pening I filiaal Velo- Waschmachines SCHOONHOVEN HET GOUDEN PRIESTERFEEST VAN PASTOOR W. C. C. ALBERS. Zaterdag 17 Augustus n.m. 4 uur Sportnieuws j JS5 Buitenland J FEUILLETON. DE VANGARMEN. Plaatselijk Nienws~] VACANTIE-RIJM. VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1835. Donderdag'en heden, Vrijdag, heeft de Viering plaats gehad van het gouden priesterfeest van pastoor W. G. G. Al- bers en tevens de herdenking van het feit, dat hij vóór 25 jaar tot pastoor van de St. Bartholom?us parochie van Schoon hoven werd benoemd. Reèd» Woensdag avond werd het feest op luisterrijke wijze ingezet. De jubilaris, die zich Woensdag morgen per auto naar elders begeven bad, werd 's avonds half 7 vanaf het station plechtig ingehaald. Pastoor Albers nam plaats in een open rijtuig, waarin tevens waren gezeten kapelaan L. van Teijlingen en de oudste kerkmeester, de heer M. Stekelenburg. Daarachter volgden drie auto's met de leden van het feest comité en enkele genoodigden. Voorafge gaan door het muziekcorps T.O.AG.E.N.O. en geëscorteerd door de leden van de K. J.C., trok de stoet door de met vlaggen versierde straten en ondervond overal een groote belangstelling. Voor den ingang van het klooster stapte de jubilaris uit, waar- hij door een haag van bruidjes naar de spreekkamer werd geleid. Onderwijl stroomde het kerkgebouw vol. Toen allen gezeten waren en de leden van de K.J.C. op het Kerkplein ruim baan hadden ge maakt, werd de jubilaris plechtig van het klooster afgehaald en het kerkgebouw binnengeleid. Vooraan liepen de misdie naars in toog en superplie; daarachter volgden de kapelaans L. van Teijlingen, J. Greitemann, uit Gouda; B. Koopeu uit Goes; A. Bekkum uit Cabauw; rector P. Maas uit Rotterdam en pater B. de Lange, leeraar aan het College te Gemert. Een lange stoet van bruidjes liep voor den jubilaris uit, terwijl de allerkleinsten •onfetti strooiden voor zijn voeten. Onder het zingen van het welkomstlied trad de pastoor het prachtig versierde kerkgebouw binnen, waar hij plaats nam op het priesterkoor. Het was een indrukwekkend moment, toen kapelaan L. v. Teyüngen het woord nam om den jubilaris uit naam van alle parochianen geluk te wenschen en hem bet geschenk te overhandigen. Wij allen, aldus spr., zijn blijde, dat eindelijk de dag is aangebroken, waarop wij U bij Uw gouden priesterfeest en zilveren jubileum als herder van de parochie, onze hlilde en dankbaarheid mogen betuigen. Wel kom, gouden priester, zilveren herder, ko ning van dit feest! Een prachtig féést hebben wij u bereid, 't Is waar, gij hebt dit niet verlangd, 'f Liefst hadt gij dit feest gevierd in stilte, alleen met God, zooals gij altijd in stilte hebt gewerkt, ge offerd en gebeden. Maar toch, op ons aan dringen hebt U zich niet willen onttrek ken aan de hulde, die Uw parochianen U wilden brengen. Spontaan is de feest- juboi losgebroken, als blijk voor al het goede en vruchtbare werk, dat U gedu rende 25 jaren voor Uw parochianen hebt gedaan, wordG U een tweevoudige feestgave aangeboden. De eerste is gees telijk en zal bestaan uit een algemeene H. Communie op Uw feestdag tot Uw intentie; zij zal voorts zijn een gebed voor U om kracht en sterkte, opdat gij nog lang in ons midden moogt werkzaam zijn en. om algeheel herstel na uw ongeval. En tenslotte beloven allen U volgzaamheid op Uw gezaghebbend woord. Ook stoffelijk is onze feestgave. Door ftJle porochianen werd dag en maand ge spaard en ondanks den druk des tijds werd blij het offor gebracht. Vrijwillig en dankbaar gaf ieder wathij geven kon en zoo kunnen wij U thans dit bedrag in couvert overhandigen. Over de bestemming had U weldra be schikt. Uw medelijdend hart deed zich bier opnieuw kennen en wij zagen U weer als de vriend der armen en behoeftigen, als do man die weldoende rondgaat. Neem, aldus besloot spr., deze offergave aan als blijk van waardeering van al Uw parochianen en viert dan een feest, zoo- als gij er nog nooit een hebt gevierd. Want gij hebt het verdiend. Het couvert werd hierop aan pastoor Albers overhandigd. Na deze toespraak werd door den ju bilaris mét assistentie van pater B. de Lange en kapelaan B. Koopen een plech tig lof gecelebreerd, waarbij de liturgi sche gezangen ditmaal niet door het kerk koor, doch door alle parochianen werden gezongen. Deze proef is uitstekend ge slaagd en symboliseerde prachtig den band, welke bestaat tusschen priester en geloovigen Met het zingen van het Eucha ristisch volkslied eindigde deze plechtig heid. Défilé. Omstreeks 8 uur stelde zich op het Sta tionsplein een groote stoet samen, waar aan alle vereenigingen en organisaties van de parochie deelnamen De optocht, waar in vele vlaggen, vaandels, alsmede schil den met de namen der deelnemende ver enigingen en organisaties werden mee gedragen, bood een fleurigen aanblik. Met de muziekvereeniging „T 0 A.G.E.N.O." voorop, word om half negen afgemar cheerd naar het Kerkplein, om daar voor Pastoor Albers te defileeren. Voor den ingang van de pastorie was een podium O Lopikerstr. 