Kapitein Klakkebos op de leeuwenjacht kef én Burgerlijke Stand Buitenla nd Na den ministerraad te Bolzano. Gemengd Nieuws. Marktberichten „HET" door H. WITTINGTON OWEN. De Zuidwestenwind loeide tegen de oude muren ran het groote heerenhuis en een koude regen met harde striemen deed de ruilen rammelen. Het huis lag eenzaam in de Surrey-heuvels en de wind, die onge hinderd door de open vlakte mijlen in het rond joeg floot en klaagde door de echoorsteenen. In een der groote kamers beneden zat een man droefgeestig in het vuur te sta ren dat hij juist van blokkon droog hout boog ha,d opgestapeld. Martin Seebohm woonde alleen in dit oude huis. Het be jaarde echtpaar, dat iederen dag bij hem kwam, Simpson om in den tuin te wer ken en kleine karweitjes te doen, zijn vrouw voor het huiswerk, was een uur geleden vertrokken Behalve de hond had Seebohm gedurende den nacht geen le vend wezen in huis. Hij sprong uit zijn stoel op en keek angstig naar het groote raam, toen een hevige windvlaag het huis weer deed schudden Het heele huis was vol schrik aanjagende en onheilspellende geluiden; een blind of een deur klapperde ergens. De man luisterde scherp, alsof hij nog een ander geluid hoorde. Hij stond met bleek gezicht en ingespannen trekken. Zijn hoofd iets naar voren, alsof hij een be zoeker wachtte, voor wien hij bevreesd was. Maar terwijl hij zuchtte, ontspande zich zijn gespannen houding; hij zonk in zijn stoel terug. Een nieuwe stormvlaag, huilend en gierend, deed hem wéér op springen. Dat kon hij niet uithouden. Hij moést den hond bij zich hebben. Hij ging naar de groote olielamp, die aan de zol dering hing en met een vlugge beweging baalde hij iets glinsterends uit zijn zak. Het was een revolver; hij knipte hem open en keek of het wapen in orde was. Toen flam hij nog een klein voorwerp uit zijn zak een electrische lantaarn. Recht voor zich uit liet hij een straal helder wit Bcht op den muur schijnen, waarbij bet schijnsel van de hanglamp mat en geel leek. Uit de gezellige en veilige ka mer ging hij toen in de donkere gang. Vlug liet hij het licht van de lamp ,in iedere richting schijnen en liep haastig, de revolver stevig vasthoudend, naar een dear aan het einde van de gang. Hij deed de bouten van de deur af, trok ze open en ging naar buiten. Hij riep den hond en uit de zwarte duisternis kwam achter uit den tuin een vroojijk blaffen en bet ratelen van een ketting. Hij aarzelde voordat hij zich uit de beschutte deur opening verwijdende. Als „het" hem er gens in de duisternis buiten eens op wachtte? Vannacht was hij meer dan ooit bevreesd. Misschien was het de Storm zei hij in zichzelf, toen een droefgeestig gehnil om het huis jammerde. Zijn hand sloot zich krampachtig om de revolver. Toen, met den witten straal van zijn zaklantaarn, die voor hem uit' op en neer danste, vloog hij den tuin door naar het hondenhok. De hond, een reus achtige waakhond, sprong op en streek tegen hem aan. Hij trok dén ketting van zijn nek en samen renden zij terug naar de deur. Hij sloot die weer, deed de bou ten erop en betrad opnieuw zijn kamer in bet gezellige schijnsel van de lamp. Overdag vreesde hij niets. Hij wist, dat „hot" nooit bij daglicht zou komen. Maar als het donker werd, kwam zijn radelooze angst, zijn adembenemende vrees. Hij wist zich alleen, met „het" ergens in de buurt Alleen zijn revolver en zijn trouwe zaklantaarn waren zijn gezelschap. Zon der die lantaarn zou hij niet kunnen le ven. Met dat licht was hij veilig. De lan ge, witte straal drong in die zwartte we reld en „het" durfde dan niet naderen; durfde niet in dat licht te komen. Met de lantaarn, die om hem heen licht ver spreidde, voelde hij. dat hij temidden van eén veiligen cirkel stond. Zoo nu en dan bief de hond zijn kop omhoog om scherp te luisteren. Eenmaal huilde hij. Seebohm voelde een koude rilling over zijn rug gaan; angst als waren ijzige grijpvingers om zijn hals! Hij wist dat „het" van avond heel dichtbij was. Nooit had hij de nabijheid van zijn vij and zoo ontstellen dduidelijk gevoeld. Het vuur verminderde en hij stond om om er nog wat blokken bij te gooien. Toen zag hij op de klok, dat het elf uur was. Hij aarzelde een oogenblik en besloot toen naar boven en naar bed te gaan. Hij leg de zijn zaklantaarn en revolver op de ta fel gereed voor de reis door de duisternis naar boven, met een doosje luc'fers. om de lamp op de slaapkamer aan te steken. Toen draaide hij de groote hanglamp uit. Zoodra het licht uitdoofde, nam bij de kleine zaklantaarn op en drukte op het knopje. VergeefsHij drukte nogmaals op het knopje, weer zonder resultaat. Het angstzweet brak hem uit, toen hij merkte, dat de zaklantaarn niet werkte. In koorts achtige drift sprong .hij naar de groote banglam^ «n draaide de pit nog juist ïnjtijds op. Het licht was nog n et uit. Als hij nog' maar even gewacht had, zou l3j zich m volslagen duisternis hebben be enden" "Poen, ademloos cn opgewonden. k^»«jn^ zaklantaarn na. De batterij was nog bijna nieuw, dat kon het niet zijn. Hij onderzocht de verbinding; alles in orde. Toen, terwijl hij nauwkeurig naar het kleine lampje keek, zag hij met een buivering, dat de metalen draad gebro ken was. Hij hijgde, toen hij zag wat er gebeurd was. Voor het éérst in zijn le ven. in zijn langen strijd met „het'- was hij zonder de hulp vaa zijn lamp. Daar uit zou zijn vijand voordeel trekken. Slap en bevend zonk hij in een stoel en streed met den angst die hem overgolfde. 