'Jé - Nieuwjaarsrede van dr. H. Colijn. Gemengd Nieuws j Britsche vliegboot vergaan. Rechtszaken Zoo n droge Kuch Marktberichten Kapitein Skittle maakt een oliebronI Van Rondom Alleen voor Vrouwen Gemengd Nieuws HET RANGEEREN VAN DEN TREIN Wat in 1936 het dringendst noodig is: meer samenwerking Op den avond van den Nieuwjaarsdag heeft onze minister-president dr. H. Colijn voor den microfoon der N.C.R.V. een Nieuwjaarsrede uitgesproken. Dr. Colijn begon met te constateeren dat het jaar dat achter ons ligt, er een is geweest van veel moeite en van veel zor- gen. Op bet terrein van de buitenlandscbe staatkunde hebben zich in 1935 allerlei verschijnselen voorgedaan, die van grooten invloed kunnen zijn op de ontwikkeling van de verhoudiftgen tusschen de volke ren der wereld, zoowel in Europa als daarbuiten. De hoop, dat de wereld een tijd van on- gestoorden vrede zou tegemoet gaan, dat het Recht voortaan de plaats van de Macht zou innemen, dat de natiën haar wil om af te zien van geweldpleging, zou den toonen door geleidelijk over te gaan tot vermindering der bewapeningen, is niet in vervulling gegaan. De tot dat doel saamgeroepen ontwape ningsconferentie heeft gefaald en in vele janden ging men er toe over de bewape ning» sterk uit te breiden. Met die uitbrei ding nam ook het wantrouwen wederkee- rig toe. Het Europeesch conflict. Hoewei onze verhouding tot andere mo gendheden alleszins vriendschappelijk is, kan niemand voorzien wat ook voor ons de gevolgen zullen zijn, indien de span ningen .van het heden eens zouden eindi gen in een nieuwe algemeene verstoring van den vrede. Dit kan men intusschen wèi zeggen, dat de kansen om buiten een groot Europeesch conflict té blijven, thans heel wat geringer schijnen dan in 1914 het geval was. Die zorg nu van het oode jaar dragen wij het nieuwe jaar mee binnen. Waakzaamheid is een eisch van den 'dag. Maar nog iets meer is noodig om niet slachtoffer te worden van angstige onzekerheid. We moeten óók op dit ter rein weer meer leeren te leven uit de we tenschap die den Psalmdichter bezielde, toen hij zopg: „Geen ding geschiedt er ooit gewisser, dan 't hoog bevel van 's Heeren mondt" Dat geldt van hetgeen met ons gebeurt, maar evenzeer van betgeen waar- ■oor we bewaard blijven. Ooi de binnenlandsche zorgen vwo hot jaar 1035 trekken met ons mee het nieuwe jaar binnen. Economisch en financieel Wijft de toestand hoogst zor gelijk. Er is nauwelijks één tak van volks welvaart te noemen, die niet worstelt, om bet bestaan. De uitvoer van onze bodemproducten •evert per jaar ruim 400r millioen gulden minder op dan enkele jaren geleden. De witvoerwaarde van industrieele producten daalde zelfs met meer dan 500 millioen per jaar. Deze beide takkpn van volks welvaart moeten krachtig worden ge steund om niet ten onder te gaan. De bodemproductie ontvangt een rugge- eteun van meer dan 200 millioen gulden per jaar; de industrie, in den vorm van contingenteering, «en hulp, die met zoo precies te berekenen is, maar waarschijn lijk ligt tusschen 100 en 150 millioen per Onze groote scheepvaart kan, zonder steun, de oceanen niet meer blijven beva ren. Voor de binnenscheepvaart is niet meer dan een derde gedeelte van hel vroe gere vervoer overgebleven. De winsten uit Indische ondernemingen die voorheen de koopkracht hier te lande zoo sterk hielpen verhoogen, zijn met on geveer 400 millioen gulden per jaar terug- Ruim 80 minioen wordt door de Over heidskassen aan armenzorg uitgegeven en ongeveer 140 millioen aan steun, werkver schaffing en subsidie aan werklozenkas sen. Saam dus 220 millioen. Als men alleen acht slaat op de over weldigende moeilijkheden, waarvoor re geering en Volk staan, dan zou de wan hoop soms het hart kunnen binnensluipen. Gelukkig is hij dan. die met den Psal mist getuigen kan, dat het geloof in Gods hulp en gunst de hoop en de moed leven dig houdt. Eenlftid is noodig. üpr. verklaarde te staan id het voorste gelid dergenen, die roepen, dat thans, on der druk van den grooten gemeenscbap- pelijken nood, die verschillen niet toege spitst mogen worden, dat men ze tijdelijk wat naar den achtei^grond moet brengen, om de grootste vrucht te kunnen oogsten van he\ gemeenschappelijk uit te voeren reddingswerk. De in ons volk toch al zoo sterk werken de splijtzwam dreigt steeds verder om zich heen te grijpen en de laatste resten van nationale eenheid en nationale kracht te verstikken. In een tijd van zóó aangrijpende en diep ingrijpende crisis als we thans door leven en nog wel eenigen tijd zullen heb ben te ondergaan, kan alleen diep door voelde nationale eenheid en daaruit gebo ren nationale veerkracht de gevolgen van het crisisgebeuren temperen. Wij kunnen voor nog zwaarder tijden