-Sr Plaatselijk Nieuws Rechtszaken Gemeenteraden Oudewatw. VRIJDAG 25 OCTOBER 1935 Een been oebroken. Ameide. De plaatselijke verpleegster, zuster van Bruijen is Donderdagmorgen, op den hoek Achterweg-FranaoLestraat, toen zij per rijwiel den Achterweg afreed in botsing gekomen met den landbouwer A. K*ool uit de Hoogewaard, die per rij wiel uil de Franscheslraal kwam Hoewel beiden zeer langzaam reden, was jje zus ter zoo ongelukkig bij de botsing te val len en brak een been, waarna zij bij den timmerman Diepenhorst werd binnenge dragen, waar dokter Van Straten uit Nieuwpoort de eerste hulp verleende en haar vervolgens naar het ziekenhuis te Gorcum vervoerde. Woensdagmiddag kwam ePn groote zcswielerauto van den heer S'ob uit Hil versum het dorp inri.den met de bedoe ling vanaf den Ouden!ijk de beneden Dam af te gaan Daarbij reed de auto het ijze ren paal'je bij bakker Lange rak uit den grond De schade is onderling geregeld. De bakkers hebben met ingang van Maandag den prijs van het wittebrood, zoowel als dien van het tarwebrood, met l cent verhoogd. Van den dijk. Arkel. Toen den landbouwer De Jong Woensdagmorgen den Rietveldschendijk uitreed met een kar beladen met mest. schrok het paard van een hem achterop rijdende auto, met het gevolg, dat het ge heel in den kant van den (}ijk terecht kwam. Het paard, eenmaal los zijnde, kwam in den boomgaard, maar de kar bleef in den berm zitten. Met den schrik kwam de heer De Jong vrij. Door het bedanken van den heer A. Jacobi als secretaris van de muziekver eniging is bij loting tusschen de heeren H. P. Verhoef en H. de Keyzer, die tel kens evenveel stemmen op zich vereenigd zagen, de heer Verhoef als gekozen ver klaard. Ter gelegenheid van haar 5-jarig bestaan bpudt de afd. Arkel .van den Bond van Jonge Liberalen Zaterdagavond een feestavond in café Van Steenis. Arkel. Heden- (Vrijdag) avond begint Ds. van Ewick met de ontwikkelings-cur- sus voor personen van 21 tot 25 jaar in de consistoriekamer der N. H. Kerk In den loop van dezen winter zal behandeld worden: De samenleving van onzen tijd De Volkerenbond en de sancties Libera lisme. Democratie. Socialisme. Klassen strijd. Oorlog en Vrede. Werkloosheid Gemis aan arbeidsvreugde enz. Hoog-Blokland. Bij den agent der ar beidsbemiddeling staan thans 15 werkloo- zen ingeschreven. De prijs der melk is met 1 cent ver hoogd, zoodat hij thans 8 cent bedraagt, gemeente f 36.25 opgebracht. Blinden-collecte. Langerak. De verceniging tol werkver schaffing aan hulpbehoevende blinden te Amsterdam (G) Plantage Middenlaan 64 deelt mee, dat evenals vor fe jaren ook dit jaar wederom gecollecteerd zal wor den voor de 150 blinden, die in de in richting tewerk zijn gesteld. De vereeni- ging streeft er naar den blinden in staat te stellen zch zooveel mogelijk in het maatschappelijk leven te kunnen hand haven. Om dit doel te bereiken, wordt aan de blinden voor hun arbeid een bescheiden loon uitgekeerd, waardoor zij in staat zijn voor zich en de hunnen te zorgen. De, collecte zal Maandag worden ge houden. Langerak. Ter bescherming van het riet gewas heeft de burgemeester aan de gebr. Mantkamp op hun verzoek, vergunn ng verleend ingevolge de Vogelwet tot het dooden. vervoeren, enz. van spreeuwen. In de ingelandenvergadering van den polder Langerak ter verkiez ng van •een hoof'- ngeland van dezen po'der voor het waterschap „De Overwaard" is de heer M de Vries hi i-ko'zen. De politie heeft tegen C. A. proces- verhaal opgemaakt wegens onrecht matig aanbrengen van gele-dingen op het I radio-distr butienet ter verkrijg ng en het bo'uisteren van radio uitzendingen. De gemeenteraad heeft in zijn laatst gehouden vergadering aan den heer C. van Camien een perceel grond aan den Nieuwpoortschenweg. den z.g. voorste L es dal, verkocht tot het bouwen van een woonhuis mp( garage Een verzoek daar toe heeft de betrokkene bereids bij B. en W. ingediend Meerkerk. Er is hier een jongelings- vereeniging opgericht op Ger. Herv. grond slag. Als leider is aangewezen de heer W. van Kekem. Eerlang zal een defini tief bestuur worden gekozen. De knecht van den smid B. kreeg bij het beslaan van een paard een slag van het ros tegen zijn hand, zoodat een gapende wond ontstond en geneeskund ge 1 hulp nood zake'ijk was De werkloosheid. Siiedrecht. Bij de gem. arbeidsbeurs waren de vorige week ingeschreven 1345 werkzoekenden Nadien werden opn'euw ingeschreven 64 werkzoekenden, terwijl 39 personen werden afgevoerd, zoodat op heden waren ingeschreven 1360 perso nen Op 23 October 1934 was dit aantal 1331. D. Gelderblom. t Sehelluinen. Op 72-jar gen leeftijd is overleden de heer D. Gelderblom, die vele jaren lid van den gemeenteraad is ge