1 SCHOONHOVEN Sportnieuws Buitenland Binnenland Plaatselijk Nieuws DE AANVAL GEPAREERD. VRIJDAG 2 AUGUSTUS T9» DE WETHOUÖERSZETELS. Zooas reeds in ons vorig nummer ver meld .hebben de drie reehtsche raads- jracties de A.R., R K en C H. bij een Dinsdagavond gehouden bespreking overeenstemming bereikt oter de bezet ting de wethouderszetels in den nieuwen jaad. Wij vernemen daaromtrent nader, dat toesloten is, bij de wethoudersverkiezing te stemmen op de aftredende functiona- lissen. Aangezien genoemde fracties samen over 6 van de 11 stemmen beschikken, kan onvoorziene omstandigheden bui ten beschouwing gelaten het vraagstuk daarmede als opgelost worden beschouwd. De S.D.A.P., die meent als een der twee grootste raadsfracties, aanspraak te ma ken op een zetel, handhaaft inmiddels haar candidaat. Op een schrijven, dat het bestuur dier partij tot de andere kiesvereenigingen beeft gericht, hebben deze afwijzend ge- antwo'ord. De A.R. kiesvereeniging schrijft dat zij in den uitslag der verkiezing geen aanleiding ziet om de oplossing in den door de SD.A.P. gewenschten zin te zoe ken. Het bestuur der R.K. Kiesvereeniging antwoordde, dat het zich niet competent achtte, over deze zaak een beslissing te nemen en liet deze aan de gekozen raads leden over; de C H. kiesver. meldt, dat de uitslag en de daaruit geschapen ver houdingen geen aanleiding vormen om den „eisch" der soc.-dem. te onderschrij ven. „Gemeentebelang" tenslotte nam een afwachtende houding aan. RIJKSVAKSCHOOL. Promotie en prijsuitreiking Het is ïeder jaar een attractie als de promoties op de rijks vak- en kunstnijver heidsschool plaats hebben, en tegelijk het werk der leerlingen wordt tentoongesteld. Men kan niet anders daa bewondering hebben voor de prestaties van vele Ieer- linjmn en het geëxposeerde lokte Woens- da^niddag bij de promotie talrijke be langstellenden, die de vorderingen der leerlingen in oogenschouw wilden nemen- Bij de opening van de bijeenkomst heet te de directeur, de heer L. Bosch, de aan wezigen hartelijk welkom, inzonderheid de vertegenwoordigers en bestuursleden van verschillende bonden, den burgemees ter, en de pers. Hen, die de school met 't diploma verlaten, waarschuwde hij, niet hoovaardig Ie zijn op hun prestaties. Ga niet weg met de gedachte: ik ben er aL want in de maatschappij begint men pas. Op school wordt de grondslag gelegd en daarom drong spr. erop aan, den naam van deze inrichting hoog te houden. Hen, die waren overgegaan, wekte de heer Bosch op hun best te blijven doen, daar er vyeer enkele slachtoffers wa ren, die nog een jaar in hun klas moesten doorbrengen. Vooral voor degenen, die van buiten kwamen, speet dit spr., daar het onderwijs aan deze school financieele of fers van de ouders vergt. Na den leeraren dank gebracht te heb ben voor hun ijver en toewijding om den jongens al het mogelijke bij te brengen, gaf de heer Bosch het woord aan den burgemeester. De heer A. M. Nieuwenhuisen verklaar de, dat bij, als hij daartoe in de gelegen heid wordt gesteld, niet zal nalaten den goeden naam van deze school naar voren te brengen. De rijksvakschool moet er in ons land in. Spr. hoopte dat ook de leer lingen propaganda voor hun school zou den maken en aangename herinneringen aan deze onderwijsinstelling met zich zul len meevoeren. Spr. wees er nog op, dat er voor een goeden, onderlegden werker, altijd wel een plaatsje in de maatschappij is, ook al zijn de tijdsomstandigheden on gunstig. Wees beleefd, beschaafd en be scheiden, was de les die hij den vertrek- kenden meegaf. Vervolgens reikte de burgemeester de diploma's uit. De heer Bosch feliciteerde de gelukki gen met hun succes en drong er op aan. dat zij verder zouden studeren, waarbij zij dan op den steun van hun oude leera ren konden rekenen. De heer M. Krijgsman, voorzitter van de Federatie voor den Handel in Goud- en Zilverwei^cen, hield daarna een toespraak. Spr. zette niteen dat in de federatie fa brikanten, grossiers en winkeliers zijn ge organiseerd. De federatie is de bekroning van alle organisaties op het gebied van goud en zilver. Op het laatste, te Den Bosch gehouden congres is dit belangrijke werk nog eens duidelijk geworden. In ons land kunnen zich groote moeilijkheden voordoen maar in de gedachte tot het om bouwen van de maatschappij van een in dividualistische tot een organisatorische, waardoor men eindelijk ordening zou ver krijgen, neemt ook het vakonderwijs een groote plaats in. Dank zij de vestigings wet kan niemand zich in de toekomst voor de uitoefening van een of ander beroep vestigen, als hij niet behoorlijk onderlegd ia, en goede antecedenten heeft. Reeds is er een wet op het bindend en onverbin dend verklaren van een overeenkomst en een bedrijfsradenwet. Dit is een saneering om le verhoeden dat iedereen zich metter tijd gaaf vestigen. Op deze vakschool nu wordt alles in het werk gesteld om het fundament te leggen voor den goedonder- legden vakman in de toekomst en daarbij moet men nooit vergeten dat de federatie de groote stimulans is die de baan effent Als de regeering tot een of andere maat regel overgaat in het belang van de goud en zilverindustrie komt dat doordat de fe deratie daaraan haar krachten gegeven heeft. Het is daarom ook plicht om met de mannen van die federatie verder te bouwen. Vervolgens reikte de heer Krijgsman enkele prijzen uit namens den R.