't Denkbeeld kwam in hem op, heelemaal niet naar bed te gaan Waarom zou hij niet bier blijven, in het bemoedigend lamplicht? Inplaats van boven de angsten der duisternis uit te staan. Maar tenslot te, terwijl zijn hand stevig de revolver omklemde, zette hij dat laffe denkbeeld van zich af. Als de strijd vanavond moest zijn, welaan dan! Als „het" hem boven in het donker opwachtte, nu, hij zou klaar zijn. Hij stond op, rommelde in een la en vond een stuk kaars. Dat stak hij aan, en verliet de kamer, met den hond achter zich aan, Het Jicht flikkerde, terwijl hij de breede trap opging. Het schijnsel wierp dansende schaduwen om zich heen. Buiten was de strijd wat bedaard, maar de wind brulde en jammerde toch nog bij vlagen. Zijn angst benam hem bijna den adem, toen hij de trap opging. Nu kon hij ech ter niet meer terug. Toen hij de deur van zijn slaapkamer bpreikt had, bleef hij een oogenbl'k staan. Zijn hand omklemde de revolver, zijn adem stokte Hij wist dat „het" binnen was. Hij klemde de tanden op elkaar en duwde do deur open; de kandelaar droeg hy voor zich uit. Als versteend bleef hij staan, in ontzettenden schrikEen angstkreet ontsnapte hem. Uit het midden van de kamer staarde een afschuwelijk, grauwbleek gezicht hem aan. De angst aanjagende gelaatsuitdrukking was als beschenen door een zwak, bovennatuurlijk lichtschijnsel. E'ndelijk dan toch was het in vrees verwachte oogenblik gekomen, waarnaar hij aan den anderen kant soms verlangd had! Hij bevond zich met „het" oog in oog. Koud zweet brak hem uit. Langzaam hief hij de revolver op en vuur de schot na schot naar dat vreeselijke wezen dat hem aansaardeaanstaar dezonder te willen verdwijnen.... Eindelijk scheen het te wankelen en in een te storten. Toen, met een schreeuw, viel hij voorover op den grond. Den volgenden morgen hoorde de oude Simpson, toen hij binnenkwam, den hond boven droev'g huilen. Hij ging kijken en vond Seebohm dood voorover liggen, zijn armen uitgestrekt, een stuk kaars in de eene hand, een revolver in de andere, om liem heen een menigte schasscherven. En boven hem hing de deur van de spiegel kast' open. Het houtwerk was vol kogel gaten en de groote spiegel was stuk ge schoten. „Genadige hemel!" riep Simpson Hit, „hij heeft op zijn eigen spiegelbeeld ge schoten!" Doch niemand vermoedde, waarom de oude, vreemde man ,die altijd bang was, in waanzinnge vrees op dat beeld gescho ten had, waarom hij niet zijn eigen ge laat erin herkende. Zijn geweten had hem verblind. Wat hij zag, was niet zijn ge laat, door bngst vertrokken, doch dat van zijn broeder, die jaren geleden veronge lukt was, toen hij met hem een bergtocht deed, zoodat het vermogen geheel aan Seebohm was gekomen. Geen mensch wist van zijn misdaad, geen gerechtigheid ver volgde he mooit, maar zwaarder kon geen misdrijf ooit gestraft worden dan geschied was door jaren van angst voor de schim van het slachtoffer, dat eindelijk over won. VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1930. JURKJES VOOR KLEINE MEISJES. HET BESTELLEN VAN PATRONEN. De prijs onzer patronen is f 0.48 voor kinderkleeding en f 0.58 voor japonnen en mantels. Patronen van enkele rok of blouse kosten f 0.40. Men kan het bedrag in postzegels of per postwissel overma ken of gireeren op postrekening 13763 aan de redactie van dit blad. GEKLEEDE JAPON VOOR DEN NAMIDDAG. (1403). Dit moderne en toch niet drukke pa troon levert ons een aardige japon, die min pf meer gekleed ia, al naar gelang van de stof, die wij ervoor kiezen. Witte zijde met een kantje ervoor dient voor het garnituur. Het moderne is gele gen aan de raglanmouw, die boven het manchetje ruim valt, en in de straals gewijs uitloopende naadjesgarnering op borst en rug Knippatronen vrkrijgbaar in alle maten voor den prijs' van f 0.58 per stuk. MODERNE KANTOOR-JAPON. (1402). Op de afbeelding zien wij dit model uit gevoerd in wollen diagonaalstof mot een garneering van fijngestreepte rood-witte zijde. De kopmouwen, de hooggesloten hals en de in punten op een pas gezette rok, die links plaats biedt voor een prac- tisch klein