weest. „Volharding". Sehelluinen. Tot voorz'tter der zangver- eeniging „Volharding" s gekozen de heer J. Peelen, tot secretar s de heer G. Kroon en tot penningmeester de heer C. Ver schoor. B. en W. hebben aan deze vereeniging toestemming verleend tot het houden van een verloting, om het financieel tekort te dekken. Voetbal. Siiedrecht. Siiedrecht 1 gaaf naar Gor cum en speelt daar tegen S V.W Siie drecht 2 speelt 2 uur terrein Industrie weg tegen Fijenoord 3. Zondagsdienst apotheken. Siiedrecht Geopend: Apotheek van den Berg. Gesloten: Apotheek Hoogland. In de week van 28 Oct,2 Nov. ook geopend na 8 uur 's avonds en Zaterdag na 10 uur apotheek van den Berg. Wijngaarden. De afd van den bijz. vrijw. landstorm hield een ondcrllngen schietwedstrijd. Geschoten werd in 2 klas sen. Maximum aantal punten 100. De uit slag was voor de le klasse: le prijs G. Romeijn 97 p.; 2e pr. P. v d. Vlist 97 p., 3e pr. A. C. Baan 95 it, 4e pr. T. de Wit 94 p.; 5e pr. K. Koorevaar 94 p., 6e pr. P. A. Koorevaar Pzn 91 p. 2e klasse: le pr. Joh. Bouman 89 p., 2e pr. P. Koorevaar Wz. 88 p.: 3e pr G. P. Stuij 88 p.; 4e pr. J. C. de Wild 84 p.; 5e pr. E. van Eijl 79 p. MISDADIG OSS STAAT TERECHT. De moord op J. L. Hartogs. De Arr.-Rochtbank te 's-Hertogenbosch hield Donderdag haar vierde zitting ter berechting \an de misdaden der Ossche benden en haar aanhang. Het eerst stond terecht de 38-jarige Os- sche arbeider Petrus Wijnen, wien ten laste was gelegd, dat hij op 25 Dec. 1925 te Oss mej, een of meer anderen, na kalm overleg en rijp beraad, Johannes Lamber- tus Hartogs (Jan v. d. Mast) van het le ven heeft beroofd door hem met een mes te snijden en te steken. Verdachte geeft liet feit toe, doch ont kent. dat hij van tevoren het plan had be raamd om Hartogs van het leven te be- rooven H<j heeft in Pen driftbui gehan deld, opgehitst door zekeren Boeyen en nog een ander. Verdachte heeft Jan Hartogs twee ste ken toegebracht; toen deze dood op den grond lag is verdachte gaan vluchten Boeven en een ander persoon hadden Hartogs ook gestoken De inspecteur van de Ossche gemeente- j politie, de heer P. van Kempen, 'vond i Hartogs badend in zijn bloed en reeds dood Als tweede getuige wordt gehoord de ar beider J de Bie. Getuige: ..Ik heb aan de politie en aan den rechtercommissaris niet de waarheid verteld. Thans zal ik de waarheid zeggen." Hij vertelt dan, dat hij op den avond •an 5 December Hartogs is gevolgd, toen deze met Wijnen, Boeyen en Brandt een rafé verliet. Getuige had gezien, dat W Brandts met M Hartogs aan het vechten was. Wijnen was er ook bij en hield H vast. Later zag getuige, dat Brandts in de keuken van het café zijn mes afveegde Hij zei tegen getuige- „Ik heb Hartogs aan don grond gestoken." De gedetineerde arbeider nit Oss P H van Rooy verklaart gezien te hebben, dat j W. met open mes op Hartogs is afge- j gaan. Getuige deelt mede. dat W in 1932 bij bem is gekomen en hem heeft gezegd: Pietje houd je mond. Eisch: 8 jaar. De officier van justitie begint met te releveeren, dat vroeger 5 verdachten voor deze zaak hebben terechtgestaan, doch we- gens,gebrek aan bewijs door de rechtbank zijn vrijgesproken De officier acht voor bedachten rade "iet bewezen. Wel, dat ver dachte zich aan doodslag heeft schuldig gemaakt. Spr. eisebt wegens doodslag een gevangenisstraf vaa 8 jaar met aftrek van voorarrMt. De' verdediger vraagt ten aanzien van verjaring den gee6t der wet toe te passen en verzoekt clementie. Brandstichting. Wegens brandstichting op 11 Mei 1935 te Oss in de door haar en haar vader be woonde woning van A. T. v. d. Heiden heeft zich te verantwoorden de 27-jarige weduwe J. L. M. van Beuningen, van Heeswijk. De vrouw legt een volledige bekentenis ai. Zij verklaart het gedaan te hebben uit armoede. f De president: U hebt later nog een val- sche opgave van goederen gedaan, welke zoudeiï zijn verbrand. De verdachte geeft zulks toe. Inspecteur Van Kempen noemt haar een ongelukkige figuur. E I N D E L IJ K I Minister Deckers zal het baron-contract annuleeren en een onderzoek instellen naar de toestanden op het Landbouw-crisisbureau. WASSCHBN Onder invloed va'n de crisis, Ging de landbouw glad verkeerd, En om 't zaakje te doen draaien, Werd van alles geprobeerd. Maar ondanks al die probeersels Is de kleine boer verarmd, Terwijl hij. die 't dichtst bij 't vuur zat, Vaak het best zich heeft gewarmd. Zoo is het ook weer niet onze Varkenshouderij gegaan: De betreffende centrales Was veelal een luchtje aan. 