3 Kapitein Kiakkebos óp de Leeuwenjacht Gemi^d Ni^ëuwsTJ Van Rondom Plaatselijk Nieuws VRIJDAG VS AU6USTU» DIEFSTALLEN UIT SPOORWEGLOOll SEN OPGEHELDERD. Expediteur en heler achter slot De laatste maanden weiden uit Tan de loodsen der Nederlandsche spooi wegen aan de Doklaan te Amsterda voortdurend pakjes gestolen, zonder di het gelukte een spoor van de daders te oi|t dekken. Eindelijk zijn eenige rechercheur er in geslaagd den weg te viij den, welke de pakjes maakten. Eenige wa ken lang hebben zij zich in de buurt val de bewuste loods verdekt opgesteld. J Dinsdagmiddag was de politie er zekd Tan, dat zij oen goeden slag zou slaan. E| waren weer een paar pakjes, dezen kee| inhoudende sigaren en sigaretten, vod dwenen. Het laatst was een expediteuij die daar geregeld met zijn wagen pakjef kwam halen en brengen, in de loods g<4 weest De rechercheurs gingen den mat achterna, nadat zij nog eenige gegeven hadden gekregen. De man werd gear rest teerd en het gevolg was, dat men ook eej heler op het spoor kwam. die eveneenj gearresteerd werd. Bij den heler werden nog eenige van diefstal afkomstige pak jes, inhoudende sigaretten, gevonden. De politie verdacht, dat door deze ar restatie nog meer zaakjes aan het licht zullen komen. GEHEIMZINNIG BRANDJE IN DE HOOFDSTAD. Door inbreker gesticht? De Amsterdamsche brandweer werd Dinsdagavond gealarmeerd voor een brand op de eerste verdieping van een perceel aan den Hoofdweg. Toen een mo torspuit bij het bewuste perceel arriveer de, bleek dat de gordijnen van een der kamers in brand stonden; het gevaar voor uitbreiding was niet denkbealdig. Da brandweer wist het vuur snel te dooven. doch vond het ijeer merkwaardig, dat deur van de woning openstond, terwijl de bewoners uitstedig waren. Bij een politie onderzoek kwam om. vast te staan, uit het hnis een radio-tor ft nen. Men vermoedt, dat een dief het huift met een valschen sleutel is binnengedron gen. het toestel heeft gestolen en daarna den brand gesticht, ten einde de ontdek king van den diefstal onmogelijk te ma ken. De politie heeft nog geen enkel spoor van den dader. DOOR AUTO GEGREPEN EN GEDOOD. Je Zalt-Bommel reed Woensdag op den nieuwen verkeersweg, loodgieter Kooy- man uit Dreumel, die per rijwiel den weg wilde oversteken, door een zwaren vracht auto, komende uit de richting 's-Herto- gqnbosch, gegrepen en gedood Vermoede lijk heeft K., op hel gevaarlijke kruis punt niet voldoende opgelet. Het hoofd van het slachtoffer was ontzettend ver minkt. zoödal hij op slag dood geweest moet zijn. Den chauffeur uit Apeldoorn, treft geen schuld. VAN F 9000 BEROOFD. Twee arrestaties. Een buitenman die Maandagavond een bezoek had gebracht aan een verdach pand in de binnenstad te Rotterdam, mis te eenigen tijd daarna zijn portefeuille waarin een bedrag van f 9000 was gebor gen. Aangifte bij de politie volgde, die een uitvoerig onderzoek heeft ingesteld Als resultaat daarvan zijn een man, de 45- jarige K. B. A. en de 35-jarige vrouw C- aangehouden. OPLICHTER GEARRESTEERD. De Belg J. H Kuyper^, die reeds eeni-| ge dagen werd gezocht in verband met» oplichterijen, welke hij gepleegd heeft als' ingenieur-technoloog bij een fabriek tee Dussen. is te Soest bij Utrecht aangehou den. Hij is naar Dussen overgebracht en( na door den burgemeester verhoord toj zijn, naar 's-Hertogenbosch op transport gesteld, waar hij in het Huis van Bewa ring is opgesloten. Steeds meer blijkt dat men hier met een beroepsoplichter te doen heeft, die al veel op zijn kerfstok heeft en die wegehs verschillende delictep ook door de Amsterdamsche politie wordt ge zocht. ONGEWONE DIEFSTAL. Door een brievenbus Te Amsterdam heeft in een heerenklee- ding- en modemagazijn aan het Rokin, Dinsdagnacht een niet alledaagsche dief stal plaats gehad. Deze werd den volgen den morgen opgemerkt door een der fir manten, die toen hij de deur wilde openen zag dat een coupon najaarsstof^ die ten deele afgerold, in de etalage was gelegd, ontbrak. In het magazijn vond hij het plankje, waarop de stof gerold was ge weest. Van de coupon, die een waarde ver tegenwoordigt van ruim 30 gulden viel niets meer te bespeuren De deur en het raam vertoonden geen sporen van braak, zoodat men aanvankelijk voor een raadsel stond. Er werd echter.in de portiek een lang stuk gegalvaniseerd ijzerdraad ge- vonden met omgebogen punt, wdaraan •enige draadjes stof van de coupon zaten De onbekende dadpr heeft van dit ijzer- draad op handige wijze gebruik gemaakt Hij stak het door de brievenbus en pöu ♦orde nat zoo lang tot hij hel gordijn dat j aardschok gevoeld. de etalage van bet magazijn afscheidt op zij had geduwd. Daarna haakte hij het ijzerdraad aan de coupon, die uit de eta lage viel en trok het goed door de ope- ning van de brievenbus in de deur. Dit laatste i.