Uit ons Regeerings huis Vat geeft ée Radio. Marktberichten Van Rondom Kalmte bij Examens. Alleen voor Vrouwen smakelijk <»h»n 41 VWI-MA4 tl Mm më Zaterdag 22 Juni. Hilversum. 301.5 M V.AHJL 8 uur Gon- eert door Orvitropia en Gramofoon, 9 uur Gramofoon; V.PJl.O. 10 uur Morgen wijding; V.A.R.A. 10.16 uur Uitzending voor de arbeider» in de Continubedrijven, 12 uur Concert door de Flierefluiters; 12.46 uur Gramofoon, 2 uur Hoe de toon kunst groeide (XVIII); 2 20 uur Concert door de Notenkrakers; 3 uur Van het wit te doek. Filmkwartiertje door M. Sluyser; 3.15 uur Altviool en Piano; 3.30 uur Zang door het V.AJLA.-Kmderkoor „De Kre keitje»"; 4 uur Concert door Eddy Walis en zijn Orkest; 4.45 uur Sportuitzending; 6 uur Beoefening der huismuziek; 5.40 uur Letterkundig overzicht; 6 uur Gramofoon; 030 uur Esperanto-uitrending (XI); 0.50 uur Albert de Booy zingt; 7.1Ö uur West- Friosche uitzending; 8 uur S.O.S.-berich- ten; 8.03 uur Nieuwsberichten en Varia; 8.10 uur Wij vragen uw aandacht voor..; 8.15 uur Gramofoon; 8.30 uur Concert door de Bohémiens; 9 uur Concert door The Twinkling Three; 9.10 uur Concert door de Bohemians. 9.30 uur Voordracht door Janny van Oogen, 9-50 uur Concert door The Twinkling Three. 10 uur Viool en Piano, 10.15 uur Concert door de Flie refluiters; 11 uur Gramofoon. Hulzen. 1875 M. K.R.0. 8—0.16 Concert; 101030 Gramofoon; 103011 Muziek- uitzending voor fabrieken; 11-1130 Gra^ mofoon; 113012 Godsdienstig halfuur tje door Pastoor L. H. Perquin; 12.15 12.30 Gramofoon; 12 302 Concert door het K R.O.-Orkeet en Gramofoon; 22.30 Halfuurtje voor de rijpere jeugd; 230 3 Sporthalfuurtje door P. Qlthoff; 34 Kinderuurtje; 4.154.30 Gramofoon; 4.305.20 Concert door het K.R.0.-Orkest. 5.205.50 Cinemaorgelbespeling; 5.50—6 Orgelbespeling; 020 Vervolg Orgelbe speling; 620—6.46 Journalistiek week overzicht door Paid de Waart; 0.467 Gramofoon; 7.16736 „Radio en Mis sie" door H. de Greeve Pr.; 735—6 Gra mofoon; 8605 Nieuwsberichten; 8.06 9 Actuoolo aetherflitsen. Reportage uit de Staatsmijn „Hendrik"; 920 Concert door de K.R.O.-Boys; 9.20935 Voor dracht door Gerard Meuasen: 936036 Aan den vóór-avond. landen, waar men morgen luistert, naar den Wereld missiedag laten thuis hun klanken hooren Ieder onder eigen vlag. I. Amerika; I. Azië; III. Afrika; IV. Austra lië; V. Europa; 9.5Ö 10.16 Daniel de Vroome vertelt van zijn merkwaardige be levenissen; 10.1611 Concert door de K.R.O.-Boys; pl.m. 10 35 uur Nieuwsbe- tki 11—12 Gramofoon. Zondag 23 Juni. Hilversum. 30L6 M_ V.A.R.A. 8.56 uur Gramofoon: 9 uur Poelduivenberiohten; 9.05 uur Tuinbouwhalfuurtje. S. S. Lan- tinga over ,JDe Vlier"; 9.30 uur Orgelspel; 9.46 uur Van staat en maatschappij door A. Pleyaier; V.P.R.O. 10 uur Reportage uit bet Doopsg Broederachapshuis te Rispeet over do daarna gehouden Oecumenische Jeugdconferentie, door Da. E. D. Spelberg; 10.30 uur Liturgische Dienst uit het Doops gezind Broederschapehuis. Spreker; Ds. J. J. G. Wuite, van Utrecht; A.VJR.O. 12 uur Klokkenspel en uurslag van de Ned. Herv. Kerk te Bamavaid; 12.06—1230 Film praatje door L J. Jordaan; „Van woord tot schaduw"; 12.901_I6 Concert door „The Continental Five"; 1.16i Concert door het Omroep-Orkeet; 28 90 Boeken halfuur; 2.308 Zang door de Mannen- langvereeniging „Kunst na Arbeid" te Amsterdam en Gramofoon; 34 90 Con cert door het Residentie-Orkest en Viool, ha de pause: Gramofoon; 4.306 Sport uitslagen en Gramofoon; V.A.R.A. 5 uur Gramofoon; 5.46 war Sport van den dag; 6 uw G-amofoon; 0.20 uur Sportuitsla gen; 0.30 uur Concert door Orvitropia; 7 uur Max Peltini in zijn repertoire; 720 wnr Concert door Orvitrqpi#^ A.VJR.O. 8 810 Nieuw en Sportberichten. 8.16 0JK Concert door het Om roep-Orkest en Zang; 8.46—9.16 Inü*n Cabaret onder leidin gvaa Chiel de Boer; 9.160.36 Ra dio-journaal. waarin in reportage door Han Hollander van de „Ronde van Hoens- broek", pl.m. 9.35pl.m. 960 Concert door het Residentie-Orkest; 96010 „Ging daar zoo even het geluk voorbij?" door W. Vogt; 1011 Concert door Ko- vace Lajoe en zijn Orkest en Gramofoon, 1111.10 Nieuw- en Sportberichten; 11.10 —12 Concert door de A.VJLO.-Decibels Huizen. 1876 M. N.CH V. 830—9.30 Morgenwijding door Dr. J. H. Gunning J.Hz.; K.R.0 930—10.90 Concert; 1030 12.16 Uitzending van de Pontificale Hoogmis uit de Kathedrale Basiliek van Sint Jan te 's-Hertogenboech; 12.1612.45 Gramofoon; 12.463 Uitzending van het K.R.0. Wereldprogramma; 34 Relais van het K-R.O.-Phohi-programma; 4 4.30 Concert door het K.R.O.-Orkest; 430 —436 „De Radio-Missiewedstrijd van he denavond"; 4 356 Concert door het K.R. O.-Orkoet; N.G.R.V. 5530 Orgelbespe ling; 630 uur Kerkdienst uit de Geref. Kerk (Zuiderkenk) te Groningen. Voor ganger: Ds. A. van Wijngaarden; na den Dienst tot 746 uur Gramofoon; K.R.0. 