ïsen Volkenbond weer! Italiaansche waren. /VEN Ontspanning in Europa. Nieuw offensief in Afrika verwacht. TE VEEL CRISISAMBTENAREN. AVRI"!! ompen tie Gouda. 600 overlijden. Aan het front. 07e JAARGANG Aóh i >sLau Ij tri. MAANDAG 21 OCTOBER 1935 Ho. 6572. 18 OCTOBER 1935 naar BESCHERMT DEN ANTWOORD K. OVERLEG GOE- I producten verboden; en Prae-historisch la is te bezichtigen eren is toegestaan 'VANGEN CTIE IN 70 gewond t ’t het, zijn (LAMPEN ndverlichting IDERS I I OEN” - Tel. 2459 binnenkort indstof voor auto- alle invoerver- ▼óór de econo- hebben gestemd, in te Het ?ênt maand tevoren ont- belang van het verdere mak zorgvuldig geheim jnhoven p. post 15 cents meer. van dan zal dit het De I.ed( den V niet oor- coördinatie-commissie te ALLE ITALIAANSCHE DEREN GEBOYCOT. Britsch-Italiaanscho overeenstem- zoowel als die tusschen Engeland hebben een groote gerust- SAMENZWERING TEGEN TURKSCH PRESIDENT. Tijdig ontdekt Te Ankara is een samenzwering tegen het leven van den president van Turkije, Kemal Ataturk, ontdekt. Het was reeds verscheiden dagen be kend dat eenige personen, die onbevoegd de Zuidelijke grenzen hadden overschre den, gearresteerd waren daar de verden king bestond, dat zij met voor den staat gevaarlijke bedoelingen waren gekomen De gearresteerden zijn naar Ankara over gebracht en daar aan een langdurig ver hoor onderworpen. Daarbij is komen vast te staan, dat de HIHJWSHAD VOORZUIDti0LLAND EN UTRECHT I SCH00NH0VEN5CHE COURANT I JTelef 20 Tel-Adres: Yannooten S. W. N. VAN NOOTEN. SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. I A BONNE’S, die zich san onze «dministrstie opgeven voor de verzekering, zijn volgens de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HA.VBANK te Schiedam, vaa QZinn Gu,den bÜ ‘«venslange Af} A Gulden bÖ QDfl GuJden b¥ OAA OuJden bV rerliee 1AA G“,den bij verlies Gulden bij veriies van eeo 4VVV ongeschiktheid. UUIF overlijden. JUV van hand of voet, faUU van een oog.IvV Tan een duim.UU anderen vinger. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling; voor Schoonhoven per 3 maanden 1.25; p. post f 1.50 Met verzekering grip vormen, welke schatten verslonden worden door dat ambtenarenleger met mooie auto’s, hengels, kaarten, biljart- queue. De meesten zijn tijdelijk benoemd, hetgeen zeggen wil: „voor den duur van de de cri sis", of met ander woorden: voor het leven. Ieder weet toch wel, dat, hetgeen men nog gemakshalve en uit gpwonnf© bestempelt met den naam v&n ..crisis”, in ’t geheel geen crisis, geen» tijdelijke inzinking is, maar een moeilijken, pijnlijken overgang naar een nieuwe samen hang. De omstandig heden, voortvloeiende uit die zich verande rende maatschappelijke verhoudingen, zul len van langen duur zijn en de benoemde en nog te benoemen-crisisambtenaren be hoeven zich geen zorgen te maken over werkloosheid. Wie zich echter wel zorgen maken, dat zijn de belastingbetalers, die met den dag het aantal ambtenaren zien groeien, waar voor zij de salarissen moeten opbrengen. Op ‘t oogenblik zullen we niet ver meer van de 10.000 crisis-ambtenaren zijn, maar bij eiken nieuwen maatregel en die komen ej dagelijks wordt dat getal uitgebreid. Dat er reeds veel te veel zijn, blijkt wel uit enkele voorbeelden, welke we hebben gegeven. Aan de regeering zal wel niet gezegd behoeven te worden, dat de tijd voor alle belastingbetalers te zwaar is om het moeizaam bijeengebrachte geld uit te geven voor hengelen, kaarten eo