-K. Bond van horlogemakers. De heer J. Mandersloot voerde het woord namens den Bond van Edelmetaal- vereenigingen. Deze wees erop, dat iemand ook wel in de werkplaats d» beginselen van het vak kan leeren, en daarin flink wat kan presteeren, maar later zal zich het gemis aan theoretische opleiding steeds meer doen voelen. Ook daarom is deze vakschool een niet genoeg te waardeeren instelling. Voorts drong hij erop aan al tijd waar te zijn in beweringen omtrent het vak. fn de praktijk doen ach ontzet tend veel moeilijkheden voor en het pu bliek stelt een goed antwoord altijd op prijs. Beter is in het uiterste geval zijn onkunde ruiterlijk te bekennen. Nadat hij de door zijn bond beschikbaar gestelde prijzen had uitgereikt, sprak de heer L. S. Ter Wee namens den Ned. Bond van Horlogemakers. Deze sprak de hoop uit, dat het in de toekomst met de vak school mocht gaan zooals het tot nog toe steeds was gegaan en overhandigde de prijzen van zijn bond aan hen die daar voor in aanmerking kwamen. De voorzitter van den Alg. Ned. Uur- werkmakersbond, de< heer L. L. Oostveen, hoopte, dat de jongelui die de school ver laten succes in de maatschappij mogen hebben. Er zijn vele moeilijkheden, maar wie zjjjj verstand gebruikt, zijn plicht doet en correct is, zal zeker slagen. Voor hen die het vak door en door kennen is er stel lig een goede toekomst weggelegd. Ten slotte deelde hij mee dat de scheidende cursisten later de avondcursussen kunnen volgen, welke in verschillende plaatsen worden gegeven. Daarna reikte de heer Oostveen enkele prijzen uit. Nadat de heer Bosch bedoelde avond cursussen, die onder rijkstoezicht staan, nog eens extra had aanbevolen, voerde de heer W. Hooijkaas, voorzitter van de Schoonhovensche Nijverheidsvereeniging het woord en zeide dat de vereeniging de ze maal niet den gebruikelijken geldprijs beschikbaar had gesteld, daar er niemand voor in de termen gevallen was, omdat onder de gediplomeerden zich geen Schoon- hovenaren bevonden. Overigens was de vereeniging zeer tevreden over de presta ties der leerlingen. Spr. wees voorts op de nauwe banden die deze school en de Nij- verbeidsvereeniging aan elkaar binden, daar de vakschool oorspronkelijk door de Nijverheidsvereeniging is opgericht, doch lafer op zichzelf is komen te staan en aan het rijk overging. Tenslotte bracht hij hul de aan den heer F. Zwolle, die als op volger van den verleden jaar overleden leeraar, den heer F. Hoogendijk, zich door zijn bekwaamheid en werzkracht reeds onmisbaar heeft gemaakt. Namens de fa's Hofman en Vis te Rot terdam en Friederichs te Rotterdam-Am- sterdam werden enkele extra prijzen uit gereikt en namens den Bond van Edel- metaalvereenigingen reikte de heer Bosch nog een prijs uit aan de oud-leerlingen Jac. van Oosterom en P. Goudriaan, die het onderwijs aan de vakschool nog ver der volgen en zeer bevredigend werk heb ben geleverd. De heer H. M. Pierrot dankte namens de ouders voor de toewijding, waarmee de leeraren van de vakschool hun leerlingen in den betrekkelijk korten tijd van drie jaar zooveel weten bij te brengen en sprak zijn groote bewondering uit over het ge- fnefrteérde werk. De heer Bosch wenschte tenslotte de leerlingen een prettige vacantie en deelde mee dat de nieuwe cursus Woensdagmor gen 4 September om half negen aanvangt. In verband met de ongunstige tijdsom standigheden vreesde spr. dat men in de toekomst misschien op de vakschool zou moeten besnoeien en deed daarom dan ook het dringende verzoek de instelling te steunen met woord en daad. Met einddiploma verlieten de school: Afd. horlogemaken: Jbh. Vente, Rotter dam: E. J. M Wegman, Lichtenvoorde: J. Pierrot, Leiden; H. van Els, Hoens- broek en J. Martens. Maastricht. Afdee- ling Goudsmeden: L. de Vries, Den Haag Bevorderd van de le naar de 2e klas: Afd. horlogejnaken: P. Retrae, G. G van Hooff, P. Verlinden, J. P Kaasschieter. P. v. d Maat, E. Ter Meulen en H Eyck. Bevorderd van de 2e naar de 3e klas: Afd. horlogemaken: J. Hoogendijk, C. Vv- ghen, F Stasaar, H. Driesen, W. v. d. Jagt, J. de Gruiter. W. Geursen. G Meyst. H. Morisco. Afd. zilversmeden: A. de Vaal. Afd. goudsmeden: N. de Jong en W. de Vries Afd. Graveeren: J van Engelen. De volgende prijzen werden toegekend: Derde klas: J Pierrot extra prijs Zenith zakhorloge (fa. Hofman en Vis) met in scriptie, aangebracht door den heer Ch. Koppenol; J. Vente, extra prijs Triebnietmach'ne (firma J. Frie- deriehs(: H. v. d. Els, J Martens en E J M Wegman, respect le, 2e en 3e prijs (R.-K Bond ran Horlogemakers) Tweede klas J. Hoogendijk le prijB G. Vygben, 2e prijs G. Meyst 2e prijs (Ned. Bond van horlogemakers), W v. d Jagt 2e prijs, F. Stassar 3e prijs (Alg Ned. Uurwerkm. Bond). Eerste klas: C. Van Hooff le pr. (Ned. Bond van Horl): P Verlinden le prijs (Alg. Ned. Uurwerkmakersbond) en H. Eyck le prijs (Alg. Ned. Uurwerkma- kersbond). Derde klas: L. de Vries le pr.. Tweede klas J. van Engelen, le prijs, N de Jong le prijs, A. de Vaal 2e prijs. Eer ste klas: G. v. d. Kuil le prijs, J. A. de Jong 2e prijs. (Bond ran Edelmetaalver.) KINDERHULDE AAN PASTOOR W. C. C. ALBERS. De leerlingen van de R-K. School en de kinderen van de bewaarschool hebben hedenmorgen voor den aanvang van de groote vacantie aan pastoor W. C. C. Al- bers een kinderhulde gebracht, bij gele genheid van zijn verjaardag, zijn a.s. 50- jarig priesterfeest en 25-jarig pastoor jubileum. Reeds waren gistermorgen alle kinde ren gezamenlijk ter H. Tafel genaderd. Aangez'en pastoor Albers nog steeds niet in staat is het gewonde been te gebruiken werd