De Kwikstaart verongelukt Gemengd Nieuws DE HOLLANDSCHE KAPERS. Toestel na mislukte noodlanding verbrand. Zes slachtoffers. m. Wetenschap en Techniek Sportnieuws Rechtszaken Wat geeft de Radio. Gemengd Nieuws MAANPAB IS JULI 1933 Een nieuwe en zware slag heeft onze nationale luchtvaart getroffen. Het K.L.M. vliegtuig de „Kwikstaart" dienst doende op de lijn naar Malmö, is gistermorgen onmiddellijk na het vertrek van Schiphol verongelukt. Vier leden der bemanning en twee Engelsche passagiers zijn daarbij om het leven gekomen. De „Kwikstaart" vertrok om balftien van Schiphol om haar reis naar Hamburg. Kopenhagen en Malmö aan te vangen. Terwijl het vliegtuig zich in de lucht ver hief, lekten reeds vlammen uit den uit laat der motoren, een teeken. dat niet' vlug genoeg benzine toestroomde. Onge veer een halven kilometer van Schiphol bemerkte de piloot SiLberstein, dat de twee linkermotoren in toeren sterk terug liepen. Waarschijnlijk doordat zij niet vol doende benzine kregen. De machine be gon daardoor te zakken. Misschien hebben de rechter, nog draai ende motoren, het toestel omgetrokken, doch waarschijnlijk is, dat Silberstein naar Schiphol wilde terugkeeren. In alle geval wendde hij het vliegtuig, dat zeer laag kwam en vlug zijn snelheid verloor. Vlak voor het begin van het vliegveld heeft de piloot gezien, dat hij het terrein niet meer ion halen. Hij wilde in een korenveld een noodlanding maken en kwam zeer kalm neer. Helaas eiiet het toestel daarbij tegen den dijk van den nieuwen weg Ams tor- damt—-Den Haag. De linkervleugel raakte den dijk en sloeg er een ondiep gat in Daardoor kferde de machine zich geheel om De De rechtervleugel brak, het vliegtuig viel en een minuut later stond het in brand, Wat ooggetuigen vertellen. Vier wielrenners zagen hel ongeluk van nabij gebeuren. Toen de F. 22 de lucht inging, konden zij reeds bemerken, dat er iets niet in orde was. Zij merkten, dat twee motoren bijna niet werkten en dat de machine een noodlanding wilde maken. Zij renden er heen. Het vliegtuig kwam lager en lager en met een doffe bons stiet het plotseling tegen den dijk. „Wat wij verder zagen, vergeten wij ons leven niet", zoo vertelden zij. „Wij waren vlak bij de machine en hoorden de deur opentrekken. Een man sprong er uit, een man en een vrouw tuimelden naar buiten. Meteen begon de ..Kwikstaart" te rooken. Voor de ramen van de cockpit waren de gezichten van de bemanning te zien. De mannen sloegen met de vuisten op de rui ten. Wij wilden naar binnen, maar meteen schoot een groote vlam ons tegemoet. Een doffe explosie klonk en de machine stond in lichte laaie. Telkens weer knallen van explosies. Heel hoog steeg de rook op. Wij konden niet meer in het toestel ko men; op handen en voeten Zijn wij er nog naar toe gekropen, maar het ging niet meer.1" Daarmede was dus het pleit beslecht. Van de 20 inzittenden wisten 14 zich te redden; vier leden der bemanning vielen aan hun plicht ten offer en twee Engel sche passagiers kwamen eveneens om het leven. Met één slag was Schiphol weer in rouw gedompeld. Op het vliegveld zag men het vrcesolijk ongeluk gebeuren; diepe versla genheid, plichtsbesef en een geringe hoop, dat het nog niet zóó erg zou zijn, streden daar bij het personeel om den voorrang. In een ommezien, maar toch reeds veel te Jaat, was hulp aanwezig. De zwarte steden romp lag tegen den dijk gedrukt. De vormen van de machi ne waren nog duidelijk zichtbaar. Eenige afgebroken brokstukken lagen er omheen en in het vliegtuig zag men een verwarde mengeling van draden, stangen, appara ten, gesmolten onderdeelen. Daartusschen als met een achtelooze hand verspreid, ba gage, kleeren van passagiers, scbeerap- paraten. fleschjes. verkoolde kranten, een toegangskaart van het kasteel Nijenrode, en ook het grootkruis van een ridderorde. Den geheelen dag zijn de autoriteiten met het onderzoek bezig geweest. Alle oogge tuigen zijn gehoord. Aanvankelijk vrees de men. dat er meer passagiers dan twee het leven hadden gelaten, want verschil lende inzittenden, die naar buiten zijn ge sprongen, zijn weggerend. Twee er van. een heer en een dame. vond meh gewond in epn sloot. Een ander rende door het korenveld, naar een ijskarrefje op den Spaarwouderweg. waar hij ijs kocht en dat op zijn gezicht legde. Weer een ander |licp doelloos rond en kreunde slechts. Getukkig is door den schok de deur van het vliegtuig opengevlogen. Daardoor hebben zich nog zoovelen kunnen redden. Want door den schok is waarschijnlijk niemand bewusteloos geraakt. Hhd het uitbreken van den brand nog even ge duurd. dan waren zonder twijfel ook de anderen uit het vliegtuig onsnapt. De. slachtoffers. De namen der verongelukten zijn; H. Silberstein, gezagvoerder; G. F. Nieboer, radio-telegrafist; G. Brom. werktuigkun dige; L. J. van Dijk, leerlingijwerktuig- kundige; Mr. Newman en Mr. Hodaon, passagiers. De eenige overlevende van de beman ning is de hofmeester J. Habarer. Hij ver klaarde. dat hij bij de start achter in de kajuit stond. Hij bemerkte, dat er bij den linker binnenraotor storing was. waarna de linker buitenmotor in toeren terugliep. Van de klap. veroorzaakt door de botsing, herinnerde hij zich niets meer. Wel weet hij, dat hij als vijfde of zesde