LandbouwenVeetcclt OUDEJAARSAVOND OP DE SPOORBAAN. FEUILLETON. Wolven in schaapsvacht Plaatselijk Nieuws UïcU is die ruetuiHï HONIG'5 KALFSSOEP DINSDAG 31 DECEMBER 1Ö35 14 Octobpr. Gouda. Felle brand in de pluimvee-voe- derlabriek van den heer "VV v d Broek aan de N. Gouwe. Be fabriek brand! grooiendeels uil en de inventaris wordt vrijwel geheel vernield. Vlist. Een vraehlauto van dpn h©er Jar Oskam te Wlllige-Langerak, heiaden met 6 koeien, rijdt in de Vlist. Een der dieren verdrinkt. 15 October. Meerkerk. Eerste-steeulegging voor den bouw van den watertoren en de direc teurswoning iler waterleiding „De Al blasserwaard en Vijfheerenlanden". 16 October. Giessendam. In de Geref. Kerk wordt een extra dienst gehouden ter herdenking van het feit. dat de gemeente 100 jaar geleden is ontslaan. 16 October. Hoornaar. De Fok- efl Controlevereeniging „Verbetering zij ons Doel" houdt haar jaarlijkschen fokveedag Ze bestaat 25 jaar. De heer B. Slob heeft al dien tijd de functie van voorzitter vervuld en de heer F. Slob die van melkcontroleur. Dordrecht—Botterdam over Waddinxveen. De motorrijder M K Hal- recht en Rot'erdam De Feederij op de Lek nei'mt do exploitatie van den dienst ling uit Gouda on den onbewaakten over weg in den Korkweg tenen een trein gebotst. Hij loopt een heenbreuk .en ee- mge andere verwondingen op. 27 October. Gouderak. Het gerestaureerde gebouw der Ned. Herv. Kerk weer voOr den dienst des Woords in gebruik genomen. Jutphaas. Aan den rijksstraatweg bij hui ze .,De Geer" rijdt een auto te water. Het lijk van den bestuurder, den heer Van B, uit Utrecht, wordt met den wa gen opgehaald. 28 October. Gouderak. Het motorschip „Strijd en Vol harding", schipper Markus van hier, komt op de Gouwe in aanvaring met de Catharina III" uit Mijdrecht De S. en V. zinkt, nadat de schipper en zijn doch ter zich in veiligheid hebben gebracht. Ouderkerk a.d. IJssri. Het echtpaar W. Speksnijderde Jong viert zijn 80-jarig huwelijksfeest FOKVEEDAG TE HOORNAAR. Een fraaie inzending: zeug met biggen. 18 October. HardTnxvetd. De motorvrachtboot „Mer- westroom" vaa hier op de Noord, bij de Merwede, gezonken. De opvarenden springen tijdig over. 21 October. WHRgot-angerak. Brand bij den veehou der D. Boe Ie, bij Koekoeksveer. De hooi berg afgebrand en het dak van 1 ach terhuis gedeeltelijk vernield. 22 October. Brandwijk. De heer G- A. de Hoop 40 jaar gemeente-on t vanger- 23 October. Haastrecht. De heer J. Koeman, die hier in 1922 zijn vader als nolaria opvolgde, op 49-jar. leeftijd overleden. Hij was oud-raadslid en had ritting in verschil lende vereemgin geheet uren. 25 October. Brandwijk. Op een drukbezochte „praat- dag", der afdeeling Alblasserwaard van den Ghri-stelijken Boeren- en Tuin- dersbond. worden de moeilijkheden den boerenstand besproken. Lekkerkerk. Ernstig geval van kolendamp vergiftiging in de woning van den be jaarden heer P van der Graaf. Diens vrouw en hun 55-jar. dochter bewuste loos gevonden. De eerste overlijdt later aan de gevolgen. Gorinchem. De maatsch. Fop Smit en Go. staakt haar stoombootdiensten op Dord- IJsselstein. De heer C. L. van Kippersluis 25 jaar heemraad van „Do drie Wa terschappen". 30 October. Krimpon a.d. IJssel. De nieuwe openb. lagere school I a.d. IJsseldijk ia gebruik genomen. 31 October. Sliedrecht. Inbraak bij de familie Sand man. De daders stelen voor ongeveer f 30 aan zilvergeld. 1 November. Lartgeruiffeweide. De afdeeling van Het Groene Kruis, de eerste der Z.-H. Ver- eeniging, bestaat 36 jaar. Er wordt een ohebollendag en een bazar gehouden. Krimpen a.d. IJssel. Mej. J. T. Maasdam in de nieuwe openb. school gehuldigd in verband met haar 25-jarig jubileum als onderwijzeres aan deze school. 2 November. Een verklaring van den Minister van "Waterstaat, dat hij geen bezwaar heeft tegen opheffing van de tramlijn Gouda —Schoonhoven, brengt de 'btreek in be roering. Er wordt een kraohtige actie tot behoud ingezet. 3 November. Nieuwerkerk a.d. IJmM. Bevestiging en intrede van cand. G. Toornvliet ala pre dikant der Geref. Kerk. 7 November. Krimpen a.d. Lek. Aan den heer T. de GEDENKSTEEN. Det burgemeester, van Meerkerk, de heer G. Slob, legde daar op eten «teen" voor de watertoren en de directeurswoning van het bedrijf „De Alblasserwaard enVufheerenlanden Vreede, bcwldrager bij den houthandel Boogaerdt «o Zn, wordt de eere-nje- daille in Brons van de Oranje-Nassau- orde toegekend Lekkerkerk. De 4fl-jar H- de Jager bij 't grassnijden te water gevallen en ver dronken. Reeuwijk. Op den onbewaakten overweg wordt de 65-jar. J. H.- Krom uit Gouda door een trein gegrepen en gedpod. 8 November. Nieuwerkerk a.d. IJssel. De 53-jarige vee houder B. den Toom door een rad van den watermolen aan het „eej-ste wegje" gegrepen en op slag gedood. 9 November. Lekkerkerk. De minister van Waterstaat jhr. ir. G. C. A. van Lidt de Jeude, brengt een bezoek aan de gemeente en bezichtigt met burgemeester C. G Boos verschillende werken en wegen ic de Krimpenerwaard. 