Gemeenteraden. ÜV Ingezonden Stukken VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1939. augurkjes, 3 eetlepels azijn of lK eetlepel citroensap. De lever wordt gewasschen, afgedroogd Pn aan vingerdikke plakken gesneden, die bestrooid worden met een mengsel van pe per, bloem en zout en in het blokje delfri- 1e rondom bruin gebakken, daarna op een bord gelegd Bij de delf rite wordt de boter gevoegd, die flink heet moet zijn, bloem er in strooi en en blijven roeren, totdat deze bruin ge kleurd is, vervolgens langzaam en roeren de met kleine hoeveelheden tegelijk het water bij schenken, de gesnipperde sja lotjes en augurkjes, azijn en eventueel nog peper of zout, alles een half uur door la ten stoven, lever op een goed verwarmde schaal overbrengen en overgieten met een deel van de saus, de rest in een juskom presenteeren. citroensap en suiker door. De gelatine wordt 10 min. in koud water geweekt, uit geknepen en opgelost in een klein thee kopje kokend water, daarna door de melk geroerd. Zoodra we zien, dat deze min of meer drillerig begint te worden, dan men gen wij er de schoongemaakte, goed ge wasschen vruchten door en roeren nog eens, gieten de massa over in een glazen schaal en laten de pudding stijf worden. We kunnen één enkele soort of verschil lende vruchten gebruiken en presenteeren er vingerbiscuits bij. VECHTER VAN CARMONA door HANS VERWOERD. Carmona is een klein Spaansch stadje j dicht bij Sevilla. Op een dag trok de plaat i eelijke douanewacht gewapend naar een 1 klein huisje, dat reeds buiten de stad, te- i midden van olijvengaarden, lag. Cesar i Alterez moest wegens smokkelarij op het stadhuis worden gebracht. De inhechtenis neming had plaats gehad. De kleine troep Alterez in het midden, zette zich juist in beweging, toen de dertienjarige José Al terez, zoon van den arrestant, met een flinke stok gewapend, de deur uitsprong en met woedende slagen den aanvoerder der wacht aanviel. Zijn kinderlijke trots kon het niet verdragen, dat zijn vader weggevoerd werd. Hij wilde hem bevrij den. Eerst lachte de hoofdman over den bengel. Toen echter de slagen steeds dich ter op hem neervielen, probeerde hij zich met de vlakke kling te verdedigen. Tever geefs, de kleine José was stevig en vlug, de' hoofdman, eerst nog lachend, werd steeds heftiger en verblinder. Reeds wer den zijn wangen links en rechts door twee dikke roode striemen ontsierd, zijn oor was gezwollen, zelfs de hand, waarmee hij de sabel hanteerde, was ontveld. Toen gaf hij het op. Wierp het wapen weg, stormde op den bengel af, wilde hem pak ken en een pak slaag geven, maar als een aal glipte deze weg, bracht den hoofd man nog een slag toe, sprong over de omheining en was weg. Dat was het eer ste duel van José Alterez. Zeven jaar later was hij een der meest gevreesde vechters en duellanten van ge heel Andalusië. De dertienjarige knaap was tot een krachtige, vastberaden en onverschrokken jonge man met een flink trotsch gezicht opgegroeid. Zijn voorlief de voor het wapenbedrijf had hem jong in de vechtscholen en wapenzalen van Se villa gebracht. Was hij reeds tevoren een meester in het messengevecht geweest, nu leerde hij nog den degen hanteeren en de zware sabel zwaaien. Spoedig overtrof hij zijn vechtmeester en vond in geen tak van het wapenbedrijf meer een werkelijk gelijkwaardigen tegenstander. Vechten was toen meer dan alleen een genoegen. Het was noodzakelijk. Bij de heftigheid en kracht der temperamenten bood slechts het duel de mogelijkheid om zekere mee- ningsverschillen uit de wereld te helpen en de degen was hét wapen. De roem van José Alterez, de vechter van Carmona, drong over de grenzen van Andalusië. Zijn affaires hoopten zich op, drie of vier duels in de week waren niets zeldzaams en geen hiervan duurde lan ger dan eenige oogenblikken, meestal ont- deed hij zich dadelijk na het begin van het gevecht, van zijn tegenstander. Men zeide van hom: José Alterez heeft voor zijn duels een eigen kerkhof noodig. Was dat ook overdreven, toch is het een feit, dat hij eens in "een vreeselijke reeks van duels in het verloop van minder dan een uur, twaalf kampioen vechters uit La Pal- ma voor een deel doodde, voor een deel buiten gevecht stelde. Zijn naam was in geheel Spanje en ver daarbuiten bekend. Hij werd naar Madrid aan het hof