. Voorzitter de heer J. A. de Vries, loco burgemeester. Alle leden zijn tegenwoordig. De voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen worden ge lezen en goedgekeurd. Verschillende ingekomen stukken wor den voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter stelt aan de orde de voorloopige vaststelling van de rekening van het woningbedrijf voor het dienstjaar 1933—1934. Daar g^en der leden op- of aanmerkin gen maakt, wordt deze rekening met alge meene stemmen vastgesteld, voor zooveel de baten en lasten van den gewonen dienst betreft, in ontvang en uitgaaf op f 10044 50 on don kapitaaldienst in ontvang en uit gaaf op f 1423,06. Besloten wordt tot wijziging der begroo ting, dienst 1934, volgens het voorgelezen concept. In verband met de wijziging van de jaarwedden der ambtenaren van den bur- i gerlijken stand, worden mot ingang van 1 Januari 1095 de volgende pensioens grondslagen vastgesteld van de heeren W. A van Hof op f 38, J. G. van Dommele f 5 en G. B. Fortuyn als burgemeester (met ingang van 22 Maart 1925) f 1638 en van 14 Maart 1927 f 1599 en als amb tenaar van den burgerlijken stand op f 16, ingaande op 1 Januari 1932. Op een verzoek van J. Oosterhout om ook als toekomstige bewoner van de voor malig» veldwachtersreoning de consumptie bij vergaderingen te mogen Jeveren, wordt afwijzend beschikt, daar zulks in strijd met de drankwet moet worden geacht. De voorzitter leest vervolgpns voor de missive van het Nationaal Crisis Co mité, betreffende extra hulp aan werkloo- zen 1935 (steunverleening B). Het betreft hier hulp aan de grootste gezinnen, waar tengevolge van de langdurige werkloosheid met betrekking tot het aanschaffen van kleeding, dekking en schoeisel, een zooda nige achteretatfd is ontstaan, dat ver strekking van extra hulp, uitsluitend in den vorm van genoemde goederen, nood zakelijk blijkt. Ovot 1935 mag terzake wor den besteed 9 maal f 10 is f 90, waarvan 79 pCt. voor rekening komt van het Na tionaal Crisis Comité, indien 21 pCt. door den gemeenteraad wordt beschikbaar ge steld. B. en W. stellen voor, hieraan te «4- doen. De heer Schep is ervan overtuigd, dat vooral bij de groote gezinnen dér werkloozen behoefte aan genoemde goe deren bestaat, doch betreurt het, dat ook andere personen niet voor deze extra hulp in aanmerking komen. Spr. beeft hier speciaal hel oog op de personen, di« wer ken en wier loons gelijk is aan het steun bedrag, dat de werkloozen ontvangen, ter wijl de uitgaven aan kleeding en voeding toe hooger moeten zijn. De voorzitter antwoordt, dat kt de vergadering vaat het dagelijksch bestuur dit punt ook ter sprake is gekomen. De ex tra hulp te erivter alleen voor de werk loozen met groote gezinnen en hieraan kan geen uitbreiding gegeven worden. Na stemming wordt het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangeno men. Na rondvraag, die niets oplevert, sluit de voorzitter de vergadering. Rtwwijk. Opeübare raadsvergadering op Vrijdag 10 Aanwezig alle leden. Voorzitter burgemeester L. J. Lucasse. De notulen worden na eenige opmerkingen van de heeren v. d. Hoorn en Vis vastgesteld. Ingekoigpn is een 8,chrijven van Ged. Sta ten inzake vaststelling van de wedde van den ambtenaar van den Burgerlijken Stand, alsmede een schrijven inzake huur van de woning van het schoolhoofd, den heer v. d. Ban. Deze mededeelingen wor den voor kennisgeving aangenomen. Weg ver betering. Hot bestuur van den polder Reeuwijk is voornemens om den Reeuwal, het dorp en den Kerkweg te verbeteren door deze wegen te asphalteeren. Bij wijze wan proef zou echter eerst alleen het dorp tot een z.g-n. „geruischlooze" weg gemaakt wor den. De kosten van dit proéfvlak zullen ongeveer f 1700 bedragen. Het bestuur heeft nu gevraagd of de gemeente het on derhoud van de te verbeteren wegen voor haar rekening wil nemen. B. en W. stellen voor een bedrag van f 500 ineens bij te dragen, te betalen uit onvoorzien, en geen onderhoud voor re kening van de gemeente te nemen. De heer B a 11 e r i n g juicht het voor stel van B. en W. toe. Thans is de toe stand onhoudbaar. De weg is daar niet alleen bij slecht weer onbegaanbaar, maar ook bij droog weer vliegen de stofwolken om je ooren. De bewoners kunnen hun kamers daardoor niet behoorlijk luchten. De heer Schouten heeft ook geen bezwaar tegen het voorstel van B. en W., mits de arbeiders die tewerk gesteld zul len worden, uit Reeuwijk worden betrok ken. Dan worden de vijfhonderd gulden er ruimschoots uitgehaald. Spr. w l ook geen onderhoud voor rekening van de ge meente nemen, want het begrip „onder houd" is zeer rekbaar. De heer V i s vraagt of het polderbe stuur genoegen zal nemen met een bijdra ge van f 500. De voorzitter weet dit ook niet ze ker. B en W. hebben alleen maar een bespreking gehad met het polderbestuur. "Weth. V an Leeuwen heeft het voor stel