Gemengd Nieuws Gemeenteraden. Wat geeft de Radio. Kerk en School Kapitein Klakkebos op de Leeuwenjacht WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1935 ERNSTIG ONGELUK IN STAATSMIJN „HENDRIK". Twee mijnwerkers omgekomen. Dinsdagmorgen te ongeveer vijf uur zijn Op de staatsmijn „Hendrik" te Heerlen de meesferhouwer J. P. Habets en de houwer H. J. Diwisch, terwijl zij een' re paratie aan een kooi van een hulpsehacht verrichtten, tengevolge van het breken van den hijsch Isabel met de kooi ongeveer 45 M. neergestort. Zij waren onmiddellijk dood. Habets was 32 jaar oud en woonachtig te Rumpen. Diwisch was 29 jaar oud en woonachtig te Amstenrade. Beiden waren gehuwd. DE NOODLANDING OP HET BIETEN VELD. Onderzoek en ernstige berisping. Er is een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de noodlanding van een K.L. M.-toestel op een bietenveld bij Aalsmeer, vorige week Woensdag. Het bleek, dat de piloot Frenken, die de machine met groote vakkennis op het bietenveld heeft neerge zet, voor het opstijgen een zeer groote fout begaan had, door den behzine-voorraad op de peilgiazen niet te oontroleeren. Daar de gezagvoerder hier de verantwoordelijke persoon is, kon de fout alleen aan hem worden geweten. De piloot heeft het feit toegegeven en is door de directie van de K L.M. streng berispt. Omdat de landing geen nadeelige gevolgen heeft gehad, is geen disciplinaire straf gevolgd. EEN KRANIG AGENT. Honderd communistes uiteengejaagd Te Amsterdam verscheen,Maandagmid dag voor het Duitsche consulaat aan de Weteringschans eensklaps een troep van ongeveer honderd communisten, die aller lei onaangename dingen schreeuwden. Een politieagent, die voor het gebouw op post stond, verspilde weinig tijd aan woorden, doch trok dadelijk de sabel en sloeg op zijn eentje, de troep uit elkaar. Dit bracht er zoo de schrik in. dat de demonstranten in alle richtingen het ha zenpad kozen. Eenige minuten later was assistentie te plaatse, doch toen was de zaak al beslecht. Echter is voor alle zeker heid de post voor het consulaat verdub beld. EEN KRIJGSHAFTIGE GRIJSAARD. Zijn optrede» voorkomt erger. Te Blslo (Fr.) hoeft op een turfveld een Vechtpartij tusschen de families C. en B. plaats gehad. De 80-jarige A. G. was met zijn zoon naar een turfveld gegaan om turf te halen. Kort nadat zij met het opladen wares begonnen, kwamen K. B. en zijn zoon aam en uitten allerlei bedreigingen. De zoon van G. schonk hieraan in het eerst weinig aandacht, terwijl de vader een eindje verder aan het bijeen brengen van de turf bezig was. Na «enigen tijd eohter ontstond tus schen G. en B. en diens zoon, welke beide laatsten met een schop en een hooivork gewapend waren, een verwoede vechtpar tij G. kreeg eenige slagen met de schop op het hoofd en een steek met de hooivork in zijn arm. Daarop greep hij ook een schop. De oude vader kwam zijn zoon te hulp, waatbij ook hij 'n steek in den arm opliep. Hij verweerde zich echter zoo dap per, dat B. en zijn zoon tenslotte de vlucht moesten nemen. C. en zijn zoon stelden zich onder dok tersbehandeling, doch hoewel zij veel bloed verlies geleden hadden, liet hun toestand zich toch vrij goed aanzien. De marechaus see wist den ouden B. spoedig te arrestee ren. Zijn zoon is Zondagmorgen yroeg van zijn bed gelicht. De schoppen en de hooi vork zijn in beslag genomen. De oorzaak van de vechtpartij moet ge zocht worden in een meenings verschil over het turfveld. HET CONFLICT IN DE SIGARENIN- DUSTRIE. Voorloopigo besprekingen. In aansluiting op de uitspraak van de arbitrage-commissie voor het loon vraag stuk in de sigarenindustrie, hebben de da- gelijksche besturen van het Verbond van Sigarenfabrikanten in Nederland (Noor delijk Verbond) en van de Vereeniging van R.K. Sigarenfabrikanten (Zuidelijk Verbond) een voorloopige bespreking ge houden. Besloten werd aanschrijvingen te richten tot de arbeidersorganisaties, welke niet rechtsstreeks bij de arbitrage betrokken waren, met het verzoek alsnog te willen deelnemen aan een nieuw over leg, gebaseerd op de grondslagen van het arbit rage-rappor t Desbetreffende brieven werden verzon den aan den Ned. Sigarenmakers- en Ta- baksbewerkersbond. de RK. Organisatie van Sigarenmakers en de Ned Federatie van Sigarenmakers. Wellicht zal het na der overleg binnen eenige weken plaats hebben. Daarna zullen de werkgeversor ganisaties haar houding bepalen. SCHOKKER OP EEN PIER GEWORPEN EN GEZONKEN. Opvarenden met moeite gered. Gisternacht was de Scheveningsche schokker 291 op de Noordzee aan het visschen geweest, doch was door den storm overvallen. De schipper besloot den Nieuwen Waterweg binnen te loopen.. Toen hij evenwel met zijn scheepje de pier was genaderd, sloeg de motor af en tot overmaat van ramp werd het zeil door een rukwind aan flarden gescheurd, zoo dat het schip in groote moeilijkheden geraakte. Het werd door de golven op de Zuiderpier geworpen. De drie leden der bemanning, die aanstonds zagen dat hun schip reddeloos verloren was, sprongen op de punt van de pier. Maar er sloegen groote golven over de pier en ieder oogenblik dreigden zij door het water te worden meegesleurd. Gelukkig was het ongeluk te Hoek van Holland opgemerkt De reddingsvlot van de Maatschappij voer uit, weldra gevo'gd door de reddingboot „President Wierds- ma". Met groote moeite1 slaagde de red dingsvlot er