geroe pen. De gezanten van vreemde landen lie ten hun kampioenvechters uit hun vader land komen. Een geweldig' strijdperk werd aangelegd en de Portugees Callega, de El- zasser 1' Alumette, de Italiaan Volpi, de Duitscher Tassmann zonken na elkaar ver slagen en doorboord in het zand neer. Met het rapier in de hand gold José Al terez voor bijna onoverwinbaar. Een Pro- vencaalsch edelman, meester in het ge vecht met den degen, daagde hem eens uit tot een tweegevecht op dit wapen. Stelde echter de voorwaarde, dat José van tevoren een schijngevecht met hem zou houden Toen hij echter reeds bijna na den eersten stoot het gevest van José's wapen tegen zijn hals voelde en terwijl hij zich tevergeefs inspande, om hem een stoot toe te brengen, herhaaldelijk op de zelfde plaats getroffen werd, zag hij af van een werkelijk gevecht en werd niet meer gezien. Op het hoogtepunt van zun roem, Al terez was reeds lang een rijk man, had verscheidene vechtscholen, een arena voor stierengevechten van vele duizenden pese tas, leverde de vechter van Carmona zijn laatste en zwaarste duel. Hij had een uit daging tot een tweegevecht de geheele we reld door gestuurd. Dit gevecht zou in alle soorten wapens, van mes tot floret, van degen tot macheto, het breede zwaard der Spaansche creolen, gehouden worden Het duurde lang voordat zich iemand aanmeldde, totdat Basille Croquere, een mulat, de beroemdste vechter van Loui siana in Spanje verscheen en zich tegen over José Alterez stelde. Hij had den eed gezworen ntet in zijn vaderland terug te keeren, alvorens José, de vechter van Carmona, dverwonnen te hebben. Onder de geweldige spanning van half Spanje, dat in het kleine Carmona samen gestroomd was, begonnen de voorberei dingen voor dit gevecht. Buiten de stad werd op het veld een cirkelvormig strijd perk vastgestampt. José legde zijn wa pen hier neer, Croquere bracht de zijne De secondanten stelden zich op en de toe- KALFSLEVER MET PIKANTE SAUS. 6 a 7 ons kalfslever, peper, zout, 1 eet lepel bloem, 1 blokje delfrite; voor de saus: Vi liter water, 40 gram boter, 40 gram bloem, 4 sjalotjes of 1 uitje, 2 LINNEN JAPON VOOR DAMES. 20244. Benoodigd materiaal voor maat 44 onge veer 3 meter stof van 80 c.M. breed. De witte linnen ja pon kan eok van Bembergzijde ver vaardigd worden; ook gekleurd ataat heel goed. Het voor stuk met knoopslui- ting stikt men op de achterpas.Zeer apart zijn de aanga- knipte mouwen met geknoopte mouwop slag. Blouse en rok zijn onder de leeren ceintuur met elkaar verbonden. De rok heeft een gladde achterbaan, de voor baan heeft breede, uitspringende plooi en en twee opgestik te zakjes. Patronen in maat 44 en 46 verkrijgbaar a f 0.58 het lijfje is midden voor een apart stuk opgestikt met garneering van gekleurde knoopen. Achterbaan bestaat uit één stuk, voorbaan uit 3 deelen, waarvan het mid delste opgestikt wordt. De breedte hiervan komt overeen met het opgestikte boven stuk. Patronen in de maten 42 en 44 ver krijgbaar f 0.58. ZOMERJAPON VOOR kS. MOEDERS. 1728 Voor dit model moet ven gemakkelijk model worden gekozen van waschbaar materiaal, hetzij cretonne, dan wel wasch- zijde of mouseline. De groote volantkraag, HET BESTELLEN VAN PATRONEN. De prijs onze patronen is f 0.48 voor kinderkleeding en f 0.58 voor japonnen en mantels. Patronen van enkele rok of blouse kosten f 0.40. Men kan het bedrag in postzegels of per postwissel overma ken of gireeren op postrekening 13763 aan de redactie van dit blad. ZOMERJAPON VOOR GEZETTE FIGUREN. VKK1730 30244 WERKEN. Wie in het bezit is van een speciale waschkeuken, die van waterleiding voor zien is, behoeft slechts een groote, platte, ovale wasch tobbe met afvoeropemng in den bodem op een sterke houten schraag te plaatsen en met een slang aan den wa terkraan de tobbe te laten volloopen. Evenmin zal het eenig bezwaar opleveren met een tweede aluk slang of buis het vuile spoelwater in den bodemafvoer van het wasch hok te laten wegloopen. Een wringmachine aan de tobbe bedpaart ver dere inspanning. Men moet ervoor zorgen, dat er nooit te veel waschgoed in het spoelwa'er gaat, omdat dan hiet alle stukl.en gelijkmat g met de handen bewerkt kunnen worden. Bij het ververschen van het spoelwater is het niet noodig, iederen keer het wasch goed uit te wringen. Dit gebeurt eerst, als men het