E DE MOOISTE VERRASSING? J. G. VAN MAZIJK ÏSuoo Een Radio van JAN BROUWER! Haven 63 - Tel. 113 {SCHOONHOVEN Plaatselijk Nieuws Gemeenteraden ~1 Predikbeurten U.U. Auiotodttut ch (foea^tkoudet»! Haarden Haardkachels Gemengd Nieuws. Rechtszaken Marktberichten WOENSDAG 4 DECEMBER 1935 b00d,»h"P »«j br.ngen U een Radiotoaatal •luiten II aan bij de Centrale """■■■■■■■■■■■■■■■■mm DE STRAATVERLICHTING. Het vraagstuk van de straatverlichting Aaat in Schoonhoven op het oogenblik meer in het middelpunt der belangsiell ng dan ooit. Zooals gemeld, zijn besprekingen gaan de tusschen het gemeentebestuur en de ■winkeliers van de Haven over een meer doeltreffende verlichting dier straat. De uilvoering van dat plan zal uit den Aard nogal kostbaar zijn en de voorberei( ding kon derhalve niet zoo vlug geschie den, dat de winkeliers ook in de dagen vóór St. Nicolaas reeds van de verlichting konden profiteeren. Daarom hebben B. en W. gisteren in de lantaarns op de Haven sterkere lampen laten aanbrengen, waarmede voorloopig een zeer goed resultaat werd bereikt. Het geldt hier tevens „een proef. Tegenover de tevredenheid, die deze maatregel bij de Havenbewoners heeft veroorzaakt, staat een minder blijde stern- mi' in de Lopikerstraat. Daar hebben namelijk de winkelier# de aanzegging gekregen, dat zij hun straat verlichting binnen de speruren d.w.z. tot kwart over 7 niet mogen gebrui-, ken. Hetzelfde Igeldt voor de Kerkstraat Vvaar inmiddels de particuliere straatver lichting eveneens gereed is gekomen. 9l9 Het is te begrijpen, dat de winkeliers die aanleg en verbruik dezer verlich ting zelf betalen er in deze dagen gaar ne .ook flink van willen profiteeren, doch- het gemeente-bestuur stuit hier dp de moeilijkheden van het bekendè. maximaal-tarief. De lampen in deze" straten kunnen gemakkelijk het maximale stroomverbruik doen stijgen en daartegen- j over staat geen zoodanig stroomverbruik, dat de hooge kosten, waarvoor het bedrijf dan zou komen te staan, erdoor zouden worden bestreden. Het geldt hier een moei- 1 lijkheid, die niet gemakkelijk te overbrug gen is en waaruit vooit de zooveelste maal blijkt, hoezeer Schoonhoven op dat punt door het contract met Gouda «-an handen en voeten gebonden is. SPOORLOOS VERDWENEN. Toen de Lekboot gisteravond aan den Aanlegsteiger alhier aanlegde, kwam men tot de opzienbarende ontdekking, dat een der passagiers verdwenen was. Het betrof i hier den hoer G. L. 8., die jarenlang in deze gemeente heeft gewoond en thans woonachtig is te Hilversum. Hij had te Rotterdam een kaartje voor de boot naar Schoonhoven genomen. Ter hoogte van Streefkerk had de hofmeester den heer (L. S. nog over het dek zien wande'en; daarna had men niets meer van hem be- Ïieurd. Tusschen Streefkerk en Schoon- oven moet de passagier dus verdwenen jjijn. Mogelijk wordt geacht, dat hij onge zien van boord gegaaq is, boewei dit n et heel waarschijnlijk is, daar men in de ka juit de hoed en overjas, waarin het kaar tje, van den vermiste vond. De rivierpolitie etplt een onderzoek in, doch totnogtoe is geen klaarheid in deze duistere zaak ge komen. EIERVEILINGEN. Waaggebouw: Aanvoer 3500 eieren. Prij zen: kippeieren f 4.50—f 4.80, heneieren f 3.20f 4, beiden per 100 stuks. Havenstraat: Kippeneieren f 4.85 f 5.15, heneieren f 3.25—f 4, eendeieren f 2.80f 3.10, alles per 100 stuks. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent onderstaande gevonden voor werpen zijn inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie: Een pedaal van een motor, een muts. KWEEKSCHOOLVEREENIGING. ï)e tweede uitvoering?, w*n-)ée Schoonho- veipche Kweekscboolvsvsemging beeft nog meer succes gehad dan dié van Vrijdag. Gisteravond was de Nutszaal stampvol, er moesten .verscheidene stoelen bijgeplaatst worden. Burgemeester A. M Nieuwenhui- sen was mede aanwezig. Het programma ontlokte bij het pu- blief herhaaldelijk een daverend ap plaus en vooral in de pauze tusschen de bedrijven, welke thans iets korter duurde, zorgde het muzikale gedeelte van de fa milie Bron voor opwekkende muziek. Te middernacht stroomden de aanwezigen, na een kort sluitingswoord van den directeur der Kweekschool, den heer J. P. Rosen- daal, die nogmaals allen medewerkers hartelijk cjanjk zegde, naar buiten. Aan den uitgftrig werd een collecte gehouden tot bestrijding der kosten van dezen avond. ST. NICOLAAS ATTRACTIES. Ter gelegenheid van de St. Nicolaas- week hebben Maandagavond T.A.V.E.N.U. en gisteravond T.O.A G E.N.O. gezorgd voor epn opgewekte stemming in onze winkelstraten. Zij voerden beiden op ver schillende punten eenige muzieknummers uit, die, ondanks het koude weer, vrij veel belangstelling hadden. Vandag