in, de drie mannen van de pier te halen. Het waren schipper G. de Jong en de twee helpers Johan Pronk en Ferdinand Bal, allen uit Sdnereningen. Geen van hen had eenig letsel bekomen. Intusschen hadden de golven het acheépje op de pier lek geslagen, zoodat hot was gezonken. NIEUWE BRAND OP BRUSSELSCHE WERELDTENTOONSTELLING. Vijftien stands yernield Zooals men weet heeft enkele weken geleden een bread groote schade op de Brusselsche wereldtentoonstelling veroor zaakt. Thans is er op het tentoonstellings terrein in den nacht van Zaterdag op Zondag een nieuwe brand uitgebroken Omstreeks 1 uur merkten voorbijgan gers dat uit een complex paviljoentjes en barakken in het Lunapark rook opsteeg. De brandweer van de tentoonstelling was spdedig ter plaatse, alsmede die van het centrum van Brussel. Het tuur werd krachtig aangepakt en na een half uur was men de situatie meester. Ongeveer 15 kleine stands zijn verbrand, w o. eenige restauraties en drinkgelegenheden zooals „Het Witte Paard". Een menagerie waar in zich vier leeuwen bevonden, liep ook eenigen tijd gevaar, doch de kooien waar in de dieren waren opgesloten konden tijdig op veiligen afstand van het vuur ge bracht worden. Met vernielde complex be sloeg een oppervlakte van ongeveer 250 vierk. M. De schade bedraagt ongeveer 'n half millioen francs en wordt door verze kering gedekt. Onder de vernielde stands bevond zich er een van een Amsterdamsche carrica- turist, wiens inrichting ook reeds een maal op de Parijsche wereldtentoonstel ling is afgebrand Hij was niet verzekerd en alles is door het vuur vernield. De verwoeste stands zullen waarschijn lijk binnen enkele dagen weer worden op gebouwd. Als oorzaak van den brand ver moedt men kortsluiting. EEN TIJDPERK VAN BEPROEVING. W«w honderden Joden uit gewezen. Verscheidene honderden Joodsche gezin nen moesten Maandag in allerijl Rottach Egern nabij Tegernsee in Beieren veriaten, nadat zij bevel hadden gekregen om te vertrekken. Ook Joodsche zomergasten in de Beiersche Alpen-districten hebben een zelfde bevel gekregen. In deze opdracht, welke onderteekend was door den nazi leider van het Alpen-district, wordt ge zegd, dat, indien de,Joden bun zomerver blijven in de Alpen-gebieden niet binnen 24 uru hebben verlaten, hun veiligheid niei kan worden gewaarborgd. Het bevel tot uitwijzing is gevolgd op een anti-joodschen propagandatocht, die Zondag door bruinhemden is georgani seerd ie de badplaatsen en zomerverblijven in Zuid-Beieren. VOOR JODEN VERBODEN. lis voorzitter van de Landelijke Ver- keersvereen ging Harz heeft minister- precident Klagge» aan a'le 'oeristen- plaatsen van het Harzgebied een verorde ning doen toekomen, vo'gene welke gelast wordt bekend te maken, uat Joden in al deze plaatsen ongewensclit zijn. Boven dienmogen geen advertenties van Joodsche firma's cf verhuuradvertent es is de propagandageschriften meer wor den opgenomen NIEUWE DUITSCHE DIESELTREIN. Snelheid voor alles. In Duitschland is een nieuwe Dieselsnel trein in dienst gesteld, nJ. de „Vliegende Frankforter", die een zeer snelle verbin ding tusschen Berlijn en Frankfort aan de Main verzekert. Maandagochtend heeft de niéuwe trein, een Diesel van twee trein- eepheden, zijn eerste proefrit gemaakt Om 6.40 vertrok de trein van het station I te Frankfort m om 11.46 was hjj te Ber lijn. Op het bochtige en heuvelachtige tra ject tusschen Frankfort en Erfurt, vari eerde de snelheid van 130 tot 170 K M. Toeschouwers langs den spoorweg zagen het 44 meter lange gevaarte in precies één seconde aan zich voorbijrazen. Met het oog op deze snelheid zijn de sein voorschriften gewijzigd. De trein in behalve van de ge wone luchtdrukrem ook voorzien van een magneetrailrem,t die een remkracht heeft van 10 ton. BOEREN IN NOOD. Veelzeggend* vergadering. Zendag hebben te Amiens (Fr.) talrijke boeren uit Noord-Frankrijk een vergade ring belegd om te spreken over maatrege len ter bestrijding van de crisis in het landbouwbedrijf. De boeren wenschen prijsbescherming, en wanneer deze zonder resultaat blijft, zullen zij propaganda ma ken voor een krachtige deflatie-politiek, waarbij zij zjch door geen maatregelen van niemand ook zullen laten weerhou den. Op het congres hebben vertegenwoordi gers van meer dan 500 boerenbonden be sloten zich aaneen te sluiten. Er werd een resolutie aangenomen waarin geëischt werd herstel van de graanprijzen, een zoo ver mogelijk gaande deflatie en een verhooging van de prijzen van landbouwartikelen. De vertegenwoordigers van de plaatselijke groepen legden den eed af alle betrekkin gen met de regeering te verbreken, indien hun eischen worden afgewezen. NIEUW GEVAL VAN MENSCHEN- ROOF Franschman over DuHsche grens gesleurd. Er heeft zich een njeuw geval van men- schenroof voorgedaan aan de Duitsche grens. Nimsgern, een Fransch mijnwer ker uit Petite Rouselle, is op Fransch ge bied door twee mannen vastgegrepen en over de Duitsche grens gesleurd. De mo tieven tot deze daad zijn niet bekend. EEN NIEUW GEWEERj. Vijf tip schoten per «alnuut De „Sunday Dispatch" kondigt afin, dat bij het Britsche leger een licht model ge weer zal worden ingevoerd, waarmede per minuut vijftig schoten kunnen worden ge lost. Dit nieuwe geweer is een Engelsche uitvinding en is gekozen uit vijf nieuwe geweermodellen, waarvan twee buiten- landsche vindingen zijn. De vervanging van