zakje, maken ht geheel mo dern. Knippatronen verkrijgbaar in alle maten a f 0.58 per stuk. BAKVI9CHJURKJE. (20222). Benoodigd materiaal voor maat 42 3.50 nieter stof van 80 c.M. breed. Geruite indanthren stof is aan te beve len voor dit aardige eenvoudige japonne tje, waarvan het blouse-gedeelte van vo ren gesloten is en vlougelmouwtjes heeft. •In de rok zijn aan d» voor- en achterzijde diepe plooien gelogd. De verkorte zijbanèn eindigen in zakjes. Patronen verkrijgbaar in de maten 42 en 44 a f 0.58. APPELSCHOTEL 120 gram zelfr. bakmeel, 75 gram bo ter, 1 ei, sap en rasp van half citroen, poedersuiker, 1 kop melk, 2 eieren, 75 gr basterd suiker, tikje zout, half pond moes appelen, suiker, kaneel. We roeren de boter tot room met de basterd suiker, vaetien hierbij het geklop te ei en kloppen nog oenigen tijd door waarna afw ssplend een lepel bloem en een weinig melk wordt l,ijge\oegd. De bloem wordt vooraf gezeefd cn vermengd met een No. 20225. Jurkjes voor meisjes van 2 4 jaar. Noodig is 1.25 Meter stof van 100 c.M. breed. Het jurkje is uit een stuk van dunne stof of zijde gemaakt. Het is van inhaalwerk voorzien en heeft een breede zoom. Inplaats van mouwtjes zien we strooken, wat heel aardig staat, Patronen verkrijgbaar a f 0.48. No. 20226. Jurk voor meisjes van 8 10 jaar. Benoodigd materiaal 2.15 M. ptof van 80 c.M. breed. Rood en blauw ge- moesd wollen mousseline is soepel gerjoeg om deze jnrk van te maken. De hals is vierkant, afgezet met fen bies, waaraan strooken worden gestikt, die de vleugelmouwtjes vormen. Deze zijn, evenals de rok, voorzien vap gedeeltelijk ingestikte en aan den onderkant uitsprin gende plooien. De lange smalle ceintuur wordt gestrikt. Patronen verkrijgbaar voor f 0 48. Nr. 20227. Jurkje voor meisjes van 6 8 jaar Benoodigd materiaal 2 Meter stof van 90 c.M. breed. Zachtgekleurde Bem- bergzijde is het mooiste voor dit lieve jurkje. Het wordt versierd met smock- werk. Het blousegedeelte wordt aan glad de schouderpasjes gesel, ook zetten we hieraan de pofmouwtjes. Het ceintuurtje begint bij de gesmockte gedeeltes en wordt aan den onderkant ge stikt. Prijs bedraagt f 0.48. tikje zout, terwijl de citroensap en schil] er bet laatst bijgevoegd worden. De appels worden geschild en met Wei nig water gaar gestoofd, vermengd rtict suiker naar smaak en een lepeltje kaneel, daarna wordt de moes in een beboterd vuurvast schoteltje gedaan en het beslag erover gegoten. Het schoteltje wordt jin den oven geplaatst gedurende ongeveer 130 minuten en indien noodig het eerste kwar tier afgedekt met beboterd papier. In den schotel warm of koud opdienen, flink bestrooid met poedersuiker. MACARONI MET VISCH. I 1 K.G. gekookte visch, half pond maca roni, 75 gram geraspte kaas, 50 gram ge smolten boter, peper, zout, boter, paneer meel. De macaroni wordt in stukjes van 2 ai 3 c.M. gebroken en in heet water met zc|ut gedaan om vlüg gaar te koken (pl.m. 20 minuten), daarna wordt de macaroni 'in een zeef gedaan om uit te lekken. De ge kookte visch wordt van graten en velletjes ontdaan en in niet te kleine stukken vér- deel d. Een ingevette vuurvaste schotel wordt laag om laag gevuld met macaroni, kaas, visch .terwijl de bovenste laag, die uit macaroni bestaat, bestrooid wordt met kaas en paneermeel en belegd met klon tjes boter. De schotel wortd daarna 25 a 30 minuten in den oven geplaatst en goed warm opgediend. CORNEDBEEF KOEKJES. 2)4 ons cornedbeef, 2Vi ons gekookte aardappelen, 1 barfi gekookt ei, hloem, pe terselie, peper, 1 klein uitje. We beginnen met de cornedbeef aan klei ne stukjes ie snijden en de aardappels te malen, ook de ui, peterselie en het ei wor den zeer fijn gehakt, waarna alle ingre diënten met elkander vermengen tot een stevig deeg. Mocht het een weinig te slap zijn, dan doen we er een weinig bloem bij. Van dit deeg worden mooi ronde koekjes gevormd, die in de koekepan in heete del- frite of slaolie aan beide kanten bruin ge bakken worden. Het is een zeer smakelijk gerecht voor de koffietafel, doch kan tevoren inplaats van vleesch bij het middagmaal worden gegeven, b.v. bij savoye kool. STRIJKEN VAN HEERENCOSTUMES. Om een heerencosluura goed te persen, moet men overheen zekere handigheid en kennis beschikken. In de eerste plaats mag de strijkplank niet-te zacht zijn en verder mag de stof van het costuum nimmer on middellijk met liet ijzer in aanraking ko men. Naarmate het weefsel grover en zwaarder is. zal de doek natter moeten zijn, waaroverheen geperst wordt, aange zien de stof anders gaat glimmen. De broeken worden eerst uitgeklopt en afgeborsteld, daarna legt men de pijpen in de lengte op de plank en wel zóó, dat de vouwen op elkander komen. Het eerst worden de binnenkant van do pijpen gestreken, daarna de buitenkanten, terwijl