«. naar een proefneming bewees, een kwestie van eenige seconden. CIRCUS BIJENKORF. We hebben vroeger gemeld, dat in de Bijenkorf te Rotterdam op alle verdiepin gen velerlei heerlijkheden zijn voor kin deren, o.a. een kindercircus met 200 plaatsen, waar dagelijks twee voorstellin gen gegeven worden. Er zijn vele kinderen, die graag zpo'n voorstelling zouden willen zipn, maar die te behoeftig zijn om zoo n uitgave 1e doen De directie van de Bijenkorf is hun in dachtig geweest en gaf deze week eiken middag twee voorstellingen voor arme kinderen. Niet alle vereenigingen en instellingen, welke daarvoor in aanmerking komen, kon de directie tijdig bereiken, maar in lotaal hebben ruim 1200 arme kinderen van verschillend® gestichten, vereenigin gen, instellingen enz., deze voorstelling bozocht. Alle plaatsen waren met juichen de kinderen bezet en de directie heeft daarmede een goed en schoon werk ge daan. NEDERLANDSCH MOTORSCHIP VERMIST. Door Britsch schip opgemerkt Lloyds' Scheepvaartagentschap te Lon den heeft alle schepen in het Kanaal draadloos om nieuws gevraagd betreffen de het Nederlandsche motorschip „José Maria". De „José Maria" had op haar reis van Schiedam naar Plymouth Dover aangedaan op 2 Augustus j.l. Dit ge schiedde in verband met het feit, dat haar hoofd-rustblokken waren warm geloopen. Op 6 Augustus zette het schip de reis naar Plymouth voort. Daarna werd geen nieuws van de „José Maria" meer ver- Thans is evenwel het volgende bericht ontvangen van een Britsch motorschip; „Zag „José Maria" buiten Huj-st Castle hedenochtend 5.45 uur op weg zeewaarts" VAN BRUILOF TOT BRAND. Winkel- en woonhuis uitgebrand. Woensdagavond brak te Amsterdam bij afwezigheid van de bewoners, die ter brui loft waren, een zeer gevaarlijke brand uit in den winkel en het woonhuis van den oliehandelaar Kaas aan de Prinsengracht De familie was vroeg in den avond reeds uitgegaan. Geruimen tijd later be merkten een agent en eenige voorbijgan gers, vlammen in den winkel en weinige oogenblikken later stonden er vele motor spuiten voor het brandende perceel. Toen joegen de "vlammen reeds hoog langs den gevel. Voor de brandweer arriveerde, was een voorbijganger, de loodgieter Heyt, die wist dat óp de tweede verdieping een oude vfrouw woonde, het huis binnenge stormd. In het door verstikkenden rook gevulde ttQQtportaal vond hij de 58-jarige marktkoopiwjuw Krivanec en droeg haar naar buiten. De brandweer slaagde er spoedig in het vuur onder de knie te krijgen. De hoofd ingenieur van het Gem. Electriciteisbe- drijf wefd nog getroffen door een tot kookpunt vèrhitte partij olie, die door bet springen van een bus plotseling van een der rekken naar beneden viel. Daarna werden een groot aantal slangen uitge legd. Het vuur was inmiddels ook aan de achterzijde uit het huis geslagen, zoo dat men ook aan deze zijde alle aandacht aan den brand moest besteden. Na onge veer een half u^r was de brand volkomen gebluscht„ Toen waren de winkel en de achtervertrekken .grootendeels uitgebrand. De heer Kaas was voor f 2000 verzekerd. Omtrent de oorzaak van den brand is nog niets bekend. NOODWEER TEISTERT FRANKRIJK Twee doorien, veel vee verdronken. Nadat Zondag en Maandag in vele de partementen van Frankrijk, vooral in het Zuiden en bet Westen, noodweer heeft geheerscht, is thans de omgeving van Bordeaux door een hevigen wervelstorm geteisterd. Het station van Bordeaux en vooral de telefoon- en telegraaflijnen heb ben ernstige schade geleden. De omgeving van Beautiran en Castres is hierdoor vol komen van do buitenwereld afgesloten De spoorlijn Bordeaux—Toulouse werd door omgevallen telegraafpalen en omge waaide boomen versperd, zoodat de trei nen op de stations moesten blijven staan of onderweg stoppen Pas tegen den och tend waren de hindernissen uit den weg geruimd en kon het spoorwegverkeer wor den hervat. Te Bordeaux zelf heeft de storm niet zoo erg huisgehouden, slechts enkele boomen knapten af, terwijl eenige hoogspanningsleidingen werden vernield Na de ovefstrooming moesten vele hui zen welke in de omgeving van Rouaan zijn gelegen, worden ontruimd Zeer veel vee is verdronken. In de overblijfselen van een schuur, waarin de bliksem was geslagen, en welke volkomen in de asch was gelegd, beeft men het geheel verkoolde lijk van een landarbeider gevonden. Te Marsac (Tarn) werd een zevenja rige knaap door den bliksem getroffen en gedood. In de streek van Clermont-Ferrand heeft men Woensdag een vrij hevigen RAADSELACHTIGE ARRESTATIE. Van Zwitsersche vrouw 'wi Duitschland. De dienstbode van een te Bazel wonen de familie, die Dinsdag bij haar tandarts in de naburige Duitsche stad Lörrach moest zijn is niet teruggekeerd. Bij de politie te Lörrach heeft men in lichtingen gevraagd, waarbij bleek, dat zij door de geheime staatspolitie was arresteerd. De politie te Bazel beeft bij de centrale gevangenis te Karlsruhe, waar de vrouw is opgesloten, geprotes teerd en heeft gevraagd haar op vrije voeten te stellen, omdat de arrestatie het gevolg moet zijn van verkeerde inlichtin gen. KONING ALBERT HERDENKINGS FONDS. Teneinde de nabestaanden van bergbe klimmers, die als gidssen of als sportbe oefenaars het leven verloren, te steunen, hebben de Zwitsersche en de Belgische Alpinistenclub een „Koning Albert Her denkingsfonds" gevormd, ter eere van den koning der Belgen, die in Februari van verleden jaar bij het beoefenen van de bergsport te Marche les Dames om het leven is gekomen. De laatste tien jaar zijn in Zwitserland meer dan 700 personen bij het bestijgen der bergen of bij het beoefenen van de ski-sport omgekomen De laatste jaren be droeg het aantal slachtoffers gemiddeld 100. SMOKKELBENDE BENADEELT FRANKRIJK. De „Schoppenvrouw" aan voer dst er. In Franrijk staat een geheimzinnige da me, bijgenaamd „Schoppenvrouw" aan 't hoofd van een gevaarlijke internationale bende, die vooral in Havre opereerde, doch die vertakkingen heeft in tal van groote steden. In drie jaar tijd heeft de bende den Franschen staat voor een be drag van 14 millioen gulden benadeeld. De zaak werd aan het rollen gebracht door de arrestatie van twee belasting-amb tenaren te Havre. Dit leidde tot het in hechtenis nemen van een groot aantal personen, ongeveer een veertigtal. De naam van de vrouw wordt strikt geheim gehouden. Het staat vast, dat tij over zeer invloedrijke betrekkingen be schikt