't Resultaat is dan ook poovei: Varkensrneglers kijken zuur, En voor b'nn-Mvland's gebruik w Merd t varkensvleesch onmogelijk [duur Onze huidige minister Wil dat varken wassehen gaan, Om den klpinen hoer te helpen Aan een redelijk bestaan En voor den armsfen Nederlander Komt'er dan misschien een tijd, Dat de droom van vleesch te etpn Eind'lijk wordt tot werkelijkheid. Eisch één jaar met aftrek van voor-arrest De officier van justitie vindt termen aanwezig om een lichte straf op te leggen en eischt een gevangenisstraf van 1 jaar met aftrek van voor-arrest. De verdediger bepleit een voorwaarde lijke veroordeeling. Een jaar tegen De Snep gt- lischt. Vervolgens wordt berecht de za*k tegen den 48-jarigen arbeider H. van de Von dervoort, bijgenaamd de „Snep", verdacht van uitlokking van de inbraak door A. J. Hendriks (dikke Toon de Soep), Lamber- tus Voe (Bijs de Sijp), op 30 Mei 1934 ge pleegd, waarbij f 70 werd gestolen ten na- deele van het onderlinge doktersfonds. De officier eischt tegen hem een gevan genisstraf van 1 jaar met aftrek van be! voor-arrest. De verdediger, Mr. De Haas, bepleit in een krachtig pleidooi een voorwaardelijke gevangenisstraf. De inbraak bij d«n wijnhande laar. Als verdaeht van inbraak op 7 Mei 1933 bij den wijnhandelaar M W. M. de Louw te Oss, staat terecht de 34-jarige A. H de Louw De officier eiecht een gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden met aftrek van het voor-arrest, wegens medeplichtigheid en heling. De uitspraak in deze zaken werd b* paald op 7 November. VERDUISTERING DOOR POST. BEAMBTE. De Amsterdameche rechtbank heeft Woensdag behandeld de strafzaak tegen den adjunct-commies bij de posterijen t* Bussum. G A v. d W., beschuldigd van verduistering. In den loop van eenige ja ren heeft hij in totaal ruim f 1200 weg genomen uit de postzegelkas, die hij on der zijn behopr had. De man, die reeds eerder voorwaarde lijk veroordeeld is wegens heling, legde, toen het tekort werd ontdekt, e«n volledige bekentenis af In verband hiermede waren slechts, twee getuigen gedagvaard, die een korte verklaring aflegden. Verdachte herhaaldp zijn bekentenis. Hij had schulden en had 't eene gat m^t 't an dere gestopt. Verdachte, die geen verde diger had, beperkte er zich toe een briaf aan de Rechtbank over te leggen. De officier van jugtitie zei. dat van voorwaardelijke veroordeeling geen sprak* kon zijn Spr eisch te wegens verduiste ring in dienstbetrekking een gevangenis straf van negen maanden Uitspraak 6 November. HET HAANTJE OP DEN TOREN. Haast alle kerken hebben een haantje op den toren, dat dan met sen de windrichting aangeeft. Het is een heel oud gebruik, om zoo'n haantje op den toren te plan ten. Misschien is het wel een toe speling op den haan, die door zijn baaien het geweten van Petrus ge wekt heeft in den nacht dat hij Jezus verraden heeft Maar vóór onze Christelijke jaar telling bestond het „haantje op den toren" al. De haan was het zinnebeeld van #iet licht en de overwinning van de goede geesten op den booze, van de duisternis. Do haan verjoeg volgens de Oude Grieken de schaduwen ven den nacht. De Perzen beschouwden hem als 'de bewaker van de oude Ahri- man, die het licht en het leven schuwde Ahriman was ,.de scfiep- per wan den winter en van den O bij zooveel gevallen, heeft ootf h het Christendom de hei- denscho voorstellingen overgenomen m de haan is na het zinnebeeld van de overwinning van het Christe lijke Licht oi^er de duisternis van bei kattpfea. TEEKENEN BOEKEN BINDEN EN EEN BOEKEN STANDAARD. Wie van boeken houdt zal tot zijn spijt merken dat papier en karton vrij gauw kapot gaan de boeken heg nnen er dan erg leelijk uit te zien. Wanneer de omslag los gaat zitten, val len de bladzijden er uit. Wanneer je boe ken ingenaaid gekocht hebt, kun je zelf e«n steviger omslag maken Als kleefstof gebruiken we dan aardappelmeelstijfsel, want die maakt geen vlekken, houdt goed en is goedkoop! Om de omslag van je boek nu stevig te maken, neem je het harde kaft van een oud schrift, of een stuk 6tevig karton Die moet je nu in de vorm van je boek snijden, maar zoo, dat het wel een paar millimeter groover is dan dit laatste Wanneer je de omslug van je boek mei aardappellijm ingesmeerd hebt, drukken we hem flink om het boek, vegen het naar huit«n komende vocht weg en leggen het «k Aan in Ac ze tmluil &4 nr «zht zware boeken, in schoon wit papier ge wikkeld. Den volgenden dag knip je een stuk stof een of andere rest zij, 1 nnen, f'uweel zóó, dat het aan alle kanten een paar centimeter grooter dan het boek is. Je ziet op de teekening vóórop het voorbepld. De hoeken knip je in een gebo gen lijn weg. Ook moet je bij de rug niets laten uitsteken. De kanten, waar de stof wèl uitsteekt, sla je pas dan naar binnen om, wanneer je met de lijm gewerkt hebt. Om nu te maken dat je, wanneer je het boek open slaat, aan de binnenkant van de omslag geen rand stof aan de