het oude model zal drie millioen pond sterling koeten. KATTEN EPIDEMIE IN ENGELAND. Reeds duizenden slachtoffers. Duizenden katen zijn in Engeland aan buikgriep geatorven. De ziekte is zeer be smettelijk en vempreidt zich snel. Slechts bij dadelijk ingrijpen kan erger nog voor komen worden. Meestal echter sterven de dieren binnen enkele dagen. De warmte schijnt de verspreiding van de ziekte te bevorderen. DE ACTIE DER DEENSCHE BOEREN. Het ultimatum aan de regeering. Het ultimatum, dat de Deensche boe ren na hun demonstratie te Kopenhagen aan de regeering hadden gesteld, wint aan actualiteit, nu de termijn van veertien dagen bijna voorbij is en de regeeving er nog niet in geslaagd is, maatregelen te gen de sterke prijsdaling der Deensche landbouwproducten te nemen. In den loop der komende dagen zal thans blijken of de boeren inderdaad de levering van melk en andere landbouwproducten zullen stopzetten. De voorzitter van den Deenschen land- bouwbond heeft een manifest gepubli ceerd, waarin de regeering tot Donderdag den tijd wordt gelaten om mede te dee- len, welke maatregelen zij denkt te ne men om een einde te maken aan den nood'oestand, die vele boeren dwingt hun boerderijen te verkoopen. KERKSCHAT GESTOLEN. Twee arrestaties. In Spanje is de geheels kerkschat van de historische kathedraal van Pamplona gestolen. In den nacht van Zondag op Maandag zijn inbrekers door een ra&m binnengedrongen, nadat zij het traliewerk hadden weggezaagd. Vele gouden, met dia manten bezette voorwerpen, zijn hun in handen gevallen. Men vermoedt, dat een van de dieven zeer goed den weg wist in de kathedraal De politie heeft onmiddellijk de controle aan de grens, die slechts een kwartier van Pamplona verwijderd ligt, verscherpt. Twee vreemdelingen, die ervan worden verdacht betrokken te zijn bij den diefstal, zijn reeds gearresteerd. OVERSTROOMING IN BRUINKOOL- MIJN. Veertien mijnwerkers verdronken In de bruinkoolmijn Ribollo van de maatschappij Montecatini, in de nabijheid van Rome, zijn door binnenstroomend water 14 arbeiders gedood. Daar de in de mijn aanwezige arbeiders eerst op het al lerlaatste oogenblik het gevaar bemerkten was geen redding meer mogelijk. De reddingswerkzaamheden gingen met groote moeilijkheden gepaard, daar het zeer moeilijk is, in het overstroomde deel der jnij» door te dringaa. Donderdag 15 Augustus. Hilversum. 1875 M. A.V.R.O. 8—9 Gra- mofoon; 910 Concert door het Ensemble Francis Keth; 10—10.15 Morgenwijding; 10.1510.30 Gramofoon10.3011 Con cert door het Ensemble Francis Keth; 11 11.30 Jeanne Verstraete leest drie Vlaamsche volksvertelsels; 11.30—1.20 Aansluiting met het Festspielhaus te Salz burg. Concert door het Weenach Philhar- monisch Orkest; in de pauze; Gramofoon; 1.20—$ Concert door het Omroep-Orkest en Zangvoordracht; 33.15 Zang en Pia no; 3.153.45 Gramofoon; 44.30 Half uur voor zieken en thuiszittenden; 430 4.46 Gramofoon; 4.456.30 Voor grootere kinderen. Opvoering van: I: „De Stroop pot"; II; „De Legende van Weeterschou- wen"; 5.30—6.30 Concert door de Octopho- nikera; 6.307 Sportpraatje door den heer H. Hollander. 7—7.30 Piano; 7.35—8 Jhr D. G Roëll over: „Hoe een museum te zien"; 8—8j05 Nieuwsberichten; 8069 Gramofoon; 99.20 Concert door het Omroep-Orkest; 9.209.30 Ik ben van de week in/bij., geweest, door Gustav Czopp; 9.3011 Concert door het Omroep-Orkest en Viool; 1010.15 Gramofoon; 1111.10 Nieuwsberichten; 11.1012 Concert door de A.V.R.O.-Decibele. Huizen. 3015 M. KRO 8-0.15 Concert; N.C.R.V. 1010.15 Leger des Heilskwar- tiertje; 10.1510.45 Morgendienst door Ds. W. J. Manger; 10.4511 Gramofoon^-' K.R.O. 1111.30 Gramofoon; 11.3012 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin; 12.152 Concert door het K.R.O.-Orkest en Gramofoon; N.C.R.V. 2 3 Gramofoon; 33.30 Yrouwenhalfuur- tje; 350345 Gramofoon; 45 Bijbelle zing door Ds. G. Groeneboer; 5—5.30 Cursus handenarbeid voor de jeugd; 5.90 6.30 Chr. Liederenuurtje door Johannes de Heer; 6.30—6.43 Gramofoon; 6.43—6 58 C.N.V.-kwartierlje Spreker: J. Schipper, secretaris; 7.15—7.30 Radio-reportage, eventueel Gramofoon; 7.80—8 Weekover zicht: „Wat er op de wereld gebeurt", door Corn. A. Grayé; 8—8.05 Weer- en Nieuws berichten; 8.0510.25 Een lustig zomer avond-programma; 10.25—1030 Nieuws berichten; 108011.30 Gramofoon. Vrijdag 1 Augustus. Hilversum. 1875 M V.A.R.A. 8 uur Gra mofoon; 8 05 uur Gramofoon; V.P.R.O. 10 uur Morgenwijding; V AR A. 10.15 uui Voordracht door Jan Lemaire; 10.35 uur Gramofoon; 11 uur Voordracht door Jan Lemaire; 11.20 uur Gramofoon; A.V.R.O. 122.16 Concert door „De Minstreels" en Gramofoon, 2.152.35 Dr. M. G. de Hoer over: „Een 18de eeuwsch dagboek"; 2.35 3.10 Gramofoon; 3104 Concert door de A V.R.O.-Decibels; V.AÜ.A. 4 uuf Con cert door Orvitropia; 5 uur Voor de Kin deren; 5.30 uur Concert door de Zonne kloppers; 6.15 uur Concert door de Flie refluiters; 7 uur „Het bouwen in de Sow- jet-Vnie". Lezing door Ir. Stam; 7.20 uur Zang door de V.A.R.A.-inderkoortjes „De Roodborstjes" en „De Krekeltjes"; 7.50 uur Nieuwsberichten en één minuut voor Nederlandscb fabrikaat; 7.58 uur S.O.S.- bericljtéiï; V.PR.0. 8 uur Lezing: Een veelgehoorde uitspraak; Ik ben niet on godsdienstig, maar ilk ben de kerk ont wend". Spreker; Ds. G. Westmyse; A V. R.O. 8.30—10.30 Concert door het Resi dentie-Orkest, Alt en Viool; in de pauze: V.P.R.O. pl.m. 9 15 uur Cursilfc: „Rem brandt en Vermeer". Tweede voordracht. Spreker: Dr. G. Knuttel Wz.; pl.m. 10.15 uur Lezing: „Kincïéren varen naar Noor wegen". Spreker: De heer Agtmaal; V.A. R.A. 1112 Gramofoon. Huizen. 