D Telegrammen De dood van Koningin Astrid. Plaatselijk Nieuws Rechtszaken™ T GESLAGEN- NIET OVERWONNEN. Binnenland Plaatselijk Nieuws 2 VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1S3Ö. haar dochter in de villa Roseberv. Zij teas nog steeds niet geheel hersteld van den schok, veroorzaakt door den dood van koning Albert en brengt een groot deel van haar tijd in Ital door bij haar doch ter en koningin Elena, d'e een goede vriendin van haar is. De nieuwe slag heeft haar zwaar getroffen. Kort nadat het bericht te Napels be kend gemaakt werd, werden de du'zenden vlaggen, die ter eere van de troepen wa ren uitgestoken, halfstok gehesohen, ook op het koninklijk paleis? en op de villa Rosebery. MINISTERRAAD VERGADERT De Belgische ministeraad is Donderdag middag te 2 uur onder voorzitterschap van minister-president Van Zeeland bijeenge komen. De regeering beraadslaagde over den inhoud van een ontwerp-proclamatie aan het Belgische volk. De ministerraad duurde tot 4 uur. Na afloop heeft minister Rubbens den Vlaam- schen journalisten voorlezing gedaan van den inhoud der proclamatie, die als volgt luidt: „Nog onder den indruk van den tragi- fcchen dood van Koning Albert, beweent' België heden een Koningin, wier jeugd, gratie en goedheid haar volk hadden ver overd. Zelden was het land in eene ver slagenheid gedompeld als thans het geval is Alle Belgen nemen deel in het grenge- looze verlies van Z. M. den Koning. Het Belgische volk schaart zich thans rond hem. Het buigt zich met ontroerde tee- derheid over de Koninklijke Prinsen, die thans gestae Moeder meer hebben". Minister-president Van Zeeland begaf zich naar het Brusselsche vliegveld Ha ren, waar een vliegtuig gereed stond, dat hem naar Zwitserland zou brengen, waar hij den Koning zou ontmoeten. OP DE TENTOONSTELLING In de Brusselsche wereldtentoonstelling werd het bericht van den dood der Ko ningin 's middags door luidsprekers be kend gemaakt. Onmiddellijk werd overal de muziek gestaakt en de vlaggen werden halfstok geheschen. De officieele Belgische paviljqens, werden gesloten. De Belgische hallenen paviljoens blijven echter, even als de buitenlandsche, geopend. Alle fees telijkheden op de tentoonstelling zijn afge last. Het bestuur van „Oud Brussel" heeft besloten ten teeken van rouw alle verklee dingen af te schaffen. De beurzen te Brus sel en i Antwerpen waren Donderdag go- sloten De directies van de drie koninklij ke schouwburgen te Brussel besloten, de voorstellingen te staken. De Muntschouw- brug zal tot na de begrafenis gesloten blij ven. De bioscopen blijven open. DE UITVAART Men verwacht, dat de uitvaart van Ko ningin Astrid Dinsdag zal plaats hebben, doch een definitef basluit hierover is op dit oogenblik nog niet genomen, li- dochtertje tusschen het volt De Koningin (X) met haar Overbrengst van het stoffelijk hulsel. BERN, 30 Aug. Het stoffelijk hulsel van koningin Astrid werd Donderdagavond van Haslihorn overgebracht naar Luzern. Tegen 10 uur werd de baar in een met rouw omfloersd spoorwegrijtuig geplaatst. Koning Leopold en zijn gevolg maakten de reis met dezelfde trein, waaraan een slaapwagen was gekoppeld. Te Zürich wa ren tal van Belgische kolonies aanwezig, die de trein opwachtten. Door do hofdames der koningin lieten JKO bloemen op de baar leggen. Na een kort oponthoud werd de reis voortgezet naar de grens, waar de beide hooge Zwit- eersche officieren, die in opdracht van den Bondsraad de trein hadden begeleid, hun taak overgaven aan de vertegenwoordigers der Fransche autoriteiten, die het gezel schap tot de Belgische grens begeleidden. De koning moet «p doktersadvies het bed houden. BAZEL, 30 Aug. De trein met het stof felijk overschot van koningin Astrid is van nacht te Bazel aangekomen. Een groote zwijgende menigte wachtte blootshoofd tot de trêin vertrok, die om 9 uur in Brussel aankomt Aankomst in Luxemburg. ARLON, 30 Aug. Vanmorgen zes uiw is de speciale trein met het stoffelijk over schot van koningin Astrid te Arlon aange komen. Op het peri-on bevonden zich vele autoriteiten en vertegenwoordigers van vele organisaties om een laatste groet te brengen namens de Belgische provincie Luxembourg aan de koningin. De klokken luidden. Rondom het station .stond een groote stilzwijgende menigte geschaard. De wagon met het stoffelijk overschot bevond zich aan de kop van den trein, onmiddel lijk gevolgd door den slaapwagen van den koning. De lijkwagen was volkomen geslo ten en droeg van buiten geen enkele ver siering. Van de wagon van koning Leo pold waren de gordijnen voor de raampjes gesloten. De aankomst te Brussel. BRUSSEL. 