en niet alleen tal van belasting ambtenaren doch ook tal van hoogge plaatste personen onder haar invloed hqeft. Zij maakt onophoudelijk groote reizen over het Europeesche continent, waarbij zij in de duurste hotels verblijf houdt en steeds gebruik maakt van de internationale luxe-treinen. Zij is schoon en aantrekkelijk en, verkeert steeds in de eerste kringen. De vrouw is door de poli tie verhoord, doch, Jmeft hardnekkig ont kend Dat zij nog niet gearresteerd is, dankt zij aan haar invloedrijke relaties of aan het feit, dat de politie door haar gan gen nauwkeurig te volgen, hoopt nog meer leden van de bende op het spoor te komen. De organisatie moet zich voorna melijk bezig gehouden hebben met smok kelhandel, door middel van valscbe decla raties en omkooping van ambtenaren, 'ver valsching van import-vergunningen en andere methoden ter ontduiking van de oontingfenten. die aan vreemde landen toegestaan zijn. NOG SNELLERE SCHEPEN? Europa-Amtrlka in 3 dagen. De gezagvoerder van de „Europa", ka pitein Scharf, heeft te Southampton toor- speld, dat in de eerstvolgende vijf jaren schepen zullen worden gebouwd, die in staat zullen zijn in drie dagen dus één dag sneller dan de tegenwoordige snelste schepen den Oceaan over te steken. Ka pitein Scharf liet zich er niet over nit of dit schepen van 50.000 of 70.000 ton zou den moeten zijn. ACHTERSTALLIGE CONTRIBUTIE AAN DEN VOLKENBOND. Duitschland moet aan den Volkenbond 5.324.590,07 Zwitserscho franc betalen vóór zijn uittreden. Het Duitsche lidmaat schap van den Volkenbond loopt 20 Octo ber af. dat is twee jaren na de mede- deeling van Rijkskanselier Hitier dat Duitschland niet langer lid van den Vol kenbond wil blijven. De desbetreffende Volkenbondscommis sie zal aan de in September te houden Assemblee rapport uitbrengen over de achterstallige contributies van verschil lende leden. Paraguay, dat op 24 Januari zijn lid maatschap heeft opgezegd, moet 208.752 franc betalen uit de jaren 1920/'22, 1922/ '29 en aan achterstallige bijdragen en bo vendien de geheele contributie voor de ja ren 1930 Lm. '34 Bovendien is Paraguay 153947 franc schuldig als haar aandeel in de kosten voor de uitzending van de Volkenbondscommissie, welke einde 1933 een onderzoek in den Chaoo heeft inge steld. KLOPJACHT IN NEW YORK'S PARKEN. 300 personen gearresteerd. Verontrust door het groote aantal ge wapende overvallen, dat den laatsten tijd in de New Yorksche parken is gepleegd, heeft de politie in de stadsparken een klopjacht op groote schaal gehouden. Hier bij igecd» 300 personen gearresteerd. Zaterdag 17 Augustus. Hilversum. 1875 M. V.A.R.A fiuur Or gelspel; 8.30 uur Gramofoon, v^PR.O. 10 uur Morgenwijding; V.A.R.A -TL0.15 uur Uitzending voor do arbeiders irf de Con tinubedrijven j 12 uur Conctó^ door de Notenkrakers; 12.45 uur Gramowon; 1 uur Concert door Eddy Walis en Èijn Orkest; 2.20 uur „Televisie". Ir. J. Rodrigeus de Miranda vervolgt zijn Zaterdag 10 Augus tus afgebroken causerie; 2.40 uur Orgel bespeling; 3.15 uur Van het witte doek. Filmkwartiertje door M. Sluyser; 3.30 uur Concert door Orvitropia; 4.30 uur „De Jaarlijksche Ijzerbedevaart" door Gor Huisman; 4.45 uur Concert door de Zon nekloppers; 5.10 uur Hobo en Piano; 5.40 r Letterkundig overzicht door A. M. de Jong; 6 uur Concert door de Flierefluiters; 6.39 uur Esperanto-uitzondingt 7.05 uur Piano: 7.15 uur „Radio-distributie". Een kijkje in het radio-distributiebedrijf. Inter view tusschen F. A. Hof en C. J. P. Kui pers 7.40 uur Viool en Pianö; 8 uur S.O.S.-berichten: 8 03 uur Nieuwsberichten Varia en één minuut voor: Neder- landsch Fabrikaat; 8.17 uur Wij vragen uw aandacht voor....; 8.20 uur Gramo foon; 8.35 nur Zang en Piano; 8.45 uur Concert door de Bohemians; 9.30 uur Op voering van: „Ben je uit je humeur Paps?"; 9 40 uur Orgelspel; 10 uur Op voering van „Als 't geweten spreekt!"; 10.10 uur Concert door Fantasia, 11 uur Gramofoon. Huizen. 301.5 M. K R O. 8—915 Concert; 1010 30 Gramofoon; 10.3011 Muziek- aitzending voor farbieken; 1111.30 Gra mofoon; 11.3012 Godvsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin; 12.1512.45 Gramofoon: 12.451.20 Concert door het K.R.O.-Orkest: pl.m. 1.15 uur Berichten van den Ned. Postdnivenhoudersbond van Zaterdagvliegers; 1.202 Gramofoon; 2 2.30 Halfuurtje voor de rijpere jeugd; 2.30 Sporthalfuurtje door P. Olthoff; 3—4 Kinderuurtje: 4.154.30 Gramofoon; 4.30 Concert door Flowers Harmony Five; 55.30 Gramofoon; 5,306 Concert door Flowers Harmony Five; 66.20 Concert door de K.R.O.-Boys; 6.206.45 Journa listiek weekoverzicht dóór Paul de Waart; i.457 Concert door de K.R.O.-Boys; 7.15 7.35 „Godsrijk en kerk" door Pater M. Bogaartz S.J.: 7.358.30 Gramofoon. pl.m. 8 uur Nieuwsberichten; 8.308.50 Concert door het K.R.O.-Orkest; 8.509 Accord eon-muzi ek; 90.20 Concert door het K R.O.-Orkest; 9.209 30 Concert doojr het Kilima Hawaiian Trio; 9.30 9.50 Concert door het K.R.O.-Orkest; 9.50 10 Aocordeon-muziek; 101010 Gon- cerj door het Kilima Hawaiian Trio: 10.10 10.30 Concert door het K R.O.-Orkest; 103010.35 Nieuwsberichten; 10.3511 Concert door het K.R.O.-Orkest; 1112 Gramofoon. Zondag 18 Augustus. Hilversum. 