a 1 OOST EN WEST. Plaatselijk Nieuws PEN SJto JU men... ?EE. Z o'n pijn1. 5 Een gevaarlijke liefde! ’OEDER Coops e Winst leweg 22, IDA erna >en" SSEN n Rijlaarzen ’aardensport prl|zon elmakerij 2166, Gouda CHEM Jassen sjassen Ijassen prija, ■aliteit. JGUSTUS 193» TIEN BLADZIJDEN k eta- sr 3 K. ■r pond. Pracht f 1.— Ribstuk, Gekookte Worst uurt Uw bode. tuin hebben In het rapport van het Bureau voor Publiciteltswaarne wordt vermeld: Dit blad heeft agenten en correspon denten o.a. in de volgende gemeenten: Alblasserdam, Arkel, Ameide, Ammerstol, Benschop, Bergambacht, Berkenwoude. Bleskensgraaf, Boeikop, Brandwijk, Cabauw, Capelle a.d. IJssel, Giessen-Nieuw kerk, Giessen-Oudekerk, Giessendam, Gorinchem, Gouda, Goudriaan, Gouderak Groot-Ammers, Haastrecht, Hardinxveld, Hekendorp, Heikop, Hoog-Blokland, Hoornaar, Jaarsveld, Kinderdijk, Krimpen a.d. Lek, Krimpen a.d. IJssel, Langerak, Lekkerkerk, Lexmond, Lopik, Lopikerkapel, Meerkerk, Moerkapelle, Molenaarsgraaf, Moordrecht, Nieuwer kerk a.d. IJssel, Nieuw Lekker land, Nieuw poort, Nieuw la nd, Noordeloos, Ottoland, Oud-Alblas, Ouderkerk a.d. IJssel, Oudewater, Papendrecht, Polsbroek, Polsbroekerdam, Reeuw ijk, Schelluinen, Schoon hoven, SUedercht, Stolwijk, Streefkerk, Tienhooen, Klist, Waddinxveen, Willige-Langsrak, Wijngaarden., Woerden, IJsselstein, Zevenhuizen. 1 875.- - 850.— - 690.— - 590.- ziekte, bij I ida Het eerste gedeelte van het nieuwe feuilleton dat in ons nummer van heden is opgenomen, verhaalt de ontmoeting vpn dokter Forsyth met Kathleen in de Chineesche stad Canton en zijn worste ling met den koelie, die haar was aan gevallen. Van dat oogenblik af blijft de lezer gevangen in de ban van dit uiter mate spannende verhaal en dat blijft hij tot de laatste regels. rerlichting chemerlamp Gouda Verwonderd ruif U mompelen: ZO’N ASPIRIENTJE HELPT TOCH MAAR tdlplomaerd oticièn - 300 .1M- - 225.— tES ON 830 Hoog bezoek. Reeuwijk. Be Roei- en Zeilvereeniging „Gouda” houdt op Zondag 15 September een roei- en zeilwedstrijd op den plas ’s-G ravenbroek alhier. Zeer bekende ver- eenigingen hebben voor dezen wedstrijd ingeschreven, oa. „De Maas”, „Nautilus” Der Deutscher Turn- en Ruderverein., ter wijl de Koninklijke Dordtsche Roei- en Zeilvereeniging zeer waarschijnlijk ook aan deze wedstrijden zal deelnemen. Stolwijk. Ter gelegenheid van den ver jaardag der Koningin werd op het Plein Zaterdagavond een openlucht concert ge geven, door de muziekvereenniging, de •angvereeniging, het strijkje en het kin- Men meent, dat het den ongewenschten bezoekers te doen ia om een der me sjea van de Tuchtschool te helpen ontvluchten. Thans is het politietoezicht verscherpt en is tevens een speciale nachtveiligheids- dlenst ingesteld. Oranjefeest Oudewater. De koningin Wilhelnrna- vereenigiag, welke Dinsdag 3' en Woens dag 4 Sept, feestelijkheden organiseert, heeft daarvoor het volgende programma samengesteld: 3 Sept., n.m. 7.15 uur, Rondgang muziekvereeniging „Concord a” 8 uur n.m. Openluchtconcert op het Gas plein door „Concordia”. Daarna zullen op het feestterrein allerlei attracties van versch. aard te genieten zijn. 4 Sept. Kin- deroptocht voorafgegaan door Concord'a. 1011 Carillonbespeling door den bijaar- dier Luijten; 1112.30 Feestconcert op de Markt. 