men de knieën in een cirkelvormige beweging strijkt Tenslote worden de vou wen met de noodige kracht en natte doe ken geperst. Voor het colbert heeft men een rond kleennakerskussen noodig, waarover schouders, kraag en reevrs worden gestre ken, alhoewel deze dealen meer gestoomd dan gestreken behooren te worden. Om colbert* inderdaad goed te strijken, wordt vakkennis vereisebt. Hpt oostume mag eerst dan ra de kaert gehangen worden, op een min of meer ge bogen arm, wanneer het volkomen droog is. HUISHOUDELIJK ALLERLEI. Badmutsen, gummischoenen., tasschen - e.amoeten voor zij in den herfst worden opgeborgen, ingevet worden met glyceri ne. Men voorkomt daji, dat de gummi Stak gaat gedurende de rustperiode. Nagels mogen niet meer dan slechts even boven de vingertoppen uitkomen Lange nagels staan niet mooi, vooral niet wanneer het onmogelijk is, voor een onbe rispelijk aanzien te zorgpn Het nemen van dagelijkseh warme ba den of douches, maakt de huid droog Lauwe baden zijn meer aan te bevelen en het is noodig, de huid van tijd tot tijd in te vetten. Alvorens de zomerkleeren opgeborgen worden, moet alles wat aan huis gewas- schen kan worden, met water en zeep ge reinigd worden. Andere stukken laat men stoomen. Wollen japonnen fin mantels worden uitgeklopt, geborsteld en een dag buiten gehangen (.niet in de zon!). Garnituren worden losgetorn, gewasschen en'in een doos bewaard. KEUKENWENKEN. Men verkrijgt smakelijk pikante rijst, vanneer men deze na grondig wasschen en di-ogen in een pan doet, waarin voor af een fijn gesnipperde uit is gefruit. De lijst wordt eenige malen om en om ge schud. daarna doet men er water op, doch vooral niet zóó veel, dat het geheel nat en papperig wordt. Roode kool wordt fijn geschaafd en met azijn doorgeschud, daarna alle andere in grediënten toevoegen an langzaam gaar smoren, gedurende minstens 2Vi uur op een lage pit. Als ingrediënten voegt men bij een mid delmatig groote kool Vt liter water, zout, boter of delfrite, 2 eetlepels rijst, 1 ui, 2 kruidnagels, 1 eetlepel suiker. 2 zure ap- frels, 2 eetlepels azijn, 2 theelepels kaneel. ARKEL. Aug. Ondertrouwd: A. Kooyman te Gou- driaan, 24 j. en E. van der Plaat,,. 21 j. GIESSENDAM, Augustus. Ondertrouwd: J. A. Boogert, oud*- 26 jaar en A. de Bruin, oud 27 jaar. Getrouwd: J Klijn, oud 40 jaar en J. Korevaar, oud 30 jaar. Overleden: L. Vcrspuij, oud 64 jaar, echtgenoot van A Vroom. HARDINXVELD, Augustus. Geboren: Marrigjp, d. v J. A. Kraaije- veld en P van Houwelingen. Ondertrouwd: A. Benders en A. C. Schroot. Gehuwd: B den Breejpn, en C. Lange- veld C. T. de Jong en H T Vrwel. HOOG-BLOKLAND. Aug Geboren: Aantje, d van .1 m CL M. Zaanen. 3 DERDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhoveneche Courant VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1935. Ingrijponda financieel® maatre- gelen van Italië. Mussolini'» standpunt tegenover Genève en ten opzichte van Londen. Paus Plus XI bespreekt het Abeeslni- sche conflict De Itallaansche ministerraad, die on der leiding van Mussolini te Bolzano was bijeengekomen, heeft vier wetsontwerpen goedgekeurd, welke ver-strekkende finan- cieele maatregelen bevatten en wel: lo Gedwongen overdracht der buiten- landsche effecten en der obligatiee van Italië's buitenlandsche leeningen aan de schatkist De schatkist geeft daarvoor schatkistbiljetten uil met negen-jarigen looptijd, die 5 pCt. rente zullen dragen. 2o. Tijdelijke verlaging van de dividen den der handelsondernemingen. 3c Een belasting van 10 pCt. op divi denden, renten en inkomsten uit toonder papier. 4o. Verplicht verbruik van vervangings- brandstoffen voor alle motorvoertuigen in openbare diensten en particuliere bedrij- ▼en. Vóór 31 December 1937 moeten alle motorvoertuigen zoodanig veranderd zijn, dal zij geschikt zijn voor het bezigen ran vervangingsbrandstoffen. Mussolini heeft in den ministerraad 'n uitvoerige uiteenzetting van zijn politiek gegeven. Hij deelde mede, dat Italië zou deelne men aan de zitting van den Volken bonds raad van 4 September. De Italiaanaehe regeering zal haar standpunt inzake het Abessynische geschil uiteenzetten, opdat niet alleen de Volkenbondsraad, maar ook de geheele wereld dit eindelijk nauwkeu rig zal kennen- Zij zal verder een uitvoerig memoran dum indienen, waarin de Italiaanach- Abessinische betrekkingen en de betrek kingen van Italië met de aan Abessynië grenzende staten gedurende de laatste 50 jaar worden niteengezet. Uit dit memo randum zal blijken, dat sedert het ver drag van Uccialli, Italië steeds koloniale protectiraatsrechten over Abessinië heeft bezeten. Het memorandum zal een kleine keuze geven van de jongste buitenlindsche lite ratuur, welke de beschaving van Abessi nië belicht. Italië wfl zijn opvattingen en zijn vita le