Gemeenteraden. WE 2000 Pi»»i»»Mjk Wienw» 2 No. 6586. NI WOENSDAG 20 NOVEMBER 1938 ‘J burgemeester A. M. Nieu- leden ken, een dat hier veel it is te is, Ook meening, dat, voor hem l Ver schijt I en Vrijde I ling: voc I niRanden I Met ver» er geen Babylonische spraakverwarring moet heerschen, daar in werkelijkheid het de brandweer. De beide wethouders nemen tegenover dit voorstel een afwijzende houding aan. Het voorstel houdt o.a. in over te gaan tot het aanschaffen van een babyspuit. (Men zie ons nummer van Vrijdag). De VOORZITTER licht nog dat de commissaris der koningin bijzonder op de aanschaffing van A BONNE'S, In het onlan over 1934 van te Washington deld, d;e, nu d lingen van der meer dan ooit melijk deze, of ontdekkingen, wel inderdaad menschheid ah de wereld, wie aan haar eigei de te gaan. Deze vraag verslag door t aangevallen ontkennenden James Jeans, Blaanden ondei Frederick Gox van de Royal Men heeft d grond van tw eerste, wijl zij steeds verwoei tweede wegen: scheppen van de werklooshe is men al zoo met het laai dus tijdelijke i pelijk onderzo maatschappij veranderingen exacte kennis leven heeft g< Toegegeven James Jeans den soldaten vernielende ki schoon zij h>e dedigingsinidd het evenwicht het natuurlijk dit evenwicht waarmee eei macht haar v Doch wat de treft, legt Jea wetenschap bi toe bij te dra wereld zonde: Onder de oorzaken van nom’sche of te vinden. Ah van het uitb: steeds de oms bevolkingen c nomisch of i pen van zoo’i hoop voor de meer land, di sel zou kunni is het, dat d< den oorlog ir „steeds grooti stellen behoo zelfde beperk ven”. Wanne landuitbreidii meent hij, ve de andere oo logen in de t zullen kunnei „Op deze v hopen den n drang naar i ken, die, naa de bevolk'ng zullen drijven en ook de len moeten vi de doodelijkst weet te beden Het tweede schap wordt de mechanisa gevolg daarv oogenblik gee brek aan eve heeft gehad. I de behoefte dustrieën sclv hiertoe te gen belemmerend i dingen zullen mand weet, o: schijnen. En evenm bet oogenblik of deze den i of integendee een n’euwe ii „Denken wi Faraday’s e' aan Maxwell’, toe, in het zoon babyspuit gewezen heeft. Verder heeft spr de crediet-aanvrage van f 4500, zooals door den brandweerbond geadviseerd, tot f 4000 maximum teruggebracht. De heer BRON zegt van het groote bedrag van f 4000 even geschrok ken te zijn in verband met den ongunsti- gen financieelen toestand der gemeente. Bij het doorlezen der desbetreffende rap porten heeft spr. verder de neiging gehad te gaan denken, dat men hef "slechts aan stom geluk te danken zou hebben gehad, dat er in Schoonhoven nog een gebouw overeind staat. Op deze laatste gedachte ia spr. echter teruggekomen, want deze groote Kaam verdient de Schoonhoven- sche brandweer zeker niet. Spr. zou ech ter graag willen, dat er meegededd werd, waarvoor die f 4000 precies zullen wor den uitgegeven. Vroeger, toen men zich alleen met oen handspuit moest redden, was het aller ide aal, nog eens een motorspuit te bezitten en een verstelbare brandladder. Daarmee was men al ruimschoots tevreden en spr. vraagt of het nu wel noodig is, om in een als deze wat op- riaal op verschillende punten der opgeslagen te hebben, want ook in bran wee rgarage kan brand ontstaan. De heer PEERBOLTE zegt, dat men niet aan de aanschaffing van een babyspuit zal kunnen ontkomen. Het gaat er hier over om in beginsel te besluiten tot uitbreiding van de brandweer over te gaan en een crediet van desnoods voor- loopig slechts f 2000 toe te staan voor de aanschaffing van een baby-spuit. De rest kan men dan aan B. en W. overlaten. De VOORZITTER gaat accoord met een crediet van f 2000 en stelt voor het alarmeeringsvraagstuk later in