1 SCH00NH0VEN5CHE COURANT Aan het front in Abessinië. De toepassing van de sancties. Telegrammen Stand Italiaansche Italië neemt tegenmaatregelen. Nieuwe Fransch-Brltsche voorstellen? opmarsch voortgezet. KWAAL EN MIDDEL. 87e JAARGANQ. lltN BLADZIJDEN. WOENSDAG 30 OCTOBER 1935 No. (tó/6. OCTOBER HB5 f K. <L wm J. ria, 34 i. 25 j. en J. M, enaal, 28 j. A j., en N. Stabij, A eveld, 21 j., en - R. Kros, 25 j, Johanna Adri- jmann en G. C. October. Slingerland en ïlaas, z. va® S. ip. Petronol- van den Hoogen ▼an G. H Ver- resia Bernadet- M. Verbeek en ndrika Gijeberta •beek en M. G. Italiaansche de A boss i- IJSSEL. Oct J. H. Fortuin telis Jacobus, z. C. Hoogendam. T eeuw en en G ones, z. van K. Anna Adriana, enderen. Jan en P. de Jong, der Hout mi G. Dirk, z. van D. t. Met je, d. ser. Cornelia en E. A. Prins, m der Vliee en iwe. 24 j »ag) ter op hun brood doen en bakken in plan- tenvet. Toen dat ook gebeurde deed de re- geering den volgenden stap en ging ook de margarine belasten. Het gevolg was dat ook op de margarine werd bemin'gd en dat men gesmolten vet ging aanwen den. Nadat ook die wae belast nam men zijn toevlucht tot ongesmolten reuzel. De zeepbel werd opgeblazen tot zij nood zakelijk moest barsten. Er is ook iets anders mogeljjk, name lijk dat bijvoorbeeld varkensvleesch goed en de Vorst ▼an Bin- BINNEN-MONGOLIE MAAKT ZICH VRIJ. De voorzitter van den politieken raad van Binnen-Mongolië, Vorst Joen, secretaris-generaal van den Raad, Dé, hebben de onafhankelijkhe d nen-Mongolië uitgeroepen. rtclub II” 1—4. mbuitje en hier t terrein, werd pakte de zaken begin de meer- 'erdediger kreeg an links te ver- it werk op goo ier spelen werd d en bleek, dal speelde, door rond aan te ge el „Sportclub”- aarop trok snel usschen uit ter- iging er steeds half uur spelen isbinnen succes rst tegen de lat f minuten Jater puntte weer de 102). Hierna l trok „Oudewa- .,Sportclub”ver- jk. Na 5 minu- Hnksbuiten van iss en met een 03. „Oudewa- en wist een orceeren, waar- Ipnnten (l-M). Oudow&ter" een ie echter ver- De „Sportclub"- 11e aanvallen te r het einde wist Js te doelpunt- alzoo met een an 14. Het wedstrijd, onder ieer H. van dei niërs zich onmogelijk bier meer kunnen vest gen. In. militaire kringen rekent men erop dat de opmarsch naar Makallé bin nenkort zal plaats hebben. ONGEHINDERDE OPMARSCH. ADDIS ABEBA, 30 Oct. De regeering deelt mee, dat Italiaansche patrouilles van Adoea oprukken naar Makallé langs de ri vier Carei in de vlakte van Hauaien, en geen enkele tegenstand ontmoeten, aange zien de taktiek der Abessiniërs hierin be staat, dat zij de Italianen laten opmar- cheeren, zonder het tot een gevecht te la ten komen. st en de snel toe wist hoog in te rijd ging daarna weerskanten goe de gladheid van werking wel eens e rust kwam dus voorsprong voor rijd na de rust aarvoor. „Sport- jartij en „Olfvio” brengen, en het it enkele spelers erhe d trachtten pel te spelen, wat te maken heeft, ep dan ook niet it den kop in te „Olivio" zelf de nu werd soms maar naar dén ?rvan was, dat o stand kon op- an één doelpunt p. Het was voor i zeker genoegen it einde aankon- DE TOESTAND AAN HET N. FRONT. ROME, 20 Oct. Abessinische troepen hebben herhaaldelijk getracht de rivier de Setit te overschrijden, zij werden ech ter steeds door de Italianen terug gewor pen. Aan de grens van de, Enge'sche Soe dan aan het Noord front hebben hev'ge gevechten plaats gehad, waarbij de Abes siniërs zware verliezen zouden geleden hebben. De Italiaansche verliezen zouden betrekkelijk gering zijn. De opmarsch naar Entisco, die gisteren begonnen is, zou van groot