52, Schoonhoven opgeslagen, waarop de jubilaris, alsmede Kapelein Van Teijlingen en wethouder A. C. A- Deerenberg hadden plaats geno men. Rond-Het podium stonden geschaard de leden vtu» het feestcomité, verschillen de oud-Kapelaans en enkele Priesterzonen van de parochie. Ook de zyster van den jubilaris, mej. M. Albers, had zich hier bij aangesloten. Nadat alle deelnemers met uitgestoken arm langs den jubilaris waren getrokken, vormde de stoet een wijden boog en tra don de vaandel- en vlaggendragers naar voren, vóór het brengen van den vaandel- groet. Als voorzitter van het feestcomité sprak Kapleaan L.vanTeijlingen den gouden priester toe en stelde do beteeke- nis van dit défilé in het licht. 25 jaa? geleden, aldus spr., zou een dergelijk défilé niet mogelijk geweest zijn. Dat dit nu "wel kan, is te danken aan de stuwkracht en het initiatief van Pastoor Albers. Door hem is de parochie tot bloei gekomeq; door zijn beleid is het mogelijk geworden, dat er een ruim parochiaal yereenigingBgebouw tot stand kwam, waar in alle vereenigingen onderdak vinden en dat zijn onmisbaarheid heeft bewezen. Uit dit défilé spreekt de herinnering van 25 jaar En verheugend is hel te zien. hoe al le veirecnigingen eendrachtigsamenwer ken, waardoor ook dit défilé mogelijk werd. Ujt naam van alle vereenigingen en organisaties, bood spr. een prachtige bloe menmand aan. Een hooge onderscheiding. Vervolgens deed wethouder A. G, A. Deereaberg de verheugende mede- deeling, dat de Koningin Pastoor Albers had benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Onder luid hoera-geroep be\estigde de heer Deerenberg het ordelint op de borst van den jubilaris, waarna „T.O.A.G.E.N.O." het Wilhelmus aanhief, dat allen meezongen. Pastoor Albers, hierop ontroerd het woord nerpend, dankte in de eerste plaats de Koningin en de regeering voor deze hooge onderschp'ding. Ze was hem eon groote verrassing en des te dankbaarder was spr. er voor, omdat de Koningin en de regeering hierdoor toonon, het ziele- werk van een eenvoudigen priester te waardeerèn, iets, waarvoor we niet dank baar genoeg kunnen zijn. Wanneer we letten op de toestanden in een naburig land, waar het spreken den priesters bij na onmogelijk wordt gemaakt, geeft dit blijk van erkentelijkheid door de Lande- regeering een reden tot groote voldoening. Kapelaan Van Teijlingen dankte spr. voor de vel© goede woorden tot hem gericht. Onder groote hilariteit verklaart spr., nooit geweten te hehben, dat hij zooveel goede eigenschappen bezit. Hij is daar om blij, dit nu eens uit den mond van zijn Kapelaan te hebben vernomen. Spr. is Pr zeer ingenomen over, dat de Over heid hem hier in Schoonhoven heeft ge plaatst. Hij heeft er nog geen dag spijt van gehad en iederen dag ondervindt hij weer, hoe er een hechte band is ontstaan tusschen hem en zijn parochie. Hulpvaar digheid en medewerking heeft spr. steeds van alle kanten mogen ondervinden, niet alleen van zijn parochianen, doch van de geheele burgerij. Spr. bidt God,' dat hem nog lang kracht en gezondheid geschon ken mogen'worden, om zijn arbeid in zijn dierbare paroehie te kunnen voortzetten. Doelend op het ongeval, dat hem onlang* is overkomen, wenscht spr. zich onder luide bijval van de omstanders, een pair gezonde been en toe. Nadat de muziekvereeniging „T.O.A. G.E.N.O.", die onderwijl van Pastoor Al bers een gift in ontvangst had mogen ne men. een aardige variatie op het „Lang zal hij leven" had gespeeld, defileerden al le deelnemers aan den optocht nogmaals onder luid hoera-geroep langs den jubila ris. Met miiziek voorop, trok men vervol gens naar het Doelenplein, waar de stoet werd ontbonden De stad in feeststemming. Toen de drukte op het Kerkplein, na het afmarcbeeren van bet défilé, ©enigs zins wa* geluwd, stroomde even lalfcr het plein wederom vol. Het was de muziek vereeniging „T.A.V.E.N.U.", welke Pas toor Albers thans een serenade kwam brengen. Krachtig klonken de verschillen de muzieknummers over het ruime plein. Bij monde van den voorzitter der muziek- ver., de heer J. W. F. van Os van d e n A b e e 1 e, werd Pastoor Albers har telijk gelukgi'wenscht met zijn gouden en zilver De jubilaris was hiervoor zeer erken telijk en bood ook dit' gezelschap een gift aan ten behoeve van de vereenigingskas. Zich tevens tot alle aanwezigen rich tend, verklaarde Pastoor Albers de bur gerij van Schoonhoven lief te hebben, om haar vriendschap, voorkomendheid saamhoorigheid. Wat ook ons mag schei den op godsdienstig en politiek gebied, al dus spr., dit verhindert niet, dat we el kander waardeeren en hoogachten. De huldiging door „T.A.VJLN.