hebben eenige in verschillende straten gevestigde winkeliers een muzikale attract^ georganiseerd. Zij doen een auto met graimofoonversterker rondrijden, die vooral I tijdens de markt, de levendige •temming verhoogde. FAILLISSEMENT. De heer C. Graveland, groenten- en fruithandelaar, is in slaat vanfaillisse- ment verklaard. Curator is Mr. G. Jonker te Gouda. BOTERMARKT. •een aanvoer Alweer een slachtoffer. Ammerstol. Maandagmorgen reed een zware vrachtauto van de Firma I.uijten van Lekkerkerk met 40 balen cement op de Capellelaan, hoewel groote borden ge plaatst waren, dat zware vrachtwagens er niet heen mochten, omdat de weg zeer slap is door het opgraven voor de waterleiding. Bij het passeeren van een rijwiel moest de chauffeur u tha'en en kwam met zijn wie len in het slappe gedeelte van den weg. Hij kon toen het stuur niet meer houden en kwam aan den kant van den weg, die af brokkelde, met het gevolg, dat auto en cement verdwenen in de diepe sloot. De chauffeur wist zich, door uit de auto te springen voor een nat pak te vrijwaren. De auto is later door een kraanwagen ge licht. Zaterdagavond werd in 't Gebouw ifa verband met het tienjarig bestaan der V.A.R.A. een feestavond gehouden, waar aan medewerkte de bekende zanger der V.A.R.A., Albert de Booy. Er was voor dezen avond veel belangstelling. Ammerstol. De wed. J. de Bruijn aan den Achterweg, had het ongeluk te vallen en zoo ongelukkig terecht te komen, dat zij haar rechter arm ernstig kneusde. Me dische hulp moest worden ingeroepen. Winkelsluiting. Bergambacht. In verband met vragen van winkeliers of zij hun winkels al dan niet na 8 uur voor hét publiek geopend mogen hebben ter gelegenhe:d van St. Ni- colaas wordt medegedeeld, dat in het tijd vak van 25 November tot en met 5 De cember en in het tijdvak van 18 tot en met 24 December de winkels tot 10 uur n.m. voor het publiek geopend mogen zijn. Bestrijding rundar-T.B.C.. Bergambacht Blijkens een advertentie in dit nummer zal Vrijdagavond een ver gadering worden gehouden van de Ver- eeniging voor de bestrijding van de runder t.b.c. Deze vereeniging is verleden jaar opge richt maar werd niet door het rijk erkend, zoodat men de bestrijding van de T.B.C. nog niet heeft aangevangen. Dit jaar kon de vereeniging wel erkend worden. De voorwaarden, waaronder de bestrijding nu zal plaats hebben, zullen o.a. op de ver gadering worden besproken. Ook n et-le den zijn welkom en kunnen zich eventueel als lid nog opgeven. Tooneeluitvoerfng. Capelle a.d. IJssel. De Capelsche too- neelvereeniging en amuaementaclub „Tot ons plezier" hoopt 26 Dec. haar 2den too- neelavond voor dezen winter te geven en dan op te voeren „Toby's Kerstverras- zing' en M't Gebroken been". Uitgeloot Haastrecht. Op verzoek van den begun stigde vermelden we, dat het uitgelote aandeel no 207, in de ijstent-leening, ten name van den heer J. Zuidervliet alhier, aan de club ia teruggeschonken. Bekende truc. Jaarsveld, Een ingezetene ontving een dezer dagen een brief uit Ripoll (Spanje) inhoudende een verzoek om hulp, voor iemand, die wegens frauduleus bankroet in Spanje in de gevangenis zit. Middels deze hulp, zou een groote som gelds, op een bank gedeponeerd, gered kunnen wor den. Den bemiddelaar zou voor zijne be moeiingen 1/3 dier som ten deel vallen. Tevens wordt verzocht zich te willen ont fermen over een zestienjarig meisje, dat in een weeshuis zou zijn ondergebracht. Het is hier wederom de bekende truc der Spaansche briefschrijvers, waarvoor reeds vele malen is gewaarschuwd. Gouden H uwelijksfgeesi Jaarsveld. Den 12den December zullen de echtelieden H. Benschop en W. Ben schopDen Harfog, den dag herdenken, dat zij vóór vijftig jaar in het huwelijk traden. Het gouden bruidspaar geniet nog een uitstekende gezondheid De bruid telt 74, de bruidegom 76 jaren. Beiden ver richten nog met opgewektheid hun dage- lijksche werkzaamheden. Krimpen a.d. Lek. De heer M. de Jong heeft onderhands aan den heer A van Heuntén een stuf bouwgrond aan de Schoolstraat verkocht. Brandweer. Krimpen a.d. Lek. Op het gemeentehuis had een vergadering plaats van B. en W. I met hel brandweercollege. De lijst van 't personeel werd aangevuld en gewijzigd. Bij de bespreking der twee laatste bran den, kwam de wenschelijkheid naar vo ren, om een schuifladder op de motor spuit aan te schaffen. De voorzitter deelde tenslotte mede dat bij het in gebruik nemen van de nieuwe motorspuit de geheele brandweer, die nu verplicht is, veranderd kan worden in een vrijwillige brandweer. Tevens kan dan in krimping van personeel plaats vinden. Krimpen a.d. I Jssel. De uitslag van den teekenwedstrijd voor jeugd ge weikloozen met