de kindermis voor deze gelegenheid opgedragen door kapelaan L. van Tey- lingen. Te ongeveer 9 uur vertrok vanmorgen een groote stoet kinderen tan het school plein naar het parochiaal vereenigings- gebouw, waar de kinderhuld'ging plaats vond. De kinderen droegen geel-witte vlaggen. Vooraan in dèn stoet werd een groote versierde boog meegedragen, waar in een schild met opschrift was gehan gen. Begeleid door de zusters en dames onderwijzeressen, defileerde de fleurige stoet langs de pastorie, waar pastoor Al bers, zichtbaar verras), van uit de gang den optocht gadesloeg. Even te voren was de zon doorgebroken, welke kleur en le ven gaf aan den rroolijken kinderstoet. In marschtempo trok men paar het ver- eenigingsgebouw, waar de tooneelzaal in een waren bloementuin was herschapen. Nadat alle kinderen, alsmede de leden van het feestcomité met hun echfgenoo- ten him plaatsen hadden ingenomen, trad de jubilaris, die onderwijl per auto van de pastorie was gehaald, door enkele bruidjes voorafgegaan, de zaal binnen, waar hij met een feestlied werd verwel komd. Een der leerlingen van de hoog ste klasse hield hierna een geestig speech- je, waarin zij den jubilaris met het drie dubbele feest geluk wenschte. Een klein meisje van de bewaarschool trad hierna voor het voetlicht en sprak vlot en helder. Een tooneelstukje „Het gouden raad sel", waarvan de strekking verband hield met de viering van het jubileum, werd door de kinderen alleraardigst voorge dragen en oogsUe dan ook een luid ap plaus. Enkele .tableaux vivants, welke met het zingen van liederen werden af gewisseld, waren pakkend en schilder achtig door opstelling en aankleeding. De mörgen werd besloten met de op voering vaft „Ook een duel", door jongens van de hoogste klasse. Dit humoristische tooneelstukje wekte de lachlust zoowel van grooten als van de kleintjes Dit lachstukje voerde de feeststemming ten top. Toen dan ook pastoor Albers opstond om een dankwoordje te spreken, werd hij door de kinderen luid bejubeld. Toen het weer stil geworden was, zeide pastoor Albers heel blij te zijn dat hij thans weer in staat was het kinderfeest te kunnen bijwonen. Dezen morgen had spr. heel gelukkig geniaakt. Tooneel, zang en decla- matie's hadden spr .zeer getroffen en ge roerd. Hij dankte zoowel de kinderen als de zuster- en dames-onderwijzeressen, en allen, d;e tot het welslagen van dit feest hadden bijgedragen, voor de moeiten en zorgen, hieraan besteed. Spr. herinnerde er aan, dat hij thans de gast was van de kinderen. Op 16 Augustus zou spr. echter gastheer zijn en daaropi verwachtte hij allen op dien dag weer in deze feest zaal terug. Als verrassing bood spr den kinderen een poppenkastvertooning aan, terwijl een goochelaar zijn kunsten zal komen vertoonen. De kinderen dankten voor deze verras sing met een driewerf „Hoera". Luide toegejuicht verliet de jubilaris hterop de zaal. Nadat de kinderen waren getrac- teerd, trokken ze in blijde stemming huis waarts. CONCERT T.O.A.G.E.N.O. Wekenlang hebben de mooie zomeravon den naar die uitvoeringen doen verlangen, doch het extra-concert van T.A.V.E. N.U. ter gelegenheid van de verloting daargelaten bleven ze uit, tot Woens dagavond j.l., toen T.O.A.G.E.N.O. de rij opende. Jammer genoeg was ju st nu het weder minder aanlokkelijkde avond was wat frisch en aan het aantal der luiste renden was dat goed te zien. Het concert mag overigens goed ge slaagd heeten. Een aardig programma werd onder leiding van den heer Lensen verdienstelijk uitgevoerd en het publ:ek toonde daarvoor dan ook veêl waardee ring. OPTIEK. De heer M L. Deerenberg slaagde te Amsterdam voor het rijksexamen Optiek (V VO), afgenomen door dr. Wibaut ën dr. Smit. KONINGINNEFEEST. De vereeniging „Oranje Boven" zal Maandag 2 Sept een koninginnefeest or- ganiseeren, dat gezien den financieelen toe stand der vereeniging, zeer bescheiden van opzet is. In het programma zijn o.a. op- geenomen een kinderoptocht (zoo moge lijk), kinderspelen, Wedstrijden voor oude ren, een wedstrijd in het versieren van fietsen, gondelvaart (bij voldoende deel name) enz. Binnenkort hoopt het bestuur een rolledig programma te publiceeren. NIJVERHEIDSONDERWIJS. De heer S. J. van den Oever slaagde te 's-Gravenhage voor het examen Nijver heidsonderwijs, akte X b (timmeren). NED. SPOORWEGEN. Ingaande 4 Augustus is de conducteur der Ned. Spoorwegen A Broekhuizen van Utrecht G S-, overgeplaatst naar hier. BEEN GEBROKEN. Omtrent het ongeval, dat Dinsdagmid dag het zoontje van den -jeer r. d. B overkwam en waarbij dit een been brak, vernemen wij nader, dat het kind niet naar een ziekenhuis is gebracht, doch thuis wordt verpleegd. VAN EEN LADDER GEVALLEN. Het 15-jarig knechtje W. R. van den schilder K„ was Donderdagmorgen aan het werk in de 01. r. Noortstraat. Toen hij van een ladder aidaalde, bleef hij met de hak van een zijner schoenen achter een sport haken, met het gevolg, dat hij op een paar meter hoogte van den leer viel Hel ongeval verwekte nogal opschud ding, omdat men dacht, dat de jongen van het dak was gevallen, doch het bleek spoedig van niet erystigen aard te zijn. Men waarschuwde dokter Groesbeek, die ten huize van den heer Stigter den jon gen hulp verleende. Deze had een paar tanden door een lip gevallen en bleek er verder met een kleine verwonding aan de kin en een paar schrammen af te zijn gekomen. GEVONDEN VOORWERPEN. Op het Politiebureau zijn inlichtingen te bekomen omtrent onderstaande gevon den