13 November. Oudewater. Als protest tegen de hooge electriciteitstarieven houden de winke tiers gedurende een avond een lichtsta- king. 15 November. Gouda. Off de spoorwegsplitsing Den Haag Rotterdam ontspoort een goederentrein. Er loopen 6 wagens uit de rails, vijf daarvan kantelen. 18 November. Lekkerkerk. De heer De Jongh, directeur van het postkantoor viert zijn zilveren ambtsjubileum. Er wordt een drukbe zochte receptie gehouden. 20 November. Alblasserdam. Mislukt plan tot inbraak in het kantoor der N.V. t.v.d z. J. Vroe ge. De daders ontsnappen aan de poli tie. Haastrecht. Het echtpaar J. v. d- Hoek Steenbergen viert zijn gouden huwe lijksfeest. 23 November. Reeuwijk. Bevestiging en intrede van de E R. Damsté bij de Ned. Herv. Ge meente te Sluipwijk. 24 November. Alblasserdam. De heer J. van Scheers 121/» jaar burgemeester dezer gemeen te. Hij ontvangt talrijke blijken van be langstelling. 28 November. Haastrecht. De beer F. J. Hakkenberg 25 jaar arts. 27 November. Jaarsveld. Gouden bruiloft van het echt paar Jac de Gilde—Groenen. Schoonhoven. Een kabeldefect ond«r Stol wijk veroorzaakt eefi electriciteitssto- ring, die den geheelen voormiddag duurt 28 November. Nieuwerkerk a.d. IJseel. De heer A. den Hollander op 59-jar. leeftijd overleden. Hij was 8 jaar lid van den gemeente raad en voorts lid van het polderbestuur Eaae, Gans- en Blaardorp 30 November. Groot-Ammers. In een vergadering van ouders van kinderen der openb. school wordt besloten tot oprichting van een bij*. *neutr. school. Jutphaas. De heer Th. J. Bos uit Utrecht op",den straatweg door een auto gegre pen en op &lag gedood. 1 December. Reeuwijk. Op den Twaalfmorgenechenweg geraakt de 28-jar. heer J. Perdijk te water en verdrinkt. Gouda. De heer H. M. Valckenier de Greeve, directeur der Goudsche Melk inrichting en een bekend figuur lin zui- velkringen, op 04-jar. leeftijd plotseling in trein overleden. Jaarsveld. Ds J. Hevius neemt afscheid als predikant der Ned. Herv Kerk Nieuwerkerk a.d. I Jssal. Ds. A. G. H. Vol- lenw&ids doet zijn intrede bij die Ned. Herv. Gemeente. De politie arresteert 2 inbrekers dié de laatste weken de streek onveilig heb ben gemaaJct 4 December. IJsselsteln. Inbraak bij den heer Stam, koster der Ned. Herv. Kerk. Er wordt eenig zilvergeld en een spaarbankboek je gestolen. 5 December. Langerak. De heer G. Vuijk overlijdt op '48-jar. leeftijd. Hij was vele jaren kas sier ddl* Coöp Boerenleenbank, secre taris van den polder Langerak en be stuurslid van verschillende vereenigin- 7 December, pelle a.d. IJssel. In de woning van den melkhandelaar A. Noordegraaf wordt ingebroken. ï)e daders vertrekken met •>n geringe buit - en Boeicop. De heer P Hildebrand. oofd der bijz. school, in gelijkje functie •enoemd te Neerlangbroek. impen a-d- IJssel. Het motorvracht- i hip „Amstelstroom" aan C. ri d. Gies- en en Zonen's Scheepswerven te water ,elaten- 8 December. Brandwijk. Inbraak bij den heer T. "Boom a.d Kerkweg. Ongeveer f 25 en een partij sigaren gestolen. Capeile a.d. IJssel. Inbraak bij den heer A. de Gier. Een radiotoestel, zilveren lepeltjes en eonig geld gestolen. 10 December. Beraambacht. De lak- en verffabriek „Veema" van den heer J P IJahlstede aan den Kadijk geheel afgebrand Giessendam- Be hijz. chr school, hoofd de heer K. Pluistcr, bestaat 75 jaar De kinderen worden getracteerd en des avonds heeft* een herdenkingssamen komst plaats. Reeuwijk. Gouden bruiloft van hot echt paar Joh. Slinger—Dijkhuis. 11 December. Hel- en Boeicop. De heer B van Dijk 25 jaar in dienstbetrekking bij den veehou der C. Kok. Nieuwerkerk a.d. IJssel. De strooberg en een schuur van den heer J J Maas kant afgebrand. Er gaat 10.000 K G. stroo verloren. 12 December. Jaarsveld. Het echtpaar H. Benschop den Hartog viert zijn 50-jarige brui- loft. 15 December. Streefkerk. Ds H W Waardenburg doet zijn intrede bij de Ned. Herv. Gemeente. 18 December. Gouda. Inbraak bjj „De Producent". De brandkast biedt weerstand aan; de in brekerswerktuigen. 20 December. Giessen-Oudekerk. Wegens de Kerstva- cantie bezoeken de kinderen heden voor het laatst de openbare lagere school, die met ingang van 1 Januari wordt opgeheven. 21 December. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Inbraak bij den heer J. W. Lengbeek aan 's-Graven- weg. Er wordt f 245, eenig tafelzilver en een gouden horloge gestolen. Ouderkerk a.d. IJssel. Mej. G. Ruisaard neemt afscheid als onderwijzeres aan de Chr. School 2 aafi de Lageweg. Zevenhuizen. Terwijl de brug over de Hennepsloot is opgehaald, rijdt de heer L. van Vliet met een melkauto te wa ter. De chauffeur wordt gered, doch overlijdt eenige uren later aan de ge volgen van het ongeluk: 22 December. Arkel. Ernstig geval van kolendampver giftiging tijdens een wijdingsdienst in de Ned. Herv. Kerk. Vele personen ver liezen hèt bewustzijn. Lekkerkerk. De heer G. van der Voert, een bekende persoonlijkheid, die zich op verschillend gebied in de gemeente ver dienstelijk heeft gemaakt, op 76-jarigen leeftijd overleden. Wlllige-Langerak. Pastoor Vinke vfert zijn 40-jarig jubileum als pastoor; 5 dagen later viert hij zijn 80sten ver jaardag. 