rammen Het conflict Italië-Abessinië. Plaatselijk Nieuws Binnenland Gemengd Nieuws. Loop der bevolking~j flSurgeriijke Stand j Van Rondom Gemengd Nieuws. rWIJDAG 5 JULI 19» Beroep op de Vereen. Staten ADDIS ABEBA, Juli. Abessinië heeft een beroep gedaan op de Vereen. Staten, als mede-onderteekenaar van het Briand- Kellog Verdrag en deze regeering ver- ■ocht er acht op te willen slaan, dat Italië de bepalingen van het Kellog Verdrag eer biedigt. De Abessinisehe regeering heeft den Amerikaanschen zaakgelastigde te Addis Abeba uitvoerig van de jongste ge beurtenissen op de hoogte gesteld en er aan herinnerd, dat zoowel Italië als Abes sinië en de Vereenigde Staten het Kellog verdrag hadden onderteekend en dat dit verdrag bijlegging van internationale ge schillen. door arbitrage eischt. Standpunt 'nog niet bepaald WASHINGTON, 5 Juli. Uit verschillen de aanwijzingen is gebleken, dat het staatsdepartement te Washington heiver- zoek van Abessinië heeft ontvangen. Men kon echter nog geen inlichtingen geven en verklaarde slechts dat de Amerikaansche Tegeering haar standpunt nog moet bepa len. In politieke kringen hier acht men den toestand ernstig. Frankrijk als verzoener PARIJS, 1 Juli. In welingelichte, krin gen merkt men op, dat bet schijnt, dat men te Parijs evenzeer als te Londen, wenscht dat het Abessinisehe geschil op vreedzame wijze zal worden geregeld. La val is te Genève dienaangaande reeds tweemaal actief opgetreden. Voorts heeft hij onlangs in de commissies van buitenl. zakfen van kamer en senaat duidelijk het Standpunt uiteengezet dat hij in deze be langrijke internationale kwestie denkt in ie nemen. Laval heeft verklhard dat, in geval hem een voorstel zou wötden voor gelegd voor een geschikte oplossing van hot Italiaansch-Abessinisehe geschil, hij niet zou dralen te Rome als vriendschap pelijke scheidsrechter op te treden op voorwaarde dat egn dergelijke stap in geen geval do nauwe en vertrouwelijke betrekkingen, welke thans tusschen Italië en Frankrijk bestaan, zou mogen scha den. Engeland vraagt medewerking LONDEN, 5 Juli. Van welingelichte En- gelache zijde wordt verklaard dat Groot- 'Brittannië in verband met 't Italiaansch- Abessinisch conflict zich njvt aan zijn ver plichtingen als voikenbondslid wil ont trekken op voorwaarde echter* dat de an dere naties aan een actie deelnemen, om- ydai Engeland er bezwaar tegen heeft al leen op te treden. Daarom heeft Engeland ook den steun van Frankrijk gezocht, doch daarbij is het op ernstige moeilijkheden gestuit, aangezien Frankrijk i niet bereid schijnt te zijn samag te werken om den ■volkenbond in het conflict te mengen. De Daily Telegraph spreekt van een protocol dat is toegevoegd aan het Fransch'-Itali- aansch verdrag en waarin Frankrijk ver klaart, dat het in Abessinië geen andere belangen heeft dan de spoorwegzone, waaruit Mussolini afjpidt, dat Frapkrijk hem de vrije hand laat voor een ongebrei delde uitbreiding van den Italiaanschen invloed op Abessinië. Verhouding Engeland-Frahkrijk e«n probleem. PARIJS, 5 Juli Algemeen verlacht men in Fransche kringen dat het Itali aansch-Abessinisch conflict eén'1'probleem dreigt te worden voor de verhouding| tüs- acben Frankrijk en Engeland. Ondanks den door Eden geoefonden aandrang en de herhaalde verzoeken van den Britschen ambassadeur te Parijs voor stappen bij den Volkenbond, schijnt Frankrijk ten koste van alles te willen voorkomen dat de Volkenbond zich tegen Italië zou richten. Aanval van Italiaansche pers ROME, 5 Juli. Men acht het teekenend dat na 14 dagen van betrekkelijke rust het Giornale Italia op de voorpagina weer 'n scherp© aanval bevat op Engeland dat „een economische en politieke eampagrfe voert tot bezetting van geheel Abéesinië." van 5 millioen pond sterling voor de luchtstrijdkrachten zal indienen. Dat is het eerste deel der kosten voor de versterking der luchtmacht. HET BIJ WIGHT VERONGELUKTE VLIEGTUIG. Eén passagier gered. LONDEN, 5 Juli. Een der beide inzit tenden van liet vliegtuig, dat Woensdag avond nabij Wight (Engeland) op het wa ter moest dalen, kon door een stoomschip worden gered. Het bleek een passagier te zijn, die mededeelde, dat de piloot waar schijnlijk was verdronken. Het bericht van deze redding kon niet eerder bekend wor den, doordat het schip geen radio aan boord had. SPAANSCHE PROVINCIES IN STAAT VAN ALARM.. aanval gedaan op het fliaaL van een groote Bank in den staat New York. De bandieten roofden 20 000 dollar en wis ten, zonder te worden herkend, te ont komen. Alvorens de roovers het bankge bouw betraden hadden zij de straat voor bet gebouw met hun machinegeweervuur van voorbijgangers gezuiverd. Tegen hel stof. Ammerstol. Op den Lekdijk in ons dorp die met het droge weer zeer veel stof veroorzaakt, als er auto's voorbijgaan, is vanwege de gemeente wegenzout gestrooid Met de brandspuit heeft men eerst den weg nat gespoten en daarna het zout er op gestrooid. Voor de bewoners van dezen weg is dit een ware uitkomst. Regenval. Benschop. Blijkens den regenmeter op huize „Wilhelraina's Hof" bedroeg hier de neerslag over de maand Juni j.l. 104.8 m.M. Een maand verlenging t Doordat verschillende arbeiders, het- 5 Juli. Met overweldigende zij in den hooibouw, hetzij bij den kersen- oogst voor enkele weken werk hebben ver kregen, is het aantal werkioozen in deze gemeeente sterk gedaald. MADRID, meerderheid heeft het parlement besloten tot verlenging met een maand van den staat van alarm in de provincies Asturie, Catalonië en Andalusië, waar deze staat van alarm sedert October 1934 van kracht is. SLACHTOFFERS VAN ONAFHAN KELIJKHEIDSDAG. NEW YORK, 5 Juli. Op den gisteren gevierden onafhankelijkheidsdag hebben Zich weer in het geheels land ernstige verkeersongevallen voorgedaan. Tot gis teravond negen uur was bericht ontvan gen dat 54 menschen dan dood hadden gevonden. In Pennsylvania wewtoa aa S autocoureurs gedood. BRAND IN BRITSCH-INDISCHE STAD. Tientallen gebouwen vernield. ABOOTABAD (Br.