PUROL oudt Uw handen zacht Plaatselijk Nieuws"] Kapitein Klakkebos op de Leeuwenjacht i Gemengd Nieuws. Moeder was invalide. 'n Stadstafereeltje als we ook hier de toegangsprijzen met oud ijzer kunnen betalen! Burgerlijke Stand m Loop der bevolking Marktberichten 1 rekenen op anderen. Spr. wijst naar de lessen der gesdredenisr de Kaap de Goede Hoop, die ons nu zoo te stade zou komen, hebben we nooit terug gekregen. Mocht het eens werkelijkheid worden, dan zou ons volk zijn toorn uitstorten over 'alle eenzijdige ontwapenaars. De nazaten van Tromp en De Ruyter hebben in de vet te jaren nagelaten te zorgen voor leger en vloot. Spr. jüicht daarom de plannen der regeering toe; God geve, dat het niet te laat is. Het uitzenden van een ambulance maar Abessynië is prachtig; maar het hemd is nader dan de rok. Spr. verwijst naar de analogie met den toestand in het eind der 18de eeuw en naar de waarschuwingen van Prins Willem I. Wat steekt ons volk diep af bij onze voorzaten. De heer SGHAEPMAN (rik.) zegt, dat de eigenlijke plannen der regeering aan de orde komen bij het wetsontwerp inzake het weerfonds. Het verheugt spr., dat maat regelen worden genomen voor verbetering en versterking van materieel. De heer VAN ZADELHOF F (s.d.) sprak over het standpunt der S.D.A.P. ten aanzien van de bewapening. De verander de internationale toestanden hebben haar geleid tot het inzicht, dat de internationa le ontwapening op den voorgrond moet staan, om te kome» tot nationale ontwa pening. Zij heeft de eenzijdige nationale ontwapening nooit voorop gesteld. Aan de internationale ontwapening houden de soc. democraten voor het ooge»blik vast. Hun standpunt ten aanzien van de democratie (.verzet tegen de dictatuur) hangt daar mede samen. De S.D.A.P. blijft op legaal standpunt. Zij verwerpt alle illegale acties, ook individueele. De internationale gebeurtenissen hébben den Volkenbond in het middelpunt ge plaatst. Alle krachten moeten geconcen treerd wordeff om de besluiten van den Volkenbond tot een goed einde te brengen. Hpt steunen van de sanctie-maatregelen lag geheel in de lijn van de SJD.A.P. Het gaat nu om de vraag: hoe houden vre vermeerdering van bewapening tegen; niet over de vraag: hoe krijgen we ontwa pening. De regeering is met de stichting van bet Defonsiefonds op den verkeerden weg, nu de Volkenbondsactie hoopvolle perspectie ven opent. De S.D.A.P. heeft vertrouwen in Genève en zal alles doen om bet bewa- peningsstreven te bestrijden De S-D.A.P. moet den minister due prin cipieel bestrijden ten aanzien van de doel stelling van de weermacht. Zij wil de ver sterking daarvan niet. Zij wil den vrede en geen oorlogsvoorbereiding. De wereld- heeft ons de werkelijkheid doen De S.D.A.P. verzet zich tegen den aan maak van wapenen door -particulieren. De beer J OERES (v.d.) herinnerde eraan, dat de vt-yn-defoocralen voorstan ders zijn van vermindering der bewape ning. Nu wenecht «de fegeermg dobr een De fensiefonds verschillende Voorzieningen te treffen met een beroep op den internatio- Dat swr ernstige gebeurtenissen fcebben plaats gehad, zal niemand ontken nen. Moeton die op onze houding van in vloed zijn? Nederland is verplicht het noodige te doen tot handhaving van bet internationa le recht. In de richting van bondgenoot schappen valt voor ons niets te zoeken. De eenige weg voor ons is gelegen in den Vol kenbond. In den laalsten tijd hebben drie omstan digheden ertoe geleid om de vrijz. demo craten zich te doen bezinnen over hun houding ten aanzien van de voorstellen der regeering. In de eerste plaats is dit de voorloopige mislukking van de Ontwapeningsconfe/>n- tie. Ten tweede heeft Duitschland zich open lijk los gemaakt van de ontwapeningsbepa ling en van het Vredesverdrag. Het verzuim der andere landen heeft lach hier gewroken. Daarmede is een der machtjgste steunpunten voor de ontwape ning weggevallen. Duitschland is bezig zich tot de tanden te wapenen. Al behoeft dit niet tegen ons gericht te zijn, we hebben toch te denken aan de mogelijkheden als van 1914. Ten derde heeft het Italiaansch-Abessy- nische conflict geleerd, dat de preventieve kracht van den Volkenbond niet voldoende is om een aanval op een medelid te voor komen, en dat er eenigen tijd verloopt, al vorens do Volkenbondshulp effectief wordt. Voor het geval Indië mocht worden aan gevallen, zijn wij dus genoodzaakt Indië te verderffpen. Onder deze omstandigheden meent een deel der vrijz. dem. fractie van verdere vermindering van de bewapening te moe ten afzien en daarom zal dit deel zijn steun aan de Defensiebegrooting niet onthou den. De heer TIL ANUS (c h.) zeide, dat ais motto voor deze begrooting zou kun nen dienen: de naakte waarheid. De sociaal-democraten schijnen hun ©ogen voor de werkelijkheid te sluiten, voor de veranderingen, welke zich interna tionaal hebben voltrokken, We