het toestel door de openstaande deurJfcerliet. Een maal buiten, kwam hij U^bezinning en terstond is hij weer in het toestel gegaan om den daar nog verblijvenden passagiers hulp te bieden Hij kon echter niet meer in de voorkajuit komen, d&ar intusschen de brand was uitgebroken. Passagiers roemen zijn moedig optreden. H. Silberstein. H. Silberstein was een der meest erva ren, bekwame en onverschrokken gezag voerders der K.L.M. Hij was 31 jaar oud en van Duitsche nationaliteit. Vroeger was' hij in dienst bij de Deutsche Lufthansa, waar bij om zijn groote nauwgezetheid en bekwaamheid ten zeerste werd gewaar deerd. Ervaren radio-telegrafisten, die met hem vlogen, waren vol bewondering voor zijn buitengewone capaciteiten. Het was een ijzeren natuur, die zich door alle moei lijkheden wist te worstelen en zijn vak niet alleen tot in de finesses verstond, maar tevens steeds studeerde en oefende, om bij te blijven en op de hoogte te zijn van alles was de nieuwe vliegtechniek van den vlieger eiacht. Hij maakte niet minder dan 2200 vlieg uren bij de K.L.M.. waaronder vier rei- zm naar Indië. Ook op deze reizen deed hü zich van de beste zijde kennen en ver vulde hij zijn opdracht met dien ijver en nauwgezetheid, die men zoo in hem waar deerde. Silberstein laat een jeugdige vrouw en een kindje van drie maanden achter. G. F. Nieboer. De radio-telegrafist G. F. Nieboer werd in 1905 te Veendam geboren. Na zijn op leiding is hij gedurende 11 jaar werk zaam geweest bij de Radio Holland Hij deed zijn ervaring op ais telegrafist bij de scheepvaartmaatschappijen. In Mei 1934 kwam hij bij de K.L.M. in tijdelyJcen dienst. Op 1 Juni 1935 kreeg hij zijn vas te aanstelling. De heer Nieboer was ge huwd en vader van één kind. G. Brom. De werktuigkundige G. Brom was 30 jaar oud. Hij kwam uit het garagebedrijf op 17 Mei 1926 op Schiphol, wist zich bij den Technischen Dienst op te werken tot eerste monteur bij de Indië-afdeeling. en ging over tot de vliegende mecaniciens. Op 15 Mei van dit jaar kreeg hij zijn aan stelling als boordmecano. Hij was volko men vertrouwd met de nieuwe F. 22-ma- chines en de Douglas en behoorde tot de beste boordmecano's van de K.L.M G. Brom was gehuwd, maar had geen kinde ren. L J. van Dijk. De 38-jarige werktuigkundige L. J. van Dijk was aanvankelijk werkzaam als sto ker tweede klasse bij de Marine. Op 12 Maart 1928 kwam hij in dienst bij den Technischen Dienst van de K.L.M. Even als zijn college Brom was hij eerste mon teur in zijn afdeeling en tevens contro leur. Op,23 Juni van dit jaar werd hü aangesteld als boordmecano. Om zich ge heel op de hoogte te stellen van de F. 22, had hij reeds drie reizen meegemaakt met een collega. Na deze vierde zou hij in het vervolg zelfstandig als mecano meereizen. Hij Iaat een vrouw en twee kinderen na SLACHTOFFERS VAN DE WARMTE. Vele zwemmers verdronken. De warme Zondag, die sterk tot baden en zwemmen uitlokte, heeft in ons land weer verscheiden slachtoffers geëischt Te Eindhoven gingen gistermorgen eenige vrienden zwemmen in het nieuwe Eindhovensche kanaal. De 18-jarige F. T die niet kon zwemmen, zou het toch eens wagen en sprong van den kant af in wa ter. Hij verdween onmiddellijk in de diep te en toen de mogen eemgen tijd later j werd opgehaald, bleken de levensgeesten te zijn geweken. Te Vaassen is in het zwembad bij het zwemmen verdronken de 18-jarige D. Bos Pogingen om de levensgeesten op te wek ken mochten niet baten. Bij het baden in een leemkuil tussehen Oldenzaal en Losser verdronk de 30-ja- rige ongehuwde Ter Luun, uit Hengelo, Te Beerta is bij het zwemmen in het Zijlkerdiep de 23-jarige gehuwde Huizin- ga, wonende te Winschoten, verdronken. De man laat een vrouw en drie kinderen achter. In de rivier de Maas ia de 15-jarige B. Koers te Kerkdriel bij het zwemmen verdronken. Eenige personen, die het on geval bemerkten, hebben den jongen even later opgehaald, docb kunstmatige adem haling had geen resultaat meer. Onder Overschie is de 17-jarige G B. L. van Ryn bij hot zwommen in de Rotterdamsche Schie verdronken. iVan Rijn werd vermist en met een schippershaak slaagde men er vrij spoedig in, hem uit het water te halen. Het was toen reeds naar schatting anderhalf uur geleden ,dat hij verdronken moest zijn. Nabij de uitspanning „De Harenberg" bij Zutphen is de 45-jarige ongehuwde Kotten uit Zutfen. die niet kon zwemmen, in den IJssel verdronken. Zijn lijk is nog niet opgehaald. DE K ARAKORUM-EXPEDITIE. Dr. Vitsar te Simla terug. De Nederlandse hfl#<tetdekking8reiziger Dr. Ph. C. Visser, 4Kb den 25en Mei een expeditie naar de Karakorum ondernam, keerde te Simla terug, na het eerste ge deelte van zijn programma met succes te hebben volbracht. De expeditie bracht 2900 vierkante K M ongeëxploreerd Ka- rakorumgebied in "kaart en bereikte de meest bevredigende wetenschappelijke re sultaten. Dr. Visser zal nu het tweede deel van zijn tocht ondernemen. TEGEN IJSAFZETTING OP VLIEG- TUIGVLEUGELS. Practische uitvinding. Men meent thans een middel gevonden te hebben tegen de ijsafzetting op de vleu-v gels van vliegtuigen, waardoor des win ters zoo vaak ongelukken gebeuren. De uitvinders zijn drie vooraanstaande figu ren bij de Koninklijke Luchtmacht in En geland. Het is een