301.5 M. N.C.R.V. 8—8 15 Schrift lezing en Meditatie; 8.15930 Gramo foon. 10 30—11 Morgendienst door Ds. L. J. Allaart; 1112 Orgelbespeling; 12.15 12 30 Gramofoon; 12.302 Concert door het Ensemble van der Horst en Gramo foon; 22.30 Gramofoon; 2.303 Lezpn van Chr. lectuur; 33.45 Piano-recital; 45 Zang en Piano; 56.15 Concert door het Haagsch Piano-kwartet en Gramcf- foon; 6.156.30 Gramofoon; 6.306.58 „Bloembollen voor den tuin, welke heel vroeg moeten worden geplant", door A. J Herwig; 7pl.m. 7.15 Nieuwsberichten; pl.m. 7.157.30 Radio-reportage, eventu eel Gramofoon; 7.30—8 Literair halfuur tje; 88.06 Weer- en Nieuwsberichten; 8059 Concert door de Kon. Militaire Kapel; 9930 8. M. v. d. Galiën over: „Van een ouden cikeboom"; 9.30—pl m. 10.10 Concert door de Kon. Militaire Ka pel; pl.m. 10.1010.15 Nieuwsberichten; 10.1511 £0 Gramofoon. REDDERS VERDRONKEN. Na hun taak te hebben volbracht. Zondag sloeg nabij Bari (Italië) een pleziervaartuig om, waarin zich een aan tal kinderen bevond. Twee jongelui van omstreeks 20 jaar, slaagden erin, alle kin deren te redden, waarna hun krachten hun begaven en zij tengevolge van uitput ting zelf verdronken EEN LEGAAT GEWEIGERD. Uit anti-Joodsche overwegingen. Te New-York overleed eenigen tijd ge leden een vermogende dame, die een le gaat van 500.000 dollar vermaakte aan haar geboorteplaats Bydgoszcz, in het Westen van Polen, ten behoeve van de ar men en behoeftigen in haar geboortestad. De gemeenteraad van Bydgosczcz besloot uit anti-semietische overwegingen de na latenschap niet te aanvaarden. Het Poolsche ministerie van binnen- landsche zaken heeft dit besluit van den gemeenteraad voorloopig vernietigd en de zaak thans in behandeling. NED. HERV. KERK. Drietal te Harderwijk: Ds J. G. Ab- bringh te Papendrecht, Ds. J. D. Kleijne te Ooltgensplaat en Ds. P. J. Steenbeek te Oudewater. t Beroepen te 's-Gravenzande (Evang. Unie) Ds. A. G. van Wijk te Berkenwoude. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Mijdrecht Ds .J. Kapteyn te Kralingsche Veer. DE HEIDENSCHE BEWEGING. Op grond van informaties ter bevoegder plaatse deelt het Ned. Chr. Persbureau mede, dat de heidensche beweging in Duitschland in den laatsten tijd erg tos- genomen is Het is eon feit, dat de kerk strijd het voor alle kerkelijke groepen bit tere gevolg heeft, dat talloozen en met na me do jeugd, zich vanwege dezen langdn- rigen strijd van alle kerkelijke partijen afkoeren en in de mystiek van het nieu we heidendom meer bekoorlijks vinden. Het is ook een feit, dat de kerkstrijd 'de kerk tegenover dit heidendom betrekkelijk machteloos maakt. Kwamen oorspronke lijk heidensche huwelijkswijdingen zeld zaam voor (het eerste geval van een hei densche huwelijkswijding deed vier reizen om de wereld in de bladen aller landen), thans komen zulke wijdingen vrij veel voor. De jeugdleiders der Hitlerjeugd wij den elkanders huwelijken. In de Hitler jeugd groeit de invloed van het heidendom met den dag. BaJdur von Schirach en zijn plaatsvervanger Lauterbach (welke den vroegeren, Chris tel yken gezin den, plaats vervanger Habersberg verving) staan in den laatsten tijd sterk aan de zijde van Alfred Rosenberg. Het is een feit, dat de kerken, zoowel de Roomsch-Katholieke als de Duitsch Evangelische kerk, bezig zijn de jeugd te verliezen, en dat de ker ken hierdoor in grooten nood voor de toe komst komen. De „lachende derde", bij den kerkstrijd is zonder twijfel, de heidensche beweging. Ze groeit sterk en profiteert van de religieus® ellende ran den kerkstrijd op ontzaglijke manier. 23. Onbekend met het onheil, dat hij had gesticht, zette de kapitein zijn schietoefe ningen voort. Behalve koeien, was er ach ter 't struikgewas nog een boerderij De boer lag lekker lui in zijn hangmat, ter wijl zijn vrouw de wasch deed. Het was een liefelijk, vredig tooneeltj». 24. Ach. hoe wreed werd de rust ver stoord! Een der kogels van kapitein Klak kebos trof precies het touw, waarmede de hangmat vastgemaakt was. en nog wel aan 't hoofdeinde, zoodat de boer met z'n hoofd in het lekkere, vetje sopje viel Hij had dus meteen z'n Zaterdagsche beurt beetl PERDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZU1P-H0U.ANP EW UTRECHT. SehM.nKw.nwli. C.urint WOENSDAG 14 AUGUSTUS 193» Ameide. Gemeenteraadsvergadering van Donder dag 1 Augustus. Afwezig de heer J. vi d. Hek. Voorzitter burgemeester Luyendijk. Na opening met gebed worden de notulen gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen is de goedkeuring van en kele raadsbesluiten. Ged. Staten verzoeken om wijziging van de $choolgeldverordenmg van 1860. waarbij de kpsleri verdeeld werden over Tienhoven en Ameide. Zij wenschen dat er slechts één administra tie gevoerd wordt, n.l. te Ameide. waar de desbetreffende school is gevestigd. Tienhoven zal dan naar verhouding in de kosten moeten bijdragen B en W. stel len voor een nieuwe regeling vast Ve stel len Aldus z. h. st. besloten. B. en W. stellen vervolgens voor een overeenkomt* aan te gaan met het destructiebedrijf te Dordrecht. De kosten zullen voor Amei de bedragen 1V» ct. per inwoner en per H.A. of f 34 per jaar. De overeenkomst