Ü." is daarvan een verblijdend bewijs. Een „Lang zal hij leven" "besloot deze serenade, waarop „T-A.V.KN.U." nog een kleine rondgang door de stad maakte. De feeststemming was nu algemeen en bijzonder hartelijk. Nog langen tijd heerschte er op het Kerkplein een prettige drukte. Onderwijl zetten twee machtige re flectors het kerkgebouw en toren in een gloed van licht Dn feestdag. Donderdagmorgen onder de vroegmis, welke door kapelaan L, v. Teijlingen werd opgedragen, naderden een zeer groot aan tal parochianen tot intentie van den ju bilaris tot den H. Tafel Om 10 uur ving de plechtige Hoogmis aan. Pastoor Al bers en zijn assistenten werden door bruid jes van de pastorie afgehaald en voor de kerk om, door den tuin naar de kerk ge leid, waar het koor bij het binnentreden het „Veni Creator" aanhief. De plechtige Hoogmis werd gecelebreerd door den gou den jubilaris, daarbij geassisteerd door kapelaan G. Mudde uit Leiden als pres byter-assistent, rector P. Maas uit Rot terdam als diaken en kapelaan J. Greite mann uit Gouda ais subdiaken. Geremo- niarius was kapelaan L v. Teijlingen Hot zangkoor Zong 'de Missa secunda pontificaüs van ■lAUfentio Perosi voor iremengde bezettiag. Na de mis voerde het koor onder leidingen den heer A. Len- sen de feestcantate „Hulde aan het pries terschap" nit, van J. Haagh, C. a.a R De feestpredikatie werd uitgesproken door kapelaan ït. Koüwenhoven uit' Am sterdam, die als tekst gekozen had: „Zoo moet men hem beschouwen, als uitdeeler van Gods geheimenis" en die naar aanlei ding hiervan een heid gaf van het pries terschap. Burgemeester A. M. Nieuwen- hulsen, alsmede de beide wethouders, de heeren S. v. d Oever en A. C. A. Deeren berg en de plaatsvervangend secretaris, de heer E. J. Bynw/t, woonden de hoog mis bij. Om half een recipieerde pastoor Albers in de pastorie en zeer velen hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt om hem te tfornen complimenteeren. Tevens werden allen in de gelegenheid gesteld de talrijke bloemstukken en de mooie cadeaux te bewonderen, welke den jubilaris waren geschonken. Van de cadeaux vermelden we de nieuwe knielkussens op de Com muniebank, enkele fraaie paramenten en een zilveren boekensnijder. Het gemeente bestuur had zijn gelukwenschen met een mooie bloemenmand vergezeld doen gaan Voorts waren er ook vele kgartjes en te- legraftiftlên binnengekomen. De kerkelijke plechtigheid werd dien dag besloten met een plechtig lof, dat ge celebreerd werd door pater B. de Lange met assistente vin de kapelaans J. Groe nen en H. Koüwenhoven. De jubilaris woonde, gezeten op hot priesterkoor, dit Jof bij. 's Avonds om half acht werd in het R.K. vereenigingsgebouw een feest gege ven. Pastoor Albers, die per auto van de pastorie was gehaald, trad opder het zin gen van een wolkomst lied en vergezeld van verschillende oud-kapelaans pn pries terzonen van de paroehie, de zaal binnen. De secretaris van het feestcomité, de heer J. A. Woudenberg, sprak een kort woord van welkom en kondigde een gevarieerd programma aan, waaraan verschillende vereenigingen hare medewerking verleen den. Toen het tooneeldoek werd -wegge schoven, waren het allereerst de leden van de K.J.C, die, in stramme houding staande, doch met jeugdig enthousiasme en opgewektheid, eon spreekkoor uitvoer den, waarin een Schildering van het feest werd gegeven. Zoowel de damestooneelclub „Do Zonnebloem" als het heerentooneel „E.M.O.Gvoerden een tooneelstuk op, waarvan de inhoud karakteristiek was aan het feest van den dag In bet stuk van de damestooneelclub, getiteld „Het altaar des hemels", vielen vooral de costumes zeer te bewonderen, waaraan dan ook veel zorg was „De Vredesgangers", dat E.M.O.G. ten tooneele voerde, beeldde een •godsdienst conflict uit. Het slot van dit stuk vormde een prachtige apoheose. Ook TOAGENO trad dezen avond op en voerde behalve enkele marschen, een fraaie cöncert-wals uit. In de pauze verhoogde een jazzband, samengesteld uit directeur en leden van de muziekvereeniging de stemming met vroolijke muziek. Het slotwoord van den avond werd ge sproken door den jubilaris zelf, die geen woorden genoeg kon vinden, om de ont roering te beschrijven, welke Hem aan het einde van dezen feestdag beving. In de eerste plaats bracht hij dank aan God, die groote dingen aan hem had gedaan, door hem te roepen voor het priesterschap Vervolgens dankte hij alle parochianen voor hun gebeden en gaven. Een bijzon der woord van dank kregen dé leden van het feestcomité, terwijl de pastoor veel lof had voor de K.J.C., de Zonnebloem, E.M. O.G. en T.O.A G.E.N.0, voor hef mooie program, dat zij hadden uitgevoerd. Onder luid hoera-geroep verliet de ju bilaris daarop de zaal Kinderfeest Was voor enkele weken Pastoor Albers bij gelegenheid van zijn verjaardag de gast van de kinderen, tüans waren de kinderen zijn gasten en Pastoor Albers heeft zich als Om nalf 10 vanmorgen waren alle kinde ren van de R.