Geef Uw hoestend kind AKKËR'S ABDIJSIROOP J IKapitein Skittle krijgt een erfenis. T elegrammen Wat geeft de RadïoTj -■ M .fcerte te. I «,r-^ n^ I Verwaérloozen van zoon hoest kan voor Uw kind onberekenbare gevolgen hebben. Als Ge het dadelijk Abdijsiroop geeft, zult Ge morgen reeds Oen verbetering kunnen waarnemen! Voor dé ieere slijmvliezen van de kinderen is Akkers Abdijsiroop als vanouds het beste en beproefde middel. Abdijsiroop is een natuurlijk kruiden-middel, schaadt piet, lost het vastzittende slijm op, verdrijft d'e hoest, vèrsierkt de ademhalings-organen en geneest! Gemengd Nieuws. P Kerk en School j Dk. MAX EUWE WERELD- KAMPIOEN SCHAKEN. LandbauwenVeeteelt Nieuws in een paar Rechtszaken Marktberichten Ben's vermogen O ty eens, *at een blinkers Dinsdag 17 December. Hilversum II. 301 M. A.V.R.0 8—10 Gramclouu, lü-io.ia Morjeuwiiding; 10. lo—10.30 Gramofoon, 10.30—11 Concert door het Ensemble Rentmeester; R.V.U. Gr- G. Smit: .'Huishoude lijke voorlichting ten platlelande", A.V.R.O. 11.30—12.30 Concert door hét Ensemble Rentmeester; 12.30—2 Concert door het Omroep-Orkest en Gramofoon; 23 Geva rieerd Programma (Zang, Piano, Zang en bramofoon; 34 Begin Knipcursus, 4 4.30 Gramofoon. 4 30-l5 Radio Kinder Koorzang, 55.30 Voor kleine kinderen. Mevr. Ant. van Dijk vertelt; V.P.R.O. 5 30 uur Bijbelvertelling door Ds. B J. Aris; A.V.R.O. 6—6.30 Gramofoon; R V.U. 6.30 -—7 Prof. Huib Luns: „Episoden uit het leven van de beeldende kunsten in Euro pa A.V.R.0. 7705 „En nu naar bed!"; 7.00—7.30 's Werelds grootste schakers spreken voor de A.V.R.O.-microfoon. Dr. A-Aljechin, Dr. Max Euwe en Salo Flohr; o Engelsche les voor gevorderden; 8—8.05 Nieuwsberichten en Mededeelingpn 8.05 8.50 Concert door het Concertge bouw-Orkest; 8.509.40 Opvoering van „Het Spook van Vöröshegy", 9.4010 25 Concert door het Omroep-Orkest en Zang, 1025—U De A.V.R.0. Bridget met n. (slot). Leidmg: Mr. E. C. Goudsmit; 11— 11.10 Nieuwsberichten; 11.10—11.15 Gra mofoon; 11.1512 Dansmuziek door de AV.R.O.-Decibels. Hilversum I. 1875 M. K.R.O. 8—9.15 Con cert; 1011.30 Uitzending van de Hoog mis uit het klooster der Paters Gister- cionsers te Nieuwkuyk; 11.30—12 Gramo foon; 121512.C0 Gramofoon; 12 301 Concert door het K.R.O.-Orkest, 1—1.15 Gramofoon, 1.15—2 Concert door de K.R. O.-Boys; 23 Vrouwenuurtje. 34 Mode- cursus; HI.R0. 4 uur Grampfoon; 4.10 Lezing voor de Theosofische Vereeniging door Mevr. W. A. L. Ros-Vrijman: „God, mensch en wereld"; 4.30 uur Gramofoon; 4.46 uur Lezing voor* de Evangelische Maatschappij door W. J. Karssen: „Geen thenstkeebten, maar vrijen"; K.R 0 5 10 Gramofoon; Concert' door <fe K.R.O.-BoyB; 66.15 Gramofoon; 6.15 —9.40 Concert door het K.R.O.-Orkest; 6.40-7 Esperanto-cursus; 7.157.36 Cau serie door Dr. Ir. J. G. J. C. Nieuwen- huis; 7.358 Gramofoon; 8—8.05 Nieuws berichten; 8.058.35 'Uitzending voor De leerlingen der vervolgcursussen loo- pen inderdaad in aantal terug. Er was in één jaar een teruggang van 54.0000 tot 12.000. Dat hield verband met een verval len der rijksbijdrage. Men vraagt onderwijs in Esperanto, ïnaar spr. heeft bezwaar tegen opneming ervan onder de facultatieve vakken, om dat hij voeit voor de klacht, dat het leer plan aJ overladen is. kabinet doet niet aan leerplichtver- lenging, omdat hierbij een principieel© vraag is betrokken. Afgescheiden daarvan is een bezwaar, dat de kosten van een acht ste leerjaar zeer belangrijk zouden zijn en sengie millioenon zouden bedragen. Wat betreft het streven der christelijke onderwijzers om hun werklooze collega's in staat te stellen, in de school eenigen ar beid te verrichten, men /raagt spr., f 400 te suppleoren, als de onderwijzers zeiven f 400 geven. Dit kan spr. niet doen, want er zon' verwarring ontstaan met betrekking tot de jeugd-salarissen. Men zou spr. zeg gen, dat dit een erkenning was, dat f 850 het minimum-salaris is, waarover te pra ten vaK. Spr. onderbreekt zijn rede, waarna de Vergadering om zes aar wordt verdaagd #ot Dinsdag. AUTOBUS TEGEN BOERENWAGEN GEREDEN. Te Nijmegen1 heeft Vrijdagmiddag op den rijksweg naar Arnhem een ernstig verkeersongeluk plaats gehad. De