rijden in dure auto’s. Zoolang niet de geheele erisissteun va» onder tot boven herzien- kan worden, zoo lang men niet begrijpt in de wereld, dat in de wereld een waardeverandering van alle waarden zich voltrekt gn dat het niet mogelijk is, al geeft men nog zooveel cri- sissteun aan alle denkbare bedrijven, om den ouden toestand te handhaven, zoolang de regeering, dus alle crisisinrichiingen met den enormen aanhang van ambtena ren wil behouden, zoolang zou toch veel en veel strenger toegezien dienen te wor den, dat niet langer het uji de burgerij geperste geld, verkwist wordt De M'ng, *u Frankrijk hebben een groote gerust- Itelling verwekt te Genève. Ook daar zijn intusschen spijkers met «oppen geslagen. De zoogenaamde coördinatie-commissie, waarin alle 52 staten vertegenwoordigd *iin, die deel uitmaken van de conferen- tie der Volkenbondsstaten voor de sanc- «ebepalingen tegen Italië, heeft Zaterdag avond in een openbare vergadering alle verstellen der commissie van achttien bekrachtigd. Ze heeft daarmee beslist dat: 1. Alle invoer van Italiaansche waren behoort te worden verboden: uitvoer van een aantal nader ge- PREDIKANTEN IN VRIJHEID. Besluit van minister KerrL Het schijnt, dat in Duitschland de ker kelijke tegenstellingen worden overbrugd. Minister KerrI heeft een decreet uitge vaardigd, krachtens hetwelk alle discipli naire vervolgingen tegen de predikanten moeten worden opgeschort. De leiders van de confessioneels syhode verklaren in een proclamatie, dat, hoewel de nieuwe kerk- commissie, welke door minister Kerrl is ingesteld, teneinde het kerkelijk conflict bij te leggen wettig geen bevoegdheid heeft, zij de commissie toch erkennen, daar deze zich klaarblijkelijk ten doel stelt een eind te maken aan het gebruikên van geweld op korkeljjk gebied Alle pre dikanten, die in de concentratiekampen in Saksen waren geïnterneerd, zijn overeen komstig minister Kerri’s order vrij gela ten. i overschrijden van de jrkije en hun op zn hebben verleend. Oerzavas, die zich Zelf ter beschikking van den rechter van instructie heeft ge steld, beweert absoluut onschuldig te zijn. De zamenzweerders, wier leider Jahya heet, hadden handbommen, automatische pistolen en 300 patronen bij zich, complot is reeds een-- dekt maar in het bJ onderzoek, gehouden. In den loop van het onderzoek zijn nog negen personen uit Oost- Anatolië gear resteerd. Zij zouden met de vijf samen zweerders in relatie hebben ges’aan. Het staat thans va^t, dat de samenzwering buiten Turkije, vermoedelijk is. Syrië, is gesmeed, door een groep uitgewekenen, onder leiding van de gebroeders Etem, die reeds tijdens den onafhankelijkheids oorlog eigen benden hebben gevormd, om Ataturk te dwarsboomen. Toen zij zagen, dat hun pogingen mislukten, vluchtten zij uit Turkije en werden voor hun leven uit het land verbannen. Advertentiën: 1-6 regels f 1.80 elke regel meer 1 0.20; derde plaatsing halven prys. -Adver- tentién worden gratis ge plaatst in „De Go r cti mer”. We hebben eenigen tijd geleden mel ding gemaakt van de ergerlijke feiten, die zich hebben voorgedaan bij den „arbeid” van crisisambtenaren, die hun taak zoo opvatten, dat zij meenden met biljarten, hengelen en kaartspelen hun plichten te doen Het was slechts één geval uit de velen, en we vernamen dezer dagen weer een voorbeeld, dat aantoonde, hoe ten hemel schreiend wordt gemorst met het geld, dat met zooveel moeite wordt bijeen ge bracht en gespaard op