het doel een treffende reclame-teeke- n'ng te maken voor de gemeentelijke vak cursussen, is als volgt: le prijs H. Ros, Krimpen a.d. IJssel; le pr. P. Verbaas, Capelle a.d. IJssel; 2e pr. D. de Zwarte, id., 3e pr. R. Broere id; 4e pr. D. Heijkoop, Krimpen a d. IJssel, 5e pr. C. de Kwant id., 6e pr. W. Noor- lander id„ 7e pr. C. Simons. Zaterdag 7 Dec., zal de tooneelclub „Morgenrood" haar eerste uitvoering ge ven van dit seizoen. Opgevoerd zal wor den „De vergulde leugen". Krimpen a.d. IJssel. Zondag speelde D. C. V. I een wedstrijd tegen R.D.M. I te Sch'edam. Na een zeer spannenden strijd wisten onze dorpsgenooten met niet min der dan 51 te winnen. Knapenvereenlging. Lekkerkerk. De Knapenvereeniging op Geref. Grondslag „David" hield haar 4de jaarvergadering in de school. De voorzit ter van de Oranjevereen;ging, de heer A. Monfrooij, opende den avond. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het aantal leden 14 bedraagt, die trouw de vergaderingen bezochten. Een onder werp uit de Bijbelsche Geschiedenis: „De Geestelijke Wapenrusting" werd gevolgd door een tableau, dat van toepassing was op genoemd onderwerp. Na de pauze werd nog eea aardig tableau gegeven: „Het kampvuur". Na nog enkele voor drachten, sloot op verzoek de leider C. Klerk met dankgebed. Van dan dijk. Ouderkerk a.d. IJssel. Maandagmiddag geraakte een vrachtauto met bierborstel, dat als veevoeder wordt gebruikt, toen hg op de stoep van den landbouwer Rijk aart in de Molenplaats wilde keeren en daarbij wat te ver achteruit reed. gedeel telijk van den dijk. Door middel van een toüw wist men het voertuig .voor verder afglijden te behoeden, en weer op den weg te brengen. Deze pogingen veroor zaakten een verkeersstremming. Herv. Anti-Revolutionairen. Ouderkerk a.d. IJssel. Wij vernemen, dat de Herv. A.-R. Partij alhier contact Kiekt met dr. H. Visscher te Huis ter Heide, die de vorige week bedankte als lid der A.-R. partij, en een nieuwe partij wil stichten. De Herv. Anti-Revolutionai- ren alhier willen zich daarbij aansluiten. Tot diaken der Geref. Kerk is geko zen de heer D. Twigt. Ouderkerk a.d. IJssel. De ijedub Een dracht maakt Macht, kwam Donderdag avond in de bovenzaal van de Harmonie op bet dorp in jaarlijkeche vergadering byeen. Uit het jaarverslag Tan den secretaris t6 ui het ^aar TOOr de club «onder schokkende gebeurtenissen was voorbijge gaan. Het verslag van den penningmees ter meldde een aardige reserve. Als bestuursleden werden de aftredenden de beeren A. Hoogendoora. C. P. »an Mn. De traditioneels verloting van kunst voorwerpen en gevogelte vormde bet slot van de vergadering. Stolwijk 11Lekkerkerk III. Stolwijk. Met de rust was de stand 1— 0 voor Lekkerkerk. Na de ruet wist Lek- kerkerk nog vier doelpunten te maken, soodat de eindstand 6—0 voor lokker- fn™ J™*L. verschillende jonge krachten onder 't elftal van Lekker- kerk waren, was 't spel aan die rüde veel belor dan dat van Stolwijk en was de overwinning wel verdiend. Het is achter jammer dat het publ'.k tijdens het spel met wat beter kan rwijgen. Zijn optre- den verhoogt m geen geval het aaniien van de sport. *êv"hU'"11; Donderdagavond gaf de zangvereen. „Jong Apollo" in hotel Vos een uitvoering. De leiding berustt. bij den terlam"' K' d" Ke"e' B" JST", I°"f! ï°°r B' oem'ge liederen, die Lu™. werden gebracht en daarna voerde koor A ren,ge nummer. iesNênce'v™'T6i7',8rden ,WM tooneelstuk- jes opgevoerd. Hel eerste „Mevrouw ia op Z' twllfe 1? „lii85el in ,wee drijven, re'l Z t »as ren tafe ree m éen bedrijf De stukjes werden cor- zeke/v^Thehh M"Ha' d|1 aanwe2i«enzeer zcKPr veel hebben genoten niM°£o«' ',eCWe W6er WM de Krimpen a.d. Lak. Raadsvergaderng op 18 Nov. Voorzitte- burgemeester G. J. van Oordt. Aanwez g alle leden. Nadat de notulen onveranderd zijn goedgekeurd, volgen de ingekomen stukken. Ingekomen is een srhrijven van den heer G. Roest, waarin hij zijn benoe ming tot wethouder aanneemt. Verder is ontvangen een schrijven van den burgemeester, hetwelk een klacht in houdt tegen den eersten wethouder, den heer Mijnlieff. Alvorens de voorzitter dit ter tafel brengt, vraagt weth. ROEST het woord en stelt voor het stuk in besloten vergadering te behandelen, daar het vol gens hem n:et geschik tia voor een open bare vergadering. De heer L. VAN DUIJVENDIJK kan hiermede niet qpcoord gaan; het ge val is in de gemeente algemeen bekend en spr. acht het beter deze zaak openbaar te behandelen. Het voorstel-Roest wordt met 6 tegen 5 stemmen verworpen (voor de heerefn J. Staat, C. W. van Cappellen, W. Mijnlieff, C. Roest en J. Groene veld). De VOORZITTER zegt dat dit stuk reeds de vergadering van B. en W. is gepasseerd