7.468.16 Concert door het Stedelijk Or kest van Maastricht, 8.158.20 Nieuwsbe richten; 8.20830 Gramofoon; 8.309 „Onze Radio-Misiewedatrijd". „Rimboe- verKalen"; 9—9.30 Gramofoon; 93010 Opvoering van ,J> rots in de branding"; 10—10.10 Gramofoon, 10.10—1030 Con cert door de KRO.-Boys; 1030—10.35 Nieuwsberichten; 10351060 Zang door het K.R.O.-Koor, 106011.10 Concert door het K.R.0-Orkest; 11.1011.30 Gra mofoon; 11301160 Conoert door het K.R.O.-Orkest; 11.5012 Toespraak door Pastoor L. H. Perquin. Bloem andaal. 246.9 M. 10 uur en 5 uur Kerkdienst uit de Geref. Kerk. Voorgan ger: Da. J. C. Brussaard. Maandag 24 Juni. Hilversum. 301.6 M. V.AÜ.A. 8 uur Or gelspel, 830 uur Gramofoon; V.P.R.O. 10 uur Morgenwijding; V.A.R.A. 10.16 uur Voordracht door Janny van Oogen, 1036 uur Gramofoon; 11 uur Voordracht door Janny van Oogen; 11.20 uur Gramofoon, 1130 uur Orgelspel; 12 uur Gtamofoon: 1230 uur Concert door de Notenkrakers; 1 uur Gramofoon; 1.16 uur Conoert door Eddy Wal is en zijn Orkest, 2.16 uur Con cert door de Zonnekloppers; 3 uur Voor de Vrouwen; 330 uur Conoert door de Flierefluiter»; 4 uur Gramofoon; 4.30 uur Na Schooltijd; 6 uw Concert door Orvitro pia en Gramofoon; 6.02 uur Viool en Piano; 6.30 uur Muzikaal babbeltje door Piet Tiggers ;7.10 uur „Langs 't strand". Causerie door C. A. 't Hart; 7.30 uur Viool en Piano; 8 uur S O S-berichten; 8.08 uur Nieuwsberichten; 810 uur P.T.T.-kwar- tiertje. „Tweemaal in de week naar Indië door de lucht". Toespraak door L J. A. M. Lammers; 8.28 uur Concert door Fan tasia; 9.10 uur De kampioenschappen van Nederland wielrennen op den weg. Repor tage door Jan Broeksz, gevolgd door een praatje van Jorinus van den Bergh; 9.46 uur Concert door de Bohemians, 1030 uur Opvoering van „De Spiegel van Yow-Kne- Ki"; 11.1612 Gramofoon Huizen. 1875 M. N.C.R.V. 8—8.15 Schrift lezing en Meditatie; 8.159.30 Gramo foon; 10.30—11 Morgendienst door Da J J. Timmer, 1111.30 Lezen van Ghr. lec tuur; 11.30—12 Gramofoon; 12.16—12.30 Gramofoon; 12.30—2 Orgelconcert, 2—2.35 Gramofoon; 2.363.16 „De palmen in de huiskamer" door A. J. Herwig; 3.15— 3.45 Gramofoon; 45 Bijbellezing door Ds. C. C. G. Visser; 5615 Gramofoon; 5.160 Orgelbespeling; 66.30 Gramo foon; 0.30—7 Vragenuurtje; 7pl.m. 7.16 Nieuwsberichten; plm. 7.157.30 Een kwartiertje Radio-reportage, eventueel Gramofoon; 7.908 Vragenuurtje; 88.06 Nieuwsberichten; 8.05—8.30 Concert door de Arnhemse he Orkest Vereeniging; 8.30 9 Prof Dr. K Schilder over: „Het Vier de eeuwfeest van Calrijn's institutie"; 9 1006 Vervolg Concert; 9.25—9.30 Nieuws berichten; 19.061130 Gramofoon. i Interpellatie-aanvrage afgewezen. Behandeld werd het interpellatieversoek van den heer Sch&lker over eventueele aansluiting van Nederland bij het op 3 Mei jj. tot stand gekomen verdrag tus- ecben Sovjet-Rusland en Frankrijk tot weder* ïjdsche hulp tegenover een niet uitgelokten aanval van de zijde van «eni gen Europeeechan etaat. De voorzitter stelde voor dit ver- aoek niet toe te staan. Hij achtte het weinig aanbevelenswaardig om de Re geering te inlerpelleeren over een even- tuoel nog in te dienen wetsontwerp en had bovendien grondwettelijke bezwaren. Met 62 tegen 4 stemmen besloot de Ka mer de interpellatie niet toe te staan. Inrfischz begrooting. B? een aanvullende Indische begroo ting betuigde de heer Cramer (SD.) zijn instemming met een uitvoerrecht op ondememingsrubber. De heer Van Kempen (L.) meende «Jat de tegenwoordige rubberprijs de hpf- fing van een uitvoerrecht nog niet toe laat en herinnerde er aan, dat de minis ter gezegd heèft, dat soo'n uitvoerrecht &ret mogelijk zou zijn, als de rubberprijs 25 vent per K.G. was. Daar ia de prijs thans nog lang niet aan toe De heer W ij n k o o p (C.) noemde den toestand dor Inlandsche bevolking treu rig en deze wordt nog voortdurend slech ter. De heer J o e k e s (V.D.) .nerkte aan het adres van den heer Van Kempen op, dat de opbrengst van bet uitvoerrecht op rubber geheel aan de bevolking ten goede komt, o.a. door de uitvoering van openbare werken De heer v .d. Bilt (R.K.) besprak de kovStbare reparaties aan de kruiser „Su matra" en herinnerde er aan, dat bij reeds vaker aangedrongen had op zuinig omgaan met ons dure materiaal Minister Col ija antwoordde, dat hij de heffing van 'n uitvoerrecht op onder nemingsrubber niet gebonden hoeft aan een prijs van 25 oent In de sehsts plaats moeten de gelden van het uitvoerrecht op bevolkingsrubber aangewend worden voor de streken, waarin de rubber is geteeld. Het krankzinnige van den economi se hen toestand is dit bijv., dat thans m Britsch-lndië Europeesche bietsuiker wordt ingevoerd; de Java-suiker kan daarom niet zoo zeker van de markt in het Oosten zijn. Het is niet zoo