Uit ons Regeeringshuis vni Plaatselijk Nieuws Plaatselijk Nieuws Bezuinigingsontwerp aangenomen I Na eenige repliek vtertl deze paragraaf In den aanvang der vergadering' is tot aanSenom<"l 65 l«™ 8 stemmen, lid der kamer geïnstalleerd (in de vaca- I Sociale zaken leid, legde in handen van den voorz'tter de vereischte geloften af, waarna hij zit ting nam. Capitulantenstelsel aanvaard Vervolgens werd de behandeli ng van 't Bezuinigingsontwerp hervat. Gestemd werd over het amendement- Duymaer van Twist om terwille van ca- pitulanten, die bezwaar hebben tegen een betrekking, waaraan Zoridagsarbeid ver bonden is, van de volgo'rde der lijst af te wijken. Het werd verworpen met 48 tegen 30 «temmen. De heer K. ter Laan (S D.) vroeg «temming over het Capitulantenreglement Zij werd met 56 tegen 26 stemmen aan genomen. Waterstaat Bij de Waterstaatparagraaf verklaarde de heer van Braambeek (S.D.) geen bezwaar te hebben tegen de gevraagde machtigingen in verband met het verkeer. Men moet vooral er voor zorgen, dat het verkeersapparaat niet te groot wordt. Concentratie van allerlei soorten van ver keer is noodig. De heer E b e 1 s (V.D.) vraagt, wie stelt de voorwaarden vast, waaraan het ver gunningstelsel wordt gebonden? Het moet vast staan, dat de belangrijkste centraal worden geregeld. Het is wellicht ook ge- wenscht, dat plaatselijke instanties worden Ingeschakeld. Waar blijft de grens tus- echen particulier- en openbaar vervoer? Welke zijn de richtlijnen der Regeering ten aanzien van de opheffing van onren dabele spoorlijnen en stations? De heer t. d. H e n v e 1 (A.R.) bracht •enige bezwaren tegen deze paragraaf in, omdat zij eigenlijk geen bezuiniging brengt, hoogstens voor de spoorwegen De heer Bongaerts (it.K.) had eveneens bedenkingen tegen de vèr-strek- kende machtigingen en achtte ze eveneens onnoodig in verband met de bestaande wetgeving. Wie zal een vergunning verleenen? Ook in dit verband bracht spr bezwaren tegen de vèr-etrekkende machtiging in. De heer van Kempen (VB.) kon zich over *t algemeen wel met de gevraag de machtigingen vereenigen. De heer van Voorst tot Voorst (RJL) waarschuwde bij voorbaat tegen een te groote beperking van het vracht vervoer door middel, van hoog© tarieven. AntwOórd van dén minister De min. van Waters fa at, jhr. ir. van Litb de Jeude, beantwoordde daarna de sprekers. Hij behandelde eerst het vervoervraag- «tuk en in verband daarmede de centrale veTVoerscommissie. Deze zal worden uit gebreid met eenige leden, die nit het be drijfsleven voortkomen. Daardoor zullen alle belangen tot hun recht kunnen ko men. De commissie is nog niet met de in gewikkelde studie gereed. De minister zette vervolgens uiteen, dat hü het verkeer als één geheel ziet. De kos ten van het vervoer moeten dus door dat vervoer in zijn geheel worden betaald. Op economischen grondslag moet elke tak, van verkeer zijn taak verhullen Het is niet juist, te meenpn, dat een of andere tak van verkeer te zwaar zal wor den belast, om de andere takkep, waarop verliezen worden geleden te steunen. Het motorverkeer moet verliesgevend railver keer overnemen; dat is een allereerste symptoom van coördinatie. Onder openbaar vervoer verstaat de mi nister alle vervoer dat dienstig is aan derden. Het scheppen van gelijke ver- voersvoorwaarden wordt belemmerd door bet groote verschil in omstandigheden: dat groote verschil wordt speciaal op het terrein der binnenscheepvaart gevoeld. De bedoeling is, dat er komt een cen trale vaste commissie die over de aan vragen beslist. Er zal voorts een beroeps instantie zijn voor hen wier aanvragen zijn afgewezen. De spoorwegtekorten Wat betreft de spoorwegtekorten, men boude rekening met de in het spoorweg net belegde millioenen. Ons geslacht moet evenwicht scheppen tusschen spoorweg en motor verkeer. Voorloopig is nog aca demisch de vraag, of op den duur de spoorbanen moeten worden opgebroken en door wegen voor motorverkeer moeten worden vervangen. De spoorwegtekorten nioeten verdwijnen want dat wordt werkelijk, eemonboudba- ren toestand. Er zullen yWsteffen worden gedaan om de kapitaalslasten der spoor wegen te verlichten en om het'geheel der fkiancieele lasten van het spoorwegbe drijf onder het oog te zien. Men moet den toestand verbeteren door grootere frequentie en snelheid op lange afstanden, door vervanging van stoomlo comotieven door Diesel of electriscbe mo toren enz. Spr. zal met krachtige hand ingrijpen, omdat dit onafwijsbaar noodzakelijk is Hij vraagt daartoe de medewerking der Kamer, (Sociale Zaken) keurt de heer K u p e r s (S-D.) af de ver mindering van het percentage van 't loon van 80 op 70 bij de uitkeeringen volgens de ziekte- en de ongevallenwet. Sommige bedrijfsvereenigingen zullen 80 pCt. blij ven geven. Er zal een verwoede concur rentie ontstaan tusschen de bedrijfsveree nigingen. De Kamer keure de voorgestelde verlaging niet goed De heer Smeenk (A.R.) heeft ernsti ge bezwaren tegen het voorstel. Waar het loon laag is, is een ziekte-uitkeering van 70 pCt. een klein bedrag. De minister ne me de paragraaf terug. De heer Joe k es (V D betoogt, dat de kosten van het bedrijfsleven slechts weinig minder worden door het voorstel. En het is niet billijk en niet goed, in de zen tijd de ziekte- en ongevallenwetsuit- keeringen aldus te verminderen. De heer Loerakker (RK schaart zich bij de vorige sprekers, die bezwaren hebben geopperd. De heeren Bakker (C.H.) en Van Houten (CD) spreken in gelijken geest. De heer Kortenhorst (RK.) zegt, dat het bedrijfsleven haakt naar