B. en W. rustig te bezien. Ook weth. DEERENBERG kan zich hiermee vereenigen. mits de voorzit ter er van maken wil. dat die f 2000 die nen voor de uitbreiding van de brandweer zonder vermelding dat men voor het geld een babyspuit zal aanschaffen. Men heeft behoefte aan een crediet. De rest kan dan in B. en W. bekeken worden, zoodat het college daarna met afgeronde plan nen kan komen. De heer v. d. BERGH kan het voor stel-Deerenberg steunen. De VOORZITTER wil dan liever ineens het heele bedrag, n.l. f 4000 vragen Dan is men dadelijk klaar en hoeft men later niet meer terug te konten. Natuur lijk zal de grootst mogelijke zuinigheid betracht worden. Er moet echter aan Ged. Staten geschreven worden, wat er met het crediet gedaan wordt Men kan bij hen niet volstaan met vage omschrijvin gen. Van die f 2000 kan alleen de baby spuit aangeschasft worden en daarom stelt spr. voor, het maximale crediet toe te staan A De heer WOUDENBERG vraagt, of het materiaal voor de spuit, de slan gen, de brandkranen enz., in voldoende hoeveelheid aanwezig zijn. De VOORZITTER kan niet precies zeggen, hoeveel slang men voor de baby spuit noodig heeft; daarvoor zal wel een kleine aanvulling noodig zijn. De heer WOUDENBERG wil het voorge- al ruimschoots tevreden het nu wel noodig is, om miniatuurgemeente pervlakte betreft tot bedoelde groote uitbreiding over te gaan, gezien tevens den noodtoestand in deze plaats. Spr. ver gelijkt haar met iemand, die het, vóórdat hij ondersteund werd met een salamander- kacheltje deed, en. nu hij ondersteuning geniet, twee haarden aanschaft. In ver band hiermee informeert spr. of er met bet bestaande materiaal en de reorganisa tie van de brandweer niet genoeg gedaan pijnlijk» oorzaak dwong hem echter tot dit voorstol. De commissaris der koningin heeft spr. schriftelijk op het hart gedrukt, te onder zoeken, hoe het met de brandbluschmid delen staat en daarover rapport uit te brengen. In oen volgende schrijven druk te de commissaris er zijn voldoening ove^ uit uit, dat men het plan had. tot de aanschaffing van een nieuwe spuit over te gaan. In een vergadering met den brandspuitraad en met den Z.-H. Brand weerbond, heeft spr. de grootst mogelijke zuinigheid aanbevolen. Een lijvig rapport van den brandweerbond benevens het rapport van de brandmeesters heeft ter visie gelegen. Het betreft hier wel dege lijk een afgerond voorstel. Spr. is echter niet van plan het paard achter den wagen te spannen, door eerst de plannen volle dig te doen uitwerken, en dan om een crediet te komen. Men moet weten, hoe ver men kan gaan en daarvoor heeft men een crediet van maximaal f 4000 noodig. Een baby-spuit moet aangeschaft worden. brandweerbond dacht eerst nog over automobielspuit, maar spr. meent, Kort raadsverslag. Lopik. In de Vrijdag gehouden raads vergadering, werd het voorstel van B. en W. om een huurtoeslag in het leven te roepen, aanvaard, zulks naar aanleiding ^dres, inhoudende het verzoek om ig der steunnormen. Voorts werd het huis, bewoond door mevr, onderhands te verhuren voor jaar en wel van .1 Januari 1936 '1 Juli 1906, daarna van maand tot zal wel eenigen tijd mee heengaan, eer de credietaaax rage door Gêd. Staten is goedgekeurd en daarom moet men óp schieten. Het materiaal is goed in orde maar het is niet voldoende. Het is drin gend noodig, dat er zoo spoedig mogelijk een babyspuit komt. Spr. wil tenslotte met f 2000 accoord gaan, dan kan men vast vooruit en kan in een volgende ver gadering de rest afgehandeld wordpn. Het is hier een kwestie van vertrouwen. De heer BRON vindt het niet noodig zich over deze aangelegenheid op te winden, daar het juist een onderwerp is om op een wintermiddag als