eenvoudig apparaat, genaamd „the Anticer", dat automatisch ijsafzetting tegengaat. De ijsafzetting begint aan de voorzijde van de vleugels. Dit gedeelte bestrijkt men om de afzetting tegen te gaan. Daarom bestaat de voorkant van den vleugel uit een rand van poreus leder. Door middel van saamgeperste lucht wordt achter dit poreuze leder de anti vries-vloeistof, gly col met alcohol, geperst. Men houdt dit ge deelte van den vleugel dus voortdurend nat en dank zij het poreuze leder dringt de vloeistof door de huid heen. De aanwe zigheid van deze vloeistof voorkomt, even als bg auto's, het ontstaan van ijs, dat terstond smelt als het zich gaat vormen. Het merkwaardige van de uitvinding is, dat het apparaat automatisch in werking wordt gesteld, wannefer de gevaarlijke temperatuur rond het nulpunt optreedt Hel eenvoudige apparaat, dat in elk vliegtuig kan worden meegevoerd, heeft slechts een gewicht van 14 K G. Ook de kosten zün niet hoog te noemen. HET FEEST VAN T.H.O.N. Begunstigd door schitterend lomerweer hadden Zaterdag de gynmastiekwedstrij- den plaats van den Turnkring Gouda en Omstreken van het Kon. Ned. Uymn. Gymn. Verbond, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van T H.O R. Reeds s morgens kon men in hel dorp zien dat iels bijzonders le gebeuren stond, daar zeer vele ingezetenen hun sympathie bewezen door de driekleur u t te steken. Des middags beersebte er een gezellige drukte op hel dorp door de aankomst van de deelnemende vereenigm- gen Op het terrein was alles keurig ge regeld, zoodat de wedstrijden een vlot verloop hadden. Een 12-tal juryleden van den Rotterdamschen Turnkring kreeg een moeilyke taak te vervullen, daar iedere deelnemer zijn bes,e beentje voorzette Het was te zien dat iedere vereeniging zich had voorbereid om de prachtige prijzen, welke geschonken waren door vrienden van THOR, te bemachtigen. De stemming op het terrein was een echt sportieve. Van de zijde van het publiek was veel belangstelling. Onder de aanwe zigen merkten wy op den voorzitter van het eere-comité, dr. T. Beekenkamp, als mede den burgemeester van Berkenwoude en den heer Sommer te Dordrecht, be stuurslid van het K.N.G V.. benevens vele leden van het eere-comité. Te ongeveer half zeven waren de wedstryden afgeloo- pen en verzamelden het eere-comité en afgevaardigden van de vereenigingen met het bestuur en tecbn. commissie van den Turnkring zich op het Raadhuis voor de officieele ontvangst Daar werden zy wel eenige waardee rende woorden sprak voor de gymnastiek in het algemeen en voor T.HO.R. in het bijzonder. Spr. betreurde het, dat hij hier de plaats moest innemen van den eersten burger der gemeente, te meer daar het Koninklyk Huis met deze gelegenheid sympathiseerde. Als tweede spreker trad op de hear Sommer, die zeide diep getroffen te zijn door het enthousiasme van Gouderaks burgery en de keurige wijze waatop dit gymnastiekfeest was georganiseerd Hierna nam het woord de voorzifter van T.H.O.R., d'e allen dankte voor hun belangstellng en medewerking. Als laatste spreker kwam aan het woord de heer N. Bontenhal, voorzitter van de Turnkring, die waardeerende woorden richtte tot het bestuur van T H. O.R. voor de regeling van deze wedstrij den. Inmiddels was om precies 7 uur de op tocht afgemarcheerd, waarin alle deel neemsters en deelnemers meeliepen. Ver der werkten hieraan mede de muziekcorp sen „Caecilia" te Gouderak" en „Kunst na Arbe d" te Moordrecht. Deze optocht defileerde voor het raadhuis en maakte verder een marsch door do kom der ge meente. Na terugkeer op het terrein s el- den de Vereenigingen zich op voor het eere-coipité, waar het woord werd ge voerd !*door den heer Sommer. Hierna werd de vaandelgroet gebracht, waarna begonnen werd met de avonduitvoering. In bijzonder mag genoemd worden het massaal optreden van de turnsters en turners (meisjes en jongens) bij het de- monstreeren der bondsvrije oefeningen 1936. De overige nummers van liet avond programma waren in één woord schitte rend en menig keer werd een oefening te zien gegeven die bewees van moed en durf en vastberadenheid van den turner. Tenslotte reikte de voorzitter van T H. O.R. de prijzen uit, terwijl hy nogmaals dank bracht aan allen, die, zoowel mo reel als financieel, hadden medegewerkt tot het slagen van dit jubileumfeest van T.HO.R De prijzen werden als volgt behaald; Dames T H O R, Gouderak, le pr.; K. DO., Lekkerkerk, 2e pr.: Hou-Vast, Bos koop, le pr.: Sparta, Krimpen ad. Lek, le pr.; Brinjo, Oudewater, 2e pr.: Excel sior, Gouda, le pr.; T.O.O.S, Waddinx- veen, 2e pr D.O.S.. Schoonhoven, le pr Olympia. Haastrecht, le pr.; O.K.K, Ouderkerk ad. IJssel, le pr. Heeren; T H.O.R., Gouderak. 2e pr.; K D.O., Lekkerkerk. 2e pr Hou-Vast, Boskoop, 3o prSparta. Krimpen a d. Lek. le pr Brinio, Oudewater. 2e pr.,; Excelsior, Gouda, le pr.: T.O.O.S., Wad- dinxveen. 2e pr D.O.S., Schoonhoven. 2e pr.. Olympia, Haastrecht, le pr.; OKK, Ouderkerk aki. iJSsel, le pr. Meisjes van 9i3 jaar: T HOR, Gou derak. le pr.: K D O., lekkerkerk le pr.: Hou-Vast, Boskoop, le pr.; Sparta. Krim pen ad. lek. le pr.; Brin'o, Oudewater, 2e pr.; Excelsior, Gouda, 1p pr.; T.O.O.S., Waddinxveen. le pr.; O.K.K., Ouderkerk a.d. IJssel, 3e pr. Meisjes van 13—16 jaar: THOR., Gouderak 2e pr., K.D.O., Lekkerkerk. le pr.Hou-Vast, Boskoop, 2e pr.; Sparta, Krimpen ad. Lek, 2e pr.; Brinio, Oude water, le pr.: Excelsior. Gouda, le pr.; T.O.O.S., Waddinxveen, le pr.; Olympia, Haastrecht. 