zoa loopen van 15 Augustus 1935 tot 31 December 1937. Tot 1 Juni 1936 behoeft men overigens nog nipts te betalen In ge vallen dat cadavers gebrand moeten wor-' den, zooals bij miltvuur, komen deze ex tra kosten voor rekening van de gemeen te. doch ze worden door het rijk vergoed. De heer Den Boer informeert, of. ais de zaak normaal loopt, men met f 34 per jaar klaar us, afgezien van liet aantal cadavers. De voorz. antwoordt bevestigend en wijst erop. dat, hoe meer cadavers afge leverd worden, hoe liever het bedrijf dit zieL De veearts heeft dan ook geadvi seerd bij dit destructiebedrijf aan te slui ten. De raad van Tien hoven heeft reeds een desbetreffend besluit genomen, met het voorbehoud, zijn standpunt te wijzi gen, als Ameide anders mocht besfiRsen. Spr. stek echter voor, hetzelfde besluit te nomen. Tenslotte zit men er met zijn boeJe Jewen aan rast. Aldus wordt z. h. at. bealoten. Aan de orde komt dan hot schreven *am B. en W van Vianen inzake het stichten ean sen votambteiijken dienst voor de kenrmgsweL verwezen naer bet raadovomtag van Tienhoven). B. en W. steken voor rêet op bet achrij- weu m te gaan, daar men aeer tevreden, is met dezen veearts. Bovendien zou ac eoord gaan met de wenschen van Vianen een groote financieeje strop voor de ge» meen*® bet eekenen Door dien overgangs maatregel wordt de keoringsveearts als hulpkemnneester ondergeschikt. Men heeft reed6 zooveel getob gehad met den vleeecb- beuringsdi«nst en nu werkt hij goed, dus te het niet noodig te veranderen. Overi gens, waarom moet Vianen deze den toon aangeven? Het hoofd van den vol- ambte lijken dienst kan evengoed in Amei de zijn woonplaats kiezen. De heer Den Boer vindt de indeel i-ng met een hoofrtken rmeester toe te juichen. Zoo iemand toch te onafhankelijk van de veehouders. Men moet piet vergeten dat dp hoofdzaak van den vleeechkenringsdienst da volksgezondheid betreft. Aks Ged. Sta ten meter tijd zulten zeggenc wij stellen zetf keurmeesters aan, dan zoa spr. dat een goede zet vinden. De voorzitter is bot er mee eeos, Bat men in de eerst© plates oog moet hebben voor de volksgezondheid. Als die hmr minder goed gediend wierd. zoa spr voor zqn om zieh aan te sluiten bij een votembtelijken dienst. Maar het is na •on ander geval. Door eventueel© aanshji- tu* am 4» dienst er met beter op wor- den. De heer Don Boer acht het beter als bet rijk nekf aanpakt. Het doel is natuur lijk te voorkomen, dat een veearts tege lijk kaurmeaster ia, hetgeen in sommige gavaJea bedenkelijke verhoudingen in het Do voariitter wijst erop, dat men wat dft laatste betreft, m Ameide geen Diepenhort merkt nog op, èai, ate men ©en veearts verbood als op te treden, hij geen be- Ite beer Den Boer zegt dat het nooit dezen kant had moeten heengaan. De voikegnsondheid knoet behartigd worden door onafhankelijke ambtenaren. Weth De K r m i k gelooft, dat de TOttsgneondheid goed behartigd wordt, dt» men behoeft thane alleen maar te kijken naar het voordeel. Als Ged. Sta ten op een dergel ijken dienst aandringen, kan men altijd verder zien. De boer Den Boer licht toe dat Ged. Staten met zien naar hol voordeel van naar alleen aandacht de volksgezondheid Overi- «pr erop attent, dat hij deete van den veearts te .wSU» zeggen Het «dniyven wordt daarna voor ken- mureiing aangenomen en het ooilege zal m W. aam Vtanzn berichten, dat men Tutu-— N. a» 4» MkbtBg i een volamblelijken dienst zijn medewer king te verleenen. Daarna komt nog eens ter tafel het 'a- len schilderen van woningen, namelijk 16 aan den Achterweg, 12 aan de Broekscheweg en 1 aan den Zouwen- dijk. De laagste mechrijving was voor de woningen aan den Broekscheweg f 294 (begrooting f 200), die van het opschil deren van 8 woningen aan den Achter weg en het nazien der andere 8 bedroeg f 343 (begrooting voor het opschilderen van alle 16 woningen f 480). De laags'e inschrijving was voor de woning aar den Zouwendijk f 72 (begroot mg f 40). De inschrijving is geschied ijl 3 ferceelen. De voorzitter deelt 'mee dat B. en W. de inschrijving wel wat hoog gpvon- den hebben, maar aangezien de gemeente- opzichter erop wiist. dat thans goed weik geleverd zal worden, wil de meerderheid van het college voorstellen om met d«*z© inschrijving accoord te gaan. Weth. De Kruik te er tegen. Spr zegt dat de gun ning nog niet geschied is. De heer Diepenhorst meent, dat de opzichter bij het opmaken \an zijn be grooting voor het opknappen van die wo ningen. er toch ook wel rekening mee ge houden zal hebben, dat het werk goed uitgevoerd zou worden. De voorzitter zegt dat ditmaal hoog is ingeschreven. Soms valt een inschrij ving mee en «om« valt die tegen. Daar m niets aan te doen. Spr. stelt voor de ver gadering te schorsen om over deze aan gelegenheid nader te onderhandelen. Hiermee gaat de raad accoord. Tevens worden tot leden van de com missie voor het onderzoek der geloofs brieven van de nieuw gekozen raadsleden benoemd de heeren Van Kekom, Den Boer en Van Gent. Na heropening deeft de voorzitter mee, dat wegens het aanzienlijke verschil tusschen begpooting m inschrijving voor het opschilderen van genoemde gemeents- woningen met ai gem oen e stemmen beslo ten te, het werk niet te gunnen. De heer Van Kekem rapporteert daarna, dat de sakken van de nieuw- gekozeu raadsleden m orde bevonden zijn en adviseert tot toelating, waartoe z. h. st. wordt