komen te staan. Ook, ja vooral, in dezen zin, dat, naarmate de huidige toestand langer aanhoudt, het zenuwgestel. op zwaarder proef wordt getfeld. Naar den mensch gesproken, overwint, ook in dezen kamp, het volk, dat de sterk ste zenuwen blijkt te bezitten. Het zijn de narcotica, die vaak het zenuwgestel on dermijnen. Voor den nat ionalen volks geest dreigt dat gevaar te komen uit den hoek van voortgaande versplintering met daaraan gepaard gaand onvruchtbaar ge kibbel. dat de kracht ondermijnt. Het is de eendracht, die machtig maakt, het is de tweedracht, die verzwakt en verstrooit. Als ik roep om die noodzakelijke een dracht, dan doel ik niet op die eendracht die er op een kerkhof is, noch ook op de schijn-eéndracht, die geforceerd van boven wordt opgelegd. Maar dan doel ik op een dracht, die geboren wordt uit vrijen wil tot cordiale samenwerking van allen, die van goeden wille zijn. Twaalf dooden. Het oude jaar is besloten met een droe vig verkeersongeluk, dat een «kg voor de Britsche luchtvaart beteekent. Dinsdagavond omstreeks half zes deel de de vliegboot „City of Khartoum" die op weg was van Mirabelle (op Kreta) naar Alexandrië, radio-telegrafisch mee, dat aan boord voorbereidingen ge troffen werden oip op het vliegveld van Alexandrië te landen. Sindsdien vernam men echter niets meer van het toestel. Ongerust over het uitblijven van be richten, hebben torpedojagers, marine- sleepbooten en andere vaartuigen de zee afgezocht, tot zij bij het aanbreken van den dag assistentie kregen van de lucht macht. Daarbij is geconstateerd, dat het vlieg tuig ongeveer twee kilometer ten Noord westen van -den ingang van de haven van Alexandrië is omlaag gestort. Het wrak is gezonken en ligt 24 meter beneden den waterspiegel De ramp is blijkbaar te wij ten -aan het feit, dat alle motoren afsloe gen. De „City of Khartoum" had een be manning van vier leden en vervoerde ne gen reizigers, n.l. 7 Engelschen. onder wie 2 vrouwen, 1 Amerikaan en 1 Italiaan aan bqord. Tot nu toe zijn twee lijken gebor gen. Slechts de piloot Wilson, die zes uur in het water beeft rondgedobberd, kon worden ^ered. Wilson heeft verteld, dat hij drie passagiers nit het neervallende vliegtüig heeft zien springen. Zij kwamen op eenigen afstand vari hem in zee te recht, doch tenslotte beeft hij hen uit het oog verloren Urenlang had Wilson in 1 ijskoude water rond gezwommen en reeds begaven^®%rachten hëtft. toen hij door den torpedojager „Brilliant" werd opge pikt. Mef het bergingswerk maakt men reeds vorderingen. Vertegenwoordigers van de Imperial Airways en van het ministerie van Luchtvaart waren reeds kort na het bekend worden van het ongeluk op de plaats van de ramp. SCHOTEN OP POLITIEAMBTENA REN. Een ontmoeting met «troopers. In dfép na&ft vai# Maandag op Dinsdag waren tg^oetinchem de rijks-veldwachter Brouwer en de jachtopzienet Wolsink op surveillance m ontmoetten omstreeks elf uur bij een boerderij op den Kruisberg eenige personen, die met geweer en licht bak aan het stroopen waren. De beambten sommeerden hen halt te houden, waarop een van de,«troopers zich omdraaide en het volle licht van de lichtbak, dien hij bij zich droeg op de beambten richtte. Hij werd vastgegrepen, doch bij de worsteling kreeg de jachtopziener «énige slagen met den lichtbak op het hoofd en gelaat. Te gelijkertijd loste een andere strooper een schot, waardoor de hond van den jacht opziener werd getroffen. De beambten bleven ongedeerd en de lichtbakdrager werd gearresteerd. Denzelfden nacht zijn in verband met het gebeurde vier perso nen, arbeider*, uit Doetinchem. van hun bed gelicht en op het politiebureau te Doetinchem in arrest gesteld. Het onderzoek heeft uitgemaakt, dat 't schot gelost is door den arbeider G. A. Nadat proces-verbaal was opgemaakt, zijn drie arrestanten weer in vrijheid gesteld, terwijl A. wegens poging tot doodslag is aangehouden en op last van den officier van justitie, naar Arnhem zal worden overgebracht. DE „TAK A RAN" VERIVOLGT, DE REIS. Brand richtte geringe schade Hot Nederlandsche stoomschip „Tara- kan", dat, zooals gemeld, met brand in de lading was teruggekeerd naar Plymouth, bevatte o.a. negentig ton ontplofbare stof bestaande uit geligniet en dynamiet, op geslagen in ruim 2, in gevaarlijke nabij heid van den brand, die in ruim 3 woed de. De lading ontplofbare stof werd aan boord van een regeeringslichter gebracht. De werkzaamheden werden bemoeilijkt door zware zeeën. Aan boord van het schip bevindt zich nog een aantal passagiers. Na aankomst te Plymouth zijn al deze ontplofbare stoffen uit het schip gelost en toen verd luik 3 geo^ond. De had, toen men voot het eerst uit den ven tilator nabij het hoofdluik rook zag ko men,, zwavelzuurgas