1875 M. V.A.R.A. 8.55 uur Or gelspel; 9 uur Postduivenberichten; 9.05 uur Tuinbouwhalfuurtje; S. S. Lantinga over: „De Lidcactus"; 9.30 uur Orgelspel; 9.45 uur Van Staat en Maatschappij "door A. Pleysier. „Helden en heldenmoed" (slot) V.P.R.O. 10 uur Gramofoon; 10.30 uur Kerkdienst uit de Rem. Kerk te Den Haag Voorganger: Ds. F. Kleyn; A V R O. 12 uur Klokkenspel en Uurslag van de Groote erf St. Jacohskerk te Vlissingen; 12.011230 Filmpraatje door L. J. Jor- daan. „De zware weg'; 12.30-2 Concert door het Omroep-Orkest en Gramofoon; 2 2.30 H. Gh. G. J. van der Mandere over: „De Volkenbond in de branding"; 2.303 Zang door de Vereeniging „Postale Man- nenzang" te Utrecht en Gramofoon; 3-4.30 Concert door het Residentie-Orkest en Gra mofoon; 4.305 Reportageflitsen van de wereldkampioenschappen wielrennen op den weg, op het circuit van Floreffe (Bel gië) door II. Hollander; V.A.R.A. 5 uur Orgelspel; 5.15 uur Concert door bet Dub bel X-Ensemble; 5 30 uur Orgelspel; 5.40 uur Concert door hot Dubbel X-Ensemble; 5.50 uur Sportuitslagen; 6 uur Concert door Eddy Walis en zijn Orkest; 6.3D xm* Saxofoon en Piano; 6.25 uur Concert door Eddy Walis en zijn Orkest; 6 40 uur Sport- uitzending. Wielrennen. Nabeschouwing over de heden gehouden wereldkampioen schappen wegrennen te Floreffe, door J. van de Berg en J. Broeksz; 7 20 uur Grar mofoon en Piano; A-V.R.O. 88.10 Nieuws en Sportberichten; 8.108-15 Gramofoon; 8.159 Concert door het Residentie-Or kest en Piano; 99 15 Zang en Piano; 915 9.30 Radio-journaal; 9.3010 Concert door het Omroep-Orkest en Alt; 1011 Concert door Rovacs Lajos en zijn Orkest; 1111.10 Nieuws- en Sportberichten; 11.1011.15 Gramofoon; 11.15-12 Dans muziek door de A.V.R.O.-Decibels. Hulzen. 301.5 M. N.C.R.V. 830-030 Morgenwijding door Ds. W. G. Posthumus Meyjes; K R O. 93010.15 Gramofoon 10.15'11 45 Uitzending van de Hc*)gmis uit de St. Dominicuskerk te Amsterdam; 11.451 Gramofoon; 11,20 Roeken en Schrijvers; 1.202 Concert door het K R. O.-Orkest; 22.30 Gramofoon: 2.303.15 Concert door het K.R.O.-Orkest: 3.15—- 4.30 Gramofoon; 4.306 Zieken halfuurtje door Kapelaan Ant. M. Jansen: NCR V. 5 uur Kerkdienst uit de Geref. Kerk (Oo©- terkerk) te Zwolle. Voorganger: Ds. J. H. Kuiper; na den Dienst tot 7.15 nur Or gelbespeling; 7.16—745 Gramofoon; KR. 0. 7.547.50 Gramofoon; 7.508 10 „Oos tenrijk" door C. Vening: 8.10—8.15 Nieuwsberichten; 8 158 45 Concert door het K R.O.-Orkest: 8.458.55 Voordracht door Annie de HoogNooy; 8.55—005 Concert door het Xylophoon-Ensemble „The Jolly Boys"; 9.059.30 Concert door het K.R.O.-Orkest; 9.309.40 Voordracht door Annie de HoogNooy; 9 409.50 Concert door het Xylophoon-Ensembl© „Te Jolly Boys"; 9 5010.15 Gramofoon; 10.1510.30 De wereldkampioenschappen Wielrennen. De wegwedstrijden te Floref fe. Verslag door Passepartout; 10.30— 10.35 Nieuwsberichten; 10.3610.40 Gra mofoon; 10.4011 Epiloog door het Klein Koor. Bioemendaal. 245.9 M. 10 ug* en 5 uur Kerkdienst uit fle Geref. Kerk. \^K>rgan- ger; Ds. J. C. Brussaard. Maandag 19 Augustus. Hilversum. 1875 M. V.A.R.A. 8 tinr Or gelspel; 8.30 uur Gramofoon: VP R.O. 10 uur Morgenwijding; V.A.R.A. 10.15 nuf Janny van Oogen draagt foor; 10.35 nur Concert door de Notenkrakers; 11 uur Janny van Oogen draagt voor; 11 20 uur Concert door Eddy Walis en zijn Orkest; 12 uur Gramofoon; 12.30 uur Conoert door Strijk-Orkest; 1 uil rConcert door het Dub bel X-Ensemble: 1.30 uur Concert door Schalmei; 2 uur Gramofoon; 2.30 uur Or gelspel; 3 uur Voor de Vrouwen; 3.30 uur Gramofoon; 4.30 uur Voor de Kinderen: 5 uur Concert door de Flierefluiters; 5.45 uur" Concert door de Zonnekloppers; 6 15 uur Concert door Orvitropia/ 7.10 uur „Zwerfstenen in Nederland". Lezing door Henk van Laar. 7.30 uur Zang en Piano; 8 uur S O S -berichten; 8.03 uur Nieuws berichten. daarna: Eén nfinuut voor Ne- derlandsch fabrikaat; 8.10 uur Concert door het Wiener Gitarre-Kammermusik Trio; 9.10 uur Humor in de literatuur (slot); 10 uur Concert door Eddy Walis en zijn Ork&st; 10.45 uur Gramofoon; 11 uur Concert door de Notenkrakers; 11.30 uur Gramofoon. Huizen. 301.5 M N.C.R.V. 8—8.15 Schrift lezing en Meditatie; 8.15—9.30 Gramo foon: 10.3011 Morgendienst door Ds. R. Bartlema: 1111.30 Lfczen van Chr. lec tuur; 11.30—12 Gramofoon: 12.15—12.30 Gramofoon; 12.302 Orgelconcert; 2— 2.35 Gramofoon; 2.353.15 „Orchideeën- kweeken ifi de vensterbank" door A. J. Herwig: 315345 Gramofoon; 45 Bij bellezing door Ds. D Brommer; 56 Cla- rinet-recital; 6630 Gramofoon; 6 30 6.58 Vragenuurtjp; 7pl.m. 7.15 Nieuws berichten; pl.m. 7.157.30 Radio-reporta ge, eventueel Gramofoon; 7.308 Vragen uurtje: 8805 Weer- en Nieuwsberich ten; 8.0^8.55 Concert door het Haagsche Harmonie-Orkest! 8.559.25 C. van Dijl over; „Wandeling door oud-Amsterdam"; 9.259.55 Vervolg Concert: 9.55—lf Nieuwsberichten; 1011.30 Gramofoon. 25. „Komaan, dat schieten zal wel aan- leeren!" zei de kapitein; hij kocht een vliegmachine en enkele dagen later trok hij met z'n neefjes op reis Ze snorden over België en het Noorden van Frankrijk. „Hoera!" riep de kapitein opeens, „daar 1-eb je Parijs! Kijk. die kerk daar, dat is le beroemd* Notre-Damel" 26. „De kerk slaat op een eiland midden in de Seine, zie je wel? Dat is het oudste gedeelte van Parijs!" vervolgde hij. „En daar ginds heb je de Eiffeltoren, heele- maal van ijzer en eventjes 300 Meter hoog. n ;s het radio-zendstation dat zul je wel eens in de radio-berichten gelezen hebben." door JAN KIJKUIT. Klachtenboek van Mn oud- Sc hoon hoven aar. Voor zichtigheid ie noodlg bij veranderingen. Is stich ting van Ma vorMoiging oud-Schoonhoven niet go- w onecht? Zullen de vrienden en vriendinnen, die elke. week dit hoekje in de krant opzoe ken en lezen, erg verbolgen zijn, als ik bet nu eens speciaal heb over Schoon hoven? Misschign zullen ze me van chau vinisme beschuldigen, het leelijke woord van deze dagen, dat beteekent, dat over dreven vaderlandsliefde iemand parten speelt en hom de goede dingen van een andere streek