landbouwer H. van der Lfenden uit Oosterhout reed met paard en kar in de richting van zijn woonplaats Plotseling werd het paard schichtig nn «sloeg op hol. Op hetzelfde oogenblik naderde uit de riefrting Arnhem een zware autobus van de Geidorschc Tranlwegmaatschappij In *dlh vaart botgte de kar tegen de bus. De voerman word van zijn wagen geslin gerd en kwam onder de bus terecht. De ■wielen gingen over hem heen De man was bijna onmiddellijk dood. Het paard Werd tüj de botsing eveneens zwaar ge wond en stierf ook spoedig. landbouwer laat een vrouw met 4 ionge kinderen na. De autobus werd vrij awaar gehavend. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. DOODELIJKE AANRIJDING. Te Woerden is Zaterdagavond omstreeks ©urur de 26-jarige ongehuwde H. Hoogen- doom uit het naburige Rietveld, toen hij van zijn werk in Driebruggen kwam, op 'den Singel door een vrachtauto overreden H. wilde no£ voor den van rechts komenden aaiUj den J.oidschenstraatweg per fiets op rijden, maar hij kwam onder de wielgn te recht. Hij is eenige oogenblikken later over leden. De president van de Tejechoelowaaksche republiek, heeft wegens hoogen leeftijd, zijn ambt neergelegd. KERKMEESTER GEEFT VALSCHE OBLIGATIES UIT. Arrestatie in de hoofdstad. Te Amsterdam is een omvangrijke frau de met v alsche obligaties aan het licht ge komen. De vroegere kerkmeester van de Maria Magdalena-parochie. H., zou de obligaties, door het parochiaal kerkbestuur uitgegeven, op groote schaal hebben nage maakt en hierdoor zijn tal van kleine lui den gedupeerd. De fraude is door het ener giek optreden van den pastoor der paro chie aan het licht gekomen. H. schijnt gedurende anderhalf jaar aan een aantal goedgeloovigen voor totaal on geveer f 40.000 van deze zelfgemaakte „obligaties" verkocht te hebben. Onlangs kwam de pastoor achter enkele de» minder oorbare handelingen van den kerkmeester, die onmiddellijk als zooda nig werd geschorst. Toen steeds duidelij ker bleek, wat H. gedaan had, volgdp aan gifte bij de politie. De justitie stelde een strafvervolging in en H., die vader is van acht kindaren, werd gearresteerd. Het blijkt, dat H. geheel buiten het kerk bestuur om, als privé persoon, gehandeld heeft. Hij eigende zich bevoegdheden toe, die niet de zijne waren. OPZIENBARENDE ARRESTATIE TE GRONINGEN. Wethouder verdachf f 10.000 fe hebben verduisterd. De Groningsche justitie onderzoekt een zaak betreffende onregelmatigheden bij de Groningsche Orkestvereeniging, in ver band met de administratie van het pen sioenfonds van de orkestleden. Het eerste onderzoek in deze netelige kwestie je geleid door d«i Vi ïrynv?mi irr van Groningen, mr. P W. J H Coat van der Linden en den officier van justitie, mr A. Rombach. Gebleken is, dat in den Iaatsteni tijd herhaaldelijk gelden in de kas van het pensioenfonds tekort waren. Telkenmale werden die dan weer door den heer de J. in zijn kwaliteit van administrateur fan- gezuiverd, doch ten langen leste is 't toch spaak geloopen. De verduisteringen beloopen nu onge veer f 10.000. De verdachte is gearres teerd. Het voorval heeft onder de inwonjers van Groningen, alsook in de provincie, veel indruk gemaakt .daar de heer de IJ. een algemeen bekende persoonlijkheid lis Hij had als lid van den Vrijheidsbond ejen raadszetel verkregen en was vervolgehs tot wethouder gekozen Hij was een algje- meen geziene persoonlijkheid, een zekr populaire figuur, die voor Groningen zeer veel gedaari heeft Ook op sportgebied is hij zeer bekend. Hij is o m voorzitter vajn de Groningsche Paardencportvereen., be stuurslid van de Kon. Ned. Harddraverij en Renvereeniging, oud-voorzitter van dj? K.N.A.U en een der beheerders van het Groningsch Sportpark. Men staat versteld, dat de heer de J.j die over uitgebreide, ook financieel zeerl sterk staande, relaties beschikte, het zoo' ver heeft laten komen. ONGELUK OP STATIONS EMPLACE MENT. Eén dood®; één zwaar gewonde. Vrijdagavond is op het stajftonsemplace- ment te Hoorn een doodelijk ongeluk ge beurd. De arbeider P. de Best en de lading meester Blokdijk waren bezig met het la den van een partij haring in een goederen