DE GEVECHTEN BEGINNEN DAAROM Telegrammen Nog steeds „geen oorlog” De komende begrootingsdiscussies. Plaatselijk Nieuws Langzame vorderingen der Italianen. Weinig nieuws van het front - Tegen strijdige berichten over vredeskansen. Engeland toont twee gezichten - Joden vervolging over de grenzen. JCTUBtH Tgjg luescht ook. voor oudere in wn erkennen. land, *1 toepas- besteden wij zooveel zorg aan het samenstellen van onze collectie's??? hebben wij wederom ont vangen -*■ dames. zooals ▼ol- i, zei- hard- l Tan als rot hoofdlieden irimpcnerwaard ie zijn over het -31 October ’36 Hoogendijk en Komt U etnt kijken) ad vergadert behandeling V. betreffên- it i.z. bema- merwegje. 2. ing i.z. ver- et gehouden goèding aan cl. dr ejaar- 1933. 4 Het n gemeente- em'ng 2 le- lestuur we- Verzoek R. □verpleging, brug over 5. Werkl’e- >m gemeen- werkloozen- op Jaagpad et verleenen r 1934. 10e. ite-rekening 4. sft proces-ver- wielrijder nit ijke wijze zich Straatweg liet IBM. stoestand van >g steeds voor ar heeft thans tg verlaten en taar het rust een :ngen bege- hx'zonderheden Lucasse over e terugkeeren, nog rust zal de Zondag ge- s voor de dia- f 10 gecolleo- loft Te midden van inderen, klein deren, vierde lijder en Maria 1 de Kromme relijksfeest. 'rs uit de ge- theidene offici- femeester Van en met dit bij- en zijn vrouw er kras. n voor de be- 1 in het ge lest ijds waar- en van Sluip- in Ds. Schro- ans Da. W. belast met mstoefeningen n. tot voor kort Gemeente van ht voor het fend door Duitschland Wat U ook koopt, wïj willen dat U tevreden bent, zoowel wat prijs als model betreft. Daarom is bij ons coupe, pasvorm, stof, bont en af werking alles prima in elke prij stage. U doet er langer mee en draagt het met genoegen. Een schitterende keuze nieuwe modellen mantel» japonnen en hóeden bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van 1AA Gulden bij verlies Afï Gulden bij verlies van een 1VV van een duim. UV anderen vinger. igvereéniging gelegenheid floten, .in Fe- en heer Joh. i. Er zal f5 worden afge- te Stolwijk. met een Europeesche mogendheid. Deze 200 zouden in een vliegtuig bevracht met ontplofbare stoffen naar een vijandelijk oorlogsschip vliegen en zich dan met het vliegtuig daarop laten neervallen, zoodat het schip in de lucht zou vliegen. NOG HOOP OP VREDE. In Genève hecht men de grootste betee- tenis aan de tegenwoordigheid van den Italiaanschen vertegenwoordiger Aloisi, gelijktijdig met den Engelschen minister van buitenlandsche zaken, Hoare en den Franschen minister van buitenlandsche zaken Laval. Men gelooft, dat zijn aanwe zigheid erop wijst, dat eerder dan men denkt en hoppt een regeling zal worden gevoi Jen in de persoonlijke besprekingen tusschen de drie staatslieden. Geheel in strijd met het bovenstaande is het bericht van ’n correspondent van de Tel. te Genève. Deze schrijft dat men in de Engelsche delegatie niet veel hoop heeft op de beëindiging van den strijd. De laatste voorstellen van Mussolini be treffende een afscheiding van de provin cies Harrar, Ogaden en Tigre van Abes- sinië, welke dan, hetzij als Italiaansche mandaten aan Italië zouden worden toe gewezen, hetzij in naam Abessinisch blij vend onder Italiaansch beheer zouden ko men, acht men absoluut onaanvaardbaar Een verdeeling van Abessinië in een centraal deel en de provincies, welke aan de Italiaansche koloniën grenzen, Mussolini dit thans v.oorstelt, komt gens de Engelsche delegatie niet in aan merking voor serieuze bespreking. Uitbreiding van vloot Amerika schijnt niet gerust op de ge beurtenissen die zich op verschillende plaatsen van de wereld afspelen gaat zijn vloot versterken. De van marine heeft aan de chefs Amerikaansche marinewerven Meerkerk. De rijksveldwachter heeft procesveibaal opgemaakt tegen G. J. we gens het rijden zonder licht en de gemeen- te-veldwachter tegen mej. G. R. te Ameide voor hetzelfde feit. Aan den heer G. D. de Lange, hoe- pelfabrikant, heeft de arbeids nspect’e ver gunning verleend om personen van 16 jaar en ouder gedurende 