besloten. Bij de wijziging van de gemeentebo- grooting 1935 blijkt nog dat aan keu*- loonen reeds een bedrag van ongeveer f 2600 is ontvangen, terwijl de raming slechte f 900 bedroeg. B. en W. bieden vervolgens de ge meenterekening 1934 aan Deze sluit met oen voordeelijg saldo van f 2131,32 De kapitaal dienst heeft een nadeeltg saldo van f 237,26. Tot commissieleden voor het nazien dezer rekening worden aangewezen de heeren v. i. Hek, Den Boer en Diepen horst te» de wijst de heer Den Boer op den slech ten toestand van de onderste treden van een betonnen trapje aan de Lek, dat de menschen gebruiken om water te halen. Dat trapje levert mi min of meer gevaar op- De voo zitte-r belooft bet trapje te laten vernieuwen. Weth. De Kraik spreekt over de zware boomen m de Liessteeg. die bij stormweer gevaar opleveren, daar ze bij ontworteling den weg zeer verzwakken. Spr. vraagt die boomen weg te halen De voorzitter wijst erop, dat die boomen eigendom eijh van een particu lier. Ook de hew Den Boer wijst op het gevaar ter plaatse. Er wonen daar veel menschen. Weth. De Kruik merkt op, dat de weg een polderweg is en meent, dat de polder wel zeggenschap zal hebben over het rooien van die boomen. De voorzitter zal in dien zin een voorstel doen aan het polderbestuur en tevens aan het bestuur van de waterlei ding een schrijven richten. Tenslotte wordt nog met alg. st. besloten om, te beginnen met de volgende raads vergadering, in verband met de groote opbrengst van den vleeschkeuringsdieast, weer consumptie aan de raadsleden te verstrekken. Daarna sluiting. AmmarsM. Gemeenteraadsvergadering op 3 Aag Aanwezig alle leden. Voorzitter de burgemeester, de heer J. Kooiman. Na opening der vergadering worden de notulen der laatste twee zittingen gelezen, en ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen zijn een procesverbaal van ^asopneming bij den administrateur vat. het gejn. electr. bedrijf, benevens enkele goed keu ringsbesl u i ten B. en W. stellen voor tot voorloopige vaststelling over te gaan van de rekening veua hot gem. el acte. bedrijf over 1ÖÖA De ze sluit met een winstsaldo van f 304 66 (vorig jaar f 537,64). Deze kleinere winot vindt voornamelijk haar oorzaak in de mindere stroomopbrengst. Over 1934 wer den 21845 K.W.U. (vorig jaar 23030 K.W. U.) verbruikt, terwijl het stroomverlies 16.86 pCH. (vorig jaar 11.28) beliep. Twin tig procent van bet winstsaido moet krach tens de beheersverordening aan de- reser ve worden toegevoegd. De lichtcommissie, die de rekening heeft onderzocht, adviseert tot vaststelling. Conform het voorstel van B. en W. wordt z. h. st. besloten. Volgt een voorstel van B. en W. om dispensatie te verleenen van de bouwver ordening. Deze schrijft voor. dat alleen aan den openbaren weg gebouwd mag worden. De heer A. de Graaf wil thans achter een bestaande woning in de Wilbdminastcaat bouwen. Z. b. st. wordt besloten op bet verzoek gunstig te beschikken. Aan de orde is dan het onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw te benoemen raadsleden. De voorzitter wijst de heeren G. Harten en G. de Bruijn aam als leden der commissie van onderzoek en schorst de vergadering. Na heropening der vergadering deelt de commissie bij monde van den heer Van Harten mede, dat de stukken in orde zijn bevonden. Z. h. al. wordt besloten de nieuw be noemde raadsleden als zoodanig toe te la ten. Daarna wordt z. h. st vastgesteld een verordening op de heffing van leges bij af gifte van jachtakten, benevens een wijzi ging van de verordening op het vergun ningsrecht. Deae laatste verandering boudt verband met de drankwetswijziging. Voortaan zal het vergunningsrecht wor den bepaald naar den verkoop van sterken drank, vaorheen geschiedde bet naar den omvang van het bedrijf Eveneens gaat z. h. st. onder den ha mer door de verordening op de heffing van besmettelijke ziektengelden. Dan komt aan de orde het voorstel van B en W. om tegemoet te komen aan bet verlangen van Ged. Staten tot tarief. Voortaan zal bij een belastbaar inkomen van f 800—f 1000 f 2.60. van f 1000— f 1350 f 3.50 per jaar worden geheven aan schoolgeld. De overige bedragen blijven ge lijk, zoodat het aantal klassen met één wordt vermeerderd. Verder is de redactie van d« bestaande verordening ©enigszins gewijzigd. Z. h. M wordt conform bet voorstel van B en W. besloten Tot slot wordt een comptabilketisbesteiit 1935 vastgesteld. Bij dte rondvraag informeert de heer Van Harten naar de waterleiding. De voorzitter antwoordt, dat de aanbesteding van den aanleg van buizen ia goedgekeurd. Op het ontwerp-plan van den watertoren zijn door Ir. De V]sa«r aan merkingen gemaakt. Eerst möet aan die Opmerkingen worden voldaan, voordat aan het werk kan worden begonnen. Ten slotte spreekt de voorzitter een woord van dank tol de heeren P. Stigter en N. de Vries, die in den nieuwen raad niet zullen terugkeeren. voor hetgeen zij in het belang van de gemeente hebben gedaan Spr. heeft de aangenaamste herinneringen aan hun raadslidmaatschap en hoopt, dat het hun met hun gezinnen goed zal gaan Hierna Muiting. fiMSMü-lllMWlnrfc. Raadsvergadering Vrijdag 2 Augustus Tegenwoordig alle leden, voorzitter de burgemeester Na opening der vergade ring met gebed, worden de notulen gele zen ©n zonder op of aanmerkingen goed gekeurd. Naar aanleiding der gelezen notulen wil de voorzitter