deze op ge noeglijke wijze te bespreken. Het beweegt zich op neutraal terrein. Spr. is niet te gen verbetering van het brandweermateri- aal, maar hij zou graag willen weten, waaraan het gevraagde bedrag uitgegeven wordt. Wal spr. vooral tot zijn min of meer afwijzende houding geprikkeld heeft is het feit, dat nergens in de rapporten gesproken wordt over het redden van men schen bij brand. Dit is toch wel het voor naamste. Verder is er volgons de rap porten sprake van, een brandspuithuis ia te richten in het westen dor stad. Spr. informeert of het, gezien het korte trar ject, wel noodig is er twee brandspuit- huigen op na te houden. Verder blijft het nadeel bestaan, dat in den winter de motor koud is en eerst warm moet loo- pen, eer hij gebruikt kan worden. In dit verband vraagt spr. zich af of het niet beter is een spuit met eigen beweegkracht aan te schaffen, die dan op het terrein van den brand direct aan het werk kan gaan. Tenslotte vraagt hij of de brand ladder, de opvangzeilen, enz. in orde zijn en wijst erop, dat de raad zich mede over deze heele aangelegenheid wil bera den. De VOORZITTER zegt dat de brandladder in orde is en dat er steeds met de springzeilen geoefend wordt. Óver een spuit met eigen beweegkracht is wel gesproken, maar ais de motor direct bij aankomst van den eersten brandweerman in de kazerne aangeslagen wordt, zal er niet veel tijd verloopen, voordat men wa- tej heeft. Bovendien kan men een baby- d™ cllc vc.?. dc I vervoeren en voor een brand op verre af stand aan een auto haken. AMen moet er natuurlijk steeds voor zorgen dat de mo tor bedrijfsklaar is. Wat het spuithuis in het Westen der stad aangaat, dit wordt geen nieuw gebouw, doch men zal trach ten een schuur, lods of leegstaand huis als zoodanig in te richten, zoodat dat geen noemenswaardige kosten met zioh zal brengen. Het is raadzaam, het mate riaal op verschillende punten der stad een van een adr: verhoogini besloten, v. d. E f 240 por -1 Juli 1906, daarna maand. Op een verzoek van den heer K., om de huur zijner woning met f 20 te ver lagen, werd afwijzend beschikt Behou- dens goedkeuring van Ged. Staten besloot de raad de dokterswoning te verkoope» aan dr. Blankestijn voor f 5000. Het salaris van den wegopzichter wordt gehandhaafd op f 150 ’s jaars. Het voor stel van B en W. om het salaris van den gemeente-werkman J. V. op f 18.50 per week te brengen en dat der beide andere gemeente-werklieden op f 17.50, wordt aangenomen met 4 tegen 2 stemmen De per 1 Mei af get reden leden der schattings- commissie werden herbenoemd. Lopikorkapel. Stemgerechtigde hebben als notabel der Ned. Herv. Ge meente herkozen den heer W. Oskam. Tot kerkvoogd^ is door notabelen geko zen de heer H v. d. Bunt, in de plaats van den heer P. Beijen, die als zoodanig bedankt had. Mr. P. J. Th. Stevens van hier, die in deze maand is toegelaten tot de bedie ning des Woords voor de provincie Noord- Holland, is benoemd tot plaatsvervangend predikant te Gorinchem en bereids daar heen vertrokken. Toen de heer 0. Donderdagavond de vergadering in de kerk verliet, bleek zijn rijwiel verdwenen. Eerst den volgenden dag heeft men de fiets teruggevonden ia het struikgewas bij Huis Te Vliet. Gemeenteraad. Ouderkerk a.d. IJssel. De gemeenteraad is ter openbare vergadering bijeengeroe pen tegen Woensdag 20 November, voor- middags half tien, ter behandeling van de volgende*/ agena: 1. Opening. 2. Ingekomen stukken. 3 Kasgeldeeling. 4 Rekening cou rant overeenkomst, Bank v. Nederland- sche Gemeenten. 5 Wijziging vlecschkeu- ringsverordening, verordening heffing en invordering van keurloon op vee en vleesch, wijziging gemeenschappelijke re geling 6 Distributie vleesch en gehakt. 