NIEUWS IN PLAATJES Telegrammen DE HOLLANDSCHE KAPERS. Gemengd Nieuws Kerk en School iir 4 WOENSDAG Tl JUL I «35 DE VERDUISTERING TE WORMER- VEER. Verdachte naar Haarlem over gebracht. WORMERVEER, 17 Juli. Vanmorgen 9 uur ia de kaasier L. Schaap, die Vrijdag wegens de door hem bij zijn firma ge pleegde frauduleuze handelingen te Pa rijs werd gearresteerd, per particuliere auto naar Haarlem overgebracht en ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Hij is in het huis van bewaring opgesloten. MUSSERT NAAR 1NDIE. Vertrek onder groote belang stelling. AMSTERDAM, 17 Juli. De leider van de N S.B., ir. A. Mussert, is vanmorgen om 5.58 met het iijntoestel de Fokker- Douglas „Sperwer onder commando van gezagvoerder Both naar Indië vertrok ken, waar hij op Java en Sumatra con tact zal zoeken met leden van de N-S.B. aldaar en waar hij enkele lezingen zal houden. Reeds zeer vroeg kwamen uit alle streken des lands velen naar Schip hol en ruim een uur voor het vertrek bood het vliegveld een niet alledaagsch beeld. Naar schating waren te 5 uur 10.000 personen aanwezig, vrijwel allen leden van de N SB. Alvorens zich naar het vliegtuig te begeven, maakte de N.S.B.- leider met zijn echtgenoote en leden van den staf met opgeheven arni een korte wandeling langs het front der belang stellenden. die hem op enthousiaste wijze onder aanhoudend „Hon Zee' -geroep hun partijgroet brachten. HOLLANDSCHE SMOKKELAUTO AAN GEHOUDEN. Op Ouitsch gebied. KERKRADE, 17 Juli. Een groote vrachtauto uit Heerlen werd aan het Duitsche grenskantoor Locht-Horbach in beslag genomen Het benzinereservoir, mede voor smokkeldoeleinden ingericht, bevatte 80 pond koffie, frauduleus inge voerd. Auto en contrabande werden naar Aken op transport gesteld. PETROLEUMBRAND TE BAZEL. Groote schade; twee ernstig ge wonden. BAZEL, 17 Juli. Gisteravond te kwart over elf is in een petroleumopslagplaats alhier brand uitgebroken. Het vuur bre d- de zich snel uit tot een brand van reus- achügen omvang over een oppervlakte van 10.000 vierk. M. Op het in brand ge raakte terrein staan uitsluitend voorraad- loodsen der Zwitsersche b^pdsspoorwegen waarm voorpamelijk voorraden benzine, petroleum en smeerolie woftten bewaard- Op sommige plaatsen sloegen de vlam men tweehonderd M. hoog de lucht in en tegen middernacht was geheel Bazel op de been om het schouwspel aan de stads grens gade te slaan. De Brand is waar schijnlijk door zelfontbranding ontstaan. Met een wijde kring om het brandende terrein heen had pien de omgeving afge zet, doch na middernacht moest ook de brandweer uit de Onmiddellijk omgeving worden teruggeroepen wegens het ont ploffingsgevaar. De groote benzine en pe- troleumtanks waren toen nog niet ont ploft en men begon een woonwijk in de omgeving te ontruimen, aangezien de ijzeren vaten die ontploften ver werden weggeslingerd en op eenige huizen te recht kwamen, die gedeeltelijk werden vernield. Een voorbijganger en een post beambte werden daardoor zeer zwaar ge wond en den postbeambte moest na aan komst in het ziekenhuis een been worden DE RAMP VAN DE „KWIKSTAART" Onderzoek naar de oorzaak Na de ramp op Schiphol is in opdracht van den directeur van den luchtvaart dienst door den inspecteur bij dien dienst, den heer J. van der Hevden. in samen werking met dr. ir. H. J. v d. Maas, in genieur bij den Rijkssfudiedienst voor de luchtvaart, een onderzoek naar de oorza ken van het ongeval ingesteld Het onderzoek geschiedde mede in sa menwerking met de autoriteiten der justi tie en politie Voor zoover in dit stadium kan worden vastgesteld moet de omstandigheid die den bestuurder zal hebben gedwongen tot een noodlanding, waarschijnlijk worden gezocht in het terugloopen van het ver mogen van twee der vier motoren tenge