mogen niet dadelijk meer op militai re hulp rekenen. Wij zullen aanvankelijk voor ons zelf moeten zorgen. Voor de ontwikkeling van de dingen in bel Oosten moeten we ook een open oog hebben. Van die ontwikkeling schijnt de heer Zadelhoff niets te zien. Qver de vraag wal er gebeuren moet, zijn wij bij deze be- grooting nog niet toe; daarover wordt bij het Defensiefonds gesproken. Het moet worden toegejuicht, dat de regeering op deze wijze den achterstand wil inhalen. De heer Tilanus behandelde voorts eeni ge personeelsaangelegenheden." Tenslotte besprak de heer Tilanus de be zetting van de leiding der departementen van Defencie en Koloniën. Hij hoopte, dat de minister-president tot zijn eerste liefde zou terugkeeren. De weermacht beeft aan zijn bezondere zorg behoefte. De heer W ENDELAAR (1.) sprak waardeerende wooiden aan het adres van den afgetreden minister van Defensie en aan dat van dr Golijn. Hij achtte deefnsie de eerste plicht van den staat en constateerde een merkwaardi ge gelatenheid van ons volk tegenover de internationale gebeurtenissen. Op peil houden van onze defensie is eisch. De V.B. zal de plannen der regeering steunen. Wat heeft men aan hetgeen de sociaal democraten praten; zij moeten ook vóór' de begrooting stemmen, een daad verrichten. Misschien komt het nog wel, dat zij later de regeering verwijten, dat de boel niet in orde is. DeheerROESTAMEFFENDI(c. p.) drong aan op verwijdering van de fas cistische elementen uit het leger. Spreker wenschte instelling van een volksmilitie in Indië, ter verdediging van het land te gen aanvallen van eiken vreemden over- heerscher. De heer WESTERMAN (nat. her stel) schetste den dreigenden toestand in het Verr© Oosten mi meende, dat wij voor Mn keerpunt in de wereld geschiedenis staan. De groote beteekenis van dit alles voor ons land wordt, gelukkig door velen ingezien. zelf de sociaal-democraten zien in dat een onverdedigd Nederland verloren is. Volgens alle deskundigen hebben we van allee wat de weermacht behoeft te weinig. De regeering toont dit te beseffen en wil den achterstand inhalen. "Wat zij voorstelt ie nog onvoldoende. Algemeene dienstplicht is noodig. We zouden eigenlijk van dienstrecht moeten spreken. Het is te betreuren, dat de dienst plicht bij ons ais een straf wordt be schouwd. Wat de bewapening betreft, komt Nederland in Europa geheel onderaan. Wij mogen vredelievend zijn, maar wij zijn te goed om ais willig slachtoffer van anderen te dienen. De heer KETELAAR (v.d.) verklaar de het standpunt van het ander deel der vrijz.-democratiscbe fractie Spreker en nog eenige leden handhaven het in 1924 aan vaarde standpunt der nationale ontwape ning. Zij hebben ten volle vertrouwd op den Volkenbond en doen dit nog, ondanks de gewijzigde omstandigheden. Het voor gestelde Defensiefonds zal onze krachten voor lange jaren te boven gaan en zal on ze weermacht niet in die mate versterken, dat zij het hoofd kan bieden aan een in val van een overmacht. Wy mogen niet aan den internationalen wedloop in bewapening meedoen. Voor tal van zalgen, die hjj op zichzelf afschuwelijk vond, heeft hij gestemd, doch hij en nog eenige andere leden van zijn fractie konden het niet over zich verkrijgen óók nog voor de Defensiebegrooting te stemmen. Zij zon den dus hun stem er aan onthouden De heer SNEEVLIET (Rev. Soc.) vroeg wederom amnestie voor de menschen van „De Zeven Provinciën". Spr. achtte de defensieplannen van arbeiderestandpunt verderfelijk. Spr. bestreed het standpunt der sociaal-democraten ten aanzien van 't defensievraagstuk verkondigd, eveneens dat der communisten, wier standpunt even- onhoudbaar is. Komend tot de doelstelling der weer macht zeide de minster dat zij is handha ving van het gezag binnen de grenzen en vervulling van internationale verplichtin gen, als lid van de Volkengemeenschap te genover andere volken. Het verlies van betrekking door dienst plichtigen bij opkomen voor herhalings oefeningen gaat den minister zeer ter harte. Hij heeft vele van die gevallen on derzocht. In enkele gevallen was de klacht niet gegrond. De particuliere bewapeningsindustrie is hier heel onbeteekenend. De minister heeft er geen bezwaar tegen alle gegevens van het ingestelde onderzoek aan de Ka mer over te leggen. De organisatie van de luchtvaart be hoort niet verder te worden veranderd. Bij uitbreiding kan de zaak echter veranderen. De minister ging op in een nieuw stel sel voor oefening niet diep in. Hij is voorstander van opleiding in een kazerne gedurende een aantal maanden, waardoor eénheid in de opleiding wordt gebracht. De heer K. T E R LAAN (S.Ddeed nog een goed woord voor de mobilisatie- slaehtoffers. T>e MINISTER herinnerde aan de beslissing der Kamer, waarmede door een wet een behoorlijke regeling werd gescha pen. Men moet daarop niet tekenmale te rugkomen. als men