LandbouwenVeeteelt Rechtszaken FEUILLETON. Marktberichten X Van Rondom 1\SK Gemengd Nieuws. Kapitein Klakkebos op de Leeuwenjacht VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1936 HOLL. MIJ. VAN^JUANDBOUW. Te Alkmaar vergaderde Woensdag de Hollandsche Maatschappij van Landbouw Bij de verkiezing van leden van het hoofd bestuur werd voof Zuid-Holland gekozeó in do vacature-F. den Hartog, de heer L. H Jas* te Ooslvoorne. Zonder tegon-can- dida&t in de vacature-Dekker ver- kozefe verklaard de heer P. Schakel Azn. te Giessen-Oudorkerk en de heer J. Blaau- boer Kzn. te Schagen, zulks in de vaca- t»re-E. Dz. Koster. ^Er dienden een twintigtal afdeelingen moties en voorstellen in, welke voor een zeer belangrijk deel beoogden een verzet tegen de regeeringsmaat regelen in zake den melksteun en aandrongen op wette lijke beperking van de margarine-fabri- cage. Verschillende afgevaardigden gebruik ten harde uitdrukkingen aan het adres van de regeering, welke volgens deze sprekers de margarinefabrikanten bevoor deelt ten koste van de veehouderij. Men betoogde da» men thans aan het einde is van de lijdzaamheid. Er werden scherpe aanvallen gedaan op het hoofdbestuur, dat zich. naar een van de sprekers meende, don rpond ziet gesnoerd door het aanvaarden, van betrekkingen in crisis organisaties. Men besprak breedvoerig nog de 'dena- turatieprijs der aardappelen en vroeg on- nrddellijke vaststelling. Tenslotte werd 'n door het bestuur opgestelde motie behan deld en die men zal opsturen naar den mi nister van landb. Over deze motie sprak de vergadering algemeen haar afkeuring uit. Zij vond haar veel te slap en geroe pen werd: „Beter geen, dan deze motie!" Het bestuur bracht de motie niet in stemming, maar zegde toe, den minister een stenografisch verslag van deze verga dering te zenden. naar Engeland te verhoogeh. goedkoope melkpoeder beschikbaar te stéllen en on middellijk te willen overgaan tot uitkee- ring ,van de rechten aan de pluimveehou ders toekomende inkomsten, welke zijn ingehouden^bij export naar Duitschland NED. HERV. KERK. Beroepen te Aalburg (N.-Br.) Ds. L. Blok te Brandwijk. GEREF. KERKEN. Drietal: te Beverwijk, ds J H. Mulder te Giessen-Oude- en Nieuwkerk, ds. W. J. v. Otterlo te Oosteren,d (Fr.) en ds. D. K. Wielenga te Bellingwolde (Gron.). VRIJE HUISSLACHTING. De Landbouw Crisis Organisatie voor Utrecht maakt de varkenshouders, die recht hebben op vrije huisslachting en voor dit kalenderjaar (1935) nog geen aanvrage bij den secretaris der plaatselijke commis sie hebben ingevuld, erop opmerkzaam, dat het wenschelijk is, zulks thans reeds te doen en hiermede niet tot het laatste oogenblik te wachten, daar anders niet voor tijdige behandeling kan worden in gestaan. DE PLUIMVEEHOUDERIJ. Voortgaande verslechtering Het Landelijk Verbond van Pluimvee houders, gevestigd te Apeldoorn, heeft zich opnieuw tot den minister gewend inzake de algemeene verslechtering van 't pluim- veebedrijf, ontstaan door de ministerieele besluiten. In dit request wordt gewezen op de verkeerde werking der regeerings- maatregelen. Alle vertogen, door diverse pluimveehoudorsvereenigingen tot den mi nister ^Iricht, ten spijt, worden de be staansmogelijkheden door de regeerings- maatregelen beknot en mét die der pluim veehouderij nog tal van andere bedrijfs takken. Daarom wendt adressante zich opnieuw tot den minister, thans met het dringend verzoek de heffingen op granen te verla gen of belastingvrij graan beschikbaar te stellen, het contingent voor eierenexport EEN GEVAARLIJKE LIEFDE. door BEN BOLT. 9 1 „Dokter Wang-Hi. De dokter hier is een groot geleerde. Hij zal U helpen arme zie len gezond te maken.'' Forsyth vond hem sympathiek en be groette hem hartelijk; na een minuut of tien, toen ze van de thee genoten, werd hij het een en ander over Yong-Foo ge waar. Wang-Hi, die in Londen gestu deerd had, sprak perfect Engelsch en na een poosje stelde Forsyth hem een direc te vraag. „Is de mandarijn Li Weng-Ho erg las tig." „Ik heb geen last van hem gehad," ant woordde de inlandsche doktor bedaard „Maar Li Weng-Ho's afschuw van vreemdelingen is niet te onderschatten. Ik geloof, dat bevelen van hoogerhand hem er van weerhouden tot vervolging ofer te gaan. Maar toch is er op zijn vreemde lingenhaat één uitzondering neen, twee." „O, ja?" „Ja, er is hier een handelaar, een En- gelschman, Barrington genaamd, die zicli met zijn dochter in de bescherming van den mandarijn verheugt. Ze schijnen overal in do provincie hoen te kunnen gaan en alles te mogen doen. Niemand hindert hen. Toch begrijp ik n et waarom do man hier wonen mag, want dit is geen Verdragshaven." Dick zat een poosje in gedachten ver diept; toen vroeg hij abrupt: „Wang-Hi, kul u mij ook zeggen wat voor reden de mandarijn kan hebben om Miss Barring- tons bagage te laten doorzoeken?" De Chineesche dokter keek peinaend. DE MOORD OP SARA BEUGELTAS. Opnieuw levenslang geëlscht. Donderdag heeft de dader van den moord op Sara Beugeltas, de 21-jarige E. P., in hooger beroep voor