-K. School in het parochiaal een gul en hartelijk gastheer doen kennen, vereenigingsgebouw byecn. Even later ver scheen ook de jubilaris, die per auto van de pastorie was gehaald, in de zaal en werd bij zijn binnentreden door de kinde ren met het zingen van een lied en het wuiven met wit-gele vlagjes, verwelkomd. De stemming zal er spoedig in, vooral toen de jubilaris zich met enkele vragen tot do kinderen wendde, welke met luide uitroe pen beantwoord werden. Het hoogtepunt van den morgen vormde het optreden van den heer N. J. de Vreede, uit Utrecht, met zijn goocheltoeren en poppenkast. De heer De Vreede verstaat de kunst vutste kend, om het kleine publiek te doen scha teren van het lachen en het dan weer te boeien door zijn ongelooflijke handigheid in het goochelen. Ook de poppenkastver- tooning viel uitstekend in den smaak en het was een genoegen de kinderen op de vragen der poppen te hooren antwoorden. Na afloop van deze vertooning zongen de kinderen nog enkele liedjes, waarna zij gul werden onthaald op koekjes en cho colade. GESLAAGD. De heer F. Bouwmeester ie te Rotter dam geslaagd voor de hoofdakte. GROENTEN HANDELAREN OP EXCURSIE. De afdeeling van den Bond van Klein handelaren in Groer.len en Fruit, heeft Woensdag een excursie gemaaki, waaraan 16 personen, dames en heeren, uit Schoon hoven en omgeving, hebben deelgenomen. Men vertrok dos morgens omstreeks 7 uur per autobus naar Let Westland, waar de groote tenlöonstelling van bloemen en fruit werd bezichligd. De fraaie inzen dingen fruit hadden de volle belangstel ling van het gezelschap en ook van de prachtige bloemens tanden genoten de be zoekers veel. Des middags trok men naar Hoek van Holland, waar men zich tot 6 uur ver maakte en daarna werd op den terugtocht nog ongeveer IX uur in Rotterdam toefd. Omstreeks half elf keerde men in Schoonhoven terug, na een dag, die tot al ler voldoening had gestrekt. HEROPENING. In *t pand Lopikerstmat 52 wordt mor gen-, Zaterdagmiddag, om 4 uur het fili aal der Velo-Waschmachine Maatschappij te Vlaardingen heropend. Wij verwijze® naar de advertentie in dit nummee, GEVONDEN VOORWERPEN» Omtrent onderstaande gevonden voor» werpen zijn inlichtingen U» bekomen aai» het Bureau van Politie: Een blauwe ceintuur; een bruine alpima muts. JUNIOR ES-COMPETITIE. Het programma van de junioresoompetl- tie van den Goudschen Voetbal Bond luidt voor Zaterdag als volgt; Afdeeling A: groep 1: Gouda ar-G.ST. a (hedenavond 7 uur); O.N.A. aOude water a: Bodegraven aGS.V. a; Gou» da aQiympia a Groep 2: Ammerstol a—Lekkerkerk a? Gouda cGouda b; Dilettant a—Bergaro- lacht a; Lekkerkerk a—Dilettant a (he denavond 7 uur: afd B groep 1: Woer den aO.N.A. b; Voorwaarts aGouda d; Bodegraven b—Boskoopsche Boys a Lekkerkerk. Het programma voor dn voetbalwedstrijden op a s. Zondag om den Miss Blanche-Wisselbeker is als volgt: A. U.39 uur Fluks (Dordrecht)—L.F.G. B. 1 uur: De Musschen (Rotterdam)—1 Dilettant (Kr. ad. L.). 2.30 uur Verliezers A en B. 3.30 uur Eindstrijd tusschen winnaar» en B. Houder van den beker is Fluks. Wan neer zij hem weer wint, is de beker defi nitief voor deze vereeniging, daar zij hem dan 3 x achter elkaar gewonnen heeft De beker en de overige prijzen zijn te be zichtigen in de étalage van het sigaren magazijn „Jan Mudde". Oudewater. O.V.S. I speelt Zondag 18 Augustus tegen het elftal van den Rot- terdamschen Kantoor IVoetbalbond. O.V.S III zal een bekerwedstrijd spelen tecea. Stolwijk HL WATERPOLO. S.Z. P.C. Ill—A.Z.C. It 0-t. Schoonhoven. Gisteravond werd in de gemeentelijke bad- en zweminrichting Buiten de Veerpoort een wa terpolo-wed- strijd gespeeld voor de competitie van den Zwemkring Gouda tusschen S.Z. Sc P C. Ill en A.Z.C, II. De Alphenaren toonden zich ruimschoots de meerdere van onzo stadgenooten en de 10 overwinning d;o A.Z.C. behaalde drukte in cijfer» slechts matig het "krachtsverschil nit. Hiermede is ook de competitie van den Zwemkring Gouda afgewerkt, waarvan de stand er thans uit ziet als volgt: gesp. gw. gi. vrl. v 4. pnt. Elfhoeven I 10 9 1 0 46—2 19 G.Z.C. ljV 10 7 0 3 22—IS 14 A.Z.C. II 10 6 1 3 13—11 13 De Gouwe II 10 3 0 7 11—24 6" Elfhoeven II 10 1 2 7 825 4 S.Z. Sc P.C. III 10 1 2 7 4—27 4 EEN VLIEGENDE BURGEMEESTER. Ameide. De heer C W. Luyendijk, bur- meester van Amede en Tienhoven, is de eerste burgemeester, die is geslaagd voor het vliegbewijs „A". het z.g sport vlieger brevet. Zaterdag deed hij de laat ste practische proef, waarbij hij zijn vlieg tuig keurig midden in den cirkel van het vliegveld Schiphol neerzette. Eenige da gen daarna heeft hij het theoretische ge deelte van d t examen met glans afgelegd Trouwens, het geheele verloop van zijn vlieglessen is vlot geweest en de heer Luyendijk heeft slechts drie uur alleen behoeven te oefenen om te kunnen vol doen aan de werkelijk niet liohte eischen welke het „A" brevet stelt. De belangstelling voor het vliegen van den heer Luyendijk is van ouden datum Ruim twintig jaar geleden wilde hij reeds gaan leeren vliegen bij Marinua van Meel, met Henri Wijnmalen en Frits Koolhoven een der pioniers van de Nedcrlandsche luchtvaart. De ouders van den burge meester waren sterk tegen deze p'annen waarin zij niet heelemaal ongelijk had den, Want het vliegen in die dagen was een zeer riskante liefhebberij. Intussehen bleef het plan bestaan om toch zelf een vliegtuig te besturen en toen de heer Luyendijk eens gedurende