met die wet niet te vreden is De minister wilde die wet echter nog wel eens bekijken. (Vergadering van Donderdag Defensiebegrooting. Mr. Joekes (V D de heer Schilthuis mr. Duys (S.D.A.P.) stemmen (VD. voor. Donderdagmiddag heeft de Kamer ge stemd over de defensie-begrooting. De heer DUYS (S.D A.P.) zeide vóór te zullen stemmen. Hij motiveerde dit al dus: In de eerste plaats, omdat ik meen, dat op deze begrooting niet voorkomt, dat niet een minimum moet worden geacht voor ieder, die bona fide het standpunt der landsverdediging heeft aanvaard en zich één voelt met zijn landgenooten. In de tweede plaats, omdat ik daarmede ook door de daad wil bevestigen dat het los laten van het in onze dagen onhoudbaar geworden standpunt der nationale of, wat hetzelfde is, eenzijdige ontwapening, al thans voor mij geen holle frase is geweest. De begrooting werd daarna met 51 te gen 23 stemmen aangenomen. Vwkeers tends. Landwegen. Bij de voortzetting van de behandel ng van de begrooting van het Verkeersfonds, besprak de heer v. d. ZAAL (a.r.) eenige wegenkwesties in het Oosten van het land, de heer VAN KEMPEN (v.bauto wegen en hoe die moeten worden inge richt, de heer BAKKKER (c.b.) we genaanleg en -verbetering in Friesland. De MINISTER VAN WATER STAAT, de heer Van Lidth de Jeude, beantwoordde daarna de opmerkingen. De begroot'pg van het Wegenfonds werd daarna zonder hoofdelijke stemming aan genomen. met Purol! Harde, ruwe of gesprongen handen worden in één nacht, gaaf en zacht met yt Beste voor de handen. Doos 30 en 60 ct. Tut* 80 ct. Bij Apothekers en Drogisten, Antwoord van minister Cotijn. Om kwart voor drie in den nacht kwam de MINISTER VAN DEFENSIE a.i. dr. Colijn aan het woord. Hij bracht dank aan de Kamerleden (een veerttental) dat op dit vroege morgenuur zijn gehoor nog wilden uilmaken. Hij constateerde, dat er vele opmerkingen waren gemaakt, die buiten de Defensiebegrooting vielen. De wereldoorlog is een klaar voorbeeld voor een klein land, dat een zelfstandig- heidspolitiek gevoerd kan worden. Dat was aan het adres tan den heer Sneevliet. Ook over het Defensiefonds zou hij niet veel zeggen, omdat dit niet aan de orde was. De algemeene defensiepolitiek zou ook beter bij dat ontwerp kunnen worden be sproken. een ontwerp dat met daden komt.' Wat de rede van den heer van ZtfdetW* betreft, had de minister één uitlating1 Öp- geteekend: „De S.D.A.P. verwerpt alle illegale actie, zoowel van haar leden afzonderlijk, als voor de partij in haar geheel". De minis ter nam van die verklaring acte. In'usschon had de ontwikkeling van het standpunt van den heer Van Zadelhof hem aanleiding gegeven tot medelijden. Dat standpunt is n.l. slechts één stuk werke lijkheid. Als de feiten werkelijk tot dezen afge vaardigde spraken, hadden zij hem nog tof een stap verder moeten brengen. Als het werkelijk tot internationale ont wapening komt, zal Nederland in de eer ste rijen «te»? Wijziging Warenwet Vervolgens begon de Kamer met het wetsontwerp houdende voorschriften be treffende de boedanigheid en aanduiding van waren. Mevr. DE VRIES BRUINS («.- d betoogde dat de oppositie der Kamer teg en de oorspronkelijke voornemens der regeering met betrekking tot de Waren wet goede resultaten heeft gehad. Er zou den er slechts 8 van de 21 overblijven. Dal is veel te weinig .Waar zullen de keu ringsdiensten worden opgeheven? De heer DREES (s d.) waardeerde het dat de minister aan vele bezwaren der commissie van voorbereiding is tegemoet gekomen. Het komt nu niet zoo zeer meer op de bezuinig'ng als wel op de bijdragen van het bedrijfsleven en de gemeenten aan. De heer SCHILT HU IS (v-d.) be toogde, dat het ontwerp wat betreft het principe van de eerlijkheid in den handel eigenlijk beter is dan de bestaande wet. De heer BAKKER (c.h.) wees er op, dat de Warenwet in velerlei opzicht goede diensten heeft gedaan. Hij was een we'nig bevreesd, dat de belangen van het p'atte- land door de inkrimping van de keurings diensten in het gedrang zouden komen Anderzijds vond hij toch, dat dit ontwerp voordeden biedt. De heer WIE LENG A (A.R.) meende dat het Rijk wel wat al te gemakkelijk een deel der kosten op de gemeenten afwentelt. Het Rijk bezuinigt dan wel, doch de ge meenten worden zwaarder belast. De heer G O S E LI N G (r.k.) meende, met alle waardeering voor de betoonde te- gemoetkom;ng van de'zijde der Regee ring, dat wij met de Warenwet nu 'n beet je op het uitgangspunt waren teruggeko men. Hoe de bezuiniging, bijv. door reorgani satie van de keuringsdiensten, zal geschie den, is nog niet duidelijk. Het platteland mag er niet d edupe van worden. De heer VER VOORN (Plattel) be- De minister aan 't woord. De MINSTER VAN SOCIALE ZAKEN, mr. Slingenberg. hoopte, dat niet dikwijls een wetsontwerp zoo vaak gewjjzigd zou worden als dit. De Kamer beeft het echter zelf gewild. Aanvankelijk