voorwerpen: Een vulpenhouder; een kinderportemon- naie. V1 ZWEMMEN. EERVOLLE UITNOODIGING. Schoonhoven. Morgen-, Zaterdagmiddag van 26 uur, worden in het Nutszwera- bad aan de Horndijk te Leerdam groote zwemdemonstr&ties en -wedstrijden ge houden. Medewerking hieraan verleenen deR.D.Z. (Rotterdamsche Dames Zwemclub) onuer leiding 'van mevrouw Van Wyckbuise ook onke Nederlandscbe wereldkampi oene Willy den Ouden is van de partij en de S.Z. P G. (Schoonhovensche Zwem- en Polo-Club) onder leiding van Fraulein Taxwcdel, met een vijftal dames. Gecombineerd zal worden gedemon streerd: snetzwemmen, schoonspringen, estafette, bebendigheidszwemmen en klas sikaal zwemmen. Naar wij vernemen zullen verscheidene supporters de Schoonhovensche dames naar Leerdam vergezellen. S.Z. P.C. BLIJFT TWEEDE KLASSER In etn wedstrijd, spannend van bcuin tot einde, wint S.Z. P.C. I met 2-1 de beslissingswedstrijd van De Zijl I (Leiden) in Alphen. Schoonhoven. Evenals vorig jaar bracht het eind van de competitie voor de S Z. P.G. een belangrijken wedstrijd, zij het van geheel uiteenloopenden aard. Toen was het een promotiewedstrijd en nu een beslissingswedstrijd waarbij definit ef moest worden uitgemaakt, welke club de onderste plaats zou bezetten in de 2de klasse G van den K.N.Z.B. en dien.enge- volge degradatiewedstrijden spelen. Welk een verschil met verleden jaar, toen bijna tweehonderd zwementhousias- ten zich naar Schiedam begaven! Nu wa ren het slechts ongeveer veertig polo-lief hebbers die hun aanhankelijke trouw toonden door per autobus, ja zelfs jier fiets de rois njj^r Alphen a d. Rijn te on dernemen. Dit waren de échte sportlief hebbers, menschen die n'et kijken naar winnen of verliezen, doch alleen oogen hebben voor het spel en die er van over tuigd zijn dat het spelpeil van de S.Z. P.G. momenteel belangrijk hooger staat dan toen zij speelden in de derde klasse en onze stadgenooten zege op zege be haalden. Doch dit keer interesseerde het hen toch wel degelijk wie er met de overw n- ning zou gaan strijken het eenmaal veroverde tweede klasscschap willen zij liever niet meer afstaan en toen de S Z. P C. de le ding nam en daarna hernam, zagen we anders kalme en be zadigde dames en heeren stadgenooten on- beheerscht dansen en springen van vreug de; en toen het verlossende eindsignaal de geweldige spanning die er heerschte verbrak toen de Mand gelijk werd heb ben zij nog knap in hun rikketik gezeten klonk één langgerekte j'ufchkreefc P C. had zich in de tweedg klasse ge handhaafd Hoera! De Zijl is absoluut de zwakste club in deze afdeeling. I)e uitslag geeft de krachts verhouding in het veld uitstekend weer, hoewel de tegengoal voorkomen had kun nen worden. Maar ja, wij kunnen ons heel goed voorstellen dat in deze^belang- rijke kamp de zenuwen bij. verschillende spelers een voorname rol speelden, zoodat door een elkander niet begrijpen in de S.Z. <fc P.G. achterhoede De Zijl de ge legenheid kreeg de stand gelijk te maken. Fel werd toen gestreden om de winnende goal, die tenslotte gefabriceerd werd door den Schoonhovenschen linksvoor, de man die het meest van allen naar een rustige vacantie verlangde. Het was een juweel van een goal; die van den rechtsvoor, de eerste, was echter van hetzelfde gehalte. Het geheele zevental van de S.Z. P.G. kan op een keurig gespeelde wedstrijd te rugzien, die onder de goede leiding van den heer H. G. Kok uit 's-Gravenhage natuurlijk was de voor dezen belang rijken wedstrijd aangestelde arbiter ook hier weer door een andere vervangen een vlot verloop had. Hoe de S.Z. P.C. zich hand haafde. De eerste aanvallen zijn voor do S.Z. P.C., waarbij eerst de mid-voor over schiet en daarna de opgezwommen links achter tegen de paal kanjert, welk laat ste pechstukje de mid-achter van De Zijl aan de andere zijde herhaalt. Een critiek moment ontstaat voor het S.Z. Sc P.G.- doel als niet zuiver genoeg op den keeper wordt teruggespeeld, de situatie is even wel spoedig opgelost door den mid-ach ter, die een lange pass geeft naar den iechts-voor, die geheel onverwacht op schitterende wijze achterwaarts inkogelt, waarbij de keeper van De Zijl geen schijn van kans kreeg tijdig in te grijpen (1—0). Bij oen vrije worp voor het doel van de S.Z. P.G. begaan de achterspelers de grove fout, als de worp is genomen, een oogenblik te aarzelen met zwemmen, waardoor de mid-voor van De Zyi plot seling vrij voor goal kwam te liggen; ge lukkig was de Leidenaar blijkbaar door het verkrijgen van deze opgelegde kans zóó verrast, dat ook hij op zijn beurt be leefd wachtte, totdat de S.Z. P.C-acb- terhoede, nu doortastend, in kon grijpen. Spoedig hierna is het rust. Direct na de hervatting weer zoo*n misverstand in de S.Z Sc P.C. achterhoe de: wel herstelt de schuldige speler zijn fout door den bal. als ieder reeds denkt: daar gaat-ie, nog van de doellijn weg te werken, doch een vrije worp onmiddellijk h'erna brengt De Zijl mid-voor in zóó gunstige positie, dat onze doelman geen enkele kans krijgt den bal te koeren (1—1) Overweldigend zijn onze stadgenooten nn in den aanval, maar het bekende futlooze schieten sluit voorloopig succes uit. Hier na een periode waarhij De Zijl het heft in handen neemt, doch de S Z. P.G.- doelman is in grootschen vorm en geeft „niet thuis". Bij een prachtig opgezette aanval van de Lekstedelingen maakt haar links-voor zich mooi vrij en uitgemilli- meterd zuiver plaatst hij den bal rakelings langs den paal in De Zijl-goal, het doel punt ,dat een oogenblik later nadat de S.Z. en P.C.