schoongespoelde goed uit dt tobbe wil nemen, om er een nieuwe por tie in te doen. Wanneer er geen water afvoer in de waschkeuken is, moet het water natuurlijk in emmers worden weg gebracht, doch dit deel van het werk kan men zich Jjeel wat gemakkelijker maken 'door ge bruik te maken van 'n emmer- wagentje, zooals de afbeeld ng laat zien, Waarop twee volle emmers met een minimum van krachtsinspann'ng kunnen.wor den vervoerd. Zooals op de af beelding duidelijk >s te z:en, be staat het wagentje uit n'ets anders dan een stev:ge plank met twee paar kleine wieltjes eronder. Deze wieltjes moe'en ju'st zoo klein zijn, omdat an ders de tobbe weer zooveel hooger geplaatst zou moeten worden, om er het wagentje L met de emmers erop nog on- V der te kunnen schu'ven. Het lijkt wel een stuk k nderspeel- goed, maar U zult eens zien, x /I wat het U een gemak bezorgt. iPv En ook drom pels kunnen er 10 mee worden overroeien, als men J daar een passend driehoekig S stuk hout voorlegt. MAKKELIJK Het spoelen van de wasch gebeurt dik wijls niet zoo grondig ais voor een lan gen levensduur van het goed wel wen- achelijk is. Zeepresten die in de grond stoffen achter blijven, schaden niet al leen het waschgoed, doch kunnen ook, wanneer het kleedingstukken betreft, d.e op de huid worden gedragen, deze prik kelen, terwijl verder bij het stTijken slecht gespoeld waschgoed al gauw s! repen en vlekken gaat vertoonen. Het laatste spoel water moet volkomen helder zijn. Nu zal iedereen, die geregeld een flinke wasch behandelt, wel weten, hoe gemakkelijk men ertoe* komt, om juist met het spoe len een beetje de hand te lichten, want het is wel een eindeloos gesjouw van aandragen en leeggieten van emmers, als men het werkelijk goed Wil doen. En toch is dit inspannende gesleep met emmers heelemaal niet noodig en kan men het onder alle omstandigheden wel zoo in richten, dat het spoelwater aan- en af gevoerd kan worden, zonder dat men er zwaren spierarbeid voor behoeft te ver richten. VKK1730 Indien men zich onder de meer gezette dames moet rangschikken, dan moet men steeds modeljen kiezen, die afkleeden. Schuine lijnen, puntig uitgeknipte halzen, ruime lange revers, dit alles bevordert een goede lijn. De japon kan gemaakt worden van wollen mouseline zijde, kunstzijden georgette, voile en moet niet te in het oog vallend van kleur, noch met te groote mo tieven bedrukt zijn. De rok heeft een zeer puntig, schuin geknipt heupstuk aan de voorzijde met enkele plooien» die opgestikt zijn en pl.m. 25 c.M. van den zoom af openvallen. Kraag en revers worden van ninon, batist of souple waschzijde gemaakt en afgewerkt met crème kant. Ook de mouwtjes, die gewoon ingezet zijn, worden gegarneerd met kleine manchetjes, van dezelfde stof gemaakt als de kraag en eveneens afgezet met crème kant. Patronen in de maten 50 en 52 ver krijgbaar a f 0.58. JONGE DAMES-JAPON. 1727 De jurken, die we dezen zomer zien, zijn over 't algemeen heel eenvoudig en staan, van een fleurig gekleurd stofje gemaakt, allerliefst Veel is er niet voor noodig, kleur en garneering moeten echt zomersch zijn. Geruite of andere bedrukte zomerstof, katoen of linnen worden voor deze jeugdig kleedende japon gebruikt terwijl men het garnituur van wit piqué kan maken. Op m 172a die op den rug tamelijk lung valt en den indruk geeft van een cape, wordt aan de voorzijde naar het middel toe smaller, even als de goed afkleedende shawlkraag. De beide voorhelften slaan ver over elkander en sluiten met een enkele drukknoop. Om het middel wordt een ceintuur gedragen, die met een strik wordt dichtgemaakt. De mouwen zijn recht en de weinige ruimte wordt verdeeld onder een recht stofreepje, dat als garneering een knoop of kleine gesp heeft. Patronen verkrijgbaar in de maten 44 en 48 a f 0.58. ZURE MELK PUDDING MET vruchten. 