verlich ting van vaste lasten. Maar op het oogen- blik worden allerlei belastingverzwarin gen voorgesteld. Moet de verlichting van lasten dan worden gezocht in een voorstel als nu behandeld wordt? De minister trekke het in. Maar hij ga na, hoe wel be zuinigd kan worden op de sociale verze kering, zonder dat op de uitkeeringen be knibbeld wordt De heer De Visser (CP.) bestrijdt het regeeringsvoorstel. De min. van Sociale Zaken, de heer Slingenberg, zegt, dat hij helaas niemand kan danken voor steun aan het ▼oorste.l (Gelach). Men heeft gezegd, dat dit voorstel niet in het bezuinigingsontwerp thuis behoort, maar het voorstel brengt een besparing op de Rijksuitgaven. De staat betaalt f 170.000 aan ziektepremie over 81/* mil- lioen gld loon Het voorstel bespaart 20 a 25 duizend gld. op de Staatsuitgaven Dit is niet zonder belang, al staat of valt het budget er niet mee. Tegenover den heer Kupers handhaaft spr. de in de me morie van antwoord gegeven cijfers. De besparing op de premie als gevolg van het voorstel 10 pCt. De heer Kupers zei, dat men dit moest deelen tusschen werkgever en werknemer. De heer Joekes zei dit ook tot spr.'s verbazing. Men moet het bedrag zien als een eenheid, verband houdende met het loon Onze ziekengeldregeling is gunstig. Er is geen land in Europa, geen land in de wereld De heer De Visser (C.P.): Gij ver gist u! (Gelach). Minister Slingenberg geeft toe, dat de Russische wetgeving hem niet tot in bijzonderheden bekend is. (Vroolijk- heid). Er is geen land, waar de regeling zoo gunstig is als hier. 's Heeren Korten- horst's denkbeelden wil spr. gaarne orer- Daar m de Kamer bezwaren bestaan tegen verlaging van de lage uitkeeringen en daar de regeering prijs stelt op gemeen overleg met de Kamer, neemt zij het on derdeel op het oogenblik terug. Maar het denkbeeld van het regeerings voorstel wordt niet losgelaten. De lage loonen zullen dan gespaard worden. invaliditeitsverzekering De heer Kupers bestrijdt het voorstel om den staat voor vijf jaren te ontheffen van de verplichting tot storting der be staande annuïteiten, die tezamen 44 mil- lioen bedragen. De heer Smeenk (AR.) wil zoo lang mogelijk vasthouden aan het kapitaalstel sel, dat de grootste zekerheid geeft en voor het sociaal-ecdnomische leven van ons volk van gewicht is. Tegen het voor stel der regeering kan spr. zich niet ver zetten, omdat hij niet weet, hoe de mil lioenen anders zouden kunnen worden verkregen. De min. van Sociale Zaken, de heer Slingenberg zegt, dat een jaarlijksche storting van 45 millioen voor het regeeringsbudget te bezwaarlijk is Al leen daarom stelt de regeering een tijde lijke ontheffing voor. De heer Kupers noemde het voorstel met alle rechtvaar digheid in strijd, maar er is geen sprake van aantasting van de rechten der verze kerden De regeering wil alleen een ande re financiering, bij wijze van proef, voor vijf jaar. Het aantal millioenen, dat er °P het oogenblik in de fondsen is. blijft in tact "en zal zelfs nog eenigszins stijgen. De rechten der verzekerden liggen in de in- validiteits- en ouderdomswetten veran kerd. V*or vermindering van uitkeerin gen is dus in elk geval een wet noodig- Maar de regeering is geenszins voorne mens, ze in te dienen. De Kamer keurt de paragraaf goed. Het wetsontwerp komt in stemming. De heer Lingbeek (HG.) verklaart, niet voor het wetsontwerp te kunnen stemmen De heer Aa'berse heeft hem de handen vrijgemaakt door zijn verklaring. zoodat het kabinet geen gevaar loopt. (Ge lach). De Kamer keurt het wetsontwerp goed met 51 tegen 23 stemmen. Tegen: S.D.A. P., CP en de heeren Lingbeek (hg.), Arts (R.K.V P.) en Van Houten (c.d.) Nadat de Kamer een aantal kleine wets ontwerpen had goedgekeurd is zij, tot derp bijeenroeping, uiteengegaan DANIE THERON, DE ONVERSAAG DE BOERENVERKENNER. Door DR. G. S. PRELLER. Danie Theron is ontegenzeggelijk de beste verkenner geweest, dien de Boeren tegen de Engelschen hebben gehad. Hij paarde de voortvarendheid van den offi cier aan de voorzichtigheid van den aan voerder van een handjevol mannen tegen een overmacht, In den Boerenoorlog heb ben duizenden mannen zich doen kennen als helden, die geen vrees kenden. Theron was een van de besten onder hen. Hij bezat al de hoedanigheden, die den goeden verkenner kenmefken. Hij was een uitstekend ruiter, een schutter met een doodelijk schot, een man, die in de groot ste gevaren zijn koelbloedigheid wist te be waren. Met een enkelen oogopslag overzag hij een situatie; met verbazende snelheid zag hij in, wat hem te doen stond en han delde daar onmiddellijk naar, zoodat hij zijn mannen het grootste vertrouwen wist in te boezemen. Hij werd aangevuurd door de groote va derlandsliefde, die in hem brandde. Hij was geheel toegewijd aan de zaak van zijn land en volk en diep er van overtuigd, dat de Boeren het recht aan hun zijde hadden Daarvoor heeft hij ook tenslotte zijn jong en veelbelovend leven geofferd. Danie Theron is geboren in Kaapstad en heeft zijn kinderjaren doorgebracht en school gegaan op Tulbagh. In 1889 legde hij met lof het examen af voor middelbaar onderwijs, aan de normaalschool in Kaap stad. Een tijdland heeft hij onderwijs ge geven in Fauresmith In 1892 begon hij een boerderij in Zoutmansberg. In Febru ari 1893 liet hij zich inschrijven voor het ambt van procureur, bij proc. G. T. Rabie te Pietersburg. In 1894 nam hij een werkzaam aandeel aan den oorlog tegen Malaboch en Ma- goeba, in den loop waarvan hij blijken gaf van groote onverschrokkenheid. Hij zou in Pelgrimsrust beginnen, toen