91/» uur per dag en 53 uur per week arbeid te laten ver richten. Op 29 November zal vanwege de Bij zondere Vrijwillige Landstorm, afdeefng Meerkerk, in de zaal van hotel Brughuis, een filmavond worden gegeven. Woensdag zal de gepenaionneerde rijksveldwachter, de heer P. Lakerveld, in het hotel Brughu’s een tooneelavond Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden f 1.25; p. post 1.50 Met verzekering 15 cents meer. rmeer 1ste prijs 2oste prijs 94 van Dijken 23e tnan 40ste prijs Prijs 91 p Ie Jöng Mz. 16e asset G. Burger Schreuders 20e ’rijs 88 p. r 3e prijs. De na afloop der jke vergadering :t. t te Hoenkooj beslag geno- »uze slachting ■baal ia opge- de politieke afdeeling van het hoofdkwar tier van Tsjang Kai Sjek werden even eens door schoten gewond. Dader een Chinees. NANKING, 1 Nov. Wang Tsjing Wei is aan zijn wonden overleden. De dader is een Chinees. Geen enkele Japanner is bij den aanslag betrokken. Tsjing Wei was door drie kogels getroffen in den arm, de wang en de maagstreek. De dader zou een bed ende zijn van de Ch’neesche radio maatschappij. In Nanking is de staat van beleg afgekond’gd Het standrecht afgekondlgd. NANKING, 1 Nov. In verband met den aanslag op den Ghineeschen minister-pre sident is het standrecht te Nanking afge- kondigd De dader is een Chineeach jour nalist, en lid van de Kwo Min Tang. Hij werd na den aanslag neergeschoten en zwaar gewand naar hetzelfde ziekenhuis overgebradu als de minister-president No. 6577. ZESTIEN BLADZIJDEN. VRIJDAG 1 NOVEMBER 1635 67. JAAROANS. NIEUWSBLAD VOOR ZUID HDLLAND EN UTRECHT SCHOONHOVENSCHE COURANT J Telef. 20. TeL-Adree; Vannooten. 8. 8 W. N. VAN NOOTEN. SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 18763. L V. L. P den te Gouda ietwedstrijd van behaalden de A B O N N E ’8, die zich ann onze administratie opgeven voor de verzekering, zijn volgens de vastgestelde bepalingen tegen, ongevallen verzekerd voor onnn Qo,dei1 b« leren«l*ns® Qulden bÜ OHO Gulden by verliet OAA Gulden by verlies faiVvV ongeschiktheid. Wv overlijden. «Sl/U van hand of voet 4wLlU van een ootr. rijksuitgaven op een andere plaats zullen worden goed gemaakt. Uit dezen las’tigen cirkel is slechts één uitweg: vermeerdering van de inkomsten der schatkist zonder tot verhooging der lasten zijn toevlucht te nemen. Dit doel kan bereikt worden door een politiek ter en het minister van de een ver trouwelijk schrijven gezonden, waarin hij aandringt op een sneller uitvoering van het groote vlootbouw-programma. Dit pro gramma omvat den bouw van 54 oorlogs schepen, waardoor de Amerikaansche ma rine de maximumsterkte zal krijgen, die krach'ens het vlootverdrag is toegestaan. De minister noemde een spoediger uit voering dringend noodzakelijk. vergrooting van de volkswelvaart Beslis singen van de regeering gelijk die inzake haar medewerking aan den bouw van den Prinsendam wijzen de richting aan, waar in die welvaartspolitiek ligt. Omzetting in daden van de regeeringswoorden, dat on ze export een bron van zulk een groote welvaart voor ons land is, ja een ware sleytel daarvoor, zou de daaraan besteed» gelden dubbel en dwars rendabel maken. Wanneer men werkelijk welva^rtsplan- nen op hel oog heeft, dan mag men ke nen. Dan hoeft de regeering zelfs niet te leenen, want dan zal slechts haar voor beeld en garantie noodig zijn, om het par ticuliere kapitaal uit zijn schuilhoeken t« lokken. Er is een gedurfd woord gespro ken door den nieuwen minister van han del en nijverheid: industrialisatie. Eet woord is zeer ruim van beteekenis. Wij hadden liever gezien, dat men meer had gesproken van verbetering der industrie en van den landbouw voor exportdoei- «•inden. Het spook der aularkie-verdwazing begint reeds te verdwijnen. De landen, die nu nog deze zelfsgenoegzaamheid nastre ven, doen het uit bit'ere noodzaak, zon der enthousiasme. Laat men thans krach tig stevenen in de richting van exportuit- stam, de oprukkende Italiaansche troepen >n het woestijngebied nabij Moessa Ali hebben aangevallen