wagon, waartoe zij zich met een beladen kar naar het derde perron begaven. Tus schen het tweede en derde perron werden heide mannen door een rangeerende loco motief gegrepen. De Best werd op slag ge dood. De ladingmeester is met zware hoofd wonden naar het ziekenhuis vervoerd. De wagen met haring werd totaal versplinterd ONTPLOFBARE POSTZENDINGEN. Franschi ambtenaren d# dupe. De drie „rééhters der hel", de schrik der Parijsche postbeambten, laten op nieuw van zich spreken. Reeds verleden jaar bevonden zich onder de postzendin- gen vele pakketten met ontplofbare stof fen. Al deze zendingen waren vergezeld van gecopieerde brieven met verwarde in houd, die geteekend waren: Minos, Eaque en Rhadamante. De politie meendp met 'n krankzinnige te doen te hebben, doch slaagde er niet in, hem op te sporen. Nu zijn echter plotseling weer in drie postkantoren „monsters zonder waarde" ontploft Uit het onderzoek bleek, dat in alle drie gevallen de pakketjes kleine he4- sche machines hadden bevat, van hetzelf de type als verleden jaar zooveel ontstel tenis hadden verwekt. Zij zijn zoo ingericht, dat zij bij het ope nen der pakjes ontploffen Vrijdag gingen zij echter vroegtijdig met een knal in vlammen op, toen de postbeambten de pakjes stempelden. De onaangename zen dingen waren wederom van een brief van de drie rechters der hel, vergezeld. Door de ontploffing werd niemand ge wond Alleen brandde in de broek van eeo der postbeambten een groot gat. kinderverlammings epidemie. Stad in quarantains. Te Hobart in Oklahoma zijn Vrijdag avond 30.000 bewoners onder quarantai ne gesteld Deze maatregel is genomen om uitbreiding te voorkomen van een epide mie van kinderverlamming, waaraan reeds twaalf personen zijn gestorven De levens middelenvoorziening mag nog slechts gaande worden gehouden door leden van de nationale garde, totdat al'e gevaar weer is geweken De scholen, winkels en kerk gebouwen zijn alle gesloten en ook de krant heeft tijdelijk -haar publicaties ge staakt. tige menschen za«. Hij had ze beter open I 1 tnapte echter dadelijk op, toen 1 kunnen honden, dan had hij heter kunnen I 8. En klonk een krakend en achenr»,d 3™ Zj°h he™ l°" liilM!n> w<u" *8 Tsjecho Slowakije. Nederlandsch program ma; 8.358.40 Weldadigheidspostzegels, 8 40—9.30 Solislenconcert door het K.R.O. Symphonie-Orkest (U.S.O.); 9.30—9.45 In ternationale sportrevue; 9.45-10.30 De K.R.O.-Troubadours, 10.30—1035 Nieuws berichten. 10.35—10.55 Gramofoon; 10.55 12 Gramofoon. Woensdag 18 December. Hilversum 301.5 M V.A.R.A. 8 uur Gramofoon, 9' uur Orgelspel; 9.30 uur On ze Keuken, door P. J. Kers Jr.; V.P.R.O. 10 uur Morgenwijding, V.A.R.A. 10.15 uur Uitzending voor de arbeiders in de Conti nubedrijven; 12 uur Gramofoon; 12.30 uur Concert door het V.A.R.A.-Orkest, 1.30 uur Clavècimbel en Piano; 2 uur Voor de Vrouwen; 2.15 uur Variatie-concert; 3 uur Voor de Kinderen; 5.30 uur Concert door de Notenkrakers; 6.20 uur Zang en Orgel; 6.45 uur Sportuitzending, 7 uur Concert door het Schuher'.-Kwintet, 7.30 uur Op voeding tot persoonlijkheid. Beantwoording van ingekomen vragen door G. van Veen; 8 uur S O.S.-berichten; 8.03 uur Nieuws berichten en V.A.R.A.-Varia; 8.15 uur Mevr. A. E. J. de VriesBruins: „De Weldadigheidspostzegels"; 8.20 uur Avond Bonte Kunst; 9.45 uur Nieuwsberichten; 9oO uur Gramofoon, 10.15 uur Vervolg Avond Bonte Kunst; 11 uur Gramofoon; 11.30 uur Piano en Gramofoon. Hilversum I. 1875 M N.C.R.V. 8—815 Schriftlezing en Meditatie; 8.15—9.30 Gra mofoon; 10.3011 Morgendienst te leiden door Ds. H. v. d. Eelskamp; 11—12 Har- moniumhevspeling; 12.15—12.30 Leger des Heils-kwartiertje; 12.30—2 Concert door een Ensemble en Gramofoon; 23 Zang recital en Gramofoon; 3.15—3.30 Enkra- teia-kwartiertje. „Iets over de N.CV..G 0. U. en het Uniehuis" door Mevr C van Lennep—Gunning; 3 30—4 Gramofoon; 4— 5 Chr Liederenuurtje door Johannes de Heer; 5—6 Kinderuurtje; 6—6.30 Land- bouwhalfuurtje. „Besmettelijk verwerpen" door Dr D M Hoogland; 6.30—7 Onder- x VOOr 3e Binnenvaart; 7pl.m. 7.15 Nieuwsberichten; pl m. 7 15—7 30 Ra dio-reportage, eventueel Gramofoon, 7 30— 7 40 Gramofoon; 