belang worden geacht, daar hierdoor de bocht in het front wordt weggewerkt en Makallé zich terug. De Italianen zetten h er hun opmarseb langzaam, maar ze ker voort en als zij de hooge punten om die stad bezet hebben, is deze zoo goed als onverdedigbaar. Wel hebben er gisteren eenige scher mutselingen plaats gehad, doch deze schij nen er op gericht te zijn om den Hal - aanschen opmarsch, d:e uiterst behoed zaam voorwaarts gaat, zooveel mogelijk te hinderen. De keizer wordt nu spoedig te Dessié verwacht en na zijn aankomst aldaar zullen de daar verzamelde troepen in Noordelijke richting optrekken. Van het Zuidelijk front komen al’een berichten van verkenningsvluchten en een ge luchtaanvallen op afdeelingen Abes- sinische troepen. Ook hier blijven de Abessiniërs taaien tegenstand b'eden en de troepen, die thans te Addis Abeba aan komen, worden voor het grootste gedeelte naar bet Zuidelijk front gezonden. WEGEN IN HET BEZETTE GEBIED. ADOEA, 30 Oct Ingenieurs, vergezeld van inboorlingen van het le legercorps van generaal Santini, hebben verkennings tochten gemaakt, teneinde de mogèlijkhfeid na te gaan, om wegen te bouwen voor de bezetting. DOODENDE VLIEGMACHINES. HARRAR. 30 Oct Italiaansche Gaproni bombardementsvliegtuigen hebben gisteren de versterkte stad in het Zuid-Oosten van Abessinië, Magalo, gebombardeerd en in brand gestoken. De vliegtuigen wisten het vuur van het afweergeschut te ontwijken en kruisten voortdurend boven de stad, waarop ze een ware bommenregen lieten vallen, totdat de in de versterkingen gele gerde Abessiniërs, uit de stad vluchtten, de bergen in. Tijdens de luchtaanvallen op Gabron Darre vloog een munitie-depot in de lucht. Naadt de loopgraven rondom Magalo waren gebombardeerd en de Abes siniërs aldus waren gedwongen hun dek king te verlaten, vlogen Italiaansche ma chines laag over de vluchtende linies, die door machinegeweervuur uit'de vliegtui gen bestookt werden. Tenslotte wordt nog van Italiaansche zijde gemeld, dat een af- deeling Doebats uit It. Somoliland tus- schen Scialave en Gorrahei een Abessini- •che afdeeling heeft verslagen en 732 ge weren heeft buitgemaakt en de Italianen dat zij tot een overgaan. RANTSOENEERING EN BE ZUINIGINGEN ITALIË. Intusschen heeft gisteren de laliaan- sche regeering tot twee ingrijpende maat regelen besloten, die beide bedoeld zijn als verweer tegen de op komst zijnde vol- kenbondssancties. De maatregelen betref fen een rantsoeneer)ng van het vleeschge- bruik en een verlaging der kosten van de staatsbedrijven, waaronder ook het onder wijs. De rantsoeneering van het vleeschver bruik gaat op 5 November in en b'ijft voorloopig zes maanden van kracht. Van genoemden datum af zullen alle slagers winkels elke week des Dinsdags geeloten moeten blijven, Woensdags mag geen rund-, schapen- en varkensvleesch wor den verkocht. In de hotels en andere eet gelegenheden, evenals in de restaurat e- wagens der Italiaansche spoorwegen mag slechts één vleesch- of vischscholel ge serveerd worden. Voorts zullen de vissfcherij en de jacht intensiever worden georganiseerd. In ver band hiermede zullen gedurende de pe riode van zes maanden voor de staats domeinen geen jacht- of vischacten wor den afgegeven. Het verbruik van brood en meel behoeft n:et gerantsoeneerd te worden. Besparing op staatsbedrijven. Wat de verlaging der kosten van de staatsbedrijven betreft, zal bij het parle ment een wetsontwerp worden inged'end, waarbij Mussolini wordt gemacht'gd, alle door hem noodig geoordeelde beslu ten zonder verdere raadpleging uit te vaar digen. Door het eerste dezer besluiten worden alle