-keeper nog eenmaal de be wondering van het in groote getale aan- wez ge publ ek had geoog3t door een ge weldig hard schot op brillante manier te stoppen het behoud beteekende van het tweede-klasseschap. In knal-stemming werd de terugreis aanvaard, waarbij menig vroolijk lied werd gezongen. Onze hartelijke gelukwenschen, S.Z. P.C.-ers. 2de klasse C K.N.Z.B.. Het momenteel in buitengewoon goe den vorm zijhde G.Z.C. haalde het onge looflijke kunststukje uit door R Z C. in zijn overdekte te kloppen met cijfers (36) die geen twijfel overlaten. Bravo, G.Z.C. 1 Haarlem heeft nu de beste papie ren, doch het lijkt ons het .meest waar schijnlijk dat S.V.H. en Haarlem gelijk zullen eindigen. Aan spanning ontbreekt het inmiddels bovenaan de ranglijst al evenmin als tot gisteravond in de onder ste lagen. De stand ziet er thans uit als volgt: gesp. gew. gel. verl. v.L pnt. Haarlem 8 6 0 2 22—8 12 S.V.H. 10 7 0 3 39—14 14 R.Z.G. 8 5 0 3 27—15 10 G.Z.C. 10 6 0 4 37—27 12 S.Z. P.G. 10 2 0 8 11—35 4 De Zijl 10 2 0 8 13—45 4 TURNEN. De Turnkring Gouda en Omstreken van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond heeft een zomeravondcompetitie voor handbal ingesteld, waaraan deelnemen: THOR. (Gouderak); Olympia (Haast recht); T.O.O.S. (Waddinxveen) en Ex celsior (Gouda). Gespeeld zijn reeds: T.H.O.R.Excelsior 0—3, Olympia—T.O.O.S. 3—1. Verder luidt het competitierooster: 5 Aug. OlympiaTHOR.; 7 Aug. Excel- s'orT.O.O.S.; 12 Aug. OlympiaExcel sior: 16 Aug. T.O.O.S.T.H.O.R.: 21 Aug. T.O.O.S.Excelsior; 23 Aug. T.H.O.R Olympia; 28 Aug ExcelsiorOlympia, 30 Aug. T.H.O.R.—T.O.O.S. TWEEDE BLAD. 3 NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1535 Hef Abossinischo conflict; Fransch- Britsch accoord. Laval belt Mus solini op. Vlootuitbreiding in Amerika. De Fransche en Engelsche ministers Laval en Eden hebben Woensdag tè Ge neve overeenstemming bereikt aangaande een compromis-formule inzake het Itali- aansch-Abessinische conflict De formule werd direct door Laval medegedeeld en toegelichtaan den Italiaanschen gedele geerde, baron Aloise en deze heeft haar naar Rome doorgegeven en zijn regeering instructies verzocht Oei de vertegenwoordigers van Abee- «inië hebben zich in verbinding met hun «egeermg gesteld. Naar verluidt, bevat de compromis-for- Binle de volgende 4 punten: le. Er wordt een vijfde scheidsrechter In de verzoeningscommissie benoemd. 2e. De verzoeningscommissie moet 4 September uiterlijk rapport uitbrengen 3e. Op dezen datum komt de Volken- bondsraad bijeen. 4». Indien inmiddels geen overeenstem ming is bereikt zal de Volkenbondsraad op dien datum de geheele kwestie .begin nen te behandejen. Als Italië en Abessinië met deze formu le accoord gaan, zal deze als resolutie aan den Volkenbondsraad worden voorgelegd. Er zal, eveneens met toestemming van Italië en Abessinië. onmiddellijk een con ferentie worden belegd van de 3 ondertee kenaars van hel verdrag van 1906 en voor gesteld zal worden, dat de Abessinische regeering reeds in het eerste stadium de zer conferentie zal worden uitgenoodigd, om er aan deel te nemen. Verder wordt voorgesteld de conferentie zoo niet in Ro me, dan toch op een andere geschikte plaats in Italië te houden, teneinde het Mussolini mogelijk te maken, persoonlijk aan de besprekingen deel te nemen, in dien hij zulks wenscht In dit geval is het mogelijk, d^.t Laval Frankrijk zal verte genwoordigen. V Lava! beeft Woensdag getelefoneerd met Mussolini en hem gevraagd de oppositie togen het Britsche plan op te geven, ten einde een oorlog te voorkomen. Naar men gelooft antwoordde Musso lini: „Dat is voor ons te vaag. de onderhan delingen kunnen een half jaar of langer duren Laat de Volkenbond een datum vaststellen voor wolken de vijandelijkhe den niet mogen beginnen". D© besprekingen werden voortgezet tus- echen Eden, Laval en Aloise. De jtfmerfkaanscbe mfrtfster wn Mari ne, Swanson, heeft in een persconferentie verklaard, dat het ministerie van Marine overweegt nieuwe versterkingen aan te leggen in den Stillen Oceaan na 31 De cember 1936, en tevens plannen heeft voor den bouw van nieuwe slagschepen en kruisers om op gelijken voet te blijven met de vlootversterkingen van andere mogend heden. Het ligt echter niet in de bedoe ling, het aantal steunpunten in den Stil len Oceaan te verhoogen vóór den afloop van het Londensche vlootverdrag. Swan- DE VANGARMEN. Zij had mademoiselle geschreven en een dag afgesproken, waarop zij haar om drie uur voor het postkantoor in Hampstead zou opwachten. „Daar ben ik dan, juffrouw Drum," be gon mademoiselle in haar gebroken En- gelsch, toen de beide jonge vrouwen el kaar op de plaats van samenkomst be groet hadden. „Maar waarom ontvangt n mij niet bij u thuis?" „Om mijn moeder," legde Margeret uit. „Zij weet er niets van, dat Michaël ver mist wordt, en als zij zag, zou zij na tuurlijk vragen...." „Ja, ja, ik begrijp het. U hebt groot gelijk. Laten we in die lunchroom daar aan den overkant gaan zitten. Daar kun nen wij theedrinken en de zaak bespre ken. Ik kan o veel vertellen." „Ik ben u dankbaar voor uw komst," begon Margaret, toen ze in uen rustig hoekje van den lunchroom tegenover el kaar waren gezeten. „Michaël „Dus hij is nog niet terug?" viel ma demoiselle haar snel in de rede. „Neen, de boerderij in Essex staat leeg en zij hebben hem waarschijnlijk meege nomen naar hun nieuw hoofdkwartier. Niemand weet waar