7.40—8 „Een woord tot onze zeelieden. „Onze Tehuizen", door Jonkvrouwe M. J C Ortt- 8—8.10 Weer- en Nieuwsberichten; 8.05-8.15 Gramo foon, 815H) Concert door de Chr. Ora torium Vereeniging te Haarlem; 10—1006 Nieuwsberichten; 10 05—1020 „Een kwartiertje voor het honderdruitig bord" met Jur Schroder; 10.20—11.30 Gramo foon. THOMAS MASARYK. MAANDAG 16 DECEMBER 1838 Verlaagd* prijzen: Per flacon L 0.75 f. 1.95 I. 9— 1 5.50 MAANDAG 16 DECEMBER 1935 WINTERTEENEN) WINTERH1ELEN) "Ulvvl KNAAPJE VERBRAND. DEN BOSCH, 16 Deo. Zaterdagmiddag laakten de kleeren van het zesjarig zoon- .je van den heer Abels, dat bij een open haard zat. plotseling in brand Het knaapje dat zich alleen in het woonvertrek bevond) rende 'haar buiten. Op zijn hulpgeroep scholen eenige buren toe. die de vlammen doofden. Met zware brandwonden overdekt werd het kind de woning binnengedragen. Zondagavond is het overleden. DE BRITSCH-FRANSCHE VREDES VOORSTELLEN. Een motie ya#i wantrouwen? LONDEN, 16 Dec. De excecutieve ar beiderspartij zal heden beslissen of de Labourpartij bij de Lagerhuisdebalten over het vredesplan a s. Donderdag een forj-, meele motie van wantrouwen tegen, de re geering zal indienen, of dat zij een ande re parlemen'aire vorm zal geven aan haar eisch opheldering in de aangelegenheid te krijgen. VOORBEREIDINGEN TE LONDEN. LONDEN, %16 Dec. De minister van bui- tenlandsche zaken, Hoare, wordt van avond te Londen terugverwacht. Eden is voornemens morgen naar Genève te ver trekken, om deel te nemen aan de zitting van den volkenbondsraad. Een bericht nit Rome volgens hetwelk Italië voornemens zon zijn opheldering te verzoeken omtrent zekere punten van het Engelsch-Fransche vredesplan is nog niet bevestigd. In ieder geval heeft de Britsche regeering nog geen ©fficieele mededeeling van de Itali- aanscba regeering ontvangen. De politie ke cor ree pondent van de Daily Telegraph •chrijft dat uit de bespreking van gisteren lusschen Baldwin en Eden over den in- lenationalen toestand, de bezorgdheid Wijkt, welke men in regeeringekringen heeft fn verband met den politieken toe stand. Eden heeft Baldwin op grond van rijn eigen indrukken mededeelingen ge daan over het plan van Hoare en Laval. Waarschijnlijk zal vandaag een buitenge wone zitting van het kabinet worden ge bonden Eden moet voor zijn a.fl. bespre kingen te Genève nauwkeurige instructies hebben over de door hem aan te nemen bonding. HET BRITSCHE KABINET. Twee gr©epen. LONDEN, 16 Dec. De politieke mede werker van de Daily Mail beweert, dat het aftreden van den Britschen minister vooF volkeDhondsaangélegenheden, Eden, zeer spoedig te verwachten is en dat ook an dere ministers ontslag uit hun functie zul len verzoeken .Volgens de Daily Mai! zou het kabinet in twee groepen uiteenvallen, ten eerste de tegenstanders van een felle sanctie-politiek: minister-prasiden' Bald win, de minister van financiën Chamber- lan, de lordkanseüer lord Hailsham, de minister van marine lord Monsell, de mi- minister van handel Rnnciman en de min. van buitenl. zaken Sir Samuel Hoare, Ten tweede: de tegenstanders van het Pa rijsche vredesplan: de minister voor Vol kenbondsaangelegenheden, Eden, de mi nisters van landbouw Elliot, onderwijs Stanley, oorlog Duff Cooper en de minis ter voor openbare werken Ormsby Gore. De politieke correspondent van de Mor ning Post schrijft dat Ba'dwin in het La gerhuis de houding der regeering tegen over het Parijsche vredesplan nadrukkelijk «al verdedigen. ENGELAND EN DE VOLKENBOND. Belangrijke besprekingen verwacht LONDEN, 16 Dec. De diplomatieke •mo dewerker van de Daily Telegraph meent een voorspelling te kunnen doen over de richtlijnen, waardoor de Engelsche regee ring, althans de minister van buitenland- sche zaken, Hoare. zidh Donderdag bij de debatten in het Lagerhuis zal laten lei den. Het blad zegt, dat het zal gaan om de vraag of de Volkenbond zoo zal kun nen worden gemaakt, dat hij zijn principes kan afdwingen. Door haar politiek het "volkenbondsstatuut te handhaven, heeft de Brilsche regeering de toepassing van eco nomische sanctie-maatregelen voorgesteld welke ten deele succes