hij, eind December 1896; in Pretoria was en de Jameeon-inval plaats had. Na afloop daarvan vestigde hij zich als procureur in Krugersdorp. Hier ergerde hij zich op een dag zoodanig aan een ar tikel in de „Sjtar", dat hij den trein naar Johannesburg! nam en den redacteur een lichamelijke ajstraffing toediende. Hier voor werd hij beboet met 20 welk be drag door het publiek in de rechtzaal bij een werd gebracht en voor hem betaald, waarop hij een cheque voor hetzelfde be drag aan het ziekenhuis schonk. Dit is de man, dien wij in den Boeren oorlog een groote rol zien spelen als ver kenner. Er was geen schildwacht of pa trouille, geen regiment of zelfs geen ge- heele legerafdeeling, die hem kon verhin deren om door te dringen tot waar hij zich had voorgenomen te komen. Hij aarzelde nooit, wanneer het er op aan kwam, de zaak van de Boerpn te dienen Het is dan ook geen wonder, dat zijn dood een onher stelbare slag faeteekende voor de Boeren- commando's. Een van zijn eerste en voornaamste bravourstukken waardoor hij de aandacht op zich vestigde als onverschokken ver kenner en leider, vond plaats kort voor do overgave van Generaal Cronjé aan de Modderrivier, in het begin van 1900. Bjj die gelegenheid wist hij dwars door de le germacht van Lord Roberts te sluipen, om rapporten van Generaal De Wet aan Ge neraal Cronjé bij Paardeberg te brengen en daarna met de berichten van Cronjé aan De Wet langs dienzelfden weg terug te Dit geschiedde op 26 Februari 1900. Ge neraal Cronjé, die zich in de vorige oor logen van de Republiek een welverdienden naam had verworven en destijds algemeen „de leeuw" onder de Boerengeneraals werd genoemd, was met ongeveer 4000 man gedurende tien dagen bij Paardeberg aan de Modderrivier omsingeld door de Engelschen, onder Lord Roberts en Lord Kitchener, die een legermacht van 00.000 man onder hun bevelen hadden, bestaande uit 'cavalerie, infanterie en artillerie. Tien dagen en nachten achtereen was Cronjé er in geslaagd, zich deze overmacht vari het lijf te houden, hoewel zijn bewe gingen ten sterkste werden belemmerd door het groote aantal vrouwen, dat zich in z legerplaats bevond. In dat stadium van den oorlog lieten de Boeren-aanvoerders veel toe, dat de. vrouwen van de mannen te velde onder hun bevelen bezoeken af legden in het kamp; en Cronjé had den naam, dat hij in dat opzicht nog meer door de vingers zag, dan anderen, wat hem dan ook later niet ten onrechte is verweten. De Engelschen beschikten over 100 stukken geschut, die tien dagen lang het Roerenkamp onder vuur namen en het letterlijk VK1JPAB 4 OCTOBER 1935 MUSSOLINI'S POSITIE. Mussolini doet zich kennen Als een ware dolleman Die zich inbeeldt dat hij desnoods Elkeen ringelooren kan. Maar Italië's dictator Slaat de plank hier leelijk mis, Daar hij toch nog steeds geen Europeesch dictator is. Menig schimpschent adresseerde Hij reeds aan den Volkenbond, Terwijl hij aan Groot Brittan je Halve dreigementen zond. „Wee hem, die mij durft weerstreven!" Zoo roept hij, naar allen kant, Want dit kan de oorzaak worden Van een grooten wereldbrand. Zal Italië dan werkelijk De brutaliteit begaan Om zijn roofbeluste handen Aan het zwarte land te slaan? Velen zien nu reeds een oorlog Als een onontkoombaar feit. Anders ware het gedaan met Mussolini's waardigheid. Als Italië gaat rechten Staat het echter gansch alleen. Naar hot Volkenbondsbeginsel Wordt het: allen tegen één En al zullen dan de sancties Enkel economisch zijn: Onder zooveel tegenkanting Wordt Italië's macht wel klein. Het ergste was misschiet wel, dat Cronjé geen ammunitie meer had voor zijn eigen grof geschut, terwijl de stellingen, die de Engelschen hadden ingenomen, buiten het bereik van hun Mausers lagen. Het laatste van de rijf kanonnen, waarover hij nog beschikte, werd den vijfden dag door een Engelsche granaat getroffen. Alle paarden en het grootste deel van het vee was door het Engelsche vuur ge dood en verspreidde een verpestende lucht onder den invloed van de verzengende zonnestralen der Zuid-Afrikaansohe zon. Tenslote kon men ook de lijken van de ge- doode mannen niet meer begraven. Het drinkwater was besmet door de cadavers, zoodat de toestand met recht wanhopig nföcht worden genoemd. Zoo stondpn de zaken, toen Danie The ron zich aanbood, om te trachten door te dringen tot de belegerden, ten einde een poging in h'et werk te stellen, om samen werking tot stand te brengen tusschen de mannen ran De Wet en Cronjé, achter de Engelsche troepen. De Wet zou een voor uitspringende positie achter het leger van Lord Roberts innemen, waarop Cronjé zich met zijn mannen door het Engelsche le gerkamp heen moest slaan; hij kon zich dan verder uit de voeten maken, terwijl De Wet met zijn troepen de Engelschen in bedwang hield. Des middags ging Theron op weg, te ►et. Hij trok bij daglicht zoo ver als hij Hon. zonder de aandacht van de Engel schen op zich te vestigen; toen legde hij zich plat op den grond en wachtte de duisternis af. Vóór hem strekte zich een eindelooze rij van wachtvuren uit, waar voor hij de schaduwen der schildwachten zag bewegen. Zij liepen af en aan, af en aan, zoodat hij nergens een gat zag. om door te kruipen, in den meest letterlijken zin. Zijn handen en knieën waren al deer lijk gewond door de dorens en de puntige steenen, waarover hij zich een weg had moeten banen. Tenslotte nam hij het oogen blik waar, dat twee schildwachten het verst van elkaar verwijderd waren. Toen de eene man het verste eind van zijn baan had bereikt, en zich omkeerde, bevond