kanten ziet, plak je een stuk schoon wit pap er, dat n'et grooter mag zijn dan de bladzijden, eroverheen. Nu moet het boek weer een dagje r-ust nemen en je gebruikt eenige zware boe ken. Wanneer weer een dag verstreken is, open je het boek voorzichtig en je zult zien. wat stevig het nu in elkaar zitl Wanneer je geen stevige boekenplank hebt, dan maak je zelf een boekenstan- daard, die je met lijm en spijkers in el kaar zet. Wanneer je hat bovendien nog rroolijk verft, zul je eens z:en, hoe aar- d g het iel VOORBEELDEN VOOR MONOGRAMMEN Meisjes, borduren jullie wel eens mono grammen dooreengevlochten beginlet ters van iemands naam op zakdoekje-V Het is een gezellig werk Maar ten minste, dat sherinner ik me uit mijn eigen jeugd het is een nogal moe lijk geval, m au om aardige monogrammen te maken Meestal zijn ze of te lomp, of te fijn, waardoor Ze niet geschikt zijn om gebor duurd te worden Om het jullie wat dat betreft wat ga- makkelijker te maken, laat ik je h.eruaast een paar aardige voorbeelden zien. Het zijn de monogrammen van: Hieke Hennekemeu, Karei Prikkobeeu, Tomes Schiermonnikoog, Helena Klutgers, Amalia Walm nk m Reseda Groniuge*. VRIJDAG 25 OCTOBER 1935 Raadsvergadering op 8 October. Aan wezig alle leden De voorzitter, burgemeester van Door- n;nck, opent deze vergadering, waarna 't gebed en de notulen worden gelezen, wel- ""ke laatste onveranderd worden goedge keurd. Vervolgens doet de voorzitter me- dedeeling van een schrijven van den heer J P. van Doornen, dat hij bedankt als wethouder, teneinde op gemakkelijke wij ze een oplossing te bevorderen voor de in formaliteit, voorgekomen bij de wethou dersverkiezing De voorzitter stelt voor over te gaan tot het opnieuw benoemen van een wethouder. De heer Groeneweg maakt hier be zwaar tegen. Volgens spr. heeft de raad pas een half uur geleden de convocatie over dit punt ontvangen en spr. vindt dat in verband met.de daarvoor noodzakelijke berading een te korte tijd, volgens hem moet dit toch minstens 24 uur te voren bij den raad bekend zijn. De heer v. d. Lee ie dezelfde meening toegedaan en vraagt waarom nu van den altijd govolgden regel wordt afgeweken en zoo overhaast te werk moet worden ge gaan. De voorzitter antwoordt dat hij *t zeer noodrg acht, dat direct weder in de vacature wordt voorzien, ook met het oog op de afwikkeling van loopende zaken, welke zeer moeilijk door een onvoltallig college kan worden gedaan. De heer Roe lof s vraagt of de heer Van Doornen dan niet bereid is, zoolang zijn functie te blijven waarnemen, doch de heer Van Doornen antwoordt hier op ontkennend. De heer Schooijderwoerd vraagt of door het nu benoepieri van den wethou der voorkomen wordt, dat d« Itroon een ai tap raak in deze zfl,hk zal doen, 1 welk de voorzitter bevestigt De boer Groeneweg maakt or een voorstel van om met de benoeming te wachten, welk voorstel wordt verworpen met 6 tegen 5 stemmen Bij de stemming worden 6 stemmen uitgebracht op den hear Van Doornen an 5 op den heer Koe bergen. Op een vraag van den voorzitter e# de heer Van Doornen zij* benoeming aanneemt, antwoordt deze bevestigend, zoodat de inform&Iiateit nu ia hersteld. Varvolgens worden oa. voor kennisge ving aangenomen de goedkeuring door Ged. Staten van de kasgeldleening ad f 50000; een besluit van Ged. Staten tot vaststelling van de bedrijfsrekeningen, dienst 1933. De Stichting Zwembad Oudewater zond 4e exploitatie-begrooting voor 1936 in. De heer Vierbergen vraagt of het mogelijk ia dat de Stichting meer gelegen heid openstelt voor minvermogenden om tan goedkoop bad te nemen De heer v. d. Lee antwoordt als be stuurslid der stichting, dat is het afgeloo- Pen seizoen juist van de zoogen. goedkoo ps baden bijna geen gebruik werd ge maakt; hij ziet dus geen aanleiding om hiervoor nog ruimere gelegenheid te ge ven. De voorzitter zegt echter toe, dit ter kennis van de stichting te brengen Vervolgens wordt afgewezen een ver zoek van de wed. G. L. Geuting, om sub sidie in den door haar onderhouden auto- busdienst op het station. De heer r. d. Lee verwondert zich over een dergelijk verzoek, daar zelfs nog een pachlschuld staat te betalen. Spr. noemt bet de brutaliteit ten top gedreven om in deze omstandigheden nog een subsidie te durven vragen. De voorzitter antwoordt, dat de wed. Genfing in de meening verkeert niets schuldig te zijn, en dat de procedure hier over nog loopende is. B. en W. niet uitgeschakeld. Verder komt in behandeling het voor stel van den heer d. Lee, tot wijziging van het ambtenaren- en werkliedenregle ment, welk voorstel beoogt, alle benoe mingen door den raad te doen plaats heb ben en niet meer door B. en W. Dezen hebben hierover een prae-advies uitge bracht. De