3/4 liter melk, 150 gram suiker (bas terd), sap van twee citroenen, 250 gram vruchten, 6 blaadjes witte en 2 blaadjes roode gelatine. We nemen de melk daags te voren en laten ze (ongekookt) op een zonnige plaats dik en zuur worden, kloppen ze daarna met een houten lepel op en mengen er de VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1935. ArKel. De gemeenteraad kwam Maandag in openbare vergadering bijeen onder voor zitterschap van burgemeester F. J- Folkerts. De notulen werden vastgesteld Eenige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Koninklijk is goedgekeurd het besluit van Ged. Staten, dat de jaarwedde van den ambtenaar van den burgerlijken stand bepaald is op f 60 per jaar en d» belooning voor het voltrekken van een hu welijk op f 1.50 per huwelijk. Voorts is bericht ontvangen, dat de plaat-, hankwerk- en teekencursus wegens onvoldoend aantal deelnemers op 19 April 11. tot nader aankondiging is stop gezet Aan de orde is dan het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden De voorzitter stelt voor de stukken in handen te stellen van de heeren P. den Besten, M. van der Leden en M. t Lam. waarmee de raad accoord gaat. Na onderzoek rapporteert de commissie bij monde Tan den heer P. d e n B e s t e n. dat alles in orde is bevonden, zoodat tot toelating wordt besloten. Vastgesteld wordt daarna een verorde ning regelende de heffing en invordering van vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein. Het bestuur van de zwemvereemging „De Linge" had een verzoek gericht tol den raad om subsidie. B. en W. stellen voor 100 beschikbaar ta stellen. Nadat hierover de heeren Van Lent. Den Besten, het Lam en Van IJzeren het woord hebben gevoerd, wordt besloten deze 100 te verleenen, be houdens goekeuring van Ged. Staten, met de voorwaarde, dat bij eventueele ophef fing der zwem gelegenheid eerst overleg moet worden gepleegd met het gemeente- bceluur. ten aar van den burgerlijken stand wordt bepaald op f 60 per jaar, en die van den ambtenaar ter secretarie op f 200. Qp verzoek van den heer 't Lam wordt de wijziging van de gemeentebegrooting uitgesteld tot de volgende vergadering. Hierna wordt voorloopig vastgesteld do gemeenterekening over 1934 met een ont vangst van f 51.60429, uitgaven f 42.157,43 batig saldo f 9446,86, voor wat betreft den gewonen dienst. De kapitaaldienst heeft in ontvangsten en uitgaven f 189. De heer 't Lam maakt een compliment «an het adres van den gemeente-ontvan ger voor de keurige overzichtelijkheid der rekening. De voorzitter zegt toe, dit aan den betrokken ambtenaar mede te deelen. De gemeentebegrooting 1936, welke den raad voorts wordt aangeboden, zal in de volgende veTgadering worden behandeld Gewijzigd wordt de verordening op de heffing van heemettelijke ziekte gelden. De rekening en verantwoording van het burgerlijk armbestuur over 1934 wordt goedgekeurd in ontvangsten op f 1387,04. an uitgaven op f 1279,67, batig saldo f 107,37. De begrooting van het burgerlijk arm bestuur voor 1936 wordt goedgekeurd met een ontvangst en uitgaaf van f 2141,37. mol ngang van 1 Juli 1935 door de PU E.M. een tariefsverlaging is ingevoerd, waardoor voor de gemeente een aanmer kelijke besparing is verkregen. Gerekend editor naar de kos'en die de gemeente thans nog heeft, hoewel de straatverlich ting is gedoofd, zou thans, in verband met bovengenoemde tariefsverlaging, - met betrekkelijk weinig kosten weer tot invoer'ng der straatverlichting kunnen worden overgegaan, althans door weer 57 lantaarns te laten branden. De heer Vermaat bepleitte een uit breiding van het aantal lantaarns, zij he'. met een geringere lampsterkte. De voorzitter meende dat het voorstel toch reeds een aanmerkelijke \erbetering inhoudt en waar bovend en een uitbreiding van het aantal lantaarns weer meer kosten met zich brengt, zou spr. voorloopig het voorgestelde getal wil len handhaven. De heer Vermaat stelde daarop voor de lantaarns 's avonds een half uur lan ger te laten branden, wat! voor velen een groot gerief zou zijn. Dit voorstel werd met alg. st. aange nomen. Weth. R o e 1 e v e 1 d zou gaarne op en kele plaatsen in de gemeente den gehee- len nacht een lantaarn willen laten bran den. Besloten werd daarover eerst met de politie en de P.U.E.M. overleg te plegen. Vervolgens werd na eenige bespreking het voorstel van B. en W. met alg. st. aangenomen. Breedvoerige besprekingen ontlokte de herziening van het salaris van den ge meente-veldwachter, zulks naar aanleiding van een schrijven van den commissaris der kon-ngin. Tenslotte werd dé ontwerp verordening, regelende de eisphen van be noembaarheid en bezoldiging van den ge meente-veldwachter met alg. st. ongewij zigd overgenomen. Besloten werd tot conversie van enkele geldleeningen over te gaan. De loopende geldleeningen zijn