2-30 uur Concert op het feestter rein en optreden van verschillende artis- ten, acrobaten, wielrijders enz. 9 uur Openluchtbiofecoopvoorstelling en illumina tie. In het Oosten groeit de kokospalm en in het Westen het graan. De Oosterlingen eten de kokosnoot, de Westerlingen het Jirood, maar de Westerlingen .zijn slim en ze verdienen graag veel geld. Door die twee eigenschappen zijn ze op het denk beeld gekomen om ook de kokosnoot naar hier te haten voor den Westerling. Niet om die als noot te nuttigen, maar om er vet uit te persen en daarvan boter, al thans margarine, te maken. Dat gebeurt sinds geruimen tijd, maar de margarine wint steeds meer terren, zoowel in puur gebruik als in menging met roomboter. De gevolgen daarvan zijn tweeledig. Omdat er minder boter wordt gevraagd, gaan de boeren minder vee hou den en als ze minder koeien hebben, heb ben-'ze minder weiland noodig. Ze willen dat weiland toch benutten en daarom scheuren ze het en zaaien er tarwe op. Door deze grootere tarweproductie be hoeft minder graan uit andere landen in worden ingevoerd, maar deze landen zijn vrijwel uitsluitend ingesteld op graan- prodnctie en zij kunnen die concurrentie dus moeilijk dragen. Zoo gaat de invloed van de kokosnoot uit het Oosten over Europa naar de graan telers in Amerika. Dit is dus geen strijd tusschen het blanke en bruine ras, zooals het wel eens wordt Voorgesteld, maar het blanke ras zelf haalt zich die moeilijkheden op den hals. Het Westen wordt door de goedkoope plantenvetten uit het Oosten dermate beconcurreerd, dat het wel lijkt of de landen met een blanke boerenbevolking er op zijn hardst op uit zijn om elkaar ten onder te brengen. Het advies van de jongste vergadering der internationale landbouwcommissie, waarin landbouworganisaties van alle landen van Europa zitt'ng hebben, is dan ook o.i. verkeerd. Dat advies luidde: „houd op met het bevoordeelen van de produc ten in het Oosten van artikelen die onzen boerenstand benadeelen.” Het ia toch niet Ulhlurtend verkrijgbaar In da oranje-bandbulijei v. X) »abl. 70 ct£ en oranfeiakje» v. 2 fabl. 4 10 ch. Reeuwijk. De gemeenteraad is morgen bijeengeroepen tegen nam. 2.30 uur. 1. Opening 2. Beëedig'ng raadsleden. 3 Be noeming wethouders. 4. Benoeming leden comm ssies. 5. Notulen Mededeelingen. 6. Voorstel B. W. uitbre ding van de wa terleiding in de afd Tempel, Tocht en Reede. 7. Idem afwijzend te beschikken op het verzoek van Mr. Jonker te Gouda, betreffende het bouwen van een piashuis je. 8. Idem tot het gpven van een subsidie aan de Lagere Landbouwschool te Mont- foort. 9. Idem wijzig ng kohier honden belasting. 10. Idem wijz’ging koh:er vaar- belasting 11. Voorstel B, en W. tot wij ziging van het raadsbesluit d.d. 20 Juni 1935, betreffende verhuring van gemeente- eigendommen. 12. Idem wijziigng begroe ting 1934 en 1935. 13. Voorlooplge vast stelling gemeenterekening 1934 enz. 14. Voorkomen zaken. Rondvraag Sluiting. No, «551. TIEN BLADZIJDEN 1MAAMDA6 2 SEPTEMBER 19», «7, JAARflANR NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT SCH00NH0VEN5CHE COURANT f JTelef. 20. TeL-Adrea: Vannooten. 