staatspubl caties tot een minimum beperkt, tenemde zooveel mogelijk op de uitgaven voor papier te bezuinigen. Ver- der moeten bij de inrichting van bureaux de uitgaven tot het allernoodzake'ijkste beperkt worden. Alle officieele telegram men en telefoongesprekken moeten bekort worden en het kolenverbruik en het e'ec- tr sch licht voor kantoren moeten tot een minimum beperkt worden. TROEPEN TE LIBYE Blijkens een bericht, uit Bengasi, is Maandag een begin gemaakt met de terug trekking van een deel der Italiaansche troepen uit Libye. Een detachement heeft zich ingescheept naar Italië, terwijl de volgende week andere afdeelingen zullen vertrekken. De berichten van het oorlogstooneel blijven nog steeds zeer beperkt. In het Noorden trekken de troepen van ras Syoem zich klaarblijkelijk op bevel van hoogerhand nog steeds verder terug. Maar intusschen hebben groote Abessinische troepenconcentraties bij Det-s plaats. Waarschijnlijk zal h er binnenkort tot een actie worden overgegaan. De Abessiniërs zouden de Italianen dan verder laten trekken, tot zij, geholpen door het woeste gebergte, in staat zouden zijn den verde ren opmarsch te stuiten zoodanig te verzwakken, tegenoffensief zouden kunnen overgaan. Langzaam trekt de bezetting van de stad Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrydag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 8 maanden f 1.26; p. post 1,50 Met verzekering 15 cents meer. NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLIAND EN UTRECHT 1Telef. 20 Tel.-Adres: Van noot en. 8. A W. N. VAN NOOTEN. SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. L A BONNE’S, die zich aan onze adminiztratie opgeven voor de verzekering, syn volgens de vaatgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van Gulden by levenslange Quld“ b’ QAA Oulden by verliee 9 AA Gulden by verliet 1AA Gulden bij verliee Gulden bij verlies van een AsWV ongeschiktheid. UW overlnden. «3UU van hand of voet 4uUU van een oor. 1 VU van een duim. UU anderen vinger. Dagelijks komen thans van de verschil lende regeeringen besluiten over toepas sing van de beslissingen der coördinatie commissie op het Volkenbonds-secretari- aat binnen. Een verbod van den uityoer van wapens, munitie en oorlogsmateriaal naar Italië hebben reeds 39 staten uitge vaardigd. Luxemburg en Zwitserland heb ben echter geen gevolg gegeven aan het voorstel der coördinatiecommissie om wa- penuitvoer naar Abessinië wel toe te staan. Voorts weet men reeds dat op 31 Octo ber de financieele boycot tegen Italië van kracht zal zijn in 20 staten, ?n het aantal landen, dat tot de economische aanctie- maatregelen zal overgaan, is ook reeds tot 11 gegroeid, terwijl nog tal van mededee- KABINETSCRISIS IN SPANJE. Als gevolg van Strapsrlo. De opzienbarende «chandaalzaak van de speelbanken in Spanje, waarbij tal van autoriteiten betrokken zijn, heeft geleid tot een rumoerige zitting van de Cortes, de volksvertegenwoordiging, die tenslotte de hoofdzaak de conclusie van bet rap port der commissie van onderzoek heeft aanvaard, welke het onderzoek in deze zaak verwijst n^ar de rechtbank. Daarna besloot de regeering af te tre den, doch toen de premier, Ghapaprieta, den president der republiek, Alcala Za- morra bet ontslag van zijn kabinet aan bood, heeft deze geweigerd het in zijn ge heel te aanvaarden. Hij sprak het volste vertrouwen in den premier uit en ver zocht hem zijn kabinet te wijzigen. Dat is dadelijk gebeurd en de nieuwe regeering scheelt slechts heel wein'g van do voorgaande.' Het aantal vertegenwoor digers van de drie regeeringspartijen i« gelijk