was een geheel n euwe Warenwet ontwor pen. De vorm is behouden omdat indie ning van een wijziging veel tijd verloren zou hebben doen gaan. Wat de kostenverdeeüng betreft, herin nerde de m'nister aan den oorsprorrkelij ken opzet: de gemeenten de helft, het Rijk en de bedrijven ieder een kwart. Maar daartegen is bezwaar gemaakt, waarbij nog kwam de- wensch om „eerlijkheid" in den handel" te bewaren, hetgeen weer meer kosten zou meebrengen. Daarna heeft de minister bepaald, dat het Rijk en de bedrijven ieder iets meer dan een vierde zouden bijdragen. De heffing zdl per keuringsd;enst plaats hebben. Amendementen. Mevr. D E V R I E S-^B RUINS (s.d.) verdedigt een amendement om de keuring te doen plaats vinden niet slechts van wa ren, die worden gebezigd voor de ^réi- ding, de bewaring enz. van eet- en drink waren enz., maar van waren, die daarvoor gebezigd kunnen worden. MINISTER SLINGENBERG aakt er toch bezwaren tegen. De door hem voorgestelde redactie staat al 25 jaar in de wet. Volgens het amendement zouden gekeurd moeten worden alle artikelen, die voor de bewaring van eet- en drinkwaren gebruikt kunnen worden. Daar kan vrijwel alles onder vallen. De heer GOSELING (r.k.) verzoekt aanhauding van artikel en amendement. De Kamer besluit in dien geest. De heer DREES (s.d.) verdedigt een amendement betreffende art. 13, lid 1. MINISTER SLINGENBERG neemt het amendement over. Mevr. D E V RIE S—B RUINS (s.d.) verdedigt een amendement om de Kroon bevoegd te maken, voor te schrijven, dat aan wa#n om de omhulsels ervan aandui dingen moeten voorkomen omtrent de hoe veelheid van die waren. Spr. wijst op het belang der zaak. De heer VOS (1.) is minder enthousiast over de resultaten der keuring. Et wordt in dezen tijd in de groote steden enorm geknoeid, al doet dit niets af aan spr.'s waardeering voor het werk der keurings diensten. Maar dooTdat het personeel de zer diensten al is verminderd is repressie ve controle vooral op het platteland moei lijk. Echter wil spr. het amendement wel steunen, in aanmerking nemende, dat be staande particuliere stations kunnen wor den ingeschakeld, enz. MINISTER SLINGENBERG maakt er bezwaar tegen. De Kamer besluit tot aanhouding. De heer DREES (s.d.) verdedigt een •Amendement, strekkende, de bijdragen van hef rijk in de kosten van wachtgelden en gebouwen, die het gevolg zijn van ophef fing van keuringsdiensten, op last van het rijk fp doen doorloopen, zoo lang die kos ten voortduren, en niet sleohts vijf jaar MINISTER SLINGENBERG zegt, dat de gemeenten gemakkelijker de wachtgelders onderbrengen dan het rijk. Het wetsontwerp is afgehandeld en zal vandaag in stemming komen. ^otLMBER 193» Ameide. De arbeider Joh. d. H., die de vorige week op het waterleidingbu zenter rein bij zijn werkzaamheden was gevallen en daarbij zijn rechterarm een g«zins ver wondde, doch gewoon bleef doorwerken, kreeg na eenige 'dagen een zoo sterk opge zwollen arm, dat bij zich onder behande ling van dokter Donker heeft moeten stel, De 15-jarige zoon van C. D. d. Lan ge, die werkzaam is bij slager B. Barten, hakte Maandag met een hakmes op zoo danige wijze in zijn rechterhand, dat dok ter Donker de groote wond heeft moeten hechten en verbinden. Onze dorpsgenoot KI. v. O. werd de ze week in den polder Langerak verbaü- seerd wegens het vangen en vervoeren van mollen zonder daarvoor de vereischte ver gunning te hebben. Giessendam. De collecte, gehouden inde Ned Herv. Kerk tijdens de rede van ds. G. Alers van Dordrecht, ten bate van de Jongelingsvereeniging beeft f 18.43 opge bracht. Het bestuur van de ijsclub „St. Mo- ritz" heeft besloten bij üsgelegenheid een baan op de Giessen aan te leggen van on geveer 500 M zoodat dan de ijsliefheb- bers volop kunnen genieten. De baan zal des avonds electrisch worden verlicht. Op 10 December zal het 75 jaar ge leden zijn-, dat in deze gemeente de eerste bijzondere christelijke school werd ge sticht. Thans zijn er behalve de twee openbare, drie christelijke scholen. De commissie van bijstand voor de binnenkort te houden tentoonstelling van de pluimveevereeniging V.P.K.S. en 0. is als volgt samengesteld: B. de Kreij, J P. ▼an den Berg, J van Mil, B. van den Heuvel, G. Verspuij, A Blom, W. de Boon W van Mourik, A. Pijl, J. H Baren- drecht, G. Koppelaar, J. van der Vlies en H. van Vliet. Het merkenbnrcan is samengesteld nft de heeren: A L. de Jong, W. de Boon en J. A. van Mill. Binnenkort zal begonnen worden met den aanleg van het gedeelte van den rijksweg van Buldersteeg door de Peulen tot aan Baanhoek. Materialen worden reeds aangevoerd. Veel wild. Langerak. Dinsdag is hier met 5 gewe ren en 9 drijvers voor de tweede keer een drijfjacht gehouden. Er werden niet min der dan 39 hazen neergelegd met 4 een den en een snip. In dit seizoen werden in 't geheel 133 hazen geschoten en ook veel