een rondgang op Schiphol vernam, dat daar een vliegschool was geves'igd, was zijn besluit genomen en l et hij zich inschre ven als leerling. De heer Luyendijk gaat nu eerst oefe nen in het overland-vliegen om de lucht- navigatie volledig onder de knie te krij gen. En dan wil hij het volgende jaar meedoen aan de Nederlandsche Rond-v ▼lucht 3 TWEEDE BLAD: NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT SchoonhdvtnscH» Courant VRIJDAG Engeland wil een veroverings oorlog voorkomen De confe rentie van drie Ontbinding van de katholieke jeugdverbon den in Wurtemberg. De voorbesprekingen, die minister-presi dent Laval met de Engelsche vertegen woordigers Eden en Yansittart heeft ge voerd, geven tveinig aanleiding tot opti misme over het resultaat van do Vrijdag te Parijs te beginnen 3 mogendheden-con- ferentie. Aan den vooravond hiervan staat Italië nog steeds op zyn onverzoenlijk standpunt. Het heeft tot dusver alle aan biedingen van den negus en de Engelsche voorstellen voor economische schikkingen in Abessynie van de hand gewezen. Mus solini .gaat voort, de Oost-Afrikaansche koloniën vol te proppen met soldaten en oorlogsmateriaal, de ltaliaansche bladen schrijven, natuurlijk op parool, spottend over de vreedzame redevoeringen en de plannen van gebiedsruii van den negus. De toebereidselen van Italië zijn thans zoo ver gegaan, dat het zijn troepen niet kan terugtrekken zonder tastbare voldoening te hebben gekregen. En deze ligt zoowel op politiek als op economisch terrein Daar Abessinie geen gebied aan Italië wil afstaan, zal Mussolini 't moeten „verove ren". Dien veroveringsoorlog wil Enge land ten koste van alles vermijden. Het zou zelfs een nieuwe verdeeling van het koloniaal bezit overwegen. Welke conses- sies Engeland daarbij op 't oog hoeft, is nog niet met zekerheid bekend. Te Parijs ie daarvan niets nieuws gebleken. ]ïlen verkeert nog in het onzekere of de En gelsche minister in staat is nieuwe cort- cessies aan Italië te doen Dezen zouden dan van zoodanigen grooten omvang die nen te zijn, dat Italië er aanleiding in zou kunnen zien om toe te stemmen m een vreedzame oplossing. Aanvankelijk heette het, dat de 3 mo gendheden; conferentie van Engeland, Frankrijk en Italië, buiten den Volkenbond om, naar een vreedzame regeling van het Abessynivsch conflict zou streven, thans wordt uit Parijs gemeld, dat de bespre kingen geheel buiten het kader van den Yolkenbond zullen blijven. Laval aan wien men reeds de bemiddelaarsrol tusschen Engeland en Italië had toebedeeld, schijnt hiervoor weinig te gevoelen. De taak is dan ook zeer lastig, daar te verwachten is dat Engeland te weinig zal aanbieden en Italië te hooge eischen zal stellen. Het zwaartepunt van de besprekingen ligt nog altijd bij Engeland, dat bezorgd over de oorlogsplannen ran Mussolini en de ge volgen daarvan voor Europa, pressie op Ro me uitoefent om den Volkenbondsweg te blijren volgen en van het oorlogsavontuur in Abessynie af te zien Men speculeert daarbij te Londen op de eenigszins moei lijke financieele omstandigheden, waarin Italië zich zou bevinden. Credieten kan Italië te Londen niet meer krijgen en ook Amerika eischt contante betaling voor oorlogsleveranties. Engeland heeft nog een middel om Italië te dwarsboomen in zijn oorlogsbevlieging, n.l. het sluiten van het Suezkanaal. De huidige Engelsche tak tiek is er op berekend Frankrijk, dat vrij wel geheel Italië steunt, daarvan terug te brengen- 36 „lk dactot er geen oogenWik aan om de lijst te geven als ik eenmaal vrij was," eindigde Perris. „Die heb ik vanmorgen naar Scotland Yard gestuurd. Ik geloof niet, sir Gregory, dat u nog bang behoeft te zijn voor uw Grimson-Bar-schepen. Ia Engeland bestaat het El Nuestro Genoot schap niet meer en het zal niet lang du ren of in Borcelona is de bende ook uit geroeid." „Dat is bepaald een verademing voor me," verklaarde sir Gregory uit den grond van zijn hart. „Maar nu moet je me nog eens wat anders vertellen; hoe kwam jij eigenlijk aan die verwenschte lijst?" „Die heb ik op den grond gevonden, naast het lijk van Medina!" „Dus dan is de veronderstelling, die ik tegen juffrouw Drum heb uitgesproken en waar zij vreeselijk boos om was, inder daad juist: namelijk dat jij de moorde naar van Medina bent!" „Neen," antwoordde Perris met klem, „ik heb Medina niet vermoord!" „Maar jij moet het gedaan hebben, man. Je zegt zelf dat j'e die lijst hebt opgeraapt toen de Spanjaard dood op den grond lag." „En u stond over het lijk gebogen toen ik binnenkwam," wierp Perris togen. „Dus jij beschuldigt mij nog steeds van den moord, terwijl je het notabene zelf gedaan hebt!" riep sir Gregory, rood van kwaadheid nu „Waarom levert u mij dan niet aan (le Een officieel bericht uit Stuttgart méldt dat de overtredingen en excessen van le den der katholieke jeugdverbonden de laatste weken een omvang hebben aange nomen, die door de politie niet meer kan worden geduld. Naast andere vergrijpen waren vooral ernstig de aanvallen te