7 Voorschot bijzonder onderwijs 8 Aan vraag buitengewoon lager onderwijs. 0 Verordening geneeskundige armenver ging. 10 Rondvraag. 11 Sluiting crediet over het dubbele van het stelde aantal jaren afschrijven. De heer BRON zou gaarne zien, dat B. en W., over hetgeen nieuw aange schaft wordt, nader met den raad over leg pleegden. Weth. DEERENBERG dient een amendement in om f 2000 beschikbaar te stellen voor verbetering en uitbreiding der brandbluschmiddelen. waaronder in de eerste plaats aanschaffing van een babyspuit. Daarbij wijst spr. erop, dat het van het grootste belang is, dat het blusch- water vlak langs de huizen loopt, m.a.w.. dat van de waterleiding gebruik wordt ge maakt. De VOORZITTER zegt nog, dat het alarmeeringssysteem ook zoo spoedig niet het snoods plan heeft om nutteloos geld uit te gexen. Spr. is erop gesteld, de prétentie te hébben, dal hij, wat de zuinigheid betreft, nog altijd vooraan gaat. Een wel natuurlijk elke verbeterini aanvaard zal worden. Wat u der Hek zegt over het ontbreken brandbluschmiddelen, als de brandwe?r naar elders uitrukt, zal organisatorisch en zooals de toestand zich thans ontwikkeld, heeft spr. de of Schoonhoven. Gemeenteraadsvergadering van Maandag 18 November. Afwezig de heer Van Harmeleh wegens kiekte. Voorzitter Wenhuisen. Na opening worden de notulen vastge- tteld. Van Ged. Staten is bericht ingekomen dat zij in principe geen bezwaar hebben tegen1 den aankoop van een veerpont voor f 1300, evenmin als tegen den aankoop voor nem ugt, Van een sleepboot. kan geven. Er De heer en mevrouw Jansen hebben meegedeeld hun benoeming tot regent en regentes van het Gereformeerd Weeshuis I te aanvaarden. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Het 3e kohier van de hondenbelasting, sluitende op een bedrag van f 32.50 wordt z. h. st. vastgesteld. Omtrent het verzoek van de Reederij op de Lek om vermindering van aanleggeld over 1935, stellen B. en W. voor, hierop gunstig te beschikken. De zaak is onder zocht en bevonden als in het verzoek van de Reederij is omschreven. Derhalve stelt het college voor, het aanleggqld slechts voor 4 maanden in rekening te brengen. Z. h. st. gaat de raad hiermee accoord Daarop volgt het voorstel van B. en W. inzake de verbetering van de straatver lichting op enkele plaatsen, vergezeld van een adres van de bewoners van de Prin ses Julianastraat. (Men zie ons nummer van Vrijdag De heer VAN BEUZEKOM vraagt in dit verband of het niet wenschelijk is, aandacht te schenken aan het eind van den Korten Dijk. De laatste lantaarn staat daar bij de Nes en verder is er tot aan het kerkhof, en ook aan den anderen kant geen lichtpunt. Spr. geeft in overweging of daar een lichtpunt bij te plaatsen, of zoodanige wijziging aan te brengen, de verlichting daar beter geregeld wordt. De VOORZITTER zal hiervan aan- teekening doen. Deze kwestie zal nader onder oogen worden gezien. De heer ADRIAENS wil ook een lantaarn er bij hebben in de Spoorstraat, op de hoogte van de woning van den heer Bijmolt. De VOORZITTER zal ook dit in aandacht nemen. Z. h. st wordt daarna het voorstel van B. en W. inzake de straatverlichting aangenomen. Inzake,, het voorstel van B. en W. betref fende reclame voor de gasfabriek, zooals we in ons nummer van Vrijdag bericht ten, merkt de VOORZITTER op, dat het een gelukkige gedachte van de direc tie is geweest, om de actie aldus te rege len. De zaak loopt reeds aardig en de re sultaten voor het volgend jaar beloven zeer gunstig te zijn. Het voorstel wórdt z. h. st. aangeno men, evenals het voorstel xan B. en W. inzake vaststelling van de beheersveror- dening voor gas-, waterleiding- en electri- citeitsbedrijf