eenvou dig, om Java-suiker in bet Westen af te zetten. Wat de „Sumatra" betreft, moet men wel rekening armed e houden, dat onder de reparatiekosten begrepen zijn die ten gevolge van het loopen op een klip en door een brand aan boord. Wanneer men de zaak in haar geheel ziet, valt er een lichte verbetering van den toestand in Indië waar te nemen. De gewijzigde Indische begrooting werd vervolgens z.h m. aangenomen. Nederlandsche Omroep Zender Maatschappij. Aan de orde was daarna bet wetsont werp tt* het in het leven roepen van een N/V. „Nederlandsche Omroep Zender Maatschappij" (Nozema). De heer Boon (L.) betoogde, dat da doelstelling van de NT veel te ruim is omschreven. Hij had aan een stichting de voorkeur gegeven. De ruime doelstelling stalt de N.V. in staat zich met vrijwel alles op radiogebied bezig te houden, uit gezonderd de programma's. Zoo kan eg op het terrein der particulieren komen, zich met televisie en radio-distributie gaan bezighouden. Zelfs staal de omschrijving tot de op richting van radio-fabrieken toe. Het was spr. niet duidelijk, waarom een uitzon dering is gemaakt voor den kerkzender te Bloemendaal. Hij wilde dezen niet weg hebben, maar zag niet in, waarom deze buiten de gevormde organisatie valt. De heer Drop (SD.) juichte het wets ontwerp toe en kon de bezwaren van den heer Boon niet deelen. Dat het niet eer der tot een samenwerking inzake zender- bouw is gekomen, valt hoofdzakelijk toe te schrijven aan den tegenstand van de A.V.R.O. Dank zij dit wetsontwerp wordt geldverspilling nu voorkomen. Hst wetsontwerp geeft «mi aanvaard baar compromis inzake den zenderbouw. Gaat men de doelstelling anders om schrijven, dan wordt alles weer op losse schroeven gezet. Spr. vestigde wat de radio-distributie betreft de aandacht erop, dat deze eigen lijk parasiteert op de oraroep-vereenigin gen De juiste verhouding zal nader moe ten worden geregeld. De heer Krijger (C.H.) verklaarde met de hoofdlijnen van het ontwerp ac- coofd te kunnen gaan. Hij vroeg waarom de „Nozema" zich niet met radio-distri butie zou mogen bemoeien en andere par ticulieren wel Indien gemeenten of par ticulieren inzake distributie tekort schie ten mag, de „Nozema" zich deze aan trekken. Spr. was het niet duidelijk waar aan de bevoorrechte positie van een kerk te Bloemendaal te danken is, dat zij mag uitzenden. Het ging voor spr. alleen om den rechtsgrond en niet over het al of niet voortbestaan van dien kerkzender. De heer Westerman (N.H.) is niet tevreden met het wetsontwerp, omdat het geen verandering brengt m den aard der uitzendingen en omdat het ons geen stap neder brengt tot een werkelijk nationalen omroep De heer De Visser (G.) is ertegen, want de staat is een instrument in de handen der heerachende klasse. In den loop zijner redp critiseert spr. de Vara, waar het niet democratisch toegaat mi die niet den minsten waarborg biedt voor het recht d«r luisteraars. Spr. dient twee moties in. In de eerste spreekt de Ka mer uit, dat vooral maatregelen moeten worden genomen, welke den radioluiste raars overwegende zeggenschap verzeke ren. In de tweede motie spreekt de Ka mer uit, dat Nederland in geen geval den radio-oorlog mag bevorderen en zich bij de regeling van Luzern van 1930 moet aansluiten. Mevrouw Bakker-N orth (V.D.) zegt, dat het beste zou zijn instelling van een nationale omroep, maar dat deze wensch niet voor verwezenlijking vatbaar is, gezien den feitelijken toestand. Het wetsontwerp schept echter een toestand, beter dan de bestaande, want het maakt althans tot op zekere hoogte een einde aan de verbrokkeling. Daarom zullen wij ervoor stemmen. De heer Teu Tings (R.K.) zegt, dat het beste ware geweest, als de omroep- vereenigingen alleen de zaak hadden kunnen regelen, zonder dat leiding^van het rijk noodig geweest ware. Intusschen brengt dit wetsontwerp een verbetering. De radiod'stribuanten moeten geen al te grooten mond opzetten, want zij be talen geen oent aan de omroepvereem gin gen. De regeering logaliseere alsnog den toestand met betrekking tot den kerk zender te Bloemendaal, terzake waarvan spr nu tegenstrijdigheid ziet met art. 2 van het wetsontwerp. De heer Van D ij k (A.R.) acht het meest gewenscht oen uitsluitende samen werking van de omroepvereenig;ngen, maar dit was niet bereikbaar en daar om is het wetsontwerp aanvaardbaar Het beste is den raad van beheer uit 9 leden te doen bestaan, waarvan de mi nister 2 leden benoemt dit den radioraad, 2 leden werkzaam bij de P T T en 1 per soon paar vrije keur* De omroeporga nisaties zullen dan tezamen 4 vertegen woordigers in den raad van beheer heb ben. Spr. heeft een amendement in dezen geest ingediend. Spr. bestrijdt den heer Krijger, die zich heeft verzet tegen vrijheid voor den kerk zender te Bloemendaal. Deze werkt 40 K M. in den omtrek en gedurende de winteravonden sleoht» 10 K.M. 