23 en 24 December. Nieuwpoort en Langerak. De raden dezer gemeenten besluiten tot aansluiting bij het waterleidingbedrijf voor de Alblas serwaard en Vijfheerenlanden. 24 December. Streefkerk. De heer P. Boel op 80-jarigen leeftijd overleden. Hij was jarenlang kerkvoogd en heemraad van den polder Streefkerk. Gouderak. De heer G. Verkerk, oud-raads lid ,en -wethouder en oud-president kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente, overleden. Hij heeft tevens zitting gehad in verschillende vereenigingsbesluren. 28 December. Ammerstol, Bergambacht en Schoonho ven. Alweer een storing in de electrici- teitsvoorziening. Een kabel defect tua- schen Stolwijk en Bergambacht zet van Zaterdagmiddag half vijf tot Maandag morgen vroeg Schoonhoven en Am merstol in het duister. Bergambacht behelpt zich met een noodverbinding. Moordrecht. Op den onbewaakten overweg in den Vijfden Tocht weg wordt de 23- jarige wielrijder C. B Schwieb van hier door een trein gegrepen Hij komt ©r met lichte verwondingen af. 30 December. Ouderkerk a.d. IJssel. Het echtpaar A Bergervan Mullem viert zijn 50-jarig huwelijksfeest. 31 December. Hel- en Boeicop. De heer Th. G. Wolfrath, brugwachter aan de Zwaanskuikenbrug verlaat den dienst met pensioen. STEUNVERLEENING AAN KLEINE BOEREN EN NOODLIJDENDE TUtNOEf^S. Bij de behandeling derlandbouwcrisis- politiek is steeds een moeilijke vraag ge weest op welke wijze voldoende tegemoet kon worden gekomen aan de economische riboden der zoogen. kleine hoeren Onder deze groep worden nog al eens samenge vat zij. die 13 koeien bezitten en 15 H A cultuurgrond bewerken. Deze kleine boeren hadden reeds vóór het intreden der crisis een zeer sober be staan. Het spreekt dus vanzelf dat de scherpe prijsdaling van alle landbouw- roducten hen in het bijzonder moest treffen. Wel ontvangen zij bv op hu* melk en varkens den steun, welken vooi den geheelen landbouw is vastgesteld maar de hoeveelheden, welke de kleini boeren produceeren, zijn zeer gering, zoo dat de toeslag op den wercldprijs niet steeds voldoende uitkomst brengt. Reed» an het begin der landbouwcrisispolitiel is getracht, den kleinen boer tegemoei komen. Vandtyir, dat bij allerlei maat regelen, oa, bij de teeltbeperking van runderen en varkens, voor hen gunstige uitzonderingen zijn gemaakt Een geheel voldoende resul'aat is daar mede nog niet verkregen. De nood van vele kleine boeren is nog van dien aard, dat zij reeds in de werkverschaffing zijn geplaatst, of zich daarvoor zullen moeten aanmelden. Het is een groot nationaal belang, dat deze kleine zelfstandigen niet te gronde gaan, maar op hun bedrijfjes kunnen blijven werken. Om dat te bereiken is een financieel© tegemoetkoming gewenscht. Zij kunnen deze gelden dan gebruiken om hun be- drijfsbenoodigdheden aan schaffen of te betalen (veevoeder, meststoffen, zaaigoed enz Een dergelijke vorm van hulp is zoowel uit een moreel als uit een financi eel oogpunt ongetwijfeld heel wat ver kieslijker dan werkverschaffing of ar menzorg. I Daarom heeft de(Minister var» hand- bouw en Visscherij besloten, took de klei ne boeren uit het Landbouwcrisisfonds 'n uitkeering ineens, tot een bedrag, wisse lend tusschen f 25 en f 50 per bedrijf be schikbaar te stellen. Zij, die blijkens de gegevens der belasting een inkomen heb ben, dat deze uitkeering niet dringend noodzakelijk maakt, zullen uiteraard hier voor niet in aanmerking komen. Met de voorbereiding van de uitvoering van dezen maatregel is nog al eenigen tijd gemoeid. Aangenomen wordt, dat de uit keering in Februari zal kunnen plaate vinden. Behalve de positie der kleine boeren vraagt ook de toestand van een aantal noodlijdende tuinders de aandacht. In be-, paalde streken van ons land, met name in Nogrd-Holland, is een misoogst opge treden. Dientengevolge hebben een aantal kleine tuinders slechts een zeer geringe hoeveelheid groenten 'or veiling kunnen brengen. Daardoor missen zij niet alleen de inkomsten van de opbrengst der groen ten, maar ook den toeslag, die krachtens de crisisbepalingen daarop wordt gege ven Er zijn een aantal tuindere, die daar door te gronde dreigen te gaAn. Ook hier is het noodzakelijk, de helpende hand te bieden, opdat deze nijvere werkers in d© kosten van aanschaffing van hun bodrijfs benoodigdheden worden tegemoet geko men. Vandaar, dat de minister van land bouw en visscherij voor hen van deze groep, voor wie dit dringend noodzakelijk blijkt, tot een bijzondere uitkeering heeft besloten Ook hier kan de uitkeering ia Februari worden tegemoet gezien. RICHTPRIJS TARWE VERLAAGD. Ten einde de steun, welke uit het Land bouwcrisisfonds op de verschillende land