heer v. d. Lee protesteert tegen dit prae-advies, 't welk volgens spr een ver dachtmaking inhoudt, als zou hij iets wil len tegen de wet in. Hij maakt de opmer king, dat de voorzitter heel goed weet, dat zulks van hem niet mag worden verwacht maar dat het hem er alleen om te doen is den raad de grootst mogelijke bevoegdheid te geven en niet alles te moeten overlaten aan het college van B. en W. Spr. pil geen oude koeien uit de sloot halen, maar naar aanleiding van dit prae-advies toch wijzen op voorgekomen benoemingen, wel ke aan zeer vele ingezetenen aanstoot heb ben gegeven. De benoeming van den jong- sten ambtenaar ter secretarie is zonder oproeping van sollicitanten geschied en daar de benoemde de zoon is van den burgemeester, is dit volgens hem niet op zijn plaats. Toen indertijd een raadslid 't verzoek deed of zijn zoon op de secretarie werkzaam kon zijn, heeft de voorzitter dit geweigerd, omdat hij met zoons van raads leden geen al te beste uitkomsten had ge- bad, doch nu wordt zijn eigen zoon zonder •proeping van sollicitanten benoemd. Als Mrtijgenooten van den tegeuwoordigen wethouder Van Hoornen zeggen, dat deze nog rooier is, dan het zittend S D. A. P- raadslid, heeft hij het volste recht, geen vertrouwen in dat college te hebben. De voorzitter antwoordt dat de be noeming van zijn zoon zonder zijn invloed heeft plaats gehad en hij ook zijn stem daaraan niet heeft gegeven. De heer v. d Lee heeft geen motief genoemd, waarom hij die verandering in het reglement wenschte, en heeft nog geen ervaring, wat het tegenwoordige college zal presteeren, daar het nog geen benoemingen heeft ge daan De heer v. d. Lee zegt, dat de tegen woordige wethouders hem voldoende be kend zijn en hij kan het niet goedkeuren dat zij benoemingen doen. De heer Prins is gegriefd over de uitlating van den heer v. d. Lee, als zou de wethouder Van Doornen hog rooier zijn dan het S.D.A P.-lid; spr. (meent hier uit te moeten opmaken, dat dfl heer v d. 1-ee een S.D.A.P.-er beschouwt als iemand die uitgeschakeld moest worden. De heer v. d. Lee geeft den heer Prins den raad, voortaan beter te luisteren, daar spr. dit in het geheel niet heeft ge zegd; hij wil zich aan de feiten houden. Ook de heer Groeneweg zegt, dat hij het college van B. en W geen onbe perkt vertrouwen kan schenken. Het voorstel van den heer v. d. Lee om het college van B. en W. de bevoegdheid van benoemingen te onthouden wordt met 6 tegen 5 stemmen verworpen. Tegen stem men de heeren Buije, Van Doornen, Vier bergen, Moesman, Schoonderwoerd en Prins. De heer Groeneweg stelt vervol gens voor, het ambtenaren- en werklie denreglement in dien geest te veranderen dat in het vervolg bij het nemen van ver lofdagen deze worden gelezen als „dagen" en niet meer „werkdagen". Volgens spr. kan het nu gebeuren, dat een ambtenaar, die Zaterdagmorgen met verlof gaat en Maandagavond thuis komt, een halven dag verlof heeft gehad, wat volgens hem niet juist ie De voorzitter eegt toe dit punt in de vergadering van B. an W. te behande len. Nu komt aan de orde een voorstel van B. W., tot heffing ven een belasting eg 4e vermakelijkheden. In dit ontwerp rekening gehouden met de wensch, die destijds door de meer derheid der raadsleden is geuit, dat na melijk onder de werking der verordening alleen zouden worden betrokken de open bare tooneel- en bioscoopvertooningen, en dan nog voor zoover die niet door bona fide plaateelijke vereenigingen werden ge geven Ten aanzien van deze verordening merkt de voorzitter op, dat de meer derheid van het college van B en W. van oordeel is, dat de heffingen, zooals die oorspronkelijk waren voorgesteld, de voor keur verdienden, boven die thans werden voorgelegd. Slechts enkele vermakelijkhe den zullen nu wordfeft belast Het is d< vraag of de moeite en. kosten, aan de in vordering verbonden, wel voldoende zul len opwegen tegen de baten. Geen enkele plaatselijke vereeniging zal, behoudens het bepaalde ender art. 4B. ouder den werkingssfeer der verordenin gen vallen. Artikel 4B der verordening luidt: „De belasting wofdt niet geheven van vertoo ningen, welke geschieden door of namens in de gemeente Oudewater gevest gde bona fide vereenigingen, stichtingen, clubs of andere dergelijke instellingen, met dien verstande, dat ingeval vsn twijfel, de be- slissing aan B. en W. zal zijn. De heer Groeneweg had liever het oorspronkelijke plan vastgehouden. Spr. ia het met den voorzitter eens, dat de op brengst met de nu voorgestelde verorde ning voor de gemeente zéér wêióig zal zijn In dezen tijd zijn volgens hem alle vermakelijkheden een luxe en hij ziet er geen bezwaar in om die ten bate der ge meente te belasten. De heer Vierbergen houdt