in de ruimen doen pompen. Dit gas heeft goed aan de ver wachtingen tot onderdrukking van den brand beantwoord en in den loop van Dinsdagavond is men er in geslaagd, den brand in de ..Tarakan" geheel te blus- schen. Het bleek, dat de aangerichte scha de zeer gering is en zich beperkt heeft tot enkele kisten lucifers Het schip zelf is in het geheel niet beschadigd. Het heeft Woensdag de reis voortgezet. Vermoedelijk zal het schip Maandag te Marseille aankomen en in den loop van den avond naar Nederlandsch-Indië ver trekken 0E FAMILIE LINDBERGH. Een half jaar in Engeland De familie Lindbergh, die, zooals ge meld, thans te Liverpool vertoeft, zal ver moedelijk een half jaar in Engeland blij ven. Kolonel Lindbergh hoopt er rustig te kunnen leven en eindelijk bevrijd te zijn van al de sensaties en geruchten, waar van hij den laatsten tijd het middelpunt is geweest. Hij is verheugd over de voor komendheid, waarmede hij sinds zijn aan komst in Engeland is behandeld, doch hij hoopt thans met zijn gezin eenigen tijd in de schaduw van den roem te kunnen le ven Waarschijnlijk zou de vlieger heden met vrouw en kind uit Liverpool vertrek ken en zich naar het huis Vhn den zwa ger van mevr. Lindbergh, den heer ^kubry Neil Morgan in de nabijheid van Cardiff begeven. De Londensehe bankier Gregory, een intieme vriend van Lindbergh, heeft nog medegedeeld dat voor zoover hem bekend de kolonel er niet aan dénkt de Ameri- kaansche nationaliteit vaarwel te zeggen. KERTSBOOM VEROORZAAKT BRAND- Zeven personen omgekomen. Bij een brand te Kevlavik (op IJsland) ontstaan door het in brand vliegen van een enorme» Kerstboom, zijn vier kinde ren in de vlammen omgekompn; 20 perso nen liepen zware brandwonden op. Toen de brand ontstond, bevonden zich 180 kinderen in het gebouw, waar de Kerstboom stond opgesteld. Do meesten hunner konden zich door de vensters in veiligheid brengen. Het vuur greep met zulk een razende snelheid om zich heen, dat in minder dan een half uur het ge bouw in eén rookende puinhoop was ver anderd. DE AARDBEVING IN ONZE 00SJ. Vuurtonn gedoofd. Het ba. „Laërtes", dat' Maandag van Emmahaven (Sumatra^ naar Europa is vertrokken, seind* aan "den havenmeester van Emmahaven, via «en ander schip, te hebheq vernomen,,* 4** bet licht in den vuurtoren van Poèlobodjo (Mentawei-ei- landen), niet brandde, hetgeen waarschijn lijk eert gevolg is van de aardbeving Ver der zijn geen nadere bijzonderheden van de Batoe-eilanden ontvangen. Donderdag is echter dé gouvefnementastoomer „Bang- gai" voor een extra reis naar Batoe- eilanden vertrok kan TWEE FRANSCHE VLIEGERS VERMIST. In de woestijn neergestort Vliegtuigen van d© Britsche en van de Egyptische luchtmacht hebben Dinsdag in het Westelijk deel van de woestijn, op verzoek van de Fransche Legatie, naspo ringen gedaan naar de Fransche vliegeis Saint Exupéry en Provost, die met Lun toestel zouden zijn neergestort. De autoriteiten te Mersa Matruh weten niets van een vliegtuig-ongeluk ïn de woestijn. Sedert bet vertrek der beide vlie gers uit Benghazi heeft men niets meer van hen vernomen. Men weet niet met ze kerheid, of zij naar Cairo of direct naar Basra wilden vliegen. Op 29 December waren zij van het vliegveld Le Bourget vertrokken, met de bedoeling het record te broken op het traject Parijs—Saigon, dat thans gehouden wordt door den vlie ger AnlMé Japy De aoor de Egyptische militaire vlieg tuigen in het werk gestelde pogingen om de vermiste vliegers te vinden, zijn tol dusver vruchteloos gebleven. VRIJDAG 3 JANUARI 1939 VELDWACHTERS BELEEDIGD. De 30 jarige S. 0. te Jaarsveld had zich voor den Politierechter te Utrecht te verantwoorden terzake van beleediging van twee veldwachters. Laatstgenoemden kwamen den 22slen November bij verdach te thuis een onderzoek instellen of daar niet de Wapenwet overtreden werd. Toen verd. thuis kwam en de veldwach ters bezig zag met het zoeken in de ka mers, zeide deze: „Ik weet toch wel, dat jullie schooiers zijn". Voor den Politierechter zeide verd., de ze woorden niet persoonlijk tot de veld wachters te hebben gericht, maar een hunner, die als getuige verscheen, ver klaarde, dat verd. het wel degel-ijk tot hen gezegd had. De Officier vond het een ernstig feit en vroeg tegen verd. een gevangenisstraf van een week. Conform den eisch werd hij veroordeeld. WEGENS MEINEED. Zooals gemeld, had bij de behandeling van een stroApersaffaixe in iiontfoort, voor den kantonréchter te Utrecht,. de ambtenaar van het 0. M. schorsing de» behandeling verzocht, daar hl} van mco- ning was dat twee getuigen, R A. v. d. B. uit Montfoort en G. H. v. d. B. uit IJsselslein, zich schuldig maakten aan meineed en hij de Rechtbank zou verzoe ken een vervolging tegen