gesloten tegen een ren tevoet van 4 3/4 en 4 1/4 pCt. Hierna werd na eenige besprekingen be sloten tot wijziging der winkelsluit'ngs- verordening, waarbij de barbierswinkels des Woensdagsavonds één uur langer ge opend mogen zijn. M. alg. st. vereenigde de raad zich met het voorstel van B. en W. tot verlaging van den grondslag voor biljarts op f 5. Overeenkomstig het rapport der com missie van onderzoek werd met alg. st. voorloopig vastgesteld de gemcentereke- ning over het dienstjaar 1934 met de vol gende cijfers: gewone dienst: ontvangst f 01 735,83, uitgaaf f 59 267,95, batig slot f 2467,88. Kapitaaldienst: ontv. f 175,33, uitg. i 160,55, batig slot f 14,78. Nog werd voor kennisgeving aangeno men het besluit van Ged. Staten, houden de de vaststelling der gemeente-rekening over 1933. De vergoeding over 1933 aan de bijz. lag. scholen werd vastgesteld als volgt: Bijz. school „Eben Haëzer" f 1165,12, St. Victorschool f 1097,25. In dc Bij de I Rondvraag brengt de hoer 1 Lam den voorzitter dank voor de prettige wijze van vergade ren. Spr. hoopt, dat dit met de nieuwe sa menstelling van den raad zoo door zal gaan De voorzitter dankt den heer n Lam voor deze woorden en richt zich ver volgens tot den raad en dankt de loden, voor wat zij deden in deze vier jaren in liet belang van de gemeente, in 't bijzonder de scheidende leden, de heeren Verweij en Tan der Leden. De heer V e r w e ij dankt den voorzatter voor het gesprokene, waarna sluiting volgt. De gemeenteraad kwam Donderdag 8 Augustus, onder voorzitterschap van wet houder Brouwer, als loco-burgemeester, in openbare zitting bijeen. Tegenwoordig waren alle leden. Na opening met gebed werden de notulen gelezen en onveran derd vastgesteld. Vervolgens werden eenige ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. De geloofsbrieven der nieuwgekozen raadsleden werden dóór een commisie, bestaande nit de heeren Den Besten, de Gier en Zwanenburg onderzocht en in orde bevonden en vervolgens werd over eenkomstig het advies der commissie tot toelating besloten. Het voorstel van B. en W. om over te Kaan tot belegging der door de besturen der bijz. scholen gestorte waarborgsom men bij de N.V. Bank voor Ned. Ge meenten, werd m. a. st. aangenomen. Hierna was aan de orde het voorstel ▼an B. en W. tot wijziging van het con tract met de N.V. Prov. Utr. Electr. Mij. nopens de straatver r»chtlng. een ingekomen schrijven Week dat informeerde de heer Vermaat naar de samenstelling der lijst, waarop voorko men de personen, die voor gratis genees kundige hulp in aanmerking komen. Voorts informeerde spr. naar de oprich- van het crisiscomité, voorzitter antwoordde dat B. en W. van meening waren geen lijst op te maken, doch deze regeling over te laten aan de desbetreffende armbesturen in overleg met den gemeente-arts. De heer Vermaat kon deze meening niet deelen, doch achtte het beter, dat, in overleg met de armbesturen een lijst werd opgemaakt. Ten aanzien van het crisiscomité deelde de voorzitter mede, dat B. en W. van oordeel zijn, dat nu het Natiouaal Crisis comité per 1 Mei 1936 wordt opgeheven, geen reden meer is om een plaatselijk cri- siscomité op te richten. Het college zou meer middelen ter beschikking van het Burg. Armbestuur willen stellen. De heer Vermaat uitte zijn leed wezen er ovev dat het crisiscomité niet reeds veel eerder was opgericht, waarbij de gemeente dan voor honderden guldens voordeel zou hebben gehad, waarop wet houder Roeleveld antwoordde, dat de wei nige samenwerking hiertoe ook aanleiding is geweest. De heer Den Besten informeerde of er al iets bekend was van de kwestie tus- schen de gemeente en de wed. Beijen no pens het gebruik van grond. Volgens spr. ging het gerucht dat er een regeling ge troffen was. De voorzitter antwoordde dat daar van officieel niets bekend was. Weth. Ropleveld vroeg nog enkele inlichtingen omtrent den waterleiding- aanleg, welke de heer Zwanenbul-g in diens kwaliteit van bestuursl d der (töpk- waterleiding Utrecht-Zuid, verstrekte De raad ging hierna over in geheime zitting. Na heropening werd besloten niet lot de oprichting van een crisiscomité over te gaan. De heer De Gier kon zich hiermede vcreenigen, mits er een extra-collecte werd gehouden tot steun voor hen, die anders niet geholpen kunnen worden. Dit voorstel werd