voor de jaren 1936 tot en met 1944), en het voorstel inzake vaststel ling van de beheersverordening voor het woningbedrijf voor de jaren 19361940. Vervolgens vraagt de burgemeester een crediet voor de verbetering en uitbreiding van Gouderak. Een reclameauto voor tand pasta verloor in de de dorpsstraat een imitatielube, welke bovenop de auto stond Met een geweldig lawaai viel de groote tube op de straat, doch bracht verder geen ongelukken teweeg. Den anderen dag is *t voorwerp per bode naar de plaats van bestemming vervoerd. De muziekvereniging Caecifia zal 10 Dec epn uitvoering geven. Behalve en kele muzieknummers zal een blijspel wor den opgevoerd door de tooneelvereeniging Excelsior te Stolwijk. Het T.H.O R. lid mej. Truus Kramer behaalde op de gymnastiekwedstrijden te Gouda de kampioenstitel 1936 in de derde graad damesturnen van de turnkring Gou da en omstreken. De bakker V, gleed op de loopplank van een schip uit, waardoor hij met een mand met brood in den IJssel raakte. De bakker kwam met een nat pak en den schrik vrij, terwijl van de brood en niet meer dan varkensvoer overschooL De een dat een baby-spuit, die achter een auto aangehaakt kan worden, voldoende is, ook om de buitengemeenten- te assisteeren. Spr. citeert nog enkele uitspraken van mr. Koelman, prof. Oppenheim en Van Loenen in verband met de gemeentelijke zorg voor de brandweer. Volgens een ko ninklijk besluit van 1904 geeft onvoldoen de inrichting van de brandweer aanlei ding tot het niet goedkeuren der gemeen te begrooting. Bezwaren van financieelen aard kunnen niet als excuus worden aan gevoerd, zegt dit kon* besluit. Het rap port van den brandweerbond toont duide lijk aan, dat de brandweerzorg te wenschen overlaat. De spuit is nog wel bruikbaar, maar daarmede is dan ook alles gezegd. Ook komt spr. op, tegen de opvatting, dat de werkloosheid opgeheven j kan worden door groole natuurrampen, spuit do,, &||e nauwe straten van de stad doordat er dan weer werk aan den win- kei is. (Gelach). Spr. heeft inderdaad wel hooren beweren, dat de brandweer er nog veel te gauw bij is! Zoo mag men echter niet denken. Het gemeentebestuur heeft de wettelijke plicht zoowel tegenover het rijk, dat enorme subsidies verstrekte voor kerk- en stadhuisrestauratie als tegenover de dichte bevolking hier om het brandweermaleriaal op peil te houden Als spr.’s voorstel niet wordt aangenomen wil hij de verantwoordelijkheid voor de brandweer niet langer dragen en zal dit dan ook aan den commissaris der ko ningin berichten Spr. deelt nog mee, dat het de bedoe ling is, die f 4000 te vinden uit den ka- pitaaldienst en dit bedrag in acht jaar tijd af te schrijven. Tenslotte memoreert hij nog, dat men hier sedert 26 Oct. een vrijwillig brandweercorps heeft en dat de kazerne en de materialen zijn opgeknapt en het geheel de moeite van het zien wel waard is. Spr. noodigt de raadsleden mt eens een kijkje te nemen. Geen paniekstemming. Weth. DEERENBERG oefent cri- tiek uit op de door den voorzitter aan gehaalde citaten, waarin gesproken wordt over de taak van B. en W,., terwijl hier slechts een voorstel van den burgemeester aan de orde is. Wat de voorzitter dus citeerde, heeft met het onderhavige geval niets te maken. Ook ontkent spr. ten stelligste, dat. de toestand, wat de brand weer betreft, hier zoo is, dat het door den voorzitter genoemde koninklijke be sluit daarop van toepassing zou zijn. Wel heeft het materiaal eentige aanvulling noodig, maar spr. vraagt zich af of het niet beter is, de zaak eerst in haar ge heel te overzien. Om niet den indruk ts wekken, dat de voorzitter de eerste die met hervormingen op brandweerge- bied komt, wijst spr erop, dat