30 Aug. Vanochtend was de Belgische hoofdstad in droevoe afwach- t'ng van den trein die het stoffelijk over schot van koningin Astrid naar Brussel zon brengen. Reeds geruimen tijd voor de aankomst van den trein hadden duizend -n TWi? WMEAÜfjluLJiii V* hal konink lijk paleis en langs de straten. De weg was afgezet door gendarmerie en mili tairen en bij het paleis stonden politie- troepen geposteerd met dfe bajonet op het geweer. Op de Noordstatie waren veie of ficieele personen aanwezig, onder wie burgemeester Max van Brussel, de voor zitters van Senaat en Kamer en een:ge leden der regeering Te 8.40 rped de trein het station b'nnen Koning Leopold had hem reeds op de Leopoldsstatie verlaten en zich onmiddellijk per auto naar het paleis begeven Toen de trein stilstond, werd de wagon die het stoffelijk over schot bevatte, geopend. Onder het publiek was een diepe ontroering te bemerken, toen op de baar, die van blank hout was, de kist werd weggedragen, gedekt door een eenvoudig zwart kleed, waarop enkele wilde rozen lagen. Op het ple'n ontblootte de menigte eerbiedig het hoofd en de mi litairen presenteerden bet geweer. Onder doodsche stilte werd de kist naar de lijk- auto gebracht, die voor het station ge reed stond. De lijkauto werd begeleid door twee eskadrons garde cavallere, een af- deeling garde artillerie en afdeeling garde infanterie. Zoo reed de droeve stoet naar het koninklijk paleis. Overal langs de straten hingen de vlaggen halfstok. In een hofrijtug volgden de minister-presi dent Van Zeeland en enkele andere mi nisters, die den koning tot Aarlen waren tegemoet gereisd. Na aankomst in het pa- le-s werd het stoffelijk overschot plechtig opgebaard. De journalisten uit b-'nnen en buitenland mochten als eertf'en de konin gin de laatste eer bewijzen. Onder volko men stilte defileerden zij langs de baar. De koningin-weduwe Elisabeth en prinses Mare José van Italië zullen Zondag te Brussel aankomen. NEDERLAND EN INDIE LEVEN MEE. Parade afgelast DEN HAAG, 30 Aug. De minister van defensie heeft bepaald, dat in verband met het overlijden van koningin Astrid van België de parade, welke morgen ter ge legenheid van den verjaardag van konin gin Wilheimina aou worden gehouden, niet zal doorgaan. Verder zal de minister van defensie den landdag van den Bijz. Vrijwilligen land storm, die morgen te Boxtel gehouden wordt, niet bijwonen. Deelneming in Indil. BATAVIA, 30 Aug In verband met het ongeluk van koningin Astrid, werd van' winkels, particuliere woningen en andere gebouwen Donderdag de vlag fyalfstok uit gestoken. Op den dag van de begrafenis van de koningin zAl VÉn allé gouverne- menfsgpbouwen, -kantoren en -schepen de vlag halfstok waaien, als teeken van deel neming. De commandant van de zeemacht zal de afdeelingen van do marine in- strueeren om wel de openbare feestelijk heden op 31 Aug. te laten doorgaan, doch in getemperde mate. Ook het gala-feest, dat hedenavond in Concordia zal worden gegeven, gaat door, doch diverse attrac ties zullen vervallen. De intendant van den gouverneur-generaal betuigde heden ten huize van den Belgischen consul zijn deelneming namens den gouverneur-gene raal. In den volksraad werd het overlijden door den voorzitter in gevoelvolle woor den herdacht. Deze woorden werden staan de "aangehoord. De voorzitter wees hierbij in het bijzonder op haar belangstelling voor Nederlan/d en speciaal voor Neder- landsch-Indië. Italië wil oorlog. Laatste hoop op bijleOffing verdwenen. LONDEN, 30 Aug. Van gezaghebbende zijde alhier wordt meegedeeld, dat het be richt volgens hetwelk de Britsche rogee- ring de Italiaansche regeering ophelde ring zou hebben verzocht over het Woens dagavond gepubliceerde communiqué van Mussolini, niet in overeenstemming is met de feiten. De Parijeche correspondent mn de „Times" heeft den indruk, dat de ver klaring van Bolzaro de laatste hoop op een concessie van Mussolini heeft vernietigd. De „Times" zegt in het hoofdartikel be treffende het communiqué van Bolzano om.: Mussolini mofet niet te veel vertrou wen hebben in de steekhoudendheid van zijn bewijsmateriaal, indien hij bij voor baat aanneemt, dat dit op zichzelf onvoor waardelijk wordt verworpen. Geen enkele andere mate behoeft zich door het be richt,. dat Italië bij voorbaat stappen heeft gedaan om de nadoelen van sancties van een oorlogskarakter het hoofd te bieden te laten weerhouden van de vervulling van haar eenvoudige plichten. Indien de kwes tie van dergelijke sancties aan de orde zal komen en practisch zal worden beschouwd zullen ze door d.en Volkenbond collectief worden toegepast en niet op grond van de beslissingen van een enkel land. ook al neemt een land naar buiten de leiding op zich door het voorste! in te dienen, GEEN engelsch-egyptische OVEREENKOMST. CAIRO, 30 Aug. Officieel spreekt men de geruchten tegen, volgens welke Engo- land en Egypte een militaire alliantie zou den hebben gesloten. Tevens werd ont kend, dat de Egyptische regeering voorne- ujehs zou zijn krijgswet af te kopdigen in gevaj de vijandelijkheden tusschen Ita- bessime van den heer F Zegel Kz., aan de Haven te Oude Schild op Texel. In.de loodsen bevond zich een groote hoeveelheid hout, evenals in het pakhuis, waar tevens een groote hoeveelheid matrassen en andere brandbare artikelen waren opgeslagen; het vuur greep zeer snel om zich heen en in een minimum van tijd stond alles in lichte laaie De brandweer uit Den Burg met twee motorspuiten ter plaatse, doch kon niet 'verhinderen, dat