m alg. st. aangeno men en de verdere regeling daarvan op gedragen aan B en W. Vervolgens werd besloten tot uitbeta ling van eenige achterstall'ge nota's aan den bouwopziohter, waarmede de s:nds eenige jaren hangende kwestie inzake dc ambtswoning voor den burgemeester werd opgelost. Nadat nog een wijziging der begroo ting dienst 1934 was goedgekeurd, sloot de voorzitter met dankgebed de vergade ring. Bergambacht. Raadsvergadering op Woensdag 7 Au^. Afwezig de heer Duhen. De voorzitter, burgemeester J. Kooiman, opent de vergadering met ge bed. Hierna volgen eenige mededeelingen en ingekomen stukken. Daaronder is de me- dedeeling omtrent den uitgavenfactor be treffende de kosten per leerling op de O.L. School 1933. Deze is vastgesteld op f 9.2042. Voorts is ontvangen een verzoek van den Ammerstolschen Bestuurdersbond om een Ijijdrage van de gemeente in de kosten van verzekering van ziekenhuisverpleging van financieel hulpbehoevenden. B. en W. geven in overweging dit adres aan te houden tot nader onderzoek, waar toe wordt besloten. Volgt een voorstel van Burg. en Weth. om de afkoopsom van de huurinstallaties voor de electr. verlichtingen in de wonin gen te verlagen van 25 pCt. tot 10 pCt. van dc aanlegkosten. Gezien, dat door de verbruikers reeds gedurende 15 jaren 12 pCt. is betaald, stellen B. en W. voor, den afkoop te be palen op 10 pCt. van de aanlegkosten, Waardoor deze dus ruimschoots betaald zijn. De heer Van Buuren vraagt, hoeveel perceelen met huurinstallaties er nog zijn. Weth. Blanken antwoordt daarop, dat er nog acht zijn. De heer Van B u ren vraagt zich af, of er geen reden is, om de rest kwijt te schelden, nu er reeds zooveel betaald is. Weth. Blanken is er bang voor, dat sommigen de installatie niet zullen accep teeren, omdat zij ze niet in eigendom wil len hebben. Spr. geeft daarvan eenige voorbeelden. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. st. aangenomen. Een voorstel tot goedkeuring wijzigings- besluit H.G. of Algemeen Armbestuur over 1934 wordt aangenomen. Hierna volgt vaststelling o#" rekening van het H.G. of Algemeen Armbestuur Het accountantsrapport over de controle door het verificatie-bureau wordt voorge lezen. Deze rekening sluit in ontvangsten met f 43.028,72, uitgaven f 43.028,72, saldo ni hil. De opmerkingen van het accountantsbu reau zijn van adminietratieven aard, waar aan voldaan zal worden. Punt 5 is de voorloopige vaststelling der gemeenterekening over 1934. De heer T. Boer rapporteert. De ont vangsten van den gewonen dienst bedroe gen f 132,755,81, de uitg. f 118,195,21 ba tig saldo f 14.560,60. Kapitaaldienst: ontv. f 11.516,88, uitg. f 12.016,88, nadeelig slot f 500. De rekening wordt aldus voorloqpjg vastgesteld. Daarna volgen eenige comptabiliteitsbe- sluiten; ze betreffen de verhouding tus- schen de gemeente en de woningbouwver- eenigingen. Naar aanleiding hiervan wordt medegedeeld, dat in de administratie enz van die vereenigingen een algeheele reor ganisatie zal komen. De comptabiliteitsbesluiten worden aan genomen. Het volgend punt is de benoeming van een onderwijzeres in de komende vacature A. Kleijn, ontstaan door huwelijk. De voordracht luidt: 1. G. J. den Ouden; 2. E. Stoel; 3. J. Appel; 4. A. J. E. Scheij- grond. De benoeming gaat in op den dag of den eerstvolgenden Maandag na het huwelijk van mej. Kleijn. Mocht het huwelijk door onverhoopte omstandigheden niet door gaan, dan vervalt de benoeming; aange zien mej. Kleijn geen ontslag vraagt. (Dit ontslag volgt automatisch door het aan gaan van een huwelijk.) Benoemd wordt mej. G. J. den Ouden te Sleen met 9 stemmen én 1 stem op mej. Schpijgrond. De voorzitter brengt ter tafel de kwestie tot noodzakelijke verbouwing van het gemeentehuis. B. en W. hebben advies ingewonnen bij 'liet technisch bureau van de Ned. Ge- meentten Als het raadhuis verbouwd zal worden, zal de veldwachterswoning moe ten verdwijnen en naast het gemeentehuis komt dan de veldwachterswoning. De ge heele ruimte van het gebouw komt dan ter beschikking van de secretarie. In den ver bouw is opgenomen een betonnen kluis voor hel archief. De bedoeling is het ge heel centraal te verwarmen. De begrooting is f 6000, gesplitst ais volgt: verbouwing raadhuis f 1212, kluis f 1446, veldwachterswoning f 3319, totaal f 5977. Do heer Ooms vraagt, of