of een ander land doet ver geten. Ik waag het maar op, omdat ik deze week iemand sprak, die mij zijn nood klaagde over Schoonhoven, dat, vol gens hem, niet meer het Schoonhoven van vroeger was. Hij wa,s met hart en ziel Schoonhove naar, zooala er duizenden in ons land zijn. Want een geboren Schoonhovenaar kan wel eens afgeven op zijn eigen plaats, maar hij zal er toch steeds een warm P|*kte voor in zijn hart overhouden, waar hjj ook op de wereld zwerft, welke zeeën hij ook bevaart, op welk eiland in den Oceaan hij ook terecht komt. Zij vergelij ken d&n wel eens met hnn kleine vader stad, ala zij terugkomen hebben zij een oog voor allee, wat gelijk bleef en ver anderde en dan spreken as hun liefde oifc Schoonhoven heeft een aantrekkelijk karakter. Ik heb nopft goed kunnen begrijpen dat de Zilverstad aan de Lek niet meer ren teniers getrokken heeft, rustende land bouwers en zakenlieden uit de omgeving, die „uit en thuis" wilden zijn, die wel ontslagen wilden zijn van het gaan langs den dijk of beslommeringen met het vee, maar die toch vlak bij den buiten wilden blijven, ook al wilden ze meer de voor de el en van het stadsleven, in hun tijd van rust En ik geloof, dat ala er meer waa uitgegaan van het gemeentebestuur om de vestiging van zulk© menschen te animes- ren, dat dit dan nog wel gescheeld zou hebben. Maar daarover wilde flt het nu toch eigenlijk niet hebben. Ik wilde vertelJe» van den man, die mij deze week zijn nood over Schoonhoven klaagde. Hij vond dat er veel gesloopt en gebroken was en wordt in Schoonhoven, dat te weinig het karakter van de stad bewaard wordt. Er zijn, zoo zei de hij, maar een paar officieele monumenten in Schoonho ven, de Veerpoort, de Groote Kerk en het Stadbnis en daarvoor wordt goed gezorgd, maar men heeft te weinig aandacht voor het karakter van het oude stadje dp zich zelf. Ik heb hem aangemoedigd tot vertellen «n eens na te gaan, wat hjj dan wel pre- eiee bedoelde, omdat ik er direct bij dacht, dat misschien de Schoonhovenaars nog winst kunnen doen met de opmerkin gen van hun stadgenoot, die geboren en getogen Schoonhovenaar is. Alles wordt veranderd en weggebroken, zoo zei de de man. D^ar is de Zevender, die vroeger een vlietwid stroompje was, gedempt. Nota bene een watergang, die al dateerde van twaalfhonderd. Wegge- vaagd^ niets meer over, niet eens meer de herinnering. Op mijn opmerking, dat demping noo- dig was om den stank, had hij direct zijn weerwoord klaar. Vroeger stonk de Ze vender niet. zei hij, toen ze ook gere geld werd schoongehouden. Dan werd ze telkens uitgebaggerd door den man, die *1 de openbare wateren schoon h eld; maar later, toen dit ih verzuim geraakte, en dus de Zevender verruilde, keek ook niemand er meer naar of er wat meer of minder in gegooid werd. Het Boterhuis, dat zoo aardig paste bij de Haven en de Waag en de Kerk. dat •r heelemaal bijhoorde, werd afgebroken en moest plaats maken voor de muziek tent, die er nu staat. Elke keer als ik in Schoonhoven kom, kijk ik er nog naar met ergernis en denk ik er aan, hoe vroe ger het Boterhuis met het lage dak toch j ▼eel beter in de omgeving paste, dan dit leelijke ding op hooge palen, net een hooiberg, geschilderd in helle kleuren, dat rich op den voorgrond dringt en de om geving ontsiert. De vischafslag moest weg, de oude banken onder de linde. Waarom? zoo klaagde hij. Het had niets te beteekenen, evenm n als het Boterhuis, maar stonden die banken iemand in den weg? En als s zomersavonds de afslag plaats vond en de monotome stem van d^p vise hafslager de cijfers afriep, dan keek ik vanuit mijn raam neer op de schilderachtige groep die zich urvoer verzameld had e* dan was dat een tafereeltje, dat wel waard was om gepenseeld te worden. Weg, wegl Een moderne brug is er gekomen. Eerst werd de hooge brug al weggehaald, zoo als de Steenen Brug is en vervangen door een leelijke platte brug, zonder karakter, maar die was te smal en was slecht ge bouwd. Toen is maar meteen de visch afslag maar verwijderd. Op het kerkhof zijn vroolijke ileurtjes aangebracht op het houtwerk bij dgn in gang en er is een aula gemaakt, een spreekruimte. Waarom? Omdat de groote plaatsen die ook op een kerkhof hebben en nu is het zoo pietepeuterig, dat de predikant bijna geen plaats kan vinden als de baar is opgesteld en de menschen zich verdringen om een plaatsje te zoe ken. In de straat waar ik vroeger als kind speelde, zijn de straatsteenen vervangen door keurige nette steentjes, met een trot toir. Natuurlijk een trottoir, dat hoort er eenmaal bij, ook al biedt de straat er bij na geen ruimte voor en al moest het trottoir zoo smal worden, dat behalve den stoeprand, er ternauwernood een hal ve steen naast kan liggen, opsommige plaatsen. De Groote Kerk is nu gerestaureerd, van den toren is van de haven af door het te hoog geworden dak niets meer te zien en de mooie lindeboomen in de Kerkstraat zijn omvergehaald, zoodat het na een dood pleintje geworden ia. Het zou toch zonde zijn zoo vervolgde hij bitter dat de menschen dét pronk juweel, dat tonnen gekost heeft, n:et in volle glorie zouden kunnen zien, de linden moesten wegl Hoeveel mooier soa het niet gestaan hebben als da kerk achter de linden oprees. Hierop antwoordde ik, dat da boomen in de Kerkstraat natuurlijk weg moe©tea voor het verkeer, maar hij antwoordde, dat men ar dan voor ia da plaats popu lieren kon planten of weer nieuwe lin den een eindweegs teruggeplaatst, zoodat ze geen hinder opleveren voor bet ver keer en toch die heel© straat weer een fleur ger aanblik souden geven. En waarom, vervolgde