en begint dan met de voor lezing hiervan. Het bevat drie beschuldigingen: lo. De burgemeester zou feitelijk nooit meer in de gemeente zijn; 2o. De burgemeester zou order gegeven hebben buiten den brandmeester om, tot herstel van de babyspuit; 3o. De burgemeester zou («tracht heb ben het raadalid A Groeneveld over te halen, zich tegen den uitslag van de stemming voor leden van den raad te ver zetten, waardoor ernstige moe lijk heden voor, den voorzitter van het hoofdstem bureau ontstaan zouden zijn, terwijl de burgemeester wat, dat hij op deze verga dering van het hoofdstembureau niet aan wezig zou zijn en de moeilijkheden dus op den eersten wethouder als voorzitter vap het stembureau zouden neerkomen. In de vergadering van B. en W. van 27 Juni zijn deze beschuldigingen door wet* houders Mijnlieff geformuleerd. Nogmaals wijst de voorzitter erop, dat hij deze b«- tchuld gingen in een vergadering van B. en W. reeds heeft weerlegd, maar dat wet houder Mijnlieff had verzuimd zijn conse- ffubnties te trekken. Spr. heeft over gens een vrij gemakkelijke taak om de onhoud baarheid van deze beschuldigingen in de openbare raadsvergadering aan te toonen. Hij vervolgt, dat bij nog steeds ihet zijn gezin te Krimpen a.d. Lelf woont, hij heeft een spreekuur voor de inwoners vastge steld en bovend'en is hij ten allen tijde thu s te spreken, op welk uur van den dag ook. Betreffende het tweede punt deelt de voorzitter mede, dat hij vo'gens de veror dening nog steeds opperbrandmeester is; toch zal hij nooit iets laten uitvoeren zon der overleg met den brandmeester. In dit geval verkeerde spr op grond van de hem verstrekte mededeelingen., ook in de meening, dat de brandmeester met dit ge val op de hoogte was. Toen spr. op zeke ren dag naar de garage van L;mborgh g ng om zijn auto te halen, sprak van Limborgh met hem over de reparatie aan de motorspuit. Daar spr. juist op 't punt was om de gemeente te verlaten, kon hij geen nader overleg plegen en heeft toen opdracht gegeven tot uitvoering van die re- para te. Wat de derde beschuldiging aangaat, spr. heeft in het stembureau in het bijzijn van ve'en, tegen den heer A. Groeneveld een gekscherende opmerking gemaakt, die door niemand uitgelegd kan worden als een poging om wethouder Mijnlieff moei lijkheden te berokkenen. De heer W. MIJNLIEFF heeft zijn verdediging op schrift gesteld; ze houdt ongeveer het volgende in: Spr. verklaart in deze openbare zitt'ng niet genegen te zijn, op al'es wat in het college ivan B. en W. ia gepasseerd, in te gaan, omdat hij dan zou moeten beginnen met de Oroya beleedlglngen, die de voorzitter in het college van B. en W. aan zijn adres heeft geuit. Spr. betoogt verder: „Ik heb u nooit een stroobreed in den weg gelegd". Hij zou willen, dat deze aangelegenheid door een onpartijdige com- miss'e, bestaande uit officieele personen, werd onderzocht. (Slot volgt) NED. HERV. KERK. CAPELLE A.D. IJSSEL. Geref. Evan gelisatie. Lokaal Bermweg 238, Donder dag 5 Dec., 'a avonds 7.30 uur, de heer J. Kars. OUDERKERK A.D. IJSSEL. Woensdag 4 Dec. n.m. 6 90 uur ds. J. G. Woelderink CHR. GEREF. KERK. NOÖRDELOOS. Donderdag 6 Decem ber, 's avonds 6.30 uur, De. G. W. Alberta, van Vlaardingen. OUD GEREF. GEMEENTE. CAPELLE A.D. IJSSEL. Da Costastraat 'a Avonds 7 80 uur Ds. A. van Zon. CAPELLE A.D. IJSSEL. Bermweglaan. Woensdag 4 December, 's avonds 7 uur, de heer H. Vlot. M het bevalt mt] daar ook uitstekend, wat een prachtsorteertng in sigaren, sigaretten en pijpen prijzende keuze in luxe rookartikelen is ook mts, heb je dat ook wel eens opgemerkt, dat weet ik al tenminste, ik ga weer rechtstreeks naar het Magazijn Lopikerstraat 3 - Schoonhoven wat een j. n in alle I) nog niet Ij dan komt mijn turprue ipeer dik in ordel... Wanacht U voor Uw Auto een Batterij mot prima lloht- an atartwarmogen Koopt don oen Kroon Accu (Nederlandsch fabrikaat), welke na proefneming van de beste kwaliteit olljkt te lijn. De prijs ia van 11-plaats f 10,13-plaats f II.