hij is." En plotseling kon ze zich niet meer beheerschen en barstte in tranen uit. „Komaan, juffrouw Drum, huil nu niet," probeerde mademoiselle Cibot haar te troosten. „Ik weet zeker dat hij terug komt." \Vaar denkt n hem dan te vinden?" Iroeg Margaret, die zich door haar vrien delijke woorden wat getroost gevoelde, „de boerderij staat leeg en „Ja, ja, ja," viel mademoiselle Gibot baar ongeduldig in de ififkig „laat u dal sou voegde hieraan toe, dat dit een kwes tie was, die op een toekomstige marine conferentie aan de orde gebracht zou kun nen worden. Op een vraag met betrekking tot de Philippijnen. het steunpunt der Ameri- kaansche Aziatische vloot, antwoordde Swanson: „Voor hot geval wij de Philip pijnen zouden verliezen, zouden wij mis schien een ander steunpunt moeten zoe ken". De minister van Marine verklaarde ver der, dat de Vereenigde Staten ondanks de medcdeeling, dat Engeland voornemens is in de aanstaande zeven jaren 750 mil- lioen dollar uit te geven voor de moderni seering der vloot, zich aan het bouwpro gramma. in de wet-Vinson vastgelegd, zul len houden, behalve met betrekking tot slagschepen en kruisers. In dit opzicht zullen de Vereenigde Staten zich richten naar hetgeen andere staten zullen doen. Merkwaardig is, dat deze verklaring van den minister van marine werd afgelegd, enkele minuten nadat president Roosevelt had medegedeeld dat de geruchten dat de Vereenigde Staten het voornemen hadden na het afloopen van het vlootverdrag van Londen en Washington, Amerikaansche eilanden in den Stillen Oceaan te verster ken, slechte op vermoedens berustten. NEDERLAND EN ZIJN GULDEN. Het Fransche blad Information Finan- cière geeft nog een naklank op de Ne- derlandsche crisis. In oogenblikken van gevaar schrijft hot blad, ziet men eerst recht de ware geest van een volk wakker worden. Heeft men ooit aan het Nedeï- lapdsche volk kunnen twijfelen? Een volk, waar de practische zin gepaard gaat aan eerbied voor contracten en 'n aangeboren loyaliteit? Het Nederlandscbe volk ziet fn Colijn het symbool van weerstand tegen depreciatie en het heeft zich aan zijn zijde geschaard en zijn kapitalen terug-^ geroepen, want het moet gezegd worden, dat de guldensvorkoopen deze keer wel degelijk van Nederland zelf uitgegaan waren. Nederland heeft zich één van zin betoond met zijn Koningin, die eveneens aan den traditioneelen gulden trouw blijft. VEEHOUDERIJCENTRALE MAAKT WEER GEHAKT. Distributie onder steuntrek kend n. Dezer dagen is in opdracht van de No- derlandsche Veehouderijcentrale een aan vang gemaakt met de fabricage van zui ver varkensgehakt in blik. De te verwer ken varkens zijn eenigen tijd geleden af genomen met het doel, daardoor steun tt verleenen aan de varkensprijzen en zijn geconserveerd in koel- en vrieshuizen. Ht ligt in de bedoeling, dit varkensge hakt ter beschikking te stellen van werk- loozen en andere steuntrekkenden, op de zelfde wijze als thans reeds geschiedt met het rundvleesch en gehakt in blik. Het nieuw le fabriceeren gehakt zal in zoo verre van het reeds gedistribueerde pro duct verschillen, dat het uitsluitend uit varkensvleesch en niet uit een mengsel van varkens- en rundvleesch zal bestaan. Deze fabricage is gewenscht doordat de vraag naar de door de Nederlandsche maar aan mij over. Ik weet er alles van, in- vertrouwen gezegd..— Ik ben ook lid van het Genootschap." „U?" riep Margaret. Ze huiverde. „Hoort u tot die bende?" „Ja, dat Genootschap heeft mij nooit veel kunnen schelen, maar ik had mijn Pedro lief, zoodat ik alles wat hij wilde deed. In Barcelona heb ik mij aangeslo ten bij dien verschrikkelijken troep. Het wachtwoord, ja, dat ken ik nog en ik kan wel te weten komen, waar het hoofdkwar tier nu is. Daar zal ik heengaan en met hem sprekenen dandan red ik hem. Alles komt in orde, juffrouw Drum." „En vertel mij nu eens alles wat. u Meet," ging mademoiselle Gibot voort, toen zij haar honger en dorst gestild had. „Ik moet alles weten." Margaret deed daarop het verbaal van wat er allemaal gebeurd was, zij verzweeg echter dat Dick en sir Gregory, Perris van den moord op Medina beschuldigden. Maar bij wijze van vergoeding voor het verzwijgen van iets, dat van belang was, deelde zij de Frangaise mede, dat haar broer, Richard Drum, onder een aange nomen naam, eveneens lid van het „El Nuestro" was. Op mademoiselle's verzoek gaf Marga ret daarop een nauwkeurige beschrijving van Dick en daaruit bleek, dat hy bij zijn medeleden van het Genootschap als Geor? ge White bekend was. „Die broer is dus om zoo te zeggen het zwarte schaap van de familie," con cludeerde mademoiselle Gibot. „Ja, hij is slecht, door-en-door slecht. Vreemd," ging zij peinzend voort, „dat een broer van u zoo kan zijn." „Moeder en ik hebben zooveel verdriet van hem," antwoordde Margaret be droefd. „Maar dat hoeft u zich niet zoo erg aan te trekken." troostte mademoiselle Cibot. ,.U zult niet veel l«st meer van hem hebben.... heelemaal geen last zelfs jk km hem wel, ik zei met hem spreken." Veehouderijcentrale beschikbaar gestelde produoten zeer groot is en nog steeds toe neemt. Op deze wijze wordt bereikt een verlenging van den termijn van de be schikbaarstelling voor werkloozen. Daal de in het vorig aar de afzet gedurende de zomermaanden tot onder de 100.000 bussen per week, in Juli van dit jaar was de afzet per week tusschen 250 en 300 000 K G. Nader zal worden bekend gemaakt met ingang van welken datum de distributie van het nieuw