-Indië), 5 Juli. In de voornaamste bazar ie brand uitgebro ken, welke op een honderdtal huizen en winkels oversloeg. Ook een Hindoetempel en een Mohammedaanse he moskee werden een prooi der vlammen. De brand woedt fel en dé "Wusohmiddelen zijn niet in ver houding met den' omvang va*i den brand, hetgeen ernstige onrust veroorzaakt. DE VASTE LASTEN. Beperking van rente en huur verlaging. De indiening van een wetsontwerp be treffende de vaste lasten, wordt nog deze week verwacht. Behalve met een begrenzing van renten en hypothecaire schuldvorderingen en van pandbrieven tot respectievelijk 4 3/4 en 4 pCt., rekent men oot0op een beperking der woninghuren. Hiertoe gaat het ont werp nit van het vaststellen van een basis jaar. Woninghuren, die, vergeleken met dat jaar, niet reeds met 20 pCt. zijn ver laagd, zullen alsnog deze verlaging moe ten ondergaan. Afd. Roode Kruis in Abessihil. LONDEN, 5 Juli. De Daily Telegraph meldt uit Addis Abeba, dat Abessinië bin nenkort de Geneefsche Roode Kruis over eenkomst zal onderteekenen. Onder be scherming van den keizer en de keizerin zal een Abessinisehe afdeeling van het Roode Kruis worden opgericht. De prin sessen van het vorstenhuis zullen zich tot verpleegster laten opleiden. LIJK OPGEHAALD. GEERTRUIDENBERG, 5 Juli. Vanmor gen is in de rivier de Donge onder deze gemeente het lijk gevonden van den 23)- jarigen A. van Gooi, metselaar te Ooster- hout, die sedert Dinsdag nadat hij de ker- tnis te Raamadonkveer had bezocht, werd HULP VOOR BELASTINGBETALERS Verraderlijk* dwangbevelen In Den Haag was tot voor enkele da gen een kantoor van den „Nationale Op haaldienst" gevestigd, dat zich bezig hield met het incasseeren van belastinggelden in kleine termijnen, om den belastingbe talers door het betalen van kleine bedra gen, hun belastingen te laten betalen. Verschillende belastingbetalers kregen desondanks dwangbevelen thuis. Zij de den aangifte bij de politie. Bij een inval bleek, dat de directeur van den dienst de heer De L., zich de gelden had toegeëi gend, in totaal ruim f ÓOOO. Reeds 200 personen hebben een aan klacht ingediend. Er komen nog steeds klachten binnen. De politie is op verzoek van een geneesheer niet tot arrestatie van De L. overgegaan, daar deze met longont steking te bed ligt DE ENGELSCHE LUCHTMACHT VERSTERKING. LONDEN, 5 Juli. De bladpn melden,1 |dat de regeering binnenkort zal mededee- dat zij een supplementaire begrooting ROEKELOOS TOESCHOUWER. Onvoorzichtigheid met den dood bekocht. In een circus bij Charleroi (België) ver klaarde een timmerman, dat de wilde die ren niet gevaarlijk waren en wedde, dat hij in de kooi kon gaan, zonder dat de dieren hem iets zouden doen. De wedden schap werd aanvaard en de timmerman stapte de kooi binnen. Nauwlijks was de deur evenwel achter hem gesloten, of een leeuwin sprong op hem toe, sloeg hem met den klauw in het gelaat en beet hem in den hals. Het kostte den temmer heel waf moeite om den deerlijk gehavenden timmerman te bevrijden. Hevig bloedend werd de man naar zijn woning vervoerd Zijn hals zwol snel op en 24 uur later is hij onder hevige pijnen bezweken. BANDIETEN OVERVALLEN EEN BANK Aanslag in grooten stijl. Hand bekneld. BerkenwOude. Een zoon van den heer G. van Herk had Donderdagmiddag het ongeluk bij het neerlaten van eea kap van den hooiberg met zijn rechterhand be klemd te geraken. Een groote wond ont stond, welke voorloopig werd verbonden door B Markus Htern* werd de hulp van dokter T. Beekenkamp ingeroepen. Na verkregen vergunning zal hier een derde station aangesloten worden bij de mdio-csntrab- BURGEMEESTER VAN BROOT-AMWERS NIEUWPOORT EN LANGERAK. Greot-Ammera. Bfj koninklijk besluit ie iet burgemeester van Groot-Ammers, Nieuwpoort en TAnfcerak benoemd de heer H. Vlug, coramiei 1ste kl ter gemeente secretarie van Hilversum De heer Viug is op 3 Sept. 1897 te Die- men geboren. Hij bezócht bót gymnasium te Amsterdam en ?trad in 1917 in mili tairen denat. In 1919 werd de heer Vlug benoemd tot reserve-officier der infante rie. Sinds Sept. 1919 ie de heer Vlug in de gemeente-administratie werkzaam. Hij kwam als klerk op de secretarie van Hil versum, waar hij, oft 1 Jan. 1921 werd bevorderd tot adjunct commies, op 1 Jan. 1926 tot commies en op 1 Juni j.l. tot commies le kl. Zijn arbeid heeft voor namelijk gelegen, ej het tem;n van. de gemeentelijke documentatie* en hij is de oprichter van de op dit gebied bestaande studieclub. Verdey is de heer Vlug lid van de, code-commissie dor Vereeniging van Ned. Gemeenten. De nieuwe burgemeester ie gehuwd en heeft 6 kinderen. Hij behoort tot de A.R. partij en is lidmaat van de Ned. Herv. Kerk. Geen waar voor hun geld. Groot-AmmeTs. Daar vele inwoners den laatsten tijd ontevreden waren over de watervoorziening ia deze gemeente en herhaaldelijk hierover geklaagd was bij de Alhlasserwaardeche Waterleiding (da