2e pr. Jongens van 913 jaar: THOR, Gou derak. 2e pr.; K.D.O Lekkerkerk. 3e pr Hou-Vast, Boskoop. 2e pr.; Sparta. Krim pen a.d. Lek, 3e pr Briniq, Oudewater, 2e pr.: Olympia, Haastrecht, le pr.: Ex- cels or. Gouda, 3e pr.; T.O.O.S., Waddinx veen, 3e pr. Jongens van 13—16 jaar: THOR., Gouderak, 2e pr.; K D O.. Lekkerkerk. le pr* Sparta, Krimpen ad. Lek, 2e pr Brinio, Oudewater, le pr Excelsior, Gouda, le pr.; T.O.O.S., Waddinxveen, 2e pr. De medaille van prinses Juliana werd als extra prys voor de afd. dames be haald door Excelsior. G<>ucla TE I ARRONDISSEMENTS RECHTBANK DORDRECHT. Zitting van Donderdag 11 Juli 1935 De Dordtsehe Rechtbank deed uitspraak in de volgende zaken: Vleeschkeuringswet. W. de G„ slager, wonende te Leerdam: Overtreding Vleeschkeuringswet. Eisch vernietiging van het vonnis a quo en nu f 300 boete subs. 3 maanden hechtenis Uitspraak bevestiging van het vonnis a quo Bedriegelijke bankbreuk. C. v. d Bmelkslijter en veehouder, wonende te Nieuwpoort. had naar de dagvaarding hem ten laste legde terwijl hij in staat van faillissement verkeerde op 21 September bij het opgeven der activa aan den curator mr R. E Hattink, nage laten een schuur met erf te Nieuwpoort op te gevpn. Mr Hatink was met den deurwaarder C. Kommers naar Nieuw poort gegaan. Verdachte was niet thuis en had alles genoteerd. Kort daarop had getuige van mr De Kok, uit Schiedam, bericht gekregen, dat alle genoteerde goe deren eigendom waren van den zoon van wei. den verdachte Mr. Hattink had een lijst xom geheeten door ér. Beekenkamp, die van activa aan den verdachte overlegd en had hem gevraagd, of er verder niets te declareeren was. Verdachte had hierop bevestigend geantwoord. Later had mr. Hattink toevallig vernomen, dat er een schuur was achtergehouden. Getuige Hat tink was overtuigd van de kwade trouw van C. v. d.B.; deze had kort voor het faillissement nog getracht de schuur te verkoopen. Verdachte beweerde, dat mr. Hattink niet naar zijn bezittingen gevraagd had. Officier; Je hebt flink geknoeid met dat faillissement, verdachte. Verdachte: Dat is zoo. Verdachte bleek reeds voor diefstal Ja zijn veroordeeld. De officier kon de goede trouw niet aannemen; het was al te onwaarschijn lijk. dat de verdachte de heele schuur met een stuk land er bij zou hebben vergeten. De ambtenaar van het 0 M. eischte daarop een gevangenisstraf van 2 maan den. De verdediger, mr De Kok, van Schie dam. betoogde, dat de kwade trouw van verdachte niet bewezen was Bovendien was de betreffende schuur belast met een bedrag dor waarde, zoodat niet van ba ten in den zin der wet kan gesproken worden. De vraag was dan ook, of do schuldeischers een cent meer zou hebben ontvangen, als de schuur was opgegeven. Pleiter vroeg vrijspraak wegens gebrek aan bewijs of een voorwaardelijke straf. Uitspraak 24 Juli a.s. Crisis-controleur mishandeld. J. v. d D., 47 jaar, koopman, wo nende te Noordeloos, J de J„ oud 37 j., koopman, wonende te Meerkerk, J. K-, oud 31 jaar, koopman, wonende te Leer broek, Fl. R oud 24 jaar, koopman, wo nende te Bergambacht, en J. de J., oud 45 jaar, koopman, wonende te Meerkerk, stonden terecht voor het feit, dat tij op 25 Februari te Gorinchem geweld hebben gepleegd tegen den controleur van de Centrale Crisisdienst G. de Gier, door hem aan te vallen, te duwen en met stok ken te slaan Getuige De Gier vertelde, hoe hij op den morgen van 25 Februari op de varkens- markt te Gorinchem aanwezig was om controleeren of de varkens voorzien waren van oormerken. Hij had eenige varkens ontdekt, die de oormerken misten. Ge tuige had met Den Haag getelefoneerd, waar jnen hem opdracht g^jde varkens in beslag te nemen. De controleur was in de nabijheid ge bleven om te voorkomen, dat de dieren werden weggevoerd. De J. had reeds eenige onaangename opmerkingen gemaakt en om circa half twaalf kwam Fl. R. op- den getuige af en sprak den getuige aan en maakte er den getuige een verwijt van dat hij de anderen zooveel schade had be rokkend. Ook anderpn waren erby geko men. Van den D. had gepoogd hem over een varkenskooi te werpen Getuige ha<t zijn evenwicht kunnen heretellen en had zich teruggetrokken. Vooral Van den D.„ De J. en R. waren agressief geweest Daarop waren de mannen begonnen hem niet stokken te slaan en in de lenden te trappen. Tenslotte was de getuige ge vlucht. De agent G. J. Lubbers had een week. later met den getuige De Gier de varkens- markt bezocht, die hem de diverse ver dachten had aangewezen. Getuige was niet zeer positief in zijn herkennen. De Gier herhaalde, dat hij de vijf men- schen zepr duidelijk herkend had. De officier van justitie gaf den agpnt een geduchte reprimande, daar hij in zijn procesverbaal had genoteerd, dat De Gier de menschen „zonder aarzelen" had her kend en nu verklaarde, dat De Gier niet gedecideerd was geweest. De agpnt was buitengewoon vprward in zijn verklaringen. De officier zeide dan ook: ..Lubbers, je bent aa.n 't zeuren". Getuige J. G. Bergman had de vecht partij gezien; hij kon niet zeggen, wie