alles uitbrand de. Door den hevigen wind dreigde het vuur over te slaan naar drie tegenover gelegen woonhuizen, doch het mocht geltïk ken deze te behouden. De oorzaak van de brand is onbekend. Verzekering dekt ten deele de schade. DE TUNNEL-INSTORTING TE BERLIJN. Reeds 17 lijken geborgen. BERLIJN, 30 Aug. In de Hermann Goeringstrasse is men gedurende den nacht voortgegaan met het graven van hulpschachten. Nog voor middernacht werden twee bedolvenen geborgen, zoodat het aantal geborgenen 17 bedraagt. Ver der werden nog twee bedolvenen gevonden. Men hoopt ook deze spoedig uit het puin te voorschijn te kunnen halen. Vanmorgen 7 uur marcheerden vier afdeelingen van den arbeidsdienst op om de 17 dooden naar hun laaste rustplaats te geleiden. HENRI BARBUSSE. f MOSKOU, 30 Aug. De Fransche schrij ver Henri Barbusse, die geruimen tijd ziek is geweest, is te Moskou op ruim 61-jarigen leeftijd overleden. De werken van Barbusse zijn in verscheidene talen, ook in het Nederlandsch („De Hel" en „Het Vuur") verschenen. lië en Abessinie worden geopend. EEN ONDERHOUD MET MUSSOLINI. Optimistische taal. ROME, 30 Aug. Generaal Niessel, die als bijzondere correspondent van „Excel sior" de Italiaansche manoeuvres heeft bijgewoond, heeft gelegenheid geliad over eenige actueele kwesties een interview met Mussolini te hebben. Op de vraag vfin den generaal, welke meening Mussolini over den bestaanden toestand had, antwoordde deze, dat uit het officieele communiqué over de te Bolzano gehouden ministerraad blijkt, dat men in Italië de situatie met kalmte beschouwt. Verder sprak de duce zeer prijzend over zijn officieren en zijn troepen, van welker dicipline bij overtuigd is. Hij heeft vertrouwen in hun gevechts- waarde. Hij is van meening, dat men zijn macht moet laten zien om niet te worden gedwongen haar te gebruiken. Bij de groote parade van Vrijdag al dus Mussolini zullen honderdduizend, man opmarcheeren. Al dteze troepen zullen in de nabijheid der grepzen blijven. Hij zeide verder volkomen vertrouwen in de Italianiseering van Zuid-Tirol te hebben. Toen Niessel er over sprak,, dat Musso lini aan vele jonge fascisten uniformbroe ken heeft laten verstrekken, zeide de duce, dat de Italiaansche jeugd veel van unifor men houdt. Hot verstrekken van broeken is geen weggooien van geld, maar een goede kapitaalsbelegging. WAARSCHUWING VAN ZENUW ARTSEN. s told held. AMSTERDAM, 30 Aug. )frr dan 300 zenuwartsen en psychologen uit vele lan den besloten binnenkort een brief te rich ten aan de staatslieden. Daarin wensehan zij erop te wijzen, dat de geestesgesteldheid zooals die zich in den Iaat.sten tijd heeft ontwikkeld vooral in Europa het .gevaar voor een nieuwe catastrophale oorlog in zich sluit. Zij zijn van meening, dat deze bedenkelijke gang van zaken in hooge ma te door psychologische factoren wordt be paald en dat zij als artsen daardoor ge rechtigd en verplicht zijn een waarschu wend woord te doen hooren en aan te ge ven langs welken weg hun inziens een uitweg moet en kan worden gevonden. De brief die in September wordt gepu bliceerd, is door vele psychiaters van we reldbekendheid onderteekend. BRAND OP TEXEL. DEN BRUG. 30 Aug Vannacht te half twee heeft een groote brand gewoed in drie groote loodsen en het wierpakhuis Alblasserdam. Op 31 Aug., den verjaar dag van de koningin, is het postkantoor gesloten voor de behandeling van post wissels (met uifzonderipg van telegrafi sche), postbewijzen, kwitantiën, voor het aannemen van belastingbetalingen en voor den po&tehèqué- en girodienst, behalve voor het aannemen van stortingen, waar van epoedbehandeling of spoedbericht wordt gevraagd, en voor uitbetaling van cheque s, waarvan de adviezen voprzien zijn van de aanwijzing „Spoedbehande- ung Voorts zal op genoemden dag dé 2de bestelling vervallen. De verzending on dergaat geen verandering. Ameide. Zaterdagavond zal de mtlziek- dziek- ri den van 8 vereeniging „Unie", onder leiding heer B. A. Hoon uit Schoonhoven 10 uur een concert geven in de muziek tent op den Dam. De Chr. muziekvereen. „Crescendo"(gaat Zaterdagavond naar Groot-Ammers om aldaar ter gelegenheid van koninginnWg een concert te geven. Onderscheiding. Boskoop. De heer H. W. E. Struve is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Distributie groenten. Ammerstol. B en W. hebben in verband met de geringe afname de distributie van goedkoop© groenten aan de werkloozen, voorloopig stopgezet Excelsior. Ammerstol. Zondagavond zal de mu- ziekvereeniging Excelsior* een concert ge ven achter het Gebouw. Ammerstol. Bij den heer T. de Boom aan den Kerkweg zijn inlichtingen te bekomen omtrent een gevonden belastiugplaatje. Loterij. Ammerstol. De minister van justitie heeft aan de Ammerstolsche Sportvere niging toestemming verleend tot het hou den eener loterij ten bate dier vereeni ging. Bergambacht. Het vurwerk, als slot van het Oranjefeest, zal plaats hebben- op een perceel land in Benedenberg, vlak bij het dorp. Op verzoek heeft de eigenaar van een daarnaast gelegen perceel toe stemming