hij zich eensklaps tegenover Theron, die zijn revolver op hem richtte en haastig fluister de: „Als je je verroert, ben je een lijk; laat me door naar het kamp van Cronjé, dan gebeurt er niets!" Een oogenblik aar zelde de man en maakte zelfs een beweging zijn geweer in den aanslag te brengen. Theron zette evenwel kracht bij aan zijn bedreiging door hem de revolver in de maagstreek te duwen, waarop de man eieren voor zijn geld koos en hem door liet. Eenmaal in het Engelsche kamp. kostte het hem weinig moeite om dit door te trekken; aan de andere zijde hield men niet zoo scherp de wacht. Zoo kwam hij bij Cronjé, wien hij het voorstel van De Wet overbracht. Deze pleegde overleg met zijn onderbevelhebbers, die echter niets voor het plan vloeiden. Nog eens probeer de Cronjé het, doch de menschen waren blijkbaar te zeer gedemoraliseerd. Theron vertrok met de boodschap aan De Wet, dat Cronjé een laatste poging zou wagen bij zijn onderbevelhebbers, en, als het eenigs zins mogelijk was, den volgenden dag een uitval zou beproeven. Met deze weinig hoopgevende boodschap ging Theron weer op pad. nu in tegenover gestelde richting. Deze tocht was veel ge makkelijker, daar. zooals gezegd, de lang zoo scherp niet was. Ook aan den kant van De Wet kwam hij zonder moei lijkheden door de wachtposten heen, daJar dézen natuurlijk niet verdacht waren op iemand, die uit hun eigen kamp zou trach» ten het kamp van De Wet te bereiken. De Wet bezette inderdaad den volgenden dag de afgesproken positie, doch nauwe lijks was dit geschied, of de onder-oom- mandanten van Cronjé staken de witte vlag nit Theron's heldhaftige onderneming had dus geen vrucht godragen. De over gave van Cronjé met zijn 4000 man heeft aan de zaak van de Boeren een slag toe gebracht, waarvan zij zich niet heeft we ten te heretellen. Ongelukkigerwijze viel deze capitulatie samen met de doorbraak van Butler in Natal. (Nadruk verboden.) w be lt lyddiefbommen bestrooiden, waking aan de zijde van Gronjé's kamp Groot-Anuners. Bij den heer T. Dam. «feegf. die zich belastte met het inzame len van oude rijw elbelastingplaatjes, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de T.B.C. vereen'gingen, zijn 561 plaatjes en een partij alver papier en capsules ingeleverd. Gevonden: een schroevendraaier. Inl bij den gem.-veldwachter. Voor het crisiscomlté. Hardinxveld. Op Zaterdag 5 October zal in deze gemeente door middel van een buscollecte en door dpn verkoop van hlomnpjels en vlaggetjes langs de huizen en op straat een inzameling worden gehou den ten bate van de plaatselijke afdeeling van het crisiscomité. De opbrengst komt ten goede aan die personen, die niet in gevolge de crisis-steunregeling worden ge steund en die in behoeftige omstandighe den verkeeren. B. en W hebben deze week bouw vergunning verleend aan de Ned. Herv. Kerk te Boven-Hardinxveld voor verbouw der kerk met bijkomende werkzaamheden: Aan den heer P. Schreuders is vergun ning verleend tot het verbouwen van een enkele tot een dubbele woning. Hardinxveld. Aan de meisjesvereeni- ging „Tabitha" te Boven-Hardinxveld hebben B. en W. vergunning verleend tot het houden van een loterij. Hei- en Boeicop. Het aantal schepen, dat de afgeloopen maand in op- en af- waartsche richting de Zwaanskuikenbrug door het Merwedekanaal passeerde, be droeg 3022 stuks In de maand Augustus daarvoor bedroeg dit aantal 3953; 'n ver mindering aldus van 933 schepen. De heer T. Bor werd de gelukkige bezitter van een kist prachtige notaris appelen als 2500ste bezoeker van de land- «n tuinbouw tentoonstelling te Vianen. De heer Th. G.< Wolfratt, brugwach ter op de Zwaanskuikenbrug, zal met in gang van 1 Januari 1936 om gezondheids redenen den dienst met pensioen verlaten. Dinsdagavond kwam de raad dezer gemeente in spoedvergadering bijoen met als eenig agenda-punt; aankoop „oude Rechthuis". Dit punt werd in geheime vergadering behandeld. Gevonden: een Psalmboekje. Inlich tingen bij de gem -politie. Scheilulnen. Mej. F. S Stoutjesdijk slaagde te Rottendam voor het eerste ge deelte van het analy Tl 7 7 VIERDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensclw Courant VRIJDAG 4 OCTOBER 1935 INSTALLATIE BURGEMEESTER C. L. SCHREUDERS. De plechtigheid te Benschop. Benschop. Woensdag is de nieuw be noemde burgemeester, de heer _C. L. Schreuders, op plecht'ge wijze geïnstal leerd. Spontaan heeft de bevolk ng aan de inhuldiging deelgenomen. Doordat er ook feestelijkheden zijn georganiseerd, wekte een en ander ook de belangstelling van velen uit omliggende gemeenten. Hoog van den ouden dorpstoren wap perde de Nederlandsclie driekleur en ook u t vele woningen werd gevlagd Het weer was tot half twaalf goed, doch toen kwamen al spoedig regenbuien, die even- Vel de feeststemming niet verjoegen. Een ongewone drukte op don weg kon digde des morgens na acht uur reeds aan dat er iets bijzonders zou gebeuren. Onge veer 60 ruiters, gekleed in wit overhemd met zwarte stropdas, waarover een oranje sjerp werd gedragen, terwijl het hoofd bedekt was met een witte pet. voorzien van een zwarte klep, galoppeerden over den weg in de richting .,'t Hemeltje want daar zou om 10 uur de nieuwe bur gemeester uit dp richting IJsselstein ar- riveeien. Talrijke belangstellenden bewo gen zich per rijwiel eveneens in die rlc"}~ ting, om van de verwelkom ng aan de grens'der gemeente getuige te zijn. Ook zagen wij per auto aankomen de wethou ders, de raadsleden en den gemeente-se cretaris, den heer Van Beusokom. Precies 10 uur naderden 6 auto's, waar in waren