belangen tot het uiterste verdedigen Ieder lid van den Volkenbond moet de verantwoordelijkheid voor de mogelijke ontwikkeling van de naaste toekomst dra gen. De regeeringschef behandelde vervol gens eenige Engelsche meeningen en ver klaarde volgens den tekst van het offici- eele communiqué, dat Groot-Brittannil niet» te vreezen heeft van de toekomstige politiek van Ita lië jegens Abessynië. De politiek van Italië bedreigt noch di rect, noch indirect de belangeu van het Britsche rijk, zoodat de in vele kringen ontstane angst ongemotiveerd is. Italië heeft een kwestie met Abessinië op te lossen, maar het heeft en wil geen kwestie met Groot-Brittannië bespreken, waarmede het in den wereldoorlog, in Locarno en kort geleden nog in Strasa op een voor de Europeesche veiligheid onge twijfeld belangrijke wijze heeft samenge werkt. De fascistische regeering gelooft, dat haar koloniale politiek geen reacties op den Europeeschen toestand mag hebben, tenzij men een nieuwen wereldoorlog wil ontketenen om te-verhinderen, dat 'n groo te mogendheid als Italië in een uitge strekt land orde schept, een land, waarin de hardste slavernij en primitieve levens omstandigheden heerschen. Met betrekking tot de sancties die de Volkenbondsraad eventueel zou kunnen aannemen, verklaarde de minis teraad, dat van sancties te spreken, zoo veel beteekent als een hellend vlak betre den, waarop men in de moeilijkste ver wikkelingen kan geraken. De fascistische regeering gelooft, dat zich in den Volkenbondsraad zich van hun verantwoordelijkheid bewuste mannen zul len bevinden, die ieder gevaarlijk sanctie- voorstel tegen Italië zullen afwijzen. Ze vervult echter haar plicht door het Itall aansche volk mede te deelen, dat de kwes tie der sancties door de hoogste militaire instanties van alle gezichtspunten is be studeerd en dat reeds sedert geruimen tijd alle maatregelen zijn genomen om aan sancties van militairen aard het hoofd te kunnen bieden. Italië is gereed. Alle problemen zijn bestudeerd, die den economischen weerstand van Italië en de beveiliging van de levensbehoeften van het Italiaansche volk betreffen De voe dingsmiddelen zijn veilig gesteld door den buitengewoon goeden oogst. Wat de voor de industrie noodzakelijke grondstoffen betreft, beeft de minister raad besloten, dat de tegenwoordige «a toekomstige behoeften van de oorlogsin dustrie den voorrang zullen hebben boven de behoeften van de vredes-industrie Bij de ontvangst van de deelneemsters aan het Internationale Congres van Ka tholieke Verpleegsters op zijn buitenver blijf Castel Gandolfo heeft Paus Pius XI twee belangrijke redevoeringen gehouden. De eene was een scherpe aanval op het materialisme en het heidendom, terwijl Z H. in zijn tweede redevoering op buiten gewoon duidelijke wijze stelling nam in zake het Italiaansch-Ahessijnsche con flict. De Paos herinnerde aan den gruwel van den laatsten oorlog, die juist op de verpleegsters, die daarbij geweest waren, een afschrikwekkenden indruk had ach tergelaten. Daarom moest met alle midde len naar vrede gestreefd worden. In het belangrijkste gedeelte van zijn rede zei de Paus, dat men in het buiten land van een verovering# en aanvals oorlog spreekt. Zulks een'ófcrlog noemde hij een onrechtvaardige daad, die buiten het men8chelijke voorstellingsvermogen staat en onbeschrijfelijk treurig en ver schrikkelijk is. Al sprak men in Italië ook van een rechtvaardigen oorlog ter verde diging van de veiligheid van de grenzen, die noodig was voor de expansie en om te voorzien in de materieele behoeften van het land, toch sprak die Paus den drin genden wensch uit, dat men de moeilijk heden zou oplossen met middelen, die geen oorlog beteekenen. Al was dat niet gemakkelijk, onmogelijk was het niet Bij alle erkenning van de behoefte aan uit breiding van Italië, moest men het recht van den aangevallene tot verdediging van zijn grenzen erkennen. De Paus riep tenslotte op tot een ge meenschappelijk gebed tot verbetering van de betrekkingen tusschen de menschen, opdat dezen het ware geluk zouden vin den. BEROEPS INBREKERS AAN HET WERK. Klnap staaltje te Zwam mer dam. Vakkundige inbrekers hebben in den nacht van Dinsdag op Woensdag een be zoek gebracht aan het kantoor van de houthandel C. Hoogendijk St Zn. te Zwam merdam. De wijze, waarop de brandkast werd geforceerd, had veel overeenkomst met de manier, die men toepaste bij den inbraak in de melkfabriek „Nieuw Hol land" te Woerden. Men kroeg namelijk den indruk dat het slot in de binnenwand van de kast met een dynamietpatroon waren vernield. In de kast, waarin de brandkasten waren geplaatst heerschte een onbeschrijflijke wanorde. In totaal werd f 600 a f 700» buit gemaokt. Het onderzoek heeft uitgewezen, 'dat de brandkast niet door middel v»n