noodzakelijke uit gaven. Een bewoner van het Stadionplein te Amsterdam zag op zekeren dag een mooie en dure automobiel op dat plein stoppen. Er stapten twee heeren uit, die bleven wachten. Een kwartier later verscheen weer een mooie en dure auto, en ook daar uit kwamen twee heeren, die zich bij het eerste tweetal voegden. Dat ging zoo door tot er acht mooie en dure auto’s waren aangekomen, elk met twee heeren. die zich gezellig onderhielden. Dat duurde tot er een negende auto kwam aanrijden, mooier en duurder dan de egrste acht. Daaruit stapte slechts één heer en deze werd door do 16 reeds aanwezigen eerbiedig begroet. Na een kort gesprek en eenige aanwijzin gen, stapte de laatstaangekomene weer in zijn keu ri gen wagen en reed heen, spoedig gevolgd door de 16 anderen, die in ver schillende richtingen wegreden. Hetzelfde schouwspel zag de bewoner van het Sta dionplein ’s middags, slechts met dit ver schil. dat nu de hooge chef niet verscheen en sindsdien zag de waarnemer de auto’s vrij regelmatig komen en verdwijnen. Hij ging op onderzoek, en vernam, dat de mooie auto’s met opeenvolgende nummers thuisbéhoorden bij een der crisisdiensten. Als men nu weet, dat het Eerste Kamer lid, de heer Van Rappard, eenigen tijd ge leden hfeeft medegedeeld, dat er op dat oogenblik ruim 7000 crisisambtenaren „werkzaam” waren en dat later'het Eerste Kamerlid De Ruyter heeft gemeld, dat al leen voor de berekening van den gewijzig- den melksteun weer 800 controleurs waren aangenomen, dan kan men zich een be- weg is zoo juist voltooid en kan door vrachtauto’s mot matige snelheid worden bereden. De Negus heeft voor den aanleg groote aommen besteed. DE 0NKWETSBAREN Vplgens een officieel bericht, dat te As mara is gepubliceerd, zouden sinds het begin van den Italiaanschen opmarsch de verliezen der Italianen in totaal 29 doo- den en 70 gewonden bedragen. De dooden zoo heet het, zijn één Italiaansch officier, vijf Italiaansche soldaten en 23 Askari’s. DE NEGUS BESCHERMT GRAAF VINCI. Leden van den als koppig bekend staan- den Wolamo-stam, die buiten de stad Ad dis Abeba zijn gelegerd, hebben Vrijdag een betooging gehouden nabij het paleis van Ras Desta en daarbij een dreigende houding aangenomen tegen graaf Vinei, die daar verblijf houdt. De keizerlijke garde moest worden ontboden om de po litie te versterken. De Negus heeft order gegeven ©en twintigtal betoogers te geese- len Na een week lang in het huis van den schoonzoon des keizers op drie mijl van Addis Abeba achter hooge muren onder strenge bewaking en dus geheel afgeslo ten van de buitenwereld te hebben door gebracht, heeft graaf Vinei de’ regeering verzocht, hem lectuur te willen zenden. De keizer heeft hem daarop een aantal Fran- sche tijdschriften toegezonden. Bij graaf Vinei bevinden zich slechts de militaire attaché, kolonel Calderini, de bedienden en voorts de bewakingstroepen. De Fran- sche gezant heeft hem een bezoek ge bracht en hem in goede gezondheid aan getroffen. De politieke hemel in Europa is de laatste dagen aanzienlijk opgeklaard. De oorlog tusschen Italië en Abessinië, was langzamerhand bijna uitgegroeid tot een Europeesch conflict, althans de atmosfeer in ons werelddeel was bezwangerd van spanningen en bedreigingen. De Italianen brachten een aanzienlijk leger op de been in hun aan Egypte gren zende kolonie Libye, waarop de Engel- schen reageerden door bijna hun geheele vloot in de Middellandsche Zee te con- centreeren en