volge van onvoldoenden benzinetoevoer Begrafenis der slachtoffers De bpgrafenis van de vier leden der be manning is thans definitief op Donderdag a s. bepaald op Zorgvlied, des middags te halfdrie. De begraafplaats zal voor ieder toegankelijk zijn Wat de overbrenging der beide Engel- sche slachtoffers aangaat, de directie der K. L. M. had aangeboden het stoffelijk overschot per vliegtuig naar Londen te doen overbrengen De familie heeft even- afgezet. Vannacht om 2 uur was aan blussching van den brand niet te denken en woedde het vuur nog onverzwakt voort. DE MIJNRAMP BIJ DORTMUND. Reeds 15 slachtoffers. DORTMUND, 17 Juli. Gisteravond ie wederom een mijnwerker, die bij de ramp in de mijn „Adolph Hansemann" werd gewond, overleden, waardoor het aantal slachtoffers is geslegen tot 15. NIEUWE INCIDENTEN TE BELFAST. Op een lijkstoet geschoten. LONDEN, 17 Juli. Uit Belfast wordt gemeld, dat het bij de begrafenis van een slachtoffer van de botsingen van Zater dag en Zondag tot nieuwe incidenten is gekomen, toen op de hoek van Yorksireet een schot op de lijkstoet werd gelost. Een jongeman werd in het been getroffen. On der algemeene opwinding bestormden eenige honderden personen het huis, waar uit het schot was gelost. De politie greep echter tijdig in, doorzocht het huis en arresteerde een aantal personen. Tijdens de opwinding zagen onbekenden kans drie huizen in de omgeving in brand ste ken. NOODWEER IN SPANJE. Vijf ctooden. MADRID, 17 Juli. In Spanje zijn bij een noodweer vijf personen door den bliksem gedood. Te Vjega Mula wordt de schade geschat op 2 millioen pesela. Te Villaramiel zou de sphade een half mil lioen bedragen. HET ITALIAANSCH—ABESSINISCH CONFLICT. Onderhoud met tyluaaalinl. WASHINGTON, 17 Juli. Een Ameri- kaansch journalist heeft een onderhoud met "Mussolini gehad. Op de vraag oi het niet juist was, dat Mussolini zijn stand punt inzake de Oost-Afrikaansche kwestie tamelijk slecht had uiteengezet, zou Mus solini hebben toegegeven dat dit probleem niet goed was begrepen. Op de vraag of er geen mogelijkheid zou bestaan voor een gemeenschappelijk FranschItali- aanschEngelsch protectoraat zou Mus solini hebben geantwoord, dat een derge lijk protectoraat naar zijn meening on mogelijk was. Hij zei woordelijk „meer zijdige protectoraten zijn waardeloos". De Amerkaan vroeg voorts of Italië over weegt uit den ^Volkenbond te treden of wel uitbreiding uit den Volkenbond wensche- lijk acht, waarop Mussolini antwoordde, dat hij uittreding van Italië uit den Vol kenbond in het geheel niet wenschte. Mussolini zou voorts hebben gezegd dat het naar zijn meening mogelijk was den vrede te handhaven. „Wij zouden met Abessinië tot overeenstemming zijn geko men, indien niet bepaalde Europeesche mogendheden tegen ons hadden geageerd. Door onze vriendschap met Frankrijk ia deze toestand inmiddels gewijzigd en op het oogenblik wordt geen wezenlijke drulj op ons uitgeoefend Aan het slot van het onderhoud gaf de Duce uitdrukking aan zijn overtuiging dat een Europeesche oorlog in de komende jaren waarschijn lijk was. Geruststelling van Japan. ROME, 17 Juli. Bet agentschap Stefa- ni deelt mee, dat Mussolini gisteren den Japanschen gezant heeft ontvangen, die hem namens zijn regeering formeel mede deelde dat Japan geen enkele bedoeling heeft in te grijpen in het Italiaansch— Abessinisch conflict. Japan is bij Abes sinië niet politiek geïnteresseerd. wel thans den wensch te kennen gegeven, dat dit per boot zou geschieden. Waar schijnlijk zou de overtocht vandaag plaats hebben per Batavier-lijn. Nog steeds stroomen bij het hoofdkan toor van de K.L.M. de betuigingen van deelneming met de ramp binnen. Ook van de koningin is een betuiging van deelne ming ontvangen Luguber bedrijf. De