8. W. N. VAN NOOTEN. SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 1376L. L ABONNE’S, die zich aan onxe administratie opgeven voor de verzekering, xijn volgens de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verxekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van Gulden bij levenslange fkAA Gulden bij QAA Gulden bij verlies O AA Gulden M verlies 1AA Gulden bij verlies AA Gulden bij verlies van een ^y/vF v ongeschiktheid. t/W overleden. «2l/lz van hand of voet, wl/u van een oog. 11/1/ van een duim. v/vj anderen vinger. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden f 1.25; p. post f 1.50 Met verzekering 15 cents meer. Gevaren bij den handel. Polsbroekerdam. Be gebr. O. hadden een jong paard te koop en kwamen met den veehouder J. v. d. Heuvel overeen, om op zijn landerijen een proefrit te maken. Op het karretje namen de verkoopers, de adspirant-kooper, benevens de controleur G., die juist voor zijn werk op de hoeve was, plaats. Op de heenreis ging alles naar wensch, doch toen men op den te rugtocht de brug over de wetering zou passeeren, werd het bruintje schchtig en laakte uit het spoor, met het gevolg, dat het voertuig met drie der passagiers te water geraakte Den heer v. d. H. mocht het gelukken nog juist bijtijds van hel rij tuig te springen. Het kostte heel wat moeite, eer men een en ander weer op het droge had. De heer G. maakte een dankbaar gebruik van bet aanbod, om zich in de won:ng van droge kleeren te voorzien. die tusgchen S.D.A.P. wethoudersverkiezing, aanvankelijk tot stand was gekomen, is van de zijde der A.R. fractie verbroken, daar deze van oordeel was, geen vrouwelijk lid in het college van B. en W. te mogen brengen. De SD A.P. namelijk, wier fractie uit 3 mannelijke leden en één vrouwelijk lid bestaat, had mpj. A. Leus'nk als candi date aangewezen. Teraardebestelling J. v. Adrighem Pz. Capelle a.d. IJssel. Onder groote be langstelling had Donderdagmiddag de be grafenis plaats van den heer P. van Adrighem Pz., die met het hengelen uit de roeiboot schoot eq,- verdronk. In het sterfhuis hield ds. F. H. van Oosten, Ned. Herv pred. te Feyenoord (vroeger alhier) een toespraak, waarbij op de verganke lijkheid van het leven werd gewezen. Op de begraafplaats, waar z ch een groot aantal belangstellenden om de groeve had geschaard, werd niet gesproken. Een vriend der familie bad het „Onze Va der waarmee de droeve plechtigheid werd beëindigd. het Oosten dat ons zoekt te beconcurree- ren, wij doen dat zelf, wij halen de Oos- tersche producten naar hier om er onze eigen veehouders mee te beconcurreeren. Niet de Oosterlingen b:eden ons hun wa ren, wij gaan die daar halen, wij zijn daarom zelf de oorzaak» van het verdrin gen van de tarwelanden uit de wereld markten. De Westersche belanghebbenden leggen zich zonder verder nadenken toe op het telen van gesteunde producten en zij beseffen niet dat zü ten slotte daar mede ook zich zelf benadeelen. Die be langhebbenden hebben een beperkt ge zichtsveld, omdat zij alleen naar hun ei'öen belang kijken en dus dient de overhe d maatregelen te nemen die noodig zijn in het algemeen belang. Onze regeering ia van oordeel dat de graanverbóuw moet worden aangemoedigd en dat de melkveehouderij zich moet aan passen aan de veranderde omstandig heden. Maar juist de veeteelt ia stellig hét belangrijkste deel van het Nederlandsche boerenbedrijf, de veeteelt brengt de kwa liteitsproducten voort en van de veeteelt moeten wij een