gebleven, t.w. drie radicalen, drie katholieken, 1 agrariër, 1 onafhankelijke en 1 lid van de Gatahtansche L ga. De bij bet schandaal betrokken minister»Ler- roux en Rocha zijn vervangen door twee leden der zelfde partij. FRANSCHE BEMIDDELINGS VOORSTELLEN. LONDEN, 30 Oct. De Parijeche corres pondent van de Times maakt melding van tegen-voorstellen van de Fransche regee ring bij wijze van proef in antwoord op de voorstellen van Italië. De Fransche voorstellen wórden momenteel te Londen onderzocht en wellicht zal men reeds bin nen 48 uur te Parijs antwoord hebben. Het zouden zuiver Fransche voorstellen zijn en van overeenstemming of directe goedkeu ring kan geen sprake zijn, aangezien de deskundige van de Engelsche regeering voor Abessinische kwesties, die samen met zijn Fransche collega de Italiaansche voor stellen heeft onderzocht, in het geheel geen volmacht bezat. Naar verluidt, zpu hij verklaard hebben, dat de Italiaansche voorstellen practisch waardeloos waren. Omtrent de inhoud der Fransche voorstel len is nietfi bekend. Men gelooft echter dat zij neerkomen op het goedkeuren van een bepaalden vorm van Italiaansche controle in Abessinië „Voedt u goed”, lazen we onlangs op een spandoek, toen in zekere stad propagan- dat werd gemaakt voor het gebruik van melk en boter. „Eet meer boter”, „Eet meer brood”, „Eet meer visch”, „Gebruikt „Kookt op gas”, kan men ;en doen i dokter paar kooper wordt en dat dan tegelijk propa ganda wordt gemaakt voor het oten van dat v'eesch. In dat geval zal d e reclame goede gevolgen hebhen en zal er meer varkensvleesch worden gekocht maar naturlijk ten koste van andere vleesch- soorten, die zooveel m nder zullen worden aangeschaft, als er meer varkensvleesch wordt gegeten. Het publiek gebruikt een bepaalde hoeveelheid varkensvleesch, wordt dat gerecht duurder dan koopt men iets anders en wordt het goedkooper, dan komt naar het andere minder vraag. Nu wij in een tijd leven dat de koopkracht gestadig afneemt, gaat men het eerst over tot het consumeeren van de goedkoopste artikelen en ten tweede tot het rantsoe- neeren der hoeveelheden. De regeering dwingt ons sinds jaren ’s morgens brood van den vorigen dag te eten en nu ver wondert zij zich er over, dat het gebruik van brood afneemt. Maar dat spreekt im mers vanzelf. Zij, die het oudbakken brood niet smakelijk vinden, eten ’s morgens pap of een restant van den vorigen dag. Eet meer fruit, roepen de tu nders; Eet meer boter en kaas, zeggen de zuivel producten, maar het middel om dat alles te kunnen doen, de verhooging van de koopkracht, wordt verwaarloosd. Met het aanprijzen van de versobering wordt ze ker niet de koopkracht versterkt, het ia een verzachtingsmiddel van de kwaal, waaraan wij lijden, maar geen genees middel. Dalende inkomsten, stijgende be lastingen en hoog blijvende vaste lasten, moeten ten slotte leiden tot velerlei ramp spoeden op financieel geb ed. Versobering is ongetwijfeld noodig in dezen tijd, maar dat alleen is niet voldoende, er moet bij komen een actieve welvaartspolitiek. De zakenman, die alleen bezuinigt, zal er niet komen, hij moet tevens trachten zijn om zet te verbeteren. Datzelfde geldt voor alle zaken tezamen, voor het geheele land. Dan pas kan men meer vleesch, fruit, melk, kaas, enz. eten, als men er in slaagt de koopkracht op te voeren. VREDE IN DEN CHACO. Oorlogstoestand officieel geëin digd verklaard. De vredesconferentie in zake het con flict in den Gran Chaco, heeft Maandag avond een officieel communiqué gepubli ceerd, waarin de oorlogstoestand tusschen Bolivia en Paraguay voor geëindigd wordt verklaard. Deze