hij, heeft men de ma nie overgenomen van groote plaatsen om straten een anderen naam te geven. Waar om ia de Schoolstraat verdoopt? Zijn er niet drie scholen in en heeft ze daarom niet het recht om Schoolstraat te heeten? Ik zeide hem, dat men daardoor toch een Schoonhovenaar heeft willen eeren, die kich zeer verdienstelijk voor zijn stad ge maakt heeft, maar hij antwoordde ver drietig, dat men dan een nieuwe straat dien naam had moeten geven, maar voor hem bleef de Schoolstraat Schoolstraat. Over de huizen van tegenwoordig sprak hij nog. Vroeger had elk huis een apart karakter, door bouwtrant en indeeling. Tegenwoordig-lijken alle huizen die nieuw gebouwd worden op elkaar, overal de zelfde indeeling van kamers en het zou heel goed kunnen gebeuren, dat een be woner die op nummer 3 woont, in zijn haast om thuis te komen op nummer 7 binnenstapt, in de groote warm'e zijn jas uittrekt en dan in zijn hemdsmouwen de kamer binnenging, waar hij midden in een damesvisite terecht kwam. Hier was hij aan het eind van zijn klaebtenboek en we wendden het gesprek over een andere boeg. Ik heb erover gedacht of ik zijn relaas zou weergeven of niet. Maar ik besloot ertoe om het aan onze lezeressen en le zers te vertellen, omdat ik geloof, dat er een kern van waarheid in zijn betoog is, waarmede men in Schoonhoven zijn voor deel kan doen. Natuurlijk overdrijft hij in zijn zwart galligheid. Men kan niet vergen, dat in een plaats altijd alles hetzelfde blijft, dat dezelfde straatsteenen, dezelfde stoepen en kozijnen en deuren steeds maar ge handhaafd zullen blijven. Maar toch dient men in een kleine m mooie plaats als Schoonhoven wel zeer voorzichtig te zijn met het aanbrengen van veranderingen. Hoe leelijk is het al geweest, dat in de achttiende en negen tiende eeuw de topgevels van de hu zen aan de haven werden verwijderd om plaats te maken voor de vlakke geve's, die we nu kennen. Wat zijn er in de ja ren na 1900 niet een misdaden gepleegd aan gebouwen. Kijk eens aan de Haven en in de Lopikeratroat. naar de gruwe lijk leelijk# puien, die men gezet heeft in zeer bekoorlijke gevels en die nu een contrast vormen, waar men om zou lachen als 't niet zoo treurig was. Denk u eens aan dat er een meneer ging wan delen ,die met hoofd en romp gekleed was in de kleurige en losse dracht van de 16e eeuw. maar die zijn beenen ge stoken had in een moderne broek en mo derne schoenen. Zoo staan er in Schoon hoven heel wat panden Dat zijn d'ngen, die de inwoner zelf niet' meer zoo ziet. omdat hij ze alle dag ervaart. Maar de vreemdeling ziet het en ergert z:ch. Laat men zooveel mogelijk conserveeren in een I oude plaats als Schoonhoven en zooveel VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1938. mogelijk als wijzigingen noodig zijn die dan zoo aanbrengen dat ze niet sto rend inwerken op de omgev ng, maar daarmee zooveel mogelijk harmonieeren. Natuurlijk zal de tijd veel goed kunnen maken. Als over de nieuwe huizen de ver kleurende invloed van den tijd gegaan is, dan zal veel er rustiger en vertrouwder uitzien dan nu. Het is natuurlijk jam mer, dat de singels om Schoonhoven voor een belangrijk deel beroofd zijn van hun karakter door het dempen van het wa ter, maar Schoonhoven, dat zoo krap zit in grond, moest wel uitbreken naar bui ten. Er is h'er evenwel voor het gemeente bestuur en voor heel de burgerij een taak, om ervoor zorg te dragen, dat be houden blijft wat mogelijk is. In andere plaatsen kent men wel een vereeniging die zich ten doel stelt het be houd van dingen die voor het karakter eener plaats waarde hebben. Dat geldt niet alleen voor 'n belangrijk monument, dat kunnen ook kleine dignen zijn, die de sfeer van een plaats bepalen. Zoo'n vereeni ging zou ik ook willen: oud-Schoonhoven, en die vereeniging zou dan telkens op de bres moeten staan als men dreigde iets te veranderen, waardoor het karakter vam het stadje werd aangetast. DE MERWEDEDIJK. Het verkeer op het geedelte Ge- rinchemHardinxveld. Gorinchem. In verband met de herstel lingswerkzaamheden aan den nieuwen Wolpherenschen dijk van Gorinchem tot aan de grens van Hardinxveld, is een speciale regeling getroffen van het verkeer ia die streek. Het uit de richting Dordrecht komende zwaardere verkeer mag den dijk blijven volgen, doch in tegenovergestelde rich ting wordt het verkeer noordelijk omge leid. Daar echter in de practqk gebleken ia, dat een der bochten in deze verlegging zóó scherp ia, dat zij werkelijk gevaar op levert voor autobussen en vrachtwagens, heeft de A.N.W.B. zich tot het hoofd der politie te Gorinchem gewend, met het ver zoek, de bestaande regeling zoodanig te doen wijzigen, dat het zwaardere verkeer ien Wolpherenschen dijk in beide richtin gen zal mogen blijven berijden. Krimpen a.d. IJsmL De voetbalvere niging DC.V, die dit seizoen (1935'36) voor het eerst in de 3e klasse van de K.N V B. zal uitkomen, is ingedeelde in afd. D, welker samenstelling is als volgt: D.H.8., Rotterdam; Fluks, Dordrecht; De Musschen, Rotterdam; Papendrecht Papendrechtt; R.D.M., Rotterdam, Slie- dreclit, Sliedrecht; S.V.W. Gorinchem; V.F.d, Vlaardingen; V O.G„ Rotterdam: D.CT., Krimpen a.d. iJssel. Krimpea a. d. Ussd Aan den heer J. de Boer is opgedragen het bouwen van twee burgerwoonhuizen voor den heer C Visser te Enschede. Moercapelle. Bij de controle op de nieuwe rijwielbelastingmerken werd één persoon bekeurd. Deze maakte gebruik van de nieuwe bepalingen en betaalde on middellijk de boete. „Excelsior". Ouderkerk a.d. IJseel. De muziekver- eeniging „Excelsior" zal Zaterdagavond bij gunstig