verbetering wachten. Van de granen hebben wij een invoersaldo, d.w.z. dat wij meer granen in- dan uit voeren en van de zuivel hebben we meer dan we kunnen uitvoeren, tenminste zoo lang de margarine-industrie dezelfde re- geeringssteun blijft genieten. Op dat punt heeft de internationale Jandbouwcommis- sie, waarin behalve de landbouworganisa ties ook zitting hebben vertegenwoordi gers van den volkenbond, het internat'o- nale arbeidsbureau, het internationale landbouw nstituut en de internationale coöperatieve bond, zich ook uitgesproken. De wensch is daar geuit dat de regeerin- gen nogmaals het vraagstuk van de ver vanging van boter door tropische plan- tenVet'en en walvischtraan ter hand zou den nemen om te trachten de afzet van eigen producten te bevorderen. Gouderak. De gemeenteraad vergadert Dinsdag 3 Sept., vjn. 11.30 uur, ter be handeling van de volgende agenda: 1. Be ëedig'ng der leden. 2. Benoeming wet houders. 3. Mededeelingen. 4. Ingekomen stukken. Als het er op aan komt .Haastrecht In een vergadering van het feestcomité werd besloten geen feesten te organiseeren ter gelegenheid van den verjaardag van de koningin. Een gedeelte van de dorpsbewoners dat in buurtcomissies is verdeeld, heeft toen de zaak zelf aangepakt en een deel van ’t dorp versierd. De muziekvereen. „TAN. E.N.U.” uit Schoonhoven werd geënga geerd en ook werd een optocht georgani seerd, die met fakkels en lampions door het dorp trok, onder de vrooljjke tonen der muziek. Dit sloeg goed in; een groote menigte heeft aan deze ommegang deel genomen. De optocht werd samengesteld en weer ontbonden op het terrein van Concordia. Er bleef daarna nog geruimen tijd een feestelijke stemming in de gemeente. Het pruimen-seizoen. Haastrecht De aangekondigde feesten in „De Kleine Betuwe” Zaterdag en Zondag plaats gehad. Zaterdag werden, door het ongunstige weer in den middag, de kinderspelen ge stoord. Niettemin is het programma af gewerkt Met zorg werd de Zondag tegemoet ge zien. Zondagmiddag om 3.15 uur was het echter mooi weer en streek de heer Schmidt Crans met zijn passagier (de heer Bakker uit Bergambacht) .die een vrije vlucht van Waalhaven naar Haastrecht maakte) op het weiland van gebr. Kool wijk neer. Daar werd de heer Schmidt Crans op gewacht door den ondernemer van „De Kleine Betuwe” en eenige genoodigden. Men reed naar „De Kleine Betuwe”, waar men geruimen tijd bijeen bleef. Omstreeks 6 uur ging men weer naar het landings- veld. De heer Schmidt Crans nam nu al leen plaats in zijn vliegtuig. „De Tijger” was spoedig op aanzienlijke hoogte. Zijn demonstratie deed het publiek weer paf staan van bewondering. Eindelijk daalde hij op de weide. derkoor. Voor den aanvang werd door de muziekvereeniging een rondgang door de gemeente gedaan, wat veel luisteraars op de been bracht. Het was voor de aanwezi gen een genotvolle avond. Op den hoek van het Plein en de Wijdstraat kwam een wielrijder uit Berg ambacht in botsing met een luxe auto uit Leiden. De wielrijder kwam daarbij te val len en bezeerde zich zoodanig, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Hjj zal eenige dagen rust moeten houden. Streefkerk. Zaterdagavond gaven het fanfarecorps „0KK.”