het niet beter ware, te wachten met een besluit op den nieuwen raad. De voorzitter" acht het juist goed, dat deze raad het plan nog aanneemt. Het voorstel wordt z. h. st. aangeno men. Voor de centrale verwarming is geen poet opgenomen, doch er zouden toch nieu we kachels moeten worden aangekocht. De post centrale verwarming komt dus later. Deze post zal op ongeveer f 1000 ko men. De heer Van Buuren vraagt, of dc 0. L. School tevens voorzien kan worden van centrale verwarming. De voorzitter zegt, dat liier reeds over gesproken is. Een besluit daaromtrent is nog niet genomen. Rondvraag. De heer Van Dam vraagt of voor de spuit in „den Hoek" een vrijwillige brand weer is samengesteld. De betrokken men- schen weten nog nergens van. De voorzitter zegt, dat hij dit pcr- soon(jjk zal behandelen. Weth. Blanken merkt op, dat De Lange er voor zorgen zou, dat een en an der in orde zou komen. De heer Van Buuren brengt een klacht naar voren tegenover het steunor- gaan. Dit laat de menschen maar loopen. Spr. noemt een voorbeeld van iemand, die wekenlang werkloos is en gestempeld heett en geen steun ontvangen heeft. Ook bij het Armbestuur kreeg hij geen gehoor. Spr. drukt zijn misnoegen daarover uit. Ook wijst hij op een geval van iemand, van wien een gulden uitkeering wordt inge houden, omdat hij, naar gezegd wordt, ge noeg verdient. De voorzit t.e r zal hiernaar infor maties inwinnen. Aan het eind der vergadering wenscht de voorzitter nog iets te zeggen. Wij zijn nu, zegt spr., in de fcescliiede- nis van den raad van Bergambacht, aan een mijlpaal gekomen. Het is n.l. de laat ste maal, dat de raad in zijn tegenwoor dige samenstelling vergadert. De beer Kok heeft bedankt wegens hoogen ouder dom, de heer Ooms is niet herkozen, de heer Boer gaat om gezondheidsredenen heen en de heer Duhen wegens werkzaam heden. Spr. kan verklaren, dat het hem een ge noegen is geweest, aan het hoofd der ge meente te staan. Hoewel hij als „linksche" burgemeester wordt beschouwd, heeft hij nimmer tegenover dezen rechtschen raad moeilijkheden gehad, want bij verschil van meening hebben de heeren de debatten nooit op de spits gedreven. In de afgeloo- pen vier jaren is een massa Werk verzet. Toen spr. vóór de aanvaarding van zijn ambt inlichtingen over Bergambacht kreeg heeft hij niet kunnen denken, dat men met zóóveel welwillendheid zou willen luiste ren naar wat spr. te zeggen had en daar voor dankt spr. ten zeerste. FM* nog heel veel te doen in Bergambacht* fen hij re kent dan ook olp den steun van allen. Een bijzonder woord van dank wil spr. richten tot hen, die niet terugkreren; hij hoopt, dat hen nog lang een goede go- zond heid gegeven moge zijn. Hierna sluiting. I laaalilslH Donderdag 8 Aug. vergaderde de ge meenteraad. Alle leden waren aanwezig Voorzitter de burgemeester, mr. J. J. Ab- bink Spaink. Een raadscommiss:e, be staande uit de heeren J. Schimmel, J. van Sjjl en H. J. Veldhuizen, onderzoekt de geloofsbrieveh van de nieuw gekozen raadsleden. Overeenkomstig het advies der commissie besluit de raad tot toela ting. Vastgesteld wordt het le kohier der straatbelasting voor 1935. Eveneens wordt een bouwverordening voor deze gemeente vastgesteld. In verband met een circulaire van den minister van sociale zaken wordt een een voudige wijziging aangebracht in de hcf- fingsverordening op het vergunnings recht. Van den heer J. W. van Kleij, autobus ondernemer te Vianen, is een verzoek in gekomen om ook over 1935 een subsid e te mogen ontvangen, als in 1934, n.l. f 35. Waar B. en W. de handhaving van de zen dienst ook voot deze gemeente van blijvend belang achten, stellen zij voor op dit verzoek in te gaan, waartoe de raad besluit. In de vorige vergadering werd een voor stel van B. en W. verworpen om afwij zend te beschikken op een verzoek van de hier gevestigde slagers, waarbij verla ging gevraagd werd van de keurloonen van vee en vleesch. B en W. hebben deze zaak opnieuw ern stig onder het oog gezien en deelen mede dat de uitkomsten van den dienst over 1934 nogal bevredigend zijn, o.m. als ge volg van het feit, dat vele slachtingen hebben plaats gehad aan de slachtplaats in de buurtschap Achthoven. In een uit voerig prae-advies stellen B. en W. ten slotte voor de keurloonen als volgt te ver- lagen: 1. runderen niet meer in het bezit