heide getuigpn wegens meineed in te stellen. Hangende het onderzoek zijn beide mannen thans m voorloopige hechtenis gesteld. BIJ HET TUCHTHUIS TE MONTFOORT Een paar inwoners van Rotterdam had den zich eenigen tijd geregeld opgehouden in de huurt van de tuchtschool le Mont: foort, teneinde te probeeren een meisje, dat in die inrichting haar straf uitzat, te bevrijden. Ze probeerden geregeld het meisje te spreken te krijgen en in het rus tige stadje werd eenige opschudding ver wekt door het feit, dat deze lieden zich telkens in Montfoort vertoonden. Op ien avond heeft de Montfoortsche politie een der mannen aangehouden. Bij fouilleermg bleek hij een groot dolkmes bij zich te Zoo'n blaffende, doffe, pijnlijke hoest, die Uw borst verscheurt en U niet al- leen overdag, maar vooral 's nachts zoo kwelt, wordt veroorzaakt door slijm, die zich heeft vastgezet en niet wil -loskomen. Die raakt Ge binnen 24 uur kwijt, als Ge Akker's Abdijsi roop neemt. Abdijsiroop woelt die slijm los en bevrijdt Uw luchtpijpen van ziektekiemen. De Abdijsiroop be strijdt met kracht de gevolgen van ge vatte koude, voorkomt ernstiger aan doeningen. Neem vandaag nog bij: Hotst-Orhp-Bronchitis-AsUma ROTTERDAM, 31 Dec. Ter veemarkt waren lieden aangevoerd totaal 2859 die ren: 134 paarden, 6 veulens, 767 magere runderen, 633 vette runderen, 56 vette kalveren, 929 nuchtere kalveren, 104 graskalveren 200 schapen of lamme ren en 30 bokken of geiten. Prijzen per k.g.: vette koeien tot 47 c., tot 43 c., 28- 34 c., vette ossen tot 45 c., tot 42 c., 32 36 c., stieren tot 44 c., tot 38 c., 3035 c.; vette kalveren tot 90 c., tot 80 c., 65—- 70 c., graskalveren 40 c., 35 c., schapen 40 c., 36 c., 29 c., lammeren 40 c., 35 c., 28 c.; nuchtere qfifchtkalveren 28 c., 22 c.; slachfpaarden 40 c., 34' c., 25 c.J prijzen per stuk van mager vee: schapen f 18, f 14, f 10, lammeren f 14, f 11, f 6; nuch- '/_LA .L.Lik.l.... Verlaagde pnj hebben. Proces-verbaal werd tegen hem opgemaakt terzake het dragen van een verboden wapen. De man moest nu te rechtstaan voor den Utrechtschen. kanton rechter, doch was piet verschenen. De politie-agent nit Montfoort verklaarde als getuige, dat de verdachte allerlei bedrei gingen tegen hem geuit had- zooals bijv. dat hij nog grooter dolkmés bij «ich zou hebben als hij terugkwam en dan den po litie-agent aanbeen boom zou steken, enz. De ambtenaar van het O. M. vorderde te gen verd. de maximum straf, namelijk ze ven dagen hechtenis. De kantonrechter legde de gevorderde straf op. BEDREIGING TEGEN HET LEVEN. Voor de rechtbank te Rotterdam had de 43-jarige fabrieksarbeider J. K. te Gouda zich wegens bedreiging met doodslag te verantwoorden. Hij had in een toestand van overspanping, met een mes zwaaiend, ir. T. Knape, adjunct-directeur van de stearine-kaarsenfabriek gezegd, dat deze ,.er aan zou gaan" als een nieuwe maat regel, die op de fabriek was ingevoerd, niet zou worden opgeheven. De rechtbank veroordeelde K. tot 6 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd, met bevel tot onmid dellijke invrijheidsstellmg. PAARDEN EN VEE. GOUDA, 2 Jan. Veemarkt. Aanvoer 809 stuks, waarvan 55 slachtvarkens. Vet te 19^—19H cent per pond levend met 2 pCt. korting; Londensehe 16—17 cent per pond levend met 2 pCt. korting; 270 ma gere varkens f 20—28; 427 biggen f 8— 12. Geldersche f 12—14, 4 runderen f 100 150, 42 nuchtere kalveren f 47.50, 2 schapen f 911, 9 bokken f 2—6 per stuk. Handel matig. (ere slaehtkalveren f7, f 6, f 5; nuchtere fokkalveren f 17, f 14, f 9; slachtpaarden f 145, f 100, f 65; werkpaarden I 240, f 140. f 80; hitten f 110, f 80, f 60: stie ren f 200. f 150, f 100; kalfkoeien f 195r f 150, f 95; melkkoeien f 200, f 156, f 100; vaarzen f 115, f 80, f 60: pinken f 95, f 75, f 60; graskalveren f 38, f 29, f 20. Aanvoer vette koeien en ossen ruimpr, handel tamelijk; prijzen koeien iets hooger ossen onveranderd. Stieren gering aange voerd, redelijke handel, stijvere prijzen. Vette kalveren iets korter ter markt, vlotte handel, prijzen hooger .Schapen en lam meren ruimer aangevoerd, vlugge handel, prijzen als Maandag. Aanvoer nuchtere fok- en slaehtkalveren iéts ruimer, leven dige handel, lager in prijs. Aanvoer paar den iets ruimer, met vlotteren handel dan vorige week; de prijzen van vorige week konden zich handhaven. Kalf- en melk koeien iets ruimer ter markt; zeer kalme handel, prijzen als vorige week. Vaarzen en pinken onveranderde aanvoer, luie han del, prijzen bleven onveranderd. Graskal veren aanvoer als vorige week, matige t handel, prijzen stabiel. MELK. BOTER. KAAS EN EIEREN. GOUDA, 2 Jan. Coöperatieve Zuid-Hol- landsche Eier-Veiling G. A. (C Z.H E.). Aanvoer 53500 kipeieren. Prijzen: 56-58 k.g. f 4,10—4.20, 