— Levering onder garantie. Tawana prima Raparatie-inriohting Vsrdsr Accuzuur en g.distill, «rd watsr In slks hosvsslhsld Voor prima behandeling wordt ingestaan Handelaren de bekende korting Beleefd aanbevelend, Kroon Accuhondal - B 98 - Bleskensgroof Vakkundig geplaatst Koopt daarom bij densmid Ook Petroleum vergassers het beste fabrikaat Koestraat 118 - 120 - Schoonhoven 9 DERDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonnovenschu oouram WOENSDAG 4 DECEMBER 1938 EEN BLIJDE INTOCHT VAN SINT NICOLAAS. DE INBRAKEN TE ALPHEN EN LEIMUIDEN. Vermoedelijke daders aan gehouden. Het is de politie gelukt, de ver- noedplijke daders van de inbraken te Alphen aan den Rijn en te-Leimuidcn, waarbij ongeveer f 4000 werd buit ge maakt, te arresteeren. Direct na het plegen der inbraken vatto de poiltie te Aalsn^-er verdenking op tegen drie ingezetenen dier gdmeente, due hoe wel vrijwel zonder middelen van bestaan vrij veel geld plegen uit te geven en nog al ongunstig bekend staan. Eén hunner had Zaterdagochtend zijn kameraad bezocht, en dit gaf de politie aanleiding tot een huiszoeking. In de wo ning van dezen verdachte vond men, on der een kast verborgen,, eên rooden zak doek, waarin een bedrag van f 98 qan zil vergeld was geborgen. Deze zakdoek bleek aan den eersten persoon toe te behooren, die bij het verhoor mededeelde, dat deze daar reeds eenige maanden zou «hebben gelegen. Daar hij reeds geruimen tijd werkloos is, werd een en ander in twijfel getrokken en ook de hospita van den tweeden persoon achtte het onmogelijk, dal het geld daar reeds zoo lang verbor gen zou zijn geweest. Bovendien bleek, dat de schoen van den eersten precies over eenkwam met een vrij scherpen voetafdruk die de Alphensche politie op een stoel in het kantoor van do firma Van Oordt had gevonden. Hoewel het drietal ontkende, heeft de politie gemeend, tot arrestatie over te moeten gaan. Een hunner bevindt zich te Aalsmeer'in arrest, terwijl de an deren respectievelijk naar Gene- muiden en naar Alphen aan den Rijn zijn overgebracht. Bij fouilleering is op een van hen nog een beitel gevonden, waarop verfsporen zichtbaar waren. Men meent, dat deze is gebruikt bij het openen van een kantoorraam van de firma Van Oordt. DRAMA TE APELDOORN. Schoenmaker dood in zijn wo- nïng gevonden. Te Apeldoorn kreeg een schoenmaker in Zijn woning onetnigheid met zijn huis houdster. De twist liep zoo hoog, dat do vrouw de woning verliet en zich bij de politie over mishandeling ging beklagen. Toen de politie de woning van den schoen maker bereikt had, kreeg zij geen gehoor. Na zich toegang verschaft te hebben, vonden de agenten in een vertrek, waarin een sterke gaslucht hing, het roerlooze lichaam van den man. Hij was door gas vergiftigd. Een geneesheer constateerde den dood. ROOFOVERVAL OP KLAARLICHTEN DAG. Een buit van f 300.000. Te Madrid is een vermetele overval ge pleegd op een auto, waarmede voor onge veer f 300.000 aan contanten werd ver voerd, bestemd voor de wekelijksche loon- uitkeering van een groote publieke onder neming. Deze roofoverval, de grootste in do ge heele geschiedenis der Spaansche hoofd stad, werd uitgevoerd in het hartje der stad, vlak voor de deuren van het Stadhuis. Voor de oogen van de akenten, welke voor het gebouw stonden opgesteld werd de auto aangehouden en leegge haald. Twee mannen rukten de zakken uit handen van de doodelijk verschrikte bedienden, terwijl een derde hun bewe gingen dekte. De agenten, die ongewapend waren, vluchtten naar binnen en een straatveger, die de bandieten te lijf ging, werd met een revolverschot neergeveld. De roovers ontkwamen zonder herkend te zijn na nog twee personen ernstig te hebben gewond. OOK EEN PROTESTBETOOGING. De man aan de paal. Het is algemeen bekend dat de zooge naamde «schandpaal uit vroeger eeuwen nu niet direct diende om iemand in zijn humeur te brengen of om dengene, die uitverkoren was, eenigen tijd ,.te schand" te staan, de sympathie van het publiek te doen opwekken. Integendeel, de grijze kronieken loopen over van de smadelijke bejegeningen welke de veroordeelde moest ondergaBn en waarvan het Hverpen met straatvuil nog het meest, beschaafde pro- Eeuwen na het opruimen van de schand paal heeft thans een Rotterdammer juist zijn toevlucht tot dit tuchtapparaat ge zocht, waardoor do schandpaal in een martelpaal veranderde. Men vond den man Maandagmiddag aan één van do monumentale lantarenpalen voor het Rot- terdamsche stadhuis in ketenen geklon ken. De man had zeer onbeleefd zijn rug naar het publiek gekeerd, maar dit had weer ten doel om een daar aangebracht bord met een „protest tegen steunonthou- ding" zichbaar te doen worden. Onze nuchtere eeuw heeft echter geen gevoel meer voor de wanhoopsgebaren van een benauwde ziel, want een agent, die alles afwist van de ordeverstoringen, sommeerde den man te verdwijnen. Dat ging niet. zei de held aan de paal, de .sleutels waren zoek. Toen kwam er een smid, die vijlde den ketting netjes door, waarna bleek dat de martelaar de sleu tels in zijn zak had. Op het politiebureau bleek nog een schoone karaktertrek van den ex-geke- tende. Niet uit eigen belang, niet omdat zijn steun was ingehouden, maar voor de goede zaak van een familielid, wiens steun was geannuleerd, was hij opgeko men, zoodat er op den regel „van je fa milie moet je het maar hebben" toch nog