bouwcrisisproducten wordt gegeven, meer naar evenredigheid te verdeelen, heeft de Minister van Landbouw en Visscherij be sloten den richtprijs voor de tarwe, welke voor den oogst van dit jaar f 10be droeg, voor den a.a. oogst tot f 9.t# verlagen. HET BAC0NC0NTRACT. In verhand met de verschillende be richten, welke over een nieuw baroncon tract worden verspreid, hebben wij om trent den juisten stand van zaken nadere inlichtingen ingewonnen. Van bevoegde zijde heeft men ons het volgende medege deeld: De export van bacon 'is voor de var kenshouders in Nederland van de groot ste beteekeni8. Zonder steun is deze ex port niet in stand te houden Het bacon- contract was de organisatorische vorm, waarin de steun werd verleend. De Minister van Lanllbouw en Vissche rij heeft kort geleden het bacon con tract opgezegd. Het is de bedoctolg, om te ko men 'tot een geheel anderWi vorm van steunverleening, zonder banconcontract. Op dit oogenblik heeft het college van re- geeringscommissarissen een pl»n in be handeling, waardoor de particuliere or ganisaties bij het opknopen, slachten en exporteeren der varkens op ruime wijze zouden worden ingeschakeld. Het bedrijfs leven zal dan optreden, met steun en on der controle van de overheid. Uiteraard is de uitvoering van bi der gelijk plan tijdroovend. mede omdat met de bij den export belanghebbende groepen tal van besprekingen moeten worden ge voerd. Daar het bestaande baconcontract 1 Januari afloopt en er in ieder goval een regpling moet zijn, heeft de Minister van Landbouw en Visscherij daarom besloten het baconcontract nog na 1 Januari te laten doorloopen, evenwel niet ongewij zigd. De Veehouderij-Centrale onderhan delt op dit oogenblik met de baconfabri- kanten om te komen tot die veranderin gen in het bestaande baconcontract, waar van de noodzakelijkheid is gebleken Het resultaat van deze onderhandelingen zal aan den Minister worden voorgelegd, op dat deze' zijn hpslissing kan nemen Moch ten de veranderingen P&8 na 1 Januari tot stand komen, dan zullen zij met te rugwerkende kracht van dien datum af gelden. 9 VIJFDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant DINSDAG 31 DECEMBER 1938 De nacht was stormachtig en koud, sneeuwvlokken joegen langs de spoorbaan, de orkaan rukte aan de dennen. Een plot selinge hage&ui hamerde op het platte dak van het blokhuis, dat tot tijdelijke woning diende van de wegwerkers aan den Ganadeeschen Pacific-spoorweg, het eeni ge huis dat hier uren in den omtrek te bekennen viel. Dat ziet er raool uit voor den aanlog van de tweede lijn, mompelde Henri Ter- borg, terwijl hij opstond van de ruwhou ten bank, die bij het vuur stond. Hij was wlleen nog wakker in den Oude jaarsavond, de anderen lagen slapend op hun kjribben. Wat bekommerden die ruwe mannen, bijeengekomen uit alle windstre ken" uit Rusland en Italië, uit, China en Turkijp, zich om de jaarwisseling. Teiborg was (je eenige Hollander hier en daarom misschien de eenige, die in den Sylvester- Avond tót nadenken was gestemd. In den namiddag was het met snerii- wen begonnen en de hoofdingenieur was op de lorrie naar het 12 mijlen verwijder de station gereden, om daar den trein te nemen. Die rit op de lorrie zou bij dit weer ook geen pretje zijn geweest, maar nu zat hij tenminste thuis bij vrouw en kinderen, in de gezellige kamer, en dat is wel een kouden rit waard. Terborg kan het in het blokhuis niet langer uithouden, het snorken van de sla pers bedierf zijn stemming: de eerste Oude jaarsavond in den vreemde. Hij wi'de naar buiten, maar toen hij met moeite de zware houten deur opende, joeg eeü ijzige wind hem in het gezicht en woei de heele raimt© door. Caramba! vloekte de Spajnaard, die het dichtst bij de deur lag, zoodat Ter- borg ze weer dichtdeed en naar zijn bank bij het vuur terugkeerde. Oudejaarsavond, de avond van herin- neringen. Terborg zag zich weer als volontair op de machinefabriek, waar hij gekomen was na te Delft zijn diploma als werktuigkun dig ingenieur te hebben behaald. Hij had er zijn uiterste best gedaan, maar er wa ren er zooveel met een ingenieurs-diplo ma voor hem, dat van een vaste aanstel ling in afzienbaren tijd wel geen sprake kon zijn en zijn geld raakte op. Met An nie, zijn verloofde, sprak hij af, dat hij in Amerika zijn geluk zou gaan beproeven, ▼oordat hij paet wachten in Holland zijn laatsten cent verteerd had. In Amerika, bet industrieland bij uitnemendheid, zou ▼oor een jongen man met zijn werkkracht en zijn bekwaamheid nog wel iets te rip- den zijn, maar ook dat viel hem bitter te gen en na veel omzwervingen en tegen Slagen was hij eindelijk nog blij geweest werft als gewoon arbeider ta vinden bij den spoorweg in Canada. Hij tuurde voor zich uit in de vlammen «an het houtvnur, die hem allerlei tafe- reelen voorteekenden en door die lekken de roode tongen hem waa het hem, of hij de mooie blauwe oogen van Annie zag. Zij „Heb je niet eenige aanwijzing wie de dief kan zijn?" „Geen enkele." „Niet hot flauwste idee?" Flordon schudde het hoofd. „Wat ga je nu doen?" „Hulp van een detective vragen." Wilson knikte. „Natuurlijk." Iets in zijn gelaat deed Flordon tame lijk ongeduldig vervolgen: „Er is niets an ders te doen." Wilson' keek hem veelbeteekenend aan. „Toch wel." „Wat?" 