weer een openluchtconcert ge ven, nabij het erf van de firma Dekker aan den Kerkweg IJsselstein. Notaris A. G. Gooi heeft een openbare verkooping van boomvruch ten gehouden. De afloop was als volgt: Onder IJsselstein: Nr. 1 voor den heer W. Scholnjan het fruit hij het huis van G. Werkhoven, gekocht door Th. B. Ter- steeg voor f 7; voor de wed. Joh. de Bruin de boomgaard achter de familie Van der Maat, opgehouden; voor den heer P. de Bruin, de geerboomgaard tegenover Stig- ter, gekocht door H. van Straalen te Ben- «ïhop voor f 200; voor den heer G. van der Vis, de boomgaard bij zijn woning, gekocht door J. D. van Roest, voor f 110, voor G. Lekkei/kerker de boomgaard achter zijn boerderij gekocht door G. Klomp voor f 560; voor M. G. van Bruchem, opge houden; voor J. J. Oskam, gekocht door J. de Heer voor f 30; voor dezelfde de boomgaard nabij D. de Wolf, gekocht door H. en G. van Doorn voor f 60; voor P. van Lomwei de boomgaard nabij de wed. Van der Eijk, gekocht voor f 8; voor dezelfde de boomgaard nabij de fam. Van Sijl opgehouden; de boomgaard voor de wed. Van der Eijk naast haar woning gekocht door T. Tersteeg voor f 195; voor de fam. S. van Sijl gekocht door G. Klomp voor f 120, de boomgaard van J. van Sijl gekocht door H. van Doorn voor f 40; de boomgaard van L. Blom gekocht door J. de Heer voor f 140; voor de wed. G. Oskam opgehouden; voor R. van der Paauw opgehouden; voor F. de Bruin, opgehouden; voor J. de Bruin, gekocht door A. van Doorn voor f 30; voor J. de Jong, gedocht door H Roodenburg voor f 50; voor P. van der Waaij, opgehouden; voor G. van Wijk, gekocht door H. Roo denburg voor f 60, voor de N V. B. Seh'l- te Zonen's Houthandel en Houtwaren- fabriek te IJsselstein, de appelen en de peren uit den tuin tegenover ds Algemeen# j Begraafplaats, gekocht door A. tan Doorn voor f 250; voor den heer M. C. van Schaik de boomgaard nabij de touwlaan, gekocht door T. M. Boer voor f 1100; voor de NjV. B. Schilte enz. de boom gaard nabij Muiter op Eiteren gekocht voor f 85 door A. Mastwijk; voor den heer J. G. van Amerongen de boomgaard tegenover de steenfabriek gekocht voor f 410; door A. van Doorn, voor J. A. de Gier, de boomgaard nabij zijn woning ge kocht door G. Klomp voor f 260, voqr W. Berg, de boomgaard nabij zijn wo ning. gekocht door C. Voorendt voor f 70; voor G. J. van Schaik, opgehouden; voor G. van Amerongen, gekocht door H. Roodenburg voor f 250; voor dezelfde de boomgaard „Het Rot" door dezelfde voor f 125. voor de fam. Bos, gekocht door G. Klomp voor f 500, voor L. C. van Woudenberg, de boomgaard genaamd de „Kerksteeg", gekocht door J. G. Tersteeg voor f 185; voor W. Lokhorst de boom gaard nabij zijn woning gekocht door G. Klomp voor f 42; voor fhn heer Mr. A M. de Roon e.a. de groóïp boomgaard op de Panoven gekocht door H. Westland voor f 700; de boomgaard „De Plas", ge kocht door M. van Rooijen voor f 1050; de boomgaard naast de kersenboomgaard gekocht door J. Tersteeg voor f 750; de boomgaard aan den Lagendijk naast den Pycamidentuin, gekocht door H. Rooden burg voor f 390; de boomgaard de „Py- ramidentuin" gekocht door T. M. Boer voor f 275; voor H. van Voorst de boom gaard naast zijn woning gekocht door Kersbergen voor f 50; voor W. J. van Beuzekom de boomgaard bij zijn woning gekocht door Van Soolingen voor f 80; de boomgaard van Th. de Rijk gekocht door G. Klomp voor f 160, de boomgaard van P. van Rooijen gekocht door G. Westland voor f 24. Onder Jutphaas: de boomgaard van M. Wink, gekocht door C. den Uijl voor f 80. Onder Benschop: de boomgaard van G. Lekkerkerker, opgehouden; de boom gaard van G. Boer, gekocht door T. Brouwer voor f 270; de boomgaard van M. Verweij opgehouden, de boomgaard van J. van Marei, gekocht door J. Karn, voor f 200; de boomgaard van E. van Beek, gekocht door A. Ha&ksman voor f 185; de boomgaard van A. van Kats, gekocht door J. D. van Roest voor f 460; de boomgaard van G. van Jaarsveld al reeds verkocht; de boomgaard van J. van der Laan, gekocht door H. W. Rietveld voor f 250; de boomgaard van W. G. M. de Haas, gekocht door J Schinkel voor f 380; de boomgaard van J. Lekkerker ker Tsn. gekocht door J. Kersbergen voor f 44; de boomgaard van W. Lekkerker ker gekocht door J, Lange rak voor f 150; de boomgaard van D. Snoek, gekocht door J. Haaksman voor f 140; voor dezelfde perceel 2, gekocht door J. Langerak voor f 330; de boomgaard van G. A. Zwanen burg, gekocht door J. D fan Roest voor f 350; voor L. »van Vliet opgehouden; de boomgaard van G. Baan gekocht door J. Stigter voor f 65; de boomgaard van G. Lekkerkerker Gz., gekocht door J. Lan gerak voor f 42; de boomgaard van de fam. Schalkwijk gekocht door A. Haaks- man voor f 100; de boomgaard van de wed. H. van Keeteren gekocht door J. D. van Roest voor f 42; de boomgaard van de wed. G. van Hienen, gekocht door H. Kar» voor f 42; de boomgaard van Gebr. Garskamp gekocht door J. Schinkel voor f 80; de boomgaard van mevr. wed. R. van Beusekom. gekocht door A. Schinkel voor I 44; de boomgaard van J. van Os, opgehouden; de boomgaard van mej. N. E. Lekkerkerker, gekocht door A Haaks- man voor f 180; de boomgaard van Gebr. van Kesteren, gekocht door D. Bur ger voor f 42; de boomgaard van A. Schep, gekocht door A. Schinkel voor f 350; de boomgaard van J. Bos Jzn., ge kocht door J. Schinkel voor f 100; de boomgaard van H. Oskam, gekocht door H. W. Rietveld voor f 48; de boomgaard van Gebr. Stok gekocht door J. D. van Roest voor f 50; de boomgaard van de wed. D. Boonstoppel ea. gekocht door J. D van Roest voor f 34 Kantongerecht Gouda (Zitting