er geslagen had. J. M. A. Geermans had een oploop van 60 a 70 menschen gezien, ook hy had niet gezien, wie er geslagen had. De veehouder G. Slob had alle verdach ten herkend, behalve J. K.; hij had ze zien opdringen. Getuige C. van IJzeren tenslotte had ook de vechtpartij vanaf een afstand ge zien; getuige had J. van den D en J. de J. bij de groep vechtenden gezien. J van den D. gaf toe. dat hij met zim kleinen jongen op de markt was geweest, maar hij had niet geslagen. President: Hoe oud is die kleine jon gen? Verdachte: 22 jaar. edelachtbare. Ook de andere verdachten zeiden on schuldig te zijn. De Officier van Justitie meende, dat deelnemen aan openbare geweldpleging voor allen was bewezen, behalve voor J. K.. derhalve vroeg de Officier voor J. K. vrijspraak en voor de andere ieder een gevangenisstraf van 4 maanden. Mr Huurman, van Gorinchem. atta queerde het bewijsmateriaal Uitspraak 24 Juli as. DIEFSTAL. De An* -Rechtbank te Utrecht heeft de strafzaak behandeld tegen B. V en H B te Vianen beschuldigd van diefstal van si garen uit een café te Hei- en Boeicop. Ge- eischt werd f 46 boete of 1 maand he li tems De uitspraak was f 15 boete of 10 dagen hechtenis. 5 MAANDAG 15 JULI 1938 Dinsdag 16 Juli. Hilversum. 1875 M. A.Y.R.O &-10 Gra mofoon; 1010.15 Morgenwydmg; 10.15 10.30 Gramofoon; 10.30-11 Concert door 't Ensemble Francis Keth; 1111.30 Wen ken voor de huishouding; 11.3012.30 Concert door het Ensemble Francis Keth; 12.30—1.30 Concert door „The Continen- 4al Five" en Gramofoon; 1.302.15 Ka mermuziek door het Haagsch Trio; 2.15— 2.45 Drs. P. Dykcma over: „Overbrugt de kloof". (Het conflict tussehen wensch en werkelijkheid); 2.453 Gramofoon; 34 Gramofoon: 4 154 30 Gramofoon; 4 30 k Radio Kinderkoorzang. 55 30 Verha len voor kleinere kinderen door Mevr. Ant. van Dijk; 5 30—6.20 Concert door de A.V.R.0-Decibels; 6.20-6.30 Gramo foon; R.V.U. 6.307 Cursus door Dr. J G. van Dillen: ..Tijden van opgang en tij den van neergang" (I); A V R O. 77.30 Gramofoon, 7.30—8 Yioolvooidracht; 8— 8.05 Nieuwsberichten; 8.05-r-8 50 Concert door het Omroep-Orkcst en I'iano; 8.50 915 Aansluiting met het Kurhaus te Schevpningen. Uitzending van het tweede iA.V R O.-Ruilerfeost; 9 15—9.45 Concert door het Lyra Trio en Zang; 9.45 10.20 i\\'eer terug naar hpt Kurhaus te Scheve- timgen; 10.20—11 Concert door het Ora- ■oep-Ojrkest; 11—11.10 Nieuwsberichten 41.10—12 Concert door Majo Marco en Hjn Orkest. Huizen. 301 5 M. K.RO 8—9.15 Concert; jK)1030 Gramofoon. 10.3011 Muziek- ■ituending voor fabrieken; 1111.30 Gramofoon; 11.30—12 Godsdienstig half uurtje door Pastoor L. H. Perquin; 12.15 1 Concert door de K R 0.-Boys; 11.16 Gramofoon; 1-152 Concert door het K RO-Orkeet; 2—3 Vrouwenuurtje; 34 Gramofoon: H.LR.O. 4 uur Uitzending troor de Ned. Vereeniging van Spiritisten jyHarmonia"; K.RX) 5.106 Concert Öoor de K R O.-Boys; 6—6.15 Gramofoon. 0 16rj Concert door de K R.O.-Boys 17.167.36 „Humor en Taal" door A. J Schneiders- 7.358 Concert door bet O-Orkest: 88 05 Nieuwsberichten: B.060 Concert door het K.RO.-örkest R0.16 „Uit de wereld van de film" door A- van Domburg; 9.15950 Concert door bet K.R.O.-Symphonie Orkest (USD.); 0.5010 Paul de Waart vertelt hoe oud-'s-Hertogenboeoh er uit ziet; 10— 1030 Concert door het K.R.O.-Sympho- nie-Orkest; 10.3Q1035 Nieuwsberichten; 10.35—1050 Gramofoon; 1050—12 Con cert door John Kristel en zijn Orkest. Woensdag 17 Juli. Hilversum. 1875 M. V AR A. 8 uur Gra mofoon; V.P.R.O. 10 uur Morgenwijding; V.A.R.A. 10.15 uur Uitzending voor de arbeiders in de Continubedrijven; 12 uur Concert door de Zonnekloppers: 12.45 uur Gramofoon; 1 uur Concert door de Flierefluiters; 1.45 uur Gramofoon; 2 uur Concert door Orvitropia: 3 uur Voor de Kinderen: 5.30 uur Gramofoon: 6 uur Orgelspel; 6 30 uur Sportuitzending: 6.45 uur Zang door het V.A.R.A. Kinderkoor tje „De Roodborstjes"; 7 uur „Het alge- meene uitbreidingsplan van Amsterdam" door Ir. W. A. de Graaf: 7.20 uur Zang door het VA.RA.-Kinderkoortje „De Roodborstjes' 7.30 uur „De Rembrandt- Tentoonstelling'. Causerie door A. van Schendel Jr 7.45 uur Gramofoon; 7 50 uur Bij den Verkeersdokter; 8 uur S.O.S.- berichten. 8 03 uur Nieuwsberichten en Varia; 8 15 uur Concert door de Bohe mians; 8 tö uur Gramofoon; 9 uur Con cert door Fantasia; 9.30 uur Voordracht door Hetty Beck;, 9.45 uur Concert door het V A R A-Orkest; 10.15 uur Voor dracht door Adolf Bouwmeester; 1030 uur Concert door het V.A.R.A.-Orkest; 11 uur Gramofoon. Huizen. 3015 M NCRV. 8—8.15 Schrift lezing en Meditatie; 8.159.30 Gramo foon. 10.30—11 Morgendienst door I)s. P. Boes. 1112 Harmomumbespeljng: 12.151.15 Concert door een Kwintet; 1.16—1.48 Gramofoon; 1.45230 Con cert door een Kwintet: 2.303 Praatje voor jeugdige postzegelverzamelaars: 3— 3.30 Lezen van Ghr. lectuur; 3.303 45 Gramofoon: 4—6 Viool-recitaJ; 56 Kin deruurtje. 