technische dienst van de K LM. heeft het wrak verkocht aan een sloopez, die er zich voor aanmeldde. Deze man beeft van het schamel overschot op zon derlinge wijze gebruik gemaakt. Hij legde het aan den openbaren weg te kijk en plaatste er een bord bij, waarop hy be kend maakte, dat het kijkgeld 10 ct. be droeg. Later verkocht hij voor dien prijs onderdeelen van het wrak. Tegen deze weerzinwekkende exploitatie rezen al spoedig van allerlei zijden pro testen en het slot is geweest, dat de K.L.M. de wrakstukken heeft teruggekocht den niet tijdig meer bet brandende per ceel ontvluchten en kwamen in de vuur zee om het leven. De oorzaak van de brand bleef onbekend. In een schuurtje aehter bet woonhuis overnachtte een oude marskramer. Ook hij werd in zijn slaap door het vuur overval len en wist zich slechts met deerlijke brandwonden overdekt in veiligheid te brengen Omstanders rukten hem de klee- ren van het lijf, waardoor zijn leven be houden bleef. De helpers hebben echter den ongelukkige bij het dooven van de vlammen zijn portefeuille met inhoud ont vreemd. De politie mocht er niet in slagen licht in deze zaak te brengen. Thans, nu de zwijgzame lieden uit Oss opeens spraak zaam zijn geworden, is ook het gesprek weer op dezen noodlottigen brand geko men en is de politie er i» geslaagd eeni ge belangrijke aanwijzingen te verkrijgen, die een heel ander licht op het misdrijf werpen. In verband met het onderzoek kunnen we nog geen bijzonderheden meedeelen. Zomersproeten ver dwijnen in korten tijd geheel door SprtftOl. Bij alle Drogisten. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONkEN Weer een aantal slachtoffers De 13-jarige J. Th., die met een vriend in de Maas bij Beugen was gaan zwem men, is daarbij vermoedelijk in een kuil geraakt. Hij schoot onder water weg Een bakenmeestor wist den drenkeling te grijpen, doch doordat de jongen in zijn angst heftig tegenspartelde was de man gedwongen, hem weer lost te laten, zoo dat de jongen verdronk. De 14-jarige Clemens uit Enschedé, <fie niet kon zwemmen en zich toch te water had begeven, is in het in aanleg zijnde Twentekanaal bij de Oei er-brug verdron ken. Ter hoogte van de Maasbrug te Gennep is verdronken de 11-jarige knaap P Teu- nisen uit Rijkevoort De jongen, die on voldoende kon zwemmen, is. ondanks herhaalde waarschuwingen, toch te water gegaan. Na twee uur dreggen heeft men het lijk opgehaald. De 20-jarige ongehuwde K Schrijver uit Veenendaa! is in defi Rijn bij Eist bij het zwemmen verdronken. JONGETJE DOOR SNELTREIN AAN GEREDEN. Op slag gedood Nabij Den Helder is Dinsdag op een onbewaakten overweg de negenjarige Paul Bruins aangereden door een sneltrein. De jongen was per rijwiel en beeft gehoopt jiog voor den trein den weg te kunnen oversteken. Een andere wielrijder heeft door het opsteken van een hand den jon gen nog gewaarschuwd, maar het was toen al te laat. Het ventje was op slag dood. VALSCHE NEDERLANDSCHE BANK BILJETTEN. Vervaardigers veroordeeld Het assiezenhof te Antwerpen heeft uitspraak gedaan in de zaak van de val- sche bankbiljetten van honderd gulden. Vijf verdachten werden vrijgesproken doch één van hen, Guillaume Janssen, werd bij het verlaten van het Paleis van'justitie door een Nederlandsche politie-inspecteur gearresteerd, aangezien de Nederlandsche politie zijn uitlevering heeft verzocht De overige verdachten werden veroor deeld tot straffen, varieerend tusschen 2 en 1 jaar gevangenisstraf, met 50 franc boete en betaling van de kosten Van het proces. FELLE FABRIEKSBRAND. Dextriaefabriek in de vlammen Dinsdagavond om 8 uur is brand ont staan in de dextrine-fabriek van de fir ma Damhoff te Foxhol bij Hoogezand De brandweer uit Hoogezand was 's avonds 11 uur nog met de bestrijding van 'tvuur