hun steunpunten Malta, Gi- braltal, Alexandria en Haifa te verster ken. Daardoor ontstond er in de Middel landsche Zee een spanning, die een groot gevaar meebracht voor een overslaan der vijandelijkheden van Oost-Afrika naar Europa. Die vrees deed Engeland steun zoeken bij Frankrijk en het feit, dat Pa rijs niet toeschietelijk was met een toezeg ging van hulp aan de Britsche vloot, voor het geval dat deze door Italië mocht wor den aangevallen, verwekte eveneens een onaangename wrijving, die vooral afbreuk dreigde te doen aan den arbeid van Ge neve, daar een gebrek aan eensgezindheid onder de voornaamste mogendheden de macht van den Volkenbond tegenover Ita lië ernstig zou schaden. FRANKRIJKS AAN ENGELAND. Vrijdagmiddag heeft echter Engeland het begeerde en geruststellende antwoord van Parijs ontvangen: Frankrijk heeft den gevraagden steun toegezegd, zü het on der eenige voorwaarden. Deze behelzen, dat: lo. geen blokkade of nieuwe Brit sche maatregel zal ten uitvoer worden ge legd zonder de formeele machtiging van den Volkenbond; 2o. Engeland geen nieu we maatregelen zal nemen zonder voor- iafgaande besprekingen met Frankrijk. Weliswaar geeft dit laatste voorbehoud Laval een groote macht in handen, doch het accoord is van groot belang voor de rust in Europa. VRUCHTDRAGEND TE ROME. Op deze tijding volgde een gunstig be ticht omtrent de resultaten van een on derhoud, dat Mussolini met Sir Eric Drummond, den Britschen gezant te Ro me, heeft gehad. Een oficrieel communiqué, dat daarom trent Zaterdag, in den loop van den avond te Rome en te Londen is gepubliceerd, meldt, dat DrummmrtL aan Mussolini op nieuw de verzekering heeft gegeven, dat 'de Britsche regeering allerminst van plan is in verband met het geschil tusschen Italië en Abessinië eenige actie te Onder nemen, die verder gaat dan haar ver plichtingen als trouw lid van den Volken bond met zich meebrengen, of verder dan de maatregelen waartoe de Volkenbon ds- statuten in overeenstemming met het Vol- kenbondsverdrag hebben besloten. Het communiqué maakt geen melding ♦an een vermindering der Britsche strijd krachten in de Middellandsche Zee, doch het schijnt, dat Engeland in verband met de verbetering der betrekkingen met Ita lië twee slagschepen van Gibraltar zal te rugtrekken. Bij den huidigen stand van zaken bestaat er echter geen mogelijkheid dat de Britsche strijdkrachten in de Mid dellandsche Zee tot haar vroegere sterkte •uilen worden teruggebracht. De Italiaansche regeering zal harer zijds zorgen, dat een einde komt aan of althans een pauze in de scherpe aanvallen op Engeland in de Italiaansche pers. noemde grondstoffen en Italië behoort te worden 3. de staten, die aan de sanctiebepalin- gen deelnemen, elkander wederkeerig steun moeten verleenen voornamelijk door de vermeerdering van elkanders invoer; 4. de commissie van achttien te Genève in permanente zitting bijeen zal blijven, om de uitvoering der genoemde besluiten na te gaan en eventueel nieuwe voorstel len aan de coördinatie-commissie in te dienen; 5. de voorzitter der ooördinatie-com missie, de Vasconcellos, de voornaamste documenten inzake het Italiaansch-Abes- sijnsche geschil met inbegrip natuurlijk van de aanbevelingen der coördinatie^com missie aan de niet Volkenbondsstaten zal doen toekomen met de mededeeling, dat de coördinatie-commissie gaarne alle me- dedeelingen zal ontvangen, die de Volkenbondsstatuten nuttig zouden deelen aan de