's Hoeren Krijger'» bezwaren zijn erg overdreven. De zender werkt als een kerktelefoon en is in de kerk gebouwd. Minister Ds WUde antwoordt De minister van binnenland se h e zaken uit zijn voldoening over het feit, dat de otnroepvereeaigingen be reid zijn gebleven aan de voorgestelde regeling mede te werken. Spr. geeft een uiteenzetting van den vorm, welken men aan het gemengde bedrijf heeft gegeven. Hij betoogt, dat onjuist is de voorstelling, alsof de Nozema zoo bijzonder machtig zou worden. Zij is onderworpen aan toe zicht van minister en Kroon, dos van het wettig gezag. De heer Boon verzet zich tegen de omschrijving van de taak der vennoot schap. Ziet men af van de mogelijkheid van een dergelijke taakuitbreiding, dan zal men er later berouw van hebben. Op deze wijze zal, als de omroepvereenigin- gen tot een samenwerking geraken, deze worden gekapitaliseerd in de Nozema. Ook dan houdt de regeering er toezient op en de regeering is verantwoordelijk aan de Kamer. Zoo is het juist goed. Maar men is bang voor oneerlijke con currentie, den tegen woord igen radiodistri- buanten aan te doen. Doch men begrijpt toch wel, dat spr. niet langs een omweg wil bereiken, wat de Kamer een vorige maal aan de P.T.T. heeft geweigerd. De goede radio-distribuanten zullen blijven en zeer zeker de gemeentelijke. Maar men schakele de Nozema niet mit van radio distributie. Zij kan daartoe overgaan b.v. in landsstreken en stad «deelen, waar an dere distmbuanteu geen winst kunnen mak on. De Bloemendaalsche zender is een kerktelefoon. Deze zaak staat totaal naast de materie, die wij nu behandelen. De heer K rij g e r (C.H.); Maar als oen andere kerk zoo een zender wil ma ken, heeft zij vergunning noodig kraoh- tena de nieuwe wet, nietwaar? De Minister antwoordt bevestigend en zegt den heer Westerman nog, dat er, behoudens zekere beperkingen ook in de radio een zekere vrijheid moet bestaan. De hew Westerman: Communisten ook? De Minister A\a zij maar blijven binnen de perken der wet. De heer Westermam Fascisten ook? De Minister Ais zij binnen de per ken der wet blijven. Jegens den heer Van, Dijk betoogt hij de noodzakelijkheid van een overwegende positie van den staat in de Nozema. Er kunnen zich omstandigheden voordoen, waarin de heer Van Dijk zelf voor dpse positie dankbaar zal zijn. De heer K r ij g e r repliceert. Hij handhaaft zijn bedenkingen en beschouwt het als een leemte in de wet, dat er niet in is aangegeven, wat onder Néderland- schen radio-omroep wordt verstaan» De algemeene beraadslagingen worden gesloten. Moties-De Viseer verwerpen. Gisteren is de discussie over de „Ne derlandsche Omroep Zender Maatschap pij" (Nozema) voortgezet. Eerst werd ge stemd over de moties-De Visser. Beide werden verworpen met 00 tegen 5 stem men. De heer Boon (L) haul een paax amendementen ingediend op art. 1, welke hij introk. Amendementen Drop en Van Dijk. De heer Drop (S.D.) verdedigde een amendement betreffende de samenstelling* van den Raad van Beheer. De regeering stelt voor, dat het aan tal leden zal zijn, ten minste 9 en ten hoogste 10. De minister benoemt als het aantal leden 9 bedraagt 5 en als dit 10 bedraagt 6 leden, t.w. 2 leden uit den Radioraad, waaronder de voorzitter van dit college, ten hoogste 3 leden uit P.T. T.-ambtenaren en 1 persoon naar wijze van keuze, met dien verstande, dat uit den Radioraad en als werkzaam bij de P.T.T., nooit meer dan 2, reap 3 leden benoembaar zijn. De omroep-organisatiea zullen tezamen 4 vertegenwoordigers in den Raad van Beheer hebben Het amendement-Drop stelde vast esn aantal leden van 10 De minister benoemt 6 leden: 3 uit den Radioraad, waaronder de voorzitter van dat college; 2 leden uit de ambtenaren der P.T.T. en voorts 1 persoon naar vrije keuze (volgens de for muleering der Regeering); omroep-orga- msaties hebben ook 4 leden in den Raad. De heer Van Dijk (AR.) verdedigde ren amendement, om in den Raad het zwaartepunt te verplaatsen naar de om- roeporgan'saties. Hij wilde 2 leden uit den Radioraad en 1 persoon naar vrije keuze, doch buiten den Radioraad en bui len het PT.T.