eenden. Het vele wild dat hier is buitge maakt, bewijst dat de samenwerking tus- schen de brigade der rijksveldwacht, de gemeente-politie en den jachtopziener Damsteeg aan den wildstand ten goede komt. Langerak. Bij de verkiezing in de Ned. Herv. Kerk, werden als notabel herkozen de heeren J. Hakemulder en A J. v. d. Heijden en tot kerkvoogd de heer A. T. Zwijnenburg. Nieuwpoort De heer G van Herk heeft zijn herbenoeming als ouderling in de Ned. Herv. Kerk niet aangenomen, zoo dat een nieuwe verkiezing zal moeten plaats hebben. Vervalsching. Nieuwpoort. Woensdagmorgen deed de heer J. P. V. nit Schoonhoven bij de po litie aangifte dat door middel van verval sching van een door hem ten name van P B alhier afgegeven chèque een grooter bedrag van zijn girorekening was afge schreven dan dat oorspronkelijk daarop vermeld was geweest.-1 Bij het ingesteld onderzoek en het verhoor van P. B en diens 21-jarige dochter C. J. B bleek dat laatstgenoemde deze vervalsching had ge pleegd. Zij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Nadat proces-verbaal was opge maakt is het tweetal op vrije voeten ge steld. 121. De kapitein kreeg voor zijn dieren verzameling veel gold en een groote me daille. Hij ging deftig in Den Haag wo nen en stak de twee negers, die hij uit Afrika meegebracht had, in een prachtig Üyrei. Van het vel van den luipaard, die treurde het dat het oorspronkelijke ont- achtervolging door de politie dood- worp niet was gehandhaafd, dat meer be- j 8«®hoten was, en riog oen paar vellen, zuiniging bracht. De kosten van de keu ringsdiensten zijn sterk eipgedreven Waar om is er bij pen directeur nog een onder- dtresUar noodig? die hij er bij kocht, kroeg zuster Ophplia een pracht van pen bontjas Eiken Zondag kun je ze met z'n vieren op het Bezuiden- I. haul zien windelen. 122. En de twee giraffen werden door het gemeentebestuur van Rotterdam tot lanfarenpoelsers aangesteld. Ze hadden geen laddertje nooclig en geen wpckloon: dat was dus zeer voordeelig met het oog op de slpchte tijdsomstandigheden. Boven dien deden ze hun werk schitterend, en wie 't niet gelooft, moet maar net zoolang door Rotterdam gaan wandelen, tot hij ze een van tweeën tegenkomt. fr-c £ind% M 7 VIERDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUIO HOLLAND EN UTRECHT SchoonhnvtnKhe Courant VRIJDAG 6 DECEMBER 193S MOORD UIT WRAAK. Drama op Rotterdamsche tram Veertien dagen geleden hadden de 31- jarige schipper J Ri: meester, van het tankli hl-chip ..Gallic iö" en zijn 27-jarige knecht A. van L. in Straatsburg ruzie ge had, hetgeen dpn schipper aanleiding heeft gegeven, zijn knecht te ontslaan. Woens dagmorgen ging dit ontslag in. De knecht is naar Amsterdam gegaan, waar hij een dolkmes heeft gekocht en Woensdagavond ging hij naar Rotterdam Daar wilde hij den schipper na diens thuiskomst aan de werf opwachten. ^Het toeval wilde, dat hij op den boek van de Posthoornsteeg op den tramwagen van lijn 3 sprong, terwijl juist de schipper met zijn vrouw op het balcon van deze tram stond. Doodelijke steek. De knecht voegde den schipper nog een paar woorden toe, trok daarna den dolk en stak hem daarmee in de hartstreek. Do getroffene zakte ineen. De tramconducteur maakte alarm en de" tram. waarin grooto consternatie bij de passagiers was ont staan, stopte. De dader was inmiddels al van de tram afgesprongen en nam de vlucht. Door twee passagiers en den bestuurder van de tram werd hij achtervolgd en op de "Wijnhaven wist men hem te grijpen. Spoedig waren poiitie-agenten ter plaat se verschenen, waarna de dader meegeno men werd naar het bureau. Hier werd de schede van het mes, dat hij op zijn vlucht heeft weggeworpen, nog op hem gevonden. Leden van de E.H.B.O ontfermden zich over het slachtoffer en over zijn echtge- noote, die zeer overstuur was. Nadat een noodverband was gelegd, ls het slachtoffer naar het ziekenhuis 'aan den Coolsingel vervoerd. Bij aankomst bleek hij te zijn overleden. De dolksteek Ijad onmiddellijk het hart getroffen. Het lijk is in beslag genomen voor sectie. De politie heeft nog des nachts de ge tuigen en den dader verhoord. Deze heeft een bekentenis afgelegd, doch verklaarde, niet de bedoeling te hebben gehad, den «chipper te dooden. AANZIENLIJK BEDRAG VER DWENEN. Loopjongen aangehouden Woensdagmorgen moest een loopjongen tan een Rotterdamsche firma een bedrag van f 16000 bezorgen bij een firma aan de Gedempte Bierhaven. Zijn patroon gaf hem f 4000 mee, de overige f 12.000 haal de hij bij een bank aqji den Zuidblaak. Bij aankomst op de plaats van bestemming, ontdekte hij, zijn geld kwijt te zijn- De route van de Bank naar de Bierhaven is slechts een vijf a zeshonderd meter. De politie heeft den jongeman een verhoor afgenomen, hetgeen aanleiding gaf tot zijn arrestatie over te gaan. De verklaringen van dit jongmensch maakten zijn aanhou ding wensphelijk. Intusschen blijft de verdachte volhouden dat hij onderweg opeens bemerkte, dat hij het geld kwijt geraakt was. Hij had het groote bedrag in de zak van zijn regenjas gestopt Niemand had hem aangehouden, of was tegen hem opgeljoopen. Bij deze bankinstelling werd in 't voor jaar op raadselachtige wijze een bedrag van ruim f 5000 van een lessenaar ont vreemd. D00DELIJK ONGEVAL. Noodlottige aanrijding te H.