nog voor dat de heer Nieuwen huisen hier burge meester was, het college groote bedragen voor de aanvulling der brandbluschmicl- delen heeft gevraagd, zooals blijkt uit, de desbetreffende bejfrootin|gen. Geregeld heeft men reeds gexraagd om het brand- weermateriaal op peil te houden. Wat de babyspuit aangaat, spr. heeft geen’ enkel bezwaar tegen aanschaffing daarvan. Bedoelde spuit zal geheel in bet kader der reorganisatie passen. Maar daarnaast dient men te overwegen of men met het huidige aantal brandkranen in de stad kan volstaan. Daarom is het be ter de heele zaak aan te houden. Dan kan de raad straks overzien wat er ge daan moet worden Met moet nu niet als het ware een paniekstemming gaan ver wekken. De brandweer verkeerde en ver keert nog in een behoorlijke toestand, hoe ng dankbaar de heei van van kan worden ter beveiliging xan gebouwen en goederen tegen brand. Men moet niet alleen rekening houden met de wensche- lijkheir maar ook met de mogelijkheid van de aanschafifng van een babyspuit. Hij zou het zeer op prijs stellen als B. en W. omtrent dit voorstel prae-adxies uit brachten, voorzien van een begrooting der kosten en verdere uitvoerige details, waar na de raad zich nader over deze aange legenheid kan beraden. de heer v. d. BERGH is van dat, zooals de crediet-aanvrage ligt, hij er moeilijk zijn stem aan Er is geen uitgewerkt voor stel en ook geen liegrooting overgelegd. Een belangrijker vraag voor spr. is ech ter of de aanschaffing van zoo’n baby spuit wel noodig is. Als er hier brand uitbreekt, kunnen toch ook de spuiten uit Bergambacht, Willige-Langerak en Am- merstol spoedig ter plaatse zijn. Er zijn wei noodzakelijker dingen, die gedaan moeten worden. Spr. vraagt of ’t niet be ter is om voor die f 44XX) straten aan te leggen op de Droge Gracht, waar de wo ningen Hiet te bereiken zijn, omdat er geen wegen zijn- Het is een ergerlijke toe stand. Spr. vindt dan ook, dat deze stra- I ten meer noodig zijn dan een baby-spuit Een ander geluid. De heer PEERBOLTE is een an dere meening toegedaan. Volgens spr. is m de rapporten de hoofdzaak vermeld en ge zien den toestand bij brand is het ge- wenscht, de brandweer te reorganiseert en over te gaan tot aanschaffing van een spuit die zich vlugger kan verplaatsen, ook door de nauwere straten. Het is fout zijn bezwaren te argumenteeren met den financieelen toestand. Men moet zich eerst afvragen, of de brandweer voldoende is ui toerust, zoodat men de verantwoording ervan op zich durft nemen, en spr. is tot de conclusie gekomen, dat er een spuit bij moet. Het betreft hier nog maar een voorstel om in beginsel tot de aanschaf fing van zoo’n spuit te besluiten. De zaak wordt daarna nader uitgewerkt. De heer WOUDENBERG legt het zwaartepunt in de mogelijkheid van het verplaatsen van de spuit plus het vraag stuk betreffende de manschappen, het ma teriaal enz. Hoewel spr. het onverant woordelijk zou vinden, tegen het voorstel te steinrrtVn, wil hij een compromis aan de hand dqpn, door n.l. eerst het mate riaal aan te vullen en aan de bestaande spuit een constructie te doen aanbrengen, waardoor het mogelijk is deze aan een vrachtauto te hechten om vlugger ver plaatst te kunnen worden .Op de vracht auto kunnen dan de materialen worden ondergebracht. Spr. licht nog toe, dat als de meerderheid van deji raad voor de aanschaffing van een baby-spuit is, hij ook zijn stem aan dit voorstel zal geven. Verder zou hij graag het af te schrijven bedrag over een grooter aantal jaren ver deeld willen zien. Weth. v. d. OEVER blijft bij hetgeen hij in de vergadering van B. en W. ge zegd heeft. Spr. had de desbetreffende plannen eerst willen afwerken en aange zien het