-bedrijf Overigens week zijn amendement niet af, behalve dat de mi- n's'er 5 leden benoemt De heer Boon (L.) was tegen beide amendementen, teneinde, de resultaten /an het compromis niet aan te tasten M'n'ster De Wilde vond 't het beste om zich te vereenigen met het compro mis, temeer nu de groote afwijkingen inhouden. Bovendien, is 't wensch el ijk om den invloed van den Staat niet te verkleinen, nn zij financieel 't meest bij de N.V. is geïnteresseerd en ook in 't belang van de zaak zelf. De minister drong er op aan de amen dementen in te trekken. De heeren Tan D ij k (AM en D r o* handhaafden hun amendementen. De hoefr Te u lings (R.K.) deeida het standpunt van den minister en aoc tegen de amendementen stemmen. Het amendement-Drop werd met 46 ter gen 18 stemmen verworpen. Het amen dement-Van Dijk werd met 53 tegen 19 stemmen verworpen. Het wetsontwerp werd daarna zondes hoofdelijke stemming aangenomen, met aanteekening, dat de heeren De Viseer (C P.) en Sneevliet (Rev. Soe.) tegen wa ren. Naasting locaal-spoorweg— mi tramwegen. Aan de orde was daarna het wets ontwerp tot naasting van eenige locaai- spoorwegen mi tramwegen (n.1. de spoor- (of tram)wegen: WinsumZoutkamp; Denekamp via OklenzaalGronan; Hoorn via Venhuizen Bovenkarepel Groote broek, EdeWagen ingen. De hear Van Rappard (L) bracht eenige bezwaren van Wagen ingen tegen de opheffing naar voren. De heer Slumpel (R.K.) besprak het op te heffen lijntje Hoorn via Ven huizenBovenka repelGrootebroek. De heer Loaves (L) wees erop, dat het streek belang zal moeten wijken voor het algemeen belang, indien dit wordt vereischt. De heer Bongaerts (R.K.) juicht* het toe, dat door een nota van wijziging) de ergste gevolgen van de opheffing voor' 4 van de 5 lijntjes worden ondervangen. De heer Van D ij k (.AR.) wees erop,) dat het niet aangaat jaren geleden ge sloten overeenkomsten te handhaven al» de tijdsomstandigheden handhaving on mogelijk maken. De ontzettende tekorten op de spoorwegen dwingen daartoe. De heer Van Braambeek (6-D.) achtte het onvermijdelijk dat sommige spoor- en tramlijntjes worden opgeheven, om plaats te maken voor moor modern* vervoermiddelen. Minister Van Lidtb 4e JTwttdaf noemde bet verzet van een landstreek,, wanneer opheffing van een onrendabele, lijn dreigt, een bekend verschijnsel Doch' bij de Spoorwegen ia besparing op de vaste laaien noodzakelijk. Dit ontwerp bezuinigt 6 a 7 ton en met voorgaande) ontwerpen van denzelfden aard worden de Spoorwegen met een totaal van 12/3 millioen ontlast. De minister betwijfelde, of opheffing' van den busdienst hetnadeelig saldo van de lijn EdeWageningen wol zooveel aal; doen verminderen Hij was bereid het) gemeentebestuur ran Wageningen tot het' kenbaar maken van zijn wenschsn nog) eens te ontvangen. Het wetsontwerp werd z. h a. aange nomen. Bij het ontwerp-verdrag met België tot het merken van eieren uit de heer Ver- voorn (pl.p.) de hoop, dat het wetsont werp fien eieren-export zal verbeteren Thans is de eierenprije nog laag en sip de bed rijf alasten zwaar. Minister Gelisaen zegt, del man het merkteeken kan aanbrengen op dei schaal en op de kist. De indiening van, dit wetsontwerp ie wel wat verlaat, maar) dit hindert niet, omdat toch nog niet ge- J noeg landen hebben geratificeerd voor de. inwerkingtreding. De Kamer keurt het wetsontwerp goed. Nadat de Kamer nog eenige wetsont-1 werpen goedgekeurd heeft deelt de I voorzitter mede, dat hij voornemens4 is, de Kamer weder bijeen te roepen te- gen Dinsdag 9 Juli. 4 PAARDEN EN VEE. UTRECHT, 19 Juni. Aangevoerd 901 nuchtere kalveren. Prijs f 460f 6 per,' stuk. Handel gedrukt. AARDAPPELEN, GROENTEN EN FRUIT! UTRECHT, 19 Juni. Veiling Utreohten Omstreken. Asperges wit f 723, blauw) f 4<15, wortels f 49, rabarber f 1 3.80 per 100 bos; kropsla f 0.602.00,! andijvie f 0602.20, komkommers geelt f 1—9. groen f 14, bloemkool f 1.509,. spitskool f 25, per 100 stuks; zomerspi- nazie f 312, postelein f 312, snijboo- nen f 2446, suikerboonen f 30—63, tuin- boonen f 816, peulen f 822, doperwten' f 1330, aardappelen f 0.804.40, andij vie f 27 per 100 K.G.; aardbeien f 4— 34, tomaten f 2—7, pruimen f 17—70, kersen f 1924. blauwe druiven f 3464, frambozen f 1580, roode bessen f 28 47, kruisbessen f 3—6 per 100 pond; per ziken f 2—36, pruimen f 212 per 100' stuks. Exportveiling Wortelen f 69 per 100 bos, sla f 0.50—1.60, andijvie f 0.50—2.10, komkommers: geel f 1—6. groen f 1—3, bloemkool f 28, spitskool f 24 per 100 stuks, spinazie f 38, postelein f 47, peulen f 1116, per 100 K.G.; Tomat/n' A f 4.30—4.90, B f 5 10—5.90. C f 3.50 -3.90, CC f 2.10—2.20 per 100 pond. Aanvoer 13.650 pond. a derde blad NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovsnzche Courant VRIJDAG 21 JUMI door JAN KIJKUIT. Wa krijgen aan verklaring van wat landbouwsteun is. Teun kwam met een gewichtig gezicht door de voortuin aangestapt, met een ons onbekend man bij zich. Hij 1 ep met eeni ge spoed door de achterdeur naar binnen en begon dadelijk te roepen: „Jod, waar ben je? Is Jod thuis?" „Aha,", zei ik, naar hen toekomend, „is er weer een cliënt voor den rechts geleerde?" „Ja," zei Teun, „dat heb je nou eens bij het goede eind. Dit b er is een naam genoot van jou, hij hre Jan en hij heet de Boer en hij is boer." 1 Ik gaf den zoo