*8!I de Chr. Ang- vereen, „Crescendo” een concert is de muziektent op het dorp. Daar het weer zich des middags niet gunstig liet aan zien voor een concert, heeft dit velen tegengehouden een wandeling naar het dorp te maken, zoodat de opkomst niet bijster groot was te noemen, doch het weer heeft zich des avonds zeer goed gehouden en het concert is prachtig ver- loopen. Na het spelen en het zingen van het W'lhelmus, voerden het muziek korps en de zangvereeniging een keurig programma uit. De nummers werden goed gespeeld en gezongen en een welge meend hartelijk applaus was het loon der vereenigingen. Tijdens dit concert werd ten bate van het plaatselijk crisiscomite A een collecte gehouden, door aanbieding van collecte- vlagjes zamelden eenige jongedames de g ften in, De opbrengst was, gezien de geringe opkomst, tamelijk groot, namelijk f 35 50 De voorzitter van het crisis-co- mite dankte beide vereenigingen hartelijk voor dit welgeslaagde concert. Onder de aanwezigen merkten wij ook eenige leden van het comité op. In „De Kleine Betuwe” heeft de feest commissie voor de groote tuinfeesten uit gemaakt, wie de vrije vlucht van de fruit- tuinen naar Waalhaven heeft gewonnen. Uit de oplossing bleek, dat in de maand Augustus ruim 12.000 personen de dool hof bezochten. De goede oplossing was van den heer G v. d. Heeden Jr. te Haastrecht. De prijswinner nam plaats in het vliegbij en nadat de heer Schmidt Crans afscheid had genomen van den ondernemer en zijn kennissen, stapte hij in en vertrok. Per auto arriveerde de winnaar van de Vrije vlucht welgemoed en voldaan over zijn vlucht weer in „De Kleine Be tuwe”. Het is daar tot laat in den avond stampvol geweest. Vermeiden we nog dat de heer Schmidt Crans Sr., alsmede de heer Bongers van Waalhaven, mede te genwoordig waren bij de demonstratie. Begin van brand in ..De Kleine Betuwe” Haastrecht Zaterdagmorgen, omstreeks half 12, ging de mare door het dorp: brand in „De Kleine Betuwe”. Vele dorpelingen stroomden naar de plaate van den brand en ook de motor- spuit rukte uit. In de keuken was bij het herstellen van een kooktoesfpl door pen monteur brand ontstaan. Weldra tastten de vlammen brandbare voorwerpen aan, zoodat het er naar uit zag dat het vuur niet te stuiten zou zijn Evenwel waren vele rappe han den werkzaam om het tuinfeest voor te bereiden en met allerhande bluschmidde- len en hulpmiddelen werd de brand be streden en zoo kon uitbreiding worden voorkomen. De motorspuit kon reeds onderweg te- rugkeeren. Het pand, dat laag verzekerd is, is dank zij de krachtdadige bestrijding van den brand, behouden en de schade be perkt tot den keuken, die veel geleden heeft. Lekkerkerk. B. en W. hebben in hun vergadering van Donderdag besloten, om te pogen een inrichting in het leven to roepen voor het geven van cursussen voor vakonderricht, werkgelegenheid, ontspan ning en ontwikkeling aan jonge werkloo- zen, en daarvoor geldelijken steun te ver krijgen van het rijk. De heer B. Streefland is in de ver gadering van de afd. Lekkerkerk der Li berale Staatspartij „De Vrijheidsbond”, candidaat dier partij gesteld voor de wet houdersverkiezing. GEHEIMZINNIG BEZOEK AAN TUCHTSCHOOL. Montfoort. Meer dan eens waren den Matsten tijd in de omgeving van de Rijks- tuchtschool voor meisjes verdachte lieden gesignaleerd, vermoedelijk afkomstig van Rotterdam. De polit;e welke hiervan in kennis werd