6A.30 Gramofoon; 6.306.58 Onderwijsfonds voor de Binnenvaart; 7 pl m 7.15 Nieuwsberichten: pl m. 7.16 7.30 Radio-reportage, eventueel Gramo foon: 7.308 Landbouwhalfuurije: „Veel voorkomende pluimveeziekten" door J. v. d. Werf; 83.06 Weer- en Nieuwsberich ten: 8.0510.45 Uitzending van de open bare herdenking van het 25-jarig bestaan van den Bond van Ghr Oranje-Vereeni gingen in Nederland in de groote zaal van de Dierentuin te 's-Gravenhage; 10.46 1150 Gramofoon. DE KASSIER SCHAAP TE PARIJS GEARRESTEERD. Naar Wormerveer overgebracht De voortvluchtige kassier Schaap, die ,'ezocht werd wegens verduistering op groote schaal te Wormerveer, us Vrijdag ée Parijs aangehouden. De commissaris gan politie uit Wormerveer, de heer F. y>'. de Groot, had aanwijzingen gekregen, dat de voortvluchtige zich daar moest be vinden. "Woensdag heeft de heer de Groot zich oaar Parijs begeven en Vrijdagavond slaagde hij erin, den heer Schaap aan te houden. Hy trof hem aan in het station Parya-Noord, waarheen hy zich had be geven, omdat hij vermoedde, daar den vluchteling te zullen treffen. De heer De Groot was niet vergezeld van politie. Toen bij den heer Schaap aansprak en hem ar resteerde, pleegde de arrestant geen ver zet Integendeel verklaarde hy zich be reid onmiddellijk met den commissaris naar Holland terug te keeren. Hiertoe ■werd een verzoek tot uitlevering aan de Fransehe autoriteiten gericht. Met den nachttrein zijn de heer De Groot en zyn arrestant Zaterdagmorgen naar Neder land teruggekeerd. Na aankomst hier te lande begaven zij óch rechtstreeks naar Wormerveer. waar zij Zaterdagmiddag om 12 uur arriveer den. Doelloore rondzwervingen De heer Schaap heeft blijkbaar al den tijd. dat hij in Parijs was, zonder een be paald doel rondgedoold. Men wist dat hij zich ten Zuiden van Parijs ophield en vrijwel eiken nacht van hotel veranderde: nu eens was hij in Tours, dan in Orleans en andere plaatsen in de omgeving van Parijs. Hij kwam don geheelen dag niet van Zyn kamer, verplaatste zich 's nachts en was dan den volgenden ochtend reeds weer in een ander hotel. Het politioneele net werd echter steeds dichter om den voortvluchtige heengehaald, totdat de •ommissaris hem wist te ontdekken. Geld en sleutels By zyn vlucht had de heer Schaap 5000 gulden meegenomen Hiervan wer den nog circa 4400 gulden op hem ge vonden. Voorts had hij bij zijn arrestatie eenige bossen met ongeveer honderd safe sleutels bij zich. De arrestant heeft nadrukkelijk en bij herhaling verklaard, dat hij persoonlyk geen voordeel door het gebeurde had ge- notep. GROOTE BRAND TE MEPPEL. Drie woningen afgebrand Vrijdagmiddag is brand uitgebroken in de woning van den heer J v. d. Dolder te Moppel. Hot vuur moet tijdens afwezig- beid van do bewoners ontstaan zijn door het omvallen van een petroleumtoestel. staande in een bouten schuurtje achter de woning. In een ommezien deelden de vlam men zich aan de woning zelve mede. Ook de belendende perceelen, bewoond door de gezinnen Van Aalderen en Pothof hie ven niet gespaard. Hoog laaiden de vlam men op. alles wat binnen hun bereik kwam. verleerend. Van de inboedels kon niets worden gered Na een uur werken was de brandweer, die met groot materi aal was uitgerukt, de vuurzee meester. De drie woningen zijn geheel uitgebrand. Eenige andere woningen moesten wor den ontruimd. De verloren gegane inboe dels waren niet verzekerd. STEEKPARTIJ TE BREDA. Dader gearresteerd Vrijdagavond had te Breda een hevige vechtpartij plaats. De families Van S. en H. lagen in verband met het leenen van geld reeds geruimen tijd met elkaar overhoop. Yrydagavond na een heftige ruzie, trok Van S. een mes en bracht H. daarmede een diepe steek in den rug toe. De man wist nog met veel moeite zijn woning te bereiken, waar hij bewusteloos neerviel. Een geneesheer achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. De dader vluchtte zijn woning binnen, en sloot de deur, zoodat de politie de deur moest forceeren om hekn te arresteeren. De dader staat zeer ongunstig bekend. Reeds meermalen werd hij tot zware gevangenisstraffen veroordeeld. DIESELTBEIN ONTSPOORD Ge«n slachtoffers; groote ver traging. Vrijdagmiddag is op de spoorlijn Haar lemAmsterdam een Dieseltrein bij het rangeeren uit de rails geloopen. Een pas herstelde Dieseltrein zou proef rijden. Ongeveer 10 man personeel reed mee. Terwijl de Diesel bezig was van de lijn naar de Haarl/nmermeer op de lijn naar Amsterdam over te gaan. werd de wissel omgetrokken. De voorste wagen bevond zich al op het goede spoor, doch van den middelsten. den motorwagen, liep het voorste assens tel wel mee op de goede lijn doch de achterste wielen kwamen terecht op de Haarlemmer meerlijn. Daar de trein veel vaart had, werd de motorwagen met geweld verwrongen en gedraaid, vooral daar de achterste wagen de middelste nog opduwde. Gelukkig kwam de Diesel betrekkelijk gapw tot stilstand. Niemand was gewond. De middelste wagen was tegen oen paal van het electrisch net gebotst en had de zen omvergeduwd. Het net werd stroom loos gemaakt, zoodat ook de lijn Haar lem—Amsterdam gestagneerd was. De lijn was volkomen versperd. Het ongpval veroorzaakte op het Cen traal Station te Amsterdam een hoele drukte. Doordat alle verkeer uit de rich- ring Haarlem uitbleef, kwam het geheele verkeer over het Noordviaduct. De elec- trische treinen kwamen met groote ver tragingen binnen Het vervoer naar Zandvoort werd ge deeltelijk met electrische treinen gereden namelijk via Uitgeest tot Haarlem: van daar met stoomkracht naar Zandvoort. De internationale treinen werden via Breu- kelen gereid. Het treinverkeer van