het Amsterdam- sche gerechtshof terecht gestaan. De procureur-generaal eischte bevesti ging van het in eerste instantie gewezen vonnis, waarbij P. tot levenslange gevan genisstraf is veroordeeld. BELEEDIGING VAN HET OPENBAAR GEZAG. Politieke strijd te Berkenwoude De gemeenteraadsverkiezingen te Ber kenwoude hebben vandaag voor den poli tierechter te Rotterdam, een naspel ge had. De zaak die voorkwam was de vol gende: De kiesvereeniging „Recht voor Allen" had op den avond voor de verkie zingen, strooibiljetten verspreid. De bur gemeester, de heer M. Gautier, die ver moedde, hier te doen te hebben met een verkapte afdeeling van de N.S.B., liet en kele biljetten in beslag nemen. Daarbij constateerde hij, dat de pamfletten b*>Iee- digend waren voor het openbaar gezag, in dit geval de gemeenteraad. In de strooi biljetten troffen' hem zinsneden als „Ja renlang heerschende terreur", Getroffen zijn of nog getroffen zullen worden" en „Op het programma staat o.m. een onder zoek naar de rechtsgeldigheid van het raadsbesluit inzake de waterleiding". In het bijzonder achtte de heer Gautier de volgende passage in ernstige mate belee- digend: „Op welk een door en door schandelijke manier werd hiervoor (aanleg van de wa terleiding. Red.) in den raad de meerder heid verkregen. De voorstemmers" echter hebben bet durven bestaan om zich op nieuw verkiesbaar te stellen. Toont echter op duidelijke wijze dat gij uw rechten niet straffeloos laat vertrappen, dat gij uw be langen niet voor baantjes etc laat ver kwanselen en verschacheren Trekt in een dracht op ter stembus om den alles ver- stikkenden modderstroom van onrecht te keeren, opdat voorgoed een einde komt aan de heerschappij van machtswellust, bruut geweld en domme willekeur. De burgemeester stelde zich daarop in verbinding met de rijkspolitie, waarop de majoor der rijksveldwacht te Schoonho ven met den rijksveldwachter te Bergam bacht, procesverbaal opmaakten togen de verspreiders van de pamfletten M. C. de J. en J. B, beiden wonende te Berkenwoude. In totaal viaren 77 bilj. in beslag geno men. Een aantal getuigen, die <ön of meer biljetten in handen hadden gekregen wer den gehoord.1* Zeven hunner waren lid van de kiesvereeniging ..Rechtsvoor allen". Van ,det,biljetten waren' reeds ongeveer 300 stuks verspreid Voor dun politierechter weiden heden all, getuigen a charge gehoord, de wethouder W. E. van Er£, burgemeester M. Gautier en de hem J. Boelhouwer: als getuigen a décharge de .thans afgetreden raadsle den G. D Rghorst en A. Benschop. Verdediger was mr. Genechten. De ambtenaar van het openbaar minis terie achtte verdachte schuldig aan het ten laste gelegde en eischte 40 gulden boete of 20 dagen hechtenis. De verdediger zeide. dat verdachte in geen geval den raad had beleedigd en dat hem ten hoogste beleediging van den bur gemeester ten laste gelegd zou kunnen worden. Maar in dat geval zou een nieu we klacht wegens smaadschrift ingediend moeten worden. Pleiter vroeg op dien grond vrijspraak Uitspraak 27 September. De politie rechter zal dan schriftelijk vonnis wijzen. Een verslag over het verhoor door den ipolitierechter volgt "in een volgend num mer. MISHANDELING. Voor de Rotlerdamsche Rechtbank ver scheen de 60-jarige schipper G E., uit Krimpen aan de Lek, beschuldigd van mishandeling en poging tot het toebren gen van zwaar lichamelijk letsel. Reeds vijf jaar lang, zoo zei verd. kan hij niet meer voorzien in het levensonder- boud van hem en zijn gezin. Hij had zich nu zoo driftig gemaakt over de z.i. onbil lijke verdeeling van schippersarbeid (waar door hij in plaats van met twee, met één schuit mocht varen) dat hij bij een woor denwisseling met den inspecteur der werk verschaffing, den gemeente-architect C. W. Verhoeff. op 24 Juni, dezen in het ge zicht had geslagen en daarna onder het uilen van de bedreiging „Je bent nog niet van me af" met en panschop naar Ver hoeff had geslagen. Deze wist den slag te ontwijken. Het bleek bij het verhoor van den mis handelde en den ooggetuige H. v. Wijnen dat verdachte een behoorlijk mensch is, maar zich waarschijnlijk in geprikkelden toestand te ver heeft laten gaan Het O.M vroeg zes maanden gevange nisstraf, waarvan vier maanden voor waardelijk met drie jaar proeftijd. De verdediger mr. H. van Traa bepleit te oplegging van een geheel voorwaarde lijke straf met toezicht van het Leger des Hoilè. Uitspraak 3 October. HONDERD MILUOEN DE GRENS OVER. DEBUUENLANDSCWG «OTGIA Ot BATEN DE N6DEPLANDSCME DE LAJTEN OOSTENRIJK V BANKRiJK rSCWLANO „Horecaf" (1) ia ontevreden Over 't poover resultaat Dat de actie wist te brengen Voor het eigen „fabrikaat". Dit jaar gingen ook zijn zaken Weer niet heelmaal naar wensch, Want haast 100 miljoen guldens Gingen over on toen schudde hij zijn hoofd. „Neen ,ik zou het niet weten. Li Weng-Ho en Mr. Bar rington zijn heel dikke vrienden. Zij wer ken altijd samen. Ik begrijp niet wat tus- schen hen gekomen kan zijn." „Ze werken samen. Wat bedoelt u, Wang-Hi?" Ijk,,De mandarijn is êen rijk man, die