dyna miet is geopend, zooals aanvankelijk werd aangenomen, doch met behulp van de in „vakkringen" welbekende „klem". Deze klem, die ongeveer de gedaante heeft van het bovenstuk van een copieerpers wordt op de deur van de brandkast geschroefd en door den schroef om te draaien wordt een zoo hevigen druk op de deür uitgeoe fend, dat deze tenslotte uiteenbarst. D» uitwerking is vrijwel- hetzelfde als bij het gebruik van springstof. Het barsten van de deur moet een ge weldigen knal veroorzaakt hebben, want eenige omwonenden zijn ontwaakt. Blijk baar zijn de inbreker» in hun werk ge stoord, want op een schrijfbureau werd nog een geldkistje gevonden, dat eveneens uit de brandkast was gehaald, en dat men getracht had open te breken. In dit kistje bevond zich nog een bedrag van ruim 100 gulden. Het openen van de brandkast moet met groote moeite gepaard zijn ge gaan. Dit blijkt mede uit het feit, dat de inbrekers een boordenknoopje en een das- senklem bij het werk hebben verloren. De recherche heeft verder nog een grooten balk gevonden, welke mede bij het forcee- ren van de brandkast moet zijn gebruikt Merkwaardig was het zeker wel, dat d« heer Hoogendijk eerst sedert drie dagen weer geld in de brandkast bewaarde en daartoe pas was overgegaan, nadat hij tegen inbraak verzekerd was. Het is mo gelijk dat de daders hiervan op de hoog te zijn geweest. Het is niet zeker dat hier dezelfde ben de aan het werk is geweest, die te Woer den ingebroken heeft. Omtrent de identi teit van de daders tast de politie nog vol komen in het duister. TOPPUNT VAN BRUTALITEIT. Inbreker vroeg In een politie bureau fietspomp te leen. Bij de politie te Oegstgeest vervoegde zich een w elrijder met verzoek zijn fiets banden te mogen oppompen. Kort te voren had de politie bericht gekregen dat er een inbraak was gepleegd in het gesticht „Duinzicht" en in de rij wielbewaarplaats van het patronaatsge bouw der R.K. kerk, alsmede, dat er ge- >ogd was in te breken bij den heer J. C. H aan de Oranjelaan, waar een ru t van een der ramen was uitgesneden. Afgaande op het verschafte signalement a htte de politie het niet onmogelijk, dat de wielrijder de inbreker was. De man ontkende aanvankelijk, doch bij nader onderzoek bleek dat deze wielrijder, de 32-jarige J F M uit Amsterdam, een berucht inbieker was, d!e reeds versch 1- lende straffen achter den rug had, waar om hij aan een nader verhoor werd on derworpen. Hij legde toen een volledige bekentenis af. Hij is naar het huis van bewaring in de residentie overgebracht. GAS PER FLESCH. Einde van gasoorlog te Hellevoef- eluis. Een paar jaar geleden verviel de con cessie der gasfabriek te Hellevoetsluis, een naamlooze vennootschap, waarbij de gemeente niet betrokken is. De gemeente wilde de concessie slechts verlengen, in dien de gasfabriek jaarlijks een bedrag in geld aan de gemeente uitkeerde. De gasfabriek was daartoe niet bereid en een gasoorlog brak uit. De gemeente Hel levoetsluis sloot een overeenkomst met 't Rotterdamsche electriciteitsbedrijf, dat de electriciteitamij. Voorne en Putten had overgenomen voor de levering van electri citeit. In die overeenkomst werd de bepaling opgenomen dat gedurende 30 jaren geen concessie zou worden verleend voor de levering van gas door middel van buis leidingen Het bedrijf der gasfabriek werd daardoor met den ondergang bedreigd, maar zij heeft er een middel op gevonden om haar bestaan voort te zetten. Zij be gint nu de levering van gas in metalen flesschen, welke door auto's met lichtgas gedreven, bij de afnemers worden be zorgd. Woensdag is op het terrein der N V. Gasfabriek „Hellevoetsluis" het eerste Ne- derlandaohe Flesschen-Gasstation ge opend. WINKELDIEVEGGE AANGEHOUDEN. De vader eveneens gearresteerd. Te Rotterdam werden uit een winkel in galanterieën in de Zwartjanstraat den laatsten tijd telkens goederen vermist. Ten slotte werd een 15-jarig winkelmeisje van deze diefstallen verdacht Toen zij naar huis ging vond men i° haar taach eenige snuisterijen, uit den winkel afkomstig. De politie deed nu een huiszoeking in haar woning. Daar werden verschillende arti kelen, uit den winkel afkomstig, ter waar de van f 600 gevonden. Het bleek, dat het meisje iederen avond eenige voorwerpen uit den winkel naar huis nam. Het waren góederen van ver schillend karakter, zooals onderdeelen van serviezen, rooktafeltjes, enz. Volgens den vader vertelde zijn dochter, dat zij de ze artikelen had gekocht tegen inkoops prijs met bedragen, die zij als fooi kreeg. Niets was nog verkocht. De politie heeft echter ook den vader aangehouden als verdacht van heling. DE „IVAN" NOG STEEDS ZOEK. Er is nog geen nader bericht over de „Ivan", die door vier werkloozen is „ge schaakt". De Overschiesche politie zet haar pogingen voort om het