voorstel van den voorzitter geen afgerond geheel is, kon hij zich er niet mee vereenigen. Weth. DEERENBERG zegt, dat de raad zich zal afvragen, waarom dit geen voorstel van B. en W. is Ook spr. kon de gang van zeken niet bevredigen. Als men de rapporten goed leest, komt men tot de conclusie, dat de koeten veel meer dan f 4000 zullen bedragen. O.a. heeft men het vraagstuk betreffende de aansluiting van brandkranen cp de wa terleiding niet begroot. Volgens spr. is het materiaal, dat men thans bezit, toereikend voor een eventuWe- len brand. Natuurlijk is de brandweer voor verbetering vatbaar en daarmee gaat spr. dan ook volkomen accoord. Hij is ook niet tegen de aanschaffing van een babijspuit, doch voor de reorganisatie van de brandweer is een afgerond voorstel noodig. Men heeft geen enkele garantie, dat men met die f 4000 kan toekomen en daarom is hij van oordeel, dat het beter is de zaak nog eens aan B. en W. terug te zenden en haar nadek onder oogen te zien. Wat de alarmeeringsinrichting betreft, meent spr., dat men daarin zeer goed kan voorzien, door bij brand gebruik te ma ken van de groote bel in den toren. Men moet ook daaromtrent een betere regeling treffen, b.v. op de wijze, dat men uit de manier, waarop geluid wordt, kan opma ken, dal er brand is, Bij de brandweer is geen gebrek aan brandbluschmiddelen. wel echter aan or ganisatie. Ook al had men veel meer ma terialen, dan zou reorganisatie noodig zijn, wat inmiddels is erkend, door de vooizieningen in deze. De heer v. d. H E K, die ook geschrok ken is van de hooge credietaanvrage, in formeert of de gemeente verplicht is. as sistentie te verleenen bij brand in buiten gemeenten. Als dat zoo is, kan. als de brandweer uil rukt voor Pen brand buiten de gemeente, hier brand uitbreken, zon der dat men in staat is, hem te blus- schen. Spr. slaat op hef standpunt, dat het brandbluschmateriaal voldoende in orde moet zijn en wil anders terzake geen verantwoordelijkheid op zich nemen. De VOORZITTER zegt, dat hij mogelijk onder de oogen zal moeten ge zien worden. Hij kan zich met het voor stelDeerenberg vereenigen. De heer ADRIAENS vraagt, of men geen beroep kan doen op de brandwaar- borgmaatschappij in verband met de aan schaffing van de babyspuit. De VOORZITTER merkt op, dat dit geen terrein voor een gemeente is, alleen voor particulieren. Weth. DEERENBERG wü nog voorstellen, de afschrijving over 10 jaar te doen plaats hebben. Met algemeene stemmen wordt daarna besloten f 2000 beschikbaar te stellen voor uitbreiding van het brandbluschmateriaal, in de eerste plaats voor aankoop van een baby-spuit en den afschrijvingstermijn op 10 jaar te stellen. De heer v. d. H E K brengt hulde aan het vrijwillige brandweercorps, dat alles zoo keurig in orde heeft gebracht; en de heer BRON voegt hier nog aan toe, een woord van lof voor do oude brandweer, welke uitingen de volle instemming van den raad hebben. Met de gemeente Jaarsveld wordt een regeling getroffen inzake het bezoeken van leerlingen uit die gemeente van de L. School alhier. Naar aanleiding van het, voorstel van B. en W., waarbij voorkomen wordt, dat personen, die ondersteuning genieten, lid zijn van het burgerlijk armbestuur of een ander lichaam van weldadigheid, hetgeen scheeve verhoudingen in het leven zou roepen, gaat de raad, na sluiting der openbare zitting, in besloten vergadering over. geregeld moeten worden, toestand zich thans ontwil het volledige vertrouwen, dat er in toekomst aan de organisatie weinig niets meer zal mankeeren. De VOORZITTER vindt dat -rwarring gaan heerschen. daar in werkelijkheic vewehil van inzicht niet zoo groot is. Er

Schoonhovensche Courant | 1935 | | pagina 6