verklaring is onderteekend door alle gedelegeerden der bemiddelende mo gendheden en tevens door de gedelegeer den van Bolivia en Paraguay. Nu de militaire aangelegenheden van het geschil zijn geregeld, zal de conferen tie haar onderzoek naar de eigenlijke ge schilpunten tusschen de beide betrokken landen voortzetten. De conferentie is er van overtuigd, dat de situatie th’ans gun stig :s voor een definitieve oplossing van alle hangende twistpun en. brood”, „Eet meer me'k”, „Koom uy g<ia telkens lezen en die aanbevelingt aan als het voorschrift van een aan een armen slokker: „Ga een paar maanden naar het Zuiden van Frankrijk om beter te worden”. Voedt u goed, wordt gezegd, maar er staat niet bij, waar men zich vervoegen kan om het noodige geld voor die goede voeding te bekomen. Hoe bitter moet de werklooze zich gevoelen als hij d;e voor schriften leest, terwijl hij nauwelijks de middelen heeft om zich niet-goed te voe den. Zij, die zulke aanbevelingen uitgeven, moesten zich eerst eens afvragen of het geen zij adviseeren uitvoerbaar voor al degenen voor wie zij die bestemmen. En dan moet men er ook nog aan denken dat niet het een» regeeringsbureau onmoge lijk maakt wat een ander doet of aanbe veelt. Toen de crisiszuivelcentrale besloot den boer een toeslag te geven op zijn melk door een heffing te leggen op de boter, moest dat bureau weten dat door d en maatregel de boter duurder werd en dat er dus veel minder van gebru'kt zou worden. Om dan tegelijk een spandoek te laten schilderen met het opschr ft „Ge bruikt meer boter”, is een tikje dwaas. Als immers de boter duurder wordt, gaan velen margarine gebru’ken of minder bo- DE INHOUD DER ITALIAANSCHE VOORSTELLEN. PARIJS, 30 Oct. Volgens het Petit Journal, zouden de door Frankrijk en En geland onderzochte Italiaansche voorstellen gebaseerd zijn op het onderscheid tus schen het Amharische en niet Amharische gedeelte va.n Abessinië. Het eerste zou on der Volkenbondscontrole gesteld moeten worden. De voorstellen zouden de volgende pariten behelzen: 1. Een Italiaansche ad viseur bij den Negus, een Italiaansche gou verneur'of adviseur in de randprovinciea, en in het bijzonder ten Westen van Addis Abeba; 2. Instelling van een vorm van vreemdelingenlegioen, waardoor het in dienat nemen van Italiaansche eenheden en ItaliMinsche troependoelen, mogelijk wordt; 3 Harrar blijft bij Abessinië, Oga- den wordt Italiaansch, in Tigre en Dana- kil worden de grenzen zoodanig gewijzigd, dat de Italiaansche veroveringen bevestigd worden; 4. Abessinië’a toegang tot de zee: het systeem van een vrije haven, wordt vervangen door dat van een corridor. Het schijnt echter nog niet vast te staan, of deze op Italiaansch, Fransch of Engelsch gebied zal loopen. OOK CANADA VOOR SANCTIES. OTTAWA, 30 Oct. De Canadeesche re geering zou zich aan willen sluiten bij de sancties tegen Italië. Zij zou de uitgifte van Italiaansche leeningen in Canada ver hinderen, alsmede het openen van credie- ten in Canada en de uitvoer van wapens en ander oorlogsmateriaal naar Italië ver bieden, Canada acht zich echter niet ver plicht zich bij militaire sancties aan te sluiten. BLOEDIGE VECHTPARTIJ. NEW YORK, 30 Oct. In een mijnstad je nabij New York kwam het tot bloedige botsingen tusschen de politie en georga niseerde mijnwerkers; 700 mijnwerkers verschenen in vracht- en andere auto’s en trachtten een kolenmijn binnen te drin- gen, waar ongeorganiseerden te werk wa ren gesteld. Een poging der mijnpolitie de indringers met traangas te verdrijven, mislukte. De arbeiders drongen steedi meer op. Vanuit de menigte zouden