58-60 k.g. f 4.30—440, 80-62' k.g. f 4.40—4.60, 62-68 k.g f 4 60— f 5.10, bruine 58-68 k.g. f 4.20—5.20, klei ne eieren f 3.80f 4. Aanroer eendpieren 500 stuks. Prijzen: f 2.803, alles per 100 stuks. GOUDA, 2 Jan. Kaasmarkt. Aanvoer 189 partijen. Prijzen: le kwal. met rijks- merk f 2223.50, idem 2e kwal. f 20-21. Handel matig. Jloter. Aanvoer 334 ponden. Prijzen: Goêboter 8085, weiboter 7580.cent per pond. Handel vlug. Eieren. Aanvoer 68.500 stuks. Prijzen: Kippeneieren f 4450, kleine kippen eieren f 3.504 50, eendeieren f 34 per 100 stuks. Handel vlug. BODEGRAVEN, 31 Dec. Kaas. Aanvoer 132 wagens, totaal 5940 stuké, wegende 53.460 K G. Eerste soort Gouda met rijks- merk f' 2325, idem mindere f 2022. Handel matig. UTRECHT, 31 Dec. Vereenigde Eier- Veiling Utrecht (V.E.Vü.). Eieren wit f 3.904.70, bruin 4.90. AARDAPPELEN. GROENTEN EN FRUIT UTRECHT, 2 Jan. Groenten- en Vruch tenveiling „Utrecht en Omstreken". Fruit veiling. Appels: Armgaard 310, Belle fleur 217, Benderzoet 112, Bosch appel 3—10, Campagne Zoet 410, Court Pen- du 16, Goudreinetten 429, Jasappéls 38, Kesffprsch Wijnzuur 211, Klump- jes 612, Sterappels 413. Peren: Beur- ré Clairgeau 1116, Brederode 1113, Comtesse de Paris 717, Groenperen 11, Kampervenen 8—11. Pondsperen 11—13, Winterjannen 816, IJsbouten 214. Alles per 100 K.G. UTRECHT, 31 Dec. Groenten- en Vruch ten vei lng „Utrecht en Omstreken". Fruit veiling. Appels: Arragaard 310, Belle fleur 316, Cox Oranje Pippin 335, Gert Roelof 48, Goudreinetten 730, Jasappels 38, Lemoen 718, Pres. van Engeland 326. Sterappels 4—20. Peren: Brederode 10—13, Comtesse de Paris 4- 23, Groenperen 212, St. Remie 510, Winterjannen 5—15. IJsbouten 9—13, Yzendijkers 1014. Alles per 100 K.G. GOUDA, 30 Dec. Coop. Tuiniersvereehi- ging „Gouda en Omstreken" G.A. Witlof f 12,50—18.90, spruiten f 10.30—18 30, andijvie f 3,50—8.10, peen f 48.20, alles Pér 100'K.G.knolselderij f 26, kropsla f 1—2.50, groenekool f 23 90, andijvie f 22.60, alles per 100 stuks; bospeen f 49.80, selderij f 12.50, prei f 0.60 3 70, alles per 10Ö bos; boerekool 3042 cent per kist. tuin ~T"\ een fortuin woord Boots 9. Hij bood Skittle en Boots een klein fortuintje voor de bron, die hij dacht van hen te zijn en vol olie. Hij gaf alles wat hij hij zich kul, tot zijn Hyu»jTAlH toe. Qu- ze helden boften. In het volgend nummer begint een niet'.Jb Wtfhaaltje van SJuttig eq, Book, y 7 ''-RRBE BLAD» VIERDE BLAD, VRIJDAG 3 JANUARI 1939 door JAN KIJKUIT. Jod heeft een middel tegen de werkloosheid. We zaten, zooa's dat behoort, op den avond van 3L December bij elkaar. Tante wil nooit ge-ten vragen, omdat ze van oordeel is dat zulks schade doet aan de intimiteit van het samenzijn. De gebrui kelijke tractaties stonden weer gereed: ptfnch, gepofte kastanjes en worstbrood. Tante was verdiept in het omvangrijke nummer van de Schoonjiovensche Courant en las nauwgezet de kolommen en pagina's met gelukwenschen, waarbij ze ons ge trouw op de hoogte hield als ze den naam van een kennis ontmoette of die van een andn/en miste. „Neef Koos heeft er geen advertentie.'' merkte ze weemoedig op. „Waarom zou dat zijn „Bezuiniging," zei ik. Tante zwaaide met haar elleboog naar mij, hetgeen een internationaal teeken is om aan te duiden dal men *geen geloof hecht aan iemands woorden. ,.Je moet niet denken dat 't nu zóó vree* «olijk is met Koos zijn fouragehandel," hernam tante, „dat hij niet een paar kwartjes zou kunnen geen voor een be hoorlijken wensch." „Hij is temce werrekeloos," lichtte Teun in, „en ik zien hem nog gaan stem pelen." „Maak daar maar g-e n gekkigheid mee," vermaande tante, „die werkloosheid te de grootste plaag van dezen tijg en. „Ik weet er een oplossing voor," plofte Jod er tusschen in. We zaten verstomd on? zoo'n opzien barende mpgedeeling te verwerken. Daar zijn in alle landen de klapste bollen sinds jaren bezig om elk voor zich en gezamen lijk met elkaar te overleggen of ze niet een middel kunnen vinden om de werk loosheid, zooak niet op te heffen, dan toch te verminderen. Daar worden millioenen en milliarden uitgegeven om de werkloos heid te bestrijden of om de slachtofers van den tijd te steunen. Niemand weet iets te ■bedenken om deze kwaal een begin van herstel te geven en nu komt onze neef Jodocus, sinds een onge'eld aantal jaren „Juridisch student", zooals nog altijd op zijn kaartje staat, en die zegt als toevallig over dat onderwerp gesproken wordt: „Ik weet er een oplossing voor." Teun kwam 't eerste bij en gaf me een knipoogje" ,jk denk," zei hij, „dat Jod ze allemaal een leventje zal wilen geven als hij heeft, maar dan mot hij er voor allemaal ook een tante Betje bij leveren." „Jod," sprak ik, „als je werkelijk een middel weet, ben