'Vroeg de ander verbaasd. „Geef mij een introductie bij Sir Percy Brayshaw." Flordon's verwondering nam toe; hij scheen te vreezen dat er een loopje met bem genomen werd. „Natuurlijk, met genoegen, beste kerel. Maar wat ter wereld heeft mei ^en diefstal te maken?'' „Misschien heel veel," was het raadsel achtige antwoord. „Heb je soms neiging zelf voor detecti ve te gaan spelen?" vroeg Flordon, min of meer spottend, terwijl hij naar het ei- fan gezicht van den gewezen huzaar keek, „Misschien wel," antwoordde de ander kalm. Ik ben gewend mijn oogen goed de kost te geven Wie weet wat zij zullen vinden?" Flordon keek Wilson aan, alsof hij er rich van bewust werd, dat er meer in zijn ouden kameraad stak dan hij tot dusver vermoed had. „Ik herinner mij," ant woordde hij met een flauw lachje, ,.dat je altijd neiging hebt gehad om boosdoeners op te spo®en, nietwaar?" staarden hem aan vol teederheid, vol ver trouwen en het vertroiiwen, de liefde van dat tengere, blonde meisje was de kracht, I die hem steuode. Terborg werd uit zijn gemijmer opge schrikt door een twak trillen van het blok huis. De avondtrein naderde, men kon het geluid van "het zware gevaarte wel een paar mij'en v«r hooren, zooals bet zich langs de rails voortplantte. Eenige malen per dag hoorde men het, als een trein door dit eenzame landschap reed, en bet was dus niets ongewoons. Wol ongewoon was. dat het plotseling ophie'd. Wat kon den trein aanleiding geven, midden op den weg te stoppen? Er moest iets gebeurd zijn Eenige minuten luisterde Terborg in gespannen, maar het bleef stil. Nu zijn 'ongerustheid niet langer roees ter, sprong hij op, trok zijn jas aan en opende met een ruk de deur. Geen der alapers ontwaakte. Met moeite liep hij voort, tegen den storm in, tusschen de rails en toen hij zich een mijl had voort- geworsteld, hoorde hij boven het storm geloei uit een geraas, dat niet van een rij denden trein kon zijn. Het waren onregel matige geluiden, hij meende stemmen te onderscheiden. Met nog grooter kracht worstelde hij tegen het orkaangeweld en \oo bereikte hij den trein. Er had een ontsporing plaats gehad, de locomotief was in een sneeuwhoop gebeden en omgevallen, twee Pullman-cars waren in elkaar gereden, uit de vernielde wagens klonk gegil en hulpgeroep, het treinperso neel en de reizigers, die ongedeerd geble ven waren, liepen radeloos rond. Met veel moeite vond Terborg den hoofdconducteur, die raasde over dezen tegenslag en door zijn kalm en vastberaden optreden wist hij op den zenuwachtigen man inHruk te maken. Hij beloofde, hulp te zullen halen en snelde terug naar het blokhuis, waar hij de bel luidde, die bet teeken gaf, dat de arbeid moest beginnen. De slapers sprongen op, brommend dat zij midden in den nacht in hun rust wer den gestoord, maar toen Terborg hun met een paar kalme woorden gezegd had, wat er aan de hand was, waren allen bereid, hulp te verleenen. Vliegensvlug scholen zij hun klceren aan, grepen hun gereed schappen en stelden zicll onder de bevelen van den Hollandschen kameraad, wiens meerderheid zij instirmtmatig gevoelden. Onder zijn leiding werd er heel den nacht door hard gewerkt, de vernielde wa gens werden opengphakt en de gewonde passagiers eruit gehaald en naar het blok huis gedragen. Daarna toog men aan het werk om de lijn weer vrij te maken en in- tu8sehen was bericht gezonden aan het naastbijzijnde station, zoodat bij het aan breken van den dag een hulptrein ter plaatse was De hoofdingenieur kwam met dien trein mee en hem biacht Terborg rapport uit over de voorloopige werkzaamheden, dien nacht verricht. De hoofdingenieur was er buitengewoon tevreden over en hij keek den man, een gewonen wegwerker, die dat alles had geleid, met belangstelling aan. Toen, nadat heel den Nieuwjaarsdag door was gewerkt, de weg weer zoover was hersteld, dat het-verkeer voortgang kon hebben, riep de hoofdingenieur Ter borg bij zich en vroeg hem naar zijn op leiding en zijn verdere antecedenten. Bij het vertrek van den hulptrein zeide de hoofdingenieur kortaf tegen Terborg: De ander,, knikte. „Een liefhebberij, die nog wel eeös te pas komt. Alles wel be schouwd een spbrt, die minstens zoo op windend is als die, waarmede wij ons ge woonlijk bezig houden en dikwijls gevaar lijker. Hoe het ook zij, ik ben geheel tot je dispositie. Wie weet, of ik niet gedu rende mijn verblijf hier iets ontdek, waar in je belang zult stellen." „Dat hoop ik van harte," zei Flordon met een vuur, zooals men van een alles behalve uitbundig man niet verwachten zou. Tot dusver is het een raadselachtig geval. Is er iemand hier die je