genlang komt het voor dat de bewoners van den Lekdijk totaal verstoken zijn van drinkwater en dat de druk zeer gering is) hebben een aantal aangeslotenen thans de aangeboden kwitantie voor waterver bruik geweigerd. De inhoud van de collectebus, ge plaatst op het raadhuis bij het voltrek ken van huwelijken, bedroeg over het eerste halfjaar 1935 f 21,43. Eenzelfde bus geplaatst op het kerkhof bevatte f 30,55. Het bedrag komt ten goede aan het burgerl. armbestuur. Groot-Ammers. Over de maand Juni be droeg de opbrengst havengeld f 9,80, waaggeld f 5,49, marktgeld f 63,50 en keurloon van den vleeschkeuringsdienst f 57. RIJKS H. B. S. Gouda. Na schriftelijk examen zijn toe gelaten tot de eerste klasse der R.H.B.S.: Ga. Biemond, G. Bom, He. Both, Ge. Bruyn, P Dijkxhoorn, P. Fijn, Ca van Geelen, Ga. Gravesteyn, W. Grevenstuk, P van Hout, Wa. Hulleman, C. Hupkes, J. Le«d, Le. Meiburg, J. Rutten, F. van Ton- gerloo, Ga, van Vegten, P. Warnders, J. de Wilde, P. Woerlee en Me. Zuydam, al len te Gouda; J. Buys te Moordrecht; C Dullemond te Hekendorp; A. van Eeuwen, H. van Gent, C. Kwaak en A. Smit, allen te Waddinxveen; A. Hoogendoorn te He kendorp; Ga. Kool te Gouderak; D. Koster te Boskoop; L v. d. Nagel te Den Haag; H. de Reus te Zevenhuizen; St. v. d. Stam te Boskoop; B. van Vliet te Bergambacht; N. van Vliet te Bergambacht. Verkeersconflict. Haastrecht. Woensdagavond kwamen twee auto's in botring in Boven-Haast- recht nabij de woning van de gebroeders Koolwijk. De een was een trailer en stond op verzoek van de aangeredenen proces verbaal op. Beide auto's waren geha vend. Verkoop ino. Krimpen a.d. Lek. Gisteren had hier in het Sociëteitsgebouw de piiplieke ver- kooping plaats van een woemhuis met tuinderij van den heer H. de Jong, ten overstaan van notaris Teijinck fee .Schoon hoven. Kooper werd de heeïvjM. Borsje alhier voor f 2900. Krimpen a.d. Lek. De heer G. van Na men slaagde te Rotterdam vdor het m.u l.o-examen diploma B. De collecte voor den gewapenden dienst heeft in deze gemeente f 17.20 opge bracht Intrede Prof. Dr. Van Maurifc Broekman. Moordrecht Op Zondag" 8 Augustus 1935 hoopt Prof. Dr. M. G. vkn Maurik Broekman, van Huis ter Heide, die bet be roep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier heeft aangenomen, zijn intrede te doen, na vooraf bevestigd te zijn door Ds. H. J. Werner, van Delft. Moordrecht. De heer Hb. de Wilde al hier hoopt op 14 Juli den dag te herden ken, waarop hij voor veertig jaren werd aangesteld als hulpbesteller bij de poste rijen. Later werd hij benoemd tot besteller in vasten dienst. Tegen 1 Augustus heeft de heer De Wilde eervol ontslag aange vraagd. De heer A. van Ieperen, hoofd der o. 1. school alhier, staat als no. 2 op de voordracht voor de benoeming van een hoofd eener schol te Randwijck (Amster damZuid), gemeente Nieuwer-Amstel. N ietrw-Lekkerland. De heer A. A Ver haar, ambtenaar ter secretarie, is te 'a-Gravenhage geslaagd voor bet examen gemeente-financiën. De heer G. Slob heeft ontslag geno men als bestuurslid (penningmeester) van de pluimveevereeniging „Het Nnthoen". De heer L. A. Klootwijk is te Hille- gersberg geslaagd voor bet M.Ü.L.O.-di- ploma B. Bekroond. Noordeloos. Bakker J G. Hopijenboe behaalde op den te Utrecht gehouden na- tionalen vakwedstrijd met zijn inzending Witbrood een 2en prijs, zijnde een lau werkrans en een geldpremie van f 15. Het aantal bij den correspondent der arbc'dsbemiddeling ingeschreven werk zoekenden is thans gedaald tot 2. Ged. Staten hebben goedgekeurd het raadsbesluit tot beffing van 75 opcenten op de hoofdsom van de gemeentefondsbe- lasting. Oudewater. In verband met ,de vol tooiing van de ontsmetting der N. H. Kerk zuilen de diensten weder op den gewonen tijd ia bat kerkgebouw plaats hebben. In glas getrapL Polsbroek. Het zevenjarig zoontje van den heer J. S. vermaaktezich door blootsvoets in wat pas opgebaggerd zand te loopen, doch verwndde daarbij zijn voet ernstig in een stuk glas. Het knaap je, dat hevig bloedde, werd door dr. Pas- nooij verhonden, die eenigé dagen rust voorschreef. Gevonden voorwerpen. Sliedrecht Onderstaande gevonden voorwerpen te bevragen bij: J. v. d. We tering, Stationsweg 167, een zwempak; J. Jansens, D 48, een blauwe postduif; A. Bouw, Emmastraat 26, een zwempak, handdoek en gummiring; P. Verhoef, Ju- lianastraat 26, een paar jongens klompen; A. de Jager, Middenstr. 26, een schop; S. Grootenboer, A 558 een handtaschje; G. Lemmen, A 963, een alpacca beursje; G. Golje, Merwestr. 33 een pot d. wa terleiding; J. Juck, Oosterstr. 11, een paar klompen; K. Seis, Brugstraat2, een blauwe duif; J. Adriaanse, A 465, een portemonnaie met inhoud; H. v d. Hek, D 279, een zwempak; M. Bot, Middeldiep- str. 79, een rijw. belast, merk in etui; D. Kriek, Trompstraat 9, een poloshirt; A Boogaard A 119 een alpinomuts; L. Vet, G 363, een bril; J. de Waard, B 757 een rijw. bel. merk aan een touwtje; J. van Oosterom, P. Heinstr. 