en naar Rotterdam werd geleid over Uitgeest en Zaandam en omgekeerd, hetgeen aanzien lijke vertraging met zich meebracht. De verbinding HaarlemAmsterdam ging over Uitgeest—Beverwijk. Dank zij het vlugge aanpakken, had men des avonds beide sporen weer vrij en konden de treinen weer regelmatig ruden. De ont sporing had op de desbetreffende trajec ten den geheelen middag zeer groote ver traging len gevolge gehad. DE FRAUDE BIJ DE TARWE-CEN- TRALE. Vier rijksaccountants zijn thans bezig een nauwkeurig onderzoek in te stellen in de boeken van de gewestelijke Tarwecen- trale te Arnhem. Van de resultaten van dit onderzoek hangt, j^et af. of nog meer arrestaties zullen volgen Er komen Veel byzonderheden aan het licht, die wijzen op wijdvertakte knoeierijen. De politie heeft extra-administratieve hulp moeten nemen om de dossiers te kötnnen verwer ken! ZIJN KIND GEDOOD. Krankzinnige vader slaat met een bijl. Zaterdagmorgen kreeg te Deventer een bewoner van de Molenbelt, H. R., die reeds sinds eenigeite tijd zenuwpatiënt is. toen hij zijn woning binnenkwam. een onbeteekenende ruzie met zijn 13-jarig zoontje. Hy greep een bijl, waarmede hij het kind te lijf g>n&- De jongen werd zooda nig getroffen, dat hy onmiddeilyk ineen- zeeg en naar het ziekenhuis moest wor den overgebracht. Daar is het kind tijdens een operalKe overleden. De rader heeft van zijn daad zelf aan gifte gedaan. Bij het verhoor op het po litiebureau bleek reeds direct uit de op merkingen, die hij maakte, dat hij volsla gen krankzinnig is. Men heeft hem dan ook onverwijld doen opnemen in een krankzinnigengesticht, aangezien zijn ver der verblijf in de samenleving hoogst ge vaarlijk werd geacht. Het slachtoffer hééft tijdens een kort verhoor aan den commissaris van politie een vrij omstandig verhaal van het ver loop van 't drame gegeven. De dader in de meening verkeerd hebbende, dat zijn za ken minder goed gingen, iets wat met in die mate het geval was, als hij zich voor stelde. R. had «enigen tijd geleden van zijn huisarts het advies ontvangen, zich onder behandeling stellen van een zc nuwarts, hetgeen hy'heeft nagelaten. MAN LEVEND VERBRAND. Tragische dood in de heide Een hoofdopzichter der Ned. Heide Maatschappij, die in Elp onder de ge meente Westerbork met eenige andere personen opmetingon verrichtte. heeft daarbij een ontstellende ontdekking ge- daan? In de heide vond hij namelijk het groo- tendeels verkoolde lijk van een man Een onderzoek w<*« uit. dat het het lijk was, van den ruim 50-jarigen landbouwer H. Hofstede uit Elp. Omtrent de toedracht tast met uiteraard in het duister, daar niemand van het ge beurde iets heeft gezien. Men neemt ech ter aan, dat het zich als volgt heeft afge speeld: De heide in de huurt, waar het lijk ge vonden werd, wordt afgebrand. Nu had Hofstede in de nabijheid een roggeveld liggen, dat hij mogelijk door het vuur be dreigd zag Om de rogge voor het vuur te vrijwaren, vermoedt men. dat hij heeft gepoogd, dit te sluiten. Daarbij zou hij dan met het vuur in aanraking zijn gekomen, en zouden zijn kleeren hebben vlam gevat. De ongelukkige die wist, dat op geen hulp vief te rekenen, zal nog de uiterste pogingen hebben gedaan, om zijn vlammende kleeren te dooven. echter ver geefs en zoo een vreeselijken dood hebben gevonden in de heide. HET FAMILIEFEESTJE. Bloedig slot Vrijdagavond werd in een woning van het hofje aan de Hooge Boezem te Rot terdam een familiefeestje gevierd, waar bij tamelijk gedronken werd. Toen men niet meer geheel nuchter was is het tot een woordenwisseling gekomen tussehen den gastheer A. Messing en diens schoonvader, den 58-jarigen grond werker B 0 De twist liep zoo hoog, dat de oude man zijn schoonzoon tot 'n vecht partij heeft uitgedaagd. Deze nam daarop een stoel en sloeg hiermede in het rond. B. 0. daarop met een aardappelmes je gewapend.' op zijn schoonzoon toegevlo gen, hem in het blinde weg stekend. De jongeman zonk bloedend ineen. De politie constateerde, dat het slachtoffers vrij ernstig was gewond, zoodat overbrenging naar het ziekenhuis noodig was. De da der is gearresteerd. Hij verkeerde nog zeer onder den invloed van sterken drank. DE TYPHUSEPIDEMIE TE ROME Ambtenaren gearresteerd In verband met de heerschende typhus- epidemie zijn eenige leden van den raad van melkproducenten, die in 1933 inwer king is getreden en welke verantwoorde lijk i.s voor de melk-distributie, in arrest gesteld onder beschuldiging van misdadi ge onachtzaamheid. Hun verzoek om te gen borgtocht in vrijheid te worden ge steld werd afgewezen. Er is namelijk gebleken, dat de inrich ting. waar de melk gepasteuriseerd wordt eenigen tijd voordat de epidemie is uitge broken niet behoorlijk heeft gefimction- neerd. Toen een inspectie werd gehouden werd namelijk bevonden, dat de tanks, waarin de melk wordt behandeld, in een volkomen onhygiënischen toestand ver keerden. Voorts wordt de raad er van beschul digd meel aan de melk te Rebben toege voegd, hetwelk met ondeugdelijk water werd vermengd, zoodat op deze wijze een ideaal broeinest voor ziektekiemen werd geschapen. OOSTENRIJKS BONDSKANSELIER DOOR AUTO-ONGELUK GETROF- EN. Dr. Schuschnigg krijgt ernstig«n zenuwschok; zijn vrouw en de chauffeur overleden. Zaterdagmiddag