hierop een betoog, zoo vlug, dat het onmogelijk is, bij' te houdrtf, maar dat hierop neer kwam, dat hij sis warm voorstander van de sport, in bijzonder voetbal niet graag zou zien, dat deze ook werd belast. Spr. ziet in de sport een zedelijke verheffing van de jeugd, en zal zich verzetten, wan neer die door het opleggen van een belas ting zou worden bezwaard. Bij stemming wordt het voorstel van B. en W. met 8 tegen 3 stemmen aange nomen. Tegen de heeren Groeneweg, Buijs en Schouten. Hierop wordt de rekening van de ge meente over 1934 aangeboden De voorzit ter wijst als leden der commissie van on derzoek aan de heeren Schouten, Moes man en Roelofs De heer Roelofs wil zich hieraan onttrekken, daar volgens hom 't nazien van een dergelijke rekening betei kan ge schieden door personen, die speciaal boek houdkundig onderlegd zijn, doch op de verzekering van den voorzitter dat alle gewenschte inlichtingen ter secretarie zul len worden verstrekt, neemt ook hij de be noeming aan. Tot lid der commissie voor openbare werken wordt benoemd de heer Vierber gen, zulks in verband met het niet aanne men van zijn benoeming door den heer i Groeaaweg. Bij de rondvraag informeert de heer v d Lee naar de atraatbelasting en wijst nogmaals op den slechten toes and der bestrating van de Leeuweringerst raat. De heer Prins vraagt of er nu eens een begin kan woiden gemaakt met het aanloggen van het plantsoentje bij de Nutswoniugen. De bejr Vierbergen zag gaarne 'n verbetering in den slechten toestand van den Nieuwen Singel. De heer Groeneweg ziet gaarne een spoedige afdoening van een nieuwe rege ling van het autobussenstelsel. De heer Roelofs wijst er op, dat de oude openbare school zich in een toestand van verwaarloozing bevindt en ziet door de verschillende lekkages een groote re paratierekening in de toekomst. De voorzitter zegt toe, één en an der ter kennis van den voorziter van pu blieke werken te brengen De heer Schoonderwoerd zou zich gaarne op de hoogte willen stellen van het reglement van orde De voorzitter zegt hem toe, dat hem dit reglement door de secretarie zal wor den verstrekt Daarna wordt de vergadering gesloten. 'itüng v&n 23 October E«n aanrijding. Eenige maanden geleden reed op den Hoogen Schielandschen Zeedijk bij' Gouda Th. J. W., uit Rotterdam op de motor naar Rotterdam. Op de driesprong bij den Boschweg, ontmoette hij een ouden man P. A., uit Gouda, die den weg overstak. Een aanrijding had plaats, waarbij P. A tegen den grond werd geslingerd Verdachte ontkent alle schuld. Hij reed met een matige snelheid van plm. 40 km ia een filé- Bij den Boechweg stak een man, diep in gedachten verzonken den dijk over Hij reageerde niet op 't aanko mend verkeer „Als ik heelemaal over hem had heen gereden, had ik er ook niets aan kunnen doen, verklaart verdachte. Ala eerste getuige werdt gehoerd P. A Hij verklaart nieta gezien te hebben. Hij werd ernstig gewond Zijn broek werd verscheurd. Een half jaar is hij onder doktersbehandeling geureest. Vervolgens worden M G. en J- v. d S.. beiden uit Gouda, gehoerd. Zij zijn van meenirtg, dat verdachte te hérd gereden heeft. Ook zou hij voldoende gelegenheid hebben gehad om te passeeren De amb tenaar van 't O M is van oordeel, dat verdachte onbehoorlijk beeft gereden De ambtenaar wil wel aannemen, dat de ou de P. A. wat langzaam heeft geloopen, maar de schuld van de aanrijding berust toch ongetwijfeld bij verdachte. De eisch luidt f 10 of 2 dagen en toewijzing van een civiele vordering groot f 10. De waarn. kantonrechter veroordeeld, nadat Tb. J. W nogmaals zijn onschuld heeft bepleit, verdachte tot f 5 of 2 dagen De civiele vordering wordt toegewezen lamand, 41a 4« maat nssmt. W. T., te Amsterdam, heeft de tand- heelkunzt uitgeoefend als beroep, hoewel hij geen tandarts is. In Gouda hield een geneesheer zittingdagen als mondarts. De dokter was evenwel geen tandtechniker. Hij verschafte zich de hulp van iemand die in staat was esn tandprothese te ma ken. Verdachte was die man, hoewel ook hij daar heelemaal niet toe bevoegd was. W. T. is nu ten larie gelegd het maken van een afdruk van den mond en 't pas sen van een gebit. Verdachte z«gt i® opdracht van derden gehandeld ts hebben „Wm de tandarta erbij?" vraagt de kantonrechter. „Jadat ie niet heelemaal juist, weifelt verdachte. „Was hij in de zagl?" „Ja". „Hij was er dus w®l Wil* verzueht de kantonrechter. Als eerste getuige is A. J uit Stolwijk verschenen. Hij is naar aanleiding van,, een advertentie, waarin van een mond- arts en van goedkoope gebitten gesproken werd naar dr. B. toegegaan Deze trok hem alle tanden uit In den tijd van een week was de mond leeg! Verdachte trok geen tanden. Wel nam hij hem de