van Woensdag) Een straat waar men voor zichtig moet rijden. De Karnemelksloot te Gouda is een straat, waar men al niet te voorzichtig kan rijden, vooral als men een zeswieler bestuurt. J. V. te Voorburg, d:e te Gouda werk zaam is, wilde daar een zwaren zeswie ler inrijden. Op de Karnemelksloot moest hij nabij De Lang van Wijpgaarden- straat een handkar pasaeeren. Noodzake lijkerwijze kwam de auto nu op de linker weghelft. Een dame, die geheel rechts tegen het trottoir reed, kon door deze manoeuvre links noch rechts nitwijkaa Een aanrijding kon niet uitblijven. Er zijn twee getuigen verschenen, die beiden bij de botsing geweest zijn. C. B„ u:t Gouda, heeft allee niet nauwkeurig gezien; H. N., eveneens uit Gouda, even wel zag de aanrijding nauwkeurig Ver dachte zou met een snelheid van 20 K.M. gereden hebben. J. V. wijt de aanrijding aan mevr. T-, die plotseling naar 't midden van den weg gezwenkt mm apa. bovendien in dn snelheid van de auto, die ingereden moeei worden, minder geweest dan 20 K.M. Nadat de ambtenaar van 't O. M. f 10 of 2 dagen heeft geëischt, veroordeelt dn rechter verdachte conform d en eisch. Een frisch bad. J. v. d. "V., uit Gouda, heeft in den IJssel een bad genomen. Verdachte ant woordt op de vraag of hij vanaf den openbaren weg zichtbaar waa, ontken nend. „Ik zat heelemaal in 't riet zegt hii. Nadat blijkt dat J. v. d. V. nog voorbij de Waaiersluis heeft gezwommen, is 't evenwel zonneklaar, dat hij van *t Jaag pad door een ieder te bespeuren waa. De eisch luidt f 1,50 of 1 dagi het vonnin f 0,50 of 1 dag. Een gevaarlijk punt. C. M. H. te Gouda, heeft de regel# van den weg. nabij de Nieuwe Sluiswerken te Moordrecht n et opgevolgd, 't Blijkt dat de wielrijder op dit gevaarlijke punt nit voorzichtigheid onjuist gehandeld heeft 'n voorzichtigheid, die alleen zijn eigen veiligheid beoogde „Er is er daar al eentje doodgereden,1* zegt C. M. H. „Daar pas ik voor." Na een eisch van f 2 50 of 1 dag krijgt verdachte f 1,50 of 1 dag toegewezen. Niet naar rechts uitgeweken. D. B., uit Haastrecht, heeft met den hooiwagen op den Broeden weg niet vol doende naar rechts uitgeweken. Getuige P. v. d. W. reed met de auto achter ver dachte'# wagen Toen een wielrijder den hooiwagen wilde passeeren, week verdach te niet uit. De wielrijder stapte af, maar dit mocht hem niet baten. Hij werd tegen den grond geslingerd. Er valt voor D. B. al niet veel te ontkennen. De ambtenaar van 't 6. M. vraagt f I of 1 dag. De kantonrechter maakt er f 3 snbn 1 dag van. Een beetje boven s*n theewater. C. R. nit Nieuwerkerk is te Zevenhui zen den boel gaan opscheppen. Nadat hg een glaasje gedronken had, keerde hg vrooüjk naar huis. Hij zigzagde orer den weg. Ook zong hij eenige deuntjes en liedjes. Dit alles stoorde evenwel de brave burgera in hun nachtrust en verdachte kreeg een bekeuring. G. R. geeft 't feif, dat hij burengerucht gemaakt heeft, ruiterlijk toe. Zijn mak kers hadden evenwel asch in het bier ge daan. „Dat ie 't gewone smoesje," merkt de ambtenaar van 't 0. M. on. Maar wegens dronkenschap staat C. R. niet terecht Na een eisch van f 6 of 2 dagen, krijgt hf f 3 of 1 dag. Em glaasje teveel gedronken. R. H. te Gouda, ia op de Markt aange troffen in een staat, die niet geheel nuch ter meer te noemen viel. Verdachte kan zich van 't voorval niets meer herinne ren. Het blijkt dat R. H. "een week tevo ren eveneens een te overvloedigen dronk gehad heeft 't Een staat met 't ander ia verband. Omdat verdachte de eerste over treding voor f 7,50 heeft geschikt, wil de ambtenaar dit keer genoegen nemen met een schuldig verklar ng zonder toepas sing van straf. De kantonrechter gaat met den eisch accoord. Een brutale jongen. J. J. te Gouda vermaakte zich ia Y park met eenige kornuiten. Zij wierpen steenen om zich heen 't Was niet aan lokkelijk voor bejaarde wandelaars de jongelui te passeeren. Nadat een agent hen berispt had, barstten zij allen luid keels in lachen nit, toen de ordebewaar der zijn hielen gelicht had. De agent sprak toen J. J. aan, die hem mededeel de, dat bij hem gerust mocht be keuren, betalen deed-ie toch niet. De jongeman, die 't geval voor zou la ten komen, dit had-ie den agent ook nog toegevoegd, mag nu conform den eisch f 4 uit zijn spaarpot betalen, of 1 dag kosteloos gaan logeeren. Zonder bel. T. v. d. H. uit Stolwijk, heeft zonder f etabel gereden. Ook dat is strafbaar. Conform den eisch krijgt hij f of 1 dag toegewezen. Het lijkkleed. H J. W., autoverhuurder te Gouda, heeft nabij de Kleiwegbrug een beetje voortvarend gereden Van de begraaf plaats werd hij opgebeld, omdat het lijk kleed ontbrak. Hij was toen met een taxi in een gejaagd tempo met 't kleed naar de plaats van bestemm ng gesneld. Bij de Kleiwegbrug evenwel stond een file van auto's en wagens. De brug was juist weer dicht gedraaid. Verdachte heeft toen de taxi tusschen een gemeentelijken vrachtwagen en een bakfiets ingeschoven en op deze wijze zijn weg vervolgd Ge tuige. de agent M. C de H., verklaart, dat 't een en ander niet ongevaarlijk is ge weest voor 't verkeer. De kantonrechter vraagt den agent of verdachte ook i« te ruggekeerd, waarop H. J. W de vraag stelt of de kantonrechter dacht, dat Mj op de begraafplaats gebleven waal De ambtenaar van 't 0. M. is van mee ning dat verdachte moet zorgen dat zijn zaken in orde zijn De eisch luidt f 10 #f 2 dagen. Nadat verdachte meedeelt, dat de ar- g&nisatie van de begrafenis n;et bij hem berust had, waardoor juist -ds strubbe ling was ontstaan, wordt hij door dm kantonrechter

Schoonhovensche Courant | 1935 | | pagina 3