7, een rijw. bel merk in etui; P. Bot A 271, een arm band; M. van Ooyen, G 291, een grijs ko nijn; F. de Leeuwerk, Zuiderstraat 19, een fietstasch; F. Boelen, C 90, een cein tuur; Politie-hureau, een gummibal en een mantelceintuur. Onnepasl. Sliedrecht. B. kreeg bezoe^ Tan pen koopman, van wien hij een zoogen nieuw horloge kocht. Bij nadere beschouwing bleek het echter een oud horloge te zijn. Stolwijk. De burgemeester Heeft voor 't seizoen 19351936 vijf en dertig groote vischakten uitgereikt. Bij den heer G. v. d. P stond Woens dagavond de schoorsteen in b^and. Ge lukkig werd dit spoedig bemerkt en kon den eenige brandweerlieden het vuur met behulp van zand in den aanvang -stuiten. Oudste ingezetene overledep. Stolwijk. Donderdag overleed onze oud ste ingezetene, mej. Aagje Trijntje Mat- tijd nog met een kinderwagen mot msgoO» den weg opging. Tot bestuursleden van den poldei Stolwijk zijn gekozen de heeren A. Boo- gaerdt en Adr. Boer, zulks in de plaats van de heeren J. de Vries, die had be dankt en P. N. Kool. Het uitpad. Waddinxveen. Reeds geruimen tijd bestaaï tusschen de gezinnen van v. E. P. en V., beiden wonende aan den Plasweg, op de hoeve „Vredenburg", een vijandige ver houding Vaak hebben scheldpartij plaats., Dit allee is ontstaan doordat V. wéigert het hek van het land te sluiten van v E P., wanneer hij het uitpad verlaat, Het vee verlaat dan de weide en loopt den weg op.. Vaak wordt bet verkeer er door ge stremd Het is meermalen voorgevallen, dat wanneer v. E. P des morgens in het land kwam, al zijn koeien verdwenen wa ren en deze wijd en zijd in den polder verspreid liepen. Zelfs aan bouwlanden hebben de dieren schade aangericht. Woensdagavond weigerde V. weer heE hek te sluiten. De vrouw van v. E. P. maakte daarover tegen V. eten opmerking. Beiden werden handgemeen V. sloeg de vrouw met een steen op haar hoofd waar door een groote wond ontstond. De vrouw trok op haar beurt V. aan zijn haren en sleurde hem heen en weer over den grond. Terwijl de vrouw viel, schopt© V. haar zoo tegen het lichaam, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De politie heeft proces-verhaal opge maakt, zoodat deze zaak voor de recht bank te Rotterdam nader zal worden be* handeld. IJsselsfein. Na aanbesteding zijn de werkzaamheden tot het verbouwen van hel woonhuis aan de BenschopperstTa&t, tot winkelhuis, voor rekening van den heer Wiegand Bruss, gegund aan den timmer man-aannemer H. van Es, terwijl 't schil derwerk is gegund aan de gebr. van Eijk. Er is verloren een portemonnaie met een bedrag aan geld. De vinder wordt ver zocht het gevondene bij de politie te de- poneeren. De nummers van het papieren, geld, dat mede in de portemonnaie aan wezig was, zijn bekend. Het schijnt de laatste dagen voor de kersenpachters geen gunstig weer geweest te zijn, want velen die al aan het plukken zijn geweest, hebben dit werk moeten sta ken omdat de vrucht niet wil aanrijpen. BERGAMBACHT. Over de maand Juni Ingekomen: H. de Vegt, van Opster- land; C. van Zoest, van Willige-Lange- rak G. de Bruin van Krimpen a.d. Lek: J. Korevaar van WiJJige-Langerak; A. G. Schep, van Willige-Langerak; S. Pols, van Krimpen a.d. IJssel. Vertrokken: J. de Jong en gezin, naar Noorddijk; M. Bikker naar Berkenwoude; M. F. vftn Vliet naar Lekkerkerk; T. J. de Graaf, naar Katwijk; I. Hof f land naar Langerak; C, van den Dool naar Stol wijk; H. de Gans naar 's-Gravenhage; A. Hoogendijk naar Schoonhoven; D. de Graaf naar Langerak; L. Stubbe naar Schoonhoven. LANGERAK. Over de maand Juni. Vertrokken personen: J. de Haan en gpzin, naar Nieuwpoor}, No. 1; L. de Pa ter en gezin, naar Groot-Ammers, G 94; N. Pek, naar Ameide. Ingekomen personen: H. Jansens en gezin, van Groot-Ammers; I. Hoffland, van Bergambacht; B. Aanen, van Hoog- Blokiand; G. G. van Zanten, van Herwij- nen; B. Versluis en 'gezin, van Willige- Langerak. MOERCA^ELLE. Over de maand Juni. Vertrokken: Wed. J. Troost van Oraa- jehuurt naa* Waddinxveen. op de uiterste rand van den dijk De __0,..^DJT. A1 t B 'weede was een personenauto, die van de thijs, wed. van B. *Na?g3'"io "deiToudêr- Zes' bandieten, die met twee machine- I hreedte van den dijk, n.l. 4.48 M., ruim I dom van ruim 88 jaar. Zij was hier een Beweren Bewapend waren, hebben een I 2.50 M. voor ach had. De jolitie maakte I alBemeen bekende fieuur. die voor korten BENSCHOP. Juni. Overleden: A. Timemr, 75 j., weduwe van G. Verweij. D. Roodenburg, 2 d. KRIMPEN A.D. LEK. Juni. Geboren: Jan Janse, z. van T. Rook en J. Both. Jan, z. van H. Dekker en E. de Keijzer. Ondertrouwd: J. Simons, 24 j. en H. Krijgsman, 23 j. C. A. Ruijs, 25 j. en M. G. van der Laan, 25 j. Overleden: J. Rombout, 24 j., echtge noot van G. Albers. Levenloos aange geven kind van C. Roest en C. d. Wal. MOERCAPELLE. Juni. Geboren: Ingetje, d. van B. Boeveé en M. E. Borg. STOLWIJK. Juni. Geboren: Elise Else Anna, d. van J. W. van Eijk en W. H. Schönefuss. Aris, z. van A. van Dam en L. den Ouden Jannigje, d. van G. Verwaal en Z. Boom. Neeltje Dirkje, d. van L. J. Stekelenburg en M. Schenkel. Getrouwd: J. van Vliet, 28 j. en K. P. Dekker, 21 j. M. Kleijn, 29 j. en J. W. Verdoold, 23 j. Overleden: Levenloos aangegeven kind van W. Hamelink en D. N. Paans. A. T Matthijs, 88 j., wed. van M. Natziil POLSBROEK. Juni. Overleden: J. Verwoerd, 55 j., wed. van A Schinkel A door JAN KIJKUIT. Een advies aan den minister Deze week moet ik iets vertellen, waar bij tante, Jod, noch Teun optreden en dat ook niet uitsluitend betrekking heeft op de streek, welke wij beworten en liefheb ben. Ik moest enkele dagen Vdeden naar Rotterdam en de toen heerschende hitte deed mij uitzien naar een luchtiger wijze van verplaatsing dan trein of autobus konden bieden. Ik koos daarom de boot reis en ik heb mij daarover niet beklaagd. Niet alleen <>m het verrukkelijke tochtje over de Lek, maar ook om de ontmoeting, die ik er had