maat. „Hoe was de verhouding tusschen dr. B. en verdachte?" informeert de ambte naar van 't 0 M. „De tandarts moest vele vragen aan de- Zen mijnheer stellen Ik kreeg den indruk dat verdachte de lakens uitdeelde", luidt 't antwoord. Vervolgens wordt mej. K Guit Stol wijk aan de tand gevoeld. Natuurlijk op figuurlijke wijze. Deze juffrouw werd door haar huisarts van haar schoon gebit be roofd. De landelooze juffrouw wendde zich nu tot dr. B. Verdachte maakte een afdruk van haar mond Dr. B. en ver dachte brachten samen het gebit op de plaats van bestemming ,.Wie was de knecht van de twee?" in formeert de ambtenaar van 't O.M. „Deze man hier is de knecht", zegt de getuige. De ambtenaar acht een gevoefige geld boete op rijn plaata, opdat vodaobto van de laakbaarheid van zijn handelwijze mag doordrongen worden. De eisch luidt f 50 of 10 dagen; het vonnis f 25 of 5 dagen. Gaen „weteling". J. v. B., uit Gouda heeft zijn huis laten verbouwen zonder daartoe de toestemming van bouw- en woningtoezicht verkregen te hebben. Hij heeft van één huis, twee hui- Zen gemaakt Verdachte werd toen op zijn vingers getikt. Nu heeft hij wel een van de voordeuren weer laten dichtmetselen, maar de scheiding tusschen beide woon gedeelten bleef bestaan J. G opzichter van bouw- en woning toezicht is over verdachte slecht te spre ken. Hij stoort zich maar nergens aan. Tal van eischen die nu eenmaal bij 't bou wen of verbouwen van woningen in acht moeten worden genomen, werden door hem genegeerd. De ambtenaar van het O.M. is van mee ning, dat verdachte verkeerd gehandeld heeft. Hij is meermalen gewaarschuwd Zijn gedrag is ergerlijk. Verdachte meent zich te kunnen ver ontschuldigen, door voor te geven „geen weteling" te zijn, wat betreft zaken, die de bouw- en woningwet betreffen. Hij koes tert het idee, dat getuige G. hem zocht. „Als ik bruine verf aan m'n handen heb, zegt-ie, dat ik een moord gedaan hebt", roept hij uit. De ambtenaar van 't O. M eischt f 25 of 5 dagen. De kantonrechter maakt er f 10 of 2 dagen van. „Zij kunnen uw huis nog afbreken!" waarschuwt de ambtenaar van 't 0 M verdachte nog. ,Ik hoop menschen en geen vandalen te ontmoeten", antwoordt v. B. tot groote verontwaardiging van G., die met nadruk protesteert. Aanrijding ta Schoonhoven. C. R., uit Gouda, heeft te Schoonhoven op 't punt, waar de Lekdijk de stad in buigt, met een vrachtauto een aanrijding veroorzaakt met een luxe auto, waarbij 1 ook een driewielig melkkarretje van J. A. S, uit Schoonhoven, in de verdrukking kwam. Thana staat hij terecht terzake van het niet doorgang geven aam D. J. v. d. Hbestuurder van den luxe wagen, uit Schoonhoven Uit 't getuigenverhoor blijkt dat C. R zeer zeker schuldig is geweest aan de strubbelingen. Na een eisch van f 15 of 3 dagen wordt verdachte f 5 of 2 dagen toegewezen Een nieuwe mantel. Mej. N. J. van S., uit Gouda, reed met de fiets komende uit de Patersteeg mej J. de B eveneens uit Gouda, aan. 't Laat ste mèisje kwam er niet zonder kleer scheuren af! HaaF mooie mantel was grootendeels vernield. Verdachte is niet verschenen Zij had geen signalen gege ven. Als getuigen worden de beide zusjee J. en G de B. gehoord. De meisjes ver cellen, dat zij al wandelende op de Spie ringstraat, bij de Patersteeg door ver dachte werden verrast, 't Eene meisje was toen de dupe geworden van N. J. van S„ die de linksche bocht had afgesneden. Zij stel een civiel^ eisch in van f 16.-—. „Dat is niet weinig!" zegt de kanton rechter. „Wat heeft die mantel gekost?" „De mantel was 8 maanden ond en kostte f 22, luidde 't antwoord. De eisch luidt 2 x f 5 boete of 2 x 2 da gen hechtenis. De kantonrechter besluit conform Hij wijst de eiviele vordering toe tot f 10.—. Betaling in natura. Het knechtje van J M. v. d S., uit Oudewater, zou in opdracht van zijn pa troon ean pond boter vervoerd hebben, dat niet voorzien was van een merk. Verdachte J M. v. d. S stelt deze zaak als volgt voor. Hij had deze boter als be taling ontvangen voor geleverde repara ties van schoenen Hij had de jongen even wel geen opdracht gegeven de boter, waar van bij bovendien heelemaal niet wist of se gestempeld of ongestempeld was, te halen De menschen. waarvan de boter afkomstig was, hadden die zonder meer meegegeven. Nadat t' knechtje A. C„ uit Oudewater sis getuige was geheord, die gelijkluiden de verklaringen als verdachte aflegde, wordt besloten den verbalisant te hooren De zaak wordt 14 dagen aangehouden. Gssn signalen. B. H. IJ, uit Schoonhoven, reed daar met een matig vaartje met zijn auto door de Koestraat. Uit een nauwe zij straat kwam mej. A- P- per fiets aanrij den. De autobestuurder verzuimde signalen te geven en mej. A. P smakte tegen den wagen