verleend om het publiek tijdens het vuurwerk, daarop toe te laten. Verloren: oen slinger-dop ito. Inlichtingen ter gemeente van een ai secretarie. De Genoegen" dorpsplein muziekvereniging „Ouderling geeft Zaterdagavond op het een concert Koninklijke onderscheidingen. Gouda. De heer J Slop, oud-hoofd eener openb. lagere school, is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Aan den heer M y. Essen, hoofd-be- steller bij de posterijen, is de eero-meda 1- le in zilver, verbonden aan dezelfde orde, toegekend. Concert. Groot-Ammers. De muziekvereen'ging „Crescendo" van Ameide zal Zaterdag avond 8 uur een concert geven op het Kerkplein, 'bij gelegenheid van den ver jaardag der koningin. Behoudens toestemming van B. en W. zal Zaterdagavond na afloop van het con cert een prachtig vuurwerk worden af gestoken op een terrein aan de Haven. BAZAR GROENE KRUIS. Haastrecht Per advertentie in dit num mer kondigt de Groene Kruis-afdeeling aan, dat van Woensdag 4 tot en met Vrij dag 6 September een bazar wordt gehou den, waaraan verbonden i$ een tentoon stelling van planten door de leden ge kweekt. I» ons vorige nummer schreven wij door oenzetfout, dat deze t en toons telling niet zoozeer beschouwd moet worden als een opluistering van het geheel. Ze moet ech ter juist meer als zoodanig worden be zien, dan als waardemeter voor de kunst in plantenkwoeken, want de jury bestaat uit.... de bezoekers. De gratis vluchten. Haastrecht. De heer F. Bakker te Berg ambacht is winnaar van de gratis-vlucht van Waalhaven naar ..De Kleine Betu we". Aan wien zal Zondag de vlucht naar Waalhaven terug ten deel vallen? Gemeenteraad. Krimpen a.d. Lek. De gemeenteraad zM Vrijdag 30 Aug des avonds 7 uur in zijn oude samenstelling nog eenmaal bijeenko men." Onderwerpen ter behandeling zijn: 1 Notulen. 2 Ingekomen stukken. 3 School géldontheffingen. 4. Ontheffing hondenbe lasting. 5. Voorl. vaststelling gemeente-re kening 1934. 6. Verhooging rekening-coi> rant overeenkomst met de Bank voor Ne- derl. Gemeenten. 7 Verordening regelende de eischen van benoembaarheid en bezol diging van den gemeente-veldwachter. Commissi» Weg en Brug. Krimptn a.d. IJssel. In de gehouden vergadering van de commissie voor Wpg en Brug werd besloten aan het advies bureau van de Vereeniging van Neder- laodscbe Gemeenten (ir. B. A. Verheij) op te dragen een plan te maken tot re constructie van het wegdek der bij het hoogheemraadschap „De Krimpener- waard" in onderhoud zijnde wegen (pl.m. 90 K.M.), welke het hoogheemraadschap onder bepaalde voorwaarden via de pro vincie aan de gemeenten wil overdoen. Krimpen a.d. IJssel. De burgemeester zal van 5 t/m 28 September met vacantia afwezig zijn. In de Woensdag gehouden vergade ring van het bestuur van den polder „Lan- geland en Kortland" werd de lijst van het dijkleger opnieuw vastgesteld voor het tijdvak van 1 October 1935 t/m 30 Sep tember 1936. Nieuw-Lekkerland. De Oranjevemmi- ging is de laatste jaren werkeloos geweest. Thans is door het bestuur het plan opge vat, om in het begin van September den verjaardag van 8e Koningin feestelijk te herdenken. Heden wordt een ledpnverga- - dering gehouden, waarin een definitief be sluit zal worden genomen, en, zoo noodig, de datum van het feest zal worden be paald, en een programma opgemaakt Nieuwerkerk a.d. IJssel. De feestelijk heden, die de oranjevereeniging „Oranje Boven" Zaterdagmiddag op het terrein van den heer J. Honkoop houdt worden opgeluisterd door de muziekvereeniging „Cecilia" van Gouderak. Noordelcos. Zaterdagavond zal ter gele genheid van don verjaardag der Koningin de muziekvereeniging „Volharding" een concert geven op de muziektent. De burgemeester, de heer W. Zeeuw, die eenigen tijd met verlof is geweest heeft dezer dagen zijn werkzaam bede x hervat. Zondagsdienst Apotheken. Sliedrecht. Geopend apotheek Van den Berg. Gesloten apotheek Hoogland. In de week van 2 tot en met 7 September ge opend na 8 uur 's avonds en Zaterdag na 10 uur apotheek Van den Berg. Concert. Sliedrecht. Zaterdag 31 Augustus zaJ do Harmonieevreeniging „Crescendo", ^irec- tcur de heer A. Haanstra, ter gelegenheid van den verjaardag van de Koningin, in de muziektent op het Dr. Langeveldplein, van 810 uur een volksconcert geven. Het programma luidt: Wilhelmus, v. Valerius; Wilhelmina-marsch, van Ant van I-eest, Ouverture Dichter und Bauer, van Suppé; HuzaremvaJs, van L. Ganne; School- en Volksliederen-potpourri, van Jakma; Mirschpofpourri, van Adr. Maas; Konin- ginnelfod en Mijn Vaderland, van R. Hol; Fantasie uit de Opera de Troubadour, van. Verdi; Feestklanken, van M. J. H. Ke». sels; en Feestmarsch, van J. R. van der Glas. Ter dekking van de onkosten, zal tijd pik hot concert een bloempjes verkoop worden gehouden. DE INBRAAK TE WILLIGE-LAN- GEBAK. Ilk tot VA jaar veroordeeld. De Rotterdamsche rechtbank heeft W, R„ kraanmachinist en P. L. B„ koopman, beiden te Rotterdam, wegens poging tot diefstal met inklimming te Willige-Lan- gerak in de alleenstaande woning van da bejaarde weduwe Vermeulen, veroordeel^ tot ieder 1 jaar en 6 maanden gevauge* nisstraf. 