-l. Ambacht. Toen "Woensdagavond omstreeks 7 uur de 46-jarige gemeente-opzichter P. van Drunen, wonende te Hendrik-Ido-Ambacht in de Kerkstraat liep, op weg naar de Vakteekenschool, om daar les te geven, werd hij door zijn zeventienjarigen leer ling C. Bakker Hzn., van den Pruimen- dijk, die éveneens op weg was naar school, aangereden. De heer Van Drunen werd tegen den grond geslingerd en bieef bewusteloos lig gen met verwondingen aan het achterhoofd en het linkeroog. Een geneesheer, twee zusters van Het Groene Kruis en leden van Eerste Hulp vervoerden den gewonde per draagbaar en vervolgens met een vrachtauto naar zijn woning. Daar is hij een nur later, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. De oorzaak van het ongeluk is, dat door den zwaren regen, de bril, van den fietser was beslagen, waardoor deze den voetgan ger niet kon zien. DE INBRAAK TE LEIMUIDEN. Verdachte legt bekentenis af. De door de Aalsmeersche politie aange houden verdachte van de inbraak bij de firma Maaree en Kroort te Leimuiden. heeft een volledige bekentenis afgplegd en meegedeeld de inbraak alleen gepleegd te hebben Met een bootje is hij van de ring vaart af naar de garage van de firma ge varen. Door inklimming heeft hij zich toe gang verschaft tot het kantoor, waar hij de brandkast forceerde. Daarna is hij naar de Ringvaart teruggevaren waar zijn fiets stond. Op eenigen afstand van de garage is op aanwijzing van den verdachte, het geld kistje met eenige spaarbankboekjes uit de ba bedrag van f 150, dat in rolletjes was verpakt, heeft de da der op verscheidene plaatsen in het wa ter geworpen. Het onderzoek in de zaak tegen de bei de andere gearresteerden, die verdacht worden van de inbraak in liet kantoor van ile firma Van Oordt en Co. te Alphen a.d. Rijn wordt voortgezet. FAMILIETWIST IN DE J0RDAAN. Zoons mishandelen hVin vader, In de Laurierstraat te Amsterdam is Maandagavond een huiselijke ruzie ont staan Een vader en zijn twee zoons kre gen over een familieaangelcgenheid twist, die ontaarde in een vechtpartij. De vader liep een steekwond in den arm en een paar bloedende hoofdwonden op, maar de ze kwetsuren bleken slechts van lichten aard to zijn. De zoons hebben het hazen pad gekozen. GEVANGENEN ONTSNAPT. Gevechten tusschen bandieten en politie. Uit de staatsgevangenis van Massachu setts (Vereen. Staten) nabij Boston, zijd Dinsdag acht gevangenen uitgebroken. Bij de achtervolging werden twee gewond en een gedood, terwijl een vierde gepakt kon worden. Bij bun ontsnapping hadden do gevluchten een bewaarder met een zwaar voorwerp zoodanig op het hoofd geslagen dat de man korten tijd later aan de gevol gen overleed. De vier overige gevluchten konden eenigen tijd later ook weer gear resteerd worden. Bijna tegel ijker! ijd als in, Boston zijn ook in twep andore gevangeni'ren pogin gen tot ontvluchting gedaan Te Moscogee in Oklahoma wisten vijf gevangenen, waar van vier bankroovers waren, te ontsnap pen Er ontstond een vuurgevecht mot de bewaarders, waarbij een gevangene werd gedood en een politie-beambte zwaar ge wond. Bij de achtervolging der vluch'el'n- j gen maakte de politie gebruik van vlieg tuigen. Tenslotte wisten uit het tuchthuis te Nachville in Tennessee drie gevangenen 'e ontsnappen, die een bewaarder dwongen, in een auto met hen weg te rijden Na eenigen tijd zetten zij den bewaarder af en gingen zij er met de auto van door. Dr. SAHM BLIJFT BURGEMEESTER VAN BERLIJN. Hitier heeft gesproken. Het vonnis van de plaatselijke partij instantie, waardoor de burgemeester van Berlijn, dr Sahm, uit de nalionaal-socia- listische partij was gestooten, omd&t zijn echtgenoote bij Joodsche winkeliers zou hebben gekocht, heeft Adolf Hitler ver nietigd Dr. Sahm is wederom in de partij opgenomen. Daarmede vervalt tevens het hooger beroep, dat dr. Sahm tegen zijn uitsluiting uit de partij had aangeteekend. Het behoeft geen betoog, dat bet persoon lijk ingrijpen van den leider groot opzien beeft gebaard bij de Berlijnsche bevol king. BELANGRIJKE VONDST OP NOVA ZEMBLA. Scheepsjournaal van ontdek kingsschip. Het Sowjet-Russische visschersschip Spartacus" heeft bij Nova Zembla in de Noordelijke IJszee een tafel gevonden, wetke heeft behoord aan het Noorsche ont dekkingsschip „Fridtjof Nansen", dat in 1923 is verdwenen. In de tafel bevond zich het scheepsjournaal, waarin de laat ste aanteekening was gemaakt 1500 km. van de plaats, waar