gesteld, hield regelmatig een oogje in het zeil en onlangs heeft de ge meenteveldwachter in het Boschpad pen dier personen aangehouden en naar het politiebureau overgebracht. Bij fouillee- ring werd een groot, scherp gepunt dolk mes van Du’tsche herkomst op hem ge vonden. Dit werd in beslag genomen. Het bleek te zijn de 23-jarige lichtmatroos J. H. uit Rotterdam. Het verhoor bracht geen verdere bijzonderheden aan het licht, zoo dat men genoodzaakt was den man weer op vrije voeten te stellen. Een>gen tijd geleden was op de Tucht school nog een bezoek gebracht. Een der ambtenaressen werd in den nacht wakker en zag tot haar groote ontsteltenis epn man in haar slaapkamer staan De man vp rd ween weer even plotseling als hij ge komen was. Advertentiën: 1-6 regels f 1.80 elke regel meer 0.20; derde plaatsing halven prijs. - Adver tentiën worden gratie ge plaatst in ,De Go r cu mer”. Waddinxveen. Op den hoek van de Noordkade en de Oranjelaan had een aan rijding plaats tusschen een auto, bestuurd door den heer De Man uit Wassenaar en een motorrijder, den heer J. van h’er. De laatste reed links van den weg. In een bocht was hij zijn stuur niet meer meester en reed met vollen gang tegen de auto. De bestuurder daarvan bracht den wa gen tot stilstand. De motorrijder werd op den radiateur gesmakt en viel daarna met een smak op den grond. Hij liep aan zijn linkerknie drie wonden op. De be stuurder van de auto kwam er zonder letsel af Van den auto zijn door de aan rijding de bumper, een koplamp, en het spatscherm zwaar beschadigd. De schade zal door den motorrijder worden betaald. Waddinxveen. De Waddinxveensche Schaakclub speelde te Gouda een vriend- schappelijken wedstrijd tegen een combi natie van A. S. G. Er werd aan 9 borden gespeeld, daar W S C met 9 spelers op kwam. Na een spannenden strijd wist W. S G ten slotte met 54 te zegev eren. Zevsnhulzsn. Doordat de brug over de ringvaart nabij Moercapelle defect is, wordt het verkeer over Zevenhuizen ge leid, hetgeen in de Dorpsstraat een groote drukte meebrengt. Menigeen rijdt de bor den voorbij, die bij het kruis van den Middelweg; bij de woning „Willem II” zijn geplaatst Ammersfol. De gemeen beraad vergadert Dinsdag 3 September ,n.m. 8 uur, ter be handeling van de volgende agenda: 1. Be- ëedignng leden van den raad; 2. Benoeming wethouders; 3. Notulen; 4. Mededeelingen; 5. Voorloopige vaststelling gemeente-reke- ning, dienst 1934; 6. Tariefsverhooging schoolgeld; 7. Wijziging gemeente-begroo- ting, dienst 1936 7. Wijaigingl2341234 ting, dienst 1935; 8. Verzoek Ammorstol- sche Bestuurdersbond om toekenning bij slag premie ziekenhuisverpleging. Berkenwoude. Op het concours te Hage- stein behaalde Donderdag het fanfare corps „DH.T.S.G.” alhier, directeur de heer G. Korevaar. een len prijs met 302 punten in de afdeeling uitmuntendheid. In de eere-afdeeling behaalde ze daarna nog een 3e prijs. Capelle a.d. IJssel. B. en W. hebben per circulaire aan de werkloozen meege deeld, dat 3 maal per week goedkoope groenten verkrijgbaar gesteld worden in de gemeentelijke garage tegenover de Ned. Herv. Kerk A.R. willen geen vrouwelijk wethouder. Capelle a.d. Pssel. De samenwerking, en A.R. inzake de aanvankelijk A.R. fractie verbroken, daar deze

Schoonhovensche Courant | 1935 | | pagina 1