Aangezien de boot geen derde klasse heeft, reisde ik tweede en ik vond daar ernstig starend een man, dien ik eens gesproken had toen hij met Teun wandelde en die mij alleen bekend was als Bram. Misschien heb ik zijn achternaam ook wel, eens gehoord, maar ik heb geen herinnering daaraan en >dua zet ik tegen hem: Dag Bram. Bram bleek niet eoo toeechieteTïjk als Hl Hij keek me eerst ©enigen tijd niet zon der achterdocht aan en zei toen voorxich- thr Je schijnt me te kennen. Dat schijnt m®* maar het fs soo. Ik ben Jan Kijkuit en ik hen je eens bij ons in de buurt tegengekomen toen je»®* Teun liep te knieren Bram peinsde en wrgeleek rijn herin neringen mot mijn opgaven. De controle ▼iel in mijn voordeel uit, want hij Ja, nou h zegt, herinner Ik me dat ook. Dna jij hen die man die elke week in d© Schoonhovensche Courant schrijft? Die man hen ik. Jij leost dam zeker ook wei eeei kran ten? Och, als Je de Schoonhovensche hebt gelezen dan kan je zeggen dat je hij bent. Ik heb geen andere krant noodig. Ik ook niet Stilte De oevers gieden langs ons voort, de raderen sloegen het water. Bram rookte en ik dacht aan mijn artikel van deze week. Daar heb je Ammerstol, zei Bram na denkend als tot zich zelf. Ik heb den tijd gekend dat de mensehen er evenveel gul dens verdienden, als nn dubbeltjes. Waar is dat niet het geval, vroeg ik. Hoe lang kan dat nog duren? Niemand weet het en de regeering zit ook met de handen in 1 haar. Je zegt daar: niemand weet 1, maar heb je wel eens opgemerkt dat bijna ieder een h8t weet? Wie je ook spreekt ieder kan je precies vertellen wat de regeering moet doen om uit het moeras te komen Hoe dikwijls hoor je niet den een of an der zeggen: Als 4 minister was dan zon ft..~ Ja, zei Bram terwijl hij bij een knoops gat -vasthield en ik vind 't een nalatig heid dat de regeering daarvan geen ge bruik maakt. Ik lachte en vroeg: Zou je willen dat de ministers, die hun hoofden vol zorg en hun handen vol werk hebben, iedereen te woord stonden, dis meende het beter te weten dan zij? Bram schudde zijn hoofd en keek me een beetje kleineerend aan. Neen, Jan Kijkuit, hernam hij, zoo een gek ben ik niet, maar ik zou wel iets an ders willen. Nou moet je eens goed luis teren. Wie regelen de landszaken? De mi nisters, de ambtenaren en kamerleden. Allemaal menschen, zooals jij en ik. Als jij op het oogenblik een idee hebt dan kan je dat aan mij en een ander vertellen, en je bereikt niets, maar als je morgen ambtenaar of raadslid of zooiets zou wor den, dan kan je je idee wel voorleggen aan menschen, die er over te beslissen hebben. Ben js dan een ander mensch.ge worden? Neen nietwaar? Kan jij nu ge- looven dat alleen de goede en bruikbare denkbeelden in pacht zijn hü de officiede personen en dat alles wat uitgedacht wordt door de gewone burgerij niet goed en niet bruikbaar is? Neen natuurlijk niet, moest ik ant woorden. Juist, zoo is het. Ik heb veel menschen hun meening hooren zeggen over de moei lijkheden van dezen tijd, gewoonlijk over de aangelegenheid waarbij zij zelf betrok ken waren en waarvan zij dus het noodi- ge afwisten. Een varkenshouder legde mij uit hoe 't met de varkens moest gaan, een veehouder vertelde me hoe naar zijn in zicht gehandeld moest worden met het vee, een kaaspjoducent heeft me ingelicht op welke manier de moeilijkheden voor het kaasbedrijf te ondervangen waren. Je begrijpt wel dat een zilversmid uit Schoon hoven niet zal gaan aangeven hoe het moet gaan met de scheepswerven. Hij wachtte of ik daarmee eens was eo ik zei: Aecoord! Accoord, herhaalde bij. Zeg jij me nou eens of het niet aan te nemen is dat al die vakmenschen ook wel eens een bruikbaar idee hebben omtrent hun vak. Natuurlijk. Is het dan niet verkeerd dat de ring daarvarv geen gebruik maakt? Ja daar kon je wel eens gelijk in heb ben. Juist. Nou gaan we verder, nou gaan we naar de niet-vakmenschen, naar de lui die geen- bepaald deel van het bedrijfs leven in hun gedachten hebben, «jaar laat ik zeggen de algemeene toestand, de lui die piekeren over invoer en uitvoer, over belastingen en heffingen, over loonen en werktijden, over werkverschaffing en werkloosheid, over economie en hoe al dat spul verder beet. Daaronder heb je na tuurlijk de meeste beunhazen, die de zot ste voorstellen ronddragen en gelooven dat ze daarmee de wereld kunnen redden, maar vast en zeker zijn ar ook plannen hü wie wel deugdelijk zijn of die deugdelijk gemaakt kunnen worden. Waar of niet? Het is niet voor tegenspraak vatbaar. Goed gezegd, prees Bram. Als ik een zaak had en ik zat in de doornen, zooalfl na de regeering dan non ik ieder die mÜ raad wilde geven graag aan hooren en dan nog doen wat ik wilde. Kan de re geering dat ook niet? Neen, antwoordde ik beslist, dan zon ze binnen een week stapelgek zijn geworden van afle nottenuf dto bij haar binnen kwam. Daarmee ben ik hei ook eens en de re- geering, ik bedoel de ministers en andere mannen, die we niet lastig moeten vallen, zouden zich ook daarbuiten moeten hou den, maar ik bedoel ook wat anders. Ik zou willen zien dat er een bureau of een commissie kwam, waarheen ieder zijn plannen kon Inzendeh. Die zouden de in gekomen voorstellen moeten beoordeelen en als ze nn bü de 100, die'ze krijgen er één vinden dié ze op zij kunnen leggen, dan hebben ze al heel wat bereikt. Maar ik denk dat 't er meer zouden zijn. Hij klopte zijn pijp uit en begon direct met ijver een nieuwe te stoppen. Dat idee is niet zoo verwerpelijk, meen de ik. Misschien nfet, zei hq bescheiden, maar ér kan nooit iets van komen, zoolang het niet wordt overgenomen door iemand, die als ambtenaar of vertegenwoordiger zijn woorden kan laten doorklinken tot de plaats, waar ze gehoord moeten worden. Schrijf 't eens aan den minister, ried ik hem aan. Hij klopte mij op den schouder en zei: Schrijf jij 't maar eens m de krant Ik geloof zeker dat de minister die leest. Ik volg hierbij den uiü gegeven raad. brengen geen succes, totdat de Lemster visscherman A. Vlier met zijn motorbot- ter hulp kwam verleenen en zij verder veilig de haven van Lemmer konden be reiken, waarmede hun avontuur, dat goed afgeloopen is, ten einde was. DE A.