gezeten de burgemeester met mevrouw, familie en vrienden u't Huizen. De loco-burgemeester, de heer G. Brou wer, hield een korte redevoering, waarin hij den burgemeester hartelijk welkom heette in deze gemeente, terwijl een luid hoera U't de menigte opsteeg. Het mu ziekgezelschap „Onderling Genoegen" «peelde het „Wilhelmus", dat de menigte met ontbloote hoofden en in groote stilte aanhoorde. De feeststoet, welke werd geopend door ruiters, zette zich hierna in beweging in de richting van 't dorp. Het was een ware zegetocht. Terwijl men het dorp naderde, werd op het dorpsplein de schooljeugd van de 4 scholen onder lei ding van het personeel in W-vorm opge steld; op de dorpsstraat waren opgeste'd de verschillende plaatselijke vereenigin- gen, voorzien van hun vaandels en op- «chriften, terwijl de Burgerwacht het ge weer presenteerde. Omstreeks 11 uur betrad de burgemees ter het dorpsplein, gevolgd door familie en vrienden. Het wos eén ontroerend oogenblik, toen onder muziekbegeleiding de burgemeester werd toegezongen door ongeveer 300 schoolkmderen. Frisch en helder klonk het keurige gezang tot op verren afstand hoorbaar. De burgemeester betoonde zich zeer erkentelijk voor deze ontvangst en verzocht den kinderen ook een lied te willen zingen voor de Konin gin. Onder eerb edige stilte werd hierna het „Wilhelmus" gezongen. Daarna wan delde de burgemeester met den gemeente raad naar de 0. L. school langs een eere- wacht van vereengingen. Aangezien het gemeentehuis met de betrekkelijk kleine raadszaal voor dit doel zich niet leende, was het benedenlokaal van de school in gericht als vergaderzaal en door groen en bloemen feestelijk versierd Daar waren oa. de burgemeester van Montfoort, de heer Kemme, die van IJsselstein de heer Mr. v Abbink Spaink en die van Lopik c a. ade heer Oldenhof, voorts de heer Hoo- genboom, burgemeester van Vianen, de heer Egberts, burgemeester van Hu zen, de secretaris dier gemeente met gemeente- personeel, de heer Roovers, oud-gemeente secretaris van Amsterdam, voorts pastoor Benschop, verschillende gemeente-ambte naren van hier enz enz. Te half twaalf opende de loco-burge meester, de heer Brouwer, de openbare vergadering met gebed, waarna de secre taris het kon'nklijk besluit van 13 Sept voorlas, houdende de benoeming van den heer Srhreudere tot burgemeester dezer De voorzitter verzocht wethouder Roe- teveld en den secretaris den nieuwen bur gemeester binnen te le den. Rede van wethouder Brouwer. Nadat aan dit verzoek was voldaan, «prak wethouder Brouwer, loco-burge meester, als volgt: 't Is juist zeventien weken geleden, dat uw amb'svoorgangor het tijdelijke mot het eeuwige verwisselde. Thans mogen wij u, mijnheer Schreuders, instelleeren als bur gemeester en gaat u in ons gemeentelijk leven ,een eerste plaats 'nnemen. Na da gen van spanning, wie toch wel onze bur gemeester worden zou, kwam eindelijk het bericht van uw benoeming. Dat wij be langstellend waren iels naders van den benoemde te vernemen, lag voor dc hand Doch daar zorgde de pers voor, die ons uitvoer'g inlichtte omlrent uw loophaan en werkzaamheden, zoodat wij uw komst met goede verwachting konden tegemoet ziep. Ook de aanwezigheid van uw fam'lie vrienden en kennissen, die u zoo noode missen, is geen slecht leeken. Ik roep U dan met Mevrouw een har telijk welkom toe in onze gemeente en hoop dat gij met de Uwen U spoedig zult thuis gevoe'en, ja, zult kunnen zeggen te midden Uws volks te wonen. En wanneer ik dit zeg, doe ik 't niet alleen namens mijn collega-wethouder en den secretaris, doch namens den geheelcn raad en de ingezetenen, die wij vertegen woordigen De koninklijke onderscheiding die u te beurt viel, zal uw leven op een ander ter rein zetten. Gij zult vanaf heden als een onzer de belangen onzer gemeente hebben te behartigen, ja, als eerste burger de le ding aan 't gemeentelijk leven hebben te geven, 's Verblijdde ons te vernemen, dat we in U een persoon kunnen zien, die met de moeilijkheden op financieel terrein zij het dan in een andere kwaliteit leeds hebt kennis gemaakt. Want hoe wel onze gemeente nog niet geheel nood lijdend mag worden genoemd, toch baart bij de ontwrichting van het maatschap pelijk leven de toekomst zorg, te meer, waar werkverschaffing en werkloozenzorg voortdurend de aandacht en geld vragen. En vragen we ons wel af: „Wat zal het worden?" al is het dat wij leven in de wetenschap dat God regeert en zonder Zijn wil niets geschiedt. Een uiterst voorzichtig beleid is dan ook ten zeerste geboden! Wij hopen, dat gij moogt begrijpen, dat gij een instrument zijt in Gods hand om de gemeente te be sturen en te leiden. Want als burgemeester krijgt u ver schillende zaken zelfstandig te beslissen Doch daarnaast is 'er veel voor het college van" B. en W. om af te hande'en of voor te bereiden om in de raadsvergadering zijn beslag te krijgen. Voor het welzijn der gemeente zult u van ons als wethouders alle medewerking hebben. Wij hopen dat cle vergaderingen van het college van B. en W. zich door een prettige geest zulten kenmerken. Wij zullen het n et altijd eens zijn, wat ook niet behoeft, doch ajs bij ons allen het welzijn der gemeente voorop staat, dan zal er toch wel sprake kunnen zijn van een eenparig optrekken, al is het, dat wij van onze meening iets moeten prijs geven. Een eenparig optrekken van B. en W. kan niets anders, dan de behandel ng der zaken in de raadsvergadering ten goede komen. Moge gij dan wijsheid en kracht ont vangen om de vergaderingen van het col lege en van den raad zoodanig