uitzonderingen zijn. Wat weer niet verhinderde, dat de man met zijn goede bedoelingen een proces verbaal opliep, wegens verstoring van de openbare orde. ARM ITALIË. Privé boycat. De algemeene boycot van een groot deel der „beschaafde" wereld ten opzichte van het boosdoenerig Italië, biedt aan de schooljeugd, die niet veel met blokken op heeft, uitmuntende perspectieven. Getuige daarvan een geval op een lagere school in Rotterdam-Zuid, waar de onderwijzer aan de klas een les over Italië opgaf om te bestudeeren. Den volgenden dag was er één leerling die aan deze opdracht niet voldaan had. De onderwijzer keek huiveringwekkend en vroeg: „Waarom heb je die les niet ge leerd?" Inplaats van de klassieke uitvlucht over ziokzijn en vergeten, antwoordde het kind fier: „omdat wij thuis Italië boycotten" en legde een desbet reffemle brief over van haar ouders, waarmee ieder misverstand uit- den weg was geruimd. De opvoeder zat men den mond vol tan den DE OPVOERING VAN „DE BEUL". Protest van kerkeraad. De algemeene kerkeraad van de Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam heeft in zijn vergadering van Maandagavond een motie aangenomen, luidende ais volgt: De algemeene kerkeraad enz., protes teert met alle kracht tegen het feit, dat het tooneelstuk „De Beul" met zijn talrij- ko godslasteringen wordt opgevoerd in den Amsterdamschen Schouwburg en besluit deze meening ter kennis te brengen van den burgemeester, enz. DE KINDERROOF TE MARSEILLE. Succes voor de politie. In ons nümmer van Maandag maakten we melding van een geval van kinderroof dat zich te Marseille had afgespeeld. Het ongeveer twee-jarig zoontje van professor Malméjac werd daar ontvoerd, terwijl een losprijs van 'f 50.000 francs werd geëischt. Men heeft evenwel niet over behoeven te gaan tot uitbetaling van deze som, daar het kind Maandagmiddag reeds is terug gevonden. Do Franscho veiligheidsdienst had be richt gekregen, dat in een buitenwijk van Marseille een dame vergezeld van een jongeman een woning was binnengegaan. Deze dame beantwoordde volkomen aan het signalement dat de politie van de ont voerster bezat. Toen twee inspecteurs de woning binnendrongen, was het eerste wat ze zagen een kinderledikantje, waar in het kind lag te slapen. De jongeman plaatste zich met een revolver in de hand voor de beide politiemannen en dreigde het kind te zullen doodschieten. De in specteurs overvielen hem echter en wis ten beide personen te boeien. Op het po litiebureau legden zij een volledige beken tenis af. De professor heeft den ontvoerden jon gen, die geen letsel had opgeloopen, als Zijn kind berkend. Koelbl Iblofdige detective. gén^ld, waren de Naar nader wordt detectives op het spoor gebracht door een intensieve en systematische ondervraging van alle melkbezorgers. Eén melkbezorger gaf op, dat hij een extra-bestelling had gekregen voor een huis in de Merseil- laansche voorstad Brémont-Saint-Julien. Later bleek dit inderdaad hel huis te zijn van moeder en zoon Rolland, de ontvoer ders. Dat de baby er het leven heeft afge bracht is te danken aan de tegenwoordig heid van geest van den detective, ,die in gezelschap van Coupet, den chef van de Fransche „Scotland Yard", het huis bin nendrong. In de achterkamer troffen zij Claude aan, in lakens gewikkeld in een bed, rustig slapend. Naast het kind zat de 24-jarige werklooze Gilbert Rolland, die. toen de detectives binnenkwamen, een re volver trok, den loop van het wapen richt te op het hoofdje van den baby en uit riep: „Als je me aanraakt, schiet ik"! In een hoek van de kamer was de moeder, de 68 jaar oude madame Rolland, wegge vlucht. Coupet hield het hoofd koel. „Geef me het kind ongedeerd terug en er zal je geen kwaad geschieden," zeide hij, om tijd te winnen, terwijl één van de detectives, langzaam langs den muur schuivend, na der bij het bed kwam. Rolland aarzelde een oogenblik, en dat werd hem noodlot tig. De detective viel hem aan en sloeg de revolver omlaag. Na een hevige worste ling kon de misdadiger overmand en ge boeid worden. Moeder en zoon werden vervolgens, met het kind, naar het poli tiebureau gebracht. Madaipe Rolland hield brutaal vol dat het kind niet de kleine Malméjac was, maar "toen de vader ver scheen was er geen twijfel meer mogelijk. Lachend en schreiend stortte zich do zwaar beproefde man op zijn kind, dat de armpjes naar hem uitstrekte en geluidjes van vreugde uitstootte. Dokter Malméjac was zoo overstuur Moor deze onverwachte gelukkige oplossing van het drama, dat hij nog niet verhoord kon worden. Toen het nieuws van de ontdekking van den baby in Marseille bekend werd, stroom de een groote menigte voor het politie bureau