eerst een paar dingen zeggen, n.l. in de eerste plaats, dat be richt te ingekomen van den inspecteur der werkverschaffing, dat de heer J r. d. Koppel mag werken 3 van de 5 weken in de waterleiding, doch dat hij die twee weken dan ook geen steun zal ontvangen, ^em is hiervan ook mededeeling gedaan. Dertien kranen Vervolgens wil de voorzitter nog even aanstippen, de bespreking in de vorige vergadering, betreffende de aansluiting der burgemeesters woning op de waler- leiding. Een der raadsleden moet hebben gezegd, tegen C. v. d. Koppel, dat de bur gemeester had gevraagd om 13 kranen in zijn woning te mogen hebben, hetwelk ab soluut gelogen is, zooals den heeren be kend te. Spr betreurt, da» op een derge lijke manier in het publiek wordt gespro ken. Hij kan zich niet begrijpen, dat een raadslid dit gezegd kan hebben en wil dit ook niet voor waarheid aannemen De heer Rauwert Boer, begrijpt dat dit op hem slaat, doch is er absoluut van overtuigd, zooiets niet gezegd te heb ben; wel is erover gesproken, doch nooit over 13 kranen. Spr. zou het op prijs stellen, dat de heer v d. Koppel, niet C maar A met hem op het secretarie ont boden werd. ter bespreking dezer zaak. zelfs heeft hij naar aanleiding van deze praatjes dit voorstel aan v. d. K. gedaan doob da» bee* gea» tepd. Nadat de voorzitter nogmaals zijn misnoegen erover heeft uitgesproken, dat bij op een dergelijke manier over den weg wordt gebracht, wordt de discussie hierover gesloten. De heer Goedhart wil hier nog aan toevoegbn, dat het meer schijnt voor ,te komen, dat raadsleden uit de vergadering spreken hij wil man en paard noemen dat namelijk wanneer er «'avonds verga dering ie geweest, den anderen morgen de heef van Harten reeds een en ander afweet van de besproken dingen. Spr. vindt dit een onjuiste toestand. Eenige ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen Van de gemeente Giessendam is be richt ototvangen inzake de gemeenschap pelijke regeling voor de kinderen, welke uit die gemeente de 01 school hier zullen bezoeken. Aangezien echter eerstgenoem de gemeente bij de Kroon in beroep is ge gaan omtrent de opheffing der school al daar. zal dit later paa behandeld kunnen worden. Van Ged. Staten zijn enkele admini stratieve opmerkingen ontvangen, inzake de rekening over 1933. Al deze verzoeken worden voldaan. Het destructiebedrijf te Dordrecht, bericht, dat het genegen is alle cadavers gratis bij de boeren weg te halen en voor de huid 3/4 der marktwaar de te vergoeden. Deze regeling wil het be drijf treffen tot 1 Juli 1936, zoolang de wet, welke hieromtrent aanhangig is, nog niet van kracht is. De voorzitter herinnert er aan, dat reeds vroeger een regeling met ditzelfde bedrijf getroffen was, doch dat toen dit besluit is ingetrokken, aangezien in een naburige gemeente cadavers waren wegge haald en toen de helft der marktwaarde voor de huid slechts vergoed werd Thans is echter dit bedrijf op zijn verzoek terug gekomen en daarom stellen B. en W thans voor, met deze regeling tot 1 Juli 1936 accoord te gaan. De eenige kosten, welke de gemeente heeft zijn die van het telefoongesprek naar Dordrecht, ter waar schuwing, dat er cadavers zijn. Den heer Raawert Boer spijt het. dat B en W nn weer met dit voorstel ko men. Het is reeds vroeger aangenomen, doch wegens het niet nakomen hunner verplichtingen inzake die huidenvergoe- ding, zijn we er toen weer afgestapt, en nu hetzelfde weer. Ook is spr van mee ning, dat dit op den duur voor de gemeen te ved te duur zou worden, wanneer hij tenminste naleeet de voorwaarden der vch rige verbintenis. De voorzitter antwoordt, dat de heer Rauwert Boer dan verkeerd gelezen heeft; wil hij namelijk de uiteenzetting der voorwaarden goed begrijpen, dan zal hij naast deze de Veewet moeten raadple gen. Kosten brengt het voor de gemeente niets mede, alleen, zooals gezegd, de tele foon. De heer Rauwert Boer, herleest de voorwaarden en geeft den voorzitter ge lijk onder aanbieding van zijn excuses. Het voorstel wordt vervolgens aangeno men. De voorzitter zal biljetten rond zenden, dat deze regeling Maandag ingaat Naar aanleiding van het in de vorige vergadering genomen besluit, tot aanslui ting van de O.L. school aan het buizennet der waterleiding, is thans een schrijven in gekomen van den inspecteur van het L.O. te Goreum, die hieromtrent zijn meening uiteenzet, op welke wijze deze aansluiting zal moeten geschieden. Ook te het hoofd der schooi inmiddels hierover geraad pleegd. De gemeente-architect heeft een begrooting gemaakt voor de eventueele kosten, welke hieraan verbonden zijn. De ze zullen bedragen, in verschil van uit voering, respectievelijk f 360, f 340 en f 300. Weth. de Groot steh voor. aangezien er toch voorloopig nog geen water is, dit aan te houden tot een volgende vergade ring. De heer Rietveld vindt dit onzin en is van meening, dat dit na best afgewerkt kan worden. Weth. Schakel is ook voor aanhouden temeer daar de aansluiting der burge meesterswoning ook nog wel komt (van mijn kant niet, zegt de voorzitter; dan van andere zijde, antwoordt weth. Schakel), dan kan dit gelijk besproken worden. De heer R i e t v,e 1 d is bevredigd en tot aanhouding wordt besloten Eveneens zal in een latere vergadering gesproken worden over de tewerkstelling van werkloozen en de steunregeling, vol gens een ingekomen bericht van het minis