te leiden, dat ook in de openbaring naar buiten haar waardigheid blijve. Geve God de Heere u dan wijsheid en verstand, om de taak, die op U r verrichten tot Zijn eer en tot welzijn on zer gemeente en doe hij U waardiglijk wdndelen in de roeping waarmede gij ge roepen zijt. En hiermede verklaar ik u als burge meester dezer gemeente geïnstalleerd en draag het voorzitterschap van deze ver gadering aan u over, terwijl ik u verzoek mij toe te staan u te sieren met het tee- ken uwer waardigheid. Hierna hangt de loco-burgemeester den heer Schreuders den ambtsketen om. De heer Schreuder voert daarna het woord: Redt van den burgemeester. Spr. uit allereerst zijn dank voor zijn benueming jegens de koningin en den mi nister van b nnenlandsche zaken en ten slotte aan allen, die door hun aanbevelend woord of geschrift zijn sollicitatie hebben gesteund. Toen ik, aldus spr onlangs onder het aanroepen van Gods Heil gen naam ge zworen heb, de belangen dezer gemeente met al mijn vermogen te zullen voorstaan en bevorderen, was er dankbaarheid en vreugde in mijn gemoed. Dankbaarheid je gens God, die dit alles heeft bestierd, vreugde omdat ik geroepen werd tot het moe lijke, maar heerlijke ambt van bur gemeester, moge het zijn van burgervader uwer gemeente. In deze moeilijke tijden, waarin aller aandacht zich veelal concentreert op de stoffelijke zijde van de vragen, die onzen tijd beroeren, blijven de oogen vaak ge sloten voor de geestelijke zegen, waar voor wij dankbaar belmoren te zijn. Ik wensch te doen, wat mijn plicht is; dat wenschen wij allen, gij en ik. Want alleen, als wij allen dien pl cht goed ver staan, kan mijn verhouding tot u, raad, goed zijn. Wij mocteö bez'eld zijn met het verlangen om het waarachtig welzijn van de gemeente te bevorderen. Daar onder vcista ik allereerst dc handliav'ng \an de Christelijke grondslagen in het maatschappelijk leven van ons dorp. Ons spreken, beraadslagen en beslu ten in de raadszaal moet daaraan ondergeschikt zijn. Ik geef u de verzekering er naar te zullen streven, de verdere besturing van de gemeente te zullen blijven laten rusten op dien geestelijken ondergrond. Raad van Benschop, ik reken daartoe op Uw vollo medewerking. Laat ons ook trachten de op de bevolking drukkendi* zware lasten te verlichten. Ik hoop van harte, dat gij u aan mijn leiding, die on- partijdig zal zijn, zult onderwerpen. Met u, hoeren wethouders, verlang ik niet anders, dan vertrouwelijk en aange naam samen te werken Laten wij elkan der steunen in het werk dat ons is opge legd. Ik- zeg u beiden hartelijk dank voqr de wijze, waarop u mijn vrouw en mij, bij ons eerste bezoek aan de gemeente, nu 14 dagen geleden, zijt tegemoet getreden. Tot u, wethouder Brouwor, richt ik een spec aal woord van dank voor het vele, dat u als loco-burgemeester in de afge loopen maanden voor de gemeente hebt gedaan en voor de hartelijke woorden, die u als hoofd dezer vergadering zooeven tot mij hebt gesproken. Om mijn ambt naar behooren te kun nen vervullen, moet ik ook een beroep doen op u, geachte hoer secretaris. Wij zul'en veel samen moeten werken en ik verlang niets liever dan een vertrouwe lijk© samenwerking. Bij hoogere autori teiten heb ik vernomen dat de admini stratie der gemeente in orde is. Welnu, laat ons gezamenlijk werken, tot zegen van deze gemeente. Ambtenaren in d enst van Benschop, politie en werklieden, concierge van het gemeentehuis, gij allen kunt s'aat op mij maken, mits gij allen uw plicht doet en uw werk met nauwgezetheid en liefde ver vult. Burgers en burgeressen van Benschop, aanvaardt mij als uw burgervader. Ik ben tot u gekomen om te waken voor uwe rechten. Ik geef u de vrijhe'd bij mij om raad aan te kloppen, zoo dit noodig iocht zijn. Ik' weet, dat gij een ordelie vend volk zijt, wars van eiken revolutie geest, getuige uw groote burgerwacht. Wanordelijkheid, baldadighe d, haat je gens elkander, onrecht, het zij alles verre van u. Vergeet n>et, dat er eenmaal recht zal gedaan worden naar uw werken. De ontvangst, die mijn vrouw en mij hq de intrede in deze gemeente is te beurt ge\ allen, heeft mijn stoutste ver wachtingen overtroffen Ik zeg allen, dte daaraan hebben medegewerkt, hartelijk dank. Burgemeesters, ambtgenooten uit de omliggende gemeenten, ik dank u, dat gü hier zijt gekomen. De belangen der ge meenten in de Zuid-Westhoek zullen dik werf parallel loopen. Ik hoop, dat wü. in de boste verhouding voor de belangen onzer gemeenten bü onderlinge besprekin gen zullen mogen opkomen. De onvergetelgke jaren, in Huizen door gebracht, liggen achter mij. Een nieuw tgdperk vangt aan. Ik aanvaard mijn ambt niet in eigen kracht, maar in bid dend opzien tot God. Ik blijf Gods zegen afsmeeken over uwen en mijnen arbeid. Zonder Zgn zegen en bijstand is al ons werken niets. Moge het licht van een be teren tijd spoedig doorbreken.. Andere sprekers. Namens de R K. raadsfractie sprak nog wel houder Roeleveld, namens de A.R. fract e de heer Vermaal en vervolgens nog het raadslid Zwanenburg, die inzonder heid de belangen der landbouwende be volking bepleitte. Van de aangrenzende gemeenten sprak burgemeester Oldenhof zijn nieuwen col lega in hartelijke bewoord ngen toe, ver volgens burgemeester Egberts van Huizen, burgemeester Hoogenboom van Vianen, vroeger gemeente-secretaris van Huizen, die het zijne heeft bggedragen voor de vorming van den nieuwen burgemeester en de heer Roovers, oud-leoraar van den heer Schreuders, de heer Van Beusekom, gemeente-secretaris namens het gemeente- personeel en tenslotte