graag nog rijker wordt en de Engelsch- man is geen zendeling; neen, hij kwam hierheen om fortuin te maken. Geen van tweeën bekommeren er zich ora wat er met China gebeurt, als zij maar rijk wor den en er staat een kort pad open, dat naar rijkdom voert...." „Opium?" „Ja, opium." „Maar de wetten?" „Wat kan hel den mandarijn schelen; hij moet de wetten uitvoeren, hij is de wet zelf. Yong-Foo is Peking niet, ook geen verdragshaven. Li Weng-Ho's wil is even groot en machtig als die van Tze Hsi, in de oude dagen voor de revolutie." „En denkt u dat ze de wet met voeten treden en kalmweg opium in Yong-Foo smokkelen?" „Ik ben er Van overtuigd, Dr. Forsyth. Als u door de benedenstad wandelt, zult u verscheidene op umkitten zien, de prijs van dat goed is ook geweldig gestegen. U zult ook het gemopper van de kooplieden kunnen hooren. omdat ze n et in een wistgevender artikel mogen handelen. Ver leden week heeft de mandarijn een bekend handelsman een boete van vijfhonderd tael opgelegd en hem een dracht bamboe slagen laten toedienen, omdat hij opium aan een koelie verkocht had; hij dreigde, dat de volgende overtreder onthoofd zou worden. Zoo heeft hij de reputatie van deugdzaam te zijn, maar tegelijkertijd deelt hij in de winst van den Engelschman." Een verontruste uitdrukking kwam in Dick Forsyth'e oogen. „Denkt u, dat Miss Barrington iets van deze onderneming afweet?" AARDAPPELEN, GROENTEN EN FRUIT GOUDA, 19 Sept. Coöperatieve Zuid Hollandsche Eierveiling. Aanvoer 74500 kipeieren. Prijzen: 56-58 K G. f 3—3.10. 58-60 K G. 3.10—3 20; 60-62 K G. f 3 20 f 3.30: 62—66 K G f 3.30-3.50, bruine 58-68 f 3 10—3.60, kleine eieren f 2.80 f 3.Aanvoer 1000 eendeieren. Prijzen f 2—2.40, kalkoen f 3.50, heneeieren f 1.60 „lk weet het met. Ik heb haar nooit gesproken, maar aaugez en ze haar va ders secretaresse is, zou ik denken, dat ze er wel mee op de hoogte is." Een moment zag Forsyth de liefelijke schoonheid van het meisje voor zich, hij zag hoe zij z ch over het kinderbedje in Burritt's hospitaal boog en maakte on middellijk voor zichzelf uit dat Dr. Wang- Hi ongelijk had. Kathleen Barringtofl mocht haar vader's secretaresse zijn, ze mocht onwetend zijn werktuig zijn, maar het was buitengesloten, dat ze samen spande met den mandarijn en Barrington en bewust meehielp opium te smokkelen; neen, dat kon hij niet geloovcn. Hij h eid zijn gedachten voor zich en vroeg: „Waar is Mr. Barringtons kantoor?'' „Op de kade van de hoofdrivier. Daar heeft hij zijn kantoor, maar zijn huis. staat op den heuvel, geen steenworp van' de hekken van het paleis van den manda rijn verwijderd." „Ik denk dal ik hem vanavond ga op zoeken. Ik moet hem vertellen waar zijn dochter is." „Zijn dochter.,.." „Ja. Ze-is in het zendingsstation in Ka Ping en verpleegt een klein meisje, dat daar met verm nkte voetjes ligt." Verrassing stond in Dr Wang-Hi's ge zicht te lezen. „Ik sta verbaasd." „Ja." Forsyth lachte even. „En ik dqnk, dat Mr. Barrington niet minder verbaasd zal zijn als hij de feiten hoort." „Hij zal kwaad zijn," zei Wang-Hi met overtuiging. En d e overtuiging van Dr. Wang-Hi wreekte zich toen Dr. Forsyth, even voor zonsondeigang, zijn voorgenomen bezoek bracht Hij gaf zijn kaartje aen^den Chi- neeschen bediende die hem opendeed, en even daarop zei een grove stem, die van binnen uit het huis kwam, hem, dat Le iand Barrington thuis was De bediende kwam zeggen, dat zijn meesier den bezoe ker zou ontvanger en ging deze voor tot Tegenover dezen „uitvoer" Staat geen „invoer" van belang, Want de andere landen oefenen Op hun menschen sterken dwang. Op die wijze zitten wij hier Met een reizigerstekort Waarvan Horecaf natuurlijk Allereerst de dupe wordt Moet men nu de menschen dwingen Tot verblijf in eigen land? 't Nederlandsche volkskarakter Is daartegen fel gekant Horecaf geeft nu inmiddels Reeds een reddingsmiddel aan: De regeering moet hem helpen In den strijd om het bestaan. In de millioenennofa Roert men reeds die kwestie aan: Heffing op vacantiemenschen Die naar 't buitenland toegaan. Eenerzijds is met die heffing De regeeringskas gebaat. Terwijl men door hoogere lasten. D'uittocht licht iets tegengaat. fl) De vareeniging van Hotel-, Restaurant- en Caféhouders. f 2 60. Alles per 100 stuks. SCHOONHOVEN, 18 Sept Veilings ver. „Schoonhoven". Peren: Maagdeperen 7 ct., Soldat Laboureur 35 ct^ Beur- ré de Merode 58 ct., Beurré de Fleur 46 ct., Beurré Hardy 811 ct., Herfst- juttenpeer 5—8 ct., Vijgenpeer 3—5 ct., B. L. de Auranches 7—13 ct., Pondsperen 3V«—4'ct., G eser Wildeman 5—8 ct., Groenpeien 2—4 ct., Williams 3—7 ct. Appels: Oranjezoet 46 ct., Schijvers 78 ct., Pippelingen 58 ct., Princ. Noble 811 ct., goudpermain 710 ct. Val: Maagdeperen 31/*—5'/*, Suit Ger main I1/*—31/* ct., Groenperen 2—3 ct., Gieser Wildeman 34 ct., Winterjannen 34 ct., Soldat Laboureur 23 ct., Beur ré Cla rgeau 3—4 ct., Ponds Peer 2—3 ct. gortr^i^ ^..,Crcn: Kroo„ 4V.