-R. EN DE S.D.A.P. Geen samenwerking in colleges van B. en W, De Standaard geeft onder het opschrift „Een Advies" een beschouwing over de vraag: „hoe moet thans het college van dagelijksch bestuur in de gemeenten wor den samengesteld?" Voor een groot aantal gemeenten, al dus het blad, levert de beantwoording van deze vraag gpen buitengewone moeilijk heden op, maar in plaatsen, wier kiezers zorgden voor een meerderheid van sociaal democraten, revolutionnair-socialisten en communisten, of voor een zoor sterke ver tegenwoordiging van een of meer dezer partijen, dat zff, gesteund door enkele an dere „democrajïèn", feitelijk over de meer derheid beschikken, staat men, gesteld voor de taak die vraag te beantwoorden, wel voor een uiterst moeilijke beslissing. Willen onze mannen voorkomen, dat zij, alhoewel ongewild, toch telkens mede belast worden met de verantwoordelijk heid voor een onjuist beleid en' voor ver keerde beslissingen, dan zullen zij hebben te vermijden, dat inzake die verantwoor delijkheid uch onduidelijkheid kan vooc- VRIJDAQ 5 JULI 1935. SCHENDING VAN DE H0LLANDSCHE GRENS. Slappen bij de Duüsche regeerino De heer Vliegen heeft aan m;rrister De Graaff in verband met het schieten bij de gemeente Vlagtwedde op 6 Mei doorDuit- sche politie op ontvluchte gevangenen, het volgen van die vluchtelingen door de politie en de arrestatie van een hunner op Nederlandach gebied, vragen gesteld. De minister heeft geantwoord, dat naar het gebeurde een uitbreid onderzoek in gesteld is. De schoten, waarvan kogels in Nederland zijn neergekomen, zijn op Duitsch gebied gelost door beambten, be last met de bewaking der in de nabijheid van de grens gelegen gevangenkampen bij de achtervolging van gevangenen, die in de richting der Nederlandsche grens wa ren ontvlucht. Twee der bedoelde beamb ten hebben de nasporing op Nederlandsch gebied voortgezet en één der vluchtelin gen aldaar aangehouden, waarna zij deze aan de Nederlandsche politie hebben over gegeven. De aangehoudene onderging een tuchthuisstraf van drie jaren en drie maanden, wegens diefstal, onder verzwa rende omstandigheden bij herhaling ge pleegd. De minister van buitenlandsche zaken heeft naar aanleiding hiervan stappen bij de Duitsche regeering gedaan. Dit brengt met zich mede, dat zij in geen enkele ran deze gemeenten in eeni- gerlei vormen samenwerken met de soci aal-democraten voor de verkiezing van wethouders en 'la* rij zich ook niet be schikbaar stellen v<oor het zitting nemen in het college ran B. en W. met sociaal democraten Het een zoowel als het ander zon van den aanvang af de verhoudingen vertroe belen an leiden tot het afwentelen van een verantwoordelijkheid ep onze mannen, welke Zij niet kunnen dragen. Daarom schijnt ons de juiste hooding voor onze gekozen raadsleden deze, dat zij duidelijk te kennen geven: wjj kunn«n ons onder deze omstandigheden niet be schikbaar stellen vo<jr wethouder. SCHAKING EN OPLICHTING. Een Pool gearresteerd Op 23 Maart ontving de politie te Tree beek het verzoek tot opsporing van een minderjarig meisje, dat in Amsterdam in betrekking was en plotseling spoorloos was verdwenen. Een zusje, dat eveneens in de hoofdstad een betrekking had, was hier in een mi lieu geraakt, waar zij zich slechts met be hulp van d^ Kinderpolitie aan had weten HACHELIJK AVONTUUR OP HET MEER FLEV0. Dinsdagmiddag waren drie jongens, af komstig uit Amsterdam, die een zeiltocht je maakten en met een marinesloep van Enkhuizen naar Stavoren wilden over steken, daartoe door den sterken wind niet in staat, waarop zij besloten koers te zetten naar Lemmer Ook dit gelukte hun niet en bij den Mirder hoek geraakten zij op een zandbank. Hun pogingen om de sloep vlot te brengen, slaagden niet en zij besloten daarom, na hun inventaris ge borgen te hebben, de nacht op de kust i doch door te brengen Ook Woensdagmorgen iuuktea hun pogingen oat de boot vlot te te onttrekken. Deze zongtie er voor dat het meisje naar haar woonplaats in Limburg kon terugkeeren. Daar wist zij de politie te vertellen dat haar verdwenen zuster Vermoedelijk naar Parijs nas gegaan in gezelschap van een vreemdeling. Met Pinksteren ontvine de vader inder daad een brief uit Parijs, waaruit bleek, dat het verdwenen meisje zich daar be vond. Maar verleden week Zondag ont dekte de Hoensbroeksche politie plotseling dat het meisje zich weer in het dorp be vond en dat de vreemdeling nog in haar gezelschap was Juist toen deze zich naar Amsterdam wilde begeven werd hij door de politie gearresteerd en als verdacht van schakiïlg opgesloten Het bleek een Pool te zijn, die wegens een ander delict ook in Duitschland werd gezocht. Boven dien viel op hem de verdenking