gehad hebben On geveer een week geleden heeft de regee ring geloofd dat Europa met die sanctie werking nog verder zou gaan. Dit geloof is thans evenwel beschaamd. De regeering zal in het Lagerhuis meedeelen, dat, in dien de tusschen Hoare en Laval geslo ten overeenkomst, ook maar slechts voor le helft bevredigend voor den volkenbond is, men niet mag vergeten, dat de keuze van een andere weg tot een gevaarlijke situatie zou leiden De regeering heeft één «nkel doel n.l. de staten die tot den vol kenbond behooren te overreden alle noo- dige stappen te doen om te garandeeren, de volkenbond voortaan zijn verplich tingen in alle opzichten zal kunnen nako men. In vooraanstaande kringen te T.onden gelooft men dat de volkenbonds-iad even als tot nu toe het geval was, niet geneigd zal zijn, het vredesplan in zijn huidige vorm aan te nemen. Daarmee *al de vol kenbondsraad de verantwoordelijkheid op zich nemen, nieuwe voorstellen te moe ten indienen, terwijl de oorlog in Abessi- nië intusschen voortgaat. LOOS ALARM. LONDEN, 16 Dec. Uit Dessie wordt ge meld, dat een gerucht volgens hetwlk I'aliaansehe bommenwerkers voor de der de maal 'n bezoek aan de stad zouden bren gen om te trachten den Negus te dooden, tot gevolg heeft gehad, dat de stad Zon dag wederom is ontruimd. De bommen werpers zijn evenwel niet verschenen. Te Harrar zijn groote afdeelingen Abessini- sche troepen geconcentreerd voor 'n aan val naar het Zuiden in Ogaden. EEN OORDEEL OVER AMERIKA. LONDEN, 16 Dec. De Washingtonsche medewerker van de Times schrijft dat on partijdige beoordeelaars van de Ameri- kaansche buitenlandsche politiek over tuigd zijn dat de gebeurtenissen van de laatste weken de Amerikaansche mede werking aan het apparaat van collectieve veiligheid bemoeilijken, zoo niet geheel vernietigen. Indien de Volkenbond faalt, dan zal het Amerikaansche volk een te rugkeer tot volledige isolatie eischen. MOEILIJKHEDEN IN GRIEKEN LAND. ATHENE, 16 Dec. foe volkspartij be sloot de bijeenroeping van de nationale vergadering voor Woensdag te vragen. De partij van Theotokis nam dezelfde beslis sing Men acht het evenwel zeker dat de regeering deze bijeenkomst niet kan toe laten en de vergadering zal ontbinden. DEMONSTRATIES TE PEKING. PEKING, 16 Dec. De studenten blijven demon stroeren tegen de autonomie op verscheidene punten der stad. De poorten zijn gesloten en een twintigtal pfrsonen werden gearresteerd. De politie is meester van den toestand. Verscheidene paramen werden Heht gewond. ERNSTIG VERKEERSONGELUK. Met gesloten auto. Eén doode. Een zeer ernstig auto-ongeluk heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag nabij Heemstede plaats gehad. Vijf jongens uit Amsterdam hadden een auto gestolen, een vrijwel nieuwe wagen, om er eens gezellig mee uit te gaan. De eigenaar, die in een café zat. deed aan gifte van de diefstal bij de politie, die al haar activiteit in het werk stelde om de daders te vinden. Spoedig was de politie van vele steden op haar post De jongens waren intusschen met den auto over Utrecht naar Den Haag gereden, waar ze den avond hadden doorgebraent. Tegen middernacht vertrokken ze weer. Toen de wagen in duizelingwekkende vaart door Wassenaar reed, herkende een poli- tie-agent den auto. Hij belde hat Amster- damsche hoofdbureau van pólitie op, dat de noodige voorzorgsmaatregelen 4rof. Een politieauto, met agenten bemand, begaf zich naar den Haarlemmerweg, waar posten werden uitgezet. Bij Bennebroek stopte de auto om benzine in te laden. Een agent, die den wagen herkende, vroeg den inzit tenden om hun rijbewijs. Als eenige ant woord gaf de auto vol gas en stoof wog en de agent, die een klap van het portier kreeg, sloeg tegen den grond. Onderweg reden de jongens bijna een andere auto aan. Hun wagen slingerde hevig over den weg, tot hij even voorbij de Zandvoort- scbe laan te Heemstede in de booht tegen een boom reed. De wagen botste hierop nog tegen een anderen boom, waarna de motor in brand vloog. Van alle kanten snelde hulp toe. Spoedig waren de jon gens, die in hun bloed baadden, uit het wrak van de auto bevrijd. Zij werden bij omwonenden