verdenkt?" „Dat kan ik niet zeggen." luidde het voorzichtige bescheid; „maat* tenslotte baten verdenkinen niet veel als er geen bewijzen zijn." Flordon begreep den wenk en knikte1 „Tusschen twee haakjes, ik had al met Brayshaw afgesproken, dat er een detec*- tive zou komen „Dat is best," klonk het vlug. „Hij zal mij niet in den weg loopen. Laat hem maar aan 't werk aan Flordón keek den ander onderzoekend aan. „Is er niet iets verdachts aan, dat die man hij maakte een beweging met het hoofd in de -richting van de Hall den titel aangenomen heeft?" „Brayshaw? Ja," antwoordde Wilson I langs zijn neus weg. „Er zijn er twee, die aanspraak maken op den titel van Baro- net, en ik meen dat de ander, Sir Franr I cis die in Schotland woont, de rechtheb- I bende is. Maar ik twijfel er riet aan, of i deze man behoort tot de fami'ie en ver moedelijk gelooft hij te goeder trouw dat hij de rechtmatige eigenaar is. Er komen veel van dergelijke geval'en iri het adels- I boek voor. De opvolging van de Brayshaw is nogal veiwikkcld Zijne vrienden en kennissen zullen zijne rechten wel niet betwijfelen; het komt in hun kraam te pas hem als Sir Percy te kennen en de rest vhn de wereld telt niet mee." „Wij hebben ons heusch nimmer met da Je zult er wel meer van hooren. Hij hoorde er meer van. Eenige dagen later werd hij opgeroe pen om op het hoofdkantoor van de maat schappij te komen, waar hij door de di rects werd ontvangen Zijn verdiensten werden erkend en hij kreeg een aanst*1- ling in den werkkring, die m*t zijn oplei ding en zijn bekwaamheden overeenstem de. Den volgenden Oudejaarsavond zat Henri Terboig met Annie, die als zijn vrouw was overgekomen, m zijn geriefe lijke woning tp Vancouver en Zij praatten bij den hmselijken haard nog eens over hot ongeluk, waarmede hun geluk begon nen was. Goudriaan. Als ketkvoogd der Nederl Herv. Kerk is herbenoemd de heer4R. D. G. M van Slijpe en als notabei de beer T. Terlouw Az. Gevonden: een zakboekje met aan- teekeningen. Inlichtingen bij den gemeen te-veldwachter. „Volharding". Groot-Ammers. Tweeden Kerstdag gaf de zangvefeeniging „Volharding" in de bovenzaal van hotel De Stigter eon uit voering Nadat flnkele stukken onder lei ding van den directeur, den heer Oskam te Gouda, gezongen waren en daarna nog enkele solonummors waren uitgevoerd, werd overgegaan tot het opvoeren van 'n blijspel in drie bedrijven. De rollen wer den door alle spelers goed vertolkt, voor al de beide hoofdrollen Een daverend applaus klonk door de volle zaal toen voor de laatste maal het scherm was ge zakt. Een gezellig bal dat tot 1 uur duur de, beslöbt dezen gezelligen avond. In het gebouw van Chr. Belangen, werd onder leiding van het personeel het Kerstfeest met de kinderen der Zondags school gevierd. Na verschillende tractaties ontving ieder kind een cadeau. Raadsbesluiten. Hardinxveld. In de raadsvergadering op 27 Dec. was de heer Sterrenburg af wezig. Besloten werd met de firma Hel dring en Pierson te 's-Gravenhage een tijdelijke leening te sluiten ad f 30.000 op 1 Januari 1936A tegen een rente van 5 pCt. Vastgesteld werd de vergoeding inge volge art. 101 der l.o. wet over 1933 voor de bijz. school te Boven-Hardinxveld op f 1271,54, netto op f 934,50. Voor de school te Neder-Hardinxve'd op f 1540,63 netto f 941,41 (beide met aftrek van school geld). Tot lid van het burgerlijk armbestuur wordt met 10 stemmen herkozen de heer J. van Duren; 2 stemmen werden uitge bracht op no. 2 der aanbeveling, den heer C. van Dijk. Eenige begrootingswijzigingen, betrek king hebbende op de werkverschaffing (uitdiepen van slooten en beplanting we gen) werden hierna vastgesteld. Vier kohieren straathelasting voor 1935 werden aangenomen; besloten werd, dat de belasting betaald moet zijn vóór 1 Juni 1936. Aan N. W. de Vos werd een perceeltje grond verhuuid aan den S uisweg en aan J. Overgauw. een gedeelte fabrieksgebouw van de voormalige IJzergieterg. Bij de rondvraag drong de hoer Stout erop aan dat '4 voor bet tweede halfjaar 1 door het Nat. Crisiscomité beschikbaar gestelde bedrag zoo spoedig mogelijk zal worden verdoet!. De heer ?e Jong deed lipt voorstel om hri hek naar de rookerij te vergrooten, z»»odra üet weer wordt stukgereden, als- iwde om*het lichtpunt aan het Groene Kruis gehouw te verplaatsen. Dit werd aangenomen. De heer Leenman wenschte nu over te gaan tot benoeming van een commissie, welke in den Haag een verhoogd subsidie aan ZieljjAhuieVerpleging zal bepleiten Ovdr zijn voorstel om deze commissie uit drie personen te ,doen bestaan, staakten de stammen. In een volgende vergadering wordt dus opnieuw gestemd. Hei- en Boeicop. Donderdagavond 2Sden Kerstdag, vierden de leerlingen van de Zondagsschool onder leiding van het schoolhoofd, den heer A. C. v.