voorgestelden man een hand en" vroeg Jan de Boer om binnen te komen. Hij zag er wat stug en een zelvig uit en hij had ook no£ geen woord gesproken sindte hij binnenkwam. Jod was toen hij zijn naam had hoóren uit roepen, ijlings naar de kamer gekomen, waar wij zaten. Hij gaf de Boer ook een hand en vroeg hij hoe 't maakte. Onze bezoeker knikte alleen maar eens wat droefgeestig met zijn hoofd, maar liet de klank van zijn stem nog steeds niet hooren. „Ga maar zitten," zei Teun tot hem, „dan zullen we je gauw uit de prutsen helpen. Ik weet zéker dat Jod, die zoo- vod lettere gegeten heeft, je alles kan verklaren." Jod glom van voldoening nu er weer een beroep werd gedaan op zijn veelom vattende kennis. „Nou," spoorde Teun onze gast aan, „loop maar eens af." De Boer keek ons allen een voor een aan en zei toen als 't ware in zichzelf: „Ze denken heel wat van ons." Teun kn'kte ijverig met zijn hoofd, als of hij niet slechts begreep wat deze duis tere uitspraak beteekende, maar dat bij die ook volkomen beaamde. „Wat denken ze?" polste Jod voorzich tig. „Ze denken dat wij boeren net zoo knap zijn als hun daarginder „Dat ia 't 'm," viel Teun bij. „Laat t maar eens z en, Jan." Jan de Boer haalde een papier te voor schijn en gaf 't aan Jod. Het was zooals ik over zijn schouder zag de Crisismelk- beschikking van 5 Juni en Jan de Boer wees met een diepe zucht Jod aan waar de moeilijkheid zat. Toen ik dat gezien had, trok ik mij vlug terug en lachte in mijzelf om het raadsel dat Jod ter op lossing was voorgelegd. Om dat te kun nen oplossen moet je geen Jod zijn, maar 'n wiskundige. Ik heb 't later overgeschre ven, zoodat mijn lezers er ook eens van kunnen genie'en. Het is een formule voor de prijsberekening van de melk en het ding zag er als volgt uit; K.0) f^X VB XLO+T) +4ct.) „De zaak is, lichtte Teun in, „dat Jan •iet goed begrijpt wat dat beteekent en wat de melkprijs nou e:genlijk ia. Ver- iel jij hem dat eens even, Jod." „Zoo is V bevestigde Jan. „Ik ken «rel letters, maar ik kan er niet uit. Keesje van mijn buurman, die mirakels knap is op school, wist 't ook al niet en daarom zei Teun hier, dat hij iemand wist die 't me zóó kon zeggen." Na deze lange toespraak viel Jan ach terover in zijn stoel en trok een gezicht, alsof hij voornemens was den geheelen verderen dag geen woord meer te spre- ken. Ondertusschen zat Jod met een- diepe denk-rimpel in zijn peinzend voorhoofd de puzzle aan te staren. Het duurde lang voor hij den mond •pende. Eindelijk kwam er haperend uit: „Kijk eens, dat.... eh;... dit is zoo- teel als een fprmule, zie je. Je kan daar uit berekenen hoeveel steun een boer krijgt voor een liter room." Jan keek Teun eens aan alsof hij wil de zeggen: „Is dat nu dat wonder van geleerdheid?" „Ja, antwoordde Jan, „zoover ben ik sok al, maar hoeveel is nou die steun?' Jod zweeg, ik glimlachte en Jan keek voor zich. Op dat oogenblik van diep ewilgva kwam tante binnen en na Jan begroet te hebben, dien zij blijkbaar ken de, vroeg ze wat er toch aan de hand was dat we daar allen zaten als uilen n doodsnood. Met een soort gesteun reikte Jod haar bet «ooveelste Crisisbesluit ten bate van den landbouw over en zei: i Jan de Boer vraagt me wat die for mule beteekent. Tante zocht niet lang naar de oplos- •ing, maar ze voer uit: „Zijn ze in Den Haag gek geworden? Moet een boer daaruit wijs worden? Denkt zoo'n verwaand stuk ambtenaar, die zoo ets in mekaar knoeit en het zelf niet eeng begrijpt, dat er op de wereld één boer is die daaruit wijs kan worden? 't Is een schande dat de regeering zoo iets durft uit te zenden. Je zou zeggen dat „Juist, Bet," zei Jan op een weemoe digen toon, „dat wil ik ook zeggen. Je kunt uit dit papiertje een heeleboel lee- ren. Je kunt eruit leeren op de eerste plaats dat de heeren in Den Haag van ons boeren niet zooveel begrip of ver stand hebben. Ze zitten daar op hun kantoren met hun boeken en ze maken voor ons boeren uit hoe we 't moeten doen, maar ze zijn met hun allen nog niet zoo knap dat ze dat kunnen doen op een manier die een eenvoudig mensch kan begrijpen. Ze geven orgs wetten over de aardappelen, maar als je hun vraagt of een aardappel aan een boom of aan ren struik groeit, dan weten ze 't n et. Ze willen ons voorschrijven hoe veel we voor onze melk moeten rekenen, maar omdat ze het zelf niet kunnen uit rekenen schrijven ze maar een stel letters met haakjes en streepjes door mekaer en ze zeggen; zoek 't maar^ uit." ,,'t Is een openlijke schande," herhaal de tante. „Alles wat ik weet is, dat alle melk die ik bekom boven wat me is toegewe zen, niks waard is. Dat hebben ze me tenminste verteld." „Dat i« voor de beperking," lichtte Jod 1 toe, „om de veestapel in te krimpen. „Ja, dat weet ik ook," antwoordde