te maken product zal aan vangen. DE HANDEL MET DENEMARKEN. Eio nadeel i ge balans. Met ingang van heden zal de Deenscbe invoer in Nederland niet meer behandeld worden op basis van de in Januari ge maakte afspraak, doch in plaats daarvan zullen voor dezen invoer uit Denemarken afzonderlijke contingenten gelden. Onze handelsbalans met Denemarken, welke steeds actief is geweest, is ten ge volge van de maatregelen en restricties, door de Deensche regeermg genomen, veranderd in een voor Nederland nadee- lige balans. Blesken»graaf. Bij het MULO-examen te Dordrecht slaagde voor diploma B de jon geheer T. de Vaal. Aan de op 2 en 3 Aug. te houden schietwedstrijden der burgerwacht teGiea- sendam zullen uit deze gemeente twee groepen deelnemen. Brandwijk. De Ned. Herv meisjes- vereen. „Niet in eigen Kracht" maakte per reiswagen een uitstapje onder leid.ng van ds. Blok. Het doel van den tocht was Ouwëhand's dierenpark te Rhenen. De dames hebben veel gezien en genoten. Evenals vorige jaren kan men oude belastingmerken inleveren bij den heer G. Suiker. De opbrengst van den verkoop dezer meriten komt geheel ten goede aan een philantropische isfelling. Uen gooie dus zijn oude plaatje niet weg! Wegens graafwerken voor de wa terleiding is thans het gedeelte weg Vui- lendam tot café Voorsluys yoot het ver keer afgesloten. Diamanten huwelijksfeest Hoornaar. Het echtpaar H. van Wijk en A. van WijkGelderblom vierde dezer dagen zijn 60-jarige echtvereeniging. Bei de oudjes zijn nog zeer kras en leiden nog een genoeglijk leven in hun woning in de Lage Giessen. De heer Van Wijk heeft den ouderdom van 79 jaar bereikt en zijn vrouw is 78 jaar. Vati Wijk ia ruim 40 jaar als landarbeider bij de familie Hakkesleegt in dienst geweest. Sinds eenige jaren werkt dese krasse oude man niet meer, maar men kan hem nog dage lijks bezig zien in zijn tuintje, hierbij trouw geholpen door z'n vrouw, die zeer veel van bloemen houdt Gedurende den geheelen dag van bet jubileum kwamen bezoekers de beide oudjes feliciteeren en er kwamen ook vele schriftelijke gelukwenschen binnen. 's Middags kwam burgemeester Zeeuw de beidi oudjes gelukwenschen, waarmede zij zeer vereerd waren. i er li ui ck zijn zuster bedreigd had, toen hij ar op haar wandeling over de hei ge- „Wanneer?** rroeg Margaret in span ning. „Zoodra ik er achter ben, waar het hoofdkwartier van het Genootschap nu is. Dan zal ik tevens mijn plan uitvoeren om uw verloofde le redden." „En hoe will n dat doen?" vroeg Mar- garet, gretig. Als antwoord haalde mademoiselle Ci bot een klein voorwerp uit haar tasch, dat er net zoo uitzag als dat, waarmee Dick haar op volgd was. „Als ik dit op den grond gooi," ver klaarde zij, „blijft er van ons niet te veel meer over. Ieder lid van het EI Nuestro Genootschap heeft zoo n luxe-artikeltje bij ®ich." En zij glimlachte veelbeteekenend. „Ea bent u van plan om die bom te gebruiken?" vroeg Margaret angstig. „Dat weet ik nog niet. Eerst moet ik meneer Perris spreken: dan pas kan ik uitmaken, wat voor maatregelen ik moet nemen of ik gooi de bom dadelijk op den grond, of ik wind haar op." „Wind haar op?" herhaalde Margaret niet begrijpend. Mademoiselle Cibot wees haar eén klein gaatje in het verzilverde omhulsel. „Hier past oen klein sleuteltje in," legde zij uit, ,.als ik de bom opdraai, barst zij uiteen. Na twee minuten, na tien minuten of na een uur. Dat hangt er van af hoe ver ik den veer opwindt." „Hoe kunt u het?" hijgde Margaret met afschuw in haar stem Mademoiselle keek haar een oogenblik aan en er was onuitsprekelijke bitter hei in haar blik. „Ik kan alles, juffrouw Drum. Mijn hart is gebroken, toen Pedro stierf. Ik was zoo gelukkig met hem," ging zij zuchtend voor. Maar nu," zij stond met een heftige beweging op, „nu zal ik mij wreken." „Maar wat wilt n doen?" vroeg Mw- garut, dte eveneens opgestepr. Rondom onzen gaven gulden Heerschte weder eens tumult, Doch de hoop van zijn belagers Werd ook dit keer niet vervuld Eventjes heoft zijn positie Wel iets in gevaar verkeerd, Doch met onverzwakte veerkracht Werd de aanval afgeweerd. Deze forsche afweerhouding Spreekt van vastberadenheid. En we zien met groot vertrouwen Naar 't verloop van dezen strijd- „Kalm, temidden van de stormen" Is 't oud Hollandsche devies, Wie z'n koers niet weet te houden Boekt toch vroeg of laat verlies! KANAALWERKEN BIJ JUTPHAAS STOPGEZET. Jutphaas. De dreigende stopzetting der werkzaamheden bij den aanleg van den kanaal tak VreeswijkJutfaas is een feit geworden. De aannemer, de firma De Vries en Van den Bosch uit Den Haag, heeft zich op het standpunt geplaatst, dat de borin gen, welke door de Rijkswaterstaat zijn verricht, onjuist zijn geweest. Het gevolg hiervan was voor de firma een zoodanige afwijking van de gemaakte bestekken, dat extra-onkosten moesten worden gemaakt die men aan de hand der cijfers niet mocht verwachten. Daar Waterstaat zich op het standpunt stelde, dat geen extra-vergoe ding kon worden toegekend, heeft de fir ma De Vries zich verplicht gezien het ge heele personeel ontslag te verleenen. Er moeten dijkverzakkingen en grond verschuivingen zijn voorgekomen, die het werkn oodlottig hebben beinvloed, zoodat ernstige kapitaalverliezen zijn geleden. Het feit, dat beide instanties niet tot overeenstemming konden komen, heeft een paar honderd menschen weer werkloos gemaakt. Een brandje. Meerkerk. Donderdagmorgen brak brand uit in het schuurtje van schoenmaker L. Gelukkig zag men aan