en ernstige verliezen hebben toegebracht. SCHERMUTSELINGEN. SOMALIFRONT, 1 Nov. Ten N W. van Malcare hebben de Italianen een vijande lijke legermacht overvallen, welke zich ge reed maakte om tot het offensief over te gaan. De Abessiniërs vluchtten, met ach terlating van 11 dooden en vee. Aan de zijde der Italianen werden er dr'e gedood en twee gewond. Het bericht over een in cident tusschen een Britsch kameelcorps en Italianen wordt tegengesproken. Men zegt dat het h:er sléchts een incident be treft tusschen leden van een nomaden stam, welke aan de grens van Somaliland en Ogaden pleegt over te steken. CHINA'S MINISTER PRESIDENT. VERMOORD. Tijdens een plechtigheid. LONDEN, 1 Nov. Volgens een bericht u t Nanking is op den minister-pres:dent Wang Tsjing Wei bij de opening van het nat'onaal congres der Kwo Min Tang een aanslag gepleegd toen het bestuur voor de openingsplechtigheid werd gefotografeerd. Een man trok plotsel ng een revolver en loste verscheidene schoten. Een oud lid van de Kwo Min Tang en de leider van I. st’gjarige N even had ge- huiswaarts, ‘en stoel g ng iddellijk. De timing. Gevecht In verscheidene deelen van Ogaden en met name in het gebied van Oeal-Oeal zouden de laatste dagen hevige gevechten zijn geleverd. Vooral in de streek van Oeaï-Oeal zonden de Abessiniërs, aan gezien laatstgenoemden, die reeds gerui- men tijd in genoemd gebied zijn genesteld, sterke stellingen hebben aangelegd en de beschikking hebben over veldartillerie en tanks. Bij de gevechten zou generaal Akde Mikael, de aanvoerder der Abessiniërs, zijn gesneuveld. De Abessinische troepen zouden 3500 dooden en gewonden hebben verloren. Tegenover den veel beter gewa- penden vijand zouden de Abessiniërs greo- ten moed aan den dag hebben gelegd. Ten doode bereid. Er hebben zich in Italië 200 vrijwilligers aangemeld om den dood in te gaan, wan- zwerver wiens ■gemeester van hier door de en en naar „DE OORLOG NOG NIET BEGONNEN”. LONDEN, 1 Nov. De Daily Telegraph meldt dat een Zweedsch generaal, de vroegere milita re adviseur van den Ne gus, bij aankomst te Durban in een in terview als zijn meening heeft uitgespro- kert, dat de Italianen nooit Addis Abeba zullen kunnen bereiken wegen de geogra fische moeilijkheden en de Abessm'sche guerilla-taktiek. Hij besloot met „De oor log is nog niet begonnen’’. LANGZAME OPMARSCH. ADDIS ABEBA, 1 Nov. Volgens de laatste berichten van het front vordert dé Italiaansche opmarsch naar Makalle en in de provincie Danakil zeer langzaam. De Abessiniërs beperken zich tot patrou'lle- gevechten en nachtelijke overvallen, het geen den Italianen meer dan normale ver liezen zou bezorgen. Geruchten te Addis Abeba melden dat de Italiaansche verlie zen sedert het begin van den veldtocht eenige duizenden manschappen zou be- drafta, waarbij een even groot aantal dooden komt tengevolge van ziekten. DE GUERILLA IN ABESSINIE. Afbreuk aan d« Italianen. ADDIS ABEBA, 1 Nov. Van de zijde der regeering wordt meegedeeld, dat wil de bergstammen uit Danak 1, voornamelijk bestaande uit strijders van de Assai Maira Engeland tegen ontwapening. Britannië heeft geen al te goede naam wat de oprechtheid zijner bedoelingen aangaat. Niemand vertrouwt zijn plechti ge verzekeringen en dat is niet ten on rechte, want telkens weer wordt ontdekt hoe Engeland met twee ’monden spreekt; hoe het braaf en geestdriftig zich alsont- wapenaar voordoet en tegelijk er voor zorg draagt dat er van ontwapening niets kan komen. Er wordt nu in Engeland ook een on derzoek ingesteld naar de particuliere wapenaanmaak. Voor de commissie die dat onderzoek doet, is Woensdag Noël Baker als getuige gehoord, die par- ticulier secretaris van Henderson te Ge nève is geweest tijdens den duur van de ontwapeninfes-conferentie. Onder groote opschudding verklaarde hij, dat de conferentie zoo goed als gereed was geweest met een ontwerp tot beper king van de luchtmacht en verbod van ‘t bombardeervliegtuig als aanvalswapen, toen de Britsche technische deskundigen met zooveel bezwaren waren