- IiUjlh 2-4* ct., Bellefleur 2—3 ct.; Pr Nnhlf The_9llpen 9-12, Transp. de Gronsel 9- Vruchtenveiling „Utrecht en Omstreken". Fruitveiling. Appels: Bloemé 210, Cox Oranje' Pippin 516, Goudreinetten 2 12, Graham Jubilée 3—14, Gravensteiners 4—15, Gron. Kroon 7—18, Kesw ck 2—8, Lemoen 310, Manks Codlin 413, Nota ris 312, Sterappels 720, Transp. de Gronsel 522. Peren: Beurré Durandeau 2—9, Beurré Hardy 718, Beurré Le brun 3—10, Beurré de Merode 1—10, Bonne Louise 723, Clapp's Favorite 514, Conference 613, Fransche Wijn peren 3—10, Gieser Wildeman 2—7, Maagdeperen 1—9, Marg. Marrilat 4—12, Seign. d'ERperen 4-13, Sijsjesperen 18, Triumph dc Vienne 720, Williams 2 12. Elite-fruit. Cox Pomona 19—21, Ga- merensche Zuren 1014, Graham Juhilé 9—11, Manks Codlin 11—18, Oranje Pr. Noble ct. Alles 21/»5V» cL; Schijvers SVi per K G. Pruimen: Rei<ne Victoria 4—71/» ct. Aardbeien: 50—60 cent. Bramen: 35—45 cent, alles per pond. Groenten: Stoksnij- boonen 17—21 cent, Slokprincesseboonen 813 ct., Stamprincesseboonen 710 ct., tomaten 5—7 cent. Alles per KG. Aard appelen :Eigenheimers 2r/i3V» ct per KG. UTRECHT, 19 Sept. Groenten- en aan een deur, waarvoor een zijden gor dijn gehangen was. Hij xlopte en kondig de op Europeesche wijze aan: „Dokter Forsyth." Een moment later begroette hem Bar ringtons harde, booze slem met de woor den: „En, dokter Forfjth, prat hebt u met mijn dochter gpdaan?" Hij wendde z;ch om en merkte den spreker op die gezeten was op een ge beeldhouwde, ebbenhouten bank en hem met onvr endelijke oogen aankeek. „Ik heb niets met haar gedaan, de zendingsarts ten antwoord. „Ze nog een paar dagen in Kai-Ping blijven Ik heb een briefje voor U meege bracht." Hij overhandigde B&rring'on een geze gelde enveloppe, die hij zonder zich te ex- cuseeren, opende. Toen hij met lezen klaar was, ontspanden zich zijn booze trekken eenigermate. „Zoo," begon hij, „is mijn dochter een zendelinge "eworden?" I „Dat n et bepaald," antwoordde For syth. „Ze is daar uit medelijden gebleven ^wrWerpleegt een kindje van een manda rijn, dat erg ziek is." „Ja, dat heb ik begrepen en de Taot'ai in Kai-Ting is een machtig man. Mis- sch en was het wel goed als ze bleef. Zelfs een heiden-Ch nees kan dankbaar zijn en je kunt nooit weten, hoe je dat nog eens te pas kan komen Ik veronderstel, dat ik u mijn dank moet brengen, dat u mijn ba gage op de zendingssampan heeft ver voerd." „Miss Barrington scheen van meening te zijn, dat ze u ten spoed;gste bezorgd moest worden en ik was blij haar van dienst te kunnen zijn." „Zeker, zeker." De handelaar zweeg en liet toen een korten lach hooren. „Het is een reuzenmop om de zendingssampan voor dit doel* te gebruiken." „Een mop fcan geen mop genoemd Wor den, als de persoon in kwestie er buiten Beurré llardy 1417, Beurré Lebrun 613, Beurré Superfine 622, Bonne Louise 1527, Calebas de Tierlemont 6 8, Jut van Cors 1315, Seign d'Es- peren 816, Williams 811. Alles per 100 K G. GRANEN EN PEULVRUCHTEN. GOUDA, 19 Sept Graan. Tarwe f 6 f 6.50; rogge f 77.50; gerst f 55.25; haver f 6.506.75; erwten f 8.25f 9 25; bruine boonen f 1213.50 per 100 K G. ?ton/ hj "f te z „Dat zou Kathleen, Zij heeft ijn,' want blijft. Misschien wilt u zich nader ver klaren, Mr. Barrington." „Ik niet!" lachte Barringti alles bederven. Vraagt u hi m ssch en zal zij het u vertel: alle recht om er trotsch op zij heeft de mop verzonnen." „Als ik de gelegenheid krijg, zal ik het M se Barrington zeker vragen. Het is on getwijfeld een goede mop, dat u er zoo veel plezier om hebt." Barrington gaf hierop geen antwoord, maar vroeg: „Denkt u, dat u veel met die zendings beweging in Yong-Foo te doen hebt, dok ter?" „Waarschijnlijk wel." „Het is gevaarlijk om je met de dingen in China te bemoeien," hernam Barring ton. „Het is het beste, te leven en te la ten leven. Wees niet kwaad, dat k dit zeg." De koopman lachte. „Het is om uw eigen bestwil, dokter. Als u zich bij üw pillen en drankjes houdt, is het n'et zoo erg. Maar strek uw neus niet in ander mans zaken. Maak geen slapende honden wakker!" De waarschuwing werd zoo nadrukke lijk gegeven, dat Dick Forsyth voelde dat de man er iets anders dan zijn eigen wel varen mee op het oog had, maar het maakte geen indruk op hem. „Ik doe alleen mijn plicht," antwoordde „H'm!" gromde Barrington 'spottend; toen zei hij met een lach: „Toch kan ik niet nalaten u nogmaals te zeggen, dat u, als u zich in deze stad niet uitsluitend met uw eigen zaken bemoeit, een bittere Pd zult sl kken. Geloof mij, dokier, ik weet, wat ik zeg. Wij hebben niet veel dingen gemeen, maar we zijn beiden En- gelschen en het zou mij spij'en als u het slachtoffer zou worden van Chineesch recht. De mandarijn is een barbaaf en (Wordt vervolgd.) DERDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1935 door JAN KIJKUIT. Ik hengel en hoor nieuws over de Noord Zevender en daarna sombere berichten uit Krimpen j a.d. IJssel. Ik ben weer eens troost en opbeuring I gaan zoeken in het hengelen. Het geeft je in dezen tijd rust en bevrediging, hoe wel ik geloof dat de uit het w'ater getrok ken visschen er anders over denken. Ik ging op een zonnigen