Ebingen op Jung- volk, te Herbertshofen, waar een voorma lig lid van een katholieke jeugdvereeniging wegens zijn uittreding tegen den grond werd geslagen en te Kirehhausen, waar leden der Deutsche Staatsjugend tot bloe dens toe werden geslagen. Ter handhaving der openbare rust, vei ligheid en orde, zoo luidt het bericht ver der, worden derhalve op grond der ver ordening van den rijkspresident ter be scherming van volk en staat, de katholie ke jongemannenvereenigingen in do dis tricten Balingen, Ebingen, Heilbronn en Neekarsulra door de Wurtembergsche po litieke politie ontbonden en verboden, ter wijl de vermogens in beslag zijn genomen. Korfballers de goede voetballers. Arkel. Een elftal, samengesteld uit de beide elftallen van A S.V. speelde een wedstrijd tegen een elftal dat was samen gesteld uit de korfbal 12-tallen. Het re sultaat was 51 voor de korfbalcombi na tie De korfbalvereeniging Ado behaalde op de seriewedstrijden een derden prijs, zijnde een lauwertak De heer Willomse, banketbakker te Gorinchem, schonk dezer dagen aan de zwemvereeniging „De Linge" een taart, om die onder de leden te verloten. De heer Schopenhauer alhier was de geluk kige winnaax. Arkel. Op de secretarie zijn inlichtin gen te bekomen aangaande een gevonden vulpen. Brandwijk. De muziekvereen. „Graaf- stroom's Fanfare" gaf Zaterdagavond een goed geslaagd concert in de muziektent. Een bloempjesverkoop bracht f 23.86 op. Terwijl mej. C. v. d. B. bezig was mot werkzaamheden op een, waterstoep werd zij door een duizeling bevangen, waardoor zij in de Graafstroom terecht kwam. Zij wist zichzelf weer op het droge te brengen. Door het graafwerk voor de water leiding is het moeilijk, de plaatsen waar men bezig is te graven, te passeeren. Dit ondervond de 15-jarige C. M., die van den wal in den .Graafstroom terecht kwam Ook hü wist zichzelf uit het water te red den. Gieesendaoi. Het bouwen van een sme der y' voor rekening van den heer J. J. Meerkerk is opgedragen aan de heeren E. Muis (metselwerk) en A. de Zwart (timmerwerk). Bij de aanbesteding voor het bou wen van 2 villa's te Sljedrecht voor reke ning van den heer K. Volker, was de heer Joh. de Kok, timmerman, alhier, de laag ste inschrijver. Giessen-Nieuwkerfc. Dinsdag had rn café Verheul de aanbesteding plaats van een woonhuis voor den heer P. Bouw meester te Peursum (architect de heer P. Donk Hzn.). Massa: D. Baron, Hoornaar f 3320; T. Muis en zn., Giessen-N'ieuwkerk f 2916; Metselwerk: Gebr. de Kok, Giessendam f 1767; G. Zanen, Giessen-Oudekerk f 1725 Gebr. van Dijk, Hardinxveld f 1695; J. politie over, als u daar zoo zeker van fs, sir Gregory." „Omdat ehomdat je mij het leven gered hebt. Ik ben er van overtuigd dat jij Medina vermoord hebt, maar zooals ik zeg: jij hebt mij het leven gered. Tien te gen een, dat zij mij vermoord hadden, als jij mij niet had opgespoord. Arden heeft mij verteld, hoe handig je dat aangelegd hebt. Jij hebt mijn leven gered, Perris en dus red ik het jouwe. Dan zijn wij quitte!" Perris glimlachte. Het doet mij plezier, sir Gregory, dat al mijn geredeneer van den laatsten tijd toch wel eenigen invloed heeft gehad. Een paar m&amlen geleden zou u mij zon der een oogënblik te aarzelen, op staan- den voet hebben laten arresteeren." „En als je niet onmiddellijk uit mijn oogen verdwijnt, dan laat ik je nog arres- leeren," gromde hij. „Dat zou weinig effect hebben," merkte Perris lachend op, terwijl hij den mil- lionair een paar blaadjes schrijfpapier overrc:kte. „Hier hebt u mademoiselle Cibot's bekentenis, mede onderteekend door twee inwoners van Bournemouth." „Wat?" „Ja. Dat heeft mademoiselle mij vanuit Bournemouth gezonden." „Je wilt dus zeggen dat zij hem heeft vermoord?" „Ja. Zij wist dat hij dien noodlottigen avond hier zou komen om u om juf- frouw's Horn's hand te vragen. Toen zij een poosje voor de deur van de biblio theek had staan luisteren en alles 3ood- stil bleef, is zij naar binnen gegaan, waar zij Med:na bezig vond met uw bureau te forceeren. Er ontstond p»n hevige woor- denwissel'hg, waarbij zij hem verweet, dal hij haar verlaten had en hem tevens be- d. Stelt, Hardinxveld f 1614; T. Muis Sc Zn., Giessen-Nieuwkerk f 1598; J. v. Dijk, Giessendam f 1553; Gebr. Donk Hzn Giessen-Nieiiwkerk f 1490. Timmerwerk: Gëbrs. Wervenbos. Har dinxveld f 1183: G. den Hartog, Giessen- Niouwkerk f 1120, A de Ruiter,, Se hel lui - nen f 1159. K. Ooms. Bleskensgraaf f 1168 Gebr. Kóenraads, Hardinxveld f 1120; 'N. Timmer. Giessendam f 1089, J. C. Ter louw, Meerkerk f 1095 Schilderwerk: C. Slob, Groot-Ammers f 263. Gebr». den Toom, Peursum f 248: J. P. Verschoor, Hardinxveld f 246; J. de Vries-, Hoornaar f 229; G. Brandwijk, Har dinxveld f 229; Gebr. van Garderen, Har dinxveld f 186; J. van Zwienen. Giessen dam f 175. De gunning werd aangehou den. Gieseen-Nituwtark. Dinsdagmorgen reed nabij de Apelmansbrug in Muizen broek een luxe auto van den dijk en kwam terecht in een langs de Giessen staande rietgors. De auto kwam op de zij te