binnengedragen. Een hun ner was reeds overleden, de anderen zijn zwaar gewond naar het ziekenhuis te Haarlem overgebracht. DUITSCH VLIEGTUIG NEERGESTORT. Zeven slachtoffers. Bij Sassnits (Duitschland) is een Duitache driemotorige bommenwerper, een van de zwaarste machines der Duitsche lucht macht, omlaag gestort en volkomen ver nield. De zeven inzittenden zijn alW om het leven gekomen. Blijkbaar is een der motoren defect ge raakt en is de machine bij een poging, om een noodlanding te maken, afgegleden. De machine maalete haar eerste ploefvlucht. Ze is met zulk een kracht op den grond terecht gekomen, dat eenige hoornen afgeknapt werden en de motoien zich diep in den grond boorden. BISSCHOP VAN HAARLEM. Benoeming van mgr. J. P. Huibers. De Paus heeft tot opvolger van wijlen mgr. J. Dl J. Aengeoeat als bisschop van Haarlem mgr. J. P. Huibers, deken van en pastoor te Hoorn, benoemd. Pastoor Huibers is in 1875 geboren, in 1899 tot priester gewijd en in 1923 pastoor-deken te Hoorn geworden. Voordat hij te Hoorn kwam heeft hij te Amsterdam als „bouw pastoor" de parochie van O.L. Vrouwe \an Altijddurenden Bijstand met de kerk aan de Chasséeslraat gesticht, waarvan hij elf jaar de leider ia gebleven, en waarin hij eerst door pastoor Brouwer en na het overlijden van dezen door den oud-vloot- aalmoezenier pastoor Alink is opgevolgd. EINDSTAND 15W—14K. Onder enorme belangstelling is gister avond in den tweekwamp tusschen den Jb'rauschen en den Hoilandschen schaak meester, Dr. Aljeehin en Dr. Euwe, om het wex-eldkampioensohap het beslissende ein de bereikt. De strijd is 4ang geweest en zwaar en de spanning was tot het einde buitenge woon groot, want de laatste partij moest nog de doorslag geven. De stand was 15 14 in Euwe's voordeel,zoodat remise in de ze laatste partij voldoende was om onzen landgenoot te doen zegevieren. Dat is gebeurd. Rpeds betrekkelijk spoe dig in deze laatste partij, die gisteravond in „Bellevue" te Amsterdam werd ge speeld, kreeg Dr. Euwe een zooveel bete ren stand, dat over den uitslag practisch geen twijfel mogelijk was. Blijkbaar om de beslissing te bespoedigen, bood Dr. Euwe remise aan en na den 4Óen zet heeft Dr. Aljeehin dat aanbod aanvaard. Daarmede had Dr. Euwe den wereld titel veroverd, In de stampvolle zaal reikte Dr. Aljeehin, wiens spel en houding zich dezen avond door sportiviteit kenmerkten, onzen landgenoot de hand en riep uit: „Leve de wereldkampioen Euwe, leve schaakminnend Holland". Toen volgden hartelijke huldigingen door het EuweAljeehin comité, door wethouder De Miranda namens het ge meentebestuur, en vooral door het publiek, aan welks enthousiasme haast geen. einde kwam. DE PRINSES BIJ ZWALUWEN— OOSTEL. EIFTAl- Prinses Juliana'is voornemens. Woens dagavond den voetbalwedstrijd Zwaluwen Oostelijk elftal waarvan de baten voor het Nederlandsche Roode Kruis be stemd zijn met Haar tegenwoordigheid te vereeren. Nieuw-Lekkerland. Op het terrein alhier is niet gespeeld. Excelsior I ging op be zoek bij Pelikaan I van Zwijndrecht en verloor met 54. Te Kinderdijk speelde Zwerver II tegen Hercules II van Ridderkerk. Uitslag 42. Zwerver I ging op bezoek bij Oranje-Wit I te Dordrecht en verloor met 52. TEELTVERBOD VOOR AARDAPPELEN. Bravo, de Wet en Kampioen Teneinde de gevaren, welke voor cul tuur en handel verbonden zijn aan den verbouw van voor aardappelwratziekte vatbare aardappelrassen, zooveel mogelijk te voorkomen, is met ingang van 1 Janu ari as. de verbouw van aardappelen, on der welke benaming ook bcKend, behoo- rende tot de rassen Bravo, de Wet en Kampioen, verboden. In verband hiermede heeft de minister van Binnenlandsche Zaken een rondschrij ven gezonden aan de burgemeesters der onderscheidene gemeenten, waarin hii verzoekt, dit verbod op doeltreffende wijze ter kennis van belanghebbenden te bren gen. (Duitschland) heeft een ernstige ontplof fing plaats gehad, die een zwaie brand tengevolge had. Versöheidene fabrieksge bouwen zijn geheel verwoest. Een zwaar gewonde en een doode konden geboigen worden Een doode ligt nog onder de puin- fa oopen. In een boerenhuis in Noord Jutland (Denemarken) heeft