1 TWEEDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT SchoonhovBnsch, Courant VRIJDAG 30 AUGUSTUS 133S De textielbedrijven gaan, zooals men weet, zeer slecht. De fabrieken, die voor heen veel geweven goederen uitvoerden naar Indië, zitten nu met een voorraad welke zij niet kunnen plaatsen, omdat andere landen veel goedkooper leveren dan wij. De Twentse he industricelen geven zich eqhter niet gewonnen. Zij konden dit doen, zij hebben groote vermogens verwor ven in den goeden tijd, zij zouden de fa brieken kunnen sluiten, rustig en weelde rig gaan leven, waar zij verkozen. Maar da» ligt hen blijkbaar niet, zij willen door zetten, de bedrijven gaande houden kan het hier niet, dan in Indië zelf. Men begrijpt dat zooiets niet eenvoudig ie Een groot bedrijf overbrengen van de eene stad in ons land naar een andere, is reeds een zware opgave, maar iets ge heel anders wordt het, wanneer dat moet gebeuren naar een ver verwijderd land, met geheel ander klimaat, andere bevol king, ongeschoolde krachten. Daartoe be hoort eerst een degelijke en diepgaande voorbereiding. Dat is gebeurd, jarenlang is gestudeerd en onderzocht en men is nu lot de conclusie gekomen, dat het mo gelijk. is in Indië een katoenindustrie te stichten Mogelijk is het, maar er wordt bijgezegd, dat daaraan zeer groote tech nische en economische risico's verbonden zijn Zoo groot zijn die, dat het raadzaam is om de eerste jaren te volstaan met een klein proefbedrijf om onder andere vast te stellen of de Javanen opgeleid kunnen worden <ot bruikbare krachten in een mo dern textielbedrijf. Wanneer na die proef jaren blijkt dat zulks het geval is dan zou voor de bouw en inrichting van een groot modern bedrijf een kapitaal noodig zijn van ongeveer 25 millioen gulden. Dat is de nitkomst van het onderzoek, maar nu komen er andere vragen bij. Een bedrag van 25 millioen gulden kan na tuurlijk alleen verschaft worden door een groote groep van belanghebbenden en Wanneer dat gebeurt zullen zij, die kapi talen daarin steken, de zekerheid verlan gen, da» wanneer eindelijk hun bedrijf winstgevend zon geworden zijn, niet da- dadehjk een aantal concnrreerende be drijven en bedrijfjes hun den wind uit de zeilen neemt. Het gevaar zou dan bestaan dat al het in eerstbedoelde onderneming gestoken kapitaal zijn waarde zou ver liezen, dat het met veel moeite en kos ten opgerichte bedrijf zou verkommeren en dat ook de concurreerendc onderne mingen den strijd om het bestaan zouden moeten opgeven. Het is wel merkwaardig dat het juist de textielleiders zijn, die deze leer nu verkondigen, omdat zij zelf daartegen zwaar gezondigd hebben. Zij begrijpen nu dat wat zij hier gedaan hebben in Indië niet weer moet gebeuren. De crisis heeft lessen gegeven, dikwijls zeer harde lossen De samenwerking tusschen de texticl-in- duslrieelen is intusschen tot stand ge komen en besloten is dat men zal trach ten gezamenlijk een katoenindustrie in Indië te vestigen. Dit besluit is voorloo pig van veel moer beteekenis voor Java en de Javanen, dan voor ons land. De katoenindustrie eischt veel arbeidskrach ten en die zullen allen gerecruteerd wor den uit de inheemsche bevolking. Voor dat deel der Nedcrlandsche katoenindus trie, dat nog werkt voor uitvoer naar In dië, beteekent het verdere achteruitgang Men heeft in Indië het voordeel van la ge loonen, maar die zijn lang niet zoo laag als ia het concurreerende Japan. Tegen de nieuwe bedrijven in Rusland en Turkije zal de concurrentie om een an dere reden zwaar zijn. Laatgenoemde Jan den hebben de grondstof in het eigpn land maar Java moet die invoeren en dat maakt het eindproduct duurder We zouden om eenig overzicht te geven van de moeilijkheden en de risico's welke aan dit nieuwe bedrijf verbonden zijn, veel plaats noodig hebben. Wij hebben voor den lezer slechts een tipje kunnen oplichten van wat achter dit groote plan ligt. Dat onder zulke bezwarende en ge vaarlijke omstandigheden er toch nog ge noeg industrieelen zijn, die een dergelijk waagstuk aandurven, geeft ons moed dat de crisis onze industrie n;et de baas zal worden. KONINGIN EN PRINSES KOMEN TERUG. Op 10 September te VHssingen. Het Tïgt in het voornemen van de Ko ningin om, met de Prinses, op 10 Septem ber per stoomboot van de maatschappij .Zeeland" hier te lande oit het buiten land terug te keeren- Koningin en Prinses zullen dan haar Intrek nemen in het landgoed „De Rui- genhoek". HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN PRINS HENDRIK. Overgelegd in bronzen kist In alle stilte heeft Woensdagochtend in den Koninklijken grafkelder in de Nieuwe Kerk te Delft do overlegging plaats ge had van het stoffelijk overschot van Prins Hendrik in een bronzen kist. De begrafe nisonderneming van Innemee te 's-Gra- venhage had des morgens vroeg de bron zen kist per auto naar Delft gebracht en in het koor van de Nieuwe Kerk geplaatst Omstreeks kwart voor tien arriveerde in FEUILLETON. GEHEIME DIENST dooi *FRED. M. WHITE. S Een rauwe verwensching kwam over