lig gen en moeet door een kraan wagen wor den geborgen. Gin—néabeprowttno. Hardinxvald. De door Ged. Staten goed gekeurde begrooting. dienst 1935, sluit wat betreft de gewone dienst in ontvang en uitgaaf met f 458689.90 De inkomsten en uitgaven van de kapitaaldienst zijn respectievelijk geraamd op f 27H" - f 340520,31. Nadeelig slot dos f 64374,21. Verbetering Merwededijk. HardinxveW. Deze week ia ren aan vang gemaakt met de verbetering van de Merwededijk. Begonnen is met het aan brengen van de verzwaring van den dijk vanaf Schejluinen. Het ligt in het voor nemen van den aannemer om in het be gin der volgende week het wegdek te Ne- der-HardinXveld op twee plaatsen, n.l. nabij de Sluis en bij garage Rikkers, op te breken. Het stuk weg hiertusschen wordt eerst afgewerkt. De Peulenstraat wordt dan later onder handen genomen. Gewalst wordt met een 11 tons Diesel motor. Op 26 Augustus zal begonnen wor den met het aanbrengen der betonwerken en bestrating. Gewerkt wordt in drie ploe gen. Met de verzwaring van den dijk nabij Schelluinen wordt tegelijkertijd voortge gaan. Deze week werd bouwvergunning verleend aan den heer J. J. van der Plas voor een dubbel woonhuis aan de Sluis- weg. Gedeeltelijke afsluiting van bruggen. Hardinxveld- De afdeeling wegen en verkeer van den B.B.N. deelt mede, da* blijkens bekendmaking van Ged. Staten van Zuid-Holland, gesloten is verklaard voor hei verkeer met motorrijtuigen en aanhangwagens, waarvan het gewicht met inbegrip van de lading, 3500 K.G. over schrijdt, de Kanaalbrug of de z.g. „Huib- jesbrug" gelegen in de Buldersteeg onder de gemeente Hardinxveld en de Schellui- sche brug, gelegen in den Kerkweg of de Zandkade van de brug over den Schel- luinscheh Vliet tot aan den nieuwen Wol- pherschen dijk, onder de gemeente Gorin chem. Harrfinavald. Aan het verslag vaü het waterbedrijf over 1934 ontleenen we het volgende: waterverbruik 240881 M3 (in 1924 112905 M3). Hei verbruik per hoofd en per dag steeg van 45.95 L. tot 97.47 L. Het aantal aangesloten perceelen bedroeg 1676, tegen 1W4 in 1924 Aan electrische stroom werd in 1934 57248 K.W.U. ge bruikt (in 1924 25869 K.W.U.). kende dat zij hem aan het El Nuestro Genootschap verraden had." „Verraden? Hoe dan?" „Zij heeft aan die bende verraden, dat hij vaq plan was, u op de hoogte te bren gen van hun voornemen om de Grimson- Bar schepen tot zinken te brengen. Medi na kon zich toen niet langer beheerschen en gaf haar een klap in het gezicht en in haar woede greep zij den bijl en doodde hem. Na den moord is zij, alsof er niets gebeurd was naar haal kamer gegaan, totdat ik haar riep voor een onderhoud met u. Maar intussehen was u binnenge- „Ja, ja," viel sir Gregory hem in dg rede. „Enfin, misschien is het toch wel te begrijpen, dat je mij beschuldigd hebt vgn den moord, vooral omdat ik tevoren oneenigheid met Medina had gehad en er bloedvlekken op mijn zakdoek waren." „Van dien zakdoek gesproken," zei Perris langs zijn neus weg. „Die kunt u nu wel weer terug krijgen. „En hij haalde den zakdoek te voorschijn en gaf hem aan sir Gregory. De mill'onair nam het ding aan en gooide het in het vuur, dal achter hem in den haard brandde. „Natuurlijk geef ik die bekentenis aan Hurker," zei hij. „Lieve deugd, wat een vrouw!" „Ja, maar ik geloof dat zij om Medina lid geworden is van dat genootschap. Ma demoiselle Cibot verried hem aan haar medeleden, omdat hij uw dochter heti hof maakte. Als zij Medina niet gedood had, was hij toch vermoord als straf jroor zijn verraad." „Hoe kwam zij er toe om die bekente nis af te leggen?" Perris aarzelde een oogenblik. „Waarschjjübjk door wroeging en el- Adieu, mijnheer de redacteur! Ik stel U deze week teleur, Want 'k had zoo'n heerlijk visioen Van zee en strand en geurend groen, Van zalig nietsdoen, enzoovoort In 't een erf ander prachtig oord. Enfin, ik trok dit keer naar zee En nam wat gave guldens mee, Maar verder niets, geen politiek, Ook zelfs geen radioniuziek, 'k Heb Hitlpr aan mijn laars gelapt En ben er tusschen uit gestapt. Ik wil eens uit de zorgen zijn, Eens zonder oris is of Colijn, Zelfs zonder Mussolini en Den Negus, dien ik zoo goed ken. En 't vriendelijke dorpje Oss, Laat me een oagcnblikjc los. lk vaag dat alles uit ra'n brem, Ik zoek wat zomerzonneschijn Aan 't mooie vaderlandsche strand Van 't onvolprezen Ameland! Daar zamel ik wat nieuwe kracht Voor nieuwe strijd, die mij nog waclïL Daar kweek ik nieuwe levenslust En met die wapens toegerust, Speel ik het stellig wel weer klaa«r Voor heel het volgend jaax. H«i~ en Bo»icop. De keuring van gei ten zal dit jaar plaats hebben op Zater dag 23 Augustus, 'des nam. 7 uur op het j^rrein van den heer Th. de Gans De die- rep zullen per auto van huis gehaald en teruggebracht worden, terwijl er boven dien nog een gratis verloting onder de ei genaars der aangebrachte dieren gehou den zal worden, zoodat verwacht wordt dat de aanvoer dit jaar groot zal zijn. Hoornaar. De heer G. de Raad is te Utrecht geslaagd voor