een brand gewoed, waarbij zes kinderen van 6 tot 18 jaar om het leven gekomen zijn. WEERBERICHT. Naar waarneming in den morgen van 16 December. In de staatsmijn Maurits te Lutlerade is een arbeider door plotseling afvallend gesteente bedolven Toen hij was bevrijd, b'eek hij zeer zwaar gewond en bij bet vervoer naar de schacht: overleëd hij. Te Oldenzaal is een arbeider ran- cheerder op het stations-emplacement door een locomotief gegrepen en gedood. Op het meer Flevo is Zaterdagmiddag tijdens en Zuidoosterstorm de met grint geladen klipper „Onderneming" gezonken. De uit twee personen bestaande beman ning is met de roeiboot te Kornwedderzand aangekomen. Een Russisch passagiersvliegtuig, dat 24 November was'vertrokken, is in het ge- berg'e n^bij Karha'insk geheel vernio'igd "avonden De drie pass giers en de be manning waren om hot leven gekomen In een bronsfabriek* bij Abenborg ARRONDISSEMENTS RECHTBANK TE DORORECHT. Zitting politie-rechter van 6 Dec. Partijkas bestolen. A. J de W., machinist, wonende te Leeuwarden, werd ten laste gelegd, dat hü op 9 October ten nadeele van de Rev Socialistische Arbeiders Partij f 2.59 had gestolen. Get. »K. Hofman, koopman te Sliedrecht, penningmeester der afdeeling Sliedxecht der R.A.P. vertelde, hoe een kistje met f 2 59 in zijn woning stond, be staande uit contyibutiegeld. Uit dit kistje had de W. het geld weggenomen. Ver dachte was niet verschenen De officier wilde de verdachte nog een kans geven, en eiscfate een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en bijzondere voorwaarde®. Uitspraak conform. Met de klomp geslagen. J. v. d. B., bankwerker, wonende te Hardinxveld, had naar hem ten laste werd gelegd, op 3 September A. de Boef met een klomp een klap op het hoofd ge geven. De Boef deed een omslachtig ver haal en werd hoe langer hoe boozer. Hij had de vechtenden v. d. B. en een ander willen scheiden en had daarbij een pats op zijn hoofd gekregen Politierechter- „Was er met een hooi vork naar den verdachte géslagen?" Get.: Dat weet ik niet Verdachte zeide, dat hij door den ge tuige, diens broers en vader was aange vallen èn dat hij zich had moeten verde digen. R. de Boef Sr. gaf toe, dat één van zijn zoons den verdachte met een hooivork had geslagen. Officier: Jullie doen aan kleine kinde ren denken. Get.: Ik ben toch nog nooit met de po litie in aanraking geweest. R. de Boef Jr. zeide, dat hij gezien had dat verdachte zijn broer sloeg, hij was er met een grashaak tusschen gevlogen. Met de haak had hij echter niet geslagen. Het meisje van den verdachte, Belia Slijkoord zeide, dat de eebr Boef den verd getard hadden met een zinspeling op zijn witte schoenen. Eisch f 15 boete subs. 10 dagen hechtenis. Uitspraak con form. Beleediging. R. de B., arbeider te Vuren, schold op 3 September J. v. d. Berg uit voor kale opschepper Get. v d Berg zeide, dat de 6ude de B. hem van alles verweten had, vooral zijn witte schoenen hadden den verdachte geirriteerd. Mcj. Belia Slijkoord had de B. hooren schelden. Verdachte zei, ik heb alleen gezegd: ga maar in Hardinxveld den boel met je wit te schoenen opscheppen. Get. R. de Roef Jr. zegt, dat zijn vader het woord opscheppen niet gebruikt heeft. Officier: Je vader zegt het zolf Pas maar op vriend Geeischt werd f .3 boete, subs. 3 dagen hechtenis Mr. E. Vonkon- berg betoogde dat men 't woord „qpschep- per" niet als een Neleediging heeft te be schouwen en vroeg vrijspraak. Uitspraak 20 December. Met een hooivork geslagen. E. de B., arbeider te Vuren, stond te recht, omdat hij op 3 September J. v. d Berg me» een hooivork had geslagen Verdachte zeide, dat hij het deed om zijn broer, die door v d Berg bedreigd werd, te „redden". Dg geheele familie de Boef die bij het véfchtpartijtje aanwezig was geweest, werd gehoord en dit kostte nog heel wat tijd. De Officier van justitie vond noodweer uitgesloten en vroeg f 15 boete subs. 10 dagen hechtenis. Mr. Vonkenberg meende dat het optreden van zijn cliënt alleszins begrijpelijk was en vroeg vrijspraak. Uitspraak 20 December Ongehoorzaam geweest A. B. M., schilder, wonende te Slie drecht, had nagelatfen