samen, waar zij een langdurig ge juich aanhief, onderbroken door dreige menten aan het q.dres van de ontvoerders. Een gelijke demonstratie van den diepon indruk die dit geval teweeggebracht heeft bij de burgerij van Marseille, speelde zich af voor het huis van dokter Malméjac. DROOGTE TEISTERT TRANSVAAL. Vee sterft bij honderden. tjit Johannesburg wordt gemeld, dat in het Noordelijk deel van Transvaal een droogte heerscht, als in tientallen jaren niet is voorgevallen. Het vee gaat dood bij honderden stuks Boerderijen, die vroeger welvarend wa ren., zijn uitgedroogde woeste plekken ge worden. In vele streken is sinds een jaar geeft druppel regen gevallen. Vroeger zelfstandige boeren moeten thans leven van het graan, dat de regoe- ring hun verstrekt. Ook in de stad Johan nesburg is in maanden zoo goed als geen regen gevallen. De hitte is buitengewoon groot. JOURNALISTIEK IN DEN OORLOG. De speciale verslaggever in Abessi- nië van een te Praag verschijnend blad, Pariesak geheofen, ontving nooit de noo- dige geldmiddelen om berichten aan zijn blad te sturen en zelfs niet om er van te kunnen leven. Ten einde raad heeft Par iesak zich thans bij het leger van den Negus laten inschrijven. Wetenschap en Techniek dierenkalÉnder. De afdeeling Rotterdam van de Ned. Ver. tot bescherming van dieren, heeft voor 1936 een twee maand-kalender uit gegeven in kleuren, en n ge teekend door den dierenvriend Ir. N. Sickenga, die ook vorige jaren fraaie en karakteristieke ka lenders teekende, welke tot strekking had den de liefde voor het dier te versterken. Ditmaal bevat 't schild een groote krijt- teekening, voorstellende een «schaap met twee lammeren en de maandbladen be vatten elk een kleinere krijtteekening, ter wijl de achterzijde der zes bladen dieren verhaaltjes bevatten. De schildteekening geeft de schapen in natuurlijke en losse houdingen weer, de uitdrukking van de wol en het verschil daarvan bij het schaap en de lammeren zijn bijzonder gelukkig. Typisch zijn do dieren op de kalenderbladen getroffen. „OPRUIING TOT MOORD". Dr. Henri Polak vrijgesproken. Indertijd schreef dr. Henri Polak in 't soc.-dem. dagblad „Het Volk" een kroniek welke mr. Van Vessum, lid van de N.S.B. aanleiding gaf een aanklacht bij de Am- sterdamsche justitie in te dienen wegens „aanzetting tot moord". De officier van justitie heeft hierop den heer Polak gedagvaard ter zake van op-^ ruiïng tot geweld met vereende krachten." De heer Polak kwam tegen deze dagvaar ding in verzet. De rechtbank verwierp het verzet, doch wijzigde deze dagvaarding in dien zin, dat zij het opzet van den heer Polak niet aan nam, wel echter een voorwaardelijk opzet te laste legde. Het gerechtshof heeft thans den hee Polak buiten vervolging gesteld, daar geen strafbare handeling is geschied en ook geen voorwaardelijk opzet aanwezig was. ONGEVAL OF OPZET? Officier in appèl. De officier van justitie is in appèl ge gaan van de beslissing der raadkamer van de rechtbank waarbij de automobilist J 0. uit Bloemendaal in vrijheid is ge steld. Hij wa^ in arrest genomen na het auto-ongeluk bij Nigtevegt, waarbij zijn vrouw en dochtertje om het leven zijn ge komen. Men verdacht hem ervan, dat hij opzettelijk den auto in het water zou heb ben gereden. De heer J. O. heeft sinds- d en ruim één maand in voorloopige hechtenis doorgebracht. DE TREINAANSLAG TE OLDEBROEK Militairen veroordeeld. Verleden week hebben drie militairen zich voor den krijgsraad te Den Bosch te Verantwoorden gehad, omdat zij op 18 Augustus te Oldebroek gevaar hadden ver oorzaakt voor het spoorwegverkeer, door op een rail van de lijn Amersfoort-Zwolle tusschen de halte Oldebrdfek en de blok- post Wezep, twee klembouteleutels te plaatsen en een ijzeren stophamer. Gisteren deed de krijgsraad uitspraak in deze zaak. De 20-jarige soldaat H. C. H uit Eindhoven van het regiment veld artillerie uit Breda, werd veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf (de audi teur-militair had zes maanden gevange- nistraf geeischt). De 20-jarige korporaal H. B. K., uit Princenhage van hetzelfde regiment, word conform den eiseh veroor deeld tot drie maanden gevangennisstraf met verlaging tot den rang van soldaat. De 20-jarige J. A. W. uit Breda, eveneens van hetzelfde regiment, is conform den eisch veroordeeld tot veertien dagen ge vangenisstraf voorwaardelijk. OVERLAST TE JUTPHAAS. Een 24-jarige los werkman uit Jut- phaas had zich voor den Politierechter te Utrecht te verantwoorden, omdat hij met een paar vrienden hinderlijk was geweest op een fabrieksterrein aldaar en den di recteur der fabriek had beleedigd. Verd. had met.zijn kornuiten eenige malen langs de ramen der