de voorzitttr van de plaatselijke commissie voor de Zuidcrzee- steunwe' te Huizen, die nog een kort af scheidswoord sprak en dank bracht voor al den arbeid, verricht ten behoeve van de Zuiderzeevisschers. De nieuwe voorzitter sloot hierna de vergadering met dankcebed en nadat de eerewijn was rondgediend., verliet men het gebouw. Weer formeerde de stoet zich en onder muziekbegeleiding maakte men een tocht door het benedeneinde naar den Polsbroe- kerdam. Om ongeveer 3 uur arriveerde men weer op het dorp en na ververschingen gebru kt te hebben, werd van de receptie in het schoolgebouw een ruim gebruik ge maakt. Inmiddels werd te half vier een aan vang gemaakt met oen ringrijderg voor ruiters, waaraan prijzen zijn verbonden. Te 6.30 uur bracht de gem. zangver- eenig'ng „Excelsior" een zanghulde, waa:na de muziekvereen:ging nog eenige pittige marschen speelde. Te 7 uur had tot slot oen ringrijderij plaats op vers'er- de ftetsen, waarvoor eveneens prijzen worden uitgeloofd Zoowel voor de ring- rijderq met paarden als met fietsen stel de mevr. Schreuders een extra prijs be schikbaar. DE INSTALLATIE TE HOENKOOP Donderdag had h'er op luisterrijke wijze de inhuldiging plaats. Van het ge meentehuis en vele andere gebouwen wapperde de vlag en een ongewone drukte in onze ruim 600 zielen tellende gemeente was al vroeg in don morgen waar te ifamen Herauten te paard, schoolk'nde- ren met oranje op, raadsleden enz., gin gen naar de hun bestemde plaats, om den burgemeester, komende uit de richt'ng Un-echt, op te woch ten. Het punt van ver zamelen was achter in de Hoenkoopsche buurt, bij het z.g. Hoenkoopsche rijpad, hetwelk de verbinding vormt tusschen de Hoenkoopsche buurt en den Haastrecht- schen dijk. Tegen 11 uur werd hier do stoet, be staande u t 30 ruiters, de vrgwill'ge brandweer met den motorspuit, 4 amazo nes en eenige personenauto's geformeerd Om 11 uur arriveerde de burgemeester met echtgenoote en familieleden in twee auto's. Nadat de heer Hoogendgk, voorzitter der regelingscomm-ssie, den burgemeester en echtgenoote met eenige hartelyke woor den had verwelkomd, zette het muziek corps „Concordia" het Wilhelmus in. Langzaam kwam beweging in den stoet en trok men door de Hoenkoopsche Buurt v a den Meenlweg en langs den Provin cialen Straatweg naar het gemeentehuis. In den stoet bevonden zich ook al de school kinderen, gezeten in drie groote auto bussen, die voor het gemeentehuis u:t- stapten en den burgemeester op heldeien toon enkele liederen toezongen. De burgemeester, zeer onder .den indruk van deze zanghulde, betuigde den kinde ren in een korte toespraak zün hartelijken dank voor de aangvename woorden hem toegezongen en verzocht hen ook nog een vers te zingen voor de kon ngin, waarop met muziekbegeleiding de kinderen uit volle borst „Het Wilhelmus" zongen. Na een „Leve de Koning'n!" klonk het uit vele monden: Hiep, hiep, hoera! waarna de muziekvereeniging „Concordia" het „Lang zal zg leven" liet hooren. Nadat verversch ngen waren rondge diend, werd op den vervallen Provincialen weg een ringrgderg met paarden gehou den. Inmiddels sloeg de torenklok 3 uur en ving de raadsvergadering aan, waarin de burgemeester plecht g zou worden ge instal leerd. De raadzaal was voor dit doel prachtig met groen en bloemen versterd. Wethouder Verburg, tevens loco-hurge- meeSter, opende de vergadering met ge bed, waarna de gemeente-secretaris voor lezing deed van het Kon besluit, houden de de benoem ng van den heer C. L. Schreuders tot burgemeester dezer ge meente en van den brief van den com missaris der koningin, houdende het be richt, dat de vereischte eeden zgn afge legd. Op verzoek van den voorzitter le'dden de raadsleden, de heeren Vroege en Riet veld den nieuwen burgemeester binnen, waarop deze de voor hem bestemde zetel innam. Wethouder Verburg sprak hierna als volgt: Het is voor de geheele gemeente, maar inzonderheid voor den raad, een bigde dag, waarop de nieuwe burgemeester wordt ingehaald, dien we hier voor het eerst in de raadszaal mogen ontmoeten. Uit de belangstelling van de zgde van de Hoenkoopsche bevolking moge u het be wijs zien, dat zg meeleeft met hetgeen dezen dag plaats heeft. Het ambt van burgemeester is weliswaar mooi, doch ook moeilgk en vooral in dezen tgd. Laten burgemeester en raad trachten zich door de crisis heen te werken. Daartoe zal het noodig zgn, het oog te richten op Hem, die alles regeert en zonder W ens wil niets geschiedt en bij Wien we al onze nooden en behoeften kunnen bekend ma ken. De H. Schrift zegt: Indien iemand wgsheid ontbreekt, dat die ze van God begeere. U zgt de derde burgemeester dien ik als raadslid-wethouder leer kennen, doch ik hoop, dat u, met het oog op mgn hoogen leeftgd, voor mg de laatste burgemeester zal zgn. Ik hoop •dat, naarmate u meer bekend zult worden, u ook meer bem nd zult worden en dat u tal van jaren on der Gods zegen moogt medewerken aan den bloei van onze kleine gemeente. Hiermede verklaar ik u als burgemees ter van Hoenkoop geïnstalleerd en wensch u te versieren met het teeken van uwe waardigheid. De loco-burgemeester hangt daarna den nieuwen voorz tter den ambtsketen om en overhandigt hem den voorzittershamer. De burgemeester spreekt hierna een rede uit. Zooeven aldus spr., betrad ik voor het eerst van mgn leven uw vriendelijk, mooi gemeen'ehute. Liefelijk is het gelegen te- raidden van vette, welige weiden, bevolkt met het beste Hollandsche vee, bekend tot ver buiten onze landsgrenzen. Er is vreug de in mgn gemoed, dat ik geroepen ben te staan