dag in mijn speciaal hengelpak naar de Noord Zeven der, waar ik een fijn plekje wist. Ik heb een hekel aan het visschen in een vaart waar een veel beganen weg langs loopt, ledereen blijft achter je rug staan, wat mij een onzeker gevoel geeft en de mees ten beginnen nog een praatje over het hengelen Zij zijn gewoonlijk prima hen gelaars, die je ook nog van goeden raad dienen of de vertellen van de monster- visschen welke zij hebben veroverd. Ik ging naar mijn rustig plekje en zat er 2 uur voor zich een menschelijk wezen vertoonde. Het was een vr endelijk glim lachende Watergeus, hij bewoog zich al thans voort in een giimmig uitziende schouw. Hij had veel tijd, legde zijn vaar tuig stil en stapte naast mij aan wal. „Goeiendag," begon bij. „Lekker weer om te hengelen Een, twee, drie, vier, telde hij de visschen die ik gevangen had. Dat is nog zoo slecht niet. Hoeveel, mot je er hebben?" „Ik werk niet op stukwerk," antwoord de ik. „Als ik H beu ben ga ik weg." De gl'mlachende Watergeus knikte en Sprak de raadselachtige woorden: „Dat zei de voorzitter van den polder ookl" Ik zweeg eenigen tijd om die moeilijke Woorden te overdenken en ik begreep er uit, dat de onbekende voorzitter ook een hengelaar was en ik vroeg dus: „Had hij niks gevangen?" De glimlach verdween, hij wierp zijn boofd achterover en lachte zoo lu d, dat een koe in de nabijheid in galop sloeg. „Ja," zei hij toen hij bedaard was, „hij had wat gevangen. Hij had zijn eigen ge vangen Hij was voorzitter van den pol der en hij werd 't beu en hij trad af en hij kwam weer terug ais heemraad „Waarom trad hij dan af?" „Spul!" Ik keek hem vragend aan „Ja, spul. Er was spul in den polder. De secretaris was afgetreden, omdat hij van de nieuwe partij was.weet je niet de lui die net als Hitier regulier met der hand omhoog staan. Dat wilden ze in den Noord Zevender niet. Je moest je hand omlaag houden, vonden ze en daarom ging de secretaris weg. Toen kwainar een andere secretaris,, die zijn hand ■Krom- laag kon houden, maar die het weü) niet aan kon. Hij gaf 't op. Toen gingen ze heen en vroegen aan den burgemeester, d'e knap mot zijn in a11e*8oort van admi nistratie, of hij dat varkentje wilde was- schen, maar die «ei dat ie zijn handen vol had aan zijn drie gemeenten. Er kwam nog bij dat de administratie over hoop lag en dat daarom d'e nieuwe se cretaris er n et uit wijs had kunnen wor den. *t Zou een kluif zijn om 't uit te zoeken, hebben ze me verteld. Ondertus- echen was de voorzitter afgetreden en was weer als heemraad gekozen, maar het bestuur liep nog rond met het baan- tjé van secretaris. Omdat ze niemand konden vinden, is de secretaris, die er eerst niet wijs uit had kunnen worden, het opn'euw gaan probeeren en nu zit hij net als u hier te hengelen, maar zijn snoer zit in de war." f, „Dat is voor het eerst in vele jaren," zei ik, „dat ik hoor van een betrekking waar ze mee moeten leuren. Gewoonlijk staat er al een bataljon sollicitanten voor de deu-rj voor er iemand is afgetreden. Du zenden zoeken werk en kunnen het niet vinden." „Zeer juist," sprak een sombere stem achter mij. Het was een nieuwe spreker en omziende zag ik een wandelaar met een actetasch onder de arm. die met een droef gezicht naar mijn dobber stond te kijken. Hij trad nader en kwam aan den anderen kant naast mij zitten. „U zei daareven," vervolgde hij, „dat duizenden werk zoeken en het niet v nden en ik liet er op volgen: Zeer ju'st. Maar 11} die weinige woorden ligt veel meer ver borgen dan u kunt vermoeden Dat komt omdat ik de lectuur pas beëindigd heb van een rapport nit deze streek, dat ik eigenlijk hartverscheurend zou moeten noemen." Hij opende zijn tasch en nam er d>* rapport uit. Ik las op het Utelblad „Ge meente Krimpen aan den IJssel. Onder zoek naar de levensomstandigheden- van ondersteunde gezinnen van werklooze ar beiders te Krimpen aan den IJssel vol gens. hun ontvangsten en uitgaven gedu rende het tijdvak December 1934 tot en met Februari 1935". „Wat er in dit droge rapport staat," g ng de tweede onbekende voort, „is n et één drama, maar het is een reeks van drama's. Op iedere bladzijde vindt u in enkele regels de bittere nood beschreven, waarin al die geznnen leven en hoe zij zich alleen maar kunnen bezig houden met de vraag: hoe blijven we leven. Kijk eens hier." Hij sloeg het boek op en wees op een kolom: „H'er staan korte aanteekeningen over de gez nnen, waarover het onderzoek 1 ep en nu moet u daarvan eens een paar le zen „Zeer geringe uitgaven voor kaas; geen vleeschwaren. Leest geen krant." „Beddegoed noodig maar kan niet wor den gekocht. Kind moet levertraan ge bruiken maar kan niet worden gekocht. Leest geen krant." Dit gezin bestaat uit man, vrouw en kind van 4 jaar. Hoe zui- n g of ze ook leven, toch komen ze tekort en in 13 weken hadden ze een tekort van f 2,57." hebben laten zien hoe 't er uit ziet in ge zinnen, die met hun 9 menschen moeten leven van 15 gulden steun." „Ik zal ook wat doen," zei ik, opstaan de, k zal 't in de krant zetten." !Avan\M-KENBURG>- I ••iLEVERTRAAtl f «v\r „Zoo," zei de Watergeus, „f 2,57. Dat is niet veel zou je zeggen, maar alf je weinig hebt en je komt daaraan nog te kort, dan is 't wel veel." „Heel goed," prees de Sombere en ging voort. „Hier heb ik een gezin van man, vrouw en 3 kinderen, die per week f 13,17 steun krijgen en die een groot tekort heb ben, omdat ze groote uitgaven hebben voor melk voor een ziekelijk kind. Be grijpt u dat?'' vroeg hij, mij doordrin gend ^aanziend. „Ze krijgen precies genoeg om niet dood te gaan en van die karige poitie staan ze het grootste deel af toor een ziekelijk k nd. H er is een familie van man, vrouw en 3 kinderen, die f 12.50 steun krijgt en daarbij staat aangeteekend: Geen uitgaven aan koffie, thee, spek, kaas en vleeschwaren. Rookt niet. Leest geen krant. Eerste week f 4,50 geleend in ver band met ziekte. Die menschen hebben dus brood en margarine met water en melk. De man heeft lijn pijp en krant moeten afstaan aan het crisismonster. Maar het geleende geld hebben ze afge lost! Ik ken menschen, die in een uur evenveel krijgen als deze man per week, maar hun schulden niet aflossen." Hij keek mij aan of ik tot die categorie behoorde en daarom knikte ik instemmend om de verdenking van mij af te schuiven. „Weet u, hoe d e menschen leven?" vroeg hij, ons om beurten aankijkend. „Ik zal 't u zeggen aan de hand van dit rap port. Man, vrouw en 5 kinderen, steun f 13,50. Zij zijn begonnen met zelf brood te bakken, groenten en aardappelen krij gen ze alleen uit hun tuin; spek en vleeach van een geslacht varken, een de ken en kleeding hebben ze gekregen. Ze zijn dus aan hun laatste rantsoen, want als dit varken op is, hebben ze geen vleesch meer en als de aardappelen en groenten uit bun tuin verbruikt zijn kun nen k geen andere koopen. Wie d't rap port un lezen zonder bewogen te wor den it^geen menscb maa r een onmensch. Hier, luister nog eens even: Man, vrouw en 7 kinderen steun f 15,50. Uitgaven aan aardappelen en groenten zeer klein, aten meestal driemaal per week aard appelen Gebru'kten alleen bruinbrood." Hij wachtte even. .Driemaal per week aardappelen. Als een feestmaal. En de overge vier dagen? Bruinbrood zonder iets, want er staat bij: Nagenoeg geen uitgaven aan kaas en vleeschwaren. Hier lees ik „Houd maar op," riep ik. „Ik weet 'L He^ eene is nog erger dan het andere. En 'wit u wel gelooven dat er buiten d'e menschen zelf n;et veel zijn, die weten hoe erg 't is." „Nou," zei de Watergeus betwijfelend, „■'edereen heeft last van de crisis." „Na'uurlijk." hernam ik, „maar men- fchen die nog buiten de steun kunnen le ven hebben er geen besef van dat er in ons land du:zenden en duizenden zijn d e niet eens eiken dag aardappelen kunqen eten. Toen de oorlog begon zei de konin gin: „Er zal in Nederland geen honger geleden worden Maar nu lijkt 't er toch veel op." De Watergeus tikte den Sombere op zijn schouder en zei: „Weet je wat jij moet doen. vader? Nou ga je heen en vertelt wat je aan ons verteld heb aan iedereen. Je mot een vergadering of zoo beleggen en in alle ge meen en aan de menschen. die nog wat meer dan driemaal per week aardappelen JACKIE'S AVONTUUR. Dc beruchte en g-vreesde dief Jackie had '1 at lang op baron v. Voordon voor zien. Baron van Voorden bezat prachtige kostbaarheden, bovendien bewaarde hij in de brandkast, welke in zijn bibliotheek stond, de parure van zijn overleden vrouw. Doze parure was even beroemd als de blauwe diamant. Zij bestond uit achten twintig, alle even groote smaragden van bijzonder mooie kleur en gehalte. Op eon avond, nadat Jaokie alles nauwkeurig overwogen had, stapte hij naar een hem bekenden heler en vertelde, wat hij op zijn hart had. De heler, een oud vertrouwd vriend van Jackie, hield dagenlang de villa van baron van Voorden in het vizier en eindelijk kon hij Jaokie vertellen, dat de baron voor een week op reis was gegaan. Er bleef nie mand in het huis achter. De chauffeur en de kamerdienaar waren mee op reis ge gaan, de butler had vacantie gekregen en de keukenmeid was aoolang naar huis ge stuurd. Jackie ging er op af Het was een nacht voor inbrekers. Men kon geen hand voor oogen zien vanwege den dikken mist. Kom, vooruit Jackie, fluisterde de helper. Klim over het hek, het linkerraam op de eerste verdieping zit los. Loop in den tuin over den grasrand, want er ligt grind. Jackie sprong over het hek, liep over den grasrand en klom langs de goot om hoog, drukte het raam open en sprong de bibliotheek binnen. Maar het werd een bittere teleurstelling, want in de kamer er naast klonken stem men. Een mannen en een vrouwenstem praatten levendig het elkaar. Jackie hoor de. dat de man de vrouw uitnoodigde mee naar de bibliotheek te gaan om de juwee- len te zien. Jackie bromde een verw^nsching aan het adres van zijn helper elf besloot dezen een „upper-cut" toe te dienen, welke hem zou heugen. Hij verliet haastig de biblio theek door het venster, gleed langs de dak goot .sloop over den grasrand en kwam zonder ongelukken op straat Hoe kon je