coördinaticcommis. doen; 6. de coördinatie-commissie op 31 Oc tober weer bijeen zal komen, om den da tum van de inwerkingtreding der econo mische sanctiemaatregelen vast te stellen Bij de discussies over de voorstellen i van de commissie van 18. hebben de ge delegeerden van Albanië, Hongarije en Oostenrijk herhaald, dat zij aan de sanc- tiemaatregelen niet zullen meedoen. De gedelegeerden van Chili, Iran en Uruguay verklaarden de voorstellen aan te nemen, onder voorbehoud echter van een mogelijk afwijkend oordeel hunner regeeringen, na dat deze de kwestie grondiger zouden heb ben bestudeerd. Voorts hadden de gedele geerden van Zwitserland en ten deele ook die van Polen in de commissie van 18 reeds voorbehoud gemaakt over het ver bod van invoer van Italiaansche waren. Nadat de coördinatie-commissie alle bovengenoemde besluiten had genomen, sprak voorzitter De Vasconcellos de over tuiging uit, dat de conferentie een be- langrijke taak vervuld heeft in het belang van de organisatie der veiligheid door collectieve solidariteit. Hij verdaagde hier op de coördinatie-commissie tot 31 Octo ber, nadat Eden hem uit aller naam voor zijn voortreffelijke leiding had bedankt. EEN TEGENACTIE VAN ITALIË? Het gerucht loopt dat de Italiaansche regeering zou besluiten binnenkort een monopolie voor alle brai mobielen in te stellen en gunningen uit landen, die mische sancties h_ trekken zij hebben hun doel niet bereikt. De Ethi- opiërs houden den berg Moessali krach tig bezet, waardoor de vlakte van Aoessa wordt beschermd. De wilde Danakils ver giftigden de bronnen, zoodat het water voor de Italianen niet bruikbaar was. EEN ABESSINISCH OFFEN SIEF? Te Djiboeti ontvangen berichten, beves tigen, dat de Abessiniërs op het oogenblik voorbereidingen treffen voor een groot- scheepsch offensief op het Noordelijk front. De stoot van het Abessinische Noorderleger zou gericht zijn tegen de Italiaansche operatie basis Adigrat- Adoea-Aksoem. Reeds hebben zich, aldus luiden de be richten verder, ten Zuiden van de Webbe Dika, 250.000 man in sterke stellingen ge legerd- Zij wachten op de aankojnst der reserves, die thans van tal van punten uit de provincie Gojam en het Zuiden der provincie Tigre in geformeerde marschen het Noordelijk front beginnen te naderen. De onder bevel van Ras Kassa staande legermacht van 75.Q00 man, die allen uit Gojam afkomstig zijn, is reeds in de on middellijke nabijheid der hoofdmacht ge arriveerd. DUISTERNIS OPMARSCH. De troepenverplaatsingen blijven zich onder bescherming der duisternis voltrek ken. Zoodra de zon is ondergegaan en de plotseling invallende duisternis de activi teit der Italiaansche vliegers heeft ver lamd, beginnen de Abessinische bergen en bosschen te leven. Eensklaps wemelen zij van krijgers, die haastig hun wapens en proviand bijeengaren, zich onder com mando van hun Rassen opstellen en ver volgens wegtrekken naar het Noorden. Zooals zij daar door het woeste gebied, waarmede zij zoo volkomen vertrouwd zijn, door bergkloven, honderden meters diepe canyons en door bosschen, die voor blanken ondoordringbaar zijn, in gefor ceerde marschen voorttrekken, volkomen onzichtbaar voor eventueele vijandelijke vliegers, hebben zij veel weg van een ont zaglijk schimmenleger. DE OPMARSCH DER ITALIA NEN. Anderzijds hecht men in goedingelichte kringeq te Addis Abeba groote waarde aan dé berichten over een verhoogde ac tiviteit, die ook achter de Italiaansche linies in het