je misdadig als je het niet dadelijk aan minister Colijn telefo neert," Tante glimlachte en meende dat we riet begrepen dat Jod een grapje maakte. „Neen," vervolgde hij. „geen grapje, maar omdat het middel, dat ik vond, zoo eenvoudig en goedkoop is, zal niemand er aan wil'en gelooven en daarom heb ik er nog nooit met iemand over gesproken. Je kunt de moeilijkste vraagstukken op lossen. als je ze maar philosophisch be handelt." „Hoe doe je dat?" vroeg Teun. „Dat doe je door te beginnen bij het al lereenvoudigste en allereerste begin en dan telkens een klein stapje verder te gaan. Dat zal ik nu eens voor jullie doen. Er zijn, laat ons zeggen, in ons land 400 000 werkloozen. Goed. Wat hebben die menschen noodig? Werk. Dat is ef' niet. Wat hebben ze dan noodig: voeding, klee ding, huisvesting. Is dat er? Ja, van al'es te veel alleen is het voor hen onberpik- baar, om das, ze geen arbeid en dus gpen geld hebben: Zijn julie 't zoover met me eens?" We knikten zwijgend. „Nu gaan we een stap verder. Om voe ding, kleeding en huisvesting te verkrij gen moet er geld zijn, om geld te hebben moet er arbeid zijn. Dus als we dit om- keeren, is bet ook waar, namelijk: als er arbeid is. is er geld en is er voeding enz Weer knikten we. „Met andere woorden, om voeding enz te krijgen moet er arbeid zijn. Nu gaan we weer een stap doen. Er is materiaal in overvloed voor hef vervaardigen van voeding, kleeding en huisvesting en er is arbeidskracht te veel. We behoeven dus slechts de materialen te verschaffen aan de arbeidskrachten en we krijgen voeding enz. We hebben dus alles wat er zijn moet om in het noodige te voorzien, maar we gebruiken het niet. „Ho een s" riep Teun, „tot nu toe kon Ik er goed bij, maar nou wordt 't me een beetje te geleerd." „Dan zal ik 't je duidelijk er zeggen De Werkloozen hebben arbeidskracht en er zijn er genoeg om van alles voor hen te maken wat ze noodig hebben. Ligt het nu niet voor de hand om dm onbenutte ar beidskrachten aan te wenden voor hen zejf? Met andere woorden dat men «Ie wérWooze kleermakers werk geeft om kleeding te maken voor de werkloozen, de werklooze bakkers om brood le bakken voor de werkloozen en zoo vgort. Dan hebben ze voor een groot deel werk en de kbslen van de steun worden .veel miu- der." Tante pn Teun knikten weer instem mend en kfk'én vol bewondering op naar den geleprdeo neef, die zoo maar in eens het moeilijkste vraagstuk had opgelost. Ik knikte niet maar zei: „Jp vergpel Iwpp dingen. Jod. Waf moe ten werkloozen doen die niets voor de an deren kunnen maken, zooals zee'ieden, scheepsmakers?" „Die verrichten hulparbeid, bijvoorbeeJd administratie en het inpakken en verzen den der gemaakte goede'en „Maar nu iéts waarop je niet Zoo ge makkelijk een antwoord zult vinden: als je 100 werklooze kit^rmakers aan het kleermaken zet voor de werkloozen. dan maak je daarmede 100 kleermakers, die nog werk hebben, wper werkloos en ben je even vpr als je was." Die zijde van de kwestie had Jod nog niet overwogen, althans hij .zweeg en peinsde. „Mis," i iep hij toen, „dié andere kleer makers blijven werken voor de menschen die niet werkloos zijn." „Als je niet in de ruimte praat, doch bij honk blijft," gin# ik grimmig verder, „zal je zien dat 't nref gaat. Je sle'sel zou uitgevoerd moeten worden per gemeente, want je kunt geen centrale bakkerij op richten voor hel geheele land en dus.... ben we het spek aan kleine hlokjps ge sneden en uitgebraden, de uien schoonge maakt en aan plakken gesneden bij het spekvet is het blokje delf rite ges/nol en en hierin worden de plakken ui gelijkmatig bruin gebakken, kerry en „peper naa» smaak bijvoegen. Het vleesch hebben we aan kleine stukjes gesneden of gehakt, en voegen dit bij de uienmassa, evenals de uitgebraden stukjes spek en 1 d.L. jus of water waarin 1 bouillonblokje is opgelost „Wacht even," viel Jod in, „niet voor j Een vuurvaste schotel wordt ingevet en het geheele land, maar wel bijvoo! beeld voor een halve of een kwart provincie, dan heb je meteen werklooze chauffeurs noodig om "t brood rond te brengen, Wier hij ons in 't dorp zou je al dade'ijk heb ben een kleermaker, een metselaar, die herstellingen verricht aan de woningen der weikloozen „Voordeel voor den huisbaas," meende ik. „Die moet 't betalen ..En als hij de herstelling niet noodig acht?" „Dan krijgt hij voor zulke gevallen een of ander voordeel." „Dus een lager loon aan den metse laar?" „Neen maar een tegemoetkoming in de kosten door rijk of gemeente. Dat kan heel goed omdat die tegemoetkoming uit de steunkas zou komen en dan beter be steed word, dan wanneer er geen arbeid voo- geleverd wordt." „Jod zpi Teun, ,,'t kan beuren, dat 't goed is wat je zegt ea 't kan beuren, dat 