bezig. Hoe «te brand is ontstaan, is niet be kend, maar zeer spoedig Ontwikkelde zich een geweldige vlammenzee Van de twin tig arbeiders die gewoonlijk in de fabriek werken, waren, toen de br^nd begon, nog vier aanwezig. Zij moesten snel vluchten. De brandspuiten van Hoogeveen en Foxhol konden tegen de vlammen niets doen en moesten zich tot nathouden van de resten bepalen Tegen middernacht was de fabriek uitgebrand. Er was juist volop werk, nacht en dag was de fabriek aan den gang; groote voorraden dextrine zijn vernield. De schade valt nog niet te ramen. In 1921 heeft in de fabriek, welke aan het Winschoterdiep staat, ook een brand ge woed BRITSCH VLIEGTUIG NEERGESTORT EN VERBRAND. WEERBERICHT. Naar waarneming in den morgen van 17 Juli. De wijzer zonder pijlpunt geeft dea stand van den vorigen dag aan. Verwachting tot Donderdagavond: Zwakke tot matige Zuid-Westelijke tot Noord-Westelijke wind; betrokken tot zwaar bewolkt, kans op regen; iets koe ler. Waterstand: Schoonhoven boog water 7.30 uur, 1.37 M. Vreeswijk hoog water 8.15 uur, 1.65 M. Keulen stand 2 38 M., val 0.06 M, Maastricht 16 Juli 40 72 M., val 0.02 M Luchttemperatuur: De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 74 graden Fahrenheit. ©Woensdag 17 Juli: Op 8.51, onHen 5.28 Laatste Kwartier Maandag 23> Juli. Men stelt zjrh tevreden met het graan te maaien, dan blijft *t echter op het veld liggen ten prooi aan weer en wind en aan de d eren dee velds Hot gevaar, dat het verloren zal gaan, wordt steeds grooter. In de collectieve bedrijven is de organi satie Van den -arbeid nog niet goed. Er zijn vele luilakken en arbeidsschuwen, dio niets doen, terwijl elders het werk in een te snel tempo wordt uitgevoerd, ten koste van de kwaliteit. Er bestaat weinig hoop dat de collectie ve boerderijen zullen bewijzen: in staat te zijn, het land van voedsel te voorzien. GHR. GEREF. KERK. Beroepen t# Papendrecht de heer Mj Baan, Gandidaat te Maassluis. MET EMERITAAT. Ds. W. Zijlstra, predikant bij de Ned-, Herv Gemeente te Kootwijk, heeft, na eem diensttijd van ruim 45 jaren, bij het Pro-s vinciaal Kerkbestuur van Gelderland te-, gen 1 October eervol emeritaat aange vraagd. f Wijbe Zijlstra werd 20 Juni 1858 ta^ Oosthem geboren en studeerde aan d« rijksuniversiteit te Leiden. In 1889 wer«f hij candidaat en 5 Juni 1890 werd hij iaj zijn eerste gemeente te Lage Vuursche ia het predikambt bevestigd. Hij diende vervolgens de gemeenten» Waddinxveen 1895. Resteren 1899. Brn- chem 1902. Groot-Ammers 1909. EemneS-i Buiten 1917. Neerlangbroek 1919 en dee<4 in October 1928 zijn intTede te Kootwijk- Ds. Zijlstra. die tot de Geref. richting i» de Ned. Herv. Kerk behoort, heeft zicla in zijn gemeenten met veel ijver en toe wijding aan zijn pastoralen arbeid gege-* ven en veel zegen op zijn werk mogen, zien. Zoowel te Groot-Ammers als tat Neerlangbroek gaf hij den stoot tot de op^ richting eener chr school. Van zijn han<A verschenen verschillende predikaties in dat serie: ..Tot de Wet en de Getuigenis", ter-, wijl hij ook in het Kerkelijke Weekblad! „De Waarheidsvriend" meditaties schreet DE SCHOONMAAK TE OSS. Oud misdrijf voor 't voetlicht De Qssche gemeentepolitie heeft gear resteerd den 45-jargen N van Geenen, in verband met een brand, welke onder zeer geheimzinnige omstandigheden n den avond van den 10 Aug. 1926 te Oss een dubbel woonhuis heeft gewoed. Het vuur, dat zich geweldig snel uit breidde, verraste de bewoners in hun slaap Een moeder en drie kinderea koo- ONGELUK IN SCHIETKAMP. Milicien gedood- Op bet militair artillerie-schietkamp te Oldebroek sloeg Maandag een span paar den op hol en geraakte'een der berijders, de milicien M. D. Nijkamp. onder het span. Hij werd jdoodelijk getroffen. On derweg naar hite