op 27 September van de fiets te stappen, toen hem dit door den gemeente-veldwachter J. v. d. Velde werd bewolen Get. v. d. Velde had M. willen aanhou den, daar deze des avonds zonder licht fietste. Get. was den man nagereden, had hem ingehaald en bekeurd. M. was een bekende bij de politie, doch had zich de laatste jaren goed gehouden. Mr. Kro nenberg vroeg als penetentie f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis Uitspraak con form. - Een knecht met lange virgers. J. P B schippersknecht, wonende te Dordrecht, moest terechtstaan voor een d'efstal van f 25 op 4 October te Gorin- chem geplwd bij schippeT J. Jonk. De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vorigen dag aan. Verwachting tot Dinsdagavond: Matige tot krachtige, later afnemende Zuid-Westelijke tot Zuidelijke wind; tijde lijk opklarend; aanvankelijk weinig of geen neerslag; om het vriespunt 's nachts; lich te dooi overdag. Waterstand: Schoonhoven hoog water 9.nur, 1.26 M. Keulen stand 2.28 M., val 0.13 M. Vreeswijk hoog wa'er 1015 uur, 1.32M. Maastricht 14 Dec. 42.38 M., val 0.16 M. Luchttemperatuur. De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 35 graden Fahrenheit. Maandag 16 December: Op 11.04, Tender 11 18. Laatste Kwartier Dins dag 17 December. Op w Verd. was niet verschenen. Getuige vertelde dat het geld uit zijn kae was ver dwenen; het behoorde de firma Monster. Eisph 6 weken gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar en bijzondere voorwaarden. Uitspraak conform. PAARDEN EN VEE. 'AMSTERDAM, 16 Dec. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 834 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwal. 40 52, 2e kwal. 42—48, 3e kwal. 32—40 per K.G. slachtgewicht; 80 melk- en kalfkoeien f 160—190 per stuk; 92 vette kalveren le kwal. 54—60, 2e kwfl. 48—54, 3e kwal. 4447 per K.G. levendgewicht; 35 nuchte re kalveren f 49 per stuk; 1107 schapen en lammeren, schapen f 1817 per stuk; lammeren f 11—13 per stuk; 524 varkens vleeschvarkena, wegende van 90110 K.G. 48—50. zware varkens 47—48, Tette var kens 4647 per K.G. slachtgewicht; 16 paarden f 60100 per stuk. GORINGHEM, 16 Dec. Veemarkt Aanvoer 48 runderen, 231 biggen, 1 var ken, 60 overloopera Prijzen: Zware kalf koeien f 125—175, melkkoeien f 90170, kalf vaarzen f 75—150, guiste vaarzen f 60 80, pinken f 2540, nuchtere fokkalve- ren f 45, nuchtere exportkalveren f 2 4, drachtige varkenf 6070, natte zeugen f 30—35, biggen f 916, overloopers f 18 20. Handel matig. Kippeneieren f 4.505 per 100 stuks; roomboter f 1.80—1.85 por K.G.; margari ne f 1.101.15 per K.G. ROTTERDAM, 16 Dec. Veemarkt Aan voer in totaal .3245, waarvan 747 vette runderen, 286 vette kalveren, 1365 schapen rn lammeren, 843 vafkens, 4 nuchtere kal veren. Prijeen per K.G.: Vette koeien le kwal. lot 46, 2e kwal tot 42, 3e kwal. 2632; vette ossen le kwal. 45, 2e kwal. 42, 3e kwal. 3236: vette kalveren le kwal. 92, 2e kwal. 82, 3e kwal. 6570; varkens (le vend gewicht) le kwal. 40, 2e kwal. 39. 3e kwal. 38; schapen 1e kwal .38 2e kwal. 34, 3e kwal. 28; lammeren le kwal. 39, 2e kw. 35. 3e kwal 28. Prijzen per stuk: Schapen le kwal. tot f 16, 2e kwal f 13, 3e kwal f 10; lamme ren le kwal. f 13, 2e kwal. f 11, 3e kwal. f 6. 0«rerzich»: Vette koeien en ossen aanvoer ruimer, handel stug, prg'zen als 10 Decem ber: vette kalveren aanvoer iets ruimer, handel matig, prijzen stabiel; schapen en lammeren aanvoer groot, handel matig, prijzen onveranderd;-varkens aanvoer veel ruimer, handel.kalm. prijzen iets lager. MELK BOTER. KAAS EN EIEP*TN. OUDE^WATER. 10 Dec. Kaasmarkt van heden. Aanvoer 17 partijon, tezamen 1765 stuks, wegoftde 3825 K.G. Prijs: 2e soort met rijksmerk f 2022. Zware en le soort geen aanvoer. Handel matig. I AARDAPPELEN. GROENTEN EN FRUIT ROTTERDAM, 16 Dec Aardappelen. Brielsche kralen f 1.601 90 per K.G.; Zeëuwsche bonte f 22.40, Zeeuwscho eigenheimers f Ijïfr—1 blauwe eigenheimersT"2—Iwrwi Koh- te en blauwe f 1 201.50. Poter eigenhei mers f 11.25, Zandaardappelen 3'A414 cent per KG, Bevelanders f 160—190. Met lamel ijken aanvoer; iets 3

Schoonhovensche Courant | 1935 | | pagina 4