fabriekskantoren geloopen, op zoodanige wijze, dat het kantoorperso neel in zijn werk gestoord werd. Do di recteur van de fabriek was naar buiten gekomen en had aan de jongemannen ge vraagd, wat ze daar te maken hadden. Verd. zei, dat de directeur hen had uit gescholden voor „vervelende stempelaars" maar volgens verklaringen van de getui gen was daarvan niets waar. Verdachte daarentegen had den directeur beleedigd. Ate getuige a décharge verscheen een vriend van verdachte. Hij maakte met zijn getuigenverklaring geen betrouwbaren in druk en de officier waarschuwde hem dat hij moest oppassen om niet te worden ver volgd wegens meineed. Toen bleek, dat de verklaringen van den kameraad niet klop ten met de mededeelingen van den direc teur, moest de vriend van verd. de zaal verlaten. De officier zeide, dat hij wel eens zou nagaan of meineed in het spel was. Conform dén eisch werd verd. veroor deeld tot een week gevangenisstraf. MELK. BOTER. KAAS EN EIEREN. UTRECHT, 3 Dec. Ver. Eierveiling Utrecht (V.E.V.U.). Eieren wit f 3.05- 4.70, eieren bruin f 4.50—4.85, beiden per 100 stuks. AARDAPPELEN, GROENTEN EN FRUIT 'S-GRAVENHAGE, 2 Deo. Haagsche Veiling voor fruit en groenten N.V. Ap pelen: Benderzoet 78, bellefleur 3.60 12, goudreinet extra 2428, le 1423, 2e 5—12, sterappel le 6.70—12, 2e 3.10 5 20; peren: ijsbouten 5.7010, brederode 9—12, gieze wildemannen 38, josephine de malines 611, pondspeer 811, wit lof: lo 1150—12.10, 2e 9.20—9.80; ra pen: blauwkoppen 1.802.20. Alles per 100 K.G. UTREGBX 3 Dec. Groenten- en Vruch tenveiling Utrecht en omstreken. Fruitvei ling van 3 December. Appels: armgaard 3—11, bellefleur 3—&15, benderzoet 2—8, bramley seedling 5—12, campagne zoet 2 10, cox oranje pippin 442, dijkman- zoet 1—9, gert roelof 17, goudreinetten 541, gron. kroon 824, hooilaars 611, jonathan 4—<30, koningsrood 412, nota ris 6—27, ossekop 4—11, pippelingen 10 17, pres. van engeland 8—81, .sterap pels 522, zuecalmaglio reinet 826; pé ren: bergamotten 28, beurré alex lucas 7—15, beurré clairgeau 18, beurré hardy 6—26, bonne louise 23—37, comtesse de paris 1024, doyenne du commie e 2538, emile d' heyst 8—19, gieser wildeman 2 —18, groenperen 1—9, herfstsuikerperen 3—12, legipont 18—30, louwtjespeer 1— 8, winterjannen 314, ijsbouten 2—11. Alles per 100 K.G. GRANEN EN PEULVRUCHTEN. ROTTERDAM, 2 Dee. Vo< .(Bericht van de makelaars Gebr. Krijger) Inlandsche voorslag lijnkoeken loco Déc.- Apul levg. f 5.35; do. Lijnkoekflohïlfers f 5.50 (dito 50 pCt.) Febr.-April levg. f 5.30; do. ürondnotenkoeken (50 pCt.) loco f 5.15, do. Soyaschi^fers loco en Dec.- April f 5.15; do. Gocoskoeken looo en Dec.- April f 4.90, do. Ranpschilfers loco en Dec.-April f 3.60, do. Palmpittenkoeken loco f 4.60, do. Soyaschroot loco en Dec.- April f 5.20, Noord-Amerik. Lijnkoeken loco f 5.40, stoomend f 5-35, Jan.-April f 550, do. merk SK loco f 5.40, Lijn zaadschilfers (Bombayzaad) loco f 3.30, Nazaad loco stoomd. f 6.20, Grondnoot- schilfers (Bombay) lichte loco f 5.25, A O. stmd. f 5.55, Fransch Grondnootmeel mooi blank loco f 5.35, Fransche Grond- noolkoek extra -blank loco f 5.90, Dec. f 5.85, Laplata .Grondnotenkoek stmd. f 5.60, Oriental Soyaschroot' geëxtraheerd N0V.-D9C. f 5.35, Manilla Cocoskoekea S. K. loco stmd. f 4.90—4.85, Cocosschil- fers stmd. f 5.25, Indische Olvado loco f 5.20, alles per 100 K.G. en gedeeltelijk tweede hands. Bovenstaande prijzen worden verhoogd met de extra heffing ton tijde der leve ring. Deze heffing bedraagt thans f 0.50 per 100 K.G. ROTTERDAM, 2 Dec. Buitonlandsche granen. (Bericht, van de makelaars Ha genbeek Van der Schalk). Stemming lusteloos. Rogge. Rogge 74-75 kg. Bah ia Blanca oude oogst disponibel f 8.^0, 74-75 dito nieuwe oogst disp. f 8.25, 74-75 k g. dito spoedig verwacht f 8,15, 73-74 K.G Litau- sche disp. f 7.20; 73-74 kg. dito gedenatu- reerd disp. f 4.30. Gerst. 69-70 kg. La Plata dtep. f 102, 69-70 kg. dito stoomend f 100, 66-67 kg. dito disp. f 100, 62-63 kg. dito dito f 99; 68 kg. Zuid-Russische disp. f 101; 68 kg. dito dito f 100; 6£-66 kg. dito stoomend f 90 Vi. Canada no. 3 disp. f 103. Mais per 2000 kilo's: Gele La Plata disp. f 95. stoomend f 95, La Plata Gin» (juantine disp. f 99, stoomend f 98; witte Zuid-Russische^disp. f 96, ladend-geladen f 96; gele Zum-Russische ladend-geladen f 96: witte Zuid-Afrikaansche no. 8 stoo mend f 96. ROTTERDAM. 2 Dcc. Binnenlandsche granen en peulvruchten. Gerst Chevalier- f 5—5.15, Haver f 6 .50—6.90, Erwten kleine irroene f 8-9.10, Schokker erwten f 810.75. bruine boonen f 1112,75. Begin markt uitgezochte prima kwaliteit iets hooger. Alles per 100 KjGL

Schoonhovensche Courant | 1935 | | pagina 5