Gleylrims lippen. Hij wankelde terug me» onverholen ontzetting, toen hij den in het rood geklceden duivel zag. Het was in derdaad een dramatische situatie, want Gieylrim dacht er geen moment aan dien duivelschen gezel te vereenzelvigen met Moore. Al spoedig wist hij weer iets van zijn gewone, cynische kalmte terug te krijgen. „Zelfs de duivel keert z'ch tegen rny," verklaarde hij met een wrangen lach. „Dat moet u niet zoo gauw zeggen." meende Moore. „Die' duivel is bijvoorbeeld van plan u veilig hier vandaan le gelei den langs den weg dien u gekomen bent Zoowel het doel van uw aanwezigheid h'er als de wijze waarop u zich toegang in de ambassade hebt verschaft, zijn mij volkomen bekend. Maar u hoeft er niet meer op te rekenen, dat uw bemoeiingen succes zullen hebben. Lang voor koning Otto sterft en u uw vroegere positie hebt herwonnen, zullen wij, dat wil zeggen Lord Walmer, de grenskwestie tot een goed einde hebben gebracht. U zult wel geen kans meer krijgen om aardigheden uit te halen met zijn aanteekeningen. Wees zoo goed den arm van den du vel te nemen. Als u de voorkeur geeft aan geweld, behoeft u het maar te zeggen." Gieylrim had niets van dien aaid In zijn zin. Misschien voor het eerst in ziin leven was hij rijn Loole tegenwoordig- beid pan geest, zijn vermogen om dè een hofauto de opper-ceremoniemeester en grootmeester van het Huis van de Ko ningin, graaf J. H. F. Du Monceau. In het kerkgebouw werd hij ontvangen door den burgemeester van Delft, com missaris van den Koninklijken grafkelder mr. G. v. Baren en den opzichter, den heer D. Houtzager. De bronzen kist werd vervolgens in den grafkelder neergelaten en het stoffelijk overschot van den Prins daarin gelegd. Vervolgens soldeerde men de kist dicht Omstreeks 12 uur verliet graaf Du Mon ceau de kerk, waarna hij eenigen tijd ten stadhuize vertoefde Gedurende den tijd, dat de heer Du Moncean in de Nieuwe Kerk aanwezig was, werden er geen be-, zoekers toegelaten. 4 Raadsvergadering. Giessendam. Op Zq^erdag 31 Aug., des morgens 9.30 uur komt de gemeenteraad in een openbare vergadering bijeen om_ de volgende agenda te behandelen: 1. No tulen der vorige vergadering; 2. Onder zoek geloofsbrieven raadslid J. Kazen; 3. meest onverwachte situatie te beheer- schen, kwijt en zelfs een beetje geïnt mi- deerd. Waar hjj ook aan gedacht mocht hebben, niet aap een dergelijke ontmoe ting in het holst van den nacht met den dujvel! Want al mocht het dan een nagemaakte duivel zijn, hij was ,n ieder geval goed op de hoogte van Gley trims intriges. De graaf liet zich gedwee le:den <m Moo re voerde hem naar de deur, die de twee gebouwen verbond. „Den 'sleutel hiérvan heeft u in uw zak," zei de „Secref-Sei vice"-man ter- gend-bedaard. „Al deze zware bouten en grendels zijn Wetjes doorgezaagd en ia- derhand nllerkundigst bijgewerkt mei vuil en stof. Maar als ik u een raad mag ge ven, wanneer u nog eens zoo'n stout stukje zoudt willen uithalen, wees dan n et zoo scheutig met uw olie! Dergelijke dingen wekken achterdocht! Nu, ik zal de deur aan deze zijde sluiten en zoo vrij zijn den sleutel tp behouden. Slaap wel." „Een vraag," gromde Gieylrim. „Wie bent u eigenlijk?" „Op aarde,, is mijn naam Moore! Twee avonden terug ontmoette u mij al. Ik sl'ep toen met-éné oog open En, zooals Lord Walmer ak opmerkte, ik ben niet zoo'n ezel als u vermoedde. Nogmaals goeden- naeht." Moore sloot de verb'ndingsdeur af en keerde terug naar de b'b'otheek. Hij rook te met een gevoel van voldoen'ng de eene sigaret 11a de andere. Een dozijn uitge doofde peukjes lag reeds op het haard- rooster, toen Lord Walmer om vijf uur thuiskwam. Zijn carnavalscostuum moest hij ongetwijfeld ergenf anders hebben n'(- getrokken ,wan' hij was nu ween in ge woon avondtoilet. Hij scheen oververmoeid, zijn gezicht Voorstel tot gedeeltelijke overname der contribuliën voor de vereeniging „Zieken huishulp" van steuntrekkers, enz 4. In gekomen stukken; '5. Aanbieding reke ning der gem eente over 1934 en die van I het waferlcidingbcdrijf over 1934 met jaarverslag. 6. Benoeming commissie van onderzoek dier rekeningen; 7. Wijziging begrooting dienst 1935; 8. Voorstel ipzake de al- of niet-beslendiging van den school antsendienst; 9. Behandeling der bouw verordening; 10. Rondvraag. Giessen-Oudekerk. In den ouderdom van 64 jaar is alhier overleden de heer L. Verspuij De overledene is gedurende 23 jaar nolabel geweest van de Ned. Herv. Gemeente van Giessen-Oudekerk en Peursum. De schoolartsendienst Hardrnxvetd. Tegen Vrijdagavond half acht is de gemeenteraad in openbare vefr- gadeding bijeengeroepen ter beslissing van het voortbestaan der gemeenschappe lijke regeling inzake medisch schooltoe zicht, ingaande 1 Januari 1936. De Merwededijk. Hardinxveld. De werkzaamheden aan de bestrating van den Merwededijk vlot ten nog niet zooals het behoort. Het wach ten is thans op de wals, daarna kan pas aan het gedeelte Neder-Hardinxveld (SluisGarage Rikkers) worden begon nen. De eerste vracht steen, betrokken van de steenfabriek Terwindt en Arntz te