Noorden valt waar te ne men. Men vreest namelijk, dat de Italiaan sche troepen wellicht hun opmarsch zul len hervatten, nog vóór het Abessiniache offensief is begonnen Zijn de Italiaansche voorbereidingen in dit opzicht eenmaal voltooid dan zouden de Abessiniërs nau welijks kans hebben, Adoea en Aksoem op den wat het oorlogsmateriaal betreft over machtigen vijand te heroveren. Vermoe delijk zal daarom het tijdstip van hot Abessinische offensief worden vervroegd. MAKALLE HET DOEL Reeds begint de druk der Italianen in den sector van Makalle, welke stad op omstreeks 100 K.M. ten Zuid-Oosten van Adoea is gelegen, grooter te worden. Zij rukken op langs de rivier de Soella; hun voorposten hebben reeds Adamesso be reikt, op ongeveer 30 K M afstand van Makalle. Telkdns weer vliegen Italiaan sche toestellen op geringe hoogte boven de dorpen in dit gebied, die zij aldus wordt te Addis Abeba verzekerd met hevig machinegeweervuur' en bommen be stoken. Van Abessinische zijde wordt ver klaard, dat 30 pCt. der bommen niet ont ploft; zij worden door de bevolking ver zameld en in het water geworpen. Bij een luchtaanval op Makalle zouden zestig personen zij^i gedood of gewond. EEN BELANGRIJKE WEG Volgens militaire deskundigen beoogt de opmarsch der Italianen in de richting van Makalle, toegang te krijgen tot den belangrijken weg van Noord naar Zuid, die van Addis Abeba over een afstand van ongeveer 400 KM. naar Makalle loopt. Bereiken zij dezen weg, die op bevel Haile Selassie is aangelegd, ut... van de grootste' beteekenis zijn voor welslagen van hun verdere plannen. HET NIEUWE OFFENSIEF OP KOMST. Alles schijnt nog steeds te wijzen op een komenden grooten strijd in Abessinië, vooral aan het Noordelijk front, waar intusschen tot nog toe de situatie weinig veranderd is. Zooals gemeld, is in het Noorden Ak soem in handen der Italianen, die verder Hausien bezet schijnen te hebben en nu op 30 K.M. van Makale schijnen te staan met de voorhoede van het leger, dat het op die plaats gemunt heeft. Daar bevindt zich vermoedelijk nog een Abessijnsche verdedigingsmacht, al is het niet zeker of men de stad zal trachten te behouden Hun hoofdlinie voor de verdediging in ’t Noorden blijft de lijn MegninaRas Das- dianAmba Aladji. Aan de Setit staan hier en daar nog losse groepjes Abessijn sche krijgslieden. BIJ DEN BERG MOESSALI Het dezer dagen vermelde feit, dat Abessinische troepen bij den berg Moes sali (ten N. van Fransch Somaliland) een vrij sterke Italiaansche colonne hadden weten af te snijden van het leger in Ery- threa, is uit Rome niet tegengesproken. Dat wees er reeds op, dat het bericht juist was en thans is dat bevestigd door ©en telegram uit Djiboeti. Het meldt dat thans na hevige gevechten, de Italiaansche co lonne, erin is geslaagd, in Erithrea terug te keeren. De Italianen rekenden erop, dat Ras Jajoe, dé sultan van Aoessa niet niet in slaaf zou zijn hen tegen te houden en dachten de Awafsje te bereiken en hier bij het water een basis te vestigen, doch bende een aanslag op het leven van den president in den zin had. De Turksche Nationale Vergadering heeft daarop met algemeene stemmen be sloten tot opheffing van de parlementaire onschendbaarheid van den afgevaardigde Ooerzavas uit de provincie Oerfa. Hij wordt ervan beschuldigd de samenzweer ders behulpzaam te zijn geweest bij het grens van Syrië naar Hn Inndropd onderdak Turkije en hun te 1

Schoonhovensche Courant | 1935 | | pagina 1