wel ondersteund, doch maakt thans de opmerking, dat in Haastrecht, waar de weg ook op een dergelijke wijze is be handeld, voortdurend zand moot worden gestrooid wegens de gladheid van den we» De heer v. d. Hoorn sluit Z'ch aan bij de vorige sprekers. Spr zou echter een gedeelte van de bijdrage van f 500 op de bewoners van dien weg willen verhalen. De heer B a li e r i n g moet dit ontra den, gezien de omstandigheden, waarin ook dit gedeelte van den weg vreieeri. Weth. Hagen, die tevens poldermees ter is, zegt, dat de polder de bijdrage zeer gtaarne zal ontvangen. De voorzitter zegt dat de bewone» niet tot bijdragen verplicht kunnen wor den. Het betreft hier een polderweg en het onderhoud komt dus alleen voor re kening vaa den polder. De heer R e e r is van meening dat da polder den weg verwaarloost om geld lo» te krijgen. De heer Bal lering wijst nogmaals op den onhondbaren toestand bij het drnk- ke autoverkeer. Tenslotte wordt het voorstel van B. m W. met de stemmen van de heeren Reer en v. d. Hoorn tegen aangenomen. Op 1 April was de benoeming van óm. heer J. de Kamper Mzn. als administra teur van het waterleidingbedrijf vervallen Overeenkomstig het advies van de Water leidingcommissie, stellen B. en W. voor, den heer De Kamper wederom voor een jaar te benoemen. Dit voorstel wordt met tig. st. aange nomen. Begrootingswijziging. Ged. Staten hebben eenige opmerkingen gemaakt betreffende de begrooting 1935. Het voornaamste wht genoemd collega noodig acht, ia het neften van een extra belasting of 10 opcénten op de personeel® belasting. B. en W. stellen nu voor op de personeel® belasting, inplaats van 200, 21Q, opcenten te heffen, bedoeld als reser ve voor 1936. De heer Schouten kan ztoh niet ver een i gen met het heffen van een extra-be lasting of eei^, verhooging Tan de °Pcenten op de personeele belasting. De belastin gen zijn hier buitengewoon hoog. Spr. begrijpt niet dat Ged. Staten dat ook niet inzien. Het eenige wat nog gedaan kan worden, is de vermogensbelasting met 10 opcenten verhoogen. Die te altijd nog oot- zien. Volgens de regeling tusschen rijk en gemeente kan men hier tot 50 opcenten gaan, terwijl nn maar 40 opcenten worden geheven. De heer Idsinga te bet met den vo rige» sprekér eens. Gaat men de belas ting weer verhoogen, dan zullen nog meec inwoners de gemeente verlaten. Weth. Hagen zegt dat beidé heeren dit voorstel willen saboteeren, voorname lijk de heer Idsinga. Die wil maar uitge ven, maar bronnen van inkomsten geeft hij nooit aan. Spr. zegt dat er f 2000 moet komen. Niemand juicht de verhooging toe, maar Ged. Staten zeggen dat deze re serve er moet komen. Als een straatver lichtingsbelasting geheven wordt, moet het geld toch van dezelfde menschen komen. Hierbij komt dan nog dat degenen, die van de straatverlichting profiteeren, dub bel moeten betalen, terwijl degenen, die geen straatverlichting hebben, ook moe ten betalen. Spr. beveelt daarom aan om de opcenten op de personeele belasting te verhoogen, hoe jammer het voor de in woners ook is. De heer Van Roon is bet volkomen, met weth. Hagen eens. De consequenties, die aan dit voortel vastzitten, willen deze heeren niet aanvaarden. De heer Schouten kan het gezegde van wethouder Hagen, dat hij het voorstel wil saboteeren, niet aanvaarden. Ook dat van den heer v. Roon niet, hoewel deze wat netter in zijn uitlatingen is -dan wet- houder Hagen. Spr. heeft bij het indienen, van een voorstel altijd de middelen aanga-, wezen om de kosten te dekken. Ook in dit. geval weer. De heer t. d. Hoorn zegt dat het geld noch uit de vermogensbelasting, noch uit' 'de personeele belasting te halen is. Ata piet besloten was tot het geven van een bijdrage van f 500 aan verbetering van den weg, dan was men al een stuk voor- deeliger uit. De heer Viste van meening dat men nu nog geen zorgen behoeft te hebben over een reserve voor 1936. We zullen het volgende jaar wel weer z^en, aldus spr. De heer Reer kan zich ook niet ver eenigen met het voorstel. Ged. Staten ver langen het uiterste. Er is niet één ge meente in den omtrek waar de belasting zoo hoog is als hier. Spr. noemt het uitzuigen wat Ged. Staten Bier doen. Laten zij zelf maar eens zeggen waar het vandaan moet komen Indien men er niet buiten kan voelt spr. meer voor een üchtbeïasting. De voorzitter vraagt den heer Reer om correctie van het woord „uitzuigen", waarop de heer Reer dit woord intrekt. Do heer Olieman vindt verhooging van de opcenten op de personeele belas ting ook'een bezwaar. Spr. beveelt verhoo ging van de inkomstenbelasting aan. Aan verhooging van personeele belasting kan niemand ontkomen. De voorzitter wil de meening van de raadsleden wel eens hooren over een lichtbelasting. Ook dit voorstel heeft geen meerderheid gekregen Tenslotte wordt het voorstel vaa B. m

Schoonhovensche Courant | 1935 | | pagina 4