zeggen, dat er niemand in huis was, uilskuiken! brulde hij nijdig. De ander stond dom kijken. Er ia heusch niemand, de chauffeur heeft het mij verteld. Maar Jackie was niet voor rede vat baar. Hij mikte zijn kaakatoot. Een politieagent kwam op het lawaai af; hij wilde hen grijpen, maar zij zetten het op een loopen. Enkele dagen later ver scheen baron van Voorden op het politie bureau en vertelde, dat er bij hem waa in gebroken, maar dat hij niets vermiste. Een politieagent herinnerde zich, Jackie op dien bewusten avond in de omgeving van het huis gezien te hebebn. En Jackie werd gearresteerd. Je bent het buis van baron van Voorden binnengedrongen, zei de commis saris van politie. Jackie gaf dit feit dadelijk toe Maar zonder ieta te s'-elen, voegde hij er bij. Dat weten we, zei de commissaria. Jackie steelt nooit, nietwaar? Je vindt het alleen maar aardig de menschen een beetje te laten schrikken. Precies! loog Jackie. Toen de dief was weggeleid, wendde de commissaris zich tot den baron. Vertelt u mij eens. mijnheer van Voorden, hoe ia het n gelukt den meest beruchten dief te verjagen? vroeg hij ge in teresseerd. Dat is mijn geheim, lachte de baron. Ik vertel dat zelfs niet aan de politie. Jackie kreeg voor zijn niet gelukte in braak een maand gevangenisstraf. Toen hij weer vrij was, had hij een ab soluut persoonlijken haat aan den baron en diens juweelen De villa werd dag en nacht door Jackie bewaakt. Eindelijk werd zijn geduld beloond, want de baron ging op een goeden dag weer op reis. Nu kon Jackie niet langer wachten. Nog in den- zelfden nacht klom hij over het hek van de villa. Toen hij in de biblotheek stond, Was al les weer precies als een maand geleden. In de kamer er naast spraken de heer en de dame op luiden toon met elkander. Jackie sloop naar de deur en luisterde. Bang voor inbrekers? hoorde hij de mannenstem vragen Hoe kom je er aan? Dan heb je maatregelen genombn, ahtwoordde de vrouwenstem. Denk eens in. het huis hier is zoo afgelegen en dan, mijnheer van Voorden is op reis. Natuurlijk hebben wij maatregelen genomen, antwoordde de ander De brandkast is verbonden met een sterk- 8troomleiding en verder is er nog een truc, waar alle inbrekers invliegen Jackie beefde. Vóór aJles wilde hij de zen zelf verzekerden mijnheer naar diens keel vliegen. Hij kon zich niet langer be- heerschen en deed met een ruk de deur open en keek in de kamer. Op een sofa, recht tegenover hem, zaten een heer en een dame en op de tafel, welke voor de sofa stond, lagen twee revolvers, doch het was niet het zien van deze wapenen, wat Jackie deed schrikken; wat hem bewegen- loo.s op den drempel hield gevangen, was het feit, dat de twee menschen geen oogen blik op hem letten. Zij hebben mij nog niet opgemerkt, dacht Jackie en sloop voorzichtig terug, de deur openlatende. Hij liep naar de brandkast. In dit oogen- biik klonk de slem opnieuw. Let nu eens goed op, hoorde Jackie haar zeggen, want dadelijk flitst een licht op, waarbij de dief van alle zijden ge fotografeerd wordt; hij is namelijk op weg naar de brandkast en daardoor ont steekt hij het licht zelf. Inderdaad flikkerde opeens een schel licht, terwijl geklik van verschillende oa- mera's weerklonk. Het liep Jaokie koud over de rug. Even stond hij doodstil. De rustige stem in de andere kamer sprai verder: Wees niet bang, want tegelijk met het licht is er een schel op het politie bureau gegaan, binnen enkele minuten komt de politie. Nu deed Jackie het domste, wat hij ooit in zijn leven gedaan bad. Zonder er over na te denken, rende hij de naaste kamer binnen en legde zijn revolver aan. Een schot weerklonk. Doch Jackie's hand scheen gebeefd te hebben, want de heer op de sofa zat onaangedaan en keek nog steeds glimlachend de dame aan. Als een razende schoot Jackie er nu op los. Hij- lette niet meer op hetgeen hij deed. In blinde woede haalde hij de haan van zijn revolver over en schoot, totdat het wa<- pen leeg waa. Toen liet hij zijn armen vallen. Verwezen staarde hij naar het paar op de sofa, dat glimlachend zat en scheen te wachten. Het was nu doodstil in de kamer, de geheimzinnige stem zweeg en terwijl de dief ademloos stond toe te kijken, daagde langzaam een glimp van begrijpen over zijn gezicht. Hij uitte een gesmoorden kreet toen hij eindelijk volkomen begreep, wat er gebeurd was. Hij, de beruchte, slimme dief, was het goedgeloovig slacht offer van een truc geworden. Een pop met een mechanische stem had hem van zijn vrijheid beroofd, want, zich omkeerend, stond hij tegenover 'n aantal politiemannen Jackie haalde gelaten zijn schouders <>p. Het was alles zijn eigen schuld. Er was tijd genoeg geweest om te vluchten, maar hij had als een idioot op een p»ar was sen beelden staan schieten. En toen hij in de politie-auto zat, dacht hij woedend, dat de moderne techniek een ernstig en toegewijd inbreker dwong een roofmoordenaar ofeen fatsoenlijk man te worden. VALSCHE MUNTERS GEARRESTEERD. Knappe vaklui De centrale recherche te Rotterdam, heeft twee Rotterdammers aangehouden