- Dijke, in de openbare lagere school, hun kerstfeest. Het schoollokaal was tot in alle hoeken gevuld, daar vele ouders der leer'ingen en belangstellenden dezen avond wilden bij wonen. Nadat de bijeenkomst met gebed was geopend, deed de heer Van Dijke op een zeer» boeiende wijze het oude en toch steeds nieuwe Kerstverhaal, dat alle aan wezigen met groote aandacht aanhoorden. Hierna brachten de leerlingen onder lei ding van mej. E. A. de Munnik verschei dene mooie Kerstliederen ten gehoore. De pauze, die hierop volgde, was bestemd om allen op versnaperingen te onthalen. Hierna moesten enkele leer'ingen van hun kennis doen blijken, waarbij vooral op viel de lange bijbeltekst, ten gehoore ge bracht door den jongsten leerling Ook bij de andere leerlingen bleek het geleerde er goed in te Ziften. Tot slot vol«de nog ©en boeiend en passend verhaal door het schoolhoofd en vele Kerstliederen, waarna na het zingen van een Psalm en dankge bed deze bijeenkomst weer tot het verle den behoorde. Bij het vertrek werd nog aan elk leerling een fraai en nuttig ca deau uitgereikt. Langerak. Voor de betrekking van kaa- seir der Coöperatieve Boerenleenbank Lan gerakNieuwpoort hebben zich 7 sollici tanten aangemeld. Lexmond. Maandagavond werd in twee lokalen van de Chr School het Kerst feest met de kinderen van de Zondags school gevierd. De loka'en waren gevu'd mft de kinderen, ouders en genoodigden. Ala naar gewoonte was ook thana weer een mooie versierde en verlichte kerst boom aanwezig. De bijeenkomst werd geopend met het ringen vafi Ps. 98 vs, 1 en 2, waarna de heer Jac de Jong de Kerstboodschap uit Lukas 2 voorlas en een kort openings woord sprak. Het hoofd der Zondagsschool vertelde, nadat de kinderen jenkele kerstliederen hadden gezongen, hrft Kerstverhaal. Daar na werden weer kérstliederen gezongen, waarvan eenige tweestemmig, door een koortje gevormd uit de oudste meisjes der Zondagsschool en onder leiding van den heer Jo Hamerling. I)e heer J. van Die ren vertelde een kerstverhaal, getiteld: „Hoe zal ik U oiitvangen", terwijl de heer Jac. de Jon£ aan de eeiüngen. die de Zondagsschool verlieten, een fraai kerk boekje aanbood en hen onder een ernstige toespraak wees op de waarde van het ge geven onderwijs en het bijbeltje, dat spr. det beste wegwijzer noemde De heer Haaf- kens sprak een slotwoord. Spr. dankte al len, die~aan het welslagen van het mooie kerstfeest hadden medegewerkt, inzonder heid de leden der meisjesvereeniging, die het de Zondagsschoolveieeniging mogelijk hadden gemaakt, om 'n groot aantal klee- dingstukken aan de daarvoor in aanmer king komende kinderen te schenken, als mede de leden die zich bovendien met het inzamelen der gelden verdienstelijk hadden gemaakt Een harte'ijk woord richtte spr. tot de oud-presidente, de wed. Wilschut, die ook op het Kerstfeest aanwezig was en wie op verzoek van den heer Jac. de Jong staande de zegenbede uit Ps. 134 werd toegezongen Als blijk van waardpe- ring bood spr. aan alle leden en aan de wed. Dazelaar, een fraaie bloemen vaas aan Ook dankte spr. de leden der jonge lingsvereeniging voor het collecteeren en bood hen, die daaraan hadden meegewerk een doos sigaren aan. Den heer Hamerling die gedurende een tiental Zondagen vóór het kerstfeest zijn diensten bij het instu- deeren der liederen geheel belangeloos heeft verleend tm ook het koortje geleid heeft en daardoor in bijzondere mate de aantrekkelijkelijkheid van het kerstfeest heeft verhoogd, bood spr. onder eert har telijk dankwoord een boekwerk aan. Ook aan den heer-G. J. de Vaal, die regelmatig met het bestuur medewerkt bij het hou den der Zondagsschool, werd als bewijs van waardeering een boek aangeboden. Daarna ging de heer Haafkens in dankge bed voor, waarna aan de kinderen een cadeautje werd uitgereikt, benevens ver snaperingen. Een oollecte bracht ruim f 9 op. Bij de Dinsdag gebonden verkiezing van een notabel in de vacature vaö den beer D. van Dijk, die tot kerkvoogd geko zen is, werd met nagenoeg alle uitge brachte stfemmen gekozen de heer G. Bas- sa Aan deze stemming namen 82 lidma ten deel. Ottoland. Op den 2den Kerstdag, dék avonds omstreeks tien uur, is hier in Laag-Blokland een personenauto uit Rot terdam, waarin ge'zet eowaren de gebroe ders Blonk, naar men zegt doordat een tegemoetrijdend fietser verblindend licht voerde, in een langs den weg liggende diepe* sloot gereden en overzij geslagen. De beide inzittenden wisten rich met moeite, en geholpen door toegeschoten personen, te redden. Vrijdag is de auto, die nogal-beschadigd was, door de firma Van Mill uit Gorinchem nit het water ge haald en' later door een uit Rotterdam ontboden auto op sleeptouw genomen, (.m daar te worden hersteld. De Sn de Ned. Herv. Kerk geboud>m collecte voor noodlijdende kerken heeft f 4,76 «opgebracht. kwestie het hoofd gebroken," antwoordde Flordon lacheqd. „Dus moet ik een intro ductiebrief aan Brayshaw voor je schrij ven Maak maar terloops melding van ha daar komt onze man juist aan; het zal tijd en moeite besparen als je mij nu maar direct met hem in kennis brengt." Sir Percy bereed