op. Het rijwiel werd ernstig ver nield. De eisch luidt f 10 of 2 dagen; het von nis f 5 of 2 dagen. Verdachte mag boven dien nog f 10 schade betalen. Water inplaats van melk. Mej. A. M. H—M. heeft te Waddinx- veen melk afgeleverd met 6 en 8 pGt. wa ter. Dat is nogal niet weinig ook! Natuur lijk begrijpt verdachte niet, hoe het mo gelijk is geweest. Maar met dat kluitje laat de ambtenaar van 't 0. M. zich niet in 't riet sturen! Hij eischt f 50 boete of 10 dagen hechtenis. De kantonrechter hal veert den eisch. Een buiteling. Tot slot is J. T., uit Lienden aan de beurt Hij reed met zijn vjAchtauto op den Haastrechtschen dijk. Aclfrer hem kwam een auto van J. B. Verdachte gaf deze laatste J. B. geen gelegenheid te ren, waardoor hij met zijn wagen van den dijk stortte. A. D H., uit Amsterdam was als ge machtigde voor Verdachte verschenen. Getuige G. van V- had de buiteling mee gemaakt Hij verklaarde dat verdachte ieder voorbijgaan had belet. De getuigen a decharge P. J. L. en P J van B„ beiden uit Haastrecht, verklaar den dat J T. voldoende plaats had gela ten om te passeeren. De eisch luidt f 15 of 3 dagen, 't vonnis f 10 of 2 dagen GOUQSCHE VOETBALBOND. Het programma. Het programma van den G.V.B. voor Zondag 27 October luidt als volgt: le klasse: Gouda 3Bergambacht 1, 11 uur; Ammerstol 1—O.N.A. 3, 2 uur; Moer- capelle 1Olympia 3, 2 uur; N euwerkerk 1—Gouda 4, 2 uur; Oudewater 1Schoon hoven 2, 2 uur. 2e klasse A: Bosk. Boys 2G.S.V. 3, 2.30 uur; Gouderak 2Dilettant 2, 2 uur; ON.A. 4—Waddinxveen 2, 11 uur; Moor drecht 2Nieuwveen 1, 2 uur; Zwervers 2Woerden 2, 2 uur. 2e klasse B: Stolwijk 1Lekkerkerk 2, 2 uur; Haastrecht 2Schoonhoven 3,- 2 uur; O.N.A. 5Groeneweg 1, 11 uur; Olympia 4—Gouderak 3, 11 uur; Dilettant 3—Groot-Ammers 1. 2 uur. 3e klasse A: Bosk. Boys 3Nieuwkoop I, 12 uur; Voorwaarts 1Bodegraven 3, 2 uur; Woerden 3Waddinxveen 3, 2 uur 3e klasse B: Groeneweg 2Moercapelle 2 uur; Zwervers 3Nieuwerkerk 2, 12 uur. 3e klasse G: Gouderak 4Groot-Am mers ,2 11.30 uur; Oudewater 2Lekker kerk 3, 12 uur; Ammerstol 2-Haastrecht 3, 12 uur; Voorwaarts 2Stolwijk 2, 12 uur. 3e klasse D: Stolwijk 3Oudewater 8, II.80 uur; G.S.V. 4Schoonhoven 4, 11 uur; Lekkerkerk 4Bergambacht 2, 11.30 uur. 3e klasse E: Nieuwerkerk 3Stolwijk 4, 12 uur, Groeneweg 3-Moercapelle 3, 12 uur; Bodegraven 4Bosk. Boys 5, 12.30 uur; Nieuwveen 3—Nieuwkoop 3, 2 uur; Waddinxveen 4O.N.A. 7. 12 uur. ALBLASSERDAM. Over de maand Oct. Ingekomen: J. G. Clements van Hel mond; C. Spruijt van Dordrecht: C. Bak ker van Dordrecht; G. Boon van Brand wijk; M. H. van der Rhee van Hillegere- berg; G Zuidervliet van Stolwijk; P. H- Hagendijk van Lichtenvoorde; C. P. 1 Hoen van Ede. Vertrokken: A. W Buizert en gezin naar Gorinchem; T. Karrenbelt naar Rot terdam; G Ouweneel naar Dordrecht; M. Wijnhoff naar Gouda; L. P. Wijnhoff naar Gouda; J J. E. den Boer naar Tien hoven: C G Colder naar Amsterdam; J. van Arkel naar Spijk; A. de Winter naar Siiedrecht: P. von Lindern naar Amster dam; J Breed veld naar Oud-Alblas. REEUWIJK. October. Ingekomen: J. Verhoef, uit Êilleger#- berg in E 12: A. Edelman, uit Zwammer- dam in F 102, D. N. de Vries uit Gouda in H 64: M Donker uit Den Haag in H 169: A. P. de Bruin uit Gouda in D 50; A den Boon uit Gouda in I 35; A. A. Kok uit Gouda in H 2; J. J. van Leeuwen uit Alphen a.d. Rijn in E 134; D. Slappendel uit Zwammerdam in C 39. Vertrokken: W. Mathot uit H 138 naar Rotterdam, Zwaanshals; J. de Heus uit H 110 naar Gouda, Boschweg 56; M. Klein- smidt uit E 118 naar Rotterdam, Lijn zaadstraat 16a; M Kreft uit E 162 naar Soesterberg, Verl. Spoorstraat 17; G. v. d. Laan uit C 22 naar Boskoop, Puttekado 299. SLIEDRECHT. October. Ingekomen: M J. Nederlof, van Utrecht naar A 461 inw M van Wijngaarden, ge huwd met B. Struijck, van Giessendam naar C ongen. Vertrokken: Geene. ALBLASSERDAM. Oct. Geboren: Elizabeth, d van A. Bakkeren A. Spruijtenburg Marigje, d. van A. van Dam en A Speksnijder. Elly en Arie, d. en 2. van G. Streefkerk en M. P. van Dalen. Getrouwd: G B Houweling, 34 j. -n M Rijkaart, 27 j. T. Gaal. 27 j. en A Harlaar, 22 j. A. A. Bas, 29 j. en 3 Erkelens, 24 j. CAPEI.LE a.d. "IJSSEL. October. Geboren: Bastiaan, z. van G. Boutestein on J. Ligthart. Teunis, z. van C. H. Offerman en A. Gouwens. Ondertrouwd: A de Bruijn, 19 j., en G. Koolmoes, 22 j. Getrouwd: J. B. van Holten. 35 j., en P. Verboom, 25 j. A. de Kreij, 23 j., en A. Deelen, 23 j. "H. van Herk, 27 j„ en M de Wilde 20 j. A. W. v. d. Meur, 25 jen N. Buijs. 23 j. Overleden: G. E Ham, 83 jwed. van Kalkman. M. v. d. Graaf, 54 j., echtge- noote van A. Oudenaarden. A. Labee, 63 j., echtgenoot van J .Breedveld.

Schoonhovensche Courant | 1935 | | pagina 5