op talloo- ze plaatsen hotelliers en andere zaken- menschen te hebben opgelicht met vreemd bankpapier. Voor zoover thans is gebleken, heeft de man slachtoffers gemaakt in Heerlen, Sit- tard, Hoensbroek, Rotterdam, Den Haag, Eindhoven en Amsterdam. Vorwaeht wordt dat er nog meer gedupeerden zioh bU d» politie zullen aanmelden. DE K XVIII 11 JULI TE SOERABAJA. Radio-uitzendingen. De Nederlandsche duikboot de K XVIII wordt op 11 Juli te zeven uur m den morgen aan het lichtschip te Soerabaja (Java) verwacht. De minister van defen- sie 'zal waarschijnlijk op 11 Juli te 19.40 een kniisgesprek houden met den com mandant van de K XVIII, welk gesprek in heel Indië en Nederland te hooren zal zijn, daar de Nirom en de Phohi het zul len uitzenden. Eventueel zal de aankomst van de K XVIII des avonds naar Neder land opnieuw worden uitgezonden. auto in de sloot. Vrouw overleden. Een auto, waarin het echtpaar Wan- sink, uit Alphen aan den Rijn, op weg was naar de bruiloft van den jongsten zoon te Hillegom, is Woensdagmiddag on der Leimuiden door een tractor met aan hangwagen .aangereden, met het gevolg, dat de auto in een sloot viel. Toegescho ten omstanders en personeel van de vrachtauto slaagden er in het echtpmii spoedig op het droge te brengen Het keerde met een anderen wagen weer hum- WiAanvarikelijk scheen het, dat de man en de vrouw geen letsel hadden bekomen, toen zij thuis kwamen, voelden zu zich onwel en werd medische hulp ipee- Ean dotter cooetateerde, da» zzl een groote hoeveelheid slootwater en bag ger naar binnen hadden gekregen. Ds vrouw bleek er zeer ernstig aan toe te zijn en is enkele uren later overleden. HUIZEN'S GEMEENTE-ARCHITECT ONTSLAGEN. Op grond van esn ongunstig rapport Te Huizen heeft de gemeenteraad op voorstel van B. en W. den gemeente-ar chitect ontslagen. Dit ontslag is een ge volg van een terzake uitgebracht rapport. De gedragingen, fouten en tekortkomin gen, alsmede onbetrouwbaarheid van den heer S Mossel, in zijn functie van archi tect der gemeente, welke in bedoeld rap port zijn vermeld, zijn van dien aard, dat hem op grond daarvan ongevraagd ontslag moest worden verleend als ambte naar der gemeente Huizen, en wel op staanden voet. Het onderzoek in de tegeo den heer M. aanhangige strafzaak zal nog eenigen tijd vorderen. Het ontslag kon in de gegeven omstan digheden niet anders worden gegeven dan ongevraagd eervol, wijl anders zou worden vooruitgejloopen op een nog te vellen rechterlijke beslissing. oplichter ontmaskerd. Valschhaid in geschrifte. De gemeente-poli tie te Boxtel heeft een einde gemaakt aan de geraffineerde op- lichterspractijken van A., uit Boxtel, die er zijn beroep van maakte, in diverse kloosters gratis logies te krijgen. Hij toon de eenige introductiebrieven, welke hij zelf geschreven en onderteekend had met namen van vooraanstaande geestelijken. In d»ze brieven werd versacht den jonge man in het klooster op te nemen, daar hij roeping voor het kloosterleven gevoelde. De brief ging altijd vergezeld van een groot aantal getuigeohriften, waarin over het gedrag van dezen jongen niets dan lof werd gezegd. Deze getuigschriften waren ondertee kend met namen van vooraanstaande personen. Getuigschriften en handteeke- ningen had de jongeman eveneens zelf ge schreven, zoodat hij zich aan oplichting en valsrhheid in geschrifte heeft schuldig ge maakt. Toen het gedrag van -A, in klooster te Boxtel nog al watte wenachen over liet, ging de overste eens informeeren bij een geestelijke, die de introductie zou heb ben geschreven. Deze kende den jongen niet De overste kreeg toen argwaan en de gangen van den jongeman werden nauw keurig nagegaan. Hij werd toen betrapt op het schrijven van een introductie voor een ander klooster, welken brief hij eveneens valschelijk met den naam van een pater ondertpokende. De overste van het klooster moeide de politie in de zaak, die den jongen arresteerde. Na een lang durig verhoor bekende A. zich aan opHcli*- ting en valschheid in geschrifte te hebben schuldig gemaakt. A. is in höf huis vaa bewaring te 's-Hertt^renbhech ^opgesloten. STAKERS STAKEN HUN HONGER MARSCH. Een conferentie tusschen de leiding van het stakerskamp te Regina en de provin ciale regeering van Sasketchewan, heeft er toe geleid, dat de arbeiders hun poging om naar Ottawa te komen, zullen opge ven en gebruik maken van het aanbod der provinciale regeering, die een specialen trein beschikbaar zal stellen, waarmee zij naar het Westen kunnen terugkeeren. De betooging was op touw gezet door in arbeidskampen nabij' Vancouver in Britsch Columbia te werk gestelde werklooze ar beiders, die ontevreden waren over de in de kampen heerschende toestanden en door hun „hongermarsch" wilden protes teeren bij de Ganadeesche regeering. Te Regina werden zij echter door de politie tegengehouden en werd tijdelijk een kamp voor hen ingericht, waar zij verbleven in afw^hting van het nu bereikte accoord. ONGELUK OP DEN INDUS. Veertien personen verdronken Op den Indus, nabij het dorp Raj, is 'n boot, die veertig boeren vervoerde, plot seling omgeslagen, waardoor alle inzit tenden te water geraakten. Van hen wis ten 26 zich te redden, doch de overigen verdronken. Een der boeren, die niet kon zwemmen had zich kunnen vasthouden aan een zeer groote meloen, die in de rivier dreef, tot er hulp kwam om hem uit zijn netelige positie te bevrijden. ERNSTIGE RATTENPLAAG. In Zuid-Afrika Het