een Vurig paard; hij was een geoefend ruiter, zijn uiterlijk was geheel in overeenstemming met den door hem gevoerden titel. Dit schoot den man nen door het hoofd, toen zij hem opwacht ten. Flordon gaf een teeken. en Sir Percy, die langs gereden was, terwijl hij wuivend groette, wendde den teugel en ging naar hen toe. „Mag ik je kapitein Wilson, een oud vriend en collega van mij, voorstellen," begon Flordon. Brayshaw's gezicht klaarde op. „Zeer aangenaam," antwoordde hij, terwijl hij de hand uitstak. „Logeert U hier?" „Ja, ik ben voor de jacht overgekomen." „In Gresford?" „Ik heb mijn tenlen in de „Drakenkop" opgeslagen." Zoo, dat i§ piachtig," riep Brayshaw hartelijk uit. Het is mij 'n genoegen met II kennis te maken en ik hoop, dat wij U dikwijls op de Hall zu'len zien. Wat ge lukkig dat Flordon U toeva'lig ontmoette, hoewel, wij zouden elkaar wel gauw er gens gezien hebben. In Gresford kah men niet lang vreemdeling blijven Ik hoop dat Uw logies U bevalt; het hotel heeft een gopden naam." Wi'son gaf een paesend antwoord; Flor don keek op zijn horloge en gaf zijn koet- siPr ordpr door te rijden. „Ik kan den trein nog net halen. Het doet mij genoegen jullie met e'kaar in aanraking te hehben kunnen brengen," riep hij. toen hij wegreed. Brayshaw knikte glimlachend en zei iets terug, waarop hij zich tot Wilson wendde „Daar U wel met landelijke ge woonten op de buogte mk «m, hebt U zeker geen bezwaar dat wij zooveel mo gelijk van een aanwinst trachten te pro- fitceren," zette hij, h^t gesprek voort „Wij krijgen vanavond vriffnden uit de stad bij ons, wilt u bij onis komen dineeren?" Wilson aarzeldf „Ik zou Uw uitnoodi-i ging met alle plezier willen aannemen," maar Uw gasten zijn zeker al compleet." Maar Sir Percjy wi'de van geen weige ring weten „O," gaf hij opgewekt te kero- nf>n, „er is meer dan genoeg ruimte op de Hall; het kost mij altijd moeite genoeg om ae kamers er te doen uitzien alsof zij be woond waren. U moet bepaald komen. Ik zal op U rekenen. Om acht uur." ..Nu ik vindt het heel vriendelyk van U." „Onzin; het is mij een waar genoegen met U kennis gemaft te hebben.Met een vriendelijk glimlachje reed hij weg. Marlon Car don. Even na twaalf uur kwam Archer Cor don ift de „Drakenkop" om Richard te halen, liet de bagage van rijn nesf in de dogcart plaatsen en reed met hem naar de Grange. De jonge man was er al vroeg op uit gegaan: hij had een kijkje in het dorp genomen en in de verte de Hall zien liggen. De met klimplanten begroeide voorgevel uit den L 1 van koningin Elisa beth zag er in de aorgenzon schilder achtig uit en Richard voelde zich, na zijn primitief, ©enigszins poover bestaan in de koloniën, doordrongen van het zalige be wustzijn van bezit, van macht, van voor uitzicht op een veelbelovende toekomst Dus dit was allemaal van hem, die mooie oude Hall met zijn uitgestrekt» grasvel den an bouwlandallemaal van hem! „Het verwondert mij niet, dat Sir Percy wil blijven," mompelde hij „Toch zie ik niet in wadriim ik langer dan strikt noo- dig is hier vandaan zou gaan Ik zou ir wel dade'ijk willen wonen Het ia mooi. het oude huis. juist naar mijn zin, het lijkt wel een schilderij, aooals bat daar Hgt en wat het heerlijkste van alles ia het is van mij! Nu, mijn neef zal mij alles wel laten zien en dan zullen wij ar eens goed over nadenken. Hij acheen er wel erg op gesteld om den man niet te storen. Ik zou wel eens willen weten wiens be lang hij daarbij op het oog had „Ik heb al eens wat rondgekeken," mi hij tot Archer, toen zij van het hotel weg reden. „Het lijkt me in elk opzicht een benijdenswaardig bezit De, «„der knikte. „En rendeerend kin het ook worden, maar na jaren van rer- waarlooainj, heeft het heel wat zotg ga- koat om het te brengen waar het wezen moet Het ia daarom een gelukkige om standigheid, dat het een betalende bewoi ner heeft. Het ie geen kleinigheid wat hij verwoont en wat de landerijen betreft, hij etelt daar alleen belang in uit ean oog punt van «port; dua het ataat ja geheel vrij die Ie verbeteren de boerderijen te doen heretellen en 100 meer.' „Moet daar veel aan gedaan wordan?" vroeg Richard „Tot mijn epiK, ja. Gedurende den tijd dat de arme Edward «ich In zoo'n allen- digen toeetand bevond, konden wij nlleen de noodige middelen verkrijgen voor de ftllernoorlzakeljjkete rapnrntie. Maar noo- SJzich heel wat moga- lUKheoen voor je openen en bet ion voor jou een geeohikte bezigheid lijn om op do verbeteringen toelicht te houden „Dan zou tk op de Hall moet* wo- nen." merkte Rirhard fijntjee op „Niet ooodzakelijk,- wierp Archer te- gen „Je krijgt een belangrijke besparing van koeten door het te verhuren en de eerstvolgende jeren zal j, al bet geld waarover je kuet ben-hikken, ean bel d«' kuoneo »b beter later beepraken. ala ja dengtaud van zaken in oogenachouw hebt genomen Grange is zoolang ala je ver kielt, tot j- he«jfh>' me CWen* I d

Schoonhovensche Courant | 1935 | | pagina 5