Jan en daarvoor worden onze mooie beesten afgeslacht en in blik ingemaakt. We hebben al zooveel vleesch in blik dat er voor 3'/t jaar genoeg is. Al die bik ken moeten goed opgeborgen worden om ze niet te laten bederven. Hoeveel dat bewaren kost weot ik niet, maar zeker meer dan de boeren met zijn allen krij gen. Ik weet nog meer daarvan. De re geering laat 150.000 koeien slachten en inmaken en ze betaalt daarvoor f 100 per koe, dat is dus in 't geheel 15 mil lioen gulden. Alleen voor 't inmaken, snap je? Maar weet je nou ook hoeveel dp regeer'ng daarvan terugkrijgt, als ze al die blikjes verkoopt?" Hij keek rond maar niemand wist 't. Toen hield hij zijn vlakke hand voor zijn mond en blies over: „Pfff. Niet zooveel, niks. Het geld wat de blikjes bij verkoop opbrengen is pre- Een goed begin is het halve werk. Mljnhardt'. Z«nuwtnblott«n verzekeren U een goed begin, want zij helpen U over Uwe aanvankelijke zenuwachtigheid heen Buisje 75 ct. Bij Apoth en Drogisten. MOEILIJKE BEGR00T1N0EN. ciss genoeg om de kosten t® betalen die de verdeeling kost, dus om de bhkjes van de pakhuizen naar de menschen op tafel te brengen. Die 15 millioen zijn dus pfff. Onze koeien zijn pfff en nou gaat onze melk pfff. Weet je hoe ze dat noe men?" „Neen," zei tante met deernis. „Dat noemen ze landbouwsteun. Goeien- dag, allemaal." noo W 'A muio*N rs kohi,' AL» f etN BIETJE MEELOOPT KOM IK OITJAAS UIT/ KMOOEDMMII MIJ OOK ZAL lukken.- Indië heeft haar begrooting Voor het volgend jaar dus klaar, Ofschoon het haar moeite kostte Kreeg ze d' eindjes bij elkaar. Evenwel, bij moeder Holland Zal het nog zoo vlot niet gaan Want helaas, haar huishoudboekje Wijst steeds tekorten aan. Moeder Holland heeft haar boekje Al wel tien keer omgekeerd, En ze heeft, om uit te kotten. Reeds van alles geprobeerd Want vermeerdering van baten Is voorloopig niet in 't zicht; Op vermindering van lasten Heeft ze thans het oog gerioht HET BESTELLEN VAN PATRONEN. De prijs onzer patronen is f 0-48 voor kinderkleeding en f 0.58 voor japonnen en mantels Patronen van enkele rok ot blouse kosten f 0.40. Men kan het bedrag in postzeg 'ls of per postwissel overma ken aan de Moderedactrice, Muzenstraat 5 B, te Den Haag. U kunt ook gireeren op postrekening 191919 ten name van „Den Knippatro- nendienst" te 's-Gravenhage. Voor uitste kende pasvorm wordt ingestaan, indien men juiste buste en heupwijdte opgeeft. PYAMA VOOR JONGE MEISJES. 1700. Gebloemd cretonne of crêpe is aardig voor deze vlotte pyama, die heel eenvou dig te maken is Het jakje heeft een split DAMESJAPON. 1705. Hoewel het model uiterst eenvoudig is te noemen, is het bijzonder aardig als de japon gemaakt wordt van cretonne en af gebiesd met effen randen. De gladde bo- venraouwtjes zijn aangeknipt, terwijl het lijfje geen kraag doch slechts revers heeft Moeder Holland heeft haar kinders Reeds op alles voorbereid Ieder krijgt een schepje minder Want het is een slechte tijd. Vele van haar kinders doet zij Hierdoor misschien wel verdriet Maar om nog meer geld te leenen Dat wil zij 0óór alles niet aan het lijfje een bolero-effect, doordat dit uit drie deelen bestaat Aan de hals is een garneering aangebracht van zeer smalle nervures, die vooral op gelijke afstanden gewerkt moeten worden. De kleine pof mouwtjes zijn met een smal bandje afge werkt, terwijl om het middel een don kere fantasie ceintuur wordt gedragen. De groote strik is van glasbatist of or gandie gemaakt De tweebaansrok loopt naar de onderkant toe wijder uit, doch niet zooveel dat zich wijde klokken vor men. Sluiting met splitje op de rugi ZOMERJAPONNETJE. 1709. Het andere japonnetje is eveneens van waschbaar materiaal gemaakt en heeft n groote kraag, met puntige revers van linnen, piqué of popeline gemaakt; de knoopgarneering is van dezelfde kleur oi wit gehouden. De korte gladde mouwen hebben opgeslagen randen, welke overeen komen met de kraag. De rok, die'Uit twee banen bestaat heeft midden voor een op gestikte plooi, welke 30 c.M van de on derkant afspringt, terwijl de achterbaan glad is. 170© met een sluiting met drie knoopen. De rok heeft een gedeeltelijk opgestikte plooi, die op ongeveer 30 c.M. van de onderkant af, uitspringt. Een paar opgestikte zakken sluiten met een knoop. PRACTISCHE VOORJAARSJAPON NEN. 1708. De eerste japon is van geruit linnen of een op andere wine bedrukte^stof gemaak met opgestikt belegstuk, en knoopsluiting platte kraag en aangeknipte mouwen, ter wijl de broek er over gedragen wordt. De ze heeft aan de achterzijde een recht heupstuk en aan de voorzijde een met scherpe punt in het midden. De omtrek van mouwen, kraag, beleg- heupstuk en pijpen wordt met effen ma teriaal afgebiesd. PEIGNOIR VOOR DAMES. 