het nu werd gevon den. DE OPSTAND IN BRAZILIË. Russische prins gearresteerd. De Russische prins Igor Dolgoroeki is te Santos (Brazilië) gearresteerd. Hij wordt beschuldigd den agent te zijn van de communistische Internationale bij de Braziiiaansche communisten. Dolgoroeki fungeerde als verbindings man tusschen de Komintern en de opstan- delingsleider Prestes. Hij had de opdracht na een geslaagd verloop van den opstand in naam van Moskou toezicht te houden op de voorgestelde Brazilaansche sovjet- regeering. ARMEN ONBRUIKBAAR DOOR RHEUMATIEK. Nu alle pijnen verdwenen. Haar armen waren door rheumatische pijnen niet meer te bewegen. Men raadde haar aan rust te houden, maar met de zorg voor haar huishoud ng en twee kleine kinderen was dit onmogelijk. Zij schreef ons: ,.Ik leed aan hevige pijnen in mijn ar men. d:e ik niet meer kon oplichten. Men raadde mij aan rust te houden, maar dat was met het oog op mijn huishouden en mijn twee kleine kinderen onmogelijk. Toen las ik in één uwer Kruschen Salts- advertenties een brief van een dankbare gebruiker en ik besloot ook zelf eens een proef met Kruschen Salts te nemen. Mijn pijnen namen geleidelijk af en zijn nu ge heel verdwenen. Ook voel ik mij veel beter wel 10 jaar jonger. Inplaats van een invalide ben ik weer een gelukkige moeder en vrouw." Mevr. R. L. H. Rheumatische pijnen hebben bijna steeds dezelfde reden: afvalstoffen die zich in het lichaam hebben opgehoopt en uw bloed vergiftigen. De oorzaak is onvoldoend werkende afvoerorganen. De zes zouten, waaruit Kruschen Salts is samengesteld, sporen ingewanden, n eren en lever aan tot krachtiger werking, waardoor de afval stoffen gcle'dolijk en vp'komen worden verwijderd. Frisch bloed zal weer door uw aderen siroomen. de pijnen verdwijnen en ge voelt u oneindig veel energieker en ge zonder. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende dro- g'sten a 0 90 en 1.60 per flacon, om- ze'be'asting inbegrepen. Stralende gezond- he:d voor 1 cent per dag. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de hui'enverpakk ng, de naam Rownlr.ee Handels Maatschappij Amsterdam, voor komt. (Adv.)i PRIESTERS STAAN IN MEXICO TERECHT. „Intellectueele daders" van een moord. Voor het Mexicaansche Hoog Gerechts hof stonden in hooger beroep terecht, de priesters José Jimenez en Manuel Trejos, die als ..intellectueele daders" van den moord op president Oltfegon in 1928 wa ren veroordeeld tot resp twintig en veer tien jaar gevangenisstraf. Volgens de aan klacht zouden zij tot hetzelfde genootschap hebben behoord als José de Leon Toral, de moordenaar van den president. De priesters ontkenden me( het misdrijf iets te maken te hebben. Mj'é^ had een hunner het pistool van Toral gezegend, doch hij had niet geweten voor welk doel het zou worden gebruikt. Het openbaar ministerie eischle, dat dc straf van Trejos zou verhoogd worden tot twintig jaar. KERK EN POLITIEK. De Paus weigert vrouwelijke fascisten te ontvangen. Afgevaardigden der, vrouwelijke fascis ten, moeders, wedfiwen en zusters van slachtoffers uit den wereldoorlog, die Zon dag te Rome een indrukwekkende ceremo nie hadden bijgewoond, welke was gepre sideerd door Mussolini, zouden door den Paus in audiëntie worden ontvangen. Op het laatste oogenbjik evenwel is de ze audiëntie afgezegd. De Heilige Stoel heeft een nota gepubliceerd, waarin wordt verklaard, dat het bezoek aan Rome der 845 afgevaardigden een politiek en geen religieus doel heeft gehad en dal de Paus derhalve geen gelegenheid heeft gehad, haar te ontvangen. BRANDWIJK. November Geboren: Maria, d. van G. Mostert en A. M. van Klei. Getrouwd: H. Bikker, 20 j. en M. A. Kersbergen, 20 j. In een der grootste bioscopen van Home kan men thans zijn entreó met oud ijzer betalen. Spelende jaguars. Wc hooren uit Italië Thans extra gekke dingen, Daar men zich aan d' n forschen greep Der sancties wil ontwringen. Men tracht nu uit het eigen land Het noodige te halen, En kan de bioscoop zelfs Met 'n stuk oud roest betalen. Zoo'n handel in natura zou Ons ook misschien wel lijken, Als dat ook hier werd ingevoerd Zou het succes wei blijken. Tot nog toe is een ouwe fiets, Een waardeloos vehikel, Maar dan werd bet verheven tot Een waardevol artikell De schoonmaak hoeft men dan niet als Een plaag meer op te vatten, Zij stelt ons immer in 't bezit Van onvermoede schatten. Een ouwe kachel wordt een stuk Van ongekende waarde, De koopman in oud-roost vindt dan Een paradijs op aarde! Doch oud-historisch ruilverkeer In deez' moderne tijden Heeft voor den hedrndaagschen menscb Toch ook z'n schaduwzijden. Want telkens wanneer in een land De zaak zóó wordt ingericht, Blijkt tevens, dat de boel Daar ten zeerste is ontwricht. GIESSENDAM, Dec. Geboren: Arie, z. van K. Deventer en T. de Bruin Willem, z. van W. T. Ko- revaar en A. Stuij. Getrouwd: D. Kroon, oud 