de dikke rookwol ken spoedig wat er gaande was en wist men met eenige emmers water het bin nenbrandje te blusschen. Meerkerk. Toen Woensdagmorgen de veehouder Timmer zijn kaas had afgela den aan het pakhuis van den heer H. Beems, ging het paard er met den leegen wagen van door en holde de Lakcrveldsche kade op. Gelukkig kantelde de wagen niet en het paard werd bij de woning van den heer Den Braven tot staan gebracht. „Laat dat aan mij over," antwoordde mademoiselle Cibot. „Over een paar dagen ziet u meneer Perris zoo gezond als een visch. Hij zal zoo gelukkig met u zijn, maar ik Zij brak haar zin af fn moest zich op de lippen bijten om niet in tranen uit te barsten. Langzaam liep zij naar de deur. Margaret betaalde en volgde haar. „Wilt u meegaan om kennis te maken met mijn moeder? We hebben nu toch al les besproken." „Neen. ik ben niet meer geschikt om met goede menschen in aanraking (c ko men." Zij zweeg even en er was een pijn lijke trek op haar gezichf., „Hoe is. het toch met Laura?" vroeg z6 plotseling. „Zij is zoo gelukkig! Zij gaat gauw trouwen met Theodore Arden. Sir Gregory heeft eindelijk zijn toestemming gegeven." „Daar ben ik blij om. Meneer Arden is een goede, aardige jongen. Wat zal ze gelukkig zijnen u ook! Maar ik sta hier mijn tijd te verpraten. Over een dag of twee, drie zult u meneer Perris weer bij u hebben; ik beloof het u, adieu!" Ze drukte haar koude lippen op Marga ret's wang en ging haastij heen. Bevrijding. Mademoiselle Cibot kende hot „El Nues tro Genootschap" te goed, om niet te be seffen, dat hot heel wat moeite zou kos ten om Perris te bevrijden. Maar om te beginnen moest zij weten, waarheen het hoofdkwartier verpliaatst was. Op weg naar haar kamers zij had haar intrek in een rustig pension in Bloomsburr gaf zij een advertentie af voor de ..Daily Telegraph", waarin num mer 13 X verzocht, om het adres op te geven van den Octopus. Geen buitenstaan der zou vermoeden, dat een lid van het „El Nuestro" op deze wijze correspon deerde met den leider van de bende Inmiddels waren in alle boekhandels Jtpskeorfe, x*ambiljetten, te zien, die aan-1 Tot burgemeester benoemd. Molenaarsgraaf. Bij kon. besluit is pet 15 Aug. de gemeente-secretaris, de heer G. J. van der Hoeven, benoemd tot bur» gemeester v«m De Lier. De mwftrrijder C. de H. werd dooB T. K„ dig op een hooiwagen was gezeten aangereden. De H. kwam hierdoor gedeel telijk in den Graafstroom terecht. Het motorrijwiel bleef langs de kant liggea. De schade was gering. Nïeuwland. Tot secretaris der commis sie tot wering van schoolverzuim in de vacature J. Verbeek, is benoemd de heer Z. Wijnands, hoofd der bijz. lag. school. De begrooting van het burgerlijk armbestuur voor het jaar 1936 sluit i* ontvang en uitgaaf op f 2027.50. Sliedrecht. Het bestmrr der voetbalver. Slicdrecht heeft het plan, om het vijfde elftai dezer vereeniging aan tfce a^. com petitie deel te laten nemen. Streefkerk. Uitslag wedvlucht van do P.V. „De gevleugelde bode", van Ottignies, afstand 137.100 K M. Los. 12.30 uur. Aan komst eerste duif 2.24.08 uyr. In concours 43 duiven. De prijzen werden gewonnen door: 1, 3, 5, 7 en 16 H. van Meerkerk; 6, 11, 14 en 18 A. Stuurman; 8, 13 en 22 J. van der Graaf; 2, 20, 21, 23 en 24 W. L. Schippers MHzn.; 4, 10, 12 en 15 J. den Ouden; 17 A. van der Wal en 9 en 19 C. de Ruiter. Uitslajr van de wedvlucht van de P.V. „Luchtexpres" Streefkerk-Groot-Ammers van Otlignies, afstand 137.100 K M Loo 12.30 uur. Aankomst eerste duif 2.26.49 uur. Dg prijzen werden gewonnen door: 1, 3, 4 en 9 Joh. Streef; 2, 6 en 13 B. Si mons; 5, 7 en 14 W. Janse; 8 en 11 J. Donkersloot; 10 A. P. de Langen; 12 B. Burggraaf 15 B. Bouter. kondigen, dat er een nieuwe politieke ro man van Michaël Perris was verschenen, getiteld: „De man aan het stuur". En binnen een week reeds bleek, dat het boek van den tot dusver onbekenden schrijver enormen opgang maakte. „Een van de schitterendste Engelsche politieke romans die ooit geschreven is," luidde het oor deel van een der grootste bladen en het lezend publiek onderstreepte dit oordeel ten volle. De eerste .druk was binnen veertien dagen uitverkocht en de tweede in voorbereiding. Michaël Perris scheen woordelijk uitgesproken te hebben, wat er in de hoofden en harten der medeburger® leefde. Vier dagen na mademoiselle Cibot's aankomst verscheen in de advertentieko lommen van de „Daily Telegraph" een medcdeeling, dat nummer 13 X die avond in Wire Road 56, Sout-Kensington, ver wacht werd. „Dat i^niet mis," dacht mademoiselle glimlachend. „Guzzman schijnt het er ro yaal van te nemen. Enfin, hij heeft er geld genoeg voor!" Den heelen dag was zij vreesclijk op gewonden en om acht uur stapte zij in de bus, die haar naar South Kensington bracht. De plaats van samenkomst, die haar in de advertentie was opgegeven, bleek een doflïg heerenhuis en een arge loos voorbijganger zou den indruk gekre gen hebben, dat er een soirée was. Er stonden een paar schitterende auto's en een paar heeren in avondtoilet gingen te gelijk met mademoiselle Gibot binnen. Zij noemde d enin livrei gekleeden bediende, die haar binnenliet, het wachtwoord en werd onmiddellijk in een zijkamer sela- ten, waar zy haar hoed en mantel af deed. Zij droeg een smaakvolle zwart satijnen avondjapon en om haar hals had zij een mooi collter van halr-edelsteenen In het zacht-roode licht zag zij er niet zoo bleek en vermoeid uit als overdag.

Schoonhovensche Courant | 1935 | | pagina 2