die ongeveer 150 a 200 valsche guldens en rijksdaalders in circulatie hebben ge bracht. Bij huiszoeking werd een volledige installatie voor het vervaardigen van mun ten aangetroffen. De geldstukken waren zeer goed nagemaakt. Bij een bankinstel ling ontdekte men de vervalsching, waar na aangifte bij de politie volgde. Het was zeer moeilijk, de daders te pakken te krij gen. Zaterdagavond echter liet iemand in een winkel in de binnenstad den winkelier drie rijksdaalders zien en informeerde of die rijksdaalders niet prachtig waren. Dit wekte den argwaan op van een jongmensch, die de politie waar schuwde. Uit het signalement van den man, die het geld had getoond, bleek, dat men te doen bad met een valschemunter. die een goede bekende van politie en jus titie is. De politie ging Maandagmorgen over tot een inval in de woning van den verdachte, J. P. M. De valschmunters zijn hoogstwaars,chijn- lyk op een inval voorbereid geweest en iiadden de deur, welke van de gang toe gang gaf tot de voorkamer, dicht gespij kerd en gebarricadeerd met oen kinder wagen en een andere deur. Via de ach terkamer en een alcoof kwam de politie toch in de voorkamer, waar zij M. aan trof in gezelschap van den schilder J. S B. Op de tafel lag een portefeuille met echte guldens en een zakje met kwartjes. Bij een verdere huiszoeking vond de poli tie eenige matrijzen en wat gereedschap pen. Beide mannen werden meegenomen naar het hoofdbureau. Terwijl M. van zijn woning naar de politie-auto werd gebracht wierp hij een pakje op straat, inhoudende £0 valsche rijksdaalders. Ook tijdens den rit naax het hoofdbureau zag hij kans drie valsche rijksdaalders weg te moffelen. Na de huiszoeking bij M. werd overge gaan tot een huiszoeking bij S., waar de politie, behalve eqn groote hoeveelheid valsch geld, ook een partij kleine gereed schappen en materiaal vond en in beslag nam. Bij het onderzoek is komen vast te staan, dat beide mannen een jarenlang» studie hadden gemaakt om het zoo ver te kunnen brengen in de valschmunterij. S. hield zich bezig met het vervaardi gen en M. met het uitgeven. De valsche rijksdaalders droegen het jaartal 1933, de valsche gulden dat van 1931. AUTO DOOR LOCOMOTIEF VER NIELD. Woensdagmiddag is te Amsterdam op de Javakade een open vrachtauto op een verbindingsspoor van het middenrangeer terrein naar het spoor dat langs d» scheepvaartloodsen loopt en den rijweg kruist, aangereden door een rangeerloco motief, die met geringe snelheid naderde. Deze pakte de auto op de rails. De wagen werd totaal vernield. Naast den bestuur der zaten twee personen. De chauffeur liep een wond aan het hoofd op, doch be hoefde niet in een ziekenhuis te worden opgenomen. De locomotief kreeg geen schade. De machinist had voor hij den rijweg overstak signalen gegeven met de stoomfluit. De chauffeur heeft deze ijjet gehoord. MUIZENPLAAG. De stad Tsj ens jong, in de Chineesche provincie Foekien, is geteisterd door een leger muizen, ten getale van tusschen de 30 en 50.000, die op trek gingen en daar toe hun weg midden door de stad namen- Katten en honden zochten een goed heenkomen voor de enorme overmacht en de bewoners sloten ramen en deuren. Het duurde 12 uur alvorens de laatste muis de stad had verlaten. Enorme hoeveelhe den voedsel hadden zij in dien tijd aan gevreten. STEDEN TREKKEN TEGEN ELKAAR OP. In de stad Acuexcoman (Mexico) zijn 10 personen gedood en 20 gewond bij een hevig gevecht met de bewoners van de naburige stad Tecualipan. Er is tusschen de beide steden een grensgeschil gerezen, waarin de bevolking een actief aandeel neemt. Dinsdag drong een menigte van ongeveer honderd man uit Tecualipan in de nabuurstad binnen, waar een vreese- lijk bloedbad werd aangericht. DE RAMP BIJ KUSSNACHT. Auto wordt vernietigd Enkele dagen geleden ging het gerucht dat koning Leopold den wagen, waarme de hij den noodlottigen rit naar Küss- nacht ondernam, aldaar op een plaats' waar het meer zeer diep is, in het water zou hebben laten zinken. De auto, die zwaar beschadigd is, bevindt zich< echter nog steeds te I.uzern bij den Belgischen consul. Bin nenkort zal de auto naar Brussel worden overgebracht en er zeer waarschijnlijk worden vernietigd. 55. Langzaam maar zeker steeg het wa ter, tot het eindelijk aan z'n hals stond Toch was de regen z'n geluk, want de leeuwen waren er voor op de loop ge gaan en nu kwam ook de hulp opdagen! Onder toezicht van z'n neven trokken twee negers hem aan z'n mouwen omhoog. Maar de man was zoo mager geworden, dat hij uit zijn jasje schoot en met z'n hoofd op zijn buikriem bleef hangen. 56. Na veel moeite en krachtsinspan ning gelukte het eindelijk, den druipnafc- ten Klakkebos op het droge te krijgen. In- tusschen was ook de regenbui weggetrok ken en 't was haast-je, rep-je om weg te komen vóór de leeuwen terugkwamen. Er werd dus een flinke boomtak tusschen de bretels van den kapitein gestoken en zoo zwaaiend en zwiepend, werd de half be- wnsteiooze leeuwenjager naar huis gedra-

Schoonhovensche Courant | 1935 | | pagina 3