25 jaar en T. Huisman, oud 24 jaar. LEXMOND. November. Geboren: Willem Bertus, z. van B. van Zessen en N. H Tinjmer. Overleden: A. J. Versluis, 59 j., echt genoot van E. de Wildt. W. Treuren, 51 j., echtgenoot van T. van den Berg. MOLENAARSGRAAF. November. Geboren: Cornelia, d. van D. G. v. Hoe ven en G. Huizer. Renske Johanna en Cornelia Willemina, dochters van P. Tim mer en W. van Veen Getrouwd: Anth. Oskam, 30 j. en A. N. Brouwer, 29 j. J. de Wit, 22 j. en B. Vogel 22)., STREEFKERK. November. Geboren: Martijntje, d. van A. Boogert en A. Ansink. Overleden: G. van den Berg, 72 j., echtgenoot van H. de Haan. GIESSENDAM. Over de maand Nov. Ingekomen personen: mej. G. Cleton van Sliedrecht, Stationsweg 85; G. Pols van Hoornaar, Lagp Gies.«en 19; mej. E. J. de Leeuw van Hoog-Blokland 16, mej. W. F. M. de Groot van Rotterdam, Noordsingel 57 a: mej. J. Vink van Sliedrecht A 1047; mej. M. G. den Uil van Sliedrecht, G 451; mej, T. van de Bree van Zandvoort, Zand- voortscheweg 289; mej. A. H. Advokaat v. Hardinxveld, A 641; moj. T. Bot van Slie drecht, B 433; en moj. H. T. ,de Kok van Hard nxveld, Achterdijk 80. ,yertrokken personen: mej. 43. Verschoor vd^i Harlingen^ Lanan 35 ;mej. A. P er- hagen naar Rotterdam, Hoflaan 21; mej. G. Verschoor naar^Sliedrecht, C 585; mej G. M. van Meeteren naar Wassenaar, van Zuijlen van Nijeveldstraat 51; mej. A. de Mik naar 's-Gravenhage, Bussuinschestr. 254; mej. T. Koppelaar naar Voorburg, Prinses Marianno'aan 137; mej. J. d. M k naar Sliedrecht, G 451: J. Boogaard en dochter en A. P. van der Ve'de naar Sl'e- drecht A 328; K. Loeve naar Hardinxveld B 168 en mej. G. A. den Dikken naar Pa- pendrecht, Kerkbuurt 128. MELK. BOTER, KAAS EN EIEREN GOUDA, 5 Dec. Kaas. Aangevoerd 274 partijen kaas. Prijzen le kw. m r.m. f 23 25; 2e kw. m. r m. f 2122. Handel matig. Boter. Aanjffevoerd 287 ponden boter Goeboter f 0.800.85. weiboter f 0 75 0.80 per pond. Handel vlug. Eieren. Aangevoerd 71 500 stuks. Kip eieren f 4.805.20; kleine f 33.75; eend eieren f 2.803, alles per 100 stuks. Han del vlug. fiOUDA. Deo. Coojeraiieve Zuid-HoU landsche Eierveiling G. A. (C.Z H.E.) ts Gouda. Aanvoer 55600 kipeieren. Prijzen 56-58 K.G. f 410-4 40; 58-60 f 4.40— 4.70; 60-62 f 4.70—4 90; 62-64 f 4.90— f 5 20 Bruine 58-68 f 4.50—5.30. Klciiw eieren f 3 30—4 per 100 stuks. A«o voer 600 eondeieren, prijzen f 2.602.80 per 100 stuks. PAARDEN EN VEE. GOUDA, 5 Dec. Vee. Aangevoerd in to taal 1022 stuks, waarvan 46 «lachtvar- kens. Vette 2021, Londensche 17—18 ct. per pond, levend met 2 pCt korting, 272 magere varkens f 2028; 615 biggen f 8 -10; Geldersche f 1013; 20 runderen f 100150: 37 nuchtere kalveren f 5 8.50; 27 schapen f 1012; 5 bokken en geiten f 26, allgs per stuk. Handel redelijk. GRANEN EN PEULVRUCHTEN. GOUDA, 5 Dec. Graan Tarwe f 66.25, Rogge f 6.506 75; Gerst f 5 255.50; Haver f B.757.25; Erwten f 910.50; Bruine boonen f 125014.00 per 100 kg. AARDAPPELEN, GROENTEN EN FRUIT DEN HAAG, 4 Deo Haagsche veiling voor fruit en groenten N.V. Appelen; Zil verlingen 89; Armgaard 69.50; Ben- derzoet 3.908; Honderdmark 6—7 50, Schrijvelings 3805.30; Bellefleur 3.20 11.50; Goudreinet extra 26—32; le 15— 24: 2e 5—10; Storappel le 913; 2e 4.80 6.50; Groon. Kroon 3509-; Bosappel 9—12. Peren: Leghiponts 2e 15—23; Nouveau Poiteau 5.30—11: Brederode 8 —11.50. Witlof le 9.50—10.60; 2e 8.10— 8.50. loemkool 6.5010 pe» rstuk. Allo prijzen per 100 K.G., tenzij anders ver meld ZWIJNDRECHT. 4 Dec. Andijvie f050 f 1 40 per 100 stuks; andijvie 1025 ct. per kist; boerenkool f 4 10—5.90 per 100 K G gele sav. kool f 7—10, groene sav. kool f 25 60 per 100 stuks; knollen (wit te) f 23.10; knolselderij (1 bos v. 5 fit.) f 10—20, per 100 bos; kropsla f 0.60—f 3 per 100 krop; stoofsla 1021 ct. per kist; kroten f 2 903.90 per 100 K G pieter selie f 0.90—110; prei f 1.60—2.30; radijs (witpunt) f 1803.10; rammenas f 0 90 f 1.30 p. 100 hos; roocte kool f6—16 30 per 100 stuks; selderij 18 ct. per dozijn; spinazie f 0.801.04; idem 3555 ct per kist; spruiten le soort f 811, idem losse f 35, idem schoongemaakt f 1118, al les per 100 KG. veldsla 2353 cent per kist: uien f 22 50; winterpeen f 1802 per 100 KG.: wortelen f 4 908.40 per 100 bns idem afbreekpeen f 4.507 40 UTRECHT. 5 Deo. Groenten- en Vruch tenveiling „Utrecht en Omstreken". Ap- Armgaard 2 11: Bellefleur 314; Campagne zoet 28; Cox Oranje Pippin 1231; Goudreinetten 541; Hooilaars 210; Jonathan 418: Notaris 622: Pres v. Engeland 7—23. Lemoenappel 5 18; Pieterselie appel 410: Remboura 210; Sterapne's 4—18; Zuecalmaglio Reine» 522. Peren: Beurré Alex Locas 12—17: Bonne Louise 1327. ComtMse de Paris 823; Oieser Wildeman 212: Oroenperen 17. Herfstsuikerporen 4 14; Legipont 1423: Louwtjesperen 2 11; Pondaperen 211; Winfenaim« 13-, Y «booten i40. il» pw m MM.

Schoonhovensche Courant | 1935 | | pagina 4