district Ficksburg aan de Zuid grens van den Oranje Vrijstaat wordt be dreigd door groote zwermen Transkei- ratten. Deze ratten, die afkomstig zijn uit Bizana, trekken op het oogenblik, na zich gin Basoetoland te hebben verspreid, snel in Noordelijke richting voorwaarts. Het ongedierte, dat in koloniën leeft, legt per nacht soms een afstand van 25 K.M. af. De Transkei-ratten, die driemaal zoo groot zijn als de gewone huisratten en zich zeer snel vermenigvuldigen, verslin den de te velde staande gewassen. De uiterst vraatzuchtige en brutale dieren vallen met hun drie scherpe slagiandee het vee aan en verspreiden besmettelijke ziekten. De gezondheidsdienet te Fickobwg, èw thans ter verdelging van de ratten nog gebruik maakt van koolmonoxyde, schat de hoeveelheid cyanide, die noodig zal zijn om de ratten uit te roeien, op een halve ton. OPERATIE BIJ DE NIAGARA-WATER- VALLEN. Rotspartij laten springen. In aanwezigheid van een menigte van naar schatting 40.000 personen, heeft men Maandag met een ontzaglijke hoeveel dy namiet de z.g. Tafelrots, het beroemde uitzichtpunt over de Brick Falls, die deel uitmaken van de Niagara-watervallen (Ver. Staten) opgeblazen. Tengevolge van verweering was deze rotspartij n.l. gevaar lijk geworden, zoodat het veiliger werd ge acht de natuur voor te zijn en de rots te doen springen. De schoonheid van de wa tervallen heeft er vrijwel diet van geleden. NOODWEER TEISTERT ZWITSER LAND. Storm, onweer en overstrooming Door de sterke afsmelting van sneeuw in de Alphen zijn aan het Vierwoudste- den-meer groote overstroomingen ont staan. Te Luzern zijn tal van derreinen langs het meer overstroomd. Men vreest, een herhaling der ernstige overstroomin gen van 1910. In het dorp Stansstadt drong het water reeds tot aan het station door. Een hotel moest worden gesloten. Ook uit Gersau en andere plaatsen aan het Vier woudsteden-meer wordt hoog wa ter gemeld. De Reuss is sterk gezwollen. Zeer ernstig laat zich de toestand aan zien te Emmenbrücke, waar de klein® Emme ais een wilde bergstroom voort- bruist naar de Reuss. In het kanton Freiburg hebben hevig® onweders plaats gehad. De bliksem is in geslagen in drie hofsteden, die afgebrand zijn. Een vrouw, die door den bliksem het bewustzijn had verloren, kon nog slecht^ op hot allerlaatste oogenblik uit haar iaj brand gevlogen woning worden gered. In de wijnbouw-streek Neuenburg wor-( den door hevige stormen boom en ontwor teld en kwamen woonhuizen onder water te staan. OPZIENBARENDE ARRESTATIES TE) DANZIG. Actie legen den staat ontdekt Dinsdag zijn te Danzig door de politie ke politie verscheidene personen in hech ten's genomen, o.w. de op wachtgeld ge stelde secretaris der recherche Chall, de gepensioneerde apperregeeringsraad "We ber, de ambtenaar van het O.M. dr. Hüff, de op wachtgeld gestelde secretarie der recherche Rorapza, de „Landgerichte- direktor" Kühn, de douanebeambte Pütt- kammer, „Landgerichtsdirektor" Zahle en de opperwachtmeester der politie Felske. Ten aanzien van een deel der gearres teerden is reeds bewezen, dat zij zich, schuldig hebben gemaakt aan een tegen den staat gerichte actie, terwijl de ove rigen ernstig van dit feit worden ver dacht. Er zullen nog meer arrestaties worden verricht. Het totale aantal arres taties bedraagt reeds 20. De inhechtenisnemingen staan in ver band met de oppositie, die in den boezem der nationaaf-socialistische partij tegen den president van den Senaat, Greiser, wordt gevoerd en die in den laatsten tijd' steeds scherper vorm heeft aangenomen. Bovengenoemde acht gearresteerden wa ren voorheen meerendeels lid van do DuitSch-nationale partij. Onder de gear-' resteerden zou zich ook de drie dagen, geleden afgetreden president van den. Volksdag, von Smuck, bevinden, die uit, de N.S.D.A.P. is getreden en zijn man daat heeft neergelegd EEN KONINKLIJKE ECHTSCHEIDING1 Of een verzoening? Zaterdag zal voor de rechtbank te Boe karest (Roemenië) het echtscheidings-. proces tusschen ex-koningin Elizabeth en kon ng George van Griekenland worden behandeld. De eisch is inged'end door ex- koningin Elizabeth. Indien koning George niet verschijnt,/ zal zonder zijn tegenwoordigheid uitspraak, worden gedaan. In verband met de geruchten over bet) herstel van de monarch'e in Griekenland hebben ook geruchten de ronde gedaan,/ dat een verzoening tot stand zou komen. ONGELUK BIJ OCEAANWEDSTRIJD f Drie personen verdronken Bij de zeilwedstrijden van Newport* (Vereenigde Staten) naar Bergen in Noor wegen, heeft zich aan boord van den\ tweemaster „Hamrah" een ernstig onge-^ val voorgedaan De „Hamrah" geraakte in een storm en door de geweldige vloed golven werd Robert Russel Ames, een be-^ kend lid van de Bostonsche society, over/ boord geworpen. Zijn beide zoons Richard» en Harry sprongen te water, om te trach-j ten hun vader te redden. Richard bónd zich eerst met een touw aan het jacht vast/ en liet zich vervolgens naar benoden. Toen echter bleek, dat het touw te kort was,, maakte hij zich weer los en deed held haftige. pogingen om zijn vader vast te, grijpen. Dit gelukte hem evenwel niet en ook hij verdween in de diepte. De tweede zoon, Harry, stelde van effl* andere boot uit reddingspogingen in het/ werk, doch de boot sloeg om, tengevolge waarvan ook hij verdronk. De „Hamrah" is na het ongeval in zeer gebavenden toestand naar Sydney to Nienw-Sc hot land

Schoonhovensche Courant | 1935 | | pagina 4