hospitaal is hij overle den. De dienstplichtige was afkomstig uit Vriezenveen. Een andere berijder liep een hoofdkwetsuur op AANGETEEKENDE BRIEVEN GE LEDIGD. Postambtenaar gearresteerd. Te Utrecht is de 58-jarige conducteur- brievenmalen der posterijen M. de Haas gearresteerd wegens diefstal van geld uit aangeteekende brieven De gearresteerde reisde in een uit Duitschland komenden trein, welke de poststukken voor Engeland vervoerde. In Arnhem nam De H. van zijn Duitschen collega de zakken met post over. waar mede hij de reis naar Utrecht voortzette. Onderweg ontdeed hij de postzakken van hun loodjes, haalde er aangeteekende brieven uit en eigende zich het daarin aanwezige geld too. De brieven verduis terde hij. Reeds enkele jaren had De H. zich op dyze manier veripjkt en zich een groole hoeveelheid Zwitsersche, Belgische en Fransche francs, benevens Duitsche Mar ken en Engelsche ponden toegeëigend Na zijn arrestatie legde De H. een vol ledige bekentenis af Hij is voorloopig in het hoofdbureau van politie opgesloten. Twoe dooden Een tragisch vliegongeval, dat in som mige opzichten doet denken aan de ramp die het Nederlandsche vliegtuig „Kwik staart" Zondag nabij de Amsterdamsche luchthaven Schiphol heeft getroffen, heeft gistermorgen plaats gehad op het Lon- densche vliegveld Heston. Epn passagiersvliegtuig, dat van Lon den zou vertrekken naar Spithead, met passagiers die als toeschouwer de groote vlootrevue wilden bijwonen, stortte bij den start neer en raakte in brand. Zes perso nen. onder wie de piloot, konden tijdig uit het toestel komen, doch liepen zooda nige verwondingen op, dat zij naar een ziekenhuis moesten worden overgebracht. Twee personen koqden zich echter niet meer redden en kwamen in de vlammen om. DE OOGST IN RUSLAND. Efnstige moeilijkheden. De „Prawda" veroordeelt in een scherp artikel de wijze, waarop in Rusland de ©ogst-arbeid wordt verricht. Hoewel de staatscommissie voor den oogst heeft geconstateerd, dat overal de oogst gunstig stond, ontstaan thans overal moeilijkheden en reeds nu is merkbaar, dat ook dit jaar een strijd tegen de boe ren zal moeten worden gevoerd, die den oogst niet aan de staats-insteMingen wil len afstaan. Overal, zoo schrijft het blad, komen thans weer dezelfde fouten van vorige ja ren aan het licht. Het werk wordt zoo langzaam gedaan, dat er gevaar bestaat, de oogst niet op tijd binnen te krijgen. 225. Toen volgde het afscheid Ieder der matrozen droeg zijn zak met goud stukken over den tag Allen wenschten hun kapitein een hartelijk tot weerziens. I beladen met buit. 228. Het schip bleef alleen in de haven achter. De bemanning trok huiswaarts, I Einde. iC K Het Mauritshuis te Den Haag wordt gerestau reerd. Onze foto toont dit welbe kende gebouw dat door steigers aan het oog wordt onttrokken. In verband met de V.V.V.-week te Utrecht werd gisteren een motorbootshow gehouden voor den Burgemeester, die de vloot vanuit de varende motorboot bezichtigt. fn de Bulgaarsche hoofdstad werd het Nationale Feest der „Sokols" gevierd. Koning Boris van Bulgarije by zfln aankomst op het feestterrein, Wie zijn neus in andersmans zaken steekt, zou daar wel eens in kun- I nen blijven zitten. Dat ondervond I deze nieuwsgierige foot, terwijl I zjjn familielid kijkt, 6t niémand hem komt helpen. Onlangs werden te Hohenstein-Ernstthal in Saksen groote inter nationale wedstrijden voor motoren gehouden. De fotograaf heeft op de plaat het ongelukkige moment vastgelegd, waarop Colle (Diisseldorf) op Imp.-Python een gevaarlijken val maakt. Mandendragers oefenen zich geUucht voor het a.s. kampioenschap voor mandendragers, dat in verband met de Engelsche jubileumfeesten door Charlie Chaplin werd georganiseerd.

Schoonhovensche Courant | 1935 | | pagina 4