Nijmegen, is reeds onderweg Ziekenfonds en werkloosheid. Hardinxveld. B. en W. hebben tegen a.s. Vrijdagmiddag het gevraagde onder houd toegestaan aan de vereeniging Zie- kenhuisverpleging, ter bespreking van contributiebetaling voor die werkloozen^ die niet bij machte zijn, do kosten van het lidmaatschap te blijven dragen. Hardinxveld. B. en W. hebbpn besloten ten opzichte van de twerkgestelden bij de rijkswerkverschaffing met ingang van 2 September het rouleeringssysfeem toe te passen. Van de 20 arbeiders zullen Maandag 10 door anderen worden ver vangen, terwijl de overige 10 over enkele weken vervangen zullen worden. Druk Hei- in Boeicop. Maandag tijdens het middaguur bereikte de drukte wat betreft de scheepvaart door het Merwedekanaal wel een hoogtepunt. Een uur lang bleef de Zwaanskuiken voor dal doel geopend, zeer ten ongerieve van hen, die van de brug gebruik moesten makeh. Momenteel zijn alle werkloozen in deze gemeente bij den aanleg van de wa terleiding te werk gesteld. Hoog-Blokland. Maandag kwam de zoon van den heer V. van een uitstapje weer thuis. Hij fietste voor verniaak nog wat over het dorp. Door onbekende oorzaak was bet stuur van zijn fiëts losgeraakt, waardoor hij viel en wel zoodanig, dat hij met zijn hoofd op een steen terecht kwam. Hij liep een zoo ernstige verwonding op, dat deze gehecht moest worden. Steeds rechts houden! Hei- tn Boeicop. Hoe gevaarlijk het is, zich daaraan niet te houden, ondervond mej. G. S. Doordat zij per rijwiel de lin kerzijde van den weg bereed, kwam zij iu botsing met de wielrijdster mej. de J„ waardoor beiden vielen. Mej De J. kwam er het best af, doch de fiets van mej. S. was zoodanig beschadigd, dat ze onbruikbaar geworden was. Zij zelf had geen noemen'swaardig letsel bekomen. De opbrengst voor de in deze week NEDERLANDSCHE HANDEL MET RUSLAND. „Het ziet er naar uit, dat leveringen aan Busland, ook op crediet, grooter zekerheid van betaling bieden dan die naar veel andere landen, waarheen wq krampachtig pogen onae uitvoer in stand te houden." (jan schtlthüib) ENGELAND-~ CONTIGENTEERING C0NT1CENT EE RING ^CLEARING Holland heeft de laatste jaren Heel wat ergernis e varen, Op 't gebied van de export, En hei kan nog jaren duren Ear do handel met de buren Evengoed als vroeger wordt. Plotseling komt er uit het Oo«ten 'n Andere klans ons Holland troosten: Rusland treedt op het toojflxül. En het blijkt uit de symptomen Dat de-nieuwe klant zat komen Om een zeer belangrijk deel. Bruintje's minder schoon verleden Was voor Holland steeds een reden Om vooral good uit te zien, Maar nu ook „vertrouwde" lieden Weinig zekerheid meer bieden, Nu wint Rusland het misschien. Afgezien van oude „beren" Kan men thans niet meer beweren Dat de Beer nog „beren heeft.' Daarom durven wij thans hopen Dat die zaak wel los zal loopen En d'export weer wat herleeft! gehouden collecte voor de Blindeninrich- ting te Amsterdam heeft f 19,30'/» opge- i bracht. JAARSVELD NIET DROOGGELEGD. I Jaarsveld. Bij Kon besluit ie "bepaald, dat geen gevolg zal worden gegeven aan het voorstel van den gemeenteraad, om op grond van artikel 6, 1ste lid, 2o. der Drankwet, te bepalen, dat met ingang vap i Januari 1936 in deze gemeente vergun- 1 11 in gen niet moer mogen worden verleend. Het kon. besluit beru.st op de volgende overwegingen: dat volgens mededeeling van don raad de eenige vergunningsinrichting zich be- vindt aan den z.g. Uitweg, een buurt, wel- j ke door de geaardheid der bevolking in^i een n:e» al te besten reuk staat; dat bepaalde klachten over deze ver- gunning thans niet worden vernomen, j doch dat die toestand zou kunnen veran- deren, indien te zijner tijd een andere ver- gunninghouder* zou optreden; dat de gemeente Jaarsveld in hoofdzaak beslaat uit arbeiders, die voor een groot gedeelte werkloos zijn; dat de raad het mede daarom wensche- lijk acht dat gebruik gemaakt wordt van de mogelijkheid de gemeente droog te leg gen; dat hiertoe naar de meen:ng van don raad te meer aanleiding bestaat nu tegen over de bestaande vergifnn'ng >n de pa rallel met de onderwcrpelijke gemeente Joopcnde gemeente Lopik een behoorlijke verlofslocaliteit is gevestigd, die voor het was grauw en vertrokken; zijn blik som ber en donker. Hij schrok heftig toen Moore opstond om hem te begroeten en hij keek een oogenblik met geïrriteerde verbaz'ug naar de groteske figuur, voor hij moeilijk uit bracht: „Je hebt geen gelukkig tijdstip gekozen voor je grap. Wa! moet dat beleekenen? „Ik denk er geen moment aan een grap uit te halen, mylord," protesteer'e Moore. „Deze kleeding heb ik mm of meer ambts-» halve moeten dragen. Ik heb den dief onte maskerd en 'hij zal hol wel niet meer in zijn -hoofd halen, z'ch aan uw notities te vergrijpen. Wil u zoo goed zijn even in de vioolk st te kijken?" Walmer deed wat hem gevraagd werd j en zijn oogen begonnen te schitteren toen hij eenige verloren gewaande memoranda te voorschijn haalde. „Mijn schema van vannacht," riep h«'j uit. „Vanmorgen kon ik mij met geen mo gelijkheid meer herinneren, waar ik ltet