on geveer 200 revolverschoten gelost zijn, waarop de politie met machinegeweer vuur antwoordde. Vijftien personen wer den gewond, van wie twee zwaar. Daar verdere ongeregeldheden werden gevreesd werd een mitrailleurafdeeling en cavaUe- rie naar het stadje gezonden. lingen onderweg zijn. EEN FRANSCH-BRITSCH ACCOORD? De „Echo de Paris” meldt, dat de on- derhandelingen, die de laatste dagen tus schen Parijs en Londen gevoerd zijn naar aanleiding van de punten, naar voren ge bracht in de Britsche en Fransche nota’s tot overeenstemming hebben geleid. Dit zou beteekenen, dat de beide mogendhe den het eens zouden zijn geworden inzake de te volgen politiek in bet Oost-Afrikaan- •che conflict. Het blad meldt verder, dat van het be reikte accoord zal blijken, wanneer La^Kl sn Hoare elkaar Vrijdag te Genève zullen ontmoeten. Nieuwe voorstellen aan Italië. In dit verhand schrijft in de „Paris- Soir’’ Jules Sauerwein, dat Engeland en Frankrijk het eens zijn geworden over nieuwe voorstellen, d«e aan Italië zullen worden voorgelegd. Hij zegt, dat z’ch iets nieuws zal voordoen en dat Frankrijk en Engeland hebben samengewerkt in een actie om het terrein voor een verzoen mg ▼oor te bereiden. Engelsche deskundigen hebben enkele dagen te Parijs vertoefd en zijn Zondagavond met hun Fransche col lega’s tot overeenstemming gekomën ten nanzien van een reeks voorstellen, die aan Italië zullen worden gedaan. Het is hoogstwaarschijnlijk dat morgen, na de defin:tieve goedkeuring, de regeering van Groot-Brittannië aan Rome de voorstellen der beide landen zal doen toekomen. Deze voorstellen zijn verzoeningsgezind en bie- MÏen Italië de definitieve controle over ver scheidene provinces van Abessinië aan Het is niet mogelijk in bijzonderheden te treden, daar het hier slechts een grondslag ▼oór onderhandelingen betreft, LAVAL GAAT VOORT Naar de Matin meldt, wordt het werk der verzoening, dat Laval heeft onderno men, op bevredigende wijze voortgezet. Nog nimmer, schrijft het blad, zijn di plomatieke onderhandelingen met zooveel voorzorgen omgeven. Men heeft dan ook te doen met een werk van langen adem, maar over het resultaat daarvan heeft Laval goeden moed. AMERIKA’S HOUDING Op de vraag, welke houding Amerika tegenover de sanctie-maatregelen van den Volkenbond zou aannemen, heeft de mi nister van buitenlandsche zaken, Cordell Hull, in een uitvoerig telegram geant woord, dat de Vereenigde Staten neutraal willen blijven. Huil wijst erop, dat de Amerikaansche regeering en het volk den oorlog haten. De Amerikanen zijn uit tra ditie voorstanders van de oplossing van conflicten tusschen de naties door middel van vreedzame methoden. Huil verwijst dan naar de verdragen ter handhaving van den vrede door Ame rika onderteekend en op de maatregelen door president Roosevelt (o.a. betreffende het wapen-embargo) getroffen. Amerika, *oo zegt hij, wil niet in een oorlog worden meegesleept en wenscht ook niet4 tot ver lenging van den oorlog bij te dragen. Aan het slót wordt gezegd: De regeering van de Vejjeenigde Staten volgt met belangstel ling en sympathie de bemoeiingen van de andere naties tot behoud van den vrede. In een nieuwe verklaring heeft Huil ge- tegd, dat ieder weet, dat de Amerikaan sche regeering vastberaden en volkomen onafhankelijk haar eigen weg gaat en op geenerlei afspraken ingaat, welke de amerikaansche politiek in gedwongen ba- zouden kunnen leiden. Ad verten tien.- 1-6 regels f 1.80 elke regel meer f 0.20; derde plaatsing halven prijs. - Adver- tentièn worden ‘gra'tis ge plaatst in „De Qo r cu mer”.

Schoonhovensche Courant | 1935 | | pagina 1