scheepje aan te laten houden in de eerste de beste har ven, waar het binnenloopt. Do vier opva renden zullen echter, als het weer hen niet dwingt, alle havenplaatsen omzeilen. Zij hebben minstens voor 60 dagen pro viand aan boord. Het plan om den eigonaa* van het jacht achter te laten en zonder hem naar Indië te gaan, schijnt indernaaet ten uitvoer te zijn gebracht, want pas op het laatste oogenblik is de naam van hel schip en de plaats van herkomst op den romp ge schilderd. Men heeft in de Parksluizen te .Rotterdam gezien, dat de fchilder er nog mee bezig was. MINISTER FEY'S TOESTAND. Zijn wonden van «rnstifian aard. In een pfficieele mededeeling wordt on der rechtzitting van het Woensdag te Weenen verstrekte offcieele communiqué, waarin slechte vafi lichte kwetsuren sprar ke was, verklaard, dat de wonden van mi nister Fey van zeer ernstigen aard zijn. Hij heeft een hersenschudding, een neusbeen fractuur en zware hoofdwonden opgeloopen.doch geen zenuwschok gekre gen. Voorloopig moet hij nog in het zieken huis blijven en mag nog geen bezoeken ontvangen. Slechts bondskanselier dr Bchuchnigg vertoefde een oogenblik aan zijn bed. WOLKBREUK IN COLORADO. Stuwdam bezweken. In Colorado werd door zware wolk breuken, welke vefe dagen achtereen voortduurden, groote schade aangericht Doordat een nog in aanbouw zijnde dam in de nabijheid van het stadjo Holly in Oost-Colorado is bezweken, kwam het plaatsje vele meters onder water te staan. Da«r de autoriteiten nog tijdig de bevol king konden waarschuwen, konden deze zich nog in veiligheid brengen De ver- h'ndingen met de getroffen streken zijn 'lians volkomen verbroken. In Kansas werd de spoordijk naar San ta Fé door het water ondergraven, ter wijl vele bruggen werden medegesleurd. en vele wegen overstroomd bende overvallen. De gemeente-secretaris en elf andere personen werden vermoord. De overval vond des nachts plaats, waar door de bandieten niet konden worden herkend. GELE RIVIER STIJGT WEER. Ruim 100.000 personen dakloos. Uit Soechau in het noorden der Gbi- neesche provincie Kiangsoe wordt ge meld, dat een nieuwe was van de Gele Rivier weer een ramp dreigt te veroor zaken, In de omgeving van genoemde stad zijn moer dan 100.000 personen dak loos. EEN GEVAARLIJKE ONDERNEMING. Hollanders op zes opgepikt To Boulogne arriveerde Woensdagmor gen de visschersboot „Notre Dame de la I-aguet" uit Boulogne sur Mer, die twpe Nederlanders, Nicolaaa Paepe, stoker, en Broekhuizen, student, beiden 20 jaar oud, aan wal bracht. De beide Hollandera hadden Zondag morgen IJmuiden verlaten aan boord van een roeiboot met vier riemen met de be doeling daarmede naar Engeland over te steken. Het eerste deel van de reis verliep zonder incidenten. Maandagochtend even wel werden ze door oen hevig onweer overvallen. Een storm stak op en het bootje dreef hulpeloos rond. Dinsdag hadden ze hun levensmiddelen verbruikt en ze verkeerden in hot grootste gevaar, toen de viaacheraboot in zicht kwam. De schipbreukelingen gaven S.O.S.- seinen, die door de Fransche boot werden opgevangen. De schipper liet een sloep in zee en weldra werden de jongens aan boord van het Fransche schip gehesehen. De schipper voorzag hen van warme klee- ren en onthaalde hen op een goed maal. De Nederlandsche consul te Boulogne zal er zorg voor dragen, dat de jeugdig© avonturiers veilig hun vaderland weer be reiken. MASSAMOORDENAAR GEARRESTEERD Maandag ie te Dijon een massa-moorde naar gearresteerd. Do burgemeester van het nabij Dijon gelegen stadje Yenne had kort geleden een anoniemen bref ontvan gen, waarin verklaard werd, dat een ge arresteerde landlooper 40 jaar geleden bij Yenne een herbergier had vermoord. Men nam den arrestant een verhoor af, waarbij hij bekende, niet alleen den be doelden moord, doch in den loop der ja ren nog 16 andere moorden te hebben be gaan. Zijn slachtoffers waren voorname lijk vrouwen. VLOER INGESTORT. Zes kindoren zwaar gewond. Te San Pietro in Agliana etortte een vloer van een huis in, terwijl veertig kin deren een catechisatie volgden. De mees ten werden onder de puinen bedolven, doch konden snel worden geholpen; een aantal andere sprong uit het raam. Zes kinderen moesten levensgevaarlijk ge wond naar het ziekenhuis overgebracht worden. AARDAPPELEN. GROENTEN EN FRUIT DEN HAAG, 28 Aug. Veiling voor fruit en groenten N.V.: Pruimen: kirkesprui- men 1820, dubbele witte le 916, 2e 5 —7, enkele witte 1216, groene pruim 18 20, reine victoria 1© 712, 2© 36, wijnpruim 1317, perzikpruim 1320, belle de louvain 9—15, 2e 37, washing- tons 1214, pond seedling 712, presl- dentpruim 1315, reine claude verte, ex tra 2428, le 18—22, reine claude d'ouil- lens 1215, idem d'altran 1115. Ap pelen: witappel 6—7, transparant de croncel 1416, wijnappel 57, gamersche zuren 24, fr, paradijsappel 57, kes- kich 57, bloemé 5—7. Peren: N.