terie van sociale zaken. Een verzoek van den heer J. A. Vreem om aan hem de vroegere veldwachters woning te verhuren a f 2.50 per week. met verplichting dat hij gratis zal zorgen voor het uit- aandraaien van het elec- trisch licht in de kom der gemeente, waar van het schakelbord in deze woning aan wezig is Besloten wordt, deee woning eerst te gaan bezichtigen voor de mogelij ke noodige herstellingen en daarna met het verzoek accoord te gaan. Bij afwezig heid van Vreem. zal de lichtbediening dan geschieden door de politie. Aanveboden wordt de gameentarekeniaa over 1934. Da» ekal m <mtnet f 30297,22Vj en in uitgaaf op f 31519.00'/*, batig sal« do f 7718 22. De voorzitter ie verheugd, gezien het batig saldo, dat de rekening in deze vorm kan worden aangeboden: de voor- uilgang bedraagt 5000. De kapitaal dienst sluit in optvangst en uitgaaf op nihil. Spr vraagt of de commissie deze rekening zal onderzoeken en evenals vorig jaar, hier omtrent bijstand verlangt, tot het verstrék ken van nadere gegevens door een zoon van den gemeente-ontvanger, of dat da beele raad er zich mee belasten wil. De heer Rauwert Boer viDdt hei beter, dat de raad dit doet! dan weet ie dereen er van af. Spr. vindt het onnqo- dig. dat een zoon van Kooiman hierbij tegenwoordig is, dp voorzitter zal ons tocl» bij moeilijkheden ook wel inlichten? De voorzitter antwoordt hierop ba vestigend, en alzoo wordt besloten- Vervolgens wort daangeboden do reke ning over het burgerlijk armbestuur 1934. Na onderzoek wordt medegedeeld, dat de ontvangsten hobbon bedragen f 1760.72 de uitgaven f 1758.86, batig saldo f 186. De uitgaven hebben f 400 meer bedragen van het vorig jaar. Hierna wordt deze rekening goedge» keurd. Thans worden de geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden onderzocht Aangezien hieromtrent geen aanmerkin gen zijn, wordt tot hunne toelating beslo ten. De rondvraag levert geen stof tot be spreking op Tenslotte deelt de voorzitter mede, dat het thans vermoedelijk wel de laatste maal geweest zal zijn. dat de oude raad heeft vergaderd Als zich althans niets bij zonders voordoet, tot het houden eener spoedeischende vergadering Hij spreekt daarom woorden van afscheid tot het niet lerugkeerende lid. den heer Goedhart, memoreert de goede harmonie en samen werking steeds met hem ondervonden en zegt dat de goed oveiwogen woorden van den heer Goedhart, wanneer het betrof de belangen der gemeente, steeds op zeer hoogen prijs zijn gesteld Spr. hoopt dan ook, dat het den heer Goedhart en de zij nen verder goed mag gaan en wenscM hem Gods zegen toe De heer G ocd h a rt dankt den voorzit» ter voor dit vriendelijke afscheid Hierna sluiting der openbare zitting. NiMiw-Lekkerland. Gemeenteraadsvergadering op Dinsdag 6 Augustus Afwezig wegens ziekte d« heer C. Smit Voorzitter de heer F. M. A v d. Rovaart, burgemeester. De voorz iter opent de vergadering met gebed De notulen worden ongewij zigd vastgesteld. Mededeeling wordt ge daan van goedkeuring van enkele vorige raadsbesluiten door Ged. Staten. De»en heb- 'ben teruggezonden de bouwverordening, waarin eenige wijzigingen moeten worden aangebracht De voorzitter stelt woor aan de wenschen van dat college te voldoen en de verordening te renvoveeran. naar de commissie voor het aanbrengen van de wijzigingen Wordt goedgekeurd Ingekomen is een schrijven van da oudercommissie en ouders van leerplich tige kinderen der ie openbare schooi met het verzoek om het speelterrein, dat, voor al bij nat weer, in een slechten toestand verkeert, door betegeling in een beteren staat te brengen. Daar dè onkosten voor het geheele terrein te hoog zijn, n.l. f 1182 stellen B. en W voor alleen' bet voorste gedeelte, 192 M2, te betegelen, wat f 300 zal kosten. Dit wordt na eenigie bespre king goedgekeurd. Aan de orde komt dan het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoem de raadsleden. Met het onderzoek worden belast de heeren W. van Vliet, P. de Jong on G. Ktara. Bij monde van laatstgenoem de wordt meegedeeld, dat de geloofsbrie ven in orde zijn bevonden en geadviseerd tot toelating Aldus wordt besloten. Aangeboden wordt de gemeente-reke ning, dienst 1934, met de volgende eind cijfers; gewone dienst: ontvangsten f 298969.64; uitgaven 289734.64, batig slot f 9235. Kapitaaldiens t: ontvangsten f 109431.90. uitgaven f 125095.83; nadee- lig slot f 15663.93. Voor het nagaan van de rekening worden aangewezen de hee ren J. M. Stam, W. van Vliet en J. C. L. Smit. Ingekomen zijn zee reclame's tegen de verlichtingsbelasting. n.l. van J. van Rijns bergen. C Valk. J Verschoor, Joh de Jong. H Kamsteeg en wed. H van Lith. Besloten wordt op voorstel van B. en W. de aanslagen van de vijf oerstgenoemden te handhaven en aan laatstgenoemde Ont heffing te verleenen. Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim wordt benoemd de heer G. Boon, in de plaats van den heer N Akkerman, die ontslag heeft genomen. Aan de orde komt een voorstel van B, en W om de oude bewaarschool te Kinderdijk tc sloopen, en een lokaal onder de 2e openbare school in te richten voor bewaarschool, en gedurende 10 jaar gratis af te staan aan hot Nutsdeparte- ment Tevens wordt dan nog voorgesteld het gymnastieklokaal te verhuren aan ver eenigingen voor het honden van vergade- nngea voor f 3 per avood Een ca

Schoonhovensche Courant | 1935 | | pagina 5