gekomen, dat de adviseurs van andere landen ook te rugkrabbelden en tenslotte niets van het ontwerp overbleef dan een onbruikbaar geraamte dat Henderson weigerde in dien vorm in de volle conferentie ter sprake te brengen- „Hadden de Britsche deskundigen, zei- de getuige, met dezelfde energie en I nekkigheid voor de noodzakelijkheid ontwapening in de lucht gevochten, waarmee ze hun bezwaren verdedigd had den, dan zouden we thans in dit land niet met onze handen in het haar zitten over de uitbreiding van de Duitsche lucht macht en de eventueele gevaren die daar uit voor Engeland' kunnen voortvloeien”. Da Jodenvervolging Duitschland is niet tevreden met de Jo den te vervolgen binnen het eigen wil zijn laffe en wreeds werk ook sen buiten de grenzen. In Luxemburg komt het tegenwoordig voor, dat Duitsche dienstmeisjes, die bij Joodsche families 'dienen, dezen dienst per 1 Januari a.s. opzeggen. Gevraagd, waarom zij willen vertrekken, luidt dan 't antwoord, dat zulks niet het géval is wijl zij töt het nationaal-socialisme bekeerd zouden zijn geworden, doch dat er uit Duitschland druk op hen wordt uitgeoe- abedreigingen tegen de in wonende familieleden of ouders. Deze bedreigingen bestaan b.v. uit boycot, het ontnemen van pensioenen, het niet meer in aanmerking komen voor le veranties aan de overheid etc. Natuurlijk is het gevolg van een en ander dan, dat de familie haar dochter verzoekt, de dienst betrekking bij de Joodsche familie in Luxemburg te verbreken. Advertentiën: 1-6 regels 1.80 elke regel meer f 0.20; derde plaatsing hal ven prijs. - Adver- tentién worden gratis ge plaatst in „De Go r cu mer". Het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer op de begrooting en de toelichting daarvan, gelijk deze door de regefering zijn voorgesteld, geven een voorproefje van de besprekingen, die ons te wachten staan bij de openbare behandeling. Het schijnt, dat de Tweede Kamer weer niet in staat zal blijken tot zakelijke en scherpe discussies, maar dat er wel veel algemeenheden te berde zullen worden gebracht, die de sym pathie van velen onder het volk voor het Parlement den laatsten tijd danig hebben doen verminderen. Al verklaren nu verschillende leden te genover de afstraffing van minister Colijn in zijn rede bij de bezuinigingswet gehou» den, dat naar hun meening „devaluatie in ’s lands belang noodzakelijk is”,wij ge- looven niet dat men met zulk een verkla ring, en zelfs met een algemeene bespre king omtrent de wenschelijkheid daarvan veel verder komt. Van veel grooter belang is de vraag, of de regeering, die zegt tegen devaluatie te zijn, ook de politiek volgt, die een dergw- lijke houding voorschrijft Zelfs de mede standers der regeering in de Kamer heb ben iti het Voorloopig Verslag moeten er kennen, dat verschillende regeeringsmaat- regelen tegen de algemeene lijn van ver laging der kosten en van het prijsniveau ingaan. De hoofdzaak is echter, wanneer de Tweede Kamer het lichaam wil zijn, waar heen het geheele volk met eerbied en be langstelling opziet, dat men bij de behan deling der rijksbegrooting ook werkelijk de berooting behandelt en onderzoekt en zich niet beweegt op het gebied 4er alge meene politiek, waarbij men vraagstukken aanroert, die slechts in een mih of meer ver verwijderd verband met de begrooting staan. Deze hoofdzaak wordt in het ,yct$rloopig verslag wel genoemd, doch wordt niet voorop gezet. Naar dit verslafTnededeelt waren vele leden van meening, dat de in gediende begrooting slechts op papier slui tend zou zijn, doch in werkelijkheid niet, en dat een sluitende begrooting ook niet te bereiken i«- Wanneer men dit inderdaad kan aan- toonen, dan kunnen andere algemeene be sprekingen achterwege blijven, dan heeft men allen tijd noodig om, als goede va derlanders, deze hoofdzaak onder de oogen te zien en maatregelen te beramen om de oorzaken van dit tekort weg te nemen. Wij gelooven niel, dat onze regeering zoo bang behoeft te zijn voor een begrootings- tekort, wanneer dit een tijdelijk karakter