reedde auto van den bondskanselier, Schuschnigg, waarin za ten de kanselier zelf; mevrouw Herna Schuschnigg. hun zoon, een rechercheur, en een dienstbode, van Linz naar Wee- Den. Bij Ebersbergen, een half uur van Linz, reed de auto tegen een boom, ver- moedel yk dodr onwel worden van den chauffeur. De auto slodg over den kop en de bonds kanselier werd uit het voertuig geslin gerd. Hij werd slechts licht gewond, doch kreeg een zwaren zenuwschok. Mevrouw Herna Schuschnigg is vrijwel onmiddellijk- overleden. De chauffeur werd levensgevaarlijk ge wond. h-et zoontje van den kanselier en de dienstbode kregen slechts lichte wonden. In den loop van den avond is in het ziekenhuis te Linz de chauffeur* aan zijn verwondingen bezweken. Kort voor hij stierf deed hij nog het volgende relaas omtrent de wijze, waarop hij onwel werd, voor het ongeluk gebeur de: „Ik reed rustig over deti weg. Eensklaps kon ik niets meer zien Alles werd zwart voor mijn oogen en ik weet niet, wat er daarna gebeurde". Het stoffelijk overschot van mevrouw Schuschnigg zal naar Weenen worden overgebracht en daar ter aarde worden besteld. Geheugenverlies? Laat in den avond herinnerde de bonds kanselier zich nog steeds niets en indien dit gevolg vay het ongeluk blijft aanhou den. zou dit er op neerkomen, dat hij niot kan terugkeeren op zijn post. Er is een vliegtuig naar Venetië gezon den. om den vice-kanselier Starhemberg naar Weenen terug te brengen. Hy zal voorloopig de leiding der zaken op zich nemen. Minister Fey, die zich in Korin- thië bevind, is naar de hoofdstad terug geroepen Dm avonds werd een minister raad gehouden onder voorzitterschap vaa Starhemberg. EEN BRANDENDE RIVIER. Boven de omgeving van Gisors (Frank rijk) heeft Vrijdagavond een hevig onwe- der gewoed.' dat vooral het dorp Etrepag- ny heeft getroffen. De bliksem sloeg daar niet minder dan dertig maal in. Een boerderij werd ver woest. Een alcoholstokerij werd eveneens door den bliksem getroffei waarbij 15 000 liter alcohol in brand inkten. Om een ontploffing te verm «en, lieten de brandweerlieden den brandenden alco hol naar de nabijzynde rivier vloeien. Daarna werden de sluizen gesloten. De be woners van het dorp konden op deze wij ze een vuurzee aanschouwen, vanwaar de vlammen tot 15 meter hoogte oplaaiden. DORP DOOR WINDHOOS VERWOEST Honderden huiien met den grond gelijk gemaakt Het dorpje Fuentes de Valdepero in de nabijheid van Valencia (Spanje) is Vrij dagmiddag door een windhoos bijna vol komen verwoest. Het grootste deel der uit leem gebouw de huizen van het 1500 inwoners tellende dorp werd met den grond gelijk gemaakt Slechts de kerk en drie steenen woonhui zen bleven staan. Op den weg naar Val depero werden sterke boomen ontworteld en op de huizen geslingerd. Het verkeer i* verbroken. Voor zoover bekend Is bij de ramp eeflt persoon gedood en zijn velen gewond. De materieele schade is aanzienlijk. DE OVERSTROOMINGEN IN CHINA. Een ramp van grooien omvang Volgens berichten uit verschillende Chi- neesche provincies dreigen de overstroo mingen van den Jangste Kiang den om vang van een ramp aan te nemen, te ver gelijken met die van 1931. De wateren hebben reeds 86 districten overstroomd in de provincies Hoenan, Hoepei, Kiangsi en Tsjekiang. De zijrivier Han is buiten haar oevers getreden en heeft het geheele gebied van Tien-Mien-Sin overstroomd. 100.000 men schen zouden om het leven zijn gekomen, terwijl een kwart millioen huizen zijn weggespoeld. Ook de stad Hankan wordt zeer ernstig bedreigd. Indien h«t water nog 30 c M. stijgt zullen zoowel Hankan als Woetsjang overstroomd worden. Hier en daar staan de straten reeds blank. De plaatselijke autoriteiten doen. in samen werking met de buitenlandsche consulaire ambtenaren, alles om het gevaar te kee ren. doch het schijnt, dat slechts een won der Hankou voor overstrooming kan be hoeden. De toestand wordt verergerd, doordat ifi Tibet de dooi is ingetreden. Alsof de overstroomingsramp nog niet ernstig genoeg is, trachten op plundering beluste elementen het gevaar nog te ver- grooten door in de nabijheid van groote dorpen de dijken te vernielen. Men is er in gestaagd reeds vier van dergelijke on verlaten op he_eterdaad te betrappen. Zij zijn onmiddellijk ter plaatse terechtgesteld als afschrikwekkend voorbeeld vooij even- tueele andere plunderaars. Intusschen komen nog dagelijks duizen den vluchtelinge^ uit het overstroomde gebied te Hankau aan. De watermassa's van de Gele Rivier hebben ook tussehen Kaifoeng en Tsjinan tot dijkdoorbraken geleid. 222. De terugreis was voorspoedig Daaj men geen onnoodig risico wilde wa gen en de schatten niet onnoodig aan ge vaar wilde blootstellen, werd van de ge wone vaart afgeweken, zoodat ontmoetin gen met Spaansche galjoenen niet voor kwamen. Lang duurde de thuisreis en in de Noordelijke streken fyleven de stormen niet uit. Het was winter, en de stormwind blies het schip recht op Holland aan. Eindelijk kwam land in zicht. 223. Door een fune sneeuwjacht bovea de hooge golven, doemden de duinen van het vaderland op. Na een paar uur voer he4 schip rustig de haven van Rotterdam binnen. Met da verende saluutschoten werden de nieuw» aangekomene* begroet.

Schoonhovensche Courant | 1935 | | pagina 4