aan het hoofd van deze echte vaderlandsche gemeente. De burgemeester vervolgt dan zijn rede in denzelfden geest als hterboven onder Benschop vermeld en spreekt daarbg in het bgzonder wethouder Verburg toe. DE KLOKKEN TERUG! In den nacht van Zaterdag op Zondag eindigt de zomertijd. Men verzuime dus niet, Zaterdagavond de klok een uur terug te zetten. gemeenten als de onze, moet de weder* zgdesche belangen tegemoet komen. De heer Kemme, burgemeester van Willeskop en Montfoort, zegt, dat hij gisteren getuige was van de feestehjke in stallatie in Benschop en thans het voor recht geniet hier in Hoenkoop te zgn. De belangen mogen different zijn, samen werk ng zal dikwglé wenschelijk en ge boden zgn. Gisteren heeft te Benschop spr.'s col lega van Lopik iets opgemerkt, dat bij zonder frappeerde Even bracht hij on der de aandacht dat een stoet aanwezig was, om u uitgeleide te doen. Het geheele ambtenarencorps van Huizen was tegen- woord g. En ook de uitdrukking van mgn collega van Huizen: „Wij leveren u fat- soenlgk af aan Benschop" was veelzeg gend. Het heeft ons werkelijk getroffen dat u in Huizen een buitengewoon gezien persoori was. We zullen het maar zeggen, dat we het met U als collega, goed hebben getroffen. Collega, hartelgk welkom in deze ge meente! We zgn big dat we u uit Huizen hebben weggehaald! Nadat de secretaris nog eenige woorden van dank sprak tot den nieuwen burge meester, sloot de voorzitter de vergade ring. TE POLSBROEK. Polsbroek. Het was vanmorgen al vroeg merkbaar in ons anders zoo stille dorp, dat de sfeer van het alledaagsche leven zou worden onderbroken ©n dat bgzonderg dingen de aandacht hadden. De burgemeesters-vacature, op 5 Juni, zoo onverwachts ingetreden door het plot seling verscheiden van jhr. mr. P. W. C van der Goes, werd heden vervuld. Reeds vroeg werd vanuit de gemeente gebouwen de driekleur ontplooid, en dit voorbeeld werd later door alle inwoners gevolgd. Het dorp was in feestgewaad; behalve de oude, maar nieuw versierde eerepoort, die bg bijzondere gelegenheden nit haar vergetelheid naar voren wordt gehaald, waren op verschillende punten 'nog dri« eerebogen opgericht. Naarmate de tgd vorderde, kvram er meer gang in het werk. Een aantal „landelijke" ruitere, be- slaande uit de leden der burgerwacht met hun vaandel, en ook verschillende jonge lieden, die geen lid dezer instelling zijn, alsmede eenige jongelui met versierde rij wielen, begaven zich naaT den Dam. Om tien uur werd de nieuwe burge meester met zijn echtgenoote hier ver welkomd door de wethouders, de heeren G. Rgneveld, loco-burgemeester en L. Hoogenboom. Daarna «telde de stoet zich op. Dat er onderweg veel belangstelling was, laat zich begrgpen. Terwgl de paarden in een ring.op.liet dorpsplein geschaard stonden, werd den nieuwen burgemeester, d:e reeds door de raadsleden bij den ingang van het dörp verwelkomd was, een lied toegezongen, dat uit de kindermonden vroolijk opklonk. De burgemeester sprak de kinderen toe. Om half twaalf werd de raadsvergade ring gehouden, waarin de installatie pla*t« had. Wg komen daarop Maandag terug Oudewater's bel woord. De heer Van Doorninck, burgemeester van Oudewater, spreekt hierna ongeveer als volgt: Ik acht het een groot voorrecht, als buurman-collega, mgn hartelgke geluk- wenschen u aan te bieden. Van uwe 3 ge nieenten, waarvan gg thans burgemeester zgt geworden, interesseert mg Hoenkoop, vanwege haar geographische ligg'ng, het meest. In de eerste plaats ten opzichte van het onderwijs; de leerplichtige kin deren bezoeken allen de diverse scholen in Oudewater. In de tweede plaats de kerke lijke aangelegenheden; uwe inwoners be zoeken te Oudewater de verschillende ker ken .In de derde en laatste plaats de sa menwerking tusschen de politie in uwe gemeente en de mgne Thans is deze sa menwerking buitengewoon goed. Ik doe een ernst:g beroep op uw medewerking, om deze goede samenwerking te doen voortbestaan. £m goede verstandhouding Ammerstoi. Zaterdagmiddag vergadert do gemeenteraad voor behandeling *VMgd« volgende agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Verzoek van P. den Ouden om onthef fing van de bepaling der steunverleening betreffende het inwoner zgn met voorstel van B. en W. 3. Vaststelling uurloon loonarbe ders in gemeentedienst. 4. Ver zoek van A. F. de Blois om eervol ont slag uit zgn betrekkingen van bode, schoonhouder van het waagmecster en plaatselgke deurwaarder. 5. Benoeming leden der commissie van bijstand G.E B. 6. Benoeming van een lid der commissie tot wering van schoolver zuim. 7. Wgziging gemeentebegrpoting 1935. 8. Begroot'ng Burgerlgk Armbe stuur 1936. 9. Aanbieding begrootin^ G.E. B. 1936. 10. Aanb'eding gemeenle-begroo- ting 1936. 11. Verordening eischen be noembaarheid en bezoldiging veldwach ter. Var loting. Ammerstol. Zaterdagavond vindt in „Hot Gebouw" de trekking plaats van de verloting van de muziekver. „Excels:or". Na afloop der trekking worden de aanwe- z'gen in dc geWenheid gesteld een walsja te maken. Ammerstol. Zondag staan het voetbal lend publiek twee aard ge partijtjes te wachten. Eerst bindt A.V.V. 3 de strijd aan tegen Stolwijk 3. De krachten zullen niet veel verschillen, zoodat het aan spanning niet zal ontbreken. Daarna heeft de eerste ontmoeting plaats tusschen A. V.V. I en Oudewater I. Be:de ploegen 'heb ben tot heden in de eerste klasse G-VJB. een goed figuur geslagen. We zullen geen uitslag voorspellen, doch dat het krachts- veraclul groot zed zijn, geloot™ wij gitf.

Schoonhovensche Courant | 1935 | | pagina 4