draagt en do overtuiging heerscht, dat dit tekort na enkele jaren zal hebbenopge houden te bestaan. Iets heel anders wordt het echter, wanneer het tekort een stelsel matig karakter draagt, en er geen enkel vooruitzicht is gelijk „vele leden” van ons Parlement beweren om het op den duur te liquideeren. Dan wordt het totale tekort ieder jaar grooter, daarmede stijgt de schuldenlast, terwijl het geleende geld niet productief is besteed, en zoodoende wordt de toestand steeds ongunstiger. De moeilijkheid schuilt hierin, dat ver hooging der belastingen onmogelijk moot worden geacht, gelijk de regeering zelf toegeeft de opbrengst der belastingen, zelfs van de indirecte, neemt nog voort durend af en dat eveneens de verlaging der uitgaven met de grootste moeilijkhe den gepaard gaat, omdat men reeds be snoeid heeft, wat mogelijk was, en verde re besnoeiingen slechts tot vermeerdering der werkloosheid zullen leiden, zoodat de I bezuinigingen eenerzijds door andere 1 breiding, en men kan er komen. Sinds dagen zijn het voor Abessinië toe passelijk de woorden „Van het Oostelijk: front geen nieuws”. Wat de Italianen melden betreffende hun vooruitgang in 't Noorden beteekent niets en ook moet men nog met veel waarde hechten aan hun be nei t dat zij langs de rivier Webbe Sje- belei op krachtigen tegenstand zijn ge stuit. Dat beteekent niet dat er een groot gevecht op komst is in het Zuiden van Abessinië, maa; alleen dat de Abessiniërs daar begonnen zijn met de voor de Ita lianen zoo gevaarlijke guerilla oorlog. Uit het Noorden wordt gemeld dat de troepen van Ras Seyoem zich naar ’t Wes ten verplaatsen en dat deze aanvoerder van plan zou zijn om de Italianen den v>eg naar Makale af te snijden. Ras Syoem verplaatst zich snel met zijn troepen om de Italianen op een dwaal spoor te brengen. De Abessiniërs in Trigré hebben op dracht een voortdurende guerilla te voe ren, vooral 's nachts. Zij vallen geregeld in kleine troepen de Italianen aan en la ten hen geen oogenblik rust Zoo konden zij er in slagen een aantal patrouilles van de Italiaansche genie te overvallen, die overal werken aanleggen in het gebied van Adoea. De Italianen werden gedood en de door hen aangeleg de werken vernield. De bewoners van Erithrea vluchten in massa om de ellende, welke in Erithrea heerscht, te ontwijken. De Italiaansche bladen weten ook «iet gotd wat zij hun lezers zullen voorzetten. Zij schrijven nu „dat de laliaansche voor hoede de laatste dagen in het gebied ten Zuiden van de lijn Adigrat-Adoea-Aksoem goede vordering heeft gemaakt en dat men thans bezig’ is de nieuw ingenomen stel lingen te versterken. Men is druk doende met het aanvoeren van munitie naar de nieuwe fronten en ook worden de zware kanonnen naar voren gebracht. De voed selvoorziening van de soldaten levert geen moeilijkheden op. Men verwacht, dat nu de Italiaansche soldaten aan het klimaat gewend zijn, het verder doordringen Tigré een kwestie van eenige dagen is. Het oprukken van de Italiaansche voor hoede heeft geen noemenswaardigen te genstand ondervonden. Men houdt echter Tekening met de mogelijkheid, dat de Abessijnsche troepen de Italianen bij ver rassing willen overvallen. In verband hier mede gaat het verder trekken zeer voor zichtig, omdat het mogelijk is, dat de Abessijnsche troepen zich in het gebergte ▼oor Makalle verborgen houden”. Wat in Italië wel 'n vreemden en beang stigenden indruk moet maken, is dat niets gemeld wordt over de verliezen der Italia nen. Het eenige wat de regeering ooit daarover heeft medegedeeld was zoo tast baar onwaar, dat de onrust er slechts door toegenomen kan zijn. Volgens de re- geeringsberichten toch zou in den heelen veldtocht tot nu gesneuveld zijn 1 officier en 5 soldaten. Men begrijpt hoe de Italia nen daarover moeten denken. Wel krijgen de familieleden bericht van sneuvelen en verwonden der militairen, maar de regee ring durft blijkbaar niet de volle vejlie- Vlottó kinderkleeding Regenmantels enorme keuze

Schoonhovensche Courant | 1935 | | pagina 1