-H. suikerperen 13, beur ré de mer ode 2— 4, dr. jules quyot 49, bon chrétym wil- liam 2—4, sijsjes 3—6, fr. wijnpeer 5— 7, heerenpeer 2—3, triump de vienne 10 —13, jutten 6—7, williara ducheeae 3— 5, adriaanspeer 23, perzikpeer 23, seigneur d' erperin 2—3, alle prijzen per K.G. Glapps Favorite extra 1012; le 6 —9, 2e 8—5. UTRECHT, 28 Aug. Groenten- en Vruob»- tenveiling Utrecht en omstreken. Rhaba*- ber f 1.50—3, wortels f 2—5, beide per 100 boe; kropsla f 0.50—2.40, andijvi© f 0.501.50, komkommers (geel) f 1—4, bloemkool f A11, roode kool f 24, sa voye kool f 2—5, groene kool f 1—4, alles per 100 stuks, zomerspinazie f 29, snij- boonen f 48, suikerboonen f 40, pronk boonen f 22.30 per 100 K.G.; tomaten A f 1.502.80, B f 1.50—2.10, C f 1.60 1.60, alle© per 100 pond; aanvoer toma ten 18575 pond. Veiling: Wortels f 27 per 100 boa; kropsla f 0.502.20, andijvie f 0.50— 1.80, gele komkommers f 1—4.40, bloem kool f 1.5015, roode kool f 1—6, sa voye kool f 16, groene kool f 1—6, al les per 100 stuks; aomerapinozie f 28, postelein f 2—4, snijboonen f 412, sui kerboonen f 411, pronkboonen f 2—5.70, aardappelen f 1.80—2.90. capucijnero f 8 27, augurken f 119, alles per 100 K<J.; aardbeien f 7—42, tomaten f 1— 300, pruimen f 112, bl. druiven f 7— 13, witte druiven f 11—16, frambozen f 1734, alles per 100 pond; perziken f 1 16, meloenen f 322, champignons f 39 43, alles per 100 stuks, ZW1JNDRECHT, 28 Aug. Eigenhei mers f 2.20—2.50 per 100 K.G., andijvie f 11 60 en f 0.501 per 100 stuks; augurken 1 f 1013, idem 2 f 48, idem 3 f 1—5 por 100 K G., bloemkool f 3 5.30 en f 1.50—2 per 100 stuks; druiven f 1011 per 100 pond; gele savoye kool f 3.50—6.60, groene savoye kool f 34.50, witte komkommers f 1.101.70, en f 1 1.10, groene id. f 1.403.00 en f 11.30, alles per 100 stuks; kropsla f 0 601.80 per 100 krop; kroten f 0.901.30 per 100 bos; meloenen f 6—10 en f 35, per 100 stuks; perziken f 4.107.90 en f 1.103 per 100 sutks; pieterselie f 0.501.10 per 100 bos; postelein f 0.16—0.34 per kist; pruimen f 10—14 per 100 K.G.; roode kool f 2.904.70 per 100 stuks; selderij f 0.19 0.28 per dozijn, staaksuikerboonen (zon der draad) f 4.80—7 90, staaksnijboonen f 4.508 30, stamsuikerboonen f 45.30, staokboonen (Enkhuizers) f 48.60. alle© per 100 K.G.; tomaten A f 1.802, idem B f 2—2.30, idem C f 1.50—1.60 per 100 pond; JDuitsche boonen f 4, uien f 1 30-— 1 70, alles per 100 K.G".; wortelen f 2 4.70, idem (afbreekpeen) f 1—1.20 per 100 K.G., zuring f 0.10—0.17 per kist. PAARDEN EN VEE. GOUDA, 29 Aug. Vee. Aangevoerd in totaal 1346 stuks, waarvan 38 slachtvar- kena. Vette van 19)4—20 cent per pond levend met 2 pCt. korting; Londenache 16 17 cent per pond levend met 2 pCt. kor ting; 380 magere varkens f 2028; 863 biggen f 11-15, Geldersche f 15—17; 4 runderen f 120145, 50 nuchtere kal veren f 47.50, 10 bokken en geiten f 2 6 per stuk. Handel stug. UTRECHT, 28 Aug. Kalverenm&rkt Geen aanvoer. MELK. BOTER. KAAS EN EIEREN. GOUDA, 20 Aug. Kaas. Aanvoer 406 partijen. Prijzen: le kwal. met rijksmerk f 2123, idem 2e kwal. f 19—50, zwaar© tot f 24. Handel meutig. Boter. Aanvoer 340 ponden. Prijzen: Goêboter 7075 cent, wei boter 66—70 cent per pond. Handel vlug. Eieren. Aanvoer 129.500 stjiks. Prijzen: Kippeneieren f 2.75—3.25, eendeieran f 2—2.50 per 100 stuks. Handel matig. GOUDA, 29 Aug. Coop. Zuid-Holland- ache Eierveiling G.A. (C.Z.H.E). te Gou da. Veilingsberioht van 29 Augustus. Aanvoer 78.000 kippeneeiren, prijzen- 56- 58 K.G. f 2.80—2.90, 58-60 K.G. f 2 90— 3, 60-62 K.G. f 3—3.10. 62-00 K.G. f 3.10 —3.50, bruine 58-68 K.G. f 3—3.60, kleine eieren f 2.70—2.80, alle© per 100 stuks. Aanvoer 1000 et-r.deieren, prijzen* f 1.80 —2.20 per 100 stuks kalkoeneieren f 3.50 per 100 sutks; hen ei eren f 1.90—2.30 pet 100 stuks. door het water werden BLOEDBAD IN MEXICO. Twaalf personen vermoord. Het gemeentehuls van het plaatsje Coyutla is door een gewapende bereden 37. De reis liep nu verder vlot van sta pel, en enkele dagen later landden ze in het hartje van Afrika. Vlug werd boven in een palmboom een platform gemaakt, en, verscholen achter de bladeren, werd de komst van de leeuwen afgewacht. In- plaa>s van leeuwen, verscheen er echteT een olifant. ,Die heeft veel grooter ooren dan die bij ons in de diergaarde!" zei neef je Koos. 38. „Ja, maar bij ons in de diergaarde is t ook een Aziatische olifant," zei de ka- pitein, „en dit is een Afrikaanache. Maar wacht, je zult eens zien, hoe fijn ik 'm vang!" Meteen wierp hij met 'n vluggen zwaai zijn lasso om den nek van het beest en bond het touw stevig aan den palm vast. „Ziezoo," ziei de kapitein, „heb ik 'm dat handig gelapt, of niet?"

Schoonhovensche Courant | 1935 | | pagina 3