't niet goed is. Ga jij nu morgen naar den burgemeester en vertel hem wat je ons hebt verteld. Als hij 't aanneemt krijg je vast en zeker een ridderorde." hierin komt laag om laag aardappelen purée en uien met vleesch. De bovenste laa? moet uit purée bestaan en afgedekt worden met paneermeel en stukjes bofcr daarna wordt de schotel gedurende 3/4 of 1 uur in den oven geplaatst. Aangezien de oven toch gebruikt wordt, plaatsen we tevens de aardappelen in een vuurvaste schaal in den oven. EENVOUDIG MIDDAGJAPON. VKK 1793 Het hier weergegeven model heeft als halsafwerking een smalle kraag en een paar scherp* gepunte revers, met knoopen op de stof gehecht en een groote fluwee- len of satijnen strik, gladde mouwen. De niimtp aan voor- en rugpanden wprdt verwerkt door het aanbrengen van smalle plooien groepjes, die aan den bin nenkant gestikt worden. Men kan ook één breede uitloopende naad stikken, doch het eerste effect is mooier. Zesbaansrok met opgestikte midden- banen. g mm, Als materiaal kunnen wollen stèffenr zoowel als fantasiefluweel verwerkt wor den, hetgeen afharfgt van de vraag oï de japon aan een min of meer gekleed doel moet beantwoorden Patronen in de maten 42, 44, 46 en 48 verkrijgbaar a f 0.58. SPORTIEVE JAPON. VKK 1789. Tweed zoowel als diagonaal geweven stoffen voldoen buitengewoon voor deze sportieve, goedkleedende japon, die zoo bij zo» der geschikt is voor werkende vrou wen. Het geheel vraagt geen lichte gar neering, die telkens omgewisseld moei worden, hoogstens worden het omliggen de kraagje om de manchetten van fluweel of vdoursehiffon gemaakt. Het model heeft een opgestikte, rechte bovenras en sluit met aardige afstekende knoopen De mouwen zijn aangesloten. De lijn van het voorstuk zet zich nog even voor: over het midden van den rok, om daarna door een kleine horizontale lijn VKK 1782 weinig stof, nio meer uan 1 hoogte van 1.30 M. breed, is de aanschaffing alles zins billijk te noemen De uitsnijding aXn de voorzijde is lager dan aan'Men rug, terwijl zoowel vóór- als achterkant uit één stuk geknipt zijn, dat tot op knie hoogte aansluit, daarna aanmerkelijk wij der wordt. Aan de rugzijde zijn afgeron de stofreepen geknipt c|ie met een knoops gat op de aan den voorkant aangezette knoopen sluiten. Zeer praè'isch is zoo'n overgooier, om ovei lumpers gedragen te worden. Prijs van dit pa roon voor meisjes van 68 jahr is f 0.38 naar iechts onderbroken le worden. De opgestikte plooi springt op 30 c.M. van den zoom af uit,geeft meerdere önder- wijdte. Opgestikte zakken, een stofcein- tuur mei gesp, in overeenstemming met de knoopen Rechte rug en achterbaan Patronen verkrijgbaar in de maten 40, 42, Ai en 46 a f 0.Ö8. OVERGOOIER VOOR MEISJES. VKKf 1782. Schoolgaande ffléis^èS fnoo'en eenvou dige, praktische /kleédlug dragen, iets waaraan een ovér^pjer zeker wel vol doet Gemakkelijk en vlug te maken van DROEVIG SLOT VAN OUDEJAARS- FEEST. Matroos doodgestoken. Te Venlo is Woensdagmorgen een oud matroos van de Ned. Marine doodgesto- ken. ,Een clubje vrienden had in de woning van W. Oudejaarsnacht gevierd Fen hun ner St., dronk een paar flesschen hier en is daarna, door den matroos P. Greebe gevolgd, naar buiten gegaan. Hier ontstond tusschen beiden een woordenwisseling, en het eind van het lied was. dat St. zijn mes trok en Greebe een snede in de linkerlies toebracht. Hier bij werd een slagader getroffen zoodat Greebe weldra tengevolge van bloedver lies overleed. De gastheer W., die hoorde, dat er buiten iets gaande was. snelde zijn huis uit om noc: tusschenbeide te komen, doch kreeg daarbij van St een snede over den benedenarm. Intusschen waren de verde- gasten naar Kuiten gekomen en dezen trachtten den dader te grijpen, B. .vlucht te echter zijn huis binnen en deed de deur op slot. Het gezelschap probeerde nu de deur te forreeren, doch slaagde hierin niet. Ten slotte kwam St. mot een stoel naar buiten, waarmee hij in het rond sloeg W. was inmiddels thuis een brood mes gaan halen Toen hij hiermee terug kwam, was de politie op de plaats des onheils aangekomen. Zij wist erger te voorkomen. St werd gearresteerd en is in het poli tiebureau opgesloten. Het lijk van het slachtoffer is per politie-brauGard naar JACHTSCHOTEL. I1/» K G aardappe'en 3 a 4 d.L melk, 400 gram vleeschreslen van runderlapjes, 600 gram uien, 1 platte eetlejiel kerry peper, zout, noot. 100 gr. vet gerookt spek, 1 blokje delfrile I d.L. jus met water of 1 d.L. water met 1 bouillonblokje. We koken de aardappelen op de gewo ne wijze met zoul gaar en stampen ze met de efensstamper goed fijn. zoo, dat er geen stukjes meer in blijven en roe ion 3 a 4 kleine kopjes warme melk erdoorheen, zóóveel echter, totdat de massa niet te slap