1701. Een peignoir van dunne stof is gemak kelijk om even aan t# schieten over de nachtkleeding, vooral als men baby 's nachts nog eens moet helpen. Het is niet noodig, dat deze de volle lengte heeft, met een drie kwart model kan worden vol staan. De voorpanden slaan flink over elkander, sluiten met een groote druk knoop, terwijl om het middel nog een smalle ceintuur gestrikt kan worden. Shawlkraag, korte omgeslagen mouwen en opgestikte zakken voltooien ba« geheel. SPINAZIESOEP. 500 gr. spinazie, 2V* d.L. melk, 3/4 L. water, 2 bouillonblokjes, 2 eetlepels room j (desverk.), 40 gr. boter, 25 gram bloem, zout. De Spinazie wordt uitgezocht en gewas- schen, daarna met het aanhangende wa ter gaar gekookt en door een zeef fijn ge wreven. Het kookwater is bewaard en wordt met water aangevuld tot 3/4 liter, hierin worden de bouillonblokjes opge lost. Boter en bloem worden met elkander verwarmd en de bouillon er bijgevoegd, daarna alles aan de kook gebracht, melk toegevoegd en eenige minuten door laten koken, de soep gaar dan wordt op het laatste oogenblik de spinaziepuree erdoor geroerd, die echter niet meer mee moet koken, aangezien de kleur dan te zeer ver andert. Toevoeging van een halve d.L room verhoogt de smaak, doch is niet noodzakelijk. BEZUINIGING OP SCHIJNBAAR KLEINE DINGEN. Men -kan bezuinigen op de aanschaffing van verschillende dingen, die nu eenmaal in een huishouding noodzakelijk zijn. In de eersite plaats wordt veel té roeke loos met het werkmateriaal omgegaan, dat slechts een hulpmiddel is, om het /schoonhouden in de hand te werken. Als men ziet, hoe soms bij het afwasschen groote hoeveelheden zeep, b v. gele of groene gebruikt worden, die zelfs met op- lossen, doch op den bodem van den af- waschteil le vinden zgn, als het water weggegooid wordt. Het gebruik van vlok- kenzeep die schijnbaar duur is, werkt echter besparing in de band. Men koopt b.v. 2'/> ons, doet deze in een bus en ge bruikt b.v. 1 eetlepel op een teil afwaeob- water, klopt de zeep even op en heeft een' heet sop, dat juist vet genoeg is om de reeds afgespoelde valen te waaschen. Tel vet sop geeft, als bet gerei niet met heef water wordt afgespoeld, strepen. Is men gewend een of ander schuurpoe der te gebruiken, dan neemt men 2 bus sen tegelijk, de eene voor houtwerk en an dere doeleinden, de andere bus ledigt men. in een leeg jampotje en vermengt dit schuurpoeder met keukenzout 1 deel zout op twee deelen poeder en mengt dit door een. Het schoonmaken gaat tevens door ds bijvoeging van zout vlugger en is uit stekend geschikt om potten en panntm te schuren. Toilet- en andere stukken zeep zijn duurzamer, indien men ze niet te zacht koopt; de resten worden bij elkaar in een leeg jampotje gedaan en 'als men genoeg verzameld heeft, gesmolten en voor bet wasschen van fijn goed gebruikt Op deze wijze kan men verschillende bezuinigingen aanbrengen, en iedere huisvrouw kan ha re gedachten eens laten gaan, op welks wijze dit nog meer kan geschieden. Wij leven in een tijd, dat met de kleinste nit-; geven rekening gehouden moet worden en daarom is het goed, indien huisvrowwem elkander in dit opzicht tegemoet komen. Na vijf jaar van chronische spit. Nii voor goed vrij van pijn. Vijf jaar leed hij ondragelijke rhean»- tische pijnen, nn eindelijk ia hij weer tra, staat het leven van de zonnige kant tet zien. Lees slechts zijn brief: „Ik heb Kruschen Salts genomen hoop, dat mijn rheumatische pijnen en, spit zouden verdwijnen- Deze pijnen had-' den mij 5 jaren lang gemarteld. Ik hadl alle mogelijke middelen geprobeerd, ®on-j der eenige verbetering te bemerken, tot-i dat men mij op Kruschen Salts attent) maakte. Reeds spoedig nadat ik met Kru schen begonnen was, verminderden dej pijnen. Ik ben nu geheel vrij van pijn m( voel mij bovendien reel gezonder danrroe-i ger. Ik geniet nu een uitstekende gezond-1 heid en voel mij eerder 23 dan 43 jaar., Ik ben weer in staat het leven van de zon-) nige kant te zien en ik voel me zoo fit als1 een veulen. 0- G- C. Het is algemeen bekend, dat rheuma- tiek haar oorzaak vindt in een overmaat/ van urinezuur in het lichaam. Dfe zes ver schillende zouten, waaruit Kruschen Salts' is samengesteld, sporen lever, nieren en ingewanden aan tot krachtiger werking, waardoor urinezuur en andere opgehoop te afvalstoffen, die het Woed verontreini gen, pijnloos en volkomen uit het lichaam worden verwijderd. Vandaar, dat niet al leen de rheumatische pijnen verdwijnen, maar ook de geheele gezondheidstoestand bij het gebruik van de „kleine dagelijksche dosKruschen Salts enorm zal verbete- Kruschen Salts ie uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a 0 90 en 1.00 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voor komt. CAdrJ

Schoonhovensche Courant | 1935 | | pagina 3