had'." „Onder een punt van liet parket," legde Moore Uit. „Ik zag n den vooravond, toen ik hier langs kwam, terwijl Ie deur open stond en er n'emand in du bibliotheek was, een hoekje van het papiei naar bui len steken en stopte de notiI'es onder in de v ioolk sl De dief is hier vannacht een paar uur geweest, maar kwam natuurlijk niet op de gedachte, dat ze daar te vin den waren Ik ben er in geslaagd hem op heeterdaad. te betrappen." „En wie is de dief?" hijgde de ambas sadeur. „Uw nobele vriend en buurman, graaf Gieylrim." Niet voordat Moore eenige nvnu'en aanschouwelijk onderwijs had gegeven bij de verbindingsdeur, kon Walmer hem ge- looven. Toen verzocht hij den schrande- rea speurdfer hem van a tot z te ver'el- len, hoe hij tot de ontdekking van den schuldige en van de juiste toedracht van het mysterie gekomen was. „Dan moet ik in Londen beginnen," antwoordde Moore. „Daar zette de Pre mier mij uiteen, wat hier eigenlijk aan* de hand was. Hij toonde een brief van u. Daarin nam ik een typisch verschil waar tusschen het schrift van den brief en het postcriptum. Ik veronderstel dat het on derschrift niet direct onder den brief werd geplaatst. „Neen," sprak Walmer, een;gsz!ns voor zich heen en met afgewenden blik. „Dat werd hei ook niet. Maar hoe kwam u op dat idee?" „Omdat het geschreven moest .zijn of na het diner of na het^gebru k van een dosis morfine. Heb ik ongelijk, vergeeft u het me dan, maar ik denk het laatste." Walmer kreeg een kleur van schaamte „Ja, ik heb een tijdlang morf ne ge bruikt, dat is inderdaad zoo," bekende hij. „Ga verder". Moore vertelde daarqp hpe Gteytrm d:en eersten avond van zjj^ verblijf te Marenna, toen hij deed aLeof hij sl ep. had gadegeslagen en wat hij Waftner had z'en doen en hooien zeggen onder den gezamen'ijken invloed van muziek cn morfine. „Ongetwijfeld is Glytr m achter uw ge held gekomen," ging hij voort. „Hij ont dekte, dat u uw beste insp:rat:cs kreeg wanneer 11 in een dergelijke trance ver keerde. Hij moet vaak hebben waargeno men, dat u wat opschreef en het verborg Hij durfde z'ch natuurlijk nooit dadeüjk meester maken van die notities, maar hij kon komen en gaan wanneer hij wdde en wanneer u laat uitging, uw viool gebrui- verkeer in deze gemeente zeer geschikt te gelegen; dat bij Kon. besluit van 27 September 1930 het maximum aantal vergunningen voor de gemeente Jaarsveld is vastgesteld op 1; dat in de gemeente thans één vergun ning van kracht is; dat bij het verdwijnen van de eenige vergunningsinrichting gevaar bestaat voor clandestienen drankverkoop in z.g. stille kroegen; dat het met het oog daarop niet ge- wenscht is, dat aan het verzoek van de» raad wordt gevolg gegeven. Streefkerk. De p.V. „De Gevleugelde Bode" liield een Wedstrijd van Roosen daal, afstand 43 K.M. Aankomst le duif 2.46.23 uur. In concours waren 45 duiven De prijzen werden gewonnen door: 1 en 2" H. van Meerkerk, 3, 4, 5 en 6 W. L. Schippers MHzn.; 7 en 8 A. Stuurma». De uitslag van de wedvlucht van „Luchtexpres" Streefkeik-Groot-Aramers vanuit Roosendaal was als volgt: Afstand 45 K?M. Los 1.30 uur. Aankomst eerst© auif 2.54.46 uur. In concours waren 132 duiven.. De prijzen werden gewonnen door I, 2, 8, 13, 14 en 20 B Burggraaf; 3, 5, *9 en 2.3 W Ja me; 4 en 18 A Simons; 6} 12 en 16 W. Kuil; 7 B. Simons; 10 J. De© len; 11, 15, 21 en 24 J. Streef; 17 J. Don* kersloot; 19. D. van Harten; 22 A. P. de Lange. Uitslag wedvlucht van Parkeston#. (Eng,) le prijs A. Simons. ken, zoodat de mcnschen hier in de am bassade in den waan werden gebracht, da u aan het spelen waren, waardoor- ze buiten de b bliotheek weiden gehouden tot zijn nasporingen klaar waien. Gleytrim moet geweten hebben dat u naar het bal in de opera zou gaan vannacht." „Ja, dal wist hij; ik amuseer mij dik wijls zoo en garqon. Een oude dwaas, hè?" voegde hij er met een verlegen lach je aan toe. Toen: „Laat ik er bij vertellen, dal ik een achter-trap voor privé-gebmiL heb cn ongezien de ambassade k,an ver laten. En zeker, enkele uren per nacht kon Glytr m hier viool spelen, terwijl ieder een dacht, dat ik het was. Op die ma nier moet ik ongetwijfeld misleid zijn, Maar wat een gelukkig toeval, dat je mijn v stem herkende in de opera. „Dat was de sleutel van de situatie. Ik wist toen ineens, w e ik hier vioolspelend had achtergelaten. Eigenlijk verdacht ik Gleytrim al van begin af aan, maar ik had niet gedacht, dat het raadsel zoo gauw opgelost zou zijn." Walmer glimlachte nadenkend. Toen sprak hij er over, op bedroefden toon, zteh geheel uit het openbare leven terug te trekken. Iemand die geestelijke afwijk ngen had want hoe moest hij het anders noe-- nien? als waaraan hij leed, was een gevaar voor zijn land en voor zichzelf „Ik zou wachten, tot die grensregelings- zaak haar beslag gekregen heeft, mylord," adviseerde Moore vriendelijk. „Uw succes zal n'et lang meer op zich laten wachten, nu de man aan den anderen kant van het schaakbord onschadelijk is gemaak'." Met welke voorspelling Moore gelijk had. EINDE

Schoonhovensche Courant | 1935 | | pagina 2