wordt, daarna met de garde flink op kloppen, om ePn luchtige massa te kru gen We moeten dit laatste hij de borei ding van purée nooit over het hoofd zien daar de smaak er zeer door wint Gelijk mrt iet «patten «in ie aardappelen, hol)- j het bureau overgebracht, waar ook de wonde van W werd verbonden. PRESIDENT ROOSEVELT'S VOOR VADEREN. Afkomstig uit Oud-Vossemeer Onlangs brarh'pn de voorzitter en de secretaris van de Provinciale Zeeuwsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, met den directeur der Algemeene Neder landsche Vcreeniiring voor Vreemdelin genverkeer, den heer W P. F. van De venter, een bezoek aan Oud-Vosse meer, in verband met een bericht, dat de bakermat der familie Roosevelt gezocht moet .worden in genoemde gemeente. Ten gcmeon'ehuize had een conferentie plaats met den burgemeester van die gemeente, en dPn gemeente-secretaris. Men had gemeenheid de reeds in Ame rika verzamelde gegevens en die welke men te Ojjud-Vossemeer bijeen had. te ver gelijken en het staat nu vast, dat in 1649 of lfiól de eers'e pprsoon van dezen naam Klaas Roosevelt, met zijn vrouw Jannetje, wier familienaam niet bekend is, naar- Amerika overstak In de trouwzaal op het eemeen'ehuis komen aan den wand ver schillende familiewapens voor. wo een j van' Roosevelt In de kerk ter plaatse I komt een uit 1781 dateorende kroon voor, geschonken door een Rose velt. Zooals bij meer namen, wordt ook dpze zoowel met één als met twee o's aangetroffen. Ook verschillende andere aanwijzingen zijn nWding hot onderzoek voort te zetten, en zoowel de Provinciale vereeniging als de A N. V. V. zullen dit doen, daarbij krachti? gesteund door het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen en andere personen en lichamen, die in lichtingen kunnen verstrekken of belang hebben bij de verdere ontwikkeling van het onderzoek. MET DE „QUEEN MARY" NAAR AMERIKA. De moderne wetenschap heeft ervoOr gezorgd, dat wanneer het nieuwe Engel- sche zeekasteel de „Queen Mary" in Mei voor de eerste maal over de Atlantische Oceaan naar Amerika zal varen, 't schip zijn woderwaa|fligheden zelf zal kunnen vertellen. De Britsche radio-omroep heeft reeds uitgebreide maatregelen genomen om het schip van Southampton tot New York te begeleiden. Men zal de stemmen hooren van de passagiers op het dek, het laden van de bagage en de sirenes van an dere schepen, die een groet brengen aan hun nieuwen collega. Verder volgt een vPrslag van het leven aan boord en ten slotte wordt de aankomst te New York j uitgezonden. Vóór do Jeugd Een vraagstuk voor de grooteren. Op een spoorlijn liep een enkel spoor. Er was echter een kleine zij lijn ingelegd, zooals op de teekening te zien is Die zij lijn kon 7 wagons en een locomotief of 8 wagons bevat'en. Tot nu toe was een trein bestaande uit 1 locomotief en 1 wagons altijd ruim vol doende geweest om de wdfAt' fan de ver schillende plaatsen naar de markt te ver voeren. Het dorp breidde zich echter zoo danig uit, dat dit plotseling niet meer ging en de kleine zijlijn met de ronde boog was een doorn in liet oog \an de spoorweg maatschappijen, omdat de treinen nu veel te lang waren. Toen met het veranderen van het seizoen ook de dienstregeling anders werd, kon het niet anders, op hetzelfde tijdstip kwamen er bij het dorp twee treinen aan, natuur lijk van tegengestelde zijden. Het was niet mogelijk een a an de tre'nen te laten wach ten bij het dorp, dat zij het laatst gepas seerd haddon en waar de rangeergelegen heid gunstiger was, omdat de treinen aan sloten aan grootere trajecteti, die weer met de boottreinen en booten naar het bui tenland in verbinding stonden. De eene trein kwam met de locomotief en zeven wagons op de ronde lijn te staan en de andere tre n met de locomotief en zeven wagons reed door, doch nu werden zij gedwongen halt te houden, daar zij geen van beiden verdn- kondeh rij den. De machinisten van beide treinen, zoo wel als de stationschef, wisten er geen raad mee en tenslotte werd er besloten, dat een van de treinen toch maar terug zou rijd«n en neeen wagons zou afkoppelen bij het vorige station, terwijl de andere trein dan zoolang voor het station zou wachten Maar een ingenieur vond een oplossing om de treinen elkaar wel te laten passee- ren. De vraag is, of onze lezers deze puzzle ook k urmen oplossen. Er mogen natuurlijk geen rare kunstjes met de wagons uitge haald worden, door ze op elkaar te zettep, of iets dergelijks. Men mag niets anders doen dan h een en weer rijden, de locorno- t'ef laten trekken of duwen, terwijl men er rekening mede moet houden, dat er niet meer dan 7 wagons en 1 locomotief of 8 wagons tegelijk op het rechte en raad» stuk 1

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 4