der bmnemneJktandan van f 4.80 tot f -dföO, 2 varkens van 100 K.G. en daarboven van f 2,50 tot f 2,10. Dienovereenkomstig wordt besloten. f Van het Burgerlijk Armbestuur is een schrijven ingekomen,, waarin wordt ge vraagd om verhooging der jaarwedde van de leden van het dagelijksch bestuur, n.l. die van den voorzitter, secretar;s en pen ningmeester. Als motief wordt aangevoerd dat deze titularissen met vele en drukke werkzaamheden zijn belast. B. en W. schrijven naar aanleiding hiervan, dat dit motief inderdaad geheel gegrond is. De werkzaamheden waarmede de laatste ja- len het burgerlijk armbestuur en in het bijzonder deze dr'e leden van het dage lijksch bestuur zijn belast, hebben zooda nige afmetingen aangenomen, dat geen enkele vergelijking met den arbeid van jaren geleden opgaat. Momenteel bedragen de jaarwedden van den voorzitter, secre taris en penningmeester resp. f 25, f 40 en f 25. B. en W. stellen voor aan elk f 75^ ^leeren een Jaarwedde te geven vaq De heer Veldhuizen stelt voor de jaarwedde van elk te bepalen op f 50. Het voorstel wordt door do heeren Van dor Linden en Molhoek ondersteund. De voorzitter verdedigt het voor stel van B. en W. en deelt mede; dat het nog maar een geringe ver goeding beteekent voor de velo en groote werk zaamheden. Het voorstel van B. en W. wordt ver worpen met 5 tegen 9 stemmen. Tegen de heeren Velhuizen, Van Sijl, Van Doorn, Molhoek, Van der Linden en Van Schaik. Het voorstel-Veldhuizen wordt aangeno men met 7 tegen 4 stemmen; tegen de heeren De Jong, Voorendt, Lokhorst en Schimmel. De - P.U.E.M. deelt mede, dat zij in staat is, het tarief voor de straatverlich ting te verlagen, welk tarief is vastge legd in de met deze gemeente gesloten overeenkomst. B en W. hebben een be rekening gemaakt inzake de voordeden, welke het gevolg van deze verlaging zul len zijn. Uitgaande van 10 lichtpunten beteekent de verlaging voor deze gemeen te een voordeel van ongeveer f 250 per jaar. Naar aanleiding hiervan besluit de raad tot wijziging' van de overeenkomst. Na oen korte rondvraag sluit de voor zitter de vergadering. MUZIEKVEREENIGING „EXCELSIOR" TE BERGAMBACHT. Geachte Redactie! Door plaatsing vartöhderstaand inge zonden stuk zoudt U mij ten zeerste ver plichten, waarvoor ik U bij voorbaat mijn hartelijken dank betuig. Jongstleden Zaterdagavond hebben re ien getuige kunnen zijn van een keurig utgevoerd concert, gegeven door de mu- ziekvereeniging „Excelsior" te Alhlasser- dam, met een bezetting *van 41 man. De muziekvereeniging uit onze ge meente (met ruim 20 werkende leden) daarmede vergelijkende, dan is het treu rig gesteld, daar zal toch ieder het mede eens zijn. Onze gemeente telt bijna 3800 inwoners en dan een muziekvereenig'ng, waarvan de besturenden steeds weeraan met nieuwelingen de oude moppen zitten in te studeeren en als zij klaar zijn of bijna gereed zijn om in het corps mede te blazen, bedanken die jonge krachten Ier om de een of andere (gezochte) Zoodoende kan men nooit komen tot een muziekcorps waarvan iets moois kan verwacht worden, zooals j.l. Zater dagavond. En het kan anders. Als men meerge noemde Zaterdagavond rondzag, zag men plusminus 20 oud-mu«ikanten van de vereenig ng staan genieten van de schit terend uitgevoerde nummers. Die perso nen zijn nog heel goed in staat hun krachten te geven aan de tegenwoordige muziekvereeniging. Maar neen; veeleer critiek oefenen op het gemodder onzer vereeniging. Dat is af brekende critiek. Vrienden, slaat allen de handen ineen en wordt wederom werkend lid, doe je best om in Bergambacht een muziekver eeniging te krijgen die klinkt als een klok. Immers «och, het is een kleinigheid om dan ook een corps te vormen van een 40 man met goed gehalte, zooals dat nit Al- blasserdam. Het is toch onnoodig om het. zoover te laten komen, dat eerst de oude vereeni ging op de flesch moet gaan en dat dan een nieuwe zal gaan verrijzen, die er zijn kan. Hiermede heb ik op het oog het ontstaan van de 3 flinke zangvereni gingen alhier. Van harte hoop ik dat die vroegere dit leden van „Excelsior" schrijven in degelijke overweging willen nemen en bevorderen dat Bergambacht bogen kan op een muziekcorps in de puntjes. Hoogachtend, C. ZIJDERLAAN, Donateur „Excelsior". Bergambacht, 14 Augustus 1935,

Schoonhovensche Courant | 1935 | | pagina 5