de akte Frausch L. 0. Molenaarsgraaf. Daar de burgerwacht „MolenaarsgraafBrandwijk" bij den kringschietwedstrijd te Giessendam den len prijs behaalde, zal zij aan het eind dezer maand mogen deelnemen aan de nationale schietwedstrijden te 's-Graven- hagts. Sportfeeet Nieuw land. Zaterdag zal de gymnastiek vereeniging „Blauw Wil" uit Leerdam, een demonstratie geven op het sportter rein „N.S.V.". Hieraan zullen een 130 gas ten hun medewerking verlecnpn, De de monstralie zal worden opgeluisterd door muziek. Ze begint om half zeven (z.t Zondag om 2 uur zal N.S.V. 1 een vriendschappelijken wedstrijd spelen tegen het sterke elftal der Gorinchem&che Boys. Noerdalooy.. De rijksbijdrage voor deze gemeente voor de H. B. School te Gorin chem bedraagt over 1934 f 953,97. Gevonden: te Goudriaan een kin derschoentje. Terug (e bekomen bij H. van Asperen, Noordeloos. Noordeloos. Op het N.F.C. terrein speelde een N.F.C. combinatie een vriend schappelijken wedstrijd tegen H.B.S. van Gorinchem. De N.F.G.-ers wisten met 53 te winnen. lende. Nadat zij Margaret's brief ontvan gen had, waarin zij schrlef, dat ik door het El Nuestro Genootschap vastgehou den werd, heeft zij dadelijk het plan op gevat, om mij te bevrijden. Dat is alias wat ik weet." ,,'t Is- meer dan voldoende ook," merkte Horn op, terwijl hij den brief van made moiselle zorgvuldig in zijn bureau sloot. „Ik zal Hurker morgen de bekentenis la ten lezen, zoodat het heele mysterie b n- nenkoirt opgehelderd fis. Hadden wij dien schurk, die getuige was van den moord en die de lijst uit mijn handen gerukt heeft, maar te pakken kunnen krygen. Maar die is zeker met- de anderen de lucht ingevlogen." „Ik heb gehoord, dat alle leden >p dien fatalen avond aanwezig waren," ant woordde Perris strak. „Miss Drum noemde hem Dick," ging sir Gregory voort. „Mademoiselle heeft haar waarschijn lijk verteld hoe hij heette," z?i Perris. „Medina heeft gekregen wat hij verdieri- de," vervolgde hij en u moet ook niet vergeten dat hij haar een klap in het gezicht heeft gegeven." „Hij was een schurk," gaf sir Gregory toe, -„maar zij had hem beter ergens an ders kunnen vermoorden." „Maar denkt u ook niet, sir Gregory, dat er toch nog iets goeds uit ontstaan is?" „Hoe bedoel je dat?" „Op geen enkele andere maniar nad ik u de waarheden, die ik u den laatsten lijd zoo dikwijls onder het oog heb ge bracht. zóó goed kunnen vertellen, als ik nu gedaan heb." Horn begon onrustig de kamer op ven neer te loopen „lk boud er niet lan om in mijn eigen Sliedrecht. Vanwege don directeur-ge neraal der Zuiderzeewerken is aanbesteed het uitvoeren avn onderhandsch bagcrer- werk in de Gouwzee. Laagst© inschrijvers waren: a. B. van Noordenne te Sliedrecht voor f 29.700: b. N.V. Aanneming Mij. F. Looyen te Gorcum, in massa, voor f 38.230. De werkloosheid. Sliedrecht. Bij de gem. arbeidsbeurs waren do vorige week ingeschreven 1296 werkzoekenden. Nadien werden opnieuw ingeschreven 37 werkzoekenden, terwijl 26 personen werden afgevoerd, zoodat op heden waren ingeschreven 1307 werkzoe kenden. Op 13 Augustus 1934 was dit aantal 1096. Streefkerk. Uitslag wedvlucht van de P.V. „Luchtexpres", Streefkerk-Groot- Ammers van Libramont. Afstand 221.922 K M. Los 10.30 uur. Aankomst le duif 2,39.40 uur. De prijzen werden gewonnen door: 1, 2, 7 en 8 Joh. Streef: 3 en 9 A. P. de Lange; 4 en 10 M. Looren de Jong; 5. B. Simons; 6. A. Simons Geyonden een damesmantel. Inl. bij den gem.-veldwachter. Tijdens het verlof van den keuring» veearts, den heer D. Hendrikse, hebben B. en W. als plaatsvervanger aangewezen den heer W. de Haan, dierenarts le Berg. ambacht. huis beleedigd en terechtgewezen te wor den, verwenschte...." begon*hij geprik keld. „Niet vloeken, sir Gregory," viel Per ris hom in de rede. „U kunt de dingen even goed zeggen zonder te vloek m." „Loop heen, kerel. Je kunt nu niet langer de baas over mij spelen," riej) Horn woedend uit. „Neen, en daar ik geen ondergeschik te positie meer wenscb te bekleeden, vraag ik u hierbij om mijn ontslag." „Wat? Maar kerel, waar moét je dan van leven?" „Mijn boek is een groot succes. De eerste druk is al uitverkocht en heeft mij geen windeieren gelegd, lk ben van plan om te probeeren om met boeken schrijven mijn kost te verdienen." „Jc schijnt te vergeten, gek dat je bent, dat één zwalutv nog geen zomer maakt en dat één vogel in de hand beter is dan tien in de lucht." Perris lachte hartelijk. „Wat een spreekwoorden, sir Gregory! Maar toch ben ik het niet met u een?. Ik 'heb nu eenmaal besloten om mijn ontslag te nemen en zoo gauw mogelijk met juf frouw Drum te trouwen. Wat zegt u daar van?" „Wat ik ervan zeg," snauwde sir Gre gory. „Neem je boeltje op en ga heen, man! lk wil je niet meer z'en in mijn huis, ondankbare kerel d'e je bent. Je. „Ik ga al," zei Perris vroolijk „Dag sir Grdgory!" „Hola, wacht eens even," bulderde Hom hem toe. Maar Perris draaide zich doodleuk om en ging de kamer uit, (Slot volgt).

Schoonhovensche Courant | 1935 | | pagina 2